ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί εσωτερικού προσώπου/εαυτού (Κατά Γιουνγκ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οι άνθρωποι που δεν έχουν διάθεση να αλλάξουν "αυτό που είναι"(αυτό που νομίζουν ότι είναι) είναι οι πιο άχρηστοι και καλύτερα να μη τους έχεις ούτε για φίλους, πόσω μάλλον για συντρόφους. Αναφέρομαι σε έναν μεγάλο αριθμό ανθρώπων.

+1000!!!

Νάρκισσα όταν λες για link εννοείς τγια το κομμάτι που λέω πιο πάνω;;




Ναι, αυτό εννοούσα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνώ σαφώς με όσα λέει ο Εαρινός και διευκρινίζω ότι η σημερινή ψυχαναλυτική, ψυχολογία κοκ, ασχολείται με την έννοια της ψυχής ως νοητικού ΚΑΙ συναισθηματικου κόσμου του ανθρώπου, ασχολείται δηλαδή με την αλληλεπίδραση των δύο αυτών κόσμων.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/12/2010 13:43:38



Και εγώ θα συμφωνήσω, αλλά με την παρατήρηση ότι προσωπικά τουλάχιστον, "εμπιστεύομαι" περισσότερο την ψυχιατρική και την ψυχανάλυση, παρά την ψυχολογία.

Edited by - Narkissa555 on 15/12/2010 14:10:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάρκισσα,σου ήρθε έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νάρκισσα,σου ήρθε έτσι;




Καλώς τον!!

Ναι, μου ήρθε!

Σ' ευχαριστώ πολύ! Τώρα θα το ακούσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πληνθέτης
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πληνθέτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ, Εαρινέ, οπλίσου με σθένος και υπομονή...

Ξέρω τι σου λέω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχανάλυση έχει μεγάλο ενδιαφέρον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ιδιο συμφωνω και εγω με οσα λετε παιδια και οσα επισημα αναφερονται στην βικιπεδια.
Η μονη διαφοροποιηση,εγκειται,στο οτι,τι ειναι ψυχη αυτη καθ'αυτη,ουδεις γνωριζει.Βεβαιως και γινονται προσπαθειες κατανοησης και σαφως εμπλεκονται και αλλες επιστημες,πλην ομως ειναι ενδειξεις και οχι αποδειξεις.
Οταν εχουμε την ψυχη ως γνωστικο πλεον αντικειμενο,τοτε θα ξερουμε τι υποθεσαμε λαθος και τι σωστα.

Μηναποκλειετε και την περιπτωση η ψυχη να αποδειχθει κατι εντελως μεταφυσικο που καμμια δεν θα εχει σχεση με την ιατρικη και τις παρακειμενες επιστημες.

Εν αναμονη των εξελιξεων πορευεται ο ανιχνευτης της ψυχης.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ψυχανάλυση έχει μεγάλο ενδιαφέρον...


Πράγματι,και εμένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ!!

Είναι ίσως το αγαπημένο μου αντικείμενο μελέτης.

Λένε ότι για να γίνει κάποιος ψυχαναλυτής, πρέπει να ασχολείται με την ψυχανάλυση πολλά χρόνια.

Δηλαδή,πρέπει να μυηθεί στη γνώση αυτή της ψυχανάλυσης, κατά κάποιο τρόπο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεις παρατηρησεις σε οσα ενδιαφεροντα εχουν γραφει παραπανω

α) πριν δω το μεσα σταθηκα στο εξω , παρατηροντας γυρω μου παρατηρησα οτι το πρωτο αγορι μοιαζει σχεδον παντα στην μητερα , ενω το πρωτο κοριτσι τον πατερα ... μηπως δηλαδη η φυση απο μονη της οδηγει την σχεση μανας-γιου και πατερα-κορης ? υπαρχει καποια "επιπλεον" πληροφορια για την παραπανω παρατηρηση ή το εχω δει μονο εγω ?

β) οσο αφοα τον σχολιασμο του φιλου dr

quote:
Οι άνθρωποι που δεν έχουν διάθεση να αλλάξουν "αυτό που είναι"(αυτό που νομίζουν ότι είναι) είναι οι πιο άχρηστοι και καλύτερα να μη τους έχεις ούτε για φίλους, πόσω μάλλον για συντρόφους. Αναφέρομαι σε έναν μεγάλο αριθμό ανθρώπων.
θα συμφωνησω στο γενικο πλαισιο , αλλα θελω να ρωτησω εαν ειναι ΘΕΜΑ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ? ή μηπως ειναι θεμα ΑΓΝΟΙΑΣ ? γιατι εαν δεν ξερεις οτι πρεπει να αλλαξεις επειδη ετσι σε εμαθαν (εγω ειμαι αντρας ρεεε.... λεει ο τυπακος και σηκωνει το χερι που και χου) , εαν δεν ξερεις τι εισαι , τοτε πως θα ψαχτεις? επισης ως δικηγορος του διαολου θα ρωταγα και ποιος οριζει οτι πρεπει να αλλαξουμε και ποιος οριζει τι πρεπει να γινουμε περα απο εμας ? αρα εαν ΔΕΝ γουσταρουμε , συνειδητα ομως , μα αλλαξουμε γιατι να αλλαξουμε ???!!! χμμμμμ και επειδη ειμαι πολυ κακος , σκεψου φιλε dr να αλλαζω μονο εγω και αυτη να μη κανει τιποτα... τοτε ΕΙΜΑΙ το θυμα ? ή ειμαι Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ? νταμπλ χμμμμ

γ) περι συντροφων .... κολοκυθοπιτα .... ή ποιο σωστα ΜΥΘΟΣ !!! χαχαχα
οκ στο σοβαρο τωρα ... η φυση ξερει απο μονη της και μας οδηγει μια χαρα , εχει αφησει χναρια και εμεις τα ακολουθουμε χωρις να το ξερουμε , τωρα θα μου πεις πως γινεται οι "ομορφες" να τα εχουν με "περιθωριακους" εεε μηπως πρεπει να πας και εσυ στο περιθωριο ? ΧΑχααχαχα ή μηπως το ομορφες ειναι λαθος ? δε ξερω ... ή ξερω αλλα δε λεω ΧΑΧΑΧΑ παντως εχω ΣΟΒΑΡΕΣ αμφιβολιες κατα ποσο ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ το ταιρι μας ... μα παρα πολλες λεμε χαχα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 18:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηναποκλειετε και την περιπτωση η ψυχη να αποδειχθει κατι εντελως μεταφυσικο που καμμια δεν θα εχει σχεση με την ιατρικη και τις παρακειμενες επιστημες.
Έτσι κι αλλιώς οι επιστήμες αυτές δεν ασχολούνται με την ψυχή, ασχολούνται με το περιεχόμενο που αποδίδουν στην λέξη ψυχή. Έχει διαφορά. Οπότε αν ανακαλυφθεί η "ψυχή" αυτό δεν θα αλλάξει κάτι στις υπάρχουσες επιστήμες, απλά η ίδια λέξη θα αποκτήσει έναν ακόμα ορισμό για κάποια, ενδεχομένως, άλλη επιστήμη.

quote:
α συμφωνησω στο γενικο πλαισιο , αλλα θελω να ρωτησω εαν ειναι ΘΕΜΑ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ? ή μηπως ειναι θεμα ΑΓΝΟΙΑΣ ?
Θέτεις λάθος την ερώτηση, αλλά ναι η άγνοια είναι πηγή όλων των κακών.
quote:
η φυση ξερει απο μονη της και μας οδηγει μια χαρα

Η φύση διέπεται από αιτιότητα, εμείς όχι.


quote:
εχω ΣΟΒΑΡΕΣ αμφιβολιες κατα ποσο ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ το ταιρι μας ... μα παρα πολλες λεμε χαχα
Έχεις δίκαιο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/12/2010 21:37:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 21:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


... δε ξερω ... ή ξερω αλλα δε λεω ΧΑΧΑΧΑ παντως εχω ΣΟΒΑΡΕΣ αμφιβολιες κατα ποσο ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ το ταιρι μας ... μα παρα πολλες λεμε χαχα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Όλο "δεν ξέρω και δεν ξέρω είσαι εσύ Makfor..." , τώρα πως γίνεται να κανεις συνεχώς όλο εύστοχες παρατηρήσεις μου προξενεί περιέργεια....ρε σύ , μπάς και μας δουλεύεις ψιλο γαζί αφήνοντάς μας την εντύπωση ότι "και καλά" είσαι αδαής και ξεκαρδίζεσαι στα γέλια μαζί μας...λέω εγώ τώρα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 00:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχα , οχι ρε φιλε εαρινε , πραγματικα δεν ξερω , απο τα οσα γραφω για ελαχιστα εχω βρει ακρες οτι ειναι καπως ετσι ή ετσι (το ομορφο για μενα ειναι οτι τα βρηκα αφου τα σκεφτηκα ή τα υποψιαστηκα γραμμενα σε βιβλια μεγαλων και μικρων) ... αλλωστε δεν ειμαι και του διαβασματος , δυστυχως το ανακαλυψα μολις πριν μερικα χρονια (εδω ναι ειναι για γελια αλλα τι να κανω , ο τροπος , ο χρονος και ο χωρος που μεγαλωσα δεν μου περασαν το διαβασμα ως κατι "συμαντικο" , για μενα απλα επιβεβαιωνει σκεψεις μου και παραλληλα μου ανοιγει νεους οριζοντες δημιουργοντας μου νεες σκεψεις τις οποιες πρεπει να ψαξω σε νεα βιβλια ) καθως με δυσκολευει πολυ λογω προβληματος ορασης , γιαυτο και το "δεν ξερω" με την εννοια "οκ το σκεφτηκα , το παρατηρησα , μου ηρθε απο κατι που διαβασα ή ετσι στα καλα καθουμενα εκει που οδηγουσα ... αλλα ειναι ετσι αραγε ?"

αλλα μου αρεσει να παρατηρω τα παντα απο μικρο παιδι και να αμφισβητω ακομη και την αμφισβητηση χαχα , μαρεσει να μπαινω στην θεση του αλλου για να δω τι βλεπει , μαρεσει να στεκομαι ηρεμα και να νιωθω την ησυχια γυρω μου ... και ξαφνικα "φλασια" ερχονται διαφορα στο μυαλο αναλογα με το θεμα που με απασχολει...

τωρα να πω οτι ξερω? ψεματα θα ειναι ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 15:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χαχαχα , οχι ρε φιλε εαρινε , πραγματικα δεν ξερω , απο τα οσα γραφω για ελαχιστα εχω βρει ακρες οτι ειναι καπως ετσι ή ετσι (το ομορφο για μενα ειναι οτι τα βρηκα αφου τα σκεφτηκα ή τα υποψιαστηκα γραμμενα σε βιβλια μεγαλων και μικρων) ... αλλωστε δεν ειμαι και του διαβασματος , δυστυχως το ανακαλυψα μολις πριν μερικα χρονια (εδω ναι ειναι για γελια αλλα τι να κανω , ο τροπος , ο χρονος και ο χωρος που μεγαλωσα δεν μου περασαν το διαβασμα ως κατι "συμαντικο" , για μενα απλα επιβεβαιωνει σκεψεις μου και παραλληλα μου ανοιγει νεους οριζοντες δημιουργοντας μου νεες σκεψεις τις οποιες πρεπει να ψαξω σε νεα βιβλια ) καθως με δυσκολευει πολυ λογω προβληματος ορασης , γιαυτο και το "δεν ξερω" με την εννοια "οκ το σκεφτηκα , το παρατηρησα , μου ηρθε απο κατι που διαβασα ή ετσι στα καλα καθουμενα εκει που οδηγουσα ... αλλα ειναι ετσι αραγε ?"

αλλα μου αρεσει να παρατηρω τα παντα απο μικρο παιδι και να αμφισβητω ακομη και την αμφισβητηση χαχα , μαρεσει να μπαινω στην θεση του αλλου για να δω τι βλεπει , μαρεσει να στεκομαι ηρεμα και να νιωθω την ησυχια γυρω μου ... και ξαφνικα "φλασια" ερχονται διαφορα στο μυαλο αναλογα με το θεμα που με απασχολει...

τωρα να πω οτι ξερω? ψεματα θα ειναι ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Η γνώση "ρέπει" φίλε και επέρχεται απο την δημιουργική σκέψη αλλα και την αμφιβολλία-αμφισβήτηση....ποιός άραγε θα αναρρωτιόταν και θα έψαχνε για το οτιδήποτε , αν και εφόσον ήταν απόλυτα σίγουρος γι'αυτό που ΄θεωρούσε ως απόλυτα σωστό και αδιαπραγμάτευτο..???

Η αλήθεια ποτέ δεν φοβήθηκε την διαλευκανσή της .... ...η αποκάλυψη ενός ψέμματος απειλείται μόνον....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 19:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αλήθεια ποτέ δεν φοβήθηκε την διαλευκανσή της .... ...η αποκάλυψη ενός ψέμματος απειλείται μόνον....


Γι'αυτο δεν ειναι και ολα για ολους ε;


Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 20:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η αλήθεια ποτέ δεν φοβήθηκε την διαλευκανσή της .... ...η αποκάλυψη ενός ψέμματος απειλείται μόνον....


Γι'αυτο δεν ειναι και ολα για ολους ε;


Suddenly you discover humanity

convenient



Γι' αυτό για όλους μας υπάρχει κάτι που... δεν είναι...!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy