ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
foxtrotdog
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 00:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους foxtrotdog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
""""Χμ λόγος και ομιλία δεν είναι το ίδιο πράγμα; Αρχικά επικοινωνούσαν με την γλώσσα του σώματος και με άναρθρες κραυγές, υποθέτω."""""Ostria

"ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ" Ο ΛΟΓΟΣ ειναι η αιτία(λογισμός,λογίζομαι κλπ).

Η ΟΜΙΛΙΑ είναι αποτέλεσμα της λειτουργίας του λάρυγγος.

Αν μου επιτρέπεις έχω μιά αρκετά τολμηρή θεωρία για την προ ομιλίας επικοινωνία των ανθρώπων.Την ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ.

Γι' αυτό ισχυρίζομαι οτι όταν μίλησε ο άνθρωπος έχασε κάποιες απο τις ιδιότητες που είχε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ" Ο ΛΟΓΟΣ ειναι η αιτία(λογισμός,λογίζομαι κλπ).

Η ΟΜΙΛΙΑ είναι αποτέλεσμα της λειτουργίας του λάρυγγος.

Αν μου επιτρέπεις έχω μιά αρκετά τολμηρή θεωρία για την προ ομιλίας επικοινωνία των ανθρώπων.Την ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ.

Γι' αυτό ισχυρίζομαι οτι όταν μίλησε ο άνθρωπος έχασε κάποιες απο τις ιδιότητες που είχε.


Ok Και μπαίνει το ερώτημα πώς σκεφτόμαστε, αν όχι με λέξεις; Μία απάντηση είναι με εικόνες. Αρα η τηλεπάθεια γινόταν με εικόνες;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 15:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν οι άνθρωποι είχαν τηλεπάθεια, γιατί να την εγκαταλείψουν για χάρη μιας υποδεέστερης μορφής επικοινωνίας ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 16:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν οι άνθρωποι είχαν τηλεπάθεια, γιατί να την εγκαταλείψουν για χάρη μιας υποδεέστερης μορφής επικοινωνίας ?

Και ποιός είπε ότι η τηλεπάθεια είναι ανώτερη μορφή επικοινωνίας; Μπορεί να είναι πρωταρχική μορφή και γι αυτό και να μπήκε στην άκρη.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 17:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οστρια,

Aν θέλω να σου περιγράψω ένα σχέδιο για να επιτεθούμε στις γαζέλες που βόσκουν αμέριμνα στη στέπα τι είναι πιο αποδοτικό ?

Να γκαρίζω απο 500 μέτρα μακρύα ή να σου στείλω τηλεπαθητικά ένα multimidia presentation ?


ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 17:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria:
Ok Και μπαίνει το ερώτημα πώς σκεφτόμαστε, αν όχι με λέξεις; Μία απάντηση είναι με εικόνες. Αρα η τηλεπάθεια γινόταν με εικόνες;
Angelos:
Αν οι άνθρωποι είχαν τηλεπάθεια, γιατί να την εγκαταλείψουν για χάρη μιας υποδεέστερης μορφής επικοινωνίας ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΑΡΙΣΜΑ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 01:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οστρια,

Aν θέλω να σου περιγράψω ένα σχέδιο για να επιτεθούμε στις γαζέλες που βόσκουν αμέριμνα στη στέπα τι είναι πιο αποδοτικό ?

Να γκαρίζω απο 500 μέτρα μακρύα ή να σου στείλω τηλεπαθητικά ένα multimidia presentation ?


Αγγελε, όχι multimidia, εφ όσον δεν θα έχουμε ήχο (φωνή).
Εχουμε μόνο εικόνα και το αποτέλεσμα θα είναι πιθανότατα ίδιο με ένα όνειρο που βλέπουμε και χρειαζόμαστε ονειροκρίτη για το εξηγήσουμε.
Τι μου λέει τώρα; Οτι πίσω από αυτούς τους θάμνους κρύβεται μιά τίγρις; (δανείζομαι την ιστορία σου από το θέμα του Vril)... ή μήπως μου λέει να πάμε πίσω από τους θάμνους να ξεμοναχιαστούμε;
Και αυτή η γαζέλα πού κολλάει τώρα;!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

foxtrotdog
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 01:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους foxtrotdog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ!!!
Αραγε έχουμε αναρωτηθεί πως τα "ΜΕΝΤΙΟΥΜ" διαβάζουν το μυαλό κάποιου??
Τις σκέψεις κάποιου??
Προφανώς διαβάζουν-όσα πραγματικά ειναι μέντιουμ και είναι πολυ λίγα- ερμηνεύοντας τα σύμβολα που παράγει ο εγκέφαλος στα διάφορα κέντρα της συνειδησης και ανάλογα την ερμηνεία που δίνουν "δύνανται" να πουν τις σκέψεις κάποιου.
Γιατί την ώρα που πάει κάποιος για να μάθει απο αυτά τη "μοίρα" του ταυτόχρονα σκέπτεται και το πρόβλημα που τον απασχολεί.
Κάπως έτσι κατα την άποψή μου είναι το διαδικαστικό μέρος.
Τωρα εάν η ομιλία είναι πτώση αυτό είναι δεδομένο γιατί η τηλεπάθεια ήταν πιθανόν μιά απο τις προηγμένες ιδιότητες που είχε ο άνθρωπος στο παρελθόν.
Για φανταστείτε να εχει κάποιος τηλεπαθητικές ιδιότητες?? τί μπορεί να κάνει.Και άν αυτό συνδυαστεί με δυνατότητες τηλεκίνησης τότε....
Αραγε αυτές οι ιδιότητες είναι ενυπάρχουν στον άνθρωπο η καλλιεργούνται μετά τη γέννηση του ανθρώπου??
Κατα την άποψή μου είναι ενυπάρχουν αλλά για να λειτουργήσουν χρειάζεται εκπαίδευση η μάλλον παιδευση.
Αυτό συνδυάζεται με τις τελετές ενηλικίωσης που υπάρχουν σε όλους τους λαούς και ειδικότερα στους έλληνες μέσα απο τα ΕΛΕΥΣΊΝΙΑ -και όχι μόνον- ΜΥΣΤΗΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
foxtrotdog
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 02:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους foxtrotdog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ
Ο ΗΧΟΣ είναι αναπόσπαστα δεμένος σήμερα με την είκόνα.
Αραγε τι μύνημα θα μπορούσε να δώσει κάποιος με εικόνα χωρίς ήχο.
Αυτή η άποψη με προβληματίζει και θα ήθελα να σας παραπέμψω στον Πυθαγόρα.Στον τρόπο που δίδασκε τους μαθητές του επιβάλλοντας για 6 χρόνια νομίζω την σιωπή όπως επίσης λέγεται ότι ο ίδιος μπορούσε ναάκουσει την μουσική των ουράνιων σφαιρών....και είχε ασχοληθεί με το θέμα της αρμονίας των ουράνιων σφαιρων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 12:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αραγε έχουμε αναρωτηθεί πως τα "ΜΕΝΤΙΟΥΜ" διαβάζουν το μυαλό κάποιου??
Τις σκέψεις κάποιου??
Προφανώς διαβάζουν-όσα πραγματικά ειναι μέντιουμ και είναι πολυ λίγα- ερμηνεύοντας τα σύμβολα που παράγει ο εγκέφαλος στα διάφορα κέντρα της συνειδησης και ανάλογα την ερμηνεία που δίνουν "δύνανται" να πουν τις σκέψεις κάποιου.
Γιατί την ώρα που πάει κάποιος για να μάθει απο αυτά τη "μοίρα" του ταυτόχρονα σκέπτεται και το πρόβλημα που τον απασχολεί.
Κάπως έτσι κατα την άποψή μου είναι το διαδικαστικό μέρος.


Λογική σκέψη, κάπως έτσι μπορεί να είναι τα πράγματα αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν πραγματικά μέντιουμ (προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρη).


quote:
Τωρα εάν η ομιλία είναι πτώση αυτό είναι δεδομένο γιατί η τηλεπάθεια ήταν πιθανόν μιά απο τις προηγμένες ιδιότητες που είχε ο άνθρωπος στο παρελθόν.

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί την θεωρείς προηγμένη ιδιότητα. Αν ήταν προηγμένη και λειτουργούσε μια χάρα, δεν θα υπήρχε η ανάγκη να αναπτυχθεί άλλος τρόπος επικοινωνίας, όπως είπε και ο Αγγελος.

Οσο για την επιβολή της σιωπής από τον Πυθαγόρα στους μαθητές του έχω μία άποψη. Η διδασκαλία του ήταν κάτι εντελώς καινούργιο και δύσκολο και έπρεπε να τους την παρουσιάσει έτσι ώστε να την κατανοήσουν μέχρι κάποιον βαθμό πριν αρχίσουν να εκφράζουν τις απορίες τους και να τις συζητούν μεταξύ τους.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

foxtrotdog
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 21:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους foxtrotdog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria ,
quote:
"Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί την θεωρείς προηγμένη ιδιότητα. Αν ήταν προηγμένη και λειτουργούσε μια χάρα, δεν θα υπήρχε η ανάγκη να αναπτυχθεί άλλος τρόπος επικοινωνίας, όπως είπε και ο Αγγελος. "

Την θεωρώ προηγμένη ιδιότητα δίοτι την συνδυάζω και με άλλες ιδιότητες όπως τηλεκίνηση,τηλεμεταφορά κλπ(είναι αυθαίρετο ίσως).
Θεωρώ πως τότε ήταν αναπτυγμένο το "θεικό" κομμάτι του σημερινου λεγομένου ανθρώπου το οποίο αναπτυσσόταν δια της παίδευσης η μύησης με κάποιο τρόπο άγνωστο σήμερα.
Αυτές οι ιδιότητες - γνώσεις εξαφανίστηκαν μετά απο κάποια καταστροφή - κατακλυσμο με αποτέλεσμα να αναπτυχθούν οι "γήινες-ανθρώπινες" ιδιότητες - μιά απο αυτές και η ομιλία.
'Οσον αφορά στον Πυθαγόρα η άποψή σου είναι σεβαστή όμως θα μου επιτρέψεις να σημειώσω και κάτι ακόμη.
Ο Πυθαγόρας προσπαθούσε μέσα απο την σιωπή να ακούσουν οι μαθητές του την ουράνια αρμονία.Δηλ. η αυτοσυγκέντρωση και ο αυτοέλεγχος του μαθητή τον οδηγούσε σε ανώτερο πνευματικό επίπεδο γνώσης.
"Γιά να νικήσεις τον αντίπαλο χρειάζεται δύναμη για να νικήσεις τον εαυτό σου ΓΝΩΣΗ".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 11:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πιστεύω πως πριν την ομιλια οι ανθρωποι προσπαθουσαν να φτιαξουν την ομιλια . Ας πουμε ηταν κάποιος στο δάσος , έβλεπε μια αρκουδα και για να προειδοποιησει τους αλλους αρχιζε τις αναρθρες κραυγες . Ναι , όμως που να καταλάβουν οι άλλοι τι ηθελε να πει ; Οποτε ειπαν οτι εστω η κραυγη " ουγκ" σημαινει αρκουδα και ετσι ξεκινησε .

Δε νομιζω οτι η τηλεπαθεια , ως μεσο μαζικης επικοινωνιας , είναι το βήμα πίσω μας . Αν είναι , και αν οντως ισχυει το οτι μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε ολοι , τοτε , ισως ειναι το βημα μπροστα . Αλλα πίσω όχι . Τώρα , θυμάμαι , ένα πείραμα που είχαν κάνει στην αρχαιότητα με 2 παιδια (δε θυμαμαι που το εχω διαβασει αλλα το θυμαμαι πολυ καθαρα) . Οι αρχαιοι Αιγυπτιοι είχαν διαμάχη με έναν άλλον λαό (ας πούμε με τους Μήδους - δε θυμαμαι) για το ποιοσ εχει την αρχαιοτερη γλωσσα απο τους 2 . Έτσι πήραν 2 μωρά και τα άφησαν μέσα σε ένα δωμάτιο εντελως μόνα τους . Τους πηγαιναν φαϊ αλλα απαγορευοταν να τους μιλησουν μεχρι να αρχισουν να μιλανε απο μόνα τους ( ; ) [ ακουγεται κουλο αλλα εχει ενδιαφερον ]. Στο τέλος, τα παιδια είπαν μια μονο λέξη που σήμαινε ψωμί στα Μηδικα , πράγμα που αποδείκνυε (κατα αυτους) ότι η πρωτη γλώσσα ήταν τα Μηδικα .
Και ρωτω , αν μπορουσαμε να επικοινωνουμε τηλεπαθητικα , κατα 99% αυτα τα 2 παιδια θα ειχαν αναγκαστει να επικοινωνησουν τηλεπαθητικα μεταξυ τους και συνεπως δεν θα μίλαγαν καθόλου . Λογικό ;

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 11:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Το οτι χρησιμοποιουμε το 10 με 12 % του εγκεφάλου μας , ίσως είναι απλά για δική μας προστασία . Τα εγκεφαλικά κύτταρα είναι τα μόνα που δεν αναπλάθονται . Φαντάσου τώρα να χρησιμοποιουσαμε το 40 %του εγκεφάλου μας . Πιστευω οτι γυρω στα 50 (και πολυ λεω) θα τα είχαμε χαμένα , εντελως !

2)Το οτι τα κατασκευάσματα αρχαιων πολιτισμου είναι πραγματικα απο κάθε άποψη (αισθητική , αρχιτεκντονική , μηχανική κτλ ) ανωτατα , ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι τότε οι Αρχαιοι Έλληνες , ας πουμε , χρησιμοποιουσαν 6,000,000 λέξεις . Που σημαίνει με απλά μαθηματικά ότι θα μπορούσαν να φτιάξουν τουλάχιστον 6,000,000^ 6,000,000 διαφορετικές προτάσεις κατα τη διάρκεια της ζωής τους . Δηλαδη , θα μπορούσαν να μιλάνε συνεχώς χωρίς να επαναλάβουν την ίδια φράση .
Και αυτο το ξέρουμε για τους αρχαιους Ελληνες γιατι διασωθηκαν πολλά κείμενα . Αν είχαμε διασωσει παραπάνω κειμενα ισως να είχαμε παραπάνω λέξεις .
Και θα μου πεις , ενταξει οι Ελληνες . Αλλα οι Μεσοποτάμιοι ; Αυτοι δεν είχαν πολιτισμο ; Ειχαν , και πολυ σπουδαιο για την εποχη τους ,αλλα το οτι δεν ξερουμε τον αριθμο των λεξεων τους δε σημαινει οτι δεν ηταν το ιδιο μεγαλος με των αρχαιων Ελληνων .


3)Πιστευω οτι η απλούστευση της γλώσσας μας ειναι προιον σκοπιμοτητων . Λιγοτερες λέξεις , λιγότερες σκεψεις . Λιγοτερη ακριβεια στο λόγο , μεγαλυτερη πνευματικη συγχιση


Αυτα φίλοι μου .. Περιμένω να δω την άποψη σας

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 12:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1)Το οτι χρησιμοποιουμε το 10 με 12 % του εγκεφάλου μας , ίσως είναι απλά για δική μας προστασία . Τα εγκεφαλικά κύτταρα είναι τα μόνα που δεν αναπλάθονται . Φαντάσου τώρα να χρησιμοποιουσαμε το 40 %του εγκεφάλου μας . Πιστευω οτι γυρω στα 50 (και πολυ λεω) θα τα είχαμε χαμένα , εντελως !

2)Το οτι τα κατασκευάσματα αρχαιων πολιτισμου είναι πραγματικα απο κάθε άποψη (αισθητική , αρχιτεκντονική , μηχανική κτλ ) ανωτατα , ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι τότε οι Αρχαιοι Έλληνες , ας πουμε , χρησιμοποιουσαν 6,000,000 λέξεις . Που σημαίνει με απλά μαθηματικά ότι θα μπορούσαν να φτιάξουν τουλάχιστον 6,000,000^ 6,000,000 διαφορετικές προτάσεις κατα τη διάρκεια της ζωής τους . Δηλαδη , θα μπορούσαν να μιλάνε συνεχώς χωρίς να επαναλάβουν την ίδια φράση .
Και αυτο το ξέρουμε για τους αρχαιους Ελληνες γιατι διασωθηκαν πολλά κείμενα . Αν είχαμε διασωσει παραπάνω κειμενα ισως να είχαμε παραπάνω λέξεις .
Και θα μου πεις , ενταξει οι Ελληνες . Αλλα οι Μεσοποτάμιοι ; Αυτοι δεν είχαν πολιτισμο ; Ειχαν , και πολυ σπουδαιο για την εποχη τους ,αλλα το οτι δεν ξερουμε τον αριθμο των λεξεων τους δε σημαινει οτι δεν ηταν το ιδιο μεγαλος με των αρχαιων Ελληνων .


3)Πιστευω οτι η απλούστευση της γλώσσας μας ειναι προιον σκοπιμοτητων . Λιγοτερες λέξεις , λιγότερες σκεψεις . Λιγοτερη ακριβεια στο λόγο , μεγαλυτερη πνευματικη συγχιση


Αυτα φίλοι μου .. Περιμένω να δω την άποψη σας

Ad astra per Aspera


1)Αν θυμάμαι καλά -που θυμάμαι- είχα ακούσει πως χρησιμοποιώντας ο άνθρωπος το 15% του εγκεφάλου του γίνεται ψυχασθενής και δεν μπορεί να επικοινωνήσει πια με μας τους λιγότερο εφυείς
2)Οι Μεσοποτάμιοι δεν άφησαν γραπτά μνημεία του πολιτισμού τους άρα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε γι' αυτόν.Κάνω λάθος;
3)Συμφωνώ με την άποψή σου πως λιγότερες σκέψεις χρειάζονται χρειάζονται λιγότερες λέξεις.Έτσι εξυπηρετείται εξάλλου η παγκοσμιοποίηση και η νέα τάξη πραγμάτων.Επανερχόμαστε δηλαδή στο Νιουσπήκ του Όργουελ.
Αυτά

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 14:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπήκαν πολλά θέματα


quote:
Την θεωρώ προηγμένη ιδιότητα δίοτι την συνδυάζω και με άλλες ιδιότητες όπως τηλεκίνηση,τηλεμεταφορά κλπ(είναι αυθαίρετο ίσως).
Θεωρώ πως τότε ήταν αναπτυγμένο το "θεικό" κομμάτι του σημερινου λεγομένου ανθρώπου το οποίο αναπτυσσόταν δια της παίδευσης η μύησης με κάποιο τρόπο άγνωστο σήμερα

Ναι αγαπητέ foxtrotdog, όντως είναι αυθαίρετο.
Για να μιλήσουμε για παίδευση ή μύηση του ανθρώπου από ποιούς μπορεί να έχει γίνει; (αν όχι από τους "Θεούς";)
Και γιατί να μην δεχτούμε κατευθείαν την δημιουργία του ανθρώπου από τον Θεό, ως καταρχήν "τέλειο ον" που μετά κατέπεσε; (Θρησκευτική αντίληψη που δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί.)

Αν δεχτούμε πάντως ότι οι πρώτοι άνθρωποι ήταν ανώτεροι από τους σημερινούς, ερχόμαστε σε αντίθεση με την θεωρία της εξέλιξης του ανθρώπου που μας δίνουν οι επιστήμονες.


Δεν το έχω ψάξει, αλλά υποθέτω ότι θα υπάρχουν μελέτες που αναφέρονται στην εξέλιξη του ανθρώπινου εγκεφάλου. Εκεί βρίσκεται το κλειδί.

quote:
1)Το οτι χρησιμοποιουμε το 10 με 12 % του εγκεφάλου μας , ίσως είναι απλά για δική μας προστασία . Τα εγκεφαλικά κύτταρα είναι τα μόνα που δεν αναπλάθονται . Φαντάσου τώρα να χρησιμοποιουσαμε το 40 %του εγκεφάλου μας . Πιστευω οτι γυρω στα 50 (και πολυ λεω) θα τα είχαμε χαμένα , εντελως !

Απ' όσο θυμάμαι και γω το αχρησιμοποίητο ποσοστό (ας το πούμε έτσι) λειτουργεί κυρίως ως backup. Αν δηλαδή νεκρώσει μία περιοχή του εγκεφάλου, τότε μία άλλη περιοχή αναλαμβάνει να λειτουργήσει ως υποκατάστατο εκείνης ώστε να επαναφέρει τουλάχιστον ως ένα ποσοστό τις χαμένες λειτουργίες ή πληροφορίες.


quote:
Το οτι τα κατασκευάσματα αρχαιων πολιτισμου είναι πραγματικα απο κάθε άποψη (αισθητική , αρχιτεκντονική , μηχανική κτλ ) ανωτατα , ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι τότε οι Αρχαιοι Έλληνες , ας πουμε , χρησιμοποιουσαν 6,000,000 λέξεις

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν υπάρχει κάποιος πολιτισμός όπου τα επιτεύγματα του (τα μηχανικά ή καλλιτεχνικά) είναι ανώτερα, ενώ η γλώσσα του είναι φτωχή.


quote:
3)Πιστευω οτι η απλούστευση της γλώσσας μας ειναι προιον σκοπιμοτητων . Λιγοτερες λέξεις , λιγότερες σκεψεις . Λιγοτερη ακριβεια στο λόγο , μεγαλυτερη πνευματικη συγχιση

Δυστυχώς αυτό πιστεύω και γω...
"Λιγοτερες λέξεις , λιγότερες σκεψεις . Λιγοτερη ακριβεια στο λόγο , μεγαλυτερη πνευματικη συγχιση"... οπότε αφήνουμε τους άλλους που είναι υποτίθεται ικανότεροι, να κρίνουν και να αποφασίζουν για μας.



quote:
2)Οι Μεσοποτάμιοι δεν άφησαν γραπτά μνημεία του πολιτισμού τους άρα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε γι' αυτόν.Κάνω λάθος;

Αυτό είναι λάθος. Οι Μεσοποτάμιοι και ειδικά οι Σουμέριοι μας άφησαν τα αρχαιότερα κείμενα σκαλισμένα πάνω σε πέτρα (σφηνοειδής γραφή).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 04/06/2005 14:59:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panagos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 16:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Panagos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΑΚΟΜΑ, ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ, ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΘΛΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΦΡΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ, ΚΑΝΟΥΝ 2-3 ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΈΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΎΝ ΟΧΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ Ή ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ
ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΝ, ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΟΜΩΣ. ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ, ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΘΑ ΕΚΛΕΙΨΕΙ....
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ;
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ BEYOND, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΉΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ.
ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 17:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Λιγοτερες λέξεις , λιγότερες σκεψεις . Λιγοτερη ακριβεια στο λόγο , μεγαλυτερη πνευματικη συγχιση"...

Αυτος ειναι ενας απο τους λογους απου αποκαλεσςαν τον Ηρακλειτο, σκοτεινο φιλοσοφο. "Ο Ηράκλειτος έμεινε στην ιστορία της φιλοσοφίας ως ο "σκοτεινός" φιλόσοφος λόγο της ερμηνευτικής δυσκολίας των έργων του. Ο Τίμων ο Φλιάσιος (σατιρικός ποιητής του 3ου αιώνα π.Χ) τον αποκάλεσε αινικτήν, δηλαδή αινιγματοποιό."

Οπως λέει και ο λαος, "τα πολλα λογια ειναι φτωχεια...".
Και φοβαμαι πως τα πολλα λογια προκαλουν μεγαλυτερη πνευματικη συγχηση...παραδειγμα.

Αποσπασμα απο τον Ηρακλειτο.
" Οι σκύλοι γαβγίζουν όσους δεν γνωρίζουν [97]..."

Αποσπασμα απο μελετη ξενοφοβιας στην Ελλαδα.
"Το 51,7% δηλώνει ότι η παρουσία των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία τους προκαλεί ανησυχία και το 16,2% των γονιών δηλώνει ότι η παρουσία των ξένων τους ενοχλεί. Αδιάφορο εμφανίζεται το 17,1% ενώ μόνο ο ένας περίπου στους 10 γονείς (11,6%) δηλώνει ότι η νέα αυτή πολυπολιτισμική πραγματικότητα του φαίνεται ενδιαφέρουσα.

Ως φυσιολογικό γεγονός σχολιάζουν την παρουσία των παιδιών των μεταναστών στα σχολεία της χώρας μας το 42,6% των γονέων, ενώ ως θετικό γεγονός κρίνεται από το 11%.

Αντίθετη άποψη εκφράζει το 42% των γονέων. Για το 34% η παρουσία των ξένων θεωρείται μάλλον αρνητικό γεγονός ενώ το 8% πιστεύει ότι η συνύπαρξη αυτή συνιστά απειλή.

Μόνο οι 4 στους 10 γονείς πιστεύουν ότι τα παιδιά των αλλοδαπών στην Ελλάδα θα πρέπει να μπορούν να γράφονται σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο. Η πλειοψηφία των γονέων πιστεύει ότι θα πρέπει να γράφονται μόνο σε ειδικές τάξεις / τμήματα για αλλοδαπούς (29,2%) ή σε άλλα σχολεία που θα είναι ειδικά και μόνο για παιδιά αλλοδαπών.

Ο ένας στους δύο γονείς (50,5%) δηλώνει ότι θα τον ενοχλούσε εάν στο σχολείο που πηγαίνει το παιδί του φοιτούσε σημαντικός αριθμός αλλοδαπών μαθητών. Μάλλον δεν θα τους ενοχλούσε δηλώνει το 14,1%, ενώ σίγουρα δεν θα τον ενοχλούσε δηλώνει ο ένας στους τρεις (34,3%)".

Και τα δυο μιλουν ακριβως για το ιδιο πραγμα.
-Εχουν την ιδια επιχειρηματικη βαρυτητα.
-Η αναφορα, στην ουσια γινεται στον ανθρωπο.
-Η μονη διαφορα ειναι, οτι ο Ηρακλειτος αναφερεται σε πνευματωδη και λογικα ατομα, αντιθετα το δευτερο αναφερεται σε ατομα τα οποια εχουν προβλημα στην κοινωνικη και υπαρξιακη αντιληψη.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 00:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panago , επειδή άφησα πίσω μου τα σχολικά χρόνια σχετικά πρόσφατα , θα συμφωνήσω μαζί σου . Τα ορθογραφικά λάθη μετράνε στην έκθεση και στην μετάφραση των αρχαίων θεωρητικής , αν δεν κάνω λάθος .

Αντε να δούμε , αν η Κουτσικου θα εφαρμόσει αυτο που υποσχέθηκε : περισσότερες ώρες αρχαίων στα σχολεία .


Ερμη , θα ομολογήσω οτι δεν κατάλαβα τίποτα απο αυτό που είπες . Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο ; Ευχαριστώ !

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 00:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οικονομία, σαφήνεια και λύση στο πρόβλημα...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερμη , θα ομολογήσω οτι δεν κατάλαβα τίποτα απο αυτό που είπες . Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο ; Ευχαριστώ !

Εχεις δικιο, ισως παρα ηταν δυσκολο ερμηνευτικα το παραδειγμα μου.Απλα ηθελα να πω, πως πολλοι απο τους Αρχαιους Σοφους ολου του κοσμου...ελεγαν λιγα και ενοουσαν πολλα.

Λιγα λογια, πολλες ομοιες σημασιες...αλλα φυσικα με μεγαλυτερη ακριβεια στον λογο.

quote:
Οικονομία, σαφήνεια και λύση στο πρόβλημα...

Σωστο.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι να χαθεί η ελληνική γλώσσα εξαιτίας ορθογραφικών λαθών τότε είμαστε μια χώρα ηλιθίων.....

Εδώ βρε άνθρωποι πριν απο 30 χρόνια δεν ήξεραν καν να γράφουν, πόσες από τις γιαγιάδες ή τους παππούδες σας ξέρουν να γράφουν και να διαβάζουν;;

Ας μην είμαστε υπερβολικοί αλλά ούτε και παθητικοί σε ό,τι γίνεται (γενικότερα και όχι μόνο σε ότι αφορά τη γλώσσα), καλύτερα ας αναλογιστούμε όλοι για το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί τόσο για την "καταντια" της γλώσσας όσο και του έθνους γενικότερα και μετά ας ασχοληθούμε με τις ευθύνες των άλλων - γιατί και οι άλλοι πάλι εμείς είμαστε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgosp
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 00:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgosp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα παιδιά.. Ερμή ωραία τα τελευταία που έγραψες περί λίγων και συμβολικών λόγων, είναι ένας τρόπος που υπάρχει σε διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα,ένα απο τα βασικά και οι διδασκαλίες των Σούφι.Υπάρχει και αντίστοιχο αφιέρωμα στιν σελίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 13:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΝ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΑ ΧΟΝΤΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ,ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ π.χ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ π.χ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ ΣΑΝ ΙΛΕΚΤΡΩΝΙΟ ..ΕΕ..ΗΜΑΡΤΟΝ !!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το username του μέλους "antixristos"
άλλαξε σε "ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ"

Η αλλαγή αυτή αφορά τον όρο περί προσβολής ιδεολογιών όπως αναγράφεται στους κανονισμούς εγγραφής στο forum:

"Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες"

Ευχαριστούμε ωστόσο το μέλος ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ (πρώην "antixristos") για τη συνεργασία του στην σύστασή μας να αλλάξει το username του.

Το νέο username θα αντικαταστήσει το παλιό σε όλα τα μηνύματα που το μέλος έχει ήδη γράψει. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 13:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες"

Σεβαστη, Διαχειριστρια...αν Εγω θελω να φτιαξω ενα κωδικο με account name Αντιηρακλης...δεν μου το επιτρεψετε?

quote:
Ερμή ωραία τα τελευταία που έγραψες περί λίγων και συμβολικών λόγων, είναι ένας τρόπος που υπάρχει σε διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα,ένα απο τα βασικά και οι διδασκαλίες των Σούφι.Υπάρχει και αντίστοιχο αφιέρωμα στιν σελίδα

Φιλε μου, η Σοφια δεν αναγνωριζει συνορα και φυλες...Μηπως εχεις διαφορα φιλοσοφικα αποσπασματα απο τους Σουφι, θα με ενδιεφερε να μαθω.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 00:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
se 10 xronia ta ellhnika tha antikatasthsoyn ta agglika kai olos o kosmos tha milaei t glossa mas.einai nomoteleia.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 10:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς η Ελληνική γλώσσα φθείρεται εντελώς και οι λέξεις της αντικαθίστανται με παρεφθαρέμενες ξενόφερτες ιδιαίτερα Αγγλόφωνες.
Έχει ήφη φθαρεί τόσους αιώνες με πλήθος επιδράσεις ιδιαίτερα απο την πλευρά των κατακτητών Τούρκων. Η καθαρεύουσα γλώσσα είναι πιό προσεγγίσιμη στην Αρχαιοελληνική Αττική διάλεκτο ενώ η δημοτική εκφράζει την παραφθορά της γνήσιας Ελληνικής βάση των ξένων επιδράσεων. Το γεγονός οτι θεωρούμε ακατανόητα και ακαταλαβίστικα τα Αρχαία Ελληνικά δείχνει τον βαθμό απομάκρυνσης μας απο την γνήσια Ελληνική γλώσσα. Καλό βέβαια είναι να κρατήσουμε την απομάκρυνση αυτή σε κάποιο ανεκτό επίπεδο. Να μήν επιδεινώσουμε περισσότερο το κακό με τις Αμερικανοφερμένες Αγγλογενείς λέξεις. Είναι θέμα συνείδησης και παιδείας αυτό και επιτακτική αν΄γκη να προσεγγίσουμε με ευχάριστο τρόπο τα Αρχαία Ελληνικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 17:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελληνική δεν πρόκειται να γίνει παγκόσμια ...Καλυτερα βεβαια γιατι φανταζεστε να την μιλουσε ο καθε ασχετος οπως ηθελε; Εδω εμεις που τη μιλαμε απο μωρα και κανουμε λαθη , φαντασου , αλλος που δεν εχει καμια κληση ουτε γενος να την μιλησει ... Αν γινοταν παγκοσμια τοτε θα καταστρεφοταν ...

Φοβαμαι ομως οτι η αγγλικη θα ειναι η κατστροφη της γλωσσας μας ... Περα απο τις ξενοφερτες λεξεις που χρησιμοποιουμε , να μην ξεχναμε και καποιες προσπαθειεσ που εγιναν για τη γραφη της γλωσσασ με λατινικουσ χαρακτηρες... Παρ'ολιγον εγκλημα ....Ντροπη , και να φανταστειτε οτι το ειπε Ελληνιδα. Αν εμεις κανουμε τετοια τοτε οι ξενοι τι θα κανουν ; Μόνοι μας σκοτώνουμε την κληρονομία μας

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 09:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διστυχώς η αποστολή της κυβέρνησης είναι η αποβλάκωση της ελλάδος.
1. στην τηλεόραση όλο και πιο συχνά χρεισιμοποιούν ξένους όρους ακόμα και αν έχουν ελληνική ρίζα.
2. στο διαδύκτιο έγινε ευρείως γνωστή η ελληνική γλώσσα με λατινικούς χαρακτήρες.
3.η διαμαντοπούλου πρότινε το 2003 2η επίσημη γλώσσα να ειναι τα αγγλικά!
4. το πολυτονικό έχει καταργηθεί.
5. σε πολλές λέξεις έξει αλλαχθεί ο τρόπος γραφής τους (τρένο ή τραίνο;)
6. ορθογραφικά δεν μετράνε.
7. πολλοί έμποροι πρώτα σου μιλάν αγγλικά και μετά ελληνικά!
8.τα έγραφα του υπουργείου τώρα πια είναι στα αγγλικά με πρόταση της διαμαντοπούλου.
9. 2 εκ μετανάστες που τους πας;ούτε στην ελλάδα μπορείς να μιλήσεις ελληνικά!
10. μάθημα αρχαίων για να μάθουν την ελληνική γλώσσα καλύτερα(εγώ άλλα βλέπω)
11. στα σχολεία τα βιβλία είναι κακογραμμένα.
12.η διαμαντοπούλου είναι ανθέλληνας (αύτό και μόνο φτάνει)!!!
13. προοθούνται οι ξένοι καλλιτέχνες με αποτέλεσμα τα παιδιά να μην ξέρουν ποιός είναι ο σαββόπουλους ,ο θωδοράκης ,ο πορτοκάλογλου και άλλοι! και να σε θεωρούν χαζό αν τους ακούς.
14. αλλαγή καταλήξεων και γενικώς λέξεων(ελλάδας - ελλάδος, πατρός -πατέρα, θυγατρός - θυγατέρας ή θυγατέρος, ήλπιζα - έλπιζα)
15.γιουροβίζιον πάντα με αγγλικό τραγούδι πάμε, ενώ είναι διαγωνισμός για την κάθε χώρα και το ''ντοπιό' τραγούδι της.
16.μιλώντας αγγλικά είσαι κουλ λένε οι νέοι.
17. συντακτικά λαθή παντού βλέπω!
18.φοβερή λεξιπενία
19.και λίγα λέω
20. τα γράφω μαζεμένα σε κείμενο για καλύτερη κατανόησή

H γλώσσα αποτελεί τον κεντρικό πυλώνα της ύπαρξης και διατήρησης ενός Έθνους! Η εξασθένιση, η εγκατάλειψη και η απαξίωσή της , ενέχουν τον κίνδυνο της πνευματικής, πολιτισμικής και οικονομικής υποδούλωσης και της εθνικής εξαφάνισης. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια μεταχειριζόμαστε βάναυσα την γλώσσα μας. Την πληγώνουμε. Με λάθη τόσο στον γραπτό, όσο και στον προφορικό λόγο. Ανορθογραφίες, ασυνταξίες και φοβερή λεξιπενία. Απρόσεκτοι τηλεπαρουσιαστές και δημοσιογράφοι , με τραγική ένδεια στην ελληνική γλώσσα, την δολοφονούν συστηματικά ενώ τους παρακολουθούν χιλιάδες ακροατές / τηλεθεατές. Η ταλαιπωρία αυτή της γλώσσας στην έντυπη και ηλεκτρονική δημοσιογραφία , συμβαδίζει και με τη χαμηλή ποιότητα των προγραμμάτων και εξηγείται από την αναντιστοιχία ανάμεσα στον απότομο πολλαπλασιασμό των μέσων ενημέρωσης από τη μια, και της προσφοράς σε άξιους και κατηρτισμένους δημοσιογράφους, παρουσιαστές κλπ. από την άλλη. Γενικά σήμερα αδιαφορούμε για τους κανόνες της Γραμματικής, του Συντακτικού και της προφοράς. Έχουμε την αφέλεια να θεωρούμε ότι η γλωσσική ασυδοσία είναι δημοκρατικό δικαίωμα, ένα είδος ελευθερίας και εκμοντερνισμού και ότι η πειθαρχημένη γραφή και ομιλία είναι σύμπτωμα σκοταδισμού και οπισθοδρομικότητας. Επίσης το κλίμα της ξενομανίας, που έχει επικρατήσει στη χώρα μας αποτελεί τεράστιο εμπόδιο στη νεολαία να ριζώσει την αγάπη για την Ελλάδα, τον Πολιτισμό, την Ιστορία, την Πίστη και τη Γλώσσα μας, στις καρδιές και τα ενδιαφέροντα των μαθητών κάθε ηλικίας, με ολέθριες επιπτώσεις στην πνευματική, ηθική, οικογενειακή και επαγγελματική τους πρόοδο! Έχουμε ανοίξει διάπλατα τις γλωσσικές κερκόπορτες στις ξένες λέξεις. Τις έχουμε υιοθετήσει και έχουμε προχωρήσει στην κατασκευή γλωσσικών μορφωμάτων. Σήμερα η νεοελληνική γλώσσα έχει χάσει τις αντιστάσεις της και έγινε έρμαιο στην κυριαρχία της αγγλοαμερικάνικης κυρίως, με αποτέλεσμα να πάψουμε στο μέλλον να χρησιμοποιούμε αμιγώς την ελληνική γλώσσα. Αυτή ανάμειξη λέξεων της ελληνικής γλώσσας με ξένες δεν θα οδηγήσει μόνο σε μια μόνιμη στρέβλωση της γλώσσας αλλά και στη μείωση της γλωσσοπλαστικής μας ικανότητας. Θα αφαιρεθεί επίσης και η δυνατότητα από τις επόμενες γενιές να αναγνωρίζουν λέξεις της δικής τους γλώσσας που δανείσθηκαν οι ξένες γλώσσες και στον εξευτελισμό να μη γνωρίζουν τον ορθό τρόπο γραφής και προφοράς της ελληνικής . Το τελευταίο μας οχυρό, η γλώσσα μας κινδυνεύει. Χρέος όλων μας είναι να την σώσουμε. Εάν πάψει να υπάρχει η ελληνική γλώσσα θα πάψει να υπάρχει και το Έθνος μας!


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2012, 21:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναγνωρίζετε την γλώσσα που κρατούσε σημειώσεις ο Ισαακ Νεύτον;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy