ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 02:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓΕΙΑ!
ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΘΕΜΑΤΑ ΡΟΗΣ ...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ...
"Η ΦΥΛΑΚΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ"

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 00:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους όσους προβληματίζονται για την Ανθρώπινη φύση μας και την σχέση μας με τον Θεό και τον συνάνθρωπο.
Εγώ προσωπικά προσεγγίζω το θέμα καθαρά μέσα από χριστιανικό πρίσμα,και εννοώ τον Λόγο του Θεού, γιατί διαφορετικά δεν βγάζω άκρη.

Ας σκεφτούμε ότι από όλα τα δημιουργήματα του θεού πάνω στη γη ο Ανθρωπος είναι το μοναδικό ΟΝ που είναι προικισμένο με Θεικά στοιχεία. Δηλαδή με λογική - συνείδηση - ελευθερία.
Εχει δηλαδή από τη φύση του όλες τις προιποθέσεις για να έχει και την ελεύθερη βούληση.
ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ;
Τη δυνατότητα να κάνει ότι θέλει;
Να σκέφτεται και να εκφράζεται όπως θέλει;
Να πηγαίνει όπου θέλει;
Kαι μήπως δεν κάνουν σήμερα οι άνθρωποι ότι θέλουν;
Ο,τι θέλουν λένε, όπου θέλουν πηγαίνουν, πληγώνουν όποιον θέλουν.
Ακόμη και ληστείες μπορούν να κάνουν ασχέτως άν υπάρχουν οι νόμοι με τις συνέπειές τους. Αυτό δεν τους σταματάει όμως όταν αποφασίσουν να κάνουν κάτι τέτοιο.
Αρα αυτήν την "κατά κόσμω" ελεύθερη βούληση την έχουμε όλοι μας.

Εμένα με ενδιαφέρει η ελεύθερη βούληση "κατά Θεό".
Αυτήν που είχε ο Χριστός. Αυτήν που θα με βοηθήσει να κάνω σωστές επιλογές ώστε να γίνω ευτυχισμένος άνθρωπος.

Και ευτυχισμένος άνθρωπος θα γίνω όταν αποφασίσω να αλλάξω τον εαυτό μου, να αποβάλλω τα πάθη και τις αδυναμίες μου ώστε να γίνω πραγματικά ελεύθερος. Να βρώ τα θεικά στοιχεία μέσα μου αυτά που θα με κάνουν ΑΝΘΡΩΠΟ κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση Θεού.
(Και ας μην ξεχνάμε ότι η ευτυχία μας έχει άμεση σχέση με τους ανθρώπους γύρω μας.)
Πιστεύω ότι με την καλή προαίρεση προς τον εαυτό μας και προς τον συνάνθρωπό μας ώστε να συμφιλιωθούμε μεταξύ μας,χρησιμοποιώντας όμως σαν οδηγό μας τις συμβουλές και τις προτροπές της Αγίας Γραφής καταφέρνουμε να εννοήσουμε και να εφαρμόσουμε την ελεύθερη βούληση στην ουσιαστική της έννοια.


ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 01:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και καλωσήρθες Ευχή.

Ωραία τα λόγια σου και οι ευχές σου.

Μου γεννιούνται όμως κάποιες απορίες.

Ένας πιστός μιας άλλης θρησκείας, αν και αγαθός άνθρωπος, δεν μπορεί να έχει την "βούληση κατά Θεώ";

Ο Σωκράτης, ο Πυθαγόρας, κ.α. δεν δίδασκαν και εφάρμοζαν την απαλλαγή από τα πάθη τους; Κι όμως δεν είχαν διαβάσει την Αγία Γραφή.

Τι γίνεται με αυτές τις περιπτώσεις;

Αν θέλεις απάντησέ μου.

Καλή σου συνέχεια

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 02:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπειδή μου ζητάς μια απάντηση, φίλε thoth, αυτό που μπορώ να σου πω είναι αυτό που πιστεύω.

Πιστεύω ότι ο Θεός ήταν, είναι και θα είναι ΈΝΑΣ. Ολοι οι άνθρωποι είμαστε δικά του δημιουργήματα. Εμείς βέβαια οι άνθρωποι του αλλάξαμε ένα σωρό ονόματα. Αλλοι τον λένε Αλάχ, άλλοι Μωάμεθ, άλλοι Ιεχβά, κλπ. Εμείς που έτυχε να γεννηθούμε στην Ελλαδά μας, είμαστε στην πλειοψηφία μας χριστιανοί ορθόδοδοι και τον ονομάζουμε Θεό (με την τριαδική του υπόσταση).
Εγώ προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που γεννηθηκα στην Ελλαδα και δεν γεννήθηκα στην Αφρική ή στην Ασία ή σε κάποιο μέρος της γης με χαμηλό ή και ανύπαρκτο βιοτικό επίπεδο. Και ευχαριστώ πραγματικά το Θεό για αυτό.
Και τα αναφέρω όλα αυτά για να καταλήξω στο εξής:
Ο Θεός είναι μέσα στον κάθε άνθρωπο. Σε όποια θρησκεία ή δόγμα και αν πιστεύει, ότι χρώμα και αν έχει, σε όποια γωνιά της γης και αν βρίσκεται, ο θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Αλλά και ο άνθρωπος είναι μέσα στην θεότητα και ας μην το έχουμε καταλάβει. Απόδειξη γι'αυτό είναι η ίδια μας η ζωή.
Επομένως η διαφορά και η ουσία βρίσκεται στην ΕΦΑΡΜΟΓΗ όλων αυτών που κηρρύτουν οι διαφορες θρησκείες και τα δόγματα που είναι τα ίδια πράγματα. Δηλαδή η ΑΓΑΠΗ η ΕΙΡΉΝΗ η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ η ΑΛΛΗΛΕΓΥΗ κλπ.
Αρα και οι άνθρωποι των άλλων θρησκειών που εφαρμόζουν τους "αληθινούς και παγκόσμιους νόμους" του Θεού μπορούν να έχουν ελεύθερη βούληση και όλα τα άλλα πνευματικά χαρίσματα. Ο θεός δεν κάνει διακρίσεις. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε έναν Θεό που κάνει διακρίσεις.
ΒΑΣΙΚΗ όμως ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ είναι να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ο άνθρωπος καποια πράγματα πνευματικά και να ΘΕΛΕΙ να τα εφαρμόζει στην καθημερινή του ζωή.

Ο Σωκράτης, ο Πυθαγόρας και όλοι αυτοί οι σοφοί άνθρωποι δεν γνωριζαν την Αγία Γραφή ούτε τον Θεό. Ομως τον αναζητούσαν με αφοσίωση, υπομονή , επιμονή και αυτοθυσία. Και βλεπουμε όλοι εμείς μετά από τόσα χρόνια ότι παραγματικά ο θεός τους αποκάλυψε πολλά πράγματα για τον πνευματικό κόσμο του ανθρώπου.

Απλά η Αγία Γραφή είναι προνόμοιο για εμάς σήμερα γιατί είναι το βιβλίο της ζωής. Της ευτυχισμένης ζωής. Είναι το πιο διαχρονικό και το πιο παρεξηγημένο βιβλίο της γης.

Ελπίζω φίλε thoth να απάντησα στις απορίες σου.
( Αλλά εύχομαι και να δημιούργησα και νέους προβληματισμούς )

ΦΙΛΙΚΑ
ΕΥΧΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 08:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλημέρα μου σε όλους, ιδιαίτερα στον φίλο ΕΥΧΗ μιάς και νέο μέλος στον διδυκτιακό ΜΑΣ τοπο...
Καλώς όρισες φίλε ΜΑΣ, καλή και ΓΟΝΙΜΗ παραμονή εύχομαι....

Διάβασα την αρχική σου τοποθέτηση και περίμενα να δώ και την απάντηση στο φίλο τον Τρισμέγιστο.
Θέτης πράγματα που ΟΝΤΩΣ θέλουν συζήτηση, όχι γιατί ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΣ, αλλά για "διευκρινιστικούς" λόγους...

Και θα μείνω λίγο στην χριστιανική πίστη, ορμώμενος απο την φράση της 'Ατμα,

quote:
"Η ΦΥΛΑΚΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ"
καθώς και απο τη δική σου,
quote:
Ας σκεφτούμε ότι από όλα τα δημιουργήματα του θεού πάνω στη γη ο Ανθρωπος είναι το μοναδικό ΟΝ που είναι προικισμένο με Θεικά στοιχεία. Δηλαδή με λογική - συνείδηση - ελευθερία.
Εχει δηλαδή από τη φύση του όλες τις προϋποθέσεις για να έχει και την ελεύθερη βούληση.

Η χριστιανική παράδοση ΘΑ ΗΘΕΛΕ πολύ να στηρίζεται σε αυτό που λές, ΑΛΛΑ η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ΔΕΝ ειναι έτσι τα πράγματα...

Το δημιούργημα που λές, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, φυσικά και ΔΕΝ ήταν το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΟΝ προικισμένο με τα Θεϊκά στοιχεία...
Ξεχνάς ότι το ΟΝ αυτό, βρέθηκε ΜΕΣΑ σε μια ΦΥΛΑΚΗ (τον Κήπο του Παραδείσου) ΧΩΡΙΣ να το έχει επιλέξει ΚΑΤΑΡΧΑΣ ο ΙΔΙΟΣ απο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ;;;
Μελέτησε, με λίγο παραπάνω βάθος τα πρώτα κεφάλαια της Γένεσις και θα το διαπιστώσεις αυτό!

Το ΟΝ αυτό, ο άνθρωπος, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΦΡΟΝΗΜΟΤΕΡΟ (το τελειότερο δηλαδή) απο όλα τα όντα του Κήπου, αλλά αυτός που συγέντρωνε ΟΛΑ τα Θεϊκά γνωρίσματα που περιγράφεις ήταν (κατα τη Γένεσι) ο ΟΦΙΣ...
Εσύ αν δεν κάνω λάθος έγραψες πώς,

quote:
ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ;
Τη δυνατότητα να κάνει ότι θέλει;
Να σκέφτεται και να εκφράζεται όπως θέλει;
Να πηγαίνει όπου θέλει;

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ καλέ μου φίλε ΤΙΠΟΤΑ απο όσα αναφέρεις ΔΕΝ είχε, ή για να είμαι ΑΚΟΜΑ πιό ακριβής, ότι είχε τα είχε ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΛΟΥΒΙ, ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ...

Γράφεις καλέ μου φίλε ότι,

quote:
Εμένα με ενδιαφέρει η ελεύθερη βούληση "κατά Θεό".


Γνωρίζεις ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ αυτή η Κατά Θεό Βούλιση;;;
Το ΟΝ που έβαλε "σαν κηπουροφύλακα" στον Κήπο Του, να ΜΗΝ ΕΧΕΙ αισθητήρια διάκρισης!!! Αυτή ήταν η Βούλισή Του...
Βούλισή Του ήταν να ΜΗΝ ΒΓΕΙ απο τον Κήπο!!!

Δεν ξέρω ΑΝ έχεις μελετήσεις ΥΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟ ΠΡΙΣΜΑ την Αγία Γραφή, πάντως ΜΗΝ λές ότι αυτή η Βούλιση, θα μας έκανε ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ, όχι τουλάχιστον ΟΛΟΥΣ...

Αλήθεια, πόση Ελευθερία μπορεί να έχει ένας ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ;;;

Παρουσιάσα κάποιες σκέψεις μου, απλά για "προβληματισμό"...
Μήπως τα πράγματα τελικά, ΔΕΝ ήταν έτσι όπως είναι ΤΩΡΑ;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 10:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΗ,

ΕΡΩΤΗΜΑ 1ο:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Ο ΟΦΙΣ,ΗΤΟΙ:ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ Η ΝΑ ΜΗ ΖΕΙ?
ΕΡΩΤΗΜΑ 2ο:
ΑΝ ΟΧΙ,ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΟΦΗ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΠΙΛΟΓΗ?Η ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΗΤΑΝ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ?
ΕΡΩΤΗΜΑ 3ο:Η ΓΡΑΦΗ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ "ΑΓΙΑ"?
ΦΙΛΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ...ΦΑΙΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 11:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, πόση Ελευθερία μπορεί να έχει ένας ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ;;;


ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ;;;;;;;;; ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗΣ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ. Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ. ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΟΤΙ ΦΥΛΑΚΙΣΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗ; ΤΟΤΕ ΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΕ ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΘΕΛΗΣΗ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 11:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΩΤΗΜΑ 3ο:Η ΓΡΑΦΗ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ "ΑΓΙΑ"?
ΦΙΛΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ...ΦΑΙΗ

ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΥΠΕΡΑΓΙΑ;;;;;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 11:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΩΤΗΜΑ 1ο:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Ο ΟΦΙΣ,ΗΤΟΙ:ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ Η ΝΑ ΜΗ ΖΕΙ?
ΕΡΩΤΗΜΑ 2ο:
ΑΝ ΟΧΙ,ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΟΦΗ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΠΙΛΟΓΗ?Η ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΗΤΑΝ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ?

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟΣ, ΨΑΧΝΕΙ ΕΝΑ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΕΝΑ ΘΕΟ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ. ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΣΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. ΑΚΟΥΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ Ο ΚΑΚΟΣ ΘΕΟΣ ΣΕ ΤΙΜΩΡΕΙ. ΑΠΟΚΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΕΡΙΞΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΦΙΔΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕΓΑΛΟ. ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΟΜΑΧΙ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 12:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΛΑΚΚΩΝΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ.ΤΟ ΦΙΔΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΑΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΚΑΡΜΙΚΟΣ.
ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΩΣΤΕ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 18:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους τους φίλους, ενοχλημένους και μη...

Αντώνιε φίλε μου, μια ΑΠΛΗ ερώτηση ΜΟΝΟ...
Τα κείμενα των ΑΓΙΩΝ ΓΡΑΦΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, τα διαβάζεις ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ;;;

ΑΝ θέλετε να συζητήσουμε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ όλα τα κείμενα, μα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ διαλέξετε, ΚΑΙ πάλι στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξουμε...

Εάν φίλε μου Αντώνιε αυτό που ΕΣΥ κατάλαβες, απο την μελέτη που ΣΙΓΟΥΡΑ έχεις κάνει στην Αγία Γραφή των Χριστιανών, είναι ΜΟΝΟ στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ δηλαδή στο ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, τότε κατανοώ την έκρυξή σου.

Αλλά αυτό ΔΕΝ είναι του παρόντος θέματος, ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
Ανοίχτε ένα ΑΛΛΟ θέμα για τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ και εκεί μπορούμε να συζητήσουμε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ σε όποιο επίπεδο διαλέξετε να μιλήσουμε, ΕΙΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (Κατα το Γράμμα του Νόμου), ΕΙΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ (Κατα την ΟΥΣΙΑ του Νόμου)...

Σου υπενθυμίζω φίλε μου Αντώνιε, ότι ο Μεγάλος Ραβουνί, ο Ιησούς αυτό που ήρθε (μεταξύ ΟΛΩΝ των άλλων), ήταν "να ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ" και "ο έχουν ΝΟΥ ας λογαριάσει" τι σημαίνει αυτό...

Φίλε μου 'Ιντιγκο, κάνεις ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ...
Πουθενά, μα ΠΟΥΘΕΝΑ ο ΟΦΙΣ δεν συμβολίζει ΦΟΒΟ, ΠΟΥΘΕΝΑ...
Μην λέμε πράγματα που είναι κενά εκ βάσεως...

Ας μείνουμε λοιπόν στο θέμα της Ελευθερίου Βουλίσεως, αυτό του Παγκόσμιου Νόμου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 18:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΤΩΝΙΕ,

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΘΕΟΣ-ΑΝΡΩΠΟΣ-ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΙΚΟ ΑΣΜΑ
"ΤΑ'ΘΕΛΕ Η ΜΑΜΑΚΑ ΣΟΥ,ΤΑ'ΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥ?"

ΦΑΙΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 18:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SORRY,ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΛΑΘΑΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 21:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαλησπέρα σε όλους τους φίλους, ενοχλημένους και μη...

quote:
Εάν φίλε μου Αντώνιε αυτό που ΕΣΥ κατάλαβες, απο την μελέτη που ΣΙΓΟΥΡΑ έχεις κάνει στην Αγία Γραφή των Χριστιανών, είναι ΜΟΝΟ στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ δηλαδή στο ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, τότε κατανοώ την έκρυξή σου.


ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΚΑΜΙΑ ΕΚΡΗΞΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

quote:
Γνωρίζεις ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ αυτή η Κατά Θεό Βούλιση;;;
Το ΟΝ που έβαλε "σαν κηπουροφύλακα" στον Κήπο Του, να ΜΗΝ ΕΧΕΙ αισθητήρια διάκρισης!!! Αυτή ήταν η Βούλισή Του...
Βούλισή Του ήταν να ΜΗΝ ΒΓΕΙ απο τον Κήπο!!!

ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ Ή ΚΑΤΑ ΟΥΣΙΑ;;


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 21:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ faye

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΘΕΟΣ-ΑΝΡΩΠΟΣ-ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΙΚΟ ΑΣΜΑ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ;;;
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΩ ΟΠΟΙΟ ΑΣΜΑ ΘΕΛΕΙΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 00:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΑΝΤΩΝΙΕ!!!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΕΞΕΣ,ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ "ΕΥΧΗΣ" ΚΑΙ "TΗΟΤΗ".

ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΩ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ Η ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΛΟ ΘΕΟΥΛΗ Η ΣΤΟ ΚΑΚΟ ΦΙΔΑΚΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η ΜΝΗΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ.ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ:ΒΑΖΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ,ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ.
ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ ΜΕΡΑ,ΠΙΝΩ ΕΝΑ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΔΡΟΣΙΖΟΜΑΙ.ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ.ΤΟ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΓΩΤΟ,ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ.

ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΛΗΓΩΝΩ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΟ ΘΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΑ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΣΕ ΑΓΙΑ.ΒΑΣΙΣΤΗΚΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΨΕΜΑΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙ (EΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ).

ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.
FAYE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 05:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΣΑΝ ΕΙΚΟΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΜΙΚΟ ΦΟΒΟ
ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 09:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ Μ΄ΑΓΑΠΑΣ.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΑΙΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 09:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου 'Ιντιγκο καλημέρα, αυτή τη διευκρίνηση ήθελα...
'Οχι για ΜΕΝΑ, αλλα για την ροή που λέει τόσο σοφά και η φίλη μας η 'Ατμα...

Φαίη, εκ του ΦΩΤΟΣ, καλημέρα ΚΑΙ σε εσένα...
Είναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ δικαίωμα του ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ να "δέχεται ή όχι" το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ βιβλίο, 'Αγιο, Υπεράγιο, ή έστω ΑΠΛΟ και να συμφωνεί ή όχι με τα κείμενα που αυτό περικλείει...
Φαντάζομαι όμως, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, ότι θα ήταν ακόμα πίο ΤΙΜΙΟ, να μελετήσουμε και μάλιστα σε ΒΑΘΟΣ, και μετά να βγάλουμε το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΜΑΣ συμπέρασμα!
Τι λές και εσύ, δεν θα ήταν καλύτερα έτσι;;;
Εκτιμώ λοιπόν τη τιμιότητά σου να λές ότι ΔΕΝ το έχεις μελετήσει, αλλά αυτό να ξέρεις ΣΤΕΡΕΙ απο το "ειδικό βάρος" της άποψή σου ΠΟΛΛΑ...
'Ισως να σου στερεί ΚΑΙ εσένα "σημεία" που θα μπορούσες να στηρίξεις ακόμα και την ίδια σου την άποψη...

Και τώρα σε σένα φίλε μου Αντώνιε, ιδιαιτέρος ΚΑΛΗΜΕΡΑ...
Επιδή λοιπόν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό έχω καταλάβει για σένα, ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, έγραψα ότι έγραψα...
Εχεις μάθει φαντάζομαι τον τρόπο έκφρασής μου και σκέψης μου και αναγνωρίζεις τον ΔΙΠΛΟ τρόπο έκφρασής μου...

Ρωτάς κάτι για ΑΝΑΛΥΣΗ... Μα ΔΕΝ έκανα ανάλυση, απλά παρέθεσα τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ... 'Ισως υπεραπλουστευμένα, αλλά αυτό έκανα...
Πολύ, μα ΠΟΛΥ ευχαρίστως να τα αναλύσουμε είτε ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ (κατα γράμμα) είτε ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ (κατα ουσία)...

Ας μείνουμε όμως στο ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ και ας δούμε το Ελευθέριο του Ανθρώπου για ΒΟΥΛΙΣΗ και ας αφήσουμε τα του Θεού στο Θεό...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 16:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον όλο το σύμπαν υπακούει σε νόμους, βλέπε πλανήτες, κομήτες κ.α. Εφόσον ακόμα και στον μικρόκοσμο τηρούνται τέτοιοι νόμοι, βλέπε μόρια, άτομα και ηλεκτρόνια. Τότε ίσως να μπορούσαμε να πούμε ότι και ο εγκέφαλος μας, οι σκέψεις μας και οι συμπεριφορές μας υπακούουν σε κάποιους νόμους. Το τι σκεφτόμαστε και το τι πράτουμε δηλαδή δεν είναι αποτέλεσμα της βούλησης μας αλλά αποτέλεσμα αυτών των νόμων. Δηλαδή ίσως να μην υπάρχει ελευθερία της βούλησης αλλά απλοί μηχανικοί νόμοι στον εγκέφαλο μας και στις πράξεις που κάνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 18:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΩΝ ΣΟΦΙΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΣΟΦΙΑ" ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ". Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=815

ΑΝΤΩΝΙΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΧΡΟΝΟ ΤΟ 1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 18:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους σας.

Σχετικά με το μήνυμά σου WOLFFASED, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχουν κάποιοι φυσικοί νόμοι συμφωνα με τους οποίους λειτουργεί και ο εγκέφαλός μας.
Κάποτε είδα στην τηλεόραση ένα ντοκυμαντέρ σχετικά με την λειτουργία του εγκεφάλου μας και τις δυνατότητές του και έμεινα πραγματικά εμβρόντητη. Ο εγκέφαλός μας είναι ένα "ΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΑΝ". Αποτελείται, αν θυμάμαι καλά, από 3 τρισεκατομμύρια κύτταρα.Εχει την δυνατότητα να καταγράψει τρισεκατομμύρια πληροφοριών.Λειτουργεί όμως με τους δικούς του νόμους, τους οποίους οι επιστήμονες προσπαθούν εδώ και πολλά χρόνια να ανακαλύψουν και καθε μέρα που περνάει ανακαλύπτουν και περισσότερα.

Τον εγκέφαλό μας θα μπορούσα να τον παρομοιάσω με ένα υπολογιστή.
Εχουμε το Ηardware, τα υλικά που τον αποτελούν ο δίσκος, η μνήμη, η οθόνη, το πληκτρολόγιο κλπ. Για σκεφτείται όμως να μην υπήρχε το Software? Να μην του δίναμε δεδομένα, κάποιο προγραμμα για να μας δώσει και τα ανάλογα αποτελέσματα? Θα μας ήταν εντελώς άχρηστος.

Το ίδιο είναι και ο εγκέφαλός μας. Του δίνουμε πληροφορίες και μας δίνει τα ανάλογα αποτελέσματα.Όλοι οι άνθρωποι έχουν αυτό το εργαλείο "στο κεφάλι τους". Εξαρτάται από τον καθένα λοιπόν το πως θα το χρησιμοποιήσει.Αν εισάγουμε υγειή δεδομένα θα πάρουμε και υγειή αποτελέσματα.( Δεν εξετάζω αυτή τη στιγμή την λογική του καθενός μας ώς προς τα υποκειμενικά δεδομένα που θέλει π.χ. να εισάγει). Αν εισάγουμε όμως κανένα ιό τι ζημιά μπορούμε να πάθουμε?

Να μου επιτρέψεις λοιπόν να εκφράσω την αντίρρησή μου ως προς αυτό που είπες οτι τελικά μπορεί και να μην υπάρχει ελεύθερη βούληση αλλά απλοί μηχανικοί νόμοι.

Η ελευθερία της βούλησης είναι ύψιστο αγαθό και άν ποτέ καταλάβουμε
τι δυνατότητες έχουμε και αποφασίσουμε να εργαστούμε και να συνεργαστούμε για την επίτευξή της (και όχι μόνο γι΄αυτήν),τότε πραγματικά πιστεύω ότι το "ΘΕΛΩ" μας και η "ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ" μας θα γινουν το ένα και το αυτό με το "ΘΕΛΕΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΝ" του Θεού.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ΕΥΧΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 19:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΠΑΝΤΕΣ! KAI ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ! ΚΑΙ, ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ο Ο,ΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ Ή ΤΟ ΑΛΛΟ. Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ-ΟΡΘΟΤΗΤΑ-ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ. ΤΟ ΘΕΛΕΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΕΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑΝ ΜΑΣ, ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΣΟ ΑΦΥΠΝΗΣΜΕΝΟ Ή ΕΝΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΟΣΟ ΑΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΤΗΜΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
ΜΕ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΔΙΑΘΕΤΩ:
ΚΑΤ’ΑΡΧΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΩΤΑ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΔΕΟΥΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ¨ΘΕΛΩ¨ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΙΝΟΣ ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ.
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ ΝΑ ¨ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ¨ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΘΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΟΒΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ¨ΧΑΜΗΛΑ¨ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ Κ.Ο.Κ
ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ¨ΑΦΕΘΟΥΜΕ¨ (ΦΥΛΑΚΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ?). ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ 2 ΤΟΣΟ ΑΦΥΠΝHΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΛΛΗΠΤΗ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ. ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ, ΔΗΛΑΔΗ ¨ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ¨.
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΛΑ! ΙΣΩΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ
¨ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΗ¨ ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΕΤΣΙ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ Ή ΟΡΙΣΜΟΙ ΝΑ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ Ή ΑΞΙΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ!
ΤΑΔΕ ΕΦΗ…ΑΡΧΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ.

ΝΟΜΙΖΩ (ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕΜΕ) ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΟ ΦΥΛΑΚΗΣΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ/ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΕ ΒΟΥΔΙΣΜΟ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΠΛΑΤΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΕΙΤΑΝ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ.

ΟΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΟΡΙΟΘΕΤΟΥΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.
ΑΚΟΜΑ ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΜΕ.

ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΜΕ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ 38 ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΧΟΙΡΙΝΟ.
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΕ ΒΟΡΕΙΑ ΚΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ.

ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΡΟΠΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ...
ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΔΙΑ ΠΛΑΓΙΩΝ ΜΕΣΩΝ...

ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΥΤΕΣΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ......
ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΝΙΟΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΓΥΡΟ ΣΟΥ.
ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ......
ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΣ....
ΑΡΧΙΣΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΑΤΤΕΙΝ...
ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΝΑ ΑΓΡΙΟ ΚΥΝΗΓΙΤΟ ....

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΦΙΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ, ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ, ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ...

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ.
ΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ..


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 23:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATAGR, ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.
ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ, ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ.
…ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΠΑΙΞΕ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ. ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΣΤΕΣ, ΗΤΑΝΕ ΟΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ
ΜΕ ΜΕΣΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΚΑΝΟΝΙΖΑΝΕ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ. ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ. ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, Η ΓΝΩΣΗ ΟΤΑΝ ΜΕΝΕΙ ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΗ ΚΑΠΟΥ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ.
ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝΕ «ΣΕ ΚΟΙΝΗ ΘΕΑ»
ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Η ΕΥΓΕΝΗΣ ΑΜΙΛΛΑ, ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΕΦΕΡΝΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ.
ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ¨ΑΝΟΙΧΤΑ¨ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
..ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΜΑΖΑ ΝΑ ΣΚΕΦΕΤΑΙ,
ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙ, ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, ΚΑΤΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ. ΔΥΟ
ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ¨ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΑ¨ ΚΑΙ ΤΟ ¨ΑΡΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑΤΑ¨. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΜΕ ΑΛΛΟΥ, ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΔΩ ΕΚΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ, ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΥ ΧΑΟΥΣ, ΗΔΗ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ¨ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΑΖΑ¨ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ.
ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ, ΤΟΛΜΗΡΟ ΠΝΕΥΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 09:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω πως η κάθε κοινωνία αποτελείται από ένα βασικό συστατικό:

ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!

Άρα και είναι φυσικό ότι όλοι οι δυνάστες, ηγετίσκοι, τύραννοι, μεγαλοκαρχαρίες και γενικά κάθε συνάνθρωπός μας που έχει μάθει στο εύκολο κέρδος και στην εξουσία, να προσπαθεί να διατηρήσει μα και να διαιωνίσει την «Ανθρώπινη Παιδικότητα»!

Μια «παιδικότητα» βολική, που δεν έχει σχέση με την αγνότητα της ψυχής, αλλά με την αδράνεια της!

Κανένας «άρχοντας» του υλικού τούτου κόσμου και κανένα εδραιωμένο κατεστημένο εξουσίας δεν επιζητάει την πνευματική Ελευθερία του ανθρώπου!

Χιλιάδες τα ιστορικά παραδείγματα.

Όμως ο Άνθρωπος είναι το κλειδί.
Συμφωνώ μαζί σας Ελ. Αβατάρ και Αρχή.
Ο τρόμος κάθε κατεστημένου είναι οι Ελεύθεροι Άνθρωποι.

Όταν ο καθένας σε αυτό τον πλανήτη (ή έστω η πλειοψηφία) είναι «Κύριος» του εαυτού του, ελεύθερος στο νου και την καρδιά, κανένα κατεστημένου φόβου, σκληρότητας, ανελευθερίας, ή δυναστεύσεις ανθρώπου από άνθρωπο δεν θα μπορεί να σταθεί.

Άρα η προσωπική μας ελευθερία δεν είναι…προσωπική υπόθεση!

Αφορά όλη την Ανθρωπότητα!

Είναι μια προσωπική τοποθέτηση περί ατομικής/ανθρώπινης Ελευθερίας και πιστεύω πως μεταθέτει την ευθύνη από την «Απρόσωπη εξουσία» σε καθένας μας ξεχωριστά.

Με Σεβασμό και Αγάπη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 15:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΟΥ «παιδικότητα βολική» ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΠΕΔΙΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ, ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΛΛΑ ΑΔΡΑΝΗ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ. ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ, ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΕΡΑΠΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΩ ΚΑΙ ΓΩ, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΠΡΙΝ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ «ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ»!! ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΕΧΘΡΟΙ!!
ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ: ¨ΑΓΟΡΑΘΕΡΑΠΕΙΑ¨ ΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΟΡΟΣ!? ΡΕ ΑΣ ΚΑΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!
ΑΝΤΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΜΑΣ ΕΥΜΑΡΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΥΛΙΚΗ?
ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΖΙΡΟ! ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟ Ή ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΕΝΑ
ΑΤΟΜΟ ΤΟΣΟ ¨ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ (ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ) ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ¨ΕΙΝΑΙ!
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΨΕΙΓΜΑ, ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΚΑ! ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ¨ΠΟΥΛΟΥΣΑΝΕ¨ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ….Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ!
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΩ, ΟΛΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΛΟΦΡΟΣΥΝΗ. ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΡΩΠΟΣ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΙ ΝΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΥΛΗ, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΟΣ. ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΔΗΛΑΔΗ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ(ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 15:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΕΔΩ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ
ΠΟΥ ΕΙΣΑΓΑΓΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΟΤΙ «αρα η προσωπική μας ελευθερία δεν είναι προσωπική υπόθεση.Αφορά όλη την Ανθρωπότητα! !» ΚΑΙ «Είναι μια προσωπική τοποθέτηση περί ατομικής/ανθρώπινης Ελευθερίας και πιστεύω πως μεταθέτει την ευθύνη από την «Απρόσωπη εξουσία» σε καθένας μας ξεχωριστά.».
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ¨ΚΕΝΤΡΙΖΟΥΣΑ¨ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΤΟ ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ( ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ ΈΞΟΧΗΝ ΑΤΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ,ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ) ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ?
ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΕΛΟΣ ΠΕΡΙ ΑΠΡΟΣΩΠΗΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 03:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗς ΒΟΥΛΗΣΗς ΛΟΙΠΟΝ..
ΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΑΥΤΕς ΤΙς ΔΥΟ ΕΝΝΟΙΕς...
'Η ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΑΥΤΩΝ;---

ανασα!

--με αφορμη το θεμα "αρχες 'η συνειδηση"--


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 15:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας!

Κι αν δεν έχουμε ελεύθερη βούληση;
Γιατί την θεωρούμε δεδομένη;
Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι την έχουμε;
Τι είναι αυτό που μας κάνει να ψάξουμε τις τσέπες μας, καθυστερόντας για κάποια δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να γλυτώσουμε από τον τρελό που θα μας σκότωνε ή να πέσουμε επάνω του;
Τι είναι αυτό που μας προτρέπει να δέσουμε τα κορδόνια μας λίγο πρίν ή ακριβώς κάτω από τον βράχο που πέφτει;
Η ελεύθερη βούληση;
Μα δεν ξέρουμε ούτε για τον τρελό, ούτε για τον βράχο!
Μήπως αυτή η ελεύθερη βούληση δεν είναι παρά μια εικασία;

Αυτό που μπορώ να σας πω, είναι ότι η μόνη ελεύθερη βούληση που ΓΝΩΡΙΖΩ ότι έχουμε, είναι να ψάξουμε τις τσέπες μας και να δέσουμε τα κορδόνια μας, τέλεια ή πρόχειρα.
Για να κάνουμε κάτι όσο γίνεται καλλίτερα, πρέπει να είμαστε παρόντες στην πράξη μας.
Και για να είμαστε παρόντες, πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας τον καλλίτερο σύντροφο και σύμβουλό μας. Τον επικείμενο ΘΑΝΑΤΟ ΜΑΣ!
Παράδειγμα: Με τον ίδιο τρόπο θα καπνίζατε ΕΝΑ τσιγάρο και με τον ίδιο εάν καπνίζατε το τελευταίο σας;
Υπάρχει κανείς που να μας βεβαιώνει ότι θα ζούμε τα επόμενα 5 λεπτά;

Βούλομαι να πάω σινεμά το βράδυ.
Θα πάω;
Μπορεί κανείς να μου το βεβαιώσει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy