ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 20:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι/ αγαπητές φίλες,

να δώσουμε όλοι εδώ ένα ΟΡΙΣΤΙΚΟ "παρών" πριν τη μεγάλη αυριανή μέρα (ή νύχτα)!

Εχουν ήδη δώσει οριστικό "παρών" η Αστροψυχή, η Karma, ο Πυθαγόρας, ο Ριζίτης, ο Johniebegood και η Αφροδίτη. Οσοι άλλοι θέλουν να έρθουν αύριο στην ανοιχτή, παρείστικου χαρακτήρα, φιλοσοφική μας συζήτηση κάτω από την Ακρόπολη (δείτε προηγούμενες καταχωρήσεις μας) ας το δηλώσουν οριστικά εδώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 22:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχουν ήδη δώσει οριστικό "παρών" η Αστροψυχή, η Karma, ο Πυθαγόρας, ο Ριζίτης, ο Johniebegood και η Αφροδίτη. Οσοι άλλοι θέλουν να έρθουν αύριο στην ανοιχτή, παρείστικου χαρακτήρα, φιλοσοφική μας συζήτηση κάτω από την Ακρόπολη (δείτε προηγούμενες καταχωρήσεις μας) ας το δηλώσουν οριστικά εδώ!

Τι?
Μόνο τόσοι λίγοι θα είμαστε?

Εγώ πάντως θα έρθω έτσι κι αλλιώς
(ιδίως μετά τις "φήμες" που κυκλοφόρησαν, ότι μεταφέρονται με "μυστική αποστολή" πολλά λίτρα τσικουδιάς σήμερα το βράδι, από τα Χανιά στην Αθήνα...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 23:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ξέρατε πόσο θα ήθελα να σας γνωρίσω...! Ομως είμαι στην άκρη του Πουθενά... ΤΕΡΜΑ ΘΕΟΥ , ΑΡΧΗ ΑΛΛΑΧ που λένε... είμαστε στην Ορεστιάδα, μπροστά στην πρωτη τη γραμμή! Οπότε είναι πολύ δύσκολο για εμένα να παρευρεθώ. (Γιατί να μην έχω δει το post νωρίτερα???) Πάντως Θεού θέλλοντος και καιρού επιτρέποντος θα παρευρεθώ στο επόμενο το οποίο να μην αργήσει πολυ να γίνει ok???? Good luck για άυριο αγαπητοι...!!! :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 00:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παγών κι εγώ!

Edited by - Αίολος on 01/10/2005 00:05:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 05:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ θα έρθω.τελικά τα κταφέρα.....

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 05:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε!Αστροψυχή,αν περάσεις από δω,ρίξε μια ματιά και στο mail σου...
Ευχαριστώ...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 12:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανακεφαλαιώνουμε μέχρι στιγμής:

Στην παρείστικη συζήτηση μας θα λάβουν μέρος:

- Αστροψυχή
- Κάρμα
- ο Πυθαγόρας
- ο Ριζίτης
- ο Johniebegood
- η Αφροδίτη
- ο Αίολος
- ο Lizzard King

Εκκρεμούν ο Δημήτρης, η Nightingail και η Aisof που σε πρώτη φάση έχουν δηλώσει ότι θα έρθουν. Αρα θα είμαστε το λιγότερο 8 άτομα, με προοπτική να ξεπεράσουμε τα 11. Αν τώρα φέρουν μερικοί από μας και κάνα φιλαράκι (εγώ θα φέρω) θα φτάσουμε γύρω στα 20, που είναι μία καλή παρέα για (παρείστικη) φιλοσοφική συζήτηση.

Οι προγνώσεις της μετεωρολογικής (νάσαι καλά Ριζίτη) συνεχίζουν να μιλούν για καταιγίδα απόψε το βράδυ στις 21:00 στην Αθήνα. Οπότε έχουμε προσανατολιστεί περισσότερο στον κλειστό χώρο και ενδεχομένως σε ταβέρνα. Το σημείο συνάντησης μας λέω να το αλλάξουμε, γιατί αν έχει καταιγίδα ο Αρειος Πάγος δεν είναι και το καλύτερο μέρος για να βρίσκεσαι. Τι θα λέγατε να συναντηθούμε μέσα στον ηλεκτρικό σταθμό στο Μοναστηράκι; Στέλνω προσωπικά σε όλους το κινητό μου για να συνεννοηθούμε καλύτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 13:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις απολογίες μου, αλλά ξέχασα και τον Deva Parinito. Ηταν σίγουρα φροιντικό "lapsus", μια και υποψιάζομαι ότι ο Deva χρησιμοποίησε βουδιστικές επικλήσεις, έτσι ώστε να ρίξει καταιγίδα στην Αθήνα την ώρα της συνάντησης μας και να πάμε όλοι τελικά στην ταβέρνα, όπως επιθυμούσε ο ίδιος από την αρχήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 16:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο Μοναστηράκι στις 20:00 αστροψυχή;
Εντάξει από 'μένα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 17:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
- Τελευταίο μήνυμα πριν τη συνάντηση μας:

Λόγω καιρικών φαινομένων, το καινούργιο σημείο συνάντησης μας είναι ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ, ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ, στις 20:00 (ψάξτε τον τύπο που θα έχει στο πέτο του ψιλού μπεζ μπουφάν του θα φορά ένα καρτελάκι που με κόκκινα μεγάλα γράμματα θα γράφει Π.Φ.Σ.). Στη συνέχεια θα κατευθυνθούμε σε κλειστή αίθουσα.

Πιστεύω να έχετε όλοι το κινητό μου.

Αντε, και καλή συνάντηση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 13:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΕΙΣΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ, Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ!

Με δύο λόγια, η περιγραφή για το τι έγινε χτες το βράδυ: ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ ΒΡΑΔΥΑ!

Σε μία Αθήνα υγρή και ηλεκτρισμένη από την καταιγίδα και από το hype του Σαββατόβραδου, άνθρωποι από όλη την Ελλάδα (άλλος κατέβηκε ειδικά από τη Θεσσαλονίκη, άλλος ανέβηκε από τα Χανιά) εντελώς άγνωστοι μεταξύ τους, άντρες και γυναίκες, υπακούοντας όλοι σε ένα κοινό "κάλεσμα" συναντήθηκαν μυσταγωγικά - και με ένα μικρό πετάρισμα στην καρδιά, σαν εκείνο που ένιωθαν κάποιες κοπέλες και αγόρια δίπλα μας που περίμεναν το καινούργιο τους ταίρι - στην αίθουσα του ηλεκτρικού σταθμού στο Μοναστηράκι.

Βλέμματα ζεστά από την αρχή, ειλικρινή χαμόγελα. Μετά τις πρώτες συστάσεις - και την ελαφριά παραδοξότητα του να βλέπεις ένα nickname να υλοποιείται σε άνθρωπο μπροστά σου - κατευθυνθήκαμε στον τόπο της τέλεσης του συμποσίου (που λόγω καιρικών συνθηκών άλλαξε και από τους πρόποδες της Ακρόπολης μετατέθηκε σε μία συμπαθητική ταβέρνα). Μία ολόκληρη, ήσυχη και καλής αισθητικής ημιυπαίθρια αίθουσα ήταν μόνο για μας. Αρχισαν αμέσως οι συνομιλίες, αυθόρμητες, φιλικές, ζεστές, παθιασμένες.

Εδενε τόσο πολύ η ομήγυρης - με τη βοήθεια των νόστιμων μεζέδων και της τσικουδιάς του Ριζίτη - που κοντέψαμε να ξεχάσουμε το λόγο της συνάντησης μας. Εκεί, όμως, άστραψε και βρόντησε ο Deva Parinito, που μας παρότρυνε να εγκαταλείψουμε τις ανέμελες φλυαρίες και να επικεντρωθούμε στο στόχο μας.

Θέμα μας ο έρωτας. Ποιος είναι, γιατί είναι τόσο σημαντικός, πόσο άλλαξε - αν άλλαξε - από την εποχή του Πλάτωνα. Και ξαφνικά απογειωθήκαμε! Επαιρνε ο ένας το λόγο (κυκλικά, όπως στην αρχαιότητα) και έλεγε τόσο βαθυστόχαστα πράγματα που μέσα μου μονολογούσα: "πάει, αυτός/αυτή τα είπε όλα! Δεν έμεινε να πουν τίποτε άλλο οι άλλοι!" για να ακούσω μετά έκπληκτος τον επόμενο συνομιλητή να λέει ("χτίζοντας" κατά κάποιον τρόπο πάνω στην ενέργεια του προηγούμενου συνομιλητή) εξίσου βαθυστόχαστα πράγματα που συμπλήρωναν τα προηγούμενα, και όλο αυτό σε μία διαρκή κλιμάκωση, όσο περιφερόταν η συζήτηση από πρόσωπο σε πρόσωπο! Είμαι βέβαιος ότι κάπου εκεί κοντά από τον τόπο ομιλίας μας τα κόκκαλα του Πλάτωνα θα έτριζαν από χαρά, για τα όσα άκουγε να λένε οι μακρυνοί του αυτοί απόγονοι ! Για ένα μόνο στενοχωρήθηκα: που δεν είχα ένα κασετοφωνάκι να καταγράψω τα όσα μοναδικά ειπώθηκαν! Γι΄αυτό παρακαλώ όλους τους Π.Φ.Σ.ίτες να θυμηθούν τι είπε ο καθένας χτες το βράδυ πάνω στον έρωτα και να μου το στείλουν σε E-mail έτσι ώστε να συνθέσω τα κείμενα και να παρουσιάσω εδώ - κάπως συνοπτικά - τη συζήτηση μας, προς χρήση όλων των φίλων αυτού του δικτυακού τόπου, που μας φιλοξενεί και που ουσιαστικά μας έφερε σε επαφή.

Αν και συνήθως σε μία παρέα κάποιοι περνούν καλά, κάποιοι άλλοι βαριούνται και κάποιοι μπορεί να αισθάνονται και άσχημα, στη χθεσινή μας φιλοσοφική παρέα καταλάβαινες από την ενέργεια που υπήρχε ότι όλοι είμαστε δεμένοι, ότι όλοι είχαμε γίνει ένα, και αυτή η εμπειρία σπανίζει και όταν συμβαίνει είναι ευλογημένη! Ετσι, πριν χωρίσουμε δώσαμε την υπόσχεση ότι θα την επαναλάβουμε όσο το δυνατόν πιο σύντομα, δηλαδή την επομένη (θα ξανασυγκεντρωθούμε σήμερα, Κυριακή)!

Παρ' όλο που περάσαμε πολύ καλά και κατά συνέπεια θα έπρεπε να προστατεύσουμε την άρτι δημιουργηθείσα όμορφη παρέα μας από αστάθμητες εξωτερικές επιδράσεις, εξακολουθούμε να θεωρούμε ότι δεν είμαστε μία "κλίκα" αλλά μία ανοιχτή παρέα. Επομένως, καλωσορίζουμε όσους θέλουν να έρθουν, αρκεί να το δηλώσουν εδώ!

Εις το επανιδείν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 13:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηταν πολύ ωραία παιδιά! Με το απαραίτητο φυσικό τρακ που συνοδεύει την πρώτη γνωριμία μεταξύ "ξένων".
...αλλά η εξέλιξη το εξαφάνισε!
Και με την τσικουδιά του riziti (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!), πέρασε μια πολύ ευχάριστη βραδυά.
Τγέλα!

Πότε; Που;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 15:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα !

Η βραδιά ήταν καταπληκτική !!!!!!!!!

Η παρέα ζεστή, αυθόρμητη, γεμάτη θετική ενέργεια ! Μιλήσαμε για πολλά και αξιόλογα θέματα (για τον έρωτα, τη φυσική, τη μεταφυσική, την Αστρολογία, προβληματισμούς της εποχής μας κ.α.).

Δίνω τα συγχαρητήριά μου σε όλους τους ομιλητές, όχι μόνο για τη συμμετοχή τους και τις απόψεις τους, αλλά για το γεγονός ότι είναι σπάνιο στην εποχή μας, να υπάρχουν άνθρωποι με τόσες αξίες πνευματικές και ηθικές και τέτοια καλλιέργεια ψυχής !!!

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 16:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ESOTERICA FORUMS ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΗΚΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΧΘΕΣ !

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΒΡΑΔΥΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!!!!

Η ΣΥΝΕΧΙΑ ΣΗΜΕΡΑ...


`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 16:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ξερατε ποσο σας ζηλευω!!!
Μακαρι να ειχα την δυνατοτητα.
Φανταζομαι την εικονα!!!
Τα εχω ζησει και μου λειπουν αφανταστα!!!
Μακαρι να μπορουσα να σας γνωρισω ολους!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 16:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι προλαλήσαντες και ιδίως ο αγαπητός φίλος Αστροψυχής νομίζω ότι έχουν καλύψει με τις περιγραφές και τις εντυπώσεις τους την πολύ όμορφη και θετική ατμόσφαιρα που βιώσαμε όλοι όσοι παρευρεθήκαμε στην 1η ΠΦΣ εχθές το βράδι.

Πολλά ευχαριστώ και στο Ριζίτη αλλά και στον Deva οι οποίοι έγραψαν αρκετά χιλιόμετρα για να είναι στην παρέα μας, και ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ στον αγαπητό Ριζίτη τα εύσημα για την εξαιρετική του τσικουδιά (που "τιμήθηκε" δεόντως!)

Στο επανιδείν λοιπόν
και ελπίζω όχι μόνο να αυξανόμεθα και να πληθυνόμεθα, αλλά να κατακτήσουμε όλοι κάποια "higher levels" ( )τόσο στη φιλοσοφία όσο και στην πνευματική μας προαγωγή εν γένει, μέσα από κύκλους τέτοιων συζητήσεων!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 19:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ηταν λαμπερά. Βρε φιλαράκια όμως αυτή η τσικουδιά [ΡΙΖΙΤΗ ΜΑΣ ΕΚΑΨΕΣ] με ζάλισε. Συν τα τέσσερα ποτηράκια κόκκινο κρασί. Ανάμεσα σε πολύ γλυκύτατες παρουσίες, συζητήσαμε φωνάξαμε μιλήσαμε χαιδέψαμε ποιητικά τα αυτάκια μας και μπήκαμε σε φωτεινούς δρόμους.
Ευχαριστώ όλους. ΄Ηταν ο πιό γλυκός μήνας τούτος, εισήλθε γλυκά θαρρετά με κουβέντες όμορφες και μιά παρέα που έσταζε...μέλι, άντε και τσικουδιά.
Πάντα τέτοια.
Ωραίο το θέμα ΕΡΩΤΑΣ αλλά δεν εξαντλείται.
Και ως ερωτευμένο ον προτείνω να επαναληφθεί ΑΣΤΡΟΨΥΧΗ σε 20 τουλάχιστον συναντήσεις που θα ακολουθήσουν.
Θα διαβάσω και ποίηση.
΄Ενσταση;
Καμμία;
΄Εγινε.
Ευχαριστώ όλους και όλες.
Κάρμα είσαι γλύκα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έρωτά μου, μην ακούς τι λέω,
ύμνους, απειλές και παρακάλια,
γέλα αν το θέλεις όσο κλαίω,
μείνε εσύ κι ας γίνω εγώ πιο χάλια.

Γίνε Έρωτα σκληρός σαν το ατσάλι,
μην σκεφτείς ποτέ ελεημοσύνη,
σαν να ‘σαι θάνατος π’ ανοίγει την αγκάλη,
πάλι θα σου χρωστώ ευγνωμοσύνη.

Λιώσε με, προχώρα την δουλειά σου,
ξέρω τώρα πια αυτό που είσαι,
είμαι ένας δικός σου, χάρισμά σου,
φύγε αν θες, ψυχή μου κάβους λύσε.

Γίνε Έρωτα σκληρός σαν το ατσάλι,
μην σκεφτείς ποτέ ελεημοσύνη,
σαν να ‘σαι θάνατος π’ ανοίγει την αγκάλη,
πάλι θα σου χρωστώ ευγνωμοσύνη.

Εις το επανιδείν παίδες!

Υποκλίνομαι,
Deva Parinito


Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 03/10/2005 16:58:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 18:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-Γιά τη συνάντηση-

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ...
Συνάντηση που αγκάλιασε τον έρωτα,
τα χρώματα φωτός και ευτυχίας,
μιά φλόγα στης ορμής τ΄αξιοθέατα
μπαλάντα στη βροχή της δυστυχίας.

Κι αν φαίνεται στα χρόνια μας πως ξέφτισε
αιώνιος πονά λυγά και λυώνει,
κρασί γλυκό που πάλι αργομέθυσε
αγέρι που το δάκρυ μας στεγνώνει.

Ποιός είναι δεν το ξέρουμε κι ας φαίνεται,
τρυπώνει στις καρδιές και αντανακλάται
στο είναι ξεψυχά τρελλά και καίγεται,
στην ένταση βουρκώνει και φοβάται.

Μα αν έχει της λιακάδας το ανάσασαμα
δεν πρόκειται ποτέ του να ξεφτίσει
σ΄αιώνιο παράφορο λαμπάδιασμα
και μέσα από το θάνατο θ΄ανθίσει.

Μα αν έχει του φιλιού το γλυκοσάλεμα
των λάγνων ηδονών την αμαρτία
θα γεύεται της βούλησης το άναμμα
θα γράφει στα φεγγάρια ιστορία.

Ο έρωτας σ΄αγάπη μεταφράζεται
αν γίνουν τα δυό ετούτα ένα
σε σώματα και πνεύματα αγκαλιάζεται
κι αυτή είναι του σύμπαντος η γέννα.

Μορφές ψυχές πνοές και σώματα
μπαλάντες που μυρίζουνε γαλήνη
κι εκείνα της συνύπαρξης τα χρώματα
γιά πέστε μου ποιός ξέρει να τα σβήνει.

Ο έρωτας γεννιέται στον παράδεισο
μα αν είναι ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΑΝΑΣΑΙΝΕΙ
αυτό που αντικρύζουμε σαν άβυσσο
μπορεί να μας πεθαίνει. Μα ανασταίνει.

Μπορεί να μας πεθαίνει...Μ΄ανασταίνει...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Ο έρωτας χωρίς αγάπη
η αγάπη χωρίς έρωτα.
ΠΟΤΕ
Αυτά είναι πεμπτουσία κι υπέρβαση μόνο αν ενώνονται μαζί.
Ακατάλυτα.
Με ειλικρίνεια.


[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 23:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστροψυχή

Γεμάτη εικόνες η παρουσίασή σου. Μας μετέφερες το κλίμα και το άρωμα της συνάντησής σας με ζεστό και απλό τρόπο.
Η ιδέα σου - σας για τις παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις, προσθέτει ένα ακόμα θεμέλιο για να μεταφερθεί το πνεύμα των forums στον φυσικό κόσμο. Εύχομαι να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια και να μεγαλώσει η παρέα. Εάν το είχα αντιληφθεί εγκαίρως, θα ήμουν κι εγώ κοντά σας. Δεν πειράζει όμως, την επόμενη φορά.

Και εκ μέρους της ομάδας συνεργατών του ESOTERICA, ένα μεγάλο μπράβο στην πράξη σου, να καταθέσεις εδώ στη συζήτηση, την παρουσίαση της συνάντησής σας. Όταν η δραστηριοποίηση και η πρωτοβουλία των μελών, που βρίσκουνε κοινό πεδίο αναζήτησης στο ESOTERICA, αποδίδει στην κοινότητα τμήμα των αποτελεσμάτων του έργου τους, τότε αυτή η δραστηριοποίηση μπορεί να αποβεί ωφέλιμη για όλα τα μέλη.

Ευχαριστούμε και όλα τα μέλη, για τα καλά τους λόγια

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 09:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο επανειδείν Deva!
Οταν περάσω από τα μέρη σου θα σου σφυρίξω.
Είσαι ευπρόσδεκτη Αμαλίτσα κι ας μ' έχεις "κοκκινήσει"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 14:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ηταν τόσο όμορφα. Δυναμικά. Εκφραστικά. Ζωηρά. Εγώ τώρα όμως που λάτρεψα την τσικουδιά τι να κάνω; Εδώ που τα λέμε αν την -μπερδέψει- την ανακατέψει είναι η σωστή λέξη, -κανείς έστω και γλυκά- με κόκκινο γλυκόπιοτο κρασί δυσκολεύουν τα πράγματα. Αρχίζουν οι ζαλάδες. Ευτυχώς ήμουν σε καλά χέρια. Μακάρι να πραγματοποιηθούν και τέτοιες άλλες ωραιότατες συγκεντρώσεις με υπέροχη κουβέντα και μπόλικες ανάσες ψυχής. Πολύ φωτεινότητα φιλαράκια. Ενεργειακή κατάνυξη.
Αυτό ταιριάζει εδώ.
Σας χαμογελώ.

Εκείνο το βραδάκι όντως πετούσα.
Γερά φτερά.

Δεν ξέρω αν είναι όμορφα τα φτερά μου
μα να με πιάσεις δεν μπορείς
υψώνω τα πανάρχαια οχυρά μου
όνειρά μου
θαύματά μου
κύματά μου
ίσως γιά τ΄αύριο να απορείς...
Πέταξα...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 18:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πόσο σας χαίρομαι για αυτό που κάνατε και πόσο σας ζηλεύω, κρίμα που δεν το κατάλαβα νωρίτερα ελπίζω να το επαναλάβεται με χαρά θα παραβρεθώ.

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 20:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εμείς σε ευχαριστούμε Αμαλία για τα καλά σου λόγια!

Σαφώς και σε περιμένουμε στην επόμενη συνάντηση μας, όπως και εσένα Τριανταφυλλένια, και όλους τους φίλους και φίλες. Οι συναντήσεις μας είναι και θα παραμείνουν ανοιχτές - αν και τα συγκεκριμένα άτομα που παρευρέθηκαν στην πρώτη Π.Φ.Σ. έδεσαν πολύ ενεργειακά . Παρόλα αυτά δε θέλουμε να μετατραπούμε σε μία κλειστή "κλίκα", γιατί κάτι τέτοιο είναι ενάντιο στο πνεύμα της φιλοσοφίας.

Αδημονώ να λάβω μία περίληψη των όσων είπαν οι Π.Φ.Σίτες εκείνη τη βραδυά για τον έρωτα (γιατί να μην πάρω κασετοφωνάκι);

Θα επεξεργαστώ ta E-mails που θα λάβω και θα παρουσιάσω συνοπτικά εδώ το "μοναστηριότικο" Συμπόσιο μας για τον Ερωτα.

Οι φιλοσοφικές συζητήσεις δεν τελειώνουν ποτέ και λέω να ανοίξω ένα Νήμα για τον έρωτα. Σας περιμένω να γράψετε τις απόψεις σας εκεί.

Μια ζεστή αγκαλιά σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 13:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε το καινούργιο ιστονήμα που άνοιξε με θέμα την καινούργια, δεύτερη Παρείστικη Φιλοσοφική Συνάντηση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δείτε το καινούργιο ιστονήμα που άνοιξε με θέμα την καινούργια, δεύτερη Παρείστικη Φιλοσοφική Συνάντηση!

Λάβαμε γνώση!
το Μήνυμα ελήφθη


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 10:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια παράκληση....την επόμενη φορά ας βρεθεί ένας τρόπος να ξερω ότι θα βρεθείτε,άσχετα άν μου είναι δύσκολο να φύγω απο δω...η ελπίδα ότι θα τα καταφερω με κανει να νοιώθω όμορφα.Μη μου το στερείστε λοιπον......ευχαριστω.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 20:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΓΑΛΑΝΗ ΣΦΑΙΡΑ ΜΕ ΤΟ ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ, ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΚΑΡΜΑ ΑΣΤΡΟΨΥΧΗ ΚΛΠ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.
Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy