ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2012, 13:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι μας θυμίζει...

Το εντυπωσιακό είναι ότι κάποια πραγματικά μεγάλα πνεύματα της Επιστήμης, της Φιλοσοφίας κλπ εκτίμησαν και τίμησαν σε πολύ μεγάλο βαθμό την ελληνική γλώσσα και γραφή ενώ σήμερα ένα μέρος των συμπολιτών μας επιλέγει τα greeklish στην γραπτή του επικοινωνία...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 14:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που είσαι βρε Dying_Incubus! Χάθηκες!
Σωστά τα λές φίλε μου. Δεν φταίνε όμως τα παιδιά.
Οι αγράμματοι και αδιάφοροι δάσκαλοι και καθηγητάδες φταίνε. (εξαιρείται ο macedon )
Σε μία συζήτηση και διαφωνία που είχα με την δασκάλα του βλασταριού μου, σε ότι αφορά την δουλειά τους και αν την κάνουν σωστά, της έκανα την εξής ερώτηση: Εάν οι γονείς είναι αγράμματοι, θα καταφέρει ένα παιδί να τελειώσει το δημοτικό; Και αν ναι, μέχρι που θα φτάσει;
Φαντάζεσαι την απάντησή της; ΔΕΝ είχε απάντηση...

Να σου επισημάνω κάτι που αφορά την γραμματική του Ισαακ Νεύτωνος και όχι μόνον.
Αν παρατηρήσεις, όταν θέλει να γράψει "εστί" δεν γράφει "εστί" αλλά "εςί" Το έχω βρει και στο λεξικό του Σουίδα αυτό, που είναι αρχαιότερο.
Το "ς" έχει ήχητική αξία "στ".
Στο αριθμητικό αλφάβητο, ο αριθμός 6 είναι "στ'". Αυτό μας δείχνει ότι εκεί υπήρχε άλλο ένα (25ο γράμμα) γράμμα το οποίο, για αγνώστους σ' εμένα λόγους, αφαιρέθηκε, - μάλλον το "ς" - αλλά κρατήθηκε η ηχητική του αξία.
Ισως να ήταν το "ς" το οποίο συμβολιζόταν με το σίγμα που είχε το σχήμα του κεραυνού.
Το έχω πετύχει σε κάποιες αρχαίες επιγραφές.
Ισως να κάνω λάθος όμως.


Edited by - Αίολος on 05/03/2012 14:30:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 16:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αίολε, διάφορες υποχρεώσεις τελευταία δε μου άφηναν πολύ χρόνο οπότε τώρα που ηρέμησαν κάπως τα πράγματα επανήλθα δριμύτερος.

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει όντως ένα πρόβλημα που παρατηρείται όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει μια μερίδα συνανθρώπων μας όσον αφορά την σωστή ορθογραφία της γλώσσας μας.
Έχω συναντήσει προσωπικά ανθρώπους που μπορεί να έχουν μια ακαδημαϊκή μόρφωση και να κάνουν αρκετά ορθογραφικά λάθη, έχω συναντήσει νέα άτομα που είναι πχ μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου και κάνουν κάποια τρομερά λάθη στην ορθογραφία, δεν βάζουν τόνους στις λέξεις κλπ.
Φυσικά δεν υπονοώ ότι χρήζει προβληματισμού ένα τυχαίο ορθογραφικό λάθος, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το μυαλό κάποιου μπορεί να κολλήσει, να συναντά μια λέξη για πρώτη φορά ή να μη μπορεί να αναλύσει ετυμολογικά μια σύνθετη λέξη ώστε να την γράψει σωστά.
Πέρα από αυτό όμως, είναι πολύ συχνό φαινόμενο να βλέπεις ανθρώπους να γράφουν με greeklish, κάτι που δεν ξέρω τι εξυπηρετεί.
Ένα άλλο φαινόμενο είναι να γράφουν κάποιοι άνθρωποι με "συντομογραφίες" ένα κείμενο.
Αυτό μπορεί να το δει κάποιος στα γραπτά μηνύματα, σε κάποιους διαλόγους στο Internet κλπ.
Αυτό μπορεί να είναι πιο γρήγορο για κάποιους, πιο εύχρηστο αλλά από την άλλη είναι και μια κατακρεούργηση της γλώσσας μας, την οποία θεωρώ πραγματικά μια πολύ όμορφη κι ιδιαίτερη γλώσσα όπως άλλωστε είναι κι η κάθε γλώσσα.

Έχουν ακουστεί κατά καιρούς διάφορα σενάρια ότι επιχειρείται μια τεχνηέντως οργανωμένη προσπάθεια υποβιβασμού της ελληνικής γλώσσας εκ των έσω (σενάρια Κίσινγκερ κλπ) και χωρίς να σταθώ στο αν ευσταθούν ή όχι, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ακόμη κι αν έχουν γίνει του κόσμου οι συνομωσίες, καμία δεν θα είναι επιτυχής εάν εμείς ως λαός δεν αφήσουμε να διαβρώσουν την γλώσσα μας.

Σχετικά με το ς, υπήρχαν όντως κάποια γράμματα στο ελληνικό αλφάβητο της αρχαϊκής περιόδου ή σε κάποιες τοπικές διαλέκτους και τα οποία με το πέρασμα των χρόνων αφαιρέθηκαν.
Κάποια από αυτά είναι το Σαμπί ((ϡ), το Κόππα (ϟ), το Δίγαμμα (Ϝ), το Σαν (Ϻ), το Στίγμα (ϛ) και το Σω (ϸ) που χρησιμοποιούταν σε κάποια μέρη Ασίας στην Αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Οπότε είναι λογικό που ο Νεύτων έγραφε το "εστί" ως "εςί", χρησιμοποιούσε δηλαδή το γράμμα στίγμα για να αποδώσει τον δίφθογγο "στ".
Η αλήθεια όμως είναι πως δεν γνωρίζω για ποιό λόγο το συγκεκριμένο γράμμα δεν χρησιμοποιείται ακριβώς όπως χρησιμοποιούνταν αρχικά αλλά έχει διατηρηθεί μια πιο περιορισμένη χρήση του.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 01:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Να σου επισημάνω κάτι που αφορά την γραμματική του Ισαακ Νεύτωνος και όχι μόνον.
Αν παρατηρήσεις, όταν θέλει να γράψει "εστί" δεν γράφει "εστί" αλλά "εςί" Το έχω βρει και στο λεξικό του Σουίδα αυτό, που είναι αρχαιότερο.
Το "ς" έχει ήχητική αξία "στ".
Στο αριθμητικό αλφάβητο, ο αριθμός 6 είναι "στ'". Αυτό μας δείχνει ότι εκεί υπήρχε άλλο ένα (25ο γράμμα) γράμμα το οποίο, για αγνώστους σ' εμένα λόγους, αφαιρέθηκε, - μάλλον το "ς" - αλλά κρατήθηκε η ηχητική του αξία.

Δεν γνωρίζω φίλε Αίολε πότε ακριβώς καταργήθηκε το στίγμα ϛ από το ελληνικό αλφάβητο και αντικαταστάθηκε από το στ , υπάρχει όμως σε ευρεία χρήση σε όλα σχεδόν τα παλαιά βιβλία μέχρι και τον 19ο αι. Σου στέλνω πιο κάτω σκαναρισμένο ένα απόσπασμα από την “ΩΓΥΓΙΑ” του Αθ. Σταγειρήτη , που τυπώθηκε στη Βιένη το 1814 .
Εκεί εκτός από την χρήση του ϛ , έχει και δασεία στις λέξεις που αρχίζουν από ῥ .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy