ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Άγιος Λουκάς ο ιατρός , ο επιστήμονας επίσκοπος που αγίασε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 11:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα DSM είναι οτι σε αυτό το θέμα, που αφορά τον Άγιο Λουκά, έχουν συμμετάσχει πέντε άτομα, και απο τα πέντε άτομο μόνο ο Regulus έχει μιλήσει για το θέμα. Οι υπόλοιποι τι κάνουν;
Ασχολούνται με την πίστη των άλλων, αυτό κάνουν. Κριτικάρουν, κάνουν αστειάκια... αυτό. Και επι της ουσίας; Τίποτα.
Στο δε θέμα του Αγίου Γεωργίου... με το καλημέρα αρχίσαν τα "γελάκια" και τα "βλήματα". Ο μοναδικός που τοποθετήθηκε σε εκείνο το θέμα, είναι ο Sesorstris (και αυτός με copy paste).
Δηλαδή για να καταλάβουμε... απο τα 10 άτομα που συμμετείχαν στην συζήτηση... 2 τοποθετήθηκαν, εκ των οποίων ένας.. ο θεματοθέτης.
Και ρωτάω: Οι υπόλοιποι επτά-οκτώ τι κάνανε;.. Κάναν κάτι;

Και βγαίνει μετά ο Regulus και λέει "αν δεν έχετε να πείτε κάτι επι του θέματος μη συμμετέχετε"... υπήρχε κανείς που είχε ενδιαφέρον για να συμμετέχει στο θέμα;

Δηλαδή απο όλες τις παρεμβάσεις που γίνανε, που υποτίθεται ήταν ωφέλιμες, υποτίθεται, όποιος μπει στα θέματα κατευθυνόμενος από τον τίτλο, θα βρει ένα σωρό ανοησίες, εκτός απο αυτό που αναγράφεται στο τίτλο. Να υποθέσω οτι ο Regulus φταίει για αυτό; Και οι άλλοι αθώες περιστέρες;
Μήπως πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια επομένως σε όλα τα άξια και ευυπόληπτα μέλη (βάζω και τον Ρέγκουλους μέσα) που συνέβαλλαν στο να γεμίσουν δυό θέματα με σκουπίδια;



Εγώ προκλήθηκα με συγχωρείς. Δεν ξεκίνησα να ειρωνεύομαι κανέναν.Δεν ξεκίνησα να προσβάλλω κανέναν. Τους πείραξε η εικόνα του Παΐσιου! Και του αγίου Γεωργίου. Μα ακριβώς γιαυτό το λόγο έβαλα την εικόνα του Παΐσιου ως υπογραφή!Το οποίο φυσικά είχα δικαίωμα να το κάνω, αφού δεν προσβάλλει κανέναν το τι πιστευω εγώ. Για να εκδηλωθεί η εμπάθεια του καθενός και ο φόβος προς το χριστιανισμό. Για να το δουν και οι ίδιοι ότι δεν είναι αμερόληπτοι και ουδέτεροι ή ανώτεροι των συναισθηματικών τους αγκυλώσεων.Και μη μου πει ότι είναι ρποβλητικό κανένας αυτό όταν απρόκλητα άρχισαν να παρουσιάζονται ημίγυμνες από τις οποίες καμμιά δεν αφαιρέθηκε ως άσχετη από το θέμα. Και θεωρήθηκαν ότι εμπλουτίζουν κάποια άποψη... Σχετική με το θέμα;;; Που εκφράστηκε πότε;;; Η άποψη είναι "αηδιάζω (έκφραση του Νικόμαχου) με τους παπάδες και πολεμώ το διάβολο (παπάδες) με γυμνές γυναίκες (=θεές)"; Αυτό πως λέγεται στα ελληνικά; Βρείτε άλλη λέξη εκτός από "εμπάθεια", φόβος, αποστροφή, προκατάληψη.Εγω δε γνωρίζω. Επίσης πως λέγεται να χαρακτηρίζεται "εμπλουτισμός άποψης" αυτή η πράξη; Αν εγώ πήγαινα και έβαζα εικόνες αγίων σε ένα θέμα για μοντέλα του Ευμένης θα το επέτρεπε εξίσου η amalia και θα το έβλεπε ως εμπλουτισμό ή θα τα έσβηνε και θα με απέκλειε προσωρινά; Αν είναι έτσι να το κάνω. Απλά να υπάρχει ισονομία, αν είναι γνωστή αυτή η λέξη στο περιβάλλον του εσωτέρικα. Ο απρόκλητος χαρακτηρισμός "ηλίθιε" είχε ως επίπτωση τη λεκτική επίπληξη και μόνο δείχνει την αμεροληψία. Αν εγώ το έκανα αυτό όπως φανερά επιδίωξαν τα σεβαστά μέλη, αποκαλώντας με ΗΧΣ=ηλίθιο χωρίς σύνορα ή ΗΧΟ= ηλίθιο χωρίς όρια. Και όταν προσποιήθηκα τηνν ηλιθιότητα που μου απέδιδαν με πρόσβαλλαν φανερά επειδή δε μπορούσαν να συγκρατηθούν, όπως έκανα εγώ που δεν τους έβρισα όπως ανέμεναν για να έχουν πρόφαση, ποια θα ήταν η επίπτωση; Και όλα αυτά γιατί; Λόγω του φόβου των αγίων που διακατέχει όσους τους πολεμούν από άγνοια. Πάντως υποκλίνομαι Dr για τα υπόλοιπα ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 12:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ευχαριστώ κατά πρώτον για όλα όσα έγραψες υπέρ εμού.Με εκπλήσσει ευχάριστα η σταση σου. Κατά δεύτερον μια διευκρίνιση: η εμπάθεια ή η βλακεία (για την οποία έγραψα) που θα δείξει κάποιος, δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι εμπαθής ή βλάκας ο ίδιος γιατί εμπάθειες και βλακείες κάνουν και οι μη εμπαθείς και οι μη βλάκες περιστασιακά. Αν το κάνει κάποιος χωρίς αίσθηση του τι κάνει ή συστηματικά τότε εφαρμόζεται και στο πρόσωπο ο χαρακτηρισμός. Αλλά η βλακεία δεν ταυτίζεται με την απαιδευσία. Βλάκας είναι κάποιος απάιδευτος που δεν εννοεί ότι είναι απαίδευτος. Ενώ εκείνος που εννοεί την απαιδευσία του είναι έξυπνος και συντομα την ξεπερνά, επειδή έχει κατανοήσει την ύπαρξή της. Δεν βιάστηκα να αποδώσω το χαρακτηρισμό σε πρόσωπα αλλά άφησα να αυτοπροσδιοριστεί ο καθένας από τις ενέργειές του. Συνήθως οι απαίδευτοι άνθρωποι ταυτίζουν αυτά τα δύο: το χαρακτηρισμό του προσώπου με το χαρακτηρισμό της πράξης, επειδή σκέφτονται χονδροειδώς.

Αμαλία, Αμεινία:
Μπορεί τη συγνώμη που απαιτήσατε να μην την πήρατε, αλλά παραπονεμένοι δεν μπορεί να είστε. Πήρατε τουλάχιστον μια εμβριθή ανάλυση περί της βλακείας σας.


quote:
Και όποιος διαβάζει πολλά κάνει αυτόματα στατιστική όταν λέει "αυτός με κατάλαβε σωστά" , "αυτός με παρερμήνευσε" ή "αυτός λέει άλλα αντί άλλων".

Η περίπτωση, αυτά που γράφει κάποιος να μην βγάζουν νόημα, δεν περιλαμβάνεται στις δυνατές εκδοχές...

quote:
Και όταν προσποιήθηκα τηνν ηλιθιότητα που μου απέδιδαν με πρόσβαλλαν φανερά επειδή δε μπορούσαν να συγκρατηθούν, όπως έκανα εγώ που δεν τους έβρισα όπως ανέμεναν για να έχουν πρόφαση, ποια θα ήταν η επίπτωση; Και όλα αυτά γιατί; Λόγω του φόβου των αγίων που διακατέχει όσους τους πολεμούν από άγνοια.

Προσωπικά φοβάμαι και: το σκοτάδι, τα σταυροδρόμια τις νύχτες, τις σπηλιές, την περίπτωση να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου, το μάτιασμα και τα μάγια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 21:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμαλία, Αμεινία:
Μπορεί τη συγνώμη που απαιτήσατε να μην την πήρατε, αλλά παραπονεμένοι δεν μπορεί να είστε. Πήρατε τουλάχιστον μια εμβριθή ανάλυση περί της βλακείας σας.


Γιατί προσωποποιείς σε άλλους αυτά που διαβάζεις;


quote:
Και όποιος διαβάζει πολλά κάνει αυτόματα στατιστική όταν λέει "αυτός με κατάλαβε σωστά" , "αυτός με παρερμήνευσε" ή "αυτός λέει άλλα αντί άλλων".

Η περίπτωση, αυτά που γράφει κάποιος να μην βγάζουν νόημα, δεν περιλαμβάνεται στις δυνατές εκδοχές...



Φυσικά και περιλαβάνεται πχ. όπως αυτά στα οποία απαντώ τώρα, και πολύ καλά κάνεις και το επισημαίνεις.

quote:

Προσωπικά φοβάμαι και: το σκοτάδι, τα σταυροδρόμια τις νύχτες, τις σπηλιές, την περίπτωση να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου, το μάτιασμα και τα μάγια.


Γιαυτό για το σκοτάδι να κάνεις το μαγικό ξόρκι που λέγεται "ά-ν-α-μ-μ-α λ-ά-μ-π-α-ς" , για τα σταυροδρόμια να προσέχεις να μην περνάς, για το μάτιασμα να κρεμάσεις σκόρδα και χάντρες και να μη βγαίνεις έξω τα βράδυα και να μην πηγαίνεις σε σπηλιές. Για τον ουρανό δεν ξέρω τι θα μπορούσε να τον συγκρατήσει ειδικά μετά από αυτά που έγιναν στη Ρωσία αλλά για τα μάγια να βγεις γυμνός σε σταυροδρόμι μεσημέρι και να χορέψεις τρεις φορές το χορό της βροχής. Αλάνθαστη τεχνική! Λύνονται όλα με μιας.
Επίσης δε φοβήθηκες μήπως είσαι ο Κθούλου και δεν το κατάλαβες ...
Υπάρχει και κάτι άλλο που δε σκέφτηκες να φοβηθείς: το να παραμένεις ο εαυτός σου. Αυτό για να το αποφύγεις πρέπει να αλλάξεις κεφάλι και σώμα.Αστειεύομαι. Γιατί είναι γνωστό και φανερό ότι μιλάς αθώα χωρίς καμμιά ειρωνία. Και ο άνθρωπος αλλάζει από το νου όχι από το κεφάλι ή το σώμα. Γι' αυτό ας απομακρυνθούν και από δω τα άσχετα κείμενα. ΟΚ κύριοι διαχειριστές;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 11:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε για τον Ευμενής έχω αναφέρει πολλάκις, τι να λέμε τώρα. Είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Να σε πληροφορήσω πως ο Ευμένης ούτε παπάδες προσκυνάει, ούτε τα "ευ"αγγέλιά τους.

Μόνο θαυμάζει το κάλλος.

...και η υπογραφή μου:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 11:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σε πληροφορήσω πως ο Ευμένης ούτε παπάδες προσκυνάει, ούτε τα "ευ"αγγέλιά τους.

Μόνο θαυμάζει το κάλλος.


Και εγώ τι νομίζεις οτι κάνω; Θαυμάζω τον κάλο σου
quote:
Να σε πληροφορήσω πως ο Ευμένης ούτε παπάδες προσκυνάει, ούτε τα "ευ"αγγέλιά τους.
Το οτι θαυμάζεις τον πολιτισμό των playboy από την Αμερική, είναι αρκετό Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Να σε πληροφορήσω πως ο Ευμένης ούτε παπάδες προσκυνάει, ούτε τα "ευ"αγγέλιά τους.

Μόνο θαυμάζει το κάλλος.


Και εγώ τι νομίζεις οτι κάνω; Θαυμάζω τον κάλο σου
quote:
Να σε πληροφορήσω πως ο Ευμένης ούτε παπάδες προσκυνάει, ούτε τα "ευ"αγγέλιά τους.
Το οτι θαυμάζεις τον πολιτισμό των playboy από την Αμερική, είναι αρκετό


Καλλίτερα τον πολιτισμό του playboy (που δεν είναι από εκεί η φωτογραφία) παρά την παράνοια και την αγαμία των Γαλιλαίων.

προτιμώ αυτό:

από αυτό:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλλίτερα τον πολιτισμό του playboy (που δεν είναι από εκεί η φωτογραφία) παρά την παράνοια και την αγαμία των Γαλιλαίων.
Στην παράνοια εσύ (και οι όμοιοί σου - όχι οι πολυθεϊστές) έχετε το copyright.
Αλλά ως προς την αγαμία... συνέχισε να θαυμάζεις τις φωτογαφίες.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλλίτερα τον πολιτισμό του playboy (που δεν είναι από εκεί η φωτογραφία) παρά την παράνοια και την αγαμία των Γαλιλαίων.
Στην παράνοια εσύ (και οι όμοιοί σου - όχι οι πολυθεϊστές) έχετε το copyright.
Αλλά ως προς την αγαμία... συνέχισε να θαυμάζεις τις φωτογαφίες..

"οι όμοιοί σου - όχι οι πολυθεϊστές"

Δηλαδή ποιοί είναι οι όμοιοί μου;

«Θεϊκές» οδηγίες, για το πως μπορεί να γίνει κάποιος, ευσεβής…κλέφτης!

«Όταν μπαίνεις μέσα στα σπαρτά τού πλησίον σου, μπορείς να αποσπάς στάχυα με το χέρι σου δρεπάνι, όμως, δεν μπορείς να βάλεις στα σπαρτά τού πλησίον σου»
(Δευτερονόμιον, 23: 25).

Ο "Άγιος" Νικόλαος Συντρίβει τα “Είδωλα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλλίτερα τον πολιτισμό του playboy (που δεν είναι από εκεί η φωτογραφία) παρά την παράνοια και την αγαμία των Γαλιλαίων.
Στην παράνοια εσύ (και οι όμοιοί σου - όχι οι πολυθεϊστές) έχετε το copyright.
Αλλά ως προς την αγαμία... συνέχισε να θαυμάζεις τις φωτογαφίες..

Πάρε μία αφίσσα για το δωμάτιό σου.

Bissarionas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"οι όμοιοί σου - όχι οι πολυθεϊστές"

Δηλαδή ποιοί είναι οι όμοιοί μου;


Οι παρανοϊκοί Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"οι όμοιοί σου - όχι οι πολυθεϊστές"

Δηλαδή ποιοί είναι οι όμοιοί μου;


Οι παρανοϊκοί

Μίλησαν οι Γαλιλαίοι και κατηγόρησαν τους ΕΛΛΗΝΕΣ!

Στην Αγία Γραφή τίποτε δεν θα πρέπει να θεωρείται αδύνατον κι απίστευτο. Ακόμα και να αναφέρει κάποιος στο βιβλίο του, τον ίδιο του τον…θάνατο. Εν προκειμένω, ο -ιστορικά ανύπαρκτος- Μωυσής, ο οποίος φέρεται ως ο συγγραφέας τής «Πεντάτευχου» (Τορά), «εξιστορεί» τον..θάνατό του, την…κηδεία του και τον τόπο…ταφής του. Απολύτως «λογικό» για ένα «θεόπνευστο» βιβλίο, όπως η Βίβλος…


«Και ο Μωυσής πέθανε εκεί, ο υπηρέτης τού Κυρίου, στη γη τού Μωάβ, σύμφωνα με τον λόγο τού Κυρίου. Και τον έθαψε στην κοιλάδα, στη γη του Μωάβ, κατάντικρυ του οίκου Φεγώρ και κανένας δεν γνωρίζει τον τάφο του μέχρι σήμερα. Και ο Μωυσής ήταν 120 χρόνων, όταν πέθανε τα μάτια του δεν αμαυρώθηκαν ούτε ελαττώθηκε η δύναμή του. Και οι γιοι Ισραήλ έκλαψαν τον Μωυσή στις πεδιάδες τού Μωάβ για 30 ημέρες…» (Δευτερονόμιον, 34: 5-8).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μίλησαν οι Γαλιλαίοι και κατηγόρησαν τους ΕΛΛΗΝΕΣ!
Και σε αυτό έχεις το copyright; Ε ρε τι είσαι εσύ.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μίλησαν οι Γαλιλαίοι και κατηγόρησαν τους ΕΛΛΗΝΕΣ!
Και σε αυτό έχεις το copyright; Ε ρε τι είσαι εσύ..


Σε αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία.

Οι Θεοί μας είναι Έλληνες και μιλούν Ελληνικά.

Οι δικοί σου Εβραϊκά.

Ηλί ηλί λαμά σαβαχθανί.

Να προσεχεις με αυτά που λές. Τον ρήμαξες τον άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία.

Οι Θεοί μας είναι Έλληνες και μιλούν Ελληνικά.


Μπράβο μπούλη μου
Ευμενής, Έλλην γνήσιος, πιστοποιημένος εκ του Ιδεοθέατρος, Ραδάμανθυς&Ρασσιάς Α.Ε.
Αν δεν δείτε την σφραγίδα γνησιότητος, μη πιστέψετε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σε αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία.

Οι Θεοί μας είναι Έλληνες και μιλούν Ελληνικά.


Μπράβο μπούλη μου
Ευμενής, Έλλην γνήσιος, πιστοποιημένος εκ του Ιδεοθέατρος, Ραδάμανθυς & Ρασσιάς Α.Ε.
Αν δεν δείτε την σφραγίδα γνησιότητος, μη πιστέψετε!


Για να επανέλθουμε στην ιερά περιτομή που προσκυνάτε οι Γαλιλαίοι;

Έλλην γνήσιος.

Όσο και αν πληγώνει τους προσήλυτους στον Ιουδαϊσμό


Η γη είναι επίπεδη και τετράγωνη… Εκτός κι αν έχει δει κάποιος, σφαίρα με…άκρες και…γωνίες…

- «Και ο Κύριος θα σε διασπείρει σε όλα τα έθνη, από τη μια άκρη τής γης μέχρι την άλλη άκρη τής γης…ι»

(Δευτερονόμιον, 28: 64).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
Για να επανέλθουμε στην ιερά περιτομή που προσκυνάτε οι Γαλιλαίοι;
Και με ρωτάς; Αν νιώθεις άβολα να μιλάμε για το ιδεοθέατρον, καμία αντίρρηση..θα κάνουμε λίγο..γαρ..γαρ..γαρ..και θα επανέλθουμε στο θέμα για το οποίο σ'αρέσει να μιλάς..σου χαλάω ποτέ χατίρι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην Αγία Γραφή τίποτε δεν θα πρέπει να θεωρείται αδύνατον κι απίστευτο. Ακόμα και να αναφέρει κάποιος στο βιβλίο του, τον ίδιο του τον…θάνατο. Εν προκειμένω, ο -ιστορικά ανύπαρκτος- Μωυσής, ο οποίος φέρεται ως ο συγγραφέας τής «Πεντάτευχου» (Τορά), «εξιστορεί» τον..θάνατό του, την…κηδεία του και τον τόπο…ταφής του. Απολύτως «λογικό» για ένα «θεόπνευστο» βιβλίο, όπως η Βίβλος…


«Και ο Μωυσής πέθανε εκεί, ο υπηρέτης τού Κυρίου, στη γη τού Μωάβ, σύμφωνα με τον λόγο τού Κυρίου. Και τον έθαψε στην κοιλάδα, στη γη του Μωάβ, κατάντικρυ του οίκου Φεγώρ και κανένας δεν γνωρίζει τον τάφο του μέχρι σήμερα. Και ο Μωυσής ήταν 120 χρόνων, όταν πέθανε τα μάτια του δεν αμαυρώθηκαν ούτε ελαττώθηκε η δύναμή του. Και οι γιοι Ισραήλ έκλαψαν τον Μωυσή στις πεδιάδες τού Μωάβ για 30 ημέρες…» (Δευτερονόμιον, 34: 5-8).



Με αναγκάζεις να χάσω άσκοπα χρόνο και να σου απαντήσω. Αφενός για το παραπάνω απόσπασμα αν δεχτεί κανείς ότι ο Μωυσής έβεπε ότι θα ππεθάνει δεν ήταν δύσκολο να γιαυτόν να ξέρει ότι θα τον θάψουν εκεί και ότι θα τον κλάψουν για 30 μέρες. Αλλά σύμφωνα με την παράδοση οι τελευταίες γραμμές γραφτηκαν από τον Ιησού του Ναυή. Οπότε δεν έχουν θέση οι ειρωνίες σου.

Επειδή πρέπει να είσαι μικρος σε ηλικία ή δε γεννήθηκες στην Ελλάδα σε ορθόδοξη οικογένεια γιαυτό θεωρείς ότι οι χριστιανοί είναι όλοι άγαμοι ή έχουν σκοπό την αγαμία.
Αν έβαζες τις φωτογραφίες των κοριστοών σε άλλο θέμα σχετικό με μοντέλα ή ομορφιά θα σου έλεγα μπράβο γιατί είναι όλες όμορφες. Όμως πρέπει να έχεις στερηθεί πολύ την ομορφιά και τον σεβασμό από άλλα πρόσωπα, δηλαδή πρέπει να έχεις πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση, για να έρχεσαι να τις βάζεις εδώ προκειμένου να "αντιπαλέψουν" τις εικόνες των αγίων οι οποίες σε τρομοκρατούν ίσως λόγω και ένοχης συνείδησης.
Ο χριστιανισμός δεν είναι εχθρικός στην ομορφιά, αλλά στην κατάχρησή της.Εσύ αυτή τη στιγμή κάνεις κατάχρηση γιατί προφανώς δεν έχεις άλλη αντίληψη της ιερότητας εκτός από το σωματικό κάλλος.
Του αγίους τους τιμούμε ως νικητές του θανάτου, εφόσον ενεργούν και μετά θάνατον και ως οδηγούς προς την υπέρτατη ομορφιά που δεν περιορίζεται στη σωματική η οποία όμως είναι και αυτή φανερή στις εικόνες των αγίων όπως σε αυτή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Eumenis
Για να επανέλθουμε στην ιερά περιτομή που προσκυνάτε οι Γαλιλαίοι;
Και με ρωτάς; Αν νιώθεις άβολα να μιλάμε για το ιδεοθέατρον, καμία αντίρρηση..θα κάνουμε λίγο..γαρ..γαρ..γαρ..και θα επανέλθουμε στο θέμα για το οποίο σ'αρέσει να μιλάς..σου χαλάω ποτέ χατίρι;


ΑΦΟΎ ΔΕΝ ΜΟΥ χαλάς ποτέ χατίρι, εσύ που ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι Έλληνας, πάρε μία χριστιανική εορτή (1.1 κάθε έτους):

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΦΟΎ ΔΕΝ ΜΟΥ χαλάς ποτέ χατίρι, εσύ που ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι Έλληνας, πάρε μία χριστιανική εορτή (1.1 κάθε έτους):



Δεν τιμούμε την έννοια της περιτομής ΓΕΝΙΚΑ αλλά μόνο του Χριστού τον οποίο τιμούμε και πιστευουμε ως Θεό. Γιαυτό το λόγο. ΑΛλιώς θα κάναμε και εμείς περιτομή αν τιμούσαμε την περιτομή. Διακρίνεις τη διαφορά μεταξύ ΓΕΝΙΚΩΝ εννοιών και ειδικών; Μήπως εσύ έχεις κάνει περιτομή και το μετάνιωσες;
Γιατί ασχολείσαι τόσο με το παρόν θέμα αφού δεν έχεις να προσφέρεις τίποτε σχετικό νεαρέ;
Δεν έφερες τίποτε ως παράδειγμα καλό ή κακό για τον άγιο Λουκά τον οποίο ως άνθρωπο και μόνο της επιστήμης πους αγωνίστηκε κάτω από αντίξοες συνθήκες θα έπρεπε να τιμάς. Δεν το κάνεις όμως αλλά τον πολεμάς. Γιατί;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν τιμούμε την έννοια της περιτομής ΓΕΝΙΚΑ αλλά μόνο του Χριστού τον οποίο τιμούμε και πιστευουμε ως Θεό. Γιαυτό το λόγο. ΑΛλιώς θα κάναμε και εμείς περιτομή αν τιμούσαμε την περιτομή. Διακρίνεις τη διαφορά μεταξύ ΓΕΝΙΚΩΝ εννοιών και ειδικών; Μήπως εσύ έχεις κάνει περιτομή και το μετάνιωσες;
Γιατί ασχολείσαι τόσο με το παρόν θέμα αφού δεν έχεις να προσφέρεις τίποτε σχετικό νεαρέ;
Δεν έφερες τίποτε ως παράδειγμα καλό ή κακό για τον άγιο Λουκά τον οποίο ως άνθρωπο και μόνο της επιστήμης πους αγωνίστηκε κάτω από αντίξοες συνθήκες θα έπρεπε να τιμάς. Δεν το κάνεις όμως αλλά τον πολεμάς. Γιατί;


Είπαμε:

Μία θρησκεία για λίγους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΦΟΎ ΔΕΝ ΜΟΥ χαλάς ποτέ χατίρι, εσύ που ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι Έλληνας, πάρε μία χριστιανική εορτή
Είπαμε, αν δεν έχω πιστοποίηση απ'τον Ραδάμανθυ δεν ειμαι Έλληνας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν τιμούμε την έννοια της περιτομής ΓΕΝΙΚΑ αλλά μόνο του Χριστού τον οποίο τιμούμε και πιστευουμε ως Θεό. Γιαυτό το λόγο. ΑΛλιώς θα κάναμε και εμείς περιτομή αν τιμούσαμε την περιτομή. Διακρίνεις τη διαφορά μεταξύ ΓΕΝΙΚΩΝ εννοιών και ειδικών; Μήπως εσύ έχεις κάνει περιτομή και το μετάνιωσες;
Στον εγκέφαλο, μπορεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είπαμε:

Μία θρησκεία για λίγους!



Για όλους είναι. Εσύ δεν έρχεσαι να το διαπιστώσεις. Δεν αποκλείστηκε κανένας ποτέ. Ακόμη και οι πρώην ασεβείς και διώκτες του όπως ο απ. Παύλος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν τιμούμε την έννοια της περιτομής ΓΕΝΙΚΑ αλλά μόνο του Χριστού τον οποίο τιμούμε και πιστευουμε ως Θεό. Γιαυτό το λόγο. ΑΛλιώς θα κάναμε και εμείς περιτομή αν τιμούσαμε την περιτομή. Διακρίνεις τη διαφορά μεταξύ ΓΕΝΙΚΩΝ εννοιών και ειδικών; Μήπως εσύ έχεις κάνει περιτομή και το μετάνιωσες;
Στον εγκέφαλο, μπορεί.


Το φεγγάρι, σύμφωνα με την «ιερή» Βίβλο, είναι αυτόφωτο. Μάλιστα… Ό,τι πείτε…

- «Διότι τα άστρα τών ουρανών και οι αστερισμοί Κεσίλ που βρίσκονται σε αυτούς δεν θα εκπέμψουν το φως τους· ο ήλιος θα σκοτεινιάσει μόλις βγει και η σελήνη δεν θα κάνει το φως της να λάμψει» (Ησαΐας, 13: 10).

- «Και το φως τού φεγγαριού θα είναι σαν το φως τού ήλιου…» (Ησαΐας, 30: 26).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ
Αυτή είναι για παιδιά κάτω των 15; ή επιτρέπεται και άνω των 18;
Παρεμπιπτόντως είναι καλή η εικόνα κάτω αριστέρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ
Αυτή είναι για παιδιά κάτω των 15; ή επιτρέπεται και άνω των 18;
Παρεμπιπτόντως είναι καλή η εικόνα κάτω αριστέρα.


Προσκύνα τον.

Τώρα που μεγάλωσες.

Χριστιανισμός μια θρησκεία για λίγους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το φεγγάρι, σύμφωνα με την «ιερή» Βίβλο, είναι αυτόφωτο. Μάλιστα… Ό,τι πείτε…

- «Διότι τα άστρα τών ουρανών και οι αστερισμοί Κεσίλ που βρίσκονται σε αυτούς δεν θα εκπέμψουν το φως τους· ο ήλιος θα σκοτεινιάσει μόλις βγει και η σελήνη δεν θα κάνει το φως της να λάμψει» (Ησαΐας, 13: 10).

- «Και το φως τού φεγγαριού θα είναι σαν το φως τού ήλιου…» (Ησαΐας, 30: 26).



Έχει συνέχεια το απόσπασμα την οποία δεν γράφεις επειδή φαίνεται ότι εννοεί την ΕΝΤΑΣΗ του φωτός.
30:26 Και το φως τού φεγγαριού θα είναι σαν το φως τού ήλιου, και το φως τού ήλιου θα είναι επταπλάσιο, σαν το φως επτά ημερών, κατά την ημέρα κατά την οποία ο Κύριος επιδένει το σύντριμμα του λαού του, και θεραπεύει την πληγή τού τραυματισμού τους.

Στο παραπάνω απόσπασμα δε λέει πουθενά ότι είναι αυτόφωτο το φεγγάρι αλλά μιλά για το φως του,ότι θα είναι δυνατότερο. Εμείς σημερα όταν λέμε "το φως του φεγγαριού είναι δυνατό" εννοούμε ότι είναι αυτόφωτο; Πόσο πανικό πρέπει να έχει κάποιος για να τα γραφει αυτά!
Έχεις τη ... συμπαθειά μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Το φεγγάρι, σύμφωνα με την «ιερή» Βίβλο, είναι αυτόφωτο. Μάλιστα… Ό,τι πείτε…

- «Διότι τα άστρα τών ουρανών και οι αστερισμοί Κεσίλ που βρίσκονται σε αυτούς δεν θα εκπέμψουν το φως τους· ο ήλιος θα σκοτεινιάσει μόλις βγει και η σελήνη δεν θα κάνει το φως της να λάμψει» (Ησαΐας, 13: 10).

- «Και το φως τού φεγγαριού θα είναι σαν το φως τού ήλιου…» (Ησαΐας, 30: 26).



Έχει συνέχεια το απόσπασμα την οποία δεν γράφεις επειδή φαίνεται ότι εννοεί την ΕΝΤΑΣΗ του φωτός.
30:26 Και το φως τού φεγγαριού θα είναι σαν το φως τού ήλιου, και το φως τού ήλιου θα είναι επταπλάσιο, σαν το φως επτά ημερών, κατά την ημέρα κατά την οποία ο Κύριος επιδένει το σύντριμμα του λαού του, και θεραπεύει την πληγή τού τραυματισμού τους.

Στο παραπάνω απόσπασμα δε λέει πουθενά ότι είναι αυτόφωτο το φεγγάρι αλλά μιλά για το φως του,ότι θα είναι δυνατότερο. Εμείς σημερα όταν λέμε "το φως του φεγγαριού είναι δυνατό" εννοούμε ότι είναι αυτόφωτο; Πόσο πανικό πρέπει να έχει κάποιος για να τα γραφει αυτά!
Έχεις τη ... συμπαθειά μου.


"Έχεις τη ... συμπαθειά μου".

Ποιός σου είπε πως έχω ανάγκη την συμπάθεια ενός Γαλιλαίου;

Βιβλικός ονειροκρίτης… Αν δεις στον ύπνο σου κριθαρόψωμο…

«Και όταν ήρθε ο Γεδεών, ξάφνου, ένας άνθρωπος διηγείτο στον διπλανό του ένα όνειρο και του έλεγε: “Δες, ονειρεύτηκα ένα όνειρο, και να, ένα ψωμάκι κρίθινο είδα να κυλιέται στο στρατόπεδο του Μαδιάμ, ήρθε στις σκηνές, και τις χτύπησε, και έπεσαν• και τις ανέτρεψε, και έπεσαν οι σκηνές”. Και ο διπλανός του απάντησε, και είπε: “Αυτό δεν είναι παρά η ρομφαία τού Γεδεών, του γιου του Ιωάς, άνδρα Ισραηλίτη• ο Θεός παρέδωσε στο χέρι του τον Μαδιάμ, και ολόκληρο το στρατόπεδο”. Και καθώς ο Γεδεών άκουσε τη διήγηση τού ονείρου, και την εξήγησή του, προσκύνησε, και γύρισε στο στρατόπεδο του Ισραήλ, και είπε: “Σηκωθείτε• επειδή, ο Κύριος παρέδωσε στο χέρι σας το στρατόπεδο τού Μαδιάμ”»

(Κριτές, 7: 13-15).

Ο "Άγιος" Νικόλαος Συντρίβει τα “Είδωλα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε ανεγκέφαλα όντα γμτ το διάολό σας, δεν πάτε αλλού να ποστάρετε τις μαλακίες σας?

Πάρτε τους θεούς σας και υπάγετε εις τον...αγύριστο!

Eumenis and regulus μια λοβοτομή θα σας σώσει.
Κι εμας εννοείται!

Θα πάρω κίτρινη κάρτα, αλλά χαλάλι αν είναι να απαλαγούμε απο σας!!

Ο Υ Σ Τ !!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιός σου είπε πως έχω ανάγκη την συμπάθεια ενός Γαλιλαίου;


Εσύ το είπες! Με τις πράξεις το δείχνεις κάθε μέρα ότι την έχεις ανάγκη. Ενεργείς υπό απίστευτη πίεση και πανικό, τέτοιο που δε σε αφήνει ούτε να διαβάσεις ούτε να προσέξεις τα κέιμενα που αναεβάζεις. θέλεις μόνο να δημιουργείς εντυπώσεις μέσω των εικόνων. Λόγω αυτού του πανικού δε διστάζεις να αλλοιώσεις κείμενα να μην απαντάς σε ερωτήσεις, δε διστάζεις να μην σέβεσαι καμμιά αρχή ευπρεπούς διαλόγου και σεβασμού των απόψεων των άλλων, προσπαθώντας να τους παρασύρεις σε αδιέξοδες αντιπαλότητες και λεκτικούς διαξιφισμούς, κάτι που είναι στον αντίποδα της ελληνικότητας την οποία αναφέρεις ως κεκτημένη, αλλά την αντιστρατεύεσαι στην πράξη.

Γιαυτό έχεις τη συμπαθειά μου και τη συμπόνοια μου για όσο θα είσαι σε αυτή την κατάσταση.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy