ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γιατι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 22:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ανθέλληνα μπορεί να μη σε κάνει, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεσαι και τα όσα λες ενδέχεται να σε κάνουν φανατικό χριστιανομάχο, για παράδειγμα.

αθεος
η αρνητική κριτική των κακών κειμένων του χριστιανισμού με κάνει χριστιανομάχο;

όταν λοιπόν κάποιος με ιστορικές αποδείξεις μας λέει ότι ο χριστιανισμός επιβλήθηκε με φωτιά και τσεκούρι είναι χριστιανομάχος

όταν κάποιος δείχνει ότι οι παπάδες/βοσκοί κατακλέβουν τα πρόβατα/πιστούς είναι χριστιανομάχος

καλό είναι ψηλέ να σταματήσεις να βλέπεις παντού εχθρούς και να καταλάβεις ότι όλοι αυτοί που τα λένε αυτά έχουν δίκιο



Λυπούμαι που αδυνατούμε να επικοινωνήσουμε. Φαίνεται πως δεν εκφράζομαι καλά και δεν γίνομαι κατανοητός.

Σε παρακαλώ, για ακόμη μια φορά, να είσαι πιο προσεκτικός όταν διαβάζεις αυτά που γράφω.
Δεν μίλησα για αρνητική κριτική. Μίλησα για τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι. Και, δυστυχώς, με αυτό που έγραψες για βοσκούς και για πρόβατα, θέλοντας να προσβάλεις τους συνανθρώπους σου μόνο και μόνο γιατί δεν ασπάζεσαι την πίστη τους, επιβεβαιώνει αυτό που είπα πως ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται κάποιος, και όχι η μη συμφωνία ή η μη αποδοχή της πίστης των άλλων, ενδέχεται να τον κατατάξουν στους φανατικούς χριστιανομάχους για παράδειγμα. Το δεν συμφωνώ ή κρινω αρνητικά κάτι δε σημαίνει αυτομάτως πως ο άλλος είναι πρόβατο ή ζώον ή ηλίθιος, σωστά;

Για ποιες ιστορικές αποδείξεις μιλάς;;

quote:
αθεος
η απάντηση μου δεν είναι η εξυπνότερη αλλά η σωστή απάντηση

Το ότι είναι σωστή για μένα δεν σημαίνει ότι είναι σωστή και για τους άλλους.
Δεν έχει παρά να μας πείσεις. Με αυτό, όμως, που υποτίθεται ότι απάντησες, δεν θα έλεγα πως μπορούμε να δεχθούμε την απάντησή σου ως σωστή.

quote:
αθεος
αν έχεις αποδείξεις ότι ο χριστιανισμός δεν είναι ειδωλολατρική θρησκεία μπορείς να τις προσκομίσεις


Σαν να με ρωτάς, δηλαδή, να σου αποδείξω πως δεν είσαι ελέφαντας, σωστά;
Δεν θα ήταν προτιμότερο να μου πεις εσύ που στηρίζεις την άποψή σου αυτή και να το συζητήσουμε;

quote:

quote:
Το ποιος είναι φανατικός άσε σε άλλους που μας διαβάζουν και τους δυο να το κρίνουν.

Πάντως, να με συγχωρείς που παρέβλεψα πως τα παρόντα θέματα ανοίχτηκαν για να στοχεύσουν στο Χριστιανισμό και όχι στην αρχαιότητα!!!

Αλλά βρε παιδί μου, ένα θέμα μόνο δεν σας έφτανε και ανοίξατε ένα σωρό θέματα με το ίδιο μπλα-μπλα;



αθεος
και ο παραλογισμός καλά κρατεί


Γιατί παραλογισμός;
Σε όλα τα θέματα, εσύ και αρκετοί άλλοι στήνετε στον τοίχο το Χριστιανισμό. Και σε ρωτώ, ανοίξατε όλα αυτά τα θέματα για να στοχεύσουν στο Χριστιανισμό; Ένα μόνο θέμα δεν έφτανε;
Στη συζήτησή μας τόλμησα να αναφερθώ στην ειδωλολατρία της αρχαιότητας και μου είπες πως να ανοίξω θέμα άλλο και να το συζητήσουμε. Αν είναι να ορίσεις εσύ σε τι θα πρέπει να αναφέρεται ο καθένας που συζητά μαζί σου, θα έπρεπε να το είχες κάνει από την αρχή, ως θεματοθέτης, για να ξέρει ο καθένας μας αν θα συμμετάσχει ή όχι.


quote:

quote:
Μίλησα εγώ για αποδοχή της πίστης τους εκ μέρους σου; Ό, τι θες καταλαβαίνεις από όσα γράφω;
Εγώ μίλησα για προσβολή και απαξίωση της πίστης των προγόνων μου!
Ελπίζω πως μια ακόμη ανάγνωση των όσων έγραψα θα σε βοηθήσει να τα κατανοήσεις.

αθεος
έστω,η προσβολή και η απαξίωση λοιπόν του δωδεκάθεου από μέρους μου λόγο αθεΐας αυτομάτως (σύμφωνα με την και καλά λογική σου) προσβάλει και τους υπερασπιστές έλληνες κατά των περσών
με λίγα λόγια πιάσε το αυγό και κούρευτο ψηλέ είναι η λογική σου

Κοίτα να δεις.
Εγώ πιστεύω πως δεν είσαι άθεος. Πιστεύω πως μισείς το Χριστιανισμό γι’ αυτό και εκφράζεσαι έτσι.
Ο άθεος, αν υπάρχει άθεος σήμερα, μπορεί να μη συμφωνεί με κάποια θρησκεία αλλά σέβεται όσους πιστεύουν σε κάτι και δεν εκφράζεται με χυδαίους ή προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ούτε για την πίστη τους, ούτε για τους ίδιους.
Και δίκαιο να έχεις, όταν προσπαθείς να μειώσεις το συνομιλητή σου χαρακτηρίζοντάς τον πρόβατο, χάνεις το δίκαιο και το μόνο που επιτυγχάνεις είναι να τον προκαλέσεις να κατεβεί και αυτός στο επίπεδό σου.

quote:

quote:
Να χαρώ εγώ έναν άθεο!!
Μην κάνεις το παν να με επιβεβαιώσεις σε όσα ανέφερα για σένα!! Δεν χρειάζεται!

αθεος
γιατί ψηλέ εσύ δεν είσαι ένας από αυτούς που λες τον αλέξανδρο φονιά των λαών;
ο τρέχα και εσύ δεν λέτε ότι οι αρχαίοι λάτρευαν δαίμονες;

λοιπόν ψηλέ;



Η απάντησή μου αυτή ήταν στο ίδιο μήκος κύματος με το είδος των απαντήσεών σου. Βλέπεις και βλέπω πως μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι εις το άπειρο χωρίς να βγει τίποτα το θετικό.
Αν θέλεις και έχεις σκοπό, όμως, να βγει κάτι από τη συζήτηση θα πρέπει να αλλάξεις τη στάση σου.
Όπως και να έχει, η στάση σου αυτή, σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα πως είναι η στάση ενός «άθεου».
Το τι λέω εγώ για τον Μέγα Αλέξανδρο και για το τι λάτρευαν οι αρχαίοι δεν γίνεται να το συμπεράνεις από τα δύο λόγια που ανέφερα, πιθανώς, στις δικές σου προκλήσεις ή τις προκλήσεις των άλλων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 23:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
...με αυτό που έγραψες για βοσκούς και για πρόβατα, θέλοντας να προσβάλεις τους συνανθρώπους σου...

Αν έλεγε, ποιμήν και ποίμνιο, θα ήταν όλα καλά;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 23:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ

quote:
...για τους αδικημένους σου προγόνους...

quote:
...των αρχαίων σου προγόνων.

Οι δικοί σου πρόγονοι ποιοί είναι;
Αν το θεωρείς προσωπικό δεδομένο, μην απαντήσεις, από περιέργεια ρώτησα, για να μάθω την εθνικότητά σου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 14:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Γράφεις:
"Οι δικοί σου πρόγονοι ποιοί είναι;
Αν το θεωρείς προσωπικό δεδομένο, μην απαντήσεις, από περιέργεια ρώτησα, για να μάθω την εθνικότητά σου."

Μιας και για ότι λέγεται εδώ μέσα υπάρχει η τάση, ο άλλος να ζητάει γραπτά στοιχεία και μιας και οι ελληνικές υπηρεσίες λειτουργούνε εδώ και 180 χρόνια, και μιας και χαρτιά για πιο νωρίς απο 100 χρόνια δεν τα βρίσκεις με τίποτα, θα σου πω για τους προγόνους μου, μόνο για αυτό, για το οποίο έχω γραπτά τεκμήρια. Είναι για το χαρτί που φυλάω σαν οικογενειακό κειμήλιο, και είναι το απολυτήριο του στρατού απο τον παππού μου.
Εκεί γράφει:
Έτος γεννήσεως: 1907
Τόπος γεννήσεως: Σούλι

Καλή σου μέρα

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 14:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ, το πήγες μακρυά, απλά με ξένισε λίγο η αναφορά στους προγόνους, συνομιλητή σου, ο οποίος, φαντάζομαι, είναι Έλληνας, με τρόπο που τους ξεχώριζες απ' τους δικούς σου.

Απ' την άλλη αυτό το Σαμουήλ, ως "ψευδώνυμο" συνεπικορούμενο απ' τις τοποθετήσεις σου, με μπέρδεψαν λίγο.

Αλήθεια, οι αρχαίοι Έλληνες, δεν είναι και δικοί σου πρόγονοι;
Τουλάχιστον, μέχρι εκεί που γνωρίζεις.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 15:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Εύχομαι η αποριά σου να είναι καλοπροαίρετη και να μην πάει για δούλεμα.

Ο β ενικός είναι σχήμα λόγου, ώστε να αποκτάνε αυτά που λέω μια αμεσότητα. Και θα στο εξηγήσω πως το εννοώ.

Όταν σκέφτεσαι κάτι αναφερόμενος στον εαυτό σου, τι λες;

Αφηγείσαι (π.χ. σε ένα άλλο πρόσωπο) μία φάση, που μάλλωνες με τη δικιά σου (λέμε τώρα, δε λέω ότι σε αφορά).

και λες:

Και εκείνη την ώρα που άκουσα τη μουρμούρα της σκέφτηκα:
"Γιάπετ άστηνα να μιλάει και κάνε υπομονη, έτσι κι αλλιώς άμα της ΠΕΙΣ τίποτε, θα γίνουνε χειρότερα τα πράγματα" ;;;;

ή λες (μάλλον σκέφτεσαι) και αφηγείσαι αναλόγως για αυτό που σκέφτηκες:

"Γιάπετ άστηνα να μιλάει και κάνε υπομονη, έτσι κι αλλιώς άμα της ΠΟΥΜΕ τίποτε, θα γίνουνε χειρότερα τα πράγματα" ;;;;

ή μήπως λες:

"Γιάπετ άστηνα να μιλάει και κάνε υπομονη, έτσι κι αλλιώς άμα της ΠΩ τίποτε, θα γίνουνε χειρότερα τα πράγματα"

;;;;

Επειδή λοιπον ο πληθυντικός, ακούγεται απόμακρος και ο ενικός ποιο οικείος με τη συνείδηση, τον χρησιμοποίησα αναφερόμενος στους προγόνους του συνομιλητή μου, ώστε έτσι να ακούγομαι περισσότεο σαν συνείδηση παρά σαν συνομιλητής, ώστε να του το κάνω πιο κατανοητό αυτό που θέλω να του πω. Συγγραφική αδεία.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 16:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, οκ Σαμουήλ, κατάλαβα, χωρίς το παράδειγμα, που δεν ήταν και ότι πιο επεξηγηματικό, διότι δεν ήταν αφήγηση, αλλά απάντηση σε άλλον, αλλά τέλος πάντων...

Κανένα δούλεμα φίλε μου, ήταν αληθινή απορία, διότι, πράγματι μου φάνηκε παράξενο.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 17:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λυπούμαι που αδυνατούμε να επικοινωνήσουμε. Φαίνεται πως δεν εκφράζομαι καλά και δεν γίνομαι κατανοητός.

Σε παρακαλώ, για ακόμη μια φορά, να είσαι πιο προσεκτικός όταν διαβάζεις αυτά που γράφω.
Δεν μίλησα για αρνητική κριτική. Μίλησα για τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι. Και, δυστυχώς, με αυτό που έγραψες για βοσκούς και για πρόβατα, θέλοντας να προσβάλεις τους συνανθρώπους σου μόνο και μόνο γιατί δεν ασπάζεσαι την πίστη τους, επιβεβαιώνει αυτό που είπα πως ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται κάποιος, και όχι η μη συμφωνία ή η μη αποδοχή της πίστης των άλλων, ενδέχεται να τον κατατάξουν στους φανατικούς χριστιανομάχους για παράδειγμα. Το δεν συμφωνώ ή κρινω αρνητικά κάτι δε σημαίνει αυτομάτως πως ο άλλος είναι πρόβατο ή ζώον ή ηλίθιος, σωστά;

Για ποιες ιστορικές αποδείξεις μιλάς;;


το θέμα πλαταίνει επικίνδυνα
οι ερωτήσεις μου είναι συγκεκριμένες κάλο θα ήταν να τοποθετηθείς επί των ερωτήσεων και όχι να χαλάς το θέμα


quote:
Κοίτα να δεις.
Εγώ πιστεύω πως δεν είσαι άθεος. Πιστεύω πως μισείς το Χριστιανισμό γι’ αυτό και εκφράζεσαι έτσι.
Ο άθεος, αν υπάρχει άθεος σήμερα, μπορεί να μη συμφωνεί με κάποια θρησκεία αλλά σέβεται όσους πιστεύουν σε κάτι και δεν εκφράζεται με χυδαίους ή προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ούτε για την πίστη τους, ούτε για τους ίδιους.
Και δίκαιο να έχεις, όταν προσπαθείς να μειώσεις το συνομιλητή σου χαρακτηρίζοντάς τον πρόβατο, χάνεις το δίκαιο και το μόνο που επιτυγχάνεις είναι να τον προκαλέσεις να κατεβεί και αυτός στο επίπεδό σου.


κοιτά το τι πιστεύεις για μένα δεν με παραξενεύει από την στιγμή που πιστεύεις σε εγκυμοσύνη μέσω κρίνου όλα μπορείς να τα πιστέψεις
τώρα όσο άφορα τα πρόβατα και τους βοσκούς εσείς μεταξύ σας έτσι προσφωνείστε αν έχεις πρόβλημα τα παράπονα σου στον αρχιμανδρίτη σου

quote:
Η απάντησή μου αυτή ήταν στο ίδιο μήκος κύματος με το είδος των απαντήσεών σου. Βλέπεις και βλέπω πως μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι εις το άπειρο χωρίς να βγει τίποτα το θετικό.
Αν θέλεις και έχεις σκοπό, όμως, να βγει κάτι από τη συζήτηση θα πρέπει να αλλάξεις τη στάση σου.
Όπως και να έχει, η στάση σου αυτή, σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα πως είναι η στάση ενός «άθεου».
Το τι λέω εγώ για τον Μέγα Αλέξανδρο και για το τι λάτρευαν οι αρχαίοι δεν γίνεται να το συμπεράνεις από τα δύο λόγια που ανέφερα, πιθανώς, στις δικές σου προκλήσεις ή τις προκλήσεις των άλλων.

ααα!!! καλά ψηλέ
στο χωρίο μου αυτή η απάντηση λέγετε και άνανδρη


τελικά θα μου πει κάνεις γιατί στο μυαλό κάποιων ο μη χριστιανός είναι προδότης της χώρας του;
και από που και ως που ο μη χριστιανός είναι αναγκαστικά αρχαιόθρησκος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 17:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Λυπούμαι που αδυνατούμε να επικοινωνήσουμε. Φαίνεται πως δεν εκφράζομαι καλά και δεν γίνομαι κατανοητός.

Σε παρακαλώ, για ακόμη μια φορά, να είσαι πιο προσεκτικός όταν διαβάζεις αυτά που γράφω.
Δεν μίλησα για αρνητική κριτική. Μίλησα για τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι. Και, δυστυχώς, με αυτό που έγραψες για βοσκούς και για πρόβατα, θέλοντας να προσβάλεις τους συνανθρώπους σου μόνο και μόνο γιατί δεν ασπάζεσαι την πίστη τους, επιβεβαιώνει αυτό που είπα πως ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται κάποιος, και όχι η μη συμφωνία ή η μη αποδοχή της πίστης των άλλων, ενδέχεται να τον κατατάξουν στους φανατικούς χριστιανομάχους για παράδειγμα. Το δεν συμφωνώ ή κρινω αρνητικά κάτι δε σημαίνει αυτομάτως πως ο άλλος είναι πρόβατο ή ζώον ή ηλίθιος, σωστά;

Για ποιες ιστορικές αποδείξεις μιλάς;;


το θέμα πλαταίνει επικίνδυνα
οι ερωτήσεις μου είναι συγκεκριμένες κάλο θα ήταν να τοποθετηθείς επί των ερωτήσεων και όχι να χαλάς το θέμα


quote:
Κοίτα να δεις.
Εγώ πιστεύω πως δεν είσαι άθεος. Πιστεύω πως μισείς το Χριστιανισμό γι’ αυτό και εκφράζεσαι έτσι.
Ο άθεος, αν υπάρχει άθεος σήμερα, μπορεί να μη συμφωνεί με κάποια θρησκεία αλλά σέβεται όσους πιστεύουν σε κάτι και δεν εκφράζεται με χυδαίους ή προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ούτε για την πίστη τους, ούτε για τους ίδιους.
Και δίκαιο να έχεις, όταν προσπαθείς να μειώσεις το συνομιλητή σου χαρακτηρίζοντάς τον πρόβατο, χάνεις το δίκαιο και το μόνο που επιτυγχάνεις είναι να τον προκαλέσεις να κατεβεί και αυτός στο επίπεδό σου.


κοιτά το τι πιστεύεις για μένα δεν με παραξενεύει από την στιγμή που πιστεύεις σε εγκυμοσύνη μέσω κρίνου όλα μπορείς να τα πιστέψεις
τώρα όσο άφορα τα πρόβατα και τους βοσκούς εσείς μεταξύ σας έτσι προσφωνείστε αν έχεις πρόβλημα τα παράπονα σου στον αρχιμανδρίτη σου

quote:
Η απάντησή μου αυτή ήταν στο ίδιο μήκος κύματος με το είδος των απαντήσεών σου. Βλέπεις και βλέπω πως μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι εις το άπειρο χωρίς να βγει τίποτα το θετικό.
Αν θέλεις και έχεις σκοπό, όμως, να βγει κάτι από τη συζήτηση θα πρέπει να αλλάξεις τη στάση σου.
Όπως και να έχει, η στάση σου αυτή, σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα πως είναι η στάση ενός «άθεου».
Το τι λέω εγώ για τον Μέγα Αλέξανδρο και για το τι λάτρευαν οι αρχαίοι δεν γίνεται να το συμπεράνεις από τα δύο λόγια που ανέφερα, πιθανώς, στις δικές σου προκλήσεις ή τις προκλήσεις των άλλων.

ααα!!! καλά ψηλέ
στο χωρίο μου αυτή η απάντηση λέγετε και άνανδρη


τελικά θα μου πει κάνεις γιατί στο μυαλό κάποιων ο μη χριστιανός είναι προδότης της χώρας του;
και από που και ως που ο μη χριστιανός είναι αναγκαστικά αρχαιόθρησκος;



Αν και από την αρχή έπιασα τη συχνότητα στην οποία έκπεμπες, θέλησα να δω αν και κατά πόσο ζητάς πράγματι να γίνει συζήτηση ή απλά θέλησες να επιδοθείς στο γνωστό παιχνιδάκι με το κουβαδάκι και τη λάσπη.

Φαίνεται πως ο χώρος εδώ μέσα είναι φιλικός και κατάλληλος για όσα παιδάκια πλήττουν και αφού δεν μπορούν να πάνε στο γήπεδο, ζητούν μια εναλλακτική λύση.

Για να μη σας χαλάω το παιχνίδι, λέω να σας αφήσω να ανταλλάξετε φιλοφρονήσεις και σαλιαρίσματα και να την κάνω για άλλες γειτονιές.

Βοήθειά σας!

****Ρίξτε και καμιά σπονδή σε κανένα ξώανο και αν είστε νεαρούληδες και αφράτοι, να προσέχετε και να φιλάτε τα νώτα σας από κάτι μουρντάρηδες π.χ. τραγοπόδαρους που μυρίστηκαν ψώνια και άρχισαν να περιφέρονται στις άνω γειτονιές!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 17:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και από την αρχή έπιασα τη συχνότητα στην οποία έκπεμπες, θέλησα να δω αν και κατά πόσο ζητάς πράγματι να γίνει συζήτηση ή απλά θέλησες να επιδοθείς στο γνωστό παιχνιδάκι με το κουβαδάκι και τη λάσπη.

απάντησες στα ερωτήματα μου και δεν το κατάλαβα;

γιατί το μόνο που είδα από εσένα είναι κάτι κραυγές περί κακών αρχαίων ελλήνων

μπορείς να απαντήσεις στα ερωτήματα μου ή όχι;


quote:
Φαίνεται πως ο χώρος εδώ μέσα είναι φιλικός και κατάλληλος για όσα παιδάκια πλήττουν και αφού δεν μπορούν να πάνε στο γήπεδο, ζητούν μια εναλλακτική λύση.

Για να μη σας χαλάω το παιχνίδι, λέω να σας αφήσω να ανταλλάξετε φιλοφρονήσεις και σαλιαρίσματα και να την κάνω για άλλες γειτονιές.

Βοήθειά σας!


η αλλιώς αφού έκανα ότι μπορούσα για να πω τον πόνο μου για τους κακούς αρχαίους μη χριστιανούς τώρα την κάνω για το επόμενο θέμα που θα γράψω τα ίδια άσχετα με το τι πραγματεύεται το θέμα

quote:
****Ρίξτε και καμιά σπονδή σε κανένα ξώανο και αν είστε νεαρούληδες και αφράτοι, να προσέχετε και να φιλάτε τα νώτα σας από κάτι μουρντάρηδες π.χ. τραγοπόδαρους που μυρίστηκαν ψώνια και άρχισαν να περιφέρονται στις άνω γειτονιές!!

βρε κακομοίρη σου είναι δύσκολο να δεχτείς το ότι υπάρχουν άτομα που δεν δέχονται κανένα θεό;
τώρα για το τι παθαίνει ο κάθε πιστός από τον εκάστοτε ιερέα ή μεταμφιεσμένο ιερέα εσύ πρέπει να ξέρεις πολύ καλά από ότι βλέπω
άντε και καλοφάγωτη η "ευχή" του άγιου παππούλη που θα σε δεχτεί στις αγκάλες τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 18:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν εχω ψηλά.. έφυγε ο ψηλός? Ε, τοτε τι να τα κανω τα ποπ κορν...

quote:
Για να μη σας χαλάω το παιχνίδι, λέω να σας αφήσω

Λυπαμε παιδακια χωρις Ψηλό δεν γινεται παιχνιδι... τι να κανουμε ετσι γινεται στο μπασκετ... μονος του ενας Ψηλός δεν φτιαχνει ομαδα... αλλα εσεις σαν ομαδα γεμιζετε ενα γηπεδο.


quote:
βρε κακομοίρη σου είναι δύσκολο να δεχτείς το ότι υπάρχουν άτομα που δεν δέχονται κανένα θεό;
τώρα για το τι παθαίνει ο κάθε πιστός από τον εκάστοτε ιερέα ή μεταμφιεσμένο ιερέα εσύ πρέπει να ξέρεις πολύ καλά από ότι βλέπω
άντε και καλοφάγωτη η "ευχή" του άγιου παππούλη που θα σε δεχτεί στις αγκάλες του

Ουυυυ! Τα χωνει γερά ο μικρός... παρ'ολο που ειναι καινουργιος στην ομαδα... νομιζω θα κατσω να το δω αυτο... προβλεπω ΜΒΑ για το παιδι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 20:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
I am a world before I am a man
I was a creature before I could stand
I will remember before I forget
BEFORE I FORGET THAT!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 21:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
****Ρίξτε και καμιά σπονδή σε κανένα ξώανο και αν είστε νεαρούληδες και αφράτοι, να προσέχετε και να φιλάτε τα νώτα σας από κάτι μουρντάρηδες π.χ. τραγοπόδαρους που μυρίστηκαν ψώνια και άρχισαν να περιφέρονται στις άνω γειτονιές!!



Προφανως κατι τετοιους εννοει ο Ψηλος οταν λεει τραγοποδαρους :


Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γαμαει το κομματακι ε?
Ειναι το Before I forget απο Slipknot... να μη λετε δεν εβαλα τη πηγη μου..


Ρε Αδιαβαστε κατι τετοια μας βαζεις και μας απογειωνεται το Φ16.
Γιαο μι εισαι καλα? Εισαι καλα???

...

...

Να βλεπεις, πώς να ενεργησει τωρα ο καημενος!

Λοιπον το βγαλαμε το συμπερασμα
Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΥ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
...Α... σορρυ δεν καταλαβα οτι εγραφα...ειχα πει δεν θα ξαναγραψω σε αυτο το καταραμενο απο τον (θεο? ασε καλυτερα δεν το λεω) διαολο φορουμ...
Λοιπον, δεν σας πειραζει να ακουω μουσικη οσο εσεις μιλατε ε?
Γιατι βεβαια εδω που τα λεμε σε αυτο το φορουμ παει πολυ μια μεταλ υποκρουση... πειτε το και στο συντονιστη... θα κερδισει πολλα μεμπερς με μια σκληρη backround μουσικη... μονο να βγει αυτος ο χαζος κανονας που απογορευει την εξυβρηση...
γιατι ελεος δηλαδη αυτη η δημοκρατια ολα τα χει ισοπεδωσει...

Αν δεν έχεις να γράψης τίποτα σοβαρότερο , το καλύτερο που θα κάνης είναι να συνεχίσης να ακούς μουσική .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
...Α... σορρυ δεν καταλαβα οτι εγραφα...ειχα πει δεν θα ξαναγραψω σε αυτο το καταραμενο απο τον (θεο? ασε καλυτερα δεν το λεω) διαολο φορουμ...
Λοιπον, δεν σας πειραζει να ακουω μουσικη οσο εσεις μιλατε ε?
Γιατι βεβαια εδω που τα λεμε σε αυτο το φορουμ παει πολυ μια μεταλ υποκρουση... πειτε το και στο συντονιστη... θα κερδισει πολλα μεμπερς με μια σκληρη backround μουσικη... μονο να βγει αυτος ο χαζος κανονας που απογορευει την εξυβρηση...
γιατι ελεος δηλαδη αυτη η δημοκρατια ολα τα χει ισοπεδωσει...

Αν δεν έχεις να γράψης τίποτα σοβαρότερο , το καλύτερο που θα κάνης είναι να συνεχίσης να ακούς μουσική .

Ναι ρε συ Jekyll, τίποτα σοβαρότερο δεν έχεις να πεις;;
Ας πούμε, δεν έχεις καμία σοβαρή φωτογραφία σαν και εκείνη του ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ να παραθέσεις εδώ;;

Έλα τώρα, μην ενοχλείς τα παιδία!!!! Έλα ντε!!!!!

Μην τολμήσεις να τους ξαναενοχλήσεις θα έχεις να κάνεις με μένα, εντάξει;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μονο για σενα Sesorti να κατι σοβαρο που μολις εγραψα σε αλλο θεμα:

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΑΦΕΛΕΙΣ ΠΙΣΤΟΙ" ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΣΑ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΒΟΥΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ "Ειμαστε αθεοι, πιστευουμε στην επιστημη, ζητω η παγκοσμιοποιηση και η Green Peace" ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΘΕΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΟΧΙ ΟΙ "αφελεις πιστοι"(Κανουν το συμφερον τους με οποιαδηποτε προφαση:Τους τρομοκρατες, το μποξερακι του Ιησου)ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΝΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ Ή ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ... ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΧΕΣ 0!!
ΤΙΠΟΤΑ!
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΛΛΛΑΓΕΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "Καναν ο,τι μπορουσαν" ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ
Ενα καθεστως χωρις θυσια, ενα καθεστος χαμενο
Αυτο μας λέει ο Ιησους παιδακια

Λοιπον κυριοι αθεοι μη σας πηραζει τπτ γιατι οσο για σας δεν υπαρχει θεος δεν υπαρχει και η εννοια του κακου.Τουλαχιστον οταν αφορα την προσωπικη ευτυχεια σας ειναι 100% λογικο να μην υπαρχει αυτη η εννοια.
Τιποτα άυλο και αορατο δεν εχει αξια, οι ιδεες κ οι κανονες δεν εχουν καμια αξια.
Μοοοονο τα συναισθηματα:τα οποια βεβαια το πιο πιθανο ειναι να ειναι αποτελεσματα ορμονων και χημικων ουσιών του εγκεφαλου, οποτε δε πειραζει, μια μερα, χαρη στην επιστημη θα κυκλοφορουν χαπακια που θα διαγραφουν τις ενοχες, θα σε κανουν ευτυχισμενο, θα σε κανουν να συγχωρεις, οποτε ας βαλουμε εκει τις ελπιδες μας.-και ας αφησουμε τις μπουρδες του χριστιανισμου.

Αλλωστε αφου δεν υπαρχει θεος το σωστοτερο που εχει να κανει ο καθενας μας ειναι να ΜΗΝ ειναι ηρωας.Να κανει τη ζωουλα και ας ειναι και πανω στα κεφαλια των αλλων, γιατι βεβαια δεν υπαρχει λογος να νιωθει κανεις ενοχες, εκανε το λογικα σωστοτερο:κερδισε την ευτυχεια του οταν και όπως ηθελε.

Μιλαμε το ευχαστιομουν οταν το γραφα... ξερεις... θυμωσε ο Mr Hyde..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπόν, ο αδιάβαστος, δεν είναι καλός άνθρωπος.

Να μην τον κάνετε παρέα.

Και κάνει και... μοντάζ!!!!!!!!!

Τυχεράκια, έπρεπε να έχεις γεννηθεί καμμιά πεντακοσαριά χρόνια νωρίτερα.
Το κεντρικό φωτιστικό στο Σύνταγμα θα ήσουν.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να, βλεπεις Σεσορτη(γραφω και εγω λεξεις με ητα) ο Γιαπετ ξερει τι παει να πει χιουμορ.Αν προσπαθησεις θα του μοιασειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΑΦΕΛΕΙΣ ΠΙΣΤΟΙ" ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΣΑ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΒΟΥΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ "Ειμαστε αθεοι, πιστευουμε στην επιστημη, ζητω η παγκοσμιοποιηση και η Green Peace" ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΘΕΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΟΧΙ ΟΙ "αφελεις πιστοι"(Κανουν το συμφερον τους με οποιαδηποτε προφαση:Τους τρομοκρατες, το μποξερακι του Ιησου)ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΝΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ Ή ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ... ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΧΕΣ 0!!
ΤΙΠΟΤΑ!
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΛΛΛΑΓΕΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "Καναν ο,τι μπορουσαν" ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ
Ενα καθεστως χωρις θυσια, ενα καθεστος χαμενο
Αυτο μας λέει ο Ιησους παιδακια

Λοιπον κυριοι αθεοι μη σας πηραζει τπτ γιατι οσο για σας δεν υπαρχει θεος δεν υπαρχει και η εννοια του κακου.Τουλαχιστον οταν αφορα την προσωπικη ευτυχεια σας ειναι 100% λογικο να μην υπαρχει αυτη η εννοια.
Τιποτα άυλο και αορατο δεν εχει αξια, οι ιδεες κ οι κανονες δεν εχουν καμια αξια.
Μοοοονο τα συναισθηματα:τα οποια βεβαια το πιο πιθανο ειναι να ειναι αποτελεσματα ορμονων και χημικων ουσιών του εγκεφαλου, οποτε δε πειραζει, μια μερα, χαρη στην επιστημη θα κυκλοφορουν χαπακια που θα διαγραφουν τις ενοχες, θα σε κανουν ευτυχισμενο, θα σε κανουν να συγχωρεις, οποτε ας βαλουμε εκει τις ελπιδες μας.-και ας αφησουμε τις μπουρδες του χριστιανισμου.

Αλλωστε αφου δεν υπαρχει θεος το σωστοτερο που εχει να κανει ο καθενας μας ειναι να ΜΗΝ ειναι ηρωας.Να κανει τη ζωουλα και ας ειναι και πανω στα κεφαλια των αλλων, γιατι βεβαια δεν υπαρχει λογος να νιωθει κανεις ενοχες, εκανε το λογικα σωστοτερο:κερδισε την ευτυχεια του οταν και όπως ηθελε.

Μιλαμε το ευχαστιομουν οταν το γραφα... ξερεις... θυμωσε ο Mr Hyde..



Δεν είναι τίποτα θα περάση , μερικές κρύες κομπρέσσες στο κεφάλι , και πολλά υγρά .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 01:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Aδιαβαστος δεν ειναι καλος ανθρωπος,γιατι εδειξε και την σκοτεινη πλευρα της εκκλησιας.
Αλιμονο στα παιδια μας που τα στελνουμε να τα ευλογησει η εκκλησια.
Παιδια ηρεμηστε.Δεν θιγεται το θρησκευμα,τα χαλια τηςεκκλησιας μας εδειξε ο ανθρωπος..Ψεμματα ειναι;
Μας δειχνει εναν γνησιο απογονο του Αυναν!!!Εγω παντως το χερι του,δεν θα το φιλουσα!!!θα του το εκοβα και θα το κρεμαγα στο σπιτι του Vincent PriceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 01:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πεί κάποιος που γνωρίζει, πόσα εκατομμύρια δολλάρια εκταμίευσε η εκκλησία στην Αμερική, για να καλύψει τέτοιου είδους σκάνδαλα που βγήκαν στη φόρα.

Μπορεί να μη φταίει το θρήσκευμα, αλλά θρήσκευμα χωρίς εκκλησία δεν υπάρχει, έτσι δε λένε;

Το θρήσκευμα, όπως το αντιλαμβάνεται και το επιβάλλει η εκκλησία, είναι που παράγει τέτοιες καταστάσεις, αφού βάζει προϋπόθεση την αγαμία (αδιαφορώντας τελείως για τη φύση των πλασμάτων του θεού που ισχυρίζεται ότι υπηρετεί), για να αναρριχηθεί ένας ιερωμένος στην ιεραρχεία.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 02:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και είπα να σας αφήσω να τα πείτε σας φιλαράκια, δεν άντεξα και θέλησα να σας βοηθήσω λιγάκι στην κουβεντούλα σας.

Με αφορμή τη σοβαρότατη φωτογραφία που παρέθεσε ο Αδιάβαστος, θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να δείξω ποιοι είναι αυτοί που σύμφωνα με τους φίλους μας τους «άθεους», ενέπνευσαν του αρχαίους μας και δημιούργησαν το λαμπρό πολιτισμό.

Ξεκινάμε με τον αρχιπαιδεραστή και πατέρα των θεών Δία που αποπλανά το νεαρό Γανυμήδη
Θα μου πείτε τώρα, πώς είναι δυνατόν μια "κοσμική δύναμη" να αποπλανά νεαρούς;; Έλα ντε;


***Μη μου πείτε ότι δεν αισθάνεστε υπερήφανοι και δεν συνειδητοποιείτε το μέγεθος της προσφοράς της λατρείας του αρχιπαιδεραστή, στη λαμπρότητα του αρχαίου πολιτισμού των Ελλήνων;


Ορίστε ένα φωτεινό παράδειγμα ηθικής που προωθείται για την ελληνική νεολαία σήμερα. Θα περάσουμε στους κατώτερους θεούς που επιδίδονται σε κτηνοβασίες!!!


****Όπως βλέπετε, από όλα έχουμε προκειμένου να σας κάνουμε να αισθάνεστε υπερήφανοι και να σας πείσουμε να κάνετε στροφή προς τα πίσω ολοταχώς!!


Βεβαίως, και για την εμπέδωση των παραπάνω, έχουμε και κάτι για τα κατώτερα όντα, τους κοινούς θνητούς:


***Προσέξτε το τελευταίο ζευγαράκι δεξιά. Δεν είναι χαριτωμένοι;;
Ένα ........ πώς το λένε αυτό; συμπόσιο; έτσι για να περνά η ώρα ευχάριστα και για να παράγετε ......... «πολιτισμό».


****Τελικά δεν άντεξα και είπα να παραθέσω εγώ κάτι το σοβαρό για τους φίλους μας του ..... «άθεους»!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 02:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Ψηλέ

Καλά δεν κοιμάσαι εσύ;;

Myths provide more than fifty examples of young men who were the lovers of gods. Poets and traditions ascribe Zeus, Poseidon, Apollo, Orpheus, Hercules, Dionysus, Hermes, and Pan to such love. All the main gods of the pantheon except Ares had these relationships.

Το άρθρο όλο στο
http://en.wikipedia.org/wiki/Pederasty_in_ancient_Greece
http://en.wikipedia.org/wiki/Athenian_pederasty

Εκεί έχει κάτι ωραίες φωτογραφίες... και ένα κατεβατό απο βιβλιογραφία, καμια πενήνταρια.

Όποιος διαβάσει τα άρθρα θα καταλάβει, ότι μάλλον μερικοί που δε θέλουνε να πηγαίνουνε τόσο συχνά στην Ταϋλάνδη, θέλουνε να ξανακάνουνε την Ελλάδα Ταϋλανδη... και κρύβονται πίσω απο αρχαιολατρίες...

"Κι έχουνε όλοι οι νεαροί, τον κώλο τους τριμμένο" Αριστοφάνης


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 02:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κοιματε ειναι αμφιβιος... εννοω νυχτοβιος.Εγω ειμαι και αμφιβιος παντως... ζω και αναμεσα σε αθεους.Με τετοια καυτη συζητηση που να κοιματε το παιδι?Αυτος και ο γιαπετ ειναι η ψυχη του Μυθος και η θρησκεια γραφουν απο δω γραφουν απο κει.Αντε τωρα να πεις στον Γιαπετ να παει για υπνο τη στιγμη που περιμενει απαντησεις απο 20 φορουμ στα οποια υποστηριζει την αθεϊα.Και αντε τωρα να πεις στον trexagureve να κοιμηθει ο οποιος πρεπει να απαντησει 18 φορες στον Γιαπετ.
Αστα δραμα σου λεω.
Και γω ειμαι δω για συμπαρασταση, να τους λεω καμια βλακεια να γελανε.
Η καλυτερη δουλεια φιλε(Αρκει να εχεις τα σκιλς βεβαια)


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/09/2008 03:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 04:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Ας πεί κάποιος που γνωρίζει, πόσα εκατομμύρια δολλάρια εκταμίευσε η εκκλησία στην Αμερική, για να καλύψει τέτοιου είδους σκάνδαλα που βγήκαν στη φόρα.

Το ποσό ξεπερνάει τα 12 εκατομμύρια δολάρια, όπως παραδέχτηκαν υπεύθυνοι της Αρχιεπισκοπής και όπως δημοσίευσε ο "Εθνικός Κήρυκας" της Νέας Υόρκης και ξεπερνάει κατά 4 εκατομμύρια περίπου το ποσό που είχε επίσημα ανακοινωθεί το 2007 (8,3 εκατομμύρια δολάρια).

Το σημαντικό είναι πως τα χρήματα αυτά δεν δόθηκαν σαν αποζημίωση στα θύματα των ορθοδόξων παπάδων αλλά για να καλυφθούν τα σκάνδαλα και να μην γίνουν μηνύσεις κατά της Αρχιεπισκοπής.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 10:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ωραίες οι εικόνες που έβαλες ψηλέ αλλά έχω κάποιες απορίες

τι σχέση έχουν αυτές οι εικόνες με τους άθεους;


στην πρώτη βλέπουμε σύμφωνα με τον μύθο τον δια να απαγάγει τον γανυμήδη και να τον πηγαίνει στον όλυμπο όπου τον έκανε οινοχόο
δεν τον πήρε και τον έκανε ερωμένο του
μην μπερδεύεσαι με τους παπάδες και τα παπαδοπαίδια
αλλά τι σχέση έχει ο θεός αυτός με τους άθεους μόνο το διεστραμμένο σου μυαλό ξέρει


στην δεύτερη βλέπουμε τον πάνα να το κάνει με μια κατσίκα
αυτό το παιδί το έχετε προβληματίσει δεν φτάνει που το κάνατε εσείς οι πιστοί (αναφέρομαι στους πιστούς τις κάθε θρησκείας) μισό τράγο μισό άνθρωπο
του δημιουργείτε και κόμπλεξ γιατί αν πάει με γυναικά λέτε
βρε τον τράγο πάει με άνθρωπο και αν πάει με κατσίκα λέτε βρε τον άνθρωπο πάει με κατσίκα

δεν μπορεί να είναι και κερατάς και δαρμένος ο πάνας είναι υπερβολικό

με λίγα λόγια η πρώτη και η δεύτερη εικόνα από την στιγμή που δείχνουν έναν θεό δεν αφορά τους άθεους

στην τρίτη βλέπουμε σε ένα συμπόσιο δυο πεταχτούληδες
και πάλι θα ήθελα να μάθω τι σχέση έχουν αυτοί με τον αθεϊσμό

ήταν άθεοι;
και αν ήταν πάει να πει ότι οι άθεοι είναι πούστηδες;

ειλικρινά σου λέω πήγαινε δες το πρόβλημα σου είσαι σε σοβαρή κατάσταση
από ενδιαφέρον το λέω αν το αφήσεις βλέπω να σε πλακώνουν στις λοβοτομές

βεβαία θα πρέπει να πούμε ότι οι εικόνες που έβαλες μπορούν κάλλιστα να είναι μουφα κάπου είχα δει μια εικόνα απο μελανόμορφο αμφορέα που είχε την αθηνά όρθια τον ηρακλή καθιστό και ο ηρακλής έπινε φραπέ και είχε και λάπτοπ μπροστά του
δεν είμαι σίγουρος αν ήταν στο ίντερνετ εκείνη την ώρα


quote:
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΑΦΕΛΕΙΣ ΠΙΣΤΟΙ" ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΣΑ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΒΟΥΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ "Ειμαστε αθεοι, πιστευουμε στην επιστημη, ζητω η παγκοσμιοποιηση και η Green Peace" ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΘΕΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΟΧΙ ΟΙ "αφελεις πιστοι"(Κανουν το συμφερον τους με οποιαδηποτε προφαση:Τους τρομοκρατες, το μποξερακι του Ιησου)ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΝΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ Ή ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ... ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΧΕΣ 0!!
ΤΙΠΟΤΑ!
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΛΛΛΑΓΕΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "Καναν ο,τι μπορουσαν" ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ
Ενα καθεστως χωρις θυσια, ενα καθεστος χαμενο
Αυτο μας λέει ο Ιησους παιδακια

Λοιπον κυριοι αθεοι μη σας πηραζει τπτ γιατι οσο για σας δεν υπαρχει θεος δεν υπαρχει και η εννοια του κακου.Τουλαχιστον οταν αφορα την προσωπικη ευτυχεια σας ειναι 100% λογικο να μην υπαρχει αυτη η εννοια.
Τιποτα άυλο και αορατο δεν εχει αξια, οι ιδεες κ οι κανονες δεν εχουν καμια αξια.
Μοοοονο τα συναισθηματα:τα οποια βεβαια το πιο πιθανο ειναι να ειναι αποτελεσματα ορμονων και χημικων ουσιών του εγκεφαλου, οποτε δε πειραζει, μια μερα, χαρη στην επιστημη θα κυκλοφορουν χαπακια που θα διαγραφουν τις ενοχες, θα σε κανουν ευτυχισμενο, θα σε κανουν να συγχωρεις, οποτε ας βαλουμε εκει τις ελπιδες μας.-και ας αφησουμε τις μπουρδες του χριστιανισμου.

Αλλωστε αφου δεν υπαρχει θεος το σωστοτερο που εχει να κανει ο καθενας μας ειναι να ΜΗΝ ειναι ηρωας.Να κανει τη ζωουλα και ας ειναι και πανω στα κεφαλια των αλλων, γιατι βεβαια δεν υπαρχει λογος να νιωθει κανεις ενοχες, εκανε το λογικα σωστοτερο:κερδισε την ευτυχεια του οταν και όπως ηθελε.


μόνο τα ζώα χρειάζονται μαστίγιο(θεϊκές τιμωρίες,κόλαση) και μπισκότο(παράδεισος) για να κάνουν το σωστό και όχι το λάθος
οι άνθρωποι δεν χρειάζονται κάτι τέτοιο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 13:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχει σωστο και λαθος αδερφε.Ο,τι υπαρχει ειναι υλη.Τα συναισθηματα ειναι υλη, τα παντα ειναι υλη.Οι ιδεες ακομα ειναι ηλεκτρικοι σπασμοι(ή κατι τετοιο) του εγκεφαλου.Ειναι δηλαδη ενα τπτ.Ανουσια πραματα.Ανουσια και η ιδεα σωστου-λαθους.Μα γιατι κιολας ο εισαι τοσο κολλημενος σε αυτες τις ιδεες? Το σωστο ειναι ο ανθρωπος να κυνηγαει την ευτυχεια.Τωρα το πώς δεν εχει σημασια αφου μια αδικη πραξη δεν εχει απαραιτητα κακες συνεπειες για αυτον που τη διαπρατει.Οποτε πρεπει απλα να προσεχει.Ετσι δεν ειναι? Αν η αδικια ειχε κακες συνεπειες για τον θητη θα ηταν σαν να λεμε οτι υπαρχει καποια θεια κριση.Αρα δεν καταλαβαινω που διαφωνεις.Τα χαπακια και ολα αυτα ειναι μια χαρα ιδεες.Θα κανουν και τον κοσμο καλυτεροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 22:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και είπα να σας αφήσω να τα πείτε σας φιλαράκια, δεν άντεξα και θέλησα να σας βοηθήσω λιγάκι στην κουβεντούλα σας.
Θα βοηθουσες καταδικαζες τεττοιου ειδους φαινομενα ... υποτιθεται πως το αγιο ορος ειναι αβατο για τις γυναικες για να μην σκανδαλιζονται οι μοναχοι απο την σαρκικη επιθυμια ... εις ματην ομως ... η ανωμαλια ελαβε και λαμβανει χωρα στον οικο του θεου ...
Αν αυτου μας παρουσιαζεις καποιες εικονες που δειχνουν υποτιθεται τις σαρκικες επαφες των αρχαιων θεων ... των ανυπαρκτων για σενα θεων (και για μενα , με την ουσιωδη σημασια της λεξης , ομως αυτο ειναι αλλο θεμα)! Επομενως Ψηλε , τι καταδικαζεις ;

Το θεμα ειναι ποια ειναι η θεση της εκκλησιας για το φαινομενο αυτο και ποια η θεση του αρχαιου κοσμου ( μιλω για τον ανθρωπινο παραγοντα) . Πουθενα λοιπον η εκκλησια (οι θεοπνευστες γραφες ή η ΔΙΣ ή καποια Ιερα Συνοδος ) δεν κατεδικασαν το φαινομενο αυτο , την ομοφυλοφιλια , ισα ισα μας λενε πως η ομοφυλοφιλια δεν ειναι ασυμβατη με την ιεροσυνη .
Σε αντιθεση , η αρχαια νομοθεσια , αναλογα την περιπτωση , επεβαλε ακομα και την ποινη του θανατου ! Αυτο βεβαιως σημαινει πως υφιστατο το φαινομενο αυτο , αλλα εχει σημασια να δουμε ποια ηταν η αντιμετωπιση της πολιτειας .

Μην καγχαζεις λοιπον Ψηλε ... ειπαμε , στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι ...

===================================================


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 01:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ο Διας ηθελε να βιασει τον Γανυμηδη,δεν θα επρεπε το πουλακι του στην εικονα,να ειναι καπως...αλλιως;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy