ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 χριστιανος η "χριστιανος";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 12:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα.


quote:
alfa-omega: Η θεία δύναμη , δεν θα έρθει σε εμάς , αν δεν το επιδιώξουμε στην πράξη .
Ο τρόπος που προσωπικά ακολούθησα , ήτανε ο απλός .
Ζήτησα να μου αποκαλυφθεί και το έπραξε .
Τουλάχιστον διαθέτω κάποια βιώματα , που έχουνε άμεση σχέση με το αίτημά μου .
Αυτά τα έχω δημοσιεύσει σε αρκετά θέματα , που άνοιξα μέχρι τώρα στο esoterica.gr .

Ποια είναι η θεία δύναμη που σου αποκαλύφθηκε?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Αυτή που ευθύνεται και συντονίζει την ύπαρξη & ανυπαρξία των πάντων ( ορατών και αοράτων ) .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 13:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omeg: Αυτή που ευθύνεται και συντονίζει την ύπαρξη & ανυπαρξία των πάντων ( ορατών και αοράτων ) .

Τι σου αποκάλυψε αυτή η θεία δύναμη?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 19:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:

amalia :
Αναφέρομαι στον τρόπο με τον οποίο αναζητάς την θεία δύναμη .
Με την γνώση δεν μπορεί να φτάσει κανείς σε αυτήν .
Εκτιμώ ότι αυτό κάνεις εσύ
...
Ένα η ακόμη καλύτερα περισσότερα βιώματα , που μπορούμε θεωρητικά όλοι μας να αποκτήσουμε , θα πρέπει να τα επιδιώξουμε .

Δίχως αυτά , μένουμε στην θεωρεία .
...
Αν πράγματι διέθετες προσωπικά βιώματα , εκτιμώ ότι θα υπήρχε κάποια δημόσια μαρτυρία σου ,για αυτά .
...
Ο δικός σου τρόπος , είναι καθαρά εξωτερικός .
Ομολογώ ότι διαθέτεις μία άριστη εξωτερικά επίκτητη γνώση επί πολλών θεμάτων .
Δίχως όμως έστω και ένα βίωμα , δεν θα είσαι ικανή να πιστέψεις σε οτιδήποτε , ακόμη σε αυτήν την εγκόσμια ζωή .



Αγαπητέ alfa-omega
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν πιο σύντομη, για να μην ξεφύγουμε κι από το θέμα.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να προσεγγίσει κανείς το Θείο. Σε κάθε άνθρωπο, ταιριάζει περισσότερο κάποιος τρόπος από κάποιον άλλο. Άλλος επιλέγει να κάνει την προσέγγισή του μέσω της Πίστης και μέσω του καθαρού θρησκευτικού βιώματος. Κάποιος άλλος μέσω της Έρευνας. Έρευνα όμως δίχως βίωμα, δεν μπορεί - κατά τη γνώμη μου - να οδηγήσει στην Επίγνωση. Μόνο ως ερεθίσματα μπορούν να υφίστανται οι γνώσεις, ώστε ο άνθρωπος να τις μετατρέψει σε βιώματα και μέσω αυτών σε συνειδητοποιήσεις. Εάν στοχεύουμε μόνο στη συσσώρευση γνώσεων, τότε μπορούμε να γίνουμε ζωντανές βιβλιοθήκες, αλλά όχι ζωντανές Επιγνώσεις. Κατά τον ίδιο τρόπο και τα βιώματα της πίστης, θα πρέπει να οδηγούν σε Επιγνώσεις...

Όσο για μένα, δε θεωρώ ότι βίωμα είναι π.χ. "να δω το Χριστό φαντάρο" και να το πω
Στην ουσία, δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως το εννοείς να μαρτυρήσει κάποιος δημόσια για ένα βίωμα που είχε... Μπορείς να μαρτυρήσεις με λόγια το πραγματικό βίωμα; Η ίδια η ζωή σου, τα έργα σου είναι η μαρτυρία και όχι τα λόγια.
Βίωμα είναι να είσαι Παρόν, όσο περισσότερο μπορείς.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 01:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Α- Ω

Λες ότι ζήτησες να σου αποκαλυφθεί η θεία δύναμη και το... έκανε.

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για μια δική σου ερμηνεία, σε κάποιο γεγονός, μπορείς να αναφέρεις, στο φόρουμ, τι εννοείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 14:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon , amalia & γιαπετ :

Ας θεωρήσουμε ότι υφίσταται μία δύναμη , που υπερβαίνει τις αντιλήψεις όλων μας .

Αυτή η θεώρηση για να εφαρμοστεί στην πράξη και να την εμπεδώσει κάποιος όσο περισσότερο γίνεται , θα πρέπει να πειραματιστεί ο θεωρών με αυτήν την δύναμη .

amalia
Εσύ αναζητάς μέσω των εμπειριών σου ( ερευνών ) , να φτάσεις στην τελική επίγνωση ,δηλαδή πόσες επιγνώσεις εκτιμάς ότι θα χρειαστείς εσύ, για να το κατορθώσεις ?
Εγώ θα σου γράψω ότι είναι αμέτρητες και ότι κάποια στιγμή θα χάσεις στο μέτρημα τον λογαριασμό .

Γράφεις :
Μπορείς να μαρτυρήσεις με λόγια το πραγματικό βίωμα;

Εδώ μαρτυρούμε με λόγια θεωρίες που διαβάσαμε και τις κάναμε και δικές μας και δεν θα μπορέσει αυτός που διαθέτει ένα βίωμα με την θεία δύναμη , να το περιγράψει με λόγια ?


el.elyon γράφεις :
Τι σου αποκάλυψε αυτή η θεία δύναμη?


Ότι ο πλανήτης γη είναι εκπαιδευτικός τόπος για όλες τους θνητούς και ότι μία εγκόσμια ζωή επαρκεί για να τελειώσει κάποιος με επιτυχία την εκπαίδευσή του .

Το άπειρο και το άχρονο , που είναι υπαρκτά δεδομένα ( τουλάχιστον το επαληθεύει η επιστήμη ) , πρέπει να είναι αντικείμενο καθημερινής μας εκπαίδευσης .
Όταν τελειώσει ο βιολογικός κύκλος μας και τον κλείσει επίσημα ο θάνατος , θα πρέπει η ελπίδα για μία συνένωση μαζί της να μετατραπεί , σε πίστη .

Πως με ποιον τρόπο ?

Να τον επαναλάβω :
Επικαλείσαι την θεία δύναμη ( όσο αστείο και αν διαβάζεται ) και αφού σου αποκαλυφθεί , θα σου μεταδοθεί μαζί με την αποκάλυψη και το θέλημά της . *

*Το χρονικό διάστημα , που θα μεσολαβήσει μέχρι να υπάρξει προσωπική αποκάλυψη της θείας δύναμης ( η έστω ένδειξη ) εξαρτάται μόνον από το πόσο πολύ το θέλουμε .
Γνώρισα κάποιον που το πέτυχε με την πρώτη .
Προσωπικά ίδρωσα μέχρι να συμβεί , αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θεωρούσα ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό .
Τώρα γνωρίζω .

γιαπετ γράφεις :
Λες ότι ζήτησες να σου αποκαλυφθεί η θεία δύναμη και το... έκανε.
Αν είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για μια δική σου ερμηνεία, σε κάποιο γεγονός, μπορείς να αναφέρεις, στο φόρουμ, τι εννοείς;


Θα προσπαθήσω .
Επειδή το γεγονός εξελίχθηκε σε γεγονότα , άρχισα να υποψιάζομαι , ότι υπήρχε συνειδητή πρόθεση , να μην θεωρήσω το αρχικό γεγονός , ως τυχαίο .
Η επανάληψη των γεγονότων με έπεισε , ότι δεν ήταν τυχαίο .

Τα γεγονότα τα επεδίωξα στην αρχή ασυνείδητα ( ένιωσα και γελοίος να πιστέψω ότι μπορώ να επικοινωνώ με την θεία δύναμη ) και αργότερα συνειδητά και έλαβα απαντήσεις , αυτό μου ενίσχυσε την πεποίθηση .


quote:

Έρευνα όμως δίχως βίωμα, δεν μπορεί - κατά τη γνώμη μου - να οδηγήσει στην Επίγνωση. Μόνο ως ερεθίσματα μπορούν να υφίστανται οι γνώσεις, ώστε ο άνθρωπος να τις μετατρέψει σε βιώματα και μέσω αυτών σε συνειδητοποιήσεις. Εάν στοχεύουμε μόνο στη συσσώρευση γνώσεων, τότε μπορούμε να γίνουμε ζωντανές βιβλιοθήκες, αλλά όχι ζωντανές Επιγνώσεις. Κατά τον ίδιο τρόπο και τα βιώματα της πίστης, θα πρέπει να οδηγούν σε Επιγνώσεις...


Κάθισε amalia σήμερα σε ένα ήσυχο μέρος του σπιτιού σου , προσπάθησε να προσευχηθείς με όλη την διάνοιά σου , να σου αποκαλυφθεί η θεία δύναμη και θα έχεις ακόμη ένα βίωμα ( πολύ σύντομα ) , διαφορετικό από τα άλλα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 15:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α-Ω
Ας θεωρήσουμε ότι υφίσταται μία δύναμη , που υπερβαίνει τις αντιλήψεις όλων μας .


Για μένα, φίλε μου, δε χρειάζεται θεώρηση.

ΥΠΆΡΧΕΙ.

quote:
Θα προσπαθήσω .
Επειδή το γεγονός εξελίχθηκε σε γεγονότα , άρχισα να υποψιάζομαι , ότι υπήρχε συνειδητή πρόθεση , να μην θεωρήσω το αρχικό γεγονός , ως τυχαίο .
Η επανάληψη των γεγονότων με έπεισε , ότι δεν ήταν τυχαίο .

Τα γεγονότα τα επεδίωξα στην αρχή ασυνείδητα ( ένιωσα και γελοίος να πιστέψω ότι μπορώ να επικοινωνώ με την θεία δύναμη ) και αργότερα συνειδητά και έλαβα απαντήσεις , αυτό μου ενίσχυσε την πεποίθηση .


Εγώ, απ' αυτό, καταλαβαίνω ότι δεν επεδίωξες εσύ να επικοινωνήσεις, αλλά αυτή η δύναμη το έκανε...

Αν προσπαθείς για κάτι και αρχίσει να αποδίδει αυτή η προσπάθεια δεν υποψιάζεσαι, συνειδητοποιείς.

Νομίζω οτι δεν γίνεται να ιδρώνεις προσπαθώντας, ασυνείδητα, διότι δεν ξέρεις, καν, οτι προσπαθείς...

Επομένως πέρασε στο συνειδητό σου, εξ' αιτίας των επαναλήψεων που σε έπεισαν, όπως λες, οτι δεν ήταν τυχαία.
Σ' αυτό ίσως, βοήθησε και η πρόθεσή σου, όπως, επίσης λες, να μη θεωρήσεις το γεγονός, ως τυχαίο.

Δεν αναφέρεις, όμως, το γεγονός, για να μη φανταζόμαστε διάφορα και φυσικά είναι δικαίωμά σου να θέλεις να μη δημοσιοποιηθεί. Απ' την άλλη, όμως, λες στη φίλη Αμαλία ότι σου είναι πανεύκολο να περιγράψεις το βίωμά σου.

Εγώ αυτό σου ζήτησα, αν, φυσικά το θέλεις...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 16:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Επομένως πέρασε στο συνειδητό σου, εξ' αιτίας των επαναλήψεων που σε έπεισαν, όπως λες, οτι δεν ήταν τυχαία.


Δηλαδή, σύμφωνα με το σκεπτικόσου γιαπετ, αν οποιοσδήποτε επαναλάβει αρκετές φορές ότι είναι γάιδαρος και περάσει αυτό στο συνειδητό του, τότε θα συμπεριφέρεται σαν γάιδαρος, θα γκαρίζει και θα τρώει άχυρο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 16:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν αναφέρεις, όμως, το γεγονός, για να μη φανταζόμαστε διάφορα και φυσικά είναι δικαίωμά σου να θέλεις να μη δημοσιοποιηθεί. Απ' την άλλη, όμως, λες στη φίλη Αμαλία ότι σου είναι πανεύκολο να περιγράψεις το βίωμά σου.

Εγώ αυτό σου ζήτησα, αν, φυσικά το θέλεις...



γιαπετ :

Υπάρχουνε αρκετά από τα προσωπικά μου βιώματα και είναι δημοσιευμένα στο θέμα με τίτλο Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ , το θέμα μπορείς να το βρεις στην ενότητα θεμάτων σοφία .


Και ασφαλώς είναι πανεύκολο να μιλήσει κάποιος για το /τα προσωπικό /κά του βίωμα :

Θα πρέπει όμως να ξεπεράσει το ενδεχόμενο , του χλευασμού .
Ναι αυτό μπορεί να είναι αξεπέραστο εμπόδιο για κάποια άτομα .

Προσωπικά το έπραξα , διότι η εσωτερική ανάγκη της μαρτυρίας αυτών των βιωμάτων μου , ήτανε πολύ ποιο δυνατή από τον φόβο που εξέφρασα άνωθεν .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 17:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Δηλαδή, σύμφωνα με το σκεπτικόσου γιαπετ, αν οποιοσδήποτε επαναλάβει αρκετές φορές ότι είναι γάιδαρος και περάσει αυτό στο συνειδητό του, τότε θα συμπεριφέρεται σαν γάιδαρος, θα γκαρίζει και θα τρώει άχυρο;

Φυσικά. Γεμάτη η ιστορία της Ψυχιατρικής από σύνδρομα ψύχωσης.

Δες την ταινία "Ξύπνα Βασίλη" και θα καταλάβεις

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 17:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ
Επομένως πέρασε στο συνειδητό σου, εξ' αιτίας των επαναλήψεων που σε έπεισαν, όπως λες, οτι δεν ήταν τυχαία.

--------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδή, σύμφωνα με το σκεπτικόσου γιαπετ, αν οποιοσδήποτε επαναλάβει αρκετές φορές ότι είναι γάιδαρος και περάσει αυτό στο συνειδητό του, τότε θα συμπεριφέρεται σαν γάιδαρος, θα γκαρίζει και θα τρώει άχυρο;



Ψηλέ, διάβασε προσεκτικά τι έγραψε ο φίλος Α-Ω, τι απάντησα εγώ και...ξαναέλα με καλλίτερη εξυπνάδα.

Αλλά μια και το λες, ναι, υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό.

Τα τρελλάδικα είναι γεμάτα με μεγάλους Ναπολέοντες, με θεούς και διάφορες άλλες προσωπικότητες.

Γι' αυτό πρόσεχε τι επαναλαμβάνεις και πόσες φορές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 17:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon πιάσε κόκκινο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 17:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
Εσύ αναζητάς μέσω των εμπειριών σου ( ερευνών ) , να φτάσεις στην τελική επίγνωση ,δηλαδή πόσες επιγνώσεις εκτιμάς ότι θα χρειαστείς εσύ, για να το κατορθώσεις ?
Εγώ θα σου γράψω ότι είναι αμέτρητες και ότι κάποια στιγμή θα χάσεις στο μέτρημα τον λογαριασμό .

Γράφεις :
Μπορείς να μαρτυρήσεις με λόγια το πραγματικό βίωμα;

Εδώ μαρτυρούμε με λόγια θεωρίες που διαβάσαμε και τις κάναμε και δικές μας και δεν θα μπορέσει αυτός που διαθέτει ένα βίωμα με την θεία δύναμη , να το περιγράψει με λόγια ?




Αγαπητέ alfa-omega η επίγνωση δεν μετριέται με τον τρόπο που μετράς πολλά ξεχωριστά πράγματα. Γιατί η επίγνωση είναι η αντίληψη της ενότητας των πραγμάτων, του Ενός που κρύβεται μέσα στα πολλά.

Πιστεύω ότι ούτε και το βίωμα μπορεί να αριθμηθεί, μαρτυρηθεί, καταγραφεί, ίσως μόνο μπορεί κανείς να μαρτυρήσει τις συνθήκες που τον έκαναν να βιώσει κάτι και να προσπαθήσει να περιγράψει τα συναισθήματα και τις σκέψεις που του δημιουργήθηκαν. Αλλά αυτό είναι μια φτωχή απεικόνιση του εσωτερικού βιώματος, γιατί ποια λόγια είναι ικανά να το αναπαραστήσουν και πως μπορεί κανείς να το καταλάβει εάν δεν έχει βιώσει κάτι παρόμοιο;



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 18:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πιστεύω ότι ούτε και το βίωμα μπορεί να αριθμηθεί, μαρτυρηθεί, καταγραφεί, ίσως μόνο μπορεί κανείς να μαρτυρήσει τις συνθήκες που τον έκαναν να βιώσει κάτι και να προσπαθήσει να περιγράψει τα συναισθήματα και τις σκέψεις που του δημιουργήθηκαν. Αλλά αυτό είναι μια φτωχή απεικόνιση του εσωτερικού βιώματος, γιατί ποια λόγια είναι ικανά να το αναπαραστήσουν και πως μπορεί κανείς να το καταλάβει εάν δεν έχει βιώσει κάτι παρόμοιο;



Και για να βιώσει κάποιος κάτι παρόμοιο , πρέπει (πιστεύω) να επικαλεσθεί την θεία δύναμη .
Όχι γιατί δεν υπάρχουνε διαφορετικοί τρόποι ,για να την διαισθανθεί ,αλλά για να εισχωρήσει τόσο βαθειά μέσα στην ψυχή του , η πεποίθηση της υπάρξεώς της , ώστε :

ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ .

Αυτό αν το πετύχεις amalia , θα είναι η αρχή μιας ανεπανάληπτης προσωπικής σου σχέσης με το θείο .

Όχι μόνο θα αναζητάς στις καθημερινές σου ασχολίες , την θεία δύναμη που θα σου αποκαλυφθεί , να σε συμπαρασταθεί σε οτιδήποτε κάνεις , αλλά θα εξαρτηθείς ακόμη περισσότερο από αυτήν και θα φτάσεις σε τέτοιο σημείο ,ώστε να χρειάζεται το χάϊδεμα της σε κάθε στιγμή της επίγειας ζωής σου .

Δοκίμασε να την επικαλεσθείς και είμαι βέβαιος ότι ίσως να με θυμηθείς .

Δίνω τόσο μεγάλη σημασία στην επίκληση , γιατί πλέον θεωρούμε δεδομένο ότι η θεία δύναμη υπάρχει παντού και δεν χρειάζεται να την αναζητάμε .

Αυτό ( επέτρεψε μου να γράψω ) οδήγησε και εσένα , στο να το θεωρείς ανούσιο και περιττό να την επικαλεσθείς .

Αν κάνω λάθος , θα επιθυμούσα να το μάθω .

Εύχομαι σε όλους τους ενεργά και μη ενεργά συμμετέχοντες του θέματος , ένα Θεϊκό σαββατοκύριακο .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 22:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το κατανοώ εκ πείρας.
Κι εμένα όταν με βλέπει κάποιος και μείνει στην εξωτερική μου εμφάνιση δεν θα πάει καν το μυαλό του ότι έχω σχέση με εσωτερισμό κτλ.

Δηλαδή είσαι Χοντρούλης?

quote:
Για άλλη μια φορά φίλε μου θα σε ευχαριστήσω για τα υπέροχα κείμενα (ουσία ) που δίνεις ,που πραγματικά αγγίζουν το άγνωστο εγώ μου .

Αγαπητέ ΕΛΟ, επιστρέφω ότι δανείστηκα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 00:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ
Επομένως πέρασε στο συνειδητό σου, εξ' αιτίας των επαναλήψεων που σε έπεισαν, όπως λες, οτι δεν ήταν τυχαία.

--------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδή, σύμφωνα με το σκεπτικόσου γιαπετ, αν οποιοσδήποτε επαναλάβει αρκετές φορές ότι είναι γάιδαρος και περάσει αυτό στο συνειδητό του, τότε θα συμπεριφέρεται σαν γάιδαρος, θα γκαρίζει και θα τρώει άχυρο;



Ψηλέ, διάβασε προσεκτικά τι έγραψε ο φίλος Α-Ω, τι απάντησα εγώ και...ξαναέλα με καλλίτερη εξυπνάδα.

Αλλά μια και το λες, ναι, υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό.

Τα τρελλάδικα είναι γεμάτα με μεγάλους Ναπολέοντες, με θεούς και διάφορες άλλες προσωπικότητες.

Γι' αυτό πρόσεχε τι επαναλαμβάνεις και πόσες φορές...


Εγώ, πάντως, όσες φορές κι αν προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου, τα συνειδητά και τα υποσυνείδητα, ότι είμαι ο Αϊνστάιν ποτέ μου δεν μου βγήκε ρε μαμώτο.
Ξέρεις πόσες φορές το επανέλαβα;;; Πάντα το ίδιο, τίποτα, τζίφος!!
Ποτέ δεν κατάφερα να φτιάξω κανέναν καινούργιο νόμο.

Για πες μου ρε γιαπετ, τι κάνω λάθος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 00:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή είσαι Χοντρούλης?

Χμμμ!
Διακρίνω μια εμμονή με τα κιλάκια?

Κάθε άλλο παρά χοντρούλης είμαι, αγαπητέ.
Αποκομίζω αρκετά θετικά σχόλια για την εξωτερική μου εμφάνιση.

Όπως προείπα δεν αρκεί μόνο αυτό σε έναν άνθρωπο αλλά υπάρχουν πολλά άλλα που έχουν σημασία.
Όταν κοιτάζεις όμως και κρίνεις έναν άνθρωπο εξωτερικά μόνο τότε μάλλον δε μπορείς να αντικρύσεις την ουσία τόσο στους ανθρώπους όσο και γενικότερα στα πράγματα.
Είναι κρίμα λοιπόν για όσους δίνουν τόσο μεγάλη έμφαση σε αυτό και μόνο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 00:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Εγώ, πάντως, όσες φορές κι αν προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου, τα συνειδητά και τα υποσυνείδητα, ότι είμαι ο Αϊνστάιν ποτέ μου δεν μου βγήκε ρε μαμώτο.
Ξέρεις πόσες φορές το επανέλαβα;;; Πάντα το ίδιο, τίποτα, τζίφος!!
Ποτέ δεν κατάφερα να φτιάξω κανέναν καινούργιο νόμο.

Για πες μου ρε γιαπετ, τι κάνω λάθος;



Έτσι πρόχειρα, δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ, ως αιτίες της αποτυχίας σου ψηλέ.

Ή δεν τα επαναλαμβάνεις με στόμφο ή στόχεψες πολύ ψηλά, απότομα...

Αϊνστάϊν ρε ψηλέ;

Κόψε κάτι, αρχή είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 01:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και για να βιώσει κάποιος κάτι παρόμοιο , πρέπει (πιστεύω) να επικαλεσθεί την θεία δύναμη .

alfa-omega αναρωτιέμαι πολλές φορές το πώς είναι δυνατόν να επικαλούμαστε κάτι (θεία δύναμη) ,χωρίς να γνωρίζουμε ποια ,τι είναι αυτή η ανώτερη δύναμη ;

Φυσικά δεν αναιρώ αυτήν την θεϊκή δύναμη ,απλά αναρωτιέμαι το κατά πόσο τα βιώματα που νοιώθει κάποιος άνθρωπος (θεϊκή παρέμβαση) ,δεν είναι παρά δημιουργήματα του ίδιου μας του εαυτού μας (ανάγκη) .

Εδώ βέβαια πρέπει να συμφωνήσω με αυτό «γιατί πλέον θεωρούμε δεδομένο ότι η θεία δύναμη υπάρχει παντού και δεν χρειάζεται να την αναζητάμε»

Και απλά να συμπληρώσω ,από την στιγμή που αυτό που λέμε θεια δύναμη υπάρχει παντού γύρω σου ,μέσα σε όλο το σύμπαν ,στην γήινη φύση ,στον ίδιο τον άνθρωπο ,ορισμένες φορές σκέφτομαι μήπως αυτήν την ανώτερη δύναμη πρέπει πρώτα να την αναζητήσουμε μέσα μας ,στο εγώ μας ,στο υποσυνείδητο μας .

Με απλά λόγια φίλε μου alfa-omega αυτό που λέω είναι ,μήπως το αληθινό βίωμα έρχεται μόνο όταν ξεπεράσουμε αυτή την ανθρώπινη ανάγκη (εξάρτηση) με αυτό το θεϊκό .

Απλές σκέψεις κάνω φίλε μου ,όχι σιωπηλές ,αλλά δυνατές για να με ακούσει ο εαυτός μου !!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 11:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Με απλά λόγια φίλε μου alfa-omega αυτό που λέω είναι ,μήπως το αληθινό βίωμα έρχεται μόνο όταν ξεπεράσουμε αυτή την ανθρώπινη ανάγκη (εξάρτηση) με αυτό το θεϊκό .


Εδώ που τα λέμε αγαπητέ elo , αν διαλογιστούμε τα πράγματα που έχουνε σχέση με τις ανθρώπινες ανάγκες μας ( γενικά ) , εκτιμώ ότι θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα , ότι εγώ εσύ και ο καθένας μας τα μόνα πράγματα που έχουμε ουσιαστική ανάγκη στην ζωή μας , είναι :

Η ΤΡΟΦΗ ( υγρή ,στερεά ) ,ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ , ΣΤΕΓΗ , ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ , ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ , ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ & ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ,,,,,,,
Αν θέλεις συμπλήρωσε την λίστα ,γιατί μπορεί να ξέχασα κάτι .

Αν συμφωνήσουμε , ότι είναι αδύνατον να ανεξαρτητοποιηθούμε από αυτά , τι μένει τότε άλλο ?


quote:

alfa-omega αναρωτιέμαι πολλές φορές το πώς είναι δυνατόν να επικαλούμαστε κάτι (θεία δύναμη) ,χωρίς να γνωρίζουμε ποια ,τι είναι αυτή η ανώτερη δύναμη ;

Το μόνο που μπορώ να γράψω ,είναι η προσωπική μου εμπειρία .
Την επικαλέσθηκα και γνώρισα ένα πνευματικό της , κομμάτι .
Αν δεν ανταποκρινότανε στο κάλεσμά μου ( προσευχή ( ευχή προς εαυτό ) ,δεν θα ασχολούμουνα περισσότερο με την θεία δύναμη .

quote:

Φυσικά δεν αναιρώ αυτήν την θεϊκή δύναμη ,απλά αναρωτιέμαι το κατά πόσο τα βιώματα που νοιώθει κάποιος άνθρωπος (θεϊκή παρέμβαση) ,δεν είναι παρά δημιουργήματα του ίδιου μας του εαυτού μας (ανάγκη) .


Ακόμη και αν την αναιρέσεις από την νόησή σου , θα πρέπει να το πράξεις , με λογικά επιχειρήματα .
Αυτό είναι εύκολο και εφικτό να συμβεί , αν αποκλείσεις από την ζωή σου το γεγονός ότι :

Η ΘΕΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙ στους ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ .

Το καλώ γεγονός , γιατί αυτά που συνέβησαν στην προσωπική μου ζωή , ξεπερνούνε την αντίληψή μου .

Αν θεωρήσω ότι υπέβαλλα τον εαυτό μου , σε αυτήν την διαδικασία , θα πρέπει να νοήσω και το αίτιο / αίτια , που με οδήγησαν να το πράξω .

ΝΟΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ Η ΑΣΤΕΙΡΕΥΤΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΗ , ΝΑ ΕΝΩΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΔΥΝΑΜΗ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 12:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ψηλέ έγραψες :
quote:

Εγώ, πάντως, όσες φορές κι αν προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου, τα συνειδητά και τα υποσυνείδητα, ότι είμαι ο Αϊνστάιν ποτέ μου δεν μου βγήκε ρε μαμώτο.
Ξέρεις πόσες φορές το επανέλαβα;;; Πάντα το ίδιο, τίποτα, τζίφος!!
Ποτέ δεν κατάφερα να φτιάξω κανέναν καινούργιο νόμο.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ?


Μήπως δεν είσαι χριστιανός αλλά "χριστιανός";

Αν κάνω λάθος , τότε βρες το θάρρος να γράψεις δημόσια , με ποιον τρόπο στην καθημερινότητά σου , ακολουθείς τον νόμο , ( διδασκαλία ) του Ιησού χριστού .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 12:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dying_Incubus έγραψες :
quote:

Είναι κρίμα λοιπόν για όσους δίνουν τόσο μεγάλη έμφαση σε αυτό και μόνο...



Είναι κάτι περισσότερο :
ΑΔΙΚΟΥΝΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ και αυτό δείχνει ότι τον αγνοούνε .

κρίμα ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 13:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για μένα, δε θεωρώ ότι βίωμα είναι π.χ. "να δω το Χριστό φαντάρο" και να το πω
Στην ουσία, δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως το εννοείς να μαρτυρήσει κάποιος δημόσια για ένα βίωμα που είχε... Μπορείς να μαρτυρήσεις με λόγια το πραγματικό βίωμα; Η ίδια η ζωή σου, τα έργα σου είναι η μαρτυρία και όχι τα λόγια.



Αν η ίδια η ζωή μου και τα έργα μου πολύτροπη amalia , είναι η μαρτυρία , τότε τα λόγια μου θα βρούνε την δύναμη , να απεικονίσουμε ( τουλάχιστον ) ένα μέρος αυτής της μαρτυρίας και εδώ μέσα σε αυτόν τον εσωτερικό χώρο .

Συμφωνείς ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 14:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι κάτι περισσότερο :
ΑΔΙΚΟΥΝΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ και αυτό δείχνει ότι τον αγνοούνε .

κρίμα ...


Ακριβώς, φίλε μου!
Και δυστυχώς αυτό συμβαίνει πάρα πολύ στις μέρες μας.
Να δίνουμε πολλή μεγάλη έμφαση στο περιτύλιγμα ενώ είτε δεν προχωρούμε στην ουσία είτε δεν ενδιαφερόμαστε τόσο πολύ για αυτήν.
Το όλο θέμα έχει να κάνει με την εμβάθυνση που είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε ή όχι.

Αν μπορούμε να διακρίνουμε κάτω από την επιφάνεια, τότε θα μείνουμε ελάχιστα ή και καθόλου σ' αυτήν.
Όταν δε μπορούμε να διακρίνουμε, τότε θα περιστρεφόμαστε συνεχώς γύρω από τις μορφές καθεαυτές.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 14:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!


quote:
alfa-omega: Ας θεωρήσουμε ότι υφίσταται μία δύναμη , που υπερβαίνει τις αντιλήψεις όλων μας .

Αυτό είναι το πρώτο βήμα που έκανες alfa-omega, πως έφτασες σ’ αυτό το βήμα? Και ποια ήταν η θεωρεία σου για αυτήν την δύναμη πριν σου αποκαλυφθεί?


quote:
alfa-omega: Αυτή η θεώρηση για να εφαρμοστεί στην πράξη και να την εμπεδώσει κάποιος όσο περισσότερο γίνεται , θα πρέπει να πειραματιστεί ο θεωρών με αυτήν την δύναμη .

Και αυτό είναι το δεύτερο σου βήμα: το Πείραμα! Συμφωνα με την θεωρεία σου για αυτήν τη δύναμη προχώρησες στο δεύτερο βήμα. Μπορείς να μου πεις πως έγινε το Πείραμα?


Στην ερώτηση μου: «Τι σου αποκάλυψε αυτή η θεία δύναμη?» απαντάς:

quote:
alfa-omega: Ότι ο πλανήτης γη είναι εκπαιδευτικός τόπος για όλες τους θνητούς και ότι μία εγκόσμια ζωή επαρκεί για να τελειώσει κάποιος με επιτυχία την εκπαίδευσή του .

Πρώτα θα ήθελα να σε ρωτήσω, με ποιο τρόπο σου αποκαλύφθηκε η Θεία Δύναμη? Εσύ τι ζήτησες να σου αποκαλύψει αυτή η Θεία Δύναμη? Πόση ώρα κράτησε η επικοινωνία σου με την Θεία Δύναμη? Μέρος της εκπαίδευσης είναι και το Κακό, η πείνα, η μιζέρια, ο πόλεμος? Ποιος ορίζει αυτήν την εκπαίδευση? Και αν κάποιος δεν θα τελειώσει με επιτυχία τι θα γίνει?

quote:
alfa-omega: Το άπειρο και το άχρονο ,

Τι σου είπε αυτή η Θεία Δύναμη για το άπειρο και το άχρονο? Και με ποιο τρόπο σου τα είπε?


quote:
alfa-omega: Όταν τελειώσει ο βιολογικός κύκλος μας και τον κλείσει επίσημα ο θάνατος , θα πρέπει η ελπίδα για μία συνένωση μαζί της να μετατραπεί , σε πίστη .

Ποιος όριζε τον βιολογικό κύκλο? Τι είναι ο θάνατος?

Ελπίδα και πίστη, αυτά σου ζήτησε η Θεία Δύναμη? Ελπίδα και πίστη για ποιο λόγω, αφού έχεις επικοινωνία με την Θεία Δύναμη θα σου αποκαλύψει τι θα γίνει. Απλά τα πράγματα, έτσι δεν είναι? Αλήθεια, η Θεία Δύναμη σου αποκαλύπτει αυτά που θες εσύ η αυτά που θέλει Εκείνη?


quote:
alfa-omega: Επικαλείσαι την θεία δύναμη ( όσο αστείο και αν διαβάζεται )

Αστείο δεν είναι αλλά δεν ξερω αν είναι τραγικό γιατί δεν γνωρίζω με ποια Θεία Δύναμη επικοινωνείς???!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 14:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε el.elyon, μήπως είσαι δημοσιογράφος?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 15:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε el.elyon, μήπως είσαι δημοσιογράφος?


In anticipation of my resurrection...



Μαθητής του Χατζηνικολάου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 16:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλέ έγραψες :

quote:

Εγώ, πάντως, όσες φορές κι αν προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου, τα συνειδητά και τα υποσυνείδητα, ότι είμαι ο Αϊνστάιν ποτέ μου δεν μου βγήκε ρε μαμώτο.
Ξέρεις πόσες φορές το επανέλαβα;;; Πάντα το ίδιο, τίποτα, τζίφος!!
Ποτέ δεν κατάφερα να φτιάξω κανέναν καινούργιο νόμο.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ?

Μήπως δεν είσαι χριστιανός αλλά "χριστιανός";

Αν κάνω λάθος , τότε βρες το θάρρος να γράψεις δημόσια , με ποιον τρόπο στην καθημερινότητά σου , ακολουθείς τον νόμο , ( διδασκαλία ) του Ιησού χριστού .



Φίλε alfa-omega,
Η ζωή ενός Χριστιανού διέπεται από κάποιους «κανόνες» και ένα «τυπικό» που έχει οριστεί, στο πέρασμα των αιώνων, από την Εκκλησία του Χριστού, εντός της οποίας, Εκκλησίας, πρέπει να ζει ο Χριστιανός.
Δεν νοείται Χριστιανός εκτός της Εκκλησίας. Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξουν, καλοί, αγαθοί, γλυκοί, ……. άνθρωποι εκτός της Εκκλησίας, αλλά όχι Χριστιανοί.

Δεν φτάνει μόνο κάποιος, που θέλει να λέγεται Χριστιανός, να επικεντρώνεται μόνο στο «τυπικό» του Χριστιανισμού και να του ξεφεύγει η ουσία.
Ο Χριστιανός πρέπει και να ζει, καθημερινά, ως Χριστιανός. Πώς όμως;
Πιστεύω πως Πρώτος που έδειξε τον τρόπο είναι ο ίδιος ο Ιησούς.
Επειδή όμως αυτός είναι Θεός και πολύ συχνά ο άνθρωπος το γεγονός αυτό, της θεότητας του Ιησού, το χρησιμοποιεί ως «άλλοθι» για να δικαιολογήσει την αδυναμία του και την άρνησή του να «συμμορφωθεί», υπάρχουν και οι Άγιοι.
Οι Άγιοι είναι άνθρωποι σαν και εμάς, οι οποίοι τα κατάφεραν, έστω μερικώς, και αυτοί αποτελούν απτά παραδείγματα ανθρώπων, με πάθη και αδυναμίες, οι οποίοι κατάφεραν να ζήσουν κατά Χριστώ.

Αγώνας είναι ο δρόμος προς την κοινωνία με το Θεό. Κι αν πέσεις χιλιάδες φορές, άλλες τόσες πρέπει να σηκωθείς και να πας μπροστά.

Όλα αυτά όμως ισχύουν για ανθρώπους που έχουν την ελπίδα τους στην αιώνιο ζωή. Τα παραπάνω δεν έχουν καμιά απολύτως σημασία για ανθρώπους στους οποίους τους έχουν κλέψει την ελπίδα αυτή και το μόνο που γνωρίζουν είναι το «δεν κάνω στον άλλο ό, τι δεν θέλω να κάνει και αυτός σε εμένα».
Ο Χριστιανός όμως πιστεύει στο «κάνε στον άλλο ότι θα ήθελες να κάνει και αυτός σε σένα».

- - - - - - - -
Όσον αφορά το παράδειγμα με τον Ανιστάιν, το ανέφερα γιατί πολλοί πιστεύουν, χωρίς να έχουν καμιά απόδειξη στα χέρια τους, πως, π.χ., την επικοινωνία που ανέφερες εσύ με το θείο, την παρήγατε μόνο και μόνο το κεφάλι σου.
Πολλοί, πάλι, πιστεύουν πως μόνο και μόνο με τη θέλησή μας μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα γιατί ενεργοποιούνται κάποια κέντρα, άγνωστα ακόμη και σε επιστήμονες, τα οποία έχουν τεράστιες δυνάμεις (άγνωστες και αυτές στους επιστήμονες).

Το παράδειγμα με το γάιδαρο το είχε πει ο συχωρεμένος Πάτερ Επιφάνιος σε μια συζήτηση με κάποιον άθεο που προσπαθούσε να τον πείσει για τις υποτιθέμενες, ανεξάρτητες, δυνάμεις του μυαλού. Του είπε, λοιπόν, «πώς τότε και εσύ αν σκεφτείς με δύναμη και το θελήσεις μπορεί να γίνεις και γάιδαρος;»

Τα σχετικά περί «άγνωστων δυνάμεων του εγκεφάλου» είναι ένα εύκολο και γρήγορο καταφύγιο των αρνητών του Θεού.

Τώρα, όσον αφορά εμένα, τι να σου πω;
Αγώνα κάνω. Ελπίζω μόνο πως όταν έλθει η ώρα μου να είμαι όρθιος.

Φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ έγραψες:
quote:

Τώρα, όσον αφορά εμένα, τι να σου πω;
Αγώνα κάνω. Ελπίζω μόνο πως όταν έλθει η ώρα μου να είμαι όρθιος.

Φιλικά.


Ε ..αυτόν τον αγώνα , σου ζήτησα να δημοσιεύσεις .
Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός .
Η ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ?

Δεν επιμένω άλλο .
Ευχή σου δίνω να καταφέρεις να μείνεις όρθιος ,
την κατάλληλη στιγμή .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Δεν νοείται Χριστιανός εκτός της Εκκλησίας. Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξουν, καλοί, αγαθοί, γλυκοί, ……. άνθρωποι εκτός της Εκκλησίας, αλλά όχι Χριστιανοί.


Και αυτό δε φτάνει, ψηλέ;
Αν είσαι άνθρωπος με αγαθές προθέσεις και πράξεις( κατά το δυνατόν ) και έχεις ήσυχη τη συνείδηση, δεν είσαι σε καλό δρόμο;

Γιατί πρέπει να είσαι και χριστιανός;

Άλλωστε, δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που ζεί με βάση τους χριστιανικούς κανόνες, εντός ή εκτός εκκλησίας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Μαθητής του Χατζηνικολάου!



Πήγαινε στην ενότητα θεμάτων ,επέλεξε ΨΥΧΗ και ρίξε μια ματιά στο θέμα με τίτλο ΚΑΡΜΑ .

Σου έχω ετοιμάσει καινούργιο υλικό , για το καινούργιο σου ρεπορτάζ .


Και εγώ επίσης πάντα φιλικά . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy