ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 19:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Chastity, επέτρεψε μου να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ως προς αυτό.
Δεν είναι και τόσο απλό από τη μια στιγμή στην άλλην η Ελληνική κοινωνία να αποβάλλει μια συνήθεια τόσων ετών.
Νομίζω πως αν ποτέ μπορεί να δεχθεί κάτι τέτοιο, αυτό θα έρθει με φυσικό τρόπο κι από μόνο του.
Πιστεύω λοιπόν οτι η προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα είναι μια πολύ καλή λύση την στιγμή που εξυπηρετεί τον κάθε πολίτη.

quote:
Αναλογίζεσαι το πολιτικό κόστος μιας τέτοιας σημαντικής αλλαγής;

Χμμμ!
Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο σ' αυτό?

Υ.Γ. Μου αρέσει πάρα πολύ η φωτογραφία που έχεις επιλέξει για Ψηφιακή Υπογραφή.
Είναι τόσο "ζωντανή" που νιώθω οτι θα δω το πρόσωπο να ανοίγει τα μάτια του και να με κοιτάζει!



Μα φίλε μου η ταυτότητα δεν είναι μέσο που τροποποιείται ανάλογα με τις "ορέξεις" του κάθε πολίτη της Ελλάδας (κι όχι "Έλληνα πολίτη" που είναι λάθος διατύπωση). Εδώ δεν προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε επιθυμίες αλλά να δημιουργήσουμε ένα αποδεικτικό μέσο ταυτοποίησής μας. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί παρά να αναφέρεται "ψυχρά" στα σταθερά χαρακτηριστικά μας. Όσο για τη "συνήθεια" της αναγραφής, αν και δεν την κατατάσσω στις "κακές" θα τη χαρακτήριζα ως μη αναγκαία κι εδώ αναγράφονται μόνον τα αναγκαία χαρακτηριστικά.

Σχετικά με το πολιτικό κόστος, απλά σκέφτομαι πως όποια κυβέρνηση προβεί σε λάθος χρόνο σε αποφάσεις που γενικότερα βρίσκουν αντίθετους τους χριστιανούς της Ελλάδας, θα δεχτεί σοβαρό πλήγμα με άμεσες ή μακροπρόθεσμες συνέπειες.

Όσο για την υπογραφή μου, σ' ευχαριστώ για τα σχόλια. Εδώ μπορείς να τη βρεις σε πλήρη ανάλυση: http://img420.imageshack.us/img420/3190/idreamoffractals7xa.jpg


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 02:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με το πολιτικό κόστος, απλά σκέφτομαι πως όποια κυβέρνηση προβεί σε λάθος χρόνο σε αποφάσεις που γενικότερα βρίσκουν αντίθετους τους χριστιανούς της Ελλάδας, θα δεχτεί σοβαρό πλήγμα με άμεσες ή μακροπρόθεσμες συνέπειες.


Ολο το ζουμί είπες τώρα φίλε Chastity

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 00:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , αν και το θέμα των ταυτοτήτων έχει κλείσει οριστικά και αμετάκλητα και ακόμα περισσότερο όταν θα εκδοθούν οι ενιαίες ταυτότητες για όλη την Ε.Ε , δεν καταλάβαίνω γιατί μερικοί εξακολουθούν να το επαναφέρουν .
quote:
Πιστεύω λοιπόν οτι η προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα είναι μια πολύ καλή λύση την στιγμή που εξυπηρετεί τον κάθε πολίτη.
Dying_Incubus
.Φίλε Dying_Incubus , αυτή θα είναι η χειρότερη λύση , γιατι θα χωρίση τους πολίτες σε πιστούς Χριστιανούς και υπόπτους υπονομευσης του Ελληνοχριστιανικού μας πολιτισμού , και άλλο που δεν θέλουν οι καλοί ποιμενάρχες της εκκλησίας μας για να αρχίσουν τους εβιασμούς τους .
Για δες τι γίνεται με την ερμαφρόδιτη λύση της ισοτιμίας του πολιτικού γάμου με τον θρησκευτικό που εφαρμόστηκε στη χώρα μας , όταν σε ολόκληρο τον κόσμο ο πολιτικός γάμος είναι υποχρεωτικός και έπεται προαιρετικά η ευλογία του ιερέα , και τι εκβιασμοί γίνονται . Ούτε ανάδοχος δεν μπορεί να γίνη κάποιος που ετέλεσε πολιτικό γάμο , για να μην αναφερθώ και σε περιπτώσεις που παρα λίγο να μείνη άταφος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 07:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για δες τι γίνεται με την ερμαφρόδιτη λύση της ισοτιμίας του πολιτικού γάμου με τον θρησκευτικό που εφαρμόστηκε στη χώρα μας , όταν σε ολόκληρο τον κόσμο ο πολιτικός γάμος είναι υποχρεωτικός και έπεται προαιρετικά η ευλογία του ιερέα , και τι εκβιασμοί γίνονται . Ούτε ανάδοχος δεν μπορεί να γίνη κάποιος που ετέλεσε πολιτικό γάμο , για να μην αναφερθώ και σε περιπτώσεις που παρα λίγο να μείνη άταφος.
Σωστή παρατήρηση. Πάντως αυτό για το υποχρεωτικό του πολιτικού γάμου στο εξωτερικό δεν το ήξερα. Είναι όντως τραγικό το να επικυρώνεται η νομιμότητα του γάμου απλά και μόνον με μια θρησκευτική τελετή


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 09:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου Chastity & Sesostris δεν διαφωνώ καθόλου με τις απόψεις σας.
Πρότεινα ως καλύτερη λύση την προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα ως μια λύση η οποία και θα εξυπηρετούσε τον κάθε πολίτη αλλά και δεν θα δημιουργούσε εντάσεις και προβλήματα.

Φίλε Sesostris, δεν γνώριζα ούτε εγώ οτι ο πολιτικός γάμος στο εξωτερικό είναι υποχρεωτικός.
Έχεις υπόψιν σου κάποια κράτη στα οποία ισχύει αυτό ή είναι ένα φαινόμενο γενικότερο?

quote:
Για δες τι γίνεται με την ερμαφρόδιτη λύση της ισοτιμίας του πολιτικού γάμου με τον θρησκευτικό που εφαρμόστηκε στη χώρα μας , όταν σε ολόκληρο τον κόσμο ο πολιτικός γάμος είναι υποχρεωτικός και έπεται προαιρετικά η ευλογία του ιερέα , και τι εκβιασμοί γίνονται . Ούτε ανάδοχος δεν μπορεί να γίνη κάποιος που ετέλεσε πολιτικό γάμο , για να μην αναφερθώ και σε περιπτώσεις που παρα λίγο να μείνη άταφος .

Αυτό είναι όντως λυπηρό!
Για αυτό πιστεύω οτι μια πολύ καλή λύση είναι να υπάρχει όχι μόνο πολιτικός γάμος αλλά και πολιτική "βάφτιση" (δεν ξέρω πως αλλιώς να την πω καθώς και καύση των νεκρών.
Θυμάμαι κάποτε είχα ανοίξει ένα topic για το αν ισχύει η πολιτική "βάπτιση", αν κάνεις μια Αναζήτηση θα το βρεις.

Περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν κινδυνεύσει να μείνουν άταφοι μετά τον θάνατο τους επειδή είχαν παντρευτεί πολιτικά έχω ακούσει κι εγώ.
Αυτό όμως είναι παράνομο καθώς ο ιερέας σε μια τέτοια περίπτωση δεν έχει δικαίωμα να πράξει κάτι τέτοιο.
Αυτό το οποίο μπορεί να γίνει είναι να μην ψαλλεί ο νεκρός κι απλά να θαφτεί.
Ελπίζω στο μέλλον να μην υπάρξουν παρόμοια περιστατικά.
Είναι κρίμα για τη μνήμη του νεκρού...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 21:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά συμπαθάτε με αλλά, τόσο ο γάμος όσο και η ονοματοδοσία δεν είναι υποχρεώσεις μόνο της εκκλησίας.

Κάποιος που δεν είναι χριστιανός δεν μένει ούτε άγαμος ούτε αβάπτιστος. Ούτως ή άλλως όσοι θέλουν, πάνε στην εκκλησία για γάμο και βάπτιση.

Όσον αφορά το γεγονός ότι οι ιερείς απαγορεύουν σε αυτούς που έχουν κάνει πολιτικό γάμο να βαπτίσουν επιτρέψατε μου να νομίζω ότι καλά κάνουν και το απαγορεύουν. Ο γάμος και τα βαπτίσια είναι μυστήρια και όχι κοινωνικές εκδήλωσεις όπως θέλουμε να νομίζουμε πολλοί από τους νεοέλληνες. Κάποιος που δεν δέχεται τα μυστήρια της εκκλησιάς μας τι χριστιανικός πατέρας θα γίνει για το βαπτιζόμενο βρέφος στο μυστήριο της βαπτίσεως; Το ότι στην σύγχρονη Ελλάδα είμαστε όσο χριστιανοί θέλουμε δε σημαίνει ότι και οι αλήθειες της πίστεως μας πρέπει να έρθουν στα μετρά μας. Όποιος θέλει ακολουθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 23:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ια αυτό πιστεύω οτι μια πολύ καλή λύση είναι να υπάρχει όχι μόνο πολιτικός γάμος αλλά και πολιτική "βάφτιση" (δεν ξέρω πως αλλιώς να την πω καθώς και καύση των νεκρών.
Θυμάμαι κάποτε είχα ανοίξει ένα topic για το αν ισχύει η πολιτική "βάπτιση", αν κάνεις μια Αναζήτηση θα το βρεις.

όταν έρθει στον ψεύτη αυτό κόσμο ένα μωρό, οι γονείς πρέπει να δηλώσουν στην κλινική και το όνομα του. υπογράφουν δε και τα σχετικά έγραφα...
αυτό είναι "πολιτική βάφτιση".αν κάποιος δεν επιθυμεί να βαφτιστεί χριαστιανός δεν τον υποχρεώνει κανένας να πάει κόντρα στην ιδέα του.
αλλά ή μετέχει κάποιος των μυστιρίων μιας Πίστης ή όχι.
δεν μπορεί να λέει κάποιος ότι θα διαλέξει τα μισά...

pr_gid


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 03:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο γάμος και τα βαπτίσια είναι μυστήρια και όχι κοινωνικές εκδήλωσεις όπως θέλουμε να νομίζουμε πολλοί από τους νεοέλληνες.

Ναι αλλά "μυστήρια" στα οποία ρέει χρήμα, ίσως να μην είναι και τόσο "μυστήρια"...

Ασε που συμβαίνουν και ευτράπελα με διάφορους ιερείς αν δεν λαβουν τα "απαραίτητα" στα μυστηρια της βάπτισης, της κηδείας κτλ...


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 14/07/2006 03:28:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 08:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ pr_gid, η προσωπική μου άποψη όσον αφορά την βάπτιση και το οτι άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο δεν πρέπει να βαπτίζουν ένα παιδί ταυτίζεται με την δική σου.
Εφόσον ένας άνθρωπος δεν έχει έναν τρόπο σκέψης που να ταυτίζεται με τον Χριστιανικό, οπότε και δεν τον αποδέχεται, δεν έχει και λόγο να βαπτίσει ένα παιδί.
Είναι μια προσωπική υπόθεση δηλαδή.

Θα ήθελα όμως να επισημάνω κάτι από τα λεγόμενα σου, φίλε μου.

quote:
τι χριστιανικός πατέρας θα γίνει για το βαπτιζόμενο βρέφος στο μυστήριο της βαπτίσεως;

Νομίζω πως ο σωστός όρος είναι "πνευματικός πατέρας" κι όχι "χριστιανικός πατέρας".
Πνευματικός πατέρας για ένα παιδί μπορεί να γίνει κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτως του θρησκεύματος του, ο οποίος έχει έναν τέτοιο χαρακτήρα που θα μπορούσε να είναι παράδειγμα για το παιδί.
Πνευματικός πατέρας μπορεί να είναι για ένα παιδί ο δάσκαλος του, μπορεί να είναι ένας οικογενειακός φίλος κτλ.
Για μένα λοιπόν ο πνευματικός γονιός είναι αυτός ο οποίος με αγάπη, σύνεση και φροντίδα δίνει μαθήματα ζωής σε ένα παιδί στην προσπάθεια του να κάνει τα πρώτα του βήματα στο δικό του μονοπάτι.

quote:
Όσον αφορά το γεγονός ότι οι ιερείς απαγορεύουν σε αυτούς που έχουν κάνει πολιτικό γάμο να βαπτίσουν επιτρέψατε μου να νομίζω ότι καλά κάνουν και το απαγορεύουν.

Όπως σου είπα, φίλε μου, συμφωνώ με την άποψη σου.
Θα ήθελα όμως να σου εκφράσω μια απορία μου.
Γιατί ένας άγαμος μπορεί να βαπτίσει ένα παιδί κι ένας άνθρωπος που έχει τελέσει πολιτικό γάμο δε μπορεί?
Δεδομένου οτι κι ένα ζευγάρι Χριστιανών ακόμα μπορεί να κάνει πολιτικό γάμο και να σκοπεύει να τελέσει τον θρησκευτικό αργότερα για διάφορους λόγους (έλλειψη χρημάτων την δεδομένη στιγμή, μια εγκυμοσύνη η οποία επισπεύδει το γάμο για πολλά ζευγάρια).

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 22:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid
quote:
Όσον αφορά το γεγονός ότι οι ιερείς απαγορεύουν σε αυτούς που έχουν κάνει πολιτικό γάμο να βαπτίσουν επιτρέψατε μου να νομίζω ότι καλά κάνουν και το απαγορεύουν. Ο γάμος και τα βαπτίσια είναι μυστήρια και όχι κοινωνικές εκδήλωσεις όπως θέλουμε να νομίζουμε πολλοί από τους νεοέλληνες. Κάποιος που δεν δέχεται τα μυστήρια της εκκλησιάς μας τι χριστιανικός πατέρας θα γίνει για το βαπτιζόμενο βρέφος στο μυστήριο της βαπτίσεως; Το ότι στην σύγχρονη Ελλάδα είμαστε όσο χριστιανοί θέλουμε δε σημαίνει ότι και οι αλήθειες της πίστεως μας πρέπει να έρθουν στα μετρά μας. Όποιος θέλει ακολουθεί.


Η θεία κοινωνία είναι ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια της χριστιανοσύνης αν δεν κάνω λάθος ….
Θέλω να ρωτήσω, αν υπάρχει κάποια οδηγία της εκκλησίας που να απαγορεύει αυτούς που τελούν πολιτικό γάμο να κοινωνήσουν;;;; Αν όχι, γιατί δεν εξεδόθη κάτι παρόμοιο;;;
Και αν ήταν εύκολο ας μας εξηγήσουν αυτοί που υποστηρίζουν και αυτοί που συμφωνούν το ειδικό βάρος του κάθε μυστηρίου, πως ζυγίζεται αυτό, και με ποια κριτήρια αξιολογείται η εσωτερική ανάγκη ενός ανθρώπου ως προς μία νομική διαδικασία!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 23:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο γάμος και τα βαπτίσια είναι μυστήρια και όχι κοινωνικές εκδήλωσεις όπως θέλουμε να νομίζουμε πολλοί από τους νεοέλληνες.
pr_gid
Φίλε pr_gid , σαν ευσεβής Χριστιανός , όπως τουλάχιστον φαίνεται από τις τοποθετήσεις σου , θα πρέπη να γνωρίζης οτι τα μυστήρια της εκκλησίας χωρίζονται σε υποχρεωτικά και προαιρετικά .
Ο γάμος λοιπόν όπως και το ευχέλαιο , εντάσονται στα προαιρετικά μυστήρια . Άλλο αν η εκκλησία εκμεταλλευόμενη την επιδειξομανία των γυναικών και την επιρροή της στους πολιτικούς , το έχει κάνει σχεδόν υποχρεωτικό για να κονομήση μερικά εκατομμύρια ευρουδάκια για τα ....γεράματα των δεσποτάδων και όχι μόνο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 00:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστή παρατήρηση. Πάντως αυτό για το υποχρεωτικό του πολιτικού γάμου στο εξωτερικό δεν το ήξερα.
Chastity
Φίλε Chastity όταν αναφέθηκα σε υποχρεωτικό πολιτικό γάμο , εννοούσα οτι σε όλον τον κόσμο ( ακόμα και στην Καθολική Ιταλία όπου το Βατικανό είναι κράτος εν κράτει ) , πλήν της παπαδοκρατούμενης Ελλάδας , το ζευγάρι πηγαίνει πρώτα στο οικείο Δημαρχείο , δηλώνει την συμβίωσή του , συμπληρώνει και υπογράφει τα διάφορα έγγραφα που την επισημοποιύν απέναντι στην πολιτεία και τους νόμους , και μετά έχοντας την βεβαίωση του Δημαρχείου , άν θέλει , τελεί και τον θρησκευτικό γάμο της επιλογής του .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 02:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου σεσοστρις το ευχέλαιο είναι ένα μυστήριο προαιρετικό που το κάνουν οι χριστιανοί σε εξαιρετικές περιπτώσεις (πχ. βαριάς ασθενείας ή δοκιμασίας). Αν δεν συντρέξει λόγος δεν κάνουν ευχέλαιο. Ο γάμος είναι προαιρετικό μυστήριο με την έννοια ότι η εκκλησία δεν υποχρεώνει κάποιον να παντρευτεi. Μπορεί κάποιος να μην τύχει ή να μην θέλει να παντρευτεί.

Edited by - pr_gid on 15/07/2006 02:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 22:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου pr_gid.

Όταν μεγαλώσεις και βρεις καλή νυφούλα, σου εύχωμαι ολόψυχα να μπορείς διαθέσεις ΤΑ εκατομμύρια για να κάνεις θρησκευτικό γάμο.

Υπάρχουν όμως χριστιανοί που είναι νέα παιδιά με αρκετά όνειρα μεν αλλά με λίγα χρήματα δε.

Αυτά τα παιδιά δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν οικογένεια???

Πόσσα 25χρονα ζευγάρια θέλεις να σου δείξω, ανθρώπους που σε λίγο θα γίνουν γονείς αλλά η τσέπη τους δεν φτάνει για όλα τα βάρη + θρησκευτικό γάμο.

Μια λύση λοιπόν είναι ο πολιτικός γάμος, έστω και προσωρινή.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 23:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ???

OXI

ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΘEMA ME CAPS???

ΟΧΙ

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 00:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο γάμος είναι προαιρετικό μυστήριο με την έννοια ότι η εκκλησία δεν υποχρεώνει κάποιον να παντρευτεi. Μπορεί κάποιος να μην τύχει ή να μην θέλει να παντρευτεί.
pr_gid
Φίλε pr_gid , εδώ διαστρευλώνεις , ελπίζω όχι σκόπιμα , την ένοια της προαιρετικότητας του μυστηρλιου του γάμου . Γιατί δεν είναι ή στον παπά ή μαγκούφης .
Εξ άλλου άμα κάνης τον κόπο να ψάξης , θα βρής ότι επιβλήθηκε μετά από απαίτηση της εκκλησίας πολύ μετα την επιβολή του Χριστιανισμού σαν ενιαία θρησκεία της Ρωμαϊκης Αυτοκρατορίας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
christos_ts
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 16:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους christos_ts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την απάντηση σε το θέμα των ταυτοτήτων δεν θα σας τη δώσω εγώ αλλά την δίνει ο πατέρας Παϊσιος. Διαβάστε τα όσα λέει και θα καταλάβετε ότι έχει δίκιο.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ

Είπε ο γέροντας : τώρα ο διάβολος αγρίεψε . Έγινε εξουσία , κι΄έχει κυκλοφορήσει (με τους ανθρώπους του), ειδικές κάρτες με τον αριθμό 666 ( κάρτες Τραπεζών, κλπ).

«Ο Αντίχριστος άρχισε την δουλειά του . Να τώρα μας ήρθε και το 666 . Θα το κάνουν από εδώ ,θα το κάνουν από εκεί , και θα καταλήγουν όλοι ότι πρέπει να σφραγισθούμε, γιατί δεν γίνεται αλλοιώς . Όλα αυτά σιγά – σιγά . Η Εκκλησία π ρ έ π ε ι να μας πεί τι θα κάνουμε »

Απαντήσεις Γέροντα Παϊσίου σε απορίες για Ταυτότητες:

Πως το πεντοχίλιαρο έχει το 666 και το χρησιμοποιούμε; το ίδιο θα είναι και η ταυτότητα;

- Το πεντοχίλιαρο είναι νόμισμα- και η λύρα της Αγγλίας έχει επάνω την Βικτώρια, αυτό δεν με πειράζει. "Τα Καίσαρος Καίσαρι". Εδώ όμως είναι η ταυτότητα μου, είναι κάτι προσωπικό, δεν είναι νόμισμα. Ταυτότητα σημαίνει ότι και η λέξη, ταυτίζεται δηλαδή κανείς μ αυτά που δηλώνει. Βάζουν το διάβολο και υπογράφω ότι τον αποδέχομαι. Πως να το κάνω αυτό;

Γέροντα τι σχέση έχει αυτή η ταυτότητα με το σφράγισμα;

- Η ταυτότητα δεν είναι σφράγισμα, είναι η εισαγωγή του σφραγίσματος.

Ο κόσμος Γέροντα, ρωτάει τι να κάνει σχετικά με τις νέες ταυτότητες.

- Εσείς καλύτερα, όταν σας ρωτούν, να τους λετε να συμβουλεύονται τους πνευματικούς τους και να κάνουν υπομονή να δουν πως θα ενεργήση η Εκκλησία, γιατί πολλοί κάνουν ερωτήσεις, αλλά λίγοι καταλαβαίνουν τις απαντήσεις. Αφού ξεκάθαρα το γράφω στο φυλλάδιο "Σημεία των καιρών", ας ενεργήσει ο καθένας ανάλογα με την συνείδηση του. Βέβαια μερικοί είπαν: "Ε, αυτά είναι μια γνώμη ενός καλογήρου, δεν είναι η θέση της Εκκλησίας". Εγώ όμως δεν είπα δική μου γνώμη, αλλά διατύπωσα απλά τα λόγια του Χριστού, του Ευαγγελίου, γιατί την δική μας γνώμη πρέπει να την υποτάσσουμε στο θέλημα του Θεού, που εκφράζεται μέσα στο Ευαγγέλιο. Αλλοι, αντίθετα από όσα λεω, λένε ότι τα είπε ο π. Παίσιος. Μερικοί πάλι που τα ακούν, αφού είναι τόσο σοβαρά θέματα, δεν ρωτούν αν είναι έτσι, αν πράγματι τα είπα, αλλά τα πιστεύουν. Εγώ δεν φοβάμαι, τα λεω έξω απ τα δόντια. Ερχονται στο Καλύβι, πετάν εξάρια στο κουτί. Καλά αυτά, τέλος πάντων! Μια μέρα πέταξαν μια πινακίδα έξω από την πόρτα….. Νόμιζα ότι ήρθε κάποιος, δεν με βρήκε και έγραψε "απουσιάζει", για να το δει και κανείς άλλος. Κοιτάω μετά, τι να δω! Είχε μια βρισιά! Τέτοια βρισιά δεν είχα ακούσει ούτε κοσμικός. Θα φαει ένα σκούπισμα όλη αυτή η κατάσταση, αλλά θα περάσουμε μια μπόρα. Ο κόσμος έχει ξεσηκωθεί, και εμείς πρέπει να ξεσηκωθούμε με πολλή προσευχή.Αλλοι ενδιαφέρονται για το θέμα των ταυτοτήτων, άλλοι το εκμεταλλεύονται και δημιουργούν προβλήματα. Η Εκκλησία πρέπει να πάρη μια θέση σωστή. Να μιλήση, να εξηγήση στους πιστούς, για να καταλάβουν ότι, αν πάρουν την ταυτότητα, αυτό θα είναι πτώση. Συγχρόνως να ζητήση από το κράτος τουλάχιστον να μην είναι υποχρεωτική η νέα ταυτότητα. Αν η Εκκλησία λάβη μια θέση σοβαρή και σεβασθούν την ελευθερία των πιστών, και όποιος θέλει θα βγάλη νέα ταυτότητα, όποιος θέλη θα έχει την παλιά, τότε θα την πληρώσουν μόνο μερικά γερά καρύδια, γιατί οι άλλοι θα τους πηγαίνουν κόντρα. Ο πολύς κόσμος θα κάνη την δουλειά του. Οσοι θα θέλουν να εξυπηρετηθούν θα έχουν την νέα και οι άλλοι οι καημένοι, οι ευλαβείς θα έχουν την παλιά ταυτότητα και θα τους ταλαιπωρούν.

Τώρα αφού ο υπουργός τους υποσχέθηκε να μη βάλει το 666 στις ταυτότητες ούτε ορατώς, ούτε αοράτως, και αυτό κάτι είναι. Θα κάνουμε υπομονή, θα δείξουν τα πράγματα. Και μόνον που λένε ότι δεν βάζουν το 666, είναι κάτι. Αρνούνται και οι ίδιοι. Ας δούμε τελικά τι θα βάλουν. Μέχρι που να κυκλοφορήσουν οι νέες ταυτότητες, μπορεί να ‘ρθη και η οργή του Θεού. Υστερα, δεν είναι ότι σε είκοσι τέσσερις ώρες θα πρέπει να βγάλουν όλοι ταυτότητες. Αν βγούν οι πρώτες θα εξετασθούν και, αν βγει ψεύτης ο υπουργός, θα είναι δίκαιος ο αγώνας. Αν τώρα συνεχίσουμε τις διαμαρτυρίες, εκείνοι θα πουν: "Να αυτοί δημιουργούν ταραχές. Ενώ δεν τίθεται θέμα φωνάζουν και διαμαρτύρονται". Το σκυλί, αν είναι καλός φύλακας, γαυγίζει, όταν έρχεται ο κλέφτης. Οταν φύγει ο κλέφτης σταματάει. Αν συνεχίσει να γαυγίζει, τότε δεν είναι καλός φύλακας.

Γέροντα, είπαν ακόμη, επειδή έχουμε ανεξιθρησκία, να μην αναγράφεται το θρήσκευμα στις νέες ταυτότητες.

Ναι, αυτούς δεν τους ενδιαφέρει, εμένα όμως με ενδιαφέρει, γιατί είναι η ταυτότητά μου. Γράφει από που είμαι και τι είμαι. Αν δεν μπη το θρήσκευμα, θα δημιουργηθούν προβλήματα. Θα πάει λ.χ. ένας στο γραφείο γάμων. Αν λέει η ταυτότητα "Ορθόδοξος" - άσχετα πόσων καρατίων είναι- εντάξει. Αν όμως δεν γράφει το θρήσκευμα, πως θα του δώσουν άδεια γάμου; Για την Εκκλησία αυτό είναι μπέρδεμα. Αν πάλι μπη το θρήσκευμα προαιρετικά, θα είναι και σαν ομολογία. Η Ευρώπη είναι Ευρώπη. Εδώ είναι διαφορετικά.Ύπουλος τρόπος εισαγωγής του σφραγίσματος Σιγά- σιγά, μετά την κάρτα και την ταυτότητα, δηλαδή το "φακέλωμα", θα προχωρήσουν πονηρά στο σφράγισμα. Με διάφορα πονηρά μέσα θα κάνουν εκβιασμούς, για να δέχονται οι άνθρωποι το σφράγισμα στο μέτωπο ή στο χέρι. Θα στριμώξουν τα πράγματα και θα πουν: "Μόνο με τις κάρτες θα κινείσθε, τα χρήσιμα θα καταργηθούν". Θα δίνη κανείς την κάρτα στο κατάστημα και θα ψωνίζη, και ο καταστηματάρχης θα παίρνει τα χρήματα από την Τράπεζα. Οποιος δεν θα έχη κάρτα, δεν θα μπορεί ούτε να πουλάει ούτε να αγοράζη. Από το άλλο μέρος θα αρχίζουν να διαφημίζουν "το τέλειο σύστημα", το σφράγισμα με ακτίνες λέιζερ με το 666 στο χέρι ή στο μέτωπο, που δεν θα διακρίνεται εξωτερικά. Συγχρόνως στην τηλεόραση θα δείχνουν ότι ο τάδε πήρε την κάρτα του τάδε και του πήρε τα χρήματα από την Τράπεζα και θα λένε συνέχεια: "Πιο σίγουρο είναι το σφράγισμα είναι το τελειότερο σύστημα. Ούτε το κεφάλι μπορεί να πάρη ο άλλος ούτε το χέρι, ούτε το σφράγισμα βλέπει". Γι’ αυτό τώρα αφήνουν τους ληστές, τους κακοποιούς να οργώνουν. Δεκαπέντε Κελλιά λήστεψαν εκεί γύρω στις Καρυές. Εναν τον σκότωσαν, για να τον ληστέψουν. Ετσι θα βρη τότε ευκαιρία ο καθένας να καταπατήση και να πάρη ότι θέλει. Ας πούμε, αν θέλει να καταπατήση ένα χωράφι, θα πη ότι ήταν δήθεν του παππού του ή ότι το είχε νοικιάσει κάποτε για βοσκοτόπι, οπότε άντε να βρής άκρη. Θα πουν μετά οι αρμόδιοι: "Δυστυχώς δεν μπορούμε να τους ελέγξουμε ο έλεγχος μόνο με το κομπιούτερ μπορεί να γίνη", και θα προχωρήσουν στο σφράγισμα. Θα χτυπάη μετά το κομπιούτερ, θα βλέπη αν είσαι σφραγισμένος, για να σε εξυπηρετήση ή όχι. Τα τριάμισι χρόνια θα είναι δύσκολα και θα την πληρώσουν μερικοί που δε θα συμφωνήσουν με αυτό το σύστημα. Γι αυτούς όλο και κάποια αιτία θα βρίσκουν και θα τους κλείνουν στη φυλακή. Μετά έναν χρόνο θα τους πηγαίνουν σε άλλη πόλη για ανακρίσεις, για να περάσουν από άλλο δικαστήριο, από την μία πόλη στην άλλη. Ύστερα θα πουν: "Μας συγχωρείς, είσαι αθώος. Αν ήσουν σφραγισμένος, θα το ελέγχαμε σε ένα λεπτό. Τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε τον έλεγχο".

- Γέροντα, θα μπορούν να επιβάλλουν με την βία το σφράγισμα;

Μέχρι εκεί η … ευγένεια τους δεν θα φτάση! Θα είναι ευγενείς, γιατί θα είναι Ευρωπαίοι. Θα δείξουν ανωτερότητα. Δεν θα βασανίζουν τους ανθρώπους, αλλά δεν θα μπορη να ζήση ο άνθρωπος αν δεν έχει το σφράγισμα. Θα λένε: "Χωρίς το σφράγισμα ταλαιπωρείσθε! Αν το δεχόσασταν, δεν θα δυσκολευόσασταν". Ούτε χρυσά νομίσματα ούτε δολάρια, αν έχη, θα μπορεί να τα χρησιμοποιή. Γι αυτό, αν φροντίση κανείς να ζη από τώρα απλά, λιτά, θα μπορή να καλλιεργήση λίγο σιτάρι, πατάτες. Να βάλει λίγα ελαιόδεντρα, και τότε με κανένα ζώο, καμία κατσίκα, λίγες κότες θα μπορεί να αντιμετωπίσει τις ανάγκες της οικογένειας του. Γιατί και προμήθειες να κάνεις, δεν ωφελεί πολύ, αφού και τρόφιμα δεν κρατούν χαλούν γρήγορα. Φυσικά, το στρίμωγμα θα διαρκέση λίγο, τρία- τριάμισι χρόνια. Θα συντομευτούν οι ημέρες για τους εκλεκτούς. Δεν καταλάβουν πότε θα περάσουν. Ο Θεός δεν θα αφήση αβοήθητο τον άνθρωπο.

Γέροντα, σ’ αυτά τα δύσκολα χρόνια θα επέμβη ο Χριστός;

Ναι. Εδώ βλέπεις, σε έναν αδικημένο που έχει καλή διάθεση, επειδή δικαιούται την θεία βοήθεια, παρουσιάζονται πολλές φορές οι Αγιοι, η Παναγία, ο Χριστός, για να τον σώσουν πόσο μάλλον τώρα που θα βρίσκεται σε τόσο δύσκολη κατάσταση ο καημένος ο κόσμος. Τώρα μια μπόρα θα είναι, μια μικρή κατοχή του αντίχριστου σατανά. Θα φαει μετά μια σφαλιάρα από τον Χριστό, θα συγκλονισθούν όλα τα έθνη και θα έρθει η γαλήνη στον κόσμο για πολλά χρόνια. Αυτήν την φορά θα δώση ο Χριστός μια ευκαιρία, για να σωθή το πλάσμα Του, θα αφήση το πλάσμα του ο Χριστός; Θα παρουσιασθή στο αδιέξοδο των ανθρώπων, για να τους σώση από τα χέρια του Αντίχριστου. Θα επιστρέψουν στο Χριστό και θα έρθη μια πνευματική γαλήνη σε όλην την οικουμένη για πολλά χρόνια. Μερικοί συνδυάζουν με αυτήν την επέμβαση του Χριστού την Δευτέρα Παρουσία. Εγώ δεν μπορώ να το πω. Ο λογισμός μου λεει ότι δεν θα είναι η Δευτέρα Παρουσία του Χριστού, όταν έρθει ως Κριτής, αλλά μια επέμβαση του Χριστού, γιατί είναι τόσα γεγονότα που δεν έχουν γίνει ακόμη. Θα επέμβη ο Χριστός, θα δώση μια σφαλιάρα σε όλο αυτό το σύστημα, θα πατάξη όλο το κακό και θα το βγάλη σε καλό τελικά. Θα γεμίσουν οι δρόμοι προσκυνητάρια. Εξω τα λεωφορεία θα έχουν εικόνες. Θα πιστέψουν όλοι οι άνθρωποι. Θα σε τραβάν, για να τους πεις για το Χριστό! Ετσι θα κηρυχθή το Ευαγγέλιο σε ολόκληρη την οικουμένη και τότε ο Χριστός θα έρθη ως Κριτής να κρίνη τον κόσμο. Αλλο Κρίση, άλλο μια επέμβαση του Χριστού, για να βοηθήση το πλάσμα Του. Σφράγισμα ίσον άρνηση

Ενώ ξεκάθαρα ο Ευαγγελιστής Ιωάννης αναφέρει στην Αποκάλυψη για το χάραγμα, μερικοί δεν καταλαβαίνουν. Τι να τους πης; Ακούει δυστυχώς κανείς ένα σωρό ανοησίες του μυαλού από ορισμένους σημερινούς "Γνωστικούς". Ενας λεει: "Εγώ θα δεχθώ τη ταυτότητα με το 666 και θα βάλω και έναν σταυρό". Αλλος: "Εγώ θα δεχθώ το σφράγισμα στο μέτωπο και θα κάνω και έναν σταυρό στο μέτωπο.." και ένα σωρό παρόμοιες ανοησίες. Νομίζουν ότι θα αγιασθούν με αυτόν τον τρόπο, ενώ αυτά είναι πλάνες. Ενας δεσπότης μου είπε: "Εγώ εκεί που θα υπογράψω θα βάλω δίπλα έναν σταυρό. Δεν τον αρνούμαι τον Χριστό, απλώς εξυπηρετούμαι". "Εντάξει, του λεω, εσύ είσαι Δεσπότης και βάζεις στο όνομα σου λόγω ιδιότητος έναν σταυρό. Ο κόσμος τι θα κάνη;" το βρώμικο δεν αγιάζεται. Το καθαρό νερό δέχεται την Χάρη και γίνεται αγιασμός. Η πέτρα με θαύμα γίνεται ψωμί. Η ακαθαρσία δεν δέχεται αγιασμό. Επομένως, ο διάβολος, ο Αντίχριστος, όταν είναι στην ταυτότητα μας ή στο χέρι ή στο μέτωπό μας, με το σύμβολο του, δεν αγιάζεται, αν βάλουμε και έναν σταυρό. Εχουμε την δύναμη του τιμίου Σταυρού, του Αγίου Συμβόλου, την θεία Χάρη του Χριστού, μόνο όταν διατηρούμε την Χάρη του Αγίου Βαπτίσματος, με το οποίο απαρνούμαστε το σατανά, συντασσόμαστε με το Χριστό και δεχόμαστε το άγιο Σφράγισμα, "Σφραγίς δωρεάς Πνεύματος Αγίου". Βλέπεις, προχωράνε με μια λογική… Θα βάλουν δίπλα ένα σταυρό, και εντάξει! Και ενώ βλέπουμε ότι ο Απόστολος Πέτρος εξωτερικά αρνήθηκε τον Χριστό, αλλά και αυτό ήταν άρνηση, αυτοί αρνούνται το Αγιο Σφράγισμα του Χριστού που τους δόθηκε στο Αγιο Βάπτισμα, με το να δέχονται την σφραγίδα του Αντιχρίστου, και να λένε ότι έχουν μέσα τους το Χριστό!!!-

Γέροντα αν κάποιος δεχθεί το σφράγισμα από άγνοια;

Από αδιαφορία θα είναι. Τι άγνοια, όταν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα; Και να μην ξέρει κανείς, πρέπει να ενδιαφερθή, να μάθη. Αν πούμε ότι δεν ξέραμε, γι αυτό δεχθήκαμε το σφράγισμα, θα μας πη ο Χριστός: "Υποκριταί, το μεν πρόσωπον του ουρανού γινώσκετε διακρίνειν, τα δε σημεία των καιρών ου δύνασθε γνώναι;".

Εστω και αγνοία του να σφραγισθεί κάποιος, χάνει την θεία Χάρη και δέχεται την δαιμονική ενέργεια. Βλέπεις, το παιδάκι στο Αγιο Βάπτισμα, όταν ο ιερεύς το βουτάει στο νερό, λαμβάνει το Αγιο Πνεύμα, χωρίς εκείνο να το ξέρει και μετά κατοικεί μέσα του η θεία Χάρις.Ερμηνείες των προφητειών-

Γέροντα, μερικοί λένε: "Ότι είναι γραμμένο από τον Θεό, αυτό θα γίνει. Τι να μας απασχολεί;"

Ναι, το λένε, αλλά δεν είναι έτσι, βρε παιδάκι μου! Και εγώ ακούω μερικούς να λένε: " Οι Εβραίοι δεν είναι τόσο κουτοί να προδοθούν με το 666, αφού το λέει ο Ευαγγελιστής Ιωάννης στην Αποκάλυψη. Αν ήταν θα το έκαναν με πιο έξυπνο τρόπο, πιο κρυφά". Ε, καλά οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι δεν ήξεραν την Παλιά Διαθήκη; Ο ‘Αννας και ο Καϊάφας δεν ήξεραν καλύτερα από όλους ότι έγραφε πως για "τριάκοντα αργύρια" θα προδώσουν τον Χριστό; Γιατί δεν ζητούσαν τριάντα ένα ή είκοσι εννέα αργύρια και ζήτησαν "τριάκοντα"; Αλλά ήταν τυφλωμένοι. ‘Ηξερε ο Θεός ότι μόνον έτσι θα γίνουν. Ο Θεός προγνωρίζει, δεν προορίζει- μόνον οι Τούρκοι πιστεύουν στο γραμμένο, στο κισμέτ. Ο Θεός γνωρίζει ότι αυτό θα γίνη έτσι, και ο άνθρωπος το κάνει από χαζομάρα. Δεν είναι ότι ο Θεός έβγαλε μία διαταγή, αλλά βλέπει την κακία των ανθρώπων που θα φθάσει και ότι η γνώμη τους δεν θα αλλάξει. ‘Οχι ότι τα κανόνισε έτσι ο Θεός.

‘Αλλοι ασχολούνται με προφητείες και κάνουν δικές τους ερμηνείες! Δεν λένε τουλάχιστον "έτσι μου λέει ο λογισμός", αλλά "έτσι είναι", και λένε ένα σωρό δικές τους θεωρίες. Μερικοί πάλι τα ερμηνεύουν όπως θέλουν, για να δικαιολογήσουνε τα πάθη τους. ‘Οπως αυτό που αναφέρει ο ‘Αγιος Κύριλλος, "καλύτερα να μη συμβούν τα σημεία του Αντιχρίστου στην εποχή μας", ο άλλος που θέλει να δικαιολογήση τον εαυτό του, την Δειλία του, λέει: "Ε, βλέπεις; Ο ‘Αγιος Κύριλλος φοβήθηκε μήπως αρνηθή, εγώ είμαι ανώτερος από τον ‘Αγιο Κύριλλο; Επομένως, και αν αρνηθώ τον Χριστό, δεν είναι τίποτε…"! Ενώ ο ‘Αγιος λέει να μη συμβούν, για να μη δουν τα μάτια του τον Αντίχριστο, όχι ότι φοβόταν. Βλέπεις ο διάβολος τί κάνει;

Δυστυχώς, και πάλι ορισμένοι "Γνωστικοί" φασκιώνουν τα πνευματικά τους τέκνα σαν τα μωρά, δήθεν για να μη στενοχωριούνται. "Δεν πειράζει αυτό, δεν είναι τίποτε. Αρκεί εσωτερικά να πιστεύετε"! Ε, λένε: "Μη μιλάτε γι' αυτό το θέμα - για τις ταυτότητες, το σφράγισμα-, για να μη στενοχωριούνται οι άνθρωποι". Ενώ, αν τους πούν " να προσπαθήσουμε να ζούμε πιο πνευματικά, να είμαστε κοντά στον Χριστό, και μη φοβάστε τίποτε, στο κάτω κάτω θα πάμε και μάρτυρες", θα τους προετοιμάσουν κάπως. Αν κανείς γνωρίση την αλήθεια, προβληματίζεται και ταρακουνιέται. Πονάει για την σημερινή κατάσταση, προσεύχεται και προσέχει να μην πέση σε παγίδα. Τώρα όμως τί γίνεται; Εκτός που δίνουν μερικοί δικές τους ερμηνείες, φοβούνται και αυτοί σαν κοσμικοί, ενώ έπρεπε να ανησυχούν πνευματικά και να βοηθούν τους Χριστιανούς, βάζοντάς τους την καλή ανησυχία, και να τους τονώνουν στην πίστη, για να νιώθουν θεϊκή παρηγοριά. Απορώ , δεν τους προβληματίζουν όλα αυτά τα γεγονότα που συμβαίνουν; Γιατί δεν βάζουν έστω ένα ερωτηματικό για τις ερμηνείες του μυαλού τους; Και αν επιβοηθούν τον Αντίχριστο για το σφράγισμα, πως παρασύρουν και άλλες ψυχές στην απώλεια; Η Γραφή, όταν λέη "… αποπλανάν, ει δυνατόν, και τους εκλεκτούς", εννοεί ότι θα πλανηθούν αυτοί που τα ερμηνεύουν με το μυαλό.

Πίσω λοιπόν από το τέλειο σύστημα "κάρτας εξυπηρετήσεως", ασφαλείας κομπιούτερ, κρύβεται η παγκόσμια δικτατορία, η σκλαβιά ου Ανιχρίστου. "… ‘Ινα δώσωσιν αυτοίς χάραγμα επί της χειρός αυτών της δεξιάς ή επί των μετώπων αυτών, και ίνα μή τις δύνηται αγοράσαι ή πωλήσαι, ει μή ο έχων το χάραγμα, το όνομα του θηρίου ή τον αριθμόν του ονόματος αυτού. Ώδε η σοφία εστίν, ο έχων νούν ψηφισάτω τον αριθμόν του θηρίου, αριθμός γαρ ανθρώπου εστί, και ο αριθμός αυτού χξς".

(Από το βιβλίο “Πνευματική Αφύπνιση”, Γέροντος Παίσίου Αγιορείτου, έκδοση Ιερού Ησυχαστηρίου Ευαγγελιστής Ιωάννης ο Θεολόγος- Σουρώτη Θεσσαλονίκης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 18:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ολα αυτα εν ετη 2006

βρε καλα λεω οχι αλλο καρβουνο
οχι αλλο καρβουνο
οχι αλλο καρβουνο
οχι αλλο καρβουνο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 00:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε christo_ts , κατ αρχήν σε καλωσορίζω στην συντροφιά μας και σου εύχομαι καλή πλοήγηση .
Μπα σε καλό σου , άν θέλεις να διακηρύξης το θρήσκευμά σου όπως έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνης , είναι ανάγκη να το βάλης επάνω σέ ένα δημόσιο έγγραφο ;
Την πολιτεία φίλε μου δεν την ενδιαφέρουν οι μεταφυσικές αναζητήσεις σου , αλλά η ταυτοπροσωπία σου , και αυτό δεν καθορίζεται από το τι πιστεύεις .
Όποιο θρήσκευμα και να ακολουθήσεις δεν θα πάψης να είσαι ο christos_ts .
Αν τώρα εσύ αισθάνεσαι και την ανάγκη να βροντοφωνάξης τα πιστεύω σου , υπάρχουν άλλοι τρόποι πιό πρακτικοί και πιό εμφανείς , από μπλουζάκια και καπελάκια μέχρι φωτεινές επιγραφές και μεγάφωνα με ύμνους .
Καί για να σοβαρευτούμε . Αφήστε επιτέλους ήσυχες τις ταυτότητες , και αν το ιερατείο θέλει καλά και σώνει να μετρήση τους αφοσιωμένους πιστούς του , κανένας δεν το εμποδίζει να εκδόση εκκλησιαστικές ταυτότητες , όσο για το χάραγμα του θηρίου και τον Αντίχρηστο , αυτά μάλλον κάτω από ράσα κρύβονται .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 02:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είπε ο γέροντας : τώρα ο διάβολος αγρίεψε . Έγινε εξουσία , κι΄έχει κυκλοφορήσει (με τους ανθρώπους του), ειδικές κάρτες με τον αριθμό 666 ( κάρτες Τραπεζών, κλπ).

«Ο Αντίχριστος άρχισε την δουλειά του . Να τώρα μας ήρθε και το 666 . Θα το κάνουν από εδώ ,θα το κάνουν από εκεί , και θα καταλήγουν όλοι ότι πρέπει να σφραγισθούμε, γιατί δεν γίνεται αλλοιώς . Όλα αυτά σιγά – σιγά . Η Εκκλησία π ρ έ π ε ι να μας πεί τι θα κάνουμε »

Απαντήσεις Γέροντα Παϊσίου σε απορίες για Ταυτότητες:

Πως το πεντοχίλιαρο έχει το 666 και το χρησιμοποιούμε; το ίδιο θα είναι και η ταυτότητα;

- Το πεντοχίλιαρο είναι νόμισμα- και η λύρα της Αγγλίας έχει επάνω την Βικτώρια, αυτό δεν με πειράζει. "Τα Καίσαρος Καίσαρι". Εδώ όμως είναι η ταυτότητα μου, είναι κάτι προσωπικό, δεν είναι νόμισμα. Ταυτότητα σημαίνει ότι και η λέξη, ταυτίζεται δηλαδή κανείς μ αυτά που δηλώνει. Βάζουν το διάβολο και υπογράφω ότι τον αποδέχομαι. Πως να το κάνω αυτό;


Μετά τα πεντοχίλιαρα, τις πιστωτικές κάρτες,το barcode και τις ταυτότητες, τώρα το περιβόητο και super trendy, 666 κυκλοφορεί και σε κομψά πανέμορφα μπλουζάκια, γυναικεία και αντρικά, 100% cotton.
Δεν μαζεύει στο πλύσιμο, σιδερώνεται εύκολα

Μερικά προτεινόμενα σχέδια-δείγματα.


Οι ενδιαφερόμενοι αγοραστές μπορούν να επικοινωνήσουν στο 210-66.66.666 (Ζητήστε το Μπάμπη τον Σατανοπαίχτη) ή ηλεκτρονικώς στο e-mail 666_is_my_obsession@yahoo.com (υπόψην κυρίας Δαιμονοπούλου)

Στις 3 μπλούζες δώρο τασάκι "Ο χαμογελαστός Βελζεβούλης" για να αφήνετε τα αποτσίγαρά σας.

Με εκτίμηση

Agnostic
Anti-Christ's marketing manager
666, Mitsotakis Street
Athens
P.O. Box 666 66

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 21/07/2006 03:00:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 07:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
christos_ts
Συγχρόνως στην τηλεόραση θα δείχνουν ότι ο τάδε πήρε την κάρτα του τάδε και του πήρε τα χρήματα από την Τράπεζα και θα λένε συνέχεια: "Πιο σίγουρο είναι το σφράγισμα είναι το τελειότερο σύστημα. Ούτε το κεφάλι μπορεί να πάρη ο άλλος ούτε το χέρι, ούτε το σφράγισμα βλέπει".

Το ερώτημά μου είναι: Θα υπάρχουν ειδικά ΑΤΜ που θα βάζουν το κεφάλι τους μέσα αντί για την κάρτα, για να σηκώσουν χρήματα; Και άντε, καλά, ας πούμε ότι τα φτιάξανε. Άμα δώσεις τρεις φορές λάθος το pin σου το μηχάνημα σου κρατάει την κάρτα και την παίρνεις την επόμενη εργάσιμη μέρα. Άμα σου κρατήσει το κεφάλι, πώς θα πάς να το πάρεις την επόμενη εργάσιμη; Κι αν είναι Σάββατο, πώς θα περάσεις το Σαββατοκύριακο χωρίς κεφάλι (και χωρίς λεφτά) μέχρι τη Δευτέρα;

quote:
christos_ts
Η ταυτότητα δεν είναι σφράγισμα, είναι η εισαγωγή του σφραγίσματος.

Το σφράγισμα ξεκινάει με τοπική αναισθησία, τρόχισμα και καθαρισμό. Μετά μπαίνει το σφράγισμα αλλά νιώθεις μουδιασμένος για κανά δυο ώρες. Συνιστάται να αποφεύγεται η μάσηση της τροφής από την πλευρά που υπάρχει το σφράγισμα.

Επίσης, το σφράγισμα και μάλιστα στο χέρι παρατηρείται σήμερα κατά την έξοδο από ορισμένους χώρους σατανιστικής λατρείας, όπως η Disneyland. Εμένα, βγαίνοντας από κει, μου ζήτησαν να μου σφραγίσουν το χέρι για να μπορέσω να ξαναμπώ χωρίς να ξαναπληρώσω (είδες γαλυφιές οι εξαποδώ;).

- Όχι, τους λέω, κανείς δεν με σφραγίζει εμένα, μόνον ο οδοντίατρός μου.
- Οκ, μου λένε, είναι 59 δολλάρια για να ξαναμπείς.
- Δε βαριέσαι, λέω, σφράγισέ με κι ας πάω στην Κόλαση.

Και με σφράγισαν με το χάραγμα του θηρίου. Τον Μίκυ με κίτρινη στάμπα. Στο χέρι όμως, όχι στο κεφάλι, γιατί το κεφάλι μου είχε καεί από τον ήλιο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 08:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άμα σου κρατήσει το κεφάλι, πώς θα πάς να το πάρεις την επόμενη εργάσιμη; Κι αν είναι Σάββατο, πώς θα περάσεις το Σαββατοκύριακο χωρίς κεφάλι (και χωρίς λεφτά) μέχρι τη Δευτέρα;

Σε αυτή την περίπτωση, αγαπητέ μου macedon, το μηχάνημα σου κρατάει το κεφάλι.
Πως νομίζεις οτι την έπαθε ο Ακέφαλος Καβαλάρης...?

Αγαπητέ christos_ts, θεωρώ πως η προσωπική μας πίστη ούτε μειώνεται ούτε αυξάνεται από την αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα μας.
Έχει να κάνει με την καρδιά μας και το τι θέση της δίνουμε εμείς.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 08:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε το σφράγισμα δέν υπάρχει καμιά ανάγκη απο pin και κωδικούς το μηχάνημα το αναγνωρίζει μόνο και η εργασία συνεχίζεται ν δέ ταναγνωρίσει η εργασία σταματά εκεί.
Ωραία υποτίθεται το σφράγισμα οτι θα μας διευκολίνει στις συναλαγές χωρίς μπελάδες αλλα απο κεί και πέρα τί;; Μπάς μπορούμε να ελέγξουμε τί κρύβεται πίσω απο την σφραγίδα και άν παράλληλα τους βοηθά να παρακολουθήσουν οποιαδήποτε κίνηση της ιδιωτικής μας ζωής, να ελέγχουν τα πάντα γύρω απο αυτή να μας βάλουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι. Δέ γίνονται τέτοιες ευκολίες χωρίς χοντρά ανταλλάγματα μόνο αυτό είναι σίγουρο. Και θα επιδιώξουν αυτή την κατάσταση ώστε τελικά οι όποιες ευκολίες στην αρχή που θα μας παρέχει θα καταντήσει στο τέλος να γίνει αφόρητη η ζωή μας χωρίς το σφράγισμα.

Το θηρίο αυτό λοιπόν θα υποχρεώσει όλους τους ανθρώπους να λάβουν το χάραγμα του χξς' στο δεξί χέρι ή στο μέτωπο (Αποκάλυψη 13,16).

Είναι μιά εφιαλτική προφητεία που άν επαληθευτεί θα μας οδηγήσει όλους σε αυτή την κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

christos_ts
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 16:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους christos_ts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι κατάλαβα κανένας δεν διάβασε σοβαρά αυτά τα οποία λέει ο γερόντας. Ξαναδιαβάστε τα λοιπόν γιατί απ' όσα είπε δεν είδα κάποιον να πει κάτι σοβαρό πάνω σε όλα αυτά τα οποία ήδη αυτή τη στιγμή έχουν αρχίσει και γίνονται. Το μόνο που είδα είναι κάποιους να μου πουλάνε μπλουζάκια (φτιάξτε τα σε πιο καλό σχέδιο αν θέλετε να τα αγοράσω), κανά δυο να μου λένε την φοβερή άποψη ότι έχουμε 2006 και άρα στο δίκο τους το μυαλό αυτά είμαι κάτι μακρινό και κάποιους να αναρωτιούνται το πως θα γίνει το σφράγισμα λες και αυτό είναι το πρόβλημα. Απλά για να ξέρετε το σφράγισμα που θα γίνει στο χέρι ή στο μέτωπο δεν θα φαίνεται και υποτίθεται θα μας βοηθάει στις καλύτερες συναλλαγές. Τώρα αν πιστεύεται ότι ο καλύτερος τρόπος και η καλύτερη απάντηση σε όσα λέει ο γέροντας είναι να κάνουμε πλακίτσα ή να πούμε ότι ειναι 2006 ο κόσμος προχωρά κλείνουμε τα μάτια σε όσα γίνονται γύρω μας και λέμε ότι αυτά δεν μας αφορούν εντάξει. Σας ρωτώ λοιπόν και πάλι υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί με όσα λέει ο γέροντας Παισιος? Αν ναι ας πει την γνώμη του με επιχειρήματα. Και κάτι τελευταίο για τις ταυτότητες. Ο Απόστολος Ιωάννης μίλησε για τις ταυτότητες και για το σφράγισμα 2000 χρόνια πριν τότε που ούτε καν μπορούσε κάποιος να φανταστεί κάτι τέτοιο. Αυτό το παραθέτω έτσι απλά γι' αυτους που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει θεός.
Προσωπική συμβουλή μου είναι να διαβάσετε πάλι τα όσα λέει αυτός ο άγιος άνθρωπος και μετά να σκεφτείτε στο πόσο κοντά είμαστε για να γίνουν όλα αυτά. Τώρα αν θέλετε να κάνετε πλάκα κάντε πλάκα. Και το Χριστό όταν ήρθε στη γη τον κοροιδευαν αλλά μετά τον πίστεψαν.
Μέχρι λοιπόν να ακούσω μια σοβαρή άποψη ή ένα σοβαρό επιχείρημα τα λέμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 18:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα άρθρο από το αρχείο μου σχετικά με το 666, τη στάση της Ελληνικής Εκκλησίας και τις ταυτότητες.


Η άρχουσα τάξη χρησιμοποιεί τη θρησκεία σαν μέσο για την ιδεολογική χειραγώγηση του λαού. Η θρησκεία στο σύγχρονο κόσμο είναι μια από τις βασικές αντι¬δραστικές δυνάμεις στήριξης των αστικών καθεστώτων.
Στη χώρα μας η θρησκεία εξακολουθεί να παίζει κυρίαρχο ρόλο, γιατί, όπως σε όλα τα αιτήματα της αστικής τάξης απέναντι στο φεουδαρχικό καθεστώς, έτσι και στο αίτημα του χωρισμού της εκκλησίας από το κράτος, η αστική επανάσταση στην Ελλάδα έμεινε ανολο¬κλήρωτη. Έτσι, κάτι που στην Ευρώπη και στην Αμερική έχει γίνει πριν πολλές δεκαετίες στην Ελλάδα είναι ακόμα άπιαστο όνειρο.
Κι όμως, σε μια εποχή που η θρησκευτική πίστη φαίνεται να αναζωπυρώνεται, που άνομα και βρομερά συμφέροντα καλύπτονται πίσω από θρησκευτικούς μανδύες και που κάθε λογής θρησκευτικές αναθυμιάσεις χρησιμοποιούνται για να θολώσουν τα μυαλά των λαϊκών μαζών, προβάλλει επιτακτική για τη χώρα μας η ανάγκη να γίνει επιτέλους ο χωρι¬σμός της εκκλησίας από το κράτος, για να μην ενισχύεται από το κράτος η διάδοση της θρησκευτικής θολούρας με χρήματα ή με παροχή ειδικών προνομίων.
Πρέπει οι παπάδες να πληρώνονται από τους πιστούς τους και όχι από το κράτος, να πάψει κάθε επιχορήγηση με οποιοδήποτε τρόπο προς την εκκλησία, ή τις εκκλησιαστικές οργανώσεις, να καταργηθεί το μάθημα των Θρησκευτικών στα σχολεία, οι οποιοιδήποτε εκκλησιασμοί, αγιασμοί, η προπαγάνδα στους μαθητές για τα κατηχητικά σχολεία, να πά¬ψει η μετάδοση της λειτουργίας από το κρατικό ραδιόφωνο και την κρατική τηλεόραση.
Πρέπει να γίνει υποχρεωτικός ο πολιτικός γάμος και να απαλλαγούν η ονοματοδοσία στα παιδιά και η ταφή των νεκρών από τον ασφυκτικό εναγκαλισμό της εκκλησίας. Πρέπει για το κράτος η θρησκεία να είναι «ιδιωτική υπόθεση» του καθενός, να μην ενδιαφέρεται το κράτος αν ο πολίτης είναι οπαδός της μιας ή της άλλης θρησκείας ή άλλου δόγματος ή είναι άθεος. Πρέπει κάθε μνεία σχετική με τη θρησκεία να απαλειφθεί από οποιοδήποτε κρατικό έγγραφο και πρώτα πρώτα να καταργηθεί το άρθρο 3 του Συντάγματος που προ¬βλέπει την «επικράτηση» της Ορθόδοξης Εκκλησίας (και να απαλειφθεί από το άρθρο 16 §2 το ότι «η παιδεία... έχει σκοπό... την ανάπτυξη... της θρησκευτικής συνειδήσεως...).
Μόνο τότε, όταν η εκκλησία στηριχτεί στις δικές της δυνάμεις και οι λειτουργοί της πληρώνονται μόνο από όσους πιστεύουν, τότε ο αγώνας της κατά των αντιπάλων της θα είναι καθαρά ιδεολογικός και με ίσους όρους.
Στην Ελλάδα το πρόβλημα των σχέσεων εκκλησίας-κράτους απέκτησε ιδιαίτερο ενδια¬φέρον όχι τόσο για τη διένεξη Ιεράς Συνόδου-Κυβέρνησης για την τροπολογία Παλαιο¬κρασσά και τη διαμάχη για τους τρεις μητροπολίτες, όσο για το θέμα των νέων ταυτοτήτων και την περιβόητη αναγραφή ή μη, σε αυτές, του θρησκεύματος.
Η ιστορία ξεκίνησε, ως γνωστόν, με τον νόμο 1599 του 1986, που προέβλεπε την προαι¬ρετική αναγραφή του θρησκεύματος στις νέες ταυτότητες. Φυσικά ήταν και αυτό ένα μεσο¬βέζικο μέτρο που άφηνε ολάνοιχτη την πόρτα για τη σιωπηρή κατάργησή του, όπως έγινε και στο θέμα του πολιτικού γάμου.
Όταν αναγνωρίζεις την ισοτιμία -πολιτικού και θρησκευτικού γάμου, σημαίνει ότι σε ένα σημαντικότατο κοινωνικό γεγονός που σφραγίζει τη ζωή των περισσότερων πολιτών και παράγει ένα σωρό πολιτικής φύσης δικαιώματα και υποχρεώσεις, για τα οποία, καθώς και για την κατάργηση του ίδιου του γεγονότος, καλούνται κάθε φορά να αποφανθούν τα πολιτικά δικαστήρια, υποκλίνεσαι μπροστά στη εκκλησία και της αναγνωρίζεις το δικαίω¬μα να σε υποκαθιστά. Και επειδή υπάρχει η δύναμη της παράδοσης, οι πιέσεις των συγγε¬νών στα νέα ζευγάρια και πάνω απ’ όλα ο φόβος της σύγκρουσης με μια δύναμη, που το ίδιο το κράτος φαίνεται τόσο ανίσχυρο απέναντί της, είναι προφανές ότι μια τέτοια ρύθμι¬ση, όσο κι αν ο δημιουργός της κόπτεται για την ισοτιμία πολιτικού-θρησκευτικού γάμου που καθιέρωσε, θα λειτουργεί τελικά υπέρ του θρησκευτικού γάμου. Η πράξη το επιβεβαί¬ωσε. Η δύναμη αυτή στις 20/1/1982, με απόφαση της Ι. Συνόδου, αποφαίνεται ότι αυτοί που τελούν πολιτικό γάμο «αποκόπτονται της Εκκλησίας εξ ιδίας υπαιτιότητας» είχαμε ακόμα και κρούσμα άρνησης του θρησκευτικού ενταφιασμού προσώπου που είχε παντρευ¬τεί με πολιτικό γάμο. Φαίνεται πως για την Ι. Σύνοδο το να παντρευτείς με πολιτικό γάμο είναι θανάσιμο αμάρτημα, χειρότερο και από το φόνο, την πορνεία, τη μοιχεία, το βιασμό, τη ληστεία, την παρά φύση ασέλγεια, κλπ., κλπ., γιατί δεν είναι γνωστό να υπάρχουν ανά¬λογες αποφάσεις για τέτοιου είδους αμαρτήματα.
Τα ίδια ισχύουν και για την προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα. Η ταυτότητα είναι κρατικό έγγραφο και σ’ αυτό δεν έχουν καμιά θέση οι θρησκευτικές πε¬ποιθήσεις του κατόχου της. Το κράτος δεν μπορεί να ζητάει από τους πολίτες να γράφουν στην ταυτότητα τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, όπως δεν μπορεί να ζητάει να γράφουν τις πολιτικές τους πεποιθήσεις, ή όποιες άλλες πεποιθήσεις τους (ηθικές, αισθητικές, ποδο¬σφαιρικές, ή γαστριμαργικές). Όσο για τη μεσοβέζικη λύση της προαιρετικής αναγραφής του θρησκεύματος, ποιος θα ήταν ευχαριστημένος να έχει δίπλα στη λέξη «Θρήσκευμα» της ταυτότητάς του ένα κενό, πράγμα που θα τον καθιστούσε ύποπτο αθεΐας ή πίστης σε άλλοθρησκευτικό δόγμα από το δόγμα της «επικρατούσης Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας του Χριστού» του άρθρου 3 του Συντάγματος του 1985;
Μετά το νόμο του 1986, η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας ψήφισε το 1991 στη Βουλή το νόμο 1288, που προέβλεπε την υποχρεωτική αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότη¬τες. Τον Απρίλη του 1993, ο Υπουργός Εσωτερικών της κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας Ι Κεφαλογιάννης (προφανώς μετά από πιέσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης) προσπάθησε να περάσει μια τροπολογία στη Βουλή που προέβλεπε την προαιρετική αναγραφή του θρη¬σκεύματος στις νέες ταυτότητες, Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Μπέης, Κακλαμάνης, Τσοχα¬τζόπουλος, Παπαθεμελής, μαζί με άλλους της Ν.Δ., του ζήτησαν να την αποσύρει και να παραμείνει η αναγραφή του θρησκεύματος υποχρεωτική, σύμφωνα με το νόμο 1288 του 1991. Στην ψηφοφορία που ακολούθησε η τροπολογία Κεφαλογιάννη καταψηφίστηκε. Στο «θεάρεστο έργο» συνέβαλαν βουλευτές της Ν.Δ., του ΠΑΣΟΚ και του Συνασπισμού. Τι αγαστή σύμπνοια διαφόρων πολιτικών τάσεων για τη διατήρηση του μεσαιωνισμού! Ας δούμε τώρα τα επιχειρήματα υπέρ της υποχρεωτικής αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες.
Στην «Ορθόδοξη πληροφόρηση για τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες», αρ. φύλλου 1, Μάιος 1993, της «Επιτροπής Πρωτοβουλίας Συλλόγων και Οργανώσεων δια την κατάργησιν του νόμου 1599/86» και κάτω από τον τίτλο «Οι νέες ταυτότητες είναι απαράδεκτες» βρίσκονται 3 κείμενα. Ένα ανακοινωθέν της Ι. Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος (9-3¬1993), μια επιστολή της Ιεράς Επαρχιακής Συνόδου της Εκκλησίας της Κρήτης προς την Κυβέρνηση (22-3-1993) και μια ανακοίνωση της Ιεράς Κοινότητος Αγίου Όρους Άθω (5/18-3-1993).
Η Ιερά Σύνοδος βλέπει «ενορχηστρωμένες επιθέσεις εξωτερικών, κυρίως, εχθρών» που επιβάλλουν στο έθνος «να αντιτάξει τα στέρεα πνευματικά του ερείσματα, κυριώτερον των οποίων είναι η Ορθοδοξία». Η προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος κινείται να «απο¬συνδέσει» τον Ελληνισμό από την Ορθοδοξία για να «συμπορευθεί το κράτος μας» με τα «θρησκευτικώς αδιάφορα» κράτη της Ευρώπης. Προς Θεού, μην κάνουμε κανένα βήμα για το χωρισμό της εκκλησίας από το κράτος, γιατί θα μας καταβροχθίσουν οι εξωτερικοί εχθροί! Αυτομάτως δηλαδή όποιος ζητάει την προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες πρέπει να είναι εχθρός του Έθνους. Γι’ αυτό και η Εκκλησία της Ελλάδος «τάσσεται υπέρ της υποχρεωτικής δι’ όλους τους Έλληνας αναγραφής του θρησκεύματός των εις τας νέας ταυτότητας... δεδομένου ότι η υποχρεωτική αναγραφή δεν... υποθάλπει, τυχόν, εις βάρος των πιστών άλλων δογμάτων ή θρησκευμάτων, κινδύνους. Άλλωστε εις την δημοκρατικήν Ελλάδα οι πιστοί αυτοί απολαμβάνουν πλήρους θρησκευτικής ελευθερίας». Μα, δεν καταλαβαίνουν οι σεβασμιότατοι Άγιοι Πατέρες πως, όταν ζητάς την υποχρεωτική αναγραφή της θρησκευτικής πίστης (ή απιστίας) στην ταυτότητα του πολίτη σαν μέσο για να μην «αποσυνδεθεί ο Ελληνισμός από την Ορθοδοξία», είναι σαν να ομολογείς ξεκάθαρα ότι την υποχρεωτική αναγραφή τη βλέπεις σαν μέσο πίεσης του πολίτη για να τον συγκρατήσεις στην Ορθοδοξία; Δεν καταλαβαίνουν πως είναι μια ολοφάνερη άσκηση ψυχολογικής βίας, που προφανώς «αντίκειται» στο Σύνταγμα, όσο και αν η Ι. Σύνοδος μας διαβεβαιώνει για το αντίθετο; Αλλά, οι Άγιοι Πατέρες έχουν και ένα άλλο συντριπτικό επιχείρημα. Με την ηλεκτρονική λουρίδα που υπάρχει στις νέες ταυτότητες, η οποία θα περιλαμβάνει στοιχεία άγνωστα στον κάτοχό της που θα μπορούν να διαβαστούν μόνο με κομπιούτερ, «υπάρχει η δυνατότης μιας εφιαλτικής απειλής κατά των ατομικών ελευθεριών του Πολίτου». Να λοι¬πόν που η Εκκλησία μας ανησυχεί για τις ατομικές μας ελευθερίες και προσπαθεί να τις προστατεύσει! Δεκαετίες ολόκληρες φακελώνονταν οι Έλληνες πολίτες και ποδοπατούνταν οι ατομικές ελευθερίες τους, και η Εκκλησία της Ελλάδος δεν ύψωσε ποτέ φωνή διαμαρτυ¬ρίας. Πρόσφατα ακόμα, τον Αύγουστο του 1993, σαν ειρωνεία στη διαβεβαίωση της Ι. Συνό¬δου για την «πλήρη ελευθερία» που απολαμβάνουν «οι πιστοί άλλων δογμάτων ή θρησκευ¬μάτων», αποκαλύφθηκε ότι η ΥΠΕΑ (με διαταγή που ακυρώθηκε τον Αύγουστο) φακέλωνε επί 5 μήνες, για τα θρησκευτικά τους φρονήματα και τις θρησκευτικές τους δραστηριότητες, αυτούς ακριβώς τους πιστούς άλλων δογμάτων και θρησκευμάτων. Και φυσικά και γι’ αυτό το φακέλωμα η Εκκλησία μας δεν βρήκε ούτε λέξη να πει. Ανησυχεί όμως για το «ηλεκτρονι¬κό φακέλωμα». Ουαί υμίν, Γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί!
Ας δούμε όμως τι λέει η Εκκλησία της Κρήτης και η Ιερά Κοινότης Αγίου Όρους. Η πρώτη για το θέμα της «αναγραφής της πίστεως» στις ταυτότητες μας παραπέμπει στο Σύ¬νταγμα για να δούμε τη σχέση Πολιτείας-Εκκλησίας και να καταλάβουμε, ίσως, πως, μια και η θρησκεία της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας είναι η «επικρατούσα θρησκεία» στην Ελλάδα, πρέπει η «αναγραφή της πίστεως» να είναι υποχρεωτική. Τώρα, πώς από το ένα προκύπτει το άλλο παραμένει μυστήριο. Παρακάτω μας διαβεβαιώνει πως «η εθνική συ¬νείδηση αποβάλλεται και διαγράφεται», γιατί του Έλληνα η πίστη είναι η «Ορθόδοξος Χρι¬στιανική τοιαύτη». Συμπέρασμα: ο μη ορθόδοξος Χριστιανός (άσε πια τους άθεους, να μην το συζητάμε καν) δεν μπορεί να είναι Έλληνας. Το έγγραφο της ΥΠΕΑ έλεγε πως οι μη ορ¬θόδοξοι Έλληνες έχουν μειωμένη εθνική συνείδηση. Κάθε ομοιότητα είναι τελείως συμπτω¬ματική! Η Εκκλησία της Κρήτης διαπιστώνει, περαιτέρω, ένα «νέο είδος φακελώματος» μέ¬σω «της λευκής μαγνητικής ταινίας κάτωθεν της ταυτότητος» (θέλει να πει «στο κάτω μέρος της ταυτότητας». Συνήθως οι πολύ πολύ Έλληνες δεν τα πάνε και τόσο καλά με την ελληνι¬κή γλώσσα). Εδώ, επειδή έχουμε απλή διαπίστωση, δεν κάνουμε κανένα σχόλιο.

Εκτός όμως από την «αναγραφή» και το «φακέλωμα» υπάρχει και ένα άλλο στοιχείο, μία ακόμα «ένσταση»: «ο αριθμός του αντίχριστου ως κωδικός τοιούτος δια τας μαγνητι¬κάς ταυτότητας θεωρείται παντελώς απαράδεκτος». Ο μόνος κωδικός των νέων ταυτοτή¬των είναι ο Ε.Κ.Α.Μ. (Ενιαίος Κωδικός Αριθμός Μητρώου), όσο δε για τον «αριθμό του αντίχριστου», για όσους δεν τον έμαθαν ακόμα, είναι το 666. Παρακάτω θα ασχοληθούμε με αυτό. Για την ώρα αναφέρουμε πως ο Ε.Κ.Α.Μ. αποτελείται από 13 ψηφία (άλλη σατα¬νική γρουσουζιά αυτό!), από τα οποία το 1ο είναι η ένδειξη αιωνόβιου, το 2ο και 3ο προσ¬διορίζουν τον κωδικό του νομού γέννησης, το 4ο, 5ο και 6ο τον αύξοντα αριθμό καταχώ¬ρησης των γεννήσεων, τα 7ο, 8ο, 9ο, 10ο, 11ο και 12ο σχηματίζουν τη χρονολογία γέννησης και το 130 είναι το ψηφίο ελέγχου. Τώρα, που το βρήκαν το 666 στον Ε.Κ.Α.Μ. είναι και θα παραμείνει μυστήριο.

Περνάμε τώρα και στην Ιερά Κοινότητα Αγίου Όρους. Είναι (τι έκπληξη!) και οι αγιο¬ρείτες μοναχοί μας υπέρ της υποχρεωτικής αναγραφής του θρησκεύματος, που «δεν είναι δυνατόν να παραβιάζει την ελευθερίαν της θρησκευτικής συνειδήσεως», γιατί (άκουσον! άκουσον!) «η δήλωσις του θρησκευτικού ή του φιλοσοφικού πιστεύω εκάστου ανθρώπου αποτελεί αυτή καθ’ εαυτήν πράξιν ελευθερίας και καυχήσεως». Ξέχασε να προσθέσει «και παλικαριάς», για να θυμηθούμε την κλασική φράση των αστυνόμων της Ασφάλειας: «να ‘σαι άντρας, ρε, να ‘σαι παλικάρι, όταν σε ρωτάμε αν είσαι κομμουνιστής, να ‘χεις το θάρ¬ρος να λες "ναι, είμαι και το καυχιέμαι! "».
Και για να μην κατηγορηθούμε ότι κάνουμε ανίερες συγκρίσεις, παραθέτουμε κατά λέ¬ξη τι λέει αμέσως παρακάτω η ανακοίνωση των μοναχών του Αγίου Όρους. «Το κράτος, όμως, έχει πάντοτε το δικαίωμα, αλλά πολλάκις και το καθήκον, να γνωρίζει αν ο συγκε¬κριμένος πολίτης θεωρεί εαυτόν ανήκοντα εις την "επικρατούσαν" Ορθόδοξον Χριστιανι¬κήν θρησκεία, ή εις κάποιαν άλλην "γνωστήν" ή "μη γνωστή", ή αν είναι άθρησκος ή άθε¬ος». Τώρα, γιατί πρέπει το κράτος να το γνωρίζει αυτό; Η απάντηση μας δίνεται πιο κάτω, όπου μαθαίνουμε ότι «Όσοι θέλουν να παραμείνουν Έλληνες, μόνο ως Χριστιανοί Ορθό¬δοξοι δύνανται να το κατορθώσουν». Φυσικό λοιπόν είναι όσοι δεν είναι Ορθόδοξοι Χρι¬στιανοί (άσε πια όσους δεν είναι καν Χριστιανοί, ή, ακόμα χειρότερα, όσους είναι «άθρη¬σκοι» ή «άθεοι»), μια και δεν μπορούν να «παραμείνουν Έλληνες», να έχουν «μειωμένη εθνική συνείδηση», αν δεν την έχουν χάσει ολότελα. Αυτούς λοιπόν πρέπει να τους γνωρί¬ζει το κράτος, και τι καλύτερος τρόπος υπάρχει από το να τους υποχρεώσει με «ελευθερία»και «καύχηση» να το δηλώνουν στην ταυτότητά τους;
Το κράτος βέβαια την ώρα που έφερνε στη Βουλή την τροπολογία για την κατάργήση του θρησκευτικού φακελώματος μέσω της ταυτότητας (το Μάρτη 1993) έδινε διαταγή στην ΥΠΕΑ (πάλι το Μάρτη 1993) να το κάνει αυτή. Η μόνη διαφορά είναι πως η Κυβέρνηση ήθελε να γίνεται το φακέλωμα αυτό στα κρυφά, για να μην έρχεται σε αντίθεση με την ΕΟΚ, στις χώρες της οποίας η εκκλησία είναι χωρισμένη από το κράτος (γι’ αυτό εξάλλου ακυρώθηκε η διαταγή προς την ΥΠΕΑ, όταν είχε διαρρεύσει η πληροφορία για την ύπαρξη της διαταγής και θα έβγαινε στο εξωτερικό), ενώ οι μοναχοί του Αγίου Όρους, που δεν έχουν τέτοιες έγνοιες, ζητάνε αυτό να γίνεται στα φανερά.
Και τώρα το περιβόητο 666, ο αριθμός του Αντίχριστου, του θηρίου της Αποκάλυψης, που τόσος θόρυβος γίνεται γι’ αυτό και που με λίγη καλή θέληση μπορεί κανείς να τον ανα¬καλύψει παντού. Αυτός ο αριθμός βρίσκεται στην Αποκάλυψη του Ιωάννη. Όπως διαδίδουν όσοι έχουν συμφέρον απ’ αυτό, είναι ο αριθμός του Αντίχριστου, παρόλο που ο Ιωάννης δεν μιλάει για Αντίχριστο, αλλά για «θηρίο». Τα σχετικά με το θηρίο αυτό βρίσκονται σε 3 σημεία της Αποκάλυψης και αρκεί να τα διαβάσει κανείς για να πεισθεί ότι δεν έχουν καμιά μεταφυσική έννοια, αλλά μιλάνε με αλληγορικό τρόπο για κάποιον άνθρωπο, που η σκληρό¬τητά του τον κάνει άξιο να χαρακτηριστεί «θηρίο». Ο Ιωάννης γράφει επί λέξει «είδα ν’ ανε¬βαίνει από τη θάλασσα θηρίο με δέκα κέρατα και εφτά κεφάλια... ένα από τα κεφάλια του φαινόταν να έχει θανάσιμη πληγή και η θανάσιμη πληγή είχε θεραπευθεί ... του επιτράπηκε να κάνει πόλεμο με τους αγίους και να τους νικήσει... το θηρίο, του οποίου η θανάσιμη πληγή έχει θεραπευθεί... το θηρίο, το οποίο είχε πληγεί από μαχαίρι και όμως έζησε... και υποχρέωσε όλους, μικρούς και μεγάλους, πλούσιους και φτωχούς, ελεύθερους και δούλους, να έχουν ένα σημάδι χαραγμένο στο δεξί τους χέρι, ή στο μέτωπό τους, ώστε να μην μπορεί ν’ αγοράσει κανείς, ή να πουλήσει, παρά εκείνος που έχει το χαραγμένο σημάδι, δηλαδή το όνομα του θηρίου, ή τον αριθμό του ονόματός του. Εδώ είναι αναγκαία η σοφία. Εκείνος που έχει μυαλό ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου. Είναι αριθμός ανθρώπου και ο αριθ¬μός του είναι 666». «Δε θα έχουν ανάπαυση μέρα και νύχτα όσοι προσκυνούν το θηρίο και την εικόνα του και όποιος έχει χαραγμένο το σημάδι του ονόματός του». «Τότε ήρθε ένας από τους 7 αγγέλους... και με έφερε στην έρημο. Και είδα μια γυναίκα να κάθεται πάνω σ’ ένα κόκκινο θηρίο ... είχε 7 κεφάλια ... η γυναίκα είχε ρούχο πορφυρό και κόκκινο ... και στο μέτωπό της ήταν γραμμένο ένα όνομα, ένα μυστήριο, “Η Βαβυλώνα η μεγάλη, η μητέρα των πορνών και των σιχαμάτων της γης” ... Όταν την είδα, έμεινα κατάπληκτος. Αλλά ο άγ¬γελος μου είπε “Γιατί εκπλήσσεσαι; Εγώ θα σου εξηγήσω το μυστήριο της γυναίκας και του θηρίου που την υποβαστάζει και έχει τα 7 κεφάλια... Το θηρίο που είδες υπήρχε και δεν υπάρχει τώρα, αλλά θα ανεβεί από την άβυσσο και θα πάει στο χαμό του... εδώ χρειάζεται να έχει κανείς μυαλό. Τα 7 κεφάλια είναι 7 λόφοι, πάνω στους οποίους κάθεται η γυναίκα. Παριστάνουν επίσης 7 βασιλιάδες. Οι 5 έπεσαν, ο ένας υπάρχει, ο άλλος ακόμα δεν ήρθε και, όταν έρθει, θα μείνει λίγο χρόνο. Και το θηρίο, που υπήρχε και δεν υπάρχει τώρα, αυ¬τός είναι όγδοος και όμως είναι ένας από τους 7 και τραβάει για το χαμό του ... Και η γυ¬ναίκα που είδες είναι η μεγάλη πόλη, που βασιλεύει πάνω στους βασιλιάδες της γης”».

Η εξήγηση όλων αυτών δόθηκε το 1836, από τον καθηγητή του Πανεπιστημίου του Βε¬ρολίνου Φερδινάνδο Μπέναρι. Η πορφυρή γυναίκα, η μεγάλη πόρνη, η Βαβυλώνα, είναι η Ρώμη, που ήταν χτισμένη πάνω σε 7 λόφους. Οι 7 βασιλιάδες είναι οι πρώτοι 7 Αυτοκράτο¬ρες της Ρώμης: Αύγουστος, Τιβέριος, Καλιγούλας, Κλαύδιος, Νέρωνας, Γάλβας, Όθωνας. Την εποχή που γράφτηκε η Αποκάλυψη λοιπόν βασίλευε ο Γάλβας, μια και είχαν πέσει οι 5, με πέμπτο τον Νέρωνα. Ο Ιωάννης προφητεύει ότι μετά τον Γάλβα θα βασιλεύσει ο έβδο¬μος, αλλά για λίγο διάστημα, και μετά θα έρθει ο όγδοος, που θα είναι ένας από τους 7 και που έχει τραυματιστεί θανάσιμα, αλλά θεραπεύτηκε, και του οποίου το όνομα καλείται όποιος έχει μυαλό να το μαντέψει από τον αριθμό 666. Αυτός είναι ο Νέρωνας, ο πρώτος μεγάλος διώκτης των Χριστιανών, που η σκληρότητά του δικαιολογεί το χαρακτηρισμό «θηρίο». Όταν ο Νέρωνας, μετά την ανακήρυξη του Γάλβα ως Αυτοκράτορα στην Ισπανία, κατάλαβε ότι είχε χάσει το παιχνίδι και ζήτησε από το γραμματέα του να τον σκοτώσει, ενώ έφευγε από τη Ρώμη μεταμφιεσμένος, διαδόθηκε η φήμη πως δεν είχε πεθάνει, αλλά πως ήταν βαριά τραυματισμένος και θα ξαναγύριζε μια μέρα για να σπείρει και πάλι τον τρόμο. Την εποχή μάλιστα που γράφτηκε η Αποκάλυψη, παρουσιάστηκε ένας ψευτοΝέρω¬νας και εγκαταστάθηκε μ’ έναν τεράστιο αριθμό οπαδών στην Κύθνο, μέχρι που σκοτώθη¬κε ενώ βασίλευε ακόμα ο Όθωνας.
Ήταν πολύ φυσικό λοιπόν ο Ιωάννης να προφητεύει την επιστροφή του «θηρίου». Ο Άγιος Ειρηναίος (140-202 μ.Χ.) ήξερε ότι το θηρίο της Αποκάλυψης ήταν ο Νέρωνας, αλλά αντί για τον αριθμό 666 δίνει τον αριθμό 616. Το 666 βασίζεται στις λέξεις Νέρων Καίσαρ, αν γραφτεί με εβραϊκά γράμματα και αθροίσουμε την αξία σε αριθμούς των γραμμάτων αυτών. Έχουμε λοιπόν: νουν = 50, ρες = 200, βάου = 6, νουν = 50, καφ = 100, σαμέτες = 60 και ρες = 200. Σύνολο 666. Αν τώρα πάρουμε σαν βάση το συλλαβισμό των λέξεων στα λα¬τινικά, εκεί ο Νέρων είναι Nero, το δεύτερο νουν εξαφανίζεται και έχουμε 666-50 = 616, που είναι ο αριθμός του Ειρηναίου.

Συμπέρασμα

Όλες αυτές οι κραυγές για τα ηλεκτρονικά φακελώματα, όλη αυτή η όψιμη επίδειξη δημοκρατισμού από τη μεριά της Εκκλησίας και των κάθε είδους ρασοφόρων είναι μια απέ¬ραντη υποκρισία, ένα προπέτασμα καπνού, μια στάχτη στα μάτια, για να κρυφτεί ο πραγ¬ματικός στόχος τους, που είναι να μην καταργηθεί η αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες, γιατί αυτό θα ήταν ένα βήμα στην κατεύθυνση του χωρισμού της Εκκλησίας από το Κράτος. Όλες αυτές οι κωμικοτραγικές ιστορίες με τον αριθμό του Αντίχριστου, που εμφανίζεται στα μπουκάλια της Κόκα Κόλα, στα πεντοχίλιαρα, με τον οποίο σφραγί¬ζονται όσοι επισκέπτονται ένα ορισμένο καζίνο, και που έχει τρυπώσει και σε πολλούς αριθμούς τηλεφώνων και όπου αλλού μπορεί να τον φανταστεί ο (συσκοτισμένος) ανθρώ¬πινος νους, είναι μέρος μιας χοντροκομμένης, αλλά καλοστημένης, απάτης, που έχει τον ίδιο ακριβώς στόχο.
Στην πορεία έγινε ένα μικρό βηματάκι προς τα εμπρός στο θέμα των ταυτοτήτων. Το ΠΑΣΟΚ έφτασε στο σημείο (με χίλιους κόπους και ταλαντεύσεις, έντονη εσωτερική αντι¬πολίτευση και επιμονή, σίγουρα, της Ευρωπαϊκής ένωσης) να «προωθεί» ταυτότητες (τις οποίες κανείς δεν έχει δει ακόμα) χωρίς αναγραφή του θρησκεύματος. Η Εκκλησία υποχώ¬ρησε από την υποχρεωτική αναγραφή και ζητάει την προαιρετική (γνωρίζοντας πως, στην πράξη, και η προαιρετική αναγραφή θα παίζει τον ίδιο ρόλο βιασμού της συνείδησης των μη Ορθόδοξων Χριστιανών, αλλόθρησκων, άθεων κλπ.). Η Νέα Δημοκρατία συμφωνώντας με την Εκκλησία (αυτό δα έλειπε!) ζητάει κι αυτή την προαιρετική αναγραφή.
Επιβεβαιώθηκε λοιπόν πλήρως το συμπέρασμα του άρθρου μας, ότι όλος ο θόρυβος γι¬νόταν για «να μην καταργηθεί η αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες». Όσο για την Ιερά Σύνοδο, τώρα που ζητάει την προαιρετική αναγραφή, θα πρέπει να συγκαταλεχθεί κι αυτή -με βάση τα ίδια της τα λεγόμενα του 1993- στους «εξωτερικούς» μας «εχθρούς», που «επιβουλεύονται την πνευματικήν ακεραιότητα του λαού και επιδιώκουν την οριστι¬κήν υποταγήν του Ελληνισμού» και «κινούνται να αποσυνδέσουν τον Ελληνισμό από την Ορθοδοξία», για να «συμπορευθεί το κράτος» μας με τα «θρησκευτικώς αδιάφορα» κράτη της Ευρώπης.
Μήπως ένα κράτος «θρησκευτικώς αδιάφορο» είναι το αντίθετο του «θεοκρατικού κράτους», που, όπως φαίνεται, ήταν (ή είναι ακόμα;) το πρότυπο του κράτους για την Ιερά μας Σύνοδο; Γιατί, τότε, οργίζονται οι ιεράρχες μας, όταν τους αποκαλούν «μουλάδες της Ευρώπης»;

Αυτά
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Εγώ πάντως δεν φοβάμαι νουμεράκια και αριθμολογίες του γλυκου νερου.

ΥΓ. Το τηλέφωνο της παλιάς μου δουλειάς τελείωνε σε 666. Λέτε γι'αυτό να την έκανα από κει??


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 00:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
christos_ts
Σας ρωτώ λοιπόν και πάλι υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί με όσα λέει ο γέροντας Παισιος? Αν ναι ας πει την γνώμη του με επιχειρήματα

Μα δε λέει και τίποτε. Το κείμενο που παραθέτεις, δεν αποτελεί παρά το παραλήρημα ενός ρίψασπι, εσχατολάγνου μοναχού που χρησιμοποιεί το αγαπημένο θέμα της χριστιανικής εκκλησίας, τον αντίχριστο, σαν μέσο εκφοβισμού και ελέγχου των πιστών της.

Τέτοιου είδους κηρύγματα απευθύνονται σε ανθρώπους με παντελή έλλειψη κριτικής σκέψης οι οποίοι είναι πρόθυμοι να πιστέψουν οτιδήποτε, όσο ανόητο κι αν ακούγεται. Κι όσο πιο ανόητο ακούγεται, τόσο πιο εύκολα γίνεται πιστευτό από τους αφελείς.

Όσο για τη "σοβαρή συζήτηση με επιχειρήματα" που ζητάς για να αντικρούσει κανείς ένα παραμύθι ενός παραληρώντα γέρου, δείχνει πως αγνοείς τι σημαίνει σοβαρότητα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

christos_ts
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 15:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους christos_ts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχην πρέπει να ομολογήσω ότι ο agnostic έστειλε ένα αρκετά σοβαρό κείμενο και στο οποίο επειδή είναι αρκετά μεγάλο θα του απαντήσω σε λίγες μέρες. Τώρα στέλνω απλά για να απαντήσω σε αυτόν τον "έξυπνο" το makedon ο οποίος μη γνωρίζοντας τι εστί πατέρας Παϊσιος άρχισε να λέει μπαρούφες περί σοβαρότητος ενώ ο ίδιος είμαι σίγουρος δεν έχει ιδέα ούτε περί εκλησσίας ούτε περί Αντίχριστου. Απλά τον έμαθαν να πιστεύει ότι όλα αυτά είναι ψέμματα και όπως και πολλοί άλλοι κρύφτηκε έπειτα πίσω από αυτό. Σοβαρότητα φίλε μου είναι τα όσα λες να μπορείς να τα στηρίξεις και όχι να το παίζεις έξυπνος! Με τον agnostic μπορεί να διαφωνώ αλλά τον σεβομαι γιατί μπορεί και μου απαντάει με επιχειρήματα και όχι πετάγοντας κορόνες. Ας είναι, δεν πειράζει σε λίγο καιρό θα καταλάβουν όλοι ότι υπάρχει Θεός. Μέχρι τότε μπορούν να χαίρονται και να υβρίζουν. Νομίζετε ότι θα ζήσετε αιώνια και ότι μετα δεν θα απολογηθείτε για όσα έχετε κάνει. Αν είστε τόσο σίγουροι ότι Θεός δεν υπάρχει συνεχίστε. Αλλά είμαι σιγουρος ότι δεν είστε....

Υστερ. Ο πατέρας Παϊσιος ήταν από τους πιο αγαθούς και καλούς και άγιους ανθρώπους που είχε η εκκλησία. Πέθανε το 1994 αλλά ακόμα και σήμερα συζητιούνται τα όσα έλεγε και έκανε. Αν λοιπόν αντέχεις και τα πιστεύω σου είναι τόσο ισχυρά σε προκαλώ να διαβάσεις ένα βιβλίο που έχει γραφτεί γι' αυτόν. Αν σε ενδιαφέρει η αλήθεια διάβασε και μάθε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 18:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρέμησε. Θα σου ανέβει το ζάχαρο και θα γίνεις κομπόστα...

Το βάρος της απόδειξης το έχει αυτός που θέτει το θέμα. Απόδειξέ μας ότι αυτά που λες (ή λέει ο "άγιος") είναι αλήθεια. Άλλωστε πώς να πάρω στα σοβαρά έναν άνθρωπο που παρακαλούσε στην προσευχή του "να του δώσει ο Θεός έναν καρκίνο" καθώς κι αυτούς που τον αγιοποιούν.

Τελικά ο Μεσαίωνας ζει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 00:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας είναι, δεν πειράζει σε λίγο καιρό θα καταλάβουν όλοι ότι υπάρχει Θεός. Μέχρι τότε μπορούν να χαίρονται και να υβρίζουν. Νομίζετε ότι θα ζήσετε αιώνια και ότι μετα δεν θα απολογηθείτε για όσα έχετε κάνει.
christos_ts
Φίλε christos_ts το ότι οι περισσότεροι από εμάς , όπως και εγώ , δεν ανήκουμε σε καμία θρησκεία , δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύουμε και στην ύπαρξη αυτού που συμβατικά ονομάζουμε Θεό .΄
Και για να μιλήσω προσωπικά , πιστεύω όμως ότι τον θεό δεν τον πιστεύουν πρωτίστως τα ιερατεία , τα οποία υποτίθεται ότι τον εκπροσωπούν , και τα οποία δεν έχουν κυριολεκτικά τον θεό τους .
Γιατί αν πίστευαν στον θεό , δεν θα έκαναν τα αίσχη που κάνουν , και θα έκαναν την μηδέποτε γενομένη κάθαρση στά του οίκου τους .
Φίλε μου , κανένας έμφρων άνθρωπος δεν πιστεύει ότι θα ζήση αιώνια .
Η φυσιολογική φθορά και ο θάνατος είναι φυσικό φαινόμενο σε όλα τα είδη του ζωικού και του φυτικού βασιλείου , αλλά και στούς γαλαξίες , και γι'αυτό δεν αισθάνομαι κανένα φόβο για την στιγμή που η χρυσαλίδα θα εγκαταλείψη το κουκούλι της . Αυτός ο φόβος είναι δικό σας προνόμιο , είναι οι αλυσίδες που σας κρατάνε δέσμιους στο άρμα του ιερατείου και στην εκμετάλλευσή του . Είναι αυτό που σας κάνη να προσεύχεσθε για την σωτηρία της δικής σας ψυχης τρομοκρατημένοι από τις εσχατολογίες του .
Και κάτι άλλο , ο συγγραφέας Ιωάννης της αποκάλυψης δεν είναι ο απόστολος Ιωάννης .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
christos_ts
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 01:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους christos_ts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon ο μεσαίωνας δεν ξέρω αν ζει αλλά η βλακεία σίγουρα ζει. Το καλό είναι ότι έκατσες λίγο και διάβασες για το ποιος ήταν ο πατέρας Παϊσιος. Το θέμα είναι ότι δεν καταλάβαινες τι διάβαζες. Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλίως αυτή την κουτάμαρα που έγραψες περί καρκίνου. Αυτό κατάλαβες? Οτι ξύπνησε μια μέρα και είπε στο Θεό δώσμου καρκίνο να πεθάνο? Για ζήτα και εσύ από τον Θεό να σου δώσει μια αρρώστια να δούμε θα στη δώσει? Τι λέτε ρε παιδιά εδώ μέσα? Θα μας τρελανετε? Βέβαια έτσι όπως το είπες χωρίς να το θέλεις αμέσως απόδεικνύεις ότι υπάρχει θεός και ότι ο Παϊσιος ήταν άγιος αφού ο Θεός μπορεί και επικοινωνεί μαζί του.
Οσο για το ποιος φοβάται το θάνατο οι πραγματικοί χριστιανοι δεν φοβούνται τον θάνατο γιατι ξέρουν ότι θα ζήσουν αιώνια σε μια άλλη ζωή. Οταν προσεύχονται δεν προσεύχονται για να μην πεθάνουν αλλά προσεύχονται για τους άλλους να σώσουν τις ψυχές τους. Αυτό βέβαια κάποιος το πιστεύει με την προυπόθεση ότι υπάρχει ζωή μετα θάνατον. Γι' αυτό το λόγο αναστήθηκε και ο Χριστός για να αποδείξει ότι νίκησε το θάνατο.

Υστ. Δεν έχω ζάχαρο. Είμαι ακόμα μικρός για κάτι τέτοιο!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy