ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το «θαύμα» ενός φακίρη και η προσευχή του Ιησού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 09:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα μέλος του forum συνηθίζει να λέει ο καθένας φτιάχνει την δική του πραγματικότητα ή κάπως έτσι.

Έχει απόλυτο δίκιο. Εάν για μένα ο διαλογισμός και η προσευχή είναι το ίδιο πράγμα τότε δεν τίθεται θέμα για συζήτηση. Όλα εξαρτώνται από το πως κάποιος το αντιλαμβάνεται.

Βεβαίως δεν είναι υποχρεωτικό κάποιος να συμφωνεί μαζί μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 16:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ιστορια του Γιωργακη που εγραψα στο προηγουμενο μηνυμα μου, μου θυμιζει πολυ το βιο του Αγιου Κυπριανου.
“Στον Αγιο αυτο δοθηκε η χαρις απο τον Θεο να λυνει τα μαγια. Ηταν διασημος και μεγαλος μαγος του καιρου του μεχρι που μια μερα γνωρισε τον Χριστιανισμο απο μια κοπελλα την Ιουστινα, οταν καποιος νεος τον εβαλε να κανει μαγια σ’αυτην για να τον αγαπησει αφου εκεινη δεν τον ηθελε διοτι προτιμουσε να αφιερωθει στο Χριστο και να μεινει παρθενα. Εκεινη σαν πιστη Χριστιανη που ηταν δεν μπορουσε να νικηθει απο τα μαγια που της εκανε (εδω πρεπει να τονισω οτι της εκανε παρα πολυ μεγαλα και δυνατα μαγια, ακομα και δαιμονα σε μορφη γυναικας της εστηλε για να την παρασηρει εκει που ηθελε, ματαια ομως). Οταν μετα απο τοσα μαγια που ασκησε επανω της ειδε οτι δεν πετυχε στον σκοπο του διερωτηθηκε πια μεγαλυτερη δυναμη απο τη δικη του και των Θεων του (ηταν ειδωλολατρης) υπηρχε. Τοτε εμαθε οτι η Ιουστινα, που μεταγενεστερα κυρηχτηκε Αγια, ηταν Χριστιανη και πως με την δυναμη του σταυρου συνετριβε καθε δαιμονικη ενεργεια. Εννοησε τοτε πως οι Χριστιανοι εχουνε μεγαλυτερη δυναμη απο την δικη του και οτι τους πιστους Χριστιανους δεν τους πιανουν τα μαγια.Οταν καταλαβε ολα αυτα αρχισε να ενδιαφερεται για τον Χριτιανισμο και κατοπιν εγινε ο ιδιος ενας πιστος Χριστιανος. Τοσο πιστος που σημμερα τον τιμουμε σαν Αγιο.”

Ο ανθρωπος αυτος δεν εγνωριζε σε τι πλανη μεγαλη βρισκοταν μεχρι που γνωρισε τον Χριστιανισμο, μετανοησε, πιστεψε, μελετησε πολυ και Αγιασε. Ο Γιωργακης δεν γνωριζουμε μεχρι στιγμης τι απεγινε μετα που εφηγε απο το Αγιο Ορος. Ο Θεος να τον εχει καλα και να τον καθοδηγα παντοτε οπου και να βρισκεται .
Αυτο που θελω να τονισω σ’αυτο το μυνημα μου, ειναι οτι πολλοι Χριστιανοι σημμερα αλλαξοπιστουν και γινονται ειτε Βουδιστες, ειτε Γιογκι, ειτε μπαινουν σε οργανωσεις/λατρειες τυπου “Ουφολογιας”, ειτε αλλαζουν δογμα ειτε γινονται αθεοι. κτλ, επειδη δεν γνωριζουν ακριβως τι ειναι η Ορθοδοξη Εκκλησια και τι διδασκει. Παρολο που γενιονται σε Χριστιανικες οικογενειες εντουτης δεν γνωριζουν τι σημαινει Χριστος, διοτι ποτε δεν μελετησαν σωστα αλλα ουτε και ρωτησαν να μαθουν και να λυσουν τις αποριες τους, με το τραγικο για εκεινους αποτελεσμα , να αμφισβητουν να ολιγοπιστουν και να απιστουν στο Θεο. Και αν καποιοι εκαναν τα πιο πανω αλλα απογοητευτηκαν ειμαι σιγουρος οτι εφτασαν σ’αυτο το σημειο επειδη επραξαν λανθασμενα. Ειτε θα ρωτησαν να μαθουν απο λαθος ανθρωπους, η εκεινο που παθαινουν οι περισσοτεροι, μελετησαν βιβλια αλλου δογματος περι Χριστιανισμου και ετσι δεν εμειναν ευχαριστημενοι απο τις εξηγησεις τους αφου οι διαφορες αιρεσεις δεν διδασκουν με αυθεντικοτητα οπως η Ορθοδοξια. Τα ποιο πανω τα λεω διοτι τα επαθα και εγω. Μια ζωη ακουγα τις αποψεις του καθενος και οχι τις αποψεις (αληθειες) της επισημης Ορθοδοξης Εκκλησιας. Το αποτελεσμα ηταν να μην γνωριζω τιποτα σωστο περι Χριστιανισμου και επειτα με την παροδο του χρονου να αρχισω και εγω να γυρευω απαντησεις απο δω κι αποκει, στην ουφολογια, στο βουδισμο, σε διαφορες τεχνικες αυτοσυγκεντρωσης και θετικης σκεψης (η μεθοδος Σιλβα ηταν μια απο αυτες) στην αστρολογια, και σε καποια αλλα. Ολα αυτα με συγχυσαν παρα πολυ.Το χειροτερο ομως ηταν που απομακρυνθηκα απο την πιστη μου χωρις να το καταλαβω. Ευτυχως συνεβησαν καποια γεγονοτα στη ζωη μου, και επειδη απο μικρος ειχα καποιες βασεις της Ορθοδοξιας (ευχαριστω τον μακαριτη παππου μου γι’αυτο και τους δασκαλους μου στο δημοτικο), επεστρεψα πισω στην πιστη μου. Τωρα διατηρουμε και ενισχυομαι στην Ορθοδοξη πιστη συμβουλευομενος τον πνευματικο μου, μελετωντας ταχτικα, πηγαινοντας εκκλησια κ.τ.λ . Καμνω ομως πολλες αμαρτιες και ευχομαι ο Θεος να με συγχωρισει που καθημερiνος τον απογοητευω και τον λυπω. Tο ιδιο ευχομαι να κανει σε ολους τους ανθρωπους.

Αν καποια στιγμη συνειδητοποιησουμε σε τι μεγαλη πλανη ζουμε την σημμερον εποχη, δεν θα θελουμε να κανουμε τιποτα αλλο παρα να κλεμε για την καταντια μας, και να ζητουμε συγχωρεση απο τον Θεο. Μακαρι ολοι μας να συνειδητοποιησουμε αυτο οσο ειμαστε εν ζωη,για να μετανοησουμε οσο ζουμε και να σωθουμε διοτι δεν νομιζω κανενας να θελει να βρεθει στη θεση που βρεθηκε ο πλουσιος της παραραβολης Του Χριστου.
Αποσπασμα απο την παραβολη “Τοτε λεει ο πλουσιος στον Αβρααμ . <<σε παρακαλω λοιπον, πατερα, να τον στειλης στο σπιτι του πατερα μου, διοτι εχω πεντε αδελφους, να τους νουθετηση, δια να μη ελθουν και αυτοι εις τον τοπον αυτον των βασανων>>. Λεγει εις αυτον ο Αβρααμ <<Εχουν τον Μωυσην και τους προφητας, ας τους ακουσουν>> Αυτος δε ειπε <<Οχι, πατερ, Αβρααμ, αλλ’εαν καποιος απο τους νεκρους παη σ’αυτους, θα μετανοησουν>>. Αλλ’ο Αβρααμ του απαντησε, <<Εαν δεν ακουνε τον Μωυσην και τους προφητας, δεν θα πεισθουν και αν ακομη αναστηθη καποιος απο τους νεκρους>>”

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ


P.S Καποιες δυσκολιες που μπορει να εχετε οσο αφορα την κατανοηση καποιων απο τις προτασεις στα κειμενα μου μπορει να οφειλονται στη δυσλεξια που πασχω η απο την αγραμματοσυνη μου. Ζητω συγνωμη γ’ιαυτο. Κανω το καλυτερο δυνατον ετσι ωστε να γραφω καλα και σωστα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 01:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι "gigenis" και "alexilexos"

Quote:
"Όποιος ξέρει καράτε έχει την δύναμη του σατανα?"

Δεν εκανε μια απλη επιδειξη καρατε ο Γιωργακης, αλλα κατι το ανθρωπινος αδυνατον.Μηπως μπορει απο μονος του καποιος να κανει τετοια θαυμασια οπως εκεινα που εκανε ο Γιωργακης?

Quote:
*"αν μπορει να καλει και το παιδι απο το σουβλατζιδικο θα αρχισω και εγω γιογκα"

Οταν ξαναδιαβασεις το κειμενο θα δεις πως εκει που μιλα για τον Γιωργακη και τη Γιογκα λεει οτι <<Προχωρησε πολυ στη Γιογκα>>, δεν λεει πως απλα ξερει λιγη Γιογκα. Αν το παιδι απο το σουβλατζιδικο εχει προχωρισει τοσο πολυ οσο και ο Γιωργακης(που δεν το νομιζω)τοτε ο Θεος να το βοηθησει να ξεμπλεξει απο εκει που εμπλεξε διοτι εδωσε πολλα δικαιωματα στο σατανα (μπορει και εξουσιαζει επανω του δηλ.)

Φιλε/η "xchamp"
Ωραια η ιστορια που δημιουργησες. Να μην ξεχνουμε ομως οτι ο Χου Τσον ειναι φανταστικος χαρακτηρας ενω ο Γιωργακης πραγματικος οπως επισης πραγματικα ειναι ολα τα γεγονοτα που διαδραματιστηκαν στην ολη ιστοριουλα.


ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 02:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<“Ηρθε στο Αγιο Ορος και γυριζε στα μοναστηρια ενας νεος ηλιακιας 16-17 χρονων, ο Γιωργακης. Απο ηλικιας τριων ετων οι γονεις του τον εβαλαν σε βουδδιστικο μοναστηρι στο Θιβετ.>>

στα μοναστηρια του θιβετ δεχονται μονο βουδιστες

<<Προχωρησε πολυ στη Γιογκα,>>
δεν διδασκουν γιογκα

<<εγινε τελειος μαγος,>>
ουτε μαγικα

<<μπορουσε να καλει οποιον δαιμονα ηθελε.>>

ουτε διδασκουν επικληση δαιμονων


<<Ειχε μαυρη ζωνη και ηξερε τελειο καρατε.>>

αν αναφερεσε σε μοναστηρι σαολιν διδασκουν κουνκ-φου οχι καρατε
αλλα σε αυτα τα μερη δεχονται μονο ατομα αποτην κιτρινη φυλη οι αλλοι μπορουν να μπουν μονο μεχρι το πρωτο επιπεδο του εξωτερικου ναου ατομα που πηγαν σε τετοιους ναους δεν εγιναν δεχτοι και ας εκαναν κουνκ-φου σε σχολες εκτος του ναου απο μικρη ηλικια

<<Με την δυναμη του Σατανα εκανε επιδειξεις που προξενουσαν εντυπωση.>>

αν εκανε απο 3 ετων πολεμικες τεχνες δεν ειχε την αναγκη κανενος για να εντυπωσιαζει

<<Χτυπουσε με το χερι του μεγαλες πετρες και εσπαζαν σαν καρυδια.>>
λιγη εξασκηση θελει


<<Μπορουσε να διαβαζει κλειστα βιβλια.>>

ασχολιαστο


<<Εσπαζε στην παλαμη του φουντουκια,>>

και εγω καρυδια

<<επεφταν κατω τα τσοφλια>>
λεγετε βαρυτητα

<<και οι καρποι εμεναν κολλημενοι στο χερι του.>>

αν επεφταν και οι καρποι δεν θα μπορουσε να τους φαει


<<Καποιοι μοναχοι φεραν τον Γιωργακη στον Γεροντα Παισιο για να τον βοηθησει.>>
τι ειχε;


<<Ρωτησε τον Γεροντα, τι δυναμεις ειχε και τι μπορουσε να κανει.>>

μαλον θα τον περασε για γερο δασκαλο του κουνκ-φου

<<Απαντησε οτι ο ιδιος δεν ειχε καμμια δυναμη και οτι ολη η δυναμη ειναι του Θεου.>>
ειλικρινης


<<Ο Γιωργακης θελοντας να επιδειξη την δυναμη του συγκετρωσε το βλεμμα του σε μια μεγαλη πετρα που ηταν σε αποσταση και η πετρα εγινε θρυψαλα.>>
ποιος ηταν ο σουπερμαν;


<<Τοτε ο Γεροντας σταυρωσε μια μικρη πετρα και του ειπε να τη σπαση και αυτη. Αυτος συγκετρωθηκε, εκανε τα μαγικα του, αλλα δεν καταφερε να την σπασει.>>

αν την πρωτη την εσπασε με χτυπημα που ειναι και λογικο τοτε πρεπει να ξερεις οτι οσο ποιο μικρο ειναι το μηκος της πετρας τοσο ποιο δυσκολο ειναι να σπασει

<<Τοτε αρχισε να τρεμει, και οι σατανικες δυναμεις, που νομιζε οτι ελεγχε, μη μπορωντας να σπασουν την πετρα, στραφηκαν εναντιον του και τον εκσφενδονισαν στην αλλη οχθη του ρεματος. Ο Γεροντας τον μαζεψε σε αθλια κατασταση.>>

ασχολιαστο


με λιγα λογια το ολο θεμα εχει παρει λιγο απο γιογκα λιγο απο σαολιν λιγο απο ταινιες του 60 με κινεζους μαστερ του κουνκ-φου λιγο απο ταινιες τρομου παλι του 60 εχουμε παρει και εναν αμερικανο σκηνοθετη(ειναι οτι πρεπει για να τα ανακατεψουν) και ετοιμη η ιστορια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 12:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως έχω ακούσει την ίδια ιστορία παραλαγμένη. Μου είπαν ότι το παιδί ήταν απλά "δαιμονισμένο" (;;;) δεν μου είπαν ότι ήταν νίντζα...

Ακραίο μου φαίνεται ότιδήποτε άλλο από το Χριστιανικό Ορθόδοξο να είναι και Δαιμονικό

Ο ΤΡΟΜΟΣ ΦΥΛΑΕΙ ΤΑ ΕΡΜΑ
_____________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 12:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναλαμβάνω τη φράση του Αποσστόλου Πέτρου (σε κάποια επιστολή του νομίζω στις Πράξεις των Αποστόλων): "Δεν υπάρχει άλλο όνομα στον ουρανό ή στη γη εκτός του Ιησού Χριστού δια μέσω του οποίου μπορεί κανείς να σωθεί".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 13:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αβράμη όλα αυτά που αναφέρεις δεν έχω κανένα λόγο να τα αναιρέσω, είναι αυτά που νοιώθεις και πιστεύεις.
Όπως εσύ πιστεύεις ότι η μοναδική αληθινή θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός έτσι και κάποιος άλλος μπορεί να πιστεύει ότι η μοναδική θρησκεία είναι ο Βουδισμός.
Εάν και ο ένας και ο άλλος προσπαθούν να κάνουν πάντα κάτι καλό, εάν το μυαλό τους δεν γεμίζει με σκέψεις που τους κατεβάζουν από το επίπεδο που ο Θεός θα ήθελε όλοι οι άνθρωποι να φτάσουν, πες μου ειλικρινά αυτό θα σε έκανε να θεωρήσεις τον Βουδιστή αιρετικό, αποπροσανατολισμένο, μάγο?

Μήπως δεν έχει σημασία πως τελικά εμείς οι άνθρωποι(ξεχωριστά ο ένας από τον άλλον) ονομάζουμε το Θείο, αν το αποτέλεσμα των προσπαθειών μας καταλήγει στον ίδιο στόχο? τι σημασία έχει η ονομασία της θρησκείας?

Τα παραδείγματα που ανέφερες(δεχόμενη ότι είναι αληθινά) λένε για λανθασμένες πρακτικές, μιλάνε για ανθρώπους που ακολούθησαν ένα μονοπάτι που σίγουρα θα τους έφερνε σε αντιπαράθεση και τελικά σε ήττα με την ανώτερη δύναμη. Σίγουρα το φως νικάει πάντα το σκοτάδι, αλλά δεν θα νοιώθαμε ποτέ τη σημασία του φωτός εάν δεν γνωρίζαμε την σκοτεινή πλευρά.

Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί, όπως στις άλλες θρησκείες έτσι και στον Χριστιανισμό.
Τα θέματα που αναφέρεις σχετικά με μαγεία, που πιστεύεις ότι υπάρχει σε όλες τις άλλες θρησκείες, μπορεί κάποιος να πιστοποιήσει ότι δεν ισχύουν στο Χριστιανισμό? οι ψαλμωδίες, τα μυστήρια, τα λιβάνι, όλα όσα βλέπουμε μέσα σε μία Ορθόδοξη εκκλησία δεν μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι μαγεία?

Σκέψου την εξήγηση, γιατί λιβανίζουμε μέσα στις εκκλησίες ή στα σπίτια μας?
Γιατί κοινωνάμε και τι είναι αυτό που πίνουμε?
Γιατί βαφτιζόμαστε?
Γιατί υπάρχουν όλες αυτές οι ψαλμωδίες, τι σημαίνουν, τι σημαίνει παίρνω ευχή, τι λέει η ψαλμωδία η συγκεκριμένη, από τι μας προστατεύει και πως?
Γιατί μέσα στην εκκλησία νοιώθουμε πολλές φορές αγαλλίαση, ηρεμία, προστασία?

ίσως θα πρόσεξες ότι έγραψα "πολλές φορές"

Δεν σου έχει συμβεί να μπεις σε εκκλησία και να μην νοιώσεις τίποτα ιδιαίτερο ή να νοιώσεις στιγμιαία άσχημα? Εμένα μου έχει συμβεί αρκετές φορές σε μεγάλες εκκλησίες, με το που μπαίνω σφίγγεται το στομάχι μου, ενώ δεν μου έχει συμβεί ποτέ σε μικρά εκκλησάκια.

Γιατί συμβαίνει αυτό, υπάρχει κάποια εξήγηση? στον Οίκο του Θεού μπαίνω σε όλες τις περιπτώσεις.

Βέβαια δεν έγραψα όλα αυτά για να κάνω μία αντιπαράθεση μαζί σου ούτε και με κάποιον άλλον, είναι απορίες που αν κάποιος θέλει μπορούμε να τις συζητήσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 13:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
resuscitated
"Επαναλαμβάνω τη φράση του Αποσστόλου Πέτρου (σε κάποια επιστολή του νομίζω στις Πράξεις των Αποστόλων): "Δεν υπάρχει άλλο όνομα στον ουρανό ή στη γη εκτός του Ιησού Χριστού δια μέσω του οποίου μπορεί κανείς να σωθεί"."

Δεν καταλαβαίνω αυτό θεωρείται και απόδειξη;

Επαναλαμβάνω

Ο ΦΟΒΟΣ ΦΥΛΑΕΙ ΤΑ ΕΡΜΑ
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 13:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αβραμης ,σε καλωσορίζω και εγώ στα φόρουμ του esoterica και σου εύχομαι :

Υγιή πνευματική καλλιέργεια του θείου πνεύματος , που νιώθεις ζωντανό μέσα σου.

Εύχομαι η χάρη του ,να σε καθοδηγεί παντού & πάντοτε .


Δοξάζω και εγώ τον θεό , όσο το επιτρέπει η φτωχή μου διάνοια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 01:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν ο Χριστός τα θαύματα τα έκανε σαν άνθρωπος ή σαν θεός.
Το τέλειο θαύμα είναι η ολοκλήρωση του ανθρώπου. Ο ολοκληρωμένος άνθρωπος ξαναγυρνά στη φύση. "Να γίνετε σαν τα παιδιά" λέει ο Χριστός.
Το βρέφος παρότι μυρίζει γάλα , δεν δαγκώνεται από φίδι, υιοθετείται από λύκους.
Το να κάνει κάποιος το σώμα του αόρατο μέσω διαλογισμού είναι κάτι που γίνεται (δε ξέρω για δέντρο) αλλά γιατί να το κάνει? Ντέπεται να τον δούν?
Ο Γκάντι έκανε θαύματα όπως και ο Χριστός. Με την αγάπη του , τη νηστεία , την υπομονή του και την ταπείνωση , τα έβαλε με τους ισχυρούς του κόσμου. Η αγάπη ενός ατόμου αντέστρεψε τη φύση και νίκησε τα όπλα των ισχυρών βιομηχανιών.
Αυτό είναι θαύμα. Όχι να σπάζω πέτρες και να γίνομαι αόρατος. Αυτά τα θαύματα είναι για όσους έχουν απωθημένα ισχύος και εξουσίας ή για όσους θέλουν να ανοίξουν νταμάρι.
Τα άλλα θαύματα είναι για όσους θέλουν να ολοκληρωθούν αποβάλλοντας τα απωθημένα που έχουν κληρονομήσει απ το περιβάλλον τους.
Τα πρώτα θαύματα θα τα βρεις σε κάποιο βιβλίο που περιγράφει τα κατορθώματα του αγίου τάδε που έζησε στην τάδε Λαύρα ή του γκουρού τάδε στην τάδε Στούπα.
Τα δεύτερα θαύματα όμως θα τα βρεις εκεί που ζουν αυτοί που προσπαθούν να βρούν τον εαυτό τους σαν φύση.
Μελετώντας τα λόγια του Χριστού ή αν πιστεύουν αλλού τα λόγια κάποιου σοφού της θρησκείας τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αβραμης
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 01:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αβραμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου "alfa-omega",

Σ'ευχαριστω για το καλωσορισμα και ευχομαι οπως το Παναγιο Πνευμα να φωτιζει ολους μας ετσι ωστε να κατανοουμε, εστω και λιγο, τα θαυμασια του, αλλα και την πλανη του εχθρου μας, για να την αποφευγουμε και για να την μισουμε.

Μιας και βρηκα τον χρονο και αρχισα να γραφω θα γραψω και μια παραγραφο απο μια επιστολη του πατερ Παισιου που δειχνει ποσο μεγαλη ταπεινωση ειχε. Ταπεινωση,η βασιλισσα των αρετων.
λεγει ο Γερων <<παρομοιαζουμε τον εαυτο μας με τα ζωα καιτα κατηγορουμε τα καημενα τα ζωα. Εμεις γινομαστε χειροτεροι απο αυτα. Μιαν ημερα σκεφτομουνα να βρω κατι δια να παρομοιασω τον εαυτο μου, και κατεληξα τελικα στο σκαθαρι. Μετα απο μια καλη εξεταση ειδα οτι το αδικω και αυτο το καημενο, διοτι και αυτο εκτελει τον ποορισμο του εις το να κοβη καμματακια-κομματακια την κοπρια και να την καμη μικρα μπαλακια και να την αφανιζη. Ενω εγω, λογικος ανθρωπος, πλασμα του Θεου κατ'εικονα και ομοιωσιν, συγκεντρωνω κοπρια στον ναο του Θεου δια της αμαρτιας.Και το κακο ειναι, που οχι σκαθαρι δεν δεχομαι να με ειπη κανεις, αλλα ουτε και γαιδουρακι, που ειναι τουλαχιστον σ'ολους γνωστες οι πολλες και κοπιαστικες υπηρεσιες που προσφερει στον ανθρωπο, με μεγαλη υπομονη και στο τελος αφανιζεται>>.
και να φανταστειτε ο ανθρωπος μονο καλα εκανε!


ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ

Edited by - Αβραμης on 27/06/2005 01:48:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 15:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κόσμος αυτός δεν θα αλλάξει ποτέ.

Έτσι θα παραμείνει .

Θα είναι ο χώρος, όπου θα δοκιμάζονται οι ανθρώπινες ψυχές.
Για αυτόν τον λόγο υπάρχει και μόνο για αυτόν.

Όποιος έχει ανακαλύψει , ότι έχει ψυχή, καλά θα κάνει να καλλιεργεί μέσα σε αυτήν
περισσότερο τα πνευματικά αγαθά.

Όποιος δεν την ανακάλυψε, βρίσκεται εν πνευματική λήθη.

Αυτοί που την έχουνε ανακαλύψει και την γεμίζουνε συνειδητά, με υλικά αγαθά ,
ζούνε μόνο την υλική τους φύση.


Μακάρι να πέφτω έξω.
Μακάρι να πάμε όλοι μετά τον θάνατο στο ίδιο ακριβώς μέρος.

Σκεφτείται όμως :
Τώρα σε αυτήν την ζωή, ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει και μόνο αυτό.
Γιατί στην άλλη, να αλλάξουνε τα πράγματα


Δεν θα είναι παράλογο , να γευθεί κάποιος που δεν εργάσθηκε για την αθανασία της ψυχής του, αιώνια ύπαρξη ;;;

Αντίθετα , δεν είναι λογικό ,αυτός που δεν προσπάθησε ,να χαρεί μονάχα την υλική και φθαρτή του φύση ;;;

Ας ακολουθήση ο καθένας την ελεύθερη βούληση, που έχει καλλιεργήσει μέσα του .

Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 17:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αβραμης

quote:

Ρωτας εαν μπορει να υπαρξει κατι ενδιαμεσο. Και εγω σου απαντω οτι δεν μπορει να υπαρξει κατι τετοιο.Ειτε εισαι Χριστιανος ειτε δεν εισαι. Ειτε πιστευεις σε ολα οσα γραφει η Γραφη, ετσι μπορεις να ονομαστεις Χριστιανος, ειτε δεν πιστευεις και ετσι γινεσε αντιχριστος (δηλ. εναντιον του Χριστου).

Δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Σκεψου την περίπτωση ενώς ατόμου το οποίο
δεν διδάχτηκε, δεν άκουσε και δεν έμαθε απο πουθενά για το Χρηστό και το
Χριστιανισμό.

Τι γίνετε στην περίπτωση που αυτο το άτομο ζήσει την ζωή του ως άγιος της
Χριστιανοσύνης;

Εννοώ να είναι σωστός προς τους συνανθρώπο του, χωρίς να ζηλεψει κατι απο
τους συνανθρώπους του, να τους βοηθάει όπως μπορεί και να μετανιώνει ειλικρινά
όταν κανει κάτι λάθος. Και αυτα είναι μόνο παραδείγματα.

Τί γίνετε με αυτον τον άνθρωπο;
Θα τον δεχθεί ο Θεος σύμφωνα με τη λογική σου ή θα τον απορίψει ως μη
χριστιανό;

Όπως πάντα είναι προσωπικές σκέψεις όλα αυτα που εκφράζω. Απλά σου λέω
να κοιτάξεις προς το μέρος που βλέπω και εγώ μήπως στην τελική δούμε την
ίδια οφθαλμαπάτη. Η αγάπη που διδάσκει η θρησκεία μας δεν έχει όρια.

Ευχαριστώ και ελπιζω να μην κούρασα.

Καλό απόγευμα.

Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 10:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημά σου Lord Asriel για το πως θα συμπεριφερθεί ο Θεός σε αυτούς που δεν έχουν ακούσει ποτέ για το Χριστό το έχω θέσει σε μερικούς (3 δηλαδή) χωρίς να πάρω σαφή απάντηση.

Άκου την προσωπική μου γνώμη. Μπορεί κάποιος να διάγει θεάρεστη ζωή, δηλαδή να αγαπά τους συνανθρώπους του, να μην ζηλεύει, να συμπάσχει μαζί τους, αλλά να προσκυνά τα είδωλα. Αυτός όμως ο ειδωλολάτρης (που δε γνωρίζει από Χριστό) φυσικά και δε θα γνωρίζει τα ιερά μυστήρια της Εκκλησίας, όπως το μυστήριο της θείας ευχαριστίας ή της ιεράς εξομολογήσεως μέσω των οποίων ο πιστός Χριστιανός ανακουφίζεται στην προσκαιρη ζωή μας στον κόσμο αυτό και έχει βάσιμες ελπίδες ότι θα πάει στον Παράδεισο. Νομίζω ότι η εκκλησία λέει ότι οι ειδωλολάτρες δεν έχουν θέση στον παράδεισο γιατί δεν πιστεύουν στον θεό-δημιουργό αλλά στα δημιουργήματά του. Οι ειδωλολάτρες βρίσκονται σε πλάνη και βρίσκονται υπό την επιροή των δαιμόνων. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος. Όποιος γνωρίζει το θέμα από αγιοπατερικής πλευράς καλό θα ήταν να μας αποσαφηνίσει το θέμα.

Η γνώμη μου είναι ότι ο συνειδητοποιημένος και "σωστός" Χριστιανός θα πάει σίγουρα στον παράδεισο. Για τον ειδωλολάτρη όμως ή για οποιονδήποτε άλλο μή Χριστιανό, τα πράγματα είναι λίγο ασαφή κατά την άποψη μου. Ένας ιερέας μου παρομοίασε το πρόβλημα αυτό με την περίπτωση δύο αυτοκινήτων που φθάνουν στον ίδιο προορισμό (θάνατο), αλλά μόνο ένα από τα δύο έχουν ασφάλεια (ο Χριστιανός δηλαδή). Γι'αυτό το λόγο γίνινται και οι ιεραποστολές. "Για να εξασφαλιστούν οι άνθρωποι και να ανακουφίζονται σε αυτή τη ζωή αλλά και στην επόμενη"

Ένας άλλος ιερέας μου είπε ότι ο Θεός είναι δίκαιος και φιλέσπλαχνος και θα κρίνει τους ανθρώπους με βάση τη συνείδησή τους.

Αλλά για αυτόν που έχει ακούσει το ευαγγέλιο και τη χριστιανική διδασκαλία και συνειδητά εχθρεύεται το χριστιανισμό ή απειθεί, νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο σαφή. Η Εκκλησία λέει ότι αυτός δεν έχει θέση στον παράδεισο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 11:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αλλά για αυτόν που έχει ακούσει το ευαγγέλιο και τη χριστιανική διδασκαλία και συνειδητά εχθρεύεται το χριστιανισμό ή απειθεί, νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο σαφή. Η Εκκλησία λέει ότι αυτός δεν έχει θέση στον παράδεισο."

Δηλαδή όσοι και καλά "ΠΙΣΤΟΙ" έχουν πει ψέμματα παρά το αντίθετο της Θρησκείας, ή επειδή έχουν πλούτη και δεν τα χαρίζουν στην Εκκλησία, ή έχουν ερωτικές σχέσεις πριν τον γάμο κτλ κτλ θα καούν στην ΚΟΛΑΣΗ.

Πρώτοι από όλους στην Κόλαση θα είναι οι Παπάδες και οι Πιστοί της Θρησκείας και ύστερα όλοι οι άλλοι. Είναι μεγάλη η ουρά...

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 12:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς ,ας με διαψεύσει κάποιος, είμαστε νομιζω πολύ μικροί για να
κρίνουμε τον τρόπο που θα κριθούμε. Εδώ δεν μπορούμε καταλάβουμε πιο
απλά πράγματα με ανθρώπινους κανόνες. Προσπαθούμε να κατανοήσουμε και
να κάνουμε οτι είναι δυνατόν από μέρους μας. Όπως και ναχει δεν νομίζω
να υπάρχει ο παράδεισος μονο για ένα πλήθος ανθρώπων που μετριούνται στα
δάχτυλα. Θα ήταν πόλυ μοναχικά.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 12:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GSD1
quote:
Δηλαδή όσοι και καλά "ΠΙΣΤΟΙ" έχουν πει ψέμματα παρά το αντίθετο της Θρησκείας, ή επειδή έχουν πλούτη και δεν τα χαρίζουν στην Εκκλησία, ή έχουν ερωτικές σχέσεις πριν τον γάμο κτλ κτλ θα καούν στην ΚΟΛΑΣΗ.


Αυτοί που ισχυρίζονται ότι είναι χριστιανοί, αλλά κάνουν τα παραπάνω που είπες και άλλα αισχρότερα θα πρέπει να μετανοήσουν πραγματικά για να πάνε στον παράδεισο. Η ετικέτα Χριστιανός ή το ορθόδοξο βάπτισμα από μόνο του δε λέει τίποτα. Για να είσαι Χριστιανός θα πρέπει να ακολουθείς τις εντολές του Χριστού. Πάρε για παράδειγμα ένα πληρωμένο δολοφόνο που σκοτώνει ανθρώπους καθ'υπόδειξην των αφεντικών του. Έστω ότι αυτός είναι βαπτισμένος ορθόδοξος. Θα πάει στον Παράδεισο; Αν δεν μετανοήσει πραγματικά δε νομίζω ότι θα πάει. Γι'αυτό υπάρχει το μυστήριο της εξομολόγησης που επιτρέπει στον ειλικρινώς μετανοούντα να ατενίζει τον Παράδεισο. Εν τέλει ο Θεός θα κρίνει κατά πόσο είχες θεάρεστη ζωή ή όχι. Αυτός θα συγκρίνει τις αμαρτίες σου έναντι των καλών σου πράξεων.

Όσο για τους ανάξιους ιερείς που ανέφερες, ισχύει το ίδιο και σε μεγαλύτερη κλίμακα μάλλιστα. Γιατί ενώ με την ενάρετη ζωή τους θα προσέλκυαν ανθρώπους στην Εκκλησία, αντίθετα, με την έκλυτη ζωή τους απομακρύνουν τον άνθρωπο από την Εκκλησία και του στερούν τη δυνατότητα του Παραδείσου (όπως γινόταν με τους Φαρισαίους). Ίσως κάτι τέτοιο να έχει γίνει με εσένα ή και με πολλούς άλλους. Η Εκκλησία δεν είναι (μόνο) οι ιερείς. Οι ιερείς είναι άνθρωποι που έρχονται και παρέρχονται. Ο ασάλευτος στύλος της Εκκλησίας είναι ο Χριστός και οι Άγιοί Του.

Η συμβουλή μου είναι αν θέλετε να εξομολογηθείτε να βρείτε ένα καλό πνευματικό. Ναι υπάρχουν ακόμη και σήμερα τέτοιοι όπως έχω προαναφέρει και σε άλλα topics.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 13:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
resuscitated
"Για να είσαι Χριστιανός θα πρέπει να ακολουθείς τις εντολές του Χριστού. "

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνω.

Απλά είναι πάρα μα πάρα πολλοί που είναι Χριστιανοί μέχρι κόκαλο αλλά η ζωή τους μόνο χριστιανική δεν μπορεί να Θεωρηθή. Πάρα όλα αυτά κάνουν κύρηγμα για το πως θα πρέπει να ζήσουν οι άλλοι....

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 15:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά είναι πάρα μα πάρα πολλοί που είναι Χριστιανοί μέχρι κόκαλο αλλά η ζωή τους μόνο χριστιανική δεν μπορεί να Θεωρηθή. Πάρα όλα αυτά κάνουν κύρηγμα για το πως θα πρέπει να ζήσουν οι άλλοι....


Γι'αυτό το λόγο είπα να προσπαθήσουμε να βρούμε ένα καλό πνευματικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 12:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
GDS1
Απλά είναι πάρα μα πάρα πολλοί που είναι Χριστιανοί μέχρι κόκαλο αλλά η ζωή τους μόνο χριστιανική δεν μπορεί να Θεωρηθή. Πάρα όλα αυτά κάνουν κύρηγμα για το πως θα πρέπει να ζήσουν οι άλλοι....

Εσύ άκου τα λόγια τους, αλλά μην ακολουθείς τη ζωή τους αφού διακρίνεις ότι η ζωή τους δεν συμφωνεί με τα λόγια τους.
Και οι δάσκαλοι από τους οποίους περάσαμε όλοι μας, στη διδασκαλία τους ποτέ δεν αναμίγνυαν τη ζωή τους. Πόσοι δάσκαλοι άραγε διήγαγαν ζωή άσωτη, μας επηρέασε καθόλου;

Θυμήσου τι είχε πει και ο Χριστός:

"Τότε ο Ιησούς μίλησε στο πλήθος: «Τη θέση του Μωυσή ως δασκάλου», τους είπε, «την πήραν οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι. Όσα λοιπόν σας λένε να τηρείτε, να τα τηρείτε και να τα πράττετε• να μην κάνετε όμως κατά τα έργα τους, γιατί λένε μόνο και δεν πράττουν. Φτιάχνουν φορτία βαριά, που δύσκολα σηκώνονται, και τα φορτώνουν στους ώμους των ανθρώπων, ενώ οι ίδιοι δε θέλουν ούτε με το δάκτυλο τους να τα κινήσουν. Όλα τα έργα τους τα πράττουν για να κάνουν καλή εντύπωση στους ανθρώπους. Πλαταίνουν τα φυλαχτά τους και φαρδαίνουν τις άκρες από τα ιμάτιά τους. Τους αρέσουν οι καλύτερες θέσεις στα δείπνα και τα πρώτα καθίσματα στη συναγωγή, να τους χαιρετούν με σεβασμό στην αγορά και να τους φωνάζουν οι άνθρωποι "δάσκαλε μου"."


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 12:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ δεν διαφωνώ με αυτά που λες ΑΛΛΑ πρόσεξε

"Για να είσαι Χριστιανός θα πρέπει να ακολουθείς τις εντολές του Χριστού. "

Δηλαδή δεν μπορείς να είσαι Χριστιανός και να μην ακολουθείς τις εντολές Του!!!!!! Αν γίνεται αυτό είσαι κάτι άλλο...

Συνεπώς αν συμβαίνει το παραπάνω (99,9999....9% των Χριστιανών) τότε αυτοί είναι καταδικασμένοι να καούν. Το ίδιο και όλοι οι μη Χριστιανοί. Ποίοι απομένουν ρε παιδιά για τον παράδεισο;;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 13:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις,
Ο Χριστός είναι η Ζωή, είναι το Φως. Μας καλεί να εισέλθουμε στο Φώς και να ξεφύγουμε από το πνευματικό σκότος στο οποίο και ζούμε.

Έχεις δίκιο, η λέξη «Εντολές» εμπεριέχει κάτι το δεσμευτικό και για αυτό το λόγο, ίσως, να προκαλεί και μια αυτόματη αντίδραση.
Σε ορισμένες περιστάσεις, ίσως θα ήταν καλύτερο να αντικατασταθεί με τη λέξη «προτροπές» έτσι ώστε να μην «ερεθίζονται» χωρίς αιτία, κατά κάποιο τρόπο, τα κέντρα αντίδρασής μας.
Ο Χριστός, το επαναλαμβάνει πολλές φορές, δεν θέλει δούλους και υπηρέτες. Μας αποκαλεί αδελφούς και φίλους. Οι «εντολές» του είναι όπως τα λόγια του πατέρα προς το παιδί του που λαχταρά να το δει να βαδίζει στο σωστό δρόμο. Μας καλεί να βαδίζουμε στο Φως.

Κοίτα πως κατακεραυνώνει τους υποκριτές και φαρισαίους.
Το ίδιο ισχύει και για τους σημερινούς υποκριτές και φαρισαίους, ανεξάρτητα με το πώς είναι ενδεδυμένοι.
Κοίτα τι λέει:

«Φτιάχνουν φορτία βαριά, που δύσκολα σηκώνονται, και τα φορτώνουν στους ώμους των ανθρώπων, ενώ οι ίδιοι δε θέλουν ούτε με το δάκτυλο τους να τα κινήσουν. Όλα τα έργα τους τα πράττουν για να κάνουν καλή εντύπωση στους ανθρώπους. Πλαταίνουν τα φυλαχτά τους και φαρδαίνουν τις άκρες από τα ιμάτιά τους. Τους αρέσουν οι καλύτερες θέσεις στα δείπνα και τα πρώτα καθίσματα στη συναγωγή, να τους χαιρετούν με σεβασμό στην αγορά και να τους φωνάζουν οι άνθρωποι "δάσκαλε μου"»


Καταλαβαίνεις και καταλαβαίνω πολύ καλά ποιους αναφέρει εδώ ο Ιησούς και μπορούμε κάλλιστα, σήμερα, στη σημερινή κοινωνία να διακρίνουμε ποιοι είναι αυτοί που «πλαταίνουν τα φυλαχτά τους και φαρδαίνουν τις άκρες από τα ιμάτιά τους».

Το θέμα όμως είναι, εμείς να μην πειραζόμαστε από τέτοιες καταστάσεις, και να μην γίνονται αυτές οι καταστάσεις εμπόδιο στην κοινωνία μας με το Θεό.

Καλώς ή κακώς, ανήκουμε και εμείς σ’ αυτή την κοινωνία και βαδίζουμε μαζί της.
Αν μπορούμε, ας προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε την κατάσταση και να δούμε κατάματα τα προβλήματα χωρίς παρωπίδες, ελπίζοντας να βρούμε λύση εκ των έσω όμως. Η φυγή ή ο συνεχής πόλεμος δεν είναι λύση.
Πολλά είναι τα κακώς κείμενα στη χώρα μας και μας χαρακτηρίζουν ως Έλληνες.
Τι πρέπει να κάνω εγώ λοιπόν, να αρχίσω να πολεμώ τη χώρα μου και να ψάξω να βρω αλλού «μαντρί»;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 14:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GSD1 :
quote:
Δηλαδή δεν μπορείς να είσαι Χριστιανός και να μην ακολουθείς τις εντολές Του!!!!!! Αν γίνεται αυτό είσαι κάτι άλλο...

Συνεπώς αν συμβαίνει το παραπάνω (99,9999....9% των Χριστιανών) τότε αυτοί είναι καταδικασμένοι να καούν. Το ίδιο και όλοι οι μη Χριστιανοί. Ποίοι απομένουν ρε παιδιά για τον παράδεισο;;;;;


Κανείς δεν είναι αναμάρτητος. Μόνο ο Χριστός ήταν. Γιαυτό το λόγο υπάρχει το μυστήριο της εξομολογήσεως όπως είπα και πριν. Για να πετυχαίνουμε άφεση αμαρτιών (μόνο εφόσον εξομολογούμαστε ειλικρινώς και μετανοούμε για τα λάθη μας). Όπως είπα και πριν, ο Χριστός ως δίκαιος κριτής θα κρίνει αν η ζωή μας ήταν θεάρεστη ή όχι, αν οι καλές μας πράξεις είναι περισσότερες από τις κακές. Γενικά όμως "στενή και τεθλιμένη η οδός της σωτηρίας", πόσο μάλλον σήμερα που πλεόναζει η αμαρτία.

Εξομολογήσου, φέρε καρπούς μετανοίας, δηλαδή μην ξανακάνεις τα ίδια λάθη, αγάπα το θεό και τους συναθρώπους σου (χριστιανούς και μη), συγχώρεσε τους εχθρούς σου, συμμέτεχε όσο μπορείς στα μυστήρια της Εκκλησίας και από εκεί και πέρα θα σε κρίνει ο Θεός. Αυτός είναι ο δρόμος της σωτηρίας που διδάσκουν οι Άγιοι του Θεού.

Ίσως αυτά φαίνονται δυσβάχτατα, αλλά αυτή ακριβώς υπήρξε η ζωή των αγίων. Ο Απόστος Παύλος στις πράξεις των Αποστόλων λέει "να γίνετε μιμητές όπως και εγώ έγινα μιμητής του Χριστού". Αυτός είναι ο σίγουρος τρόπος σωτηρίας. Προσπάθησε να τον ακολουθήσεις κατά το δυνατόν.

Αυτά που λέω δεν ισχύουν μόνο για σένα GSD1 αλλά για όλους μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 16:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Resuscitated
Αυτά που λέω δεν ισχύουν μόνο για σένα GSD1 αλλά για όλους μας.

Έτσι ακριβώς είναι, ισχύει για όλους μας.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 15:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
resuscitated:
«Κανείς δεν είναι αναμάρτητος. Μόνο ο Χριστός ήταν.»

Ποιος το είπε αυτό? Η λαϊκή παράδοση ή μήπως τα κείμενα που αποφύγαμε να μελετήσουμε?

Στο γνωστό Λιθοβολισμό, όταν είπε ο Ιησούς να ρίξει πρώτα Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ, δηλαδή αυτός που δεν σκέφθηκε ποτέ για κακό, δεν έβαλε τον εαυτό του μέσα!

Πράγματι, ο Ιησούς είχε ήδη διαπράξει μια γνωστή αμαρτία: Μπήκε στο Ναό και αγανάκτησε και στράφηκε με μένος εναντίον των εμπόρων.

Μια πράξη που κάθε άλλο ταίριαζε σε πνευματικό άνθρωπο, πόσο μάλλον σε κάποιον που γνώριζε τι εστί διάπραξη αμαρτίας.

Βέβαια, στην ουσία είναι άνευ σημασίας η αμαρτία του ετούτη, καθώς σαν ΚΟΙΝΟΣ ΘΝΗΤΟΣ είχε και αυτός αδυναμίες και νεύρα. Το ότι ήταν συνάμα κοινός θνητός, το ξεκαθάρισε όταν ερωτήθηκε σχετικά με την περιγραφή που θα έπρεπε να είχε ένας αναμάρτητος και πάνσοφος θεός.

«και ιδού εις προσελθών είπεν αυτώ.διδάσκαλε αγαθέ, τί αγαθόν ποιήσω ίνα έχω ζωήν αιώνιον? ο δε είπεν αυτώ.Τί με λέγεις αγαθόν? Ουδείς αγαθός ει μή εις ο Θεός.» (Ματθαίος ΙΘ΄16-17.) & (Μάρκος Ι΄18.)

Τι με λες λοιπόν καλόν και αγαθόν αποκρίνεται ο Ιησούς? Μόνον ο ΕΝΑΣ θεός είναι αγαθός.

Και τουλάχιστον σε αυτό το σημείο υπήρξε ειλικρινής……..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 12:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SCHWABE

Τα περισσότερα από τα οποία λες τα στηρίζεις στην άποψη σου ότι ο Ιησούς ήταν κοινός θνητός (το κοινός θνητός το υπογραμμίζεις μάλλιστα). Δεν ξέρω όμως αν έχεις διαβάσει το κατά Ιωάννη ευαγγέλιο που αρχίζει ως εξής: "Εν αρχήν ην ο λόγος, και ο λόγος ην προς τον θεό και θεός ην ο λόγος. Ούτος ην εν αρχήν προς τον θεόν, πάντα δι'αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ο γέγονεν." Και συνεχίζει να λέει ότι ο Θεός-Λόγος κατέβηκε στη γη από τον ουρανό και όσοι τον ενεκολπώθησαν ως σωτήρα τους θα γίνουν τέκνα του Θεού. Καθαρά λοιπον μιλάει για τον Ιησούν Χριστόν ο οποίος έγινε "σαρξ και εσκήνωσεν εν ημίν". Τέλειος άνθρωπος λοιπόν και τέλειος θεός ο Λόγος, και όχι ΚΟΙΝΟΣ ΘΝΗΤΟΣ όπως εσύ λες. Επιπλέον τέτοιες απόψεις σαν και τις δικές σου έχουν καταδικαστεί επίσημα από τους Θεοφόρους και θαυματουργούς Πατέρες στις Οικουμενικές συνόδους που είπαν ότι ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος.
Στο χωρίο που αναφέρεις για τον "αγαθό διδάσκαλο", ο ερωτών απευθύνει το λόγο στον Ιησού μιλώντας σαν σε ένα κοινό θνητό, ένα αγαθό διδάσκαλο. Γι'αυτό του λέει ο Ιησούς ότι αγαθός είναι μόνο ο Θεός. Εξ'άλλου στα ευαγγέλια διαβάζουμε ότι ο Ιησούς αποδέχεται τον τίτλο του Μεσσία. Αλλού, ερωτηθείς από τους μαθητές για την δόξαν του θεού, τους απαντά ότι με το να βλέπουν τον Ιησού βλέπουν και τον Πατέρα Του. Αλλόυ λέει ότι ο ίδιος είναι ένα με τον Θεό-πατέρα και ότι ό,τι έχει ο πατήρ το έχει και ο υιός. Στο δε συμβάν του λιθοβολισμού την ερώτηση για το ποιός είναι αναμάρτητος την απευθύνει σε αυτούς που είχαν την πρόθεση να λιθοβολήσουν αυτήν που εμοίχευσε. Ο Ιησούς δεν είχε πρόθεση να την σκοτώσει.
Το δόγμα της Αγίας Τριάδας είναι αποκρυσταλλόμένο εδώ και πολλούς αιώνες. Το δόγμα αυτό το ενστερνίστηκαν όλοι οι άγιοι και θαυματουργοί του Θεού και αυτό το παρέλαβαν oi ορθόδοξοι ως αιώνια παρακαταθήκη και κληρονομιά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 12:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιπλέον τέτοιες απόψεις σαν και τις δικές σου έχουν καταδικαστεί επίσημα από τους Θεοφόρους και θαυματουργούς Πατέρες στις Οικουμενικές συνόδους που είπαν ότι ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος.

Αυτό που έγραψες φίλε αποτελεί μεγάλη αλήθεια.. Επέτρεψε μου απλώς να επαναλάβω τα λόγια του Γαλιλαίου ενώπιον της ιεράς εξέτασης, όταν αυτός τόλμησε να αμφισβητήσει την θεοπνευστία και την ορθότητα των εκκλησιαστικών απόψεων:

«Επειδή όμως η Αγία έδρα με διέταξε να εγκαταλείψω τελείως την ψεύτικη ιδέα που διατείνεται ότι ο Ήλιος είναι ακίνητος και αποτελεί το κέντρο, και μου απαγόρεψε να πιστεύω, να υπερασπίζομαι ή να διδάσκω αυτή την ψεύτικη θεωρία με οποιονδήποτε τρόπο απαρνούμαι , αναθεματίζω και αποστρέφομαι όλες αυτές τις πλάνες και τις αιρέσεις, και γενικά κάθε άλλη πλάνη και αίρεση που αντίθετη στα λεγόμενα της Αγίας εκκλησίας…».

Διάβασε εάν επιθυμείς τους παρακάτω συνδέσμους. Ίσως διευρύνουν τις γνώσεις σου στο θέμα, πέρα από δογματικές τοποθετήσεις σχετικά με τις συνοδικές αποφάσεις που διαμόρφωσαν τον Χριστιανισμό:

http://www.sarantakos.com/Arthra06.htm

http://www.freechristians.com/FC_Greece/bible/greece_bible.htm

http://www.freechristians.com/FC_Greece/Beyond_Theism/greece_godbeyondtheism.htm


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 13:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
resuscitated:
«Τα περισσότερα από τα οποία λες τα στηρίζεις στην άποψη σου ότι ο Ιησούς ήταν κοινός θνητός.»

Δεν το λέω εγώ, ΑΛΛΑ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ. Γνωρίζεις πολλούς που θα θεωρούσανε τον εαυτό τους «Θεό», και συνάμα θα απέφευγαν να ταυτιστούνε με την ιδιότητα του αγαθού?

Είναι ποτέ δυνατόν ο Ιησούς να θεωρούσε ότι έχει Θεϊκή υπόσταση όταν αποκρούει την σχετική ταύτιση?

Απλά, ήταν ειλικρινής.

resuscitated:
«Δεν ξέρω όμως αν έχεις διαβάσει το κατά Ιωάννη ευαγγέλιο που αρχίζει ως εξής: "Εν αρχήν ην ο λόγος, και ο λόγος ην προς τον θεό και θεός ην ο λόγος….»

Ο Ιωάννης, ή τέλος πάντων όποιος έγραψε, έχει φιλοσοφικές τάσεις, και εμφανώς επηρεασμένος από την Ελληνική φιλοσοφία διατυπώνει θέσεις που ήδη ήταν ως αναφορές γνωστές.

Αυτό όμως, ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, και προπάντων δεν μπορεί να ακυρώσει τα λόγια ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.

resuscitated:
«Επιπλέον τέτοιες απόψεις σαν και τις δικές σου έχουν καταδικαστεί επίσημα από τους Θεοφόρους και θαυματουργούς Πατέρες στις Οικουμενικές συνόδους που είπαν ότι ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος.»

Αυτούς που αναφέρεις ως «Θαυματουργούς» Πατέρες, υπήρξαν στην συντριπτική πλειοψηφία αυτόκλητοι θερμόαιμοι υπερ-χριστιανοί (υπερ-σχολαστικοί με άλλα λόγια…), οι οποίοι αφού συνεταιριστήκαν με τον παγανιστή ηλιολάτρη Κωνσταντίνο για παράδειγμα, αργότερα κατέληξαν και……Θεοφόροι!!

Πραξικοπήματα των νικητών ήταν αγαπητέ, και όχι κάποια «φώτιση». Η επειδή πρώτος Πρόεδρος των οικουμενικών συνόδων υπήρξε ο σφαγέας Κωνσταντίνος, και όντως τόσο μη χριστιανός όσο και αβάπτιστος, τον καθιστά αυτομάτως και δικαιούχο του τίτλου «Θεοφόρος»?

resuscitated:
«Στο χωρίο που αναφέρεις για τον "αγαθό διδάσκαλο", ο ερωτών απευθύνει το λόγο στον Ιησού μιλώντας σαν σε ένα κοινό θνητό, ένα αγαθό διδάσκαλο. Γι'αυτό του λέει ο Ιησούς ότι αγαθός είναι μόνο ο Θεός.»

Ο ερωτών μπορεί να απευθύνει την ερώτηση νομίζοντας ότι ερωτά και τον…..Βούδα (!), αλλά Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!!

Και επειδή είναι, όπως λέτε, Θεάνθρωπος, δηλαδή ΘΕΟΣ που ενσαρκώθηκε προκειμένου να καταφέρει να γίνει απτός και αντιληπτός από τους ανθρώπους (καθώς ο Θεός είναι άυλος), κανείς και καμία ερώτηση δεν δύναται να ακυρώσει τις ιδιότητες που φέρνει ως ΘΕΟΣ.

Επομένως, είναι άκυρη και αντιφατική η προσπάθεια σου να μπαλώσεις την κατάσταση, καθώς τόσο η απάντηση του Ιησού είναι αποστομωτική όσο και η απουσία οποιασδήποτε άλλης ερμηνείας από την πλευρά του Ιησού καθιστά τις ετσιθελικές παρερμηνείες άτοπες.

Μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς κάτι καλύτερο.

resuscitated:
«Εξ'άλλου στα ευαγγέλια διαβάζουμε ότι ο Ιησούς αποδέχεται τον τίτλο του Μεσσία.»

Ε και? Και ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι ο Μεσσίας είναι κάτι άλλο από έναν θνητό και φωτισμένο άνθρωπο? ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι ο Μεσσίας είναι κάποιος ενσαρκωμένος Θεός?

Ο Μεσσίας των προφητών είναι ένας κανονικός άνθρωπος, ένας θνητός, ένας φωτισμένος λαϊκός αγωνιστής που σκοπό έχει να σώσει και να απελευθερώσει τον λαό του.

Όλα τα όσα περιγράφει η Καινή Διαθήκη, είναι παραπληροφόρηση των σχολαστικών χριστιανών προκειμένου να δικαιολογήσουνε τα αδικαιολόγητα.

resuscitated:
«Αλλόυ λέει ότι ο ίδιος είναι ένα με τον Θεό-πατέρα και ότι ό,τι έχει ο πατήρ το έχει και ο υιός.»

Στην Βιβλική γλώσσα, ως υιός Θεού αποκαλείται όχι μόνο ο Ιησούς, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΦΗΤΩΝ. Και τι σημαίνει αυτό? Μήπως ότι……όλοι οι προφήτες ήσαν «θεάνθρωποι»?

resuscitated:
«Το δόγμα της Αγίας Τριάδας είναι αποκρυσταλλόμένο εδώ και πολλούς αιώνες. Το δόγμα αυτό το ενστερνίστηκαν όλοι οι άγιοι και θαυματουργοί του Θεού και αυτό το παρέλαβαν oi ορθόδοξοι ως αιώνια παρακαταθήκη και κληρονομιά.»

Αυτό θέλεις να πιστεύεις αγαπητέ, αυτό σε ησυχάζει.

Όσοι αντιστάθηκαν, απλά χρίστηκαν «αιρετικοί». Όσοι δεν είχανε την πολιτική δύναμη, απλά πέρασαν στο περιθώριο. Όμως, το «αποκρυσταλλωμένο δόγμα» που λες υπήρξε το τελικό αποτέλεσμα ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ μιας αδυσώπητης πολιτικής και θρησκευτικής μάχης, και όχι το αποτέλεσμα κάποιας «φώτισης» ή κάποιας «εν αγάπη απόφασης».

Σήμερα, υπάρχουνε ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, όπως και τότε. Και αυτό διότι η αίρεση του αρχέγονου Ιουδαϊσμού που αποκαλέστηκε ως «χριστιανισμός» (το αντίστοιχο του εβραϊκού μεσσιανισμού) δεν υπήρξε ποτέ ένα ενιαίο σύνολο, μια ενιαία πραγματικότητα.

Ο «Χριστός» των Γνωστικών υπήρξε ένα σύμβολο, μια πανανθρώπινη αξία. Ο Χριστός που πλάσανε οι σχολαστικοί, υπήρξε το συμβατικό προϊόν εξουσιαστών και θρησκευτικών χειριστών.

Ο καθένας λοιπόν, παρέλαβε αυτό που οι άλλοι δημιούργησαν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 15:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω (όπως έχω ήδη παρατηρήσει) ότι δεν υπάρχει κανένα σημείο επαφής μεταξύ μας. Εσύ αναιρείς τα ευαγγέλια ως θεόπνευστα κείμενα, δεν δέχεσαι ότι ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος (βασική διαδασκαλία του Χριστιανισμού), δεν δέχεσαι τους αγίους της Εκκλησίας, δεν δέχεσαι το τριαδικό δόγμα και την αλήθεια της Θεότητας της Αγίας Τριάδας την οποία δίδαξαν οι θεοφόροι πατέρες που θαυματούργησαν με την επίκληση του Χριστού. Δεν δέχεσαι λοιπόν τον Άγιο του προηγούμενου αιώνα Άγιο Νεκτάριο, τον Άγιο Ραφαήλ, τον Άγιο Σπυρίδωνα, τον Άγιο Σεραφείμ του Σάρωφ που είναι και σήμερα πηγές ιαμάτων κ.λ.π. Όλοι λοιπόν που έχουν δεχτεί την ευλογία του Χριστού και έχει μεταμορφωθεί η ζωή τους απατώνται οικτρά. Αρνείσαι όποια προσέγγιση του χριστιανικού Θεού έχουν οι Χριστιανοί μέσα από τις εμπειρίες τους (ανάμεσα σε αυτούς είμαι και εγώ).

Φυσικά και ορισμένοι ιερείς, ακόμα και αρχιερείς έχουν υποπέσει σε βαρύτατα ολισθήματα, ενεπλάκησαν με την πολιτική, και κάθε άλλο παρά μιμητές του Χριστού υπήρξαν. Ο Χριστός όμως και οι άγιοι του θεού (άγιοι ενπώπιον Θεού και ανθρώπων) είναι οι ασάλευτοι πύλοι της Εκκλησίας.

Δεν μπορείς να καταλάβεις την αλήθεια της ορθοδοξίας αν δεν έχεις κατά Χριστόν ζωή. Δεν υπάρχει βάση συζήτησης αναμεταξύ μας. Δεν είμαι κανένας επίσημος κήρυκας της Εκκλησίας αλλά προσπαθώ να μιλήσω στους καλοπροαίρετους για την κατά χριστόν ζωή που μεταμορφώνει τους ανθρώπους και τους βγάζει από αδιέξοδα όπως συνέβη και με μένα. Το θεωρώ χρεός μου να διαλαλώ την Αγία τριάδα και να ενθαρύνω τους ανθρώπους να συμμετέχουν στα μυστήρια της ορθοδόξου Εκκλησίας.

Για τους καλοπροαίρετους θα πω ότι ένα είναι ο Θεός-Πατήρ, ένας ο απο αιώνος ,Υιός του Θεού που γεννήθηκε από τον Πατέρα (Ιησούς Χριστός, τον οποίο δόξασαν οι Άγιοι και Προφήτες προ και μετά Χριστόν) ο οποίος υπήρχε πριν απ'όλα, και ένα το Πνεύμα το Άγιο, το εκ του Πατρός εκπορευόμενου, που μαρτυρεί στις ημέρες μας την αλήθεια της Αγίας Τριάδας και φωτίζει τις ψυχές των ανθρώπων. Ναι, υπάρχουν και σήμερα άνθρωποι πλήρεις Πνεύματος Αγίου όπως έχω ξαναπεί και δοξάζουν την Αγία Τριάδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 19:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

SCHWABE
Ο «Χριστός» των Γνωστικών υπήρξε ένα σύμβολο, μια πανανθρώπινη αξία. Ο Χριστός που πλάσανε οι σχολαστικοί, υπήρξε το συμβατικό προϊόν εξουσιαστών και θρησκευτικών χειριστών.

quote:

RESUSCITATED
Βλέπω (όπως έχω ήδη παρατηρήσει) ότι δεν υπάρχει κανένα σημείο επαφής μεταξύ μας. Εσύ αναιρείς τα ευαγγέλια ως θεόπνευστα κείμενα, δεν δέχεσαι ότι ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος (βασική διαδασκαλία του Χριστιανισμού), δεν δέχεσαι τους αγίους της Εκκλησίας

Γιατί παρακαλώ, όποτε κάποιος σας μιλάει για τον "Γνωστικό" Χριστό
σφυρίζετε αδιάφορα??

Άγνοια επι του θέματος (και εδώ εννοώ και τις μεθόδου προσέγγισης του Γνωστικισμού γενικότερα) ή κάποια σκοτεινά συμφέροντα?

(Καλά, αυτό το τελευταίο το είπα στα αστεία. Θυμάμαι μερικούς εδώ,
που κάθε φορά που κάποιος αμφισβητεί τον Χριστιανισμό, τον
ανακυρήσουν, το λιγότερο, πράκτορα των Σιωνιστών!!!! )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy