ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 11:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο τι και να σου πω πάντα θα είναι μια υποκειμενική Αλήθεια. Άρα αγαπητέ μου την αντικειμενική αλήθεια την ορίζει μόνο το σύνολο!

Πολύ σωστό αυτό που αναφέρεις φίλε μου el.elyon.

Άρα δεν υπάρχει μια αλήθεια, αλλά πολλές, όπως υπάρχουν και πολλές θρησκείες, πολλά πιστεύω .

Βέβαια το «αστείο» είναι πως όταν μια αλήθεια (βίωμα) εκφράζεται από έναν άνθρωπο λέγεται παράνοια .
Αλλά όταν η ίδια αλήθεια εκφράζεται από πολλούς, λέγεται θρησκεία .

Περίεργο δεν είναι ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 13:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια το «αστείο» είναι πως όταν μια αλήθεια (βίωμα) εκφράζεται από έναν άνθρωπο λέγεται παράνοια .
Αλλά όταν η ίδια αλήθεια εκφράζεται από πολλούς, λέγεται θρησκεία .

Ενώ στην ουσία μπορεί να είναι και μια ομαδική παράνοια...

Η θεωρούμενη ως αντικειμενική αλήθεια αποτελεί την συνισταμένη πολλών επιμέρους υποκειμενικών που προκύπτουν με τον Α ή τον Β τρόπο.
Παρόλα αυτά, δεν έχουμε κανενός είδους εχέγγυο στο να πιστεύουμε ότι το στοιχείο της αντικειμενικότητας είναι και το ορθό...
Το ότι μια πεποίθηση, μια πληροφορία κλπ γίνεται αποδεκτή από μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλες οποιεσδήποτε αλήθειες.

Στην αρχαιότητα πχ υπήρχε η αντικειμενική πεποίθηση ότι το πλανητικό σύστημα μας είναι γεωκεντρικό.
Αποδείχθηκε όμως ότι είναιηλιοκεντρικό.
Κι αυτή η πεποίθηση βέβαια ήταν υποκειμενική αρχικά (Αρίσταρχος ο Σάμιος, Γαλιλαίος κλπ).
Οπότε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Βέβαια το «αστείο» είναι πως όταν μια αλήθεια (βίωμα) εκφράζεται από έναν άνθρωπο λέγεται παράνοια .
Αλλά όταν η ίδια αλήθεια εκφράζεται από πολλούς, λέγεται θρησκεία .

Ενώ στην ουσία μπορεί να είναι και μια ομαδική παράνοια...

Η θεωρούμενη ως αντικειμενική αλήθεια αποτελεί την συνισταμένη πολλών επιμέρους υποκειμενικών που προκύπτουν με τον Α ή τον Β τρόπο.
Παρόλα αυτά, δεν έχουμε κανενός είδους εχέγγυο στο να πιστεύουμε ότι το στοιχείο της αντικειμενικότητας είναι και το ορθό...
Το ότι μια πεποίθηση, μια πληροφορία κλπ γίνεται αποδεκτή από μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλες οποιεσδήποτε αλήθειες.

Στην αρχαιότητα πχ υπήρχε η αντικειμενική πεποίθηση ότι το πλανητικό σύστημα μας είναι γεωκεντρικό.
Αποδείχθηκε όμως ότι είναιηλιοκεντρικό.
Κι αυτή η πεποίθηση βέβαια ήταν υποκειμενική αρχικά (Αρίσταρχος ο Σάμιος, Γαλιλαίος κλπ).
Οπότε?


In anticipation of my resurrection...



Οπότε δεν υπάρχει αντικειμενική Αλήθεια!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 14:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε δεν υπάρχει αντικειμενική Αλήθεια!

Αγαπητέ El.Elyon . Το ότι αυτή τη στιγμή έχουμε μέρα στην Ελλάδα αυτό για σένα είναι υποκειμενική αλήθεια; Μήπως είναι αντικειμενική;

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 15:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Οπότε δεν υπάρχει αντικειμενική Αλήθεια!

Αγαπητέ El.Elyon . Το ότι αυτή τη στιγμή έχουμε μέρα στην Ελλάδα αυτό για σένα είναι υποκειμενική αλήθεια; Μήπως είναι αντικειμενική;

Wolf


Μάλλον αγαπητέ θα πρέπει να διαβάζεις καλύτερα τα όσα γράφω!

Μου αρέσει η λεπτή ειρωνεία σου! Ευχαριστώ!

Παρόλα αυτά η ερώτηση σου θα έπρεπε να ήταν εάν είναι αλήθεια ή ψέμα!
Ναι είναι αλήθεια ότι αυτή τη στιγμή έχουμε μέρα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορεί να είναι ούτε αλήθεια και ούτε ψέμα ότι και αύριο την ίδια ώρα στην Ελλάδα θα είναι μέρα!


Στα μαθηματικά υπάρχει μόνο μια Αλήθεια. Στην φιλοσοφία πολλές!
Για αυτό και οι θετικές επιστήμες υποτιμούν την φιλοσοφία γιατί αμφισβητεί την Αλήθεια τους!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 17:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μάλλον αγαπητέ θα πρέπει να διαβάζεις καλύτερα τα όσα γράφω!

Μου αρέσει η λεπτή ειρωνεία σου! Ευχαριστώ!

Παρόλα αυτά η ερώτηση σου θα έπρεπε να ήταν εάν είναι αλήθεια ή ψέμα!
Ναι είναι αλήθεια ότι αυτή τη στιγμή έχουμε μέρα στην Ελλάδα αλλά δεν μπορεί να είναι ούτε αλήθεια και ούτε ψέμα ότι και αύριο την ίδια ώρα στην Ελλάδα θα είναι μέρα!


Στα μαθηματικά υπάρχει μόνο μια Αλήθεια. Στην φιλοσοφία πολλές!
Για αυτό και οι θετικές επιστήμες υποτιμούν την φιλοσοφία γιατί αμφισβητεί την Αλήθεια τους!


Πρώτον El.elyon είμαι γυναίκα.

Δεύτερον την αντίθεσή μου εξέφρασα πάνω στην αποψή σου με επιχείρημα, σου έθεσα μία απλή και ξεκάθαρη ερώτηση την θέτω ακόμα πιο απλή: αυτή την στιγμή (όχι αύριο) είναι μέρα ναι η όχι; είναι αντικειμενική αλήθεια ότι τώρα έχουμε μέρα η όχι;
Εσύ το επιχείρημα αυτό το πήρες ως ειρωνία, βασικό στοιχείο σε ένα υγειή διάλογο είναι να ακούμε και την άποψη του άλλου και ή να συμφωνούμε η να διαφωνούμε, πάντα όμως να έχουμε επιχειρήματα, αν κοφεύουμε τότε έχουμε μονόλογο και κερδίζουμε στο τέλος την απαξίωση του συνομιλητή μας να μας απαντά.

Και τέλος οι θετικές επιστήμες είναι ενάντιες κατά την προσωπική μου γνώμη-υποκειμενική αλήθεια δικιά μου, ίσως και άλλων- όχι με τους φιλοσόφους και την φιλοσοφία, αλλά εναντιώνονται στους με την κακή έννοια σοφιστές και τι εννοώ με αυτό; Για να μην αφήσω παρά8υρο παρερμηνείας :η λέξη "σοφιστής" με την αρνητική σημασία προσδιορίζει εκείνον που χρησιμοποιεί λογικοφανή επιχειρήματα προκειμένου να αντικρούσει και να νικήσει το συνομιλητή του.

Αυτά είχα να πώ. Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας η εμπαιγμού.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 20:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
. Σχετικά με την αντίδραση μας βλέποντας σαρκοφάγο ζώο να τρώει ένα φυτοφάγο, υποθέτω ότι αυτό που μας κινητοποιεί συναισθηματικά και λυπούμαστε είναι το γεγονός ότι το φυτοφάγο ζώο ήταν πιο αδύναμο και δεν κατάφερε να ξεφύγει από το σαρκοφάγο.
Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν έχουμε καθόλου τα ίδια συναισθήματα βλέποντας ένα φυτοφάγο ζώο να ξεριζώνει κάποια χόρτα από την γη για να τραφεί.
Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί αυτές τις δύο καταστάσεις?
Γιατί πχ δεν θεωρούμε κι ένα φυτό ως τον πιο αδύναμο κρίκο?
Μήπως επειδή ένα ζώο διαθέτει νοημοσύνη, ψυχή και κάποια ευφυΐα?
Η θέα του αίματος?
Μια αρχέγονη κι ενδόμυχη αίσθηση μας ότι χάνεται κάποιος εκπρόσωπος του βασιλείου μας που τυγχάνει να είναι κατώτερος από εμάς στην γραμμή εξέλιξης?


Η αντίδραση μας πιθανότατα οφείλεται ότι ένα ζώο είναι πιο προσιτό σε μας σαν ύπαρξη μοιάζει με εμάς και μπορεί να υπάρξει επικοινωνία με εμάς άρα μας είναι πιο Κατανοητή μορφή ζωής
quote:
Πάνω σε αυτό που λέτε περί αντικειμενικής και υποκειμενικής αλήθειας έχω να πω και γω το εξής. Μπορούν να υπάρχουν και οι δύο μορφές αλήθειας , τι εννοώ με αυτό. ας πάρουμε κάποια απλά παραδείγματα.
Εγώ πιστεύω ότι τα σκυλιά της ράτσας μπόξερ είναι πιο όμορφα από τα σκυλιά της ράτσας τσιουάουα. Αυτό είναι μια υποκειμενική αλήθεια, είναι το "εγώ" το δικό μου που μιλάει.


Σωστό παράδειγμα το πια ράτσα αρέσει περισσότερο στον καθένα είναι υποκειμενική αλήθεια το ότι και τα δυο είναι σκύλοι είναι αντικειμενική αλήθεια.
Κατά τη γνώμη μου αντικειμενική αλήθεια υπάρχει σε όλα τα θέματα απλά ιδιαιτέρα
Σε φιλοσοφικά ζητήματα δεν την ξέρουμε και ίσως να μην τη μάθουμε ποτέ αλλα επειδή
Αυτή η τρομερή διαπίστωση ότι δεν θα μάθουμε ποτε πια είναι η πραγματική αλήθεια
Μας τρομάζει τείνουμε να κάνουμε την υποκειμενική αλήθεια αντικειμενική αλήθεια
Που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 01:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως και να "τα κατάφερε"!

Γιατί όμως ενώ δηλώνεις σίγουρος ότι θα πεθαίνει δεν είσαι σίγουρος για το αν γεννιέται ή αν "τα καταφέρνει"?
Τι είναι αυτό που σε κάνει να αναρωτιέσαι?





δεν νομίζω ότι το έθεσα έτσι αγαπητέ DI .. η διαφορά μου είναι ανάμεσα στο σίγουρο και το καταφέρνω.. (δηλ.. δεν ήταν σίγουρο και τα κατάφερε..)

προσωπικά πιστεύω... ότι τα καταφέραμε ...

και σαν μέρος αυτής της Ενδελέχειας ῾καταφέρνω - success... νομίζω... οτι αυτό ειναι που θεωρούμε καλό και αγαθό ...

και εδώ ....ίσως ....είναι ένα από τα κύρια τρικ του Νου .. μέσα στο ψυχολογικό γίγνεσθαι....

αυτό το ... <<και συ....τι ζόρι τραβάς ρε... τα έχω καταφέρει...>> που μεταμορφώνεται σε μια διατήρηση ενέργειας που ονομάζουμε Εγώ..

Γιώργος
Weaving Spiders Come Not Here


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 09:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργο, ήσουν από πάντα οπαδός του Δαρβίνου ή οι απόψεις που παρουσιάζεις είναι η γνώμη σου όπως διαμορφώθηκε πρόσφατα;

Καλημέρα
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 11:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon, δεν εννοούσα ότι δεν υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια.
Εννοούσα πως είναι διαφορετική περίπτωση η Αντικειμενική Αλήθεια με αυτήν που θεωρούμε εμείς ως Αντικειμενική Αλήθεια.

quote:
Η αντίδραση μας πιθανότατα οφείλεται ότι ένα ζώο είναι πιο προσιτό σε μας σαν ύπαρξη μοιάζει με εμάς και μπορεί να υπάρξει επικοινωνία με εμάς άρα μας είναι πιο Κατανοητή μορφή ζωής

Είναι μια πιθανότητα, φίλε Open Mind, αυτό που αναφέρουμε κι οι δύο μας.
Ίσως αυτή η διαφοροποίηση που γίνεται στην κινητοποίηση των συναισθημάτων μας στη μια και στην άλλη περίπτωση να οφείλεται στην πεποίθηση μας ότι το ένα (ζώο) είναι ζωντανό ον ενώ ότι το άλλο (φυτό) είναι άψυχο.

Φίλε Γιώργο, νομίζω πως τώρα σε "πιάνω"!

Κάτι θα πρέπει να θεωρήσουμε κι εμείς οι άμοιροι ως "Εγώ"... 3


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 12:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos: Πρώτον El.elyon είμαι γυναίκα.

Συγνώμη.
Χαίρομαι που είσαι γυναίκα!


quote:
keraynos: Δεύτερον την αντίθεσή μου εξέφρασα πάνω στην αποψή σου με επιχείρημα, σου έθεσα μία απλή και ξεκάθαρη ερώτηση την θέτω ακόμα πιο απλή: αυτή την στιγμή (όχι αύριο) είναι μέρα ναι η όχι; είναι αντικειμενική αλήθεια ότι τώρα έχουμε μέρα η όχι;

Αγαπητή μου εσύ απλά ρωτάς και μια ερώτηση δεν είναι επιχείρημα! Στα μαθηματικά δεν υπάρχουν επιχειρήματα γιατί υπάρχει μόνο μια Αλήθεια, οι Αριθμοί!!!
Επίσης η ερώτηση σου δεν είναι φιλοσοφική αλλά καθαρά παρατηρητική! Η ερώτηση σου δεν έχει καμία σχέση με τα λεγόμενα μου! Και επιμένω ότι θα πρέπει να διαβάζεις καλύτερα τα όσα γράφω.

Ναι τώρα έχουμε μέρα!!!

Κάποια στιγμή είχα πει κάτι και για το DNA……

quote:
keraynos: Εσύ το επιχείρημα αυτό το πήρες ως ειρωνία, βασικό στοιχείο σε ένα υγειή διάλογο είναι να ακούμε και την άποψη του άλλου και ή να συμφωνούμε η να διαφωνούμε, πάντα όμως να έχουμε επιχειρήματα, αν κοφεύουμε τότε έχουμε μονόλογο και κερδίζουμε στο τέλος την απαξίωση του συνομιλητή μας να μας απαντά.


Όχι ως ειρωνεία αλλά ως λεπτή ειρωνεία! Μου αρέσει η λεπτή ειρωνεία γιατί προσφέρει σε ένα υγειές διάλογο!

Αγαπητή μου προς το παρόν δεν έχω διαβάζει καμία άποψη σου και κανένα επιχείρημα! Το μόνο που παρουσιάζεις είναι η μαθηματική Αλήθεια!
Αυτό με το μονόλογο, μου άρεσε ποιο πολύ……..

quote:
keraynos: Και τέλος οι θετικές επιστήμες είναι ενάντιες κατά την προσωπική μου γνώμη-υποκειμενική αλήθεια δικιά μου, ίσως και άλλων- όχι με τους φιλοσόφους και την φιλοσοφία, αλλά εναντιώνονται στους με την κακή έννοια σοφιστές και τι εννοώ με αυτό; Για να μην αφήσω παρά8υρο παρερμηνείας :η λέξη "σοφιστής" με την αρνητική σημασία προσδιορίζει εκείνον που χρησιμοποιεί λογικοφανή επιχειρήματα προκειμένου να αντικρούσει και να νικήσει το συνομιλητή του.

Μπορούμε να επιστρέψουμε στο φιλοσοφικό μας θέμα???!!!

Η λέξη σοφιστής είναι μια πολύ δυνατή λέξη που ένας μαθηματικός δεν την αντέχει!!!
Στα μαθηματικά δεν υπάρχει κακό και καλό άρα το αρνητικό και θετικό στα μαθηματικά δεν είναι κακό και καλό!


quote:
keraynos: Αυτά είχα να πώ. Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας η εμπαιγμού.

Σαφώς και όχι! Αυτή τη φόρα θαύμαζα τον σοφιστή με τη κακή έννοια!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 20/09/2007 12:29:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 12:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: Αγαπητέ el.elyon, δεν εννοούσα ότι δεν υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια.
Εννοούσα πως είναι διαφορετική περίπτωση η Αντικειμενική Αλήθεια με αυτήν που θεωρούμε εμείς ως Αντικειμενική Αλήθεια.


Αγαπητέ μου Dying Incubus θεωρώ ότι το θέμα είναι καθαρά φιλοσοφικό! Η αναζήτηση της Αλήθειας είναι ζήτημα της Φιλοσοφίας! Χάρη στην Φιλοσοφία υπάρχουν όλες οι επιστήμες!! Απορώ γιατί κάποιοι παίζουν κρυφτούλι?

Που κολλάει η επιστήμη σε ένα καθαρό Φιλοσοφικό θέμα?

Μήπως μπορεί η επιστήμη να μας πει ποιο είναι το κακό και το καλό, ποιο είναι το ηθικό, το ανήθικο και το μη-ηθικό, ποιο είναι το δίκαιο και το άδικο?

Αγαπητέ Dying Incubus σαφώς και υπάρχει η Αλήθεια αλλά αυτή η Αλήθεια δεν υπάρχει ως Αντικειμενική Αλήθεια αλλά ως Υποκειμενική Αλήθεια!

Αγαπητέ Dying Incubus σαφώς και υπάρχει το Ψέμα αλλά αυτό το Ψέμα δεν υπάρχει ως Αντικειμενικό Ψέμα αλλά ως Υποκειμενική Αλήθεια!

Και εδώ θα πρέπει να εξηγήσουμε για τους αγαπητούς μαθηματικούς ό τι η Αντικειμενική Αλήθεια είναι Μια και το Αντικειμενικό Ψέμα είναι Ένα, αλλά η Υποκειμενική Αλήθεια δεν μια αλλά πολλές!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 12:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως αυτή η διαφοροποίηση που γίνεται στην κινητοποίηση των συναισθημάτων μας στη μια και στην άλλη περίπτωση να οφείλεται στην πεποίθηση μας ότι το ένα (ζώο) είναι ζωντανό ον ενώ ότι το άλλο (φυτό) είναι άψυχο.


Συμφωνούμε συν τις θρησκευτικές πεποιθήσεις που μας κάνουν να πιστευτούμε
Ότι ένα ζώο μπορεί να έχει ψυχή σαν και εμάς ενώ το φυτό όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 23:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon - Που κολλάει η επιστήμη σε ένα καθαρό Φιλοσοφικό θέμα?

Κι όμως φίλε μου, όταν η επιστήμη συνεργάζεται με την φιλοσοφία, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό .

Ένα τέτοιο παράδειγμα έχουμε στον διάλογο μεταξύ του Αϊνστάιν και του Ταγκόρ για την φύση της πραγματικότητας .

-ΤΑΓΚΟΡ : Υπάρχει μια απόλυτη αλήθεια που δεν μπορεί όμως να τη συλλάβει ο μεμονωμένος νους , ούτε να την περιγράψει με λέξεις, αλλά μπορεί ίσως να τη συνειδητοποιήσει με τη βύθισή του στον απεριόριστο νου.

-ΑΙΝΣΤΑΙΝ : Υπάρχουν δύο διαφορετικές απόψεις για τη φύση του Σύμπαντος. Ο κόσμος ως ενότητα που εξαρτάται από την ανθρωπότητα και ο κόσμος ως πραγματικότητα ανεξάρτητη από τον ανθρώπινο παράγοντα .

«Από το βιβλίο 4Χ5 Εκδόσεις :ΑΡΧΕΤΥΠΟ που παρουσιάζει την θρυλική συνομιλία ανάμεσα στον Αϊνστάιν και το νομπελίστα ποιητή και φιλόσοφο Ραμπιντρανάθ Ταγκόρ, το 1930 στη Νέα Υόρκη, αλλά και άλλα τέσσερα σπάνια κείμενα από πέντε μεγάλες μορφές του σύγχρονου πολιτισμού»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 02:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιώργο, ήσουν από πάντα οπαδός του Δαρβίνου ή οι απόψεις που παρουσιάζεις είναι η γνώμη σου όπως διαμορφώθηκε πρόσφατα;



καλησπέρα.. αγαπητή μου...Unseen

νομίζω....ότι από τα ποιο γνωστά βιβλία του Δαρβίνου είναι...
On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life
The Descent of Man and Selection in Relation to Sex

τώρα μου λες
ποια είναι ή διαφορά ανάμεσα σε μια θεωρία που μιλάει για καταγωγή... αγώνα.....επιλογή ... σεξ... και εύνοια

και ένα πιστεύω σε μια θεά .......γονιμότητας .. πολέμου.. και σέξ... που επιλέγει και ευνοεί τους άνδρες/εραστές της ..... με άλλους να τους κάνει βατράχους και άλλους ήρωες και βασιλιάδες. .

και με ποιο από τα δύο θα μπορούσε να δουλέψει (ή να είναι οπαδός) ένα μαγόπουλο..


Γιώργος
σέξ..βία....και τεχνολογία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 08:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon, δεν συμφωνώ ότι η Επιστήμη δε μπορεί να συνεργαστεί με την Φιλοσοφία.
Γιατί θα πρέπει να τις θεωρήσουμε ως ένα αντιθετικό ζεύγος - κατά μια έννοια - κι όχι ως ένα ζεύγος σύνθεσης?

quote:
Μήπως μπορεί η επιστήμη να μας πει ποιο είναι το κακό και το καλό, ποιο είναι το ηθικό, το ανήθικο και το μη-ηθικό, ποιο είναι το δίκαιο και το άδικο?

Παρόλα αυτά, εκείνη συνήθως υπακούει σε κάποιους τέτοιους κανόνες.
Γιατί?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 09:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ή8ελα να προσθέσω κάτι, με τον όρο επιστήμη όπως τον χρησιμοποιούμε, μιλάμε για τις θετικές μόνο επιστήμες, έχουμε και τις θεωρητικές επιστήμες και σ' αυτές ανήκει η φιλοσοφία.Και συμφωνώ και γω ότι όλα έχουν σχέση συνεργασίας μεταξύ τους.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 09:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο βρε Γιώργο, άντε να βλέπουμε και καμιά πρωτότυπη άποψη πού και πού...

Μολονότι ο δαρβινισμός και οι νεοδαρβινισμοί δεν μου κάθονται και τόσο καλά, έχουν αναμφισβήτητα τη λογική τους.

Όσο για το τι κάνετε εσείς τα μαγόπουλα, πού να ξέρω εγώ καλέ μου... ένα απλό κοτόπουλο είμαι...

Καλημέρα
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 09:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Κι όμως φίλε μου, όταν η επιστήμη συνεργάζεται με την φιλοσοφία, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό .

Ναι όταν συνεργάζεται, αλλά επαναλαμβάνω στο θέμα μας τι μπορεί να προσφέρει?

quote:
Dying Incubus: Αγαπητέ el.elyon, δεν συμφωνώ ότι η Επιστήμη δε μπορεί να συνεργαστεί με την Φιλοσοφία.
Γιατί θα πρέπει να τις θεωρήσουμε ως ένα αντιθετικό ζεύγος - κατά μια έννοια - κι όχι ως ένα ζεύγος σύνθεσης?

Μα δεν είπα ότι δεν μπορεί να συνεργαστεί αλλά ότι δεν θέλει!

Τι είναι επιστήμη και τι είναι φιλοσοφία, αγαπητέ μου Dying Incubus?


quote:
Dying Incubus: Παρόλα αυτά, εκείνη συνήθως υπακούει σε κάποιους τέτοιους κανόνες.
Γιατί?

Για την επιστήμη δεν υπάρχει το “γιατί”! Το “γιατί” είναι καθαρά φιλοσοφικό και όχι επιστημονικό! Για την φιλοσοφία το “γιατί”, είναι το Α και το Ω!!!


Καλημέρα σε όλους!

.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 10:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι επιστήμη και τι είναι φιλοσοφία, αγαπητέ μου Dying Incubus?

Θα δυσκολευτώ πολύ να πιστέψω, αγαπητέ μου, ότι δεν γνωρίζεις τι είναι φιλοσοφία και τι είναι επιστήμη...

quote:

Για την επιστήμη δεν υπάρχει το “γιατί”! Το “γιατί” είναι καθαρά φιλοσοφικό και όχι επιστημονικό! Για την φιλοσοφία το “γιατί”, είναι το Α και το Ω!!!

Δεν είπα ότι η φιλοσοφία ασχολείται με το "γιατί".
Συγκεκριμένα ανέφερα ότι συνήθως η επιστήμη υπακούει σε κανόνες που έχουν να κάνουν με το ηθικό και το μη ηθικό, με το καλό και το κακό κλπ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 11:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: Θα δυσκολευτώ πολύ να πιστέψω, αγαπητέ μου, ότι δεν γνωρίζεις τι είναι φιλοσοφία και τι είναι επιστήμη...


Αγαπητέ μου θες να μου πεις ότι έχουμε όλοι την ίδια άποψη?
Δεν ρώτησα γιατί δεν έχω άποψη…….!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sahaj
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 18:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sahaj  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να σχολιάσω περί επιστήμης/φιλοσοφίας...
Η φιλοσοφία (για εμένα, θρησκεία) είναι το όλο. Η επιστήμη προσπαθεί να απαριθμήσει τους κανόνες του όλου! Γιάυτό και δεν μπορεί να απαντήσει στο γιατί. Οι κανόνες είναι ξεροί και στεγνοί. Όταν όμως τους δούμε από φιλοσοφική σκοπιά αποκτούν μια πιο γλυκή διάσταση και μεγάλα μυστικά της ζωής ξεδιπλώνονται :)

www.sahajayogahellas.orgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 18:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστήμη και φιλοσοφία πιστεύω ότι μπορούν να συνδυαστούν και να δοθούν απαντήσεις σε ερωτήματα προσεγγίζοντας όσο γίνεται αυτό βεβαία την πραγματική αλήθεια .
Έχει δίκιο ο sahaj σε αυτό που λέει η επιστήμη εκεί που υστερεί είναι ότι δεν μπορεί να δώσει εξήγηση στα γιατί πχ μπορεί να δώσει εξήγηση στο πως δημιουργήθηκε το
Συμπάν αλλά δεν μπορεί να δώσει απάντηση στο γιατί δημιουργήθηκε ποιος ο σκοπός του και βεβαια από ποιον και τι υπήρχε πριν απ αυτό γιατί πραγματικό κενό
Δεν γίνεται να υπήρχε αν υπήρχε δεν δημιουργούνταν τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 00:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επι του θεματος.
Ο ανθρωπος εχει ψευδαισθησην περι καλου και του κακου. Ισταμενος ανα μεσω καλου και κακου, ως αυτα προβαλονται εν τω κοσμω, κρινει σκοπιμως ή ασκοπως. Καλον για τον ανθρωπο ειναι το σωζων την ψυχην, κακον το απολλυων.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 09:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ τζίτζικα,

Θα μου επιτρέψεις ορισμένες ερωτήσεις;

1) Τι σημαίνει "ψευδαίσθηση" περί καλού και κακού και πώς αυτή η ψευδαίσθηση συνδέεται με το πώς "προβάλλονται" αυτά στον κόσμο;

2) Εάν η αίσθηση περί καλού και κακού είναι ψευδής (=ψευδαίσθηση), τότε πώς εξηγείται ένας ορισμός του κακού ως "απολλύον" την ψυχή; Μπορεί κάτι μη πραγματικό να έχει ένα πραγματικό αποτέλεσμα;

3) Και, όπως ζητάει και το θέμα, ποια είναι κατά τη γνώμη σου η σημασία του (αποκαλούμενου, έστω) κακού;

Καλημέρα
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 02:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ τζίτζικα,

Θα μου επιτρέψεις ορισμένες ερωτήσεις;

1) Τι σημαίνει "ψευδαίσθηση" περί καλού και κακού και πώς αυτή η ψευδαίσθηση συνδέεται με το πώς "προβάλλονται" αυτά στον κόσμο;

2) Εάν η αίσθηση περί καλού και κακού είναι ψευδής (=ψευδαίσθηση), τότε πώς εξηγείται ένας ορισμός του κακού ως "απολλύον" την ψυχή; Μπορεί κάτι μη πραγματικό να έχει ένα πραγματικό αποτέλεσμα;

3) Και, όπως ζητάει και το θέμα, ποια είναι κατά τη γνώμη σου η σημασία του (αποκαλούμενου, έστω) κακού;

Καλημέρα
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.



Αγαπητε Unseen. Οι απαντησεις δεν είναι ευκολες, όπως οι ερωτησεις. Εκτιμω την προσφερομενη ευκαιρια συζητησεως.

1) Ψευδαισθηση περι καλου και κακου εις τον ανθρωπον, σημαινει ότι αυτά τα οποια ο ανθρωπος αναγνωριζει εντος του κοσμου ως καλο και κακο, δεν είναι και οντως το καλο και κακο. Είναι αδυνατον στον ανθρωπο να αναγει σε ορατη αρχη το ευρισκομενον ή φανταζομενον καλο και κακο. Η ουσια μενει αγνωστη. Δεν γνωριζει αλλα νομιζει προσποιουμενος ότι γνωριζει. Η ψευδαισθηση αυτή προβαλλεται στον κοσμο. Ένα παραδειγμα περι των προβαλλομενων ψευδαισθησεων καλου και κακου εν τω κοσμω, οι πολεμοι ως προς την ψευδαισθηση του κακου, η ειρηνη για την ψευδαισθηση του καλου.

2) Ορθως το τοποθετεις και θελω να πω ότι η ψευδης αισθηση (=ψευδαίσθηση) είναι το μεν ψευδης το δε αισθησις. Δεν σημαινει ότι δεν υπαρχει αισθησις. Σημαινει ότι η αισθησις που υπαρχει (αυτό το οποιο αισθανεται καποιος) δεν είναι αληθης και είναι ψευδης. Δηλαδη αισθανεται καποιος παντοδυναμος, αλλα δεν είναι παντοδυναμος. Προβλεπει στερεον εδαφος, αλλα είναι κενον. Ακινητος βλεπει και αισθανεται τον ηλιο μεσουρανουντα και δυοντα, ενω περιφερεται ο ιδιος (βεβαιως εδώ γινεται λογος για ορθη φορα και όχι ψευδαισθηση, επομενως καταχραστικως το αναφερω.) Το κακο υπαρχει ως ψευδος. Το ψευδος υπαρχει πραγματικα και εχει πραγματικο αποτελεσμα. Η ψευδαισθηση υπαρχει πραγματικα και εχει πραγματικο αποτελεσμα.
Δεν υπαρχει, κατά την γνωμη μου, ορισμος του κακου που να αντιστοιχει σε ορισμον του οντος. Δηλ. οντολογια του κακου. Μη οντολογια του κακου μπορει να ευρεθει. Ορισομε ότι κακον είναι να κοψω το χερι μου. Κοβω το χερι μου, επραξα κακως, εκανα κατι κακο αλλα δεν ειμαι κακος. Ορισομε ότι κακον είναι ο με κομμενο χερι ή ο μονοχειρ. Βλεπεις το πραγμα αλλαζει πολύ. Εφ οσον οριζομεν το κακο όχι ενεργεια αλλα οντολογικως, δηλ οριζομε ποιος είναι κακος. Αλλα ποιος θα ορισει τις ο κακος ;; Ουδεις, διοτι ουδεις μονο καλος και ουδεις μονο κακος.

3) Κατά τη γνωμη μου η πραγματικη σημασια του (αποκαλούμενου, έστω) κακου είναι η ασκηση ευρεσεως του αγαθου και ο δοξασμος.


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!

Edited by - τζιτζικας on 28/09/2007 02:47:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 08:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αγαπητέ τζίτζικα.

Να ανακεφαλαιώσω τις απόψεις σου, για να βεβαιωθώ ότι τις κατάλαβα.

Θεωρείς ότι το καλό και το κακό είναι υπαρκτές και συγχρόνως διακριτές δυνάμεις που επηρεάζουν τη ζωή μας σε αυτόν τον κόσμο, ασχέτως αν αδυνατούμε, λόγω της περιορισμένης μας αντιληπτικότητας, να τις καθορίσουμε με ακρίβεια και να τις ανάγουμε σε κάποια αρχή. Η αδυναμία μας αυτή έχει ως αποτέλεσμα να θεωρούμε ως καλό ή ως κακό κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι, πλανώμενοι κατ’ αυτόν τον τρόπο ως προς την πραγματική τους φύση.

Αυτό αντανακλάται και στους ορισμούς μας περί κακού. Με ευκολία κατονομάζουμε μια δράση ή μια ενέργεια ως κακή, είναι όμως δύσκολο να ορίσουμε ποιος είναι ο κακός σε μια δράση, γιατί κι εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε αμιγώς καλοί ή αμιγώς κακοί, ώστε να μπορούμε να έχουμε την ορθή διάκριση. Ωστόσο, το κακό (μέσα μας και έξω από μας, ως δύναμη που καθορίζει τη συμπεριφορά μας) βοηθά τον άνθρωπο να αναπτύξει το επιθυμητό κριτήριο διάκρισης, αναδεικνύοντας το καλό και εντέλει οδηγώντας στον δοξασμό του τελευταίου.

Σωστά;

Και μία ακόμη ερώτηση: πιστεύεις ότι το κακό αφορά και επηρεάζει την ολότητα του ανθρώπου, δηλ. και την ουσία του;

Ευχαριστώ,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 28/09/2007 08:51:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 10:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τζιζτικας: Οι απαντησεις δεν είναι ευκολες, όπως οι ερωτησεις.


Η απάντηση πάντα είναι εξαρτημένη από την ερώτηση!


quote:
τζιτζικας: Ψευδαισθηση περι καλου και κακου εις τον ανθρωπον, σημαινει ότι αυτά τα οποια ο ανθρωπος αναγνωριζει εντος του κοσμου ως καλο και κακο, δεν είναι και οντως το καλο και κακο.

Αγαπητέ μου φίλε η ψευδαίσθηση είναι μέρος της πραγματικότητας!

quote:
τζιτζικας: Είναι αδυνατον στον ανθρωπο να αναγει σε ορατη αρχη το ευρισκομενον ή φανταζομενον καλο και κακο. Η ουσια μενει αγνωστη.


Αυτή είναι η ψευδαίσθηση, αγαπητέ μου φίλε!

quote:
τζιτζικας: Δεν γνωριζει αλλα νομιζει προσποιουμενος ότι γνωριζει. Η ψευδαισθηση αυτή προβαλλεται στον κοσμο. Ένα παραδειγμα περι των προβαλλομενων ψευδαισθησεων καλου και κακου εν τω κοσμω, οι πολεμοι ως προς την ψευδαισθηση του κακου, η ειρηνη για την ψευδαισθηση του καλου.


Το κακό και το καλό είναι Υποκειμενικά αγαπητέ μου και όχι Αντικειμενικά.
Το κακό και το καλό είναι εξαρτημένες από την Υποκειμενική Αλήθεια!
Το κακό και το καλό δεν είναι μονό η ψευδής - αληθής αίσθηση αλλά είναι και γεγονός, είναι και γνώση!

Μου θύμισες τον Βούδα που είχε πει ότι όλα είναι μια Ψευδαίσθηση…….!

quote:
τζιτζικας: Δηλαδη αισθανεται καποιος παντοδυναμος, αλλα δεν είναι παντοδυναμος.

Ποιος/ποια?


quote:
τζιτζικας:
Το κακο υπαρχει ως ψευδος. Το ψευδος υπαρχει πραγματικα και εχει πραγματικο αποτελεσμα. Η ψευδαισθηση υπαρχει πραγματικα και εχει πραγματικο αποτελεσμα.

Ποιο είναι το Ψεύδος?

Εάν το κακό είναι ψευδαίσθηση τότε το κακό δεν υπάρχει!!!!!!!???????
Εάν το κακό είναι ψευδαίσθηση τότε το κακό δεν είναι γεγονός!

quote:
τζιτζικας: Δεν υπαρχει, κατά την γνωμη μου, ορισμος του κακου που να αντιστοιχει σε ορισμον του οντος. Δηλ. οντολογια του κακου. Μη οντολογια του κακου μπορει να ευρεθει. Ορισομε ότι κακον είναι να κοψω το χερι μου. Κοβω το χερι μου, επραξα κακως, εκανα κατι κακο αλλα δεν ειμαι κακος.


Μάλιστα!!!!!!!
Τίποτα άλλο;

Α ναι να μην υπάρχουν ΦΥΛΑΚΕΣ!!!!!!
Αφού δεν υπάρχουν κακοί…….!!!!!!!???????

quote:
τζιτζικας: Ορισομε ότι κακον είναι ο με κομμενο χερι ή ο μονοχειρ. Βλεπεις το πραγμα αλλαζει πολύ. Εφ οσον οριζομεν το κακο όχι ενεργεια αλλα οντολογικως, δηλ οριζομε ποιος είναι κακος. Αλλα ποιος θα ορισει τις ο κακος ;; Ουδεις, διοτι ουδεις μονο καλος και ουδεις μονο κακος.



Τι είναι η ενέργεια?
Τι είναι η πράξη?
Τι είναι το γεγονός?

Καλημέρα σας!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 02:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αγαπητέ τζίτζικα.

Να ανακεφαλαιώσω τις απόψεις σου, για να βεβαιωθώ ότι τις κατάλαβα.

Θεωρείς ότι το καλό και το κακό είναι υπαρκτές και συγχρόνως διακριτές δυνάμεις που επηρεάζουν τη ζωή μας σε αυτόν τον κόσμο, ασχέτως αν αδυνατούμε, λόγω της περιορισμένης μας αντιληπτικότητας, να τις καθορίσουμε με ακρίβεια και να τις ανάγουμε σε κάποια αρχή. Η αδυναμία μας αυτή έχει ως αποτέλεσμα να θεωρούμε ως καλό ή ως κακό κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι, πλανώμενοι κατ’ αυτόν τον τρόπο ως προς την πραγματική τους φύση.

Αυτό αντανακλάται και στους ορισμούς μας περί κακού. Με ευκολία κατονομάζουμε μια δράση ή μια ενέργεια ως κακή, είναι όμως δύσκολο να ορίσουμε ποιος είναι ο κακός σε μια δράση, γιατί κι εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε αμιγώς καλοί ή αμιγώς κακοί, ώστε να μπορούμε να έχουμε την ορθή διάκριση. Ωστόσο, το κακό (μέσα μας και έξω από μας, ως δύναμη που καθορίζει τη συμπεριφορά μας) βοηθά τον άνθρωπο να αναπτύξει το επιθυμητό κριτήριο διάκρισης, αναδεικνύοντας το καλό και εντέλει οδηγώντας στον δοξασμό του τελευταίου.

Σωστά;

Και μία ακόμη ερώτηση: πιστεύεις ότι το κακό αφορά και επηρεάζει την ολότητα του ανθρώπου, δηλ. και την ουσία του;

Ευχαριστώ,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 28/09/2007 08:51:22


Σωστα, με λιγες αλλαγες στην ορολογια που χρησιμοποιησες.

«Η αδυναμία μας αυτή έχει ως αποτέλεσμα να θεωρούμε ως καλό ή ως κακό κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι » Το καταλαβαινω, αλλα μαλλον θα εψαχνα τροπο να το πω διαφορετικα. Πλανωμενοι ναι. Σε πλειστες περιστασεις πλανωμεθα θεωρωντας καλο κατι που τελικως δεν φαινεται και τοσο καλο οσο νομιζαμε αρχικως, παρομοιως και ως προς το κακο. Δεν θα ελεγα ότι θεωρούμε ως καλό ή ως κακό κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι, διοτι αυτό υποθετει ότι γνωριζω ηδη τι πραγματικα είναι, γνωριζω εγω ή υπαρχει καποιος άλλος που γνωριζει, αλλα δεν το θυμομουν καλα ή στην εξακριβωση τα μπερδεψα. Δεν γνωριζομε αυτό που πραγματικα είναι καλο ή κακο και θεωρουμε καλο ή κακο όχι κατι άλλο όμως, αλλα επι αυτων των ιδιων του καλου και κακου, απατωμεθα.

«είναι όμως δύσκολο να ορίσουμε ποιος είναι ο κακός σε μια δράση» Σε μια δραση μπορουμε, ο δραστης όμως δεν είναι ολος ο ανθρωπος. Η δραση αφορα τετελεσμενο, δηλ γεγονος ορατο και βασει αυτων κρινομε. Δεν αφορα την οντοτητα του ανθρωπου. Όταν τελειωσει η δραση, τελειωνει και το κακο. Λεπτομερειες αλλα χρησιμες. Δεν προβαλλω απολυτη αποψη, δηλ. ισχυουσα παντου και παντοτε. Προυποθεση είναι το κακο εν τω κοσμω και όχι το οποιοδηποτε κακο. Δηλ. πως βλεπει ο ανθρωπος το καλο και το κακο με τα ματια του κοσμου και εντος του κοσμου. Πως βλεπει εκαστος μεσα στο δωματιο του αποσυρομενος του κοσμου, δεν περιλαμβανεται στην αποψη ουτε μπορω να ξερω σιγουρα. Εσυ τι λεγεις ;;

Για την τελευταια ερωτηση. Δεν το εχω εξετασει ποτε, ετσι όπως το θιγεις. Το κακο είναι δυναμιις ακαταβλητη. Κανεις δεν το νικα, απαντες ηττωνται. Αφορα και επηρεαζει τα παντα. Την ουσια του ανθρωπου λεω πως όχι δεν μπορει να την αλλαξει, διοτι το κακο είναι απουσια. Το κακο «είναι» μη-ον. Δεν αποτελει υπαρκτικη οντοτητα. Φευγει ο ηλιος, ερχεται η νυχτα. Δεν φευγει, δεν νυχτωνει. Το σκοταδι δεν εχει οντοτητα, για να ερθει από μονο του. Φευγει το καλο, ερχεται το κακο. Το γνωριζεις αυτο, ετσι δεν ειναι ;; Αυριο ταξειδι. Από Δευτερα.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 14:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου τζίτζικα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αυτό που προσπαθώ να προσδιορίσω στη θέση σου είναι κατά πόσον συμφωνεί με την άποψη ότι αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως κακό ουσιαστικά είναι μέρος του θεϊκού σχεδίου και άρα κεκαλυμμένη ευλογία και, επίσης, ότι αφού στην θεϊκή, ανώτερη όψη μας είμαστε άφθαρτοι δεν υπάρχει τίποτε που να μπορεί να μας βλάψει – δεν υπάρχει επομένως κακό ουσιαστικά, όλα είναι ένα θέατρο που παίζεται για διάφορους λόγους.

Επίσης προσπαθώ να προσδιορίσω αν κατά τη γνώμη σου ο άνθρωπος γεννιέται και καλός και κακός ή μόνο καλός, οπότε το κακό είναι απλά μία, ας πούμε, αρρώστια όπως η ιλαρά που περνάει σε κάποια φάση της (αιώνιας) ζωής του. Τέλος, προσπαθώ να καταλάβω αν κατά τη γνώμη σου το κακό είναι μια συμπαντική δύναμη ή αν είναι κάτι τοπικό, κάτι που εντοπίζεται στο ανθρώπινο είδος και στον συγκεκριμένο πλανήτη.

Μολονότι έχω τη δική μου άποψη για όλα αυτά τα ζητήματα, πάντα καλωσορίζω τις απόψεις συνοδοιπόρων που θα με βοηθήσουν να βάλω σε δοκιμασία τη δική μου και να διαπιστώσω την ισχύ και την εγκυρότητά της.

quote:
Όταν τελειώσει η δράση, τελειώνει και το κακό. (…) Εσύ τι λέγεις;;
Λέω «μακάρι να ήταν έτσι». Το κακό μπορεί να τελειώνει με τη δράση, όμως οι συνέπειες του κακού εξακολουθούν να υφίστανται. Ο πόνος, για παράδειγμα. Τι γίνεται τόσος συσσωρευμένος πόνος; Πού καταγράφεται, πού πηγαίνει; Έχω την εντύπωση ότι, αν μπορούσαμε να απομακρυνθούμε από τον πλανήτη τόσο ώστε να ακούμε τον απόηχο της συνολικής δραστηριότητας της ανθρωπότητας σ’ αυτόν, θα ακούγαμε έναν διαρκή θρήνο. Ακόμη και στις πολιτισμένες κοινωνίες και χώρες, οι άνθρωποι πονούν, πληγώνονται και βασανίζονται. Τι γίνεται λοιπόν με όλον αυτόν τον πόνο; Δεν συνιστά από μόνος του κακό;

Ξέρεις, αγαπητέ μου τζίτζικα, εάν ισχύουν κάποιες διδασκαλίες και εμείς οι άνθρωποι είμαστε πραγματικά φωτεινές υπάρξεις που βρέθηκαν να δημιουργούν τα όρια στην εσχατιά του σύμπαντος, προκειμένου το Είναι να γνωρίσει τον Εαυτό Του, αυτό που θα ήθελα να πω όταν επιστρέψω στα άυλα πεδία είναι: «ε λοιπόν δεν αξίζει τον κόπο». Νιώθω τόσο βαρύ όλο αυτό που περνά η ανθρωπότητα συλλογικά και καθένας άνθρωπος ατομικά που έχω πάψει να βρίσκω κάποιο νόημα. Τι θεϊκό σχέδιο και τι παιχνίδι… δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοιου είδους επιλογές, δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται η ζωή σαν πόνος. Αλλά είναι ίσως η οργή μου που μιλάει.

Καλό ταξίδι, ευχαριστώ για τον διάλογο.
Unseen

ΥΓ Μου άρεσε ιδιαίτερα το σχόλιό σου για το σκοτάδι. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ οντολογικά. Όμως είναι έτσι; Άσε με να το σκεφτώ λίγο.

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 30/09/2007 14:29:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy