ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τι μπορεί να σημαίνει? (Ισχυρισμός θέασης της Παναγίας)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 14:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Dying_Incubus

Darkk, ελπίζω οτι αυτή ήταν η πρώτη κι η τελευταία φορά που χρησιμοποίησες τέτοιες εκφράσεις και τέτοιους χαρακτηρισμούς απέναντι σε έναν συνομιλητή σου και κυρίως απέναντι σε έναν συνάνθρωπο σου.



χωρις παρεξηγηση, το ξερεις οτι σε συμπαθω, αλλά αυτο ηταν φιλτατε?

μια απλη επιπληξη για τον οχετο υβρεων?

αν δεν με προδιδει το αλτσχαϊμερ που με βασανιζει, εχετε απενεργοποιησει μελη για απλη ειρωνια ή κυνικο χιουμορ


quote:

Κατανοώ πως ίσως να έχασες την ψυχραιμία σου ή και να εξέλαβες διαφορετικά κάποια λεγόμενα του/της Underwater Silence.


η οποια εθεσε με χιουμορ το θεμα της φτιαχτης ανορθογραφιας (που τελευταια παρουσιαζεται συχνα στο φορουμ απο νεα μελη με περιεργα θεματα)

και την επεπληξες και αυτην - δεν καταλαβε ο νταρκ το χιουμορ, αλλά προφανως δεν το καταλαβες ουτε εσυ


quote:

Όπως έχουμε ξαναπεί άλλωστε δεν υπάρχει κι ιδιαίτερος λόγος να στεκόμαστε στην ικανότητα κάποιου να έχει μια καλή ορθογραφία ή όχι...



οχι βρε ινκουμπους μου, δεν κολλαμε με την ανορθογραφια - εχω γραψει πολλες φορες στα νεα μελη να γραφουν ελληνικα κι ας κανουν λαθη

κολλαμε στην εμφανως φτιαχτη ανορθογραφια


quote:

Το να εκφέρεσαι όμως Darkk με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο είναι αθέμιτο αλλά και δεν ωφελεί κανέναν από τους συμμετέχοντες σε μια συζήτηση.
Το να εκφραζόμαστε έτσι και να χάνουμε την ψυχραιμία μας είναι κάτι που είναι πολύ εύκολο κι ένας μηχανισμός αντίδρασης γνώριμος κατά κάποιον τρόπο σε πολλούς ανθρώπους.
Το να κατορθώσεις να κάνεις έναν διάλογο στα πλαίσια του αλληλοσεβασμού και της αντίθεσης στα πλαίσια που βοηθούν και τον διάλογο κι εμάς τους ίδιους είναι πιο δύσκολο.

Ας επιδιώξουμε την δύσκολη μέθοδο λοιπόν, σίγουρα έχει περισσότερα να μας δώσει.



και νομιζεις καλε μου φιλε οτι ο νταρκ εδωσε σημασια στα οσα εγραψες?

πουντος?

η Underwater Silence ομως απολογηθηκε για το χιουμορ της και τις παρατηρησεις της...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 17:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χωρις παρεξηγηση, το ξερεις οτι σε συμπαθω, αλλά αυτο ηταν φιλτατε?

μια απλη επιπληξη για τον οχετο υβρεων?

αν δεν με προδιδει το αλτσχαϊμερ που με βασανιζει, εχετε απενεργοποιησει μελη για απλη ειρωνια ή κυνικο χιουμορ


τα μελη που απενεργοποιηθηκαν δεν εγραφαν για φαντασματα,ξωτικα και διαφορα αλλα παρομοια
τα μελη που τιμωριθηκαν για την ειρωνια τους και το κυνικο τους χιουμορ τιμωριθηκαν γιατι τολμησαν να εκφρασουν αντιθετη γνωμη σε αυτα που εγραφαν ατομα σαν τον Darkk


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 08:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα μελη που απενεργοποιηθηκαν δεν εγραφαν για φαντασματα,ξωτικα και διαφορα αλλα παρομοια
τα μελη που τιμωριθηκαν για την ειρωνια τους και το κυνικο τους χιουμορ τιμωριθηκαν γιατι τολμησαν να εκφρασουν αντιθετη γνωμη σε αυτα που εγραφαν ατομα σαν τον Darkk

Τα μέλη που απενεργοποιήθηκαν, απενεργοποιήθηκαν όχι για την εκφορά των αντίθετων απόψεων τους αλλά για τον τρόπο εκφοράς τους.
Νομίζω οτι έχει αναλυθεί κι άλλες φορές αυτό οπότε θα πρότεινα, αν υπάρχει κάποια περαιτέρω απορία, να ξανακοιτάξεις τα μηνύματα αυτά των χρονικών απενεργοποιήσεων μήπως σου διέφυγε κάτι.

Παρόλα αυτά, δεν βρίσκω καθόλου δόκιμη την κατηγοριοποίηση του μέλους Darkk ή οποιουδήποτε άλλου μέλους.
Την θεωρώ άδικη καθώς αφαιρεί το προνόμιο της ξεχωριστής ατομικότητας μας.

Αγαπητέ μου JBG, αναφέρεις:

quote:
χωρις παρεξηγηση, το ξερεις οτι σε συμπαθω, αλλά αυτο ηταν φιλτατε?

μια απλη επιπληξη για τον οχετο υβρεων?

αν δεν με προδιδει το αλτσχαϊμερ που με βασανιζει, εχετε απενεργοποιησει μελη για απλη ειρωνια ή κυνικο χιουμορ


Σε ευχαριστώ για την ένδειξη συμπάθειας κι ανταποδίδω.
Να σου πω την αλήθεια, μόλις τώρα έψαχνα που έχω βάλει το τσεκούρι μου για να του πάρω την κεφαλή!

Σχετικά με αυτό που ρωτάς πάντως δεν θα σου δώσω εγώ την απάντηση καθώς θεωρώ πως έχεις τις ικανότητες να την βρεις μόνος σου.
Να σου δώσω όμως την βοήθεια του κοινού?

Το στοιχείο από το οποίο θα μπορούσες να ξεκινήσεις είναι η συχνότητα της συγκεκριμένης συμπεριφοράς και στις 2 περιπτώσεις.
Αναλογίσου, φίλε μου, πόσες φορές έχασε την ψυχραιμία του ο Darkk και πόσες φορές επέδειξαν ειρωνία τα μέλη που απενεργοποιήθηκαν λόγω αυτής της συμπεριφοράς τους.
Επιπλέον, θα μπορούσες να σκεφτείς και πόσες συστάσεις έγιναν αφενός στον Darkk κι αφετέρου στα μέλη εκείνα...
Πιστεύω πως γνωρίζεις την απάντηση, σωστά?

quote:
οχι βρε ινκουμπους μου, δεν κολλαμε με την ανορθογραφια - εχω γραψει πολλες φορες στα νεα μελη να γραφουν ελληνικα κι ας κανουν λαθη

κολλαμε στην εμφανως φτιαχτη ανορθογραφια


Και πολύ καλά κάνεις και προτρέπεις τα νέα μέλη να γράφουν με ελληνικά παρά τα όποια ορθογραφικά λάθη τους.
Παρόλα αυτά δε μπορούμε να γνωρίζουμε πότε αυτή είναι φυσική ή όχι, σωστά?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 10:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, το θέμα τις χυδαιολογίας δεν πρέπει να είναι ποσοτικό και το γιατί μπορείς εύκολα να το καταλάβεις..

Μάλιστα σε άλλα forums, όχι απαραίτητα του ίδιου αντικειμένου με το Esoterica, οι νεότευκτοι χρήστες που εκφράζονται κατά αυτό τον τρόπο αντιμετωπίζονται με α)κλείδωμα του θέματος και β)άμεσο Ban ώστε να αποθαρρύνονται παρόμοιες μελλοντικές ενέργειες από άλλους «αλεξιπτωτιστές» (νεοφερμένους) οι οποίες καταστρέφουν συν το χρόνο την δομή του forum και υποθάλπουν μελλοντικές προστριβές με άλλους χειριστές.

Αντίθετα στην περίπτωση μας, βλέπω πολύ χαλαρή αντιμετώπιση μιας τουλάχιστον χαρακτηριστικής κατάστασης έστω και αν το θέμα που άνοιξε ο χρήστης ανήκει άμεσα στον τομέα ενδιαφερόντων του παρόντος forum οπότε μπορεί να θεωρηθεί προσφιλέστερο από κάποια άλλα που δεν συμβαδίζουν ή αντικρούονται με τις αρχές του εσωτερισμού..

Υ.Γ.

quote:

JBG:

[..]η οποια εθεσε με χιουμορ το θεμα της φτιαχτης ανορθογραφιας (που τελευταια παρουσιαζεται συχνα στο φορουμ απο νεα μελη με περιεργα θεματα)[..]



Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε JBG! .. γενικά το forum μπολιάζεται που και που από τέτοια θέματα

Edited by - XD on 04/10/2006 10:12:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 10:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα μέλη που απενεργοποιήθηκαν, απενεργοποιήθηκαν όχι για την εκφορά των αντίθετων απόψεων τους αλλά για τον τρόπο εκφοράς τους.
Νομίζω οτι έχει αναλυθεί κι άλλες φορές αυτό οπότε θα πρότεινα, αν υπάρχει κάποια περαιτέρω απορία, να ξανακοιτάξεις τα μηνύματα αυτά των χρονικών απενεργοποιήσεων μήπως σου διέφυγε κάτι.


δεν μου εχει διαφυγει τιποτα.γνωριζω πολυ καλα τι λεω,οι τελευτεες απενεργοποιησεις εγιναν καθαρα για τους λογους που λεω
αν πιστευεις οτι ο τροπος εκφορας των αποψεων μου ηταν η αιτια της απενεργοποιησης μου απαιτω να μου κανεις κοπυ τα σημεια που το δειχνουν

το θεμα ειναι οτι το εσωτερικα εχει χασει τον αρχικο του δρομο
καποιοι συντονηστες εχουν καβαλησει το καλαμι και νομηζουν οτι εχουν πιασει τον παπα απο τα @ρχιδι@

ειναι γελιο να απενεργοποιητε ο αζαχ χαζα για δυο βδομαδες γιατι η υπογραφη του ενωχλουσε εναν συντονηστη ενω ο Darkk που χυδαιολογουσε σαν πουτ... του λημανιου να του κανετε μονο παρατηρηση

αλλα ειπαμε εσεις εχετε το πεπονι εσεις και το μαχαιρι


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 10:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και κατι ακομη αυτο το μηνυμα

quote:
Να σου πω την αλήθεια, μόλις τώρα έψαχνα που έχω βάλει το τσεκούρι μου για να του πάρω την κεφαλή!

εσυ πως το χαρακτηριζεις;;;
χιουμοριστικο η ειρωνικο;;;;;;;;;;;;;;;;;;

εγω το βλεπω σαν χιουμορ αλλα αν παρομοιο μηνυμα ειχα γραφτει απο ατομο που ηταν αντιθετο σε απαγωγη εξωγηινων τοτε συγουρα θα ειχε στο τσεπακι του μια βδομαδα διακοπες

και θα εβγαινε καποιος συντονηστης και θα ελεγε οτι το μηνυμα ηταν ειρωνικο χλευαστικο και διαφορες αλλες τετοιες μπουρδες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 11:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Dying_Incubus

Παρόλα αυτά, δεν βρίσκω καθόλου δόκιμη την κατηγοριοποίηση του μέλους Darkk ή οποιουδήποτε άλλου μέλους.
Την θεωρώ άδικη καθώς αφαιρεί το προνόμιο της ξεχωριστής ατομικότητας μας.


θυμαμαι οτι και την κατηγοριοποιηση του βιασθεντος μελους γιαννης την θεωρησατε αδοκιμη

τι να πω εγω?


quote:

Αγαπητέ μου JBG, αναφέρεις:

quote:
χωρις παρεξηγηση, το ξερεις οτι σε συμπαθω, αλλά αυτο ηταν φιλτατε?

μια απλη επιπληξη για τον οχετο υβρεων?

αν δεν με προδιδει το αλτσχαϊμερ που με βασανιζει, εχετε απενεργοποιησει μελη για απλη ειρωνια ή κυνικο χιουμορ


Σε ευχαριστώ για την ένδειξη συμπάθειας κι ανταποδίδω.
Να σου πω την αλήθεια, μόλις τώρα έψαχνα που έχω βάλει το τσεκούρι μου για να του πάρω την κεφαλή!


α με τσεκουρι το κανετε?

νομιζα οτι ειχατε λαιμητομο (αυτο χιουμορ ειναι αραγε ή ειρωνια?)


quote:

Σχετικά με αυτό που ρωτάς πάντως δεν θα σου δώσω εγώ την απάντηση καθώς θεωρώ πως έχεις τις ικανότητες να την βρεις μόνος σου.
Να σου δώσω όμως την βοήθεια του κοινού?

Το στοιχείο από το οποίο θα μπορούσες να ξεκινήσεις είναι η συχνότητα της συγκεκριμένης συμπεριφοράς και στις 2 περιπτώσεις.
Αναλογίσου, φίλε μου, πόσες φορές έχασε την ψυχραιμία του ο Darkk και πόσες φορές επέδειξαν ειρωνία τα μέλη που απενεργοποιήθηκαν λόγω αυτής της συμπεριφοράς τους.



θα σου ανοιξω την κουρτινα τρια αγαπητε φιλε, η οποια κρυβει την δικη μου απενεργοποιηση, οταν για πρωτη και μοναδικη φορα ειπα σε καποιον "μη μου γαμας το τοπικ"

δεν μου εγινε καμια συσταση, εφαγα μπαν


quote:

Επιπλέον, θα μπορούσες να σκεφτείς και πόσες συστάσεις έγιναν αφενός στον Darkk κι αφετέρου στα μέλη εκείνα...
Πιστεύω πως γνωρίζεις την απάντηση, σωστά?



μηπως θελεις να κανω κοπυ-πεϊστ τα επιμαχα μηνυματα των κυνικων μελων και το επιμαχο του νταρκ ωστε να κρινει "το κοινο"?

quote:

quote:
οχι βρε ινκουμπους μου, δεν κολλαμε με την ανορθογραφια - εχω γραψει πολλες φορες στα νεα μελη να γραφουν ελληνικα κι ας κανουν λαθη

κολλαμε στην εμφανως φτιαχτη ανορθογραφια


Και πολύ καλά κάνεις και προτρέπεις τα νέα μέλη να γράφουν με ελληνικά παρά τα όποια ορθογραφικά λάθη τους.
Παρόλα αυτά δε μπορούμε να γνωρίζουμε πότε αυτή είναι φυσική ή όχι, σωστά?



λαθος και να με συγχωρεις

επεσημανα στην περιπτωση του κρυσταλοδακρη, πώς κανει μπαμ απο μακρυα ενας που υποδυεται τον ανορθογραφο, χωρις να ξερει πως να το κανει

θα μου επιτρεψεις να μπορω να ξεχωριζω τους αληθινα ανορθογραφους ή τους δυσλεκτικους (και να ΜΗΝ εχω κανενα προβλημα μαζι τους), απο τους φεϊκ ανορθογραφους οι οποιοι υποτιμουν την νοημοσυνη μας


οσο για το θεμα του παροντος τοπικ, αναρωτιεμαι κι εγω οπως ο θεματοθετης, "τι μπορει να σημαινει?"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 11:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

XD

quote:

JBG:
[..]η οποια εθεσε με χιουμορ το θεμα της φτιαχτης ανορθογραφιας (που τελευταια παρουσιαζεται συχνα στο φορουμ απο νεα μελη με περιεργα θεματα)[..]

Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε JBG! .. γενικά το forum μπολιάζεται που και που από τέτοια θέματα



απορω που δεν γινεται αντιληπτο και απο τους συντονιστες φιλε μου XD

και θεωρω υγιες και φυσιολογικο να αντιδρουν τα μελη που αγαπουν τον χωρο στον οποιο γραφουν σε τετοια "μπολιασματα"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 14:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φορές ρωτάω τον ευατό μου .....

πώς είναι δυνατόν εμείς οι σκεπτικιστές να ξεχωρίζουμε αυτούς που σπάνε πλάκα με το εσωτερικα και οι συντονιστές να τους πάιρνουν στα σοβαρά;;;

Ή οι πρώτοι είναι ΠΟΛΥ έξυπνοι.... ή οι δεύτεροι είναι ΠΟΛΥ βλάκες....

Είναι απίστευτο ο Darkk να κάνει λάθη σε απλές λέξεις και σε πιό δύσκολες να τις γράφει σωστά.....

Σας δουλεύει ψιλό γαζί και εσείς τσιμπάτε... και όταν εμείς πάμε να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα τότε εσείς μας στέλνετε διακοπές....

Συμβουλή πρός τον Darkk... οτι έχεις να μας πέις ..γράψτο πρώτα στο WORD και κάθε λέξη που είναι υπογραμμισμένη κόκκινη κάνε δεξί κλίκ και διόρθωσέ την...μετά κάνε copy paste εδώ ... και θα σε πάρουμε στα σοβαρά.....Απλά πράγματα....



Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 17:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...παιδιά
με αυτό το θέμα... με την "φτιαχτή" ανορθογραφία μου ήρθε κάτι στο μυαλό που με είχε κάνει κάποτε να γελάσω απίστευτα!
Οταν πριν καμια 10ρια χρόνια είχα προτοπιάσει δουλειά στην εταιρεία που εργάζομαι, δούλευα σε ένα υποκατάστημά της (κατάστημα λιανικής) στον Πειραιά.Τότε είχε μπεί μέσα στο κατάστημα ένας ανθρωπάκος, από αυτούς που ζητιανεύουν εκεί στο Δημοτικό Θέατρο. Μου ζήτησε άν μπορούσαν να του κόψω ένα χαρτονάκι από τις κούτες που μας είχαν φέρει εμπορεύματα και να του γράψω εκεί με ένα μαρκαδοράκι ένα μηνυματάκι του στιλ "εχω τεσσερα παιδιά δεν έχω δουλειά κτλ".
Αυτό που με έκανε και γέλασα... ήταν ότι μου ζήτησε να του το γράψω ανορθόγραφα!!! Τόν ρώτησα γιατί... και αυτός μου απάντησε... πως... είναι πιό πιασάρικο έτσι και τραβάει και πεισσότερο την προσωχή!
Ατσα και μαρκετίστας ο δικός σου ε???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 19:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ω αγαπητοί μου φίλοι και συμφορουμίτες, προς τι τα μίση και οι αλληλοσπαραγμοί?

Ας χαλαρώσουμε όλοι ρίχνοντας μια ματιά στο δεύτερο τεύχος του περιοδικού μου που μόλις κυκλοφόρησε μετά από τόσο κόπο και με τόσο πλούσιο υλικό

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7853&whichpage=8&ARCHIVE=

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 21:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα γι'αυτό κι εγώ τον ρώτησα αν είναι ανορθόγραφος από χόμπι...
μυστήρια τραίνα αυτοί οι διαχειριστές...

όποτε θυμούνται χαίρονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 00:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...

Βρε καλά μου παιδιά μια και τέθηκε κι εδώ το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ απλό. Γιατί σε ένα φορουμ εσωτερισμού ασχολούνται και ποστάρουν περισσότερο απ’όλους διάφοροι σκεπτικιστές; Δεν λέω, εγώ γουστάρω τρελά την παρουσία τους γιατί υπήρξα μέγας σκεπτικιστής και πλέον διασκεδάζω πολύ μαζί τους. Άλλα βρε παιδιά το να βρίσκεστε εδώ μην το εκλαμβάνετε σαν ιεραποστολή της ‘επιστήμης’. Εντάξει, κάπου έχει κουράσει η ειρωνεία και το αστείο πάντα έχει και όρια για να μην καταντήσει γελοίο.
Με καλή πρόθεση πάντα ας απαντήσουν όσοι θεωρούν ότι απευθύνετε σ’αυτούς


Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 04:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν...
Βρε καλά μου παιδιά μια και τέθηκε κι εδώ το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ απλό. Γιατί σε ένα φορουμ εσωτερισμού ασχολούνται και ποστάρουν περισσότερο απ’όλους διάφοροι σκεπτικιστές; Δεν λέω, εγώ γουστάρω τρελά την παρουσία τους γιατί υπήρξα μέγας σκεπτικιστής και πλέον διασκεδάζω πολύ μαζί τους. Άλλα βρε παιδιά το να βρίσκεστε εδώ μην το εκλαμβάνετε σαν ιεραποστολή της ‘επιστήμης’. Εντάξει, κάπου έχει κουράσει η ειρωνεία και το αστείο πάντα έχει και όρια για να μην καταντήσει γελοίο.
Με καλή πρόθεση πάντα ας απαντήσουν όσοι θεωρούν ότι απευθύνετε σ’αυτούς

Χαιρομαστε που διασκεδαζεις πολυ μαζι μας.Το γεγονος οτι περασες στον εσωτερισμο σημαινει οτι ΠΟΤΕ δεν υπηρξες αξιολογος σκεπτικιστης,οτι ποτε δεν καταλαβες ποια στοιχεια θεωρουνται αξιολογα και ποια οχι.Σου ευχομαι παντως καλο γελιο.

Εγω παλι δεν γελαω καθολου.Και ναι το εχω παρει ιεραποστολικα το θεμα γιατι καμια χωρα που θελει να ειναι ισχυρη δεν πρεπει να στηριχτει στην δεισιδαιμονια,την ψευδοεπιστημη,τον φονταμενταλισμο και την αφελεια.

Στην ειρωνια εγω κατεληξα οταν καποιος που του εκανα κοσκινο την θεωρια του με δεκαδες επιχειρηματα με κοροιδευε καταμουτρα λεγοντας του οτι δεν παραθεσα επιχειρηματα ...Και οταν καποιος που του ζητουσα αποδειξεις το επαιζε τρελιτσα και πετουσε απο το ενα θεμα στο αλλο.

Ομως ξεχνας οτι οι σκεπτικιστες δεν το ριχνουν μονο στην ειρωνια.Παραθετουν και αξιολογα επιχειρηματα και πληροφοριες και αντικρουουν με επιτυχια πολλα παραμυθια (και αυτο πιστευω τσουζει πολυ περισσοτερο αυτους που ενοχλουνται με εμας απο την σκετη ειρωνια).


Α σε αυτο το τοπικ διαβασα να αναφερονται στους σκεπτικιστες του φορουμ με τον χαρακτηρισμο "κυνικοι".Κυριοι ο σκεπτικιστης δεν ειναι υποχρεωτικα και κυνικος.Ξερετε δεν ειμαι ηλιθια.Βλεπω ποσα φραγκα βγαζουν πανευκολα οι παραμυθαδες χωρις να ιδρωσουν ιδιαιτερα.Εαν ειμουν οντως κυνικη θα εγραφα ενα παραμυθοβιβλιο αλα Ντενικεν ή Σιτσιν ή Λιακο ή θα ξεκινουσα την δικη μου Σεκτα με τα δικα μου διποδα προβατα για να αρμεγω οπως οι Σαιεντολογοι και θα κονομουσα χοντρα ,η θα γινομουν "εναλλακτικη θεραπευτρια" να τα κονομαω απο την ανθρωπινη απελπισια και αφελεια πουλωντας αχρηστες θεραπειες που μαγειρεψα μονη μου αντι να υπενθυμιζω στον κοσμο ποσο παραμυθε ειναι αυτα που περιεχονται στα βιβλια των παραμυθαδων αυτων ή ποσο ανοητες ειναι οι ιδεες που στηριζουν τις επισημες και ανεπισημες σεκτες ή ποσο αχρηστη ειναι η "εναλλακτικη θεραπευτικη".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 05:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια medtech, γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα να συζητήσουμε εκεί για το σκεπτικισμό; (δε στο λέω ως παρατήρηση, αλλά ως πρόταση)
Ή μπορείς να συνεχίσεις σε εκείνο που είχα ανοίξει εγώ:
Ε, αυτό δεν είναι επιστήμη!!!

Γενικώς συμφωνώ με αρκετά πράγματα από αυτά που γράφεις - σε κάποια άλλα διαφωνώ.
Τουλάχιστον είσαι πολύ περισσότερο σαφής στα πράγματα με τα οποία είσαι αντίθετη, σε σχέση με παλαιότερα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 06:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια medtech, γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα να συζητήσουμε εκεί για το σκεπτικισμό; (δε στο λέω ως παρατήρηση, αλλά ως πρόταση)
Ή μπορείς να συνεχίσεις σε εκείνο που είχα ανοίξει εγώ:
Ε, αυτό δεν είναι επιστήμη!!!

Ειδες που καταντησε το τοπικ που ανοιξες χαρη στην "ευγενικη" και "ευφυη" συμπεριφορα,τα "εγκυρα" επιχειρηματα συγκεκριμενων εσωτεριστων?

Ποσο βρισιδι εφαγα απο τον ΕΡΜΗ 3Ε και εναν αλλο μαγκα που μου ειπε τι καλα που με εβριζαν επειδη τους υπεδεικνυα ποσο παραμυθια ηταν τα παραμυθια στα οποια πιστευαν?

Θελεις να μιλησουμε για επιστημη?

Θελεις οντως να μιλησουμε για το τι συνιστα ενα αξιοπιστο στοιχειο?

Για τα συλλογιστικα σφαλματα (αλλα και τις ψυχολογικες αναγκες/αδυναμιες) που επιτρεπουν σε τοσες πολλες εντελως αστηρικτες ιδεες να εχουν τοσους πολλους οπαδους?

Βασικα πρεπει να ανοιξεις 2 τουλαχιστον τοπικ:

α)ενα για να συζητηθει ποια ειναι τα στοιχεια που καθιστουν μια μελετη ή ενα πειραμα εγκυρο.

β)ενα για να αναλυθουν τα συλλογιστικα σφαλματα που παραπλανουν την ανθρωπινη σκεψη.


quote:
Τουλάχιστον είσαι πολύ περισσότερο σαφής στα πράγματα με τα οποία είσαι αντίθετη, σε σχέση με παλαιότερα.

Εχω την εντυπωση οτι παντα ειμουν σαφης σε τι ειμουν αντιθετη ιδιως οταν εξηγουσα σε τσαντισμενους εσωτεριστες γιατι τους χαλαω την σουπα συμμετεχοντας στα τοπικ και υποδεικνυοντας το διατρητο και αστηρικτο των αντιληψεων τους.

Αλλα ακομα και εαν δεν ειμουν σαφης θα επρεπε να διερευνησετε την ποιοτητα της επιχειρηματολογιας και οχι τα κινητρα.Ειναι αυτα που λεει η medtech μπαρουφες ή όχι?Αυτο εχει σημασια,οχι το αν ειναι μια απλη πολιτης που αγανακτησε απο το πανηγυρι βλακειας και προσπαθησε να εξηγησει καποια πραγματα,να δειξει οτι αλλο ανοιχτο μυαλο και αλλο ξεχειλωμενο και ποια ειναι η βαση με την οποια κανουμε αυτο τον διαχωρισμο ή αν ειναι οντως μια εκπλαγου καλλονης δρακονιανη πρακτορισσα με στοχο την καταστροφη της ενδοξης Ανδρομεδιας φυλης...Ειναι συλλογιστικο σφαλμα να κολας στα κινητρα και να μην εξεταζεις την ποιοτητα της επιχειρηματολογιας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 09:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Marte λέει....

.... Δεν λέω, εγώ γουστάρω τρελά την παρουσία τους γιατί υπήρξα μέγας σκεπτικιστής και πλέον διασκεδάζω πολύ μαζί τους. .....


....Και εμείς, δε λέω, γουστάρουμε τρελά την παρουσία σας και την περισσότερη ώρα την περνάμε στο πάτωμα, γιατί εκεί καταλήγουμε από τα γέλια με μερικά θέματα που ανοίγετε....

Αλλοι πληρώνουν για να διασκεδάσουν.... εμείς το έχουμε βρεί τσαμπέ....


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 04:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α σε αυτο το τοπικ διαβασα να αναφερονται στους σκεπτικιστες του φορουμ με τον χαρακτηρισμο "κυνικοι".Κυριοι ο σκεπτικιστης δεν ειναι υποχρεωτικα και κυνικος.Ξερετε δεν ειμαι ηλιθια.Βλεπω ποσα φραγκα βγαζουν πανευκολα οι παραμυθαδες χωρις να ιδρωσουν ιδιαιτερα.Εαν ειμουν οντως κυνικη θα εγραφα ενα παραμυθοβιβλιο αλα Ντενικεν ή Σιτσιν ή Λιακο ή θα ξεκινουσα την δικη μου Σεκτα με τα δικα μου διποδα προβατα για να αρμεγω οπως οι Σαιεντολογοι και θα κονομουσα χοντρα ,η θα γινομουν "εναλλακτικη θεραπευτρια" να τα κονομαω απο την ανθρωπινη απελπισια και αφελεια πουλωντας αχρηστες θεραπειες που μαγειρεψα μονη μου αντι να υπενθυμιζω στον κοσμο ποσο παραμυθε ειναι αυτα που περιεχονται στα βιβλια των παραμυθαδων αυτων ή ποσο ανοητες ειναι οι ιδεες που στηριζουν τις επισημες και ανεπισημες σεκτες ή ποσο αχρηστη ειναι η "εναλλακτικη θεραπευτικη".

Δεν θα αντιτεθώ φίλη medtech σε όλα τα παραπάνω που γράφεις γιατί και προσωπικά πιστεύω ότι πάντοτε θα πρέπει να πρυτανεύει πρώτα η λογική εξήγηση. Παρ όλα αυτά έστω που παραθετεις θα ήθελα να διαφωνήσω σε ένα σημείο εάν μου επιτρέπεις , και ειδικότερα με κάποιους "βλαμμένους" κατ άλλους εάν θέλεις εσωτεριστές οι οποιοι ομως (εστω και αυθυποβαλλομενοι ότι κάνουν κάτι, έστω , το δέχομαι ως πιθανότητα) παρείχαν υπηρεσίες( με τις όποιες δυνάμεις διέθεταν ή πίστευαν ή αυθυποβάλλονταν πως διέθεταν) δωρεάν χωρίς να κοστολογούν τον συνάνθρωπο. Πιθανά να είναι 5% αυτο το ποσοστό αλλά δεν είναι όλοι έτσι δηλαδή φράγκο και άγιος ο Θεός. Υπάρχουν και άνθρωποι με αφιλοκερδή ανιδιοτελή αγάπη για τον συνάνθρωπο σε όλα τα επίπεδα.

Και κάτι δέυτερο. Επειδή λέγεται ότι τα "ψυχικά" φαινόμενα δεν είναι πάντοτε αποδεικνυόμενα ανα πάσα στιγμή (αυτο εγείρει ερωτηματικά και το κατανοώ όσον αφορά έναν σκεπτικιστικό νού) αλλά θέλουν κάποιες "προδιαγραφές" και "συνθήκες" για να επιτευχθούν εάν πούμε υποθετικά ότι θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε άνθρωπος με πειραματόζωο το νού του να τα επιτύχει ή να νομίζει ότι μπορεί να τα επιτύχει, τι τον εμποδίζει πρίν γίνει σκεπτικιστής να δοκιμάσει πρίν κρίνει.

Για να το κάνω πιο αναλυτικό. Οι σπουδές μου είναι θετικών επιστημών μηχανολογος γαρ, άρα μέταλλα, κράματα, κατασκευές, μαθηματικά κτλ απτά και γήινα και για να κατασκευάσεις πρέπει να δουλέψεις με φυσικούς νόμους αποδεδειγμένους απο την επιστήμη, σαφώς. Το ίδιο θα ίσχυε εάν ήμουν π.χ μαθητευόμενος σου στην Τεχνολογία Ιατρικών εργαστηρίων, θα έπρεπε να διαβάσω, να δώ, να κατανοήσω συσκευές, τεχνικές κτλ με απολυτα επιστημονικό τρόπο και έτσι θα πρεπε να γίνει.

Εστω λοιπόν υποθετικά ότι πέφτει στα χέρια μου ένα βιβλίο κάποιου τρελού συγγραφέα, ο οποίος δίνει ως τίτλο ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ. Εκεί μέσα ο συγγραφέας μιλάει π.χ ότι όλοι έχουμε έναν εσωτερικό διάλογο, ισχυρίζεται ότι αυτό μας τρωει ενέργεια π.χ και ότι με κατάλληλες έστω και χρονοβόρες ασκήσεις μπορούμε να σιωπήσουμε το Νού και να αποκτήσουμε κάποια διευρυμένη μορφή αντίληψης. Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγες π.χ ώρες την εβδομάδα, ένα σημειωματάριο και ένας χώρος με ησυχία και φυσικά ο διατιθέμενος για το "πείραμα" Νούς.

Εστω λοιπόν ότι το διάβαζα εγώ αυτο το βιβλίο και ανακάλυπτα αφού έκανα τον σχετικό κάματο ότι ο συγγραφέας έχει δίκιο, αντιμετώπισα τα ίδια προβλήματα με αυτόν στις διάφορες περιγραφές του και κατέληξα π.χ σε μία διευρυμένη συνειδητότητα η οποία π.χ με βοηθά στο να γνωρίζω ποιός με σκέφτεται πρίν με πάρει τηλέφωνο.

Ερχομαι λοιπόν και σου τα λέω μετά , και με γνωρίζεις π.χ καλά και με θεωρείς αξιόπιστο ως μαθητευόμενο σου εντός ενός Ιατρικού εργαστηρίου και σε ότι έχει να κάνει με τα τερτίπια του σε επιστημονική βάση.

Τι θα έκανες απο τα παρακάτω

1) ΘΑ με απέρριπτες απο την πρώτη κουβέντα ως υπερφίαλο και εύπιστο??

2) Θα έλεγες χμμ με σκεπτικισμό αλλά θα ήθελες να κάνεις περαιτέρω διερέυνηση και ύστερα να εκφράσεις την άποψη σου επ αυτού??

3) Η θα έπαιρνες το βιβλίο και θα το διάβαζες και αφού έκανες η ίδια τις ασκήσεις που περιγράφονταν εντός του χωρίς να είσαι ούτε ενθουσιασμένη αλλά ούτε και προκατειλημμένη, θα έλεγες μετά την ενδεχομένως θετική ή αρνητική γνώμη σου?

Θα ήθελα ειλικρινά την σκεπτικιστική σου γνώμη επι του παραπάνω καθώς πιστεύω ότι θα έδινε έναυσμα για ένα όμορφο διάλογο.

Προσωπικά θεωρώ την περίπτωση 3 ως ότι καλύτερο καθώς δίνει μία βιωματική ένδειξη , εστω και ένα έναυσμα , εστω και υποκειμενικό.

Παρ' όλα αυτά η συστηματική και επαναληπτικά ακριβής πρόβλεψη μίας σειράς φαινομένων ή γεγονότων αποδεικνύει την ορθότητα μίας θεωρίας, έτσι δεν είναι??

Ο υγιής σκεπτικισμός είναι το Α και το Ω ενός υγιούς ανθρώπου. Σίγουρα πλουτίζουν πολλοί απο δρακονιανά παραμύθια και ο κόσμος χαύτει αναμφισβήτητα και θα συμφωνησω μαζί σου. Παρ όλα αυτά ο οποιοσδηποτε νοήμων και λογικός άνθρωπος και εννοείται και με ένα επίπεδο μόρφωσης , δύσκολα θα καθόταν πολύ κάπου να τον δασκαλεύουν χωρίς αποτέλεσμα καθώς αργά ή γρήγορα θα αντιληφθεί ότι έχει πέσει θύμα άγνοιας και εκμετάλλευσης εκτός εάν εθελοτυφλεί για να ζήσει το όποιο παραμύθι του.

Επίσης ο άνθρωπος που έχει σπουδάσει μεν κάτι θετικό χειροπιαστό θα ψάξει για την λογική εξήγηση πρώτα και έτσι πρέπει (και αυτό πρότειναν πάντοτε οι διάφοροι επιστήμονες που ασχολήθηκαν με το "μεταφυσικό").
Τα αποτελέσματα έρχονται με σκληρή δουλειά και απαιτείται άλλη έρευνα παραπλήσια με την επιστημονική όσον αφορά τις δυνάμεις του Νού πάντα και απηλλαγμένα αποτελέσματα απο θρησκείες φιλοσοφίες κτλ κτλ Η έλλειψη αυτής της επιστημονικά διαρθρωμένης έρευνας είναι κατά τη γνώμη μου η διαφορά ενός "εσωτεριστή" με ένα "σκεπτικιστή".

Ο τσακωμός , οι ύβρεις κτλ είναι κακό πράγμα και θα έπρεπε και οι δύο τύποι να σκύψουν να δούν την ΑΛΗΘΕΙΑ και ειδικότερα ο μεν εσωτεριστής (κάποιοι όπως η Dion Fortune τους διαχώριζαν έξυπνα σε αποκρυφίζοντα=το χαιβανι που θα τα κατάπινε όλα και σε αποκρυφιστή= διαυγή μορφωμένο Νού που έψαχνε να βρεί τις φόρμουλες των αρχαίων μυστηρίων μέσω σκληρής δουλειάς) θα πρέπει να ψάχνει σε οποιοδήποτε πρόβλημα την λογική εξήγηση πρώτα και ύστερα ανοιχτόμυαλα να σκεφτει ότι πιθανά το φαινόμενο που βίωσε να ανήκει σε κάποιο χώρο μη ψαγμένο ενδελεχώς απο την επιστήμη ακόμα και το χρέος του σκεπτικιστή είναι να μην απορρίπτει άμεσα ένα φαινόμενο που απαιτεί μία εξήγηση που δεν ανήκει στην ήδη καταγεγγραμμένη επιστήμη του ανθρώπινου γένους.Εξηγήσεις απο τους πραγματικούς εσωτεριστές (τους "επιστ'ημονες" του είδους) υπάρχουν αλλά δεν αποδεικνύονται όταν ένα σωρό τσαρλατανοι διαστρεβλώνουν τις δικές τους πεποιθήσεις για να εχουν όφελος.

Η μέση άποψη που έχει ένας Ελληνας για τον εσωτερισμό είναι μία κυρία με μία κρυστάλλινη μπάλα, μία παρέα παιδάκια με ένα ουίτζα μπόρντ, η καφετζού η Ταρωχαρτομαντού της γειτονιάς, ο Χαρυ Πότερ κτλ
χωρίς να έχει αντιληφθεί ο πολύς κόσμος ότι π.χ "Μαγεία θεωρείται η Τέχνη αλλαγής επιπέδου συνείδησης κατα βούληση-Dion Fortune".Ούτε ο μέσος Ελληνας γνωρίζει π.χ τι είδους εργασίες γίνονται σε μία σέκτα ή ένα Magickal Order. Οποιος πάει να το κρίνει με γνώμονα κάποια σύγχρονη και δή στην Ελλάδα έχασε. Θα δεί κυριους και κυρίες οι οποιοι θα αποκαλούν ο ένας τον άλλο αδερφέ και θα χουν διαβάσει 5-6 βιβλιοθήκες εσωτερικής φιλοσοφίας ο καθένας. Οπως οι ιατρικές θεωρίες δεν σώζουν ζωές εκτός εάν βρεθεί πρακτική εφαρμογή τους έτσι και ο εσωτερισμός δεν βελτιώνει και πολλά θεωρητικά εάν δεν υπάρχουν και τα πρακτικα κλειδιά εφαρμογής του.
Αν θέλουμε να δούμε τι έκανε ως πρακτικό έργο η διανοητική αφρόκρεμα της Αγγλίας στα τέλη του 18ου αιώνα, δεν χρειάζεται να ψάξουμε μακριά πέρα απο το ογκώδες βιβλίο του Israel Regardie - Τhe Golden Dawn. Οποιος δεν κατάφερε να χει αποτελέσματα αλλαγών στον ψυχισμό του εστω και με το 1/10 των πρακτικών που περιγράφονται εκεί μέσα μάλλον θα χει σύνδρομο Ντάουν. Είναι σίγουρο πάντως ότι αυτές οι ομάδες δεν μαζεύονταν το Σαββατοκύριακο να παίξουν τάβλι και να συζητήσουν περι ανέμων και υδάτων.

Τωρα εάν η αλλαγή αυτή της συνειδητότητας συνοδεύεται και απο άλλα φαινόμενα , χρέος της επιστήμης είναι να το αναλύσει. Καλό θα ήταν πάντως να σκύψει ο εσωτεριστής και να δεί γιατί φωνάζει ο σκεπτικιστής αλλά και ο δεύτερος να αναγνωρίσει ότι κανένας δεν θα ήταν τόσο βλάκας ώστε να ασχολείται, συχνά μυστικά απο άλλους και για πολύ καιρό, με κάτι που δεν θα είχε αποτελέσματα.

Τώρα για το πόσο ανόητες ή μη είναι οι ιδέες που προβάλουν οι σέκτες π.χ η προσωπική μου άποψη θα ήταν η εξής.Εξαρτάται απο το

Α) Πόσες απο αυτές ξέρουμε και ξερουμε μέλη τους που θα μπορούσαν να μας μιλήσουν για αυτό? Βασιζονται κάπου αυτές οι ιδεες (π.χ στην αρχαία παράδοση) ή είναι αποκυήματα φαντασίας κάποιων??

Β) Τι στοιχεία έχουμε για τον τρόπο λειτουργίας τους (τι ποσά απαιτούν και ποιά η διαδικασία εισόδου, διατήρησης,εξόδου π.χ κτλ

Γ) ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ, ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ, ΗΘΙΚΗ κτλ έχουν τα μέλη της.

Δ) Υπάρχουν σέκτες κλειστές που χτυπαν την πόρτα πολλοί αλλά δεν μπαίνουν και χτυπά π.χ ένας του ανοίγουν και του λένε καλώς ήρθες , είσαι ο τάδε και σε περιμέναμε???

Πολλές απ αυτές λειτουργούν άθλια και με ανθρωπους γεματους συμφεροντα (ίσως εκεί πιθανά να δράττεται η φίλη Medtech και τους θεωρεί ανόητους αλλά δεν είναι όλοι), παρ όλα αυτά υπάρχουν και διαμάντια στην κοπριά σε όλα τα πράγματα. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές απλά παρέθεσα κάποιες απόψεις προσπαθώντας να γεφυρώσω εκ των προτέρων την όποια αντιπαραθεση προκύψει με ευγένεια και προσποριζόμενος σε ένα γόνιμο διάλογο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 06:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα έκανες απο τα παρακάτω

1) ΘΑ με απέρριπτες απο την πρώτη κουβέντα ως υπερφίαλο και εύπιστο??

2) Θα έλεγες χμμ με σκεπτικισμό αλλά θα ήθελες να κάνεις περαιτέρω διερέυνηση και ύστερα να εκφράσεις την άποψη σου επ αυτού??

3) Η θα έπαιρνες το βιβλίο και θα το διάβαζες και αφού έκανες η ίδια τις ασκήσεις που περιγράφονταν εντός του χωρίς να είσαι ούτε ενθουσιασμένη αλλά ούτε και προκατειλημμένη, θα έλεγες μετά την ενδεχομένως θετική ή αρνητική γνώμη σου?

Θα ήθελα ειλικρινά την σκεπτικιστική σου γνώμη επι του παραπάνω καθώς πιστεύω ότι θα έδινε έναυσμα για ένα όμορφο διάλογο.

Προσωπικά θεωρώ την περίπτωση 3 ως ότι καλύτερο καθώς δίνει μία βιωματική ένδειξη , εστω και ένα έναυσμα , εστω και υποκειμενικό.



Ωραια, αφου θα εκανες το 3, εχω και εγω μια προταση να σου κανω. Σου λεω λοιπον οτι αμα παρεις πρεζα, γινεσαι θεος. Ιδου η Ροδος λοιπον, ιδου και το πηδημα.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 10:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχει και η περιπτωση 4
ειναι αυτη η ριμαδα περιπτωση που ακολουθουν ολοι οι σκεπτικιστες

θα σε επρεναν θα σε εβαζαν σε ενα δωματιο με ενα τηλ και θα εβαζαν διαφορα ατομα να σε περνουν τηλ

εσυ θα ειχες τις φωτο τους μπροστα σου και τα ονοματα τους και καθε φορα που χτυπουσε το τηλ θα ελεγες
<<με περνει τηλ ο ταδε>> θα σηκωνες το τηλ και θα βλεπαμε αν εχεις δικιο η οχι

απλα τα πραγματα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 14:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παίδες...
έχω μπερδευτεί τώρα...
το θέμα μας τελικά ποιό είναι?
Ο συγραφέας του θέματοε τί έχει γίνει?
Εχει να φανεί... εδώ και μία σελίδα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 15:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι συνεχιζουμε ενα ανυπαρκτο και ανυποστατο θεμα, αφου πρωτον ο Συγγραφεας του αποχωρησε και δευτερον...δεν υπαρχει κατι το ουσιωδες να ειπωθει...παρακαλω τους διαχειριστες να επεμβουν, καθως ειναι χαζο να το συνεχισουμε...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 19:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο συγραφέας του θέματοε τί έχει γίνει?
Εχει να φανεί... εδώ και μία σελίδα!!!


έχει γραφτεί και σε πρωινό αλλά και σε απογευματινό σχολείο για να βελτιώσει την ορθογραφία του ....που να βρεί χρόνο να γράψει και στο εσωτέρικα με τόσες ασκήσεις για το σπίτι που του βάζουν οι δάσκαλοι ....


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 19:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτα ειναι προσβολες για ενα προσωπο που για καποιους λογους δεν βρισκεται εδω...Καλο θα ηταν, επαναλαμβανω, να σταματησει εδω...γιατι εχει ξεφυγει τελειως και δεν ανηκει σε καμια θεματολογια...

Υπαρχει αμα θελετε, αλλο φορουμ στο Εσωτερικα, για να "θαψετε" καποιον...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PREDATOR λέει...

Αυτα ειναι προσβολες για ενα προσωπο που για καποιους λογους δεν βρισκεται εδω..


Αν το να μορφώνεται κάποιος είναι προσβολή για σένα.... τότε κάτι δεν πάει καλά.....

quote:

PREDATOR λέει...

Καλο θα ηταν, επαναλαμβανω, να σταματησει εδω...γιατι εχει ξεφυγει τελειως και δεν ανηκει σε καμια θεματολογια...


Και όμως είναι ένα πολύ ωραίο θέμα που αρμόζει με την πρόσφατη θεματολογία του εσωτερικα (βζιν βζουν, πλ πλ, κλπ)

quote:

PREDATOR λέει...

Υπαρχει αμα θελετε, αλλο φορουμ στο Εσωτερικα, για να "θαψετε" καποιον...


We are all ears…=.....είμαστε όλο αυτιά.....!!!!!


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κώστα... δεν νομίζω να προσβάλουμε κανέναν!
Ο φίλος ΑΖΑΧ έχει ένα ιδιαίτερο καυστικό λόγο... και συνήθως τον παρεξηγούν...
Την αλήθεια λέμε! Μήπως διάβασες τί έγραφε ο "συγραφέας" στο τελευταίο του μήνυμα? Με τέτοια χυδαία λόγια δεν έχει μιλήσει κανείς εδώ μέσα!
Για το πώς κατάντησε αυτό εδώ το θέμα φταίει ο ίδιος και κανένας άλλος!
Αν έχει πρόβλημα να βγεί να μιλήσει... και πολύ ασχοληθήκαμε μαζί του...
αντε γιατί τα έχω πάρει στο "κρανίο" όπως λένε! (όχι μαζί σου φίλε!)
ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC!!!
η αδιαφορία μας... είναι η δύναμή μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω το ειπα ετσι για να σταματησει το Θεμα... "προσβολη" οχι για αυτον αλλα για τους υπολοιπους...

Σταματη, ξερω την ιδιαιτεροτητα του ΑΖΑΧ...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να συμπεριφερεται οπως ο αλλος ΠΟΥ ηταν εντελως απαραδεκτος και επρεπε να ντρεπεται για αυτα που ειπε και κακως κανεις δεν ειχε επεμβει ΑΜΕΣΑ...τωρα ομως αναλωνομαστε σε ενα θεμα που εχει ξεφτισει και ξεφυγει εντελως...

Φιλε ΑΖΑΧ με παρεξηγησες, δεν πηρα το μερος του αλλου...

Που ειναι οι διαχειριστες ντε??


...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PREDATOR όπως βλέπεις στον αέρα μιλάς γιατί ο φίλος μας ο AZAΧ_ΧΑΖΑ αυτή την στιγμή χαχανίζει και χτυπιέτε στο πάτωμα,άλλωστε αυτό είναι το χόμπι του κατα τα λεγόμενα του...

Όσο για προσβολές δες απλά την φωτο που έχει ως υπογραφή πως παρουσιάζει το φορουμ που τον φιλοξενεί...

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτος δεν ειναι λογος να δινεις (AZAX) συνεχεια σε μια προκληση...εκτος αν εισαι στην ιδια θεση και σου αρεσει να το κανεις...!!!

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyo

Edited by - PREDATOR on 09/10/2006 20:55:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως άτομα που δεν θέλουν να συμμετέχουν δημιουργικά σε συζητήσεις είναι κρίμα να απομακρύνουν με τον τρόπο τους (γελοιοποιώντας το επίπεδο συζητήσεων και συνεπώς το φόρουμ) αναζητητές και καλοπροαίρετους υγιείς σκεπτικιστές. Αυτό συμβαίνει, και το έχω συζητήσει και με άλλα μέλη.

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...

Edited by - Marte on 09/10/2006 21:02:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy