ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 AMWAY: Εταιρεία ή Οργάνωση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 00:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλα καθε Σαββατοκυριακο θα ανταλασσουμε αποψεις
στοιχηματικου περιεχομενου.

καμένε !!!


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι βρε?
Μεροκαματο συμπληρωνω!!!
Δεν εχω λοξα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τρολ βλεπουμε και διπλους λογαριασμους βλεπουμε και
δεν μας πτοει τιποτα.Γιατι ολοι εχουν ενα κοινο προθεμα.
Το e-.



Συμφωνω απόλυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι λες για το φως?
Σε καλυψε η απαντηση μου?
Αν εχεις και κατι να συνδραμεις
θα ηθελα να το διαβασω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι λες για το φως?
Σε καλυψε η απαντηση μου?
Αν εχεις και κατι να συνδραμεις
θα ηθελα να το διαβασω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



εντασσεται στα θεματα για τα οποια δεν εχω σχεδον αποψη. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν πιστευω ή οχι για να καταλαβεις. Ισως λοιπόν θα πρεπει να ξεκινησω απο το σεκσιον θρησκειες πρωτα και βλεπουμε!
Απλα οταν διαβαζα την απαντησή σου σκεφτομουν ξερεις τις βορειες περιοχες (στον Β. πολο σχεδον) που εχουν το φαινομενο με τους 6 μηνες μερα, 6 μηνες νυχτα. Εκεί πχ το "φως" δεν ειναι ο,τι καλυτερο, σαν λευκο κελι ενα πραγμα. Τελοσπαντων, καμια σχεση τωρα αυτο με αυτο που εγραψες βεβαια, απλα το ειπα. Εγω γενικα απο την βασικη θεματολογια του φορουμ δεν εχω πολλες γνωσεις γιατι δεν με εχουν απασχολησει ποτε τα περισσοτερα απο αυτα τα θεματα, ουτε ετυχε να ειμαι μαρτυρας σε τπτ παραφυσικα φαινομενα (δεν τα πολυπιστευω με αλλα λογια αυτα, χωρις να εχω διαβασει τι εχετε γραψει, απλα τιτλους θρεντ ειδα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη συνεχεια φιλε,λοιπον.
Αν εχεις χρονο θα βρεις θεματα εδω να ασχοληθεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 02:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Derek.Coleman καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Στο 2ο ερώτημα σου να συμπληρώσω και εγώ σε αυτά που γράφει ο Νικόμαχος, πως τα Forums του ESOTERICA εκτός από την αναζήτηση πάνω σε θέματα εσωτερισμού, φιλοσοφίας, θρησκείας, επιστήμης, ανεξήγητου…., κλπ, έχει να κάνει και με θέματα που αφορούν και προβληματίζουν την ίδια την κοινωνία μας, πχ το συγκεκριμένο θέμα που τράβηξε το ενδιαφέρον σου ή και σε άλλα θέματα που μπορείς να ρίξεις μια ματιά κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο Όλα τα Forums όπου μπορείς να δεις όλες τις ενότητες που υπάρχουν ή από το παράθυρο "αναζήτησε" που υπάρχει επάνω αριστερά, γράφοντας μια λέξη κλειδί που σε ενδιαφέρει ….

Τώρα για τα συγκεκριμένα ερωτήματα που έγραψες θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που μου κίνησε την περιέργεια…!!!
Γράφεις …..

quote:
Derek.Coleman-Δεν μπορώ να θεωρήσω "ευκαιρία" τη συμμετοχή σε μία εταιρία που από εμενα θα βγάλει σίγουρο κέρδος, ενώ εγώ εντελώς αβέβαιο έως απίθανο. Ακομα παραπερα δεν θελω να ειμαι ανθρωπος που θα βγαζει κερδος "καταστρεφοντας" οικονομικα άλλους συνανθρώπους του, πολλώ δε μάλλον τους πιο κοντινούς του ανθρώπους (μιας και είναι το πρώτο-πρώτο που σου λένε, να πλησιάσεις τους "δικούς σου")

Σε περίπτωση που ήσουν σίγουρος πως θα είχες αυτές τις μεγάλες οικονομικές απολαβές που ισχυρίζονται οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, θα δεχόσουν να θυσιάσεις τα προσωπικά σου ηθικά πιστεύω, εξαπατώντας κάποιους συνάνθρωπους σου, ανεξάρτητα αν ήταν κοντινοί σου ή ξένοι άνθρωποι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Derek.Coleman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 18:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα για τα συγκεκριμένα ερωτήματα που έγραψες θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που μου κίνησε την περιέργεια…!!!
Γράφεις …..

quote:
Derek.Coleman-Δεν μπορώ να θεωρήσω "ευκαιρία" τη συμμετοχή σε μία εταιρία που από εμενα θα βγάλει σίγουρο κέρδος, ενώ εγώ εντελώς αβέβαιο έως απίθανο. Ακομα παραπερα δεν θελω να ειμαι ανθρωπος που θα βγαζει κερδος "καταστρεφοντας" οικονομικα άλλους συνανθρώπους του, πολλώ δε μάλλον τους πιο κοντινούς του ανθρώπους (μιας και είναι το πρώτο-πρώτο που σου λένε, να πλησιάσεις τους "δικούς σου")

Σε περίπτωση που ήσουν σίγουρος πως θα είχες αυτές τις μεγάλες οικονομικές απολαβές που ισχυρίζονται οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, θα δεχόσουν να θυσιάσεις τα προσωπικά σου ηθικά πιστεύω, εξαπατώντας κάποιους συνάνθρωπους σου, ανεξάρτητα αν ήταν κοντινοί σου ή ξένοι άνθρωποι;



Ευχαριστώ καταρχήν για την ερώτηση για να μην έχουμε παρερμηνείες. Όχι λοιπόν, σε καμία περίπτωση. Είμαι διατεθιμένος, κι αυτό επειδή δυστυχώς σε τέτοιο κόσμο ζούμε, να παπαρολογήσω και να παραπλανήσω μέχρι ενός πολύ μικρού σημείου που θα μου επιτρέψει να βγαζω τα προς το ζειν (κάτι που κάνω και τωρα πχ στην σχετική με το στοιχημα εταιρια που δουλευω, δεν κοροιδευω αμεσα κανεναν, αλλα γενικα πιστευω πως η εταιρια απευθυνεται σε θυματα κι εμενα προσωπικα δε μου αρεσει αυτο. Το κανω ομως, γιατι ετσι βγαζω το μηνα μου), και εννοειται δε θα το κανω σε γνωστους και φιλους. Κανονικα δε θα επρεπε να γινεται τετοια διακριση βεβαια, αλλα τί να κανουμε, όσο εναρετος κι αν ειναι καποιος νομιζω παντα βαζει τους αγαπημενους του και τον εαυτο του ενα κλικ πιο πανω από τους άλλους.

Ελπιζω να σε καλυψα, καλως σας βρηκα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 01:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Derek.Coleman με κάλυψες απόλυτα με την απάντηση σου και προσωπικά την βρήκα ειλικρινέστατη.

Υ.Γ- θα σε παρακαλέσω όταν κάνεις quote κάποιο μήνυμα, να μην βάζεις και την ψηφιακή υπογραφή, επίσης δεν χρειάζεται να βάζεις και όλα τα προηγούμενα quote από το μήνυμα που απαντάς, μπορείς απλά να παραθέτεις το μήνυμα ή αν χρειάζεται το απόσπασμα από μήνυμα που θέλεις να απαντήσεις και φυσικά πάντα το όνομα του μέλους όπου έχει γράψει το μήνυμα που παραθέτεις (quote).

Σε ζάλισα το ξέρω…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 23:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Derek Coleman καλωσήρθες στην παρέα μας! Αλήθεια πού τον θυμήθηκες τον μπασκετμπολίστα του nick σου, χαχα...Λοιπόν μιας και δουλεύεις στο μάρκετινγκ εταιρείας στοιχημάτων ψήστους να μας στέλνουν περισσότερα μπόνους μπας και βγάλουμε κανά φράγκο παραπάνω. Μπορούμε επίσης να ανοίξουμε κανά θέμα για στοίχημα, προβλέψεις ή και για ευρύτερους κοινωνικούς προβληματισμούς, όπως το νομοσχέδιο για τις εταιρείες στοιχημάτων, πότε θα εφαρμοστεί, φορολογίες και λοιπά καυτά θέματα για τους απανταχού καμμένους με το στοίχημα Έλληνες!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως τον Kost
Καμενος εισαι και εσυ οπως μας λεει ο Αιθεροβαμων,
Ελα λιγο στο αχλαδοτυρι να πουμε για μερικα αυριανα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 17:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κύριος Avalon ίσως ανήκει σε αυτούς τους ανθρώπους που απέτυχαν παταγωδώς στον κόσμο των επιχειρήσεων, είδικα όταν πρόκειται για το MLM Marketing που είναι ένα απλό και αυτοματοποιημένο σύστημα.

Η κυρία Avallon έχει προσωπική άποψη - εμπειρία επί του θέματος...
Δεν είναι τα προϊόντα που βρίσκουν την αποδοκιμασία μου αλλά το όλο "οικοδόμημα" της ΑMWAY... όλη αυτή η θεατρικότητα στις παρουσιάσεις, όλο αυτό το "πάθος"... ο φανατισμός... Τι πίνετε και δε μας δίνετε ε?
Τα προϊόντα καλά δεν έχουνε πρόβλημα ποιοτικό...
Το πρόβλημα είναι στην AMWAY... γενικότερα αν και υπέρ του Direct Marketing ειμαι κατά τou MLM και ειδικότερα ενάντια στην πολιτική της AMWAY...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
savax
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 15:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρεται, καλώς σας βρήκα. Πολύ ενδιαφέρον το forum, σίγουρα θα το ψάξω σιγά σιγά και πιο ενδελεχώς. Είπα όμως να κάνω το πρώτο μου post στο συγκεκριμένο thread, καθώς πριν λίγες μέρες είχα δύο επαφές με άτομα της Amway και επειδή δεν σχημάτισα πλήρη εικόνα για το εν λόγω concept, είπα να κάνω μια απλή αναζήτηση στο google. Ψάχνωντας, βρήκα το forum του esoterica και μπορώ να πω πως κατατοπίστηκα σε πολυ μεγάλο βαθμό (αυτό που λέμε "άνοιξαν" τα μάτια μου). Μάλιστα, βλέπω ότι το thread υπάρχει εδώ και 6 χρόνια, και μάλιστα έχει και πολύ εμπεριστατωμένες απόψεις. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Αρχικά, ένας καλός μου φίλος μου είπε να έρθω μια μέρα να παρακολουθήσω ένα project που παρουσιάζεται σε σπίτια, το οποίο ίσως να με ενδιαφέρει. Κάτι σαν εργασία στο σπίτι. Τέλος πάντων, μιας και δεν είχα και τίποτα να χάσω, δέχτηκα.

Συνολικά, παρακολούθησα δύο παρουσιάσεις: η πρώτη, η πιο ανεπίσημη, έγινε στο σπίτι μιας κοινής μας γνωστής, από μια εκπρόσωπο της εταιρείας. Παρούσα ήταν και μια άλλη φίλη της οικοδέσποινας με την κόρη της. Η δεύτερη έγινε στο σπίτι ενός ανώτερου στελέχους που έχει πολλά χρονια στην εταιρεία, μπροστά σε καμιά 20ριά άτομα.

Αρχικά, αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι ότι σε καμιά από τις δύο συναντήσεις δεν αναφέρθηκε το όνομα της Amway (εκτός από την πρώτη, όπου η τύπισα το έγραψε σε μια γωνίτσα του πίνακα της παρουσίασης και μόλις που το ανέφερε). Αντιθέτως, οι πάντες αναφέρονταν στην Amway με τις λέξεις "η εταιρεία", "η επιχείρηση", "η ομάδα", σαν να ήταν κάτι το απλησίαστο. Αλλά Amway...πουθενά. Αν κάποιος θέλει να μιλήσει για πρώτη φορά σε κάποιους που δεν γνωρίζει δεν θα συστηθεί πρώτα; Δεν θα πεί "Γειά σας, είμαι από την τάδε εταιρεία, εκπροσωπώ τους τάδε, έχω αυτή την ιδιότητα και αυτές τις αρμοδιότητες;" Δηλαδή διέκρινα από όλους μια μυστικοπάθεια για την ταυτότητα της εταιρείας, που δυσκολεύομαι να εξηγήσω.

Αντιθέτως, όλοι εκθείαζαν πόσο αποτελεσματικά λειτουργούσε το σύστημα, πόσο θα μου άλλαζε τη ζωή αν ενταχθώ, ότι θα βγάλω λεφτά μετά από κάποιο διάστημα κλπ. Είχαν φαγωθεί να μου προβάλουν τον τρόπο λειτουργίας του project και όχι ποιά ή ποιές εταιρείες αποτελούσαν το συγκεκριμένο project.

Σύμφωνα όμως με τους όρους επιχειρηματικής ηθικής που ανέφερε προηγούμενος χρήστης: "Οι Πολιτικές της Επιχείρησης Amway απαγορεύουν στους Ιδιοκτήτες Επιχείρησης Amway τη συμμετοχή τους σε μια "προσέγγιση περιέργειας" στην πώληση ή την Αναδοχή, δελεάζοντας τα άτομα να παραστούν σε μια συνεδρίαση ή παρουσίαση, αποκρύπτοντας το όνομα της επιχείρησης που βρίσκεται πίσω από τα εν δυνάμει προϊόντα ή/και την επιχειρηματική ευκαιρία.". Άρα η μη αναφορά στο όνομα της εταιρείας δεν είναι από μόνη της ύποπτη;

Επίσης, ένα άλλο αρνητικό ήταν τα ψέματα. Ενδεικτικά, η πρώτη ομιλήτρια μας παρουσίασε τον Robert Kiyosaki (ένας από αυτούς που προωθούν την ιδέα λειτουργίας των εταιρειών πυραμίδας) σαν οικονομολόγο (!!!), προφανώς για να δώσει κάποιο κύρος στην ομιλία της, ενώ ως γνωστόν ο τύπος αυτός ήταν ένας απλός επιχειρηματίας, όχι μάλιστα ιδιαίτερα πετυχημένος. Απλώς, σε μεγαλύτερη ηλικία σκέφτηκε να γράψει κάποια βιβλία για τον τρόπο αυτό marketing, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν τον καθιστά οικονομολόγο.

Το εκπληκτικό είναι ότι στη δεύτερη συνάντηση ένας τύπος από τους παρευρισκόμενους μου ανέφερε ότι ο τρόπος πωλήσεων που χρησιμοποιεί η Amway διδάσκεται και σε ελληνικά πανεπιστήμια. Θα ήθελα στο σημείο αυτό να αναφέρω μια φράση ενός προηγούμενου χρήστη, ο οποίος έχει ασχοληθεί με σχετικές σπουδές στην Ελλάδα:
"ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ πουθενά ως ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ όρος και ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ σε κανένα Πανεπιστήμιο του κόσμου - ούτε ως μάθημα, ούτε καν ως περιπτωσιακή μελέτη (ήτοι case study)".

Επίσης, μου ανέφεραν ότι θα αναλάμβαναν να πάρουν αυτοί τηλέφωνο τους γνωστούς και φίλους μου που θα υπεδείκνυα εγώ και θα τους ανέφεραν τι ακριβώς έκανα, σε τι συμμετείχα, και τι θα έπρεπε να κάνουν ώστε να χρησιμοποιήσουν τα προϊόντα της εταιρείας και να ενταχθούν στην ομπρέλλα από κάτω μου (ώστε να βγάλω λεφτά από τις αγορές τους). Το γεγονός αυτό εμένα με έφερε σε τρομερά δύσκολη θέση και αμηχανία, καθώς θα γινόμουν η αιτία να ενοχληθούν άτομα μέσω τηλεφωνημάτων, με απώτερο σκοπό να τους εκμεταλλευθώ ώστε να βγάλω εγώ την προμήθειά μου (αλλά και να αυξήσει η εταιρεία τον τζίρο της).

Η δεύτερη, πιο "ομαδική" παρουσίαση έκλεισε με την επίδειξη ενός βιβλίου που απεικόνιζε διάφορα ζευγάρια, από πολλές χώρες, που είχαν καταφέρει μετά από χρόνια να ανελιχθούν στην ομπρέλα της Amway και να απολαμβάνουν μια καλή ζωή, αλλά και την επίδειξη των προϊόντων καθαρισμού (χωρίς και πάλι να αναφέρουν ότι ήταν την Amway).

Συμπερασματικά: με βάση τα ανωτέρω, όπως καταλαβαίνετε οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν μου δημιούργησαν καμία απολύτως εμπιστοσύνη σχετικά με κάτι με το οποίο θα ασχολιόμουν σε εντελώς δεύτερη μοίρα.

Κατά τα άλλα, πολύ φιλικοί όλοι τους, άτομα που τη μια μέρα δεν ξέρεις καθόλου, από τη μια στιγμή στην άλλη σου φέρονται με τον καλύτερο τρόπο λες και γνωρίζεσαι μαζί τους από ανέκαθεν. Δεν είμαι κατά των ανθρωπίνων σχέσεων: το αντίθετο. Πιστεύω πως ότι καλύτερο υπάρχει στη ζωή μου είναι μια καλή κουβέντα με ένα καλό φίλο με μπύρα και καλή μουσική. Και αν μπορέσω να κάνω κάτι, έστω και το παραμικρό, ώστε να μπορέσω να βοηθήσω στο ελάχιστο έναν άνθρωπο που έχει ανάγκη από ένα στήριγμα, τότε είμαι ευτυχισμένος και δεν θέλω τίποτα άλλο. Ούτε ανταπόδωση ούτε τίποτα. Μόνο ένα καλό λόγο.

Όμως οι σχέσεις που βασίζονται σε μια ιεραρχική δομή που έχει σαν στόχο τη βελτίωση της ζωής μέσω του χρήματος (γιατί αυτό ακριβώς προωθεί η Amway) εμένα προσωπικά με αφήνουν εντελώς αδιάφορο.

Καταλήγοντας, για να μην παρεξηγηθώ, δεν θα ήθελα να απαξιώσω εντελώς τις εταιρείες αυτού του τύπου, ούτε και τα προϊόντα/υπηρεσίες τους. Σε θεωρητικό επίπεδο, οι απευθείας πωλήσεις είναι αρκετά ενδιαφέρουσες, ενώ τα προϊόντα της Amway σίγουρα έχουν προστιθέμενη αξία. Αυτό με το οποίο διαφωνώ είναι η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ της ιδέας αυτής. Σαν άτομο, κρίνοντας της δυνατότητες και αδυναμίες μου, τις φιλοδοξίες και την ιδιοσυγκρασία μου, δεν θα μπορούσα να λειτουργήσω αποτελεσματικά σε μια τέτοια δομή ανθρώπων/ομάδας. Κάποιοι άλλοι ίσως ναι, και ειλικρινά μπράβο τους, εγώ όμως όχι.

Ελπίζω να μην έθιξα κανέναν και πιστεύω πως θα τα λέμε συχνά από δω και πέρα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Airbus380
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 04:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας ή Καλησπέρα σας.. Όπως το προτιμάτε....
Όσον αφορά το θέμα της AMWAY, θα σας παρακαλούσα να είστε πολύ πιο προσεκτικοί όταν αναφαίρεστε στην συγκεκριμένη εταιρία/επιχείρηση, διότι υπάρχει πληθυσμός ο οπίος ζει αποκλειστικά από αυτή τη δουλειά....
Όσον αφορά την κρητική και τα σχόλιά σας, εννοείται πως γίνονται αποδεκτά, αλλά δυστηχώς η πληροφόρησή σας από ("μέσα"), όπως λέτε κι εσείς, είναι από εάχιστη έως ΚΑΘΟΛΟΥ, γιατι αλλιώς δεν ήσασταν ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ....
Τα μόνα δύο μμέλη του foroum που με ("κάλυψαν") πλήρως είναι οι χρήστες "Kthulhu" και "jinx"....
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο Ειληκρινείς και ξεκάθαρος γίνεται όσον αφορά το θέμα AAMWAY....
Είμαι στην εταιρία AMWAY εδώ και 10 χρόνια, ίσως και πιο πολύ....
Παραδέχομαι ότι έχω βγάλε μόνο 10 χιλιάδες δρχ, από τότε που είχμε ακόμα την δραχμή, αλλά σε δόσεις των 5.000 δρχ και σε Ευρώ, άλλα 5.000 δρχ....
Με την βοήθεια της Ομάδας μου έφτιαξα μια Οριζόντια ανάπτυξη των 5 ατόμων, τα οπία αυτά άτομα πλέον εδώ και χρόνια δεν υπάρχουν....
Μπορώ να πω με πλήρη Βεβαιότητα ότι οι Συνεργάτες μου είναι Απόλυτα Διακριτικοί σε βαθμό που δεν παίρνει Αμφισβήτηση....
Όλα όσα έχω ακούσει κι ακούω κάθε τόσο όπω κι εδώ μέσα για την AMWAY, μπορώ να πω με την Απόλυτη σιγουριά, ότι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.. Τουλάχιστον, οι δική μου Ομάδα δεν λειτουργεί ΚΑΝ όπως περιγράφετε όλοι σας τις δομημένες επιχειρήσεις πυραμίδων....
Και, ΝΑΙ, και η δική μου περίπτωση είναι πυραμίδα, αλλά δείξτε μου εσείς κάτι στην ζωή μας που να μην λειτουργεί σαν πυραμίδα και θα σας παραδεχτώ.. Η επιχειρήσεις ΑΜWΑΥ σας πείραξαν κατά τα άλλα????
Μπορεί να μην έχω κερδίσει ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ από την AMWAY, ΑΛΛΑ πιστεύω πως είμαι ο πιο Πιστός Οπαδός ακόμα και της ίδιας της έμπευσης των επιχειριματικών Πλάνων της AMWAY....
Ο λόγος που δε έχω καταφέρει να κάνω κάτι, είναι γιατί συναντώ τα Πασίγνωστα εμπόδια όπως όλοι εσείς που τα παρατείσατε ή σας ξίνησε το ΤΙΠΟΤΑ και γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δίνει ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ στον εαυτό του ή σε αυτό μου του σύστησε της επιχείρηση ώστε να του αποδείξει ότι ο τρόπος που σκέφτεται είναι ΛΑΘΟΣ....
Εγώ, αν είχα στην Προσωοπική μου Ομάδα, κάτω από εμένα δλδ ΕΝΑ ΜΟΝΟ άτομο που να είναι το ίδιο πορωμένο ή περισσοτερο από εμένα, δεν θα ήθελα περισσότερους λόγους για να δουλέψω το αντικείμενο, όταν όμως έχεις από παντού εμπόδια, τι παραπάνω από το ΤΙΠΟΤΑ μπορεί να κάνει ο συνεργάτης σου????
Εγώ έφτασα μέχρι τα σεμινάρια της Ευρώπης.. Όταν πρωτογνώρησα την επιχείρηση και ρωτούσα αυτούς που ήταν επ'έξω αν έχουν ιδέα γι το τι "παίζει", όλοι ήταν ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ και να μην πετάξω ΑΔΙΚΑ τα λεφτά μου και κάτι τέτοια.. Στην ερώτησή μου όμως, πιος από όλους αυτούς που με γέμιζαν το κεφάλι με ΚΑΘΑΡΑ ΑΡΝΤΙΚΗ ενέρκεια, για να μην ασχολειθώ, πιος δλδ από όλους αυτούς που μου έλεγε τα χειρότερα για την AMWAY και πως είναι πυραμίδα, φούσκα, απάτη κι όλες αυτές οι σάλτσες, η αάντησή τους ήταν πως ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς δεν είχε ΠΟΤΕ ΕΠΑΦΗ Ή ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ με το συγκεκριμένο αντικείμενο.. όλα τα σχόλιά τους και οι εμπειρίες τους ήταν λόγια "σκυταλοδρομίας", δλδ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ τους, ΑΛΛΑ εμπειρίες και κακοτυχίες των γύρων τους....
Οπότε, κάθισα και σκέφτηκα πως όλα όσα είχα μάθει μέχρι εκείνη την στιγμή από όσους ρωτου΄σα την γνώμη τους για το αν θα ασχολειθ΄ώ ή όχι, ήταν όλα ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ, αφού οι γνώμες τους ήταν όσο και δικές σας ΕΓΓΥΡΕΣ, ΔΛΔ ΜΠΑΡΠΟΥΤΣΑΛΑ....
Είσαστε και είμαστε οι Γνωστοί Έλληνες που Ισοπεδώνουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, πολύ πριν αποτύχουμε, ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΣΤΕ, επειδή απέτυχε η ψυχολογία του άλλου, επεειδή δεν είχε τα κότσια να κάνει την δουλειά, σας πείθει να μην ασχολειθείτε κι εσείς.. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.. Γι'αυτό μας έχουν διαλύσει οι άλλες χώρες στο εξωταρικό....
Σας πληροφορώ, πως εγώ προσωπικά, δεν έχω αγοράσει παραπάνω από ένα βιβλίο, ένα σετ με δύο κασέτες και τ'ιποτα παραάνω από εργαλεία της δουλειάς αυτής.. Έχω ακούσει όμως Πάμπολες κασέτες και CD από την υπόλοιπη Ομάδα/γραμμή αναδοχής μου.. Έχω παρακολουθήσει αμέτρητα house meeting και σεμινάρια στην Αθήνα και δύο στο BRNO της Πράγας. μία παραποτάμια πόλη, που φιλοξένησε Πανευρωπαϊκό σεμινάριο από όλες τις χώρες της Ευρώπης....
Η πιο Σημαντκή χειραψία όμως που είχα σε αυτά τα 10 και πλέον χρόνια ήταν με τον Υδρητή αυτής της επιχειριμαιτκής ιδέας, στο πρώτο μου Πανευροπαϊκό συνέδριο, σε ένα από τα Σπάνια ταξίδια του στην Ευρώπη, λόγο των πολών Εγγεφαλικών που εχει υποστεί στο πέρασμα των χρώνων....
Θα σας ήμουν υπόχρεος λοιπόν, αν είσασταν πιο επιφιλακτικοί, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ πιο ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΙ, κι ΟΧΙ ΣΚΟΥΡΙΑΜΣΝΟΙ σε κανούργιες ιδέες, γιατί ουδείς αναμάρτητος ή δεν μας συμφέρει να το θυμώμαστε παρά ΜΟΝΟ οταν έχει να κάνει με την AMWAY????!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 17:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αυτή η εταιρία δεν παράγει τίποτα, τότε κάποιοι τρώνε και κάποιοι - συνήθως οι πολλοί - χάνουν.

Τι παράγει αυτή η εταιρία; (εκτός από λόγια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 17:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι παράγει αυτή η εταιρία; (εκτός από λόγια)

Πέτρες για...πυραμίδες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 18:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τι παράγει αυτή η εταιρία; (εκτός από λόγια)

Πέτρες για...πυραμίδες!!!


για ποίον;


Edited by - Αίολος on 22/09/2012 18:25:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 21:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
""Πυραμίδα"" εννοούμε,οόοοχι αυτη της Γίζας...!!!

comprenevou nes pa?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 22:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γουί, γουί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Airbus380
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 06:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αντιλέγω.. Τελικά είστε ΓνήσιοιΈλληνες κι άξξιοι των όσων περνατε και ζήτε.. Αν είναι Δυνατόν....
Συγνώμη, αλλά σας αντιπροσωπεύουν ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι παροιμίες της Τεμπελιάς και της Αχαριστίας....
Μα, δεν είστε και οι μόνοι στο συγκεκριμένο θέμα, στην συγκεκριμένη συζήτηση, στο συγκεκριμένο foroum που φοράτε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΕΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ.. Καθημερινά στην καθημερινή μου ζωή οι ΠΑΝΤΕΣ κάνουν παράπωνα για την διαβίωσή τους, για το πόσο συχαίνοντε όσους μας κυβερνάνε, για το ότι αυτό που ζούμε στην Ελλάδα είναι μια Τραγωδία και πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ, κι άμα πας να τους μιλήσιες για την όπια AMWAY παίρνουν το δίκανο....
Παραδεχτείτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ότι ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ να ακούσετε και να δεχτείτε την ΑΛΗΘΕΙΑ, κι ότι ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΕΤΑΙ όσους ΠΕΤΥΧΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΕΡΝΑΝΕ στις επιχειρήσεις της AMWAY.. Όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ κάνουν κι έχουν παράπωνα για την ΑΦΡΑΓΚΙΑ τους, τα έχουν πάρει (και διακαίως) στα κρανίο για την ζωή που ζούνε, ενώ μια ζωή όνειρευόντουσταν και ήλπιζαν σε κάτι εντελώς διαφορετικό και πολύ πιο αξιόλογο, κ έρχοντε τώρα τα ΛΑΜΟΓΙΑ της βουλής και της ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ να τους αποδεκνίουν καθημερινά ότι χωρίς μέσου και διπλωματί ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ στην ψάθα....
Πιος ο λόγος να κατηγορείτε τις επιχειρήσεις των πυραμίδων όταν εσείς οι αυτοί που σας τα λένε, δεν έχετε και δεν έχουν καταφέρει κάτι περισσότερο στην ζωή σας/τους.. Γιατί ρίχνετε ΕΥΘΥΝΕΣ σε όσους ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ότι η καλύτερη λύση γι'αυτούς είναι η AMWAY, όταν την ίδια στιγμή στην επαγγελματική τους ζωή τα οικοομικά τη τωρινής τους δουλειάς χειροτερεύουν κάθε στιγμή???? ΌΣΟ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η AMWAY ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ AMWAY ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΌΤΑΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ και ότι κι όσο κι αν προσπαθήτε να αποδείξετε το ΑΝΤΙΘΕΤΟ θα κάνετε μια τρύπα στο νερό, όχι για τίποτε άλλο ΑΛΛΑ γιατί έτσι κι αλλιώς όλες οι άλλες δουλειές της και στην ΚΑΘΗΕΜΡΙΝΗ μας ζωή επιβιώνουν κι αυτές από ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΒΙΟΠΑΛΗΣ, κι μου αποδήξει ένας από εσάς τους αντιρισίες ότι έχω άδικο, κι ότι όσοι εργαζίμαστε στην όπιαδήποτε δουλειά ή επαγγελματική θέση εργασίας, πως δεν εξαρτόμαστε από ΠΥΡΑΜΙΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ της δουλειάς που προσφέρουμε στο ή στα ΑΦΕΝΤΙΚΑ μας, γιατί τουλάχιστον, στην ΚΩΛΟAMWAY του κερατά και του διαβόλου (κατ'εσάς), αφεντικά και δούλοι ΕΝΑΝ ΓΙΝΑΝ ΟΥΛΟΙ, κι αντί να "δίνουν" εντολές, διαταγές, απαιτήσεις προς τους υπαλλήλους τους (γραμμή αναδοχής), τους συμβουλεύουν και τους πρωτείνουν εναλακτικές λύσεις για να προχωρίσουν παρακάτω και να κερδίσουν σεβασμό κι χρήμα....
Καταλαβαίνω και είμαι 100% σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εσάς γνωρίσατε την AMWAY μέσα από τους χειρότερους και του πιο ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΥΣ εκπροσώπους της προκιμένου να βγάλουν χρήμα από στιγμή σε στιγμή, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ η AMWAY και η κάθε AMAWAY, δεν λειτουργείέτσι και ΚΥΡΙΩΣ δεν περιμένει να βγάλει χρήμα στις επόμενες ώρες από την εγγραφή του κάθε νέου μέλους, αν Πρώτα δεν Σιγουρέψει ότι το Νέο μέλος δεν έχει Πιστέψει, Εκπεδευτεί, κι ασχοληθεί με το αντικείμενο και με την Άμεση κατανάλωση (ΑΥΤΟΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ) για το ΛΙΓΟΤΕΡΟ 2 ΧΡΟΙΑ.... Έχετε δει καμιά επιχείεηση καμιά άλλη δουλειά του ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, να χαρίζει και να πετάει τα λεφτά της στον κάθε κι όπιο εργαζόμενο, χωρίς αυτός να προσφέρει έστω κι ένα δείγμα δουλειάς????
Δεν ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ (της AMWAY), ΌΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΡΟΙΣΟΣ, ΖΑΜΠΟΛΟΥΤΟΣ ΚΑΙ ΤΕΜΠΈΛΗΣ αν ασχοληθεί με την AMWAY.. ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ η AMWAY προσφέρει την δυνατότητα εργασίας με βραχυπρόθεσμο ΑΠΟΤΑΛΕΣΜΑ και στόχο μια ΑΝΕΤΗ ΖΩΗ και για όπιον θέλει κι Ονειρεύεται πιο πολλά και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, εννοείται ότι ο ίδιος θα πρέπει να εργαστεί πιο πολύ από τους άλλους.. ΌΠιος κατάλαβαι ή πίστεψε σε κάτι άλλο η διαφορετικό, ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ.. Τα πράγματα ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ, όπως ακριβώς και στην καθημερινή βιοπάλη, όπιος θέλει περισσότερες αποδοχές στην ζωή του, κάνει περρισότερες δουλειές με σκοπό περισσότερο τζίρο στην τσέπη του.. Γιατί δεν το ονομάζουμε κι αυτό "ΠΥΑΡΑΜΙΔΑ" ΤΟΥΤΕ???? Αφού κι αυτοί οι ("δουλευταραδες") θέλουν και σκοπεύουν να είναι πιο ψιλά από όλους μας στην "Γραμμή Αναδοχής" της ζωής μας????
Για ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η AMWAY δηλαδή????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 08:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή δεν παράγει τίποτα.
Το χρήμα που το βρίσκετε και καλοπερνάτε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κthulhu
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 11:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα νεκρανάσταση το θέμα. Από το 2005 τραβιέται :)

Ρε παιδιά, μπορεί ο Airbus να μην τα λέει με τον πιο ευγενικό τρόπο στον κόσμο, αλλά είναι σωστά αυτά που λέει. Πολύ Ελληνικό ξερολισμό βγάζετε για κάτι που δεν έχετε κατανοήσει.

Τι παράγει η Amway και τα μέλη της? Το ίδιο που παράγουν και το Carrefour, και ο Βασιλόπουλος, και ο Βερόπουλος: πουλάνε συγκεκριμένα προϊόντα.

Αλλάζει απλώς η αλυσίδα διανομής. Αντί να πάει

Παραγωγός->Χονδρεμπορος->Λιανέμπορος->Καταναλωτής

πάει

Παραγωγός->Amway->Συνεργάτης δικτύου->Καταναλωτής

Αν τα μέλη αγοράσουν, το δίκτυο βγάζει χρήματα. Αν κανένα μέλος δεν αγοράσει, κανείς δεν βγάζει τίποτα.

Απλό δεν είναι?

Το πρώτο μου βιβλίο:
http://www.kastaniotis.com/book/960-03-3933-3
Άγγελος Κυρίτσης - Το Πρόσωπο του ΣΚύλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 15:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστο το θέμα Αίολε.
Μερικοί νομίζουν ότι είμαστε πρόβατα,εδω στο φόρουμ και στην καθημερηνότητά μας.

Πάντως δεν συμμετέχουμε σε καμμία πυραμίδα και δεν καταναλώνουμε τα προϊόντα τους.

Βλέπεις η κρίση τους στέρησε την παραγωγή ηλιθίων και πεινάνε τώρα τα παιδιά.

Εμείς δε,είμαστε τεμπέληδες και δεν έχουμε καταφέρει τίποτα στην ζωή μας,αφού δεν συμμετείχαμε σε πυραμίδες!

Ααααχχχ...τολοβομη!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 19:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αστο το θέμα Αίολε.
Μερικοί νομίζουν ότι είμαστε πρόβατα,εδω στο φόρουμ και στην καθημερηνότητά μας.

Πάντως δεν συμμετέχουμε σε καμμία πυραμίδα και δεν καταναλώνουμε τα προϊόντα τους.



Δηλαδή, τρως ο,τι παράγεις ΝΙΚΟΜΑΧΕ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2012, 19:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν τα μέλη αγοράσουν, το δίκτυο βγάζει χρήματα. Αν κανένα μέλος δεν αγοράσει, κανείς δεν βγάζει τίποτα.
Λάθος!
Το δίκτυο πέρνει ψίχουλα σε σχέση με τον παραγωγό.
Οι παραγωγοί ξεκίνησαν το δίκτυο, έτσι δεν είναι;
Και ο παραγωγός που βρίσκεται; Οχι στην Ελλάδα φυσικά.
Δηλαδή φροντίζετε να υπάρχει εργασία και χρήμα σε κάποια άλλη χώρα.
ΗΠΑ;
Και τα προϊόντα είναι συνήθως της πλάκας.

Τα ίδια σας τα μάτια βγάζετε ελληναράδες...

Edited by - Αίολος on 24/09/2012 19:10:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Airbus380
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 01:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί καθημερινά, όλοι μου κάνουν παράπωνα γι την καθημερινότητά τους και κάνουν παράπωνα για την γενικήκαθημερινότητα, το ότι το κράτος τους κοβει και τους στερεί κάθε μέρα τα πάντα και δεν έχουν να φάνε και δεν τους φτάνει η σύνταξει ή ο μισθός, ΑΛΛΑ αν παρουσιαστεί κάποιοα πυραμίς η πρώτη τους σκέψη θα είναι ότι είναι παράνομη, ότι θέλει να τους ρουφήξει το μεδούλη, ότι το μόνο που έχει σκοπό είναι πως θα την κάνει πρόβατο στην αγέλη της και τόσα άλλα????
Σαν είναι παρανοϊκή η σκέψη της ιδιαιτερότητας μιας διαφορετικής σκέψης δουλειάς και εμπιστεύεσται με κλειστά μάτια τις βασικές παροχυμένες ιδέες απασχόλησης των όσων έχετε μάθει να βιώνετε, ασχέτος αν σας μειώνουν τους μισθούς, αν σας υπόσχοντε να ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ όταν δεν θα μπορείτε πια να εργασθείτε, αν σας κλέβουν μέσα στα μάτια σας ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ότι η AMWAY, γιατί δεν ξέρω για τις άλλες πυραμίδες, σας ενοχλεί λοιπόν ότι ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ, κόβει ΠΑΝΤΑ αποήξεις στις συναλαγές της και τιμολόγια, πληρώνει ΠΑΝΤΑ εφορία, σου δίνει 100% παραπάνω από μία συντάξεις, όσο ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ κι αν ακούγεται....
Είναι Μεγάλη Πίκρα το γεςγονός, μια ζωή να μεγαλώνεις και να συμβιβάζεσαι με το γεγονός ότι θα ζεις σε ένα συντηριτικό Καλούπι, ότι θα πρέπει να χωνέψεις το γεγονός ότι θα έχεις αφεντικά όσο ζεις, εκτός κι αν έχεις καμιά κοφτερή ιδέα και χρήμα ώστε να χρηματοδοτήσης την κοφτερή σου ιδέα και να πολλαπλασιάσης το χρήμα που κληρονομείς χωρίς να έχεις την ανάγκη ΚΑΜΙΑΣ πυραμίδας ή την τύχη των τυχερών παιχνιδιών (που αυτά κι αν σε ΚΑΤΑΚΛΕΒΟΥΝ), ΑΛΛΑ δεν κάνει να το αναφέρομαι ως κλεψιά....
Γιατί, ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ από όσους ρωτάω εδώ και 10 χρόνια και περισσότερα, που έχουν γνωρήσει την AMWAY ή όπια άλλη πυραμίδα, δεν έχουν να μου αποδείξουν ή να μου φέρουν στοιχεία παρανομίας από προσωπική τους εμπειρία, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ από τρίτους που το πιο πιθανό είναι απλά να τους δουλεύουν για να μην ασχοληθούν ούτε κι αυτοί....
Όπως σας είπε κι από το 2005 ο φίλος "Κthulhu" (αν δεν κάνω λάθος), χωρίς να ερευνίσουμε ότι μαθαίνουμε, πολλαπλασιάζουμε την λάθος πληροφορία, αντί να αποκτήσουμε την δική μας άποψη και γνώμη μέσα από το αντικείμενο και την ελάχιστη εμπειρία που θα μας δώσει....
Όπως είπα και στο πρώτο μου post στο foroum αυτό, δεν γάζω χρήμα από την δουλειά αυτή ή πυραμίδα όπως θέλετε να την λέτε εσείς, ΑΛΛΑ είμαι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΠΑΔΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ της επιχείρησης αυτής, παρά όσοι κερδίζουν χρήματα.. Σίγουρα "δεν το έχω" μέσα μου το "μπλα-μπλά" ώστε να πείσω κάποιον να ασχοληθεί με την AMWAY, αλλά είναι λάθος του κάθε ένα μένει στα λόγια του όπιουδήποτε ΑΡΝΤΗΤΙΚΟΥ και να μην δοκιμάζει να ασχοληθεί.. Πως είστε τόσο σίγουροι πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ χρήματα, ΑΛΛΑ είσαι 100% σίγουροι ότι θα βάλουν χέρι στην τσέπη σας????
Φίλε "Κthulhu", δεν έγινε νεκρανάσταση του θέματος.. Απλά, εγώ μετά από τόσα χρόνια, σκέφτηκα να κοιτάξω στο internet πληροφορίες και απόψεις γνώμες για την AMWAY και παρατηρώ σκεφτόμενος πως με δύο άτομα από την κοινωνική μου ζωή που ήταν ΚΑΘΑΡΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ κι ασχολήθηκα, αν πριν ασχολειθώ διάβαζα και των περισσοτέρων εδώ μάσα τα σχόλια (κι άρα δλδ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΑ), πως σίουρα σήμερα και μτά από πλέον 10 χρόνια και, πως θα έβγαζα ήδη ένα αρκετά καλό μισθό....
Γνωρίζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ως Έλληνας πολίτης και κάτοικος της Ελληνικής Γης όπως είστε κι εσείς, πως ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ συμπατριώτες μου θα είναι σαν κι εσάς, δλδ ΚΑΘΑΡΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ προς το αντικίμενο, όχι πειδή ξέρουν ή γνωρίζουν πως δεν δουλεύει το σύστημα, ΑΛΛΑ επειδή ακολουθούν τα "πρόβατα" του "συστήματος", δουλειά, σπίτι, ίσως χόμπι, γυναίκες (κι άρα γαμήσι), οικογένεια (Γυναίκα και παιδιά), κι ότι άλλο έχει το Παροχυμένο menou της ζωής που μας μαθαίνουνε να ζούμε και να ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΜΕ....
Ενώ, οι άλλοι, που θέλουν να έχουν μέσα τους μια Ελπίδα ότι ίσως όντως να είναι μια διαφορετική πρόταση από τις άλλες, "γιατί όχι ρε φιλαράκι", να το δοκιμάσουμε, κι αν μας κάτσει, μας έκατσε, αλλιώς το καπελάκι μας και δρόμο.. Αυτοί, μάλιστα, μπορεί και γιατί όχι θα βγάλουν χρήματα, ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδή κοιτούν από την Αισιόδοξη πλευρά τω πράγματα και δεν ΓΑΝΤΖΩΝΟΝΤΕ από τα λεγόμνα του κάθε ένα....
Μια ερώτηση, πόσες παροιμίες έχετε ακουστά εδώ στην Ελλάδα?? Να μην τις βάλω κάτω τώρα έτσι, να μην τις απαριθμίσουμε, τις γνωρίζετε (θέλω να πιστεύω).. Γιατί οσφρίζομε ότι όλες οι παροιμίες έρχοντε και δένουν με τις ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ σας σκκέψεις?? Και δεν έχει να κάνει με την Τεμπελιά, ΑΛΛΑ με το ότι όλοι σας είστε σίγουροι από πριν για το ότι προσπαθούν να σας προσιλιτίσουν σε κάτι που θα σας παγιδεύσει στα πλακάμια του Αιώνια, ΥΜΑΡΤΟΝ ΔΛΔ, ΕΛΕΟΣ ΔΛΔ.. Και δεν σας ειπε κανείς να ψωνίσετε Αμερικάνικα προϊόντα και να σνομπάρετε τα Ελληνικά, ΑΛΛΑ θα σας πω κάτι που είχα ρωτήσει τον ανάδοχό μου στο δυήμερο των συζητήσεών μας πριν μπω στην AMWAY.. Τον ρώτησα, "πως θα ξέρει η AMWAY αν εγώ ψωνίζω ή όχι από τον κατάλογό της?? Δεν είναι τους είναι αρκετό να φτιάξω μια αρκετά καλή ομάδα η οπία θα ψωνίχει, κι ας μην ψωνίζω εγώ??" και τι μου απαντάει ο ανάδοχός μου?? "Πολύ καλή η σκέψη σου, αλλά για σκέψου, πρώτον, αν όλοι στην οομάδα σου σκεφτούν ακριβώς όπως κι εσύ και δεν ψωνίζουν, πως θα γίνει ο τζίρος για να πληρωθείς για τον κόπο σου να χτίσεις την ομάδα σου και να βγάλεις τα χρήματα που ονειρεύεσαι ώστα να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου?? Και δεύτερον, Έχεις ήδη μια επιχέίρηση εκτός AMWAY, σωστά?? σωστά, αν πεινούσες (με ρώτησε), από που θα ψώνιζες για να φας, από το μαγαζί σου ή από του γείτουνα??"....
Δεν ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που είμαι στην AMWAY, ακόμα κι αν δεν βγάζω ποτέ χρήματα.. Λυπάμαι αυτούς που είναι ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ, ΑΛΛΑ δεν ξέρουν γιατί είναι αρνητικοί, πάντως όχι επειδή πιστεύουν ότι η AMWAY είναι πυραμίς, ΑΛΛΑ γιατί έτσι τους έχουν πίσοι κάποιοι άλλοι να πιστεύουν....!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 02:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Airbus380

Μέσα σε όλους αυτούς τους λόγους που έγραψες υπέρ της ΑΜWΑΥ,δεν σκέφθηκες οτι και οι πολέμιοι των πυραμίδων,μπορεί να έχουν ένα και μοναδικό προσόν?

Υψηλό δείκτη νοημοσύνης?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 13:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Airbus380

Μέσα σε όλους αυτούς τους λόγους που έγραψες υπέρ της ΑΜWΑΥ,δεν σκέφθηκες οτι και οι πολέμιοι των πυραμίδων,μπορεί να έχουν ένα και μοναδικό προσόν?

Υψηλό δείκτη νοημοσύνης?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



NIKOMAXE μπορείς να μου δείξεις μια μεγάλη επιχείρηση που ΔΕΝ οργανώνεται διοικητικά, σε κάποια μορφή πυραμίδας;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Airbus380
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 06:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ δεν είπε κνείς πως οι εχθροί της AMWAY είναι χαζομαλάκες ή βλάκες ή τεμπελοχανάδες.. Ακριβώς το αντίθετο είπα και μάλιστα ΝΙΚΟΜΑΧΕ έρχεσαι στα λόγια μου, μ΄πως αυτός που πρωτοευφέβρεσαι το σύστημα των πυραμίδωνς ήτανε ιδιαίτερα Ευφειής νους, κι έχει "μαζέψει" γύρο του όλα εμάς τα πρόβατα που κάποιοι βγάζουν χρήματα και οι υπόλοιποι απλώς τους παρακολουθούμε να βγάζουν χρήματα????
Υπάρχει όμως και μια μερίδα ατόμων όπως εγώ που ααρωτιόμαστε πόσο πολύ άτομα σαν κι εσένα ΖΗΛΕΥΟΥΝ τα άτομα με "Υψηλό δείκτη νοημοσύνης" όπως τα περιέγραψες κι εσύ πιο πριν, που είναι σαν κι Εσένα Πανέξυπνα, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑΝ και έφτιαξαν το πυραμιδικό σύστημα πριν από Εσένα....
Ξέρεις γιατί το σκέφτηκα αυτό, όχι για να σπάσω πλάκα μαζί σου ούτε και να σε ειρωνευτώ όπως θα σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή, που το κάνεις σίγουρα 100%, ΑΛΛΑ για να σου δώσω άλλη μια εμπειρία μου όταν πρωτοξεκίνησα, που είχα μιλήσει σε έναν φίλο για την δουλειά και ενώ του φάνηκαν όλα Τέλεια και ήταν μέσα στην Θετική Ενέργεια και την τρελή χαρά, μου είπε πως η "αλυσίδα" θα σταματούσες σε εκείνον γιατί και οι 6-7 λόγοι που είχε η AMWAY ως "δικαιολογία" για να πίσει τους αναποφάσιστοους ή αναξιόπιστους ώστε να ασχοληθούν, πως αυτός και καλά τα είχε όλα αυτά στην καθημερινότητά του και πως ήταν καλυμένος, οπότε η εταιρία θα έπρεπε να βρει κάτι άλλο πιο προτότυπο για να τον πείσει.. Λοιπόν, στο τλευταίο μας ραντευρού (τότε), με είχε πιάσει και μου είπε, "αν σκεφτείς (εγώ δλδ) και βρείς έναν άλλο τρόπο αλα AMWAY ώστε να φτιάξουμε την δική μας "προσωπική πυραμίδα" και να βάλουμε άλλους από κάτω μας και να φέρεις στην δική μας πυραμίδα όλους όσους έχεις στην δική σου Γραμμή Αναδοχής, τοτε Ναί, δέχομαι" και σε ρωτάω εγώ τώρα, μήπως είσαι κι εσύ σαν αυτό το φιλαράκι μου?? Μήπως σε/σας πρόλαβαν στις Πανέξυπνες ιδέες τα Αμερικανάκια (τα χάμπατα δλδ)????
Ένα θα σου πω, μιας και βλέπω και τους πολέμιους κατά της AMWAY και τους πορωμένου υπερ της AMWAY, αν έχεις καταλάβει καλά, μιας και που παραδέχεσαι ότι είσαι Υψηλού δείκτη Νοημοσύνης και ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ και μακάρι και μπράβο σου, μια απορία λύσε μου, αν θέλεις: Τι σε ενοχλεί με ποπον τρόπο θα βγάλεις/κερδίσεις χρήμα, από την στιγμή που οι κυβερνόντες μας είναι στην δική τους πυραμίδα (πολιτική), κι έχουν ξεκιστεί να μας παίζουν στα δαχτυλάκια τους, να μας κοροϊδευουν, να μας Εξαπατούν και να τρώνε όσο χρήμα στέλνουν οι άλλοι λαοί για να μας το δώσουν και να ξανά ζωντανέψουμε.. Εντάξει, δεν αντιλέγω πως είσαι Άνθρωπος με Αρχές που δεν Γουστάρεις να Προδώσεις και πολύ καλά κάνεις, ΑΛΛΑ σαν πολύ δεν "ψηρίζεις" τις καταστάσεις γύρο σου????
Μήπως ψάχνειςκι εσύ την δική σου πρωτότυπη ιδέ για πυραμίδα που θα σε κάνει να έχεις την δική σου προβατοπαρέα ή είναι των Κόκκινων αποχρώσεων που προσπαθούν Απεγνωσμένα να Ξυπνήσουν όλους μας ώστε να μην δουλεύουμε για τους από πάνω μας????
Κοίτα, αν είσαι κρυφός κληρονόμος της Δυναστείας Ωνάση, κι έχεις κληρονομίσει τίποτα αμύθητα πλούτοι και την έχεις δει Πολέμιος Εχθρός των πυραμιδικών συστημάτων AMWAY και άλλων λοιπών, έχει καλώς, αλλά κάνε μια Παλικαριά και κάνε καμιά επένδυση στην Ελλαδίτσα μας που Πεθαίνει της πείνας κι και η Εκκλησία (με τους Πούστιδες παπάδες), τρώει με χρυσά και Διαμαντένια κουτάλια και πίνει το νερό της σε Κράσταλλα Βοημίας και Κοράλια ΔΕΝΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ....
Αλλιως, κάνε σε παρακαλώ πολύ στην πάντα (στην άκρη) και άσε εμάς τους χαμηλής νοημοσύνης και μία δεκάρα στην τσέπη, να προσπαθούμε να βρούμε το χρήμα ακόμα και σε πυραμίδες και μην μας άζεις τρικλωποδιές για να μην ασχοληθούμε.. Τι φοβάσαι, μην γίνουμε κατά έν κέρμα πιο πλούσοι από εσένα?? Μην γυρίσει ο Τροχός και λαδώσει το αντεράκι μας?? Γιατί της Green Peece και της WWF δεν σε κόβω με τίποτα.... Άντε να έχεις και δυό χάρες (όπως λέει κι συνάδελφός σου, ο θείος μου)..!!!!
Και που είσαι, μην στεναχωριέσαι και μη τρελαίνεσαι τόσο ΚΑΤΑ της AMWAY, γιατί ότι και να κάνουμε εμείς οι οπαδοί και φίλοι της, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ, δεν υπάρχει περίπτωση να παραγματοποιήσουμε το όνειρό μας, γιατίίίί....είναι....to far, πολύ μακριά..!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 17:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NIKOMAXE μπορείς να μου δείξεις μια μεγάλη επιχείρηση που ΔΕΝ οργανώνεται διοικητικά, σε κάποια μορφή πυραμίδας;


Ντοτόρο όλες οι επιχειρήσεις και οι υπηρεσίες,έχουν οργανωτική μορφή πυραμίδας.

Δεν εξαρτώνται όμως,απο το πόσους πελάτες θα φέρει το κάθε μέλος!!!


Airbus380

Δεν έχει νόημα μια συνέχεια επι του θέματος.
Με όλα αυτα που έγραψες,πρέπει να...κατέβω μερικά σκαλοπάτια,για να σου απαντήσω και δεν προτίθεμαι να το κάνω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy