ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 18:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάφανο γυαλί.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 19:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ Η ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΟ ΠΡΙΝ

ΚΑΘΟΣ ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΒΑΠΟΡΙΑ........


`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 10:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αεροπλάνα βαπόρια
τρένα κι αυτοκίνητα
είναι καιρός να στήσουμε έναν καλό προγραμματισμό.
΄Ολα θα είναι έξοχα, καλή διάθεση και χρόνος.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 10:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και "μαζεύονται" οι μέρες, και το καλοκαιράκι μάς αποχαιρετά (μόνο ημερολογιακά, γιατί από ζέστες και μπάνια θα πάμε τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβρη, όπως και πέρσι αλλά και πρόπερσι) λέω να αρχίσουν να πέφτουν οι προτάσεις για το meeting point...
και να αρχίζουμε να "ψηφίζουμε" για το πού θα είναι καλύτερα....

Δεκτές όλες οι προτάσεις για ανοιχτά ευρύχωρα ταβερνάκια (λόγω της προβλεπόμενης αθρόας προσέλευσης μελών!) εκτός από του Μπαϊρακτάρη λόγω των γνωστών συνειρμών που αμαύρωσαν τη φήμη του, από στελέχη του κυβερνώντος κόμματος...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 13:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εκτός από του Μπαϊρακτάρη λόγω των γνωστών συνειρμών που αμαύρωσαν τη φήμη του

sto kafeneio tis boulis tha itan mia orea idea

i vote:bouli

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 20:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sto kafeneio tis boulis tha itan mia orea idea

Ωραιότατη η ιδέα Σύντεκνε Ριζίτη, και να'σουνα σίγουρος πως τα 3/4 αυτών που είναι μέσα στη Βουλή θα βγαίναν σκάρτοι και off μετά από μια σοβαρή φιλοσοφική συζήτηση....

Αλλά παρόλα αυτά είναι εκεί που είναι και κάνουν αυτά που κάνουν με τη δική μας συν-ενοχή...

Εγώ προτείνω και ως θέμα της 1ης μας συνάντησης τη "Δημοκρατία", γιατί δεν προλαβαίνω να τα γράψω αναλυτικά στο αντίστοιχο topic του vril...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 15:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΣΕ ΟΝΟΜΑΖΩ ΦΙΛΟ(ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ)
ΑΛΛΑ "ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΥΘΑΓΟΡΑ"
ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΛΕΞΗ, ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΝΤΑΜΩΘΟΥΜΕ.

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΙΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΙ ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΝΑ ΠΩ. ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΟΣΗ ΕΙΡΩΝΕΙΑΣ.-

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ 1/4 ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΟ MAIL ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΟΑΤΝ ΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΡΟΕΤΙΜΑΣΤΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ!...

ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥΣ.

ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ...


`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 03:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, ο Σεπτέμβρης μπήκε (και τον φάγαμε τον μισό...)
Δεν κανονίζουμε τίποτα για τώρα στα κοντά? (Πχ την ερχόμενη Κυριακή)

quote:
ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΣΕ ΟΝΟΜΑΖΩ ΦΙΛΟ(ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ)
ΑΛΛΑ "ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΥΘΑΓΟΡΑ"
ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΛΕΞΗ, ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΝΤΑΜΩΘΟΥΜΕ.

Ριζίτη είσαι και φίλος και αγαπητός
κι ελπίζω σύντομα να τα πούμε κι από κοντά!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 20:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά τι λέτε για το μεθεπόμενο Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου (μία μέρα μετά από τη φθινοπωρινή ισημερία); Προτείνω να κάνουμε τη συνάντηση κάτω από την Ακρόπολη και να αποφασίσουμε ένα βασικό αρχικό θέμα συζήτησης - και ότι κάτσει στην πορεία. Καλό θα ήταν να γίνει "ρεφενέ" συμπόσιο και να φέρουν κάποιοι το κρασί, κάποιοι άλλοι κάποιο μεζέ κ.λ.π.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 01:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιδιά τι λέτε για το μεθεπόμενο Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου (μία μέρα μετά από τη φθινοπωρινή ισημερία);

Ωχ, φίλε Αστροψυχή το συγκεκριμένο Σ/Κ θα βρίσκομαι εκτός Αττικής εκτάκτως! Δεν γίνεται να το κάνουμε την ερχόμενη Κυριακή 18/9/05 ??? Ή αλλιώς το Σ/Κ 1-2 Οκτωβρίου...

Επίσης δεν παίζει τίποτα για καθημερινή? Καμιά Πέμπτη, Παρασκευή?

Τώρα, το λέω από τη δική μου σκοπιά βέβαια...Καλό θα ήταν να πούνε και άλλοι τη γνώμη τους να δούμε αν μπορούμε να βρούμε "χρυσή τομή"...

quote:
Προτείνω να κάνουμε τη συνάντηση κάτω από την Ακρόπολη και να αποφασίσουμε ένα βασικό αρχικό θέμα συζήτησης - και ότι κάτσει στην πορεία. Καλό θα ήταν να γίνει "ρεφενέ" συμπόσιο και να φέρουν κάποιοι το κρασί, κάποιοι άλλοι κάποιο μεζέ κ.λ.π.

Σ'αυτά συμφωνώ 100% !


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 18:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πυθαγόρα ότι αποφασίσει η πλειοψηφία. Ας ακούσουμε και τις απόψεις των άλλων φίλων (θα τους στείλω προσωπικά μυνήματα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 20:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα απο το Σ/Κ 1-2 Οκτωβρίου και μετά μπορώ και εγώ.
μέχρι και τέλος του οκτωβρίου.

σε αντίθετη περίπτωση , στην επόμενη συνάντηση.
ευχαριστώ.

`
in desert...

Edited by - rizitis on 15/09/2005 20:31:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 01:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από μένα.
Νομίζω πως αρχές Οκτώβρη θα ήταν καλύτερα και για μένα.Η μέρα δε με απασχολεί,αν καταφέρω να είμαι Αθήνα οποιαδήποτε μέρα θα είναι διαθέσιμη.
Εις το "ειδήν" λοιπόν....

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 01:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για το Σ/Κ 1 ή 2 Οκτωβρίου ποιοι είναι "μέσα" (να σηκώσουν το χέρι!)

Αυτή είναι η τελική μου πρόταση, και από ότι είδα εξυπηρετεί και άλλους...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 11:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ εγώ
Αρκεί να διευκρινίσετε μέρος και ώρα...
Θα χαρώ πολύ να συναντηθούμε


"Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει"

Edited by - actr on 16/09/2005 11:21:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 14:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρκεί να διευκρινίσετε μέρος και ώρα...
Θα χαρώ πολύ να συναντηθούμε

Το μέρος φίλε actr θα είναι αυτό που έχει προτείνει και ο εισηγητής του θέματος, δηλαδή ο φίλος Αστροψυχή.
Μιλάω φυσικά για την Ακρόπολη που έχει αναφερθεί σε παραπάνω posts.

Για την ημερομηνία 1-2/10 βλέπω ήδη ότι φτιάχνουμε "ομάδα μπάσκετ"
μιας και συμπληρώσαμε πεντάδα (Αστροψυχή, rizitis, PY8AGORAS, actr, lizzard_king).
Αντε με το καλό και για 11άδα και "ομάδα ποδοσφαίρου"!

Πάμε γι'άλλα
πάμε γι'άλλα!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 16/09/2005 14:51:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 21:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1-2/10. Κρατήστε θέση στο πάγκο. Παίζω καλύτερα ως... αναπληρωματικός!

Τα σέβη μου & Look my υπογραφή (είπαμε : Γιουνιβέρσαλ κομπάτιπλ)

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 13:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω Σάββατο 1 Οκτωβρίου. Να το ξεκινήσουμε κατά τις 20:00 (σκοτεινιάζει νωρίς τότε) και να έχουμε "καβάντζα" και τα ταβερνίδια της Πλάκας (αλλά και Μοναστηράκι - Θησείο) να συνεχίσουμε εκεί αργότερα το συμπόσιο μας, αν τυχόν πλακώσει ψύχρα. Πόσα άτομα - στα σίγουρα - μπορεί να φέρει ο καθένας μας; Εγώ μπορώ σίγουρα 3 και μάξιμουμ 10.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 14:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία φίλε Αστροψυχή!

Έκλεισε λοιπόν για Σάββατο 1 Οκτωβρίου!
Και η ώρα είναι μια χαρά!

Όσο για τα άτομα εγώ μπορώ να φέρω σίγουρα άλλα 2, με δυνατότητα υπό τις βέλτιστες προϋποθέσεις να γίνει 7 ή και 8 αυτό το νούμερο, αλλά πέραν των 2 δεν μπορώ να εγγυηθώ για τους άλλους....


quote:
1-2/10. Κρατήστε θέση στο πάγκο. Παίζω καλύτερα ως... αναπληρωματικός!

Deva πόσες θέσεις να σου κρατήσουμε? Μία ή δύο?
Και ποιος θα είναι στον πάγκο, και ποιος θα παίζει μέσα?
Εσύ και το τζίνι σου εναλλάξ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 17/09/2005 14:16:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 14:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Me and my monkey ...

`
in desert...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jk74
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 19:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jk74  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κανονισω να ειμαι και εγω στη συναντηση. Μαλλον θα φερω και 1-2 συζητητες ακομα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 19:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα θα έρθω και εγώ. ΄Εκλεισε Σάββατο πρώτη του μήνα;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 19:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Deva πόσες θέσεις να σου κρατήσουμε? Μία ή δύο?
Και ποιος θα είναι στον πάγκο, και ποιος θα παίζει μέσα?
Εσύ και το τζίνι σου εναλλάξ?

Κοίτα Πυθαγόρα, σίγουρα θα είναι και το τζίνι μαζί μου, δεν τ' αφήνω δηλ. εγώ ποτέ μόνο του. Αλλά το τζίνι, δεν πιάνει θέση φίλε, κάθεται χωρίς να κάθεται δηλ. Οπότε, θα έρθω μόνος...

Μία θέση για μένα, Αστροψυχή.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 17/09/2005 19:59:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 11:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


ναρθω και γω μιας και στις αρχες Οκτωβρη μπορω?


δεν εχω τζινι, ουτε μαϊμου, αλλα εχω μεγαλο κεφαλι! (αφου δεν βρισκω καπελο να φορεσω )

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσω να έρθω.
Πέστε ακριβώς που, και ώρα και αν είναι θα σας βρώ.

α!!!σε περίπτωση που η διαίσθηση δεν λειτουργήσει πως θα γνωριστούμε για να μην βρεθούμε ανάμεσα σε κανένα γκρούπ γιαπωνέζων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 14:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκλεισε λοιπόν για Σάββατο 1 Οκτωβρίου, στις 20:00. Χώρος που προτείνω είναι κάτω από την Ακρόπολη, στα περίχωρα του Αρειου Πάγου (τα γνωστά βραχάκια που γλυστράνε, όπου συνήθως βέβαια εκείνες τις ώρες είναι "ζευγαρομαστρώνας" (για να το θέσω κομψά). Εμείς, πάντως, δε θα ενοχλήσουμε. Μένει να αποφασίσουμε ένα βασικό θέμα (κορμό) συζήτησης (αν και στη συνέχεια η παρείστικη φιλοσοφική μας συζήτηση μπορεί να επεκταθεί οπουδήποτε). Να ξεκινήσω εγώ, θέτοντας το κλασικό θέμα του έρωτα ("ο έρωτας του 21ου αιώνα, σε διαλεκτική με τον έρωτα του "Συμποσίου" ( τίτλος βιβλίου του Πλάτωνα, εκδίοσεις "Κάκτος", γνωστό και με τον τίτλο "Περί Ερωτος"). Προτείνω να διαβάσουμε όλοι το "Συμπόσιο", που μιλάει ακριβώς για τον έρωτα, έτσι ώστε να είμαστε "διαβασμένοι". Βέβαια, θα επικρατήσει το θέμα προς συζήτηση που θα αποδεχτούμε πλειοψηφικά.

Διαδικαστικά, πρέπει να υπάρχει κάποιος "συμποσίαρχος" που να οργανώνει τη συζήτηση και να απευθύνει το λόγο. Θα επιθυμούσα να προτείνουμε για συμποσίαρχο κάποιον άλλο, εκτός από μένα.

Συμπόσιο χωρίς γάργαρο κρασί και μεζέ δε γίνεται. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, θα πρότεινα να κάνουμε το συμπόσιο "ρεφενέ", να φέρει ο καθένας από λίγο καλό κρασάκι και λίγα "καναπεδάκια" (γενικά, μεζέδες που τρώγονται στα όρθια και με τα χέρια, που να μην απαιτούν μαχαίρι και πηρούνι και να μη λερώνουν εύκολα (τυροπιτάκια, λουκανικάκια κ.λ.π.). Ας ετοιμάσουμε εμείς ή ας βάλουμε τις γυναίκες μας, τις μανάδες μας κ.λ.π. να φτιάξουν κάτι τις (όχι πολλά, δεν είναι για να κουράσουμε κανένα. Ο καθένας ας φέρει από λίγα).

Μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει συμμετοχή 9 άτομα: Αστροψυχή, Rizitis, Py8agoras, Actr, Lizzard King, Deva Parinito, JK74, Αφροδίτη, Johniebegood. Εγώ θα φέρω σίγουρα τρεις ακόμη, ο Py8agoras 2 ακόμη και o JK74 ένα. Σύνολο 15. Από προηγούμενη εμπειρία ένας ιδανικός αριθμός για να ξεκινήσει ένα τέτοιο συμπόσιο είναι γύρω στα 25 άτομα. Εχουμε ακόμη καιρό και είμαστε ανοιχτοί σε καινούργιες συμμετοχές (παράκληση, όμως, μη μας έρθετε κατευθείαν εκεί, δηλώστε πρώτα τη συμμετοχή σας εδώ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαδικαστικά, πρέπει να υπάρχει κάποιος "συμποσίαρχος" που να οργανώνει τη συζήτηση και να απευθύνει το λόγο. Θα επιθυμούσα να προτείνουμε για συμποσίαρχο κάποιον άλλο, εκτός από μένα.

Απ! φιλαράκι, σε τσάκωσα! Εσύ δεν άνοιξες το θέμα ? Εσύ δεν το ξεκίνησες όλο αυτό ? Μας άναψες φωτιές δηλ. και τώρα προσπαθείς να μας την κάνεις γυριστή ? Παλιά! Πολύ παλιά!

Εσύ θα είσαι "συμποσίαρχος". Μια και το ανέφερες δηλ. Εσύ ! Ήταν να μην το αναφέρεις. Τώρα που το ανέφερες, την πάτησες...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 18/09/2005 22:21:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το κλασικό θέμα του έρωτα ("ο έρωτας του 21ου αιώνα, σε διαλεκτική με τον έρωτα του "Συμποσίου" ( τίτλος βιβλίου του Πλάτωνα, εκδίοσεις "Κάκτος", γνωστό και με τον τίτλο "Περί Ερωτος"). Προτείνω να διαβάσουμε όλοι το "Συμπόσιο", που μιλάει ακριβώς για τον έρωτα, έτσι ώστε να είμαστε "διαβασμένοι". Βέβαια, θα επικρατήσει το θέμα προς συζήτηση που θα αποδεχτούμε πλειοψηφικά.

Γνώμη μου : Τον έρωτα άμα δεν τον ζήσεις, ότι και να σε πει ο Πλάτωνας...

Δηλ, εμείς θα είμαστε εκεί, θα βλέπουμε τα ζευγαράκια να ερωτοτροπούν κι εμείς θα μιλάμε για Πλάτωνα ? Θα βλέπουμε δηλ. τους δίπλα να χουφτώνονται και εμείς θα κάνουμε φιλοσοφικές συζητήσεις για τον έρωτα ?

Πίκρα μεγάλη ! Θα 'χω και το τζίνι μαζί μου. Ω ρε γλέντια! Και τι να πούμε για τον έρωτα ? Αφού θα τον έχουμε μπροστά μας...

Ύστερα, ρε Αστροψυχή, εγώ σκοπεύω να φέρω και την κιθαρίτσα μου. Δηλ. εσείς θα μιλάτε για τον Πλάτωνα, κι εγώ θα τραγουδάω "Τα ορνιθοσκαλίσματα που γράφω με μολύβι"? Δηλ. πως το βλέπεις αυτό? Πάει?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 18/09/2005 23:11:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμείς, πάντως, δε θα ενοχλήσουμε.

Ok. Θα μας διώξουν αυτοί...

Νομίζω πως πρέπει να βρούμε κάτι πιο... "ανώδυνο"...

Κι έπειτα, σκοπός μας είναι να ενοχλήσουμε. Να ενοχλήσουμε το σύμπαν. Μoνάχα έτσι θα γυρίσει να μας κοιτάξει. Μονάχα έτσι θα πει "Α, τι κάνουν αυτοί εκεί κάτω ? Για να πάω να δω!"

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 18/09/2005 23:21:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού εκλέξαμε και συμποσίαρχο να του υπενθυμίσουμε τις υποχρεώσεις του!
Εκτός και αν «ρίψουμε τους αστραγάλους».


Τα μελήματα λοιπόν είναι :

Η τήρηση της ευκοσμίας και της τάξης.
Την ευπρεπή διασκέδαση και διεξαγωγή του συμποσίου σύμφωνα με τα παλαιά έθιμα και νόμους.
Οφείλει να μην μεθύσει ,αθορύβως δε και περιεσκεμμένος να διατάσσει ότι θεωρεί πως θα συντελέσει στην ψυχαγωγία των συμποτών.
Έχει το δικαίωμα να επιβάλει ποινή τιμωρία σε όποιον διαταράσσει το συμπόσιο η οποία ποινή θα πρέπει να προκαλέσει τον γέλωτα των υπολοίπων συμποτών.
Επίσης θα ορίσει την αναλογία του κράματος μεταξύ νερού και κρασιού στα ποτήρια.
Χρέος του επίσης είναι να διευθύνει εκτός από την παιδία και την διασκέδαση των συμποτών προς την ευρυθμότερη αλλά και την ευθυμότερη διεξαγωγή του συμποσίου.

Καλορίζικος!

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1411133
Maintained by Digital Alchemy