ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ , ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 14:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ mparmpa_giwrgis ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ wendigo ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ..

quote:
Όταν π.χ. για μια ομάδα ανθρώπων γνωρίζεις αρκετά για τις πεποιθήσεις τους, τις πράξεις τους σε συγκεκριμένες περιόδους, τις συνεργασίες και συναναστροφές τους, τους αντιπάλους τους, το τι στήριξαν και τι πολέμησαν έχεις αρκετά στοιχεία γαι να βγάλεις συμπέρασμα. Χωρίς να διεκδικείς το αλάνθαστο βέβαια.

Η "αριστερή" πηγή του άρθρου του Π.Βήχου μπορεί να κάνει κάποιον μη "αριστερό" να φιλτράρει κάποιες από τις κρίσεις του συγγραφέα του. Τα στοιχεία, όμως, για τα πρόσωπα παραμένουν και μιλούν. Αν κι αυτά μπουν στη λογική "αν δεν είσουν μπροστά δεν ισχύει" τότε όλες οι ανθρώπινες σκέψεις στερούνται νοήματος. Δεν έζησα τον Β' Παγκόσμιο άρα δεν έγινε όσο κι αν προσπαθούν να με πείσουν; Δεν συνάντησα προσωπικά τον πρωθυπουργό άρα δεν ξέρω αν υπάρχει ή αν είναι εφέ του Χόλυγουντ;



ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ Η ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ??
ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ?????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΝ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.(ΓΝΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΑΥΤΟ)

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΠΩΣ ΑΛΛΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΩΣ ΘΕΙΟ ΚΑΘΙΔΡΥΜΑ) ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΕΙ ΩΣ ΔΥΝΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΡΧΩΝ
ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΗ ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 14:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ...

ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Loco ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Δεν ήταν ξέρετε όλοι οι Έλληνες αριστεροί. Σε όποιον δεν άρεσε η κατάσταση μπορούσε να φύγει απο την χώρα όπως μπορεί και σήμερα. Είδαμε και τα χάλια των αριστερών κυβερνήσεων τόσα χρόνια.

ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΙ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΟΥ ?????
ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ?????

ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ...
ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΘΑΡΡΟΣ (ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΙ) ΑΓΩΝΙΣΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ.... (ΜΕ ΑΜΕΣΟ Η ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ)

ΑΛΛΑ ΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...(ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥΜ)
ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΜΩΣ...
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΙΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΝΤΑ....

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΘΟΝΤΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΩΣ ΕΙΤΕ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ Η ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 00:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Loco, κόψε λίγο τη vida loca γιατί σε έχει πειράξει. Η συνεργασία κάποιων με δικτατορίες ΔΕΝ είναι το αντίθετο της αριστεράς. Όταν η χώρα σου βρίσκεται υπό ολοκληρωτικό καθεστώς δεν "φεύγεις άμα δε σου αρέσει". Όταν, ας πούμε, γίνεται πόλεμος και καταλαμβάνεται η μισή Κύπρος δεν έχουμε το "αμάν αυτοί οι αριστεροί όλο γκρινιάζουνε". Δεν είναι σαν να πας στα Goody's και να λες "δεν θέλω burger, θα πάρω κανά σάντουιτς". Ήρθε η ώρα να ενηλικιωθείς φίλε. Έχεις μπερδέψει τη βούρτσα με άλλα πράγματα. Και μιλάμε για άγνοια που είναι θέμα χρόνου να την πληρώσεις (και να την πληρώσουμε) ακριβά.

Και, μη γελιέσαι, δεν τίθεσαι εναντίον των αριστερών: εκφράζεσαι εναντίον του συνόλου των δημοκρατών πολιτών της χώρας ("αριστερόπουλων", "δεξιόπουλων" ή "κεντρόπουλων") που πάντα αγωνίστηκαν για την ελευθερία, τη δημοκρατία και τα συνταγματικά τους δικαιώματα.
Που ψηφίζουν -ό,τι επιθυμούν- και είναι συνυπεύθυνοι για την πολιτική ζωή της χώρας. Που λογίζονται ως δεξιοί, αριστεροί ή ό,τι γουστάρουν, συμμετέχουν στη δημοκρατία (με τα κουσούρια της) και ψηφίζουν αυτό που θεωρούν σωστό οι ίδιοι και όχι με το πιστόλι στον κρόταφο.

Η δίκη της χούντας έγινε (αν έχεις υπόψην) επί Κων.Καραμανλή (όχι ο κατεξοχήν κομμουνιστής, θα έλεγα!) και καταδικάστηκαν οι πρωταίτιοι επί ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.
Δείχνεις να υποστηρίζεις τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ και, τελικά, είναι η δημοκρατία που σου δίνει το δικαίωμα να το κάνεις. Αλλά μη μας δουλεύεις. Δεν μιλάς σαν ένας που σιχάθηκε τους "ξεπουλημένους αριστερούς", δεν μιλάς σαν ένας δεξιός πολίτης: δυστυχώς μιλάς απλά σαν "χουντόπουλο". Ούτε καν. Ένα ασχετοπούλι που άμα κάτσει στραβή θα κοιτά γύρω του σα χαμένο και δεν θα ξέρει από που του ήρθε.

Δεν πειράζει... Κάποιο από τα πιτσιρίκια που τους σαπίσαν τα παϊδια στο Πολυτεχνείο και που δεν έγινε υπουργός ή "στέλεχος" (και είναι πολλά φίλε) τις έφαγε και για σένα. Για να μας κάνεις το κομμάτι σου. Για να νοσταλγείς τις μέρες που η μισή Ελλάδα μάτωνε την άλλη μισή και πηγαίναμε όλοι χίλια χρόνια πίσω, σκλάβοι του κάθε δυνάστη.

It's OK pal. Live la vida loca. Φτάνει να βγάζει κάποιος άλλος το φίδι από την τρύπα when the **** hits the fan. Και μετά να το βουλώνει για να μη σου χαλά τη χώνεψη και το posting.
Η δημοκρατία έχει χώρο και για σένα. Εσύ δεν αφήνεις πολύ χώρο για τη δημοκρατία. Τόσο μεγάλες "πολιτικές" σκέψεις πού να χωρέσουν...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 08:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

Wendigo αν και κάποια απο τα οσα γράφεις παραπάνω με προσβάλουν και θα ήθελα συγκεκριμένα να αναφερθώ και να απαντήσω, δεν θα το κάνω γιατί μόνο ένταση θα προκαλέσω. Θα αρκεστώ σε γενικές απαντήσεις.

Κάποια απο όσα ανέφερες ώς λόγια μου, τα έχεις παρερμηνεύσει και μιλάς με εμπάθεια. Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις ξανά προσεκτικά τα οσα έγραψα. Πρέπει να ομολογήσω οτι δεν ζόυσα την εποχή εκείνη, είμαι 23 ετών μόνο. Ωστόσο έχω κάνει αρκετές έρευνες και μελέτησα την εποχή εκείνη πολύ καλά. Σπουδάζω σε ενα κλάδο που επιβάλεται κάτι τέτοιο εξάλλου. Πληροφοριακά θα σου πω οτι προέρχομαι απο οικογένεια αριστερών και γνωρίζω απο πρώτο χέρι τους διωγμούς που υπέστησαν και το "ξύλο" που έφαγαν.
Διαφωνώ όμως με ολα σχεδόν όσα πρεσβέυει ο αριστερός τρόπος σκέψης (δημοκρατικό μου δικαίωμα πιστεύω). Διαφωνώ με την μανία τους να παρουσιάζονται σαν οι μοναδικοί αγωνιστές/ιδεαλιστές και όταν έρχονται στην εξουσία να γίνονται χειρότεροι απο τους υποτιθέμενους διώκτες τους.

Εσύ wendigo με την μεγαλύτερη (υποθέτω) εμπειρία σου δεν κατάλαβες πως έξω απο τον χορό όλοι τους πολλά τραγούδια λένε. Αλλά το μέλι είναι γλυκό και όταν το έχουν στο χέρι τους θα το γλείψουν. Ξεχνάνε τότε οι σπουδαίοι αγωνιστές και τα ιδανικά και τις αξίες και τους αγώνες, είναι η ώρα για να χαρούν τα λάφυρα τον αγώνων. Το αποτέλεσμα; Ματώνουν για άλλη μια φορά την πατρίδα.

Λες έτσι εύκολα πως δεν αγαπάω την δημοκρατία. Η πατρίδα και τα χώματα αυτά είναι γεμάτα δημοκρατία, εδώ γεννήθηκε. Δυστυχώς όμως ορισμένοι χρησιμοποιούν το αγαπημένο παιδί αυτής της χώρας σαν σπαθί εναντίον της για να την ματώσουν αδελφέ μου (γιατί αδελφό μου σε θεωρώ).




C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 14:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δίκη της χούντας έγινε (αν έχεις υπόψην) επί Κων.Καραμανλή (όχι ο κατεξοχήν κομμουνιστής, θα έλεγα!) και καταδικάστηκαν οι πρωταίτιοι επί ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.
Δείχνεις να υποστηρίζεις τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ και, τελικά, είναι η δημοκρατία που σου δίνει το δικαίωμα να το κάνεις.

Προδοσία απέναντι σε ποιόν αγαπητέ? Στην Ελλάδα ή στην Δημοκρατία?
Γιατί ελπίζω να έχεις υπόψιν σου πως οι δυο ένοιες δεν είναι απαραίτητα η μία ταυτόσημη της άλλης. Η Ελλάδα είναι μια και αιώνια, είτε την κυβερνά ο Μέγας Αλέξανδρος είτε την κυβερνά ο Ε.Βενιζέλος.
Εκτός και αν αναφέρεσαι στην αρχαιοελληνική δημοκρατία, την μόνη για μένα αυθεντική Δημοκρατία που υπήρξε ποτέ. Για κάθε άλλη σημερινή ''δημοκρατία'', θα μου επιτρέψεις να κρατάω τις αμφιβολίες μου για το καταπόσο μια προδοσία απέναντι της συνεπάγεται και μια προδοσία απέναντι στη χώρα όπου εφαρμόζεται...
Ο Μεταξάς δηλαδή ήταν προδότης? Να σκεφτόμαστε και λίγο πριν βιαστούμε να δώσουμε τόσο βαριούς χαρακτηρισμούς αγαπητοί...
Στο κάτω κάτω, το επαίσχυντο ''η Κύπρος είναι πολύ μακριά''( χαλαρά η πιο προδοτική φράση στην ιστορία της Ελλάδας απο την εποχή του Εφιάλτη) ποιός το είπε? Οι χουντικοί? Και αυτός που την είπε μήπως πήγε ποτέ σε δίκη γιανα λογοδοτήσει? Λογοδότησαν μήπως ποτέ οι υπεύθυνοι για το αίσχος των Ιμίων?
Όχι βέβαια, γιατί εκπροσωπούν ''τη δημοκρατία''( μη χέσω), και άρα στέκουν στο ''απυροβόλητο'.
Υπάρχουν λοιπόν πολά είδη προδοσιών αγαπητοί. Τις προδοσίες όμως απέναντι στην Πατρίδα, καλά θα κάνουμε να τις ψάξουμε αλλού, αν θέλουμε να είμαστε έστω και κατ'ελάχιστο αντικειμενικοί απέναντι στην Ιστορία...


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 15:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες τα βρε Kaizer που μάλλιασε η γλώσσα μου!



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 17:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Invader ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΧΡΥΣΟΠΗΓΗΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΘΕΜΑ).

ΠΑΝΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
ΕΝΘΕΝ ΚΑΙ ΕΝΘΕΝ...

ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΚΛΕΙΣΤΟ (ΑΡΙΣΤΕΡΟ Η ΔΕΞΙ).

ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΙΜΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΡΕΣΚΑΡΩ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΣΟΥ ΠΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΜΗ...

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 10-ΠΛΑΣΙΑΣΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ...

ΑΠΟΚΛΕΙΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΑ ΙΜΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6-7 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ 4-5 ΩΡΕΣ..

ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ?????

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ...

ΠΑΝΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
ΕΝΘΕΝ ΚΑΙ ΕΝΘΕΝ...

ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΚΛΕΙΣΤΟ (ΑΡΙΣΤΕΡΟ Η ΔΕΞΙ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 18:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΜΗ...

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 10-ΠΛΑΣΙΑΣΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ...

ΑΠΟΚΛΕΙΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΑ ΙΜΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6-7 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ 4-5 ΩΡΕΣ..

ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ?????


Για σιγά βρε AVATARGR και με όλο το σεβασμό που έχω στο άτομό σου.

Ποιός πολιτικολογεί τώρα για να καταλάβω;

Oλα αυτά που αναφέρεις επιλεκτικά, αφορούν τη νέα διακυβέρνηση που προέκυψε από τις περσινές εκλογές, αν δεν κάνω λάθος.

Kαι τί ακριβώς προσπαθείς να πεις;
Ότι πριν την 7η Mαρτίου 2004 ήταν όλα καλά στις σχέσεις μας με τη γείτονα Tουρκία;
Ότι δεν γίνονταν παραβιάσεις;

Oσον αφορά τη Xρυσοπηγή (που είναι και το θέμα του topic), απλώς θα θυμίσω τους σφιχτούς εναγκαλισμούς κάποιων πρωτοκλασσάτων στελεχών της προηγούμενης κυβέρνησης με τον Mητροπολίτη Aττικής (και όχι μόνο) και γενικώς το γιγάντωμα της Xρυσοπηγής την τελευταία 20ετία με την ανοχή των κυβερνώντων.

Kαι μιας και μιλάμε για φρεσκαρίσματα μνήμης, ας θυμηθούμε και λίγο τους λόγους για τους οποίους φαγώθηκε στεγνά ο αείμνηστος Aντώνης Tρίτσης, όταν τόλμησε να ξεκινήσει το θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας.

Ποιός κυβερνούσε τότε είπαμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mparmpa_giwrgis
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 19:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mparmpa_giwrgis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i syzitisi exei ksefygei apo to arxiko thema.
ypenthymizw oti rwtise enas filos ti einai i xrysopigi.

kai ap oti eida egw egine mia "diki" stis politikes pepoithiseis kai to politiko ypovathro twn melwn tis.

o filos wendigo kai o filos AVATARGR milisan gia to parelthon pou mas deixnei kapoia pragmata kai mporei na mas odigisei se symperasmata.

kai rwtaw symperasmata epi poiou thematos?

gia poia sygekrimeni praxi katigoreitai i xrysopigi pou feretai na talanizei ti xwra????

gia na kseroume gia ti milame epitelous...

o nikos kwstantopoulos pou stin vouli zitise na kleisei i xrysopigi(endeiktiki skepsi dimokrati tha elega)

pera apo aoristologies den parethese kapoio sygekrimeno stoixeio
wste na eksetastei apo tis armodies dikastikes arxes...

oi filoi se ayto to forum
mporoun na milisoun gia sygekrimena adikimata???

giati eksakolouthw na pisteyw
oti edw vallontai kapoioi anthrwpoi epeidi polemisan eite metaforika eite kyriolektika gia ta idewdi tous.idewdi pou den aresoun se dimokrates thaymastes tou tsaousetskou(gia na min pw gia allous) as poume...
opws melh tou kommatos tou nikou kwstantopoulou...

i prwin stalinikous,prwin maoistes idiotites pou prodidoun VATHYTATA DIMOKRATIKOYS ANTHRWPOUS.....

thelete na milisoume loipon gia sygekrimena adikimata
i gia to politiko parelthon pollwn???

giati ap oti vlepw edw to provlima mas einai i eptaetia kai o astyyfylakas tou emfyliou
kai oxi as poume o x thaymastis tou stalin pou prospathise kapote na egathidrysei kai aytos kathestws stin ellada!

contro la societa multiculturale...tradizione...distinzione...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 19:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ mparmpa_giwrgis αν δεν κάνω λάθος, το τελευταίο διάστημα ακούμε για παράνομες οπλοφορίες αρχιμανδριτών (αλήθεια, τί χρειάζεται ένας αρχιμανδρίτης ένα περίστροφο;), για έναν έμπορο ναρκωτικών εφοδιασμένο με συστατική επιστολή από έναν εκ των ιδρυτών της Xρυσοπηγής, για χρηματισμούς και πολλά άλλα.

Kατά τη γνώμη σου, αυτά δεν αποτελούν αξιόποινες πράξεις;

Eκτός δε όλων των άλλων, για να ξεφύγουμε και λίγο από την ποινικοποίηση της δημόσιας ζωής και να δούμε και το ηθικό μέρος της ιστορίας, έχουμε από τη μία μια «Xρυσοπηγή», ένα κακέκτυπο του Opus Dei κομμένο και ραμμένο σε ελληνορθόδοξο μοτίβο, με τεράστια κτηματική περιουσία, με πολύ (μα πάρα πολύ) μετρητό και από την άλλη εκατομμύρια Eλληνες που προσπαθούν να επιβιώσουν στο όριο της φτώχιας κι ένα κράτος με τεράστια δημοσιονομικά ελλείματα.

Eξακολουθείς να πιστεύεις ότι νοσηρά φαινόμενα τύπου «Xρυσοπηγή», μας χρειάζονται;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 23:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATAGR, δεν σε πιάνω... Μάλλον άλλα είπα εγώ και άλλα κατάλαβες!

Που είπα εγώ οτι τα πράγματα στις ελληνοτουρκικές σχέσεις ήταν καλά πριν ένα χρόνο? Αυτό που ήθελα να δείξω είναι πόσο κοντόφθαλμο είναι να κατηγορούμε τους χοντικούς για προδοσία απέναντι στην Ελλάδα!
Η Ελλάδα και ο Ελληνισμός, φίλε AVATAGR δεν ταυτίζονται με κανένα πολιτικό σύστημα.
Προδοσία απέναντι σε αυτό λοιπόν που σήμερα δημοκρατία ( και είναι ακλόνητη πεποίθηση μου πως το μόνο κοινό που έχει με την αληθινή Δημοκρατία είναι το όνομα...) δεν συνεπάγεται καθόλου και με προδοσία εις βάρος της Πατρίδας. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο πως η μεγαλύτερη προδοσία στην ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας έγινε επι δημοκρατίας. Και σε ξαναρωτάω, τιμωρήθηκε ο μεγάλος υπαίτιος? Όχι μόνο δεν τιμωρήθηκε, αλλά τον έχουμε ονομάσει και ''Εθνάρχη'', ενώ ο ανιψιός του κυβερνά σήμερα αυτή τη χώρα μόνο και μόνο γιατί έχει το όνομα του θείου...
Και δεν είναι επίσης τυχαίο πως ο φάκελος ''Κύπρος'' δεν έχει ανοίξει ακόμα, και κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ανοίξει ποτέ, διότι θα γίνει συντρίμια ο μύθος του Εθνάρχη*.
Εξίσου ''δημοκράτης'' ήταν και ο αρχιπροδότης των Ιμίων, ο οποίος είχε το θράσος να μας μιλάει για μια ''ισχυρή Ελλάδα'' και μάλιστα τον αφήσαμε στις σάρκες της πατρίδας μας για έξι ολόκληρα χρόνια.
Μήπως δεν ήταν ''δημοκράτης'' και ο άνθρωπος που άφησε τους Σκοπιανούς να φέρουν με απίστευτο θράσος το όνομα ''Μακεδονία'' για τη σκατοχώρα τους το 91'?
Αντίστοιχα, ο Πατέρας της Νίκης του '40, ο θρυλικός Ιωάνης Μεταξάς, ήταν δικτάτορας ή όχι?
Δεν ξέρω, βρε παιδιά, αν ψάξω για προδοσίες απέναντι στην πατρίδα μας, μόνο στην πλευρά των ''δημοκράταρων'' θα τις βρω...
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως η σύγχρονη Δημοκρατία είναι εξ ορισμού κακή. Σημαίνει απλώς πως είναι ένα πολιτικό σύστημα σαν όλα τα άλλα, και όχι Το πολιτικό σύστημα που πλασάρεται στις μέρες μας, η πανάκεια για κάθε πρόβλημα του λαού! Έχει τα καλά της, έχει και τα κακά της. Για άλλες χώρες είναι καλή, αναλόγως των συνθηκών, για άλλες όχι.
Για αυτό και εγώ, φίλε AVATAGR, όταν ορκίστηκα αξιωματικός, δεν ορκίστηκα πίστη σε καμιά δημοκρατία και κανένα σύνταγμα. Ορκίστηκα πίστη στην Ελλάδα και μόνο στην Ελλάδα! Είτε αυτή κυβερνιέται δημοκρατικά, είτε απολυταρχικά. Ο Ελληνισμός είναι ένας και αιώνιος και δεν ταυτίζεται με κανένα πολιτικό σύστημα, απόδειξη τα αμέτρητα είδη πολιτευμάτων που άλαξε η Ελλάδα κατα τη διάρκεια της υπερχιλιετούς της ιστορίας.
Δεν είμαι δεξιός, ούτε αριστερός, είμαι απλάΈλληνας. Και τέτοιος επιθυμώ να παραμείνω.
Ελπίζω να ξεκαθάρισα τα πράγματα...

* Και κάτι για το φίλο που ανέφερε τους δαρμένους του Πολυτεχνείου... Αλήθεια, φίλε, την ΕΛΔΥΚ την έχεις ακουστά? Έχεις ακούσει ποτέ για τους λίγους αυτούς ήρωες, που ξεχασμένοι απο το ελληνικό κράτος, το κράτος της ντροπής και της ήττας, πάλεψαν μέχρις εσχάτων για μια ελεύθερη και ελληνική Κύπρο?
Για αυτούς τους Τιτάνες, που την ώρα που ο όχλος χόρευε στους δρόμους γιορτάζωντας την επιστροφή του ''Εθνάρχη'' έδιναν τον έσχατο αγώνα, ξεχασμένοι και εγκαταλειμένοι, μόνο και μόνο για να δωθεί σήμερα άνευ όρων η μισή Κύπρος στους υπάνθρωπους τούρκους και να κλέγονται οι κοπρίλοι ηγετίσκοι και να παρακαλούν για ''ελληνοτουρκική φιλία''? Τους θυμάσαι ποτέ?
Ή μήπως επειδή έπεσαν εν καιρό χούντας δεν είναι άξιοι θαυμασμού και έχουν περάσει σημερα στη λήθη στην ελληνική δημοκρατία του τσιφτετελιού και του ωχαδελφισμού?
Και για την ιστορία... Επι χούντας οι Τούρκοι κατέλαβαν το 3% της Κύπρου. Επει Δημοκρατίας έφτασαν το 38%... Έτσι για να ξεκαθαριστεί μια και καλή ποιοί ήταν οι αληθινοί προδότες και ποιοί οι αληθινοί, ξεχασμένοι ήρωες...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mparmpa_giwrgis
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 00:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mparmpa_giwrgis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oannes
efoson yparxoun proswpa xwris adeia oploforias(diladi prepei na apodeixtei oti DEN exoun adeia oploforias)
prepei na tous askithei diwksi.
apo pote omws isxyei i syllogiki eythini?
as poume
o dimokratis kyrios nikos kwstantopoulos ederne ti gynaika tou...
prepei na kleisei o synaspismos gi ayto?
yparxoun vouleytes pou exoun telesei poinika kolasimes prakseis...
prepei na kleisoun ta kommata tous?
i prepei na diwxthoun oi apokleistika ferontes tin eythini?
KAI FYSIKA PREPEI NA APODEIXTHEI OTI TO X MELOS THS XRYSOPHGHS DEN EXEI ADEIA OPLOFORIAS.
TO NA OPLOFOREI ME ADEIA EINAI N-O-M-I-M-O-T-A-T-O!!!!

oso gia ti systatiki epistoli
ektos tou oti otan edwthi o katigoroumenos den eixe sxesi me narkwtika,
apo pote apotelei poiniko adikima????

gi ayta ta tromera adikimata loipon prepei na kleisei i xrysopigi?
i mipws-ksanakanw tin erwtisi- epeidi kapoia meli tis exoun sygekrimeno politiko ypovathro???

contro la societa multiculturale...tradizione...distinzione...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 01:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Loco
το χθεσινό μήνυμα ήταν μακράν το πιο θλιμμένο για μένα, όσο καιρό είμαι μέλος αυτού του φόρουμ. Αν παίζει ρόλο, δεν γράφτηκε με εμπάθεια. Γράφτηκε με πίκρα γιατί διάβασα λόγια πολύ άστοχα (εξακολουθώ να το πιστεύω αυτό) από άνθρωπο που κατά καιρούς έχω απολαύσει post του.
Πού μπορούμε να συμφωνήσουμε;
Στο ότι πολλοί, ακόμα και πρώην αγωνιστές ή "αγωνιστές" βρήκαν γλυκό το "μέλι". Στο ότι πολλοί χρησιμοποιούν τη δημοκρατία για να τη σκοτώσουν. Στο ότι έχεις δικαίωμα να σιχαίνεσαι τους αριστερούς όσο έχει και κάποιος άλλος να του γουστάρουν. Στο ότι πολλοί έκαναν "καριέρα" κεφαλαιοποιώντας ένα νεανικό τους ενθουσιασμό σε σημείο εμετικό.
Η εποχή που ηρωοποιούσα διάφορα τυπάκια τέλειωσαν πριν βγάλω το σχολείο και το θέμα δε με αφορά.
Πού παραμένω κάθετα αντίθετος;
Στο ότι τα παραπάνω ήταν παντελώς άσχετα με το θέμα μας.
Στο ότι θεωρείς αντίπαλο πόλο μιας δικτατορίας μόνο τους αριστερούς και όχι όλους τους δημοκράτες πολίτες. Άρα, αν δεν είσαι αριστερός, η δικτατορία είναι μια χαρά πράμα. Και το σύνταγμα άχρηστο, "μόνο κάτι κομμουνιστές φωνάζουνε για τέτοια".
Στο ότι τίθεται ένα θέμα και η απάντηση είναι "ναι αλλά και οι ...... καλύτεροι είναι;" (όπου τελίτσες, μπαίνει ο αντιπαθητικός της αρεσκείας μας) Λες και αυτό αποτελεί οποιουδήποτε είδους απάντηση ή θέση. Λες και τα πάντα μπορούν να εξισωθούν με τα πάντα. Λες και δεν παίζει ρόλο το για τι μιλάμε, εμείς πετάμε στην κουβέντα τον προσωπικό μας εχθρό. Αυτό φίλε μου θυμίζει νηπιαγωγείο: "Γιατί Γιωργάκη έσφαξες τη γιαγιά;" "Ναι, αλλά η Αννούλα μου πήρε τη γόμα!". Μεταβίβαση ευθυνών.

Ελπίζω ειλικρινά να έχω παρεξηγήσει τα πράγματα και (ασφαλώς) είναι τιμή μου να με θεωρείς αδελφό. Όπως σε τιμά που το κάνεις μετά από λόγια που σε πίκραναν. Και δε μπορώ παρά να σου αντιγυρίσω τον χαιρετισμό, αδελφέ Loco, κι ας μ'έκανες μπαρούτι!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 02:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προδοσία απέναντι σε ποιόν αγαπητέ? Στην Ελλάδα ή στην Δημοκρατία?
Γιατί ελπίζω να έχεις υπόψιν σου πως οι δυο ένοιες δεν είναι απαραίτητα η μία ταυτόσημη της άλλης. Η Ελλάδα είναι μια και αιώνια, είτε την κυβερνά ο Μέγας Αλέξανδρος είτε την κυβερνά ο Ε.Βενιζέλος.

Πολλή ρητορεία αγαπητέ Invader. Η δίκη δεν είναι θεωρητική, είναι γεγονός. Και οι καταδικασθέντες δε βρέθηκαν στον Κορυδαλλό γαι έσχατη προδοσία του Μ.Αλεξάνδρου. Την απόφαση της δίκης μπορείς να τη βρεις σχετικά εύκολα. Οι ποινές εκτελέστηκαν. Τα ρητορικά σου ερωτήματα απαντήθηκαν πριν 30 χρόνια από το δικαστήριο. Δεν το έμαθες;

quote:
Ο Μεταξάς δηλαδή ήταν προδότης? Να σκεφτόμαστε και λίγο πριν βιαστούμε να δώσουμε τόσο βαριούς χαρακτηρισμούς αγαπητοί...

Αυτόν τώρα πώς τον χώνεις στην κουβέντα; Οι απόψεις μου περί Μεταξά δεν είναι επί του παρόντος. Για τους Απριλιανούς πολλοί άνθρωποι σκέφτηκαν για πολύ καιρό πριν τους δώσουν τους χαρακτηρισμούς που τους αξίζουν. Και χαρακτηρίστηκαν "ΠΡΟΔΟΤΕΣ".

Η ύπαρξη πολλών άλλων καθικιών που πληγώνουν και πλήγωσαν την Ελλάδα (κι ας υποπτεύομαι πως δεν έχουμε στο νου μας τους ίδιους!) δεν αναιρεί τα παραπάνω. Τα "ναι, καλά αυτός αλλά τι λες για τον άλλον;" ανήκουν στις ηλικίες κάτω των δέκα ετών. Αλλιώς θα τους βγάζουμε όλους λάδι εξισορροπώντας τον ένα με τον άλλο. Οι απριλιανοί καταδικάστηκαν από το ελληνικό κράτος. Και η ιστορία δεν βλέπω να τους δικαιώνει. Μην τα ξαναλέμε.

quote:
Εκτός και αν αναφέρεσαι στην αρχαιοελληνική δημοκρατία, την μόνη για μένα αυθεντική Δημοκρατία που υπήρξε ποτέ.

Δεν υφίσταται "αυθεντική Δημοκρατία". Επειδή εμείς, οι πολίτες της, είμαστε τόσο ελλειπείς και σκάρτοι. Είναι ένα άπιαστο όνειρο, ένα ιδανικό, το όριο στο οποίο ελπίζουμε να τείνουμε. Αρκετή μελέτη της αρχαιοελληνικής δημοκρατίας μου έδειξε τόση σαπίλα όση και στην παρούσα εποχή. Πολλά τα θαυμαστά των προγόνων μας, αλλά δεν ήταν άγγελοι ούτε βρήκαν τον παράδεισο. Τον ονειρεύτηκαν, όμως, και εμένα μου αρκεί.

Αυτό που προσφέρει η όποια δημοκρατία έχουμε είναι το εξής:
Όλοι είμαστε υπεύθυνοι για την πορεία της Ελλάδας, καλή ή κακή. Μπορεί να υπάρχουν θύτες αλλά δεν υπάρχουν αθώα θύματα, κανείς δεν δικαιούται να το παίζει αμέτοχος ή ανεύθυνος. Γνωρίζουμε, ή οφείλουμε να γνωρίζουμε, και κανείς "μπαμπάς" δεν θα πάρει την ευθύνη από πάνω μας.
Και δεν υπάρχει, για μένα, άλλο πολιτικό σύστημα που να προσφέρει αυτή την ιερή ευθύνη. Αν η δημοκρατία μας είναι χάλια, έχουμε βάλει κι εμείς το χεράκι μας. Τέρμα οι κλάψες.

quote:
Αντίστοιχα, ο Πατέρας της Νίκης του '40, ο θρυλικός Ιωάνης Μεταξάς, ήταν δικτάτορας ή όχι?

Νά'τος πάλι. Σαφώς και ήταν. Α, μια που το θυμήθηκα... Η κόρη του (άρα τι είναι αυτή; "Αδερφή της Νίκης";) ήταν υπεύθυνη για την διεξαγωγή του μεγάλου εράνου "Υπέρ της Αεροπορίας" που συγκέντρωσε υπέρογκα, για την εποχή, ποσά για την ενίσχυση της πολεμικής αεροπορίας της χώρας. Μάθε, φίλε Invader, στο πόσο υπολογίζονται. Μάθε το πώς θα πολλαπλασίαζαν την αεροπορία μας αν είχαν όντως δοθεί. Αν μάθεις και ποιοί τα τσέπωσαν θα είσαι ο πρώτος, μιας και αποτέλεσαν το μεγαλύτερο, ίσως, οικονομικό σκάνδαλο του αιώνα. Λίγο πριν τον πόλεμο του '40... Τον οποίο ο Μεταξάς ειλικρινώς έλπιζε να αποφύγει.

quote:
Για αυτό και εγώ, φίλε AVATAGR, όταν ορκίστηκα αξιωματικός, δεν ορκίστηκα πίστη σε καμιά δημοκρατία και κανένα σύνταγμα. Ορκίστηκα πίστη στην Ελλάδα και μόνο στην Ελλάδα!

Δεν γνωρίζω πότε ορκίστικες αγαπητέ. Έχω την εντύπωση πως τώρα θα ήσουν αναγκασμένος να ορκιστείς στο Σύνταγμα και τους Νόμους (ή να ψευδορκήσεις). Κάνω λάθος; Αυτό δεν ισχύει για τους αξιωματικούς των ενόπλων δυνάμεων;
Για Σύνταγμα και νόμους, πάντως, έχει χυθεί πολύ αίμα ελληνικό. Ακόμα κι από γέρους αγωνιστές του '21 που δεν άφησαν τον Όθωνα σε ησυχία. Αλλά θα τα ξέρεις αυτά...

quote:
Αλήθεια, φίλε, την ΕΛΔΥΚ την έχεις ακουστά?

Ναι, φίλε, την έχω. Δεν φταίω εγώ αν στα λόγια μου βλέπεις κάποιο "αντίπαλο" σαν αυτούς που πιθανόν να έχεις συνηθίσει. Και για τους νεκρούς γνωρίζω, και για το αίμα, και για την λήθη.
Αλλά, πώς να το κάνουμε, δεν βρέθηκαν στη θέση που βρέθηκαν εξαιτίας της μεταπολίτευσης. Πολλά οδήγησαν εκεί, με κορυφαία την στρατιωτική ανικανότητα των προδοτών που λέγαμε παραπάνω και που, αν μη τι άλλο, θα έπρεπε από πόλεμο να ξέρουν. Το παιχνίδι είχε κριθεί πολύ πριν αρχίσουν οι επευφημίες για τον "εθνάρχη" (καλό ή κακό). Με πολλούς υπαίτιους μές στα χρόνια. Και δεν γίνεται να ζητάς να πορευτεί μια χώρα σύμφωνα με την δική σου πίκρα και άχτι. Η πολιτική έχει το δικό της δρόμο γιατί θέλει τους δικούς της τρόπους. Αλίμονο αν μας κουμαντάριζε πάντα η "οργή του πολεμιστή" ή το "δίκιο του αίματος". Δεν θα είχε μείνει πλέον αίμα να χυθεί. Μόνο κουφάρια.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 17:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλή ρητορεία αγαπητέ Invader. Η δίκη δεν είναι θεωρητική, είναι γεγονός. Και οι καταδικασθέντες δε βρέθηκαν στον Κορυδαλλό γαι έσχατη προδοσία του Μ.Αλεξάνδρου. Την απόφαση της δίκης μπορείς να τη βρεις σχετικά εύκολα. Οι ποινές εκτελέστηκαν. Τα ρητορικά σου ερωτήματα απαντήθηκαν πριν 30 χρόνια από το δικαστήριο. Δεν το έμαθες;

Tι μου λες ρε Wendingo? Ένα ''δημοκρατικό'' δικαστήριο έκρινε τους χουντικούς ένοχους προδοσίας απέναντι στη χώρα? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
Ας σοβαρευτούμε φίλτατε. Το όλο μου post ήθελε να δείξει πως είναι παντελως ανόητο να θεωρούμε πως οι χουντικοί είναι ήταν ένοχοι προδοσίας απέναντι στην Ελλάδα μόνο και μόνο γιατί παραβίασαν το Σύνταγμα. Είναι δηλαδή τελείως αφελές να θεωρούμε πως όλοι οι ''ολιγαρχικοί'', αν θέλεις, είναι προδότες, και πως όλοι οι ''δημοκρατικοί'' είναι πατριώτες. Το να λες πως οι χουντικοί ήταν προδότες( επαναλαμβάνω, πρόκειται για μια πάρα πολύ βαριά έκφραση) μόνο και μόνο επειδή... ηταν χουντικοί είναι, στην καλύτερη περίπτωση, όπως προείπα, αφελές.
Από πότε αγαπητέ ο πατριωτισμός είναι χαρακτηριστικό μόνο των ''δημοκρατών''? Α, ξέχασα... Απο τη Μεταπολίτευση και μετά...

Αυτόν τώρα πώς τον χώνεις στην κουβέντα; Οι απόψεις μου περί Μεταξά δεν είναι επί του παρόντος. Για τους Απριλιανούς πολλοί άνθρωποι σκέφτηκαν για πολύ καιρό πριν τους δώσουν τους χαρακτηρισμούς που τους αξίζουν. Και χαρακτηρίστηκαν "ΠΡΟΔΟΤΕΣ".
Προς αυτούς που τους χαρακτήρισαν προδότες αγαπητέ, μία φράση είναι τεριαστή
ΑΚΟΥ ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ!!! Αυτοί που παρέδωσαν την Κύπρο μας στους Τούρκους, καταδίκασαν κάποιους άλλους για εσχάτη προδοσία επειδή... παραβίασαν το Σύνταγμα!!! Η όλη κατάσταση θα ήταν για γέλια, αν δεν ήταν στη μέση οι χιλιάδες έλληνες των οποίων τα κόκαλλά ακόμα στολίζουν το πολύπαθο νησί, που πέθαναν εγκαταλειμένοι όσο εμείς πανυγηρίζαμε για την ''αποκατάσταση της Δημοκρατίας''. Σύμφωνοι λοιπόν, να δικαστούν και να καταδικαστούν οι Χουντικοί για προδοσία απέναντι στο Σύνταγμα( και μόνο σε αυτό). Αλλά να δικαστεί και ο Καραμανλής και να καταδικαστεί για εγκλήματα και εσχάτη προδοσία απέναντι στην Πατρίδα και τον Ελληνισμό!


quote:
Και η ιστορία δεν βλέπω να τους δικαιώνει. Μην τα ξαναλέμε.


Δε στά πανε φίλτατε? Μα πρόκειται για τον νούμερο ένα κανόνα της Ιστορίας? Η Ιστορία γράφεται απο τους νικητές!

quote:

Αυτό που προσφέρει η όποια δημοκρατία έχουμε είναι το εξής:
Όλοι είμαστε υπεύθυνοι για την πορεία της Ελλάδας, καλή ή κακή. Μπορεί να υπάρχουν θύτες αλλά δεν υπάρχουν αθώα θύματα, κανείς δεν δικαιούται να το παίζει αμέτοχος ή ανεύθυνος. Γνωρίζουμε, ή οφείλουμε να γνωρίζουμε, και κανείς "μπαμπάς" δεν θα πάρει την ευθύνη από πάνω μας.
Και δεν υπάρχει, για μένα, άλλο πολιτικό σύστημα που να προσφέρει αυτή την ιερή ευθύνη. Αν η δημοκρατία μας είναι χάλια, έχουμε βάλει κι εμείς το χεράκι μας. Τέρμα οι κλάψες.



Άλλοι κλέγονται και μιλούν για ''ιερές ευθύνες'' όπως βλέπεις φίλε. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και πρακτικά
Η δημοκρατία είναι ένα πολιτικό σύστημα όπως όλα τα άλλα, με τα καλά του και τα κακά του. Αλλού δουλεύει, αλλού όχι. Και αυτό έχει φανεί ξεκάθαρα μεσα στο ρου της ιστορίας. Όποιος δεν φοράει τις παρωπίδες του Συστήματος, το βλέπει.
quote:
Νά'τος πάλι. Σαφώς και ήταν. Α, μια που το θυμήθηκα... Η κόρη του (άρα τι είναι αυτή; "Αδερφή της Νίκης";) ήταν υπεύθυνη για την διεξαγωγή του μεγάλου εράνου "Υπέρ της Αεροπορίας" που συγκέντρωσε υπέρογκα, για την εποχή, ποσά για την ενίσχυση της πολεμικής αεροπορίας της χώρας. Μάθε, φίλε Invader, στο πόσο υπολογίζονται. Μάθε το πώς θα πολλαπλασίαζαν την αεροπορία μας αν είχαν όντως δοθεί. Αν μάθεις και ποιοί τα τσέπωσαν θα είσαι ο πρώτος, μιας και αποτέλεσαν το μεγαλύτερο, ίσως, οικονομικό σκάνδαλο του αιώνα. Λίγο πριν τον πόλεμο του '40... Τον οποίο ο Μεταξάς ειλικρινώς έλπιζε να αποφύγει.

Παραβλέπω την ειρωνία σου αγαπητέ( πληροφοριακά, ο λαός τον ονόμασε έτσι, και μέχρι και την Μεταπολίτευση, θεωρούνταν ο μεγαλύτερος ήρωας που έβγαλε η σύγχρονη Ελλάδα, ακόμα και κατα την περίοδο 1949-1967) και σε πληροφορώ πως τα λεφτά για τον έρανο υπέρ της Αεροπορίας πήγαν στα πανάκριβα Οχυρά της περίφημης ''γραμμής Μεταξά'', που σταμάτησαν το '41 τις αήτητες γερμανικές φάλλαγγες. Αυτή είναι τουλάχιστον η επίσημη εκδοχή, και αυτή υπάρχει στο ''ευαγγέλιο'' της ελληνικής ιστορίας, την ''Ιστορία του Ελληνικού Έθνους''. Τωρα, αν εσύ έχεις άλλες πηγές, ευχαρίστως να τις δώ...
quote:

Δεν γνωρίζω πότε ορκίστικες αγαπητέ. Έχω την εντύπωση πως τώρα θα ήσουν αναγκασμένος να ορκιστείς στο Σύνταγμα και τους Νόμους (ή να ψευδορκήσεις). Κάνω λάθος; Αυτό δεν ισχύει για τους αξιωματικούς των ενόπλων δυνάμεων;
Για Σύνταγμα και νόμους, πάντως, έχει χυθεί πολύ αίμα ελληνικό. Ακόμα κι από γέρους αγωνιστές του '21 που δεν άφησαν τον Όθωνα σε ησυχία. Αλλά θα τα ξέρεις αυτά...

Προσωπικά, αγαπητέ, όπου στον όρκο μου υπήρχε η λέξη Σύνταγμα ή Νόμοι, εγώ ψυθίρισα ''Ελλάδα. Γιατί μόνο απέναντι στην Πατρίδα μου νιώθω υπόλογος, και όχι απέναντι σε Συντάγματα, νόμους και κυβερνήσεις που έρχονται και παρέχονται...
Οι αληθινοί στρατιώτες δίνουν όρκο πίστης στην Ελλάδα και όχι στη ''Ρηγίλης!''

quote:
Το παιχνίδι είχε κριθεί πολύ πριν αρχίσουν οι επευφημίες για τον "εθνάρχη" (καλό ή κακό).

Ως στρατιωτικός, επέτρεψε μου να έχω μια άλλη γνώμη και να ξέρω κάτι παραπάνω αγαπητέ... Στο ξαναλέω, οι Τούρκοι επι Χούντας πήραν μόλις το 3% του νησιού, και αυτο με απώλειες που αντιστοιχούσαν στο 30% της συνολικής τους δύναμης, απέναντι σε έναν ουσιαστικά άοπλο και ανοργάνωτο στρατό, χωρίς Αεροπορία, Πυροβολικό και άρματα μάχης.
Επι δημοκρατίας, χάθηκε το 38%!
Αυτή ήταν αγαπητέ, η αληθινή προδοσία, και δεν έγινε απο τους χουντικούς!
''Η Κύπρος είναι πολύ μακριά'' Κωσταντίνος Καραμανλής, ''Εθνάρχης'' και μέγας ''Δημοκράτης''. Κλωτσιά στα μούτρα 3000 χρόνων ελληνικής ιστορίας.

Έπρεπε ή όχι να δικαστεί για εσχάτη προδοσία?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

temporary
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 20:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temporary  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προδοσία απέναντι σε ποιόν αγαπητέ? Στην Ελλάδα ή στην Δημοκρατία?
Γιατί ελπίζω να έχεις υπόψιν σου πως οι δυο ένοιες δεν είναι απαραίτητα η μία ταυτόσημη της άλλης.

Αγαπητέ *πρώην Kaizer,

[αναρωτιέμαι αν ο ΟΡΚΟΣ σου μετράει κάτι για σένα αλλά τέλος πάντων]

Ελλάδα και Δημοκρατία (δεν έχουν σημασία οι τεχνικές λεπτομέρειες) είναι ταυτόσημες έννοιες υπό το τρέχον Σύνταγμα, καθώς και υπό το Σύνταγμα που παραβίασαν οι (επίσης; όχι. Εσύ δεν είσαι συνειδητός. Αυτοί τουλάχιστον ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΝ και μόνο κάτι βλάκες προδίδουν από βλακεία τασσόμενοι μαζί τους) Επίορκοι Προδότες της Απριλιανής Χούντας.

Το αυτό Σύνταγμα, μαζί με τους Νόμους αυτού του Κράτους (οι άγνωστες για άτομα του πολιτισμικού σου σταδίου λέξεις σε κεφαλαία), ορίζει σαφέστατα τι ακριβώς είναι προδοσία, και δε λέει τίποτα για Μέγα Αλέξανδρο και αιώνιες Ελλάδας και λοιπά μπαρμπούτσαλα. Εδώ που τα λέμε, λίγο νιονιό θέλει: όσοι βιάζουν Ελληνίδες (ενώ έχουν ορκιστεί ως μπάτσοι υποτίθεται να τις προστατεύουν) είναι Προδότες, αδιάφορο αν επικαλούνται το Μέγα Αλέξανδρο ή τον Πατροκοσμά ή τη Θεια μου τη Μαριώ για δικαιολογία.

Τέλος πάντων, για να επιστρέψουμε και στο θέμα, αν στο Μπαρμπα-Γιώργη δεν κάνει εντύπωση το ότι ο #2 της Χρυσοπηγής, υπό τις διαταγές του #1 της Χρυσοπηγής ανέμισε πριν λίγα χρόνια μπροστά σε εκατοντάδες χιλιάδες παραθρησκευτικών το λάβαρο του '21 που του προμήθευσε ο #3 της Χρυσοπηγής, τι να πω, μάλλον τα κριτήριά του για το σε τι συνίσταται η πολιτική δραστηριότητα είναι πολύ μυστήρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 20:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Invader ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Η Ελλάδα και ο Ελληνισμός, φίλε AVATAGR δεν ταυτίζονται με κανένα πολιτικό σύστημα.

ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ???????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ....

ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ????

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΘΕΤΕΙΣ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ΕΔΩ..

quote:
Από πότε αγαπητέ ο πατριωτισμός είναι χαρακτηριστικό μόνο των ''δημοκρατών''?

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ...
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΗΛΘΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (1974) ΚΑΤΟΡΘΩΣΕ ΝΑ ΑΝΑΚΤΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΑ (ΕΠΙ ΑΒΕΡΩΦ) ?????

ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 1975....
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ????
ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕ..

ΚΑΛΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oannes ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΜΗΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΛΑ..
Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ

quote:
ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΜΗ...

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 10-ΠΛΑΣΙΑΣΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ...

ΑΠΟΚΛΕΙΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΑ ΙΜΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6-7 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ 4-5 ΩΡΕΣ..

ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ?????


ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ...
ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ.....
quote:
ΠΑΝΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
ΕΝΘΕΝ ΚΑΙ ΕΝΘΕΝ...

ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΚΛΕΙΣΤΟ (ΑΡΙΣΤΕΡΟ Η ΔΕΞΙ).



ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΕΜΠΤΟ ?????
ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΛΟΓΩ...(ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ)

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ , ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ??? ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ..

ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΙΤΙΑ ΔΙΑ-ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΩΣΗΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ..

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΣΥΝ-ΟΜΙΛΗΤΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ....
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΓΙΝΑ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΛΟΓΙΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΟ....

ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΑΓΙΟΙ" ΑΝΑΚΑΤΕΨΑΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ
ΤΟΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ...

ΙΣΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΧΘΕΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΟΝ ΘΕΟ...

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΟΑΝΝΕΣ

quote:
Oσον αφορά τη Xρυσοπηγή (που είναι και το θέμα του topic), απλώς θα θυμίσω τους σφιχτούς εναγκαλισμούς κάποιων πρωτοκλασσάτων στελεχών της προηγούμενης κυβέρνησης με τον Mητροπολίτη Aττικής (και όχι μόνο) και γενικώς το γιγάντωμα της Xρυσοπηγής την τελευταία 20ετία με την ανοχή των κυβερνώντων.

Kαι μιας και μιλάμε για φρεσκαρίσματα μνήμης, ας θυμηθούμε και λίγο τους λόγους για τους οποίους φαγώθηκε στεγνά ο αείμνηστος Aντώνης Tρίτσης, όταν τόλμησε να ξεκινήσει το θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας.


ΑΛΛΑ ΚΑΙ
quote:
Eκτός δε όλων των άλλων, για να ξεφύγουμε και λίγο από την ποινικοποίηση της δημόσιας ζωής και να δούμε και το ηθικό μέρος της ιστορίας, έχουμε από τη μία μια «Xρυσοπηγή», ένα κακέκτυπο του Opus Dei κομμένο και ραμμένο σε ελληνορθόδοξο μοτίβο, με τεράστια κτηματική περιουσία, με πολύ (μα πάρα πολύ) μετρητό και από την άλλη εκατομμύρια Eλληνες που προσπαθούν να επιβιώσουν στο όριο της φτώχιας κι ένα κράτος με τεράστια δημοσιονομικά ελλείματα.

Eξακολουθείς να πιστεύεις ότι νοσηρά φαινόμενα τύπου «Xρυσοπηγή», μας χρειάζονται;



ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....
ΘA ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 23:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk95, παραβλέπω τη γνωστή σου αγένεια και σε πληροφορώ πως το Σύνταγμα και οι Νόμοι είναι πράγματατα οποία αλάζουν συνέχεια, το ίδιο και τα πολιτεύματα της Ελλάδας. Και στο λέω ευθέως πως όταν κινδυνεύει η ασφάλεια της πατρίδας μας, εγώ προσωπικά το οποιοδήποτε Σύνταγμα δεν το υπολογίζω περισσότερο απ'ότι θα υπολόγιζα το χαρτί τουαλέτας( όχι, το 1967 δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο, και οι Απριλιανοί πράγματι πρόδοσαν το Σύνταγμα ουσιαστικά ανευ λόγου και αιτίας. Αυτό όμως δεν σημαίνει απο μόνο του πως πρόδωσαν και την πατρίδα τους).
Απο την Επανάσταση του '21 και μετά, η Ελλάδα έχει αλάξει σύνταγμα καμιά δεκαριά φορές και πολίτευμα έχει δοκιμάσει τουλάχιστον πέντε είδη πολιτευμάτων. Απο την απόλυτη μοναρχία του Όθωνα εώς τη χούντα, και απο την διακυβέρνηση του Καποδίστρια εώς τη σημερινή αβασίλευτη Δημοκρατία. Το συμπέρασμα είναι πως η Ελλάδα( και όπως βλέπεις μιλάω για τη σύγχρονη Ελλάδα) δεν μπορεί να ταυτιστεί με κανένα είδος πολιτεύματος και κανένα Σύνταγμα, που μπορεί εξάλου να αλάξει απο τη μια μέρα στην άλλη.
Σου υπενθυμίζω πχ.μια που επικαλείσαι το Σύνταγμα και τους Νόμους αναιδέστατε και ανάγωγε φίλε μου πως, μέχρι το 1967 οπότε έγινε το πραξικόπημα των συνταγματαρχών, όλοι οι κομμουνιστές θεωρούνταν προδότες( τα στρατόπεδα στη Γυάρο και στη Μακρόνυσσο χτίστηκαν επι δημοκρατίας) βάσει του Συντάγματος. Σήμερα όχι. Συμπέρασμα? Τα πολιτεύματα, οι Νόμοι και τα Συντάγματα μπορούν να αλάξουν απο τη μια μέρα στην άλλη.
Υπάρχει μόνο μία ένοια που παραμένει αιώνια και αναλίωτη στο χρόνο, και αυτή είναι η Ελλάδα, η αιώνια Πατρίδα, που είναι υπεράνω οποιουδήποτε Συντάγματος και πολιτεύματος. Τώρα, αν αυτό δεν κάθεται καλά σε κάτι κωλοδιεθνιστάκια που νοσταλγούν ακόμα τα ρούβλια της μαμάς Ρωσίας και απο την άλλη έχουν το θράσος να μιλούν για ''Δημοκρατία'',΄εγώ δεν δίνω πεντάρα τσακιστή. *
Φίλε AVATAGR
quote:

ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ???????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ....

Ίσως εγώ να σε παρανόησα αγαπητέ. Στην περίπτωση αυτή, σου ζητώ συγνώμη. Στο θέμα της θρησκείας, συμφωνώ και επαυξάνω.

quote:

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ...
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΗΛΘΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (1974) ΚΑΤΟΡΘΩΣΕ ΝΑ ΑΝΑΚΤΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΑ (ΕΠΙ ΑΒΕΡΩΦ) ?????

ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 1975....
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ????
ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕ..



Εδώ δεν στα μάθανε καλά φίλε μου... Ο Καραμανλής ήρθε στην Ελλάδα μετά απο παράκληση της στρατιωτικής ηγεσίας, και κυβέρνησε απο την πρώτη μέρα της διακυβέρνησης του ασκώντας πλήρη εξουσία σε στρατό και λαό. Αμφιβάλλω αν υπήρξε ποτέ στην ιστορία της Ελλάδας ηγέτης που να είχε τόση εξουσία στα χέρια του... Συνεπώς, φέρει ακέραια την ευθύνη για την επαίσχυντη εγκατάλειψη των Κυπρίων
( Έχω την αίσθηση πως μερικοί δεν έχουν καταλάβει το μέγεθος αυτών που χάθηκαν το '74. Δεν ήταν μόνο η μισή Κύπρος, αγαπητοί. Η συντριπτική μας στρατιωτική υπεροπλία το '74 θα ήταν αρκετή ώστε να θέσει μια και καλή τέλος στην τουρκική επιθετικότητα. Οι παραλίες της Κύπρου θα μπορούσαν να γίνουν ο οριστικός τάφος του τουρκικού ιμπεριαλισμού.
Αντί αυτού... Βλέπουμε σήμερα τα αποτελέσματα!)
*
quote:
Εδώ που τα λέμε, λίγο νιονιό θέλει: όσοι βιάζουν Ελληνίδες (ενώ έχουν ορκιστεί ως μπάτσοι υποτίθεται να τις προστατεύουν) είναι Προδότες, αδιάφορο αν επικαλούνται το Μέγα Αλέξανδρο ή τον Πατροκοσμά ή τη Θεια μου τη Μαριώ για δικαιολογία.


Τι μου λες ρε μεγάλε! Δηλαδή όταν σήμερα τα ΜΑΤ δέρνουν...συνταξιούχους το κάνουν εν ονόματι της Δημοκρατίας? Απο πότε η αστυνομική βία είναι χαρακτηριστικό μόνο των...δικτατορικών κυβερνήσεων? Εσύ δεν ήσουν τις προάλλες που σε topic με θέμα τους αλλοδαπούς έθαβες τη σημερινή Ελληνική Αστυνομία για της μεθόδους της?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 00:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ο AVATARGR ορθώς μας βάζει -πολύ ευγενικά- χέρι και μας παροτρύνει να επιστρέψουμε στο θέμα. Ακολουθώ και σταματώ τα περί πολιτικής (μου τέλειωσαν και τα ρούβλια και δεν δουλεύω τσάμπα!).

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 13:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

LOCO

AYTH H ΣΗΜΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΘΥΜΙΣΕ ΜΑΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 20:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΩΡΓΗ

ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΞΕΝΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.


ΦΙΛΕ INVADER

OI XOYNTIKOI HTAN ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΗΣ C.I.A KAI ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ-ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ .ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ, ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕ Η «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ».
ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΖΗΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΟΠΟΥ Ο ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ,ΗΤΑΝ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ. ΗΤΑΝ Ο ΔΥΝΑΤΟΣ ΤΡΑΓΟΣ ΠΟΥ ΕΜΠΑΙΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ.

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ,ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ,ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΟΓΟ,ΕΠΙΒΑΛΟΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ Η ΦΥΛΗ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ.

ΟΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΘΟΥΝ ΚΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΔΙΑΜΕΛΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ,ΒΑΣΑΝΙΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΤΕΡΗΣΑΝ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΗΤΑΝ ΕΝΟΧΟΙ ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ,ΚΑΙ ΤΡΙΑΚΟΝΤΑ ΑΡΓΥΡΙΩΝ ΙΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΕΠΡΟΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΗΚΕ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ,ΤΟΥ ΚΟΨΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΦΑΝΤΑΡΟ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΝΑ ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΡΑΦΕ
« ΛΥΠΟΥΜΕΘΑ ΠΟΛΥ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ,Ο ΥΙΟΣ ΣΑΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ»

ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙ, ΚΡΕΜΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΚΑΝ. ΜΑΘΕΥΤΗΚΕ ΔΕ ΟΤΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΦΕ.
ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΦΕ ,ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ,ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ (ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ Η ΧΗΜΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΚΩΝΕΙΟ) ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ,ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.

ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑΝ ?
ΚΑΝΕΝΑΣ.

ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΑ

ΤΟ 1453 ΟΤΑΝ 250.000 ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΛΙΟΡΚΟΥΣΑΝ 10.000 ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ,ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΕΝΑΣ ΟΥΓΓΡΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙ.
ΠΗΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ,ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΗ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΤΟΤΕ ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ,ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΟΥΓΓΡΟ,ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΜΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ,ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΨΕΤΕ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ.

ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙ ΓΚΡΕΜΙΣΑΝ ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΥΣΑΝ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ.


ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ,ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ Χάλια ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΣΤΡΕΦΕΣΤΕ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΕΝΔΟΞΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ,ΘΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821,ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΧΩΡΙΣ ΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΕΞΟΔΟ.

ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1810 , Ο ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ.ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΛΑΒΩΣΑΝ ΕΝΑ ΠΡΩΤΟΠΑΛΗΚΑΡΟ ΤΟΥ,ΤΟΝ ΔΙΑΜΑΝΤΗ,ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΝΤΟΠΙΟΙ ΧΩΡΙΚΟΙ ΑΝΑΛΑΒΑΝ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΟΥΝ ,ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΑΜΥΓΔΑΛΗ.

ΕΝΑΣ ΧΩΡΙΚΟΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ,ΤΟΥ ΕΦΕΡΝΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΓΑΛΑ ή ΜΥΖΗΘΡΑ.

ΡΕ ΣΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ?(ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ)
ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ (ΛΕΕΙ Ο ΧΩΡΙΚΟΣ)

ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΦΕΡΕΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ,ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥ ,Ο ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΠΙΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΠΑΛΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΙΚΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΗ,ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΖΩΝΤΟΒΟΛΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΣΩΣΕ ,ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.


ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,ΟΤΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΟΠΩΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ,ΟΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ.

ΝΤΟΠΙΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ,ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΝ,ΕΓΙΝΑΝ ΥΠΑΛΗΛΟΙ ΞΕΝΩΝ ΟΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΥΓΑΝ 40 ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΔΡΧ.

ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΤΑ ΕΤΗΣΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟ ΤΡΙΣ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΑΘΗΚΕ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ 80 ΧΡΟΝΩΝ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΞΩ.


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΚΙΝΗΘΗΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΓΛΥΨΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ.

ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΞΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΤΗΣ ΕΚΛΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ,ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΓΛΥΤΩΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.
ΟΥΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΠΡΟΤΥΠΟ ΧΩΡΙΟ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΗΜΠΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΦΑΝΑΡΙΩΝ.

ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΕΙΧΕ ΝΙΚΗΣΕΙ Ο ΕΛΑΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΑΝ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ,ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΤΡΕΧΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΑΝ ΠΟΥΤΑΝΕΣ,ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ «ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΠΛΟΚ».
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ,ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ ΠΡΟΔΩΣΑΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΡΟΔΩΣΑΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.
ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ, ΠΑΤΡΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΠΟΔΙΑ.

ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ,ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑΡΘΩ ΜΕ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ.

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ,ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΛΛΗΝΑ ΑΔΕΛΦΕ , ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΩΡΑ ΧΟΥΝΤΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ,ΟΥΤΕ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.

ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ,ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΧΕΙΛΗ,ΤΗΝ ΕΙΠΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΚΑΙ Η ΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΛΕΓΕ


ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ή ΘΑΝΑΤΟΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 22:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου dan, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να δω πηγές που να επιβαιβεώνουν τσ όσα λες για τους χουντικούς όσον αφορά την Κύπρο. Και αναφέρομαι βεβαίως σε έγγραφα της εποχής και όχι την αυθαίρετη γνώμη κάθε συγγραφέα.
Στα λέω αυτά γατί μετά την Μεταπολίτευση έχουμε ακούσει πάρα πολλούς μύθους, τους οποίους συχνά δεχόμαστε αξιωματικά, ενώ μια πιο προσεκτική έρευνα αποκαλύπτει κρυμένες πτυχές που αγνοούσαμε.
Κάποτε είχα και εγώ τις ίδιες απόψεις με εσένα, αλλά μετά απο προσεκτικη και χρόνια μελέτη της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας έχω αναθεωρήσει πολλές απο αυτές.
Πχ.για τον γιό της γνωστής σου που πήγε φαντάρος, τι προσπαθείς να μου πεις? Δηλαδή εσυ δεν έχεις πάει φαντάρος? Τόσες εκατοντάδες χιλιάδες νέων ελλήνων δεν έχουν πάει φαντάροι ανα τις δεκαετίες? Ήταν αυτός λόγος για να αυτοκτονήσει ο νεαρός?
Τώρα για το καταπόσο οι χουντικοί ήταν πράκτορες των αμερικάνων, αν και σίγουρα στους αμερικάνους δεν έκατσε άσχημα η ανατροπή της προηγούμενης κυβέρνησης, αμφιβάλλω αν συμετείχαν άμεσα στο πραξικόπημα. Καμιά πηγή δεν αναφέρει την παρουσία και συμετοχή αμερικανού πράκτορα κατά το πραξικόπημα.
Αντιθέτως, όταν κατα τον πόλεμο του Γιόμ Κιπούρ το 1973 οι αμερικανοί ζήτησαν απο την Ελλάδα να επιτρέψει να χρησιμοποιηθεί ο ελληνικός εναέριος χώρος για τον ανεφοδιασμό του Ισραήλ απο τον αμερικανικό 6ο στόλο, η χουντική κυβέρνηση αρνήθηκε κατηγορηματικά. Λίγες μέρες αργότερα, ο Παπαδόπουλος έπεφτε , και όχι βέβαια απο κανένα...πολυτεχνείο,ενώ υπάρχουν στοιχεία για την μυστική έλευση πρακτόρων της Μοσσάντ αλλά και της C.I.A. στην Ελλάδα λίγες μέρες πριν την ανατροπή του!
Τα όσα σου λέω είναι επιβεβαιωμένα ακόμα και απο ξένους ιστορικούς όπως ο διαπρεπής αμερικανός ιστορικός Chaim Herzog και περιμένουν κάθε καλοπροαίρετο και ανυχτόμυαλο μελετητή της ιστορίας για να τα ανακαλύψει.
Το παράδειγμα για το Μέγα Αλέξανδρο αλλά και το Μεταξά το χρησιμοποίησα για να δείξω πως η Ελλάδα μπορεί να μεγαλουργήσει κάτω απο οποιονδήποτε τύπο πολιτεύματος, είτε αυτός είναι βασιλεία είτε είναι δημοκρατία, είτε είναι δικτατορία.
Επίσης,να σου τονίσω πως ο τρόπος που λες πως λειτουργούσαν τότε οι Έλληνες, περί ''της φυλής που ακολουθούσε τον ισχυρότερο'' ταιριάζουν μάλλον σε... φυλή Κάφρων της αφρικής και όχι στους ιδρυτές του πολιτισμού και της (πραγματικής) Δημοκρατίας!

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 22:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ, ΠΑΤΡΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΠΟΔΙΑ.

Αυτό πες το στους Κινέζους...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

dan:

quote:
LOCO

AYTH H ΣΗΜΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΘΥΜΙΣΕ ΜΑΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ



Αυτή φίλε μου είναι μια απο τις σημαίες της επαναστατικής περιόδου. Η σημαία της φιλικής εταιρίας ήταν διαφορετική.

Η σημαία της φιλικής εταιρίας:


Η σημαία της ηλεκτρονικής υπογραφής μου:


C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!


Edited by - Loco on 07/04/2005 23:19:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LOCO ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΚΟΛΟΡ ΣΗΜΑΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΟΛΙΖΕΙ ΔΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
LOCO ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΚΟΛΟΡ ΣΗΜΑΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΟΛΙΖΕΙ ΔΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ......

Mήπως να βγάλουμε και το σταυρό απο την Ελληνική σημαία αγαπητέ γιατί μας θυμίζει τη Χρυσοπηγή?
Μα καλά...Είναι δυνατόν να είσαι ΤΟΣΟ επιπόλαιος?
Είπαμε, εντάξει, είσαι νεαρός και τα ''μυαλά στα κάγκελα'', αλλά όχι και έτσι ρε παιδί μου!
Και άσε τα προβοκατορικά πυροτεχνήματα... Επι του θέματος που συζητάμε έχεις τίποτα να πεις? Έχεις επιχειρήματα?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ 1453 ΟΤΑΝ 250.000 ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΛΙΟΡΚΟΥΣΑΝ 10.000 ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

Οι Βυζαντινοί υπερασπιστές μαζί με τους άντρες του Ιουστινιάνη ήταν περίπου 14.000.

quote:
ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΕΝΑΣ ΟΥΓΓΡΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙ.
ΠΗΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ,ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΗ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΤΟΤΕ ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ,ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΟΥΓΓΡΟ,ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΜΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ,ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΨΕΤΕ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ.

Ο Ούγγρος αυτός λεγόταν Ουρβανός και δυστυχώς ήταν χριστιανός.


quote:
LOCO ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΚΟΛΟΡ ΣΗΜΑΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΟΛΙΖΕΙ ΔΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ......

Cybermaster δεν δέχομαι υποδείξεις και μάλιστα σε τέτοιο τόνο. Μάθε λοιπόν πρώτα για τα αρχαία σύμβολα της πατρίδας σου μικρέ αδαή και μετά έλα να μου κάνεις υποδείξεις. Το πουλάκι όπως λες είναι ο μυθικός φοίνικας και συμβολίζει την αναγέννηση του ελληνικού έθνους απο τις στάχτες της τουρκοκρατίας (χρησιμοποιήθηκε κατά την επανάσταση ως σύμβολο). Είναι ένα απο τα αρχαιότερα σύμβολα και η προέλευση του χάνεται στο χρόνο. Άντε λοιπόν παίξε πιο κάτω.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!


Edited by - Loco on 07/04/2005 23:44:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ ΘΑ ΠΩ.........
ΛΕΣ ΠΩΣ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ (ΕΓΩ ΔΝ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΧΟΥΝΤΙΚΟΥΣ) ΔΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΣΩΣΤΑ???? (ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΔΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ)

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ? (Α ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΖΕΡΒΑΣ ΕΚΕΙ ΣΟΡΡΥ)

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΕΝΑ ΦΕΟΥΔΟ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ???

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΕ ΕΞΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ ΜΑΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ????

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΓΙΑ ΚΕΡΔΟΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??????

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑΝΚ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΝΕΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ????

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ???????????????????????????

ΑΥΤΑ ΑΡΧΟΝΤΑ.....
ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
LOCO ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΚΟΛΟΡ ΣΗΜΑΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΟΛΙΖΕΙ ΔΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ......
--------------------------------------------------------------------------------


Cybermaster δεν δέχομαι υποδείξεις και μάλιστα σε τέτοιο τόνο. Μάθε λοιπόν πρώτα για τα αρχαία σύμβολα της πατρίδας σου μικρέ αδαή και μετά έλα να μου κάνεις υποδείξεις. Το πουλάκι όπως λες είναι ο μυθικός φοίνικας και συμβολίζει την αναγέννηση του ελληνικού έθνους απο τις στάχτες της τουρκοκρατίας (χρησιμοποιήθηκε κατά την επανάσταση ως σύμβολο). Είναι ένα απο τα αρχαιότερα σύμβολα και η προέλευση του χάνεται στο χρόνο. Άντε λοιπόν παίξε πιο κάτω.


ΑΓΑΠΗΤΕ ΛΟΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΙΓΥΠΤΙΟ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΤΣΑΡΕΙ ΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΗ......
ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΑΥΤΗ ΗΡΘΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ 1453 ΚΑΙ ΜΕΤΑ......

Α ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ
ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΑΤΙ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ ΕΥΓΕΝΕΙΣ ΤΟ ΦΑΓΑΝΕ......
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ ΟΙ ΔΟΥΚΕΣ.....
ΑΑΑΑΑΑΑΧ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΜΑΤΖΙΚΕΡΝΤ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΦΕΡΑΝ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ......!!!!!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΕΙΧΕ ΝΙΚΗΣΕΙ Ο ΕΛΑΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΑΝ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ,ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΤΡΕΧΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΑΝ ΠΟΥΤΑΝΕΣ,ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ «ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΠΛΟΚ».

Φιλικά σε ρωτάω, έχουν άδικο? Θα ήθελες την Ελλάδα μας να γίνει σαν τις υπόλοιπες χώρες του πρώην ανατολικού Μπλόκ?
Α, και πληροφοριακά, άκου μερικά πραγματάκια για τον ΕΛΑΣ και το ΕΑΜ απο μερικούς 'δημοκρατικούς'' ηγέτες...
«…ο σημερινός εχθρός ενσαρκώνει όλους συγχρόνως τους κινδύνους τους οποίους επέρασεν η Ελλάς αφ’ ότου με το αίμα των τέκνων της ανέκτησε την Εθνικήν Ελευθερίαν. Είναι ο πλέον ύπουλος του ιστορικού μας βίου εχθρός.
Μισεί θανασίμως την Δημοκρατίαν και κραυγάζει αναισχύντως υπέρ αυτής. Απεργάζεται την στυγνοτέραν δουλείαν και δημοκοπεί εν ονόματι της Ελευθερίας. Περιφρονεί τον άνθρωπον, προς τον οποίον συμπεριφέρεται με τερατώδη σκληρότητα και ομιλεί περί ανθρωπισμού. Υποκρίνεται τον πονούντα δια τα δεινά του λαού και οραματίζεται μίαν κοινωνίαν κατέργων…»
ΘΕΜ. ΣΟΦΟΥΛΗΣ - 25 Ιουνίου 1948


«…ο συρφετός των προδοτών, ο οποίος είχε συγκεντρωθεί εις τον Γράμμον και το Βίτσι, αριθμείται, πλέον εις νεκρούς, εις αιχμαλώτους και εις φυγάδας. Δόξα και τιμή εις τας Ενόπλους Δυνάμεις της Χώρας. Ζήτω ο Εθνικός μας Στρατός. Από τα βάθη της ψυχής του το Έθνος απευθύνει υπερήφανον και ευγνώμονα χαιρετισμόν προς τας Ενόπλους Δυνάμεις, αι οποίαι με τον ηρωϊσμόν και την αυτοθυσίαν των, ακόμη μίαν φοράν εξασφαλίζουν την ανεξαρτησίαν και αιωνιότητα της Ελλάδος. Και το Έθνος ολόκληρον υποκλίνεται ευλαβώς ενώπιον της Ιεράς Μνήμης των Αθάνατων Νεκρών μας. Εις την συνείδησιν των επερχομένων γενεών αιωνία θα είναι η μνήμη των…»
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ - 14 Αυγούστου 1949

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΛΑΣΤΗΡΑΣ - Αρχηγός της Ε.Π.Ε.Κ. - τ. Πρωθυπουργός
«…Αυτοί πιστεύουν ότι έχουν την πλειοψηφίαν του λαού και ότι αυτοί απελευθέρωσαν την Ελλάδα.
Όμως αυτά είναι ουτοπία. Εγώ δεν δέχομαι ότι τα ανταρτικά σώματα είναι εκείνα που απελευθέρωσαν την Ελλάδα, εγώ έχω τη γνώμη ότι, αυτά την κατέστρεψαν» (Αποσπάσματα ομιλίας του την 26/12/1944).

«…Το Έθνος ουδέποτε πρέπει να λησμονήσει τον θανάσιμον κίνδυνον τον οποίον διέτρεξε κατά την διάρκειαν της τετραετούς κομμουνιστικής ανταρσίας. ΟΧΙ δια να διατηρεί εις την ψυχήν του το μίσος εναντίον οιουδήποτε, αλλά δια να παραμένει πάντοτε άγρυπνος και να δύναται να επιδίδεται εν ασφαλεία εις τα έργα της ειρήνης την οποίαν με τόσας θυσίας κατέκτησεν…».
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ - 29 Αυγούστου 1959
Εν έτει 1929 εισήγαγεν εις την Βουλήν, ο μέγας αυτός δημοκρατικός ηγέτης, τον γνωστόν νόμον περί ιδιωνύμου υπό την εξής δικαιολογίαν, ήν ανεκοίνωσεν εις την Βουλήν την 29ην Μαρτίου 1929.
«Η κίνησις, η επιδιώκουσα την βιαίαν ανατροπήν του καθεστώτος εκμαιεύεται και εμπνέεται έξωθεν των ορίων της Ελλάδος»
Και την 2αν Απριλίου 1929:
«Δεν είναι δυνατόν να ανεχθώμεν όπως μία οργάνωσις, η οποία δεν έχει τας ρίζας εις τον τόπον, η οποία εμπνέεται έξωθεν, η οποία χρηματικώς υποστηρίζεται έξωθεν, διότι αυτά είναι γνωστά και δεν είναι ανάγκη να κάμωμεν δίκην δια να τα μάθωμεν, δρα ελευθέρως, δια να μας κάμη να κλαίωμεν κάθε ημέραν θύματα αθώων ανθρώπων, τους οποίους παρασύρει».
Ελευθέριος Βενιζέλος

Διάγγελμα της 13/12/44 προς τους Αντάρται του Ε.Λ.Α.Σ.
«…Αφήσατε τους Γερμανούς να φύγουν ανενόχλητοι και ήλθατε εις την Αθήνα να στρέψετε τα όπλα εναντίον των αδελφών σας. Οι πολιτικοί συναρχηγοί δεν ετήρησαν τον λόγον τους, διότι θέλουν να επιβάλλουν την Δικτατορίαν του προλεταριάτου εις τον τόπον μας.
Μερικοί εξ αυτών, όπως ο Τζήμας είναι συνεργάται της Βουλγαρικής προπαγάνδας - Διέταξεν εις την Δυτικήν Μακεδονίαν να διδάσκουν εις τα σχολεία την Βουλγαρικήν γλώσσαν».
Γ.Α. Παπανδρέου - Πρωθυπουργός Κυβερνήσεως Εθνικής Ενότητος
Το Κ.Κ.Ε. είναι κόμμα του εγκλήματος και της προδοσίας. Η Ελλάς δεν κάνει επιλογή τυράννων, αρνείται την τυραννίαν, ο Ανταρτικός Στρατός του Ε.Α.Μ. - Ε.Λ.Α.Σ. είναι ταξικός και όχι εθνικός…»
Γ.Α. Παπανδρέου - Πρωθυπουργός Κυβερνήσεως Εθνικής Ενότητος

Άκου εκεί ΕΛΑΣ-ΕΑΜ Πολυτεχενίο... Δεν ντεπόμαστε κιόλας να τα λέμε!
Κατα τα άλλα κύριοι, μόνο οι χουντικοί κυνήγησαν τους κομμουνιστές( οι οποίοι φυσικά ήταν παντελώς αθώοι προς οτιδήποτε και να τους καταλογίζουν, για όλα φταίνε οι ''κακοί'' Δεξιοί...) και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης ήταν αποκλειστικότητα της χούντας.
Και κάτι τελευαταίο, έτσι για να δουν κάποιοι το ποιόν του ΕΛΑΣ και να αντιληφθούμε με τι μύθους μας ταίζουν επι τόσα χρόνια και ποιούς προσπαθούν να μας μάθουν να θεωρούμε εθνικούς ήρωες...
Απολαύστε εδώ τον μεγαλύτερο ήρωα της Αριστεράς στην Ελλάδα για να καταλάβετε το περι τι μύθων μιλάω
Άρης Βελουιχώτης - πρωτοκαπετάνιος του Ε.Λ.Α.Σ.
«Ναι σφάξαμε και είμαστε έτοιμοι να ξανασφάξουμε αν χρειασθεί Η Ελλάδα, μας φτάνει μέχρι την Λαμία. Δεν έχουμε δουλειά πέρα απ’ τη Λαμία, ούτε να γίνουμε κατοχή σε ξένους Λαούς!!!» (Περικοπαί εκ του εκφωνηθέντος λόγου του εις την πλατείαν της Λαμίας, την 23-10-1944).
ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΜ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΣΩΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΙΜΑΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΙΠΡΟΔΟΤΗ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗ ΣΑΝ ΕΘΝΙΚΟ ΗΡΩΑ!!!
Α ξέχασα, είπαμε...''Δημοκρατία''...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy