ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΧ ΒΡΕ ESOTERICA ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 15:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά θα συμφωνήσω με την galadriel. Αν και τα τελευταία posts δεν σχετίζονται με το αρχικό θέμα του topic.

Αγαπητή Zadok δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου. Πολλά έχουν δει τα μάτια σου.... ούτως ή άλλως 2600 μηνύματα διαφορά έχουμε!! Έχεις γράψει....
Τεχνικά μιλώντας πάντως το σενάριο που αναφέρεις:

quote:

Συνήθως, αυτό το πρόβλημα προκύπτει αν τύχει και μπλοκάρει (πράγμα σπάνιο ) το esoterica και δείχνει ότι δεν έχει πάρει το μήνυμα και μάλλον μετά από επαν-αποστολή του.


είναι από σπάνιο έως σπανιότατο! Αν θέλεις τεχνικές λεπτομέρειες επί του θέματος ευχαρίστως να σου δώσω. Συνοπτικά, τη χρονική στιγμή που κλικάρεις στο "Αποστολή Νέας Απάντησης" προσπαθείς να συνδεθείς (μέσω του browser σου) με την εφαρμογή που βρίσκεται στον/στους server/s του esoterica. Τώρα εάν υπάρχει πρόβλημα στο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο (κατά τη διαδρομή, στον ISP σου, κ.λπ. – με απλά λόγια αν είναι «φορτωμένες» οι γραμμές), ή πρόβλημα επικοινωνίας με το ίδιο το esoterica (π.χ., πρόβλημα διαχείρισης πολλών ταυτόχρονα συνδεδεμένων χρηστών) η σύνδεση δεν θα επιτευχθεί και επειδή οι περισσότεροι browsers έχουν ένα καθορισμένο χρονικό διάστημα που προσπαθούν να πάρουν απάντηση από τα web sites, θα εμφανιστεί (στον browser) ένα μήνυμα σαν και αυτό «10060 - Connection timeout» και «The page cannot be displayed» (για τον ΙΕ). Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και που πάτησες το «Αποστολή Νέας Απάντησης» αν δεν παρατηρήσεις καμία διαφορά στην οθόνη του browser πριν την εμφάνιση του «The page cannot be displayed» σημαίνει ότι το μήνυμά σου δεν έχει σταλεί και πρέπει να το ξαναστείλεις. Σε αντίθετη περίπτωση (δηλαδή αν επιτευχθεί σύνδεση με το esoterica) θα εμφανιστεί στην οθόνη σου από το forum το μήνυμα «Το μήνυμα στάλθηκε» (ή κάτι τέτοιο) και θα περιμένεις να επανεμφανιστεί η web-σελίδα με το topic το οποίο θα περιλαμβάνει και την απάντησή σου. Ορισμένες φορές (αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ) είναι αδύνατη η επικοινωνία με τη σελίδα αυτή (του topic) οπότε εμφανίζεται το μήνυμα «The page cannot be displayed». Να ξέρεις ότι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει σταλθεί το μήνυμα, απλά δεν μπόρεσε να επιτευχθεί η σύνδεση με τη σελίδα που το περιέχει. Νομίζω ότι τώρα γίνεται κατανοητό γιατί το σενάριο που αναφέρεις είναι σχεδόν αδύνατο (αν φυσικά κάνεις τις σωστές ενέργειες). Δηλαδή ξαναστέλνεις το αρχικό μήνυμα ενώ το ίδιο forum σε έχει ειδοποιήσει ότι το έχει λάβει. Φυσικά καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που στέλνεις ένα μήνυμα δεν κάθεσαι να περιμένεις πότε και αν θα φθάσει!! Αλλάζεις παράθυρο και προχωράς.
Πάντως αν έχεις χρόνο στείλε μου το link στο οποίο βρίσκεται το πρόβλημα αυτό.

Με συγχωρείς αν σε κούρασα.
Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 16:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΑΓΑΠΗΤΕ LOCO ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΘΗΜΥΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ!?!!
ΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ!!!!
ΚΑΙ ΑΝ ΔΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΦΥΣΙΚΗ ΤΩΡΑ ΔΝ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΙΧΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!!!!
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ...!!!


ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΑ ΔΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΜΕ...!!!
ΣΕ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 16:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ξέρεις ότι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει σταλθεί το μήνυμα, απλά δεν μπόρεσε να επιτευχθεί η σύνδεση με τη σελίδα που το περιέχει.

Καλέ μου φίλε, τώρα το γνωρίζω και ιδιαίτερα μετά τις εξηγήσεις σου, αλλά δεν το γνωρίζουν όλοι και σαφώς όχι πάντα.

Πάντως, την πρώτη φορά που την "πάτησα", έτυχε και μου κόπηκε η σύνδεση την ώρα που έστελνα το μήνυμα, με αποτέλεσμα να μην ξέρω αν πέρασε ή όχι. Μόλις επανασυνδέθηκα πάτησα "αποστολή" και τελικά το μήνυμα βγήκε διπλό, γιατί είχε περάσει και το πρώτο.

quote:
Πάντως αν έχεις χρόνο στείλε μου το link στο οποίο βρίσκεται το πρόβλημα αυτό.

Εννοείς να σου στείλω κάποιο σημείο με διπλό μήνυμα;


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 16:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστήμη εκ του ρήματος επίσταμαι.

πλήρης και ακριβής γνώση ορισμένων πραγμάτων/
σύνολο συστηματικών γνώσεων, οι οποίες αναφέρονται σε ορισμένο κύκλο φαινομένων.

Ερώτηση: αν δεν υπήρχε η γραμματική, θα γράφαμε;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 16:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!

Πού το βρήκες αυτό;

Θα σε συμβούλευα να ανοίξεις κάποιο λεξικό/βιβλίο έκθεσης/γλώσσας γυμνασίου/λυκείου και να διαβάσεις τον ορισμό της λέξης "επιστήμης".

quote:
ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΚΤΛ

Η φιλολογία ήταν επιστήμη κάποιες χιλιετίες πριν η λέξη "φυσική" γίνει ουσιαστικό.

Αν, τέλος, η λέξη "νομικός" είναι προσβλητική, τότε σας επιτρέπω να με προσβάλετε ασύστολα...

ΥΓ Και για να δείτε πόσο καλός άνθρωπος είμαι, δεν θα αναφερθώ καθόλου σε αισώπους και αλεπούδες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 18:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CYBERMASTER, παρακάτω σου παραθέτω λιγοστά ιστορικά στοιχεία, που έχουν σχέση με την εξέλιξη της επιστήμης - τουλάχιστον όσον αφορά τον αρχαίο Ελληνισμό:

Τον 6ο π.Χ αιώνα, ο Πυθαγόρας ίδρυσε στον Κρότωνα της Κάτω Ιταλίας την σχολή του: το Ομακείο. Αυτή ήταν η πρώτη φιλοσοφική σχολή του κλασσικού κόσμου και τα μαθηματικά θεωρούνταν ως βάση της φιλοσοφίας, αφού μέσω αυτών μπορεί κάποιος να προσεγγίσει θρησκευτικά, τεχνικά αλλά και επιστημονικά ζητήματα. Εμπνευσμένος από τον Πυθαγόρα χρόνια αργότερα ο Πλάτωνας θα γράψει στην πύλη της Ακαδημίας του: "Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω."

Μεγάλη συμβολή στον ορισμό της επιστήμης έχει δώσει μεταγενέστερα ο Αριστοτέλης, ο οποίος χώρισε τις επιστήμες σε 3 είδη:
- Ποιητικές (από τη λέξη ποιώ)
- Πρακτικές (από τη λέξη πράττω)
- Θεωρητικές (πράξη μέσα από τη σκέψη - τη θεωρία)

Οι θεωρητικές επιστήμες είναι τα μαθηματικά, η φυσική και η μεταφυσική. (Μπορείς να ψάξεις στοιχεία στο διαδίκτυο αναζητώντας τα βιβλία: "Τα Φυσικά", "Περί Ουρανού", "Μετά τα φυσικά", κ.λπ)
Οι πρακτικές επιστήμες είναι - πάντα κατά τον Αριστοτέλη - η ηθική, η πολιτική και η οικονομία. (πηγές: "Ηθικά Νικομάχεια", "Τα πολιτικά", κ.λπ)
Τέλος, για τις ποιητικές επιστήμες, μπορείς να βρεις στοιχεία στα: "Περί Πολιτικής" και "Περί Ρητορικής".

quote:
ΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ!!!!

Ρίξε λοιπόν και μια ματιά σε κάποιες αρχαίες πηγές, μπορείς επίσης να αναζητήσεις στοιχεία στο internet που αφορούν τον ορισμό της επιστήμης.

Χρήσιμη τέλος είναι και μία έρευνα στο βιβλίο της Β'Εναιαίου Λυκείου Θεωρητική Κατεύθυνσης "ΑΡΧΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ".
(Το τελευταίο αυτό, πιστεύω πως δεν θα είναι καθόλου δύσκολο να το βρεις και το συγκεκριμένο βιβλίο, σου το συστήνω ως ανάγνωσμα )

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 18:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τώρα αν τολμήσω να προτείνω τη διόρθωση μιας λέξης θα απενεργοποιηθώ?

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 18:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου Zadok μού έγραψες,
quote:

Εννοείς να σου στείλω κάποιο σημείο με διπλό μήνυμα;


Ακριβώς, αλλά πραγματικά δεν θέλω να χάσεις το χρόνο σου γι'αυτό. Σίγουρα έχεις να ασχοληθείς με πιο ενδιαφέροντα θέματα.

Φίλε CyberMaster έγραψες...

quote:

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ...!!!


Χωρίς σχόλια...

Morpheus: You have the look of a man who accepts what he sees because he is expecting to wake up. Ironically, this is not far from the truth. Do you believe in fate, Neo?

--Je^3--

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 21:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NAI NAI ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΗΡΕΜΙΑ!!!!
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

"ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗΜΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ Λ.Χ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ , ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ , ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ , ΤΗΝ ΕΠΑΓΩΓΗ"

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΠΤ?????
ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΓΙΑ ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ!!!!

ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ:


quote:
Ερώτηση: αν δεν υπήρχε η γραμματική, θα γράφαμε;



ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΜΟΛΥΒΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΔΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΧΗΜΕΙΑ???

quote:

Αν, τέλος, η λέξη "νομικός" είναι προσβλητική, τότε σας επιτρέπω να με προσβάλετε ασύστολα...

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ.....


quote:
CYBERMASTER, παρακάτω σου παραθέτω λιγοστά ιστορικά στοιχεία, που έχουν σχέση με την εξέλιξη της επιστήμης - τουλάχιστον όσον αφορά τον αρχαίο Ελληνισμό:

Τον 6ο π.Χ αιώνα, ο Πυθαγόρας ίδρυσε στον Κρότωνα της Κάτω Ιταλίας την σχολή του: το Ομακείο. Αυτή ήταν η πρώτη φιλοσοφική σχολή του κλασσικού κόσμου και τα μαθηματικά θεωρούνταν ως βάση της φιλοσοφίας, αφού μέσω αυτών μπορεί κάποιος να προσεγγίσει θρησκευτικά, τεχνικά αλλά και επιστημονικά ζητήματα. Εμπνευσμένος από τον Πυθαγόρα χρόνια αργότερα ο Πλάτωνας θα γράψει στην πύλη της Ακαδημίας του: "Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω."

Μεγάλη συμβολή στον ορισμό της επιστήμης έχει δώσει μεταγενέστερα ο Αριστοτέλης, ο οποίος χώρισε τις επιστήμες σε 3 είδη:
- Ποιητικές (από τη λέξη ποιώ)
- Πρακτικές (από τη λέξη πράττω)
- Θεωρητικές (πράξη μέσα από τη σκέψη - τη θεωρία)

Οι θεωρητικές επιστήμες είναι τα μαθηματικά, η φυσική και η μεταφυσική. (Μπορείς να ψάξεις στοιχεία στο διαδίκτυο αναζητώντας τα βιβλία: "Τα Φυσικά", "Περί Ουρανού", "Μετά τα φυσικά", κ.λπ)
Οι πρακτικές επιστήμες είναι - πάντα κατά τον Αριστοτέλη - η ηθική, η πολιτική και η οικονομία. (πηγές: "Ηθικά Νικομάχεια", "Τα πολιτικά", κ.λπ)
Τέλος, για τις ποιητικές επιστήμες, μπορείς να βρεις στοιχεία στα: "Περί Πολιτικής" και "Περί Ρητορικής".


ΤΩΡΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΜΑΛΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ THIOS ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΥΟ ΕΙΔΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΤΛ) ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ "ΓΥΡΟ" ΚΟΣΜΟ (ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΚΤΛ)!!!
ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ (ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥ ΘΟΥΚΙΔΗΔΗ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΖΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!
ΟΜΩΣ ΗΜΑΡΤΟΝ (ΡΗΜΑ ΑΜΑΡΤΑΝΩ ΤΟ ΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΑΝΩΜΑΛΟ) ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΥΤΕ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΤΛ. ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΙΝΙΟΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΕΙΡΑΜΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΠΑΓΩΓΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΑΤΑ ΔΝ ΕΙΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΝ ΤΑ ΥΠΟΤΙΜΩ!!!
ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΕΤΩ (ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΛΛΑ ΤΕΣΠΑ) ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ!!!!
ΤΕΣΠΑ Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΓΕΙΑ ΑΜΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΝ ΞΕΚΟΛΛΑΣ (ΑΥΤΟ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ :] ) ΙΔΙΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΦΥΣΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...!!!
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΦΙΟΣΟΦΙΑ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ????

ΥΓ: ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΑΝ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΜΕΝΕ ΣΕ ΧΑΜΗΛΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ...!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 21:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρήσιμη τέλος είναι και μία έρευνα στο βιβλίο της Β'Εναιαίου Λυκείου Θεωρητική Κατεύθυνσης "ΑΡΧΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ".
(Το τελευταίο αυτό, πιστεύω πως δεν θα είναι καθόλου δύσκολο να το βρεις και το συγκεκριμένο βιβλίο, σου το συστήνω ως ανάγνωσμα )



Ε ΓΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΜΑΛΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ!!!!!
ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ 4EVER!?!!?!?!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 23:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ CyberMaster έγραψες:
quote:

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΦΙΟΣΟΦΙΑ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ????


Εγώ θα απαντήσω μόνο σε ένα σκέλος της ερώτησης που θέτεις. Για τα οικονομικά. Aν θεωρείς ότι τα μαθηματικά είναι επιστήμη (που μάλλον πρέπει να ισχύει) τότε θα πρέπει να θεωρήσεις ότι και τα οικονομικά είναι επιστήμη αφού όλη η σύγχρονη οικονομική θεωρία βασίζεται στα μαθηματικά. Από που να αρχίσω... οικονομική ανάλυση, μηχανισμοί λειτουργίας αγορών, θεωρίες ζήτησης / προσφοράς, θεωρία παραγωγής / κόστους, οικονομικά παραγωγής, επιχειρησιακή έρευνα, οικονομικά μεγέθη, κριτήρια αποφάσεων, μικρο-μακρο οικονομική ανάλυση, ρίσκο, θεωρία παιγνίων (κοίτα σχετικό topic στην ενότητα Τεχνικά Θέματα), μαθηματικά χρηματοοικονομικής, αξιολόγηση επενδύσεων, κ.λπ., κ.λπ.
Έτσι απλά.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 23:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

"ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗΜΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ Λ.Χ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ , ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ , ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ , ΤΗΝ ΕΠΑΓΩΓΗ"

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΠΤ?????


Η φράση "πεδία του επιστητού" σου λέει "ΤΠΤ"; Το αρκτικόλεξο "Λ.Χ."; Ο υποθετικός λόγος και ο επαγωγικός συλλογισμός είναι αποκλειστικά προνόμια των θετικών επιστημών;

quote:
ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ.....

Ποιοι είναι αυτοί;

quote:
ΤΩΡΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΜΑΛΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ THIOS ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΥΟ ΕΙΔΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΤΛ) ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ "ΓΥΡΟ" ΚΟΣΜΟ (ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΚΤΛ)!!!
ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ (ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥ ΘΟΥΚΙΔΗΔΗ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ!!!!!

Πού ακριβώς εντοπίζεται η αντίρρησή σου στην σκέψη μου;

quote:
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΦΙΟΣΟΦΙΑ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ????

Σου απάντησε η Zadok. Δεν θεωρώ σκόπιμο να αναπτύξω περαιτέρω.

quote:
ΥΓ: ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΑΝ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΜΕΝΕ ΣΕ ΧΑΜΗΛΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ...!!!

Ποιος ανέβασε τους τόνους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 00:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ο γραπτός λόγος έχει τις απαιτήσεις του -στις οποίες δεν είμαι πάντα σε θέση να ανταπεξέλθω- θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν διάκειμαι εχθρικά απέναντί σου, Cybermaster... Απλώς μ' έχεις αγανακτήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 01:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Jejeje,

σε τούτο δω το θέμα: J.R.R. Tolkien, ήταν μία από τις φορές όπου μου προέκυψε το πρόβλημα.
Το διπλό μήνυμα πλέον έχει σβηστεί από κάποιον υπεύθυνο, αλλά νομίζω ότι μπορείς να βρεις άκρη.

Αγαπητέ CYBERMASTER,

με έχει καλύψει ο καλός μας Thios.

Νομίζω ότι εφόσον εκτιμάς την αξία της λογικής, θα αναγνωρίσεις το παράλογο του σκεπτικού:

quote:
ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΜΟΛΥΒΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΔΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΧΗΜΕΙΑ???

Όλα υπάρχουν και μάλιστα πριν αποκτήσει επιστημονική γνώση γι' αυτά ο άνθρωπος.

Ως εκ τούτου, ταυτόχρονα υπήρχε ανέκαθεν η χημεία, την οποία αναφέρεις, αλλά και η σκέψη, η οποία είναι η βιοχημεία του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Η διανόηση όμως, δηλαδή ο εφευρετικός νους δόμησε την επιστημονική σκέψη, για να μπορούμε όλοι να μιλούμε αυτή την στιγμή και να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε περί επιστήμης.

Η άποψη, την οποία εκφράζεις, συνήθως διατυπώνεται από ξενόφερτους κύκλους, οι οποίοι αδυνατούν να ερμηνεύσουν τον όρο "science" και απαιτούν συλλογιστικά την ανα-προσαρμογή του όρου "επιστήμη".

Θα ήθελα να σου επισημάνω ότι οι μεγαλύτεροι επιστήμονες των κλάδων στους οποίους αναφέρεσαι και ειδικά της κβαντομηχανικής, την οποία αγαπάς τόσο (και καλά κάνεις), ξεκινούν τις έρευνές τους διατυπώνοντας πρώτα θεωρητικούς συλλογισμούς υψηλής διανόησης, οι οποίοι εν συνεχεία αποδεικνύονται ή όχι από την πειραματική έρευνα.

Η εποχή που το μήλο έπεφτε και ο επιστήμονας που το έτρωγε... στο κεφάλι, ανακάλυπτε το νόμο της βαρύτητας, έχει παρέλθει ειδικά τώρα με την Κβαντομηχανική.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 02:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

Αγαπητέ Cybermaster είχες γράψει:

quote:
Ε ΕΓΩ ΔΝ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑ!!!
ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΣ "ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ" ΤΙΣ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ!!! (ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΚΤΛ ΕΛΕΟΣ ΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΝΑ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΟΥΝ ΤΟΝ ΜΠΟΡ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΑ ΤΗΝ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΜΗΠΩΣ??? ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΒΙΟΛΟΓΙΑ Η ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΣΠΗΛΙΑΣ ΘΑ ΖΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!!!!)

Σου είχα απαντήσει:

quote:

Cybermaster σου ζητώ φιλικά να ανακαλέσεις. Το αν η ιστορία είναι επιστήμη ή όχι, δεν το διαπραγματεύεσαι. Είναι αυταπόδεικτο το γεγονός οτι είναι επιστήμη η ιστορία και μάλιστα μια από τις μεγαλύτερες επιστήμες. Σου ζητώ ή μάλλον απαιτώ να ανακαλέσεις γιατί ως φοιτητής Ιστορίας-Αρχαιολογίας θίγομαι απο τα οσα έγραψες.

Τώρα για τις θεωρητικές επιστήμες γενικά δεν χρειάζεται να σου πω οτι η Φιλοσοφία είναι η μητέρα όλων των επιστημών. Δεν άρχισαν ξαφνικά οι άνθρωποι να κάνουν πειράματα. Όλα ξεκίνησαν απο την φιλοσοφική (θεωρητική) ανάλυση της φύσης. Λιγο σεβασμό λοιπόν στίς θεωρητικές επιστήμες.


Και μου απαντάς:

quote:
ΛΟΙΠΟΝ ΑΓΑΠΗΤΕ LOCO ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΘΗΜΥΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ!?!!
ΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ!!!!
ΚΑΙ ΑΝ ΔΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΦΥΣΙΚΗ ΤΩΡΑ ΔΝ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΙΧΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!!!!
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ...!!!

Να ΄σαι καλά ρε CYBERMASTER που μας άνοιξες τα μάτια. Άυριο κιόλας θα πάω να ζητήσω τη διαγραφή μου απο το πανΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. Ιστορία και **λακίες.

Ναι φίλε μου σε ειρωνεύομαι. Σε θεωρούσα πιο σοβαρό. Τι επιχειρήματα τρίτης δημοτικού είναι αυτά. Θες έτσι να με πείσεις οτι η ιστορία δεν είναι επιστήμη. Με συγχωρείς για το έντονο ύφος αλλά με εκνεύρισες με οσα γράφεις.

Ξέρεις όταν ήμουν μικρός η μητέρα μου πάντα μου έλεγε " πρίν πείς κάτι βούτα τη γλώσσα σου στο μυαλό". Προσπαθώ να το εφαρμόζω πάντα ,το συνιστώ και σε εσένα.


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 03:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΩΡΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΜΑΛΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ THIOS ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΥΟ ΕΙΔΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΤΛ) ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ "ΓΥΡΟ" ΚΟΣΜΟ (ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΚΤΛ)!!!

Φίλε CYBERMASTER,
με τον άνθρωπο μόνο ασχολήθηκε ο Πλάτωνας;
Τότε, τι ήταν τα πλατωνικά στερεά; Δεν ήταν γνώση γεωμετρική αλλά και φιλοσοφική, γνώση που γεφύρωνε και γεφυρώνει τη μαθηματική επιστήμη με τη φιλοσοφία στον άνθρωπο αλλά και στο σύμπαν;

Σου παραθέτω κάποια άρθρα του ESOTERICA, τα οποία σχετίζονται λιγότερο ή περισσότερο με την επιστήμη και τις κατευθύνσεις που μπορεί να έχει αυτή:
Αποδείξεις για τη μαθηματική κατασκευή της Ελληνικής γλώσσας.
Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΩΣ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ
Επιστήμονες και Εσωτερισμός

Χρήσιμο επίσης θα ήταν να αναζητήσεις τον τρόπο που ο Ιμάνουελ Καντ αντιμετώπισε τους επιστήμονες της εποχής του, που με κυριο εκπρόσωπο τον Ντέιβιντ Χιουμ, αρνούνταν να εντάξουν στο επιστημονικό πεδίο, οτιδήποτε δεν μπορούσε να συμφωνήσει με τις ιδέες των εμπειριστών.

Τέλος, συλλογίσου λιγο πάνω στους 3 νόμους του Αρθρουρ Κλαρκ, ενός πολύ μεγάλου επιστήμονα της εποχής μας:

"Οταν ένα διακεκριμένος αλλά ηληκιωμένος επιστήμονας δηλώσει πως κάτι είναι πιθανό, έχει κατά πάσα πιθανότητα δίκιο.
Οταν δηλώσει πως κάτι είναι αδύνατο, κάνει πιθανότατα λάθος"

"Ο μόνος τρόπος για να εξερευνήσουμε τα όρια του πιθανού, είναι να τολμήσουμε έστω και λίγο να περάσουμε στο απίθανο"

"Οποιαδήποτε ικανοποιητικά προηγημένη τεχνολογία δεν μπορεί να διακριθεί από την μαγεία"

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 21:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΕΙΔΗ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΘΕΩΡΕΙΣΤΕ ΠΩΣ ΔΝ ΕΙΧΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΑΘΗΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ ΔΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!! ΓΙΑΤΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΧΑΡΑΧΘΕΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΩΝΙΑ (ΔΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΣΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΤΕ ΔΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΝΟ Η ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ)!!!

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο,ΤΙ (ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΜΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΓΕΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΣΟΥΣΕΣ ΕΙΔΚΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΝ ΘΥΜΑΜΑΙ??? Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΨΩ ΤΙΣ ΚΟΠΑΝΕΣ ΣΤΑ ΝΕΑ!!!!)ΘΕΛΕΙ!!!!
ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ (ΤΟ ΕΠΙ ΚΑΠΟΤΕ ΣΥΝΤΑΣΟΤΑΝ ΜΕ ΔΟΤΙΚΗ)!!!!
ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ....!!!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΙ ΕΝΑ ΜΗΔΕΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ???


Α ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ:

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΕΠΑΛΥΘΕΥΣΗΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ (ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ) ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΠΩΣ ΕΣΦΑΛΑ (ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΟΡΙΣΤΟΣ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ???) ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!!
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΝΟΜΙΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΦΑΣΙΣΤΕΙΣ (ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΑ) Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" (ΧΑΧΑΧΑΧΑ) ΤΗΝ ΑΘΟΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ!!!
ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΕΡΙΤΙΚΗ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΤΥΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 21:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΘΕΩΡΕΙΣΤΕ ΠΩΣ ΔΝ ΕΙΧΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΑΘΗΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ ΔΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!
ΟΚ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 00:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Zadok σε ευχαριστώ για τον κόπο. Αν πας στο σχετικό θέμα στην θεματική περιοχή "Τεχνικά Θέματα" (νομίζω πως κατάλαβες το topic) έχει αρχίσει και πιστεύω ότι θα συνεχιστεί ένας διάλογος με τον φίλο Walker ο οποίος έχει κάποιες άκρως ενδιαφέρουσες απόψεις για το θέμα. Είναι λίγο τεχνικής φύσης όμως. Όταν θα βγει μία άκρη (θα το ερευνήσω το θέμα) θα κάνω μία μικρή παρουσίαση.

Φίλε μου CyberMaster ο καθένας έχει τις απόψεις του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση προσπάθησα (αλλά δεν τα κατάφερα) να σου αποδείξω ότι υπάρχει ορισμός της επιστήμης των οικονομικών. Δεν πειράζει πάντως. Και πάλι καλή συνέχεια στο δρόμο της αναζήτησης.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 01:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις CYBERMASTER. Ποιός στις έμαθε? Η δασκάλα των μαθηματικών?
Επειδή, όπως έχεις αποδείξει και σε άλλα topics, είσαι ΚΑΡΑΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΣ( please, μη με αμφισβητήσεις και με βάλεις να παραθέσω απόψεις σου πάνω σε διάφορα ιστορικά ζητήματα, ας κρατήσουμε το ταλαίπωρο το topic σε κάποιο επίπεδο...) δεν θα πρέπει να αυταπατάσαι νομίζοντας πως η Ιστορία δεν είναι Επιστήμη. Για τη νομική δεν τα σχολιάζω, άμα σου δώσω την απάντηση που σκέφτομαι, με κόβω να ξαναδιαγράφομαι απο το forum...
Η Ιστορία δεν είναι απλά επιστήμη. Είναι η σημαντικότερη επιστήμη όλων. Διότι αν δεν δεν γνωρίζουμε το παρελθόν, δεν μπορούμε να κατανοήσουμε το παρόν, ούτε να προβλέψουμε το μέλλον( όπως αποδυκνείει περίτρανα η περίπτωση σου).
Θα μπορούσα να σου αναλύω επι ώρες το γιατί η Ιστορία είναι επιστήμη. Δεν θα το κάνω όμως, όχι γιατί βαριέμαι, αλλά γιατί έχεις αποδείξει πως όσα επιχειρήματα και αν σου δώσουν, όσο άψογα τεκμηριωμένα και αν είναι αυτά, εσύ είσαι τόσο ΠΩΡΟΜΕΝΟΣ και κολημένος στις απόψεις σου, που δεν πρόκειται να αλάξεις γνώμη.
Για όσους σχεδιάζουν να ανοίξουν σοβααρή συζήτηση με τον Σαιμπερούκο, μια επίσκεψη στο topic ''Ποδοσφαιρική Επικαιρότητα'' μπορεί να αποβεί ιδιαίτερα επικοδομοιτική πριν αρχίσουν, μόνο και μόνο για να ξέρουν με τι έχουν να κάνουν....
Cybermaster, φιλική συμβουλή. Μην αυτοεξευτελίζεσαι άλλο( άκου εκει δεν είναι επιστήμες η Ιστορία και η Νομική!). Τελείωσε πρώτα το Λύκειο και μετά τα ξαναλέμε.
Άντε καληνύχτα...

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 01:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Jejeje,

να 'σαι καλά! Θα σε επισκεφθώ...

CYBERMASTER, αφιερωμένο:

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 17:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kaiser,
Αναρρωτιέμαι, ποιος είναι ο σκοπός της απάντησή σου στον CYBERMASTER.
Αν θέλεις να καταδείξεις πως οι απόψεις του είναι λανθασμένες ή ανακριβείς, το κατά πόσο ισχύει αυτό, μπορεί να το κρίνει ο καθένας, δεν χρειάζεται να τον προσβάλλεις αποκαλώντας τον ανιστόρητο (καρα-ανιστόρητο για την ακρίβεια) ή οτιδήποτε άλλο.

Θα μπορούσα να δεχτώ μονάχα, πως το κάνεις επειδή ως μεγαλύτερος και σοφότερος, μπορείς να τον βοηθήσεις να δει κάποια πράγματα από ένα πιο ευρύ και διαλλακτικότερο πρίσμα. Αν όμως είναι αυτός ο σκοπός σου, αμφιβάλλω εάν θα τον πετύχεις με αυτόν τον τρόπο...

Ειλικρινά μην πάρεις αυτή μου την παρέμβαση ως επιθετική. Θα ήθελα να συνεχίσουμε εδώ μια συζήτηση, που να είναι επικοδομητική και ο τρόπος αυτός, πιθανότατα θα δημιουργήσει προβλήματα - άλλωστε ο CYBERMASTER ήδη δήλωσε πως σκοπεύει να αποχωρήσει...


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 19:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kaiser,
Αναρρωτιέμαι, ποιος είναι ο σκοπός της απάντησή σου στον CYBERMASTER.
Αν θέλεις να καταδείξεις πως οι απόψεις του είναι λανθασμένες ή ανακριβείς, το κατά πόσο ισχύει αυτό, μπορεί να το κρίνει ο καθένας, δεν χρειάζεται να τον προσβάλλεις αποκαλώντας τον ανιστόρητο (καρα-ανιστόρητο για την ακρίβεια) ή οτιδήποτε άλλο.

Θα μπορούσα να δεχτώ μονάχα, πως το κάνεις επειδή ως μεγαλύτερος και σοφότερος, μπορείς να τον βοηθήσεις να δει κάποια πράγματα από ένα πιο ευρύ και διαλλακτικότερο πρίσμα. Αν όμως είναι αυτός ο σκοπός σου, αμφιβάλλω εάν θα τον πετύχεις με αυτόν τον τρόπο...

Ειλικρινά μην πάρεις αυτή μου την παρέμβαση ως επιθετική. Θα ήθελα να συνεχίσουμε εδώ μια συζήτηση, που να είναι επικοδομητική και ο τρόπος αυτός, πιθανότατα θα δημιουργήσει προβλήματα



we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 17:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΝΟΜΙΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΦΑΣΙΣΤΕΙΣ (ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΑ) Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" (ΧΑΧΑΧΑΧΑ) ΤΗΝ ΑΘΟΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ!!!

Cybermaster, άλλο πράγμα η ΝΟΜΙΚΗ και άλλο πράγμα η ΔΙΚΗΓΟΡΙΑ.Η ΝΟΜΙΚΗ είναι επιστήμη, Η ΔΙΚΗΓΟΡΙΑ είναι απάτη.Ένας νομικός δεν βγαίνει επαγγελματίας ψεύτης από την σχολή.Γίνεται όμως όταν πιάσει δουλειά.Τα λέω αυτά γιατί αυτά είναι το αντικείμενο μου(άτιμο πτυχίο,πότε θα σε πάρω;;;;).Την Ιστορία ας την υποστηρίξει κάποιος πιο εξειδικευμένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 23:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Zephyr, είσαι σε κάποιο έτος ή τελειόφοιτος;

Υπάρχει κάποιο μάθημα που να σε έχει δυσκολέψει ιδιαίτερα; (φαντάζομαι θα είναι σύνθεση) και ποιος κλάδος σου αρέσει περισσότερο;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 14:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Cybermaster, άλλο πράγμα η ΝΟΜΙΚΗ και άλλο πράγμα η ΔΙΚΗΓΟΡΙΑ.Η ΝΟΜΙΚΗ είναι επιστήμη, Η ΔΙΚΗΓΟΡΙΑ είναι απάτη.Ένας νομικός δεν βγαίνει επαγγελματίας ψεύτης από την σχολή.Γίνεται όμως όταν πιάσει δουλειά.Τα λέω αυτά γιατί αυτά είναι το αντικείμενο μου(άτιμο πτυχίο,πότε θα σε πάρω;;;;).Την Ιστορία ας την υποστηρίξει κάποιος πιο εξειδικευμένος.
Η δικηγορία είναι απάτη; Με βία ή απειλή εξαναγκασμός άλλου σε πράξη, παράλειψη ή ανοχή από την οποία επέρχεται ζημία του εξαναγκαζομένου ή άλλου; Άιντε να δούμε τι άλλο θ' ακούσουμε...

Αποστολή του δικηγόρου κατά Μπέη είναι να υπερασπίζεται τον αδικούμενο και αδύνατο πολίτη και να αντιμετωπίζει με σθένος οποιαδήποτε αυθαίρετη εξουσία.

quote:
Ένας νομικός δεν βγαίνει επαγγελματίας ψεύτης από την σχολή.Γίνεται όμως όταν πιάσει δουλειά.

Κατά Καρά, στα πλαίσια της ποινικής δίκης, ο συνήγορος υπεράσπισης αφενός δεν δικαιούται να δράσει εις βάρος των συμφερόντων του κατηγουμένου, εφόσον σε μια τέτοια περίπτωση κινδυνεύει να διωχθεί για παράβαση του 233 ΠΚ (απιστία δικηγόρων), αλλά παράλληλα δεν επιτρέπεται να προσπαθεί να παραπλανήσει το δικαστήριο σχετικά με την ενοχή του κατηγορουμένου, που ενδέχεται να θεμελιώνει ευθύνη του συνηγόρου για παράβαση του άρθρου 231 ΠΚ (υπόθαλψη εγκληματία).

Δεν σας αρέσουν οι δικηγόροι; Κανένα πρόβλημα. Μπορούμε να το γυρίσουμε στο εξεταστικό σύστημα. Ένας δικαστής θα αναλαμβάνει και την κατηγορία και την υπεράσπιση και την απόφαση... Νομίζω όμως ότι δεν χρειάζεται να αναλύσω τις συνέπειες που επιφέρει η καθιέρωση μιας τέτοιας διαδικασίας στην αξιοπιστία της δικαστικής εξουσίας έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 14:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεν σας αρέσουν οι δικηγόροι; Κανένα πρόβλημα. Μπορούμε να το γυρίσουμε στο εξεταστικό σύστημα. Ένας δικαστής θα αναλαμβάνει και την κατηγορία και την υπεράσπιση και την απόφαση... Νομίζω όμως ότι δεν χρειάζεται να αναλύσω τις συνέπειες που επιφέρει η καθιέρωση μιας τέτοιας διαδικασίας στην αξιοπιστία της δικαστικής εξουσίας έτσι;



Αν αναλάβει και την εκτέλεση της ποινής τότε θα είναι η απόλυτη εξουσία….


-----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 02:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ΞΑΝΑ
Τι να πω ρε πουστη μου
Έχετε ξεφύγει εντελώς εδω μέσα μερικοί
Βεβαια όλα αυτά που διαδραματίζονται εδω μέσα είναι μικρογραφία της κοινωνίας μας, τι άλλο θα μπορουσε να περιμένει κανεις; Την ουτοπία;
Με τόσα "φρούτα" μόνο τη Φρουτοπία.
Σαπίλα εξω, σαπίλα μέσα.

Αν κάποιος έρχεται εδώ μέσα για να ξεφύγει απ' την πραγματικότητα είναι διπλά γελασμένος.
Πρωτον γιατι αν κάτι του ξυνίζει εκει έξω να ναι σίγουρος οτι θα το βρει και δω μέσα, οπότε το μονο που κανει είναι να μαζοχίζεται.
Και δεύτερον είναι μια εικονική πραγματικότητα, μια ξωή που δεν τη ζεις κι όποιος ταυτίζεται πλανάται σε μάυρα σκοτάδια.

Αλήθεια; Ποια αλήθεια;

Ο καθένας λέει αυτα που θέλει να πει
Βλέπει αυτά που θέλει να δει
Ακούει αυτά που θέλει ν' ακούσει
Φανταστείτε ενα πλήθος καταδικασμένο μια ζωή να μιλάει στο πουθενα.
Ένα μάτσο τελάληδες!

Μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα...
...όλοι θα κατηγοροποιηθείτε...Απο μόνοι σας το κάνετε...μη στεναχωριέστε...θα σας βάλουν στη κατηγορία που διαλέξατε...όλοι χωρανε...Όλους θα σας φάει το τέρας που φτιάχνετε...Εμπρός, όλοι στη γκριζα γραμμή της ανθρωπότητας...

Το ψέμμα είναι η μόνη ανθρώπινη αλήθεια
Το πιο ζεστό κρεβάτι.
Κουκουλωθείτε! Ειναι ωραία...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 02:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[center]Και ΞΑΝΑ
[size=4][font=Verdana]Τι να πω ρε πουστη ?

ποιος ειναι ο πουστης σου για να ξερω καλα δεν ντρεπεσαι τι

γλωσσα ειναι αυτη μοσχαρι?τα λες καλα μαζι σου ειμαι!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 02:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκασε τσουτσέκιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy