ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ορθόδοξος Χριστιανισμός και ανατολικές θρησκείες που τον πολεμάνε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 02:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους, παλαιούς και νέους, μετά από κάμποσο καιρό.

Χαίρομαι που ξαναβρίσκομαι στην μεγάλη παρέα του "μεροληπτικού" esoterica.

Απόψε, που επέστρεψα στην έδρα μου, είπα να αρχίσω να ξαναμπώ στις συζητήσεις του φορουμ σιγά σιγά και ξεκίνησα (στην τύχη) μ' αυτό το θέμα (ένα απ' τα πολλά νέα, που ανοίχτηκαν κατά την απουσία μου).

Βλέπω νέα ψευδώνυμα, ίδιους διαλόγους, ίδιες διαφωνίες και νέους "σωτήρες" ψυχών.

Τίποτε το περίεργο. Όμως εκείνο που εν πρώτοις, μου έκανε εντύπωση είναι ότι μέσα στην επόμενη δεκαετία θα γίνουμε όλοι χριστιανοί και θα κλείσει (κατά συνέπεια) η κόλαση.


Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο γι' αυτό (να χαρώ;) ή είναι απλά άλλη μια εσχατολογική θεωρία αμφίβολης προέλευσης και σκοπού;

Υ.Γ. Θα ήθελα, αν κάποιος φίλος θέλει και μπορεί να μου πει, να μάθω το λόγο για τον οποίο ο χριστιανισμός, νοιώθει ότι απειλείται και πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο, αφού τίποτε ανθρώπινο δεν μπορεί να απειλήσει κάτι "αποδεδειγμένα" θεϊκό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 03:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες φίλε γιάπετ. Μαύρη πέτρα έριξες...

Κατά την απουσία σου δεν συνέβηκε τίποτε συνταρακτικό, εκτός ίσως από μια εκτενή παρουσίαση των θέσεων της θρησκείας της αγάπης από πλήθος εκπροσώπων της.

Κάτσε να σου δώσω ένα δείγμα...

ρε κω...παιδα ρε π.....ηδες . ποιοι ειναι οι λιγοι ελληνες ρε κα.....ηδες ρε παλιο λα....για Τις σκοπιμοτητες σας αλλου εδω ειναι ΕΛΛΑΣ δεν μασαμε απο κατι τετοιες μα....κιες.Αν δεν γουσταρετε να πατε να γ.....τε!!!!!!

quote:
γιαπετ
Όμως εκείνο που εν πρώτοις, μου έκανε εντύπωση είναι ότι μέσα στην επόμενη δεκαετία θα γίνουμε όλοι χριστιανοί και θα κλείσει (κατά συνέπεια) η κόλαση.

Μπα, η "δεκαετία" είναι καινούριο. Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι μέσα στο καλοκαίρι παίρνουμε την Κωνσταντινούπολη (ή θα μας τη δώσουν οι Ρώσοι δεν κατάλαβα ακριβώς).

Ρε μπας τελικά και είσαι καντέμης; Μόλις έφυγες ... τσουπ... παίρνουμε την Κωνσταντινούπολη. Τώρα που ήρθες... να δεις δεν θα μας τη δώσουν το καλοκαίρι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 03:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μακεδώνα ήσουν κατατοπιστικότατος, αλλά δεν με εξέπληξες.

Η συνηθισμένη "επιχειρηματολογία" των "αγνών" πιστών της "εξ' αποκαλύψεως" θρησκείας της αγάπης για τον πλησίον...

Τώρα για την Κωνσταντινούπολη, σου ορκίζομαι ότι δεν θα φταίω εγώ αν δεν "ξαναγίνει" Ελληνική όπως "ήταν" πάντα.

Δεν έχω ενημερωθεί ακόμη, αλλά οι Ρώσοι ε;;;

Ο Πούτιν είναι... εξαδάκτυλος;

Υ.Γ. Άμα είναι να την πάρουμε να... ξαναφύγω, ρε φίλε. Να φανώ κι εγώ χρήσιμος στην πατρίδα, δια της... απουσίας μου!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 03:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χριστιανος το μονο που εχει σαν σκοπο ειναι το να σωσει την ψυχη του / εξυψωση προς το θεο / αγιοσυνη κτλ , αυτο παντα με τη θεληση του .
Ο διαβολος( διαβαλλει το θεο ) ειναι ξεπεσμενος αγγελος που δεν θελει ο ανθρωπος να καταφερει τα προηγουμενα .
Αυτος χρισημοποιει λοιπον πολλα πραγματα για να κανει τον ανθρωπο να αποστασιοποιηθει απο το θεο ...λογισμοι , διαβρωση ιδεων , δημιουργια ειδωλολατρικων θρησκειων πχ σατανισμος , ινδουιστικες θρησκειες που οφειλονται σε δαιμονικες επιρροες κτλ .
Το ολο θεμα ειναι να εχει πιστη καποιος και να μην δινει σημασια σε αυτες τις απατες που θελουν να τον αποπροσανατολισουν απο το στοχο του .
Ο πραγματικος εχθρος του Χριστιανου ειναι ο εαυτος του που πρεπει να ξεπερασει για να εκπληρωσει το σκοπο του ως Χριστιανος .
Αν υποταξει στη θεληση του , τον εαυτο του εχει πετυχει ενα μεγαλο μερος της διαδρομης .
Ο διαβολος κανει τη δουλεια του , αλλα και ο πιστος πρεπει να κανει τη δικη του .
Η μονη δυναμη που εχει ειναι να μας επηρεαζει και να μας σπρωχνει σε λαθος επιλογες . Εμεις , λοιπον , καλουμαστε να επιλεξουμε τη σωστη επιλογη .
Αυτο ειναι ολο , ο πολεμος ειναι κατ'αρχην μεσα μας .Μετα δεν παει να γινει καταποντισμος , τον Χριστιανο μονο η ψυχη του τον ενδιαφερει .
Αν νικησουμε μεσα μας και εχουμε το θεο μαζι μας ολα ειναι υπερ μας .
Τωρα , οι αλλες θρησκειες , οι ανατολικες , αποσπουν ανθρωπους απο το σωστο τους δρομο χαριν στο ωραιο περιτυλιγμα και τα βαρυγδουπα μυνηματα , περι αγαπης , ελευθεριας , επικοινωνια με αλλες σφαιρες ( θεους (!), εξωσωματικες εμπειριες κτλ ), μαγειες, πως να κανουμε μαγεια , να πεταμε , κολπακια πχ σπαμε πλακακια , αυτοσυγκεντρωση ( δαιμονικη επιρροη , ευχη λενε πριν κανουν το οτιδηποτε ...) .
Σκοπος του Χριστιανου ομως δεν ειναι να κανει ''κολπακια '' , αν καποιος φτασει την αγιοσυνη τα κανει αυτα ουτως ή αλλως , αλλα η ουσια ειναι η επρακτη αγαπη , η θεαση του θεου με την προσευχη (οχι τη μαγεια ) η σωτηρια του ανθρωπου .

Edited by - azmat on 05/06/2008 04:17:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 04:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
azmat
Ο χριστιανος το μονο που εχει σαν σκοπο ειναι το να σωσει την ψυχη του / εξυψωση προς το θεο / αγιοσυνη κτλ

Φίλε μου νομίζω ότι μας δουλεύεις ομαδικά. Και να εξηγηθώ.

Σύμφωνα με τις απόψεις ορισμένων εδώ μέσα, το 98% των κατοίκων της Ελλάδας (δε λέω των Ελλήνων γιατί ο χριστιανισμός δεν αναγνωρίζει πατρίδες) είναι χριστιανοί.

Αυτό σημαίνει ότι το 98% προσπαθεί να σώσει την ψυχή του, ακολουθώντας τα λόγια του ιδρυτή της θρησκείας τους Ιησού. Δηλαδή, το 98% των ανθρώπων δίνει το δεύτερο σπίτι (αν έχει) σε κάποιον που δεν έχει, δίνει το δεύτερο αυτοκίνητό του σε κάποιον που δεν έχει, αγαπάει τον εχθρό του και δεν τον τρέχει στα δικαστήρια, δεν κάνει έρωτα πριν το γάμο (αυτό δεν το είπε ο Ιησούς αλλά το ίδιο είναι).

Μ'αυτό το δεδομένο, η Ελλάδα δεν θα είχε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ να ζει στο νοίκι (γιατί όποιος θα είχε δεύτερο σπίτι θα το είχε δώσει σ'αυτόν που δεν έχει και δεν θα του το νοίκιαζε) ενώ οι δικαστές της θα ήταν ΑΝΕΡΓΟΙ και οι δικηγόροι είδος προς εξαφάνιση.

Πες μου τώρα εσύ, πόσοι εκ του 98% κάνουν τα παραπάνω και θα σου πώ πόσοι χριστιανοί υπάρχουν. Ενας; Δύο; Τρείς (μπα... πολλούς είπα). ΚΑΝΕΙΣ?

Μπορώ αν θέλεις, να σε βοηθήσω να "σώσεις την ψυχή σου", στέλνοντάς σου κάποιον που δεν έχει στον ήλιο μοίρα για να του δίνεις το μισό μισθό σου κάθε μήνα καθώς και τα μισά σου ρούχα. Να του δώσεις τα χρήματα να πάει διακοπές αυτός φέτος και να μην πας εσύ, καθώς εσύ πήγες πέρισυ. Δύσκολα πράματα ε; Εμ... αυτά απαιτεί ο θεός σου αγαπητέ. Αν θέλεις να σώσεις την ψυχή σου πρέπει να το κάνεις.

Καλά τα μεγάλα λόγια αλλά δεν φτάνουν και, προπαντός, δεν πείθουν.
Οταν λοιπόν θα μπορέσεις να μου υποδείξεις έναν του περιβάλλοντός σου που έχει κάνει κάτι από τα παραπάνω (είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουν αρκετοί "χριστιανοί" στο περιβάλλον σου), εγώ με τη σειρά μου θα σου δείξω ένα χριστιανό. Μέχρι τότε, το μόνο που βλέπω είναι υποκριτές και ασβεστωμένους τάφους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 04:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον , για να ξηγηθουμε και για να μη λες ο,τι σε συμφερει ''μακεδων'' , αλλο αυτο που ειναι το σωστο και πρεπει να ακολουθιεται , και αλλο το πως υπαρχει μια μικρη μεριδα που το κανει .
Τιποτα δεν αναιρειται απο αυτα που ειπα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 05:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
azmat
Λοιπον , για να ξηγηθουμε και για να μη λες ο,τι σε συμφερει ''μακεδων'' , αλλο αυτο που ειναι το σωστο και πρεπει να ακολουθιεται , και αλλο το πως υπαρχει μια μικρη μεριδα που το κανει.

Μικρή μερίδα; Μήπως εννοείς "ΚΑΝΕΝΑΝ"; Γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν να τα έχει κάνει αυτά. Εσύ;

Μεγάλα λόγια κενά περιεχομένου λες φίλε μου, τίποτε παραπάνω. Υποκριτικά και μεγάλα λόγια.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 05:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
azmat
Λοιπον , για να ξηγηθουμε και για να μη λες ο,τι σε συμφερει ''μακεδων'' , αλλο αυτο που ειναι το σωστο και πρεπει να ακολουθιεται , και αλλο το πως υπαρχει μια μικρη μεριδα που το κανει.

Μικρή μερίδα; Μήπως εννοείς "ΚΑΝΕΝΑΝ"; Γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν να τα έχει κάνει αυτά. Εσύ;

Μεγάλα λόγια κενά περιεχομένου λες φίλε μου, τίποτε παραπάνω. Υποκριτικά και μεγάλα λόγια.


macedon


Συγνωμη , αλλα δεν ειπα τιποτα λαθος .
Η ορθοδοξια αυτα πιστευει , εσυ αν δεν τα ασπαζεσαι ειναι δικο σου θεμα .
Πες μου δηλαδη πως εχεις εφαρμοσει το λογο αυτο του θεου οπως πρεπει, και επεσες εξω .
Αν δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να κρινεις και να εχεις λογο για τιποτα .
Αυτο που λεμε ''αγιοι'' , τι ειναι ?
Παρακρουση εχουν παθει οι ανθρωποι ?
Ο δρομος ειναι δυσκολος και απαιτειται πολυ προσπαθεια για να επιτευχθει κατι .
Ο χριστιανισμος δεν ειναι απλα μια ''ηθικη ζωη '' , αλλα υπαρχει λογος που υπαρχουν ολα αυτα που λεγονται .
Δεν ειναι στειρα φιλοσοφια , στη φιλοσοφια ψαχνεις , μα δε καταληγεις πουθενα .
Τα κενα που τα ειδες ?
Ξαναρωτω λοιπον , εχεις προσπαθησει να προσεγγισεις την ορθοδοξια και σε εχει απογοητευσει ?
Υποκριτικα λογια δεν ακουω απο τους μοναχους .
Αραγε υποκρινεται ενας μοναχος , οταν εγκαταλειπει τα κοσμικα ?
Οποιοι ανθρωποι ακολουθουν ξερουν τι κανουν , και το κανουν με τη θεληση τους .
Αλλωστε πρεπει να εχουμε υπ΄οψην τα χρονια που περναμε .
Ποτε πριν δεν υπηρχε τετοια αθεεια στον κοσμο.
____________________________

Αυτο δεν ειναι για εσενα : Εχουν γραφθει λογια στην Κ.Διαθηκη για την αποστασια και την απιστια των χρονων μας και την ροπη των ανθρωπων στην ακολασια και την ανηθικοτητα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 08:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ azmat

Παρακάμπτεις την ουσία της θρησκείας σου, όπως σου την ανέλυσα παραπάνω ("ο έχων δύο χιτώνας...") και γενικολογείς πάλι. Θεωρώ λοιπόν ότι επί της ουσίας ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι χριστιανός (μια και κανείς δεν έχει μοιραστεί τα υπάρχοντά του με κάποιον) και πάμε στα γενικά που αναφέρεις.

quote:
azmat
Η ορθοδοξια αυτα πιστευει , εσυ αν δεν τα ασπαζεσαι ειναι δικο σου θεμα .

To θέμα δεν είναι αν τα ασπάζομαι εγώ. Το θέμα είναι αν τα ασπάζονται οι χριστιανοί. Και εκεί βλέπω πως κανείς δεν τα ασπάζεται γιατί δεν τα εφαρμόζει. Αρα, το τι ασπάζεται η ορθοδοξία, από τον πατριάρχη μέχρι τον τελευταίο πιστό είναι κούφια λόγια.

quote:
azmat
Πες μου δηλαδη πως εχεις εφαρμοσει το λογο αυτο του θεου οπως πρεπει, και επεσες εξω

Δε βλέπω το λόγο να εφαρμόσω οποιονδήποτε λόγο οποιουδήποτε θεού, ειδικά ασιατικού, κατασκευασμένου στις οικουμενικές συνόδους.

quote:
azmat
Αν δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να κρινεις και να εχεις λογο για τιποτα .

Κάνεις λάθος. Δεν θα κρίνω κανέναν αν αυτά που πιστεύει τα κρατάει για τον εαυτό του. Οταν όμως τα βγάζει στο μεϊντάνι και μου κάνει κήρυγμα, όντας ο ίδιος κούφιος και υποκριτής, όχι μόνο θα τον κρίνω αλλά θα τον χλευάσω κιόλας. Δεν μπορεί να μου μιλάει για χριστιανισμό και ο ίδιος να μην κρατάει ούτε τα βασικά της διδασκαλίας του.

Οσο για την άποψή σου να κρίνω δημόσιες τοποθετήσεις, είναι όντως παράξενη. Με τη λογική αυτή, κανείς π.χ. δεν θα μπορούσε να κρίνει τον υπουργό εξωτερικών παρά μόνον 2-3 που έχουν ήδη χρηματίσει υπουργοί εξωτερικών.

Και αν προσέξεις, αυτοί που κυρίως κρίνουν τους άλλους είναι αυτοί οι γιαλαντζή "πιστοί" των οποίων ή θρησκεία ως βασικό δόγμα έχει το "μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε".

quote:
azmat
Αυτο που λεμε ''αγιοι'' , τι ειναι ?

Πριν σου απαντήσω, να σου δώσω μια συμβουλή. Μην κάνεις ποτέ μια ερώτηση αν δεν είσαι έτοιμος για την απάντηση.

Τι είναι οι "άγιοι"; Αν δεν είναι απατεώνες (π.χ. Παπουλάκος), εθνοπροδότες και τσιράκια των Τούρκων (Γρηγόριος, Κοσμάς, κτλ.), βρωμεροί, άπλυτοι και τρισάθλιοι (Στυλίτης, Αγ. Αθανάσιος), εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου (Κωνσταντίνος, Νικόλαος, Κύριλλος) τότε είναι απλά προϊόντα που παράγει η εκκλησία για δικούς της λόγους.

quote:
azmat
Ο χριστιανισμος δεν ειναι απλα μια ''ηθικη ζωη '' , αλλα υπαρχει λογος που υπαρχουν ολα αυτα που λεγονται .
Δεν ειναι στειρα φιλοσοφια

Πιθανώς. Αλλά επειδή δεν έχω δει ούτε έναν χριστιανό να ακολουθεί το κήρυγμα του ιδρυτή της θρησκείας, θεωρώ ο χριστιανισμός έχει μετατραπεί σε κάτι χειρότερο από στείρα φιλοσοφία. Σε κενό λόγο, σε αερολογία που ειναι η αγαπημένη τσίχλα των υποκριτών.

quote:
azmat
Ξαναρωτω λοιπον , εχεις προσπαθησει να προσεγγισεις την ορθοδοξια και σε εχει απογοητευσει ?

Απλά θεωρώ ότι αυτό που ονομάζεις "ορθοδοξία" είναι ένα μάτσο δεισιδαιμονίες που αντιτίθενται ακόμη και στην κοινή λογική και απευθύνονται σε ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης, συγκεκριμένης ψυχοσύνθεσης και πνευματικών δυνατοτήτων.

Την ορθοδοξία τη γνώρισα από πολύ κοντά και για πολλά χρόνια. Κι επειδή ακριβώς ήταν πολύ στενή η σχέση μου, όχι μόνο την απέρριψα γιατί τη θεώρησα ότι με προσβάλλει σαν άνθρωπο και σαν νοήμον όν, αλλά αηδίασα κιόλας: Και με τους εκπροσώπους του θεού και με τους υποκριτές πιστούς.

quote:
azmat
Αραγε υποκρινεται ενας μοναχος , οταν εγκαταλειπει τα κοσμικα ?

Φυσικά και υποκρίνεται γιατί δεν εγκαταλείπει τίποτε κοσμικό, άλλο αν αυτό δείχνει στους πιστούς. Αν δεν υποκρινόταν, δεν θα υπήρχε ανάγκη να διατηρεί το Αγιο Ορος πολυτελή διαμερίσματα στη Θεσσαλονίκη για τις ανάγκες των μοναχών του που επισκέπτονται την πόλη. Ούτε θα σκοτωνόταν οι μονές να πάρουν τις επιδοτήσεις της Ευρωπαϊκής Ενωσης (εκτός από τη μονή Εσφιγμένου που την αρνήθηκε).

quote:
azmat
Ποτε πριν δεν υπηρχε τετοια αθεεια στον κοσμο.

Ισως γιατί γενικά οι θρησκείες και ειδικά οι παρά φύση θρησκείες, όπως οι χριστιανισμός, ευδοκιμούν όταν υπάρχει πνευματικό σκοτάδι και σήμερα η γνώση είναι κοινό αγαθό. Οσο ανεβαίνει το μορφωτικό και πνευματικό επίπεδο μειώνεται η πίστη σε δεισιδαιμονίες.

Φυσικά, η δεισιδαιμονία δεν μπορεί να εξαλειφθεί ακόμη τελείως (και γι'αυτό επιζούν ακόμη οι θρησκείες αυτές - ειδικά στην Ελλάδα που την ταϊζει όλος ο ελληνικός λαός) αλλά πιστεύω πως οι "πιστοί" που προσκυνάνε μούμιες, κόκκαλα, βαμμένα ξύλα, κομμένα χέρια και πόδια και πιστεύουν στον κάθε ασυνάρτητο "προφήτη" μειώνονται συνεχώς.

Εν κατακλείδει θεωρώ, ειδικά για την ορθοδοξία, πως αποτελεί ύβρη προς τον ίδιο τον άνθρωπο, καθώς καταργεί τον ίδιο αυτόν τον άνθρωπο και τον κάνει "δούλο" του ασιατικού θεού της και "πρόβατο" του κάθε κοιλαρά επισκόπου, και για μένα, το να ανήκει κανείς σ'αυτήν αποτελεί κατάντια. Αυτή δε η άποψή μου ενισχύεται καθημερινά ειδικά εδώ μέσα. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν θέλω να προσβάλω κάποιον, τον ονομάζω "χριστιανό". Δεν έχεις ιδέα πόσοι προσβάλλονται μ'αυτό... Γιατί η λέξη αυτή μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε. Από "άπατρις" και "τουρκόψυχος" μέχρι "ανόητος" και "αφελής".

Φυσικά ελάχιστοι (ελαχιστότατοι) το θεωρούν καμάρι τους, γεγονός που απλά επιβεβαιώνει αυτά που ανάφερα παραπάνω.

quote:
azmat
Εχουν γραφθει λογια στην Κ.Διαθηκη για την αποστασια και την απιστια των χρονων μας και την ροπη των ανθρωπων στην ακολασια και την ανηθικοτητα

Μάλιστα. Σε ένα ανώνυμο κείμενο, αγνώστου συντάκτη, αποτέλεσμα κοπτορραπτικής που νομιμοποιήθηκε σε μια οικουμενική σύνοδο με σχετική πλειοψηφία (μαζί με τη "θεότητα" του Ιησού και την αγία τριάδα) έχουν γραφτεί πράγματα που θα πρέπει να μας απασχολούν...

Είναι κι αυτό μια άποψη.

Ερρωσθε και ευδαιμονείτε.

macedon

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ
ΣΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

6/6/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 08:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Aggelos91, προχθές άνοιξες ένα νέο θέμα, το Ομοφυλοφιλία και "γάμος" ομοφυλοφίλων υπό το πρίσμα της Ορθοδοξίας .

Το θέμα απενεργοποιήθηκε από εμένα κι ο λόγος που αυτό έγινε είναι ότι είναι παρεμφερές με ένα παλιότερο θέμα που σου επισύναψα και μπορεί να ενταχθεί στα πλαίσια του.
Με αυτόν τον τρόπο θα αποφύγουμε τα διπλά θέματα και θα έχουμε όλες τις απόψεις συγκεντρωμένες σε ένα θέμα.

Σου παραθέτω πάλι τον τίτλο του θέματος στον οποίο μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση για τον γάμο των ομοφυλόφιλων και την άποψη της Χριστιανικής θρησκείας.

Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός

Για να μπεις σε αυτό το θέμα, κλίκαρε απλά στον τίτλο που μόλις παρέθεσα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 09:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Την ορθοδοξία τη γνώρισα από πολύ κοντά και για πολλά χρόνια. Κι επειδή ακριβώς ήταν πολύ στενή η σχέση μου, όχι μόνο την απέρριψα γιατί τη θεώρησα ότι με προσβάλλει σαν άνθρωπο και σαν νοήμον όν, αλλά αηδίασα κιόλας: Και με τους εκπροσώπους του θεού και με τους υποκριτές πιστούς.

Nαι λέει αλήθεια βοηθούσε τον μπαμπά του να κλείσει τον ισολογισμό! στην ενορία του!....... μπορεί να είναι Β' κατηγορίας βιβλία! αλλά άμα λάχει κλείνουμε και έναν ισολογισμό!!!........τι μόνο τα Γ' κατηγορίας θα έχουν ισολογισμό?...... άσε που έρχονται τρίτα και καταιδρωμένα........
quote:
macedon:
Εν κατακλείδει θεωρώ, ειδικά για την ορθοδοξία, πως αποτελεί ύβρη προς τον ίδιο τον άνθρωπο, καθώς καταργεί τον ίδιο αυτόν τον άνθρωπο και τον κάνει "δούλο" του ασιατικού θεού της και "πρόβατο" του κάθε κοιλαρά επισκόπου, και για μένα, το να ανήκει κανείς σ' αυτήν αποτελεί κατάντια. Αυτή δε η άποψή μου ενισχύεται καθημερινά ειδικά εδώ μέσα. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν θέλω να προσβάλω κάποιον, τον ονομάζω "χριστιανό". Δεν έχεις ιδέα πόσοι προσβάλλονται μ'αυτό... Γιατί η λέξη αυτή μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε. Από "άπατρις" και "τουρκόψυχος" μέχρι "ανόητος" και "αφελής".

Και έρχονται και αυτές οι ρημάδες οι ζέστες!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 09:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ azmat

Παρακάμπτεις την ουσία της θρησκείας σου, όπως σου την ανέλυσα παραπάνω ("ο έχων δύο χιτώνας...") και γενικολογείς πάλι. Θεωρώ λοιπόν ότι επί της ουσίας ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι χριστιανός (μια και κανείς δεν έχει μοιραστεί τα υπάρχοντά του με κάποιον) και πάμε στα γενικά που αναφέρεις.

quote:
azmat
Η ορθοδοξια αυτα πιστευει , εσυ αν δεν τα ασπαζεσαι ειναι δικο σου θεμα .

To θέμα δεν είναι αν τα ασπάζομαι εγώ. Το θέμα είναι αν τα ασπάζονται οι χριστιανοί. Και εκεί βλέπω πως κανείς δεν τα ασπάζεται γιατί δεν τα εφαρμόζει. Αρα, το τι ασπάζεται η ορθοδοξία, από τον πατριάρχη μέχρι τον τελευταίο πιστό είναι κούφια λόγια.

quote:
azmat
Πες μου δηλαδη πως εχεις εφαρμοσει το λογο αυτο του θεου οπως πρεπει, και επεσες εξω

Δε βλέπω το λόγο να εφαρμόσω οποιονδήποτε λόγο οποιουδήποτε θεού, ειδικά ασιατικού, κατασκευασμένου στις οικουμενικές συνόδους.

quote:
azmat
Αν δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να κρινεις και να εχεις λογο για τιποτα .

Κάνεις λάθος. Δεν θα κρίνω κανέναν αν αυτά που πιστεύει τα κρατάει για τον εαυτό του. Οταν όμως τα βγάζει στο μεϊντάνι και μου κάνει κήρυγμα, όντας ο ίδιος κούφιος και υποκριτής, όχι μόνο θα τον κρίνω αλλά θα τον χλευάσω κιόλας. Δεν μπορεί να μου μιλάει για χριστιανισμό και ο ίδιος να μην κρατάει ούτε τα βασικά της διδασκαλίας του.

Οσο για την άποψή σου να κρίνω δημόσιες τοποθετήσεις, είναι όντως παράξενη. Με τη λογική αυτή, κανείς π.χ. δεν θα μπορούσε να κρίνει τον υπουργό εξωτερικών παρά μόνον 2-3 που έχουν ήδη χρηματίσει υπουργοί εξωτερικών.

Και αν προσέξεις, αυτοί που κυρίως κρίνουν τους άλλους είναι αυτοί οι γιαλαντζή "πιστοί" των οποίων ή θρησκεία ως βασικό δόγμα έχει το "μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε".

quote:
azmat
Αυτο που λεμε ''αγιοι'' , τι ειναι ?

Πριν σου απαντήσω, να σου δώσω μια συμβουλή. Μην κάνεις ποτέ μια ερώτηση αν δεν είσαι έτοιμος για την απάντηση.

Τι είναι οι "άγιοι"; Αν δεν είναι απατεώνες (π.χ. Παπουλάκος), εθνοπροδότες και τσιράκια των Τούρκων (Γρηγόριος, Κοσμάς, κτλ.), βρωμεροί, άπλυτοι και τρισάθλιοι (Στυλίτης, Αγ. Αθανάσιος), εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου (Κωνσταντίνος, Νικόλαος, Κύριλλος) τότε είναι απλά προϊόντα που παράγει η εκκλησία για δικούς της λόγους.

quote:
azmat
Ο χριστιανισμος δεν ειναι απλα μια ''ηθικη ζωη '' , αλλα υπαρχει λογος που υπαρχουν ολα αυτα που λεγονται .
Δεν ειναι στειρα φιλοσοφια

Πιθανώς. Αλλά επειδή δεν έχω δει ούτε έναν χριστιανό να ακολουθεί το κήρυγμα του ιδρυτή της θρησκείας, θεωρώ ο χριστιανισμός έχει μετατραπεί σε κάτι χειρότερο από στείρα φιλοσοφία. Σε κενό λόγο, σε αερολογία που ειναι η αγαπημένη τσίχλα των υποκριτών.

quote:
azmat
Ξαναρωτω λοιπον , εχεις προσπαθησει να προσεγγισεις την ορθοδοξια και σε εχει απογοητευσει ?

Απλά θεωρώ ότι αυτό που ονομάζεις "ορθοδοξία" είναι ένα μάτσο δεισιδαιμονίες που αντιτίθενται ακόμη και στην κοινή λογική και απευθύνονται σε ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης, συγκεκριμένης ψυχοσύνθεσης και πνευματικών δυνατοτήτων.

Την ορθοδοξία τη γνώρισα από πολύ κοντά και για πολλά χρόνια. Κι επειδή ακριβώς ήταν πολύ στενή η σχέση μου, όχι μόνο την απέρριψα γιατί τη θεώρησα ότι με προσβάλλει σαν άνθρωπο και σαν νοήμον όν, αλλά αηδίασα κιόλας: Και με τους εκπροσώπους του θεού και με τους υποκριτές πιστούς.

quote:
azmat
Αραγε υποκρινεται ενας μοναχος , οταν εγκαταλειπει τα κοσμικα ?

Φυσικά και υποκρίνεται γιατί δεν εγκαταλείπει τίποτε κοσμικό, άλλο αν αυτό δείχνει στους πιστούς. Αν δεν υποκρινόταν, δεν θα υπήρχε ανάγκη να διατηρεί το Αγιο Ορος πολυτελή διαμερίσματα στη Θεσσαλονίκη για τις ανάγκες των μοναχών του που επισκέπτονται την πόλη. Ούτε θα σκοτωνόταν οι μονές να πάρουν τις επιδοτήσεις της Ευρωπαϊκής Ενωσης (εκτός από τη μονή Εσφιγμένου που την αρνήθηκε).

quote:
azmat
Ποτε πριν δεν υπηρχε τετοια αθεεια στον κοσμο.

Ισως γιατί γενικά οι θρησκείες και ειδικά οι παρά φύση θρησκείες, όπως οι χριστιανισμός, ευδοκιμούν όταν υπάρχει πνευματικό σκοτάδι και σήμερα η γνώση είναι κοινό αγαθό. Οσο ανεβαίνει το μορφωτικό και πνευματικό επίπεδο μειώνεται η πίστη σε δεισιδαιμονίες.

Φυσικά, η δεισιδαιμονία δεν μπορεί να εξαλειφθεί ακόμη τελείως (και γι'αυτό επιζούν ακόμη οι θρησκείες αυτές - ειδικά στην Ελλάδα που την ταϊζει όλος ο ελληνικός λαός) αλλά πιστεύω πως οι "πιστοί" που προσκυνάνε μούμιες, κόκκαλα, βαμμένα ξύλα, κομμένα χέρια και πόδια και πιστεύουν στον κάθε ασυνάρτητο "προφήτη" μειώνονται συνεχώς.

Εν κατακλείδει θεωρώ, ειδικά για την ορθοδοξία, πως αποτελεί ύβρη προς τον ίδιο τον άνθρωπο, καθώς καταργεί τον ίδιο αυτόν τον άνθρωπο και τον κάνει "δούλο" του ασιατικού θεού της και "πρόβατο" του κάθε κοιλαρά επισκόπου, και για μένα, το να ανήκει κανείς σ'αυτήν αποτελεί κατάντια. Αυτή δε η άποψή μου ενισχύεται καθημερινά ειδικά εδώ μέσα. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν θέλω να προσβάλω κάποιον, τον ονομάζω "χριστιανό". Δεν έχεις ιδέα πόσοι προσβάλλονται μ'αυτό... Γιατί η λέξη αυτή μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε. Από "άπατρις" και "τουρκόψυχος" μέχρι "ανόητος" και "αφελής".

Φυσικά ελάχιστοι (ελαχιστότατοι) το θεωρούν καμάρι τους, γεγονός που απλά επιβεβαιώνει αυτά που ανάφερα παραπάνω.

quote:
azmat
Εχουν γραφθει λογια στην Κ.Διαθηκη για την αποστασια και την απιστια των χρονων μας και την ροπη των ανθρωπων στην ακολασια και την ανηθικοτητα

Μάλιστα. Σε ένα ανώνυμο κείμενο, αγνώστου συντάκτη, αποτέλεσμα κοπτορραπτικής που νομιμοποιήθηκε σε μια οικουμενική σύνοδο με σχετική πλειοψηφία (μαζί με τη "θεότητα" του Ιησού και την αγία τριάδα) έχουν γραφτεί πράγματα που θα πρέπει να μας απασχολούν...

Είναι κι αυτό μια άποψη.

Ερρωσθε και ευδαιμονείτε.

macedon


Κατ'αρχην , καταντια ειναι να ειστε τοσο μικροψυχος, προκατειλημενος και να νοιωθεις αυτα τα πραγματα για τους γυρω σου που εχουν αλλη κοσμοθεωρια απο σενα . Αλλα και παλι δικαιωμα σου .
1. Δεν γενικολογω . Οταν λεω πως καποιος ακολουθει την ορθοδοξια κανει ολα οσα πρεπει να κανει ενας Χριστιανος ( προσοχη ! οχι αναγκαστηκα , γιατι θα βγαλεις κανα επιχειρημα για δουλικη πιστη παλι ) .
2. Δεν εχεις δει ποτε αληθινο Χριστιανο γιατι δεν θελεις να το δεις λογω της προκαταλειψης σου ή δεν ξερεις που να δεις , αλλο που γενικευετε κιολας .
3.Δεν θελετε να πιστευετε , και χωρις να πιστευετε εκθετετε τη κατηγορηματικη κριση σας , και οχι , καμμια σχεση δεν εχει με το παραδειγμα που ανεφερατε (σχετικα με το υπουργειο) γιατι εδω κρινεται ο ανθρωπος και τα ιδεωδη του , οχι τα χειροπιαστα του εργα , χωρια που υπαρχει ο τροπος να δει και την πλευρα αυτου που κρινει .
4.Ο Χριστιανος κρινεται απο αυτο που αποτελεσε το κινητρο για την πραξη του .
Λετε καταφωρα ψεμματα ( ας πει καποιος αλλος τις ιστορικες ανακριβειες ).
Αν υπαρχει λαικισμος για να στηριξει το εθνικο φρονημα δεν εχει καμμια σημασια . Ανθρωπο δεν λατρευει κανεις , ουτε τους λεει αλανθαστους κανεις .
Αγ.Αθανασιο και Στυλιτη, το κινητρο ισχυει .Αλλα γιατι να χαρακτηριστουν ετσι ?
Δημοκρατια δεν εχουμε ? Ελευθερα ο,τι θελει, δεν κανει κανεις?
Ποτε δεν εκαναν κατι κακο . Αυτο ειναι αρκετο για να μην εχετε αρνησεις . Οτι κανανε στην προσωπικη τους ζωη και δεν συμφωνειτε δικο σας θεμα .
5. Η ζωη του Χριστιανου ειναι ενας ατελειωτος αγωνας , και περνα απο ολες τις εκφανσεις της ζωης . Στο προηγουμενο ποστ εξηγηθηκα σχετικα με την πιστη και γιατι δεν πιστευουν πολυ .
6. Αλλο οι ανθρωποι που δεν πιστευουν σε μεγιστο βαθμο ή κανουν σφαλματα και αλλο τι ειναι σωστο .
Η πιστη δεν ειναι γνωση . Ειναι τροπος ζωης .
Οσα και να μαθεις , οση μορφωση και αν εχεις , ποτε δεν θα βγαλεις το κενο που εχεις μεσα σου , οσους πλανητες και να πατησεις .
7. Για τα χρηματα δεν μπορω να κρινω , αλλα γιατι να μενουν σε καλυβες ?
Αλλο το φαινεσθαι και αλλο το ειναι . Δεν θα φανουν ετσι , με τους τυπους .
Γενικευετε σε μεγαλο βαθμο . Δεν σχολιαζω τους χαρακτηρισμους και τα χομπυ σας , απλα να πω πως η θρησκεια δεν εχει να κανει με εθνη και πατριδες .
8. Βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα σχετικα με τη γραφη .

Κυριε ''μακεδων'' , η κριση σας ειναι μεροληπτικη , οι χαρακτηρισμοι σας θρασυτατοι , τα επιχειρηματα σας στηριζονται σε διεστρεβλωσεις δικες σας , λετε καταφωρα ψεμματα .

Δεν ξανασυζηταω ποτε μαζι σας .Απλα να πω πως κανεις δεν επιθυμει το κακο σας , την αμορφωσια σας , και το να σας λεει ψεμματα .
Ο Χριστος ειχε πει :'' Ερευνατε τας γραφας ''.
Ο Μωαμεθ παλι, : ''Πιστευε και μη ερευνα '' ( χωρις κομμα ),ετσι για να μη μπερδευομαστε .
Ερευνατε τας γραφας λοιπον , με ανοιχτο μυαλο ( οχι δυτικης-σχολαστικιστης νοοτροπιας , χωρις προκαταλειψεις ) και καρδια μικρου παιδου ( οχι ανοητου) .

Edited by - azmat on 05/06/2008 09:35:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 10:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon δεν σου επιτρέπω σε καμία περίπτωση να βρίζεις αυτούς τους τεράστιους αγίους της Ορθοδοξίας και να τους προσβάλλεις έτσι. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Το ξέρεις ότι θα μπορούσε οποιοσδήποτε να σου κάνει μήνυση για αυτά που λές. Για αυτό πρόσεχε. Είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις και να μην αποδέχεσαι τους αγίους. Αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να τους προσβάλλεις και να τους υβρίζεις. Λές ότι ο άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός ήταν τσιράκι των Τούρκων? Αν είναι ποτέ δυνατό. Αν δεν ήταν αυτός επανάσταση δεν θα υπήρχε. Ίσως να μην υπήρχες εσύ ο ίδιος όπως υπάρχεις τώρα. Πρόσεχε γιατί δεν θα ανεχτώ να υβρίζεις έτσι αγίους της εκκλησίας μας. Βρίσε εμένα καλύτερα. Μην ξαναδώ κάτι τέτοιο σε παρακαλώ. Να υπενθυμίσω ότι το θέμα μας είναι άλλο όμως.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 14:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Aggelos91, πριν "απαγορεύσεις" οτιδήποτε ή πάψεις να "ανέχεσαι" διάφορα, μήπως θα έπρεπε να ενημερωθείς για τους βίους των "αγίων" και τα πεπραγμένα τους (εκτός απολογητή και διαφόρων χριστιανικών ιστοσελίδων);

Αυτά που καθορίζουν την άποψη που έχει κάποιος για κάποιον άλλο, είναι τα ιστορικά γεγονότα και όχι οι ευσεβείς πόθοι ή οι διάφορες επινοήσεις των αρχιερέων.

Για παράδειγμα ο "ισαπόστολος" Κωνσταντίνος ο "μέγας", πριν την α΄οικουμενική σύνοδο της Νίκαιας, το 325 μαχχ. γνωρίζεις ποιούς σκότωσε και γιατί;;;

Θα μπορούσες να πεις πού έχεις αντίρρηση για τους χαρακτηρισμούς και γιατί, αντί να απειλείς με μηνύσεις και αφορισμούς, κατά τη συνήθη, διαχρονική τακτική της εκκλησίας.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 16:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
aggelos91
Το ξέρεις ότι θα μπορούσε οποιοσδήποτε να σου κάνει μήνυση για αυτά που λές.

Πίστεψέ με, γνωρίζω το νόμο πολύ καλύτερα από σένα.

quote:
aggelos91
Λές ότι ο άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός ήταν τσιράκι των Τούρκων? Αν είναι ποτέ δυνατό. Αν δεν ήταν αυτός επανάσταση δεν θα υπήρχε.

Τόσο ξέρεις, τόσο λες. Ο Κοσμάς ο Αιτωλός προπαγάνδιζε τη σκλαβιά και υμνούσε τη δουλεία των Τούρκων. Γι'αυτό είπαν τόσο κολακευτικά πράγματα γι'αυτόν τόσο ο Κουρτ Πασάς που τον προστάτεψε όσο και ο Αλή Πασάς που τον τίμησε δεόντως.

quote:
aggelos91
Μην ξαναδώ κάτι τέτοιο σε παρακαλώ.

Το να συντάσσεσαι με τον κάθε υπηρέτη του σουλτάνου, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου, όπως δικαίωμά σου είναι να θεωρείς όποιον τουρκόδουλο θέλεις "άγιο". Από την πλευρά μου, είναι όχι μόνο δικαίωμα αλλά και καθήκον σαν Ελληνας να στηλιτεύω όλους αυτούς τους απάτριδες και ανθέλληνες υποτακτικούς των Τούρκων, που έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κρατήσουν το έθνος υπόδουλο. Και τα κατάφεραν για πολλά χρόνια είναι η αλήθεια.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 23:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Τόσο ξέρεις, τόσο λες. Ο Κοσμάς ο Αιτωλός προπαγάνδιζε τη σκλαβιά και υμνούσε τη δουλεία των Τούρκων. Γι'αυτό είπαν τόσο κολακευτικά πράγματα γι'αυτόν τόσο ο Κουρτ Πασάς που τον προστάτεψε όσο και ο Αλή Πασάς που τον τίμησε δεόντως.
Το να συντάσσεσαι με τον κάθε υπηρέτη του σουλτάνου, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου, όπως δικαίωμά σου είναι να θεωρείς όποιον τουρκόδουλο θέλεις "άγιο". Από την πλευρά μου, είναι όχι μόνο δικαίωμα αλλά και καθήκον σαν Ελληνας να στηλιτεύω όλους αυτούς τους απάτριδες και ανθέλληνες υποτακτικούς των Τούρκων, που έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κρατήσουν το έθνος υπόδουλο. Και τα κατάφεραν για πολλά χρόνια είναι η αλήθεια.

E! Όχι και Έλληνας κάποιος που θεωρεί ότι η Ελλάδα αποτελείται από λίγους Έλληνες και πολλούς Χριστιανούς!.......... άστο γιατί δε σε παίρνει! απλά συμφωνείς από τώρα με τα σχέδια των Αμερικάνων που θέλουν να φτιάξουν στα βόρεια σύνορά μας τόσο νέο κράτος ως Μακεδονία αλλά και αυτόνομο Τουρκικής δήθεν μειονότητας!

Για να δούμε πάλι για τον πατέρα Κοσμά! που κατηγορείς και ο οποίος έλεγε:
« Δεν βλέπετε πώς αγρίεψε το Γένος μας από την αμάθειαν και εγινήκαμεν ωσάν τα θηρία;»

Αυτή τη φράση είπε ο Πατροκοσμάς βλέποντας την αγραμματοσύνη και την έλλειψη οργανωμένης παιδείας που επικρατούσε τον 18ο αιώνα και μάστιζε τον υπόδουλο Ελληνισμό.

«Έως τριάκοντα επαρχίας περιήλθον, δέκα σχολεία ελληνικά εποίησα, διακόσια δια κοινά γράμματα».

Τα λόγια αυτά της επιστολή προς τον αδελφό του Χρύσανθο το 1779, δείχνουν τη γιγάντια και ηρωική προσπάθειά για ίδρυση και λειτουργία σχολείων.

Όχι μόνο οικοδομούσε το κτίριο, αλλά εύρισκε το διδακτικό προσωπικό, τα μέσα μισθοδοσίας και φρόντιζε για τη συντήρησή του, παρόλο που υπήρχαν στερήσεις και ανύπαρκτα μέσα.

«Έχετε σχολείον για να διαβάζετε τα παιδιά;»

«Δεν πρέπει να υπάρχει χωριό χωρίς σχολείο. Μόνο με τη βοήθεια των γραμμάτων θα καλυτερεύσετε την τύχη σας».

«Καλύτερα να αφήσετε τα παιδιά σας πτωχά και γραμματισμένα, παρά πλούσια και αγράμματα».

«Καλύτερα αδελφέ να έχεις σχολείον Ελληνικόν, παρά βρύσες και ποτάμια, γιατί η βρύση ποτίζει το σώμα, το δε σχολείον ποτίζει την ψυχή».
Ακόμη και με προφητείες εθάρυνε το γένος:

"Οι Τούρκοι θα φύγουν, αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φθάσουν ως τα Εξαμίλια. Στο τέλος θα τούς διώξουν εις Κοκκινη Μηλιά. Από τούς Τούρκους το 1/3 θα σκοτωθή, το άλλο τρίτο θα βαπτισθή και μονάχα το 1/3 θα πάη στην Κοκκινη Μηλιά" .
"Θα έρθη καιρός που μια γυναίκα θα διώχνη δέκα Τούρκους με τη ρόκα".


<<Το 1743 πηγαίνει στην Αθωνιάδα Σχολή του Αγίου Όρους (μονή Βατοπεδίου), όπου ο Μέγας Δάσκαλος Ευγένιος Βούλγαρης τον μύησε στα μεγάλα σχέδια του προς απελευθέρωση του Έθνους. >>

Στις 24 Αυγούστου 1779, όταν ήταν 65 ετών, οι Τουρκαλβανοί κρέμασαν τον πατρο-Κοσμά στο Καλικόντασι της Βορείου Ηπείρου, με την κατηγορία ότι ξεσήκωνε τους Έλληνες κατά των Τούρκων ν’ αποκτήσουν την ελευθερία τους.
Πολύ φίλος με τους Τούρκους κόλος και βρακί που λέμε..........άντε γεια!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 06/06/2008 00:02:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 23:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
απλά συμφωνείς από τώρα με τα σχέδια των Αμερικάνων που θέλουν να φτιάξουν στα βόρεια σύνορά μας τόσο νέο κράτος ως Μακεδονία αλλά και αυτόνομο Τουρκικής δήθεν μειονότητας!

Στο παραπάνω δεν θα σου απαντήσω γιατί λέγοντάς σου "είσαι τελείως ηλίθιος" προφανώς λέω το αυτονόητο.

quote:
europaios2
«Έως τριάκοντα επαρχίας περιήλθον, δέκα σχολεία ελληνικά εποίησα, διακόσια δια κοινά γράμματα».

Ανυπόστατα παραμύθια του ίδιου χωρίς καμία άλλη αναφορά από κανέναν.

quote:
europaios2
Ακόμη και με προφητείες εθάρυνε το γένος:

Ψέμα! Οι προφητείες του εμφανίστηκαν για πρώτη φορά 200 χρόνια μετά το θάνατό του, από εκκλησιαστικούς κύκλους. Κανείς δεν γνωρίζει για τις προφητείες του μέχρι τότε. Απλά κατασκευάσματα της εκκλησίας.

quote:
europaios2
Στις 24 Αυγούστου 1779, όταν ήταν 65 ετών, οι Τουρκαλβανοί κρέμασαν τον πατρο-Κοσμά στο Καλικόντασι της Βορείου Ηπείρου, με την κατηγορία ότι ξεσήκωνε τους Έλληνες κατά των Τούρκων ν’ αποκτήσουν την ελευθερία τους.

Ψέμα! . Ποτέ δεν κατηγορήθηκε γι'αυτό. Κατηγορήθηκε σαν πράκτορας των Ρώσων αλλά ο Κουρτ Πασάς τον αθώωσε. Η εκτέλεσή του έγινε χωρίς καμία απόφαση, κρυφά και ξεσήκωσε την οργή του Κουρτ πασά.

quote:
europaios2
Πολύ φίλος με τους Τούρκους κόλος και βρακί που λέμε

Ακριβώς. Τουρκόδουλος και άπατρις, γνήσιος χριστιανός.

macedon

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ
ΠΟΥ ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

6/6/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 23:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, σε άφησα στο δημοτικό και σε βρήκα στο πανεπιστήμιο!!!

Μπράβο φίλε, έκανες προόδους...

Λύσε μου μια απορία, με την ευκαιρία, σε σχέση μ' αυτό:

quote:
«Έως τριάκοντα επαρχίας περιήλθον, δέκα σχολεία ελληνικά εποίησα, διακόσια δια κοινά γράμματα».

Τα λόγια αυτά της επιστολή προς τον αδελφό του Χρύσανθο το 1779, δείχνουν τη γιγάντια και ηρωική προσπάθειά για ίδρυση και λειτουργία σχολείων.

Όχι μόνο οικοδομούσε το κτίριο, αλλά εύρισκε το διδακτικό προσωπικό, τα μέσα μισθοδοσίας και φρόντιζε για τη συντήρησή του, παρόλο που υπήρχαν στερήσεις και ανύπαρκτα μέσα.

«Έχετε σχολείον για να διαβάζετε τα παιδιά;»

«Δεν πρέπει να υπάρχει χωριό χωρίς σχολείο. Μόνο με τη βοήθεια των γραμμάτων θα καλυτερεύσετε την τύχη σας».

«Καλύτερα να αφήσετε τα παιδιά σας πτωχά και γραμματισμένα, παρά πλούσια και αγράμματα».


Διώκετο η Ελληνική γλώσσα επί τουρκοκρατίας και τα παιδιά την μάθαιναν στα... κρυφά σχολειά ή όχι;

Αν διώκετο και υπήρχαν κατ' ανάγκην τα κρυφά σχολειά, πώς ο πατροκοσμάς, ίδρυε τα σχολεία, τα συντηρούσε (!!!) και μάλιστα τα επάνδρωνε κιόλας το ένα μετά το άλλο, φροντίζοντας και για τη μισθοδοσία;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 00:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και το'φερε η κουβέντα, ας δούμε μερικά από τα λεγόμενα του Κοσμά του Αιτωλού. Αν και μέσα στις 8 διδαχές το μόνο που μπορεί να βρεί κανείς είναι το εκκλησιαστικό κήρυγμα, αντάξιο των σκοταδιστικών χρόνων του μεσαίωνα, οι αναφορές στην εθνική υπόθεση είναι πάρα πολλές, σχεδόν ... μία (1) και σ'αυτήν λιβανίζει τη δουλεία των Τούρκων.

Η τουρκική δουλεία έγινε για το καλό μας (!)

" Ύστερον το εσήκωσεν ο Θεός από τούς χριστιανούς (το βασίλειο) και έφερε τον Τούρκον και του το έδωσε δια ιδικόν μας καλόν, και το έχει ο Τούρκος 320 χρόνους. Και διατί έφερεν ο Θεός τον Τούρκον και δεν έφερεν άλλο γένος; Δια ιδικόν μας συμφέρον· διότι τα άλλα έθνη θα μας έβλαπτον εις την πίστιν, ο δε Τούρκος άσπρα άμα του δώσης κάμνεις ο,τι θέλεις. (Διδαχή Γ΄)

Το επιστημονικό μοντέλο του Κοσμά

"Ωσάν εξέπεσεν το πρώτον τάγμα και έγιναναν δαίμονες, τότε επρόσταξεν ο πανάγαθος Θεός και έγινεν ο κόσμος ούτος. Και από τον καιρόν οπού έκαμε τον κόσμον είνε 7288 χρόνοι.... Ο ήλιος, η σελήνη και τα άστρα είνε κολλημένα εις τον ουρανόν." (Διδαχή Α΄)

Το εκπαιδευτικό όραμα του Κοσμά.

"Να μαζευθήτε όλοι να κάμετε ένα σχολείον καλόν, να βάλετε και επιτρόπους να το κυβερνούν, να βάνουν διδάσκαλον να μανθάνουν όλα τα παιδιά γράμματα, πλούσια και πτωχά. Διότι από το σχολείον μανθάνομεν τι είνε Θεός, τι είνε Αγία Τριάς, τι είνε Άγγελοι, δαίμονες, παράδεισος, κόλασις, αρετή, κακία· τι είνε ψυχή, σώμα κ.λ.π. Διότι χωρίς το σχολείον περιπατούμεν εις το σκότος· από το σχολείον ανοίγει το μοναστήριον" (Διδαχή Α΄)

Ο Ρόλος του σχολείου

"διατί πάντα εις τα σχολεία γυμνάζονται οι άνθρωποι και ηξεύρουν και μανθάνουν το τι εστι ο Θεός, το τι είνε οι άγιοι άγγελοι, τι είνε οι καταραμένοι δαίμονες και το τι είνε η αρετή των δικαίων. Το σχολείον φωτίζει τούς ανθρώπους. Ανοίγουν τα ομάτια των ευσεβών και ορθοδόξων χριστιανών να μανθάνουν τα μυστήρια." (Διδαχή ΣΤ΄)

Σκοπός της εκμάθησης της ελληνικής είναι η κατανόηση του ευαγγελίου

" Και αν δεν σπουδάσης τα ελληνικά, αδελφέ μου, δεν ημπορείς να καταλάβης εκείνα οπού ομολογεί η Εκκλησία μας. Καλύτερον, αδελφέ μου, να έχης ελληνικόν σχολείον εις την χώραν σου, παρά να έχης βρύσες και ποτάμια· και ωσάν μάθης το παιδί σου γράμματα, τότε λέγετε άνθρωπος. Το σχολείον ανοίγει τας εκκλησίας· το σχολείον ανοίγει τα μοναστήρια" (Διδαχή Ε΄)

Οι ξένες γλώσσες είναι του διαβόλου

"Έμαθα και πέντε εξ ελληνικά και έμαθα πολλών λογιών γράμματα, εβραϊκά, τουρκικά, φράκγικα και από όλα τα έθνη, με την χάριν του Χριστού μας και πολλά τα εδιάβασα. Και όλα τα εθνικά κάλπικα τα ηύρα· όλα ευρέματα και σπέρματα του διαβόλου, και κατά αλήθειαν, αδελφοί μου, τόσον τα εμελέτησα τα γράμματα." (Διδαχή Η΄)

Το κοινωνικό μήνυμα του Κοσμά. Αν πεθάνει η γυναίκα σας να γίνεται καλόγεροι

"Έναν άνδρα έκαμεν ο πανάγαθος Θεός και μίαν γυναίκα να παίρνωνται να κάμνωσι παιδιά. Επανδρεύθης, αδελφέ μου, έκαμες παιδιά; Δεν έκαμες, απέθανεν η γυναίκά σου; Μη παίρνης άλλην γυναίκα· αμή γίνου καλόγηρος να δουλεύης δια την ψυχήν σου, να υπάγης εις τον παράδεισον" (Διδαχή Ε΄)

Προφήτης Ηλίας και Έλβις. Τι κοινό έχουν;

"Διαβάζοντας, αδελφοί μου, την θείαν και Ιεράν Γραφήν ευρίσκω ότι ο προφήτης Ηλίας είνε ζωντανός" (Διδαχή ΣΤ΄)

Σε ολόκληρο το σκοταδιστικό παραλήρημα του υποτακτικού του Σουλτάνου, δεν θα βρεις ούτε μία σειρά που να μιλάει για "ξεσηκωμό" του έθνους. Αντίθετα, μπορείς να βρεις πάμπολλες αναφορές για το αντίθετο. Αλλά τι εθνικό να περιμένει κανείς από κάποιον άπατρι που ονόμαζε την πατρίδα του "ψεύτικη" και της έδωσε το όνομα "Ισραήλ";

Τα κηρύγματα του Κοσμά ήταν πλήρως συμβατά με τη γραμμή των τουρκόψυχων πατριαρχών και των παρατρεχάμενών τους, όπως ο Αθανάσιος Πάριος, ο Ανθιμος, και οι υπόλοιποι... Αντάξια των σημερινών χριστιανών γενίτσαρων που έχουν τις ίδιες απόψεις και συντάσσονται μ'αυτούς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 00:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ζητούμενο δεν είναι εάν δήθεν «διώκεται» ή «πολεμάνε» κάποια άλλα δόγματα τον Χριστιανισμό, καθώς ο Χριστιανισμός ουδέποτε φοβήθηκε άλλα Αβρααμικά ή μη παρακλάδια παρά μονάχα ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, αλλά το ζητούμενο είναι ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΛΕΜΑΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.

Αλήθεια, τι ρόλο παίζει η εβραϊκή δεισιδαιμονία και οι πανάρχαιες μαγικές πρακτικές στην λατρεία που προωθεί η διδασκαλία του Χριστιανισμού, ας πούμε?

Τι ρόλο παίζουνε οι εξορκισμοί και τα δαιμονοποιημένα εκκλησιαστικά κείμενα στην διαμόρφωση των πιστών και του ψυχισμού τους?

Η δαιμονοποίηση «σατανικών φιλοσόφων» (π.χ. των ελλήνων) εκ μέρους του χριστιανισμού, δεν αποτελεί μια διαχρονική απειλή κατα της κοινωνίας?

Το ψυχοκοινωνικό φαινόμενο της μαγείας δικαιολογείται στην προ-επιστημονική εποχή, και οι μάγοι της εκάστοτε φυλής ήσαν και οι «ερμηνευτές» των «κακών πνευμάτων» που προκαλούσανε διάφορες καταστροφές. Με λίγα λόγια οι μάγοι ήτανε οι ΙΕΡΕΙΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΤΟΥΣ.

Ο φόβος της μαγείας, αλλά και η μαγεία του φόβου, συντηρείται ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ από το εβραιοχριστιανικό δόγμα και επιζεί διαχρονικά όπως και τα ΒΛΑΒΕΡΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ: μεταλλάσσονται και επιχρίονται σε «ιεροπρεπή» ευχέλαια.

Διότι ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ να εξηγήσει κανείς σε ένα νεαρό ελληνόπουλο τι εστί η βαρύγδουπη «Ευχή επί οικίας περιεργαζομένης υπό πονηρών πνευμάτων» που καλείται να διαβάσει ο σεβαστός παπούλης? Να του μιλήσει για…περιοδεύοντα κακόβουλα δαιμόνια και μαύρα διαβολάκια που ΑΠΕΙΛΟΥΝΕ την οικιακή γαλήνη?

Πχ:

« Κύριε Σαββαώθ, φύσαι και διαφύλαξον ημάς από του σκότους νυκτερινού, από φόβον νυκτερινού, από πράγματος εν σκότει διαπορευομένου, από βέλους πετομένου ημέρας, από συμπτώματος και δαιμονίου μεσημβρηνού».

Υπάρχουνε βέβαια και άλλες πολλές παρόμοιες απαγγελίες μαγικών κειμένων (!), οι οποίες «ρυθμίζουνε» την «Θεϊκή παρέμβαση» στα θέματα…γεωργικών καλλιεργειών, θέματα…καιρικών ακραίων φαινομένων καθώς ακόμα και ενδεχόμενο απειλής σεισμού!!!

Εάν για παράδειγμα προμηθευτεί κανείς το «Ευχολόγιον το Μέγα» της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος, τότε θα απολαύσει ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΟΥΣ εξορκισμούς και κείμενα ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ.

Και ερωτώ:

ΠΟΙΟΙ αποτελούνε τελικά απειλή?
ΑΥΤΟΙ είναι οι συνεταίροι του Υπουργείου Παιδείας που αξίζουνε οι Έλληνες?
ΑΥΤΟΥΣ θα πρέπει να προστατέψουμε απο (αόριστες) ανατολικές θρησκείες?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 00:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδών τι να πω για όλα αυτά που είπες θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Κρίμα. Πολύ λυπάμαι και δεν το λέω ειρωνικά. Ειλικρινά λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι και λεν τέτοια πράγματα. Ο άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός είπε πως είναι καλύτερα που μας υποδούλωσαν οι Τούρκοι διότι με τους Τούρκους καταφέραμε να μείνουμε στην Ορθοδοξία ενώ αν μας υποδούλωναν οι Φράγκοι θα πέφταμε όλοι στην αίρεση και αυτό διότι οι Τούρκοι όταν έπαιρναν χρήματα και σε άλλες περιπτώσεις μας άφηναν να τελούμε τα Θρησκευτικά μας καθήκοντα. Όσον αφορά το επιστημονικό μοντέλο μου φαίνεται πως δεν χρειάζεται καν να απαντήσω η απάντηση είναι αυτονόητη. Όντως ο σκοπ΄΄ος του σχολείου πρώτα αυτός θα έπρεπε να είναι να μας μάθαινε για τον Θεό τον Αληθινό τον Τριαδικό. Και βέβαια τότε βασικός σκοπός εκμάθησης της Ελληνικής ήταν για να κατανοούμε το ευαγγέλιο που χωρίς αυτό σωτηρία δεν υπάρχει. Σε αυτό το σημείο δεν μιλάει για τις ξένες γλώσσες. Όντως αυτό θα ήταν το ιδανικό. Εάν κάποιου πέθαινε η γυναίκα και δεν είχε άλλες υποχρεω΄σεις θα έπρεπε να φροντίσει για την ψυχή του. Προφήτης Ηλίας και Ενώχ αναλήφθηκαν και πήγαν στη μέση κατάσταση των ψυχών από τότε με πρόγευση παράδεισου για να δείξει στον κόσμο ο Θεός ότι παρόλο που τότε οι άνθρωποι πήγαιναν στον Άδη λόγω του Προπατορικού αμρτήματος κάποια στιγμή θα σωθούνε με την έλευση του Χριστού και για να τους δώσει κουράγιο. Όλα αυτά που λες για τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό είναι ανοησίες είτε το θέλεις είτε όχι και οι προφητείες του είναι αληθινές πάλι είτε το θέλεις είτε όχι. Φρόντισε για την ψυχή σου βρες έναν πνευματικό και άρχισε να ζεις.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 00:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ aggele91

Μια και μου δίνεις συμβουλές, επέτρεψέ μου να σου δώσω και γω μία.

Να αποφεύγεις τον ήλιο, να τρως ελαφρά και να πίνεις πολλά υγρά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ μακεδών. Εάν θέλεις να τα πούμε τώρα λαιβ πήγαινε στο erosorthodoxias.googlepages.com στα αριστερά θα δεις ένα παράθυρο που λέει ονλινε επικοινωνία. Πάτα το και μετά πάτα εκεί που λέει chat with Aggelos.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί ψυχής και σώματος.
Πες μου κάτι,μπορεί να γίνει ασφαλής πυρηνική αντίδραση αν ο αντιδραστήρας είναι τρύπιος?

Άγγελε,λυπήσου όσο θες,ε άμα κλάψεις θα σε φέρνει χαρτομάντηλα ο europeos.
Παραδέχεσαι δηλαδή ότι ο αιτωλός έλεγε ότι έλεγε?Και συμφωνείς με την άποψη του?
Ο σκοπός του σχολείου δεν είναι να δημιουργήσει παπαδάκια.
Καλά μιλάμε,έχω πάθει πλάκα με την πάρτυ σου ρε άγγελε,πλήρης έκλειψη.

Δηλαδή εγώ τώρα άμα πεθάνω δεν θα πάω στον Άδη?Όλοι που πέθαναν πριν τον χριστό πήγαιναν στον Άδη και μετά πάνε είτε κόλαση είτε παράδεισο.Δε λέω,μεταρρύθμιση,άλλες προοπτικές για το μέλλον.Αλλά δεν θέλω,εγώ θέλω να γνωρίσω τους σπαρτιάτες,γίνεται να το κανονίσεις,εσύ που είσαι online κιόλας.Να είμαι 10 μέρες στον άδη,άλλες 10 στην κόλαση για να δω και τα παιδιά του 40,και μετά πάλι στον άδη και πάει λέγοντας.

Πολύ τη φοβάστε την νύχτα ρε άγγελε.
Ίσως φοβάσαι ότι όταν εσύ κοιμάσαι,οι άλλοι ψάχνουν.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα πεθάνεις θα περάσεις από την μερική κρίση, από τα εναέρια τελώνια και θα πας στην μέση κατάσταση των ψυχών όπου θα έχεις πρόγευση κόλασης ή παράδεισου. Δεν είπα να βγάζει παπαδάκια είπα να ότι πρωτεύων στόχος θα πρέπει να είναι ο Θεός

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Στο παραπάνω δεν θα σου απαντήσω γιατί λέγοντάς σου "είσαι τελείως ηλίθιος" προφανώς λέω το αυτονόητο.

Ούτε εγώ θα σου απαντήσω στο σχολιό σου! δεν τσακώνομαι ποτέ με έναν μαλάκα! θα πρέπει να κατέβω στο επίπεδό του και θα χάσω λόγω πείρας!
quote:
macedon:
Ψέμα! Οι προφητείες του εμφανίστηκαν για πρώτη φορά 200 χρόνια μετά το θάνατό του, από εκκλησιαστικούς κύκλους. Κανείς δεν γνωρίζει για τις προφητείες του μέχρι τότε. Απλά κατασκευάσματα της εκκλησίας.


Mάλιστα πέθανε το 1779 με βάση αυτά που λες +200=1979
Ο Ιστορικός Κόκκινος τον μνημονεύει
στο έργο του η Ελληνική Επανάσταση το οποίο βραβεύτηκε από την Ακαδημία Αθηνών το 1933! γράφει...το κήρυγμά του κατ' αυτόν τον τρόπο εις την τουρκοκρατούμενη Ελλάδα αποκτά εθνική έννοιαν... Διακόσια δέκα σχολεία συνεστήθησαν εις τας ελληνικάς κοινότητας κατά προτροπήν του Κοσμά. Διακόσια δέκα μικραί εστίαι ελληνικαί φωτός.
σελ.28-29
quote:
macedon:
Ψέμα! . Ποτέ δεν κατηγορήθηκε γι'αυτό. Κατηγορήθηκε σαν πράκτορας των Ρώσων αλλά ο Κουρτ Πασάς τον αθώωσε. Η εκτέλεσή του έγινε χωρίς καμία απόφαση, κρυφά και ξεσήκωσε την οργή του Κουρτ πασά.

Έγινε κατά λάθος.......στο κάτω σιγά και να παραβείς την εντολή του Πασά και τι έγινε? Κατά λάθος φάγαν και τον Λαμπράκη....... μη ξεσηκώσουμε και το λαό! ατύχημα ένα ακυβέρνητο τρίκυκλο!
quote:
macedon:
Ακριβώς. Τουρκόδουλος και άπατρις, γνήσιος χριστιανός.


Μάλιστα και από πότε οι Τουρκόδουλοι απάτρις θανατώνονταν? ίσως από τότε που κάποιοι "Έλληνες έχουν τις ίδιες ακριβώς θέσεις με τους Βούλγαρους και τους Τούρκους"
quote:
γιαπετ:
Διώκετο η Ελληνική γλώσσα επί τουρκοκρατίας και τα παιδιά την μάθαιναν στα... κρυφά σχολειά ή όχι;

Αν διώκετο και υπήρχαν κατ' ανάγκην τα κρυφά σχολειά, πώς ο πατροκοσμάς, ίδρυε τα σχολεία, τα συντηρούσε (!!!) και μάλιστα τα επάνδρωνε κιόλας το ένα μετά το άλλο, φροντίζοντας και για τη μισθοδοσία;



Στα κρυφά σχολεία μάθαιναν την ιστορία τους λες να την μάθαιναν πλάι πλάι με τον τούρκο?
Τα υπόλοιπα αύριο!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 06/06/2008 01:53:45

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ
ΠΟΥ ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

6/6/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mscedon στην είπε λίγο άγρια ο Ευρωπαίος αν και δεν έπρεπε να βρίσει. Ειδικά στο θέμα με τις προφητείες. Άντε γεια.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 02:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Aggelos91,
μ' αυτά που γράφεις επιβεβαιώνεις ότι οι χριστιανοί, ακόμη και εν μέσω τόσο τραγικών για το έθνος καταστάσεων, είχαν πρώτο στόχο να σωθεί η πίστη τους και όχι η πατρίδα τους.

Αυτό έλεγε και ο πατροκοσμάς.

Δεν διαφωνούμε πουθενά. Όμως είναι γνήσια συμπεριφορά και σεβαστή επιλογή να το παραδεχθείς και όχι να διαφωνείς συμφωνόντας ή να συμφωνείς διαφωνόντας.

Απευθύνεσαι σε λογικούς ανθρώπους, που χρησιμοποιούν το όποιο μυαλό τους, μην προσπαθείς λοιπόν να ωραιοποιήσεις την αδιαφορία του παπαδαριού για την πατρίδα, λέγοντας ότι προσπαθούσαν να διατηρήσουν τα κεκτημένα της πίστης τους, επειδή σε μια γωνιά του μυαλού τους είχαν τη σωτηρία της πατρίδας τους.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε μερικά σχετικά θέματα εδώ στο φορουμ και θα ενημερωθείς για μια πραγματικότητα εκτός ΟΟΔΕ ή απολογητή και μετά κρίνεις και διαμορφώνεις προσωπική άποψη.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 02:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε,
πολλές φορές σου έχω πει ότι σε γουστάρω, έτσι;

Όμως όταν χανεις τη ψυχραιμία σου, με απογοητεύεις...

Κρίμα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 02:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon -Στο παραπάνω δεν θα σου απαντήσω γιατί λέγοντάς σου "είσαι τελείως ηλίθιος" προφανώς λέω το αυτονόητο.

europaios2 -Ούτε εγώ θα σου απαντήσω στο σχολιό σου! δεν τσακώνομαι ποτέ με έναν μαλάκα! θα πρέπει να κατέβω στο επίπεδό του και θα χάσω λόγω πείρας!


…. Πάλι κοκκινίσματα θα έχουμε ρε παιδία, δεν έχετε κουραστεί πια με αυτές τις ανώφελες κόντρες…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy