ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 TAO MAO ΠΑΟ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 06:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός που προσεύχεται για ένα θαύμα σημαίνει πως πιστεύει, ελπίζει, έχει εμπιστοσύνη σε αυτό που πιστεύει και αυτό από μόνο του είναι η ευγνωμοσύνη, πιστεύω πως τα υπόλοιπα είναι περιττά, πιστεύω πως η πρόσφορα χρημάτων κτλ σε μια θεότητα μειώνει την ίδια την θεότητα που είναι υπεράνω ύλης και ανταλλαγμάτων.
Η πίστη φέρνει το θαύμα και η πίστη το ξεπληρώνει, είναι η αποζημίωση της πίστης και δεν είναι προσωπική χάρη η οποία δεν πρέπει να μας κάνει να θέλουμε να ανταποδώσουμε με υλικά αγαθά γιατί στο κάτω κατω οι πιστοί δίνουν αυτό που είναι υπεράνω της ύλης και λαμβάνουν αυτό που νικάει την ύλη, μια τίμια συναλλαγή.
Το ανάμα ενός κεριού πιστεύω πως είναι υπεραρκετό και συμβολικό.

Αυτός που χάνει αγαπημένα πρόσωπα έχει την υπόσχεση από την θρησκεία του πως θα ξανασυναντήσει τα πρόσωπα που ήδη έχει χάσει.

Υπάρχουν ταλαιπωρημένοι άνθρωποι που υποφέρουν καθημερινά όμως δεν έχουν καμία διάθεση δώσουν το τέλος στην ζωή τους και ίσως να το σκέφτονται όμως σπάνια το κανουνειτε έχουν οικογενεια είτε είναι μόνοι τους στον κοσμο.

Το ονειρο του ανθρώπου είναι να μείνει για πάντα νέος και να απολαμβάνει επίγειες απολαύσεις, ο παράδεισος είναι μια δευτερεύουσα σκηνή.
Η ερώτηση μου είναι αν θα διάλεγε κάποιος τον παράδεισο ή την επίγεια, αθάνατη γεμάτη ανέσεις ζωή.

Γνωρίζω για αυτούς που επέστρεψαν όμως δεν γνωρίζω πόσοι από αυτούς δεν ήταν χριστιανοί αφού η κάθε θρησκεία έχει και τον δικό της παράδεισο.

Όταν βρίσκεις αυτό που προσμένεις και έχεις λάβει σαν υπόσχεση θέλεις να το κρατήσεις και κάτι ανάλογο γίνεται όταν βρίσκεται κάποιος εν ζωή και αυτό δίνει μια άλλη διάσταση στο οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και για να γίνω πιο κατανοητός η εικόνα που έχει κάποιος για την ζωή τον κάνει να θέλει να μείνει ζωντανός όμως αν όντως ισχύει ο παράδεισος και τον επισκεφτεί ο μακαρίτης τότε δημιουργείται μια άλλη εικόνα εξίσου ελκυστική και η αλήθεια είναι πως κανένας δεν ζήτησε να τον στείλουν πίσω στον παράδεισο αυθημερόν.
Υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι γύρισαν από την κόλαση.

Είναι πολύ σημαντικό να κοιτάξουμε τι πιστεύουν οι άνθρωποι για τον παράδεισο και ποιες ομάδες πιστών έκανα μια σύντομη επίσκεψη εκεί.

χωρις να θελω να προσβαλω καποιον πιστευω πως παράδεισος είναι μια κοινωνική ανάγκη, φτιαγμενος συμφωνα με τις αναγκες των πιστων

Edited by - happychappy on 17/05/2008 06:34:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 10:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Happy chappy, πρώτον θα ήθελα να σου πω ότι
ξέρω προσωπικά άτομα που ήταν άθεοι και μετά από νεκρανάσταση
που είδαν το ..φως και άλλα, πιστέψαν και γίναν ένθερμοι χριστιανοί, μάλιστα…Άτομα που δεν ήταν παιδάκια....
Δεύτερον, όταν λες αυτό που λες , το θέμα με την πίστη που
σώζει και κάνει θαύματα, πως γίνεται κι έχει προτίμηση μόνο
στον χριστιανισμό και σε καμιά άλλη θρησκεία δεν κάνει θαύματα; Μήπως είναι ο χριστιανισμός η θρησκεία που λειτουργεί σαν
καταλύτης και ενεργεί η θεία χάρις και η πίστη, για να
συμφωνήσουμε στο ρόλο που παίζει η πίστη;…
Όσο για την ερώτηση σου περί επιλογής αθάνατης γήινης και
αιώνιας παραδεισένιας ζωής δεν στέκει… Κι αυτό γιατί δεν
ξέρεις πως είναι η παραδεισένια… Βλέπεις θυμάμαι κάτι που
είχα διαβάσει κάποτε που είχε πει ένας άγγελος σε ένα άγιο
όταν προσπάθησε να του μεταδώσει την έννοια χαρά στον
παράδεισο. Του είπε λοιπόν ότι αν η εδώ χαρά ήταν ένας κόκκος
άμμου της θάλασσας, η χαρά στον παράδεισο, είναι ίση με όλη την άμμο της γης…. Για να στο πω απλά. Επειδή είμαστε χώμα, ότι μας ευχαριστεί, ευχαριστεί το σώμα κι΄όχι το νου, που είναι πνεύμα
κι αιώνιο.
Το γήινο, κάποια στιγμή,παύει να μας ευχαριστεί, γίνεται βαρετό,
το αίωνιο και πνευματικό, δεν μπορεί να πάψει να μας ευχαριστεί, όπως κι η πνευματική μας ύπαρξη δεν μπορεί να φθαρεί… Χοντρά,
χοντρά στο είπα… Σε άλλο μήνυμα θα σου μεταφέρω καλύτερα πως
έχει να κάνει με την άλλη ζωή…
Αυτό που είναι άξιο λόγου είναι ότι όσοι γύρισαν από νεκρανάσταση, δεν θέλανε να ξαναγυρίσουν στο χωμάτινο σώμα τους... Μιλάω για φίλους μου που το είπανε...
Ο Λάζαρος που ανέστησε μετά από 4 μέρες νεκρό ο Χριστός, λέγεται ότι δεν γέλασε ποτέ ξανά στη ζωή του , ή μη μόνο όταν είδε κάποιον να κουβαλάει μια στάμνα κι αυτό για να πει « για δες το χώμα κουβαλάει χώμα…»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 03:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι παράξενο που υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε μια θρησκεία που δεν τους έχει προσφέρει κανένα θαύμα;
Η αλήθεια είναι πως έχουν καταγραφτεί θαύματα σε άλλες θρησκειεςεμεις είτε δεν δίνουμε σημασία είτε δεν το μαθαίνουμε.

Ο χριστιανισμός βασίζεται πολύ στα θαύματα κάτι που δεν ισχύει στις άλλες θρησκείες και δεν υπονοώ πως είναι ψεύτικα.

Μιλώντας για θαύματα μπορούμε να κάνουμε μια σύγκριση στα θαύματα του μωηση που συγκρούσθηκαν με τα θαύματα των αιγυπτίων ιερέων τα οποία τα αποκάλεσαν ψευδαισθήσεις.

Δεν υιοθετούν όλοι την άποψη σου σχετικά με την γήινη σχέση και το αιώνιο πνεύμα,.

Ο Λάζαρος που ανάστησε μετά από 4 μέρες νεκρό ο Χριστός, λέγεται ότι δεν γέλασε ποτέ ξανά στη ζωή του , ή μη μόνο όταν είδε κάποιον να κουβαλάει μια στάμνα κι αυτό για να πει « για δες το χώμα κουβαλάει χώμα…»

Πικρή αντιμετώπιση για το Δώρο που του χάρισε η ύπαρξη που λατρεύει, πικρή αντιμετώπιση για το Δώρο της ζωής, πικρή αντιμετώπιση για το Δώρο του Ιησού, πικρή αντιμετώπιση για το σώμα που αγκαλιάζει αυτούς που τον αγαπάνε, πικρός ο χαρακτηρισμός για αυτούς που τον αγάπησαν, πικρή η συμπεριφορά του σε αυτούς που τον αγαπούσαν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 12:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Happy chappy, πιστεύω ότι κι εσύ αν έβλεπες
παράδεισο και πως δείχνει το σώμα το γήϊνο, το ίδιο θα έλεγες...
Αυτό που δεν έδωσες σημασία ήταν όι κι άλλοι πουείχαν νεκροφάνεια,
υπάρχιε μέχρι σύλλογος των, αλλά κι όσοι βγαίνουν αστρικό ταξίδι,
λένε΄οτι το γήϊνο σώμα μοιάζει απαίσιο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 04:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχημο, όμορφο θα έπρεπε να του δίνουν μεγαλύτερη σημασία γιατί από την στιγμή που πιστεύουν στον θεό που έφτιαξε αυτά τα σώματα πρέπει να δείχνουν ικανοποίηση για το δώρο του θεού τους.
Όταν πιστεύεις πως το υλικό σώμα είναι η φυλακή του πνευματικού σώματος επoμενο είναι να σκέφτεσαι πως ο θεός φυλάκισε το πνεύμα μας σε κάτι κατώτερο, μια σκέψη σαν και αυτή αλλάζει όλα τα δεδομένα

Αυτό που κάποιοι θεωρούν κατώτερο κάποιοι άλλοι προσπαθούν να το φέρουν σε μια ισορροπία με το πνευματικό και αυτό δείχνει σεβασμό.

Πολλοί έκαναν αστρικά ταξίδια και πολλοί γύρισαν από τον θάνατο όμως αυτό τι τους δίδαξε; Εκτός από την αποστροφή για τον υλικό κόσμο τι καλό μας έφεραν από τον πνευματικό κόσμο και ποιες οι πράξεις τους;


Το θέμα το οποίο με εντυπωσιάζει περισσότερο από το οποιοδήποτε αστρικό ταξίδι είναι το ότι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κάτι που δεν έχει εκδηλωθεί σαν θαύμα, παρουσία και βέβαια αυτό δεν τους κάνει ανόητους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 20:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Happy chappy κανείς δεν είπε ότι πρέπει να ...
αυτοκτονήσουμε, επειδή ζούμε... Αυτό πουλέω είναι ότι
υπάρχει καλύτερος κόσμος που περιμένει τον άνθρωπο και δω είναι
πεδίο ασκήσεως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 05:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε εγώ είπα κάτι τέτοιοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 20:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μοναδική απορία που έχω
γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν χωρίς να έχουν την ανάγκη από θαύματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 20:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η μοναδική απορία που έχω
γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν χωρίς να έχουν την ανάγκη από θαύματα;

"Μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες" φίλε happychappy

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 12:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Happy chappy, δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν
και θρησκείες χωρίς θεούς, αλλά το όλο ζήτημα είναι
όταν ο ίδιος ο Θεός κατεβαίνει και σε λυτρώνε, εσύ βγαίνεις
και του λες γιατί ήρθες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2008, 09:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν βλέπω τον λόγο να με επισκεφτεί η οποιαδήποτε θεότητα.
δεν συνδέω τα πάντα με πράξεις θεικες.

Αναφέρομαι σε αυτούς που ασκούν τα θρησκευτικά τους πιστεύω σε θεότητες που δεν έδωσαν ποτέ δυναμικό παρων.
Γιατί να πιστεύεις σε κάτι που δεν χρειάστηκε να σε πείσει;

Αυτό που είπε ο Βυζαντινός
"Μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες"

Εγώ θα απαντήσω με το
Πίστευε τω θαύματι και μη ερεύνα λογισμοίς το γενόμενον
και όχι ειρωνικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 17:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Happy-chappy,όταν μιλάμε για θεότητα θα πρέπει να
λέμε και το λόγο που έρχνταισε όποια επαφή μαζί μας...
Από τη μια,κτ' εμέ,έχουμε έναν Πατέρα Θεό που καταλαβαίνεις
το λόγο γα να έρθει σε επαφή μαζίμας, γιατι νοιάζεται
και από την άλλη,πάλι κατά προσωπική μου άποψη, έχουμε
κάποια όντα που θέλουν κάτι από μας..
Αν είναι θεοί κι όχι δαίμονες, δεν θα θέλουν,
αλλά θα δίνουν, οπότε μπορούμε να καταλάβουμε αν κάποιος
θέλει να δώσει ή να πάρει... Νομίζω;
Με έναν τέτοιο απλό διαχωρισμό, μπορούμε να δούμε τι
διαπραγματεύεται ή κάθε θεότητα ή ψευτοθεότητα...
Παλιά δε τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα:
Οι δαίμονες θεοί κατ' εμέ πάντα, θέλανε θυσίες και μάλιστα
αίματος, ενώ ο Θεός δεν ζήτησε ποτέ τίποτα και μάλιστα
έλεγε, δικά μου είναι τα πάντα, δεν θέλω θυσίες...
Τώρα τα πράγματα περιπλέκονται κάπως καθώς, οι θυσίες
στους δαίμονες κρύβονται ή οι άνθρωποι μαζοχίζονται..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 09:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι δαίμονες θεοί κατ' εμέ πάντα, θέλανε θυσίες και μάλιστα
αίματος, ενώ ο Θεός δεν ζήτησε ποτέ τίποτα και μάλιστα
έλεγε, δικά μου είναι τα πάντα, δεν θέλω θυσίες...

Χμμμ!
Ποιοί δαίμονες θεοί ζητούσαν θυσία αίματος;
Θα μπορούσες να μου πεις κάποια παραδείγματα;

Ο χριστιανικός Θεός - απ' ότι καταλαβαίνω αυτόν εννοείς - πάλι ζήτησε από τον άνθρωπο πολλά.
Για αυτό δόθηκαν οι 10 εντολές στο Μωϋσή, για αυτό κάηκαν τα Σόδομα και τα Γόμορρα κλπ.
Απ' όσο θυμάμαι επίσης, κάποια θυσία έγινε στον θεό από τον Αβραάμ, όταν τελικά δεν θυσιάστηκε ο Ισαάκ.
Σωστά;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 09:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου D Incubus, παρά την διήμερη κούραση μου
με έκανες και γέλασα πρωί πρωί, να είσαι καλά...
Καλά ρε φίλε, που είδες εσύ τον Θεό να ζητά θυσίες;
Δεν μπορείς να κατανοησεις ότι η συγκεκριμένη θυσία έγινε με ζώο
που ο ίδιος ο Θεός είχε εκεί( το βρήκε ο Αβραάμ σε ένα φυτό
πιασμένο από τα κέρατα του) κι οτι το όλο θέμα ήταν να δε και
να δείξει ο Θεός στον άνθρωπο τι εστί πίστη;
Εκτός αυτού αν διαβάσεις θα δες ότι οι θυσίες γίνονταν παλιά
γιατί ο άνθρωπος ήταν τέτοια η φύση του ειδωλολατρική, αλλά
σήμερα όχι... Εγώ σου μίλησα για θεούς που θέλανε θυσίες, όχιγια τους ανθρώπους της εποχής της δεισιδαιμονίας...
Πιστεύω΄οτι με κατάλαβες, αλλά ήθελες να κάνεις ένα αστείο,
έτσι δεν είναι;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 10:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ, απάντησα στον ίδιο τόνο και στο ίδιο μέτρο με το δικό σου μήνυμα.
Αν εσύ θεωρείς αστείο και το δικό σου μήνυμα - το οποίο προηγούταν του δικού μου - πάω πάσο!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 23:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου D Incubus, και βέβαια ήταν αστείο το κείμενο,
άλλοι πιστεύουν ότι γράφουν σοβαρά...
Αλήθεια, δεν καταλαβαίνεις ποια θρησκεία είναι η αληθινή;
Δεν μπορείς να δεις ότι όταν κάποιος θέλει κατι, τότε
σημαίνει ότι δεν έχει, άρα τι θεός να είναι;
Σκέψου λοιπόν, ποιούς θεούς ξέρεις και τι ζητάνε... Θα καταλάβεις
ότι αυτοί που ζητάνε περίεργα πράγματα, θέλουν κάτι για να επιζήσουν, Αυτος που θέλει να σωθούμε, δεν θέλει τίποτα γι 'αυτόν
αλλά για μας... Πιστεύω μπορείς να καταλάβεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 21:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που λύθηκε γρήγορα η παρεξήγηση.
Ποιος θεός απαίτησε να του προσφέρουν θυσίες;
Οι ιερείς απαιτούν ή ο θεός;

Οι θρησκείες απαιτούν σεβασμό προς τον θεό και ο φόβος απαιτεί παράλογα πράγματα όπως για παράδειγμα την ανθρωποθυσία για να συνεχιστεί η εναλλαγή μέρας και νύχτας.

Στον χριστιανισμό έχουμε τον καιν του οποίου την πρόσφορα δεν δέχτηκε ο θεός επειδή πρόσφερε αίμα , παρολαυτα οι εβραίοι πρόσφεραν αίμα στον θεό.

οι άνθρωποι κάνουν αυτό που προστάζει η θρησκεία ή αυτοσχεδιάζουν σκεπτόμενοι πως πρέπει να κάνουν ανούσιες θυσίες για να τα έχουν καλά με τον θεό;

Ένα ενδιαφέρων άρθρο από την kathimerini.gr
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathglobal_2_24/04/2005_1283974Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 10:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι άνθρωποι κάνουν ότι νομίζουν ανάλογα με την προσωπική τους ιδιοσυγκρασία! έτσι άλλοι μετέχουν σε μια θρησκεία ως ιερείς μόνο και μόνο για προσωπικά οφέλη! άλλοι μόνο και μόνο επειδή πιστεύουν σε αυτά που λένε και κάνουν! και άλλοι συνδυάζοντας αυτά τα δύο!
Ο Χριστιανισμός έχει ευτυχώς γραπτά κείμενα με τα λόγια του Ιησού! και έτσι δε χρειάζεται ιδιαίτερο ψάξιμο για να δεις κανείς τις ιεροτελεστίες τη σημασία τους και την αναγκαιότητά τους ή όχι! Αρκεί να μελετήσει κανείς τα Ευαγγέλια! για να δει τις θυσίες της εν λόγω θρησκείας!
happychappy: <<Αναφέρομαι σε αυτούς που ασκούν τα θρησκευτικά τους πιστεύω σε θεότητες που δεν έδωσαν ποτέ δυναμικό παρων.
Γιατί να πιστεύεις σε κάτι που δεν χρειάστηκε να σε πείσει;>>
Σωστά! η πρόταση δυναμικό παρόν μαρτυρεί τα πάντα! μία όμως διευκρίνηση περί δυναμικού παρών, μήπως και άλλα κατάλαβα!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 16:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστιανισμός έχει ευτυχώς γραπτά κείμενα με τα λόγια του Ιησού! και έτσι δε χρειάζεται ιδιαίτερο ψάξιμο για να δεις κανείς τις ιεροτελεστίες τη σημασία τους και την αναγκαιότητά τους ή όχι! Αρκεί να μελετήσει κανείς τα Ευαγγέλια! για να δει τις θυσίες της εν λόγω θρησκείας!

Όπως είπες και εσύ
Oι άνθρωποι κάνουν ότι νομίζουν ανάλογα με την προσωπική τους ιδιοσυγκρασία!

Αυτό σημαίνει πως ο καθένας μπορεί να μεταφράσει κάτι σύμφωνα με την δικιά του ιδιοσυγκρασία.
Τα ιερά γραπτά κείμενα χρειάζονται κάτι παραπάνω από ιδιαίτερο ψάξιμο και αναγκαστικα παρεμβαλεται η προσωπική λογική.
Λέγοντας δυναμικό παρών εννοούσα θαύματα και γεγονότα που σημαίνουν παρουσία
όμως:
Πίστευε τω θαύματι και μη ερεύνα λογισμοίς το γενόμενον

Εγώ το μεταφράζω ως να πιστέψεις αυτό που έγινε ( το θαύμα της ανάστασης στην προκείμενη περίπτωση) όμως να μην δώσεις σημασία στο πως έγινε, μπορεί να επιστρέψει κάποιος από τον θάνατο όμως το πώς έγινε δεν πρέπει να μας απασχολεί και η αιτία του θαύματος στην περίπτωση μας είναι ο ίδιος ο θεός.

Σίγουρα υπάρχουν τελείως διαφορετικές απόψεις από την δικιά μου όμως όπως είπα και πιο πάνω η μελέτη των κειμένων γεννάει συμπεράσματα προσωπικής ιδιοσυγκρασίας και κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί πως έχει απόλυτο δίκαιο γιατί άλλοι θα το επεξεργαστούν με την γραμματική μέθοδο και άλλοι με την ψυχική μέθοδο και στο κάτω κάτω το μυστικό στην μελέτη είναι ο τρόπος που θα προσεγγίσεις ένα θέμα, τα συμπεράσματα σου δεν σημαίνει πως είναι λάθος επειδή κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη αλλά σημαίνει πως είναι σωστά από την δικιά σου προσέγγιση.

Η λάθος προσέγγιση είναι όταν λιθοβολούνται οι ασεβείς απόψεις από την στιγμή που ο ίδιος ο Ιησούς ζήτησε από τον Θωμά να ακουμπήσει της πληγές του.

Μια άποψη που μπορεί εύκολα να λιθοβοληθεί και να κάνει ιερείς να βγουν από τα ιερά τους ενδύματα είναι η άποψη πως εγώ δεν προσκυνάω εικόνες και δεν θέλω ούτε να τις βλέπω

μη ανομήσετε και ποιήσετε υμίν εαυτοίς γλυπτόν ομοίωμα,
πάσαν εικόνα ομοίωμα αρσενικού ή θηλυκού

ας είναι και δημιούργημα θαύματος η εικόνα.

όποτε εδώ έχουμε πως αποδέχομαι το θαύμα όμως δεν αποδέχομαι το αποτέλεσμα και την αιτία.
Τι απέμεινε από αυτό το θαύμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 09:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου D Incubus, και βέβαια ήταν αστείο το κείμενο,
άλλοι πιστεύουν ότι γράφουν σοβαρά...

Σωστά!
Άλλοι πιστεύουν ότι γράφουν σοβαρά οπότε περαστικά τους.
Περαστικά επίσης και σε όσους συνεχώς προσπαθούν να μειώσουν τους συνανθρώπους τους για να μειώσουν την βαρύτητα των λεγομένων τους.
Άτιμες αυτές οι πλάνες των "πεφωτισμένων"!

quote:
Σκέψου λοιπόν, ποιούς θεούς ξέρεις και τι ζητάνε... Θα καταλάβεις
ότι αυτοί που ζητάνε περίεργα πράγματα, θέλουν κάτι για να επιζήσουν, Αυτος που θέλει να σωθούμε, δεν θέλει τίποτα γι 'αυτόν
αλλά για μας... Πιστεύω μπορείς να καταλάβεις..

Ναι, έχω βρει τον Θεό αυτόν ο οποίος όμως δεν παρουσιάζεται σε καμία θρησκεία, ούτε στην Χριστιανική, ούτε στην Μουσουλμανική κλπ.
Αυτός ο Θεός για μένα δεν απαιτεί ούτε ταμπέλες, ούτε κάτι για τον ίδιο για να επιζήσει.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 03:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που ζητάνε συνήθως οι θεοί είναι σεβασμός και πράγματα τα οποία έρχονται σε αντίθεση με αυτά που κάνουν και κρίνουν οι πιστοί και δεν αναφέρομαι στην αμαρτία.

Η θρησκεία και το κοινωνικό σύνολο βρίσκονται συνεχεία σε σύγκρουση με το άτομο, το άτομο συγκρούεται και αυτό με την σειρά του με το προσωπικό του σκεπτικό, τα θρησκευτικά του πιστεύω και στην συνεχεία με το κοινωνικό σύνολο και την θρησκεία.
Δεν προσπαθώ να τραβήξω κάτι από τα μαλλιά, είναι μερικά πράγματα τα οποία συμβαίνουν και τα χαρακτηρίζουμε μεμονωμένα περιστατικά όμως συμβαίνουν αρκετά συχνά και στην συνεχεία έχουμε συγκρούσεις μεταξύ θρησκειών που και σε αυτές συγκρούονται τα άτομα μεταξύ τους.

Για να γίνω πιο κατανοητός, το ίδιο γίνεται και στην πολιτική όπου έχουμε ένα πολιτικό ρεύμα το οποίο συγκρούεται με το αντίθετο πολιτικό ρεύμα και οι βουλευτές των εν λόγω πολιτικών ρευμάτων διαφωνούν με τους πολιτικούς τους αντίπαλους αλλά διαφωνούν και μεταξύ τους και ας έχουν συγκεκριμένη πολιτική γραμμή και άποψη των πραγμάτων λόγω ιδεολογίας.

Το κοινωνικό σύνολο αποβάλει και τιμωρεί με τον χειρότερο τρόπο αυτόν που θεωρεί βλάσφημο χωρίς να δείξει κανένα ενδιαφέρων για την κατανόηση του θέματος που έχει προκύψει, μετατρέπεται σε όχλο ενώ από την μεριά του το άτομο δεν μπορεί να αποκαλέσει βλάσφημο το κοινωνικό σύνολο επειδή έχει μια συνήθεια η οποία έρχεται σε αντίθεση με τα θρησκευτικά πιστεύω του τόπου.

Η ελλειψη κατανόησης και οι κοινωνικές ανάγκες υπερτερούν της θρησκείας.

Όταν μια θρησκευτική ομάδα νοιώθει πως απειλείται μετατρέπεται σε όχλο για να προστατέψει την ιδεολογία της ομάδαςόποτε γίνεται αυτό παραβιάζει ότι προστάζουν συνήθως οι θρησκείες.

Την ομάδα θέλουν να προστατέψουν ή την θρησκεία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 10:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus, πιστεύουμε στον ιδιο Θεό, αλλά σε
ενοχλεί αυτό... Λίγο ρατσιστικό, θα έλεγα...Μη λες τέτοια
για τους ἱλλουμινάτους, θα σε κυνηγάει ο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ...
Γιατί πεφωτισμένοι=ιλλουμινάτοι...Ξέρω άλλο εννοούσες, αλλά
δεν ήθελες να φανεί άμεσο...
φίλε Happy chappy ποιοί θεοί θέλουν σεβασμό, ποιοί τον αξίζουν
και ποιοί είναι λαμόγια; Κάποια στιγμή, πρέπει να μπορούμε να διακρίνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 11:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve, στο έχω αναφέρει και στο παρελθόν και μάλιστα αρκετές φορές αλλά προφανώς θα πρέπει να το επαναλάβω.

Σε παρακαλώ, προσπάθησε να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για τους συνομιλητές σου κατά τις δικές σου προσδοκίες ή σκέψεις.
Δεν ξέρω εάν πιστεύουμε στον ίδιο Θεό αλλά ούτε με ενοχλεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο, ούτε αναφέρομαι άμεσα ή έμμεσα σε Ιλλουμινάτους.
Ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις τέτοιου είδους συμπεράσματα γιατί είναι λανθασμένα.

Για ό,τι θέλεις, μπορείς να με ρωτάς.
Καλή σου μέρα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 18:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
happychappy:
Σίγουρα υπάρχουν τελείως διαφορετικές απόψεις από την δικιά μου όμως όπως είπα και πιο πάνω η μελέτη των κειμένων γεννάει συμπεράσματα προσωπικής ιδιοσυγκρασίας και κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί πως έχει απόλυτο δίκαιο γιατί άλλοι θα το επεξεργαστούν με την γραμματική μέθοδο και άλλοι με την ψυχική μέθοδο και στο κάτω κάτω το μυστικό στην μελέτη είναι ο τρόπος που θα προσεγγίσεις ένα θέμα, τα συμπεράσματα σου δεν σημαίνει πως είναι λάθος επειδή κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη αλλά σημαίνει πως είναι σωστά από την δικιά σου προσέγγιση.

Η λάθος προσέγγιση είναι όταν λιθοβολούνται οι ασεβείς απόψεις από την στιγμή που ο ίδιος ο Ιησούς ζήτησε από τον Θωμά να ακουμπήσει της πληγές του.

Μια άποψη που μπορεί εύκολα να λιθοβοληθεί και να κάνει ιερείς να βγουν από τα ιερά τους ενδύματα είναι η άποψη πως εγώ δεν προσκυνάω εικόνες και δεν θέλω ούτε να τις βλέπω.



Για πες μου από την Καινή Διαθήκη κάποιο χωρίο που χρήζει διαφορετικών συμπερασμάτων? Θα ήθελα να το συζητήσουμε!
Στις εικόνες δε προσκυνάμε τα ξύλα ή τις μπογιές! αλλά την άυλη μορφή του Αγίου! επειδή δεν μπορούμε να τον βρούμε κάπου συγκεκριμένα με αυτόν τον τρόπο τον συναντάμε ηθικά στην εικόνα και εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας για την προσφορά του τότε και για τα θαύματα που κατά καιρούς έχει κάνει, ζητώντας παράλληλα να μας συμπαραστέκεται πάντα.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 21:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάσαν εικόνα ομοίωμα αρσενικού ή θηλυκού
οι άγιοι είναι άνδρες και γυναίκες.


Όπως βλέπεις europaios2 είναι πολύ εύκολο να το λάβει κάποιος σύμφωνα με την δικιά του λογική και πολύ δύσκολο να αλλάξεις την άποψη αυτή αφού ο άλλος διαβάζει καθαρά πως απαγορεύεται να φτιάξεις εικόνες και ομοιώματα.

Γιαυτο έχουμε θρησκευτικές αιρέσεις και γιαυτο οι άνθρωποι τσακώνονται.
Η κάθε ομάδα θέλει το δίκαιο και το έχει μέσα από την δικιά της προσέγγιση.

Τα ερωτήματα που θέτω είναι πραγματικες απορίες και όχι ρητορικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 21:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου D Incubus, δδεν σε καταλαβαίνω...Εσύ
δεν έκανες αναφορά σε πεφωτισμένους;Είναι συγκεκριμένη οργάνωση
και στην Ελλάδα ακομη...
Φίλε Happy chappy, έχεις καλή προσέγγιση του ζητήματος, απλά
ο καθένας βλέπει στον άλλο ότι δεν μπορεί να δει στον εαυτό του
και γι' αυτό είναι οφέλιμο να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 21:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Και για πες μας dying incubus για αυτόν τον Θεό. Περίγραψε τον μας. Τι χαρακτηριστικά έχει? Τί είναι τέλος πάντων? Βλέπω μια συνεχή ειρωνεία προς τον Χριστιανισμό. Τον προσβάλεις συνέχεια και μαζί και τους ανθρώπους που τον ασπάζονται. ΠΡΟΣΕΧΕ. Και σε άλλο τοπικ έλεγες για μένα ότι το κάνω αυτό για άλλη θρησκεία ενώ δεν το έκανα στο κάτω κάτω.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 23:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
happychappy:
πάσαν εικόνα ομοίωμα αρσενικού ή θηλυκού
οι άγιοι είναι άνδρες και γυναίκες.


Όπως βλέπεις europaios2 είναι πολύ εύκολο να το λάβει κάποιος σύμφωνα με την δικιά του λογική και πολύ δύσκολο να αλλάξεις την άποψη αυτή αφού ο άλλος διαβάζει καθαρά πως απαγορεύεται να φτιάξεις εικόνες και ομοιώματα.

Γιαυτο έχουμε θρησκευτικές αιρέσεις και γιαυτο οι άνθρωποι τσακώνονται.
Η κάθε ομάδα θέλει το δίκαιο και το έχει μέσα από την δικιά της προσέγγιση.

Τα ερωτήματα που θέτω είναι πραγματικες απορίες και όχι ρητορικά.



Όχι έτσι! συγκεκριμένα χωρία από την Καινή Διαθήκη! κεφάλαιο και στοίχος.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 08:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στις εικόνες δε προσκυνάμε τα ξύλα ή τις μπογιές! αλλά την άυλη μορφή του Αγίου!

Αγαπητέ europaios2, γινόταν το ίδιο.
Δεν υπήρχε προσκύνημα στο μέσο που απεικόνιζε την ανώτερη ή ιερή μορφή αλλά προσκύνημα σε αυτό που συμβόλιζε.

quote:
Φίλε μου D Incubus, δδεν σε καταλαβαίνω...Εσύ
δεν έκανες αναφορά σε πεφωτισμένους;Είναι συγκεκριμένη οργάνωση
και στην Ελλάδα ακομη...

Αγαπητέ trexagireve, νομίζω ότι με καταλαβαίνεις αρκετά καλά...
Εάν θέλω να αναφερθώ στην οργάνωση των Ιλλουμινάτων, μπορώ να αναφερθώ και μόνος μου.
Η λέξη "πεφωτισμένος" χρησιμοποιείται με πολλές έννοιες άλλωστε.
Παρόλα αυτά, δεν αναφέρθηκα σε αυτούς οπότε το συμπέρασμα σου είναι άτοπο.

quote:
΄Και για πες μας dying incubus για αυτόν τον Θεό. Περίγραψε τον μας. Τι χαρακτηριστικά έχει? Τί είναι τέλος πάντων? Βλέπω μια συνεχή ειρωνεία προς τον Χριστιανισμό. Τον προσβάλεις συνέχεια και μαζί και τους ανθρώπους που τον ασπάζονται. ΠΡΟΣΕΧΕ. Και σε άλλο τοπικ έλεγες για μένα ότι το κάνω αυτό για άλλη θρησκεία ενώ δεν το έκανα στο κάτω κάτω.

Αγαπητέ Aggelos91, αν σου περιγράψω αυτόν τον Θεό και σε πληροφορήσω για τα χαρακτηριστικά του, θα ικανοποιηθεί κάποια ανάγκη σου;
Συν τοις άλλοις, έχω αναφερθεί πάρα πολλές φορές στην αντίληψη μου για την Ανώτερη Δύναμη - ακόμη και σε προηγούμενο μήνυμα μου έδωσα ένα βασικό χαρακτηριστικό.
Εάν όμως θέλεις να μάθεις την αντίληψη μου, μπορείς να ανατρέξεις σε προηγούμενα μηνύματα μου.

Δεν προσβάλλω τον Χριστιανισμό και τους ανθρώπους που τον ασπάζονται, είναι δικαίωμα του καθενός να ασπάζεται αυτό που τον ωφελεί και τον καλύπτει.
Θέτω ερωτήματα, απορίες και σημεία προβληματισμού.
Απ' όσο θυμάμαι, δεν σου έχω αναφέρει ποτέ ότι προσβάλλεις ή ειρωνεύεσαι άλλες θρησκείες.
Είμαι πολύ ακριβής στις λέξεις που χρησιμοποιώ - όσο μπορώ φυσικά - ώστε να μην δημιουργούνται παρανοήσεις.
Εάν όμως σου έχω αναφέρει ότι προσβάλλεις ή ειρωνεύεσαι άλλες θρησκείες και τους πιστούς τους, θα σε παρακαλέσω να μου υποδείξεις τα συγκεκριμένα μηνύματα μου.

Υ.Γ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιόν σκοπό εξυπηρετεί η λέξη "ΠΡΟΣΕΧΕ" που μου απευθύνεις;
Δυσκολεύομαι να τον κατανοήσω...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 10:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,κανενός δεν είναι προνόμιο η αλήθεια
αφού και τη σωστή θρησκεία να ακολουθεί κανείς δεν πάει να πει
ότι αυτός την αποδίδει καλά ή την κατανοεί...
Κοινώς ότι πρεβεύουμε πρέπει να φαίνεται κιόλας στον τρόπο
ζωής μας... Για να το πω αλλοιώς, δεν φαινόμαστε ως αληθινοί
πιστοί ή άνθρωποι όταν η συμπεριφορά μας ειναι άθλια...
Άρα ας γίνουμε άνθρωποι σωστοί πρώτα και μετά μιλάμε για δόγματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy