ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 20:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΕΜΕΙΣ....

Εμείς θα πάμε έτσι κι αλλιώς, σύντεκνε Ριζίτη!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 21:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα κι αν κάνει τον αποψινό κατακλυσμό [ούτε να το σκεφθώ δεν θέλω] θα είμαστε θεού θέλοντος παρούσες και παρόντες.
Τίποτα δεν μας σταματά.
΄Εχω άδικο;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 00:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αφροδίτη, "τίποτα τίποτα δε μας σταματά, το Π.Φ.Σ. θα κάνουμε με τον τσαμπουκά"! Αν τυχόν όμως αδιάσει τσουβάλια το συμπόσιο θα μετατραπεί σε "κοζερί" σε κάποιο γειτονικό ταβερνάκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 03:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από μερικά email που έχω λάβει και κατόπιν παρακλήσεως φίλων, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα για τη συνάντηση (ΠΦΣ) που πρόκειται να λάβει χώρα το ερχόμενο Σάββατο...

Υπάρχει, από ότι μου λένε, το εξής ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ (κατ'εμέ) φαινόμενο, κάποια μέλη να επιθυμούν να παρευρεθούν, αλλά για τους δικούς τους λόγους ο καθένας, να ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ή να "ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ" να έρθουν.

Με αυτό ως αφορμή θα ήθελα να διευκρινίσω μερικά πράγματα που ίσως εγώ και οι άλλοι συνομιλητές εδώ δεν φροντίσαμε να διασαφηνίσουμε.

Το ΠΦΣ (παρείστικο φιλοσοφικό συμπόσιο) συγκαλείται "ελευθέρα βουλήσει" από εδώ μέσα (μετά από πρόταση του φίλου Αστροψυχή), κατά κύριο λόγο από άτομα ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ προσωπικά μεταξύ τους! Εγώ πχ δεν ξέρω ούτε τη φάτσα του Riziti, ούτε τη φάτσα του Deva, ούτε του Αστροψυχή κ.ο.κ. ! Περιμένω να τους συναντήσω και να τους πρωτοδώ το Σάββατο.

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΣΟΙ "ΚΟΛΛΑΤΕ" ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ "ΚΛΙΚΑ" ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΣΟΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΙ, ΓΕΛΙΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΤΕ!ΘΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΕΠΙ "ΙΣΟΙΣ ΟΡΟΙΣ" ΑΦΟΥ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!

2ον!
Πολλοί νομίζουν ότι θα πρέπει να είναι ΤΕΡΑΤΑ ΓΝΩΣΕΩΝ και να είναι οι Σούπερ-ντούπερ-ουάου Φιλόσοφοι, να ωχριά δηλαδή ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας μπροστά τους και ο Ουμπέρτο Έκο με τον Αξελό και τον Καστοριάδη να θεωρούνται ανώριμα παιδαρέλια που παίζουν τζιτζιλίδες!

Παιδιά, για σιγά! Κόφ'τε κάτι please!
Όλοι μας έχουμε μια Α μόρφωση, μια Β δουλειά, και ένα Γ κοινωνικό status. Δεν ζητήθηκε από κανέναν να έρθει και να δείξει/αποδείξει κάτι που δεν είναι ή δεν νιώθει! ΑΛΟΙΜΟΝΟ!

Η μαγκιά είναι να έρθει ο καθένας ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, να εκφραστεί ΟΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ, να πει ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ, να δώσει τη δικιά του ΠΙΝΕΛΙΑ και την άποψη για τη ζωή, τη δικιά του ΒΙΟΘΕΩΡΙΑ, και πάνω από όλα να κάνουμε μια μεγάλη, ευχάριστη και ζωντανή ΠΑΡΕΑ, όπου όλοι θα γνωριστούμε και θα περάσουμε ΚΑΛΑ!

Don't Panic λοιπόν
και δεν θέλω να ακούω "φοβίες","ντροπές" και σαχλές δικαιολογίες!

TRUST YOURSELVES
&BE YOURSELVES!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 14:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Don't Panic λοιπόν
και δεν θέλω να ακούω "φοβίες","ντροπές" και σαχλές δικαιολογίες!

TRUST YOURSELVES
&BE YOURSELVES!

" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


καπετανιο, σκεφθηκες το ενδεχομενο να φοβηθηκαν μερικοι απο τη στιγμη που δηλωσαμε εσυ κι εγω οτι θα τραγουδησουμε???


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 15:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πυθαγόρα καλά έκανες και έδωσες αυτές τις επεξηγήσεις, γιατί προσωπικά τουλάχιστον εγώ δεν τα είχα φανταστεί αυτά τα "κολλήματα" που προέκυψαν. Λοιπόν, αγαπητοί φίλοι , για να μη "σκιάζεστε" πρώτον συμφώνησα ήδη να μην τεθεί κανένα αρχικό θέμα συζήτησης (αν και έχω την εντύπωση ότι πάνω σε ένα τόσο απλό και οικουμενικό θέμα όπως ο έρωτας δεν υπάρχει άνθρωπος που να μη μπορεί να πει δυο πραγματάκια).

Δεύτερον, η συζήτηση αυτή είναι παρείστικη, από την άποψη αυτοί ότι δε θα παρευρεθούν σε αυτήν ούτε ο Βέλτσος, ούτε ο Πελεγκρίνης ούτε τυχόν άλλοι διανοούμενοι και ακαδημαικοί (αν και η συνάντηση είναι ελεύθερη και σε αυτούς) αλλά απλοί καθημερινοί άνθρωποι, δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι, άνεργοι κ.λ.π.

Είμαι της άποψης ότι ΟΛΟΙ οι άνθρωποι έχουν μία φιλοσοφία στη ζωή τους. Ακόμη και η θέση: "Οτι φάμε και ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο .........(Μπιιιιπ)" είναι φιλοσοφία. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει φιλοσοφία στη ζωή του (ακόμη και ο σκουπιδιάρης ή ο βοσκός στα βουνά - συχνά αυτοί μπορεί να έχουν την καλύτερη φιλοσοφία)!

Επειδή λοιπόν το πιστεύω ακράδαντα ότι όλοι έχουμε μία φιλοσοφία γι' αυτό πρότεινα αυτή την παρείστικη φιλοσοφική συζήτηση, στην οποία ο καθένας μέσα από το πρίσμα της δικής του, προσωπικής (εμπειρικής, βιωματικής) φιλοσοφίας θα μας έλεγε τις απόψεις του για συγκεκριμένα θέματα, και στο τέλος από αυτή τη συζήτηση θα πλουτίζαμε πνευματικά όλοι μας.

Τώρα, πώς αυτό το τόσο απλό πράγμα έγινε τόσο δύσκολο, θυμίζοντας σε άλλους σχολείο και σε άλλους συνομωσία, κλίκα κ.λ.π. (με αποτέλεσμα την κρυφή ανταλλαγή προσωπικών μυνημάτων) δε μπορώ να το καταλάβω. Τι να πω, έχω κάνει ανάλογες συγκεντρώσεις σε δυτικές χώρες, όπου οι άνθρωποι (άγνωστοι μεταξύ τους) έρχονταν πολύ φιλικά και αυθόρμητα και κάναμε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις! Εμάς τους Ελληνες πρέπει τελικά να μας έχουν πειράξει τα 400 χρόνια Τουρκοκρατίας και οι διάφοροι εμφύλιοι σπαραγμοί. Δεν εξηγείται διαφορετικά γιατί είμαστε τόσο κλειστοί και καχύποπτοι μεταξύ μας!
Αυτό το "κλειστό" πνεύμα όμως είναι εκείνο ακριβώς που δεν είχαν οι αρχαίοι Ελληνες, που γέννησαν τη φιλοσοφία και μεγαλούργησαν εν γένει.

Για να να ανακεφαλαιώσουμε,λοιπόν: Πόσοι είναι αυτοί που θα έρθουν με φιλικό, ελεύθερο και ανοιχτό πνεύμα στην ανοιχτή, παρείστικη συζήτηση του ερχόμενου Σαββάτου 1 Οκτωβρίου (και ενδεχομένως και στην ταβέρνα μετά); Γράψτε καθαρά εδώ αυτό που θέλετε να πείτε και αφήστε στην άκρη τα ιδιαίτερα μυνήματα. Αυτή τη συνάντηση (όπως είπε και ο Πυθαγόρας) δεν τη διοργανώνει ούτε καμία κλίκα ούτε κανένα "κύκλωμα". Διαμορφώθηκε εδώ, σε αυτό το ιστονήμα, από μία δική μου πρόταση και από τις δικές σας ανταποκρίσεις. Προσωπικά εγώ δεν ξέρω κανέναν άλλο ούτε σε αυτό το ιστονήμα ούτε σε αυτό το Forum. Το ίδιο νομίζω ότι συμβαίνει και με εσάς. Αν κάποιοι άλλαξαν γνώμη και δε θέλουν να έρθουν στη συνάντηση ας το δηλώσουν εδώ καθαρά (για να μην τρέχουμε τσάμπα στην Ακρόπολη νυχτιάτικα και χάσουμε και το Σαββατόβραδο μας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 15:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσοι είναι αυτοί που θα έρθουν με φιλικό, ελεύθερο και ανοιχτό πνεύμα στην ανοιχτή, παρείστικη συζήτηση του ερχόμενου Σαββάτου 1 Οκτωβρίου (και ενδεχομένως και στην ταβέρνα μετά);

Εγώ θα έρθω. Αλλά μόνο στο "ενδεχομένως". Αν θέλετε δηλ. Αν όχι, δεν πειράζει, κάποια άλλη φορά ίσως.

Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 25/09/2005 15:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 16:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καπετανιο, σκεφθηκες το ενδεχομενο να φοβηθηκαν μερικοι απο τη στιγμη που δηλωσαμε εσυ κι εγω οτι θα τραγουδησουμε???

Αρχιλήσταρχε JBG, είναι γεγονός ότι στο τραγούδι (και ειδικά σε ρεπερτόριο Ρεμπέτικα-Λαϊκά-Παπάζογλου-Δημοτικά,κ.ο.κ.) δεν μας βγάζει κανείς "κόντρα"...
Αλλά θα δείξουμε μεγαλοψυχία και θα φερθούμε με την αβροφροσύνη που προσιδιάζει και αρμόζει στις μεγάλες "βεντέτες" του είδους (like us)!

Αλλά δεν νομίζω να ήταν εν τέλει αυτός ο λόγος που ντρεπόταν κάποιοι να έρθουν...Είπαμε ότι πρόκειται για ΠΦΣ και όχι για κάτι σε στυλ FameStudio...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 16:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, αυτό που λέει ο αγαπητός Αστροψυχή:
quote:
Δεύτερον, η συζήτηση αυτή είναι παρείστικη, από την άποψη αυτοί ότι δε θα παρευρεθούν σε αυτήν ούτε ο Βέλτσος, ούτε ο Πελεγκρίνης ούτε τυχόν άλλοι διανοούμενοι και ακαδημαικοί (αν και η συνάντηση είναι ελεύθερη και σε αυτούς) αλλά απλοί καθημερινοί άνθρωποι, δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι, άνεργοι κ.λ.π.

Είμαι της άποψης ότι ΟΛΟΙ οι άνθρωποι έχουν μία φιλοσοφία στη ζωή τους. Ακόμη και η θέση: "Οτι φάμε και ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο .........(Μπιιιιπ)" είναι φιλοσοφία. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει φιλοσοφία στη ζωή του (ακόμη και ο σκουπιδιάρης ή ο βοσκός στα βουνά - συχνά αυτοί μπορεί να έχουν την καλύτερη φιλοσοφία)!


με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο
γι'αυτό και συμφωνώ και επαυξάνω!

Η φιλοσοφία ή καλύτερα το "φιλοσοφείν" είναι τρόπος και στάση ζωής, γενικότερη άποψη για το "ζειν" και "περί του ζειν" και δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο καθένας δεν έχει έστω και μια στοιχειώδη τέτοια άποψη και κατ'επέκταση "φιλοσοφία".

Γι'αυτό ας μην κολλάμε σε τέτοια προσχήματα ή συμπλέγματα. Δεν πάμε για να κάνουμε το "κομμάτι" μας, ούτε για επίδειξη γνώσεων, ούτε με "καπελωτικές" διαθέσεις... Αυτό που έγραψε ο Αστροψυχή για έναν "κύκλο" όπου όλοι και όλες ισαπέχουν από το κέντρο είναι ένα πολύ βοηθητικό μοτίβο....
Σε πρακτικά, τεχνολογικά και επιστημονικά πεδία υπάρχει η έννοια της γνώσης, της πληροφορίας, της μεθόδου και του δασκάλου. Στη "φιλοσοφία" που τη βλέπω ως δικαίωμα αλλά ταυτόχρονα και υποχρέωση του καθενός δεν υπάρχουν τέτοιες δομές και συνταγές! Δεν είναι επιστήμη με τη συμβατική έννοια!

Είναι μια υπέρ-βαση και γι'αυτό ισχύει αυτό που γράφει και ένας άλλος φίλος "No Method, No Guru, No Teacher"

Μη φοβάστε, μην ντρέπεστε και don't panic!
Ελάτε όλοι απαλαγμένοι από δισταγμούς και καχυποψίες, γιατί κάποια πράγματα (σε πείσμα του Ελληνικού "δαιμονίου") ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 22:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


η κυρα μου γουσταριζε ταξιδακι αυτο το Σ/Κ και το ανεβαλα για να σας συναντησω.


μην μου την κανετε και δεν ερθετε!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nightingail
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 11:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nightingail  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει με όλα αλλά δεν βλέπω πουθενά την ακριβή τοποθεσία και ώρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aisof
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 12:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aisof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να να ανακεφαλαιώσουμε,λοιπόν: Πόσοι είναι αυτοί που θα έρθουν με φιλικό, ελεύθερο και ανοιχτό πνεύμα στην ανοιχτή, παρείστικη συζήτηση του ερχόμενου Σαββάτου 1 Οκτωβρίου (και ενδεχομένως και στην ταβέρνα μετά); Γράψτε καθαρά εδώ αυτό που θέλετε να πείτε και αφήστε στην άκρη τα ιδιαίτερα μυνήματα.

συμφωνώ απολύτωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 20:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έρθω αγαπητέ Αστροψυχή, αλλά να τσεκάρουμε την ώρα και το σημείο ακόμα μία φορά.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 21:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας!
Εδώ δηλώνουμε συμμετοχή παιδιά;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 22:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζουμε και τους καινούργιους φίλους που θέλουν να έρθουν στην παρείστικη φιλοσοφική μας συζήτηση. Επαναλαμβάνω τον χρόνο και τον τόπο της ανοιχτής συγκέντρωσης μας (κάτω από την Ακρόπολη): Χρόνος το Σάββατο που μας έρχεται, 1 Οκτωβρίου, ώρα 20:00 . Τόπος: Ο Αρειος Πάγος. Στο σημείο συνάντησης μας κάποιος έρχεται ανεβαίνοντας από τη μεριά της Πλάκας (από τα "Αναφιώτικα") προς την είσοδο της Ακροπόλεως. Σε κάποια φάση αφήνουμε πίσω τα σπίτια της Πλάκας, έχουμε στα δεξιά μας μόνο τουριστικά μαγαζιά και στη συνέχεια τίποτε, καθώς περπατάμε σε ένα χωμάτινο (νομίζω) δρομάκι, που δεν έχει τίποτε στα δεξιά και κάτω χαμηλά φαίνεται η Αρχαία Αγορά. Λίγο πριν τη μεγάλη καντίνα που υπάρχει στους πρόποδες της Ακροπόλεως είναι ο Αρειος Πάγος (με τα χαρακτηριστικά βράχια που γλυστράνε).

Θα υπάρχει ένα χαρτόνι με μεγάλα γράμματα "ΠΦΣ" (παρείστικη φιλοσοφική συζήτηση) για να καταλάβετε. Εάν θέλετε μπορώ να σας στείλω το κινητό μου, σα σημείο αναφοράς.

O Deva δήλωσε ότι δε θέλει να έρθει στην αρχική συνάντηση αλλά στην ταβέρνα μετά (αν υπάρξει). Διαφωνώ με τη στάση του αλλά τη σέβομαι.

Τι άλλες λεπτομέρειες θέλετε να ξέρετε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 09:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι αρκετά κατατοπιστικός.
Θα χαρώ να παρευρεθώ. Τούτο το δήλωσα άλλωστε από την αρχή.
Εύχομαι να είναι αρκετά [φιλικός Αστροψυχή μου ο καιρός], αλλά νομίζω είναι ιδανική εποχή, ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Εν αναμονή.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 14:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα τα πούμε από κοντά κυρίες/οι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 01:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
περπατάμε σε ένα χωμάτινο (νομίζω) δρομάκι

Όχι σε χωμάτινο πλέον. Πλακόστρωτο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 12:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ανακεφαλαιώσουμε, λοιπόν. Στην ανοιχτή παρείστικη φιλοσοφική μας συζήτηση (Π.Φ.Σ., με προοπτική τεβερνοκατάνυξης στη συνέχεια)που θα γίνει το Σάββατο που μας έρχεται 1 Οκτωβρίου , στις 20:00, στον Αρειο Πάγο κάτω από την Ακρόπολη (Αθήνα, Ελλάς) έχουν δηλώσει ότι θα έρθουν οι εξής φίλοι/φίλες: Αστροψυχή, Rizitis, Py8agoras, Actr, Lizzard King, JK74, Αφροδίτη, Johniebegood, Nightingail, Aisof, Αίολος, Nada. Ο Deva Parinito δήλωσε ότι δε θέλει ΠΦΣ αλλά ταβερνείο μετά. Η συγκέντρωση είναι ανοιχτή σε όλους, αρκεί να δηλώσετε συμμετοχή εδώ. Οι συμμετέχοντες μπορούν να φέρουν και κανένα φίλο/φίλη τους.

Να θέσω μερικά πρακτικά ζητήματα στην ομήγυρη. Στην ΠΦΣ μας (επειδή υπάρχει και η προοπτική της ταβέρνας μετά) θα έχουμε κρασί και κάνα καναπεδάκι; Προτείνω ναι, γιατί αν δε λυθεί λίγο η ψυχή από το άγχος, το ζόρι και τη φυσιολογική συστολή της πρώτης συνάντησης με αγνώστους σωστή φιλοσοφική (και σκωπτική) συζήτηση δύσκολα θα γίνει.

Να έχουμε αρχικό θέμα συζήτησης; Αν ναι, ποιο;

Ας ρυθμίσουμε λοιπόν, αυτά τα μικροδιαδικαστικά. Εδώ δεν αποφασίζει κανένας συγκεκριμένα αλλά όλοι μαζί! Εκφράστε, λοιπόν, τις απόψεις σας αγαπητοί μου συμΠιΦιΣίτες (δίνοντας έτσι έμμεσα και το τελεσίδικο "παρών" σας πριν τη συνάντηση μας)!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας ανακεφαλαιώσουμε, λοιπόν. Στην ανοιχτή παρείστικη φιλοσοφική μας συζήτηση (Π.Φ.Σ., με προοπτική τεβερνοκατάνυξης στη συνέχεια)που θα γίνει το Σάββατο που μας έρχεται 1 Οκτωβρίου , στις 20:00, στον Αρειο Πάγο κάτω από την Ακρόπολη (Αθήνα, Ελλάς) έχουν δηλώσει ότι θα έρθουν οι εξής φίλοι/φίλες: Αστροψυχή, Rizitis, Py8agoras, Actr, Lizzard King, JK74, Αφροδίτη, Johniebegood, Nightingail, Aisof, Αίολος, Nada. Ο Deva Parinito δήλωσε ότι δε θέλει ΠΦΣ αλλά ταβερνείο μετά. Η συγκέντρωση είναι ανοιχτή σε όλους, αρκεί να δηλώσετε συμμετοχή εδώ. Οι συμμετέχοντες μπορούν να φέρουν και κανένα φίλο/φίλη τους.

Να θέσω μερικά πρακτικά ζητήματα στην ομήγυρη. Στην ΠΦΣ μας (επειδή υπάρχει και η προοπτική της ταβέρνας μετά) θα έχουμε κρασί και κάνα καναπεδάκι; Προτείνω ναι, γιατί αν δε λυθεί λίγο η ψυχή από το άγχος, το ζόρι και τη φυσιολογική συστολή της πρώτης συνάντησης με αγνώστους σωστή φιλοσοφική (και σκωπτική) συζήτηση δύσκολα θα γίνει.

Να έχουμε αρχικό θέμα συζήτησης; Αν ναι, ποιο;

Ας ρυθμίσουμε λοιπόν, αυτά τα μικροδιαδικαστικά. Εδώ δεν αποφασίζει κανένας συγκεκριμένα αλλά όλοι μαζί! Εκφράστε, λοιπόν, τις απόψεις σας αγαπητοί μου συμΠιΦιΣίτες (δίνοντας έτσι έμμεσα και το τελεσίδικο "παρών" σας πριν τη συνάντηση μας)!


Καλέ μου Αστοψυχή, [Νομίζω ή μάλλον διαισθάνομαι], πως μετά τα πρώτα λόγια και τις συστάσεις, δεν θα υπάρχει καθόλου άγχος παρά μόνο τεράστια χαμόγελα,και αρκετά θετική επικοινωνία... Πνευματικά γνωριζόμαστε -όπως λέει κι ένας καλός μου φίλος-. Το κρασάκι κόκκινο ή μη, αποφασίστε το δεν αποκλείεται να μας λύσει την γλώσσα, και να μας κάνεις λαλίστατους. Και φυσικά κατόπιν που όλοι μαζί θα πάμε σε ένα ταβερνάκι, με γεμάτο στομάχι και κρασοκατάνυξη θα απογειωθούμε! Μπα δεν είναι ευσεβείς πόθοι. Πιστεύω πως όντως θα περάσουμε όμορφα. Αυτός ΑΣΤΡΟΨΥΧΗ δεν είναι άλλωστε ο στόχος; Καλώς να βρεθούμε λοιπόν.
Τώρα αν βρέχει καταρρακτωδώς, υπάρχει και το γλυκό ταβερνάκι. ΄Ολα πρέπει να τα σκέφτεται κανείς.

*΄Οταν λέτε τη λέξη αγάπη μπορεί να συλλαμβάνετε την αίσθηση, η ουσία της όμως είναι αδύνατο να περιγραφεί.

* Η πιό αμιγής αγάπη βρίσκεται εκεί που κανείς δεν την περιμένει: Στην ελευθερία.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και βρίσκομαι σε «καραντίνα» …αυτό το(ένα και μοναδικό) ποστ έπρεπε να πραγματοποιηθεί!


Την Παρασκευή το βράδυ αναχωρώ Σάββατο πρωί πατάω αττική.

Στις αποσκευές μου θα βρίσκονται μερικά λίτρα τσικουδιά «και όχι ρακί».
Καναπεδάκια και τα σχετικά δεν έμαθα ακόμα να φτιάχνω αλλά και δεν προβλέπετε
να μάθω! Σας δια βεβαιώ όμως ότι τα τρώγω πολύ ευχαρίστως…

Έχω ρίξει μια ματιά στο συμπόσιο του Πλάτωνα αλλά βασικά ποσώς με ενδιαφέρει σε αυτήν την πρώτη συνάντηση , ΚΑΙ ΜΟΝΟ, το αν θα συζητήσουμε και το τι!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ακούσω αυτά που έχει να πει ο οποιοσδήποτε φίλος/η που θα είναι εκεί και θα τα επεξεργαστώ μετά από μέρες …


Θεωρώ δεδομένο το ταβερνάκι μετά , προσωπικά θα πάω ακόμα και μόνος μου…
Εκτός και αν μάθω που θα είναι ο deva οπότε θα είμαστε δύο.


Υγ.1: Αστροψυχή αν θέλεις στείλε μου το τηλέφωνο σου σε mail διότι ένα από τα πολλά πράγματα που δεν ξέρω είναι και το πώς να έρθω στο σημείο συνάντησης!
Τι να κάνουμε ; από χωριό βλέπεις!!!

quote:
η κυρα μου γουσταριζε ταξιδακι αυτο το Σ/Κ και το ανεβαλα για να σας συναντησω.


μην μου την κανετε και δεν ερθετε!


Υγ.2: αγαπητέ jonniebegood μην μας απειλείς εμάς!

Κι άμα τραβάς κανένα ζόρι κράτα το ποτηράκι σου να λύσουμε τις διαφορές μας.

Ορίστε μας……

υγ.3:λέτε να βρέξει;

Ζητώ συγνώμη από την συντονίστρια μου* και τον διαχειριστή μου** που έκανα ένα ποστ πριν την λήξη της «καραντίνας»…
Σε συγχωρώ μου είπαν !

(*)η σκέψη
(**)η συνείδηση


ΣΙ ΓΙΟΥ ΣΟΥΝ,που λένε και στο χωριό μου...

`
...Nachtischende

Edited by - rizitis on 28/09/2005 14:21:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 15:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν παραδόξως βρέχει καταρρακτωδώς έχω μιά λύση. Πολύ έξυπνη. Θα την γράψω στον Αστροψυχή.
Πατρίδα, να φέρεις όλη τη δροσιά και τα χρώματα της Κρήτης μαζί.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aisof
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 18:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aisof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και η συμμετοχή είπαμε να γίνει εδώ δημοσίως μερικού φαίνεται ότι προτίμησαν να επικοινωνήσουν με e-mail. αποσύρομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 20:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Αντε να το γράψω δημόσια. Αν βρέχει καταρρακτωδώς, -μας έχει τρελλάνει ο Αττικός ουρανός- έχω ένα χώρο να πάμε κάπου κοντά ωραιότατο. Φιλόξενο. Κάτι θα σκεφθούμε στις δύσκολες περιπτώσεις. Δεν πρέπει.
Αν όχι, χαθήκανε οι ομπρέλλες.
Που πας, έλα εδώ...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 21:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υγ.2: αγαπητέ jonniebegood μην μας απειλείς εμάς!

Κι άμα τραβάς κανένα ζόρι κράτα το ποτηράκι σου να λύσουμε τις διαφορές μας.

Ορίστε μας……



περιμενες οτι θαρθω αοπλος Κρητικε?


ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΕΙΟ ΠΑΓΟ! (σκηνοθεσια Μπιρσιμ)

μην το χασετε!!!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 16:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν βρέξει θα κάνουμε οριστικά τη συζήτηση κάτω από την Ακρόπολη. Μέχρι και ένα ελαφρύ ψιλόβροχο μπορούμε να το αντέξουμε (φορώντας τα κατάλληλα μπουφανάκια). Αν όχι, καλή είναι και η πρόταση της Αφροδίτης - με την οποία βρίσκομαι σε επικοινωνία - η οποία με φιλικό πνεύμα μας προσφέρει ένα δικό της χώρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 17:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα βρίσκονται λύσεις. Ωστόσο ο καιρός θέλω να πιστεύω πως θα είναι καλός.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 00:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Αστροψυχή ευχαριστώ,
αλλά το ανωτέρω μήνυμά μου δεν αποτελεί δήλωση συμμετοχής στην ΠΦΣ.

Εύχομαι τα καλύτερα.
NADA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 10:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί/ές ΠΦΣίτες, από ότι λέει το μετεωρολογικό δελτίο αύριο βράδυ και την ώρα που θέλουμε να κάνουμε το ΠΦΣ θα επικρατούν καταιγίδες και 5 μποφόρ στην Αθήνα (αλλά λίγο αργότερα ο καιρός θα "καθαρίσει"). Γι' αυτό, θα είμαστε σε επιφυλακή και αν πράγματι ο καιρός είναι έτσι θα κάνουμε το ΠΦΣ είτε στο χώρο που ευγενικά μας παραχωρεί η Αφροδίτη είτε σε παρακείμενη ταβέρνα. Το σημείο συνάντησης μας παραμένει ο αρχαίος Αρειος Πάγος, κάτω από την Ακρόπολη (σύμφωνα με τις οδηγίες που σας έδωσα σε προηγούμενη καταχώρηση μου). Ωρα συνάντησης 20:00.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 13:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ένα τραγουδάκι χαρισμένο στην μαντάμ ούρσουλα...


ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑΜΟΥΝΑ

Καθρέπτης θέλω νάμουνα
Μέσα στην κάμαρα σου
Να σ έβλεπα κάθε στιγμή
Κρυφά από την μαμά σου

Κάθε στιγμή βρε μάγκα μου
Εγώ θα το κοιτούσα
Το έμορφο κορμάκι σου
Και θα το λαχταρούσα

Κάθε φορά που θ άρχεσαι
Να φτιάχνεις τα μαλλιά σου
Τότε και γω θα λαχταρώ
Τα κάλλη τα δικά σου

Καθρέπτης αχ ας ήμουνα
Στην τσάντα την δική σου
Γιατί όπου κι αν πήγαινες
Θα μ` έπαιρνες μαζί σου

Καθρέπτης μες στο σπίτι σου
Θα γίνω να φυλάω
Πότε θα φύγει η μάνα σου
Να σου γλυκομιλάω

Κι όταν θα φύγει η μάνα σου
Μαζί θα ξηγηθούμε
Μέσα στην καμαρούλα σου
Τον πόνο μας να πούμε.

Κ. ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ


αύριο τα σπουδαία...

c.u !

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy