ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 AMWAY: Εταιρεία ή Οργάνωση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κthulhu
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 12:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Amalia :-)

Με τη σειρά μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. το βιβλίο μου ονομάζεται "Το πρόσωπο του Σκύλου" και θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο από τις εκδόσεις Καστανιώτη.

Η περίληψη στο πίσω μέρος θα λέει τα εξής:

quote:

Ο Αλέξης και η Θεοδώρα. Συμμαθητές, συνάδελφοι στη Β’ Λυκείου.

Εκείνος, ζει σε μια χρυσή μετριότητα˙ είναι διατεθειμένος να φτάσει στα άκρα για να κατακτήσει τη δόξα, τα πλούτη, το μεγαλείο που θεωρεί πως αξίζει.

Εκείνη, ζει τη φρίκη ενός ανθρώπου εκ γενετής καταραμένου˙ είναι διατεθειμένη να θυσιάσει τα πάντα, στον άνισο αγώνα για τη σωτηρία.

Ένας άνδρας παρακολουθεί εδώ και χρόνια τη ζωή του να καταρρέει σε συντρίμμια. Όταν πια δεν του έχει απομείνει τίποτα για να χάσει, ακολουθεί το δρόμο που δεν έχει γυρισμό.

Μέσα από ανατροπές, εκπλήξεις και απογοητεύσεις, οι ζωές των τριών αυτών ανθρώπων μπλέκονται ανεξίτηλα σε ένα κονσέρτο βίας, ηρωισμού και αυτοθυσίας, μετά το πέρας του οποίου κανείς δε θα είναι ποτέ πια ο ίδιος...


Οι τρεις αυτοί χαρακτήρες, οι οποίοι ζουν και δρουν στην Ελλάδα του σήμερα, είναι άνθρωποι που επιθυμούν την αλλαγή. Μέσα στη διαφορετικότητά τους, έχουν σαν κοινό χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δεν είναι διατεθειμένοι να δεχτούν τη ζωή έτσι ως έχει, να συμβιβαστούν στην τυχαία τοποθέτηση μιας απρόσωπης κι αδιάφορης μοίρας. Θέλουν να εκμεταλλευτούν την ελεύθερή τους βούληση και να πάρουν τον έλεγχο στα χέρια τους - ο καθένας με το δικό του, μοναδικό τρόπο. Στην πορεία τους αυτή, ξεκινούν με δεδομένες ιδέες και προβληματισμούς σχετικά με ζητήματα επίκαιρα και διαχρονικά, όπως είναι η εκπαίδευση, η σχέση της με την επαγγελματική αποκατάσταση, η θρησκεία και ο εθισμός, σωματικός αλλά και ψυχολογικός.

Και στο τέλος του βιβλίου, κανείς τους δεν είναι ποτέ πια ο ίδιος.


Ας επανέλθουμε λοιπόν στην Amway.
Να σου πω την αλήθεια, δεν φοβάμαι την αποτυχία στην Amway. Πιστεύω ειλικρινά ότι αυτός που θα προσπαθήσει με συνέχεια και συνέπεια, που θα σηκωθεί μία φορά περισσότερη απ’ όσες θα πέσει και που θα διδαχτεί κάτι, έστω και ένα μόνο πράγμα, από καθεμία από τις αποτυχίες του, είναι 100% σίγουρο πως θα πετύχει στην Amway – και οπουδήποτε αλλού, αν το καλοσκεφτείς.

Δεν θεωρώ πως απέτυχα στην Amway. Απλά, δεν έκανα την απαραίτητη δουλειά – ουσιαστικά, μετά το πρώτο διάστημα, δεν έκανα καθόλου δουλειά. Για τη μηδαμινή δουλειά που έκανα, το μηδαμινό αποτέλεσμα που είχα ήταν ακριβώς το αναμενόμενο.

Όλα καταλήγουν στην ισορροπία ευαισθησίας/αναισθησίας, που ανέφερα νωρίτερα. Δυστυχώς, είμαι εξαιρετικά ευαίσθητος στην απόρριψη. Αυτός που θα ασχοληθεί με την Amway ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία MLM, δεν έχει να λάβει μόνο το "Όχι, δεν με ενδιαφέρει" - αυτό είναι πραγματικά το λιγότερο. Πολλοί άνθρωποι θα προσπαθήσουν να τον πείσουν ότι "Η εταιρεία/το σύστημα είναι απάτη", "Χάνεις το χρόνο και τα λεφτά σου", "Δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα", «Θέλουν να σου φάνε τα λεφτά», "Φύγε όσο είναι νωρίς", "Σου κάνουν πλύση εγκεφάλου", "Είναι θρησκεία", "Είναι παράνομη πυραμίδα/αεροπλανάκι/παρατράπεζα" κλπ κλπ. Και θα του τα λένε αυτά θέλοντας να τον "προστατέψουν".

Όλα αυτά με επηρέασαν βαθιά. Ενώ τον πρώτο καιρό είχα έναν πραγματικά άκρατο ενθουσιασμό, το συγκεκριμένο feedback άρχισε να με δηλητηριάζει, αργά και μεθοδικά. Όποτε άκουγα τέτοιες απαντήσεις, τις έπαιρνα πολύ προσωπικά. Ένιωθα οργή, ένιωθα στεναχώρια, ένιωθα απόρριψη, ένιωθα πως προσπαθούν να με σαμποτάρουν, ένιωθα πως δεν με καταλαβαίνουν και μια ντουζίνα ακόμα αρνητικά συναισθήματα. Το αποτέλεσμα ήταν το προφανές: πριν περάσει πολύς καιρός, άρχισα να συνδέω τα συναισθήματα αυτά με τη δουλειά που πρέπει να γίνει στο Multi Level Marketing, ανεξαρτήτως εταιρείας. Σήκωνα το τηλέφωνο για να κάνω μια πρόσκληση ή να κλείσω ένα ραντεβού για παρουσίαση κι ένιωθα να τρέμω από το φόβο μου, το φόβο πως θα νιώσω όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα. Έκανα μια παρουσίαση και ο φόβος έτρωγε όλο μου τον ενθουσιασμό, και καταντούσε μια παρουσίαση βαρετή και ανούσια, την οποία κι εγώ ο ίδιος να την άκουγα, δεν θα γραφόμουν ούτε σε ένα εκατομμύριο χρόνια.

Το είπε και ο Freud (νομίζω): Η κινητήριος δύναμη του ανθρώπου είναι η αποφυγή του πόνου και η επιθυμία του για απόλαυση. Βραχυπρόθεσμα όμως, η αποφυγή του πόνου είναι ισχυρότερη, ακόμα κι αν υπάρχει κάποια μακροπρόθεσμη απόλαυση.

Αυτή η άποψη εξηγεί γιατί κάποιος που είναι παχύς προτιμάει να τρώει παρά να κάνει δίαιτα: Ο βραχυπρόθεσμος πόνος του να κόψει (π.χ.) τα γλυκά είναι ισχυρότερος από την μακροπρόθεσμη απόλαυση του υγιούς και όμορφου σώματος. Και, αν το ψάξει κανείς περισσότερο, το σύνολο της ανθρώπινης συμπεριφοράς μπορεί να εξηγηθεί με τις παραπάνω γραμμές.

Αυτός ακριβώς ο φόβος ήταν που με έκανε να σταματήσω να κάνω τη δουλειά και τελικά να σταματήσω να ασχολούμαι με την Amway. Απλά, είχα την ωριμότητα να διαπιστώσω πως στον κακό μάστορα (εμένα) δεν φταίνε τα εργαλεία (η εταιρεία, τα προϊόντα, τα σεμινάρια κλπ). Και το «κακός μάστορας» το χρησιμοποιώ με την έννοια πως δεν έκανα τη δουλειά.

Θα μπορούσα να το αλλάξω αυτό; Να αλλάξω τη στάση μου απέναντι στο Multi Level Marketing. Ενδεχομένως ναι. Έτσι κι αλλιώς επίκτητη ήταν, όπως ήρθε μπορεί και να αλλάξει. Όμως αυτή την περίοδο δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω, κι έχω ένα πολύ συγκεκριμένο λόγο.

Εδώ θα πρέπει να προσθέσω ένα άλλο στοιχείο της προσωπικότητάς μου. Συνηθίζω να επιλέγω τον προορισμό, όχι το μέσον. Αν για παράδειγμα θέλω να πάω στη Θεσσαλονίκη, δεν λέω «Θέλω να πάω στη Θεσσαλονίκη με το τρένο και μόνο με το τρένο». Απλά, θέλω να πάω στη Θεσσαλονίκη, είτε χρησιμοποιήσω τρένο, είτε αεροπλάνο, είτε πλοίο, είτε αυτοκίνητο. Και, αφού ο προορισμός είναι ο ίδιος, γιατί να μην επιλέξω το μέσον που μου ταιριάζει καλύτερα;

Αντίστοιχα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα, ο στόχος μου είναι να πληρώνομαι με δικαιώματα. Δεν με ενδιαφέρει αν αυτό θα γίνει μέσω της Amway ή με το να γίνω τραγουδιστής ή ποιητής ή συγγραφέας ή εφευρέτης ή δεν ξέρω τι άλλο. Με ενδιαφέρει το τελικό αποτέλεσμα. Στην περίπτωσή μου, δοκίμασα το μέσον του Multi Level Marketing και κατέληξα να το φοβάμαι (όπως πολλοί άνθρωποι φοβούνται τα αεροπλάνα). Δοκίμασα το μέσον της συγγραφής και μου άρεσε, ταίριαζε στις παρούσες ικανότητες και ιδιότητές μου. Άρα, γιατί να μην επιλέξω το συγκεκριμένο όχημα, που μου αρέσει και μου ταιριάζει;

Συνοψίζοντας λοιπόν, ναι, πιστεύω ότι μπορώ να αλλάξω την παρούσα στάση μου απέναντι στην Amway και το Multi Level Marketing. Πιστεύω ότι μπορώ να «ξορκίσω» το φόβο. Πιστεύω πως μπορώ να αναισθητοποιηθώ, να κλείσω μεταφορικά τ’ αυτιά μου σ’ αυτούς που έχουν γνώμη αλλά όχι γνώση.

Το θέμα είναι πως, στο κάτω κάτω της γραφής, μου αρέσει και θα μου αρέσει πολύ περισσότερο το να γράφω (είτε μυθιστόρημα ή το τηλεοπτικό σήριαλ που ετοιμάζω αυτή την περίοδο) από το να παίρνω τηλέφωνα, να κλείνω ραντεβού και να κάνω παρουσιάσεις για την Amway, τη Herbalife ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία Multi Level Marketing. Και αφού και οι δύο δρόμοι χρειάζονται παρομοίως σκληρή δουλειά – αν κι εντελώς διαφορετικής μορφής – και μπορούν να με οδηγήσουν στο αποτέλεσμα που θέλω, επιλέγω αυτόν που μου αρέσει.


Για τη θεματολογία του Esoterica δεν έχω ακόμα αρκετή γνώση για να εκφέρω μια εμπεριστατωμένη γνώμη. Αυτό που βλέπω κοινό ανάμεσα στο Esoterica και σε εμένα είναι πως ξέρουμε βαθιά μέσα μας πως υπάρχουν πολλά παραπάνω στη ζωή και τον κόσμο από αυτό που βλέπουμε ή ακόμα που καταλαβαίνουμε. Υπό αυτό το πρίσμα, λοιπόν, το βέβαιο είναι πως σύντομα θα διαβάσετε τις απόψεις μου και τις θεωρίες μου και σε άλλα θέματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 15:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία Κthulhu.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες (και σχετικά με το βιβλίο σου, για το οποίο σου εύχομαι καλή επιτυχία)

Νομίζω πως καλύψαμε το βασικό πλαίσιο της συζήτησης.
Μπορούμε τώρα να διευρευνήσουμε το θέμα λίγο πιο βαθιά, τι λες;

Ας πούμε, να κοιτάξουμε το ηθικό πλαίσιο επάνω στο οποίο στηρίζεται η Amway, τα μέσα που χρησιμοποιεί και τον τελικό σκοπό για την ίδια την εταιρία, αλλά και τους ανθρώπους που επιλέγουν να εμπλακούν.
Παράμετροι βέβαια, που σχετίζονται μεταξύ τους και θα ήταν δόκιμο να εξεταστούν συνδιαστικά.

Θα αρχίσω με τον σκοπό.
Ο σκοπός της ίδιας της εταιρίας είναι να αυξήσει τα κέρδη της. Αυτό το έχει ήδη πετύχει, μεταφέροντας επίσης αυτόν τον σκοπό και προς τα κάτω, προς τις χαμηλώτερες θέσεις της πυραμίδας. Έτσι, όλοι όσοι συμμετέχουν, κοινωνούν τον ίδιο σκοπό, αυτόν του υλικού πλούτου.
Οπότε η οποιαδήποτε δράση τους που σχετίζεται με την Amway χρωματίζεται από αυτόν τον υλικό σκοπό.

Εδώ θέτω ένα ερώτημα προς εσένα, αλλά και προς όλους:
Αφορά αυτός ο σκοπός μόνο την εργασιακή σχέση ενός ατόμου με την Amway;
Ή καταφέρνει να διεισδύσει και σε άλλους τομείς της ζωής του, εφόσον ο τρόπος εργασίας με την συγκεκριμένη εταιρία, εκ των προτέρων τους αναμιγνύει;

Οπότε, μήπως δεν συζητάμε απλά για μια εταιρία, αλλά για έναν τρόπο ζωής, ο οποίος εκτός των άλλων, αν και μπορεί να βοηθήσει τον αναμιγνυόμενο στο να δομήσει μία πιο αποτελεσματική για τους στόχους του προσωπικότητα, στην ουσία την επιστρατεύει για σκοπούς που είναι υλικοί;

Δεν μπορώ να αντισταθώ στη σκέψη, πως κάτι τέτοιο κάνουν και οι μάυροι μάγοι...
Μαθητεύουν μια ζωή, εργάζονται με τον εαυτό τους κατακτώντας δυνατότητες και δυνάμεις πολύ ανώτερες από τις συνήθεις, όλα όμως αυτά - που μπορεί να κάνει κι ένας μαθητής της λευκής ιεραρχίας - τα επιστρατεύουν για έναν μαύρο σκοπό - στην περίπτωσή μας το χρήμα, την εξουσία(μέσω αυτού) και την προβολή.

Και τι γίνεται με τα μέσα;
Τα μέσα είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι που συμμετέχουν στην πυραμίδα και συγκεκριμένα οι υπάρχουσες αλλά και οι πιθανές κάτω θέσεις της.
Θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί, πως ο τρόπος αυτός εμπορίου, σκέφτεται τα μέσα, εφόσον τους δίνει μία ισχυρή πιθανότητα να ωφεληθούν και τα ίδια.
Είναι όμως αυτό που χαρακτηρίζει το εάν είναι τελικά ηθικός ο τρόπος χρήσης τους;
Κατά τη γνώμη μου, ο αρχικός σκοπός χαρακτηρίζει και τα μέσα, κι ας έχει βρει τρόπους που να φαίνονται πως νοιάζεται γι' αυτά.
Ούτως ή άλλως, το όλο σύστημα υπηρετεί το κέρδος.
Ή όχι;

Και τελικά τι γίνεται με το ηθικό πλάισιο;
Κανείς δεν κοροϊδεύει κανέναν, εφόσον του πουλάει ένα καλό προϊόν και επιπλέον του δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσει ένα επάγγελμα αγοράζοντάς το.
Έτσι, οι φίλοι γίνονται αγοραστές, οι ανθρώπινες σχέσεις γίνονται εμπορικές διαπραγματεύσεις και το κίνητρο να τους πλησιάσει κάποιος είναι αυτό.

Για το καλό τους;
Γιατί έτσι θα βοηθηθούν κι εκείνοι να κερδίσουν;
Μα είναι αυτό τελικά το καλό τους;

Δεν είναι το χρήμα όμως ο σκοπός για τον οποίο ζούμε σε αυτόν τον πλανήτη. Είναι η ίδια η ψυχή μας, που αν χρειαστεί να την πουλήσουμε για να βγάλουμε κάποια χρήματα, έστω κι αν βγάζοντάς τα δεν βλάπτουμε κανέναν, έστω κι αν βγάζοντάς τα βοηθάμε και τους άλλους να κερδίσουν, στην όλη διαδικασία χάνεται το νόημα της ζωής και αντικαθίσταται με πολύ πονηρό τρόπο με το κέρδος.

Ποιά είναι η θέση σου, απέναντι σε όλα τα παραπάνω;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 16:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να ομολογήσω ότι όποια άτομα και γνώρισα από την Amway μιλάγανε μόνο για αυτό και μιλάγανε μόνο μεταξύ τους εκτός αν ήταν να "προσηλυτίσουν" κάποιον. Αν δεν δεχότανε του κόβανε και την καλημέρα.

Όμως αυτό είναι η επιλογή των ατόμων που εργάζονται για την εταιρεία μέσα από κάποια ανεξάρτητα δίκτυα, και όχι Πολιτική της ίδιας της Εταιρείας.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 08:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια για την έκδοση του βιβλίου σου, Kthulhu.
Με εντυπωσίασε κι εμένα η δεινότητά σου στο γραπτό λόγο και από τον τρόπο που σκέφτεσαι συμπεραίνω πως θα είχες πολλές δυνατότητες γενικά στον τομέα του marketing αλλά εικάζω ότι το ατού σου εντοπίζεται περισσότερο στον εσωκεντρικό προσωπικό τρόπο επικοινωνίας και ενδεχομένως λιγότερο στις - μαζικής λογικής - ανοικτές συνδιαλέξεις.
Υποθέσεις, βέβαια κάνω και μάλιστα στην συγκεκριμένη περίπτωση κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια βασιζόμενη μόνο και μόνο σε δύο κοινά φαινομενικά στοιχεία: τις σπουδές πληροφορικής και τις εταιρείες τύπου AMWAY.
Όσο αφορα το δεύτερο, νομίζω ότι ήμουν πολύ τυχερή που κατάλαβα από την πρώτη επαφή ότι δεν είμαι ο τύπος του ανθρώπου που θα μπορούσε να έχει μια καλή εξέλιξη σε τέτοιον τομέα, οπότε και εγκατέλειψα νωρίς τέτοιου είδους μεγάλες προσδοκίες (ευτυχώς που, ως φοιτήτρια τότε, δεν είχα και τις 50.000 δρχ. που κόστιζε το αρχικό βαλιτσάκι με τα προϊόντα...)
Όσον αφορά τις σπουδές, λοιπόν (σχετικό με Η/Υ το αντικείμενο), ήταν ο μεγαλύτερος βραχνάς της έναρξης της ενήλικης ζωής μου. Νομίζω ότι ακόμα με έχει "στοιχειώσει" αυτή η σχολή αν και την έχω οριστικά εγκαταλείψει και έχω γραφτεί σε άλλης κατεύθυνσης σχολή. Ποτέ δεν θα πάψει να είναι η αποτυχία των εφηβικών μου χρόνων, όσα πτυχία κι αν αποκτήσω αργότερα. Έτσι αισθάνομαι τώρα, τουλάχιστον. Οπότε, ρωτώ εσένα αν κάνεις προσπάθεια να ολοκληρώσεις αυτές τις σπουδές ή σκέφτεσαι να αλλάξεις αντικείμενο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 09:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια Kthulhu για την έκδοση του βιβλίου σου
Ακούγεται ενδιαφέρον και θα σπεύσω με την πρώτη ευκαιρία να το πάρω

Αμαλία τα είπες όλα ... πάλι...

quote:
Όσον αφορά τις σπουδές, λοιπόν (σχετικό με Η/Υ το αντικείμενο), ήταν ο μεγαλύτερος βραχνάς της έναρξης της ενήλικης ζωής μου.

Δε ξέρω για ποια σχολή μιλάτε όμως ο σύζυγός μου μαζί με τους δυο κολλητούς του βίωσε την ίδια απογοήτευση και προέβει στην εγκατάλειψη της σχολής στην οποία φοιτούσε για 3 ολόκληρα χρόνια.
Αν τώρα μιλάτε και σεις για τα ΤΕΙ πληροφορικής Αθηνών ε τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα...



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
and1959
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 13:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ο κόσμος είναι επιφυλακτικός με το Δικτυακό Μάρκετινγκ;

Ποτέ δεν σταματώ να εκπλήσσομαι από τις εκ διαμέτρου αντίθετες γνώμες στο θέμα του δικτυακού μάρκετινγκ και του MLM. Μερικοί είναι εξαιρετικά παθιασμένοι μ’ αυτό και μάλιστα υπάρχουν κορυφαίοι συγγραφείς όπως ο Robert Allen, ο Mark Victor Hansen, και ο Robert Kiyosaki που το κάνουν και το υποστηρίζουν. Ωστόσο, σε πολλούς κύκλους καλύτερα να δηλώσεις ότι είσαι λεπρός παρά να παραδεχτείς ότι είσαι στο δικτυακό μάρκετινγκ.

Ποιοι είναι λοιπόν το πρόβλημα με το MLM και το δικτυακό μάρκετινγκ;

Ίσως είναι η δομή πυραμίδας; Αλλά δεν μπορεί να αποτελεί πρόβλημα η κλιμακωτή δομή πληρωμών – την έχουν σχεδόν όλες οι μεγάλες οργανώσεις και εταιρίες. Οι πωλητές παίρνουν προμήθειες, και οι διαχειριστές πωλήσεων παίρνουν δικαιώματα ή και επιπλέον μπόνους και οι διευθυντές από πάνω τους το ίδιο και οι πρόεδροι εταιριών το ίδιο.

Ή ίσως είναι το γεγονός ότι πρέπει να πληρώσεις για να συμμετέχεις; Αλλά δεν μπορεί να είναι αυτό – αυτό είναι το στάνταρ μοντέλο του franchising.

Και σας διαβεβαιώνω, η χρηματική εισφορά των πιο παραδοσιακών franchise καθιστούν ευτελές το κόστος εγγραφής οποιουδήποτε προγράμματος MLM.

Τώρα, σίγουρα υπάρχουν και τα παράνομα συστήματα πυραμίδων ή τα «αεροπλανάκια». Εδώ τα χρήματα βγαίνουν από την εγγραφή άλλων ανθρώπων με την ύπαρξη ελάχιστου ή καθόλου πραγματικού προϊόντος. Αλλά παρά τις διάφορες αντιλήψεις που μπορεί να έχει ο κόσμος, το γεγονός είναι ότι εταιρίες όπως η Amway, η Avon, η Tapperware και πολλές άλλες έχουν πουλήσει προϊόντα εκατομμυρίων δολαρίων σε ευχαριστημένους καταναλωτές, πολλοί από τους οποίους δεν είναι καν αντιπρόσωποί τους. Ίσως λοιπόν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αντίληψης εδώ, η αντίληψη δεν συμβαδίζει με την πραγματικότητα.

Μήπως το γεγονός ότι υπάρχουν δικτυωτές με κακή φήμη έχει περισσότερη βάση από τι σποραδικές πυραμίδες;

Το πραγματικό πρόβλημα με το MLM δεν είναι το ίδιο το MLM, αλλά κάποιοι από τους ανθρώπους που προσελκύει. Το Δικτυακό Μάρκετινγκ είναι απλά ένα επιχειρηματικό μοντέλο που σε τελική ανάλυση είναι ένα μικρό franchise. Το πλεονέκτημά του είναι ότι έχει πολύ χαμηλό κόστος εισόδου, με τη δυνατότητα εξαιρετικού εισοδήματος, και υπάρχουν και αυτοί που το πετυχαίνουν.

Αλλά τα ίδια πράγματα που το κάνουν ελκυστικό, το κάνουν ελκυστικό και σε πολλούς που ΔΕΝ έχουν τα προσόντα ή δεν είναι έτοιμοι να γίνουν ιδιοκτήτες επιχειρήσεων. Τα εξέχοντα χαρακτηριστικά του MLM το κάνουν ελκυστικό σε ανθρώπους που:

* Δεν τα πήγαν καλά στη δουλειά τους ή στο επάγγελμά τους και έχουν ελάχιστα χρήματα για να επενδύσουν
* Δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία στο να έχουν ή να διευθύνουν μια επιχείρηση
* Δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία σε πωλήσεις
* Έχουν ελάχιστη ή καθόλου εμπειρία στο να αναπτύσσουν επιχειρηματικές σχέσεις εκτός από τη σχέση υπαλλήλου/εργοδότη/συνάδελφου
* Δεν είναι ικανοποιημένοι από το τρέχον εισόδημά τους
* Έχουν μη ρεαλιστικές προσδοκίες για την ποσότητα της εργασίας που χρειάζεται σε σύγκριση με το εισόδημα που μπορούν να πραγματοποιήσουν

Μη με παρεξηγήσετε – δεν λέω ότι κάποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι κακό, ή ακόμη ότι αυτό περιγράφει την πλειοψηφία των δικτυωτών – μόνο ότι περιγράφει ένα δυσανάλογο αριθμό δικτυωτών και πολλοί από αυτούς δεν κάνουν ποτέ τίποτα γι αυτό.

Ως αποτέλεσμα πολλοί δικτυωτές καταλήγουν:

* Να υπερ-πωλούν την ευκαιρία
* Να συζητούν για την επιχείρηση σε ακατάλληλες περιστάσεις
* Να φαίνονται απελπισμένοι
* Να εστιάζουν υπερβολικά σε νέους συνεργάτες παραμελώντας ως αποτέλεσμα τους υπάρχοντες πελάτες
* Να είναι ανακριβείς ή παραπλανητικοί όταν μιλούν για την επιχείρηση.

Και πάλι, δεν λέω ότι αυτό περιγράφει την πλειονότητα των δικτυωτών, αλλά περιγράφει αρκετούς από αυτούς ώστε να αμαυρώσει τη φήμη των υπόλοιπων. Το να προδικάζουμε κάποιον με βάση μιας μικτής μειονότητας ανθρώπων σ’ αυτή την ομάδα είναι φρικτά άδικο, αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι οι περισσότερες προκαταλήψεις έχουν κάποια βάση στην πραγματικότητα, ακόμη κι αν έχει διαστρεβλωθεί.

Ποια είναι η λύση λοιπόν;

Υπάρχει η πρώτη φορά για τα πάντα. Και το δικτυακό μάρκετινγκ είναι μια φανταστική ευκαιρία για τους ανθρώπους που θέλουν να κάνουν την πρώτη τους επιχείρηση. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι να το αναγνωρίσουμε γι αυτό που είναι: είναι μια επιχείρηση και είσαστε ιδιοκτήτης επιχείρησης. Και αν δεν είχατε ποτέ πριν μια επιχείρηση, εάν δεν ήσασταν ποτέ στις πωλήσεις και στη δημιουργία δικτύου, χρειάζεται να μάθετε πώς να το κάνετε, όχι μόνο από τους ειδικούς του δικτυακού μάρκετινγκ, αλλά και από καθιερωμένους ειδικούς σ’ αυτούς τους τομείς.

Οι δικτυωτές που θέλουν σοβαρά να χτίσουν μια επιχείρηση θα πρέπει να διαβάζουν και να μαθαίνουν τα θεμελιώδη για το χτίσιμο μιας επιχείρησης, τις τελευταίες τεχνικές πωλήσεων και μάρκετινγκ, στρατηγικές για δικτύωση και ανάπτυξη επιχείρησης κλπ. Όχι απλά να ανταλλάσσουν πληροφορίες στην εβδομαδιαία ή μηνιαία συνάντηση της ομάδας τους. Φερθείτε ως επιχειρηματίες και ο κόσμος θα σας αντιμετωπίζει σαν επιχειρηματία.

Ο κύριος Avalon ίσως ανήκει σε αυτούς τους ανθρώπους που απέτυχαν παταγωδώς στον κόσμο των επιχειρήσεων, είδικα όταν πρόκειται για το MLM Marketing που είναι ένα απλό και αυτοματοποιημένο σύστημα.

Σημείωση: Η Amway Co. προσφέρει μια επιχειρηματική ευκαιρία με ελάχιστο ρίσκο και όχι υπόσχεση για οικονομική εξασφάλιση!

Edited by - and1959 on 21/01/2011 15:43:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 02:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
and1959 καλησπέρα .
Βλέπωντας τον καταλογο Μελών διαπιστώνω πως υπάρχει και ενα άλλο νέο μέλος με παρόμοιο user name (anonymous1959) και με την ιδια ημέρα εγραφής, μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις αν αυτοί οι δυο λογαριασμοί εχουν ανοιχτεί απο εσενα λόγο κάποιου προβλήματος κατα την εγραφή σου.
Αν ναι να κρατήσουμε ως ενεργό αυτόν με τον οποίο γράφεις αυτήν την στιγμή.
Σ' ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 06:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί ο κόσμος είναι επιφυλακτικός με το Δικτυακό Μάρκετινγκ;

Χμ... ενδιαφέρον.
and1959 επένδυσες τόσο χρόνο και σκέψη για να υποστηρίξεις το εμπόριο που γίνεται μέσω μιας εταιρίας όπως η Amway. Θα πρέπει να σε ενδιαφέρει αρκετά λοιπόν. Θα πρέπει να τη νοιάζεσαι πολύ την εταιρία!
(υποθέτω, από τα γραφόμενά σου, πως εργάζεσαι σε μια εταιρία του είδους που περιγράφεται στο παρόν θέμα).

quote:
and1959:

Ποιοι είναι λοιπόν το πρόβλημα με το MLM και το δικτυακό μάρκετινγκ;



  • Μήπως το ότι τα μέλη της πυραμίδας είναι "ερωτευμένα" με την πυραμίδα;
  • (Θυμάμαι χαρακτηριστικά, γνωστό μου πρόσωπο που εργάζεται σε θυγατρική της Amway, πώς περιέγραφε το "δάκρυ της Αλόης" όταν το πρωτοείδε σε πανευρωπαϊκό συνέδριο πωλητών προϊόντων της εταιρίας: "Και τότε, από το κομμένο φύλλο της αλόης κύλησε ένα δάκρυ, και ήταν πραγματικά σα διαμάντι!" - το εν λόγω άτομο εξιστορούσε την εμπειρία με ρίγη δέους... Και δεν είναι το μόνο παράδειγμα, αρκεί κανείς να δει τη χαρά στα πρόσωπα των παρευρισκόμενων σε βίντεο από ένα ολόλαμπρο συνέδριο της εταιρίας!)

  • Μήπως το ότι η όλη υπόθεση μοιάζει πολύ με σέκτα;
  • (αφοσοίωση - σχεδόν θρησκευτική - στην Ιδέα της εταιρίας, τα μέλη να σχηματίζουν μια κλειστή ομάδα ατόμων, σύμβολα και σκαρφάλωμα στην ιεραρχία, αντίδραση σε οτιδήποτε αρνητικό λέγεται για την εταιρία, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ να σκέφτομαι και να μιλάω για την εταιρία, οι φίλοι μου να είναι είτε πελάτες είτε συνάδελφοι από την εταιρία, να αυτοπροσδιορίζομαι μέσα από την Υψηλή Ιδέα της εταιρίας, κ.λπ.)

  • Μήπως γιατί όσοι είναι στην εταιρία δε σε βλέπουν ως άνθρωπο αλλά ως υποψήφιο μέλος της πυραμίδας;
  • (γιατί την αγαπάνε πολύ και πιστεύουν ότι θα σου κάνουν πολύ καλό αν σε βάλουν στην εταιρία, επίσης γιατί έτσι θα ανέβουν στα σκαλοπάτια της ιερής εταιρικής πυραμίδας και θα καμαρώνουν με το χρυσό δαχτυλίδι με το σκάλισμα της εταιρίας, γιατί θα μπορέσουν να συμμετέχουν στο σούπερ χλιδάτο συνέδριο της εταιρίας σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, κ.λπ.)

  • Μήπως γιατί ακόμα και στον ελεύθερο χρόνο τους (τα μέλη της εταιρίας) επιλέγουν να ψυχαγωγηθούν με βίντεο και κασέτες που υμνούν τα καλά και τις δόξες της εταιρίας - μαζί με τεχνικές για υποστήριξη της εταιρίας και πρόσκληση νέων μελών;
  • ("θα σου κάνω ένα δώρο που θα το θυμάσαι για πάντα: ένα dvd που θα σου αλλάξει τη ζωή!!"...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

and1959
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 12:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι. Υπήρξε πρόβλημα κατά την εγγραφή, οπότε αν θέλεις ακυρώνεις τον λογαριασμό anonymous1959.

quote:

and1959 καλησπέρα .
Βλέπωντας τον καταλογο Μελών διαπιστώνω πως υπάρχει και ενα άλλο νέο μέλος με παρόμοιο user name (anonymous1959) και με την ιδια ημέρα εγραφής, μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις αν αυτοί οι δυο λογαριασμοί εχουν ανοιχτεί απο εσενα λόγο κάποιου προβλήματος κατα την εγραφή σου.
Αν ναι να κρατήσουμε ως ενεργό αυτόν με τον οποίο γράφεις αυτήν την στιγμή.
Σ' ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

and1959
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 13:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν amalia μου, μιας και σε τρέφει τόσο ενδιαφέρον:

Τί είναι η Amway;

Amway is a direct selling company and manufacturer that uses network marketing to sell a variety of products, primarily in the health, beauty, and home care markets. Amway was founded in 1959 by Jay Van Andel and Richard DeVos. Based in Ada, Michigan, the company and family of companies under Alticor reported sales growth of 2.3%, reaching US$8.4 billion for the year ending December 31, 2009. Its product lines include home care products, personal care products, jewelry, electronics, Nutrilite dietary supplements, water purifiers, air purifiers, insurance and cosmetics. In 2004, Health & Beauty products accounted for nearly 60% of worldwide sales. Amway conducts business through a number of affiliated companies in more than hundred countries and territories around the world. It is ranked by Forbes as one of the largest private companies in the United States and by Deloitte as one of the largest retailers in the world.

Κατηγορίες σχεδίου πυραμίδων;

Amway has several times been accused of being a pyramid scheme. A 1979 FTC investigation in the United States (see below), a 1997 Belgian court and a 2008 court judgement in the United Kingdom all dismissed these claims.

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Amway

Τί είναι η πυραμίδα;

A pyramid scheme is a non-sustainable business model that involves promising participants payment, services or ideals, primarily for enrolling other people into the scheme or training them to take part, rather than supplying any real investment or sale of products or services to the public. Pyramid schemes are a form of fraud.

Η πυραμίδα ταιριάζει πάρα πολύ με τον κρατικό μηχανισμό, την Εκκλησία, τις Α.Ε. και το Κλασσικό Εμπόριο.

Γιατί;

Κρατικός Μηχανισμός: Προθυπουργός -> Υπουργοί -> Βουλευτές -> Κρατικοί Υπάλληλοι -> Δημόσιοι Υπάλληλοι -> Η Μάζα του Λαού

Οι μισθοί ξεκινούν σε υπέρογκα ποσά από ψηλά και φτάνουν στη μάζα του λαού ψίχουλα που απομένουν. Και αντιθέτως η μάζα του λαού πληρώνει παντα την πιο υπέρογκη φορολογία (τα σπασμένα) φτάνοντας ψηλά που πολλές φορές δεν πληρώνουν και τίποτα (πάντα νόμιμα).

Εκκλησία: Αρχιεπίσκοπος -> Επίσκοποι -> Μητροπολίτες -> Παπάδες -> Ψάλτες -> Πιστοί

(Η Καθολική Εκκλησία είναι ακόμα πιο κερδοσκοπική πυραμίδα: πληρώνεις συγχωροχάρτια για να συγχωρεθούν οι συγγενείς που απεβίωσαν.)

Οι εταιρίες Α.Ε.: Επιχειρηματίας/Ιδρυτής -> Διευθυντικό Στέλεχος -> Προϊστάμενοι -> Υπάλληλοι

Κλασσικό εμπόριο: Εργοτάσιο -> Μεγαλο - Έμπορος -> Μικρο - Έμπορος/Δειγματιστής -> ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ -> Super Market -> Καταναλωτές

Γενικά από ότι κατάλαβες ζούμε σε κόσμο πυραμίδων γιατί υπηρετούμε στον κόσμο της ιεραρχίας. Έτσι μας επιβάλουν αύτη που ελέγχουν και διαμορφώνουν το σύστημα.

Για όσους δεν γνωρίζουν ακόμα, είναι συνετό να μάθουν:

Τι είναι οι Απευθείας Πωλήσεις (Network Marketing / MLM);

Απευθείας Πώληση είναι το μάρκετινγκ προϊόντων και υπηρεσιών στους καταναλωτές με άμεσο τρόπο, σε διαπροσωπική βάση (πρόσωπο με πρόσωπο), που συνήθως λαμβάνει χώρα στο σπίτι τους ή σε σπίτια άλλων ή και σε άλλα μέρη τα οποία δεν αποτελούν μόνιμες θέσεις λιανικού εμπορίου. Οι απευθείας πωλήσεις τυπικά διεξάγονται με παρουσιάσεις ή επιδείξεις εκ μέρους των πωλητών, οι οποίοι καλούνται Απευθείας Πωλητές. (Ομοσπονδία Ευρωπαϊκών Ενώσεων Εταιρειών Απευθείας Πωλήσεων - FEDSA)

Οι επιχειρήσεις απευθείας πωλήσεων, που αντιπροσωπεύονται από τους Συνδέσμους Απευθείας Πωλήσεων, είναι ένας καθιερωμένος τομέας του λιανικού εμπορίου, πράγμα που τονίζεται από το γεγονός ότι το 2007, οι παγκόσμιες ετήσιες πωλήσεις της βιομηχανίας απευθείας πωλήσεων υπερέβησαν τα 110 δις. $. (Πηγή: WFDSA, International Statistics - 2008)

Τα Πλεονεκτήματα της Απευθείας Πώλησης

Η απευθείας πώληση παρέχει στον πελάτη την ευκαιρία να μελετήσει στον κατάλληλο τόπο και χρόνο το προϊόν λεπτομερώς, να το δοκιμάσει και να διαμορφώσει την άποψή του για αυτό. Όλα τα προϊόντα παραδίδονται άμεσα στον καταναλωτή.

Οι Απευθείας Πωλητές έχουν την ευκαιρία να ιδρύσουν τη δική τους επιχείρηση, να αποκτήσουν νέες γνώσεις, ειδικότερα πληροφορίες για τα προϊόντα, καθώς επίσης και να αναπτύξουν τις ικανότητες της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας. Η απευθείας πώληση είναι ευέλικτη, ώστε οι ώρες, οι ικανότητες και οι προσπάθειες που αφιερώνετε να προσαρμοστούν σύμφωνα με τις ιδιαίτερες ανάγκες των πελατών σας. Το κέρδος εξαρτάται από το χρόνο, την προσπάθεια και την ενέργεια που καταβάλετε.

Κώδικας Επιχειρηματικής Δεοντολογίας των ΣΕΑΠ

Οι Κώδικες Επιχειρηματικής Δεοντολογίας όλων των Ευρωπαϊκών Συνδέσμων Εταιριών Απευθείας Πωλήσεων είναι βασισμένοι στον κώδικα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Συνδέσμων Εταιριών Απευθείας Πωλήσεων (WFDSA) και η διαμόρφωση του Κώδικα των Ευρωπαϊκών χωρών συμφωνεί με τις αρχές WFDSA που έχουν αποδειχθεί ανεκτίμητες και έχουν κερδίσει τη γενικότερη αναγνώριση της βιομηχανίας.

Η Amway είναι παγκόσμια αναγνωρισμένη και σαν μέλος του Συνδέσμου Εταιριών Απευθείας Πωλήσεων παρέχει το κύρος και την απαραίτητη εξασφάλιση σε όλους ανεξαιρέτως τους ΑΒΟ.

Ο Κώδικας Επιχειρηματικής Δεοντολογίας των Συνδέσμων Εταιριών Απευθείας Πωλήσεων, με τον οποίο η Amway είναι απόλυτα σύμφωνη όσον αφορά στις επιχειρησιακές πρακτικές παρέχει, μεταξύ άλλων, ότι οι Εταιρίες Μέλη:

α. Θα εξασφαλίζουν ότι οι πωλητές τους προσδιορίζουν σαφώς την επιχείρηση και τα προϊόντα που πωλούν και ενεργούν με ακεραιότητα στις παρουσιάσεις πωλήσεων. Η Amway θέτει σαν προϋπόθεση από τους ΑBO της, να δηλώνουν σαφώς ότι μια παρουσίαση ή μια συνεδρίαση αφορά στα προϊόντα ή/και στην Επιχειρηματική Ευκαιρία Amway. Οι Πολιτικές της Επιχείρησης Amway απαγορεύουν στους Ιδιοκτήτες Επιχείρησης Amway τη συμμετοχή τους σε μια "προσέγγιση περιέργειας" στην πώληση ή την Αναδοχή, δελεάζοντας τα άτομα να παραστούν σε μια συνεδρίαση ή παρουσίαση, αποκρύπτοντας το όνομα της επιχείρησης που βρίσκεται πίσω από τα εν δυνάμει προϊόντα ή/και την επιχειρηματική ευκαιρία.

β. Θα προσφέρουν στους πελάτες ένα διάστημα 10 ημερών (από την ημερομηνία παραγγελίας) κατά την οποία οποιαδήποτε παραγγελία μπορεί να ακυρωθεί και να επιστραφεί οποιαδήποτε προκαταβολή. Αυτό είναι αλλιώς γνωστό ως "δικαίωμα απόσυρσης". Οι συμβάσεις της Αmway με τους ABO συμμορφώνονται με αυτό και οποιαδήποτε άλλη Νομοθεσία προστασίας των καταναλωτών για τη βιομηχανία.

γ. Θα συμμορφωθούν με την κρίση οποιουδήποτε ανεξάρτητου Διοικητικού Στελέχους Συνδέσμου Εταιριών Απευθείας Πωλήσεων, σε ότι αφορά οποιοδήποτε παράπονο εκ μέρους των καταναλωτών.

<<<Για να είσαι γνώστης πραγμάτων καλό είναι να γνωρίζεις το θέμα προτού αρχίσεις να βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα. Ο καλύτερος τρόπος να γνωρίζεις και να μαθαίνεις είναι τα βιβλία. Σου το προτείνω να το κάνεις. Υποτίθεται Έλλην = Φως, μην τείνουμε προς σκοταδιστικές αντιλήψεις, γιατί πρόκειται για πνευματικό σαδισμό.>>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

and1959
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 13:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όλα αυτά που προανέφερες δεν έχεις άδικο ούτε όμως και απόλυτο δίκιο! Αν γνωρίζεις άτομα που αφήνονται σε ψευδές αντιλήψεις να τους γεμίζουν το μυαλό γιατί πιστεύουν ότι με αυτό τον τρόπο θα αποκτήσουν οικονομική εξασφάλιση, προέτρεψε τους να μην συνεχίσουν, γιατί ο κόσμος δεν είναι τόσο ρόδινος και το μονοπάτι με ροδοπέταλα στρωμένος. Αν ήταν έτσι το 99% θα ήταν πλούσιοι στον κόσμο και το 1% φτωχοί και όχι το αντίθετο. Το Multi - Level Marketing πρόκειται για σοβαρό επιχειρηματικό σύστημα όπως το Franchise. Για να εισέλθεις χρειάζεται όπωσδήποτε να καταλαβαίνεις τους όρους marketing, managment, leadership. Και το κυριότερο που ξεχνάνε πολύ είναι η ομάδα. Πρόκειται για ομαδικό παιχνίδι και όχι ιδιοτελές. Όποιος έχει μάθει να δουλεύει μόνος του ας μείνει στον τομέα του αυτεπάγγελτου (ανοίγοντας μια Ο.Ε.).

quote:

quote:
Γιατί ο κόσμος είναι επιφυλακτικός με το Δικτυακό Μάρκετινγκ;

Χμ... ενδιαφέρον.
and1959 επένδυσες τόσο χρόνο και σκέψη για να υποστηρίξεις το εμπόριο που γίνεται μέσω μιας εταιρίας όπως η Amway. Θα πρέπει να σε ενδιαφέρει αρκετά λοιπόν. Θα πρέπει να τη νοιάζεσαι πολύ την εταιρία!
(υποθέτω, από τα γραφόμενά σου, πως εργάζεσαι σε μια εταιρία του είδους που περιγράφεται στο παρόν θέμα).

quote:
and1959:

Ποιοι είναι λοιπόν το πρόβλημα με το MLM και το δικτυακό μάρκετινγκ;



  • Μήπως το ότι τα μέλη της πυραμίδας είναι "ερωτευμένα" με την πυραμίδα;
  • (Θυμάμαι χαρακτηριστικά, γνωστό μου πρόσωπο που εργάζεται σε θυγατρική της Amway, πώς περιέγραφε το "δάκρυ της Αλόης" όταν το πρωτοείδε σε πανευρωπαϊκό συνέδριο πωλητών προϊόντων της εταιρίας: "Και τότε, από το κομμένο φύλλο της αλόης κύλησε ένα δάκρυ, και ήταν πραγματικά σα διαμάντι!" - το εν λόγω άτομο εξιστορούσε την εμπειρία με ρίγη δέους... Και δεν είναι το μόνο παράδειγμα, αρκεί κανείς να δει τη χαρά στα πρόσωπα των παρευρισκόμενων σε βίντεο από ένα ολόλαμπρο συνέδριο της εταιρίας!)

  • Μήπως το ότι η όλη υπόθεση μοιάζει πολύ με σέκτα;
  • (αφοσοίωση - σχεδόν θρησκευτική - στην Ιδέα της εταιρίας, τα μέλη να σχηματίζουν μια κλειστή ομάδα ατόμων, σύμβολα και σκαρφάλωμα στην ιεραρχία, αντίδραση σε οτιδήποτε αρνητικό λέγεται για την εταιρία, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ να σκέφτομαι και να μιλάω για την εταιρία, οι φίλοι μου να είναι είτε πελάτες είτε συνάδελφοι από την εταιρία, να αυτοπροσδιορίζομαι μέσα από την Υψηλή Ιδέα της εταιρίας, κ.λπ.)

  • Μήπως γιατί όσοι είναι στην εταιρία δε σε βλέπουν ως άνθρωπο αλλά ως υποψήφιο μέλος της πυραμίδας;
  • (γιατί την αγαπάνε πολύ και πιστεύουν ότι θα σου κάνουν πολύ καλό αν σε βάλουν στην εταιρία, επίσης γιατί έτσι θα ανέβουν στα σκαλοπάτια της ιερής εταιρικής πυραμίδας και θα καμαρώνουν με το χρυσό δαχτυλίδι με το σκάλισμα της εταιρίας, γιατί θα μπορέσουν να συμμετέχουν στο σούπερ χλιδάτο συνέδριο της εταιρίας σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, κ.λπ.)

  • Μήπως γιατί ακόμα και στον ελεύθερο χρόνο τους (τα μέλη της εταιρίας) επιλέγουν να ψυχαγωγηθούν με βίντεο και κασέτες που υμνούν τα καλά και τις δόξες της εταιρίας - μαζί με τεχνικές για υποστήριξη της εταιρίας και πρόσκληση νέων μελών;
  • ("θα σου κάνω ένα δώρο που θα το θυμάσαι για πάντα: ένα dvd που θα σου αλλάξει τη ζωή!!"...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδέν Άγαν
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 19:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Παρακολουθώ αρκετό καιρό τις συζητήσεις του συγκεκριμένου forum και μπορώ μετά (σχετικής πάντα) βεβαιότητας να πω ότι είμαι πεπεισμένος για το υψηλό επίπεδο των συμμετεχόντων - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων βεβαίως. Αυτός, κατ'ουσίαν, ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετάσχω και προσωπικά. Το κίνητρό μου, επομένως, δεν είναι το συγκεκριμένο θέμα της Amway, αλλά η ολιστική (θετική) άποψη περί της συγκεκριμένης ιστοσελίδας. Αυτό, για να προλάβω κάποιους.

Όσον αφορά στο εν λόγω θέμα, ας προσπαθήσουμε να το δούμε πολύπλευρα, εννοώντας υπό την επιστημονική (Marketing), ψυχολογική και ηθική του πτυχή.

Προσωπικά είμαι ευγνώμων, καθώς είμαι από τους (πολύ) τυχερούς που έχουν συνειδητά επιλέξει τις σπουδές τους, αλλά και ταυτόχρονα τις χρησιμοποιούν στην καθημερινή τους εργασιακή πρακτική. Οι σπουδές μου είναι οικονομικής φύσεως (Διοίκηση Επιχειρήσεων και Μάρκετινγκ) και η εργασία μου έχει να κάνει με αυτό ακριβώς που μελέτησα (και συνεχίζω να μελετώ) κατά τα φοιτητικά μου χρόνια.

Προσεγγίζοντας την πρώτη πτυχή, λοιπόν, η έννοια του Multi Level Marketing (ή αλλιώς πολυ-επίπεδου) ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ πουθενά ως ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ όρος και ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ σε κανένα Πανεπιστήμιο του κόσμου - ούτε ως μάθημα, ούτε καν ως περιπτωσιακή μελέτη (ήτοι case study). Θα παρακαλούσα όποιον έχει να παραθέσει κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο που να αποδεικνύει το αντίθετο, να το κάνει. Η συγκεκριμένη έννοια είναι "κατασκευασμένη". Διάβασα επίσης, και μια σύγχυση του Άμεσου Μάρκετινγκ και του πολυεπίπεδου "μάρκετινγκ". Ουδεμία σχέση έχει η μια έννοια με την άλλη. Το άμεσο μάρκετινγκ έχει να κάνει με την Below the Line (BTL) επικοινωνία με τον καταναλωτή. Παραδείγματα στις μέρες μας είναι τα διαφημιστικά newsletters που λαμβάνουμε στο e-mail μας ή τα προωθητικά SMS στο κινητό μας. Είναι προφανές, λοιπόν, ότι δεν θα πρέπει να συγχέουμε το άμεσο με το πολυεπίπεδο..."μάρκετινγκ". Δεν θα αναφερθώ περαιτέρω στην επιστήμη του μάρκετινγκ, ωστόσο όποιος φίλος/φίλη επιθυμεί, είμαι όλος αυτιά :)

Όσον αφορά στην ψυχολογική του πλευρά: οι Rich DeVos και Jay Van Andel (Εβραίοι;..χμμ, ακόμη το ψάχνω) ήσαν πραγματικά πανέξυπνοι άνθρωποι. Εκμεταλλευόμενοι τις έμφυτες αδυναμίες της ανθρώπινης φύσης, εφήυραν και συστηματοποίησαν ένα συγκεκριμένο πλάνο την δεκαετία του 1950, πάνω στο οποίο στηρίχθηκε όλο το οικοδόμημά τους. Εδώ υπάρχει το σημείο-κλειδί που θα πρέπει να σταθούμε λίγο. Πρόκειται για ένα ευφυέστατο ψυχολογικό παιχνίδι (ψυχαναγκασμό ίσως), το οποίο αποτελεί και τον κινητήριο μοχλό της επιτυχίας του συγκεκριμένου συστήματος.

Πρώτο βήμα (όπως και σε κάθε πωλησιακή διαδικασία), είναι το "χτίσιμο της εμπιστοσύνης". Σου παρουσιάζονται στοιχεία για την εταιρεία, το πόσο καλή είναι, το πόσο ηθική είναι, καθώς και το πόσο ποιοτικά είναι τα προϊόντα της. Αποτέλεσμα αυτού του βήματος, είναι αυτομάτως (και υποσυνείδητα) η δεκτικότητα του "υποψηφίου συνεργάτη" να αυξηθεί και να καμφθούν οι πρώτες έμφυτες εγκεφαλικές αντιστάσεις, όταν οι άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με κάτι πρωτόγνωρο. Στόχος, μεταξύ άλλων, είναι η εδραιοποίηση της εντύπωσης πως μιλάμε για "προϊόντα λιανικού εμπορίου", γεγονός που υποβοηθά το δεύτερο βήμα...

Στη συνέχεια, εμφυτεύεται η ιδέα της "κατάργησης των μεσαζόντων". Στο πλάνο που σου παρουσιάζει ο ανάδοχος, "αναλύεται" το υπάρχον σύστημα του λιανικού εμπορίου (πρώτες ύλες, παραγωγή, διακίνηση, ράφι του λιανοπωλητή) και γίνονται αναφορές του τύπου "γιατί να είσαι υποχρεωμένος να αγοράζεις από το S/M και να μη μπορείς να τα αγοράζεις κατευθείαν από το εργοστάσιο;" ή "ως πότε θα πληρώνουμε τους μεσάζοντες" και άλλα παρόμοια. Αποτέλεσμα αυτού του βήματος, είναι η προξένηση του έντονου ενδιαφέροντος για το συγκεκριμένο "πλάνο". Προσέξτε, ότι σε αυτό το σημείο, ο υποψήφιος συνεργάτης είναι πλέον δεκτικός, έχουν καμφθεί οι αντιστάσεις του και επιπροσθέτως αρχίζει να ενδιαφέρεται έντονα για την "πρόταση"...με άλλα λόγια, έχουν δημιουργηθεί οι κατάλληλες προϋποθέσεις για να εφαρμοστεί το...

...Τρίτο βήμα, που είναι το λεγόμενο "κλείσιμο της πώλησης". Σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να γίνει κατανοητό πως ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΪΟΝ αυτών των εταιρειών, είναι το "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΛΑΝΟ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ τύπου Nutrilite, L.O.C., κλπ. Συνεπώς, μιλάμε για την πώληση του "πλάνου" και όχι κάποιου καλλυντικού ή οδοντόβουρτσας σε αυτήν τη φάση. Σε αυτό το στάδιο, αναλύεται τόσο η επιχειρηματική πρόταση όσο και τα οφέλη του υποψήφιου ως καταναλωτής πλέον, καθώς δεν θα είναι "αναγκασμένος" να πληρώνει και τους μεσάζοντες. Εδώ, λοιπόν, είναι η πεμπτουσία: κάποιοι θα δεχθούν, κάποιοι άλλοι όχι. Ωστόσο, ΚΑΝΕΙΣ από τους παρευρισκόμενους (Κ Α Ν Ε Ι Σ!) ΔΕΝ πρόκειται να παραδεχθεί ενώπιον των υπολοίπων, πως το ουσιαστικό κίνητρο αποδοχής είναι ο πλουτισμός. Αντιθέτως, ΟΛΟΙ προβάλλουν ως κίνητρο την "έξυπνη ιδέα" και το ότι "άντε, γιατί πολύ μας κοροϊδεύουν τα S/M...". Γίνεται κατανοητός, λοιπόν, ο ψυχολογικός εμπαιγμός του υποψηφίου. Το "πλάνο" του προσφέρει ένα ανακοινώσιμο (ή αλλιώς κοινωνικά αποδεκτό) κίνητρο και ένα μη ανακοινώσιμο. Το ανακοινώσιμο είναι πως "απαλλάσσεται" από την...τυραννία των μεσαζόντων και το μη ανακοινώσιμο (ή "κρυφός πόθος") του πλουτισμού. Του προσφέρει την ψυχολογική ασφαλιστική δικλείδα της αποδοχής χωρίς συνέπειες "ηθικού" τύπου, καθώς δεν είναι αναγκασμένος να παραδεχθεί πως θέλει να πλουτίσει εις βάρος κάποιων "από κάτω στη γραμμή αναδοχής". Αντιθέτως, καλύπτεται εξαιρετικά από το επιχείρημα της "κατάργησης των μεσαζόντων" και της "εξοικονόμησης χρημάτων". Και αυτό γιατί ΟΛΟΙ (Ο Λ Ο Ι!) οι παρευρισκόμενοι, ενδόμυχα ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ πως ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να πλουτίσεις μέσω αυτού του συστήματος, είναι ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ "ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΑΔΟΧΗΣ" - αλλά φυσικά δεν επιθυμεί κανείς να το παραδεχθεί! Άλλωστε, αυτός δεν είναι και ο λόγος που ο "ανάδοχός" σου σε πλησίασε; ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;....

Η τρίτη πτυχή του θέματος, είναι ηθική. Προσωπικά πιστεύω πως το συγκεκριμένο πλάνο είναι σαθρό, εκτός των άλλων, και εξ'αιτίας του ότι στηρίζεται εξ'ολοκλήρου στον υλισμό και στον καταναλωτισμό. Δεν υπάρχει τίποτα αξιακό σε αυτό, τίποτα το ανθρωπιστικό, τίποτα που να οδηγεί σε ψυχική ανάταση ή αίσθημα δημιουργίας. Αντιθέτως, η ίδια του η φύση εκτός της υλιστικής υπόστασης (συνδέεται η ευτυχία με τον πλουτισμό), έχει και έντονα στοιχεία εκμετάλλευσης των συνανθρώπων μας. Οι φίλοι, οι γνωστοί και οι συγγενείς, αυτομάτως μετατρέπονται σε "υποψήφιους συνεργάτες" οι οποίοι είναι δυνητικοί IBO "κάτω από τη δική σου γραμμή αναδοχής"...Οι πρόγονοί μας, πίστευαν ακράδαντα πως μέσω της εργασίας το πνεύμα απελευθερώνεται και ο άνθρωπος νιώθει την ύψιστη χαρά της δημιουργίας. Δεν είναι τυχαία η έκφραση ότι "οι φιλόσοφοι είναι οι εργάτες της σοφίας και οι εργάτες είναι οι φιλόσοφοι της ύλης"...Ωστόσο, η "εργασία" μέσω αυτού του "επιχειρηματικού πλάνου" σίγουρα δεν σε κάνει φιλόσοφο της ύλης, αλλά υποχείριο του υλισμού.

Κλείνοντας (επιτέλους!), καθ'ότι σίγουρο ότι κούρασα, θα ήθελα να αναφέρω πως έχω παραστεί σε τέτοιου είδους παρουσιάσεις πλάνων (συγκεκριμένα της Network21).

Καλως σας βρήκα,
Δημήτρης

Η Γνώση είναι δύναμη, η Αμάθεια ευτυχία και η Ημιμάθεια, κατάρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

and1959
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 21:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Multi-level marketing (MLM) is a marketing strategy in which the sales force is compensated not only for sales they personally generate, but also for the sales of others they recruit, creating a downline of distributors and a hierarchy of multiple levels of compensation. Other terms for MLM include network marketing, direct selling, and referral marketing.

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-level_marketing

Οι όροι του MLM είναι εκτός θέματος. Η Amway υποτίθεται ότι ήταν.

[b] ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ [/β]

Στον Steve Covey γράφει στο βιβλίο του "Οι Εφτά Συνήθειες Ατόμων Που Είναι Πολύ Αποτελεσματικά".

Μια σκοτεινή και θυελλώδη νύχτα δύο πολεμικά πλοία επέστρεφαν στο λιμάνι μετά από εκπαιδευτική αποστολή. Η θάλασσα ήταν φουρτουνιασμένη και η ομίχλη προκαλούσε τη μειωμένη ορατότητα. Γι'αύτο ο καπετάνιος παρ'εμεινε πάνω στη γέφυρα για να σιγουρευτεί ότι όλα πάνε καλά.

Μόλις σκοτείνιασε, ο παρατηρητής ανέφερε "Φαίνεται κάποιο φως στη δεξιά πλευρά της πλώρης."

"Είναι σταθερό ή κινείται προς την πρύμνη;" ρώτησε ο καπετάνιος.

"Σταθερό, καπετάνιε." απάντησε ο παρατηρητής, που σήμαινε ότι το πλοίο ήταν σε τροχιά σύγκρουσης.

Ο καπετάνιος έδωσε εντολή στο σηματώρο "Στείλε σήμα στο πλοίο: είμαστε σε πορεία σύγκρουσης, σας συμβουλεύουμε να αλλάξετε την πορεία σας κατά 20 μοίρες".

Επέστρεψε ένα σήμα " Συμβουλεύω εσάς να αλλάξετε πορεία κατά 2 μοίρες."

Ο καπετάνιος είπε "Μετέδωσε το ακόλουθο: Είμαι καπετάνιος, άλλαξε πορεία κατά 20 μοίρες."

Η απάντηση ήταν, "Είμαι ναύτης δεύτερης τάξης, συμβουλεύω να αλλάξετε πορεία κατά 20 μοίρες."

Ο καπετάνιος αρκετά ενοχλημένος, έδωσε την εντολή "Είμαι πολεμικό πλοίο. Άλλαξε πορεία κατά 20 μοίρες!"

Απάντησε το σήμα. "Είμαι φάρος."*

Αύτο είναι μία αλλαγή οπτικής γωνίας.

Αυτή η μικρή πληροφορία, "Είμαι φάρος", άλλαξε αμέσως την οτική γωνία του καπετάνιου. Μπορούμε να πούμε ότι έγινε επιδεκτικός σε νέους τρόπους αντιμετώπισης των πραγμάτων.

*Steven R. Covey, The Seven Habits of Highly Effective People (New York: Simon Schuster, 1989)


Αύτο πάρτε το καλύτερα ως μια καλή συμβουλή για το όταν κατακρίνουμε καταστάσεις, ανθρώπους και ίσως και τον ίδιο μας τον εαυτό. Γιατί απλά "Είμαστε ο νούς μας, και ο νούς ούτε καν μας ανήκει."

Ελπίζω οι νεότερες γενίες να πάψουν να ζουν και να σκέφτονται με αντιλήψεις απαρχαιωμένες και τόσο παλιές όσο η Βιομηχανική Επανάσταση. Αν ζούσαμε πριν το 1930 θα είχατε απόλυτο δίκιο, και εγώ έτσι θα σκεφτόμουν. Αλλά λυπάμαι που το αναφέρω ζούμε πλέον στο έτος 2011 στην Εποχή της Πληροφόρησης. Το τι αντίληψη είχαν οι παππούδες μας δεν σημαινει ότι σήμερα είναι πλέον επίκαιρες.

Όπως δεν διδάσκεται στο Πανεπιστήμιο το Network Marketing έτσι ακριβώς δεν διδάσκεται να είσαι Επενδυτής (Ακινήτων ή Μετοχών) και ακριβώς για τον ίδιο λόγο δεν διδαχθήκαμε ποτέ την οικονομική ευφυΐα στο σχολείο (ποτέ κανείς δεν μας μίλησε στο σχολείο τι δύναμη έχει το χρήμα και ας ζούμε σε έναν κόσμο που κυβερνάτε απ'αυτό).

Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι και οι φτωχοί, φτωχότεροι;

Είναι η αγάπη για το χρήμα η ρίζα παντώς κακού; Ή, είναι η άγνοια για το χρήμα;

Τι μάθατε για το χρήμα στο σχολείο; Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί τα εκπαιδευτικά συστήματα μας δεν μας διδάσκουν αρκετά -εάν όχι τίποτα- για το χρήμα; Είναι η έλλειψη οικονομικής εκπαίδευσης στα σχολεία μας απλά μια παράλειψη από τους εκπαιδευτικούς ηγέτες μας; Ή είναι μέρος μιας μεγαλύτερης συνωμοσίας; Άσχετα από το, εάν είμαστε πλούσιοι ή φτωχοί, μορφωμένοι ή αμόρφωτοι, παιδιά ή ενήλικες, συνταξιούχοι ή εργαζώμενοι, όλοι χρησιμοποιούμε χρήματα. Είτε μας αρέσει είτε όχι, το χρήμα ασκεί τεράστια επίδραση στις ζωές μας, στον σημερινό κόσμο.

Επειδή όμως δεν είναι του παρόντος το θέμα μας αυτό, δεν πρόκειται να επεκταθώ.

Η Αλήθεια με το Network Marketing είναι αύτη: Είναι νόμιμο και λειτουργεί! Και λειτουργεί για πολλούς ανθρώπους που έχουν μάθει πώς να το εφαρμόζουν ώστε να λειτουργεί γι'αυτούς.

Όταν το 1940 επινοήθηκε το Franchise με τον Ray Kroc να αναπτύσει την αλυσίδα McDonald's το 1954 κατακρίθηκε και απιδοκιμάστηκε οικτρά από το λαό, γιατί; Επειδή μάθαμε να ζούμε με την άρνηση και κάθετι φρέσκο και καινούριο να το κατακρίνουμε. Οπώς συνέβει το 2000 με το Lidl στην Ελλάδα. Όπως συμβαίνει και με την Amway και άλλες εταιρίες Network Marketing.

O Θεός μας έδωσε 2 αυτιά για να ακούμε και μόνο ένα στόμα, γιατι το να ακούμε είναι πιο σημαντικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 16:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tα 7 χαρακτηριστικά των πολύ αποτελεσματικών και επιτυχημένων βεβαίως βεβαίως ανθρώπων


1)Σταθερή θέληση
2)Ευφυϊα (ευέλικτη σκέψη, σωστός υπλογισμός, «οσμή» της ευκαιρίας)
3)Επικοινωνιακή ικανότητα (ευχέρεια λόγου, πειθώ, διαχείρηση άρνησης)
4)Επιμονή στο στόχο
5)Θετική σκέψη
6)Αυτοπεποίθηση
7)Ενσυναίσθηση
8)Υπομονή για την επίτευξη αποτελεσμάτων («τα καλά κόποις κτώνται»)


Ας δούμε τώρα και την άλλη όψη του νομίσματος


1) Θυσίες...διότι «δεν μπορώ να υπηρετώ δύο αφεντάδες» σε αυτή τη ζωή, ξεκινάω για το στόχο και ξεχνάω όλα τ’αλλα γύρω μου.
2) Πονηριά (η σκέψη και γενικά ο ψυχισμός αργά και σταδιακά τοποθετούν στον κέντρο την αίσθηση του προσωπικού συμφέροντος και τη συνεχή βολιδοσκόπηση ανθρώπων ως δυνητικών πελατών)
3) Ταλέντο στην εξαπάτηση («σπάσιμο πάγου» με ένα έξυπνο σχόλιο που αποπροσανατολίζει, «χτίσιμο σχέσης» με σκοπό το να με εμπιστευτεί ο υποψήφιος πελάτης κτλ.)
4) Ψυχαναγκασμός (πρέπει να κάνω 3 πωλήσεις σήμερα)
5) Ο οποιοσδήποτε μου μεταδώσει τον παραμικρό αρνητισμό έφαγε delete διότι με εμποδίζει να φτάσω στο στόχο μου
6) Θράσος...πολλά κιλά θράσος....όποιος δεν το έχει είναι παντελώς αδύνατον να πετύχει στις πωλήσεις. Και φυσικά κυνισμός, εάν οι πολύ έντονες και προσβλητικές αρνήσεις μου ρίχνουν το ηθικό για παραπάνω από 5 λεπτά τότε απλά δεν κάνω γι’αυτό....
7) Χειραγώγηση (κατανοώ τις ανάγκες και τα αδύνατα σημεία του άλλου και χτυπάω την κατάλληλη στιγμή)
8) Εάν έχω το στομάχι και την υπομονή να περιμένω μέχρι οι προσπάθειές μου να καρποφορήσουν τότε μπορεί και να είμαι ο ένας από τους δέκα που θα βγάλουν ένα καλό σταθερό εισόδημα.


Σκοπός μου δεν είναι να κατακρίνω, απλά σχολιάζω κάποια πράγματα. Εξάλλου είναι τόσο επιτηδευμένα «θετικό» το θεωρητικό υπόβαθρο του συγκεκριμένου κομματιού του σύγχρονου marketing που προκαλεί αυθόρμητα αρνητικά σχόλια. Ας με συμπαθάνε λοιπόν. οι άνθρωποι που δουλεύουν σε εταιρίες όπως η Amway ή σε πυραμιδοειδείς εταιρείες μάρκετινγκ στις πωλήσεις. Απλά έτυχε να περάσω λίγο καιρό εκεί παλιότερα και να ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα. Και το θέμα είναι πως έτσι που έχει γίνει η κατάσταση σήμερα οι εξωτερικές πωλήσεις είναι από τις ελάχιστες δουλειές που μπορεί να βρει εύκολα ο σημερινός νέος... Και αυτό που με εκνεύριζε πιο πολύ εκεί είναι ότι την έλλειψη θράσους οι «προιστάμενοι» εκεί την βαφτίζουν έλλειψη αυτοπεποίθησης...και ότι την τέχνη της εξαπάτησης την βαφτίζουν ταλέντο...

εντάξει δεν λέω, είναι το αρχέτυπο του Ερμή, του πολυλογά και πειστικού απατεώνα που είναι μανούλα στο εμπόριο, που σε πουλάει και σε αγοράζει για πλάκα...είναι ένα ταλέντο οπωσδήποτε...και φυσικά η δουλειά αυτή είναι ένα μεγάλο "σχολείο" της ζωής, του real life που λένε και τα αμερικανάκια που είναι και πολύ πιο συνηθισμένα από εμάς στο θέμα του ψυχρού επαγγελματισμού...δεν αρκεί όμως μόνο αυτό....γι’αυτό και δεν θεωρώ τυχαίο που τα επιτυχημένα άτομα που γνώρισα στον τομέα των πωλήσεων ήταν συνήθως είτε άτομα αρκετά κοινωνικά αλλά κυνικά σε ιδιοσυγκρασία είτε άτομα φανατικά, ταγμένα αποκλειστικά στον «ιερό» τους αγώνα, με ελάχιστους φίλους και χωρίς προσωπική ζωή.

το τίμημα της επιτυχίας?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 06:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημήτρη (Μηδέν Άγαν) καλώς ήρθες!
Εξαιρετικό το μήνυμά σου
Υποδηλώνει και θεωρητική γνώση του θέματος (του συγκεκριμένου, αλλά και του ευρύτερου τομέα των Οικονομικών) αλλά και ότι η ανάλυσή σου δεν είναι εξ' αποστάσεως (το γράφεις άλλωστε ότι έχεις παραστεί σε τέτοιου είδους παρουσιάσεις πλάνων).

and1959:

quote:
Λοιπόν amalia μου, μιας και σε τρέφει τόσο ενδιαφέρον:

Σε πολλά σημεία με έχει καλύψει πλήρως ο Δημήτρης (Μηδέν Άγαν), θα αναφερθώ μόνο στην παραπάνω φράση σου που έβαλα σε quote.

Ναι, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα του πώς μπορείς να μετατρέψεις μια προσωπικότητα ενός ανθρώπου σε ένα "εξάρτημα" μιας εταιρίας, οργάνωσης, σέκτας, κ.λπ. γενικώς σε μια οργάνωση που λειτουργεί με τρόπο που χωρίς να το καταλαβαίνεις σε διαμορφώνει. Με ενδιαφέρει και μου προκαλεί μεγάλο ερευνητικό θαυμασμό το σύνολο των μηχανισμών που λειτουργούν σε τέτοιου είδους οργανώσεις. Που ξεκινάνε με ένα καθόλα αξιοσέβαστο όραμα (π.χ. μια οικονομία πιο δίκαια χωρίς μεσάζοντες) και χωρίς να το καταλάβεις έχεις αρχίσει να συμμεταβάλεις την προσωπικότητά σου σύμφωνα με τη δομή της οργάνωσης. Με ενδιαφέρει, αλλά και συγχρόνως με θλίβει. Αλλά πιστεύω πως η κατανόηση των μηχανισμών είναι το πρώτο βήμα για την αντιμετώπιση τέτοιων χειρισμών της ανθρώπινης προσωπικότητας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

and1959
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 14:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost - κατά 40% περίπου θα συμφωνησω μαζί σου, αν και υπερβάλλεις σε κάποια σημεία.

Amalia μου χρειάζεσαι περισσότερες γνώσεις επί του θέματος για να τυπώσεις μια σωστή, περιεκτική και πιο σφαιρική άποψη. Όπως άλλωστε κάναμε όταν πηγαίναμε σχολείο στο μάθημα της έκθεσης.


"Οι πιο επικύνδυνοι άνθρωποι είναι οι δραστήριοι ηλίθιοι/ημιμαθείς" - Albert Einstein

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 16:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν νομίζω ότι υπερβάλλω φίλε and1959...και μπορεί η φίλη Αμαλία να περιέγραψε κάπως πιο ωμά την κατάσταση όμως δεν έχει άδικο σε αυτό που περιγράφει...η πλύση εγκεφάλου και ο χειρισμός είναι βασικά στοιχεία-προϋποθέσεις που κάνουν αυτό το άχαρο σύστημα ανθεκτικό και συνολικά αποτελεσματικό.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι οι άνθρωποι που έχουν αφιερώσει αρκετά χρόνια από τη ζωή τους σε μία τέτοια εταιρεία θα υπερασπιστούν και την εταιρεία αλλά και την ίδια την επιλογή τους πρώτιστα. Και από την πλευρά τους καλά κάνουν γι'αυτό.

Το πρόβλημα όμως που εντόπισα εγώ από τη σύντομη εμπειρία μου ξεκινάει όταν ο ζήλος και η αυτοεξαπάτηση κάποιου φτάνει σε βαθμό εμμονής, "καθαγιάζοντας" κάθε μέσο και διαδικασία, βλέποντας παντού εχθρούς του συστήματος, κατηγορώντας το 90% που φεύγει ως losers, ψυχαναγκαστικής θετικής σκέψης και λοιπά ευτράπελα,...
και ρίχνοντας μία γρήγορη ματιά σε κάποια forums στο ίντερνετ βλέπω ότι ειδικά στις ΗΠΑ πρεπει να υπάρχουν πολλά παραδείγματα βαθιά εμμονικών ανθρώπων του εν λόγω χώρου, που κάποιοι μπορεί να έκαναν ολόκληρες περιουσίες όμως η προσωπικότητά τους αλλοτριώθηκε στο μέγιστο βαθμό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδέν Άγαν
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2011, 01:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία (και προς όλους τους υπολοίπους) καλώς σας βρήκα!
Δεν μπορώ παρά να ανταποδώσω τα καλά σου λόγια.

Σχετικά με την αναζήτησή σου περί εξαρτοποίησης των ανθρώπων που αποτελούν μια εταιρεία (ή αλλιώς Ανθρώπινο Δυναμικό, Human Resources), θα σου έλεγα πως είναι φαινόμενο των καιρών και όχι μόνο της Amway. Όλες οι σύγχρονες εταιρείες, οικοδομούν μια ιδιότυπη "κουλτούρα" και βάσει αυτής προσλαμβάνουν ανθρώπους οι οποίοι προσεγγίζουν σε αυτήν την κατεύθυνση όσο το δυνατόν περισσότερο. Από την άλλη, ωστόσο, μπορεί να ισχυριστεί κανείς πως η κουλτούρα της επιχείρησης προέρχεται από την ίδια τη "βάση", δηλαδή από τους ίδιους τους εργαζομένους.

Το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό και σίγουρα δεν είμαι και ο καταλληλότερος να το εξηγήσω. Έχω όμως, απτά παραδείγματα από την έως τώρα εργασιακή μου εμπειρία, δηλαδή η διαφορετικότητα ανθρώπων, αξιών, κουλτούρας μεταξύ δύο εταιρειών που έχω εργαστεί. Η μία ήταν καθαρά Αγγλοσαξωνικού τύπου, ενώ η άλλη ανήκει σε μεγάλο Όμιλο Εταιρειών του ελλαδικού χώρου. Η διαφορά, είναι χαώδης, τόσο ως προς την κουλτούρα, όσο και ως προς την αντιμετώπιση των καθημερινών, αλλά και των εταιρικής στρατηγικής σημασίας θεμάτων.

Είναι θεμιτό ή όχι;...Εάν θεωρήσουμε πως οι επιχειρήσεις είναι ουσιαστικά ένα είδος κοινότητας, τότε προσωπικά θεωρώ θεμιτή την διατήρηση της "εξελικτικής ομοιογένειας", εννοώντας πως οι υπεύθυνοι ανάπτυξης επιδιώκουν τη διατήρηση ενός βαθμού ομοιογένειας εντός της "κοινότητας", η οποία διαδραματίζει έναν διττό ρόλο: διατηρεί τους δεσμούς της "κοινότητας" ώστε να αποφευχθούν οι όποιες πιθανές συγκρούσεις οφειλόμενες σε ανομοιογενή χαρακτηριστικά, ενώ ταυτόχρονα εξασφαλίζει την μη ύπαρξη απόλυτης ομοιογένειας, καθώς αυτό θεωρείται ως παράγοντας στασιμότητας και αποτελεί τροχοπέδη στην εξέλιξη του οργανισμού.
Εάν, από την άλλη πλευρά, θεωρήσουμε πως οι επιχειρήσεις υποκαθιστούν την έννοια της πραγματικής κοινότητας στην οποία δραστηριοποιείται το άτομο και αποτελούν γι'αυτό μέγιστη προτεραιότητα, τότε μπορούμε να ισχυριστούμε πως είναι επικίνδυνη η ύπαρξη "κουλτούρας" και η προσάρτηση, σε αυτήν, ανθρώπων.

Ωστόσο, η επιχειρησιακή κολτούρα εν συγκρίσει με την "κουλτούρα" της Amway, έχω την εντύπωση πως έχει αρκετά μεγάλη διαφορά. Και αυτό, κατά τη γνώμη μου, έχει να κάνει με τον ψυχολογικό εξαναγκασμό που υφίσταται ο "συνεργάτης" και την ενδότερη φιλοσοφία η οποία διέπει εταιρείες τέτοιου είδους, όπως ανέφερα στο προηγούμενο post.
Μεγάλη συζήτηση, αλλά και πολύ ενδιαφέρουσα η ερευνητική σου αναζήτηση.

and1959, χαίρομαι που παραδέχεσαι τον διαχωρισμό μεταξύ Direct Marketing και MLM, καθώς ουδεμία σχέση έχουν.
Εάν δεν σφάλλω, το "σύστημα" των Rich DeVos και Jay Van Andel υφίσταται από τη δεκαετία του 1950. Συνεπώς, δεν μιλάμε για κάτι πρωτοφανές, καθώς ήδη το MLΜ ως σύστημα πώλησης και διακίνησης αγαθών διανύει τη δεύτερη πεντηκονταετία της ζωής του. Δεν είναι και τόσο "επαναστατικό" όσο το παρουσιάζουν.
Το παιδευτικού τύπου κείμενο που παραθέτεις ανήκει στον Steve Covey. Ο εν λόγω κύριος, ωστόσο, δεν είναι κάποιος εκτός του MLM, αντιθέτως είναι ένας από τους θεωρητικούς ιεροκύρηκες του συστήματος που έχει εμπνεύσει και πολλούς Έλληνες - βλ. Γιάννης Κολοβός & Ντίνα Μωραΐτη - Πορεία με νέα οπτική για μεγάλη προοπτική, και οι δύο μέλη τέτοιων δικτύων. Ναι, μπορεί να έχει πτυχίο από το Harvard, αλλά προσωπικά προτιμώ να ανατρέχω σε πηγές οι οποίες είναι απαλλαγμένες από το "επιθυμητικό" του Θεάγη.

Αναφέρεις επίσης, πως η Επένδυση Ακινήτων ή Μετοχών δεν διδάσκεται στα Πανεπιστήμια. Εδώ, να μου επιτρέψεις να σου πω ότι έχεις λανθασμένη εντύπωση, καθώς και Real Estate μεταπτυχιακά υπάρχουν και το Broking (Διαχείριση Χαρτοφυλακίου Μετοχών) διδάσκεται τόσο σε προπτυχιακό (βλ. Τμήμα Τραπεζικής Διοικητικής Π.Πειραιά και Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικ.Παν.Αθηνών) όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Επίσης, με βάση την Οικονομική Επιστήμη, το Χρήμα είναι (απλουστευμένα) "μέσο ανταλλαγής αγαθών". Η ανάγκη για την ύπαρξη χρήματος, κρύβεται στην ανομοιογένεια των παραγόμενων αγαθών από τη μία και την πολλαπλότητα και ποικιλία των αντίστοιχων αναγκών από την άλλη. Το χρήμα, ως μέσο ανταλλαγής, έρχεται να "λύσει" το πρόβλημα της ανταλλαξιμότητας των αγαθών. Συγγνώμη, αλλά αυτό το έχω διδαχθεί από το σχολείο ακόμη (βλ. Πολιτική Οικονομία - Γ.Λιανός). Εάν τώρα, εννοείς την επιρροή που ασκεί το χρήμα στη ζωή μας, νομίζω ότι αυτό είναι ένα θέμα καθαρά εσωτερικής αναζήτησης. Άλλοι το έχουν αναζητήσει, άλλοι όχι. Σίγουρα, πάντως, η ιδια η υλιστική υπόσταση των σημερινών κοινωνιών, τροφοδοτεί αυτό το...χαρτί με δύναμη. Είναι όμως, αληθινή η δύναμή του; Έχεις σκεφθεί από που πηγάζει η ίδια του η δύναμη; Μήπως εάν οι κοινωνίες μας δεν ήταν υλιστικές, το χρήμα απλά θα είχε τη θέση του...χαρτιού υγείας;

Σίγουρα.

Και έρχομαι και συμπληρώνω: Εάν πραγματικά το χρήμα είναι μια έννοια της οποίας η ισχύ αυτομάτως καταρρίπτεται από τη στιγμή που όλοι μας αναθεωρούμε την υλιστική κοσμοθεώρηση που επικρατεί, ΤΟΤΕ έχεις σκεφτεί εάν ΑΛΗΘΙΝΑ αξίζει να ενστερνίζεσαι ένα τέτοιου είδους "πολυεπίπεδο" σύστημα το οποίο εξυμνεί και στοχεύει στον υλικό πλουτισμό; Εδώ, έρχεται και δένει νοηματικά η νύξη που έκανα στο προηγούμενο post περί ηθικής του εν λόγω συστήματος.

Είναι αλήθεια πως το MLM είναι νόμιμο. Η νομιμότητά του, πηγάζει από το ίδιο το σύστημα (των σημερινών κοινωνιών). Δεν θα μπορούσε να μην είναι νόμιμο (ΔΥΣΤΥΧΩΣ), αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Η αντιπαραβολή με το Franchising, είναι ατυχής. Και αυτό, γιατί το μεν Franchising είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένο εδώ και πολλές δεκαετίες ως στρατηγική ανάπτυξης των επιχειρήσεων, το δε MLΜ....δεν θα το έλεγα.

Κλείνοντας, θα επιθυμούσα πάρα πολύ να σχολιάσεις το συνειρμό του πρώτου post - δεν το έχεις κάνει έως τώρα.

Η Γνώση είναι δύναμη, η Αμάθεια ευτυχία και η Ημιμάθεια, κατάρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 07:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
and1959:

Amalia μου χρειάζεσαι περισσότερες γνώσεις επί του θέματος για να τυπώσεις μια σωστή, περιεκτική και πιο σφαιρική άποψη. Όπως άλλωστε κάναμε όταν πηγαίναμε σχολείο στο μάθημα της έκθεσης.


"Οι πιο επικύνδυνοι άνθρωποι είναι οι δραστήριοι ηλίθιοι/ημιμαθείς" - Albert Einstein



Εντυπωσιακή η αντίδρασή σου and1959:
Πρώτον, εμμέσως πλην σαφώς μου επιρρίπτεις ότι δεν ξέρω να... συντάσσω μια έκθεση!
(τουτέστιν, δεν ξέρω πώς να επιχειρηματολογώ, πώς να πραγματευτώ συγκροτημένα ένα θέμα και όλα τα σχετικά που "κάναμε όταν πηγαίναμε σχολείο στο μάθημα της έκθεσης")

Και:
Είμαι και ηλίθια!! - αν και δραστήρια. Eυχαριστώ για το δεύτερο, μου αρέσουν τα κομπλιμέντα

Και όλα αυτά, γιατί δε συμφωνώ με τις πρακτικές της εταιρίας.

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η αντίδρασή σου. Να φανταστώ πως εάν γνωριζόμασταν σε φιλικό π.χ. επίπεδο θα μου έκοβες την καλημέρα;
Όχι ότι με ξενίζει και τόσο πολύ μια τέτοια αντίδραση:
Καταρχάς, είναι αναμενόμενη (και επιβεβαιώνει τις υποθέσεις μου)
Και εξάλλου, είναι συνηθισμένη σε θρησκευτικού τύπου διαφωνίες. Κάποιος είναι αντίθετος με την πίστη του άλλου και ο τελευταίος το παίρνει βαρέως το θέμα.
Μόνο, που δε συζητάμε για κάποια θρησκεία ή κάποιο - σημαντικό για τη συγκρότηση της προσωπικότητας - ιδεολόγημα (ή όχι;)
Για μια απλή εταιρία μιλάμε, που πιθανόν να πουλάει οδοντόκρεμες καλύτερης ποιότητας και σε χαμηλότερη τιμή...

Δεν βρίσκεις κάπως υπερβολική την αντίδρασή σου για την υπεράσπιση μιας εταιρίας ή ενός συστήματος πωλήσεων;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jinx
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2011, 15:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετε!!!αρχισα να διαβαζω τις αναρτησεις του forum απο περιεργεια και κατεληξα να θελω διακαως να πω και τη δικη μου αποψη....θα ειμαι συντομη.Καταρχας η AMWAY ειναι απλως ενας κατασκευαστικος ομιλος. Το μονο που την ενδιαφερει ειναι να αυξηθει ο τζιρος της. Η εταιρια ποτε δεν θα παρει κανενα τηλεφωνο να το ρωτησει πως πανε τα πραγματα. Δεν ενδιαφερεται για κανενα συγκεκριμενα.Δευτερον,σε συνεργασια με την amway υπαρχουν διαφορα συστηματα.αυτα χρησιμοποιουν την επιχειρηματικη ευκαιρια της Αmway. Καποια ασχολουνται με πωλησεις,καποια με δημιουργια δικτυου,καποια και με τα δυο.Σε καθε συστημα υπαρχουν "καλοι"και "κακοι" ανθρωποι οπως και παντου στην κοινωνια μας...υπαρχουν "καλοι" και "κακοι" γιατροι.Δεν ειναι ολοι κακοι ουτε ολοι καλοι.Αυτο τι σημαινει?οτι πρεπει μονοι μας να κρινουμε με τι ειδους ανθρωπους θα συναναστραφουμε.Η ιατρικη απο μονη της δεν ειναι κακη.Αντιθετως....
Οσον αφορα το θεμα των πυραμιδων.Πυραμιδα ειναι ο στρατος.Το κρατος,κλπ.Αυτος που βρισκεται στην κορυφη ωγαζει παντα πιο πολλα απο τον απο κατω κ αυτος πιο πολλα απο τον απο κατω κλπ.Για να ανεβει καποιος στη πυραμιδα πρεπει να "φαει" τη θεση καποιου αλλου.Στην AMWAY δε συμβαινει αυτο.γιατι???να το γιατι...
ο καθενας χτιζει ενα δικτυο.Συνηθως την πρωτη ομαδα του τη χτιζει με την βοηθεια της προυπαρχουσας ομαδας.Αν χτισει μονο μια ομαδα,εκμεταλλευομενος τη βοηθεια των υπολοιπων δε βγαζει λεφτα.Ουσιαστικα κερδιζει μονο μεγαλυτερες εκπτωσεις στις αγορες του.Αν χτισει,αφου εχει μαθει το πως,αλλη ομαδα,τοτε αρχιζει να βγαζει χρηματα....αν λοιπον για παραδειγμα,καποιος εχει μια ομαδα,κ καποιος που βρισκεται κατω απο αυτον εχει δυο,η τρεις,τοτε ο απο κατω βγαζει περισσοτερα....απλα μαθηματικα....αλλο παραδειγμα για οσους δεν τα πανε καλα με τους αριθμους.Αν ο Χ εχει 2 ομαδες κ στη μια απο αυτες εχει μπει ο Ψ κ αυτος εχει 4 ομαδες, ο Ψ βγαζει πολυ περισσοτρα χρηματα....επισης,επειδη η εταιρια πληρωνει αναλογα με το τζιρο,ο καθενας που γραφεται οφειλει να βοηθησει καποιον να βγαλει λεφτα για να βγαλει κ εκεινος.γιατι αν ο Χ εχει 2 ομαδες κ κανενας δεν κανει βαθμους,τοτε πχ 100x0=0.....
Αλλο θεμα τωρα.Οι πωλησεις δεν ειναι κακες.Αλλα δεν ειναι για ολους. Yπαρχουν συστηματα που προωθουν απλως την καταναλωση των προιοντων και τη δημιουργια δικτυου.Δικτυου καταναλωτων και οχι πωλητων.....
Οσον αφορα τα σεμιναρια,τα cd και τα βιβλια.οπως ειπα κ πριν,ειναι θεμα ανθρωπων.αν μπεις μια ομαδα αιρετικων που ασχολουνται και με την Αmway δεν φταιει η εταιρια....μαλλον ειναι απλως καιρος να ψαξεις για ενα αλλο συστημα που να σε εκφραζει περισσοτερο.Ενθουσιασμος εννοειται οτι υπαρχει.Οταν βγαζεις λεφτα απλως και μονο επειδη καταναλωσες εσυ και καποιοι αλλοι τα προιοντα ενος συγκεκριμενου κατασκευαστη δεν ειναι φανταστικο???γιατι δεν νομιζω κανενα super market να πληρωσε ποτε κανεναν επειδη ψωνισε απο κει....
Για τα προιοντα δεν νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια ως προς τη ποιοτητα,επισης εχουν εγγυηση...Στην Αμερικη 50 χτονια χωρις διαφημιση εταιρια με μετρια προιοντα θα ειχε κλεισει...
α...και κατι ακομα....Αυτοι που πετυχαινουν δεν ειναι λιγοι....απλα ειναι πολλοι αυτοι που τα παρατανε....Στο Βιβλιο Guiness μετα τη Microsoft μαντεψτε ποια ειναι η επομενη εταιρια σε δημιουργια ανεξαρτητων εκατομμυριουχων.....
Δεν ξερω αν ξεχασα να αναφερθω καπου.....απλα να πω κλεινοντας οτι η επιχειρηματιη ευκαιρια αυτη δεν ειναι για ολουσ...ειναι μονο για οσους εχουν ονειρο κ δεν φοβουνται τους ανθρωπους ακομα και σε μια τετοια δυσκολη εποχη που ζουμε.Καποιοι το δοκιμαζουν.Καποιοι οχι.Ο καθενας εχει ελευθερη βουληση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 22:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Είναι το πρώτο μου ποστ και όχι, δεν είμαι μέλος της Amway που ήρθε να κανει προπαγανδα. Με πλησίασαν όμως πριν μερικές μέρες σχετικά με την παραπάνω εταιρία κι επειδή κάτι είχε πάρει το αυτί μου σχετικά με αυτα τα συστήματα-πυραμιδες, αλλά επίσης επειδή έχω την ελάχιστη σοφία να μην πιστεύω εύκολα όποιον μου τάζει τα πάντα και μάλιστα εύκολα, εκανα μια διαδικτυακη ερευνα και διαμορφωσα άποψη. Έτσι έπεσα και πάνω στο thread σας εδώ, που πρέπει να σας πω ότι (τουλάχιστον σχετικά με αυτό το θέμα) είναι ο,τι πιο πλήρε μπορεί να βρεί κανείς στο (ελληνικο) ιντερνετ.
Μου έκανε εντύπωση το πόσο καλά γράφουν εδώ οι χρήστες (συμμετεχω κι εγω σε φόρουμ αλλά είναι κατά βάση αθλητικού περιεχομένου (εξ ου και το αβαταρ) και το να μπορει καποιος να αρθρωσει λογο εκει δεν ειναι από τα ...προαπαιτούμενα! Έτσι ειπα να γραφτω κι εδώ μέλος και να αρχισω να συμμετεχω και στις άλλες συζητήσεις, έρχομαι καταρχάς λοιπόν με 2 απορίες.

1α) Είμαι ΚΑΤΑ της φάσης αυτής, στυλ Amway. Για πάρα πολλούς λόγους που έχουν αναφερθεί ήδη στο τόπικ σε κάποια φοβερά πραγματικά ποστ. Θα το συνοψίσω (έως πετσοκόψω) στα εξής: Δεν μπορώ να θεωρήσω "ευκαιρία" τη συμμετοχή σε μία εταιρία που από εμενα θα βγάλει σίγουρο κέρδος, ενώ εγώ εντελώς αβέβαιο έως απίθανο. Ακομα παραπερα δεν θελω να ειμαι ανθρωπος που θα βγαζει κερδος "καταστρεφοντας" οικονομικα άλλους συνανθρώπους του, πολλώ δε μάλλον τους πιο κοντινούς του ανθρώπους (μιας και είναι το πρώτο-πρώτο που σου λένε, να πλησιάσεις τους "δικούς σου")! Από εκεί και πέρα συμφωνώ σε όλα όσα ειπώθηκαν σχετικά με τους τύπους που εκστασιάζονται, λένε βλακείες κλπ τα είπε πολύ σωστά μια κοπέλα νομίζω πως ήτανε που έγραψε για το πώς ουσιαστικά, άσχετα με το τί είναι αυτή η εταιρία και πώς στην ευχή λειτουργεί, συνδέει άρρηκτα τη ζωή σου με το κυνηγι του χρήματος, πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ για την ταπεινή πάρτη μου.

1β) Έχω όμως μια ερώτηση που θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Δεν έχω γνώσεις στο χώρο του μάρκετινγκ, αλλά επειδή (αν και νομικός κατά βαση) τα έφερε έτσι η ζωή που και λόγω δουλειάς (ονλάιν μάρκετινγκ) και λόγω μεταπτυχιακών σπουδών (πολ.επιστημες-κοινωνιολογια των διεθνών σχέσεων _>άρα και λιγο οικονομικά [μοντέλα κλπ]) κάτι έχω αποκομίσει θέλω να δω σε απλή αριθμητική καταρχάς κατά πόσο είναι βιώσιμο αυτό που προτείνουν. Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να μάθω και ελπίζω κάποιος να ξέρει να απαντήσει (πολλά από τα άτομα που έγραψαν εδώ σίγουρα ξέρουν αλλά δε ξέρω αν είναι πλέον ενεργά μέλη) είναι αν μπορεί κανείς να μας πει ακριβώς πώς "κάνεις λεφτά" από αυτή την ιστορία. Όχι τη δομή κλπ. Ένα παραδειγμα με ενδεικτικά ποσά. Η εστω την κλιμακα που έχουν για τα μπόνους πωλήσεων/στρατολογησεων και πώς γίνεται ακριβώς η αναγωγή ωαlue points σε λεφτά, γιατί κάπως έτσι μου το έδειξαν εμένα στην επίδειξη του ..."πλάνου", αλλά επειδή σαν θεωρητικός δεν είμαι και κανένα σαϊνι στα μαθηματικα (στην αριθμητική μάλλον) ψιλομπερδεύτηκα και τελικά δεν διαμορφωσα εικονα ως προς αυτο. Αν ξερει λοιπόν καποιος αυτες τις πρακτικες λεπτομεριες θα του ημουν ευγνωμων.

2) "Οφ τόπικ" ερώτηση: Όπως έγραψα στην αρχη του ποστ, μου έκανε εντυπωση το επιπεδο και ειπα να γραφτώ. Ετσι βρεθηκα για πρωτη φορα στην αρχική του σαιτ (μιας και ειχα παει κατευθειαν στη σελιδα για την Amway μεσω αναζητησης google) και είδα όλα αυτά τα περί ψυχοδεξέρω τί και αποκρυφισμού. Οπότε απλά μου γενήθηκε η απορία, είστε μήπως κι εσείς κάποιου είδους οργάνωση ή τέλοσπάντων "ομάδα", ή κανονικό φόρουμ (πολυσυλλεκτικό κλπ)?

Αυτά, ελπίζω καποιος να ειχε την υπομονη να το διαβασε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 23:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλιστα
Μακροσκελης η αναφορα σου,αλλα τωρα θα δουλεψει και
λιγο η συνηθης δυσπιστια σε τετοιου ειδους ποσταρισματα.

Αν εσυ εισαι στελεχος της εν λογω εταιρειας και κανεις ερευνα
αγορας,ως προς το τι σκεφτεται ο καθεις,περι του τροπου
λειτουργιας της?
Αν θελετε να δειτε ποσο χαιβανοποιημενος ειναι ακομη ο λαος
ωστε να ελπιζετε σε μακροχρονιο σχεδιασμο με σκοπο το κερδος?

Για αυτους τους δυο λογους δεν θα μπορεσω να συμμετεχω στο θεμα
σου και ελπιζω και αλλοι,να το δουν ετσι!

Ισως αν αρχιζε καπως αλλοιως να μην το παρεξηγουσα τοσο πολυ.
Τωρα ομως,η ολη τοποθετηση σου μου κινει υποψιες.
Συγνωμη φιλε αλλα ετσι ειμαι!Ψαγμενος!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 23:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ απ'ο,τι καταλαβαίνω ρίχνοντας μια ματια στα ενργα θεματα πρεπει να εισαι το τρολ του φορουμ Αυτο βεβαια δεν ειναι κακο, σε ολα τα φορουμ υπαρχουν κι αυτοι και προσωπικά τους θεωρω "ψυχή" των φορουμ. Το κακο με σενα ειναι οτι φαινεται να εχεις προβλημα αντιληψης, μιας και αν ημουν οντως μελος της Amway κι εκανα το παραπανω ποστ τοτε μαλλον θα ημουν διαχασμενη προσωπικοτητα στη καλυτερη, άρα δε θα εμπαινες καν στον κοπο να μου απαντησεις )παρά μόνο ισως για να μου πεις αυτό, να παω να κοιταχτω σε κανα γιατρο). Η αληθεια βεβαια ειναι πως προβλημα αντιληψης δε νομιζω να εχεις απλα σαν σωστο τρολ ειπες να πεταξεις την "φιλοσοφημενη" μ.....ία σου, χωρίς να προσφέρεις τίποτα ουσιαστικό στη κουβεντα. Θα παρακαλουσα τους αλλους χρηστες να μην δωσουν σημασια ουτε στο δικο μου ποστ αυτό, ουτε στο προηγουμενο του τρολ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 23:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαυμασια!!!
Ωστε στα αλλα φορουμ ετσι ειναι τα τρολ?
Εδω φιλε δεν ειναι ετσι.Εδω λεμε αυτο που
πιστευουμε ελευθερα και χωρις παθος.
Σε αυτο το φορουμ τα τρολ γραφουν την λεξη <<τρολ>>
κατω απο το νικ τους!!
Ευχαριστω για το... ξεμπροστιασμα!
Δεν με δυσκολεψε καθολου!
Θα σε δουμε και θα σε κρινουμε σε αλλα θεματα.
Την κριση δεν θα την αποφυγεις,οπως και κανεις μας
δεν την απεφυγε!Εις υγειαν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 23:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θαυμασια!!!
Ωστε στα αλλα φορουμ ετσι ειναι τα τρολ?
Εδω φιλε δεν ειναι ετσι.Εδω λεμε αυτο που
πιστευουμε ελευθερα και χωρις παθος.
Σε αυτο το φορουμ τα τρολ γραφουν την λεξη <<τρολ>>
κατω απο το νικ τους!!
Ευχαριστω για το... ξεμπροστιασμα!
Δεν με δυσκολεψε καθολου!
Θα σε δουμε και θα σε κρινουμε σε αλλα θεματα.
Την κριση δεν θα την αποφυγεις,οπως και κανεις μας
δεν την απεφυγε!Εις υγειαν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Δε σε εκρινα φιλε μου, θα ηταν πολυ νωρις για κατι τετοιο.
Μια συμπεριφορα σου κατεδειξα. Οσο για το "πως ειναι στα αλλα φορουμ", το τί είναι τρολ υποάρχει σαν ορισμός παντού, μπορείς να το ψάξεις. Έτσι ντυνεται τον μανδυο αντικειμενικου μεγεθους, δεν επιδεχεται διαφορετικής ...ερμηνειας απο φόρουμ σε φόρουμ. Μπορεί να επιδεχεται διαφορετικής αντιμετώπισης βεβαια, ανάλογα με τις ιδεες και τις αποψεις των διαχειριστων, σ'αυτο μαζί σου.

Εδιτ: Βεβαια, μιας που εκανες τον ...κόπο (λολ) να απαντήσεις, θα μπορούσες να είχες ασχοληθεί τουλάχιστον με το ερωτημα 2) του πρωτου ποστ μου.

Edited by - Derek.Coleman on 29/03/2011 23:49:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 23:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερωτημα 2.Εχεις δικιο.
Αυτο ευχαριστως να το απαντησω.
Ειναι φορουμ κυριως εσωτερικης αναζητησης
με κυριαρχα θεματα των θρησκειων,των πνευματικων
αναζητησεων,υλικων συσχετισμων,γνωσεων,παραξενων
και ανεξηγητων φαινομενων και γενικα οτι απασχολει
την ανθρωποτητα οn και of the record.
Επισης καταθεση προσωπικων εμπειριων,βιωματων και
ερωτοαποκρισεων.
Δεν ειμαστε οργανωμενη ομαδα με επισημο καταλογο μελων.
Οπως βλεπεις ψευδωνυμα εχουμε ολοι.Τωρα αν καποιοι λιγοι
γνωριζονται και μεταξυ τους,αυτο ειναι φυσικο επακολουθο
της χρονιας συμμετοχης.
Και θα χαρουμε να σε εχουμε αναμεσα μας.
Και παψε να αμυνεσαι!
Δεν δαγκωνουμε!Αντιθετα μας αρεσει η κουβεντα.
Αυτα ειναι αρκετα?
Τα υπολοιπα θα τα δεις μονος σου.
Και εμεις θα εχουμε και ενα κοινο σημειο,οι δυο μας εννοω.
Θελεις να το μαθεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 00:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα υπολοιπα θα τα δεις μονος σου.
Και εμεις θα εχουμε και ενα κοινο σημειο,οι δυο μας εννοω.
Θελεις να το μαθεις?



Περιεργα μου τα λες, για πες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγα το περιεργο φιλε!
Σου ειπα,παψε να αμυνεσαι!!!
Απλα καθε Σαββατοκυριακο θα ανταλασσουμε αποψεις
στοιχηματικου περιεχομενου.
Τι φανταστηκες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 00:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σιγα το περιεργο φιλε!
Σου ειπα,παψε να αμυνεσαι!!!
Απλα καθε Σαββατοκυριακο θα ανταλασσουμε αποψεις
στοιχηματικου περιεχομενου.
Τι φανταστηκες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Χαχαχα οκ, αν και εγω δεν παιζω στοιχημα.
Δουλευω σε αυτον τον τομεα ομως, χωρις να μπορω βεβαια να σε βοηθησω με "σημεια".. Θα λεμε βεβαια τα αθλητικα γενικως ;)
Δεν τρελαινομαι απλα νομιζα οτι το κοινο μας θα ηταν οτι ειμαστε και οι δυο τρολ και ετοιμαζομουν να αντικρουσω μια τετοια κατηγορια χαχαχαχ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 00:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να την αντικρουσεις βεβαια!
Πως με αποκαλεις τρολ χωρις να εχεις ιδεα για μενα?
Αντιθετα με οτι νομιζεις εχουμε και εμεις ευθυκρισια!
Και τρολ βλεπουμε και διπλους λογαριασμους βλεπουμε και
δεν μας πτοει τιποτα.Γιατι ολοι εχουν ενα κοινο προθεμα.
Το e-.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy