ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Χωρίς να ακουμπάω . . . . . . . . . .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 02:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στα Λινκς που παρεθεσα,δεν ηταν μονο βιντεακια του youtube Medtech,ηταν και επισημες πηγες,οπως η Wikipaideia,που αναφερονται στην ΤΗΛΕΚΙΝΗΣΗ και ΨΥΧΟΚΙΝΗΣΗ,οροι που ακουγονται συχνα στα βιντεακια.Θα ηταν φρονιμο,να μην εκμηδενισουμε και την αξιοπιστια της Διαδυκτιακης αυτης Εγκυκλοπαιδειας.

H wikipaidia δεν είναι επισημη πηγη.Επισημη πηγη θα ηταν μια επιστημονικη μελετη δημοσιευμενη σε καποιο εγκυρο επιστημονικο αναγνωρισμενο περιοδικο.

quote:

Σε αυτο το βιντεακι,οπου παρατιθενται αποσπασμα απο ντοκυμανταιρ,που αξιζει ολοι να δειτε,(δυστυχως ειναι στα γερμανικα)αναφερεται οτι η Κουλαγκινα εκανε επιδειξη των δυνατοτητων της,μπροστα σε ομαδα 40 κορυφαιων επιστημονων(μεταξυ τους και δυο με Νομπελ),κανενας δεν την αμφισβητησε,αλλα δυστυχως δεν καταφεραν να εξηγησουν επιστημονικα πως το εκανε.Αναμεσα σε αλλους δινουν συνεντευξη στο βιντεο,ο Dr.Ryschkow του Πανεπιστημιου του Lomonossow,και ο Μαριος Βαρβογλης απο το Institut Metapsychique Internationale του Παρισιου(Ναι,ναι...την ωρα που καποιοι εδω προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν υπαρχει ψυχοκινηση, οπως και μεταφυσικη γενικα,στο εξωτερικο μελετουνται τα φαινομενα αυτα σε ινστιτουτα!!).Οι ειδικοι,που την εξετασαν αν και δεν μπορεσαν να βγαλουν σαφη συμπερασματα για το μαγνητισμο που εξεπεμπε,διαπιστωσαν οτι η καρδια της αγγιζε τους
240 παλμους το λεπτο,ενω φαινονταν ολοφανερα οτι στην προσπαθεια να μετακινησει τα μικρα αντικειμενα κουραζονταν υπερβολικα και ιδρωνε.

Και εγω μπορω να κανω ένα βιντεο και να καταπληξω ολους με τις τρομερες μου ικανοτητες και να παραθεσω και εκατονταδες μαρτυριες από επιστημονες ότι δεν εκανα κανενα ειδους κολπο…

Όταν γινονται πειραματα σε τετοιου ειδους αντικειμενα πρεπει να εχεις μαζι σου και έναν ταχυδακτυλουργο.Ο Uri Geler καταφερε και ξεγελασε τους επιστημονες (φυσικοι ηταν αν θυμαμαι καλα) που τον εθεσαν σε δοκιμασια αλλα όχι τον εμπειρο σε ταχυδακτυλουργικα κολπα James Rhandi.

Η κυρια αυτή μπορει να εκανε διαφορα κολπα ικανα να ξεγελασουν αμαθεις σε αυτά επιστημονες.Μπορει να ηταν νομπελιστες αλλα στα κολπα παραμενουν ανιδεοι (καποτε πρεπει να κανω εκεινο το αφιερωμα στα διαφορα τρυκ που χρησιμοποιουν οι πνευματιστες…).

quote:

(Ναι,ναι...την ωρα που καποιοι εδω προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν υπαρχει ψυχοκινηση,οπως και μεταφυσικη γενικα,στο εξωτερικο μελετουνται τα φαινομενα αυτα σε ινστιτουτα!!).

To ξερω ότι υπαρχουν ινστιτουτα και προγραμματα.Το PEAR ηταν (τερματιστηκε προσφατα) ένα αδρα χρηματοδοτουμενο από ιδιωτικα κεφαλαια προγραμμα μελετης φαινομενων PSI (κυριως της επιδρασης της «νοητικης δυναμης» πανω στις μηχανες) στο πανεπιστημιο του PRINCETON των ΗΠΑ που επι 27 και πλεον χρονια εκπόνησε παμπολα πειραματα προσπαθωντας εις ματην να αποδειξει ότι υπαρχει τηλεκινηση…

quote:

!!).Οι ειδικοι,που την εξετασαν αν και δεν μπορεσαν να βγαλουν σαφη συμπερασματα για το μαγνητισμο που εξεπεμπε,διαπιστωσαν οτι η καρδια της αγγιζε τους
240 παλμους το λεπτο,ενω φαινονταν ολοφανερα οτι στην προσπαθεια να μετακινησει τα μικρα αντικειμενα κουραζονταν υπερβολικα και ιδρωνε.

Αυτό δεν σημαινει ότι τα αντικειμενα μετακινηθηκαν με…νοητικες δυναμεις.Ταχυκαρδια και ιδρωτας μπορει να προκληθει απο διαφορες αιτιες...

Επειδη ειπες οτι εμεις προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι δεν υπαρχει τηλεκινηση...Δεν βρισκομαστε σε πολεμο με σενα.Σου λεμε οτι υπαρχουν απολυτως φυσικες εξηγησεις για τα φαινομενα που βιωσες.Επειδη το βαρος της αποδειξης πεφτει σε αυτο που κανει τον ισχυρισμο.Κανε εγκυρα πειραματα που να αποδεικνουν την ιδιοτητα σου αυτη και πεισε.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 02:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκτός θέματος: Ο τύπας που έλεγε ότι μπορούσε να βάλει το χέρι του σε καυτό νερό που κρύφτηκε;;;

Για τον Panos λες που ισχυριζοταν οτι με μεταβολη της συνειδησης μπορεις να μεταβαλεις την πραγματικοτητα και εφερε σαν αποδειξη (αναμεσα σε αλλες "αποδειξεις" της κακιας ωρας) μια ανεκδοτη ιστορια για ενα παιδακι που επειδη ειχε μεγαλωσει με τα πιθηκια,δεν ηξερε οτι το νερο καιει,και οταν εβαλε το χερι του σε βραστο νερο δεν επαθε τιποτα?

Απεφυγε να θεσει εαυτον στην δοκιμασια αυτη...

Επισης δεν μας απαντησε ποτε μα ποτε,γιατι καιγονται τα νηπια που δεν γνωριζουν οτι το ματι της κουζινας καιει,οταν βαζουν το χερι τους στο ματι....

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 03:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> > Δεν υπάρχει καμία τεχνική περπατήματος, ώστε να μη καείς.

> Τεχνικη περπατηματος για να μη καεις:περπατας προσεκτικα

Στα σεμινάρια δεν υπάρχει καμία τεχνική περπατήματος λέω. Λειτούργα.

> ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΗΔΕΣ ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ?

Γιατί δεν το δοκιμάσαμε ακόμα. Τόσο απλά. Μέχρι να το δοκιμάσουμε, μη μιλάς καθόλου.

Σιγά μη καιγόταν στα σβησμένα κάρβουνα. Στη στάχτη περπατάνε!

Πότε θα πας στο χωριό των αναστενάρηδων, να μας κάνεις μια επίδειξη στα πραγματικά αναμμένα κάρβουνα;

Όπως έλεγες εσύ σε κάποιον άλλο να βάλει το χέρι στο καυτό νερό για να αποδείξει αυτό που λέει, έτσι σου λέω κι εγώ να βάλεις το πόδι σε αναμμένα κάρβουνα για να αποδείξεις ότι δεν καίγεσαι. Οι αντισυμβατικές θέσεις θέλουν και δυνατές αποδείξεις, είπαμε.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 08:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gentleman,
Mε το Ε κεφαλαίο και 10 θαυμαστικά...
Βλέπεις δεν νομίζω να υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι οι οποίοι να εφαρμόζουν τις επιστημονικές τους γνώσεις σχεδιάζοντας μηχανήματα, τα οποία πουλούνται σε όλη την Ελλάδα...
Τεχνική περπατήματος υπάρχει στην πυροβασία, αυτό πρέπει (μπορείς) να το δεις στους αναστενάρηδες τους δικούς μας και είναι το ίδιο περίπου με το περπάτημα ορισμένων ζώων (και δη σταυροειδών) στις ερήμους της γης... Η μουσική δεν είναι μόνο για τον εκστασιασμό αλλά και να δίνει τον ρυθμό για το βηματισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 08:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί νομίζω ότι το έχω ξαναδεί αυτό το έργο πολλές φορές στο παρελθόν?

Μπαίνει ένα νέο μέλος και καταθέτει κάτι που - κατ' αυτόν - βίωσε ή νομίζει ότι βίωσε.
Το γεγονός αυτό μπορεί να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, μπορεί κι όχι.
Μπορεί να υπάρχει η πιο λογική εξήγηση για αυτό, μπορεί να ισχύει και το πιο εξωπραγματικό γεγονός του αιώνα.
Η medtech, για παράδειγμα, κατέθεσε την άποψη της στις 18/06/2007, 21:41:32 κι ούτε προσέβαλε τον θεματοθέτη, ούτε τον ειρωνεύτηκε.

Δεν είδα πουθενά να αναφέρει ο clon8 ότι είναι τηλεκινητικός - παρόλο που ρωτάει πως αναπτύσσεται αυτή η δύναμη αν υπάρχει - αλλά ανέφερε 2 περιστατικά τα οποία του προξένησαν εντύπωση.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν προς τι η ειρωνία και τα συναφή.
Και μη μου πείτε ότι η αντίθετη γνώμη θεωρείται ειρωνία κτλ.
Υπάρχουν 1002 τρόποι για να εκφράσουμε μια αντίθετη γνώμη χωρίς να ειρωνευτούμε έναν συνάνθρωπο μας.
Όταν μάλιστα συμμετέχουμε σε μια δημόσια συζήτηση όπου συμμετέχουν τόσοι άλλοι άνθρωποι και μας διαβάζουν αρκετοί άλλοι άνθρωποι οι οποίοι δεν συμμετέχουν ενεργά ως μέλη, απαιτείται προσοχή στο πως συνομιλούμε με τον άλλον.
Τουλάχιστον, ας βρούμε τι οφέλη θα αφήσει κάτι τέτοιο σ' εμάς τους ίδιους σε ατομικό επίπεδο...
Αν δε μπορούμε να επικοινωνήσουμε με αλληλοσεβασμό, αλληλοκατανόηση κι εκτίμηση προς την προσωπικότητα του άλλου τι κάνουμε εδώ?

Διαβάζω επίσης το μήνυμα του Philolaos στις 19/06/2007, 22:15:34 ο οποίος αναφέρει μεταξύ άλλων:

quote:
Εμενα φιλε Clon8 μου τυγχανει η μου φαινεται το αλλο.Να πεφτει η ματια μου πανω στο δεικτη των δευτερολεπτων του ρολογιου μου(του χεριου),και να νομιζω οτι ακινητοποιειται για περισσοτερο απο ενα δευτερολεπτο.

(Τα bold δικά μου)

Ακολουθεί αμέσως μετά το μήνυμα του gigenis στο οποίο αναφέρεται:

quote:
θα ηθελα να κανουμε κατι πολυ απλο
να βρεθουμε
εσυ εγω η medtech και μια επιτροπη απο το εσωτερικα και να κοιταξεις ενα ρολοι και να σταματησεις τον δεικτη

αν το κανεις τοτε θα με γιαουρτωσεις αν δεν τα καταφερεις τοτε θα σε γιουρτωσω
τι λες δεχεσε;


Και στις 20/06/2007, 16:51:11:

quote:
οταν μου λεει ο αλλος οτι κυτουσε το ρολοι και οι δεικτες σταματουσαν και το καταφερνε αυτο με την σουπερ ντουπερ δυναμη που εχει και οτι δεν εχει καμια σημασια οτι η μπαταρια ηταν πεσμενη τι περημενεις;

Είδες πουθενά, gigenis, να αναφέρει ο Philolaos ότι μπορεί να σταματάει τον δείκτη του ρολογιού κατά βούληση?
Είδες να προσπαθεί να πείσει κάποιον ότι κατέχει κάποια τέτοια δύναμη ώστε να πρέπει να υποβληθεί σε κάποιο πείραμα για να αποδείξει ότι αυτό που λέει είναι αλήθεια?
Δεν το καταλαβαίνω αυτό!
Αν εγώ πω ότι νομίζω πως εχθές το βράδυ νομίζω ότι πέταξα, θα πρέπει να σου αποδείξω εσένα κάτι?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 11:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H wikipaidia δεν είναι επισημη πηγη.Επισημη πηγη θα ηταν μια επιστημονικη μελετη δημοσιευμενη σε καποιο εγκυρο επιστημονικο αναγνωρισμενο περιοδικο.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τη medtech εδώ. Παρά το ότι πολλές πληροφορίες που θα βρει κανείς στη Wikipedia είναι σωστές, υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα: μπορεί ο καθένας να συνεισφέρει και η συνεισφορά του δεν ελέγχεται από κανένα έγκυρο φορέα. Τα πάντα επαφίονται στη διαδικτυακή κοινότητα, με τους προφανείς κινδύνους που αυτό συνεπάγεται για τη διάδοση της έγκυρης γνώσης ειδικά σε θέματα που επιδέχονται αμφισβήτηση.

Έχω δει περιπτώσεις στο παρελθόν που κάποια παιδάκια (κυριολεκτικά ή μεταφορικά, δεν ξέρω) έκαναν κατάχρηση αυτής της ελευθερίας και έγραψαν σε κάποιες σελίδες κυριολεκτικά ό,τι νά 'ναι. Το πρόβλημα κάποια στιγμή διορθώθηκε αλλά για σκεφτείτε τι θα γινόταν αν κάποιος βασιζόταν σε ό,τι διάβαζε εκεί χωρίς να γνωρίζει το αντικείμενο και όντας σίγουρος ότι μαθαίνει από έγκυρη πηγή, πριν γίνουν οι διορθώσεις.

Το συμπέρασμα είναι ότι καμμιά σοβαρή προσέγγιση ενός θέματος δεν μπορεί να έχει ως αναφορά τη Wikipedia.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 11:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Αναστενάρης" χωρίς εκπαίδευση και έκσταση: Εγκαύματα (πχ Δρούζα).


Τι είναι η/τα Δρούζα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 16:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδες πουθενά, gigenis, να αναφέρει ο Philolaos ότι μπορεί να σταματάει τον δείκτη του ρολογιού κατά βούληση?


γιανα δουμε το μηνυμα του χωρις περικοπες

quote:
Εμενα φιλε Clon8 μου τυγχανει η μου φαινεται το αλλο.Να πεφτει η ματια μου πανω στο δεικτη των δευτερολεπτων του ρολογιου μου(του χεριου),και να νομιζω οτι ακινητοποιειται για περισσοτερο απο ενα δευτερολεπτο.Ειμαι σιγουρος οτι αυτο συμβαινει γιατι ο χρονος αυτος της στασιμοτητας εχω την εντυπωση (η ετσι ειναι)οτι ειναι υπερβολικα μεγαλυτερος απο 1 δευτερολεπτο.Μια φορα μαλιστα μολις επεσε η ματια μου πανω του ο δεικτης σταματησε κυριολεκτικα.Ενταξει,η μπαταρια ηταν καπως παλια,αλλα μετα απο λιγο,αφου το πειραξα λιγο ξαναλειτουργησε με την ιδια μπαταρια, για τουλαχιστον μια βδομαδα χωρις διακοπες.Επειτα σταματησε.

quote:
Δεν είδα πουθενά να αναφέρει ο clon8 ότι είναι τηλεκινητικός


για δες καλυτερα


quote:
clon8
Δεν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομύριο να ακουμπούσα κάποιο άκρο στα drums ,το θυμάμαι σαν τώρα. Και δεν μπορεί να ήταν μικροσεισμός γιατί για περίπου ενάμισυ λεπτό, "έπαιζα" με το ταμπούρο(εννοώ το κουνούσα χωρίς να το ακουμπάω.

τι λες ρε παιδι μου
επαιζε χωρις να το ακουμπα
λοιπον τι εχεις να πεις συντονιστα;;


quote:
clon8
gigenis: ...απλά....ανόητος..

μονο που αυτος ο ανοητος καταλαβε οτι το ρολοι σταμτησε λογο μπαταριας και οχι λογο σουπερ ντουπερ δυναμεων

τωρα δεν ξερω τι ειναι χειροτερο να εισαι ανοητος;
η ο ανοητος να καταλαβενει περισοτερα απο εσενα;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 22:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενη
Και εγω,και ο Clon8,ΔΕΝ ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΗΛΕΚΙΝΗΤΙΚΟΙ,απλα περιγραψαμε τις εμπειριες μας,και τις εντυπωσεις που πηραμε απ'αυτες.Οτι εγινε με το ρολοι ειτε με το ταμπουρο,δεν εγινε ηθελλημενα(σ'εμενα τουλαχιστον),αλλα σε μια τυχαια στιγμη.Εγω τουλαχιστον ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΑ,δεν σκοπευσα να σταματησω τον ΔΕΙΚΤΗ,ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ που πρεπει να ειναι και ο πιο επηρρεπης σε ενα πιθανο μαγνητισμο.Επισης αναφερα,την εντυπωση που πηρα της στασιμοτητας του δεικτη,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΩΝ 2(ΔΥΟ)ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ. Μολις τωρα ρωτησα και τον αδερφο μου,αν εχει αισθανθει και αυτος μια πιθανη στασιμοτητα ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ,και μου απαντησε θετικα. Δοκιμασε το και συ,ισως να το νιωσεις ,και να βγεις για λιγο απ'το σκοταδι της αυταπαρνησης που ζεις.

ΥΓ.Νομιζω η εμπειρια μου,τωρα με καποιες λεξεις στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ ,εγινε σαφεστερη.Διαβαζε προσεκτικοτερα τα ποστ των αλλων,γιατι στο τελος στο "απλα ανοητος" θα συμφωνησω με τους αλλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 22:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σιγά μη καιγόταν στα σβησμένα κάρβουνα. Στη στάχτη περπατάνε!

Τα καρβουνα δεν ειναι σβησμενα αλλα καλυπτωνται απο στρωμα στακτης που τα κανει να μοιαζουν σβησμενα.

quote:

Όπως έλεγες εσύ σε κάποιον άλλο να βάλει το χέρι στο καυτό νερό για να αποδείξει αυτό που λέει, έτσι σου λέω κι εγώ να βάλεις το πόδι σε αναμμένα κάρβουνα για να αποδείξεις ότι δεν καίγεσαι. Οι αντισυμβατικές θέσεις θέλουν και δυνατές αποδείξεις, είπαμε.

Θετω τις εξης προυποθεσεις:

1.Να λαβω την καταλληλη εκπαιδευση καρβουνοπερπατηματος απο ειδικους στην θρακα συμφωνα με τους κανονες της φυσικης.

Να εχουμε μαζι:

α)κουτι α' βοηθειων και ενα κουβα με νερο
β)μερικες μπριζολες για να ψησουμε μετα

2.Να προηγηθει ή να συμβει ταυτοχρονα εμβαπτιση του ποδαριου του σουπερ ντουπερ "ατρωτου εξαιτιας της εκστασης που βρισκεται" αναστεναρη σε κοχλαζον νερο θερμοκρασιας 100 βαθμων τουλαχιστον.Να ληφθουν μετρα προηγουμενως ωστε να αποτραπει η πιθανοτητα επαλειψης του εν λογω ακρου σε καποια θερμομονωτικη παστα...

quote:

Τεχνική περπατήματος υπάρχει στην πυροβασία, αυτό πρέπει (μπορείς) να το δεις στους αναστενάρηδες τους δικούς μας και είναι το ίδιο περίπου με το περπάτημα ορισμένων ζώων (και δη σταυροειδών) στις ερήμους της γης.

Εννοεις σαυροειδων φιλτατε OANNHSEA.

Οντως αν δεις πως πατανε τα σαυρακια πανω στην καυτη αμμο της ερημου εχουν ενα βηματισμο που παρουσιαζει καταπληκτικη ομοιοτητα με τον βηματισμο των αναστεναρηδων.

quote:
Είδες πουθενά, gigenis, να αναφέρει ο Philolaos ότι μπορεί να σταματάει τον δείκτη του ρολογιού κατά βούληση?

Ελα τωρα Incubus,δεν το δηλωνει αμεσα αλλα εμμεσα!Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια?

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 21/06/2007 23:24:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 22:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γηγενη
Και εγω,και ο Clon8,ΔΕΝ ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΗΛΕΚΙΝΗΤΙΚΟΙ,απλα περιγραψαμε τις εμπειριες μας,και τις εντυπωσεις που πηραμε απ'αυτες.


quote:
Δοκιμασε το και συ,ισως να το νιωσεις ,και να βγεις για λιγο απ'το σκοταδι της αυταπαρνησης που ζεις.

το τι νιωθεις,με το τι πραγματικα συμβαινει ειναι δυο εντελως διαφορετικες καταστασεις
ετσι οταν εχεις πιει νιωθεις τον κοσμο να γυρνα
αν επιμενεις να λες οτι ο κοσμος γυρνα και να αποκαλεις κολημενους και οτι ζουν στο σκοταδι της αυταπαρνησης τα ατομα που σου λενε
οτι δεν γυρνα ο κοσμος τοτε δεν μπορω να κανω κατι αλλο

καλη σου νυχτα και καλο ξημερωμα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 23:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι η/τα Δρούζα;


Δρουζα η:Μορφη ζωης,με προτιμηση στο υπερφυσικο,τις εναλλακτικες θεραπειες και τις συνταγες μαγειρικης.

Φυσικο περιβαλλον,η οθονη της τηλεορασης.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 23:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το τι νιωθεις,με το τι πραγματικα συμβαινει ειναι δυο εντελως διαφορετικες καταστασεις

So true...

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 03:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΑΝΝΗΣΕΑ, το Ε είναι το δελφικό Ε. Φίλε μου, να σου πω το παράπονό μου. Πως θα είναι αν πάω εγώ στην Medtech και της κάνω διαλέξεις περί HIV και AIDS; Έκαστος στο είδος του. Όταν μιλάμε έξω από την ειδικότητά μας, αναγκαστικά πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί. Δεν είναι δυνατόν να το παίζουμε αυθεντία έξω από την κατάρτισή μας.

Εκτός έδρας δηλαδή, το πολύ πολύ να πούμε: medtech, μήπως κάνεις λάθος για τον HIV? Για κοίτα πάλι τα στοιχεία. Και να στηριχτούμε στην ειλικρίνειά της.

Η θλιβερή αλήθεια είναι ότι σε έχω δει να γράφεις κάτι που μοιάζει με δικό σου κατασκεύασμα, δηλαδή δικό σου ψέμα για να υποστηρίξεις κάτι που θεωρείς σωστό. Θυμάσαι τι έγραψες για τα χρώματα στον Άρη; Κάτι για ρύθμιση της κάμερας... Για σκέψου το λίγο. Αν είναι να γράφουμε δικά μας ψέματα για να πάρουμε πόντους, είναι κουβέντα αυτή; Να σε χειροκροτήσουμε είναι το ζητούμενο, ή να μάθουμε και να μάθεις;

Καλοπροαίρετα στο λέω φίλε μου. Αυτό είναι το παράπονό μου.

Μπορεί να σε χειροκροτεί ας πούμε ο Krios, αλλά αν αυτό προκύπτει από δούλεμα τότε τι αξία έχει; Εγώ θα ήθελα να μου πει μπράβο κάποιος στον τομέα μου, από εκεί μετράει το μπράβο. Γιατί βασίζεται σε πραγματικά επιτεύγματα, όχι στη δημιουργία εντυπώσεων με πολλές τεχνικές λέξεις.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 22/06/2007 04:19:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 04:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Τεχνική περπατήματος υπάρχει στην πυροβασία, αυτό πρέπει (μπορείς) να το δεις στους αναστενάρηδες

Μπήκα στον κόπο να γράψω για τα σεμινάρια και είναι σαν να μην έγραψα τίποτα.

Δεν με πιστεύεις ότι δεν διδάσκεται κανένας τρόπος περπατήματος στα σεμινάρια;

Από σεμινάριο είδα βίντεο ανθρώπου να περπατάει ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ και αποφασιστικότητα πάνω σε σχεδόν κόκκινα κάρβουνα, σαν να θέλει να τα λειώσει. Έψαχνα να το βρω στο youtube δεν το βρίσκω. Μπορεί να το βρώ κάποια στιγμή.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 04:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Δρούζα αποκάλυψε ότι όταν ήταν έγγυος πήγε σε σεμινάρια προσωπικής ανάπτυξης (franchise του Tony Robbins;) με αποκορύφωμα την πυροβασία. Από όλους όσους πήγανε, δεν κάηκε κανείς. Μόνο η Δρούζα.

Ίσως υπάρχει κάποιος μηχανισμός προστασίας, πχ υπερβολική εφίδρωση κάτω από τις πατούσες ή υπερβολική κυκλοφορία του αίματος, που ενεργοποιείται μόνο στην κατάλληλη κατάσταση, και δη έκσταση. Δηλαδή δεν είναι μεταφυσικό με την έννοια που δίνει ο "λαος", αλλά απλά ανεξήγητο με την μέχρι τώρα επιστήμη, εξηγήσιμο με την μελλοντική ίσως επιστήμη.

Για μένα όλα έτσι είναι, δεν υπάρχει μεταφυσικό με την έννοια που δίνει ο λαός. Υπάρχουν μόνο όρια στην επιστήμη κάθε εποχής, και ίσως και όρια στις νοητικές δυνατότητες του ανθρώπου. Αλλά επειδή δεν θα καταλάβει ποτέ ο άνθρωπος ένα φαινόμενο, δεν πάει να πει πως δεν υπάρχει επιστήμη για αυτό. Απλά μπορεί να είναι επιστήμη για ανώτερα όντα, εξελιγμένα σε άλλους πλανήτες.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 07:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gentleman
α)μπορείς να μου θυμίσεις το θέμα με τα χρώματα του Άρη;
β)Άσε τα σεμινάρια στην άκρη - μιλάω για τους πραγματικούς πυροβάτες στον Λαχανά. Βρες ένα βίντεο τους και πρόσεξε το καλά, πρόσεξε την μουσική και τον βηματισμό τους...
γ) Υπάρχει κάτι το οποίο δεν υπόκειται στις φυσικές επιστήμες; Ακόμα και η ιατρική βασίζεται πάνω στην λογική και στις φυσικές επιστήμες π.χ. χημεία. Μπορεί να μην ξέρω ιατρική, ΑΛΛΑ ξέρωντας τις βάσεις μπορώ να πάρω βιβλία και να την καταλάβω - δεν γίνομαι γιατρός, αλλά ξέρω και μπορώ να αντιληφθώ ποιός λέει ψέματα και αλήθεια πάνω στα ιατρικά θέματα.

Εκεί είναι όλο το ζήτημα. Στο να μπορείς να αναλύσεις και να εξηγήσεις το τι, το ποιός και το γιατί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 08:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δρουζα η:Μορφη ζωης,με προτιμηση στο υπερφυσικο,τις εναλλακτικες θεραπειες και τις συνταγες μαγειρικης.

ΟΚ, ευχαριστώ.

quote:
Φυσικο περιβαλλον,η οθονη της τηλεορασης.


Α, έτσι εξηγείται γιατί δε γνωρίζω το φαινόμενο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 08:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δρουζα η:Μορφη ζωης,με προτιμηση στο υπερφυσικο,τις εναλλακτικες θεραπειες και τις συνταγες μαγειρικης.

Φυσικο περιβαλλον,η οθονη της τηλεορασης


gigenis, είχα διαβάσει τα αποσπάσματα που μου παρέθεσες.
Και σου επαναλαμβάνω πως δεν έχω δει πουθενά κάποια δήλωση του clon8 ότι είναι τηλεκινητικός.
Αναφέρει μια εμπειρία που είχε, με τον τρόπο που του φάνηκε ότι συνέβη κι η οποία μπορεί να ανταποκρίνεται στην εξήγηση που έδωσε η medtech.
Εξάλλου, δεν είδα να αναφέρει ότι το προκάλεσε εκείνος.

Σχετικά με τον Philolaos, τόνισε ο άνθρωπος 2 φορές τι του φάνηκε και τι νόμισε ότι μπορεί να συνέβη.

quote:
Μια φορα μαλιστα μολις επεσε η ματια μου πανω του ο δεικτης σταματησε κυριολεκτικα.

Αυτό μεταφράζεται ότι ο άνθρωπος ομολογεί πως κατέχει κάποια ξεχωριστή δύναμη?

Προσπάθησε να διαβάζεις λίγο πιο προσεκτικά και κυρίως το τι συμπεράσματα εξάγεις από τα γραφόμενα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 08:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:




Να υποθέσω λοιπόν ότι αυτή είναι η Δρούζα, περί ης ο λόγος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 16:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis, είχα διαβάσει τα αποσπάσματα που μου παρέθεσες.
Και σου επαναλαμβάνω πως δεν έχω δει πουθενά κάποια δήλωση του clon8 ότι είναι τηλεκινητικός.
Αναφέρει μια εμπειρία που είχε, με τον τρόπο που του φάνηκε ότι συνέβη κι η οποία μπορεί να ανταποκρίνεται στην εξήγηση που έδωσε η medtech.
Εξάλλου, δεν είδα να αναφέρει ότι το προκάλεσε εκείνος.

Σχετικά με τον Philolaos, τόνισε ο άνθρωπος 2 φορές τι του φάνηκε και τι νόμισε ότι μπορεί να συνέβη.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μια φορα μαλιστα μολις επεσε η ματια μου πανω του ο δεικτης σταματησε κυριολεκτικα.
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό μεταφράζεται ότι ο άνθρωπος ομολογεί πως κατέχει κάποια ξεχωριστή δύναμη?

Προσπάθησε να διαβάζεις λίγο πιο προσεκτικά και κυρίως το τι συμπεράσματα εξάγεις από τα γραφόμενα...


το αστειο της υποθεσης δεν ειναι οτι προσπαθεις να κρυφτεις πισω απο το δαχτυλο σου
το αστειο ειναι οτι ενω σε βλεπω και σου λεω που εισαι εσυ συναιχηζεις να προσπαθεις να κρυφτεις πισω απο το δαχτυλο σου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 17:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
philolaos,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προτρέπεις τον clon8 να την κάνει από το φόρουμ...

πολύ απλά,κανείς δεν μπορεί να αποδείξει στον άλλο τίποτα εδώ που είμαστε !

τη γνώμη του ο καθένας μπορεί να τη λέει ελεύθερα και δεν υπάρχει περιορισμός στη σκέψη και στην έκφραση

στην τελική αν κάτι μετράει είναι το να ξέρεις να συν-ομιλείς

η medtech θα είναι πάντα κατά της "άλλης" άποψης,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα μάθεις πολλά από αυτά που γράφει ! και μπράβο της γιατί έχει πολλά επιχειρήματα τα οποία μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα παρουσιάσει και να τα στηρίξει

τις ειρωνείες μπορείς να τις παραβλέψεις...κανείς δεν έγινε καλύτερος άνθρωπος ειρωνευόμενος τον συν-ομιλητή του !

υπ'όψιν ότι κι εγώ πιστεύω πως ό,τι συνέβη με το ασανσέρ και με τα ντραμς,δεν ήταν κάτι μεταφυσικό αλλά κάτι που εξηγείται με ίσως παραπάνω από έναν τρόπους

αλλά στην ειρωνεία μην κολλάς...μία άμυνα είναι κι αυτήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 17:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το υποκειμενικό αίσθημα "διαστολής τού χρόνου" που αναφέρει ο Φιλόλαος είναι κάτι που μπορεί να αναπαράγει σχετικά εύκολα ο καθένας π.χ. παρακολουθώντας (ακριβώς όπως περιγράφει) τούς δευτερολεπτοδείκτες ενός ρολογιού quartz (που χτυπάει δευτερόλεπτα δηλαδή) ειδικά αν το ρολόι είναι κάπως ακριβό και αγωνιούμε λίγο μήπως έχει χαλάσει!

Προφανώς δεν παίζει κάτι μεταφυσικό περί τηλεκίνησης και λοιπά αν και τα ψυχολογικά φαινόμενα αυτού τού είδους δεν τυγχάνουν και πολύ τού επιστημονικού σεβασμού!

Ενδιαφέρουσα επομένως η εμπειρία (και αληθινή, άσχετα με την όποια επιχειρηθήσα εξήγηση) και εξίσου ενδιαφέρουσες (και αναμενόμενες) και οι σκεπτικιστικές αντιδράσεις (αυτόματες και μηχανικές χωρίς προηγούμενη απόπειρα κατανόησης ούτε κατ' ελάχιστον! )

Μα καλά το πείραμα και οι δοκιμές υπάρχουν μόνο ως λεκτικά επιχειρήματα σε φορουμικές αντιπαραθέσεις; (μην τσιμπήσετε! αυτό είναι δόλωμα για flame! )

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 17:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφέρον έχει όταν διαβάζω τεκμηριωμένες απόψεις

ενδιαφέρον έχει όταν η συζήτηση δεν παρεκτρέπεται

από κει κι έπειτα,ο καθένας ας εκφράζεται όπως νομίζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 19:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αστείο, gigenis, δεν είναι ότι για άλλη μια φορά δε μπορείς να δεις παραπέρα από αυτό που εσύ θες να βλέπεις και σ' αυτό που θες να επιμένεις αλλά το ότι προσπαθείς να την βγεις λάδι.
Αναμενόμενο αλλά τόσο προβλέψιμο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 20:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αστείο, gigenis, δεν είναι ότι για άλλη μια φορά δε μπορείς να δεις παραπέρα από αυτό που εσύ θες να βλέπεις και σ' αυτό που θες να επιμένεις αλλά το ότι προσπαθείς να την βγεις λάδι.
Αναμενόμενο αλλά τόσο προβλέψιμο...

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 00:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω τουλαχιστον ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΑ,δεν σκοπευσα να σταματησω τον ΔΕΙΚΤΗ,ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ που πρεπει να ειναι και ο πιο επηρρεπης σε ενα πιθανο μαγνητισμο.Επισης αναφερα,την εντυπωση που πηρα της στασιμοτητας του δεικτη,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΩΝ 2(ΔΥΟ)ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ. Μολις τωρα ρωτησα και τον αδερφο μου,αν εχει αισθανθει και αυτος μια πιθανη στασιμοτητα ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ,και μου απαντησε θετικα.

Φίλε Φιλόλαε.
Μου έχει τύχει αρκετές φορές να κοιτάξω το ρολόι μου (χωρίς δείκτες, με ψηφία, άρα η θεωρία του μαγνητισμού πάει περίπατο...) και πράγματι υπάρχουν περιπτώσεις που η ένδειξη των δευτερολέπτων μοιάζει να "κολλάει".
Μία λογική εξήγηση: Ας χωρίσουμε το δευτερόλεπτο σε 100 εκατοστά. Κοιτώντας το ρολόι 100 φορές, στατιστικά είναι πολύ πιθανό τις μισές από αυτές να βλέπω στο δεύτερο μισό του δευτερόλεπτου. 80% να πετύχω το δευτερόλεπτο μετά το εικοστό εκατοστό του. Αυτό με κάνει να συνηθίζω στην ιδέα ότι το δευτερόλεπτο κρατάει 80 εκατοστά ή και λιγότερο. Έτσι, όταν το βλέμμα μου πετύχει το δευτερόλεπτο στην αρχή του (στα πρώτα εκατοστά που διανύει), νομίζω ότι ο χρόνος "κόλλησε".

Η δεύτερη λογική εξήγηση έχει τόση λογική όση και ηαντίληψή μας για τον χρόνο. Το πλέον προφανές παράδειγμα είναι ότι ο χρόνος μας κυλάει γρήγορα όταν ασχολούμαστε με κάτι ευχάριστο, ενώ δείχνει να καθυστερεί όταν υπάρχει αναμονή ή δυσάρεστη κατάσταση. Ή ακόμη ότι τα πρώτα χρόνια της ζωής μας (σχολείο κλπ.) κυλούν αργά, ενώ ούτε που καταλαβαίνουμε πότε πέρασε μια δεκαετία μετά την ενηλικίωση (ας όψονται τα δωδεκάωρα στη δουλειά, έτσι OANNHSEA; ). Στην πραγματικότητα λοιπόν, εσύ είσαι αυτός που "σταματάει" τον δείκτη, γιατί η αντίληψή σου για τον χρόνο δεν - μπορεί να - είναι ίδια με κανενός άλλου ανθρώπου.

Όλα αυτά βέβαια έχουν νόημα όταν η μπαταρία του ρολογιού είναι σε καλή κατάσταση...

Clon8 η αποθήκη της πολυκατοικίας σου έχει ξύλινο πάτωμα; Μήπως έσκαβαν τίποτα εργάτες στην γύρω περιοχή και προκαλούσαν μικροδονήσεις;

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 01:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η μπαταρία είναι πεσμένη, είναι λογικό ότι το ρολόι θα σταματάει που και που, σε τυχαίες χρονικές στιγμές. Έχουμε λοιπόν μια γεννήτρια τυχαίων γεγονότων. Πιθανότατα λειτουργεί σαν "μεγενθυτικός φακός" από τον μικρόκοσμο της απροσδιοριστίας στον μακρόκοσμο. Εξηγούμαι:

Η επαφή του εσωτερικού μηχανικού ταλαντωτή ("εκκρεμούς") με τον υπόλοιπο μηχανισμό, λόγω πεσμένης μπαταρίας δεν γίνεται με την πλήρη δύναμη. Οπότε σε υπο-ατομικό επίπεδο, το ερώτημα "είναι η δύναμη επαφής αρκετή για αλλαγή κατάστασης ατόμων;" είναι ένα ερώτημα με απροσδιόριστη απάντηση, που τις περισσότερες φορές η απάντηση είναι "ναι", αλλά που και που η απάντηση είναι "όχι". Η απροσδιοριστία της απάντησης μεταφέρεται από τον κβαντικό μικρόκοσμο στον μακρόκοσμο.

Λέγεται λοιπόν ότι η τηλεκίνηση γίνεται με επίδραση στην κβαντική απροσδιοριστία του μικρόκοσμου, και μία συσκευή που ενισχύει κβαντικά φαινόμενα από τον μικρόκοσμο στον μακρόκοσμο, δηλαδή μία πραγματική γεννήτρια τυχαίων γεγονότων, επηρεάζεται και από απλούς ανθρώπους χωρίς καμία εκπαίδευση, αλλά όχι σε κάθε επανάληψη.

Δυστυχώς δεν γίνεται να ξέρουμε αν ήταν απλό τυχαίο γεγονός το σταμάτημα ή αν ήταν τυχαίο γεγονός μεν αλλά επηρεασμένο από τον "σκάνερ" παρατηρητή. Χρειάζονται στατιστικές από πολλές επαναλήψεις, κάτι που φυσικά δεν γίνεται.

Αν ήταν πιο συχνά τα σταματήματα, θα βάζαμε μια κάμερα να παρακολουθεί το ρολόι, και θα μετράγαμε στατιστικό correlation, πόσες φορές σταμάτησε χωρίς να το κοιτάς, και πόσες φορές σταμάτησε σε στιγμές που το κοίταγες.

Αντ' αυτού, είναι ευκολότερο να φτιάξουμε μια γεννήτρια τυχαίων αριθμών με το μικρόφωνο του υπολογιστή μας, και με ένα ράδιο σε σημείο θορύβου χωρίς σταθμό να παίζει. Να δούμε αν μπορούμε να την επηρεάσουμε (στατιστικά πάντα), πόσα 1 και πόσα 0 παράγει.

Αυτό το πείραμα ήθελα να το κάνω online, σαν εφαρμογή java. Αλλά κόλλησα στο ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα ζωντανής προσπέλασης στο μικρόφωνο με java. Ξέρει κανείς άλλη web-based τεχνολογία με προσπέλαση στο μικρόφωνο;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 23/06/2007 03:29:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 02:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> α)μπορείς να μου θυμίσεις το θέμα με τα χρώματα του Άρη;

Δεν το βρίσκω. Ο PaNo έδωσε φωτογραφίες από τον Άρη όπου φαίνεται ένα διαστημικό όχημα που έχουμε στείλει, και πάνω στο οποίο όχημα το σήμα της NASA έχει τελείως αλλοιωμένα χρώματα, προς το κόκκινο με πολύ μεγάλη αλλοίωση. Κι εσύ λες περίπου ότι η κάμερα που έβγαλε τη φωτογραφία ήταν ρυθμισμένη για τη γη, ή κάτι τέτοιο.

> β)Άσε τα σεμινάρια στην άκρη - μιλάω για τους πραγματικούς πυροβάτες στον Λαχανά. Βρες ένα βίντεο τους και πρόσεξε το καλά, πρόσεξε την μουσική και τον βηματισμό τους...

Δεν κατάλαβα, αν κάνω εγώ πυροβασία είναι ψεύτικη, αν κάνουν στο Λαχανά είναι πραγματική; Με τέτοια λογική δεν κάνουμε τίποτα. Ξέχασες το ερώτημα: αν βάλουμε τα πόδια στα κάρβουνα, θα καούμε;

> γ) Υπάρχει κάτι το οποίο δεν υπόκειται στις φυσικές επιστήμες;

Βεβαίως. Η φιλοσοφία. Η θεολογία. Η ιστορία.

> Μπορεί να μην ξέρω ιατρική, ΑΛΛΑ ξέρωντας τις βάσεις μπορώ να πάρω βιβλία και να την καταλάβω - δεν γίνομαι γιατρός, αλλά ξέρω και μπορώ να αντιληφθώ ποιός λέει ψέματα και αλήθεια πάνω στα ιατρικά θέματα.

Λυπάμαι αλλά δεν είναι σοβαρά αυτά που γράφεις. Δεν είναι δυνατόν να μας λες στα σοβαρά ότι στα ιατρικά θέματα, με δυο τρεις αμφιβόλου στόχευσης ματιές σε βιβλία μπορείς να αντιληφθείς ποιος λέει ψέματα και ποιος αλήθεια.

Για τους χαζούς υπάρχουν οι χαζοί αγύρτες, τους οποίους μπορούμε να αντιληφθούμε κι εμείς οι μη-γιατροί.

Για τους πιο έξυπνους, υπάρχουν οι αντιστοίχου νοημοσύνης αγύρτες. Τους οποίους ενδεχομένως ούτε εμείς μπορούμε να αντιληφθούμε. Είναι τραγικό αν νομίζουμε ότι δεν μπορούν να μας εξαπατήσουν, γιατί και το έξυπνο πουλί, από τη μύτη πιάνεται.

Για όλους υπάρχει ο αντιστοίχου ικανότητας απατεώνας. Οπότε μίλα πάντα με επιφύλαξη στα θέματα όπου δεν έχεις κατάρτιση.

Μη το παίζεις ειδικός εκεί που δεν είσαι. Κράτα επιφύλαξη.

Επιφύλαξη = "μάλλον είναι έτσι, νομίζω είναι έτσι, πρέπει να είναι έτσι, κυκλοφορεί η άποψη ότι ..."


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 23/06/2007 03:19:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 02:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

> Να υποθέσω λοιπόν ότι αυτή είναι η Δρούζα, περί ης ο λόγος;

Ναι. Πως και τόσο ενδιαφέρον για τη Δρούζα;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy