ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ασκησεις αποκωδικοποιησις της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ για αρχαριους.Η αρχη είναι το ημισυ του παντος.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
madalena
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 13:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν εγω ειμαι τελειος ανιδεη σε αυτα. εχω καταλαβει οτι οι λεξεις αντιστοιχουν σε καποιους αριθμους με τους οποιους συνθετεις ομοιες λεξεις. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.Επειδη με ενδιαφερει το θεμα πολυ πες μου απο που να ξεκινησω ποιο βιβλιο(αν υπαρχει) θα με βοηθησει να καταλαβω πως θα το κανω.
Επισεις ηθελα να σου πω εβλεπα σημερα σε τοπικο καναλι ενα ντοκυμαντερ για τις εταιριες γενετικης που υπαρχουν ηδη σημερα οι οποιες ασχολουνται με το dna,και προχωρουν σε πειραματα με ζωα οπως το να δημιουργησουν μητρικο ανθρωπινο γαλα απο αγελαδες, συκωτι χοιρου για ανθρωπινες μεταμοσχευσεις μεταλαγμενο καλαμποκι το οποιο ηδη παραγεται και καταλανωνεται στην αμερικη,κλωνοποιησεις κ.α.Αν και αυτα τα πειραματα ειναι ακομα σε προιμο σταδιο που πιστευεις οτι μπορει να φτασει ο αυριανος ανθρωπος οσον αφορα το DNA και τα αποτελεσματα απο την αξιοποιηση του , καθως και τους κινδυνους που εχει αυτη η ιστορια η παρεμβαση του συχρονου ανθρωπου στο dna. Τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 19:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Madalena

Τα πραγματα είναι πολύ πιο απλα από ότι φαινονται.Το μονο που χρειαζεσαι για ν’αρχισεις να αποκωδικοποιεις τον ΟΜΗΡΟ είναι ,ανοικτο μυαλο ,λιγη πιστη , θαρρος και πολύ δουλεια.

Το πρωτο βημα είναι η αναγνωριση πως ότι γραφει ο ΟΜΗΡΟΣ είναι αληθινα.

Το δευτερο βημα είναι να καταλαβεις τι μπορει να περιγραφουν ολες αυτές οι ιστοριες που μα ς αναφερει ο ΟΜΗΡΟΣ.

Εδώ ερχομαι εγω και σε διαβεβαιωνω πως μια από τις ιστοριες που περιγραφει ο ΟΜΗΡΟΣ είναι και αυτή της δημιουργιας, του Γενετικου Κωδικα του ανθρωπου, που ζει και κυριαρχει σημερα στον πλανητη,από την ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ.

Ξεκιναμε λοιπον μια υποθεση εργασιας,πως η ΟΔΥΣΣΕΙΑ είναι ένα μηνυμα από το παρελθον ,των δημιουργων μας ,και απευθυνεται σ’ εκεινη την γενια που πρωτη θα δει και θα ανακαλυψει τα μυστικα του Γενετικου της Κωδικα.

Οι δημιουργοι μας δηλαδη περιγραφουν,μεσα στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ, με απλο και απολυτα κατανοητο τροπο τα ξεχωριστα εκεινα χαρακτηριστικα που θα συναντησει ο πρωτος ερευνητης που θα κανει την ανακαλυψη.

Ποια είναι αυτά;;;


1] .-πως ο Γενετικος μας Κωδικας είναι αορατος.Χρειαστηκε να γινουμε [6] δις ανθρωποι ώστε να ανακαλυψουμε το ηλεκτρονικο μικροσκοπιο για να μπορεσουμε να δουμε τον Γενετικο μας κωδικα και να αρχισουμε να συζητουμε γι’αυτόν.

2].-πως είναι τεραστιος.Το μηκος του [dna] που περιεχεται στα κυτταρα ενός μονο ανθρωπου εχει μηκος [198.000.000 χιλ.]

3].-πως είναι διπλη ελικα,με [3.000.000.000] δις γραμματα σε κάθε ελικα του. 3+3 = 6 δις γραμματα.

4].- πως είναι αμφιδρομος.Οπως βλεπεις τον αριθμο[69]

5].-πως κάθε [10] ζευγαρια γραμματων, η [33] angstroms, η διπλη ελικα στριβει δημιουργωντας ετσι [8αρια].Αυτα που βλεπουμε σε ολες τις φωτογραφιες του Γενετικου μας Κωδικα.

6].- πως το μηκος του [dna] μεσα σε ένα κυτταρο μας είναι [198] εκατοστα,παλλεται και λαμποκοπα.

7].- -πως η υπαρξη ζωης στον πλανητη,κάθε ειδους ζωης,οφειλεται αποκλειστικα σ’αυτόν.Μιας και είναι [πολυτροπος] δηλαδη δημιουργει ζωη με απειρους τροπους. Ατλαντας δηλαδη.

8].- πως είναι γραμμενος με λεξεις των [3] γραμματων από ένα συνολο [4] γραμματων.Το γραμμα [Δ] αντιπροσωπευει αυτή την ποιοτητα του Γενετικου μας Κωδικα στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ.

9].- πως είναι εφωδιασμενος με [20.000] γονιδια.Ο ακριβης ρολος τους δεν εχει γινει κατανοητος ακομη από τους ερευνητες που ασχολουνται με το θεμα.

10].- πως το «σπιτι» του είναι το κυτταρο.

Κ.α.π.

Αν η υποθεση μας λοιπον είναι σωστη η ΟΔΥΣΣΕΙΑ πρεπει να βριθει από τα χαρακτηριστικα του Γενετικου μας Κωδικα και των δυνατοτητων του.

Βρισκομαστε ακριβως σ’αυτό το σημειο λοιπον στο θεμα [μαθηματα αποκωδικοποιησις]

Δυο λογια για τους λεξαριθμους.

Εχω κατηγορηθει [ωριωνας] πως βρισκω «βολικους» λεξαριθμους που με βοηθουν να προωθω τα παραμυθια μου ,καπως ετσι το καταλαβα,δεν εχει και μεγαλη σημασια.

Φταιω όμως εγω αν «καποιος άλλος» φροντισε ώστε να είναι όλα «βολικα» για τον οποιο ερευνητη;;; Μαλλον όχι.

Κατ’αρχας κανουμε χρηση λεξαριθμων μονο του Ομηρικου κειμενου όχι γιατι μας φοβιζει η κακοηθεια μερικων που δεν πιστευουν στις δυνατοτητες των λεξαριθμικων ισοτητων,αλλα γιατι αυτό είναι το σωστο για να κατανοησουμε πληρως το κειμενο.

Οι λεξαριθμικες ισοτητες λειτουργουν ως εξης.

Θυμος=719=Μυθος
Ερμηνεια των λεξεων
Θυμος =το μυαλο μας
Μυθος=ο λογος στην κυριολεξια 

Ερμηνεια της λεξαριθμικης ισοτητος.

[Για να αρθρωσεις λογο πρεπει πρωτα να σκεφτεις]

Άλλη ισοτητα

Μητις=558[9]= Μη τις = Τιμης

Ερμηνεια λεξεων

Μητις =σοφια
Μη τις =κανενας [μεταφορικα ο Γενετικος μας Κωδικας]
Τιμης=αμοιβη-τιμη-αξιωμα

Ερμηνεια ισοτητας.

Ο Γενετικος μας Κωδικας περιεχει ολη την σοφια του κοσμου,αυτος αμοιβει και μοιραζει τιμη και αξιωματα.

Ελπιζω και με οσα αλλα εχεις διαβασει, αφου παρακολουθεις το θεμα ,να βελτιωθηκε η κατασταση.

Βιβλιο με τις λεξαριθμικες ισοτητες της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ μαλλον δεν υπαρχει.

Πως θα δουλευεις θα σου λεω εγω.

Παιρνεις χαρτι και μολυβι και αρχιζεις και καταγραφεις τους λεξαριθμους του Ομηρικου κειμενου π.χ.


Ανδρα=156[3]
Μοι=120[3]
Εννεπε=195[6]
Μουσα=711[9]
Πολυτροπον=1250

Ο αριθμος μεσα στις αγκυλες είναι η ταυτοτητα του λεξαριθμου,βγαινει αν προσθεσουμε τους αριθμους του λεξαριθμου.[1+5+6=12=1+2=3

Γνωριζεις φυσικα πως κάθε γραμμα του Ελληνικου αλφαβητου αντιστοιχει σε ένα αριθμο,ετσι δεν είναι;;;


Κάθε ισοτητα που βρισκεις την καταγραφεις κ.ο.κ.


Είναι λιγο κουραστικο ,φυσικα μπορεις να περιμενεις να εκδωσω βιβλιο με ολες τις λεξαριθμικες ισοτητες και ετσι να σωθεις.


Οι επιστημονες πρεπει να συνεχισουν να πειραματιζονται,όχι όμως για το κερδος.

Το ζητουμενο εδώ είναι να οδηγησουν καποτε την ανθρωποτητα στην αθανασια.Αυτο περιγραφει η ΟΔΥΣΣΕΙΑ.


Καλο είναι να αποφευγει κανεις τα γενετικα προιοντα πειραματων με σκοπο το κερδος .


Αν οι δημιουργοι μας ηθελαν τις αγελαδες να παραγουν το ανθρωπινο γαλα θα ειχαν κανει κατι γι’αυτό δεν νομιζεις;;;


Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 17:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποκωδικοποίηση.

Όσοι θελήσουν να ασχοληθούν σοβαρά με την αποκωδικοποίηση της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ θα πρέπει να λάβουν υπ’οψιν τους και τα εξής.

Δυο λόγια για τις λεξαριθμικες ισοτητες.Οσο πιο απλά τις δουλέψετε τόσο καλύτερα αποτελέσματα θαχετε.

Ποιοι λεξαριθμοι είναι ισοι;;;
===========================================================

Οι λέξεις που έχουν τον ίδιο λεξαριθμο,π.χ.
Θυμος=719=Μυθος
Ερμηνεία .-σκέπτομαι και μετά μιλώ- η η σκέψη μεταφράζεται σε λόγο.


Τι είναι το δίπλα στο [719];;;
=============================================================

Είναι η ταυτότητα του λεξαριθμου, ο αριθμός δηλαδή που προκύπτει αν προσθέσουμε τους αριθμούς [7+1+9=17=1+7=8]

Οι λέξεις με την ίδια ταυτότητα είναι όλες υποχρεωτικά ισες;;;
Όχι. Μπορεί να ανήκουν στην μεγάλη «οικογένεια» π.χ. των λεξαριθμων με ταυτότητα αλλά αυτό από μόνο του δεν τις κάνει ισες.
Οι λεξαριθμοι με την ίδια ταυτότητα ονομάζονται ,[ταυτόσημοι].
Έχουμε [9] μεγάλες «οικογένειες» λεξαριθμων σύμφωνα με τις ταυτότητες τους.Απο το [1 εως το 9]

Οι λεξαριθμοι με ταυτότητα [9] θεωρούνται σαν «μπαλαντέρ» μιας και σε οποιοδήποτε άλλο λεξαριθμο προσθέσουμε ένα λεξαριθμο με ταυτότητα [9] η ταυτότητα του άλλου λεξαριθμου δεν αλλοιώνεται παραμένει η ιδια.Απλως αυξάνεται η ερμηνευτική του δυνατότητα.

Π.χ. 683 + 711[9] =1394
637[7] + 891[9]=1528[7]
Κ.ο.κ.


Δώσε μου ένα παράδειγμα ταυτόσημων λεξαριθμων


Θυμος=719
Οδυσηα=683
Ερμηνεία-το μυαλο του Οδυσεα-η ο λογος του Οδυσεα.

Οι λεξαριθμοι [θυμός] και [Οδυσηα ] είναι ταυτόσημοι όμως δεν είναι ισοι.

Ποια είναι η διαφορά τους λοιπόν;;;
=================================================================

Το 683 και το 719 δεν είναι ίδιοι αριθμοι.Το [719 σαν μεγαλύτερος αριθμός μεταφράζεται με περισσότερους τρόπους περιέχει πολύ περισσότερες έννοιες ,άρα είναι ισχυρότερος λεξαριθμος από τον 683.


Ποια είναι η βοήθεια των λεξαριθμικων ισοτήτων στην κατανόηση κειμένων γραμμένων με την «έξυπνη» μέθοδο που είναι γραμμένη η ΟΔΥΣΣΕΙΑ;;;
==============================================================

Οι λεξαριθμικες ισότητες, έχουν το ίδιο νόημα η βοηθούν στην κατανόηση η μια της άλλης ερμηνεύουν η μια την άλλη ,η βοηθούν στην κατανόηση του νοήματος η μια της αλλης,η μαρτυρούν κάποια ιδιότητα η μια της άλλης κ.οκ. βοηθώντας έτσι στην τεκμηρίωση του νοήματος του «έξυπνου» κειμένου χωρίς κενά και ερωτηματικά.
Αυτό είναι το σκεπτικό των λεξαριθμικων ισοτήτων.


Γιατί η ΟΔΥΣΣΕΙΑ θεωρείται «έξυπνο» κείμενο;;;
=================================================================

Είναι έξυπνο κείμενο διότι είναι γραμμένο με την ίδια μέθοδο που είναι γραμμένος και ο Γενετικός μας Κωδικας.Πως θα μπορούσε να ήταν αλλιώς φυσικά αφού και τα δυο «γραφτήκαν» από την ίδια νοημοσύνη.
Εξηγούμε, το κείμενο αναφέρεται ταυτόχρονα σε πολλές διαφορετικές ιστοριες,αρρηκτα συνδεδεμένες μεταξύ τους .

Έτσι μια λέξη π.χ. [νησος=528[6] ανάλογα σε ποια ιστορία αναφέρεται μπορεί να σημαίνει.

1].- το νησί του γνωστού «παραμυθιού»

2].-Τον γαλαξία ΑΡΓΟ

3].-Τον πλανήτη ΓΗ,η οποιονδήποτε άλλον πλανήτη.

4].-τον πυρήνα του ανθρώπινου κυττάρου.

Τι κοινό έχουν όμως όλες αυτές οι ερμηνείες ώστε να μπορούμε να τις χαρακτηρίσουμε με την ίδια λέξη-[νήσος].

Όλες οι ερμηνείες έχουν σαν κοινό παρανομαστή το ότι περιβάλλονται από «θάλασσα».

Θάλασσα μεταφορικά ερμηνεύεται στη ΟΔΥΣΣΕΙΑ και το αχανές διαστημα,ετσι έχουμε,

1].-το νησί περιβάλλεται από θάλασσα.

2-3].- ο γαλαξίας και ο πλανήτης περιβάλλονται από το αχανές διάστημα [θάλασσα]

4].- ο πυρήνας του κυττάρου περιβάλλεται 100% από θαλασσινό νερό.

Ας έρθουμε τώρα στο Γενετικό μας Κωδικα,είναι γραμμένος με [4] γράμματα έστω τα [α-β-γ-δ-] όμως οι λέξεις που σχηματίζονται αποτελούνται όλες από [3] γράμματα δηλαδή ο Γ.Κ. μας αποτελείται από [64] λέξεις.

Οι ερευνητές που ασχολούνται με την αποκωδικοποίηση του Γ.Κ. μας διαπίστωσαν γρήγορα πως η λέξη ,π.χ. [αβγ] ενώ την ερμήνευσαν ως π.χ. [άλογο] ,όταν την ξανασυνάντησαν κάπου άλλου η ερμηνεία [άλογο] δεν ίσχυε πλεον.Τι συνέβαινε;;;


Αργότερα διαπίστωσαν πως οι λέξεις επηρεαζόταν κάθε φορά από [22] αμινοξεα.
Δηλαδη η
λέξη [αβγ] σήμαινε [άλογο] όταν επηρεαζόταν από το αμινοξεο [15],ενώ,
Η ίδια λέξη [αβγ] σήμαινε [λεωφορείο] όταν επηρεαζόταν από το αμινοξεο [21]

Την ίδια μέθοδο συγγραφής παρατηρούμε και στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ .

Η λέξη [νήσος ] όταν περιγράφει-επηρεαζεται–από την ιστορία[αμινοξεο [15]= παραμύθι ,ερμηνεύεται [νησί]

Η ίδια λέξη [νήσος ] όταν περιγράφει-επηρεάζεται από την ιστορία[αμινοξεο[21]= κύτταρο ,ερμηνεύεται σαν πυρήνας του κυττάρου.

Άλλο παράδειγμα ως προς τον τρόπο που είναι γραμμένο το «έξυπνο» αυτό κειμενο,επομενως και με τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζει κάθε λεξαριθμικη ισοτητα,οποιος ασχοληθεί σοβαρά, έχουμε με την λέξη ,

Αγρος=374[5]=ΑΡΓΟΣ

Τι μπορεί να είναι αυτό που συνδέει τις δυο λέξεις;;;

Έχουν τον ίδιο λεξαριθμο άρα ότι είναι αυτό που τις συνδέει πρέπει να είναι απλο,όπως τα πάντα στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ για να γίνεται αμέσως κατανοητό από οποιοδήποτε μυαλο,αλλα συγχρόνως ισχυρό ώστε να μην επιδέχεται αμφισβητήσεις.

Ερμηνεία
====================
ΑΡΓΟΣ,είναι το όνομα του γαλαξία μας,[α344] είναι διάσπαρτος με αστρα,και διάσπαρτος με κάθε είδους πληροφορίες.

Αγρος,είναι διάσπαρτος με «σίτο» ,ο «σίτος» είναι τροφή ,άρα ο αγρός είναι γεμάτος από πληροφορίες.

Αγρός ,είναι μεταφορικά ο Γενετικός μας Κωδικας,είναι διάσπαρτος με [6] δις γράμματα από τα οποία διαχρονικά έχει προελθει όλη η γνώση της ανθρωπότητας.

Ένα ακόμη συμπέρασμα που μπορεί να βγει είναι πως στο γαλαξία ΑΡΓΟ κυριαρχεί η Ελληνική βίο-νανοελικα και όχι κάποια άλλη.

Ας μην ξεχνάμε πως από την εμφάνιση του σύγχρονου ανθρώπου στη ΓΗ,πριν [3000] περίπου χρόνια [ΔΩΡΙΕΙΣ],δεν έχει προστεθεί ούτε έχει αφαιρεθεί ούτε έχει διαφοροποιηθεί ούτε ένα από τα [6] δις των γραμμάτων του Γενετικού μας Κώδικα άρα και των γονιδίων μας.

Στο επόμενο θα ξεκινήσουμε με την αποκωδικοποίηση του στίχου[1] της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ,

[ άνδρα μοι εννεπε,Μουσα,πολυτροπον.]

Τα λέμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 11:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμ τώρα κατάλαβα το μάθημα!
Είναι εύκολο.

Για δες την πρόοδό μου.

Θυμος=719(8)=Μυθος

Ερμηνεια των λεξεων
Θυμος = οργή
Μυθος= παραμύθι

Ερμηνεια της λεξαριθμικης ισοτητος.
[λες εξοργιστικά παραμύθια]

Αλο παράδειγμα

Μητις=558[9]= Μη τις = Τιμης
Μητις= σωφροσύνη
Μη τις= κανένας (κυριολεκτικά ανύπαρκτος)
Τιμης=εντιμότητα, μπέσα, εκτίμηση

Ερμηνεια της λεξαριθμικης ισοτητος.
(έχεις ανύπαρκτη σωφροσύνη και μπέσα)


Δες και τούτο

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, “ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΩ” = 4374(9) = ΓΙΟΡ ΤΖΑΣΤ ΤΟΥ ΓΚΟΥΝΤ ΤΟΥ ΜΠΙ ΤΡΟΥ

(Η ερμηνεία αυτής της λεξαριθμικής ισότητας είναι αυτονόητη)

Τα ξαναλέμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 12:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλωση του νεαρου ανωνυμου γιαννηψευτη στις 22/8/11 και ωρα 10-37-57 στο θεμα [γνωθι σ'αυτον] στη ΣΟΦΙΑ.


===========================================================

γιαννηςψευτης

ορισμενα ατομα [απαντα σ'εμενα] μη εχοντα επιχειρηματα να παραθεσουν,μεταφερουν την αντιπαραθεση σε προσωπικη κοντρα με υβρεις καφενειου και εκει ΣΤΑΜΑΤΩ τον διαλογο μαζι τους αδυνατωντας,ΛΟΓΩ ΗΘΟΥΣ να τους ακολουθησω.

τα κεφαλαια δικα μου
===========================================================

αυτο το ΗΘΟΣ εννοεις ανωνυμε νεαρε γιανηψευτη ; ; ;


σε καθε περιπτωση περιμενω απο εσενα να ΤΙΜΗΣΕΙΣ τον λογο σου και να σταματησεις τον διαλογο μαζι μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 12:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Α Μ Α Λ Ι Α

μηπως φερνει στο μυαλο σου μια προσωπικου τυπου αντιπαραθεση,η εμπλοκη του γιαννηψευτη,σ'αυτο, αλλα και σε ολα τα θεματα μου και οχι μια αντιπαραθεση αποψεων; ; ;

πιστεψα πως μετα τις εξηγησεις που δοθηκαν εκατερωθεν στο [γνωθι σ'αυτον] το θεμα ειχε ληξει με τον εν λογω κυριο.

Δικη του ειναι η αποφαση να απεχει απο τον διαλογο μαζι μου λογω ηθους ,οπως ισχυριζεται,τωρα τι θελει παλι ; ; ;

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 13:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλωση του νεαρου ανωνυμου γιαννηψευτη στις 22/8/11 και ωρα 10-37-57 στο θεμα [γνωθι σ'αυτον] στη ΣΟΦΙΑ.


===========================================================

γιαννηςψευτης

ορισμενα ατομα [απαντα σ'εμενα] μη εχοντα επιχειρηματα να παραθεσουν,μεταφερουν την αντιπαραθεση σε προσωπικη κοντρα με υβρεις καφενειου και εκει ΣΤΑΜΑΤΩ τον διαλογο μαζι τους αδυνατωντας,ΛΟΓΩ ΗΘΟΥΣ να τους ακολουθησω.

τα κεφαλαια δικα μου
===========================================================

αυτο το ΗΘΟΣ εννοεις ανωνυμε νεαρε γιανηψευτη ; ; ;


σε καθε περιπτωση περιμενω απο εσενα να ΤΙΜΗΣΕΙΣ τον λογο σου και να σταματησεις τον διαλογο μαζι μου.




Δεν θα σε ακολουθήσω σε ύβρεις.
Και αυτή την πρόθεσή μου την επαναλαμβάνω.
Αυτό δεν θα πει, πως είσαι στο απυρόβλητος.

Αντί για ύβρεις και διαστρέβλωση της αλήθειας, εγώ συνηθίζω να απαντώ με επιχειρήματα.

Σε έχω ερωτήσει επανειλημμένως και αντί απάντησης, εισπράττω ύβρεις και διαστρέβλωση των λόγων μου.

Στη τελευταία μου τοποθέτηση, αντιπαρέθεσα στις δικές σου ερμηνείες (αυθαίρετες κατά την δική μου γνώμη ) την δική μου ερμηνεία, που κατά την γνώμη μου ανταποκρίνεται πληρέστερα στην αλήθεια.

Για ποιο λόγο η δική σου ερμηνεία είναι σωστότερη?

Ναι αυτό το ΗΘΟΣ εννοώ – μεγάλε – επώνυμε “αμοθεν – ΜΕΝΤΗΣ”

Τα ξαναλέμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 15:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα να δείς λεξαριθμητικές ισότητες

ΑΝΔΡΑ+ΜΟΙ+ΕΝΝΕΠΕ+ΜΟΥΣΑ+ΠΟΛΥΤΡΟΠΟΝ = 2432 [2432]=
=Η ΜΑΓΔΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ=2432
=ΚΡΙΜΑΣ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΡΗ ΤΕΤΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ=2432
=ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ=2432
=ΘΑΝΑΤΩ ΘΑΝΑΤΟΝ ΠΑΤΗΣΑΣ=2432
=ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΕΠΟΥΡΑΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ=2432
=ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΜΑΙ=2432

Τώρα γιατι τα παραπάνω έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους;;
Οι κατέχοντες τη γνώση ας πληροφορησουν και μας τους αδαείς


"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 13:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Quote

===============================================================
Ωριωνας

Ανδρα μοι εννεπε ,μουσα ,πολυτροπον=2432[2]
=η Μαγδαλω με το στομα το μεγαλο=2432[2]
=κριμας το παλληκαρι να παρη τετοια γυναικα=2432[2]
=εσεται ημαρ για την Ελλαδα ρε γαμωτο=2432[2]
=θανατω θανατον πατησας=2432[2]
=οι κληρονομοι της επουρανιας βασιλειας=2432[2]
=πως σου φαινομαι=2432[2]

Τωρα γιατι τα παραπανω εχουν καποια σχεση μεταξυ τους ;;;
Οι κατεχοντες τη γνωση ας πληροφορησουν και μας τους αδαεις.
====================================================================


Κατ’αρχας να σε ευχαριστήσω Ωρίωνα για την βοήθεια που προσφέρεις δίνοντας μου την ευκαιρία να λύσω τις όποιες παρεξηγήσεις και τα όποια κενά υπάρχουν στο μυαλό σου και φυσικά στο μυαλό όλων των καλοπροαίρετων αδαών αυτού του τόπου.


Τόνισα στο ποσταρισμα μου πως η ΟΔΥΣΣΕΙΑ και ο Γενετικός Κώδικας του ανθρώπου είναι «γραμμένα» από την ίδια διάνοια με την ίδια ακριβώς μέθοδο και σκεπτικο,αλλα μάλλον δεν τουδωσες και μεγάλη σημασία μιας και βλέπεις προς το παρών μόνο «κόκκινο» την [μαγδαλω με το στομα το μεγαλο] δηλαδή.


Εξηγουμαι,αρνεισαι να πας το συλλογισμό σου ένα βήμα εμπρός και να δεις το αυτονόητο.


Ποιο είναι το αυτονόητο;;;
============================================================


Ότι το [ανδρα μοι εννεπε Μουσα πολυτροπον=2432[2] και το [η μαγδαλω με το στομα το μεγαλο[2432[2] ανήκουν σε διαφορετικές ιστορίες-ΓΟΝΙΔΙΑ.


Το πρώτο ανήκει στη ραψωδία [α] της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ και σαν τέτοιο θα πρέπει να μελετηθεί και να ερμηνευτει,και το δεύτερο ανήκει πιθανόν στο μυθιστόρημα [η ωραία Μαγδαλω] και σαν τέτοιο θα πρέπει να μελετηθεί και να ερμηνευτεί.

Το ίδιο σκεπτικό-μέθοδος ισχύει και στον Γενετικό μας Κώδικα.


Ποιο είναι το σκεπτικό-μέθοδος που είναι «γραμμένος» ο Γενετικός Κώδικας του ανθρώπου;;;
=====================================================================

Ο Γενετικός Κώδικας του ανθρώπου χωρίζεται σε [23] χρωμοσώματα και [20.000] γονίδια,[ο αριθμός των γονιδίων δεν είναι από επιστημονικές εκτιμήσεις αλλά από από ότι δηλώνει γι’αυτό το θέμα ο ΜΕΝΤΗΣ_ΑΘΗΝΑ σχεδιαστής του Γενετικού μας Κώδικα.]


Κάθε χρωμόσωμα περιλαμβάνει ένα αριθμό γονιδίων που είναι από μερικές εκατοντάδες μέχρι μερικές χιλιάδες.


Κάθε γονιδιον [ γονιδιον =258[6]= ΔΙΙ γονον] είναι σαν ένα μικρό βιβλιο,περιλαμβανει από μερικές δεκάδες χιλιάδες «γράμματα» μέχρι μερικές εκατοντάδες «χιλιάδες γράμματα». Κάθε γονίδιο έχει ένα συγκεκριμένο πεδίο δράσης στα του ανθρώπου τον οποίον υπηρετει,δηλαδη η αναφέρεται στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ η στην ιστορία της Μαγδαλως και στα δυο δεν γινεται,η στον καρκίνο του μαστού των γυναικών η στον οργασμό ατόμων στην ηλικία των [80] ετών.


Όταν οι επιστήμονες λένε πως έχουν ανακαλύψει το γονίδιο που προκαλεί τον καρκίνο του μαστού των γυναικων,τι πραγματικά εννοούν;;;
===================================================================


Εννοούν πως, π.χ. στο χρωμόσωμα [6] και στο γονίδιο [666] στην λέξη [αβγ] της «σελίδας» [66] του γονιδίου ανακάλυψαν πως αντί της λέξης [αβγ] που έχουν όλες οι υγιείς γυναίκες ,αυτές που πρόκειται να αρρωστήσουν από καρκίνο του μαστου,εχουν την λέξη [ααγ] .Μια λάθος λέξη δηλαδή σε ολόκληρο το γονίδιο.


Το γονιδιο [666] του [6ου] χρωμοσώματος, φυσικά δεν ‘ασχολείται» μόνο με τον καρκίνο του μαστού των γυναικών ,μπορεί να είναι το γονίδιο όλων των καρκίνων η όλων των ασθενειών η δεν γνωρίζω τι άλλο .Σε καμία των περιπτώσεων όμως οι λέξεις [αβγ] και [ααγ]της σελίδας [66] του γονιδίου [666] του [6ου] χρωμοσώματος ,έχουν κάποια σχέση με τις ίδιες λέξεις [αβγ] και [ααγ] του χρωμοσώματος [7] και της σελίδας [77] του [777] γονιδίου υπεύθυνου για τον οργασμό ανδρών στην ηλικία των [80] ετων,ενός άλλου γονιδίου δηλαδή η ενός άλλου βιβλίου όπως είναι και στην περίπτωση που εξετάζουμε.

Η κοινή λογική μας δίνει κατευθυνσεις,η ιστορια της Μαγδαλως μεσα στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ θα ήταν όπως η μύγα μέσα στο γάλα η [3] σταγόνες λαδί μέσα σε νερο,δεν λέει Ωρίωνα.

Συμπερασμα,από τις λεξαριθμικες ισοτητες που καταθέτεις οι,

Μαγδαλω με το στομα το μεγαλο=2432[2] και η

Κριμας το παλληκαρι να παρη τετοια γυναικα=2432[2] και η

Πως σου φαινομαι=2432[2]

Θα αποκτούσαν απόλυτο νόημα στο μυθιστόρημα [η ωραία Μαγδαλω]

==================================================

Η λεξαριθμικη ισότητα ,

Οι κληρονομοι της επουρανιας βασιλειας =2432[2]

Θ’αποκτουσε νόημα σε κάποιο ευαγγέλιο.

===============================================

Η λεξαριθμικη ισότητα ,

Θανατω θανατον πατησας =2432[2]

Θ’αποκτουσε νόημα στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ μιας και ο ρόλος του Γενετικού Κώδικα μας είναι να μας οδηγήσει στην αθανασία.

==================================================

Η λεξαριθμικη ισοτητα ,

Εσεται ημαρ για την Ελλαδα ρε γαμωτο=2432[2]

Αυτό το αφήνω για σένα Ωρίωνα ,use your imagination.

========================================================

Τέλος για την πληροφόρηση των αδαών ο λεξαριθμος 2432[2] δίνει [33.333.333] διαφορετικές ισότητες άρα και συμπερασματα,πολλα από αυτά φυσικά συμπιπτουν,όπως συμβαίνει με την [Μαγδαλω].Αυτό από μόνο του καταδεικνύει την ανάγκη θέσπισης κανόνων για την κατανόηση της θεωρίας των λεξαριθμικων ισοτήτων ,με τον ίδιο τρόπο που ενηργησαν και οι ερευνητές του γενετικού μας κωδικα.Δεν τα παράτησαν με την πρώτη δυσκολία συνεχίζουν βήμα –βήμα την προσπάθεια τους να κατανοήσουν ότι φαντάζει ακατανόητο.

Ελπίζω να έβαλα λίγο «γαλάζιο» στο "κόκκινο" του μυαλού σου Ωρίωνα.


Τα λέμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ACO_N_DIO
Νέο Μέλος

Austria
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 22:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λογοσ ειναι πολη απλο, η φονωλογικεσ μοναδες ,συνεποσ και ι αρθροσις τα οπια καρακτηριζουν τα εννεα στιχεια στο χωρο ,βαση των οποιο γενηθηκε και εξεληχτικε η γλλωσα ειναι 9 ΕΝΝΕΑ(1,2,3,4,5,6,7,8,9)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ACO_N_DIO
Νέο Μέλος

Austria
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 22:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοστη η παρατηρισι απο καπιον οτι η αναφερομενεσ λεξης εχουν καπια ιδιοτεροτητα .
Σασ επισημανο οτι ειστε το αγαπιμενο μου κοινω ,και η πρωτη δημοσειευι για την επανο γνωστοποιση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 04:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ACO_N_DIO καλώς ήρθες στα forums

Διακρίνουμε ένα κάποιο πρόβλημα στον τρόπο που γράφεις τα μηνύματά σου: ο τρόπος με τον οποίο γράφεις τις λέξεις τα κάνει αρκετά δύσκολα στην ανάγνωση.
Ίσως θα βοηθούσε να γράφεις τα μηνύματα πρώτα στον κειμενογράφο (word) ώστε να γίνεται αυτόματη διόρθωση των λέξεων και να γίνουν έτσι τα μηνύματά σου κάπως πιο ευανάγνωστα. Αν χρειάζεσαι κάποια τεχνική βοήθεια σχετικά με αυτό, ευχαρίστως να βοηθήσουμε αν μπορούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 05:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν:

Α Μ Α Λ Ι Α

μηπως φερνει στο μυαλο σου μια προσωπικου τυπου αντιπαραθεση,η εμπλοκη του γιαννηψευτη,σ'αυτο, αλλα και σε ολα τα θεματα μου και οχι μια αντιπαραθεση αποψεων; ; ;



αμοθεν
ο gianipseftis στο θέμα αυτό αντιπαρατίθεται με επιχειρήματα σε όσα έχεις γράψει. Το ίδιο έχουν κάνει και άλλοι που συζητούν μαζί σου και έχουν εισπράξει απαξιώσεις και απαντήσεις του τύπου "μιλάει ο διδάσκαλος από τον θρόνο του". Να σου θυμήσω μήπως πως από την αρχή του θέματος, ο Dr Jekyll Mr Hyde σου απευθύνει ένα ευγενέστατο μήνυμα με τις ενστάσεις του(Απεστάλη: 12/08/2011, 00:34:17) και μια εύλογη ερώτηση (Απεστάλη: 12/08/2011, 00:55:23 ) για τα οποία τον αποπαίρνεις κατηγορώντας τον μαζί με τον ΩΡΙΩΝΑ ως λασπολόγο; Ότι αντιμετωπίζεις κάθε εύλογη ένσταση στα όσα από καθέδρας γράφεις ως αντιδημιουργικές ενοχλήσεις;

Από την αρχή του θέματος ο gianipseftis σου θέτει λογικότατες και ξεκάθαρες ερωτήσεις τις οποίες εσύ απαξιώνεις π.χ. "Για οσους εχετε μεινει στο «δενδρακι» που ακουει στο ονομα ,αστρονομικα δεδομενα των στιχων της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ.Εχει καλως,καλα να περνατε." και στις οποίες απαντάς με... επιεικώς αστειότητες του τύπου "Μεινε μαζι μου,σε λιγο Ο ΜΕΝΤΗΣ_ΑΘΗΝΑ θα σου εξηγησει «ποιος» δινει την εντολη όταν απλωνεις το χερι σου να πιασεις το κωλαρακι της γκομενιτσας διπλα σου."

Επίσης, τι σημαίνει το "νεαρός" και το "ανώνυμος" στη φράση που του απευθύνεις: "δηλωση του νεαρου ανωνυμου γιαννηψευτη" (Απεστάλη: 27/08/2011, 12:14:23)
Ποια σχέση έχει με τη συζήτηση η όποια ηλικία μπορεί να έχει ο gianipseftis, που εν προκειμένω τη χρησιμοποιείς με έναν απαξιωτικό χαρακτήρα και γιατί διατυμπανίζεις το γεγονός ότι δεν συμμετέχει με ονοματεπώνυμο όπως κάνεις εσύ; Είδες πουθενά γραμμένο το ότι είναι υποχρεωτικό να αναφέρει κανείς το όνομα και το επίθετό του; Ή μήπως το ότι το να το αναφέρει ή να μην το αναφέρει κανείς αποτελεί κριτήριο ορθότητας των απόψεών του;

Μάλλον έχεις παρεξηγήσει εσύ (ή ο ΜΕΝΤΗΣ - ΑΘΗΝΑ, δεν ξέρω κιόλας σε ποιον να απευθυνθώ) τα πράγματα με το πώς γίνεται μια συζήτηση. Δεν μπορείς να λες ότι θέλεις και να μην περιμένεις αντίδραση από τους άλλους! Τι περιμένεις; Χειροκροτήματα και "πες κι άλλα δάσκαλε να σε ακούσουμε"; Οι αντιρρήσεις, τα ερωτήματα και οι ενστάσεις που έχεις δεχτεί είναι μέσα στα πλαίσια μιας υγιούς αντιπαράθεσης. Αυτή είναι η άποψή μας γενικότερα.

Αν θες και τη δική μου γνώμη, θα μπορούσαν να υπάρξουν πολλοί που θα ήταν λιγότερο ευγενικοί από τον gianipseftis στις ενστάσεις τους, εφόσον με αυθάδεια γράφεις εντελώς ανυπόστατες και αναπόδεικτες μεγαλοστομίες και ενοχλείσαι κιόλας που διαφωνούνε μαζί σου!!!

αμοθεν
αν θέλεις να αλλάξεις στάση και να μην αντιμετωπίζεις τις αντιρρήσεις με απαξίωση και αφ' υψηλού αλλά επί της ουσίας, εδώ είναι ο χώρος που μπορείς να το κάνεις. Οι αντιδράσεις που έχεις εισπράξει είναι ανάλογες του τρόπου που διατυπώνεις τις απόψεις σου και της ελλειπούς επιχειρηματολογίας με την οποία προσπαθείς να τις στηρίξεις.

Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 16:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Αμόθεν σου περνάει καμια φορά απο το μυαλό ότι τα ομηρικά έπη δεν είναι τιποτε άλλο περα απο αυτό που λέει ο τίτλος τους ΕΠΗ;;
Γιατί η Οδυσσεια πρεπει να μας λέει κατι άλλο πέρα απο αυτό που περιγράφεται στην παρακάτω μετάφραση;


Τον άντρα τον πολύπραγο τραγούδησέ μου, ω Μούσα,
που περισσά πλανήθηκε, σαν κούρσεψε της Τροίας
το ιερό κάστρο, και πολλών ανθρώπων είδε χώρες
κι έμαθε γνώμες, και πολλά στα πέλαα βρήκε πάθια,
για μια ζωή παλεύοντας και γυρισμό συντρόφων.
Μα πάλε δεν τους γλύτωσε, κι αν το ποθούσε, εκείνους,
τι από δική τους χάθηκαν οι κούφιοι αμυαλωσύνη,
του Ηλίου του Υπερίονα σαν έφαγαν τα βόδια,
κι αυτός τους πήρε τη γλυκειά του γυρισμού τους μέρα.
Απ' όπου αν τά 'χης, πες μας τα, ω θεά, του Δία κόρη.

Μέχρι τώρα όλα όσα έγραψες είναι ιστορίες χωρίς αποδείξεις παρα το γεγονός ότι εχεις προκληθει κατ' επανάληψη απο πολλούς εδώ μέσα.
Αν σε ενδιαφέρει η συζήτηση πρέπει να παρουσιάσεις τις αποδείξεις
αλλιως συζήτα μόνος
Παρεπιπτώντως ακόμη δεν είδα τον δράκο στο παραμυθάκι σου


"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 16:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια

Ειπαμε η δικαιοσύνη είναι τυφλή.

Αλλά όχι και τοοοοοοοοοοοοοοοσο τυφλή.

Η «ΑΡΧΗ» με τον «προστατευόμενο» σου έγινε στο θέμα [τα τρία σημαντικότερα αγαθά του σύμπαντος] ενημερώσου ώστε την επόμενη φορά να είσαι αντικειμενική και δίκαια.

Όλοι οι συνομιλητές μου είναι καλοπροαίρετοι εκτός από τον” προστατευόμενο” σου και τον [ζιπ] φυσικα.Αποδειξη είναι πως με όλους εξακολουθώ και έχω κάποιο επίπεδο διαλόγου.

Με τον «προστατευόμενο» σου θα κάνω διάλογο αφού πρώτα ζητήσει ταπεινά συγγνώμη για ολες τις ειρωνιες και τις κατηγοριες εναντιον μου,και αφού εξηγήσει στο «ακροατήριο» ποιον [ΕΑΥΤΟ] εννοεί η Δελφική επιταγή «γνωθι σ’αυτόν»,αυτό το τελευταιο θα το χρωστα παντα.

Την ηλικία την ζητώ διότι όταν συνομιλείς με ένα ανώνυμο άτομο καλό είναι να γνωρίζεις τουλάχιστον την ηλικία του,διοτι αλλιώς είναι όταν συνομιλείς με την [σοφι – 12 ετων] αλλιώς όταν συνομιλείς με τον [βιτρα -31 ετων ] και αλλιώς όταν συνομιλείς με τον [σεστροτις -73 ετων] δεν νομίζεις;;;

Όσο για τις προσωπικές σου εκτιμήσεις δεν είναι έκπληξη η κακοήθεια σου, την έχω γνωρίσει και στο παρελθόν.
Keep up the good work !!!

Όλα αυτά πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά για την γνώση και την εσωτερική αναζήτηση.

Δεν περιμενω απαντηση ,ν’αφησουμε και το θεμα να «τρεξει»,αν συμφωνεις.
Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 17:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρίωνα

Μετάνιωσες για την βοήθεια που έδωσες και ξαναγυρίζεις στα παλιά ;;;

Είπαμε να πηγαίνουμε μπροστά όχι πισω.Τελειωσαμε με τις λεξαριθμικες ισοτητες,άλλο;;;

Να προτείνω κάτι ;;; Γιατί δεν κάθεσαι στον καναπέ να ολοκληρώσω και μετά επίθεση ,μαζί σου και εγώ.

Ο «δράκος» αργεί ακομη,κάθε πράγμα στο καιρό του.

Προσδιόρισε μου την έννοια της λέξης [απόδειξη] για να σε βοηθήσω αν μπορώ.

Όσο για την ερμηνεία των στίχων που παραθέτεις ,αν έτσι θέλεις ναναι ,κανένα πρόβλημα.

Τις πρώτες δυο ερωτήσεις σου,μαλλον στον εαυτό σου τις απευθύνεις.

Πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά στο όνομα της γνώσης και της εσωτερικής αναζήτησης.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 21:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε άμοθεν, κάπου εγραψες πριν καιρο κάτι σπουδαίο, μετα σταματησες, και χάνεις τον καιρο σου με μικρο διαπλοκές.

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ούτε και με ενδιαφέρουν οι αριθμοί, να καταλάβω τι μου εχει κρύψει ο όμηρος η Αθήνα, αυτοί που με φτιάξανε (αν κάποιος με έφτιαξε) και γενικα το χρόνο χασημο το απεχθανομαι. Έχω φύγει απο χρόνια απο τα γνωστά και την καθημερινορουτινα, θεωρώ τον μεγαλύτερο εχθρό της ανθρωποτητος τη συνήθεια, και οτι του γίνεται συνήθεια, (με πρωτη την σκέψη όπως τη γνωρίζουμε), και όταν εγραψες πως μας δωθηκε Ένα όπλο για την αθανασιτσα/αλήθεια, (ο διαλογισμος) τεντωθηκαν τα αυτιά μου. Για μια στιγμη σκέφτηκα, βρε λες ο άμοθεν να έχει φτάσει και προχωρήσει....
Σε αυτο το φόρουμ που γράφουν λίγοι και διαβάζουν αρκετοί, λέγονται και γράφονται ανα καιρούς σοβαρά πράγματα. Βέβαια με το σταγονόμετρο, μα αν βλέπεις πως ο άλλος δυψαει και απο όσα γράφεις αφήνεις υπονοούμενα πως γνωρίζεις και μπορείς να βοηθήσεις, γιατί δεν το κανείς? μπορει όσα λες να βρίσκουν αδιάφορους η και εριστικους τον ζιπ και αλλα μέλη, και αρκετα προβληματισμενη την Αμαλία, μα αν έχεις πραγματικα ουσία, ρίξε αδερφέ και τα πράγματα βρίσκουν το δρόμο τους, (με την έννοια ισως να πανε εκει που πρέπει να πανε)

Χάθηκε και ο νικομαχος (μάλλον κουράστηκε και γεμίζει τις μπαταρίες του)...εγω πάντως με το διαλογισμο Ένα δυο ταξιδάκια τα εκανα....μα κατα πασα πυθανοτητα με στείλανε πίσω (απροετοιμαστος) για αυτο σε παρακολουθώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2011, 11:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα

Χαίρομαι που γνωρίζω τον πρώτο πραγματικά ελεύθερο ανθρωπο.Αυτο προκύπτει από το γεγονός πως έχεις νικήσει την καθημερινοτητα.Οντως έναν από τους μεγαλύτερους εχθρούς της ανθρωποτητας,ειναι ο δεύτερος ισχυρότερος λόγος μετά την αλαζονεία που η ανθρωπότητα θ’αποτυχει.

Στο θέμα που σ’ενδιαφερει,το διαλογισμό, έχω τοποθετηθεί πριν [7] μήνες περιπου,δυστυχως από ότι θυμάμαι δεν πρόσεξα κανένα «διψασμένο» για γνώση.

Εάν δεν το είχες «δει» βρίσκεται στο [μύθος και θρησκεία] στο θέμα [διαλογισμος,υψηλη τέχνη επαφής με τον θεό μέσα μας η απλώς μια μέθοδος χαλάρωσης;;;] δες το ποσταρισμα μου στις 19/1/11 και ωρα 17-32-09.

Εάν έχεις απορίες και ερωτήματα μπορούμε να τα συζητησουμε,όχι στο παρόν θέμα όμως,βλεπεις εξ ισου ενδιαφέρουσα για πολλούς είναι και η μέθοδος που έχουν προσληφτεί όλες αυτές οι πληροφορίες από την ΟΔΥΣΣΕΙΑ.Απαντησε μου λοιπόν στο [οι αχαιοί έφυγαν το [1] της εποχής του Κριού ,τι έγινε μετά;;;] εκεί θ’ανοιξει και η ιστορία της ΦΑΙΣΤΟΥ –με το τι έβαλαν οι γενετιστές των αθάνατων μέσα στο κρανίο μας.

Για τους προβληματισμούς της Αμαλίας δεν έχω άποψη.

Για τον Νικόμαχο το μόνο που κατάλαβα είναι πως έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με την διαχείριση του φορουμ,δεν πιστεύω πως θα επανέλθει στο φόρουμ.

Πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά στο όνομα της γνώσης και της εσωτερικής αναζήτησης.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2011, 13:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τον άντρα τον πολύπραγο τραγούδησέ μου, ω Μούσα,
που περισσά πλανήθηκε, σαν κούρσεψε της Τροίας
το ιερό κάστρο, και πολλών ανθρώπων είδε χώρες
κι έμαθε γνώμες, και πολλά στα πέλαα βρήκε πάθια,
για μια ζωή παλεύοντας και γυρισμό συντρόφων.
Μα πάλε δεν τους γλύτωσε, κι αν το ποθούσε, εκείνους,
τι από δική τους χάθηκαν οι κούφιοι αμυαλωσύνη,
του Ηλίου του Υπερίονα σαν έφαγαν τα βόδια,
κι αυτός τους πήρε τη γλυκειά του γυρισμού τους μέρα.
Απ' όπου αν τά 'χης, πες μας τα, ω θεά, του Δία κόρη. "

Πάρε ένα αιγιοπελαγίτικο ηλιοβασίλεμα, διαίρεσέ το με την τετραγωνική ρίζα του 2, πρόσθεσε την περίμετρο της σελήνης και ολοκλήρωσέ το με βάση το i. Τι ανοησία να χάνουν οι άνθρωποι την ομορφιά ενός ποιήματος για να ικανοποιήσουν μια ψύχωσή τους, ε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2011, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε άμοθεν σε χαιρετώ. 

Το οτι δεν προσεξες κάποιο 'διψασμενο', (οχι αποκλειστικα για γνωση) αυτο δεν θα πει και πως δεν υπάρχουν. Κατα κάποιο παράδοξο τροπο, η ανθρωπότητα δίψα, η καλλίτερα να το δουμε, προγραμματίζεται έτσι, ώστε να δίψα. Το θέλω κάτι, το μου λυπεί κάτι, εκείνο το 'ανικανοποιητο', που παρατηρείται στους περισσότερους, είναι η εσωτερη κίνηση αυτης της 'διψας', που σε ορισμένους εμφανίζεται σαν δίψα για μάθηση. ( που ειναι και η ευγενεστερη μορφη της)

Με ρωτάς αν έχω απορίες. Δεν έχω άμοθεν, όχι γιατί σε καταλαβαίνω, μα γιατί δεν με ενδιαφέρει. Θα σου γράψω γιατί αντιδρούν ορισμένοι μαζι σου, και μετα βλέπεις και πραττεις. 

Με ρωτάς.

Άμοθεν.
Απαντησε μου λοιπόν στο [οι αχαιοί έφυγαν το [1] της εποχής του Κριού ,τι έγινε μετά;;;] εκεί θ’ανοιξει και η ιστορία της ΦΑΙΣΤΟΥ –με το τι έβαλαν οι γενετιστές των αθάνατων μέσα στο κρανίο μας.
........

Δεν το γνωρίζω αδερφέ. Δεν μπορω ούτε να κάνω υποθέσεις, γιατί αν το κάνω, και πω κάτι, θα μου την πέσουν οι 'γνωστοι' και άντε να βγάλεις άκρη. Το γεγονός είναι η οδύσσεια όπως έχει γράφει, όπως έχει διδαχθεί, σαν έργο τέχνης, εμπλουτισμένη με κατωρθωματα και ξεπέρασμα εαυτου εώς επιτευξεως σκοπου/σκοπών...(αυτο είναι το γεγονός) το οτι έβαλαν γενετιστες κάτι μέσα στο κρανίο μας, είναι για τους περισσότερους (και για μένα) μη γεγονός, για αυτο σου γράφω δεν ξέρω.

Όπως δεν έχεις άποψη και το γράφεις (για τους προβληματισμούς της Αμαλίας) και για το Νικομαχο έχεις, (λέγοντας πως έχει προβλημα με τη διαχείρηση και δεν θα επανέλθει,) εγω πιστεύω πως η Αμαλία προβληματίζεται  με τη συμπεριφορά και τη νοοτροπία ορισμένων, και ο Νικομαχος ισως να έχει προβλημα όπως γράφεις, ισως πάλι δεν βρίσκει άτομα να συζητήσει για οτι τον ενδιαφέρει. Και στις δυο περιπτώσεις ΕΣΥ και εγω, δεν ειμαστε Αμαλια και Νικομαχος, μπορει να έχουμε δίκαιο, μπορει και όχι. Αν μας πούνε, ναι σωστά τα λες Πλάτωνα η άμοθεν, τοτε για όποιον τα είπε, συμβαδίζουν όσα υπεθεσε με την πραγματικότητα, και αυτο είναι ΓΕΓΟΝΟΣ (πως έτσι είναι) για τον άλλο ήταν μια ιδέα του, μα δεν ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα. (ΑΥΤΟ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΜΗ ΓΕΓΟΝΟΣ) και εδω άμοθεν ΕΊΝΑΙ ανοιχτό φόρουμ, και ο καθένας μπορει να γράψει και να υποστειριξει οτι θέλει, εώς ότου φθάσει καποιος άλλος.....

Πάντως, μιας και το θέμα δεν με αφήνει αδιάφορο, μιλώντας μαζι σου και μόνο, γνωρίζω πως όντα και δυνάμεις διάφορες υπάρχουν και δρουν, (γεγονός για μένα, όχι για κάποιον άλλο) θα ήθελα να συνεχίσεις τα όσα αναφέρεις, τώρα άμα ο ζιπ και οποίος σου λέει οτι λει, προσπερασετο. Είμαι απο αυτούς που τέτοιες ιδέες πιάνουν μια γωνιτσα στο μυαλο, μα την κατάλληλη στιγμη....

Έτσι εκανα και με τον ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 06:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν - Απεστάλη: 29/08/2011, 16:34:29

Δεν περιμενω απαντηση ,ν’αφησουμε και το θεμα να «τρεξει»,αν συμφωνεις.



Εγώ πάλι λέω, ότι πριν τρέξει το θέμα, καλό θα ήταν να τεθούν οι βάσεις για συζήτηση αμοθεν και όχι για μονόλογο που δεν ανέχεται κριτική.

1. Μια καλή αρχή θα ήταν να προσπαθήσεις να είσαι σαφής.
Για παράδειγμα, στο θέμα που με παρέπεμψες:

quote:
Η «ΑΡΧΗ» με τον «προστατευόμενο» σου έγινε στο θέμα [τα τρία σημαντικότερα αγαθά του σύμπαντος] ενημερώσου ώστε την επόμενη φορά να είσαι αντικειμενική και δίκαια.

χρειάστηκε να επικαλεστώ μαντικές ικανότητες για να καταλάβω ότι εννοείς το:
Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ,τρια[3] ειναι τα σημαντικοτερα αγαθα του συμπαντος.
Στο οποίο θέμα, βλέπω μια αυθεντική κρίση του gianipseftis για τα όσα είχες μέχρι στιγμή διατυπώσει:
"Μου έχεις κεντρίσει πολύ την το ενδιαφέρον, γιατί αυτά που αναφέρεις ακούγονται .... πολύ μα πολύ εξωπραγματικά, και αστεία. " στον οποίο απαντάς απαξιωτικά:
quote:
αμοθεν - Απεστάλη: 06/08/2011, 11:36:03

αντε γεια, "αγορινα"



"Αγορίνα"!!!
Άκουσον, Άκουσον... "Αγορίνα"...

Εκεί λοιπόν έγινε η αρχή της δικής σου κακοήθειας, διότι περί αυτού πρόκειται, δεν είδαμε κάτι διαφορετικό. Από που ως που μια ειλικρινής κρίση επί των απόψεών σου καθιστά αυτόν που τη διατυπώνει "αγορίνα";


2. Ακόμα μια βάση για συζήτηση είναι να μη χρησιμοποιείς αναφορές για την ηλικία των συνομιλητών σου για να τους μειώσεις.


Και βέβαια, επειδή όπως γράφεις:

quote:
Όλοι οι συνομιλητές μου είναι καλοπροαίρετοι εκτός από τον” προστατευόμενο” σου και τον [ζιπ] φυσικα.Αποδειξη είναι πως με όλους εξακολουθώ και έχω κάποιο επίπεδο διαλόγου.

"στόλισες" τον Dr Jekyll Mr Hyde στην πρώτη σελίδα, που σου απευθύνθηκε πολύ ευγενικά!
Κι εμένα με "στόλισες" επίσης (δεν έχω παράπονο) επειδή δεν πήρα το μέρος σου (και δεν πήραμε το μέρος σου εν προκειμένω, εφόσον όσα σου έγραψα δεν εκφράζουν μονάχα τη δική μου γνώμη επί της συμπεριφοράς σου στις συζητήσεις).

Αν δεν αντέχεις την αλήθεια αμοθεν τι να σου πει κανείς;

3. Μια επίσης βάση για συζήτηση είναι να μάθεις να δέχεσαι την κριτική επί των απόψεών σου και να μην επιτίθεσαι σε όποιον διαφωνεί μαζί σου.

Όσο για τη "γνώση" και την "εσωτερική αναζήτηση" που αναφέρεις:

quote:
Όλα αυτά πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά για την γνώση και την εσωτερική αναζήτηση.

Μάθε πρώτα να συζητάς και να αντιμετωπίζεις τους άλλους αυθεντικά καλοπροαίρετα, με ευγένεια και ως ίσος έναντι ίσων, γιατί τέτοιου είδους "μεγάλες κουβέντες" ακούγονται πιο αστείες και από τις προφητείες του ΜΕΝΤΗ-ΑΘΗΝΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 11:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν

Όλοι οι συνομιλητές μου είναι καλοπροαίρετοι εκτός από τον” προστατευόμενο” σου και τον [ζιπ] φυσικα.Αποδειξη είναι πως με όλους εξακολουθώ και έχω κάποιο επίπεδο διαλόγου.

Με τον «προστατευόμενο» σου θα κάνω διάλογο αφού πρώτα ζητήσει ταπεινά συγγνώμη για ολες τις ειρωνιες και τις κατηγοριες εναντιον μου,και αφού εξηγήσει στο «ακροατήριο» ποιον [ΕΑΥΤΟ] εννοεί η Δελφική επιταγή «γνωθι σ’αυτόν»,αυτό το τελευταιο θα το χρωστα παντα.


Φίλε μου εκτός από κατ΄εξακολούθηση συνειδητός διαστρεβλωτής των θέσεων και των λόγων μου, είσαι – στην αδυναμία σου να αρθρώσεις σοβαρά επιχειρήματα – και κοινός συκοφάντης.
Με παρουσιάζεις να διατυπώνω απόψεις, που δεν είναι τίποτε άλλο από αποκυήματα της ανεμοδαρμένης έπαρσής σου, βάζοντας δηλαδή στα χείλη μου δικά σου λόγια.

Ενώ δεν έχεις απαντήσει σε καμία από τις δικές μου συγκεκριμένες ερωτήσεις , ζητάς να απαντήσω σε μια αρλούμπα δικής σου - μεγίστου μεγέθους -, για το αν το Δελφικό
ρητό είναι “καταγραμμένο στο αριστερό, αργό, αναλυτικο, καθημερινο, εγκεφαλο σου” ή στο δεξί που είναι και το γρήγορο και – κατά την δική σου αποκλειστικά άποψη - είναι εγκαταστημένο το υποσυνείδητο.

Και όλα αυτά, τα εξωφρενική, τα αναφέρεις την στιγμή που σε έχω ρωτήσει τρεις τουλάχιστον φορές, να μου εξηγήσεις, πως απέκτησες αυτή την γνώση, πως μπορείς δηλαδή να γνωρίζεις ποια είναι η έδρα της συνείδησης και ποια του ασυνειδήτου.

Για το συνειδητό γνωρίζεις κάτι να με πληροφορήσεις που κατοικοεδρεύει?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 21:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω Πλατωνα

μαλλον θα ακολουθησω την συμβουλη σου.

μια τελευταια απαντηση μονο στην αμαλια

να περνας καλα


τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2011, 12:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία καλημέρα

Είχα μια αγωνία ότι σε πληγωσα,με λυτρωσαν όμως εκείνες οι τρεις λέξεις.
Πάντως ,αν είσαι από τα μέρη μου ,κερνώ μπύρα, να λυθεί και η παρεξήγηση.

Στο θέμα μας ,

1].-ευχαριστώ που αποφάσισες να «κάψεις», ειδικά αυτό το θέμα.

2].-δεν βλέπω να κάνω μονόλογο ,όποιος καλοπροαίρετος, έχει άποψη ,έστω και αρνητική την συζητώ μαζί του.

3].-Στην έκφραση του κυρίου γιαννηψευτη [ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΑ] εσύ διακρίνεις ένα καλοπροαίρετο συνομιλητή, εγώ από την άλλη βλέπω, ένα ανώριμο και αλαζόνα νεαρό που η κρίση του στηρίζεται σε ότι προσλαμβάνει με τις [5] αισθήσεις του και το καθημερινό αναλυτικό αργό ,αριστερό του εγκεφαλο.Ολα ταλλα για το ατομο αυτό είναι [ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΑ].

Είναι «φως φανάρι» για μένα ,πως η εμπλοκή μου σε μια καλοπροαίρετη και ειλικρινή συζήτηση με άτομα που πληρούν αυτή την περιγραφή, είναι αδυνατη.ΑΠΟΔΕΙΞΗ η συμπεριφορά του εν λόγο ατόμου στην συνέχεια.

Δεν είναι τυχαιο,επισης, που έχει γνώμη επί παντός επιστητού ούτε το ότι τον παρακαλούν μέλη του φόρουμ να «φύγει» από τα θέματα τους και αρνείται στο όνομα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών στο φόρουμ .

4].-το ότι εσύ Αμαλία και η ομάδα σου με έχετε στοχοποιησει από την αρχή το γνωρίζω από την πρώτη μου επαφή με τον George.Τώρα αν ρωτήσω πόσοι πήρατε αυτή την απόφαση ,αν ήταν ομόφωνη και τι ηλικία έχετε ,θα βρω τον μπελά μου όποτε δεν ρωτώ.

Παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της γνωσης και της αναζητησης της αληθειας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2011, 14:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν
].-Στην έκφραση του κυρίου γιαννηψευτη [ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΑ] εσύ διακρίνεις ένα καλοπροαίρετο συνομιλητή, εγώ από την άλλη βλέπω, ένα ανώριμο και αλαζόνα νεαρό που η κρίση του στηρίζεται σε ότι προσλαμβάνει με τις [5] αισθήσεις του και το καθημερινό αναλυτικό αργό ,αριστερό του εγκεφαλο.Ολα ταλλα για το ατομο αυτό είναι [ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΑ

Ναι βρε φίλε μου, συνεχίζω να θεωρώ “εξωπραγματικές και αστείες” τις αναφορές σου για εγκεφάλους δύο ταχυτήτων, και είμαι περίεργος να μάθω πως έφτασες στην διαπίστωση, οτι στο αριστερό (τον αργό κατά την δική άποψη) κατοικεί αυτό που αποκαλούμε συνείδηση, ενώ στο άλλο το δεξί , είναι η έδρα του ασυνειδήτου.(και αυτό κακοβούλως το παρουσιάζεις σαν δική μου θέση ακόμη και τώρα)

Αν και σε έχω ερωτήσει επανειλημμένος να που διαφωτίσεις επ αυτού, εισπράττω αντί απαντήσεων χλευαστικά ποικιλότροπα σχόλια.

Τελικά έχεις κάτι να απαντήσεις?
'Η αυτά που λες είναι απλά δικές σου απόψεις και τίποτε περισσότερο?

Θα μπορούσες να διευκρινήσεις αν αναφέρεσαι σε δικές σου προσωπικές θέσεις, - και δεν είναι κακό να έχεις δικές σου θέσεις – κακό είναι να τις παρουσιάζεις σαν επιστημονικά συμπεράσματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 17:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
4].-το ότι εσύ Αμαλία και η ομάδα σου με έχετε στοχοποιησει από την αρχή το γνωρίζω από την πρώτη μου επαφή με τον George.Τώρα αν ρωτήσω πόσοι πήρατε αυτή την απόφαση ,αν ήταν ομόφωνη και τι ηλικία έχετε ,θα βρω τον μπελά μου όποτε δεν ρωτώ.

Αγαπητέ αμοθεν, θα μπορούσες μήπως να μου πεις σε ποιόν "George" αναφέρεσαι και ποιά είναι αυτή η πρώτη επαφή που αναφέρεις η οποία σε έκανε να νιώσεις σίγουρος ότι έχεις στοχοποιηθεί από την Ομάδα Συνεργατών (ασχέτως εάν εσύ την αποκαλείς ομάδα της Διαχειρίστριας amalia;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 17:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιωργο

Σου ειναι γνωστη η εκφραση ,[do not call your higher self,George,he might not like it???]

αυτη ειναι η "πηγη" μου για θεματα καθημερινοτητας.Βλεπεις ειμαι παιδι της "σπηλιας",οχι κατ'αναγκην αυτης του [βερμοντ],για μην παρεξηγηθει και ο φιλος Νικομαχος αν παρακολουθει.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 22:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσιριμπίμ, τσιριμπόμ!

Εσύ αμοθεν είτε νομίζεις ότι είσαι υπεράνω όλων, ο "καλύτερος του χωριού", πάνσοφος και άμεμπτος, είσαι βέβαια εντελώς εκτός πραγματικότητας και δε θέλεις να το παραδεχτείς, έχεις δε και κόμπλεξ με την ηλικία σου που νομίζεις ότι σου προσδίδει κάποιο κύρος...

ή μας δουλεύεις όλους.

Σημ:
Αυτό το

quote:
και τι ηλικία έχετε

όπως και τα άλλα παρόμοια που σχετίζονται με την αναφορά στην ηλικία μελών, τα βρίσκουμε να τείνουνε προς το χυδαίο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 08:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμαλια

υπερβολες,μακρυα απο εμενα ολα αυτα.

παντα καλοπροαιρετα και φιλικα στο ονομα της γνωσης και της αναζητησης της αληθειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 09:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμοθεν,

Αυτοί για τους οποίους εσύ αναφέρεσαι με τον τρόπο που αναφέρεσαι σε στυλ "τι ηλικία έχετε", ξεχνάς πως σου δίνουν, σου παρέχουν βήμα για να δημοσιεύεις τις επικές & δυσεύρετες ανοησίες σου. Είναι τουλάχιστον αχαριστία να γράφεις πως :

quote:
[...] εσύ Αμαλία και η ομάδα σου με έχετε στοχοποιησει από την αρχή το γνωρίζω από την πρώτη μου επαφή με τον George.

Εγώ αν ήμουνα στη θέση τους, θα σε είχα στείλει να κάνεις παρέα με τον Όμηρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy