ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 TAO MAO ΠΑΟ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 11:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Κοινώς ότι πρεβεύουμε πρέπει να φαίνεται κιόλας στον τρόπο
ζωής μας... Για να το πω αλλοιώς, δεν φαινόμαστε ως αληθινοί
πιστοί ή άνθρωποι όταν η συμπεριφορά μας ειναι άθλια...
Άρα ας γίνουμε άνθρωποι σωστοί πρώτα και μετά μιλάμε για δόγματα...

ΕΞΟΧΟ!!! Επιτέλους αυτό που περίμενα να ακούσω...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 19:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve ένα από τα σημεία που ήθελα να καταλήξω είναι αυτά που είπες και σκεφτόμενος αυτά είναι πολύ εύκολο να δεις πόσο ανούσιοι είναι οι τσακωμοί για την θρησκεία.
Θα σας παρακαλούσα να μην τσακωθείτε και σε αυτό το θέμα γιατί η αλήθεια είναι πως αυτό που σας χωρίζει είναι η έλλειψη κατανόησης.

europaios2 έχω να προτείνω αυτό το μικρό κομματάκι:
προς κολασσαείς 3.22
Οι δούλοι υπακούτε κατά πάντα εις τους κατά σάρκα κυριους σας.

οι θρησκείες κρίνουν πράξεις και όχι άλλες θρησκείες και αυτό ισχύει και για τον χριστιανισμό γιατί σύμφωνα με τον Ιησού όσοι δεν γνωρίζουν θα κριθούν σύμφωνα με τον νόμο, ποιος μπορεί να κρίνει τον νόμο;
Την παλαιά και την καινή διαθήκη πολύ εύκολα μπορούμε να την κρίνουμε εξαιτίας του τρόπου που προσεγγίζουμε ένα κείμενο.

Απαιτούμε από τους άλλους αυτό που δεν είμαστε ικανοί να κάνουμε, γινόμαστε ακραίοι για να το επιτύχουμε.
γινόμαστε ακραίοι για οτιδήποτε θέλουμε και αυτό μας κάνει να νοιώθουμε πως συμβάλουμε σε κάτι δίκαιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 19:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα άλλο μήνυμα σου μου είπες ότι προσβάλλω τον Ινδουισμό όταν λέω ότι η θρησκεία τους έχει αρχηγό τον Σατανά. Τώρα όσον αφορά το πρόσεχε το είπα για την ψυχή σου. Και βέβαια θα με οφελήσει να μώθω για τόν θεό που πιστεύεις. Γιατί αν όπως πιστεύεις είναι ο αληθινός δεν θα με οφελήσει να τον μάθω και εγώ? Και επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος δεν φτάνει για να ψάχνω που είπες εσύ για αυτόν και τι είπες. Προτιμώ να κάνω άλλα πράγματα πιο ψυχωφελή από το να ψάχνω τα δικά σου μηνύματα. Για αυτό θα σε παρακαλέσω να μου πεις για αυτόν τον θεό που έχεις βρει και πιστεύεις.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 06:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού θεωρείς πως έχεις μια διάφορα με κάποιον γιατί δεν προσπαθείς να την λύσεις μέσω email;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 08:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aggelos91, δε με καλύπτει η απάντηση:

quote:
Σε ένα άλλο μήνυμα σου μου είπες ότι προσβάλλω τον Ινδουισμό όταν λέω ότι η θρησκεία τους έχει αρχηγό τον Σατανά.

Σου ζήτησα να μου παραθέσεις το συγκεκριμένο μήνυμα μου.
Παρόλα αυτά, πριν το κάνεις διάβασε το πάλι γιατί προφανώς κάτι παρερμήνευσες.
Όσον αφορά την ψυχή μου, σε ευχαριστώ αλλά υπεύθυνος για αυτό το θέμα είμαι εγώ.
Εάν θελήσω την βοήθεια σου, θα στην ζητήσω μόνος μου.

quote:
Και επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος δεν φτάνει για να ψάχνω που είπες εσύ για αυτόν και τι είπες. Προτιμώ να κάνω άλλα πράγματα πιο ψυχωφελή από το να ψάχνω τα δικά σου μηνύματα. Για αυτό θα σε παρακαλέσω να μου πεις για αυτόν τον θεό που έχεις βρει και πιστεύεις.

Αγαπητέ, το να σου πω που βρίσκονται οι απόψεις μου για τον Θεό θα εξυπηρετήσει κάποια δική σου ανάγκη κι όχι κάποια δική μου.
Οπότε δεν έχω κάποιο λόγο να σου υποδείξω και τα μηνύματα μου.
Εάν θέλεις πραγματικά να μάθεις, θα βρεις τον χρόνο να ψάξεις.
Εάν όχι, θα συνεχίσεις να κάνεις πράγματα πιο ψυχοφελή για σένα από το να ψάχνεις μηνύματα δικά μου.
Προφανώς κι ο δικός μου χρόνος είναι περιορισμένος κι έχω κι εγώ να κάνω κάποια πράγματα πιο ψυχοφελή για μένα από το να ψάξω για εσένα τα παλαιότερα μηνύματα μου.

Θα συμφωνήσω με τον happychappy ότι η παρένθεση ανάμεσα μας δεν έχει κάποια σχέση με το θέμα οπότε από την πλευρά μου την κλείνω εδώ και δεν θα αναλωθώ άλλο στο συγκεκριμένο ζήτημα.
Εάν θέλεις να συζητήσουμε για κάτι άλλο επ' αυτού, μπορείς να μου στείλεις e-mail.

Καλή σου μέρα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 09:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
happychappy:
europaios2 έχω να προτείνω αυτό το μικρό κομματάκι:
προς κολασσαείς 3.22
Οι δούλοι υπακούετε κατά πάντα τοις κατά σάρκα κυρίοις, μη εν οφθαλμοδουλίαις, ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ’ εν απλότητι καρδίας, φοβούμενοι τον Θεόν.

Ποια λοιπόν είναι τα διαφορετικά συμπεράσματα από εδώ? ώστε να τα συζητήσουμε?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 13:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα κάποιος άλλος να προσπαθήσει να ερμηνεύσει αυτή την φράση, μπορείς να ξεκινήσεις και εσύ αν το θέλεις europaios2.
Θα ήθελα να δω απαντήσεις και όχι προσπάθειες για δημιουργία όχλου, πιστεύω πως καταφέραμε να κρατήσουμε αυτό το θέμα σε ένα πολύ καλό επίπεδο, σας ευχαριστώ για αυτό.
o λόγος σε οποίον θέλει να μας πει πως κατανοεί τα λόγια αυτά και να μας πει την δικιά του αλήθεια.

για να μην παρεξηγηθω θα ηθελα να σας πω πως δεν δημιουργησα αυτό το θεμα με το σκεπτικο να φτιαξω ένα ειδος κατηχιτικου και να μιλησω για τον χριστιανικο λογο μα ουτε να κατηγορησω καποιους γενικα.
δεν είμαι από αυτούς που κρίνουν ή υπερασπίζονται θρησκείες.

το θεμα δεν εχει ξεφυγει από τον τιτλο και την εισαγωγη μουαντιθέτως έχει πάρει μια ευχάριστη τροπήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 22:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν πιστεύω ότι έχει δύο διαφορετικές ερμηνείες! ξέρω μόνο τη μία! Εσύ πρέπει λοιπόν ως θεματοθέτης να παρουσιάσεις τις δύο διαφορετικές απόψεις για να στηρίξεις τα λεγόμενά σου!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 03:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μου επιτρέψεις να πάρω σαν απάντηση τα λεγόμενα σου, η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα έδωσες δυο απαντήσεις.

οχι, δεν σε ειρωνεύομαι, όχι δεν θέλω να κάνω τηλεπαιχνίδι το θέμα που ξεκίνησα γιατί θέλω να συζητήσω και να ανταλλάξω σοβαρές απόψεις.

Εσυ μπορει να μην πιστευεις πως υπαρχει άλλη απαντηση εκτος από την μοναδικη που γνωριζεις όμως όπως ειπα και πιο πριν ο κάθε ανθρωπος εχει δικια του λογικη.

Θα μου επιτρεψεις να πιστευω πως υπαρχουν πολλες απαντησεις.

Η μοναδικη αληθεια είναι πως οι ανθρωποι δυσκολα δεχονται μια διαφορετικη αληθεια, οι λογοι πολλοι και για αυτό αλλωστε εχουμε το φαινομενο των καυγαδων μεσα και εξω από το forum.
Μια αλήθεια που τολμά να συναγωνιστεί στα ίσα την μοναδική αλήθεια του θεού.

Ας ακολουθησουμε την λογικη η οποια είναι υπερανω ολων, δυσκολοτερη από την οποιαδηποτε θρησκευτικη εντολη και συναμα ακομα μια προσωπικη αληθεια.

αν η απάντηση που έχεις στο μυαλό σου είναι η ταπεινοφροσύνη οι απαντήσεις σου έγιναν τρεις και κάποια από αυτές, αν όχι όλες, θα συγκρουστούν με την δικιά μου στις αμέσως επόμενες γραμμές

το μεταφράζω σαν διαταγη δουλοπρέπειας και είμαι σίγουρος όσο σίγουρος ήσουν και εσύ πως αυτή την απάντηση έχω στο μυαλό μου.

δεν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο γιατί αυτό που είπα είναι μια αλήθεια.

Θα εμφανιστούν άνθρωποι με αποδείξεις από αλλά κείμενα για να μου αποδείξουν πως δεν είναι έτσι, όμως εγώ το διάβασα καθαρά, αυτό δεν αλλάζει, δεν λέω ψέματα το διάβασα όπως το διαβάσατε και εσείς και αφού δεν λέω ψέματα μένει η αλήθεια.

Αν η απάντηση σου είναι πως εννοεί τον συμβολισμό της σχεσης του θεού με τον πιστο πάλι δεν θα αλλάξει κάτι γιατί το διάβασα καθαρά και δεν είδα πουθενά κάποιο στοιχείο συμβολισμού, δεν μπορείς να μου αποδείξεις το αντίθετο.

Όπως βλέπεις όσο και αν δεν το πιστεύεις η μοναδική απάντηση που έχεις στο μυαλό σου συνάντησε άλλη μια αλήθεια φιλική προς την απάντηση που ίσως να έχεις στο μυαλό σου και λέω ίσως γιατί μιλάω υποθετικά, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την φύση της αλήθειας σου.

Όπως έμεινε η αλήθεια για μένα έτσι έμεινε και για σένα η αλήθεια, έχουμε να κάνουμε με συμβολισμό κάτι που ούτε εγώ μπορώ να αποδείξω σαν ψέμα.

Ελπίζω τώρα να πίστεψες πως πάντα υπάρχει κάτι το οποίο αγνοούμε.

Θα μείνω στην λογική και θα πω πως κάπως έτσι ξεκινάνε οι συγκρούσεις.

Αυτός που δεν σέβεται το άλλο δεν θα σεβαστεί ούτε το δικό του και η ειρωνεία είναι πως οι θρησκείες έχουν υπογραμμίσει την λέξη σεβασμός.

Έφτασα στις τρεις διαφορετικές απαντήσεις οι οποίες δεν μπορούν να κατηγορηθούν από κανέναν και αν δεν έγινα ακόμα πιστευτός μπορώ να δίνω και μια διαφορετική απάντηση κάθε μέρα η οποία δεν θα μπορεί να απορριφθεί και ταυτόχρονα θα μπορεί να αναιρεί την χθεσινή μου απάντηση η οποία όμως δεν θα παύει να είναι μια αλήθεια.

Ο αριθμός των απαντήσεων σχετίζεται με την λογική που μπορεί να εχει κάποιος και ειλικρινά δεν το λέω για να σε μειώσω γιατί οι πολλές απαντήσεις δεν σημαίνουν και πολλές αλήθειες.

Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
7.19 Γιατί είναι γραμμένο:
Θα καταστρέψω τη σοφία των σοφών και τη σύνεση των συνετών θα απορρίψω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 18:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε η απάντηση είναι η εξής: Ο Παύλος όταν έγραψε την επιστολή όπως και άλλες βρισκόταν στη Ρώμη φυλακισμένος με την κατηγορία ότι με τη διδασκαλία Του υποκινούσε τους Χριστιανούς σε επανάσταση κατά της Ρώμη.
Από τη φυλακή έστειλε την επιστολή προς Κολλασαείς με τον Επαφρά. Τι ήθελες να έγραφε προκειμένου η επιστολή να φτάσει στον τόπο αποστολής της. Στην Ελλάδα στη δεκαετία 1950-60 πριν 50 περίπου χρόνια, όλα τα γράμματα από και προς τους φυλακισμένους περνούσαν από έλεγχο! λίγο πριν την εκτέλεση του Παύλου από τους Ρωμαίους! 1950 χρόνια περίπου πριν, λες να μη γινόταν το ανάλογο και ειδικά με τις κατηγορίες που βάρυναν τον Παύλο?
Ο Παύλος πολύ καλά έκανε και έγραψε έτσι. Με αυτόν τον τρόπο η επιστολή δε θα σχιζόταν και θα έφτανε ίσως στους αποδέκτες! Από τα 2 κακά προτίμα το μικρότερο! αυτό έκανε και ο Παύλος! Πάντως από όλη την επιστολή αυτό σου έκανε εντύπωση?
Στην επιστολή Ά προς Κορινθίους, στο κεφάλιο7 στοίχος 19 δε λέει έτσι. Γράφει για την περιτομή........ ξαναδές το και πες μου.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 17:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι και αυτό μια αλήθεια όμως αλήθεια είναι και αυτό που διάβασα.
Δεν κάνω ανάλυση των ιέρων κειμένων αλλά μια συζήτηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς που έρχεται σε σύγκρουση με την λογική.

Αυτό το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά ανθρώπινο.

Θα μπορούσα να πω χίλια πράγματα για να σε διαψεύσω στο θέμα με τον Παύλο όμως δεν με απασχολεί, όπως είπα και πιο πριν το θέμα δεν είναι θρησκευτικό.

Το γνωρίζω το σφάλμα μου, τώρα θα με ρωτήσεις γιατί το έγραψα και εγώ θα απαντήσω πολύ απλά σε ευχαριστώ που το κοίταξες.
τα λάθη από μόνα τους λίγα μπορούν να προκαλέσουν.
Ο στιίχος είναι λάθος,το κείμενο υπάρχει και με αφορμή αυτό πόσοι και πόσοι άνθρωποι θα τσακωνόντουσαν με αφορμή τον αριθμό και όχι για το ίδιο το κείμενο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 15:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα προβλήματα και η θρησκευτική ανάγκη είναι ανθρώπινα γνωρίσματα όμως τι είναι αυτό που σπρώχνει τους ανθρώπους να δημιουργούν προβλήματα σε ανθρώπους με διαφορετικές θρησκευτικές αντιλήψεις;

είναι θέμα χαρακτήρα η άσχημη συμπεριφορά απέναντι σε μια άλλη θρησκεία και όχι θρησκευτική.

Συνήθως οι θρησκείες είναι μονοθεϊστικές και διδάσκουν παρόμοιες διδασκαλιες.

Οποίος δεν τηρεί την θρησκευτική νομοθεσία που έχει σχέση με την ζωή και την συμπεριφορά απέναντι στους άλλους είναι εγκληματίας ή έχει ψυχολογικά προβλήματα, οποία και αν είναι αυτή η θρησκεία, πιστεύει ή όχι.

Οι ομοιότητες που μπορούμε να βρούμε ανάμεσα στην διδασκαλία των θρησκειών είναι ο ένας θεος,το καλό και το κακο,η ηθική, αυτές οι διδασκαλίες ισχύουν από τον χριστιανισμό και το Ισλάμ έως τον ζωροαστρισμό.
Ο ζωροαστρισμός μου δίνει μια καλή ευκαιρία για ένα ωραίο παράδειγμα γιατί σε γενικές γραμμές είναι μια μονοθεϊστικη θρησκεία με την κλασσική μάχη καλού και κακού και με ηθικό, δίκαιο κώδικα που η τήρηση του οδηγεί στον παράδεισο.
Αν κάποιος ομολογήσει πίστη σε μια θρησκεία σαν τον ζωροαστρισμό όλοι θα του προτείνουν ψυχίατρο όμως η αλήθεια είναι πως πάνω κάτω η διδασκαλία του ζωροαστρισμού είναι παρόμοια με την διδασκαλία του Ιησού και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι λάθος να τηρείς μια σωστή διδασκαλία μόνο και μόνο επειδή έχει άλλο όνομα.
Γιατί ψάχνουμε να βρούμε σφάλματα σε άλλες θρησκείες από την στιγμή που εμείς οι ίδιοι πέφτουμε από το ένα προσωπικό σφάλμα στο άλλο;
Οι θρησκείες κηρύττουν φως όπως και αν λέγονται.

Εξορκισμός στο Ισλάμ
http://www.youtube.com/watch?v=cBb_cEtPskg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=V5C-VZN-lZQ&feature=related

ορθόδοξος εξορκισμός
http://www.youtube.com/watch?v=cAd_FDskEG0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=i227QNYkuD0&feature=related

και ορθόδοξος εξορκισμός από το αρχείο του λιακοπουλου
http://www.youtube.com/watch?v=svg5jrYylGQ

ίσως θα έπρεπε να επικεντρωθούμε σε ποιο βασικά πράγματα γιατί είμαστε υπό πολιορκία.
Αν κάποιοι θεωρήσουν ψεύτικα τα video τότε θα πρέπει να αναλογιστούν και την μορφή της καθημερινότητας
Και να είναι ψεύτικα η ουσία είναι πως δείχνουν την πάλη για την οποία μιλάνε όλες οι θρησκείες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 23:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Happy chappy με εκπλήσσει η αθωότητα και η καλή σου θέληση....Με τέτοιους ανθρώπους θα ήθελα να συνομιλώ και να συναναστρέφομαι...Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος όταν πολεμάει ο ένας
τον άλλο το κάνει για τον Θεό του; Δεν καταλαβαίνεις
ότι εξυπηρετούν δικές τους καταστροφικές ανάγκες και
απλά τα φορτώνουν στον Θεό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 07:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε αυτό που είπες, που είναι λόγια αληθινά, ήθελα να καταλήξω.
Έτσι είναι, μέσα από την θρησκεία και τα πιστεύω βγάζουμε το προσωπικό μας όφελος και τα κόμπλεξ.

Μη ομοζυγειτε με τους άπιστους
Διότι τινα μετοχην έχει η δικαιοσύνη με την ανομία;
Μια φράση που ήθελα να βάλω σαν παράδειγμα για να ξεκινήσει μια συζήτηση, τελικά άλλαξα γνώμη γιατί σκέφτηκα πως θα γίνει μπάχαλο το θέμα που ξεκίνησα και που τελικά έγινε ολόκληρο θέμα για αυτή.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά, δεν έχουν σχέση με την κατανόηση του κειμένου αυτού, οποίο και αν είναι αυτό, έχει σχέση με την νόηση.
Οι άνθρωποι όταν δεν πρόκειται για τον εαυτό τους τα φορτώνουν στους θεούς των άλλων, στην περίπτωση προσωπικού προβλήματος τα φορτώνουν στον δικό τους θεό.
Πόσοι γνωρίζουν τον λόγο που πιστεύουν σε κάτι;
Στο θέμα του χριστιανισμού, ποσά γραπτά έχουμε από το ιδιο το χέρι του Ιησού; (πολύ σημαντικό)
Στο θέμα της αρχαίας Ελλάδας, ποσά πράγματα καταστράφηκαν πριν έρθει ο χριστιανισμός, και γιατί όχι πριν ερθουν οι ρωμαίοι, στην Ελλάδα;
Στο θέμα των προφητειών για το τέλος του κόσμου που είναι τόσες και τόσες και που τόσοι και τόσοι χριστιανοί πιστεύουν, τα πράγματα είναι πολύ απλά
Θέλω έλθει επί σε ως κλέπτης και δεν θέλεις γνωρίσει ποιαν ωραν θέλω έλθει επί σε.
Αφού δεν θέλει να ξέρουμε το ποτέ δεν θα το πει σε κανέναν και όμως οι άνθρωποι τσακώνονται για το ποτέ και το πώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 11:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
happychappy:
σε αυτό που είπες, που είναι λόγια αληθινά, ήθελα να καταλήξω.
Έτσι είναι, μέσα από την θρησκεία και τα πιστεύω βγάζουμε το προσωπικό μας όφελος και τα κόμπλεξ.

o trexagireve έγραψε: "Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος όταν πολεμάει ο ένας
τον άλλο το κάνει για τον Θεό του; Δεν καταλαβαίνεις
ότι εξυπηρετούν δικές τους καταστροφικές ανάγκες και
απλά τα φορτώνουν στον Θεό;"

Εσύ συμπέρανες ότι....<< σε αυτό που είπες, που είναι λόγια αληθινά, ήθελα να καταλήξω "μέσα από την θρησκεία και τα πιστεύω βγάζουμε το προσωπικό μας όφελος και τα κόμπλεξ".>>

Είναι το ίδιο πράγμα? ........ Εσύ γενίκευσες ο o trexagireve ειδίκευσε..... τι νά

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 08:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αναρωτιέσαι τι να πεις μπορείς να συμφωνήσεις ή διαφωνήσεις.

Δεν είναι θέμα γενίκευσης και ειδίκευσης αλλά η χρήση της έννοιας οι άνθρωποι, χρησιμοποιούμε την λέξη οι άνθρωποι για να τονίσουμε ότι οι άλλοι ενέργησαν με κάποιον τρόπο και δεν βάζουμε ποτέ τον εαυτό μας στην δυσάρεστη κατάσταση που περιγράφουμε.

λέγοντας οι άνθρωποι αποκλείουμε τον εαυτό μας, διαχωρίζουμε την θέση μας από τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Γιατί να καταπιαστούμε με την γενίκευση και τον τρόπο που θα εκφραστεί κάποιος; αφού το νόημα είναι γνωστό.

Ο σημερινός άνθρωπος πιάνεται από οποία λέξη του φανεί συμφέρουσα και νομίζει πως έχει κάνει κάτι, γιαυτο εχει γεμίσει ο κόσμος πονηριδηδες.

Μη ομοζυγειτε με τους άπιστους
Διότι τινα μετοχην έχει η δικαιοσύνη με την ανομία;

Έχει δημιουργηθεί ολόκληρο θέμα και τριβές για αυτή την φράση και δεν θα καθίσω να την αναλύσω γιατί δεν είμαι ειδικός όμως θα πω το εξής απλό και κατανοητό.

Έλα φίλε μου, πες μου σε τι πιστεύεις, αυτό που πιστεύεις γράφει κάπου πως μπορείς να συναναστρέφεσαι με άπληστους, μέθυσους και άρπαγες;
Σε ότι και αν πιστεύεις, παρέα με άρπαγα και μέθυσο δεν κανείς όμως προσπαθείς να δείξεις στους άλλους πως η θρησκεία τους είναι ρατσιστική και λάθος γιατί σου ζητάει να μην κανείς τo αυτονοητο.
Εγώ κάτι τέτοια τα αποκαλώ κόμπλεξ και τα λεγόμενα μου δεν είναι σχολιασμός των όσων ειπώθηκαν στο εν λόγο θέμα αλλά είναι ένα παράδειγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Happy chappy,τίποτ δεν γίνεται τυχαία, αλλά
και ο 'Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε...Τα δικα μας κόμπλεξ
βγάζουμε στη φόρα και προσαθούμε να ξεπεράσουμε,. όχι
τις ενέργειες του Θεού... Ο Θεός είναι άπιαστος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 14:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:Φίλε μου Happy chappy,τίποτ δεν γίνεται τυχαία, αλλά
και ο 'Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε...Τα δικα μας κόμπλεξ
βγάζουμε στη φόρα και προσαθούμε να ξεπεράσουμε,. όχι
τις ενέργειες του Θεού... Ο Θεός είναι άπιαστος...

Κέντησες!!!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 21/06/2008 14:21:05

Edited by - europaios2 on 21/06/2008 14:57:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 04:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο ενα αρχαίο αιγυπτιακό κείμενο:
Σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ σήμερα;
Οι καλοί άνθρωποι χάθηκαν,
Οι θρασείς υπάρχουν παντού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 06:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε happychappy με πολύ χαρά σε διαβάζω
Δεν έχω να προσθέσω ή να αντιπαραθέσω κάτι στα λεγομενά σου, απλά χαίρομαι που σε νιώθω τόσο κοντά και παράλληλα που μπορώ και βλέπω τόσο ενδιαφέροντα πράγματα που με κάνουν να σκέφτομαι!
Σίγουρα άγγιξες μία διαφορετική νότα και χαίρομαι γι' αυτό!
Χαίρομαι επίσης για το επίπεδο της συζήτησης που έχεις διατηρήσει
και εύχομαι να σε διαβάσω και σε άλλες επικοδομητικές συζητήσεις!

Θα είμαι κοντά και θα παρακολουθώ την όμορφη συζήτηση

Να είσαι καλά!!

Φιλικά....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 22:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δεν πρέπει να μας εκπλήσσει η σφοδρότητα που έχουν οι θρησκευτικές συζητήσεις γιατί η πίστη είναι ένα δυνατό ψυχολογικό στήριγμα σε ώρες ανάγκης όπως είναι το οικογενειακό στήριγμα και το φιλικό στήριγμα.
Ποιος ενοχλεί την οικογένεια και τους φίλους μας χωρίς να υπάρξει άμεση αντίδραση;
Οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον στηρίζονται στο θρησκευτικό στήριγμα.

Η διάφορα που έχει ο χριστιανισμός με τον υπόλοιπο μονοθεϊστικό κόσμο είναι η εξέλιξη.
Νέες οδηγίες, διαφορετική προσέγγιση πάνω σε διάφορα θέματα.
Ο μωησης σκότωσε άνθρωπο, ο Ιησούς είπε πως η εκδίκηση δεν πρέπει να ανήκει στην ανθρώπινη αντίδραση.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα εξέλιξης του χριστιανισμουαν και οι χριστιανοί μένουν στάσιμοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 11:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
happychappy:
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα εξέλιξης του χριστιανισμουαν και οι χριστιανοί μένουν στάσιμοι.

Aν θέλεις διευκρίνησέ του λίγο, για να μην κάνω διάφορες υποθέσεις.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 01:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο χριστιανισμός δείχνει σταδιακά ένα άλλο πρόσωπο και δίνει νέες υποσχέσεις, οι χριστιανοί έχουν μείνει λίγο πολύ με τις ίδιες πεποιθήσεις.

την πεποίθηση πως αν δεν είναι χριστιανικό είναι αντιχριστιανικό την θεωρώ βδέλλα από τον μεσαίωνα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 13:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
happychappy:
ο χριστιανισμός δείχνει σταδιακά ένα άλλο πρόσωπο και δίνει νέες υποσχέσεις, οι χριστιανοί έχουν μείνει λίγο πολύ με τις ίδιες πεποιθήσεις.

την πεποίθηση πως αν δεν είναι χριστιανικό είναι αντιχριστιανικό την θεωρώ βδέλλα από τον μεσαίωνα.



Nα υποθέσω ότι αυτά ο Χριστιανισμός τα δείχνει μέσω μή Χριστιανών? πως γίνεται να προπορέυεται η ιδέα-Δόγμα από τον φέρων την ιδέα?-Δόγμα?..............

Τι εννοείς λέγοντας "χριστιανικό"? γιατί μπορώ αν θέλω να υποθέσω διάφορα..................

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 19:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λέγοντας χριστιανισμό εννοώ την θρησκεία και τον θεό, όχι τους πιστούς.
Έχουμε νέες υποσχέσεις και ηθικές εντολές, ο Ιησούς μίλησε για πολλά πράγματα τα οποία ήρθαν να συμπληρώσουν και να δημιουργήσουν κάτι καινούργιο.

Όταν ο Ιησούς πρότεινε να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο και ο πιστός πάει να φάει το μάγουλο του αλλόθρησκου ανθρώπου που ακόμα δεν είδε τότε έχουμε προκατάληψη και προσβολή των ίδιων μας των πιστεύω.

Επειδή ακριβώς οι άνθρωποι προσεγγίζουν συναισθηματικά πράγματα με τρόπο τεχνικό έχουμε αιρέσεις και παρεξηγήσεις μεταξύ των θρησκειών που δημιουργούν εντάσεις και εξευτελισμό των ίδιων μας των πιστεύω την στιγμή που θεωρούμε πως τα προστατεύουμε.

Αυτό που θέλω να πω για να μην μπερδέψω και άλλο τα πράγματα είναι πως ο Ιησούς είπε πως η εκδίκηση θα είναι δικιά τουομως οι χριστιανοί αντιδρούν ακόμα όπως ο μύωσης.

Η θρησκεία είναι συναισθηματικό ζήτημα και όχι τεχνοκρατικό, όσο προσεγγίζουμε θρησκευτικά θέματα με εισαγγελικό τρόπο θα είμαστε λάθος και θα εξευτελιζόμαστε.

Επειδή υπάρχουν ομοιότητες σε κάποια γραπτά λέμε πως έγινε κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και αυτή η εισαγγελική προσέγγιση δεν μας αφήνει να σκεφτούμε πως από την στιγμή που ο ίδιος ο θεός δεν κοιτάζει φυλές και εθνότητες μπορεί να ενέπνευσε τον λόγο του και σε άλλους ανθρώπους εκτός τοπικού γεωγραφικού χώρου.
Λέτε να αφέθηκε η διάδοση μιας ολόκληρης θρησκείας σε 12 ανθρώπους και σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο;
Λέτε να την δέχτηκαν όλοι οι υπόλοιποι λαοί χωρίς να έχουν μια προηγούμενη γεύση από τα τοπικά τους πιστεύω;
τα θρησκευτικά συμφέροντα έχουν φέρει τα πράγματα στην μορφή που έχουν τώρα.
Δηλαδή πόσο στενοκέφαλος μπορεί να είναι κάποιος ώστε να πιστεύει πως ένας θεός περιορίζει την δράση του σε μια φυλή, σε έναν τόπο και σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή;

Απόδειξη για αυτό;
Οι ομοιότητες που υπάρχουν σε πολλές θρησκείες του κόσμου, ακόμα και εκεί που δεν έφτασε ο λόγος του θεού

Η προκατάληψη είναι ο μοναδικός εχθρός των πίστεων σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 22:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω μαζί σου αφού πρώτα πω ότι η θρησκεία δεν είναι συναισθηματικό ζήτημα αλλά πνευματικό! και ότι ο Ιησούς δεν εκδικείται..........απλά πληρώνει τον άνθρωπο ανάλογα με τις πράξεις του. Αυτό δεν είναι όμως εκδίκηση..........είναι άπονομή δικαιοσύνης.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 17/07/2008 22:55:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 03:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα η θρησκεία έχει να κάνει με το συναισθημα.
Η γαληνή που προκαλεί η θρησκευτική ευλάβεια είναι και αυτή ένα συναίσθημα.
Δεν διαφωνώ για την εκδίκηση και δεν το έθεσα για να δείξω ότι υπάρχει θέμα εκδίκησης.
Για εμένα όταν ο Ιησούς λέει πως η εκδίκηση είναι δικιά του θεωρώ πως θέλει να μας λυτρώσει από ένα βάρος και να μας βοηθήσει να μην χάσουμε την αυτοσυγκέντρωση μας.
Η εκδίκηση μπορεί να μας οδηγήσει σε ολέθριες για τον εαυτό μας καταστάσεις.
Η συναισθηματική φόρτιση είναι αυτή που θα μας φέρει ποιο κοντά στην πίστη ή θα μας απομακρύνει από αυτή.
Για τον απλό άνθρωπο το συναίσθημα είναι αυτό που οδηγεί το πνεύμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 03:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι θρησκευτικές σκοπιμότητες και γιατί όχι και οι πολιτικές στοχεύουν στο συναίσθημα και όχι στον πνευματικό κόσμο του πιστού για να επιφέρουν το προσωπικό όφελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 10:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
happychappy:
Η εκδίκηση μπορεί να μας οδηγήσει σε ολέθριες για τον εαυτό μας καταστάσεις.
Η συναισθηματική φόρτιση είναι αυτή που θα μας φέρει ποιο κοντά στην πίστη ή θα μας απομακρύνει από αυτή.

Mα φίλε μου το συναίσθημα είναι αυτό που μας οδηγεί σε εκδίκηση......
quote:
happychappy:
Η συναισθηματική φόρτιση είναι αυτή που θα μας φέρει ποιο κοντά στην πίστη ή θα μας απομακρύνει από αυτή.

Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο αλλά όχι τον πρωτεύον.....εάν ναι τότε για μένα είσαι σε λάθος δρόμο.....εφόσον όμως αυτό σε βοηθάει εσωτερικά καλά κάνεις και τον έχεις επιλέξει.....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 01:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ μαζί σου, οι άνθρωποι όμως πιστεύουν συναισθηματικά.
Όντως η θρησκεία είναι πνευματικό ζήτημα όμως για να φτάσει κάποιος σε πνευματικό σημείο έχει πολύ δρόμο.

Ο απόστολος Πέτρος μέσα στην οργή του έκοψε ένα αυτί, αφού ένας μαθητής του Ιησού κινήθηκε συναισθηματικά και όχι πνευματικά φαντάσου πόσο δρόμο χρειάζεται να διανύσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy