ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 χριστιανος η "χριστιανος";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 09:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

quote:
Amalia: Ο "Χριστιανός στην καρδιά" είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Συνήθως, δηλώνουν ως χριστιανοί στην καρδιά αυτοί, που θέλουν και την πίτα γερή και το σκύλο χορτάτο.


Ποια είναι η πίτα και ποιος είναι ο σκύλος?


quote:
Amalia: Γιατί για να έχεις πραγματικά τον Χριστό στην καρδιά, θέλει πολύ μα πολύ κόπο. Βέβαια, όταν μπει ο Χριστός στην καρδιά μπορείς να τον πεις και Βούδα, και Κρίσνα και δε θα σου κρατήσει καμιά κακία - υποψιάζομαι.

Εσύ Amalia ποιον Χριστό έχεις στην ‘καρδιά’ σου, τον Βούδα, τον Κρίσνα η τον Ιησού Χριστό?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 09:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Ποια είναι η πίτα και ποιος είναι ο σκύλος?

Η πίτα είναι αυτή

και ο σκύλος είναι αυτός

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 10:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός: ****Λοιπόν, πώς με βλέπεις; είμαι χριστιανός ή "χριστιανός";


quote:
Καλοπροαίρετα .
Άλφα εις το ωμέγα .

Άξιον τέκνον της εκκλησίας!!!


Ψηλέ, δε ξέρω αν είσαι χριστιανός, "χριστιανός" ή χριστιανίζων, άλλά είσαι πανέξυπνος.

Καλός είναι, λεβέντης...

Χριστιανός... μουλωχτός!



Να σε κάψω Γιάννη μου να σ’ αλείψω λαδί!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 11:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πολυ πιο απλο πραγμα που ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ οι Χριστιανοι και ειναι το βασικο, δεν αγαπαμε τον πλησιον μας...Ακομα και οι φανατικοι ηλικιωμένοι, κανουν τους ΜΑΚΡΥΟΥΣ σταυρους στην Εκκηλσια, και στο προαυλιο κουτσομπολευουν τους ενοριτες η τους γειτονες... Ποσοι εξομολογουνται για να μεταλαβουν; Οχι, δεν ΕΙΜΑΙ χριστιανος που ακολουθει τους κανονες των Πατερων της Εκκηλσιας...
Απλα διαβαζω τη διδασκαλια του Χριστου και ΠΡΟΣΠΑΘΩ να τηρω ΚΑΤΙ απο αυτα... Πιστευω οτι η Θρησκεια πρεπει να εξελισεται μεσα στα χρονια. Ο καθενας κανει τον αυτοπροσδιορισμο του και προχωραει...Άλλωστε " ου κρινετε ινα μη κριθειτε "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 12:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia: Γιατί για να έχεις πραγματικά τον Χριστό στην καρδιά, θέλει πολύ μα πολύ κόπο. Βέβαια, όταν μπει ο Χριστός στην καρδιά μπορείς να τον πεις και Βούδα, και Κρίσνα και δε θα σου κρατήσει καμιά κακία - υποψιάζομαι.

ο χριστος ειπε οτι ηρθε για να συμπληρωσει τον νομο καιοχι να τον αλαξει
ο νομος λοιπον δεν δεχετε ουτε βουδα ουτε δια ουτε τιποτε
οποτε απο την στιγμη που εσυ δεχεσε τον χριστο η καρδια σου δεν χωραει ουτε βουδα αλλα και ουτε μπορεις να πεις τον χριστο βουδα ,κουδα

απο εκει και περα το τι υποψιαζεσαι ειναι ακυρο

quote:
Ψηλός: ****Λοιπόν, πώς με βλέπεις; είμαι χριστιανός ή "χριστιανός";

δεν απαντησες αν ακολουθεις αυτα που ζηταει ο χριστος
λοιπον τα ακολουθεις;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 14:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο χριστος ειπε οτι ηρθε για να συμπληρωσει τον νομο καιοχι να τον αλαξει
ο νομος λοιπον δεν δεχετε ουτε βουδα ουτε δια ουτε τιποτε
οποτε απο την στιγμη που εσυ δεχεσε τον χριστο η καρδια σου δεν χωραει ουτε βουδα αλλα και ουτε μπορεις να πεις τον χριστο βουδα ,κουδα

Μεγάλη σημασία έχει το πως προσεγγίζεις τα πράγματα και ποιές πλευρές τους μπορείς να αντικρύσεις.
Έτσι λοιπόν μπορείς να θεωρήσεις το Νόμο ως το Μωσαϊκό Νόμο ή να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι άλλο μπορεί να αντιπροσωπεύει αυτός ο Νόμος.

Μπορεί πάλι ένας ανθρώπινος νους να λειτουργήσει εντελώς χωριστικά και να δεχθεί τον Ιησού απορρίπτοντας τον Βούδα και τον Δία κτλ κτλ.
Μπορεί πάλι να λειτουργήσει συνθετικά και να βρει πως αλληλοσυμπληρώνει η μια διδασκαλία την άλλη...

Κι η καρδιά κάποιου μπορεί να "χωρέσει" πάρα μα πάρα πολλά όταν ο νους κάποιου δεν της επιβάλλει όρια και περιοριστικούς κανονισμούς.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 15:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μεγάλη σημασία έχει το πως προσεγγίζεις τα πράγματα και ποιές πλευρές τους μπορείς να αντικρύσεις.
Έτσι λοιπόν μπορείς να θεωρήσεις το Νόμο ως το Μωσαϊκό Νόμο ή να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι άλλο μπορεί να αντιπροσωπεύει αυτός ο Νόμος.

Μπορεί πάλι ένας ανθρώπινος νους να λειτουργήσει εντελώς χωριστικά και να δεχθεί τον Ιησού απορρίπτοντας τον Βούδα και τον Δία κτλ κτλ.
Μπορεί πάλι να λειτουργήσει συνθετικά και να βρει πως αλληλοσυμπληρώνει η μια διδασκαλία την άλλη...

Κι η καρδιά κάποιου μπορεί να "χωρέσει" πάρα μα πάρα πολλά όταν ο νους κάποιου δεν της επιβάλλει όρια και περιοριστικούς κανονισμούς.


μπορει και να σαλπαρω με πλοιο φορτηγο

τα μπορει και τα τι θελει η καρδια δεν εχουν να κανουν με αυτα που ειπε το καθε προσωπο
ο χριστος συμφωνα παντα με τις επισημες γραφες* ειπε οτι ηρθε να συμπληρωσει τον μωσαικο νομο

οποτε ειτε δεχεσε αυτα που επισημα ειναι σε ισχυ η οχι

ο νους του καθενος μπορει να ξεχηλωσει και να διαμορφωσει οπως θελει το καθε τι
ετσι εγω θελω να πιστευω οτι ο σουπερμαν φωραει το βρακι πανω απο το κολαν του γιατι ο πικατσου ειναι κιτρινος

οταν μια διδασκαλια λεει οτι το καλυτερο χρωμα ειναι το κοκκινο
η δεχεσε την διδασκαλια η την αποριπτεις δεν λες συμφωνα με τον ταδε το καλυτερο ειναι το κοκκινο συμφωνα με τον αλλον ειναι το λευκο ετσι και εγω συμφωνω και με τους δυο
το καλυτερο ειναι το ροζ
ειναι απλα τα πραγματα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 16:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκι Dying_Incubus θα σταθώ σε μια πρόταση από αυτά που έγραψες ,που προσωπικά εμένα με εκφράζει απόλυτα .

quote:
«Μπορεί πάλι να λειτουργήσει συνθετικά και να βρει πως αλληλοσυμπληρώνει η μια διδασκαλία την άλλη...»

Πολλές φορές έχω γράψει ότι ποτέ δεν άρεσε να μπαίνω σε (πνευματικά )καλούπια και ταμπέλες .
Πάντα προσπαθούσα να γνωρίσω ,να αναρωτηθώ και να προβληματιστώ ,σε όσα μου επέτρεπε το περιορισμένο της ανθρώπινης μου αντίληψης .
Ποτέ δεν οριοθέτησα ότι γνωρίζω ,ότι το αυτό πιστεύω είναι καλύτερο από εκείνο ,αλλά πολλές φορές αναρωτήθηκα το πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι ερευνούν ,αλλά σύγχρονος προσπαθούν να επιβάλουν και τα πιστεύω τους .

Gigeni όσο για αυτά που αναφέρεις …

quote:
οταν μια διδασκαλια λεει οτι το καλυτερο χρωμα ειναι το κοκκινο
η δεχεσε την διδασκαλια η την αποριπτεις δεν λες συμφωνα με τον ταδε το καλυτερο ειναι το κοκκινο συμφωνα με τον αλλον ειναι το λευκο ετσι και εγω συμφωνω και με τους δυο
το καλυτερο ειναι το ροζ
ειναι απλα τα πραγματα

Τίποτε δεν είναι απλό .
Το απλό έρχεται όταν προσπαθούμε να γνωρίσουμε και να πιστέψουμε σε κάτι (θρησκεία) για τον λόγο ότι ο άνθρωπος πάντα ένοιωθε την ανάγκη (ανασφάλεια) να στηριχθεί σε κάτι ανώτερο από αυτόν .
Βλέπεις είναι εντελώς διαφορετικό το να σέβεσαι αυτό το ανώτερο ,από το να αφήνεσαι να καθορίζει Αυτό την ζωή σου (και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι πιστοί ).

Όπως και εντελώς διαφορετικό είναι το να προσπαθείς να κατανοήσεις την ουσία της κάθε γνώσης και διδασκαλίας ,για να μπορέσεις να γνωρίσεις το Εγώ σου (ηθική).
Βέβαια όλα αυτά είναι η προσωπική μου αντίληψη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 16:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου el.elyon
quote:
Ποια είναι η πίτα και ποιος είναι ο σκύλος?

el.elyon, το περιγράφω λίγο πιο κάτω στο μήνυμά μου. Συγκεκριμένα γράφω:

"εκείνοι που δε θέλουν να δηλώσουν ότι δεν τους πολυπάει το σπορ του χριστιανού (νηστείες, μετάνοιες και τα σχετικά) και προτιμούν να στρίβουν αλά γαλλικά δηλώνοντας πως μέσα τους βαθιά πιστεύουν, αλλά δεν επιβάλλουν στους εαυτούς τους το σύνολο των κανόνων της χριστιανικής πίστης. Αν τύχει, ανάβουν και καμιά λαμπάδα όταν τα πράγματα πάνε στραβά..."

Υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβες στα παραπάνω;

quote:
Εσύ Amalia ποιον Χριστό έχεις στην ‘καρδιά’ σου, τον Βούδα, τον Κρίσνα η τον Ιησού Χριστό?

Όλους τους έχω el.elyon, "πολλοί καλοί χωράνε"!

Εκεί μέσα είναι (στην καρδιά) και προσπαθώ να τους καταλάβω. Για την ώρα, κατάφερα να τους πείσω να μην τσακώνονται για το ποιος είναι καλύτερος


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 16:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:

...αλλά πολλές φορές αναρωτήθηκα το πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι ερευνούν ,αλλά σύγχρονος προσπαθούν να επιβάλουν και τα πιστεύω τους .
...
Όπως και εντελώς διαφορετικό είναι το να προσπαθείς να κατανοήσεις την ουσία της κάθε γνώσης και διδασκαλίας ,για να μπορέσεις να γνωρίσεις το Εγώ σου (ηθική).



Υπάρχουν έρευνες και έρευνες αγαπητέ elo. Σημασία είναι τι θέλει να κάνει κανείς. Να βρει την αλήθεια ή να επιβεβαιώσει τις ήδη υπάρχουσες πεποιθήσεις του; Όταν προσπαθείς να επιβάλλεις κάτι, σημαίνει ότι για σένα αυτό είναι τετελεσμένο: πιστεύεις ότι βρήκες την αλήθεια. Εκεί σταματάει η έρευνα.

Όσο για την ουσία, αυτή είναι πολύ δύσκολο να μεταδοθεί (δε μιλάμε για να επιβληθεί βέβαια) εύκολα. Το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει, είναι να δώσει κάποια ερεθίσματα, ώστε να μπορέσει ο απέναντί του μέσω βιωμάτων να φτάσει σε ένα σημείο μεγαλύτερης κατανόησης της ουσίας. Ή αλλιώς, να γνωρίσει το Εγώ του. Στην πραγματικότητα ο στόχος δεν είναι να κατανοήσουμε κάτι συγκεκριμένο ή να βρούμε κάποια δεδομένη αλήθεια. Αλλά να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, να δούμε τα πράγματα από μία θέση λίγο πιο ψηλά, από αυτήν που είμασταν πριν αρχίσουμε την περιπέτεια της αναζήτησης. Και να μη σταματήσουμε ούτε εκεί, αλλά να συνεχίσουμε να αναζητούμε.

Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ αυτού που έχει φτάσει σε έναν Α βαθμό μικρής κατανόησης των πραγμάτων και έχει σταματήσει εκεί, και σε κάποιον ο οποίος έχει φτάσει σε έναν Β βαθμό μεγαλύτερης κατανόησης και επίσης παραμένει στις πεποιθήσεις του. Το ζήτημα είναι να εξακολουθεί κανείς να ερευνά, μέσα του και έξω του.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 19:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπορει και να σαλπαρω με πλοιο φορτηγο

Ώρα σου καλή!

Δεν ανέφερα στο μήνυμα μου να προσδίδεις σε μια φιλοσοφική θεώρηση ή σε μια πρόταση το νόημα που βολεύει εσένα.
Είπα να προσπαθείς να δεις τι άλλο μπορεί να κρύβεται πίσω από τα προφανή.
Αυτά που κρύβονται δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου αρέσουν ή θα σε βολεύουν κιόλας.

quote:
οταν μια διδασκαλια λεει οτι το καλυτερο χρωμα ειναι το κοκκινο
η δεχεσε την διδασκαλια η την αποριπτεις δεν λες συμφωνα με τον ταδε το καλυτερο ειναι το κοκκινο συμφωνα με τον αλλον ειναι το λευκο ετσι και εγω συμφωνω και με τους δυο
το καλυτερο ειναι το ροζ
ειναι απλα τα πραγματα

Αυτό κατάλαβες εσύ από τα λεγόμενα μου?
Λυπάμαι αλλά προσωπικά ποτέ δε μπόρεσα κι ούτε βρήκα το λόγο να προσεγγίζω μεμονωμένα τα πράγματα.
Ένας άνθρωπινος νους - όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα μου - μπορεί να λειτουργεί εντελώς χωριστικά ή περισσότερο σύνθετα.
Προτιμώ να κάνω το δεύτερο όσο μπορώ.
Η θεωρία ότι το κόκκινο χρώμα είναι το καλύτερο δεν αναιρεί για μένα ούτε ότι το κίτρινο είναι πολύ σημαντικό χρώμα ούτε σημαίνει ότι θα επιλέξω το πορτοκαλί.
Κι επειδή τα πράγματα είναι όντως πολύ απλά, δεν βρίσκω κανένα λόγο στο να τα κάνω πιο δύσκολα με το να τα χωρίζω...

quote:
Πολλές φορές έχω γράψει ότι ποτέ δεν άρεσε να μπαίνω σε (πνευματικά )καλούπια και ταμπέλες .
Πάντα προσπαθούσα να γνωρίσω ,να αναρωτηθώ και να προβληματιστώ ,σε όσα μου επέτρεπε το περιορισμένο της ανθρώπινης μου αντίληψης .

Φίλε μου elo, δεν υπάρχει και λόγος να βάζεις καλούπια ή να φορτώνεις το νου σου με τέτοιου είδους δεσμά.
Πολλές στιγμές σκέφτομαι ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά κι είναι μπροστά στα μάτια μας ενώ εμείς κάνουμε σβούρες για να εξηγήσουμε, να στοχαστούμε βαθιά, να μπερδευτούμε ενώ δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Υπάρχουν τόσες σκοπιές που μας δίνονται για να προσεγγίσουμε κάτι κι εμείς αντί να τις δούμε ως ένα σύνολο τις βλέπουμε μεμονωμένες και σπαταλάμε χρόνο για να δούμε ποιά είναι η σωστότερη...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 20:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ αυτού που έχει φτάσει σε έναν Α βαθμό μικρής κατανόησης των πραγμάτων και έχει σταματήσει εκεί, και σε κάποιον ο οποίος έχει φτάσει σε έναν Β βαθμό μεγαλύτερης κατανόησης και επίσης παραμένει στις πεποιθήσεις του. Το ζήτημα είναι να εξακολουθεί κανείς να ερευνά, μέσα του και έξω του

Γεια σας,

Τι να συμβαίνει στην αναζήτηση, όταν το μέσα δεν είναι διαφορετικό από το έξω?

Αυτό είναι ένα σημείο, που όσο το βλέπουμε θεωρητικά, το μέσα ζητά εκπλήρωση, (ολοκλήρωση) και ο δρόμος που γνωρίζει, είναι αυτός που οδηγεί προς τα έξω.

Σε αυτό το σημείο, ας προσεξουμε την (προσευχή / έκκληση του Σωκράτη) προς το Παν,

Αγαπητέ Παν* και εσείς οι άλλοι Θεοί που είστε σε αυτό το μέρος

* Παν, γιος του ΕΡΜΗ, είναι συνδεδεμένος με τις Νύμφες, (επομένως τις τοπικές θεότητες) μιας και τις ακολουθεί. Μα στον Κρατύλο, 408.Δ, Παν σημαίνει, ΛΟΓΟΣ** που δείχνει το όλο, (αλήθεια και ψέμα) ***

επιτρέψτε να γίνω όμορφος μέσα, και όλα όσα είναι (έχω)** έξω, να είναι (έχω)** σε αρμονία (να συμφωνούν),με όσα είναι μέσα. Να θεωρώ πλούσιο τον Σοφό, και τον χρυσό που διαθέτω, κανείς άλλος να μην δύναται να πάρει, παρά μόνο ο εγκρατής.

Ο χρυσός φυσικά είναι η Σοφία, και εδώ αν κοιτάξουμε προσεχτικά, κρύβονται ταυτόχρονα δυο όμορφες ενδείξεις.

Ο Εγκρατής (Φιλόσοφος) τείνει στη Σοφία, (διαθέτει Σοφία, μα έχει επίγνωση της απεραντοσύνης της), και σε αυτό το σημείο, ΕΙΝΑΙ σε θέση να βλέπει τον Σοφιστή, (η τον Πιστό) στον αγώνα τους με την επιφανειακή γνώση, (και τον επιφανειακό θεό)

Αν λοιπόν κάποιος σαν συνείδηση, φτάσει να δει πως το ίδιο το περιεχόμενο της (οι σκέψεις), δεν είναι διαφορετικό από την ίδια, (σαν συνείδηση) τότε ισως σταματά και η ερευνα, (η αναζήτηση της μεγαλύτερης κατανόησης), μιας και η διαυγεια/κατανοηση, αν βρισκόταν σε όλο και ψηλότερο σημείο, Α, Β, Γ κτλ, θα χρειαζόταν συνεχώς να την διατηρείτε...

μα αν βλέπαμε πως το μέσα δεν είναι διαφορετικό από το έξω, τότε η διαύγεια ΕΙΝΑΙ, δεν διατηρείτε. (υπάρχει)

*** Παν αιπολος....(αληθεια ψεμα) Ο Πλατωνας συνδεει την ΤΡΑΓΙΚΗ φυση μας με τον ΤΡΑΓΟ, και καταδικαζει την ΤΡΑΓΩΔΙΑ, (σαν ψεμα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 22:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν λοιπόν κάποιος σαν συνείδηση, φτάσει να δει πως το ίδιο το περιεχόμενο της (οι σκέψεις), δεν είναι διαφορετικό από την ίδια, (σαν συνείδηση) τότε ισως σταματά και η ερευνα, (η αναζήτηση της μεγαλύτερης κατανόησης), μιας και η διαυγεια/κατανοηση, αν βρισκόταν σε όλο και ψηλότερο σημείο, Α, Β, Γ κτλ, θα χρειαζόταν συνεχώς να την διατηρείτε...

μα αν βλέπαμε πως το μέσα δεν είναι διαφορετικό από το έξω, τότε η διαύγεια ΕΙΝΑΙ, δεν διατηρείτε.



Γεια σου Πλάτωνα.
Θέλει ίσως και μερικά εκατομμύρια χρόνια για να καταφέρει μια συνείδηση κάτι τέτοιο. Αλλά τι σημασία έχει; Στο ΕΙΝΑΙ, τα χρόνια δεν... είναι


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 11:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν λοιπόν κάποιος σαν συνείδηση, φτάσει να δει πως το ίδιο το περιεχόμενο της (οι σκέψεις), δεν είναι διαφορετικό από την ίδια, (σαν συνείδηση) τότε ισως σταματά και η ερευνα, (η αναζήτηση της μεγαλύτερης κατανόησης), μιας και η διαυγεια/κατανοηση, αν βρισκόταν σε όλο και ψηλότερο σημείο, Α, Β, Γ κτλ, θα χρειαζόταν συνεχώς να την διατηρείτε...

μα αν βλέπαμε πως το μέσα δεν είναι διαφορετικό από το έξω, τότε η διαύγεια ΕΙΝΑΙ, δεν διατηρείτε.



Γεια σου Πλάτωνα.
Θέλει ίσως και μερικά εκατομμύρια χρόνια για να καταφέρει μια συνείδηση κάτι τέτοιο. Αλλά τι σημασία έχει; Στο ΕΙΝΑΙ, τα χρόνια δεν... είναι



Καλά που έβαλες το ΙΣΩΣ ,σε αυτήν την σκέψη σου .

Αν δεν το έκανες , θα άφηνες να εννοηθεί ότι :

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΖΩΜΕΘΑ , ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΖΥΓΙΖΕΙ ΙΣΩΣ (μερικά εκατομμύρια χρόνια) .

Μα οι πιθανότητες που αφήνεις , να βρει κάποια ανθρώπινη διάνοια την συνείδηση ,στην οποία αναφέρεται ο φίλος ΠΛΑΤΩΝΑΣ , είναι μηδαμινές .

Μήπως amalia , δεν εκτιμάς αντικειμενικά τα πράγματα ?


Μήπως μια εγκόσμια ζωή , είναι αρκετός χρόνος , για να το πετύχεις ακόμη και εσύ ?
Να φτάσεις δηλαδή στην συνείδηση , στην οποία αναφέρθηκε ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΣΩΦΡΟΝΙΣΚΟΣ ?

Καλοπροαίρετα και πέραν κάθε κακόβουλης πρόθεσης .
Ο Άλφα εις το ωμέγα .


Μήπως εκτρεπόμεθα από το θέμα του φίλου gigenis ?


Πολλά μήπως έγραψα , για τον λόγο αυτόν θα γίνω συγκεκριμένος .

ΜΙΑ ΕΓΚΟΣΜΙΑ ΖΩΗ ΕΠΑΡΚΕΙ , ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΕΑΥΤΟΥ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 12:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σου Πλάτωνα.
Θέλει ίσως και μερικά εκατομμύρια χρόνια για να καταφέρει μια συνείδηση κάτι τέτοιο. Αλλά τι σημασία έχει; Στο ΕΙΝΑΙ, τα χρόνια δεν... είναι

Μια στιγμή μόνο θέλει Αμαλία. Να δεις καθαρά πως ζεις σε Σύγκρουση, να αντιληφθείς πως ανταποκρινόμαστε στη ζωή μερικώς. Έτσι γεννιέται ο εαυτός μας, μέσω συγκρούσεως, είναι η συγκέντρωση της συνειδήσεως, το εγώ, η μνήμη, που σαν ανταπόκριση, (είναι μια αποθήκη) λεκτικοποιει (σκέφτεται) και κατασκευάζει σύμβολα (εικόνες).

Το πρόβλημα είναι, πως προσεγγίζουμε συνεχώς τη Ζωή ονομάζοντας την, ακόμα και σε βαθμό διαφορετικού επιπέδου όπως γράφεις, υπάρχει καταγραφή, θέλεις σαν ιδέα, θέλεις σαν συμπέρασμα και συνήθως, σαν προκατάληψη.

Π.χ Βλέπεις κάποιο σαν τον Πλάτωνα, μυώδη και με φαρδιές πλάτες και σκέφτεσαι, αυτός πνεύμα…α πα πα… μπετατζής! Εγώ πάλι, αντικρίζοντας και διαβάζοντας Μπλατβατσκυ, σκέφτομαι αγαπητή, άραγε, πόσα κιλά κάρμα να κουβαλάει... η μαντάμ?

Ας μην ξεφεύγουμε από τη ροή, μιας και σου έγραψα πως θέλει μια στιγμή, (στο παρελθόν, είχα γράψει κάτι για την φύση, θυμάσαι?????) εκεί μπορείς να παρατηρήσεις τον εαυτό σου, το πως το παρελθόν μας, συναντά το ΝΕΟ, τη ΖΩΗ.

Μα οι αποθήκες της μνήμης, (ο εαυτός μας σαν συνείδηση) δεν το καταλαβαίνει στην καθημερινότητα, το πως οι ανταποκρίσεις του παρελθόντος, δεν συναντούν το ΖΩΝΤΑΝΟ *(για αυτό και η σύγκρουση).

Μέσα στην ομορφιά της φύσης, όταν όλα τα προβλήματα που μας απασχολούν σε διάφορα επίπεδα χαλαρώνουν, σε εκείνο το διάστημα που ανταποκρίνεσαι και ονομάζεις….(μεταξύ)…. είναι το πειραματίζεσθαι. Όταν πειραματίζεσαι, χάνεται ο πειραματιζόμενος και το αντικείμενο της πείρας, και αυτό είναι μακράν της σύγκρουσης.

Όταν λοιπόν αυτές οι στιγμές (πειραματίζεσθαι) βρουν θέση εκεί που τώρα υπάρχει σύγκρουση, (συμπυκνωμένος εαυτός) τότε τελειώνει η σύγκρουση, τελειώνει η λεκτικοποιηση (σαν σκέψεις), και είναι κάτι ανεξάντλητο.


Αγαπητε Α>Ω,

δεν ξεφύγαμε και τόσο από το θέμα του Γηγενή, μιας και όσο αφορά τον Χριστιανισμό, πρωτύτερα του Χριστού, αρκετοί φιλόσοφοι μίλησαν όχι μόνο για αυτά, μα και για άλλα πολλά. Ο Απ. Παύλος δεν αγαπούσε τους φιλοσόφους, και ο λόγος ήταν, πως όταν τους μίλησε, (για τον Πατέρα που έστειλε τον Υιό), οι περισσότεροι εκ των φιλόσοφων, τον χτύπησαν στην Πλάτη, σαν να του έλεγαν…

Ρε παυλακο, εμεις στα συμπόσια μόνο πίνουμε, εσύ βλέπουμε το ξεκινάς πρωί πρωί!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 12:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αγαπητε Α>Ω,



*


*ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ , ελαβα σήμερα ένα αρκετά χρήσιμο μάθημα ?.

ΝΑ ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΩ , (έστω και αστιευόμενος).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 13:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
Amalia: el.elyon, το περιγράφω λίγο πιο κάτω στο μήνυμά μου. Συγκεκριμένα γράφω:
"εκείνοι που δε θέλουν να δηλώσουν ότι δεν τους πολυπάει το σπορ του χριστιανού (νηστείες, μετάνοιες και τα σχετικά) και προτιμούν να στρίβουν αλά γαλλικά δηλώνοντας πως μέσα τους βαθιά πιστεύουν, αλλά δεν επιβάλλουν στους εαυτούς τους το σύνολο των κανόνων της χριστιανικής πίστης. Αν τύχει, ανάβουν και καμιά λαμπάδα όταν τα πράγματα πάνε στραβά..."
Υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβες στα παραπάνω;

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιος είναι χριστιανός κατά την άποψη σου?

quote:
Amalia: Όλους τους έχω el.elyon, "πολλοί καλοί χωράνε"!


Όταν λες όλους εννοείς όλες τις ενσαρκώσεις του Βούδα?


quote:
Amalia: Εκεί μέσα είναι (στην καρδιά) και προσπαθώ να τους καταλάβω. Για την ώρα, κατάφερα να τους πείσω να μην τσακώνονται για το ποιος είναι καλύτερος

Προσπαθείς να καταλάβεις, τι? Από πότε είναι στην καρδιά σου και ποιος μπήκε πρώτος? Πως τους έπεισες να μην τσακώνονται?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 08:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Π.χ Βλέπεις κάποιο σαν τον Πλάτωνα, μυώδη και με φαρδιές πλάτες και σκέφτεσαι, αυτός πνεύμα…α πα πα… μπετατζής! Εγώ πάλι, αντικρίζοντας και διαβάζοντας Μπλατβατσκυ, σκέφτομαι αγαπητή, άραγε, πόσα κιλά κάρμα να κουβαλάει... η μαντάμ?

Αυτό το κατανοώ εκ πείρας.
Κι εμένα όταν με βλέπει κάποιος και μείνει στην εξωτερική μου εμφάνιση δεν θα πάει καν το μυαλό του ότι έχω σχέση με εσωτερισμό κτλ.

Από την άλλη όμως νομίζω ότι δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο αυτό αλλά άλλα πράγματα.
Το θέμα είναι τι γίνεται όταν κάποιος ανοίγει το στόμα του και μιλάει, πως προσεγγίζει τα πράγματα και τι διαδρομές μπορεί να κάνει ο νους του.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 10:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia- Στην πραγματικότητα ο στόχος δεν είναι να κατανοήσουμε κάτι συγκεκριμένο ή να βρούμε κάποια δεδομένη αλήθεια. Αλλά να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, να δούμε τα πράγματα από μία θέση λίγο πιο ψηλά, από αυτήν που είμασταν πριν αρχίσουμε την περιπέτεια της αναζήτησης. Και να μη σταματήσουμε ούτε εκεί, αλλά να συνεχίσουμε να αναζητούμε.

Dying_Incubus- Υπάρχουν τόσες σκοπιές που μας δίνονται για να προσεγγίσουμε κάτι κι εμείς αντί να τις δούμε ως ένα σύνολο τις βλέπουμε μεμονωμένες και σπαταλάμε χρόνο για να δούμε ποιά είναι η σωστότερη...


Φιλαράκια με καλύψατε απόλυτα ,οπότε δεν υπάρχει λόγος να συμπληρώσω τίποτε σε αυτά που γράψατε ….


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ- επιτρέψτε να γίνω όμορφος μέσα, και όλα όσα είναι (έχω)** έξω, να είναι (έχω)** σε αρμονία (να συμφωνούν),με όσα είναι μέσα. Να θεωρώ πλούσιο τον Σοφό, και τον χρυσό που διαθέτω, κανείς άλλος να μην δύναται να πάρει, παρά μόνο ο εγκρατής.

Για άλλη μια φορά φίλε μου θα σε ευχαριστήσω για τα υπέροχα κείμενα (ουσία ) που δίνεις ,που πραγματικά αγγίζουν το άγνωστο εγώ μου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 01:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Μήπως μια εγκόσμια ζωή , είναι αρκετός χρόνος , για να το πετύχεις ακόμη και εσύ ?
Να φτάσεις δηλαδή στην συνείδηση , στην οποία αναφέρθηκε ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΣΩΦΡΟΝΙΣΚΟΣ ?

Μα και βέβαια θα μπορούσε να είναι αρκετός χρόνος αγαπητέ alfa-omega. Εξαρτάται όμως, τι "διάστημα επίγνωσης" καλείται να διανύσει μία συνείδηση μέσα στο χρόνο αυτό:
Να γίνει από μύστης - Φωτισμένος... ή από αμοιβάδα - Βούδας;

Το δεύτερο, δεν το βρίσκω και τόσο εύκολο. Αλλά αντίθετα με την "απογοήτευση" που διακρίνω ότι εκφράζεται στην άποψή σου:
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΖΩΜΕΘΑ , ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΖΥΓΙΖΕΙ ΙΣΩΣ (μερικά εκατομμύρια χρόνια)
εγώ δεν βρίσκω την όλη υπόθεση καθόλου άσχημη! Ναι, εκατομμύρια χρόνια να ζεις και να μαθαίνεις! Που θα βρεις καλύτερα;

Επιπλέον αγαπητέ alfa-omega, εγώ δεν πιστεύω πως ακόμα κι αν κάποια ατομική συνείδηση, φτάσει στο σημείο να ταυτίσει το Εγώ της με την προσωπικότητά της, ότι θα έχει φτάσει στο τέλος του δρόμου. Απλά πιθανόν να αλλάξει επίπεδο - ή "πίστα" στο παιχνίδι της Ζωής.
Το που, πότε και πως άρχισε και που/πότε/πως τελειώνει αυτή η ιστορία, πιστεύω ότι είναι δύκολο να το μάθει κανείς. Προσωπικά όταν το σκέφτομαι, νιώθω κάπως σαν... αμοιβάδα!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 02:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon:
Όταν λες όλους εννοείς όλες τις ενσαρκώσεις του Βούδα?
...
Προσπαθείς να καταλάβεις, τι? Από πότε είναι στην καρδιά σου και ποιος μπήκε πρώτος? Πως τους έπεισες να μην τσακώνονται?

Κοίταξε αγαπητέ μου el.elyon, το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο. Είναι και πολλές οι ενσαρκώσεις του Βούδα και δεν είναι εύκολο να βγάλεις άκρη. "Είμαι ο Βούδας" έλεγε ο ένας, "είμαι ο Βούδας" έλεγε ο άλλος, μέχρι να πιάσω το νόημα ότι όλοι αυτοί ήταν ο Βούδας, μου πήρε λίγο χρόνο. Έψαξα βέβαια και έμαθα, ότι "βούδας" σημαίνει "φωτισμένος". Αυτό το τελευταίο βοήθησε αρκετά την κατάσταση, μιας και έτσι μπορούσε κάθε φωτισμένος να αποκαλείται Βούδας.

Ήταν που λες όλοι αυτοί μαζεμένοι στην καρδιά μου (βασικά για να μην υπερβάλλω κιόλας, μέσα μέσα στην καρδιά μου και με την Πραγματική Έννοια της έκφρασης αυτής δεν ήταν και ακόμα δεν είναι, απλά βρισκόντουσαν στην αυλή) και συζητούσανε.

"Αγαπάτε αλλήλους" λέει ένα πρωϊ ο Χριστός και κοιτάζει με νόημα τον Βούδα, κάνοντας ένα βήμα μπροστά να μπει στην καρδιά, αλλά στην ουσία πήρε τη θέση του Βούδα που ήταν μπροστά από αυτόν στην ουρά.
Ο Βούδας συνοφρυώθηκε...
"Κάτσε ρε φίλε Χριστέ" - του λέει. "Εγώ δηλαδή που μου παίρνεις τη θέση, δεν είμαι αλλήλος;"
Τους βλέπει ο Κρίσνα και πλησιάζει.
"Είναι η επιθυμία και ο σύντροφός της ο θυμός, παιδιά του ράζα που σπιλώνουν τα πάντα, που καταβροχθίζουν τα πάντα. Μάθετε ότι τούτοι είναι ο μεγάλος εχθρός της ψυχής που πρέπει να νικηθεί!" τους λέει με στόμφο.
Βούδας και Χριστός τον κοίταξαν. Επιθυμούσαν και οι δυο να έχουν την πρώτη θέση στην ουρά και αυτό τους είχε γεμίσει θυμό. Ο Κρίσνα είχε δίκιο και άλλωστε, γιατί να κάθονται να μαλώνουν στην ουρά και να μην πάνε κι αυτοί παρέα μαζί του, που βοηθούσε τον Αλλάχ και τον Μωάμεθ, που έψαχναν σε κάτι τσελεμεντέδες συνταγές για πιλάφια;
Κοιτάζουν με δισταγμό μπροστά στην ουρά, κατά τη μεριά του Όσιρι, που κουβαλούσε παρέα με την Ίσιδα τη νεκρική του σαρκοφάγο (σκεφτόντουσαν να δωροδοκήσουν τον πορτιέρη) και πλησίασαν:
"Δε βοηθάμε τον Αλλάχ και το Μωάμεθ με τα πιλάφια;" πρότειναν χαμογελώντας.
Η ώρα ήταν περασμένη και Θεοί και Φωτισμένοι είχαν αρχίσει να κουράζονται στην ορθοστασία. Είπανε λοιπόν να κάνουνε όλοι παρέα και να συζητήσουνε για τα πιστεύω τους. Που ξέρεις; Μπορεί και να συμφωνούσαν...

Εκεί λοιπόν τους έχω, στην αυλή έξω από την καρδιά. Για να είμαι ειλικρινής, πότε πότε σκέφτομαι να ενδώσω στη δωροδοκία του αιγυπτιακού ζεύγους, αλλά εκεί που πάω να το αποφασίσω, με συνεπαίρνουν τα λόγια μια του Χριστού, μια του Βούδα, όλων γενικά (και των ενσαρκώσεων του Βούδα) και λέω να προσπαθήσω, να φτιάξω την καρδιά μου μεγαλύτερη, μπας και χωρέσουν όλοι.

Μα σαν μπουν, μου φαίνεται πως δε θα είναι πια πολλοί, αλλά ένας.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 09:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε Αμαλία

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 10:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
amalia: Έψαξα βέβαια και έμαθα, ότι "βούδας" σημαίνει "φωτισμένος".

Γιατί να ψάξεις, o κάθε Βούδας δεν το ήξερε να σου το πει?
Που και πως έψαξες και έμαθες ότι Βούδας σημαίνει ‘φωτισμένος’? ‘Φωτισμένος’ από ποιον και γιατί?


quote:
amalia: Αυτό το τελευταίο βοήθησε αρκετά την κατάσταση, μιας και έτσι μπορούσε κάθε φωτισμένος να αποκαλείται Βούδας.


Τότε ποιος είναι ο λόγος των ενσαρκώσεων?

quote:
amalia: Κοίταξε αγαπητέ μου el.elyon, το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο

Αγαπητή μου Amalia πράγματι πολύ περίπλοκα τα πράγματα στην αυλή της καρδιά σου. Καλά ξεμπερδέματα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 12:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναβάθμισε την πίστη σου amalia .
Η αναβάθμιση και επιτυχία του εγώ στην προσωπικότητα , η οποία το περιέχει ( στην οποία αν σε αντιλήφθηκα αναφέρεσαι ) είναι εγκόσμιο τεκμήριο .

Η αναβάθμιση της προσωπικότητας στον εαυτό , είναι η αρχή του άπειρου ,άχρονου .

Πέρα από την ζωή στοχεύει , όποιος γέμισε την ψυχή του ( νους , σκέψη & λογική ) με το παρών , μέχρι εκείνο το σημείο ,από όπου ξαναρχίζουνε να εμφανίζονται οι παλιές δραστηριότητες .

Όλα σε αυτήν την εγκόσμια ζωή , είναι κορεσμένα .

Η φύση μας δίνει παραδείγματα ,αρκεί να προσπαθήσουμε να την μιμηθούμε .
Πάντα επιβιώνει τις αταξίες μας ( μόλυνση περιβάλλοντος για παράδειγμα ) .

Δεν γνωρίζουμε με ποιον τρόπο το κατορθώνει , γνωρίζουμε όμως το γιατί , έτσι δεν είναι αγαπητή Αμαλία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 12:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega: Αναβάθμισε την πίστη σου amalia .


Πίστη σε τι, πίστη σε ποιον?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 01:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Αναβάθμισε την πίστη σου amalia .
...

Όλα σε αυτήν την εγκόσμια ζωή , είναι κορεσμένα .

Η φύση μας δίνει παραδείγματα ,αρκεί να προσπαθήσουμε να την μιμηθούμε.
Πάντα επιβιώνει τις αταξίες μας ( μόλυνση περιβάλλοντος για παράδειγμα ).

Δεν γνωρίζουμε με ποιον τρόπο το κατορθώνει , γνωρίζουμε όμως το γιατί, έτσι δεν είναι αγαπητή Αμαλία



Εδώ που τα λέμε alfa-omega, το όριο ανοχής της φύσης (της γήινης) στις αταξίες μας, δεν το ξέρουμε. Μπορεί και να την καταντήσουμε έτσι τη γη, που να μη θέλει άλλο να μας φιλοξενεί - ποιος ξέρει;
Η φύση-δημιουργία-ζωή του σύμπαντος γενικότερα, πιστεύω κι εγώ ότι επιβιώνει. Ίσως γιατί δεν εξαρτάται μόνο από τις δικές μας αταξίες!

Όσον αφορά την πίστη μου...
Δεν ξέρω τι εννοείς να την αναβαθμίσω. Δεν ξέρω καν, ποια πίστη εννοείς:
Την πίστη στο Θεό; Το χριστιανικό Θεό; Το Θείο γενικότερα; Τον ασύληπτο συμπαντικό Νόμο; Το τοποχρονικό πιστεύω μου, που αποτελεί ένα βήμα μόνο, μέχρι να σχηματιστεί ένα νέο και ευρύτερο πιστεύω κ.ο.κ;

Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι θεωρήσεις που αφορούν την ολοκληρωτική καταδίκη ή λύτρωση κατά τη διάρκεια μιας ζωής (ένας άλλος τρόπος για να αναφερθεί κανείς στη μεταθανάτια κόλαση και παράδεισο στην ουσία, ή επίσης τον γνωστό μύθο του καλού και του κακού) δεν με καλύπτουν. Ούτε επίσης η εξάρτησή τους από την πίστη σε κάποια συγκεκριμένη - συνήθως και προσωποποιημένη - θεϊκή οντότητα.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 12:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia :
Αναφέρομαι στον τρόπο με τον οποίο αναζητάς την θεία δύναμη .
Με την γνώση δεν μπορεί να φτάσει κανείς σε αυτήν .
Εκτιμώ ότι αυτό κάνεις εσύ .

Αν υπήρχε έστω και μία πιθανότητα , θα το είχε πετύχει ήδη η ανθρωπότητα , με την επιστημονική μέθοδο .

Εκεί όπου τελειώνει η ανθρώπινη γνώση , μπορεί να ξεκινήσει ο κάθε άνθρωπος το μονοπάτι της προσωπικής του πίστης .

Ένα η ακόμη καλύτερα περισσότερα βιώματα , που μπορούμε θεωρητικά όλοι μας να αποκτήσουμε , θα πρέπει να τα επιδιώξουμε .

Δίχως αυτά , μένουμε στην θεωρεία .

Η θεία δύναμη , δεν θα έρθει σε εμάς , αν δεν το επιδιώξουμε στην πράξη .

Ο τρόπος που προσωπικά ακολούθησα , ήτανε ο απλός .

Ζήτησα να μου αποκαλυφθεί και το έπραξε .
Τουλάχιστον διαθέτω κάποια βιώματα , που έχουνε άμεση σχέση με το αίτημά μου .

Αυτά τα έχω δημοσιεύσει σε αρκετά θέματα , που άνοιξα μέχρι τώρα στο esoterica.gr .


Αν πράγματι διέθετες προσωπικά βιώματα , εκτιμώ ότι θα υπήρχε κάποια δημόσια μαρτυρία σου ,για αυτά .

Η ανάγκη να ομολογήσει , η έστω να υποδείξει κάποιος σε αυτήν την θεία δύναμη , μέσω των προσωπικών του βιωμάτων , είναι μία ακατάπαυστη εσωτερική ανάγκη .


Ο δικός σου τρόπος , είναι καθαρά εξωτερικός .
Ομολογώ ότι διαθέτεις μία άριστη εξωτερικά επίκτητη γνώση επί πολλών θεμάτων .
Πολύ περισσότερη από αυτήν που υπάρχει στην δική μου νόηση .


Δίχως όμως έστω και ένα βίωμα , δεν θα είσαι ικανή να πιστέψεις σε οτιδήποτε , ακόμη σε αυτήν την εγκόσμια ζωή .

Για να εμπιστευθείς κάποιο άτομο στην ζωή σου , θα πρέπει να βιώσεις κάποια κομμάτια του χαρακτήρα του .

Μία θεία δύναμη , πως θα την πιστέψεις , αν δεν την επικαλεστείς ;;;


Για ποιο όμως λόγω να επικαλεστεί κάποιος κάτι , στο οποίο θεωρεί ότι είναι ανύπαρκτο ?

Για να βγει από την περιέργεια .


Και αν δεν είναι περίεργος ?
Συνεχίζει όπως για παράδειγμα ο φίλος μας ο ψηλός ( και κάθε ψηλός ) να διαβάζει το ευαγγέλιο και οτιδήποτε έχει σχέση με τον χριστό και να αναλώνεται σε ατελείωτες και ανούσιες θα έλεγα αντιπαραθέσεις .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 13:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γηγενή, το να πιστεύει κανείς και να σέβεται το Χριστό, δεν το αποδεικνύει με το να απέχει από τη χαρά του έρωτα και να καταπιέζει τα ένστικτα που στο κάτω κάτω ο ίδιος ο Θεός μας χάρισε, αλλά με το να αγαπάει και να βοηθάει τον πλησίον του. Οι κανόνες αυτοί θεσπίστηκαν από τους ανθρώπους και όχι από το Χριστό. Οι κανόνες που μας ανέφερες ήταν εφικτοί στις συντηρητικές κοινωνίες του παρελθόντος, τότε που τα κορίτσια παντρεύονταν 15 ετών ήταν δυνατόν να είναι παρθένες (για τα αγόρια δεν ίσχυε ποτέ αυτός ο περιορισμός). Αλήθεια, με το να αφήνουμε ξπέσκεπη την κεφαλή μας σκανδαλίζουμε τους αγγέλους;;; (Πρώτη φορά το ακούω)

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 16:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε γηγενή, το να πιστεύει κανείς και να σέβεται το Χριστό, δεν το αποδεικνύει με το να απέχει από τη χαρά του έρωτα και να καταπιέζει τα ένστικτα που στο κάτω κάτω ο ίδιος ο Θεός μας χάρισε, αλλά με το να αγαπάει και να βοηθάει τον πλησίον του. Οι κανόνες αυτοί θεσπίστηκαν από τους ανθρώπους και όχι από το Χριστό.

οριαννα
αρκετους απο τους κανονες τους εχουν θεσπησει ανθρωποι αλλα οι ανθρωποι αυτοι λεγανε οτι οτι θεσπισαν ηταν θεοπνευστο
υπαρχουν και κανονες που τους εχει θεσπισει ο χριστος
εξαλου ο ιδιος ο χριστος ειπε οτι δεν ηρθε για να αλλαξει τους νομους
αρα τους δεχτηκε και αυτους που ειχαν θεσπησει οι ανθρωποι ως σωστους

quote:
Οι κανόνες που μας ανέφερες ήταν εφικτοί στις συντηρητικές κοινωνίες του παρελθόντος, τότε που τα κορίτσια παντρεύονταν 15 ετών ήταν δυνατόν να είναι παρθένες (για τα αγόρια δεν ίσχυε ποτέ αυτός ο περιορισμός).

δεν ειναι περιορισμος αλλα τροπος ζωης
τροπος ζωης που θα σε οδηγησει στον παραδεισο

quote:
Αλήθεια, με το να αφήνουμε ξπέσκεπη την κεφαλή μας σκανδαλίζουμε τους αγγέλους;;; (Πρώτη φορά το ακούω)

αν ειχες διαβασει την καινη διαθηκη θα το ηξερες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 09:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
alfa-omega: Η θεία δύναμη , δεν θα έρθει σε εμάς , αν δεν το επιδιώξουμε στην πράξη .
Ο τρόπος που προσωπικά ακολούθησα , ήτανε ο απλός .
Ζήτησα να μου αποκαλυφθεί και το έπραξε .
Τουλάχιστον διαθέτω κάποια βιώματα , που έχουνε άμεση σχέση με το αίτημά μου .
Αυτά τα έχω δημοσιεύσει σε αρκετά θέματα , που άνοιξα μέχρι τώρα στο esoterica.gr .

Ποια είναι η θεία δύναμη που σου αποκαλύφθηκε?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2226563
Maintained by Digital Alchemy