ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Πως Μπορούμε Να Φτιάξουμε Τα Δικά Μας Φυσικά Προϊόντα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 10:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως όμως είναι και οτι οι περισσότεροι δουλεύουν πάρα πολλές ώρες και δεν έχουν χρόνο??? Αλλά και πάλι δεν νομίζω πως αυτό ειναι δικαιολογία.
Μάλλον πιστεύουν πως τα φυσικά προϊόντα είναι κατώτερης ποιότητας (χωρίς πριν τα δοκιμάσουν). Πως λες στον άρρωστο φάε λαχανικά και φρούτα (ωμή τροφή) για να γίνεις καλά και επιμένει να παίρνει φάρμακα !!!??. Μήπως τελικά δεν υπάρχει σωτηρία?
Φταίνε οι γρηγοροι ρυθμοί, οι μεγάλες πολεις κτλ., αν όλοι ζούσαμε σε φυσικό περιβάλλον δεν θα το χαλούσαμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 11:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι ατομο που συνεχώς ανακαλύπτω πράγματα!!! Αυτά μου δινουν ζωή!!! :)

Θα ηθελα λοιπον να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να φτιάξω αλισίβα???

Θέλω να φτιάξω αλισίβα για να φτιάξω μ' αυτήν σαπούνι, γίνετε? Δηλαδή η αλισίβα που θα παρασκευάσω να είναι καυστική.

Μέχρι τώρα έχω φτιάξει αλισίβα, οχι καυστική και την χρησιμοποιώ στο ψωμί για να φουσκώνει καλύτερα και να γίνετε πιο αφράτο.

Αν αφήσω περισσότερες μέρες τη στάχτη με το νερό το διάλυμα γίνετε πιο δυνατό οχι όμως καυστικό, αλλά πειράζει λίγο τα χέρια αν δεν αραιωθεί. Το χρησιμοποιώ για πλύσιμο των πιάτων αραιωμένο με νερό και με πράσινο σαπούνι και κάνει πολύ αφρο και καθαρίζει τέλεια!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 13:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δουλίτσα κάνει και ο χυμός απο ρόδι


ΝΑΙ, ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΙΣ Ή ΓΙΑ ΕΠΑΛΕΙΨΗ?????!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 13:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mariasar ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΠΟΛΥ! ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΑΪΤ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΗΔΗ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 14:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'σαι καλά 3ADA

φιλια
Μαρία

Edited by - mariasar on 22/03/2007 14:43:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 10:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!

Πολύ ωραίο θέμα!!!! Μπράβο!
Έχω όμως να κάνω μια ερώτηση. Που τα βρίσκεις βρε παιδιά όλα αυτά;
Τα υλικά που χρειαζόμαστε για τα σαμπουάν και τα σαπούνια, ας πούμε;
Εγώ έχω λιπαρά μαλλιά, και εκτός από την τσουκνίδα κάνει καλό και ο άργιλος. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω που να τα βρω.
Όλα αυτά τα λάδια που περιγράφεις Μαράκι μου...εκτός από τα πολύ γνωστά, όλα τ' άλλα που θα τα βρούμε;

θα με κατατοπίσετε σας παρακαλώ;
Ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 13:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα FRA LE NUVOLE
καλώς ήρθες!

Τα υλικά που χρειαζόμαστε για να φτιάξουμε όλα αυτά τα φυσικά προϊόντα μπορούμε να τα βρούμε σε βιολογικά καταστήματα και χημικά καταστήματα που υπάρχουν στο κέντρο της Αθήνας, στη ομόνοια. Εγώ προτιμώ τον Πλάτων που είναι στην διεύθυνση Γερανίου 17 & Αναξαγόρα που έχει λάδια και αιθέρια έλαια http://www.juliarosenthal.gr/ και ακριβώς διπλα στον Πλάτων υπάρχει ένα μαγαζί με χημικά.

Ο άργιλος πράγματι κάνει καλό στην λιπαρότητα και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αντι για σαπούνι, καθαρίζει τέλεια το δέρμα και διώχνει κάθε ίχνος λιπαρότητας. Τον άργιλο μπορείς να τον βρείς σε βοτανοπωλεία που έχει άφθονα στην Ευριπίδου, (το Μπαχάρ είναι το καλύτερο και φθηνότερο). Πάντως άργιλο μπλέ έχουν και πολλά νησιά όπως Κέρκυρα, Μήλος.

Πέρσι ήμουν στην Κέρκυρα και έβαζα μάσκα άργιλου σε όλο μου το σώμα γινόμουν ένα μπλε ξωτικό! Πολύ γέλιο είχε! Η άργιλος έχει την ιδιοτητα να διώχνει τις τοξίνες που υπάρχουν στο σώμα και είναι και επουλωτική! Είναι η μεγάλη μου συμπάθεια!

Για τα λάδια που περιγράφω, θα αναφέρω σύντομα και πως μπορούμε να τα φτιάξουμε οι ίδιοι αντι να τα αγοράσουμε. Κάποια άγνωστα λάδια υπάρχουν στα μαγαζιά με χημικά.

Φιλιά
Μαρία

Edited by - mariasar on 23/03/2007 13:13:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e-natural
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 18:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e-natural  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα,
νομίζω πως για να γίνουν τα σαπούνια είναι αρκετά δύσκολο γιατί χρησιμοποιουμε καυστική σοδα και θελει προσοχη.
πάντως αργιλο εχουν και πολλα φαρμακεια Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 19:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα e-natural,

παντως εγω που εφτιαξα σαπούνι δεν το βρηκα δυσκολο!αν πάρεις τις απαραίτητες προφυλάξεις και κάνεις ακριβώς οτι λέει η συνταγή τοτε θα πετυχει! Το χειροποίητο σαπούνι δεν έχει καμια σχέση με τα αλλα! Το προσαρμόζεις και στα μέτρα σου, εννοώ τα βότανα που θα βάλεις για να ταιριάζουν με το δέρμα σου και τις απαιτήσεις σου!΄
Αξίζει τον κόπο!!!

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 13:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία για τις διευθύνσεις.
Είμαι έτοιμη τώρα να κάνω πειράματα! Ελπίζω μόνο να μην βάλω φωτιά στην κουζίνα μου !!!

Όσο για το σαπούνι.....
Έχω φτιάξει με τη γιαγιά μου πάρα πολύ. Το θέμα είναι πως η γιαγιά μου δεν ξέρει διάφορες πατέντες. Ένα συγκεκριμένο ξέρει. Δεν είναι δύσκολο, λίγη προσοχή θέλει μόνο. Ο παππούς μου είναι 80 ετών. Χρησιμοποιεί φυσικό πράσινο σαπούνι (από τα χεράκια της γιαγιάς μου) σχεδόν όλα τα χρόνια της ζωής του...
1) Έχει πιό πολλά μαλλιά από 'μένα που είμαι 30
2) Ουδέποτε είχε πρόβλημα λυπαρότητας
3) Τα μαλλιά του είναι πιό μαλακά από μωρού
4) Ποτέ δεν είχε ρπόβλημα πυτιρίδας, φαγούρας κ.ο.κ.
5) Η τρίχα του γυαλίζει λες και έχει βάλει την ακριβότερη μάσκα (μήπως είναι η ακριβότερη μάσκα το φυσικό σαπούνι;;;;;;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 18:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ προτιμώ τον Πλάτων που είναι στην διεύθυνση Γερανίου 17 & Αναξαγόρα που έχει λάδια και αιθέρια έλαια

Eίναι καλής ποιότητας .. και μπορεί κάποιος να προμηθευτεί .. χύμα, οση ποσότητα θελήσει.
Οπωσδήποτε δεν μπορούν να συγκριθούν με τα χειροποίητα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 09:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!!!

Χθες σκεφτόμουν μερικά ''γιατροσόφια''που κατά καιρούς κάνω και είναι πράγματι πολύ αποτελεσματικά. Θα ήθελα, λοιπόν, να τα μοιραστώ μαζί σας!

Όταν ξυπνάτε μετά από ξενύχτι και δείτε μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια σας...κόψτε 2 φέτες πατάτα και καθίστε για λίγο με αυτές. Τρίψτε την και λίγο γύρω από τα μάτια σας. Θα βοηθήσει να φύγουν οι μαύροι κύκλοι πιό γρήγορα.

Αν έχουν σκάσει τα χείλια σας, εκτός από το γνωστό σε όλους βούτυρο-κακκάο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και την εσωτερική μεμβράνη του κρεμμυδιού. Κόψτε τη και τοποθετήστε την πάνω στα χείλια σας, όσο μπορείτε να την αντέξετε (δεν πονάει, αλλά ίσως είναι ενοχλητική). Θα αισθανθήτε ένα κάψιμο που θα κάνει πολύ καλό στα σκασμένα χείλια σας.

Αν έχετε πάθει ψωρίαση μπορείτε να την καταπολεμήσετε με μια αλοιφή φτιαγμένη από ελαιόλαδο και θειάφι.....
Απλά ανακατέψτε αυτά τα 2 υλικά και χρησιμοποιείστε την αλοιφή όσο συχνά θέλετε.

Θα τα ξαναπούμε....
Προς το παρόν....πολλά φιλιά σε όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 11:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σε όλους!

σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ FRA LE NUVOLE για τα γιατροσόφια που ανάφερες!
Θειάφι δεν έχω αγοράσει ποτέ, σε τι μορφή είναι?Υποθέτω οτι το βρίσκουμε στα μαγαζιά με χημικά. Σε τι αναλογία το βάζουμε?

φιλάκια
Μαρία

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 10:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Μαράκι, εγώ θυμάμαι πως πηγαίναμε στο Σουσάκι και παίρναμε θειάφι....από την παραγωγή στην κατανάλωση!
Όμως, πιστεύω πως σίγουρα θα υπάρχει και στα μαγαζιά που πουλάνε χημικά. Διατίθεται σε μόρφή σκόνης (κίτρινο). Οι αναλογίες για την κρέμα...δεν είναι συγκεκριμένες, όσο χρειάζεται για να έχουμε μια κρέμα, όχι πολύ ρευστή.

Πικραγγουριά [Echbalium elaterium ]
Αυτό το μικρό θαυματουργό φυτό έχει κίτρινα λουλουδάκια, είναι ποώδες και αυτοφυές στην Ελλάδα και οι καρποί του, που μοιάζουν με μικρά τριχωτά αγγουράκια, κρύβουν μέσα τους ένα πανίσχυρο φάρμακο! Πολλά έχουν γραφτεί για τις ιδιότητές του, αλλά εδώ θα ήθελα να σας μιλήσω για την ικανότητα που έχει, μεταξύ άλλοων, να θεραπεύει την γνωστή και βασανιστική ιχμορύτιδα!!!!
Είναι πανεύκολο να βρεθεί γιατί υπάρχει παντού στην εξωχή, αρκεί να κάνουμε μια βόλτα....
Χρησιμοποιούμε τους καρπούς του όταν αυτοί έχουν ωριμάσει. Παίρνουμε ένα ώριμο ''αγγουράκι'' και το πιέζουμε έτσι ώστε να στάξει ο χυμός με τα σποράκια στην παλάμη μας. Αυτή η ποσότητα είναι ΥΠΕΡαρκετή!!! Φέρνουμε το χέρι μας κοντά στη μύτη μας και εισπνέουμε αργά και βαθιά. Όταν αισθανθούμε ένα μικρό κάψιμο στο λαιμό, σταματάμε. Παίρνουμε μια πολύ μικρή ποσότητααπό το υγρό στην παλάμη μας και το αλοίφουμε στα ρουθούνια μας.
Θα πρέπει, όπωσδήποτε, να κάνετε αυτή τη διαδικασία μόνο όταν ξέρετε πως για τις επόμενες 2 μέρες δεν θα χρειαστεί να κάνετε κάτι που θα σας αναγκάσει να βγείτε από το σπίτι σας!!!! Η καταροή θα είναι πολύ έντονη!!! Πάρτε μια ικανοποιητική ποσότητα χαρτιού και κάντε υπομονή!!!
Μετά απ' αυτό δεν θα έχετε ΠΟΤΕ ξανά ιχμορύτιδα!!!!!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
Το υγρό της πικραγγουριάς είναι πάρα πολύ δυνατό!!!!
Πριν κάνετε οτιδήποτε πρέπει να είστε βέβαιοι πως δεν πάσχετε από κάποιου είδους αλλεργία!!!
Να είστε πολύ προσεκτική με την ποσότητα. Εαν ένα ''αγγουράκι'' σας δώσει 5-6 σταγόνες υγρού (συνήθως δίνει παραπάνω) αυτή είναι αρκετή.

Η συνταγή είναι δοκιμασμένη! Μας την έδωσε μια συμπαθέστατη κυρία από την Κρήτη και μας γλύτωσε από τους γιατρούς και τα φάρμακα που για χρόνια δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα!

Καλή επιτυχία....και προσοχή!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 10:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον από τους συντονιστές να με βοηθήσει να βάλω μια φωτογραφία για το εν λόγω φυτό.
Δεν με βλέπω να τα καταφέρνω μόνη μου.....
Αν είναι άσχετος ο άνθρωπος!!!!

Ευχαριστώ
ΡούλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 10:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σέυχαριστώ πολύ ρούλα για την συνταγή αυτή, φαίνεται πολύτιμη και θα βοηθήσει πολύ κόσμο!!!

Για το πως βάζουμε φωτογραφίες είναι ένα πρόβλημα ουτε εγω τα χω καταφέρει. Αυτές που χω βαλει εχω βάλει την διευθυνση που εχουν στο ιντερνετ, αλλα δεν μπορώ να βαλω φωτογραφία απο τον υπολογιστή μου!??
Παρακαλώ καποιος να μας πει τι να κανουμε...

φιλακια
και καλή μερα σε όλους!

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 11:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή FRA LE NUVOLE, είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία για να ανεβάσεις μια φωτογραφία σε κάποιο θέμα.

Πρώτα απ' όλα, θα πρέπει να έχεις κάποιο url της εικόνας, είτε αυτή προέρχεται από κάποιο site στο Διαδίκτυο είτε προέρχεται από τον υπολογιστή σου.
Αυτό μπορείς να το κάνεις σε κάποιο site το οποίο φιλοξενεί εικόνες και σου δίνει ένα url για να το χρησιμοποιήσεις.

Ένα από αυτά είναι το:

www.imageshack.us

Είναι προτιμότερο κι ασφαλέστερο να ανεβάζεις εκεί την φωτογραφία που επιθυμείς να βάλεις σε κάποιο θέμα μας, ακόμη κι αν έχεις ήδη το url από κάποιο site.
Την ανεβάζεις στο site που σου πρότεινα επιλέγοντας και το μέγεθος που επιθυμείς να έχει η εικόνα.
Το μέγεθος 800 x 600 είναι μια χαρά.

Στην συνέχεια, κρατάς το "direct link to image".

Στην φόρμα απάντησης στο θέμα που επιθυμείς να ανεβάσεις την εικόνα, πατάς το εικονίδιο .

Θα σου εμφανιστεί ο κώδικας [img][/img]

Ανάμεσα σ' αυτό θα περικλείσεις το link της φωτογραφίας.
Παράδειγμα:

[img]direct link to image[/img]

Αυτό ήταν!

Αν έχεις κάποια απορία σχετικά με την όλη διαδικασία, εδώ είμαστε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 12:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρίες και Κύριοι με μεγάλη συγκίνηση σας παρουσιάζω....
την Πικραγκουριά!!!!!!!

Φυσικά...η βοήθεια του φίλου μας Dying_Incubus ήταν κάτι παραπάνω από πολύτιμη!!!!
Σε ευχαριστώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 16:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλε μου allzzaro,ξεκίνησα να γράφω για την παρασκευή των λαδιών, για να μην τα αγοράζουμε ετοιμα επειδή είναι κατώτερης ποιότητας. Αρχισα λοιπόν απο το βαλσαμόλαδο μια και είναι το καλύτερο και αργότερα θα αναφερω και αλλα!

*Για το βαλσαμόλαδοδείτε στην σελίδα http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/03/hypericum-perforatum.html


ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 16:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το αναψυκτικό τσιτσιμπύρα θα δείτε στην διεύθυνση http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/03/blog-post_19.html

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 17:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυρίες και Κύριοι με μεγάλη συγκίνηση σας παρουσιάζω....
την Πικραγκουριά!!!!!!!

Βρέ κορίτσια.. τι όμορφα πράγματα είναι αυτά..

Μαρία είμαι πολύ εντυπωσιασμένος... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 19:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να παραθέσω και εγώ με τη σειρά μου μερικά πράγματα για το θαυματουργό αυτό βότανο…

Hypericum perforatum (Βαλσαμόχορτο)

Υπερικόν το διάτρηρον, (Hypericaceae), βάλσαμο, σπαθόχορτο, St.-John’s-wort

Η λέξη Perforatum προέρχεται από τα λατινικά, που μεταφράζουν το ελληνικό «διάτρητο». Τα φύλλα είναι φωτεινά κίτρινα-πορτοκαλί. Τα πέταλα, συνήθως κίτρινα. Όταν γυρίσουν προς το φως, αποκαλύπτουν ημιδιαφανείς στιγμές που δίνουν την εντύπωση πως είναι διάτρητες. Οι κουκίδες αυτές δεν είναι όμως τρύπες, αλλά έγχρωμα αιθέρια έλαια και ρητίνες.
Αν τρίψει κανείς τις μαύρες αυτές κουκίδες που έχουν τα 5 πέταλα με τα δάχτυλά του, αυτά θα γίνουν κόκκινα. Για πολλούς φυτοθεραπευτές, αυτές οι μαύρες-κόκκινες κουκίδες περιέχουν μερικά από τα πιο πολύτιμα και αποτελεσματικά φυτικά συστατικά.

Οι στήμονες του φυτού έχουν ιδιαίτερη μορφή, με στερεό κυλινδρικό στέλεχος, με δύο γραμμές που εξέχουν κατά μήκος. Αυτές οι γραμμές κάνουν τον στήμονα να μοιάζει επίπεδος, πράγμα εντελώς ασυνήθιστο στον κόσμο των φυτών.
Περιέχει υπερικίνη και ψευδο-υπερικίνη, φλαβονοειδή (16% στα φύλλα), ξανθόνες, φαινολικά οξέα, αιθέρια έλαια (0,13% σε ολόκληρο το φυτό). Το βαλσαμόχορτο απασχόλησε τη θεραπευτική από την αρχαιότητα, Ο Γαληνός και ο Διοσκουρίδης το αναφέρουν σαν διουρητικό, επουλωτικό, εμμηναγωγό, αιμοστατικό. Στη διάρκεια του μεσαίωνα αποδόθηκαν στο φυτό μαγικές ιδιότητες, ιδίως αν η συγκομιδή γινόταν στις 24 Ιουνίου, ημέρα εορτασμού του Α. Ιωάννη. Πώς και γιατί ονομάστηκε το φυτό βότανο του Αι Γιάννη, «St.-John’s-wort» είναι άγνωστο.
Πάντως σύμφωνα με τη σχετική «συζήτηση», στη Βίβλο αναφέρεται ότι ο Πρόδρομος ζούσε στην έρημο τρεφόμενος με μέλι και ακρίδες. Επειδή στον ελληνικό κόσμο της εποχής η λέξη «άκρον» αφορούσε τις άκρες των φυτών, ορισμένοι θεώρησαν ότι ο Ι. ο Βαπτιστής τρεφόταν με βότανα, μεταξύ των οποίων το βαλσαμόχορτο.
Σύμφωνα με άλλη ανάλογη «θεωρία» για την ονομασία του φυτού, οι μαύρες κουκίδες αντιστοιχούν στο αίμα του Αι Γιάννη και οι διαφανείς περιοχές των πετάλων, στα δάκρυα που χύθηκαν όταν αποκεφαλίστηκε. Μετά το 1900 στην Κεντρική Αμερική χρησιμοποιήθηκε κυρίως σαν επουλωτικό και ήπιο ηρεμιστικό. Στις ΗΠΑ, μετά από ένα πρόγραμμα του ABC News τον Ιούνιο του 1997, το Hypericum έγινε το πιο δημοφιλές φυτό, το εναλλακτικό «prozaκ», (Ladose), για την ήπια και μέτρια κατάθλιψη.
Χρησιμοποιείται επίσης σαν αντισπασμωδικό και βελτιωτικό της ποιότητας του ύπνου σε αϋπνίες. Ήδη, το 1994 στη Γερμανία, συνταγογραφήθηκαν συνταγές για 20 εκατ. ασθενείς! Μόνο στην Μοντάνα των ΗΠΑ καλλιεργούνται σήμερα 500.000 στρέμματα φυτού.
Εξωτερικά χρησιμοποιείται σαν άριστο επουλωτικό σε πληγές και εγκαύματα πρώτου βαθμού. Το Hypericum σύμφωνα με ορισμένες υποθέσεις μπορεί να φανεί χρήσιμο στη θεραπεία του απλού έρπητα και στο σύνδρομο της χρόνιας κόπωσης.
Αλλά η μεγάλη υπόσχεση του φυτού είναι η συμβολή του στη θεραπεία του AIDS! Πολλοί ασθενείς με AIDS δέχτηκαν ευεργετικά τη χρήση του φυτού, δήλωσαν πιο αισιόδοξοι, με περισσότερη ενέργεια και λιγότερη κούραση.
Μελέτες δείχνουν μια αύξηση ή σταθεροποίηση των βοηθητικών Τ-κυττάρων για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά απο καθημερινή λήψη, από το στόμα και ενδοφλεβίως, 1-2mg υπερικίνης. (Το ενδοφλέβιο διάλυμα υπερικίνης παρασκευάστηκε συνθετικά).
Δοσολογία: σε μορφή καψουλών, μια τυπική δοσολογία είναι 300mg 3 φορές ημερησίως για τιτλοδοτημένα προϊόντα σε 0,3% υπερικίνης. Σαν βάμμα (που περιέχει 0,2-0,3% υπερικίνη), μισό κουταλάκι του γλυκού σε λίγο νερό, να πίνεται αργά σε διάστημα 10-15 λεπτών.
Προφυλάξεις: Το Hypericum μπορεί να επηρεάσει το ήπαρ προκαλώντας ευαισθησία στο φως. Σε ορισμένα δέρματα μπορεί να προκαλέσει αντίδραση φωτοευαισθησίας και φωτοδερματίτιδα, που εκδηλώνεται με δερματικούς ερεθισμούς, περιλαμβανομένου του στόματος, της μύτης και των αυτιών. Δεν πρέπει μετά τη χρήση του να ακολουθεί έκθεση στο φως. Τα σκουρόχρωμα δέρματα δεν προσβάλλονται. Σε πειραματόζωα επηρεάζει τη θερμορύθμιση. Πάντως, τα περιστατικά φωτοευαισθησίας και παρενεργειών που έχουν καταγραφεί είναι σπάνια και αφορούν ορισμένες περιπτώσεις πολύ υψηλών ημερήσιων δόσεων που χρησιμοποιούνται σε ασθενείς με AIDS.
Το Hypericum μπορεί να επηρεάσει το μεταβολισμό ορισμένων ενζύμων, κατά συνέπεια χρειάζεται προσοχή όταν χορηγείται ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα.
Όσοι χρησιμοποιούν Hypericum θα πρέπει να το σταματήσουν, αν λαμβάνουν φαρμακευτικά σκευάσματα που περιέχουν τις εξής δραστικές ουσίες:
ινδιναβίρη (crivixan), κυκλοσπορίνη (ciclosporin), θεοφυλλίνη (choledyl, theo-dur, uniphyllin, aberten), διγιτοξίνη (digoxin, lanoxin), panwarfin, και αντισυλληπτικά. Επίσης επειδή το Ηypericum επηρεάζει νευροδιαβιβαστές, μπορεί να αλληλεπιδρά με διάφορα ψυχότροπα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένων άλλων αντικαταθλιπτικών.Σε περίπτωση άλλων φαρμάκων πρέπει να ενημερώνεται
ούτως ή άλλως ο θεράπων ιατρός.


ΛΑΔΙ ΥΠΕΡΙΚΟΥ (Σπαθόλαδο ή Βάλσαμο)
[size=4Το Περίφημο Βάλσαμο των αρχαίων Σπαρτιατών [/size=4]

Το υπερικόν το διάτρητον (Hypericum perforatum) είναι βότανο που εφημίζετο για τις πολύτιμες θεραπευτικές του ιδιότητες και το ευρύτατο φάσμα των εφαρμογών του από την αρχαιότητα.
Η λέξη Υπερικόν [Hypericum: hyper + eikon] προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις «υπο» [κάτω] και «εικών» [εικόνα], διότι οι αρχαίοι Έλληνες και οι Ρωμαίοι τοποθετούσαν κλωνάρια από το Υπερικόν ή Βάλσαμο κάτω από εικόνες ή αγάλματα στα σπίτια τους, πιστεύοντας ότι το βότανο είχε μυστικές δυνάμεις που θα τους προστάτευαν από τα κακά πνεύματα.
Ο όρος «διάτρητον» [perforatum] οφείλεται στο ότι τα φύλλα περιέχουν μικρές εξωτερικές κύστες που μοιάζουν με τρύπες.
Το «υπερικόν το διάτρητον» είναι ένα αυτοφυή βότανο που συναντάμε στην Ευρώπη, δυτική Ασία και βόρεια Αφρική, επίσης μπορούμε να το βρούμε στις ΗΠΑ και ξεχωρίζει από τα κιτρινόχρυσα λουλούδια του. Φτάνει στο ύψος των 60 εκατοστών και επειδή μπορεί να είναι τοξικό για αγελάδες και πρόβατα, θεωρείται ανεπιθύμητο σε μερικά μέρη.
Το βότανο καλλιεργείται σε διάφορα μέρη του κόσμου για εμπορικούς σκοπούς, όπως στις χώρες Πολωνία, Ανατολική Γερμανία, Αργεντινή, Τουρκία κ.λπ.
Στην Ελλάδα το βότανο αυτό λέγεται συνήθως Σπαθόχορτο ή Βάλσαμο και σημαίνει ουσιαστικά τον φυσικό θεραπευτικό παράγοντα για την αντιμετώπιση μιας ασθένειας.
Το Βάλσαμο ανθίζει κοντά στην ημέρα του Αη-Γιαννιού δηλαδή στις 24 Ιουνίου.
Τα βότανα ξεραίνονται τους καλοκαιρινούς μήνες Ιούνιο-Ιούλιο και αποθηκεύονται στο σκοτάδι σε χώρους που αερίζονται. Το ρόφημα παρασκευάζεται όπως το τσάι.
[b] Όταν οι ανθισμένες κορυφές του βοτάνου εμβαπτιστούν σε ελαιόλαδο κι έπειτα αφεθούν στον ήλιο για δύο ή τρεις εβδομάδες, τότε το χρώμα αλλάζει από κίτρινο σε κόκκινο. Το έλαιο του λαμβάνεται είναι το περίφημο βάλσαμο των αρχαίων Σπαρτιατών.
Εξαιρετικά αποτελεσματικό για την ισχιαλγία και για κάθε πόνο ρευματικό, πόνους αρθρώσεων και την υδρωπικία.
[b] Για κάθε είδους πληγές και χτυπήματα, μώλωπες και εκχυμώσεις, στραμπουλήγματα, τσιμπήματα εντόμων, εγκαύματα, φλεγμονές, έλκη. Για κράμπες, πιασίματα, ψύξεις, νευραλγίες και πονοκέφαλους.
Με το σπαθόλαδο, όπως αλλιώς λέγεται, κάνουμε επαλείψεις ή ελαφρές εντριβές στο μέρος που πονά ή μπορούμε ακόμη να εφαρμόσουμε τοπικά επιθέματα με διαποτισμένη γάζα.
Επίσης είναι ιδανικό για κάθε θεραπευτικό ή χαλαρωτικό μασάζ, μπορεί να εμπλουτισθεί με αιθέρια έλαια ανάλογα. Η χρήση του σπαθόλαδου, είναι κυρίως εξωτερική, αλλά είναι και πόσιμο. Συνιστάται ιδιαιτέρως για τις κολίτιδες, την επώδυνη πέψη και τις ξινίλες του στομάχου.
Σημαντικά συστατικά του Βάλσαμου ή Σπαθόλαδου είναι flavonols, flavonol glycosides, biflavones, naphthodianthrones, phloroglucinols, tannins, coumarins, αιθέρια έλαια, xanthophylls και άλλα. Οι αναλγητικές ιδιότητες του βοτάνου είχε ειπωθεί πρώτα ότι οφείλονταν στις ουσίες hypericin, pseudohypericin, και στα φλαβονοειδή, αλλά σύμφωνα με πρόσφατες φαρμακολογικές και κλινικές μελέτες τα αποτελέσματα επικεντρώνονται σε μια κυρίως δραστική ουσία του βοτάνου την hyperforin.

Μπορείτε μόνοι σας να φτιάξετε βαλσαμέλαιο...

Edited by - allzzaro on 28/03/2007 19:57:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 09:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα Allzzaro,

πολύτιμα όλα αυτά που συμπλήρωσες για το βαλσαμέλαιο! Να’σαι καλά και να ‘χεις μια ωραία μέρα!

Όποιος ξεκινάει να φτιάχνει τα δικά του σκευάσματα, πιστεύω δεν έχει τελειωμό! Είναι χόμπι όπου κολλάς!

Φιλάκια
μαρία


ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 15:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δαφνέλαιο!!! http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/03/laurus-nobilis.html

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 12:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαμομηλόλαδο http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/03/chamomilla-recutita.html

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 17:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαζί με τις ευχές μου για Καλή Ανάσταση
θα ήθελα να βρείτε το χρόνο να διαβάσετε την έκληση του Cliford Carnicom καθώς θα ήθελα να σας ευαισθητοποιήσω απευθύνοντας και σε εσάς την ίδια έκληση
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9130
οι αγγλομαθείς να παρακολουθήσετε το ντοκυμαντέρ από τη σελίδα εν ουρανοίς- www.enouranois.gr

Με εκτίμηση
Τοξότης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athhna
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 13:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athhna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξερει κανεις κανενα μερος που πολαει ολα αυτα τα ελαια?θελω να αγορασω emu oil αλλα δεν ξερω απο που...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 09:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάδια και αίθέρια έχει ο Πλάτων στην ομόνοια στην διεύθυνση Γερανίου. Χημικά και λάδια έχει ένα μαγαζί δίπλα στον πλάτων, πάνω στην Γεραμίου και αυτό.

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athhna
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 21:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athhna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 11:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα συγχαρητήρια μου ξανά σε όλους και ειδικά στη mariasar για το πολύτιμο αυτό θέμα.
Μου έστειλαν ένα ενδιαφέρον μέιλ αλλά δεν ξέρω ποια έχουν αναφερθεί εδώ γιατί δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες.Για αυτό συγγνώμη προκαταβολικά αν τα βλέπετε σε επανάληψη!

Ένα καθαριστικό γενικής χρήσης

Διαλύστε σε 4 λίτρα ζεστό νερό 50 ml αμμωνία, 50 ml ξύδι και 115 ml μαγειρική σόδα (ένα κουταλάκι του γλυκού αντιστοιχεί σε 5 ml και ένα νεροπότηρο σε 200 ml). Προσθέστε, εφόσον το επιθυμείτε, λίγες σταγόνες από το αγαπημένο σας άρωμα για να καλύψει τις άλλες μυρωδιές και να αρωματίσει το χώρο σας. Αυτό το διάλυμα είναι αποτελεσματικό και ασφαλές για όλες τις επιφάνειες και μπορεί να ξεπλυθεί με νερό. Για ένα ισχυρότερο απορρυπαντικό ή για να απομακρύνουμε κερί από επιφάνειες, διπλασιάζουμε τις ποσότητες όλων των συστατικών, εκτός φυσικά από το νερό. Προσοχή! Σε καμία περίπτωση μη ρίξετε χλωριωμένα λευκαντικά σε αυτό το μίγμα. Η ανάμιξη χλωρίου και αμμωνίας προκαλεί την έκλυση τοξικών αερίων.

Για δύσκολους λεκέδες

Προσθέστε 80 ml μαγειρικής σόδας στο νερό καθώς το πλυντήριο γεμίζει. Βάλτε τα ρούχα. Προσθέστε 375 ml σαπούνι πλυντηρίου. Αν το νερό είναι ιδιαίτερα σκληρό προσθέστε 50 ml σόδα ή 50 ml ξύδι κατά το πρώτο ξέβγαλμα. Προτιμήστε ένα ήπιο απορρυπαντικό πλυντηρίου. Τα απορρυπαντικά αφήνουν κατάλοιπα πάνω στις ίνες, τα οποία αναλαμβάνουν να αφαιρέσουν τα γνωστά μας μαλακτικά. Για να αποφύγουμε τη χρήση των τελευταίων, μπορούμε να προσθέσουμε 80 ml σόδα καθαρισμού πριν τη χρήση σαπουνιού.

Για πολύ δύσκολους λεκέδες υπάρχουν επίσης κάποιες χρήσιμες συμβουλές. Προσοχή! Δοκιμάζουμε σε μια άκρη του ρούχου μήπως ξεβάφει και θυμόμαστε ότι τα οξέα (χυμός λεμονιού και ξύδι) εξουδετερώνουν τα αλκάλια (μαγειρική σόδα και αμμωνία) και αντιστρόφως. Στη συνέχεια πλένουμε.

Λάσπη: Τρίβουμε με διάλυμα 30 ml σόδας καθαρισμού και 250 ml ζεστού νερού.

Φρούτα κρασί: Ρίχνουμε αμέσως πάνω στο λεκέ αλάτι ή πολύ ζεστό νερό και μετά το βυθίζουμε στο γάλα.

Λάδι λίπη γράσα: Ρίχνουμε πρώτα βραστό νερό και μετά μαγειρική σόδα ή αμμωνία και νερό.

Τσίχλα: Τρίβουμε με πάγο.

Μελάνι: Μουλιάζουμε το ρούχο σε γάλα ή καθαρίζουμε με οξυζενέ και νερό.

Αίμα: Μουλιάζουμε το ρούχο σε κρύο νερό. Όσο πιο κρύο, τόσο καλύτερα.

Καφές: Σε χλιαρό νερό, ρίχνουμε λίγο ασπράδι αυγού και τρίβουμε το λεκέ.

Σκουριά: Τρίβουμε με αλάτι και χυμό λεμονιού. Το αφήνουμε στον ήλιο να στεγνώσει.

Μούχλα: Διαλύουμε σαπούνι, καλύπτουμε τους λεκέδες με αυτό, μετά ρίχνουμε αλάτι και το αφήνουμε στον ήλιο, ενώ διατηρούμε συνεχώς τα σημεία υγρά. Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία αν χρειαστεί.

Χαλιά: Χρησιμοποιούμε ξύδι με νερό και σαπούνι. Οι λεκέδες από κόκκινο κρασί καθαρίζονται με λευκό κρασί και ζεστό νερό με σαπούνι. Για άσχημες μυρωδιές ρίχνουμε μαγειρική σόδα και καθαρίζουμε με ηλεκτρική σκούπα.

Φούρνος: Φοράμε γάντια και προσθέτουμε επιπλέον μαγειρική σόδα στην ισχυρή δόση του καθαριστικού για όλες τις χρήσεις. Μια άλλη συνταγή: Σε ένα ρηχό τηγάνι (όχι αλουμινένιο) βάζουμε 50 ml αμμωνία και προσθέτουμε λίγο νερό μέχρι να καλυφθεί ο πάτος του. Αφού ζεστάνουμε τον φούρνο για περίπου 20 λεπτά, τον κλείνουμε και βάζουμε μέσα το τηγάνι. Οι βρωμιές θα μαλακώσουν και ο φούρνος καθαρίζεται εύκολα με μια βούρτσα και μαγειρική σόδα.

Πιάτα: Διαλύουμε σαπούνι σε ζεστό νερό. Για τα λίπη και τις μυρωδιές προσθέτουμε λίγο ξύδι.

Καθρέπτες τζάμια: Πλένουμε με σαπούνι και νερό και ξεπλένουμε με ένα μέρος ξύδι και τέσσερα νερό. Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε ένα ψεκαστήρα και ένα διάλυμα από 120 ml αμμωνία, 25 ml ξύδι και 1 λίτρο ζεστό νερό. Καλό σκούπισμα γίνεται με φύλλα εφημερίδας.

Αποχέτευση: Για να ξεβουλώσει η αποχέτευση, ρίχνουμε 50 ml μαγειρική σόδα, ύστερα 125 ml ξύδι και στη συνέχεια ξεπλένουμε με βραστό νερό.

Γυάλισμα μετάλλων

Χαλκός: Χυμός λεμονιού και αλάτι ή ζεστό ξύδι και αλάτι.

Χρώμιο: Λίγη αμμωνία με ζεστό νερό.

Μπρούντζος: Σε ίσα μέρη αλάτι κι αλεύρι μαζί με λίγο ξύδι.

Ασήμι: Βράζουμε 1 λίτρο νερό στο οποίο προσθέτουμε 15 ml αλάτι και 15 ml μαγειρική σόδα. Αφήνουμε να κρυώσει για τρία λεπτά και γυαλίζουμε με ένα μαλακό πανί.


Εναλλακτικά Εντομοκτόνα

Μπορείτε να απαλλαγείτε από ανεπιθύμητους επισκέπτες με ηπιότερους και πιο ασφαλείς τρόπους. Ας δούμε μερικούς από αυτούς.

Κανόνας πρώτος: Μην υπερβάλλετε. Δύο-τρία έντομα στο σπίτι δεν αποτελούν εισβολή. Μερικά δε, όπως οι αράχνες, είναι και χρήσιμα γιατί τρώνε τα υπόλοιπα.
Κανόνας δεύτερος: Μπορείτε να αποφύγετε την παρουσία εντόμων τηρώντας στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Μην αφήνετε εκτεθειμένα τρόφιμα. Κλείστε τις χαραμάδες από όπου θα μπορούσαν να βγουν κατσαρίδες ή μυρμήγκια. Αερίζετε καλά τα ντουλάπια. Οι κατσαρίδες όπως και άλλα έντομα λατρεύουν την υγρασία.

Αν παρόλ αυτά εμφανιστούν έντομα, τότε μπορείτε να κάνετε τα εξής:

Χρησιμοποιήστε γλάστρες με φυτά που απωθούν τα κουνούπια και τις μύγες. Ο βασιλικός είναι ένα τέτοιο φυτό. Η αρτεμισία (αψιθιά), το γαρύφαλλο και τα φύλλα κυπαρισσιού δεν είναι επίσης καθόλου αρεστά στα κουνούπια. Σε χώρους που δε θα σας ενοχλήσει η μυρωδιά τους, τον ίδιο ρόλο μπορούν να παίξουν το ξύδι και το κρεμμύδι.
Για επάλειψη στο δέρμα κυκλοφορούν στο εμπόριο προϊόντα με έλαιο σιτρονέλλας που είναι ένα καλό εντομοαπωθητικό.
Για τα μυρμήγκια, ρίξτε λίγο λάδι λεβάντας στο δρόμο τους και δε θα τα ξαναδείτε μπροστά σας. Μπορείτε επίσης να ανακατέψετε βόρακα με ζάχαρη και να βάλετε το μίγμα στους χώρους όπου συχνάζουν τα μυρμήγκια. Η τελική λύση αν τα μυρμήγκια επιμένουν είναι το ξύδι που τα θανατώνει ακαριαία.
Για τις κατσαρίδες, ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Χρησιμοποιήστε φλούδες από αγγούρι, τη μυρωδιά του οποίου την απεχθάνονται. Σε χαραμάδες και χώρους που συχνάζουν οι κατσαρίδες βάλτε βόρακα, είτε μόνο του, είτε με ζάχαρη για να τις προσελκύσει.
Για να απαλλαγείτε από τα έντομα φυτών στον κήπο ή στις γλάστρες σας χωρίς τη χρήση συνθετικών φυτοφαρμάκων, μπορείτε να παρασκευάσετε τα δικά σας οικιακά εντομοκτόνα.

Σαπούνι Διαλύετε 50 γραμμάρια σαπούνι σε 1 λίτρο ζεστό νερό και ψεκάζετε.

Νερό με καπνό Βάζετε μια χούφτα καπνό σε 4 λίτρα ζεστού νερού και το αφήνετε για 24 ώρες. Στη συνέχεια ψεκάζετε με το διάλυμα. Προσοχή! Το διάλυμα αυτό είναι δηλητηριώδες. Κρατήστε το μακριά από παιδιά.

Καυτερές πιπεριές Βράζετε 2-3 καυτερές πιπεριές μαζί με μισό κρεμμύδι και μια σκελίδα σκόρδο. Τα αφήνετε για 2 μέρες και στραγγίζετε. Ψεκάζετε με το μίγμα. Μπορεί να φυλαχθεί στο ψυγείο για μελλοντική χρήση.

Τσουκνίδα Ένα καταπληκτικό παρασκεύασμα για προστασία από αφίδες και δυναμωτικό για τα φυτά. Βράζετε τσουκνίδες και ραντίζετε με το διάλυμα.

Πολύ καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση των εντόμων μπορούμε να έχουμε επίσης και με εκχυλίσματα άλλων φυτών όπως η φτέρη, το πολυκόμπι, το στεκούλι, το μελισσόχορτο, το χαμομήλι κλπ. Όλα αυτά τα φυτά χρησιμοποιούνται με επιτυχία στις πρακτικές της οικολογικής γεωργίας.



Τοξικά και εναλλακτικές

Το πλαστικό στην καθημερινή μας ζωή και οι εναλλακτικές

1. Πλαστική σακούλα πάνινη σακούλα για τα ψώνια
2. Πλαστικά μπουκάλια νερού, αναψυκτικών γυάλινα επιστρεφόμενα μπουκάλια, αλουμινένια, φτάνει μετά να τα ανακυκλώσουμε
3. Πλαστικές συσκευασίες τροφίμων κ άλλων ειδών προτιμάμε τις χάρτινες ή γυάλινες συσκευασίες. Ο βασικός κανόνας πάντως είναι ότι γενικά αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις συσκευασίες

Εναλλακτικές στο PVC (πολυβινυλοχλωρίδιο) ως δομικό υλικό

1. Κεραμικοί σωλήνες για εσωτερικούς αγωγούς αποχέτευσης
2. Ξύλο, κεραμικά πλακάκια, λινόλαιο ή φελλός για τα πατώματα
3. Γυαλί για επιστέγαστρα και επικάλυψη επιφανειών
4. Κουφώματα ξύλινα ή ξύλινα αλουμινένια για πλαίσια σε παράθυρα και πόρτες
5. Καουτσούκ για ηλεκτρικά καλώδια

Απορρυπαντικά εναλλακτικές στο χλώριο και τα φωσφορικά άλατα

1. Λευκαντικά με βάση οξυγονούχες ενώσεις
2. Καθαριστικά με βάση το σαπούνι, τη μαγειρική σόδα, το ξύδι
3. Ξύδι για απολύμανση
4. Παραδοσιακοί τρόποι για αντιμετώπιση δύσκολων λεκέδων

Εντομοκτόνα φυσικοί τρόποι αντιμετώπισης των εντόμων

1. Βασιλικός για μύγες και κουνούπια
2. Λάδι λεβάντας για τα μυρμήγκια
3. Βόρακας, δάφνη και φλούδες αγγουριού για τις κατσαρίδες
4. Λεβάντα για το σκώρο

ΚαλημέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy