ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ . ΗΘΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΔΑΓΜΑ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 17:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπληρωματικά αναφέρω πως στην παλαιά διαθήκη, οι φράσεις που πάντα με έκαναν έξω φρανών είναι:

- Ο θεός "επέτρεψε" να συμβεί αυτό...
- Ο θεός "είπε" αυτό...
- Ο θεός "δοκιμάζει" τον τάδε...
- Ο θεός "ζήτησε" από τον τάδε να κάνει αυτό...
- Ο θεός "αποφάσισε" να κάνει εκείνο...

Θα μου πεις οk, και οι γάτες αν είχαν λογική, θα είχαν για θεό τους μια τέλεια γάτα... και άλλα πολλά "ανθρώπινα" που τα χρησιμοποιούν κάποιοι "φωτισμένοι ερμηνευτές" για να κρύψουν την άγνοιά τους αλλά και την ανικανότητα-αδιαφορία τους να ανακαλύψουν τον πραγματικό θεό. Όμως (κι ευτυχώς) ο θεός είναι πολύ πέραν αυτών.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 21:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, πέρα από ότι λέμε σχετικά με την «θυσία του Αβρααμ» είναι ηλίου φαεινότερo ότι τελικά δεν έχουμε να κάνουμε με θυσία αλλά με δοκιμασία.

Το παράδειγμα του Αβρααμ είναι ένα μάθημα προς όλους τους ανθρώπους και για όλες τις εποχές, του ότι ο άνθρωπος πρέπει να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν που τον δημιούργησε. Ο θεός (που γνωρίζει τα πάντα) ήξερε ότι ο Αβραάμ θα υπάκουε στο θέλημα του, έβαλε λοιπόν αυτή την δοκιμασία στον Αβραάμ για να αποτελέσει η στάση του Αβραάμ μάθημα προς όλους μας.

Όσο για όσους φοβούνται μη τυχόν και ακούσουν τον θεό να τους λέει διάφορα, ένα έχω να πω: δυστυχώς για εμάς δεν είμαστε τόσο άξιοι για να έχουμε το επιπεδο της προσωπικής σχέσης με τον θεό ομοιο με αυτό του Αβραάμ και να μας μιλάει ο θεός και εμείς να τον ακούμε. Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, αυτό το οποίο ακούμε είναι το ξερό μας το κεφάλι, ο εγωισμός μας, τα πάθη μας, η αμάθεια μας και το γεγονός του ότι τα θέλουμε όλα έτοιμα και στα μετρά μας ακόμα και τον θεό στα μέτρα μας τον θέλουμε. Δυστυχώς και να μας μιλήσει ο θεός δεν θα τον ακούσουμε.

Συμβουλή προς όλους μας: Αν έχουμε απορίες περί καινής διαθήκης ή παλαιάς διαθήκης ας ανοίξουμε μια καινή ή παλαιά διαθήκη και με προσευχή, λογική και καθαρή καρδιά ας την διάβασουμε. Αν έχουμε απορίες ας πάμε σε έναν να μας τις λύσει, δόξα τω θεώ γεμάτη θεολόγους (επιστήμονες πτυχιούχους) και ιστορικούς (επιστήμονες πτυχιούχους) είναι η Ελλάδα. Ας μην περιμένουμε να μας λύσει τις απορίες ο κάθε ημιμαθής ή αντίχριστος (στα πιστεύω), διότι αυτός μόνο να μας συσκοτίσει μπορεί.


Edited by - pr_gid on 18/06/2006 21:47:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 22:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παράδειγμα του Αβρααμ είναι ένα μάθημα προς όλους τους ανθρώπους και για όλες τις εποχές, του ότι ο άνθρωπος πρέπει να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν που τον δημιούργησε. Ο θεός (που γνωρίζει τα πάντα) ήξερε ότι ο Αβραάμ θα υπάκουε στο θέλημα του, έβαλε λοιπόν αυτή την δοκιμασία στον Αβραάμ για να αποτελέσει η στάση του Αβραάμ μάθημα προς όλους μας.


Ok. Κατ' αρχήν εδώ μέσα σε 4 σειρές αναιρείς τα γραφόμενά σου. Από τη μία λες πως ο θεός γνωρίζει τα πάντα και από την άλλη τον βάζεις να χρησιμοποιεί έναν άνθρωπο για να δώσει ένα μάθημα στους άλλους ανθρώπους. Όχι μόνον ο θεός φαίνεται ανίκανος να διαμορφώσει τη σκέψη και κρίση των ανθρώπων με άλλο τρόπο αλλά και γενικεύεις το "μάθημα" και σε ανθρώπους που ούτως ή άλλως έχουν παγιωμένη και ακλόνητη πίστη και εμπιστοσύνη στον "δημιουργό" τους.
quote:
Όσο για όσους φοβούνται μη τυχόν και ακούσουν τον θεό να τους λέει διάφορα, ένα έχω να πω: δυστυχώς για εμάς δεν είμαστε τόσο άξιοι για να έχουμε το επιπεδο της προσωπικής σχέσης με τον θεό ομοιο με αυτό του Αβραάμ και να μας μιλάει ο θεός και εμείς να τον ακούμε. Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, αυτό το οποίο ακούμε είναι το ξερό μας το κεφάλι, ο εγωισμός μας, τα πάθη μας, η αμάθεια μας και το γεγονός του ότι τα θέλουμε όλα έτοιμα και στα μετρά μας ακόμα και τον θεό στα μέτρα μας τον θέλουμε. Δυστυχώς και να μας μιλήσει ο θεός δεν θα τον ακούσουμε.

Μπορείς να μου λύσεις μια απορία; Γιατί πλέον ο θεός δεν μιλά ποτέ με τους ανθρώπους; Τότε ο θεός μιλούσε πολύ συνέχει και με τους πάντες. Τώρα σιγή ιχθύος. Γιατί;;;

Όσο για το ποιός είναι άξιος να μιλήσει με τον θεό, αυτό θα το κρίνει Εκείνος κι όχι εμείς. Εκτός κι αν μιλάς τόσο συχνά και εύκολα με το θεό και σου λέει ποιος είναι άξιος και ποιός όχι.

Επίσης να ξέρεις πως αν τελικά ο θεός "μιλά" στους ανθρώπους, αυτοί που το έχουν περισσότερο ανάγκη είναι αυτοί που χαρακτηρίζεις ανάξιους, καθώς οι άλλοι ήδη "επικοινωνούν" μαζί του.

Τώρα για το επίπεδο της προσωπικής σχέσης του Αβραάμ με το θεό, I rest my case. Ξαφνικά ο γνωστός σε όλους Αβραάμ αναβαθμίστηκε σε εκλεκτό του θεού. Ήμαρτον!!! Φίλε μου, με το δικό σου σκεπτικό περί εκλεκτικότητας του θεού στη συνομιλία, υπήρχαν άνθρωποι 100 φορές πιο άξιοι να μιλήσουν με το θεό, παρά ο Αβραάμ...

quote:
Συμβουλή προς όλους μας: Αν έχουμε απορίες περί καινής διαθήκης ή παλαιάς διαθήκης ας ανοίξουμε μια καινή ή παλαιά διαθήκη και με προσευχή, λογική και καθαρή καρδιά ας την διάβασουμε. Αν έχουμε απορίες ας πάμε σε έναν να μας τις λύσει, δόξα τω θεώ γεμάτη θεολόγους (επιστήμονες πτυχιούχους) και ιστορικούς (επιστήμονες πτυχιούχους) είναι η Ελλάδα. Ας μην περιμένουμε να μας λύσει τις απορίες ο κάθε ημιμαθής ή αντίχριστος (στα πιστεύω), διότι αυτός μόνο να μας συσκοτίσει μπορεί.

Να ρωτήσω κάτι; Με τι λογική και καθαρή καρδιά να ερμηνεύσω τις μαστρωπίες, τις δολοπλοκίες, τις δολοφονίες (μαζικές και μυστικές), τις αιμομιξίες, τις συνταγές μαγειρικής, τις κοσμογονικές ασυμβατότητες, τα εννοιολογικά προβλήματα και έναν θεό με επίπεδο όμοιο με ανθρώπου;

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Σε πόσα κατηχητικά όπου "ερμηνεύουν" τη βίβλο πρωτοστατούν θεολόγοι και ιστορικοί; Ξεχνάς πως στο 99% των κατηχητικών όπου συρρέουν οι πιστοί, τη βίβλο ερμηνεύουν "καλές κυρίες" που ουδεμία σχέση έχουν με αντικειμενική έρευνα και ανάλυση; Και αν πάλι αυτοί οι ιστορικοί και οι θεολόγοι κατέχουν τη γνώση, γιατί η εκκλησία αφήνει τους απανταχού άσχετους ιεροκήρυκες να ερμηνεύουν κατά την κρίση τους τα κείμενα; Γιατί η εκκλησία συντηρεί την ημιμάθεια, το χαώδες και το μυστικό;

Να σου πω γιατί. Γιατί χρειάζονται πνευματικά εύκολους και εύπλαστους ανθρώπους. Ανθρώπους που εύκολα και απαίδευτα χωνεύουν το οτιδήποτε παράδοξο και ασύμβατο με την ηθική ή τους φυσικούς νόμους καταπίνοντας το χάπι που λέγεται "ο θεός επέτρεψε". Έτσι, μέσα στην ημιμάθειά τους, εύκολα αναγάγουν τους απανταχού ερμηνευτές σε φωτισμένα μυαλά ισοπεδώνοντας τα πάντα.

Φίλε μου, αυτές οι τακτικές ανήκουν σε μυαλά πολλών αιώνων πριν. Πλέον οι άνθρωποι έχουν αναπτύξει σημαντική ικανότητα επεξεργασίας των όσων διαβάζουν, πολλοί από αυτούς είναι τα πραγματικά "φωτισμένα" μυαλά και δεν μπορείς να τους σβήσεις την απορία με μια φράση του τύπου "ο θεός επέτρεψε".

Νομίζω πως πλέον ζούμε στον αιώνα της αναλυτικής σκέψης. Κάθε άποψη και ερμηνεία πλέον είναι περισσότερο γυμνή από ποτέ. Ό,τι είναι αληθές, θα ζήσει και ότι δεν είναι, θα πεθάνει. Ευτυχώς που ο κόσμος εδώ και χρόνια σταμάτησε να κοιμάται. Ευτυχώς που πλέον δεν χρειάζονται Αόρατα Κολλέγια για να διασώσουν τη Γνώση και την Αλήθεια από τους σκοτεινούς αιώνες που βύθισε την ανθρωπότητα η "εκκλησία".


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 02:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το παράδειγμα του Αβρααμ είναι ένα μάθημα προς όλους τους ανθρώπους και για όλες τις εποχές, του ότι ο άνθρωπος πρέπει να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν που τον δημιούργησε. Ο θεός (που γνωρίζει τα πάντα) ήξερε ότι ο Αβραάμ θα υπάκουε στο θέλημα του, έβαλε λοιπόν αυτή την δοκιμασία στον Αβραάμ για να αποτελέσει η στάση του Αβραάμ μάθημα προς όλους μας.


Ok. Κατ' αρχήν εδώ μέσα σε 4 σειρές αναιρείς τα γραφόμενά σου. Από τη μία λες πως ο θεός γνωρίζει τα πάντα και από την άλλη τον βάζεις να χρησιμοποιεί έναν άνθρωπο για να δώσει ένα μάθημα στους άλλους ανθρώπους. Όχι μόνον ο θεός φαίνεται ανίκανος να διαμορφώσει τη σκέψη και κρίση των ανθρώπων με άλλο τρόπο αλλά και γενικεύεις το "μάθημα" και σε ανθρώπους που ούτως ή άλλως έχουν παγιωμένη και ακλόνητη πίστη και εμπιστοσύνη στον "δημιουργό" τους.

Νομίζεις πως ο συγγραφέας της Γένεσης, όταν έγραφε για τη δοκιμασία του Αβραάμ, σκοπός του ήταν να τονίσει την ανικανότητα του Θεού;


quote:

quote:
Όσο για όσους φοβούνται μη τυχόν και ακούσουν τον θεό να τους λέει διάφορα, ένα έχω να πω: δυστυχώς για εμάς δεν είμαστε τόσο άξιοι για να έχουμε το επιπεδο της προσωπικής σχέσης με τον θεό ομοιο με αυτό του Αβραάμ και να μας μιλάει ο θεός και εμείς να τον ακούμε. Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, αυτό το οποίο ακούμε είναι το ξερό μας το κεφάλι, ο εγωισμός μας, τα πάθη μας, η αμάθεια μας και το γεγονός του ότι τα θέλουμε όλα έτοιμα και στα μετρά μας ακόμα και τον θεό στα μέτρα μας τον θέλουμε. Δυστυχώς και να μας μιλήσει ο θεός δεν θα τον ακούσουμε.

Μπορείς να μου λύσεις μια απορία; Γιατί πλέον ο θεός δεν μιλά ποτέ με τους ανθρώπους; Τότε ο θεός μιλούσε πολύ συνέχει και με τους πάντες. Τώρα σιγή ιχθύος. Γιατί;;;

Και τώρα μιλά, γιατί νομίζεις ότι δεν μιλά;;
Η Χριστιανική πίστη δεν είναι ένα απολίθωμα. Πιστεύουμε σε Ζώντα Θεό.


quote:
Όσο για το ποιός είναι άξιος να μιλήσει με τον θεό, αυτό θα το κρίνει Εκείνος κι όχι εμείς. Εκτός κι αν μιλάς τόσο συχνά και εύκολα με το θεό και σου λέει ποιος είναι άξιος και ποιός όχι.

Επίσης να ξέρεις πως αν τελικά ο θεός "μιλά" στους ανθρώπους, αυτοί που το έχουν περισσότερο ανάγκη είναι αυτοί που χαρακτηρίζεις ανάξιους, καθώς οι άλλοι ήδη "επικοινωνούν" μαζί του.



Ο Θεός απευθύνεται προς όλους μας. Είναι όπως ένας πομπός που στέλνει το σήμα του προς όλες τις κατευθύνσεις, παντού.
Τι να κάνεις όμως όταν οι δέκτες, είτε είναι χαλασμένοι, είτε δεν βρίσκονται στη σωστή συχνότητα;;
Βέβαια, καμιά φορά, και χαλασμένος να είναι ο δέκτης, το σήμα είναι τόσο δυνατό που αναζωογονεί το δέκτη!!
Εγώ, κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι την αναξιότητα που αναφέρει ο pr_gid.


quote:
Τώρα για το επίπεδο της προσωπικής σχέσης του Αβραάμ με το θεό, I rest my case. Ξαφνικά ο γνωστός σε όλους Αβραάμ αναβαθμίστηκε σε εκλεκτό του θεού. Ήμαρτον!!! Φίλε μου, με το δικό σου σκεπτικό περί εκλεκτικότητας του θεού στη συνομιλία, υπήρχαν άνθρωποι 100 φορές πιο άξιοι να μιλήσουν με το θεό, παρά ο Αβραάμ...

Ωπ!! Εδώ συλλαμβάνεσαι να κάνεις το ίδιο πράγμα για το οποίο «κατηγόρησες» προηγουμένως τον pr_gid.

Άξιος-ανάξιος, μεγάλο πράγμα, και δεν είναι τόσο εύκολο να εκφέρουμε γνώμη.
Είμαστε πολύ «άνθρωποι» ακόμη και με ανθρώπινα κριτήρια κρίνουμε.
Πάντως, ο Αβραάμ και ο θεός ήταν φιλαράκια!
Τα έλεγαν, όπως, καλή ώρα, τα λέμε εμείς τώρα!

quote:

quote:
Συμβουλή προς όλους μας: Αν έχουμε απορίες περί καινής διαθήκης ή παλαιάς διαθήκης ας ανοίξουμε μια καινή ή παλαιά διαθήκη και με προσευχή, λογική και καθαρή καρδιά ας την διάβασουμε. Αν έχουμε απορίες ας πάμε σε έναν να μας τις λύσει, δόξα τω θεώ γεμάτη θεολόγους (επιστήμονες πτυχιούχους) και ιστορικούς (επιστήμονες πτυχιούχους) είναι η Ελλάδα. Ας μην περιμένουμε να μας λύσει τις απορίες ο κάθε ημιμαθής ή αντίχριστος (στα πιστεύω), διότι αυτός μόνο να μας συσκοτίσει μπορεί.

Να ρωτήσω κάτι; Με τι λογική και καθαρή καρδιά να ερμηνεύσω τις μαστρωπίες, τις δολοπλοκίες, τις δολοφονίες (μαζικές και μυστικές), τις αιμομιξίες, τις συνταγές μαγειρικής, τις κοσμογονικές ασυμβατότητες, τα εννοιολογικά προβλήματα και έναν θεό με επίπεδο όμοιο με ανθρώπου;

Αν στη λογική και στην καρδιά σου αφήσεις ένα παραθυράκι αμφισβήτησης των πεποιθήσεων και των συμπερασμάτων στα οποία έχεις καταλήξει, τότε ίσως καταφέρεις να ερμηνεύσεις διαφορετικά τα όσα ανέφερες πιο πάνω.
Αν δεν κάνω λάθος, στη Χριστιανική πίστη μιλάμε για Θεό ενανθρωπίσαντα και όχι για ανθρωπόμορφο θεό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 03:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για όσους φοβούνται μη τυχόν και ακούσουν τον θεό να τους λέει διάφορα, ένα έχω να πω: δυστυχώς για εμάς δεν είμαστε τόσο άξιοι για να έχουμε το επιπεδο της προσωπικής σχέσης με τον θεό ομοιο με αυτό του Αβραάμ και να μας μιλάει ο θεός και εμείς να τον ακούμε

Speak for yourself. Εγω θεωρω τον εαυτο μου ΠΟΛΥ πιο αξιο και ΠΟΛΥ πιο ηθικο, απο εναν απλο μαστρωπο της ερημου.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 14:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τώρα μιλά, γιατί νομίζεις ότι δεν μιλά;;
Η Χριστιανική πίστη δεν είναι ένα απολίθωμα. Πιστεύουμε σε Ζώντα Θεό.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω. Εννοώ πως εκείνα τα χρόνια, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο θεός μιλούσε στον Αβραάμ, τον Μυωσή κλπ. Το βλέπουμε και στις σχετικές ταινίες όπου πολύ συχνά ακούγονταν μια φωνή από τον ουρανό. Σε αυτό αναφερόμαουν κι έγραψα πως πλέον ο θεός δεν μιλά (κυριολεκτικά). Και ξαναρωτάω, γιατί;;;;
quote:

quote:
Τώρα για το επίπεδο της προσωπικής σχέσης του Αβραάμ με το θεό, I rest my case. Ξαφνικά ο γνωστός σε όλους Αβραάμ αναβαθμίστηκε σε εκλεκτό του θεού. Ήμαρτον!!! Φίλε μου, με το δικό σου σκεπτικό περί εκλεκτικότητας του θεού στη συνομιλία, υπήρχαν άνθρωποι 100 φορές πιο άξιοι να μιλήσουν με το θεό, παρά ο Αβραάμ...

Ωπ!! Εδώ συλλαμβάνεσαι να κάνεις το ίδιο πράγμα για το οποίο «κατηγόρησες» προηγουμένως τον pr_gid.

Βιάζεσαι να γράψεις. Αν διάβαζες προσεκτικά τη φράση μου, θα έβλεπες το με το δικό σου σκεπτικό. Anyway...

quote:
Πάντως, ο Αβραάμ και ο θεός ήταν φιλαράκια!
Τα έλεγαν, όπως, καλή ώρα, τα λέμε εμείς τώρα!

Ωραία! Τι ώρα βγαίνουν για καφέ; για να πάω κι εγώ; Μα είναι δυνατόν να χωνέψω κάτι τέτοιο;;;

quote:
Αν στη λογική και στην καρδιά σου αφήσεις ένα παραθυράκι αμφισβήτησης των πεποιθήσεων και των συμπερασμάτων στα οποία έχεις καταλήξει, τότε ίσως καταφέρεις να ερμηνεύσεις διαφορετικά τα όσα ανέφερες πιο πάνω.

Φίλε μου ξέρεις πως είναι ελάχιστες οι φορές που κάποιοι καταπιάνονται με αυτά τα καυτά θέματα της παλαιάς διαθήκης. Ξέρεις καλά πως αποτελούν ταμπού. Ξέρεις επίσης πολύ καλά πως στα συγκεκριμένα γεγονότα, αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, δεν μπορεί να υπάρξει "παραθυράκι αμφισβήτησης", γιατί τότε πρέπει να γίνει το ίδιο και με αυτά που δείχνουν καλά, λογικά και σωστά. Γιατί δηλαδή (σκεπτόμενος συμφεροντολογικά), τα θετικά να τα δέχομαι με την κυριολεκτική τους έννοια, ενώ τα "ζόρικα" να προσπαθώ να τα αποσυμβολίσω, ψάχνοντας απελπισμένα το όποιο κρυφό σωστό νόημα; Δεν είναι πονηρό κάτι τέτοιο; Θέλω να είμαι δίκαιος και να επεξεργάζομαι με τα ίδια μέτρα και σταθμά τόσο τα θετικά, όσο και τα αρνητικά της π.δ.

Πειράζει;


Lux e tenebris

Edited by - Chastity on 19/06/2006 14:42:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 15:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η Χριστιανική πίστη δεν είναι ένα απολίθωμα. Πιστεύουμε σε Ζώντα Θεό.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω. Εννοώ πως εκείνα τα χρόνια, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο θεός μιλούσε στον Αβραάμ, τον Μυωσή κλπ. Το βλέπουμε και στις σχετικές ταινίες όπου πολύ συχνά ακούγονταν μια φωνή από τον ουρανό. Σε αυτό αναφερόμαουν κι έγραψα πως πλέον ο θεός δεν μιλά (κυριολεκτικά). Και ξαναρωτάω, γιατί;;;;


Έχεις ακουστά για τον Γέροντα Παΐσιο; Για τον Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη; Για τον Γέροντα Πορφύριο του Ωροπού;
Έχουν γραφεί αρκετά βιβλία για αυτούς τους Άγιους Γεροντάδες. Αν πάρεις κάποιο βιβλίο θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι αυτοί μιλούσαν με τους Αγίους και το Χριστό.

quote:

Βιάζεσαι να γράψεις. Αν διάβαζες προσεκτικά τη φράση μου, θα έβλεπες το με το δικό σου σκεπτικό. Anyway...

Ναι, το είδα, αλλά με βάση το δικό του σκεπτικό, εσύ εξέφρασες μια δική σου εκτίμηση.

quote:

quote:
Πάντως, ο Αβραάμ και ο θεός ήταν φιλαράκια!
Τα έλεγαν, όπως, καλή ώρα, τα λέμε εμείς τώρα!

Ωραία! Τι ώρα βγαίνουν για καφέ; για να πάω κι εγώ; Μα είναι δυνατόν να χωνέψω κάτι τέτοιο;;;

Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το χωνέψεις; Με τι μέθοδο πας να προσεγγίσεις κάτι τέτοιο; Με τη λογική σου και μόνο;
Όποιος θέλει "να βγει για καφέ με το Θεό" δεν έχει παρά να ακολουθήσει τις σχετικές οδηγίες και θα τα καταφέρει. Δεν είναι ακατόρθωτο, δύσκολο ίσως ναι, ακατόρθωτο όμως όχι. Υπάρχουν παραδείγματα ανθρώπων που τα κατάφεραν.

quote:
Φίλε μου ξέρεις πως είναι ελάχιστες οι φορές που κάποιοι καταπιάνονται με αυτά τα καυτά θέματα της παλαιάς διαθήκης. Ξέρεις καλά πως αποτελούν ταμπού. Ξέρεις επίσης πολύ καλά πως στα συγκεκριμένα γεγονότα, αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, δεν μπορεί να υπάρξει "παραθυράκι αμφισβήτησης", γιατί τότε πρέπει να γίνει το ίδιο και με αυτά που δείχνουν καλά, λογικά και σωστά. Γιατί δηλαδή (σκεπτόμενος συμφεροντολογικά), τα θετικά να τα δέχομαι με την κυριολεκτική τους έννοια, ενώ τα "ζόρικα" να προσπαθώ να τα αποσυμβολίσω, ψάχνοντας απελπισμένα το όποιο κρυφό σωστό νόημα; Δεν είναι πονηρό κάτι τέτοιο; Θέλω να είμαι δίκαιος και να επεξεργάζομαι με τα ίδια μέτρα και σταθμά τόσο τα θετικά, όσο και τα αρνητικά της π.δ.

Πειράζει;



Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, τότε θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας όλη την Αγία Γραφή και όχι να τον πετσοκόβουμε προκειμένου να επιτύχουμε κάτι.
Αμφιβάλεις ότι στην Αγία Γραφή υπάρχουν πολλές αναφορές που έχουν συμβολικό χαρακτήρα; Και τις προφητείες, πώς μπορείς να της ερμηνεύσεις; Μήπως δεν υπάρχουν παραβολές; Πώς μπορείς να ερμηνεύσεις μια παραβολή, επιμένοντας στην κυριολεκτική σημασία των λέξεων, φράσεων ή και προτάσεων;
Σου είπα και πιο πάνω: πιστεύεις ότι ο συγγραφέας της Γένεσης, γράφοντας για το επεισόδιο της μη τελεσθείσας θυσίας του Ισαάκ, θέλησε να παρουσιάσει έναν Θεό αιμοβόρο;
Αν το δεις συμφεροντολογικά, λες να ήθελε να "βγάλει τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 16:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το χωνέψεις; Με τι μέθοδο πας να προσεγγίσεις κάτι τέτοιο; Με τη λογική σου και μόνο;
Όποιος θέλει "να βγει για καφέ με το Θεό" δεν έχει παρά να ακολουθήσει τις σχετικές οδηγίες και θα τα καταφέρει. Δεν είναι ακατόρθωτο, δύσκολο ίσως ναι, ακατόρθωτο όμως όχι. Υπάρχουν παραδείγματα ανθρώπων που τα κατάφεραν.

οδηγια πρωτη

φευγουμε απο την χωρα μας μαζι με την γυναικα μας κα ιπαμε στην ποιο πλουσια χωρα της περιοχης


οδηγια δευτερη

στον αρχοντα της περιοχης τουπαρουσιαζουμε την γυναικα μας σαν αδερφη μας δινουμε το οκ για τον γαμο και περνουμε την προικα

οδηγια τριτη
ο θεος τημωρει τον αρχοντα που νομηζε οτι παντρευτηκε την αδερφη μας
και οχι εμας που την βγαλαμε στο κλαρι
(εδω βεβαια εχουμε το παραδοξο ο θεος να εχει πρωτηνει αυτη την πραξη
με τη νδικαιολογια οτι υπαρχει κυνδινος να σε σκοτοσουν για να την παρουν)

οδηγια τεταρτη
παμε στον αρχοντα και του λεμε γιατ ιτημωρητε οταν ο αρχοντας μας δινει την γυναικα μας πισω αιδιασμενος γιατι εχουν νομους που απαγορευουν την αρπαγη παντρεμενης γυναικας φευγουμε μαζι με την περιουσια

τεσσερα απλα βηματα που μας κανουν πλουσιους και μας εξασφαλιζουν καθεδακι με τον θεο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 19/06/2006 16:25:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 16:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
ξέχασες την πιο σημαντική οδηγία!

Να μη δέχεσαι το έτοιμο φαγητό, όπως εσύ, και να μην αναπαράγεις τις διάφορες αυθαίρετες νεοπαγανιστικές "ατάκες", γιατί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς και εσύ νεοπαγανιστής.

Πρόσεχε γιατί μετά θα παραπονείσαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 16:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε οτι ειπα ειναι απο την αγια γραφη
αν εχω γραψει κατι λαθος μπορεις να γραψεις το σωστο εδω
και να αποδηξεις οτι τρωω ετοιμες τροφες

λοιπον;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 17:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις ακουστά για τον Γέροντα Παΐσιο; Για τον Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη; Για τον Γέροντα Πορφύριο του Ωροπού;
Έχουν γραφεί αρκετά βιβλία για αυτούς τους Άγιους Γεροντάδες. Αν πάρεις κάποιο βιβλίο θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι αυτοί μιλούσαν με τους Αγίους και το Χριστό.

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις. ΞΑΝΑΛΕΩ ΠΩΣ ΤΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΣΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!! ΑΚΟΥΓΩΤΑΝ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥς ΟΥΡΑΝΟΥΣ!!!

quote:
Ναι, το είδα, αλλά με βάση το δικό του σκεπτικό, εσύ εξέφρασες μια δική σου εκτίμηση.
Μα εγώ απλά το "εξέφρασα" έτσι για να καταδείξω το λάθος σκεπτικό!

quote:
Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, τότε θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας όλη την Αγία Γραφή και όχι να τον πετσοκόβουμε προκειμένου να επιτύχουμε κάτι.
Αμφιβάλεις ότι στην Αγία Γραφή υπάρχουν πολλές αναφορές που έχουν συμβολικό χαρακτήρα; Και τις προφητείες, πώς μπορείς να της ερμηνεύσεις; Μήπως δεν υπάρχουν παραβολές; Πώς μπορείς να ερμηνεύσεις μια παραβολή, επιμένοντας στην κυριολεκτική σημασία των λέξεων, φράσεων ή και προτάσεων;
Σου είπα και πιο πάνω: πιστεύεις ότι ο συγγραφέας της Γένεσης, γράφοντας για το επεισόδιο της μη τελεσθείσας θυσίας του Ισαάκ, θέλησε να παρουσιάσει έναν Θεό αιμοβόρο;
Αν το δεις συμφεροντολογικά, λες να ήθελε να "βγάλει τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια";

Οκ. Άντε εγώ κάνω λάθος και δεν μπορώ να δω το κρυφό νόημα των πράξεων αυτών (...). Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις εσύ που ξέρεις καλύτερα, ποιό είναι το πραγματικό νόημα που κρύβεται πίσω από τις αιμομιξίες, τις συνταγές μαγειρικής, τις δολοφονίες, τις δολοπλοκίες και το σωματεμπόριο; Αν θέλεις, θα σου υποδείξω και τα χωρία των "προφητειών" αυτών... Πάντως κι έτσι να είναι (εξαιρετικά απίθανο), θλίβομαι που δεν βρέθηκε καλύτερος τρόπος για να αποδοθεί η όποια "παραβολή" ή "προφητεία".

Φίλε μου με το ζόρι καλό δε βγαίνει. Ξέρεις κι εσύ πως τα συγκεκριμένα εδάφια αποτελούν σοβαρές πληγές στο επίπεδο ηθικής της π.δ. γι' αυτό είναι και ταμπού.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 17:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έχεις ακουστά για τον Γέροντα Παΐσιο; Για τον Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη; Για τον Γέροντα Πορφύριο του Ωροπού;
Έχουν γραφεί αρκετά βιβλία για αυτούς τους Άγιους Γεροντάδες. Αν πάρεις κάποιο βιβλίο θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι αυτοί μιλούσαν με τους Αγίους και το Χριστό.

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις. ΞΑΝΑΛΕΩ ΠΩΣ ΤΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΣΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!! ΑΚΟΥΓΩΤΑΝ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥς ΟΥΡΑΝΟΥΣ!!!

Αφού σου λέω πως οι άνθρωποι αυτοί είχαν επικοινωνία με το Θεό. Άκουγαν τη φωνή Του.
Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω;


quote:

quote:
Ναι, το είδα, αλλά με βάση το δικό του σκεπτικό, εσύ εξέφρασες μια δική σου εκτίμηση.
Μα εγώ απλά το "εξέφρασα" έτσι για να καταδείξω το λάθος σκεπτικό!

Ας το αφήσουμε γιατί δεν βγαίνει άκρη.

quote:

quote:
Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, τότε θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας όλη την Αγία Γραφή και όχι να τον πετσοκόβουμε προκειμένου να επιτύχουμε κάτι.
Αμφιβάλεις ότι στην Αγία Γραφή υπάρχουν πολλές αναφορές που έχουν συμβολικό χαρακτήρα; Και τις προφητείες, πώς μπορείς να της ερμηνεύσεις; Μήπως δεν υπάρχουν παραβολές; Πώς μπορείς να ερμηνεύσεις μια παραβολή, επιμένοντας στην κυριολεκτική σημασία των λέξεων, φράσεων ή και προτάσεων;
Σου είπα και πιο πάνω: πιστεύεις ότι ο συγγραφέας της Γένεσης, γράφοντας για το επεισόδιο της μη τελεσθείσας θυσίας του Ισαάκ, θέλησε να παρουσιάσει έναν Θεό αιμοβόρο;
Αν το δεις συμφεροντολογικά, λες να ήθελε να "βγάλει τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια";

Οκ. Άντε εγώ κάνω λάθος και δεν μπορώ να δω το κρυφό νόημα των πράξεων αυτών (...). Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις εσύ που ξέρεις καλύτερα, ποιό είναι το πραγματικό νόημα που κρύβεται πίσω από τις αιμομιξίες, τις συνταγές μαγειρικής, τις δολοφονίες, τις δολοπλοκίες και το σωματεμπόριο; Αν θέλεις, θα σου υποδείξω και τα χωρία των "προφητειών" αυτών... Πάντως κι έτσι να είναι (εξαιρετικά απίθανο), θλίβομαι που δεν βρέθηκε καλύτερος τρόπος για να αποδοθεί η όποια "παραβολή" ή "προφητεία".

Φίλε μου με το ζόρι καλό δε βγαίνει. Ξέρεις κι εσύ πως τα συγκεκριμένα εδάφια αποτελούν σοβαρές πληγές στο επίπεδο ηθικής της π.δ. γι' αυτό είναι και ταμπού.



Κατά περίεργο τρόπο, ο πιο πολύς κόσμος "σκοντάφτει" στην Παλαιά Διαθήκη. Εντάξει, πες μου λοιπόν, ποιες είναι οι πληγές;
Πριν όμως αναφέρεις οτιδήποτε, πες μου σαν τι δέχεσαι εσύ την Π.Δ.;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 18:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ, για να συμμαζεύουμε λίγο την κουβέντα:

Σχετικά με τη "φωνή του θεού", εννοώ πως εκείνα τα χρόνια, ο Ιεχωβά μιλούσε απευθείας και κυριολεκτικά με ένα σορρό κόσμο. Ήταν ένα καθημερινό και σύνηθες φαινόμενο. Στην π.δ. τα χωρία είναι πραγματικά άπειρα! Πλέον όμως μου μιλάς για εξειδικευμένες περιπτώσεις μοναχών (μιλάμε για 4-5 άτομα) που είναι οι μοναδικοί που κατάφεραν να τους μιλήσει ο θεός. Ξαναρωτάω λοιπόν. Γιατί;;;;

Όσο για την π.δ. τη δέχομαι σαν ένα συνοθύλλευμα πληροφοριών για την ιστορία των εβραίων. Πολλές από αυτές πραγματικά στερούνται ηθικής και λογικής σε απογοητευτικό βαθμό, υπάρχουν όμως και χωρία με σημαντικό ηθικό επίπεδο. Απλά δεν μου αρέσει η ταμπέλλα "αγία γραφή". Μου είναι δύσκολο να χωνέψω και να συνδυάσω το "άγιο" με το ανήθικο, απλά και μόνο επειδή ένα δόγμα επιβάλλει μια τέτοια οπτική ισοπεδώνοντας και εξισώνοντας τα πάντα.

Το να "σκοντάφτουμε" όπως γράφεις την π.δ. είναι γιατί περιλαμβάνει πολλές "ανωμαλίες" και όποιος την περπατά είναι λογικό να σκοντάφτει. Ακόμα περιμένω εγώ και πάρα πολλοί άλλοι τις ερμηνείες για το ασυμβίβαστο του προπατορικού αμαρτήματος, για την κλοπή των κειμένων της δημιουργίας και του κατακλυσμού, για τις αισχρότητες τύπου αιμομιξίας, δολοφονίας, δολοπλοκίας, μαζικής γενοκτονίας, αλλά και ήρεμων στιγμών μαγειρικής με τον Ιεχωβά σε ρόλο Βέφας Αλεξιάδου Μπορείς να μου πεις που όλα αυτά άπτονται ηθικής και διδασκαλίας; Γιατί ποτέ κανείς "φωτισμένος" ιερέας δεν μπήκε στον κόπο να επισημάνει τόσο τα ηθικά, όσο και τα ανήθικα στοιχεία της π.δ. Γιατί αναγκάζουν τον κόμο να φάνε όλο το πακέτο;


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 23:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι εγινε βρε ψηλε;
τελικα αυτα που εγραψα ειναι γραμενα μεσα στο ιερο σου βιβλιο η τρωω ετοιμη τροφη;;;;
τι στην ευχη παλι γαργαρες;;;;
βρε μπας και τραγουδας στην οπερα;;
αυτος ειναι ο λογος που κανεις τοσες γαργαρες;;;;;

ελα βρε ψηλουλη γραψε τι ακριβως εγινε δειξε στον κοσμο ποια ειναι η διαστρευλωση που εκανα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 00:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι εγινε βρε ψηλε;
τελικα αυτα που εγραψα ειναι γραμενα μεσα στο ιερο σου βιβλιο η τρωω ετοιμη τροφη;;;;
τι στην ευχη παλι γαργαρες;;;;
βρε μπας και τραγουδας στην οπερα;;
αυτος ειναι ο λογος που κανεις τοσες γαργαρες;;;;;

ελα βρε ψηλουλη γραψε τι ακριβως εγινε δειξε στον κοσμο ποια ειναι η διαστρευλωση που εκανα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Μα δεν είπες απολύτως τίποτα, πέρα βέβαια από τις συνηθισμένες γενικόλογοκατηγορίες που τις βρίσκουμε συνήθως στις ιστοσελίδες των νεοπαγανιστών.
Όπου σε συμφέρει απαιτείς κατά γράμμα ερμηνεία και θες ντε και καλά να σου δώσει κάποιος απάντηση στις ερωτήσεις που δημιουργεί η φαντασία σου, οι οποίες καμία σχέση δεν έχουν με το πνεύμα της Αγίας Γραφής.

Βέβαια, την ίδια στάση δεν την υιοθετείς καθόλου όταν πρόκειται για θέματα που έχουν να κάνουν με την θρησκεία των αρχαίων μας, όπου και φαίνεσαι ελαστικότατος και αρπάζεις αμέσως την καραμέλα περί μύθου και την μεταφέρεις παντού, έχοντας έτσι την ψευδαίσθηση ότι δίνεις δήθεν απαντήσεις!

Δεν γίνεται Γηγενή να χρησιμοποιούμε δύο μέτρα και δύο σταθμά, όταν είσαι εσύ αυτός που δεν δέχεται καμιά «συμβολικότητα» στο γραπτό λόγο και απαιτείς την κατά γράμμα ερμηνεία!!

Τέλος πάντων, και που τα γράφω αυτά, χαμένος κόπος είναι γιατί παρότι τα βλέπεις και ο ίδιος, συνεχίζεις με την ίδια τακτική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 01:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

λέει ο Ψηλός στον Chastity :

quote:
Αν στη λογική και στην καρδιά σου αφήσεις ένα παραθυράκι αμφισβήτησης των πεποιθήσεων και των συμπερασμάτων στα οποία έχεις καταλήξει, τότε ίσως καταφέρεις να ερμηνεύσεις διαφορετικά τα όσα ανέφερες πιο πάνω.

Αυτή είναι η κλασική ατάκα των παπάδων της ορθοδοξίας.
Αφήστε όλοι οι άλλοι πλην ημών των χριστιανών ένα παραθυράκι αμφισβήτησης!
Αφήστε εσείς κορόιδα ένα παραθυράκι αμφισβήτησης."εμείς" οι φανατιμένοι χριστιανοί δεν πρόκειται ποτέ να κάνουμε κάτι τέτοιο!!

Ακολούθως σε τρομοκρατούν όπως έκανε ο Γέρο Παίσιος ο τρομολάγνος:

quote:
Άνθρωπος που δεν περνάει δοκιμασίες, που δεν θέλει να πονάη, να ταλαιπωρήται, που δεν θέλει να τον στεναχωρούν ή να του κάνουν μια παρατήρηση, αλλά θέλει να καλοπερνάη, είναι εκτός πραγματικότητος. «Διήλθομεν δια πυρός και ύδατος, και εξήγαγες ημάς εις αναψυχήν» , λέει ο Ψαλμωδός.
Βλέπεις, και η Παναγία μας πόνεσε και οι Άγιοί μας πόνεσαν, γι’ αυτό και εμείς πρέπει να πονέσουμε, μια που τον ίδιο δρόμο ακολουθούμε. Με την διαφορά ότι εμείς, όταν έχουμε λίγη ταλαιπωρία σ’ αυτήν την ζωή, ξοφλούμε λογαριασμούς και σωζόμαστε. Αλλά και ο Χριστός με πόνο ήρθε στην γη. Κατέβηκε από τον Ουρανό, σαρκώθηκε, ταλαιπωρήθηκε, σταυρώθηκε. Και τώρα ο Χριστιανός την επίσκεψη του Χριστού έτσι την καταλαβαίνει, με τον πόνο.
Όταν επισκέπτεται ο πόνος τον άνθρωπο, τότε του κάνει επίσκεψη ο Χριστός.( ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Δ΄ ΟΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ

Πίστεψε φίλε διότι θα πέσουν αρρώστιες, θα πέσει δυστυχία πόνος και κακό !!
Μόνο έτσι δρέπει καρπούς ο χριστιανισμός, καλλιεργώντας δυστυχία, πόνο και απειλώντας την ζωή και την περιουσία των ανθρώπων.
Δεν αρέσει στους Χριστιανούς η ευτυχία, η χαρά των ανθρώπων και το γέλιο. Δεν πουλάνε ! δεν γεμίζουν τα παγκάρια της εκκλησίας ούτε τις τσέπες των Χριστόδουλων και των κοιλιόδουλων.

Θέλουν δυστυχία οι Χριστιανοί για να σπεκουλάρουν, να τρομάξουν και να προβάλουν τον Εβραίο Θεό τους της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης. Τον Θεό του μίσους και του ρατσισμού. Τον Θεό που μισούσε τους εχθρούς των Εβραίων και τους σκότωνε κατά χιλιάδες.

Μπράβο ελληνάρες χριστιανοί ψηλοί και κοντόθωροι. Ελληναράδες χριστιανοί της δεξιάς του Κυρίου και του λαβάρου Αγίας Λαύρας!

Υποτάξατε ένα έθνος, το ελληνικό, στην Εβραικο-Χριστιανική θρησκεία του μίσους!

ΟΜΩΣ ήρθε η ώρα της αλήθειας για όλους !!

Οι Έλληνες ανακαλύπτουν σιγά σιγά ότι δεν έχουν ανάγκη την εισαγώμενη Εβραιο-Χριστιανική μυθολογία σας για να ζήσουν.

Οι Έλληνες ανακαλύπτουν ότι οι καλύτερες στιγμές της ιστορίας τους ήταν πριν από την βάρβαρη θρησκεία σας.

Οι Έλληνες αρχίζουν να μην έχουν ανάγκη τους Χριστιανόπληκτους μουτζαχεντίν της ορθοδοξίας.

Αυτό είναι άλλο ένα ηθικό δίδαγμα της θυσίας του Αβρααμ:

"Όχι άλλη εισαγώμενη Εβραική υποκουλτούρα !"

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 01:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλουλη εκτος απο προβλημα με τον λαιμο σου βλεπω πως εχεις και προβλημα μνημης

το ειχα πει και παλιοτερα για μενα ολα αυτα ειναι μυθοι παραμυθακια για να βαζουμε τα παιδια(πιστους)για υπνο

απο την στιγμη που ο χ πιστευει οτι ο ψ μυθος ειναι αληθεια
(στην συγκεκρημενη περιπτωση λεμε για τον μυθο του αβρααμ)
τοτε και εγω πρεπει να τον δω μεσα απο αυτο το πρισμα και να ζητησω εξηγησεις για ενα γεγονος

εσυ ομως πως βλεπεις αυτα που γραφει το ιερο σου βιβλιο;;

αν τα βλεπεις σαν αληθεια σαν γεγονοτα που ελαβαν μερος καποια στιγμη στην ιστορια τοτε πρεπει να δωσεις εξηγηση γιατι ο θεος που λατρευεις και προσκυνας εκανε οτι εκανε

αν τα βλεπεις οπως ειναι (μυθοι παραμυθια) τοτε πρεπει να δωσεις εξηγηση γιατι λατρευεις αυτον τον ψευτικο θεο και οχι καποιον αλλον ψευτικο θεο

απλα τα πραγματα ψηλε
εγιναν πραγματικα αυτα τα πραγματα η δεν ειναι
τιποτα παραπανω απο εναν ακομη μυθο στους τοσους που εχουν οι διαφορες θρησκειες;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 01:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Chastity ,απλώς παρέθεσα την γνώμη μου σχετικά με την θυσία – δοκιμασία κατά την γνώμη μου του Αβραάμ


quote:

Chastity:
Όχι μόνον ο θεός φαίνεται ανίκανος να διαμορφώσει τη σκέψη και κρίση των ανθρώπων με άλλο τρόπο αλλά και γενικεύεις το "μάθημα" και σε ανθρώπους που ούτως ή άλλως έχουν παγιωμένη και ακλόνητη πίστη και εμπιστοσύνη στον "δημιουργό" τους.

Μήπως είχα δίκιο όταν έλεγα ότι θέλουμε έναν θεό στα μέτρα μας; Εμείς θα πούμε στον θεό πως θα μας διδάξει; Η στάση του Αβραάμ δεν αποτελεί υπόδειγμα πιστού που εμπιστεύεται τον θεό;


quote:

Chastity:
Μπορείς να μου λύσεις μια απορία; Γιατί πλέον ο θεός δεν μιλά ποτέ με τους ανθρώπους; Τότε ο θεός μιλούσε πολύ συνέχει και με τους πάντες. Τώρα σιγή ιχθύος. Γιατί;;;

Ποιος είπε ότι θεός δεν μιλάει και σήμερα; Ο θεός πάντα μιλούσε και μιλάει στον άνθρωπο το πρόβλημα είναι ότι εμείς κρατάμε τα αυτιά μας κλειστά. Όμως το ότι εμείς έχουμε κλείσει τα αυτιά μας δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν «άγιοι άνθρωποι» οι οποίοι ακούνε τον δημιουργό μας. Η εκκλησία από την αρχή της δημιουργίας μέχρι και στις μέρες μας είναι γεμάτη αγίους. Ο πάτερ Παϊσιος είναι μια αγία μορφή των ημερών μας. Αν ποτέ σου περισσέψει χρόνος διάβασε λίγο για αυτόν.


quote:

Chastity:
Όσο για το ποιός είναι άξιος να μιλήσει με τον θεό, αυτό θα το κρίνει Εκείνος κι όχι εμείς. Εκτός κι αν μιλάς τόσο συχνά και εύκολα με το θεό και σου λέει ποιος είναι άξιος και ποιός όχι.


Εδώ θα σε μαλώσω ;) ,
Είπα εγώ ότι συνομιλώ με τον θεό;;;!!!!!!! Τι είδους ερώτημα και κριτική είναι αυτή που μου ασκείς;;;;;!!!!! Δεν θέλω να με βλέπεις σαν αντίπαλο.
Εγώ συγκαταλέγομαι σε αυτούς οι οποίοι ακούνε το ξερό τους το κεφάλι, τον εγωισμό τους, τα πάθη τους, την αμάθεια τους. Όλα αυτά δυστυχώς προκαλούν τόσο θόρυβο που δυστυχώς δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο παρά την τύφλα μου.


quote:

Chastity:
Επίσης να ξέρεις πως αν τελικά ο θεός "μιλά" στους ανθρώπους, αυτοί που το έχουν περισσότερο ανάγκη είναι αυτοί που χαρακτηρίζεις ανάξιους, καθώς οι άλλοι ήδη "επικοινωνούν" μαζί του.

Συμφωνώ μαζί σου και μάλιστα σε αυτούς είναι στους οποίους δίνει περισσότερες ευκαιρίες ο θεός. Ξεχνάς όμως κάτι, ο θεός έπλασε τον άνθρωπο ελεύθερο. Όπως σου είπα ο θεός πάντα μιλάει στον άνθρωπο το πρόβλημα είναι ότι εμείς έχουμε επιλέξει να μην το ακούμε. Από την άλλη ο θεός ποτέ δεν θα εξαναγκάσει τον άνθρωπο να τον ακούσει γιατί έτσι του αναιρεί την ελευθερία. Στο χέρι μας είναι λοιπόν να τον ακούσουμε αρκεί να το θέλουμε.

Στο ποστ που έστειλες ανέφερες και διάφορα περιστατικά σχετικά με την παλαιά διαθήκη. Ας μην ξεχνάμε ότι η παλαιά διαθήκη είναι και ιστορικό βιβλίο. Αναφέρει ιστορικά γεγονότα όπως αυτά έγιναν, χωρίς περικοπές και ωραιοποιήσεις. Το θέμα είναι εμείς να είμαστε έντιμοι απέναντι στον εαυτό μας κατά πρώτο λόγω και να διαβάζουμε έντιμα, με λογική και με καθαρή καρδιά. Αν δεν έχουμε χρόνο να διαβάσουμε την Παλαιά Διαθήκη (γιατί είμαι σίγουρος πως πολλοί απο τους "κριτές" δεν εχουν ιδέα) ας πάμε σε κάποιους οι οποίοι είναι σε θέση να μας διαφωτίσουν, δόξα τω θεώ γεμάτη θεολόγους (επιστήμονες πτυχιούχους) και ιστορικούς (επιστήμονες πτυχιούχους) είναι η Ελλάδα.

quote:

Chastity:
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Σε πόσα κατηχητικά όπου "ερμηνεύουν" τη βίβλο πρωτοστατούν θεολόγοι και ιστορικοί; Ξεχνάς πως στο 99% των κατηχητικών όπου συρρέουν οι πιστοί, τη βίβλο ερμηνεύουν "καλές κυρίες" που ουδεμία σχέση έχουν με αντικειμενική έρευνα και ανάλυση; Και αν πάλι αυτοί οι ιστορικοί και οι θεολόγοι κατέχουν τη γνώση, γιατί η εκκλησία αφήνει τους απανταχού άσχετους ιεροκήρυκες να ερμηνεύουν κατά την κρίση τους τα κείμενα; Γιατί η εκκλησία συντηρεί την ημιμάθεια, το χαώδες και το μυστικό;



Στο σημείο αυτό θα πω πως πράγματι αυτό συμβαίνει στα κατηχητικά ορισμένων ενοριών κυρίως στις μικρές τάξεις των κατηχητικών όπου οι απαιτήσεις δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές.
Θα σου πω όμως τι συμβαίνει σε αρκετά κατηχητικά της περιφέρειας που ζω. Στις μικρές τάξεις κατηχητικό κάνουν πτυχιούχοι δάσκαλοι και στις μεγάλες τάξεις (λύκειο και βάλε) κατηχητικό κάνουν θεολόγοι πτυχιούχοι ή μεταπτυχιακοί.


Επίσης Chastity θα ήθελα να επισημάνω και το εξής: το ότι σε ορισμένα κατηχητικά δεν υπάρχουν κατάλληλοι κατηχητές μήπως δεν φταίει η εκκλησία αλλά εμείς; Ξέρεις πόσα κατηχητικά έχουν κλείσει επειδή δεν υπήρχαν οι κατάλληλοι κατηχητές; Αν όλοι εμείς που ξέρουμε 5 γράμματα ενδιαφερόμασταν για τα κατηχητικά στα οποία πηγαίνουν τα βλαστάρια μας τότε σε κανένα δεν θα ερμήνευαν την βίβλο οι "καλές κυρίες" όπως τις αποκαλείς. Πάλι καλά λοιπόν που υπάρχουν και αυτές οι "καλές κυρίες" και τα βλαστάρια μας ακούνε 2 κουβέντες.

Όμως Chastity τα μικρά παιδιά είναι παιδιά.
Εμείς που δεν είμαστε μικρά παιδιά και έχουμε απορίες στην Παλαιά και Καινή Διαθήκη γιατί δεν πάμε σε κάποιον επιστήμονα επί του θέματος να μας τις εξηγήσει; Γιατί κάνουμε τον δικηγόρο για τα μικρά παιδιά που μαθαίνουν από τις καλές κυρίες; Τα μικρά παιδιά είναι παιδιά εμείς παιδιά είμαστε; Γιατί τελικά αυτό που κάνουμε είναι να καθόμαστε και να κρίνουμε και εν τέλει να μαθαίνουμε για την πιστή μας από τον κάθε ΑΣΧΕΤΟ ή ΑΠΙΣΤΟ;


ΥΓ. αυτό που μου αρέσει, είναι που ορισμενοι (Chastity δεν εννοω εσενα) από τη μια το παίζουν φιλελεύθεροι και δημοκράτες και από την άλλη ο αντισημιτισμός τους δεν έχει όρια. (έχει πλάκα…………….)

Edited by - pr_gid on 20/06/2006 02:40:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 02:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασίλη,
μακάρι να μπορούσες να καταλάβεις έστω και για λίγο τι λέει ο Γερο Παΐσιος!!

Σύνελθε βρε και μη διαστρεβλώνεις τα πάντα!
Αφαίρεσε τα διαστρεβλωτικά γυαλιά που φοράς και σε κάνουν να τα βλέπεις όλα στραβά!!

Πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιος και τι σε "πίκρανε" τόσο πολύ στο Χριστιανισμό που φτάνεις σε σημείο να παρερμηνεύεις τα πάντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλήθεια, δεν έχεις διαβάσει τίποτα για τον Άγιο Παΐσιο;
Άγιο δεν το έκανε ο Χριστόδουλος, αλλά ο απλός κόσμος όπως εγώ και εσύ!
Είναι ντροπή να μιλάς έτσι για έναν άνθρωπο που ιδέα δεν έχεις για το τι ήταν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 02:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλουλη εκτος απο προβλημα με τον λαιμο σου βλεπω πως εχεις και προβλημα μνημης

το ειχα πει και παλιοτερα για μενα ολα αυτα ειναι μυθοι παραμυθακια για να βαζουμε τα παιδια(πιστους)για υπνο

απο την στιγμη που ο χ πιστευει οτι ο ψ μυθος ειναι αληθεια
(στην συγκεκρημενη περιπτωση λεμε για τον μυθο του αβρααμ)
τοτε και εγω πρεπει να τον δω μεσα απο αυτο το πρισμα και να ζητησω εξηγησεις για ενα γεγονος

εσυ ομως πως βλεπεις αυτα που γραφει το ιερο σου βιβλιο;;

αν τα βλεπεις σαν αληθεια σαν γεγονοτα που ελαβαν μερος καποια στιγμη στην ιστορια τοτε πρεπει να δωσεις εξηγηση γιατι ο θεος που λατρευεις και προσκυνας εκανε οτι εκανε

αν τα βλεπεις οπως ειναι (μυθοι παραμυθια) τοτε πρεπει να δωσεις εξηγηση γιατι λατρευεις αυτον τον ψευτικο θεο και οχι καποιον αλλον ψευτικο θεο

απλα τα πραγματα ψηλε
εγιναν πραγματικα αυτα τα πραγματα η δεν ειναι
τιποτα παραπανω απο εναν ακομη μυθο στους τοσους που εχουν οι διαφορες θρησκειες;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Στο θέμα μας τώρα, τι έκανε ο Θεός βρε Γηγενή;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 02:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε δεν απαντας στην ερωτηση μου
εσυ πως το βλεπεις
σαν μυθο η σαν παραγματικο γεγονος;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 03:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλε δεν απαντας στην ερωτηση μου
εσυ πως το βλεπεις
σαν μυθο η σαν παραγματικο γεγονος;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Σαν πραγματικό γεγονός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 03:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο θεμα μας λοιπον ψηλε
απο την στιγμη που το βλεπεις σαν πραγματικο γεγονος
εχουμε και λεμε

ο θεος που λατρευεις δεν τιμωρησε τον αβρααμ γιατι εβγαλε στο κλαρι την γυναικα του και την παρουσιασε σαν αδερφη του αλλα τον φαραω
που παντρευτικε την "αδερφη" και προικησε τον "αδερφο"

ποσο λογικος ειναι ενας τετοιος θεος ψηλε;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 08:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, πραγματικά απορώ πως θα ήταν μια συνάντηση σας για ένα καφέ...

Μιας και το ποιόν του Αβραάμ έχει αναλυθεί ξανά και ξανά (ήταν προαγωγός της γυναίκας του ή όχι? ήταν μάγος ή όχι? κτλ κτλ) θα πρότεινα να δούμε λίγο την θυσία του Ισαάκ από μια άλλη σκοπιά.

Χωρίς να εξετάσω αν ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης μίλησε στον Αβραάμ ή όχι κτλ η κίνηση του Αβραάμ μήπως έχει κάτι να μας διδάξει?
Γιατί να μη μιλήσουμε λίγο για το ηθικό της δίδαγμα που είναι και το θέμα αυτού του topic?

Σύμφωνα με την Βίβλο ο Αβραάμ κι η Σάρρα επιθυμούσαν διακαώς να αποκτήσουν ένα παιδί και σε μεγάλη ηλικία κατάφεραν να αποκτήσουν έναν γιό, τον Ισαάκ. (πρώτο παιδί για την Σάρρα και δεύτερο για τον Αβραάμ αφού είχε ήδη αποκτήσει έναν γιό από την δούλα του Άγαρ, τον Ισμαήλ).

Μπορούμε να αναλογιστούμε πόσο δύσκολο ήταν για έναν πατέρα να ετοιμάζεται να θυσιάσει τον αγαπημένο του γιό για χάρη του θεού του, για την ανώτερη δύναμη εκείνη που πίστευε οτι έδωσε ζωή τόσο σ' εκείνον όσο και στα πάντα γύρω του?
Αν μη τι άλλω, μπορούμε να σκεφτούμε πόσο δύσκολο είναι για τον πατέρα αυτόν να υπερβεί το πατρικό του ένστικτο (ασχέτως αν η θυσία δεν έγινε)?

Ας επικεντρωθούμε λίγο και σ' αυτό, φίλοι μου...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 09:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ είχα αυτή την απορία παλιότερα.Το σημείο αυτό της Παλαιάς Διαθήκης δεν πρέπει να το παίρνετε συμβολικά αλλά κυριολεκτικά για να το κατανοήσετε.Εδώ δηλαδή ο Θεός ζητάει απο τον Αβραάμ να θυσιάσει το παιδί του για να αποδείξει την πίστη του.Εάν σας μιλούσε ο θεός και προφανώς ξέρατε οτι ήταν ο θεός και σας ζητούσε κάτι τέτοιο τί θα κάνατε?Εγώ σας λέω οτι θα πέφτατε γονυπετείς κάτω και θα κάνατε αυτό που σας ζητούσε.Θα διαμαρτυρόσασταν όπως και ο Αβραάμ.Αλλά στο τέλος όταν σου μιλάει ο ίδιος ο Θεός τι θα κάνεις?Θα τον αψηφήσεις?Στην τελική δεν είναι ένας απο διάφορους θεούς αλλά είναι ο θεός.Αυτος που έχει φτιάξει τα πάντα.Και σύ θα Του το αρνηθείς?

Προσέχτε όμως, γι αυτό είπα ότι αυτό πρέπει να το πάρουμε κυριολεκτικά.Διότι άλλο να φαντάζεσαι κάτι τέτοιο η να το σκέφτεσαι σαν να ανήκει στη σφαίρα του μύθου και άλλο να σου μιλάει ο θεός στ'αλήθεια.

Τώρα άν υπάρχει κάποιος συμβολισμός πίσω απο αυτό εγώ δεν τον ξέρω ακριβώς.Η Παλαιά Διαθήκη υποτίθεται οτι διηγείται γεγονότα και όχι παραβολές.Το άν έγιναν η όχι η πώς έγιναν ακριβώς αυτό είναι άλλο θέμα.Είτε τα δέχεσαι η όχι.Ο συμβολισμός είναι η δοκιμασία της πίστης.

Edited by - Efstathios on 20/06/2006 09:35:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 09:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ είχα αυτή την απορία παλιότερα.Το σημείο αυτό της Παλαιάς Διαθήκης δεν πρέπει να το παίρνετε συμβολικά αλλά κυριολεκτικά για να το καταννοήσετε.Εδώ δηλαδή ο Θεός ζητάει απο τον Αβραάμ να θυσιάσει το παιδί του για να αποδείξει την πίστη του.Εάν σας μιλούσε ο θεός και προφανώς ξέρατε οτι ήταν ο θεός και σας ζητούσε κάτι τέτοιο τί θα κάνατε?Εγώ σας λέω οτι θα πέφτατε γονυπετείς κάτω και θα κάνατε αυτό που σας ζητούσε.Θα διαμαρτυρόσασταν όπως και ο Αβραάμ.Αλλά στο τέλος όταν σου μιλάει ο ίδιος ο Θεός τι θα κάνεις?Θα τον αψηφήσεις?Στην τελική δεν είναι ένας απο διάφορους θεούς αλλά είναι ο θεός.Αυτος που έχει φτιάξει τα πάντα.Και σύ θα Του το αρνηθείς?

εγω προσωπικα θα του ελεγα οχι και θα του αφιερωνα και μια στροφη απο το τραγουδι που λεει ο παπακωνσταντινου ο γατος με μια αλαγη

θα του ελεγα
και αν ειστε καποιος θεος και παρξηγηθητε στα οργανα μου μια χαρα χωραει να γραφτειτε

τα πραγματα ειναι απλα ανθρωπος που θυσιαζει το παιδι του δεν ειναι ανθρωπος
και μαλιστα ανθρωπος που το θυσιαζει οχι για να σωθει ο κοσμος η καποιος αλλα γιατι του το ζητησε ο θεος

το ηθικο διδαγμα το ειπα Dying_Incubus
τυφλη υπακοη αυτο ειναι το διδαγμα
οταν ο θεος σου λεει πηδα εσυ πρεπει να ρωτας ποσο ψηλα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 11:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quoteΤώρα άν υπάρχει κάποιος συμβολισμός πίσω απο αυτό εγώ δεν τον ξέρω ακριβώς.Η Παλαιά Διαθήκη υποτίθεται οτι διηγείται γεγονότα και όχι παραβολές.Το άν έγιναν η όχι η πώς έγιναν ακριβώς αυτό είναι άλλο θέμα.Είτε τα δέχεσαι η όχι.Ο συμβολισμός είναι η δοκιμασία της πίστης.

] [/quote]
Οσα αναφερει η π.δ ειναι πραγματικα γεγονοτα και οχι συμβολισμοι και η απαντηση ειναι απλη ο Θεος μας ειναι Θεος ζωντανος .Η θυσια του Αβρααμ δεν ειναι τιποτα μπροστα στην θυσια του ιδιου μας του Θεου που παρεδωσε του Υιο του στον σταυρο για την σωτηρια της ανθρωποτητας.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 16:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To αστείο της ημέρας: Ο Θεός μας είναι…………..«ζωντανός»!!

Αλήθεια, με ΤΙ ΟΡΟΥΣ είναι «ζωντανός»? Με ΤΙ ΟΡΟΥΣ μεταφράζεται αυτή του η «ζωντάνια»? Με ΤΙ ΟΡΟΥΣ γίνεται αντιληπτή αυτή η «ζωντάνια» από τους λαούς του πλανήτη γη?

Δεν είναι λοιπόν αστείο? ΠΟΘΕΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ τότε?

Κατά τα υπόλοιπα, όσα «ηθικά διδάγματα» περιέχει η υπόλοιπη Π.Δ. άλλα τόσα περιέχει και το συγκεκριμένο ΤΕΣΤ του Γιαχβέ: κανένα για σκεπτόμενους, αρκετά για πιστεύοντες…….

Είναι ΤΡΑΓΕΛΑΦΟΣ να μιλάμε για δήθεν ηθικά διδάγματα, όταν ολάκερο το βιβλίο της Ιουδαϊκής μυθολογίας βρίθει από χαοτικές αντιφάσεις, μίσος και μισογυνισμό, μισαλλοδοξία και ρατσισμό, και δη……ΕΚ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΘΕΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ…………………ΤΑ «ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ»!!!!!!!!!!

Με άλλα λόγια, ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 17:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μη δέχεσαι το έτοιμο φαγητό, όπως εσύ, και να μην αναπαράγεις τις διάφορες αυθαίρετες νεοπαγανιστικές "ατάκες", γιατί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς και εσύ νεοπαγανιστής.

Πρόσεχε γιατί μετά θα παραπονείσαι!


Πω πω ΒΡΙΣΙΑ!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 18:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε πως ο Γηγενής και ίσως και άλλοι, αναφέρονται σε κάποια γεγονότα, θεωρώντας ότι έλαβαν χώρα, ενώ όμως γνωρίζουμε ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ!

Ούτε ο Ισαάκ θυσιάστηκε, ούτε και τα περί "μαστροπού" είναι αλήθεια. Το γιατί όμως κάποιοι επιμένουν να παραβλέπουν την πραγματικότητα προκειμένου να υποστηρίξουν την άποψή τους, καθώς και σε τι αποβλέπουν, είναι άξιο απορίας!

Όταν συνειδητοποιήσουμε ότι τα πάντα που έχουμε στη ζωή μας είναι προσφορά του Θεού και το θέλημα το δικό του είναι ασυγκρίτως το καλύτερο (ακόμη και από το δικό μας που νομίζουμε ότι γνωρίζουμε τι θέλουμε) για το συμφέρον μας, τότε ίσως καταφέρουμε να κατανοήσουμε τη δοκιμασία στην οποία "υποβλήθηκε" ο Αβραάμ.

Όταν απέκτησαν τον Ισαάκ, ο Αβραάμ ήταν υπέργηρος, 100 ετών και η Σάρα 90 ετών.
Όλοι οι φυσικοί νόμοι ανατρέπονται! Μόνο με τη θεϊκή παρέμβαση θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.
Ο Αβραάμ το γνωρίζει αυτό. Η κοινωνία του με το Θεό ήταν άμεση και τακτική.

Ο Αβραάμ ήταν σίγουρος ότι ο Θεός δεν ήθελε τη θανάτωση του υιού του "ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣΕ" (στις λέξεις αυτές κρύβεται και το κλειδί ερμηνείας της δοκιμασίας του). Ήξερε πως αν γινόταν κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να εκπληρωθεί η υπόσχεση που του είχε δώσει ο ίδιος ο Θεός. Εκείνη τη στιγμή δεν γνώριζε ποια ήταν τα σχέδια του Θεού, ήταν όμως σίγουρος ότι ο Θεός ήταν πάντα κοντά του και φρόντιζε πάντα για το καλό του!!
Με την βαθειά του πίστη και εμπιστοσύνη στο Θεό δέχθηκε την απόφαση Του και δεν δίστασε να προετοιμάσει αυτό που του ζητήθηκε.
Το γεγονός ότι η θυσία αυτή ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ αφήνει να φανεί ξεκάθαρα ότι επρόκειτο για μια δοκιμασία που δυνάμωσε ακόμη περισσότερο την σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ Αβραάμ και Θεού.
Μια συνέπεια αυτού του γεγονότος είναι ότι και εμείς σήμερα διδασκόμαστε και παραδειγματιζόμαστε, ο καθένας μας με τον τρόπο του, το από τη στάση του Γενάρχη Αβραάμ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy