ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 00:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ύστερα, ρε Αστροψυχή, εγώ σκοπεύω να φέρω και την κιθαρίτσα μου. Δηλ. εσείς θα μιλάτε για τον Πλάτωνα, κι εγώ θα τραγουδάω "Τα ορνιθοσκαλίσματα που γράφω με μολύβι"? Δηλ. πως το βλέπεις αυτό? Πάει?

Αγαπητέ Deva_Parinito

Αν είναι να φέρεις την κιθαρίτσα σου να μας το πεις, για να φέρω και εγώ τη δική μου !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 04:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ύστερα, ρε Αστροψυχή, εγώ σκοπεύω να φέρω και την κιθαρίτσα μου. Δηλ. εσείς θα μιλάτε για τον Πλάτωνα, κι εγώ θα τραγουδάω "Τα ορνιθοσκαλίσματα που γράφω με μολύβι"? Δηλ. πως το βλέπεις αυτό? Πάει?

Αγαπητέ Deva_Parinito

Αν είναι να φέρεις την κιθαρίτσα σου να μας το πεις, για να φέρω και εγώ τη δική μου !


Ωραία, βάλ'τε εσείς τις κιθάρες, να βάλω εγώ (και άλλοι)τη φωνή!
Ειδικά αν το ρεπερτόριο είναι αυτό που υπαινίσσεται ο Deva...

Αλλά για το μέρος και για το θέμα έχω κι εγώ τις μικροενστάσεις μου, όταν για αυτά που θα μιλάμε εμείς στη "θεωρία", άλλοι παραδίπλα θα τα εφαρμόζουν στην "πράξη"....
...και μεταξύ της θεωρίας και της πράξης, εννοείται ότι όλοι ψηφίζουμε πράξη, ειδικά σε αυτό το θέμα!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 12:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Deva_Parinito

[font=Comic Sans MS - Γνώμη μου : Τον έρωτα άμα δεν τον ζήσεις, ότι και να σε πει ο Πλάτωνας...

Δηλ, εμείς θα είμαστε εκεί, θα βλέπουμε τα ζευγαράκια να ερωτοτροπούν κι εμείς θα μιλάμε για Πλάτωνα ? Θα βλέπουμε δηλ. τους δίπλα να χουφτώνονται και εμείς θα κάνουμε φιλοσοφικές συζητήσεις για τον έρωτα ?

Πίκρα μεγάλη ! Θα 'χω και το τζίνι μαζί μου. Ω ρε γλέντια! Και τι να πούμε για τον έρωτα ? Αφού θα τον έχουμε μπροστά μας...


Κι έπειτα, σκοπός μας είναι να ενοχλήσουμε. Να ενοχλήσουμε το σύμπαν. Μoνάχα έτσι θα γυρίσει να μας κοιτάξει. Μονάχα έτσι θα πει "Α, τι κάνουν αυτοί εκεί κάτω ? Για να πάω να δω!"



[/font=Comic Sans MS - θα μπορουσαμε να κοιταμε και να σχολιαζουμε φιλοσοφικα (παντα) τα διαδραματιζομενα, τρωγοντας και πινοντας, με μουσικη υποκρουση την κιθαριτσα σου.

στα σημεια που η παρατηρουμενη "δραση" φτανει στο κρεσεντο της, θα τραγουδαμε εγω και ο Πυθαγορας για να μελετησουμε και τις αντιδρασεις των οργαζομενων στα ξαφνικα Σοκ.

[/font=Comic Sans MS - κι αφου σκοπος μας ειναι να ενοχλησουμε, θα μπορουσαμε να κραταμε ενα πανο που θα γραφει: ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΗΔΟΝΟΒΛΕΨΙΩΝ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ "Ο ΑΝΟΙΧΤΟΜΑΤΗΣ"

αν δεν ασχοληθει το συμπαν μαζι μας, θα ασχοληθουν τα ΜΜΕ - πρωτοσελιδο στην Εσπρεσο θα γινουμε βρε!


ηρθε η ωρα να γινουμε διασημοι!!!


.


εγω θα κραταω κρασόρακα και τυροπιτακια...


επισης μπορει να κραταω και κανα φιλο...

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 12:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αφού εκλέξαμε και συμποσίαρχο να του υπενθυμίσουμε τις υποχρεώσεις του!

Τα μελήματα λοιπόν είναι :

Η τήρηση της ευκοσμίας και της τάξης.
Την ευπρεπή διασκέδαση και διεξαγωγή του συμποσίου σύμφωνα με τα παλαιά έθιμα και νόμους.
Οφείλει να μην μεθύσει ,αθορύβως δε και περιεσκεμμένος να διατάσσει ότι θεωρεί πως θα συντελέσει στην ψυχαγωγία των συμποτών.
Έχει το δικαίωμα να επιβάλει ποινή τιμωρία σε όποιον διαταράσσει το συμπόσιο η οποία ποινή θα πρέπει να προκαλέσει τον γέλωτα των υπολοίπων συμποτών.
Επίσης θα ορίσει την αναλογία του κράματος μεταξύ νερού και κρασιού στα ποτήρια.
Χρέος του επίσης είναι να διευθύνει εκτός από την παιδία και την διασκέδαση των συμποτών προς την ευρυθμότερη αλλά και την ευθυμότερη διεξαγωγή του συμποσίου.

Καλορίζικος!



ΑΞΙΟΣ, ΑΞΙΟΣ!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 16:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κι αφου σκοπος μας ειναι να ενοχλησουμε, θα μπορουσαμε να κραταμε ενα πανο που θα γραφει: ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΗΔΟΝΟΒΛΕΨΙΩΝ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ "Ο ΑΝΟΙΧΤΟΜΑΤΗΣ"

Άλλο ο ανοιχτομάτης κι άλλο ο Αυγουλομάτης!

Φίλε Αστροψυχή εννοείται πως αξιωματικά,εξ ορισμού,φύσει και θέσει,
(ως εισηγής και αφού εσύ πρότεινες το θέμα)
ορίζεσαι με δημοκρατικές διαδικασίες ως ΣΥΜΠΟΣΊΑΡΧΟΣ
για το Α' Παρεϊστικο Φιλοσοφικό Συμπόσιο (εφεξής ΠΦΣ)
το οποίο θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε όλοι "θεσμό"


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 20:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα φέρω μπουζουκάκι, και μπόλικα μεζεδάκια. Κόκκινο κρασί και πολύ κέφι...

Κόκκινο κρασί στα χείλη
ένα...Εχθροί τρελλοί και φίλοι.
Μα αν λείψουν οι μεζέδες
κείνοι οι νόστιμοι κεφτέδες
τα μπουρέκια απ΄το γιορτάσι,
το στομάχι μας θα κράξει.

Γι αυτό κάτι αναλαμβάνω
Α! Το κέφι πάντα επάνω
ξέφρενος χορός και γλέντι
θ΄ακουστούμε ως του Ρέντη.

Κι αν βραχούμε δεν πειράζει
ο χειμώνας δεν μας νοιάζει
ομορφιά χαρά και λάμψη
τρέλλα ώσπου να χαράξει.

Μήπως διαφωνεί κανείς;

-Θα φέρω και γλυκό του κουταλιού.-
Κεράσι βύσσινο ή τριαντάφυλλο.
Καμμιά προτίμηση;
Κέικ μελιού, ή σοκολάτα;

Η θεά της ομορφιάς Αφροδιτούλα εν δράσει...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 20:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστροψυχή οφείλω να απαγγείλω ένα - δυό ποιήματά μου αλλά προσοχή.
΄Ακρως τρυφερά και ερωτικά.
Να καίνε.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 21:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, εγώ προτείνω τα εξής, ξεκαθαρίζω τη θέση μου, και αμαρτία εξομολογημένη, δεν είναι αμαρτία...

Κατ' αρχήν, νομίζω πως πρέπει να υπάρξει χρονικό όριο στην ημερομηνία συμμετοχής. Δηλ. να πούμε, μέχρι 25-26 του μήνα, όσοι είναι να έρθουν, να δηλώσουν συμμετοχή. Μετά από αυτήν την ημερομηνία, πάπαλα! Το πισινό του να χτυπάει ο άλλος κάτω για να έρθει, δεν έρχεται. Έτσι, θα γνωρίζουμε ακριβώς πόσοι θα είμαστε.

Ύστερα, νομίζω πως η ώρα, ο τόπος & το θέμα είναι off. Αρχίζω πρώτα με το θέμα, επειδή μ' αρέσει να πηγαίνω ανάποδα.

Για μένα, δεν πρέπει να υπάρχει κανένα θέμα. Θα συναντηθούμε για να γνωριστούμε. Τίποτε άλλο.

Ο τόπος, λέω να είναι ταβερνίδιο. (Έτσι, θα γλυτώσουμε και την περίπτωση του άστατου καιρού, και θα 'χουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο. Να! κι αν βρέξει, να! κι αν δεν βρέξει, που λέμε)

Η ώρα, να γίνει λίγο πιο αργά. Κατά τις 21:00 - 21:30, εκεί περίπου. (Να έχει δηλ. αρχίσει το στομάχι μας τις διαμαρτυρίες...)

Αστροψυχή,

Αφού θα γνωρίζουμε ακριβώς πόσα άτομα θα είμαστε, άκου τι λέω : Κλείνεις τραπέζι σε κάποιο ταβερνίδιο (μην τυχόν και πάρεις μίζα, την έβαψες γιατί θα το μάθω. Δεν υπάρχει περίπτωση) Κλείνεις λοιπόν τραπέζι για Χ άτομα (πόσο θα μας έρθει ρε παιδιά στο άτομο ? Σιγά!) και βρισκόμαστε συγκεκριμένη ώρα σε συγκεκριμένο τόπο. Στο τάδε μαγαζί δηλ.

Μην κλείσεις σε τίποτε μπουζούκια, σκυλάδικα και τέτοια, πάλι την έβαψες. Ένα απλό ταβερνίδιο. Κουτούκι ρε παιδί μου. Ταβέρνα, ψησταριά, τέτοια δηλ. Αν έχει και ζωντανή μουσική, ακόμη καλύτερα, αλλά εντάξει, δεν είναι απαραίτητο αυτό καθ' ότι, η κιθαρίτσα θα είναι στην τσίτα.

Ούτε Πλάτωνες, ούτε Έρωτες, ούτε να κουβαλάμε φαγητά, ούτε πιοτά, ούτε τίποτε. Θα κάτσουμε στο ταβερνάκι μας, θα γνωριστούμε, θα ακούσουμε την μουσική μας, τα τραγούδια μας, θα πούμε και 'κανα τραγούδι εμείς, θα κουβεντιάσουμε, θα γίνουμε κουρούμπελα, και θα πάμε σπίτια μας να κοιμηθούμε.

Έτσι λέω εγώ.

Τώρα, αν επιμένετε για θέμα συζήτησης, για Πλάτωνες, για φιλοσοφικά πράγματα και τέτοια, εγώ παιδιά, σας το λέω, δεν έρχομαι. Φιλοσοφία μπορούμε να κάνουμε πολύ πιο άνετα, σε ένα κουτούκι, με κρασί και παρέα. Και θα το κάνουμε αυτό, είναι σίγουρο, θα έρθει από μόνο του δηλ. Εγώ θέλω να σας γνωρίσω. Δεν θέλω να μου πείτε τίποτε για Πλάτωνες, για έρωτες, για Αριστοτέληδες, για Πλωτίνους. Μόνο να δω τις φάτσες σας ρε παιδί μου. Τίποτε άλλο. Θα πιούμε το κρασάκι μας, (άλλος θα πιει ότι γουστάρει), θα φάμε ότι θέλουμε, θα διασκεδάσουμε, θα ακούσουμε μουσική και τέλος.

Εγώ δηλώνω συμμετοχή στην "παρέα", όχι στις "φιλοσοφικές συζητήσεις".

Αυτή είναι η γνώμη μου, έτσι ? Προσωπική.

Φιλικά,
Deva Parinito

Υ.Γ Να, ορίστε, η Αφροδίτη θέλει να απαγγείλει ποιήματα, εγώ λέω να τραγουδήσω Παπάζογλου, ο τάδε θα θέλει να κάνει τις τούμπες του, καταλαβαίνεις δηλ. Ρε Αφροδίτη, δηλ... τι να πω ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 19/09/2005 22:07:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 22:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλοσοφία μπορούμε να κάνουμε πολύ πιο άνετα, σε ένα κουτούκι, με κρασί και παρέα.
...
Εγώ δηλώνω συμμετοχή στην "παρέα", όχι στις "φιλοσοφικές συζητήσεις".


Συμφωνώ με τον Deva

Δηλώνω και εγώ συμμετοχή στην παρέα…
Θα φάμε, θα πιούμε, θα περάσουμε καλά και μετά θα το φιλοσοφήσουμε

Αστροψυχή, δεν είναι ακόμα βέβαιο ότι θα έρθω, αλλά μέχρι αυτήν την Κυριακή θα ξέρω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 22:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΟΟΟΝ!

ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟN DEVA ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΙΣΧΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

ΔΗΛΑΔΗ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ, ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ Ο DEVA.
ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΑ!!


ΟΜΩΣ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ , ΤΡΙΤΟ ΚΤΛ ΣΥΜΠΟΣΙΟ
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ.

ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ ,( πχ εμένα) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ !

ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΞΟΔΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΡΧΕΣΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΤΙ ΜΟΥ ΟΣΟΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΕΓΩ ΑΘΗΝΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!


ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο DEVA!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά φιλαράκια. Χαλαρώστε. ΄Οτι πείτε. Αστροψυχή μίλα κι εσύ χαρά μου. Συμφωνώ με τους πολλούς και τις πολλές. Αρκεί να περάσουμε καλά. Αυτό μετράει. ΄Οτι κι αν κάνουμε.
Καληνύχτα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΞΟΔΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΡΧΕΣΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΤΙ ΜΟΥ ΟΣΟΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Εκεί θα [καθαρίσω] και εγώ, Ριζίτη μου, πατρίδα. Στο Καστέλι έχουν σπίτι οι δικοί μου. Μικρό καθαρό περιποιημένο με τεράστιες αυλές. Οπότε τα τραπέζια και τα μεζεδάκια μάλλον θα πάνε από κοινού. Εκεί βρε να δουν τα παιδιά μας, φιλοξενία. Είναι κι η κολλητή μου η Βίκυ, άριστη ξεναγός και εξαίρετη στην μαγειρική. Ακολουθώ κι εγώ. Κρητικοί μεζέδες...΄Αντε πατρίδα λεβεντιά η επόμενη συνάντηση του συμποσίου να γίνει στο Καστέλι.Με απαγγελίες ποιημάτων κρητική λύρα μαντινάδες έξω καρδιά. Να ζήσουν τα Χανιά Ριζίτη. Πέστα...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κρητική λύρα

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 00:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

΄Εγχορδο όργανο φοβερό. Ο παππούς ξέρει...Σσσσ... μυστικό. Τα υπόλοιπα τα λέμε όταν έρθει η ώρα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 01:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΕΓΩ ΑΘΗΝΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!

Rizitis,

Έχεις δίκιο σ' αυτό.

Κι εγώ για την πρώτη φορά έλεγα.

Ας γνωριστούμε πρώτα, και τα συζητάμε αυτά, εκεί, life, επί τάπητος που λέμε...

Τα σέβη μου,
Deva

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 03:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα, αν επιμένετε για θέμα συζήτησης, για Πλάτωνες, για φιλοσοφικά πράγματα και τέτοια, εγώ παιδιά, σας το λέω, δεν έρχομαι. Φιλοσοφία μπορούμε να κάνουμε πολύ πιο άνετα, σε ένα κουτούκι, με κρασί και παρέα. Και θα το κάνουμε αυτό, είναι σίγουρο, θα έρθει από μόνο του δηλ. Εγώ θέλω να σας γνωρίσω. Δεν θέλω να μου πείτε τίποτε για Πλάτωνες, για έρωτες, για Αριστοτέληδες, για Πλωτίνους. Μόνο να δω τις φάτσες σας ρε παιδί μου. Τίποτε άλλο. Θα πιούμε το κρασάκι μας, (άλλος θα πιει ότι γουστάρει), θα φάμε ότι θέλουμε, θα διασκεδάσουμε, θα ακούσουμε μουσική και τέλος.

Αγαπητέ Deva εδώ -δεν ξέρω γιατί- αλλά μου φαίνεται ότι φάσκεις και αντιφάσκεις. Δηλαδή αν είναι να γίνει φιλοσοφική κουβέντα δεν έρχεσαι? Τι πάει να πει αυτό?

Εμένα προσωπικά είτε υπάρχει θέμα είτε δεν υπάρχει, δεν μου δημιουργεί πρόβλημα.Μπορώ να μιλήσω για οποιοδήποτε θέμα, με οποιαδήποτε "παρέα", οποιαδήποτε στιγμή.Είμαι ετοιμοπόλεμος πάντα, που λένε...

Βέβαια επειδή μ'αρέσουν οι συνειρμοί και ο παρενθετικός λόγος και μπορεί από το Πεκίνο να βρίσκομαι στη Ζυρίχη και μετά στη Γουαδελούπη ανά πάσα στιγμή, θα προτιμούσα μια ελεύθερη ροή συζήτησης στην οποία έτσι κι αλλιώς θα βγεί η φιλοσοφία από μόνη της!
Γιατί, καλές οι συστάσεις, καλές οι γνωριμίες καλά και τα μεζεκλίκια το πιοτό και το γλέντι, αλλά αναγκαστικά θα μιλήσουμε όλοι με όλους και θα το ρίξουμε έστω και σε low-level φιλοσοφία ή και "αμπελοφιλοσοφία", που όμως σίγουρα θα δικαιώνει τον τίτλο ΠΦΣ σε όλα τα συνθετικά του: ΚΑΙ Παρέα ΚΑΙ Φιλοσοφία ΚΑΙ Συζήτηση. Γι'αυτό λίγο με "τσίγκλισε" αυτή σου η παρατήρηση/δήλωση.

Ως προς το ταβερνείο κλπ. συμφωνώ κι εγώ (αλλά δεν θα μας χάλαγε να φέρει και ο καθείς τίποτα δικό του -πχ ο Ριζίτης τσικουδιά, μη ξεχνιόμαστε, ε?-, ο τάδε κρασί από το αμπέλι του μπάρμπα του, η Αφροδίτη γλυκά, κλπ,κλπ) γιατί όπως και να το κάνουμε, θα χρειαστεί ενδεχομένως εκεί στην Ακρόπολη να παίξουμε το ρόλο των "καθ'ομάδας μπανιστηρτζήδων" ή αν δε γίνει αυτό θα μας σιχτιρίζουν όλα τα ζευγαράκια που θα τους χαλάσουμε το προγραμματισμένο και πολυαναμενόμενο Σαββατόβραδο στο βράχο, με τις κιθάρες,τις συζητήσεις και τα τραγούδια μας...

quote:
Εγώ δηλώνω συμμετοχή στην "παρέα", όχι στις "φιλοσοφικές συζητήσεις".
Αυτή είναι η γνώμη μου, έτσι ? Προσωπική.

Αυτό επέτρεψέ μου να σου ζητήσω να το "ανακαλέσεις", για τους λόγους που λίγο-πολύ εξήγησα πιο πάνω, αλλά και γιατί δεν βλέπω το λόγο με βάση αυτά που έχω δει/διαβάσει από σένα εδώ μέσα, κοτζάμ Deva ρε παιδί μου! να χαλιέσαι ή να φοβάσαι ή να σνομπάρεις -ή κι εγώ δεν ξέρω τι?- τις κάθε είδους "φιλοσοφικές συζητήσεις"! Τουλάχιστον ανάλυσέ το μας περισσότερο, με μια καλή και πειστική σειρά δικαιολογιών γιατί το θέλεις και το θέτεις έτσι...

Σίγουρα στην πρώτη φορά οι ΠΦΣ θα έχουν έναν χαρακτήρα εισαγωγικό,ποιοι είμαστε, ποσοι είμαστε, από πού είμαστε, τι καπνό φουμέρνουμε,κλπ,κλπ,αλλά αυτά πίστεψέ με θα τακτοποιηθούν εντός μισής ώρας!Λίγο το ταμπεραμέντο μας, λίγο η διάθεση για τη σύναξη, λίγο το κρασί, δεν θέλει και πολύ για να γνωριστούμε και να εξαχνωθεί ο "όποιος" πάγος! Και μετά τι θα έρθει? Δεν θα έρθει μια συζήτηση (ελέυθερη εννοώ -όντως την πρώτη φορά ας αποφύγουμε τα δεσμευτικά πλαίσια και τα εφαρμόζουμε στη 2η ΠΦΣ αν θέλουμε...)???

quote:

Υ.Γ Να, ορίστε, η Αφροδίτη θέλει να απαγγείλει ποιήματα, εγώ λέω να τραγουδήσω Παπάζογλου, ο τάδε θα θέλει να κάνει τις τούμπες του, καταλαβαίνεις δηλ. Ρε Αφροδίτη, δηλ... τι να πω ?

Όσον αφορά τον Παπάζογλου,
θα τραγουδάμε ντουέτο (=συνεργασία)
ή θα κάνουμε διαγωνισμό με τη συμμετοχή του κοινού (=κόντρα)
για το ποιος θα πεί περισσότερα τραγούδια και καλύτερα???
Σου πετάω το γάντι καρντάση....
"Θάνατο θέλω τραγικό, όπως αρμόζει σ'ένα ποιητή μεγάλο..."
και φυσικά "Συμβουλή του Πυθαγόρα, προσοχή στο Μανδραγόρα"

quote:
Rizitis,

Έχεις δίκιο σ' αυτό.

Κι εγώ για την πρώτη φορά έλεγα.

Ας γνωριστούμε πρώτα, και τα συζητάμε αυτά, εκεί, life, επί τάπητος που λέμε...


Ελπίζω και αυτό να το αναλύσεις, γιατί μου φαίνεται ότι κινείται σε ορθότερο πλαίσιο από τις προηγούμενες τοποθετήσεις σου...

Ας είμαστε αυθόρμητοι και ευδιάθετοι και όλα τα υπόλοιπα όντως θα συζητηθούν και θα διευθετηθούν εκεί, επί τόπου και "διά ζώσης"!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 08:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS

Το να βρεθούμε σε έναν ανοικτό χώρο με τυροπιτάκια, κεφτεδάκια, ρακή, κρασί κτλ, στο πόδι και να θέλουμε με δήθεν σοβαρό ύφος να συζητήσουμε το φιλοσοφικό θέμα του έρωτα κατά Πλάτωνα, μου φαίνεται κάπως αλλοπρόσαλλο.

Να γνωριστούμε πρώτα καλύτερα, να μάθει ο ένας τον άλλον και μετά κάνουμε κουβέντα πιο ανοικτά και πιο όμορφα. Διαφορετικά ανοίγουμε και εδώ στο φόρουμ ένα τοπικ με θέμα τον έρωτα και το συζητάμε (πολύ πιθανόν να υπάρχει ήδη κάποιο σχετικό θέμα).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nightingail
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nightingail  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικοί ειναι καλύτεροι ακροατές παρά συνομιλητές. Ειναι αποδεκτοί στην παρέα ή όχι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 20:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να βρεθούμε σε έναν ανοικτό χώρο με τυροπιτάκια, κεφτεδάκια, ρακή, κρασί κτλ, στο πόδι και να θέλουμε με δήθεν σοβαρό ύφος να συζητήσουμε το φιλοσοφικό θέμα του έρωτα κατά Πλάτωνα, μου φαίνεται κάπως αλλοπρόσαλλο.

Δεν είναι καθόλου αλλοπρόσαλλο φίλε Δημήτρη, διότι το "φιλοσοφείν" δεν είναι ζήτημα τόπου,χρόνου και εξωτερικών συνθηκών, αλλά είναι εν γένει τρόπος σκέψης,τρόπος ζωής και τρόπος λειτουργίας.
Κάτι σε στυλ δηλαδή "΄Η είσαι ή δεν είσαι" ή ακόμη "τό'χεις ή δεν το'χεις"...

Ας μην ξεχνάμε ότι και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, πρώτα τρωγοπίνανε, μετά γ....σαν και μετά το "φιλοσοφούσαν"!

Επίσης τα περί "δήθεν" ύφους και σοβαροφάνειας και αυτά εξαρτώνται από το άτομο, τη θέληση, τη διάθεση και την ιδιοσυγκρασία του.
Αν θες να είσαι δήθεν είσαι δήθεν...
αν δεν θες είσαι απλός ο εαυτός σου και τελείωσε...

quote:
Μερικοί ειναι καλύτεροι ακροατές παρά συνομιλητές. Ειναι αποδεκτοί στην παρέα ή όχι?

Όσον αφορά αυτό Nightingail
νομίζω ότι ήδη θα σε έχω καλύψει...
Στην παρέα, στην κοινωνία και οπουδήποτε αλλού τους ρόλους τους διαλέγουμε και τους παίρνουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Γι'αυτό και όλοι οι ρόλοι είναι αποδεκτοί εάν και εφόσον αποτελούν προσωπικές επιλογές.

Συνεπώς NO PROBLEM!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε PY8AGORA,

Ούτε σε γνωρίζω, ούτε με γνωρίζεις. Επίσης δε γνωρίζω κάποιον άλλον από όσους δήλωσαν συμμετοχή και δεν έχω σκοπό και διάθεση να προσβάλω οποιονδήποτε. Το δήθεν λοιπόν δεν απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα αλλά στο όλο σκηνικό που βλέπω να διαμορφώνεται.

Αυτό που βλέπω είναι ότι διαμορφώνεται μια κατάσταση πικνίκ, όπου τρώμε, πίνουμε, τραγουδάμε, λέμε ποιήματα (φυσικά δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό σε όλα αυτά) και από την άλλη υπάρχει μια προσπάθεια να γίνει συζήτηση για ένα θέμα με σοβαρό τρόπο (συμπόσιο με συμποσιάρχη που θα διευθύνει μια συζήτηση μεταξύ αγνώστων πάνω σε ένα θέμα του Πλάτωνα) κτλ. Αυτό μου φαίνεται αλλοπρόσαλλο. Μπορεί και να μου "φαίνεται" λάθος.

Τουλάχιστον η πρώτη συνάντηση ας γίνει με έναν πιο συμβατό, ας πούμε, τρόπο. Εμένα με βρίσκει σύμφωνο η πρόταση του Deva (δεν ξέρω αν είναι για τους ίδιους λόγους). Ας ακουστούν και άλλες προτάσεις και ας καταλήξουμε κάπου. Κατόπι όσοι κάνουν κέφι, έρχονται.


Edited by - Δημήτρης on 20/09/2005 21:09:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πυθαγόρα,

Νομίζω πως κάπου με παρεξήγησες. Δεν πειράζει. Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια.

Στο συγκεκριμένο θέμα, μιλάω προσωπικά, έτσι ? Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

Εγώ θα έρθω από την Θεσσαλονίκη, για ένα σαββατοκύριακο.

Η Αστροψυχή, στο μήνυμά της αναφέρεται σε κάποιο βιβλίο που πρέπει να διαβάσουμε για να συμμετέχουμε στο θέμα, κτλ. Εγώ φίλε, δεν θέλω να το διαβάσω αυτό το βιβλίο. Δεν θέλω. Δεν έχω χρόνο, δεν μπορώ, δεν... χίλια δυο "δεν". Δεν θέλω! Συνεπώς, αν είναι να μιλήσουμε για αυτό το βιβλίο, εγώ θα είμαι μούγκα. Τι να πω ? Δεν θα ξέρω γρι. Καταλαβαίνεις τι εννοώ ?

Ξέρεις τι σημαίνει να κάνεις μια συζήτηση για το "Συμπόσιο" του Πλάτωνα ? Πρέπει δηλ. να το έχεις κάνει "σκόνη" το βιβλίο. Εγώ θα σας ρωτάω συνέχεια τι σημαίνει αυτό, και τι σημαίνει το άλλο, κι άμα δεν ξέρετε κακομοίρηδες να μου απαντήσετε, την βάψατε! Καταλαβαίνεις τώρα τι εννοώ έτσι ? Όχι πως θα το κάνω δηλ. λέω, αν το έκανα. Ο καθένας δηλ. μπορεί να το κάνει αυτό. Θέλω να σου πω, πως αν δεν είσαι πλήρως κατατοπισμένος πάνω σε ένα θέμα, δεν μπορείς να κάνεις καμία συζήτηση. Πες ότι υπάρχουν απορίες ρε παιδί μου. Τι θα πεις άμα δεν ξέρεις ? Γενικά θα μιλήσεις ? Έ, γενικά, άμα θες, σου λέω κι εγώ για τον Έρωτα, χωρίς να έχω διαβάσει και το συγκεκριμένο βιβλίο δηλ. Κατάλαβες έτσι ?

Έπειτα, σου είπα, εγώ θα έρθω για ένα σαββατοκύριακο. Τώρα, αν είναι εγώ να έρθω για να μιλήσω για τον Πλάτωνα, για το Συμπόσιο του Πλάτωνα δηλ. ε, άσ' το να πάει ρε Πυθαγόρα. Θα κάνω δηλ. 500 χλμ για να κάνω μια διάλεξη για τον Πλάτωνα ? Δεν λέω, μπορεί να το 'κανα κι αυτό κάποια στιγμή, αλλά για την συγκεκριμένη στιγμή Πυθαγόρα, δεν το κάνω. Και δεν το κάνω, όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, αλλά επειδή δεν θέλω. Απλό δεν είναι ?

Εγώ μίλησα έτσι στο μήνυμά μου, γιατί δεν νομίζω πως πρέπει να υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα, που να απαιτεί προεργασία από εμάς, έτσι ? Δηλ. εμείς καλά καλά δεν γνωριζόμαστε. Και θα κάνουμε ολόκληρη παρουσιάση μιας Φιλοσοφικής διατριβής ?

Δεν λέω να μην φιλοσοφήσουμε. Μα, ούτως ή άλλως, αυτό θα γίνει ρε Πυθαγόρα. Έτσι και κάτσουμε δηλ. στο μαγαζί και πιούμε 'κανα ποτηράκι, εκεί να δεις φιλοσοφία φίλε!

Δηλ. εμένα, το όλο σκηνικό έτσι όπως το παρουσιάζει η Αστροψυχή, μου φαίνεται ρε παιδί μου, πολύ "ψυχρό", πως να το πω ? Εγώ θέλω, που λέει ο λόγος, να σε ρωτήσω χίλια πράγματα ρε Πυθαγόρα, σε μισή ώρα που λες δηλ. θα μου τα απαντήσεις ? Κι όχι μόνο σε σένα, το ίδιο θέλω να κάνω και με τον Δημήτρη, και με την Αστροψυχή, και με την Αφροδίτη, και με όλους. Έ, δεν γίνοντ' έτσι αυτά ρε φίλε. Άντε δηλ. με το "καλησπέρα σας", τι είπε ο Πλάτωνας ?

Γι' αυτό είπα πως δεν πρέπει - κατά την γνώμη μου - να υπάρχει κανένα θέμα. Απλά θα γνωριστούμε ρε παιδί μου, θα κάτσουμε, και θα κουβεντιάσουμε. Θέλετε να κουβεντιάσουμε για τον έρωτα ? Nο problem. Θέλετε να κουβεντιάσουμε για το επίδομα θέρμανσης ? Πάλι no problem. Ότι γουστάρετε. Γενικά θα μιλήσουμε, όχι ειδικά. Έτσι νομίζω εγώ.

Θα είμαστε πόσοι ? 10-15? Ε, αφρός! Θα πιάσουμε ένα τραπέζι, αξιοπρεπέστατα, θα κάτσουμε, θα φάμε, απλά πράγματα ρε παιδιά δηλ.

Δηλ. Πυθαγόρα, εγώ αυτό το σαββατοκύριακο που θα έρθω από την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα, θέλω να το περάσω καλά. Με φίλους, να, όπως εσείς καλή ώρα. Θα μου δοθεί η ευκαιρία να σας γνωρίσω, τι καλύτερο ?

Ύστερα φίλε Πυθαγόρα, να σου πω και κάτι άλλο ? Για μένα, και μόνο που θα σας γνωρίσω, είναι κι αυτό ένα είδος φιλοσοφίας. Η φιλοσοφία του "επικοινωνείν" & του "κοινωνείν". Να, ορίστε φιλοσοφία. Να, άντε, ας είναι αυτό το θέμα μας ρε παιδιά, ορίστε.

Έπειτα, όλα αυτά, θα έιναι μια πρώτη γνωριμία. Τώρα, αν υπάρχει διάθεση να ξαναγίνει μια δεύτερη συνάντηση με ποιο "οργανωμένο" τρόπο, με κάποιο συγκεκριμένο θέμα, με κάποιους ομιλητές, με "συμποσιάρχες", με προεργασίες, με, με, με, αυτό το συζητάμε εκεί. Ακούμε δηλ. και τους υπολοίπους, το "φιλοσοφούμε" και βλέπουμε. Εμείς ακόμη δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε, που λέμε...

Σε χαιρετώ,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 20/09/2005 21:57:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΞΟΔΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΡΧΕΣΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΤΙ ΜΟΥ ΟΣΟΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Rizitis φίλε,

Αυτό καταχωρήθηκε.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEVA !

O ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΕΚΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΑΤΙΡΙ....


ΧΙΛΙΟΣ ΚΑΛΟΣ ΟΡΙΣΕΤΕ...

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 22:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΕΚΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΑΤΙΡΙ....

To "πιάσες" Πυθαγόρα ?

Για 'κοίτα τι λέει το άτομο. Θέλεις κι άλλη φιλοσοφία ?

Εγώ άμα ακούω τέτοια, ξεχνώ πως είμαι Μακεδόνας και γίνομαι Κρητικός. Εκείνη την στιγμή δηλ. Στο άψε - σβήσε. Σαν μπαλοθιά...

Να ζήσεις φίλε...

Μιας αγάπης το χατίρι,
μ' έκανε τραγουδιστή,
και ζητιάνο, αχ! και διαβάτη,
και φτωχό πραματευτή...

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 20/09/2005 22:39:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 01:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Deva ξέρεις τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα?
Ότι κατά βάθος δεν διαφωνούμε...

Ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε ο Δημήτρης, ούτε ο Ριζίτης!

Απλώς για μια στιγμή νόμισα
(από δικό μου λάθος) ότι πήγες να βγάλεις την όποια συζήτηση και φιλοσοφία απ'έξω και εκεί ήταν που "κουφάθηκα"!

Αλλά κατά βάση αυτά που γράφεις στα 3 τελευταία posts σου τα εννοώ κι εγώ 1000%!

Ευχαριστώ που με απάλλαξες από τον κόπο να τα λιανίσω έτσι εγώ! (Άσε καλύτερα να μην τα λέω κάτι τέτοια, γιατί με αυτή την "ταύτιση" [και με τον Παπάζογλου επίσης], θα νομίσουν μερικοί καχύποπτοι ότι οι λογαριασμοί "Deva_Parinito" και "PY8AGORAS" είναι "κλώνοι" και ανήκουν στο ίδιο πρόσωπο!!!)

Πάντως, μην νομίζεις ότι θα διάβαζα τίποτα για να έρθω στην 1η ΠΦΣ. Δεν χρειάζεται.

Αρχής γενομένης από την καλή παρέα και το "δέσιμο" (που τα θεωρώ δεδομένα, και περί ων ο λόγος για το περίφημο "μισάωρο") τα υπόλοιπα όσον αφορά το θέμα, την κουβέντα, τη φιλοσοφία, το τραγούδι και τα συναφή, βρίσκονται και σχεδιάζονται όλα επί τόπου!

Ούτε νομίζω ότι για κάποια θέματα όπως ο Ερωτας, η Αρετή, η Δημοκρατία, η Δικαιοσύνη, οι Ανθρώπινες σχέσεις (Διαπροσωπικές και Κοινωνικές) χρειάζεται να διαβάσεις ένα κάρο αρχαία κείμενα για να τοποθετηθείς. Όλοι όσοι σκέφτονται και παρατηρούν τι γίνεται γύρω τους (=κόσμος, άνθρωποι, κοινότητες,κοινωνία) και εντός τους (=νου, ψυχή,κλπ,κλπ) θα έχουν τουλάχιστον μια άποψη να καταθέσουν.

Και συζήτηση μπορεί να γίνει εν παντί τόπω και χρόνω, και δεν χρειάζεται αυτή τίποτα σούπερ-ντούπερ-ουάου προϋποθέσεις!

"No Guru, No Teacher, No Method"
(όπως γράφει στην ψηφιακή του υπογραφή κι ένας φίλος...)

That's my opinion....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 21/09/2005 01:41:41

Edited by - PY8AGORAS on 21/09/2005 01:47:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 22:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδέλφια Π.Φ.Σ.ίτες,
μπορεί να είμαι εγώ εγώ αυτός που πρότεινε τις Παρείστικες Φιλοσοφικές Συζητήσεις, αλλά δε σημαίνει ότι δίνω καμία "ντιρεκτίβα" σε κανέναν (ούτε καν συμποσίαρχος δε θέλω να είμαι). ΠΡΟΤΕΙΝΑ να υπάρχει ένα αρχικό θέμα συζήτησης, πρότεινα να είναι αυτό ο έρωτας και πρότεινα να διαβάσουμε το Συμπόσιο του Πλάτωνα (αν το έχετε πιάσει ποτέ στα χέρια σας είναι ένα σχετικά μικρό βιβλιαράκι). Από κει και πέρα, προς τι ο "πανικός"? Άπό την αρχή διευκρίνισα ότι αποδέχομαι πλήρως τη βούληση της πλειοψηφίας! Αν δε θέλει η πλειοψηφία αρχικό θέμα συζήτησης συντάσσομαι και γω με την άποψη της.

Θα ήθελα, επίσης, να σας καταθέσω την εμπειρία μου από παλαιότερες Π.Φ.Σ. στις οποίες έχω λάβει μέρος. Μία Παρείστικη Φιλοσοφική Συζήτηση μπορεί να εξελιχτεί όντως σε συμπόσιο αντάξιο εκείνων της αρχαιότητας (με καταπληκτικές ιδέες να διαμορφώνονται μέσα από τη συλλογική διαδικασία, με σκωπτικά πειράγματα κ.λ.π.) ενώ παράλληλα μπορεί να "εκπέσει" σε κοινωνικό "κοζερί" (να υπερτερεί δηλαδή στα μέλη της Π.Φ.Σ. η ατομική τους ανάγκη για στενή παρέα, επικοινωνία και ανθρώπινη ζεστασιά με συγκεκριμένα 3-4 πρόσωπα, και όχι μία αδιαφοροποίητη συλλογική συμμετοχή "συμποσιακού" χαρακτήρα). Προτού λοιπόν κάνουμε αυτή τη συνάντηση πρέπει να ξέρουμε τι ζητάμε από αυτήν (τι ζητάμε, ίσως, από τον εαυτό μας). Το τραπέζι εκ των πραγμάτων παραπέμπει σε κλειστού χαρακτήρα "κοζερί" ενώ η συνάντηση σε ανοικτό χώρο, όπου όλοι θα είμαστε τοποθετημένει κυκλικά ο ένας απέναντι στον άλλο, όλοι σε επαφή με όλους, αυτή παραπέμπει περισσότερο σε συμπόσιο.

Είμαι από εκείνους τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό. Ετσι, δε νομίζω να έρθουν στη συνάντηση μας άνθρωποι με 2 κεφάλια ή με πράσινο αίμα. Ούτε οι αρχαίοι Ελληνες έκαναν συμπόσια αποκλειστικά και μόνο με ανθρώπους που γνώριζαν. Αυτό είναι άλλωστε το νόημα του συμοποσίου και αυτό είναι και το νόημα της φιλοσοφίας: το να είσαι ανοιχτός απέναντι στο καινούργιο, απέναντι στο διαφορετικό, απέναντι σε όλους τους ανθρώπους, χωρίς να ζητάς πρώτα να σου δώσουν τα διαπιστευτήρια τους.

Ετσι, νομίζω είναι καλύτερα να ξεκινήσουμε συλλογικά και στη συνέχεια να κάνουμε την επαφή μας πιο προσωπική, συνεχίζοντας όσοι από εμάς το θελήσουν σε κάποιο γειτονικό ταβερνίδιο. Αυτά πιστεύω, αλλά θα συνταχθώ με τη γνώμη της πλειοψηφίας.

Περιμένουμε και άλλες συμμετοχές. Η συνάντηση πρέπει να παραμείνει ανοιχτή σε όλους χωρίς χρονικά όρια κλεισίματος "συμμετοχής" και χωρίς όρους στους Π.Φ.Σ.ίτες, του τύπου ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσουν αν έρθουν στη συνάντηση κ.λ.π. Ας έρθουν με καλό πνεύμα και ας παραμείνουν - αν νιώθουν έτσι - απλοί ακροατές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 22:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι Αστροψυχή μου. Με κέφι και καλή καρδιά, νομίζω και το εύχομαι να περάσουμε καλά.
Εν αναμονή.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 23:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

...κάποιο βιβλίο που πρέπει να διαβάσουμε για να συμμετέχουμε στο θέμα, κτλ. Εγώ φίλε, δεν θέλω να το διαβάσω αυτό το βιβλίο. Δεν θέλω. Δεν έχω χρόνο, δεν μπορώ, δεν... χίλια δυο "δεν". Δεν θέλω! Συνεπώς, αν είναι να μιλήσουμε για αυτό το βιβλίο, εγώ θα είμαι μούγκα. Τι να πω ? Δεν θα ξέρω γρι. Καταλαβαίνεις τι εννοώ ?

O ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΕΚΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΑΤΙΡΙ....


Εγώ άμα ακούω τέτοια, ξεχνώ πως είμαι Μακεδόνας και γίνομαι Κρητικός. Εκείνη την στιγμή δηλ. Στο άψε - σβήσε. Σαν μπαλοθιά...

Να ζήσεις φίλε...



το κωλοβαρειν προαγει το φιλοσοφειν!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 01:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το κωλοβαρειν προαγει το φιλοσοφειν!

Πάντα φίλε jonnie!

Η δουλειά-δουλεία (=αγγαρεία, βιοπορισμός, κλπ) μαζί με τις τετριμμένες και ρουτινιασμένες πάσης φύσεως υποχρεώσεις "υπέρ τρίτων" σαφώς και μπλοκάρουν το φιλοσοφείν.

Αν το πνεύμα δεν ελευθερωθεί και αν ο άνθρωπος δεν αυξήσει τον ελεύθερό του χρόνο (του οποίου η ποσότητα είναι ευθέως ανάλογη και του "φιλοσοφείν" αλλά και της "ποιότητας" της ζωής του) τότε δεν μπορούμε να πιάσουμε τις ανώτερες σφαίρες της φιλοσοφίας...

Αλλά ας μην ανοίγω τέτοια θέματα, που αφενός θίγονται σε πλείστα άλλα topics και αφετέρου δεν αφορούν ευθέως το συγκεκριμένο host topic...

Απλώς, "φιλοσόφησα" λίγο το "ρητό" σου Τζώνυ, και έδωσα τη δική μου ερμηνεία στο "κωλοβαρείν" και στη σχέση του με τη "φιλοσοφία....

Θα σε δούμε στο 1ο ΠΦΣ ????


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 01:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Deva_Parinito

[font=Comic Sans MS - Γνώμη μου : Τον έρωτα άμα δεν τον ζήσεις, ότι και να σε πει ο Πλάτωνας...

Δηλ, εμείς θα είμαστε εκεί, θα βλέπουμε τα ζευγαράκια να ερωτοτροπούν κι εμείς θα μιλάμε για Πλάτωνα ? Θα βλέπουμε δηλ. τους δίπλα να χουφτώνονται και εμείς θα κάνουμε φιλοσοφικές συζητήσεις για τον έρωτα ?

Πίκρα μεγάλη ! Θα 'χω και το τζίνι μαζί μου. Ω ρε γλέντια! Και τι να πούμε για τον έρωτα ? Αφού θα τον έχουμε μπροστά μας...


Κι έπειτα, σκοπός μας είναι να ενοχλήσουμε. Να ενοχλήσουμε το σύμπαν. Μoνάχα έτσι θα γυρίσει να μας κοιτάξει. Μονάχα έτσι θα πει "Α, τι κάνουν αυτοί εκεί κάτω ? Για να πάω να δω!"



[/font=Comic Sans MS - θα μπορουσαμε να κοιταμε και να σχολιαζουμε φιλοσοφικα (παντα) τα διαδραματιζομενα, τρωγοντας και πινοντας, με μουσικη υποκρουση την κιθαριτσα σου.

στα σημεια που η παρατηρουμενη "δραση" φτανει στο κρεσεντο της, θα τραγουδαμε εγω και ο Πυθαγορας για να μελετησουμε και τις αντιδρασεις των οργαζομενων στα ξαφνικα Σοκ.

[/font=Comic Sans MS - κι αφου σκοπος μας ειναι να ενοχλησουμε, θα μπορουσαμε να κραταμε ενα πανο που θα γραφει: ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΗΔΟΝΟΒΛΕΨΙΩΝ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ "Ο ΑΝΟΙΧΤΟΜΑΤΗΣ"

αν δεν ασχοληθει το συμπαν μαζι μας, θα ασχοληθουν τα ΜΜΕ - πρωτοσελιδο στην Εσπρεσο θα γινουμε βρε!


ηρθε η ωρα να γινουμε διασημοι!!!


.


εγω θα κραταω κρασόρακα και τυροπιτακια...


επισης μπορει να κραταω και κανα φιλο...

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr



ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΕΜΕΙΣ....

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy