ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 χριστιανος η "χριστιανος";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά το παράδειγμα με τον Ανιστάιν, το ανέφερα γιατί πολλοί πιστεύουν, χωρίς να έχουν καμιά απόδειξη στα χέρια τους, πως, π.χ., την επικοινωνία που ανέφερες εσύ με το θείο, την παρήγατε μόνο και μόνο το κεφάλι σου.
Πολλοί, πάλι, πιστεύουν πως μόνο και μόνο με τη θέλησή μας μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα γιατί ενεργοποιούνται κάποια κέντρα, άγνωστα ακόμη και σε επιστήμονες, τα οποία έχουν τεράστιες δυνάμεις (άγνωστες και αυτές στους επιστήμονες).

Φίλε ψηλέ, διακρίνω μια εμμονή στο τι γνωρίζει η επιστήμη. Αν θεωρείς πως ότι έχει αποδειχθεί επιστημονικά και μόνο, πρέπει να δεχόμαστε, θυμήσου, ότι η επιστήμη είναι ακόμη σε εμβρυακό στάδιο σε σχέση με τον άνθρωπο και τον προορισμό του. Δεν έχει καταφέρει να δεί πέρα απ' τη μύτη της.

Ο άνθρωπος είναι ακτίνα του θεού στη γη. Σαφώς υπάρχουν δυνάμεις και κέντρα που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε, σαφώς μας επιρρεάζουν χωρίς να ξέρουμε τι συμβαίνει.

Ο εγκέφαλός μας χρεισιμοποιεί το 1/10 των δυνατοτήτων του.

Κανείς δεν αμφιβάλλει γι' αυτό.

Η αμφισβήτηση και η διακρίβωση, σε μια συζήτηση,δεν είναι ειρωνία, ούτε χλευασμός...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Άλλωστε, δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που ζεί με βάση τους χριστιανικούς κανόνες, εντός ή εκτός εκκλησίας...


Υπάρχουνε .


quote:

Γιατί πρέπει να είσαι και χριστιανός;


Ποιος τι πόσο ποιο ?
Δεν θα είσαι , π.χ εσύ προσωπικά αν δεν το θέλεις .
Μα έγραψες ήδη , ότι το να είναι κάποιος καλός άνθρωπος , είναι αρκετό .


Για ποιον για τον ίδιο , η για το περιβάλλον όπου ζει , η και για τα δύο μαζί ?

Αρκεί για εσένα φίλε μου , αλλά υπάρχουνε άτομα που δεν ονειρεύονται μόνον την αιωνιότητα , αλλά την στοχάζονται σοβαρά .

Άλλωστε και εσύ την ονειρεύεσαι (τουλάχιστον το έκανες μία φορά στην ζωή σου ) .

Γιατί άφησες το όνειρο ορφανό , δίχως να υπάρχεις και εσύ μέσα σε αυτό el.elyon ?

Συνέχισε το .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 18:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο άνθρωπος είναι ακτίνα του θεού στη γη. Σαφώς υπάρχουν δυνάμεις και κέντρα που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε, σαφώς μας επιρρεάζουν χωρίς να ξέρουμε τι συμβαίνει.



Μπορούμε να τα φαντασθούμε και απόδειξη για αυτό είναι η ίδια σου η προσωπική φαντασία .

Έχεις γιαπετ φαντασία , το ξέρεις πολύ καλά .

Συμφωνώ όμως ότι , ο καθένας μας αν το θέλει , μπορεί να προσπαθήσει να εξηγήσει τον τρόπο με τον οποίο μας επηρεάζουνε οι δυνάμεις ( θεία δύναμη , θεός ,( γνωστός η άγνωστος ) , στην καθημερινότητά μας .

Το γεγονός φίλε μου ότι εσύ σταμάτησες εκεί που σταμάτησες , είναι προσωπική σου απόφαση ( ελεύθερη βούληση )και ευθύνη .

Προσπάθησε να αναθεωρήσεις τα πράγματα και ίσως ... να διακρίνεις ένα εσωτερικό μονοπάτι , που δεν περπάτησες ακόμη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 18:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί πρέπει να είσαι και χριστιανός;

--------------------------------------------------------------------------------


Ποιος τι πόσο ποιο ?
Δεν θα είσαι , π.χ εσύ προσωπικά αν δεν το θέλεις .
Μα έγραψες ήδη , ότι το να είναι κάποιος καλός άνθρωπος , είναι αρκετό .


Για ποιον για τον ίδιο , η για το περιβάλλον όπου ζει , η και για τα δύο μαζί ?

Αρκεί για εσένα φίλε μου , αλλά υπάρχουνε άτομα που δεν ονειρεύονται μόνον την αιωνιότητα , αλλά την στοχάζονται σοβαρά .

Άλλωστε και εσύ την ονειρεύεσαι (τουλάχιστον το έκανες μία φορά στην ζωή σου ) .


Γιατί άφησες το όνειρο ορφανό , δίχως να υπάρχεις και εσύ μέσα σε αυτό el.elyon ?

Συνέχισε το .



Φίλα Α-Ω είμαι ο γιάπετ και όχι ο el.elyon. Προφανώς απαντάς σε μένα και μπερδεύτηκες. Μικρό το κακό.

Ρωτάς για ποιόν...

Μα για τον ίδιο, τη ψυχή του, το νού του και την πορεία του προς την ένωσή του με τον Δημιουργό.
Και παρεπιπτόντως για το περιβάλλον και τους γύρω του.


Αυτή είναι η αιωνιότητα.

Δεν έχει τίποτε άλλο σημασία στην παρούσα ενσάρκωσή μας.

Για την αιωνιότητα μιλάω κι εγώ,λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 18:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλα Α-Ω είμαι ο γιάπετ και όχι ο el.elyon. Προφανώς απαντάς σε μένα και μπερδεύτηκες. Μικρό το κακό.

Ρωτάς για ποιόν...

Μα για τον ίδιο, τη ψυχή του, το νού του και την πορεία του προς την ένωσή του με τον Δημιουργό.
Και παρεπιπτόντως για το περιβάλλον και τους γύρω του.


Αυτή είναι η αιωνιότητα.

Δεν έχει τίποτε άλλο σημασία στην παρούσα ενσάρκωσή μας.

Για την αιωνιότητα μιλάω κι εγώ,λοιπόν.



Είμαι φίλος ,μικρό το κακό .
Συγγνώμη για την κεκτημένη και μη ελεγχόμενη ταχύτητά μου .

Είναι όμως μία παράξενη αιωνιότητα .
Για την ακρίβεια περιέχει μια άποψη την οποία διαμόρφωσες , δίχως να συμπεριλάβεις το όλο .
Άφησες έξω από αυτήν το σύμπαν , που είναι υπαρκτό δεδομένο και το ποιο ουσιαστικό ….
Αυτό το δεδομένο , το θεωρείς άπειρο ( τουλάχιστον η επιστημονική γνώση αυτό μας μεταφέρει από τότε που το εξερευνεί ) και δεν προβληματίζεσαι γιατί ?

Γιατί είναι άπειρο το σύμπαν αγαπητέ γιαπετ ?
Τουλάχιστον ας το θεωρούμε έτσι , ώσπου η επιστημονική γνώση , να το περιορίσει σε ένα ποιο προσιτό για όλους μας μέγεθος .

Φαντάσου και μην σκέπτεσαι .
Η απάντηση θα έρθει τόσο απλά ,που ίσως να εκπλαγείς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 22:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Είναι όμως μία παράξενη αιωνιότητα .
Για την ακρίβεια περιέχει μια άποψη την οποία διαμόρφωσες , δίχως να συμπεριλάβεις το όλο .
Άφησες έξω από αυτήν το σύμπαν , που είναι υπαρκτό δεδομένο και το ποιο ουσιαστικό ….
Αυτό το δεδομένο , το θεωρείς άπειρο ( τουλάχιστον η επιστημονική γνώση αυτό μας μεταφέρει από τότε που το εξερευνεί ) και δεν προβληματίζεσαι γιατί ?

Γιατί είναι άπειρο το σύμπαν αγαπητέ γιαπετ ?
Τουλάχιστον ας το θεωρούμε έτσι , ώσπου η επιστημονική γνώση , να το περιορίσει σε ένα ποιο προσιτό για όλους μας μέγεθος .


Το σύμπαν φίλε μου ή μάλλον τα σύμπαντα, δεν μπορούν να μείνουν απ' έξω, διότι είναι, ότι μας περιβάλλει.
Είμαστε κύτταρά του.
Γιατί λες ότι είναι μια παράξενη αιωνιότητα;

Όμως είμαστε εκτός θέματος.
Παρασυρόμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 22:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σύμπαν φίλε μου ή μάλλον τα σύμπαντα, δεν μπορούν να μείνουν απ' έξω, διότι είναι, ότι μας περιβάλλει.
Είμαστε κύτταρά του.
Γιατί λες ότι είναι μια παράξενη αιωνιότητα;

Όμως είμαστε εκτός θέματος.
Παρασυρόμαστε...


Ότι πεις .
Και κλείνω τον συνειρμό των σκέψεών μου με αυτό :
Αφού είμαστε κύτταρα των συμπάντων , τότε μέσα στα κύτταρα μας είναι αποκρυπτογραφημένο το μονοπάτι για το άπειρο και κατά επέκταση για την αιωνιότητα .

Εγώ το βαδίζω φίλε μου .
Αυτά ,να είστε όλοι παντού και πάντοτε καλά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 00:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν διαλογιστούμε τα πράγματα που έχουνε σχέση με τις ανθρώπινες ανάγκες μας ( γενικά ) , εκτιμώ ότι θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα , ότι εγώ εσύ και ο καθένας μας τα μόνα πράγματα που έχουμε ουσιαστική ανάγκη στην ζωή μας , είναι : Η ΤΡΟΦΗ ( υγρή ,στερεά ) ,ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ , ΣΤΕΓΗ , ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ , ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ , ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ & ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ,,,,,,,
Αν θέλεις συμπλήρωσε την λίστα ,γιατί μπορεί να ξέχασα κάτι .


Ξέχασες φιλαράκι alfa-omega, της γυναίκες και φυσικά τα χρήματα για να τα έχουμε όλα αυτά .
Για να σκεφτώ ,έχουμε αφήσει τίποτε άλλο απέξω ;

Ανεξάρτητα την πλάκα φίλε μου ,προσωπικά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να απεξαρτοποιηθούμε από τίποτα ,τα πάντα είναι απαραίτητα στην ζωή μας ,αρκεί να μπορέσουμε να συνειδητοποιήσουμε ότι όλα αυτά είναι ένα μέρος της ζωής μας και όχι ΟΛΗ η ζωή μας .

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για αυτό που λες ως «βίωμα» .

Το να καταφέρουμε να αντιληφθούμε ότι το βίωμα (αίτιο)δεν είναι μια διέξοδο για να αποφύγουμε την επαναλαμβανόμενη καθημερινότητα μας , αλλά είναι για να δώσουμε μια ουσία αληθινή μέσα από τις πράξεις μας (αιτιατό) και που θα έχουν ορθό αποτέλεσμα σε κάθε τι που κάνουμε στην τώρα ζωή μας (παρόν).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 00:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega,
Αν το έκανα αυτό που ζητάς θα έμοιαζε περισσότερο με διαφήμιση.

Επιπλέον, η κατάσταση στην οποία βρίσκομαι κάθε άλλο παρά διαφήμιση χρειάζεται.

Θεωρώ πως ο αγώνας μας αυτός δεν θα πρέπει να είναι κάτι από το οποίο να αντλούμε ή να επιδιώκουμε, ήδη από τώρα, οποιοδήποτε συναίσθημα «δικαίωσης» ή «επιβράβευσης» ή «ανταπόδοσης» ή οτιδήποτε θα μας «φούσκωνε τα μυαλά».


Αν γινόταν κάτι τέτοιο, τότε όλος μας ο αγώνας θα πήγαινε στράφι.

Φίλε γιαπετ,
Κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλεια καλός ή τέλεια αγαθός. Στην αγάπη, την καλοσύνη και το αγαθό δεν υπάρχουν όρια ή τερματισμός για να φτάσει κάποιος, έτσι ώστε να μην μπορεί να προσφέρει παραπάνω.
Μια ανώτατη πράξη αγάπης θα ήταν να γίνεις άπειρα μικρά κομματάκια και να τα μοιράσεις στους συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.
Να ζεις για τους άλλους.
Να υπάρχεις μόνο για τους άλλους.

Πάντως, ο αγαθός άνθρωπος που δεν γνώρισε Χριστό και το μήνυμα που μας έδωσε περί αιωνίου ζωής, πρέπει να νιώθει δυστυχισμένος διότι βλέπει πως η αγάπη του αυτή για το συνάνθρωπο έχει ένα τέλος και θα περάσει και ο ίδιος στην αφάνεια και την ανυπαρξία.
Είναι αμαρτία να αρνείται ο αγαθός άνθρωπος την ίδια την αιωνιότητα. Και μιλάμε για άτομα που έχουν ακούσει για Χριστό αλλά δεν τον δέχονται συνειδητά, αν και πιστεύω πως, είτε δεν υπάρχουν τέτοια άτομα, είτε είναι ελάχιστα.

Και εγώ διαισθάνομαι πως τα πράγματα που γνωρίζουμε, μέσω της επιστήμης, είναι πολύ λιγότερα από όσα δεν γνωρίζουμε.
Το θέμα όμως είναι πως, στις συζητήσεις μας, χρησιμοποιούμε την επιστήμη ως «εργαλείο λογικής» σήμερα και προσπαθούμε να «φιλτράρουμε» τα περισσότερα πράγματα με αυτό το εργαλείο.

Προσωπικά, δεν δέχομαι μόνο όσα αποδεικνύονται μόνο με την επιστήμη.

Όσον αφορά όμως αυτό που είπε ο Αλφα Ωμεγα για την «επικοινωνία» του με το Θείο, εσύ (ελπίζω να μην σε μπερδεύω με άλλον) όμως προσπάθησες να το αποδώσεις σε παιχνίδι του μυαλού του.

Γνωρίζεις τόσο καλά τον ανθρώπινο εγκέφαλο, έτσι ώστε να μπορείς να βγάζεις γνωμάτευση ακόμη και σε περιστατικά που σου διηγούνται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 01:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε γιαπετ,
Κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλεια καλός ή τέλεια αγαθός. Στην αγάπη, την καλοσύνη και το αγαθό δεν υπάρχουν όρια ή τερματισμός για να φτάσει κάποιος, έτσι ώστε να μην μπορεί να προσφέρει παραπάνω.
Μια ανώτατη πράξη αγάπης θα ήταν να γίνεις άπειρα μικρά κομματάκια και να τα μοιράσεις στους συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.
Να ζεις για τους άλλους.
Να υπάρχεις μόνο για τους άλλους.


Συμφωνώ φίλε ψηλέ.


quote:
Πάντως, ο αγαθός άνθρωπος που δεν γνώρισε Χριστό και το μήνυμα που μας έδωσε περί αιωνίου ζωής, πρέπει να νιώθει δυστυχισμένος διότι βλέπει πως η αγάπη του αυτή για το συνάνθρωπο έχει ένα τέλος και θα περάσει και ο ίδιος στην αφάνεια και την ανυπαρξία.
Είναι αμαρτία να αρνείται ο αγαθός άνθρωπος την ίδια την αιωνιότητα. Και μιλάμε για άτομα που έχουν ακούσει για Χριστό αλλά δεν τον δέχονται συνειδητά, αν και πιστεύω πως, είτε δεν υπάρχουν τέτοια άτομα, είτε είναι ελάχιστα.


Εδώ μου τα χαλάς πάλι.
Γιατί η αιωνιότητα είναι προτέρημα των καλών χριστιανών;
Γιατί οι υπόλοιποι καλοί άνθρωποι να πάνε στράφι;

Όσο για το τελευταίο που λες, οτι είναι ελάχιστοι έως ανύπαρκτοι, αυτοί που δε δέχονται το χριστό, συνειδητά, το βρίσκω πολύ, αυτάρεσκο.


quote:
Όσον αφορά όμως αυτό που είπε ο Αλφα Ωμεγα για την «επικοινωνία» του με το Θείο, εσύ (ελπίζω να μην σε μπερδεύω με άλλον) όμως προσπάθησες να το αποδώσεις σε παιχνίδι του μυαλού του.

Γνωρίζεις τόσο καλά τον ανθρώπινο εγκέφαλο, έτσι ώστε να μπορείς να βγάζεις γνωμάτευση ακόμη και σε περιστατικά που σου διηγούνται;


Κάνεις πάλι λάθος.
Εγώ είπα:

"Φίλε Α- Ω
Λες ότι ζήτησες να σου αποκαλυφθεί η θεία δύναμη και το... έκανε.
Αν είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για μια δική σου ερμηνεία, σε κάποιο γεγονός, μπορείς να αναφέρεις, στο φόρουμ, τι εννοείς;"

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη σημασία του "αν" και το ρόλο του σε μια πρόταση...

Οπότε ή με μπέρδεψες με άλλον ή μπερδεύτηκες εσύ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 01:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ,
είπες

quote:

Εγώ, απ' αυτό, καταλαβαίνω ότι δεν επεδίωξες εσύ να επικοινωνήσεις, αλλά αυτή η δύναμη το έκανε...

Αν προσπαθείς για κάτι και αρχίσει να αποδίδει αυτή η προσπάθεια δεν υποψιάζεσαι, συνειδητοποιείς.

Νομίζω οτι δεν γίνεται να ιδρώνεις προσπαθώντας, ασυνείδητα, διότι δεν ξέρεις, καν, οτι προσπαθείς...

Επομένως πέρασε στο συνειδητό σου, εξ' αιτίας των επαναλήψεων που σε έπεισαν, όπως λες, οτι δεν ήταν τυχαία.
Σ' αυτό ίσως, βοήθησε και η πρόθεσή σου, όπως, επίσης λες, να μη θεωρήσεις το γεγονός, ως τυχαίο.


Άρα δεν μπερδεύτηκα.
Δεν θεώρησες πως η επικοινωνία του Α-Ω είναι μια πραγματική εμπειρία και το αποτέλεσμα της δικής τους προσπάθειας, αλλά το αποτέλεσμα των επαναλήψεων που τον έπεισαν ότι δεν ήταν τυχαία.

Ίσως και να μην σε κατάλαβα καλά. Αν θες κάντο πιο λιανά τότε.

Edited by - Ψηλός on 21/05/2007 01:49:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 07:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως, ο αγαθός άνθρωπος που δεν γνώρισε Χριστό και το μήνυμα που μας έδωσε περί αιωνίου ζωής, πρέπει να νιώθει δυστυχισμένος διότι βλέπει πως η αγάπη του αυτή για το συνάνθρωπο έχει ένα τέλος και θα περάσει και ο ίδιος στην αφάνεια και την ανυπαρξία.
Είναι αμαρτία να αρνείται ο αγαθός άνθρωπος την ίδια την αιωνιότητα. Και μιλάμε για άτομα που έχουν ακούσει για Χριστό αλλά δεν τον δέχονται συνειδητά, αν και πιστεύω πως, είτε δεν υπάρχουν τέτοια άτομα, είτε είναι ελάχιστα.

Αγαπητέ Ψηλέ, δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που σε κάνει να πιστεύει αυτό που έγραψες παραπάνω.
Πρώτα απ' όλα, ο Ιησούς δεν είναι ο μόνος που μίλησε για την αιώνια ζωή του ανθρώπου μετά τον φυσικό θάνατο μας.
Οπότε δυσκολεύομαι να δεχθώ την σύνδεση της αποκλειστικής διδασκαλίας του Ιησού περί αιώνιας ζωής με την ευτυχία ενός αγαθού ατόμου.
Μπορεί να πιστεύει στον Αλλάχ και να έχει αυτήν την πεποίθηση, μπορεί να είναι Ινδουϊστής και να πιστεύει ότι η ψυχή του είναι αιώνια και μπορεί να είναι κι άθρησκος αλλά να αποδέχεται κάτι τέτοιο.
Ας μην φορτώνουμε λοιπόν έναν άνθρωπο με τον φόβο της "αμαρτίας", είναι πολύ μεγάλο φορτίο για να δίνεται τόσο εύκολα και σίγουρα ο εκφοβισμός δεν θα φέρει έναν άνθρωπο κοντά στον Ιησού από αγάπη αλλά από φόβο.

Όσον αφορά τα άτομα που δεν δέχονται τον Ιησού, τολμώ να πω ότι πιστεύω πως δεν είναι ελάχιστοι.
Επειδή όμως δεν έχει νόημα μια αριθμολογική ανάλυση - γιατί η πίστη είναι υποκειμενική υπόθεση και δε μπορούμε να γνωρίζουμε εμείς τι πιστεύει ο κάθε συνάνθρωπος μας και σε ποιό βαθμό - μπορώ να πω ότι είναι πολύ πιο πιθανό για ένα μη Χριστιανό να πιστεύει στην ύπαρξη και στο νόημα της διδασκαλίας του Ιησού μόνος του παρά να πιστεύει σ' αυτήν μέσα από κάποιο θρησκευτικό δόγμα.

Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν μπορεί να πιστέψει στην διδασκαλία του Ιησού και να βρίσκει ομοιότητες με την διδασκαλία άλλων Διδασκάλων, να προσπαθεί να συνθέσει πράγματα κτλ, να μην εκφράζεται από τον τρόπο που προβάλλεται η διδασκαλία του μέσα από ένα Χριστιανικό δόγμα ή να μην θέλει να ενταχθεί σε κάποιο συγκεκριμένο για Χ λόγους.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 09:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
alfa-omega: Πήγαινε στην ενότητα θεμάτων ,επέλεξε ΨΥΧΗ και ρίξε μια ματιά στο θέμα με τίτλο ΚΑΡΜΑ .
Σου έχω ετοιμάσει καινούργιο υλικό , για το καινούργιο σου ρεπορτάζ .

Ευχαριστώ αλλά το ‘υλικό’ για τα ρεπορτάζ το επιλεγω μονος μου. Είμαι εδώ για διάλογο και όχι απλά να διαβάσω κάποιο θέμα. Εσύ μάλλον δεν είσαι εδώ για διάλογο και μάλλον δεν είσαι σε θέση για να κανεις διάλογο. Μπορεί τελικά αυτό να είναι το ΚΑΡΜΑ σου που σου είπε η Θεϊκή Δύναμη. Και σαφώς εσύ δεν μπορείς να αντισταθείς στο ΚΑΡΜΑ σου και στην Θεϊκή Δύναμη που σου αποκαλύφθηκε!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 20:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ευχαρίστως να στο εξηγήσω, ψηλέ...

Ο φίλος Α-Ω έγραψε:

"Επειδή το γεγονός εξελίχθηκε σε γεγονότα , άρχισα να υποψιάζομαι , ότι υπήρχε συνειδητή πρόθεση , να μην θεωρήσω το αρχικό γεγονός , ως τυχαίο .
Η επανάληψη των γεγονότων με έπεισε , ότι δεν ήταν τυχαίο ."

Εξ' αιτίας αυτής της επανάληψης των γεγονότων, στην οποία αναφέρεται ο φίλος, έγραψα εγώ αυτό, που εσύ παρεξήγησες...

Μιλάει, λοιπόν, για μια σειρά γεγονότα που τον έκαναν να θεωρήσει, ότι το αρχικό γεγονός δεν ήταν τυχαίο.

Σ' αυτήν την επανάληψη αναφέρομαι...

Εσύ τι συμπεραίνεις απ' αυτό;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 10:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα.


quote:
alfa-omega: Πήγαινε στην ενότητα θεμάτων ,επέλεξε ΨΥΧΗ και ρίξε μια ματιά στο θέμα με τίτλο ΚΑΡΜΑ .
Σου έχω ετοιμάσει καινούργιο υλικό , για το καινούργιο σου ρεπορτάζ .

Ευχαριστώ αλλά το ‘υλικό’ για τα ρεπορτάζ το επιλεγω μονος μου. Είμαι εδώ για διάλογο και όχι απλά να διαβάσω κάποιο θέμα. Εσύ μάλλον δεν είσαι εδώ για διάλογο και μάλλον δεν είσαι σε θέση για να κανεις διάλογο. Μπορεί τελικά αυτό να είναι το ΚΑΡΜΑ σου που σου είπε η Θεϊκή Δύναμη. Και σαφώς εσύ δεν μπορείς να αντισταθείς στο ΚΑΡΜΑ σου και στην Θεϊκή Δύναμη που σου αποκαλύφθηκε!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Και εγώ ευχαριστώ, για την κριτική σου .
Φίλε ψηλέ .
Όταν κάποιος θέλει να βαδίσει το μονοπάτι του Ιησού χριστού, θα πρέπει κάποια στιγμή να ομολογήσει ,τους λόγους για τους οποίους θέλει να προσπαθήσει να τον ακολουθήσει .
Ίσως να τους έχεις αναφέρει και να μην το έχω συνειδητοποιήσει .
Πέραν αυτού, όταν με το καλό βαδίσει ένα χρονικό διάστημα με τον χριστό, πιστεύω πως θα έπρεπε να μαρτυρήσει ,αυτά που συνέβησαν στην εν χριστό ζωή του .
Αυτό δεν είναι διαφήμιση, αλλά μίμηση των μαθητών του Ιησού χριστού .
Η ζωή τους όλη ,ήτανε μία μαρτυρία , όλων όσων βιώσανε μαζί με τον χριστό .

Είμαι σίγουρος ότι το γράφει και στο ευαγγέλιο, ότι όσοι ακολουθούνε τον χριστό, θα πρέπει και να μαρτυρούνε αυτόν, μέσα από τα καθημερινά τους βιώματα .
Εκτιμώ ότι δεν έχεις φτάσει στο σημείο αυτό .
Αυτή η εκτίμηση είναι βέβαια καθαρά προσωπική και αν εκτιμώ τα πράγματα μη αντικειμενικά ,όσον αφορά το άτομό σου , θα με ενδιέφερε να το μάθω .
Δεν επιμένω όμως αδελφέ, γιατί η ζωή είναι δική σου και σέβομαι την ακόλουθη άποψη σου ,ότι :
Επιπλέον, η κατάσταση στην οποία βρίσκομαι κάθε άλλο παρά διαφήμιση χρειάζεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy