ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 02:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
christos_ts
Φίλε macedon ο μεσαίωνας δεν ξέρω αν ζει αλλά η βλακεία σίγουρα ζει.

Δυστυχώς το βλέπω καθημερινά.

quote:
christos_ts
Το θέμα είναι ότι δεν καταλάβαινες τι διάβαζες. Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλίως αυτή την κουτάμαρα που έγραψες περί καρκίνου. Αυτό κατάλαβες? Οτι ξύπνησε μια μέρα και είπε στο Θεό δώσμου καρκίνο να πεθάνο?

Αντιπαρέρχομαι την απίστευτη ορθογραφία σου για να σου πω μερικά πράγματα.

Τον Παϊσιο τον ήξερα πιθανώς πριν τον μάθεις εσύ. Την κουταμάρα που αναφέρεις περί καρκίνου τη διάβασα σ'ένα βιβλίο για τον Παϊσιο, έκδοσης της Μονής Σουρωτής (ξέρεις, εκεί που είναι θαμμένος). Δεν ανάφερα πουθενά ότι προκύπτει από τα λεγόμενά σου... Απλά σου έδωσα κάποιες πληροφορίες που δεν ήξερες, όπως φαίνεται.

quote:
christos_ts
Βέβαια έτσι όπως το είπες χωρίς να το θέλεις αμέσως απόδεικνύεις ότι υπάρχει θεός και ότι ο Παϊσιος ήταν άγιος αφού ο Θεός μπορεί και επικοινωνεί μαζί του.

Έγώ είπα τι έλεγε αυτός στην προσευχή του. Για τα περί έμμεσης απόδειξης του Θεού από τα λεγόμενά μου και δη επικοινωνίας του "Αγίου" με το "Θεό", τι να πώ... πρέπει να έχεις πρόβλημα στην κατανόηση της ελληνικής.

quote:
christos_ts
Γι' αυτό το λόγο αναστήθηκε και ο Χριστός για να αποδείξει ότι νίκησε το θάνατο.

Για τα περί ανάστασης του Γιεσουά μπεν Γιοζέφ, του επονομαζόμενου Χριστού, θα βρεις περισσότερες πληροφορίες στο ευαγγέλιο του Θωμά.

quote:
christos_ts
Είμαι ακόμα μικρός για κάτι τέτοιο!!!

Φαίνεται

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 11:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Για τα περί ανάστασης του Γιεσουά μπεν Γιοζέφ, του επονομαζόμενου Χριστού, θα βρεις περισσότερες πληροφορίες στο ευαγγέλιο του Θωμά.
==================================================================

Και γιατι πρεπει να πιστεψουμε το ευαγγελιο του θωμα που εχει γραφη το 300 μχ.Και οχι τα 4 γνωστα ευαγγελια που γραφηκαν το 55 με75 μχ.Πια τεκμηριωση μας επικυρωνει;? Eχουν γραφτη τοσα και τοσα ευαγγελια απο αιρετικους στο περασμα του χρονου καταπολεμωντας την χριστιανοσυνη. Δεν γινετε και σημερα το ιδιο;?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 16:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε franandy2001,

τα ευαγγέλια είναι του 3ου μ.Χ. αιώνα.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 16:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης

Τα χειρόγραφα του κουμραν του 67 μ.Χ. δεν περιέχουν, αποδεδειγμένα (!), ούτε μια αναφορά στον Ιησού !

Που είναι ο Ιησούς σας οεο ; 34 χρόνια μετά από τα δήθεν κοσμοιστορικά γεγονότα της σταύρωσης και της ανάστασης, δεν έγραψε ουδένας εβραίος τίποτε γι'αυτά ; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ;

Μάλλον όχι φίλε franandy2001 ! H ιστορία σας είναι ένα παραμυθάκι για αφελείς (!)

Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε βασιλη σε ευχαριστω δια την διευκρινειση.
Εγω εγραψα ποτε περιπου γραφτηκαν τα 4 ευαγγελια εκτος του θωμα οχι ποτε εγκριθηκαν.Παντος σε ευχαριστω.


ανδρεαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασίλη πάλι θα αρχίσουμε με το πότε γράφτηκαν τα ευαγγέλια;;

Αφού μέρη παπύρων έχουν βρεθεί, με αποσπάσματα ευαγγελίων, τα οποία χρονολογούνται ήδη προς το τέλος του πρώτου μισού και αρχές του δεύτερου μισού του 1ου αιώνα μ.Χ.

Θα αρχίσουμε πάλι «τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου»;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασιλη εμεις οι πτοχοι του πνευματος εκει πιστεβουμε στους εβραικους μυθους.Τι να κανουμε ειμαστε αφελεις. Και παλι ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 14:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λέει ο Ψηλός:

quote:
Βασίλη πάλι θα αρχίσουμε με το πότε γράφτηκαν τα ευαγγέλια;;

Αφού μέρη παπύρων έχουν βρεθεί, με αποσπάσματα ευαγγελίων, τα οποία χρονολογούνται ήδη προς το τέλος του πρώτου μισού και αρχές του δεύτερου μισού του 1ου αιώνα μ.Χ.


Όμως τα "δήθεν" αποσπάσματα είναι 5 λέξεις (ημιτελείς) σε 3 διαφορετικές γραμμές που προσπαθούν κάποιοι θεούσοι θεολόγοι απεγνωσμένα να ταυτίσουν με ένα κομμάτι του ευαγγελίου ! that's all !

ΑΠοδεδειγμένα ευαγγέλια υπάρχουν μόλις τον 3ο αιώνα μ.Χ.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

airtangerine
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 02:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους airtangerine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ίδια η ταυτότητα είναι σκάνδαλο για έναν πολιτισμένο άνθρωπο,που υποχρεούται να φέρει ένα χαρτί προκειμένου να ταυτοποιεί το πλέον αυτονόητο και γνωστό.
Η ίδια η ταυτότητα ως έγγραφο καθιστά τον πολίτη ανώνυμο , δυνάμει απατεώνα και άγνωστο.
Το τί θα αναγράφεται στο εν λόγω χαρτί είναι ήδη περασμένο απο το φίλτρο της κοινωνικής απροσωπίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 03:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ίδια η ταυτότητα ως έγγραφο καθιστά τον πολίτη ανώνυμο , δυνάμει απατεώνα και άγνωστο.

Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου.

Σε κάποιο αλισβερίσι που είχα με το ελληνικό κράτος, είχα μαζί μου όλα τα χαρτιά που αποδείκνυαν αυτό που δήλωνα.

ΌΧΙ!!!
Τι νομίζεις ότι μου ζήτησαν οι αισχροί;;;
Να αποδείξω ότι δεν συνέβαινε το αντίθετο από αυτό που εγώ δήλωνα!!!!

Μου υπόδειξαν ως και τον τρόπο (την κομπίνα) με τον οποίο θα γινόταν αυτό!!!


Edited by - Ψηλός on 30/07/2006 03:16:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 06:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγες μέρες άλαξα την παλιά μου ταυτότητα με τις νέες ,
Πολύ το χάρηκα ... , επι τέλους λεύτερος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 10:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά Ψηλός και airtangerine είστε πραγματικά απίστευτοι! Δεν είναι παράξενο που συμφωνείτε... Δεν είμαστε καθόλου ανώνυμοι ως πολίτες. Ίσα-ίσα που πλέον είναι απόλυτα προστατευμένα τα όσα παραμένουν σε όλη μας τη ζωή αμετάβλητα.

Το αν κάποιος είναι εν δυνάμει απατεώνας και άγνωστος όπως μας λες, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την ταυτότητά του. Δηλαδή θέλεις να μας πεις πως τώρα θα έχουμε έξαρση του εγκλήματος; Δηλαδή θέλεις να μας πεις πως μέχρι τώρα δεν υπήρχαν απατεώνες που είχαν τις παλιές ταυτότητες; Ή μήπως θέλεις να μας πεις πως οι παλιές ταυτότητες συνέβαλλαν στη μείωση του εγκλήματος επειδή αναγράφεται το θρήσκευμα; Να δούμε τι άλλο θ' ακούσουμε!!! Αν κάποιος είναι εν δυνάμει απατεώνας, άλλο τόσο είναι και εν δυνάμει καλός, ηθικός και αψεγάδιαστος. Τι σόϊ επιχειρήματα είναι αυτά ρε παιδιά. Με κάτι τέτοια πάτε να στηρίξετε τη θέση σας; Έλεος πια

Εσύ πάλι Ψηλέ μας γράφεις πως οι αστυνομικοί σου ζήτησαν να αποδείξεις πως δεν συνέβαινε το αντίθετο απ' αυτό που δήλωνες. Μάλιστα... Και τι ήταν δηλαδή αυτό που σχετιζόταν με την ταυτότητά σου; Μήπως σου ζήτησαν να αποδείξεις πως ο πατέρας σου δεν ήταν κάποιος άλλος από τον κύριο Χ; Μήπως ήθελαν αιματολογικές εξετάσεις προ 2 ωρών για να αποδείξεις την ομάδα αίματός σου; Μήπως σου ξύσανε το μάτι για να δούνε αν όντως τα μάτια σου είναι καστανά κι όχι μπλε; Ή μήπως σου βγάλανε καμιά τρίχα απ' το κεφάλι για να δούνε τι χρώμα πραγματικά είναι; Γιατί μόνον αυτά αναγράφονται στην ταυτότητα. Άντκε και να υποθέσουμε πως έπεσες σε μ****α αστυνομικό, για πες μας ΠΩΣ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΣΕ ΕΣΩΖΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ; Κι επειδή με "τεντώνεις", σου θυμίζω πως αν στην παλαιότερη ταυτότητά σου υπήρχε κάτι που έπρεπε να αποδείξεις πως δεν ίσχυε το αντίθετο, αυτό ήταν Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΣΟΥ!

Τώρα αυτά περί κομπίνας κλπ, άσε που δεν έχουν καμία αποδεικτική βάση, κατά τα άλλα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ με το θέμα της αναγραφής στοιχείων στην ταυτότητά σου. Δηλαδή τι σου ζήτησαν να κάνετε κομπιναδόρικα; Να αλλάξετε το χρώμα των ματιών σου;

Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια. Αλλάζουν μόνον τρόπο να κοιτάνε... You follow?


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 11:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι προηγούμενες ταυτότητες είχαν και δακτυλικά αποτυπώματα, οπότε ο εντοπισμός του εγκληματία μπορούσε να γίνει ευκολότερα.
Πιστεύω οτι το θρήσκευμα δέν έχει πολλές φορές την παραμικρή σχέση με τα πιστεύω αφού στις παλιές ταυτότητες αναγραφόταν μονάχα απο αγγαρεία. Είναι λίγο τραγελαφικό να γράφει Χριστιανός Ορθόδοξος στις ταυτότητες ανθρώπων που δέν πιστεύουν στον Χριστιανισμό.
Η προαιρετική αναγραφή μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Επειδή η ταυτότητα δέν εμφανίζεται συνήθως και χρησιμοποιείται σε έκτακτες περιπτώσεις (π.χ. απο όργανα της τάξης) μπορεί να υποστεί ο άνθρωπος αδικιολόγητη ρατσιστική αντιμετώπιση απο τον χριστιανό που θα κοιτάξει την ταυτότητα του.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 11:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Krisnna με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 12:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζετε ότι δεν μπορούν να αλλάξουν:

Το χρώμα των μαλλιών;
Το χρώμα των ματιών;
Το ύψος;

Τι λέτε βρε;;

Βρε Chastity, πρόσεξε καλύτερα τι διαβάζεις.
Εγώ δεν αναφέρθηκα στην ταυτότητα. Αναφέρθηκα στη στάση του ελληνικού κράτους απέναντι στους πολίτες του.

Το να συναντήσεις έναν συνεπή υπάλληλο είναι σπάνιο "φαινόμενο" στις κρατικές υπηρεσίες. Αν έχεις την τύχη και βρεις κάποιον, συγκινείσαι τόσο που σου έρχεται να τον φιλήσεις που σε βοήθησε να κάνεις τη δουλειά σου.

Στις συναλλαγές, που θα έχεις την ατυχία ή την ανάγκη να διεκπεραιώσεις, σε θεωρούν απατεώνα που προσπαθεί να κλέψει το μ*ο*ρ*ε*ο!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 13:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζετε ότι δεν μπορούν να αλλάξουν:

Το χρώμα των μαλλιών;
Το χρώμα των ματιών;
Το ύψος;

Τι λέτε βρε;;

Βρε Chastity, πρόσεξε καλύτερα τι διαβάζεις.
Εγώ δεν αναφέρθηκα στην ταυτότητα. Αναφέρθηκα στη στάση του ελληνικού κράτους απέναντι στους πολίτες του.



Καλά είσαι πραγματικά απίστευτος! Άκου λέει αλλάζει το ύψος (άσε που ποτέ δεν αναγραφόταν...) Όσο για το αν προσέχω ή όχι τι γράφω, απλά είχα την εντύπωση ότι ήσουν στο θέμα κι αναφερόσουν στην ταυτότητα. Καλά που μας διευκρίνησες ότι ήσουν εκτός θέματος. Ευχαριστούμε


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 14:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παράμετρος που εξετάζει ο αγαπητός Krisnna είναι πραγματικά εύλογη!
Χωρίς βέβαια να παραβλέψουμε και το γεγονός οτι παίζει κι η αντίθετη περίπτωση...

Μα, βρε Ψηλέ μου, πως αλλάζει το ύψος?
Αλλά και να αλλάζουν όλσα όσα προανέφερες, τι σχέση έχουν με την αναγραφή του θρησκεύματος ή όχι?
Αυτό δεν αλλάζει ή είναι κάτι τόσο απαραίτητο για την ταυτοποίηση ενός ανθρώπου?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 15:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει φίλε Dying_Incubus. Κατά το "ρίξε-ρίξε λάσπη, όλο και κάτι θα μείνει", απλά γεμίζουμε με posts το forum. Το μόνο που κερδίζουν κάποιοι είναι το να αναγράφεται στο προφίλ τους "1783 Μηνύματα" από 1782. Ο καθένας έχει τις επιδιώξεις του...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 21:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς που βρίσκεις κάτι για να πιαστείς φίλε Chastity.

Το ύψος δεν αλλάζει;;

Είσαι σίγουρος;

Αν έχεις χρήματα όλα γίνονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 22:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά είσαι πραγματικά Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ ! ! Ειλικρινά πυροβολείς κάθε προσπάθεια να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά. Όσο για το τι μπορείς να κάνεις αν έχεις χρήματα, μην ξεχνάς πως στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί. I hope you get the point

Ρε τι μας είπε πάλι ο Ψηλός! Μας έστειλες αδιάβαστους!!!


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 22:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α νκαταλαβα καλα ο ψηλος θελει να πει οτι υπαρχε ιμια μεθοδος αρκετα χρονοβορα(μηνες)και πολυδαπανη
που αφου σου πριονησουν τα οστα των μηρων και των κνημων και σου τοποθετησουν εξωτερικα μεταλικες ραβδους που ενωνωνται με τα οστα
με μακριες βιδες μετακινουν κατα τακτα χρονικα διαστηματα τα οστα μερικα δεκατα του χιλιοστου(ο χρονος και η απομακρινση των οστων μεταξυ τους δινει το τελικο αποτελεσμα 5-7 ποντους παραπανω υψος λογο οτι τα οστα αναδομουνται)

βεβαια ο ψηλος ειναι ικανος να επικαλεστει και την πλαστικη προσωπου προκημενου να στιρηξει τις αποψεις του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 00:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε σεις κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε ή δεν καταλαβαίνετε στ' αλήθεια;;

Εγώ ανέφερα τα παραπάνω χαρακτηριστικά, θέλοντας να πω πως οι ισχυρισμοί ότι τα χαρακτηριστικά αυτά αναγράφονται στην ταυτότητα γιατί δεν αλλάζουν, δεν στέκει.

Ναι Γηγενή, ως και εσύ αν έχεις παράδες, μπορείς να μεταμορφωθείς σε παίδαρο!!

****Δεν κατάλαβα το σχοινί και τον κρεμασμένο, αλλά δεν πειράζει .......

Edited by - Ψηλός on 31/07/2006 00:50:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 02:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο την τελευταια σου απαντηση ψηλε καταλαβα οτι πιστευεις αυτο που λενε οτι ο θεος σε αλλους δινει ομορφια και σε αλλους μυαλο

οποτε βλεποντας τις απαντησεις μου θεωρησες οτι ειμαι κουασιμοδος
και βλεποντας το προσωπο σου στον καθρευτη θεωρεις τον εαυτο σου πυρηνικο επιστημονα
λυπαμαι που θα σου χαλασω αυτη την ψευδαισθηση αλλα

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8062&whichpage=2&ARCHIVE=

quote:
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1752 Μηνύματα Απεστάλη: 20/07/2006, 15:34:14


γι αυτο σου λεω και εγω η μονη λυση ειναι να με στηλετε στο μελλον
γιατι και εξυπνος ειμαι και κουκλος ζωντανος
ενας αδωνης με απολλωνιο κορμι και ηρακλεια αντοχη στο σεχ
και ολα αυτα δεν τα λεω γιατι ειμαι μπροστα
και μπροστα να μην ειμουν τα ιδια θα ελεγα


και η απαντηση ηταν

quote:
GWGW
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα Απεστάλη: 20/07/2006, 16:19:55

χαχαχαχαχαχαχα
εισαι απιστευτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λοιπον εγω ψηφίζω gigeni!!
ποσα λες να χρειαζονται??


οπως βλεπεις ψηλε ειμαι και επισημα ο εκπροσωπος του αντρικου φυλου

αρα το πρωτο μερος του συλογισμου σου καταρυπτετε
παμε τωρα στο δευτερο μερος του συλογισμου σου

μπορω να πω απο τις απαντησεις που εχεις δωσει οτι συγουρα δεν εισαι πυρηνικος επιστημονας


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 13:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευτυχώς που βρίσκεις κάτι για να πιαστείς φίλε Chastity.

Το ύψος δεν αλλάζει;;

Είσαι σίγουρος;

Αν έχεις χρήματα όλα γίνονται.


Μα, ο Προκρούστης έχει πεθάνει...
Φίλε μου Ψηλέ, δε μπορώ ακόμα να καταλάβω το ζητούμενο.
Μερικά προσωπικά χαρακτηριστικά αλλάζουν όπως πχ τα μαλλιά, το χρώμα ματιών (με φακούς επαφής) κτλ.
Το ύψος αμφιβάλλω....

Μα, τίποτα δε μπορεί να μείνει στάσιμο σύμφωνα με τον συλλογισμό σου.
Ποιό είναι όμως το ζητούμενο?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 15:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
δηλαδή, εκτός από τέρας μορφώσεως είσαι και όλα αυτά που ανέφερες;;

Τι λε βρε παιδί;;

Φτου μη σε ματιάσουμε!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 15:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γηγενή,
δηλαδή, εκτός από τέρας μορφώσεως είσαι και όλα αυτά που ανέφερες;;

ο παππους μου μου ελεγε
<<αν εχεις 100 καλα να λες μονο τα 10>>
και εγω τον ακουγα παντα τον παππου μου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 16:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Όταν η κυβέρνηση Σημίτη αποφάσισε να απαλείψει το θρήσκευμα από τις ταυτότητες, επιστράτευσε μια δήθεν ανεξάρτητη Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, αποφεύγοντας να αλλάξει το νόμο στη Βουλή, όπου εγνώριζε ότι ο κίνδυνος πανωλεθρίας θα ήταν μεγάλος. Ο κος καθηγητής λοιπόν, ενδεχομένως να έχει δίκιο από νομικής απόψεως: Εάν ο νόμος λέει «υποχρεωτικό το θρήσκευμα», τότε γιατί δεν τηρείται;

Η Εκκλησία της Ελλάδος, ζήτησε να γίνει δημοψήφισμα για τη δυνατότητα προαιρετικής αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες και, στο αίτημά της αυτό (στο να υπάρξει απόφαση με δημοψήφισμα), ανταποκρίθηκαν πάνω από 3 εκ. συμπολίτες μας. Το κράτος ωστόσο, αν και ο Καραμανλής είχε υπογράψει υπέρ του αιτήματος, έχει θέσει το θέμα στο αρχείο.

Ας δούμε όμως το ζήτημα επί της ουσίας.

Αν το Κράτος αποφασίζει ότι δεν θέλει να γνωρίζει το θρήσκευμα των πολιτών του, κανείς δεν μπορεί να το υποχρεώσει να το επιθυμεί. Αυτό όμως, πρέπει να το αποφασίσει το Κράτος – και κανείς άλλος.

Αν η πλειοψηφία του λαού αποφασίζει ότι επιθυμεί στις εθνικές ταυτότητες να αναγράφεται το θρήσκευμα, υπό την επίκληση κάποιας ιδιαιτερότητας, τότε αυτό θα έπρεπε να είναι σεβαστό, εκτός και αν, η αναγραφή αυτή ενδεχομένως να έθιγε τα δικαιώματα εκείνων που δεν θέλουν να αναγράφεται το θρήσκευμά τους. Αυτή ήταν και η άποψη της Αρχής Προστασίας Δεδομένων.

Ισχύει όμως κάτι τέτοιο; Μεγάλες μερίδες συμπολιτών μας διαφορετικού θρησκεύματος, θα εξακολουθούν να υπόκεινται σε διακρίσεις, λόγω ονόματος. Αν κάποιος ονομάζεται Σολομόν Κοέν, ή Μουσταφά Μεχμέτογλου, θα περιμένει την ταυτότητα ο δημόσιος λειτουργός για να εκδηλώσει την όποια απαξίωσή του για τον πολίτη; Τι μένει λοιπόν; Οι άθεοι, οι ετερόδοξοι και οι προσήλυτοι σε άλλες θρησκείες που δεν αξιώνουν από τους οπαδούς τους ν’ αλλάξουν όνομα.

Δικαιούνται οι άνθρωποι αυτοί, να μην είναι υποχρεωμένοι να διαλέξουν μεταξύ μιας ψεύτικης πίστης και μιας αληθινής δήλωσης που μόνον μπελάδες θα δημιουργούσε; Δικαιούνται σαφώς. Αλλά, σε μια τοπική κοινωνία, οι πεποιθήσεις του καθενός δεν είναι γνωστές; Μένουν λοιπόν οι πόλεις, οι απρόσωπες κοινωνίες.

Γιατί σε μια πόλη, ένας άνθρωπος να φοβάται, ή να μην επιθυμεί να δηλώσει την πίστη του, ή την μη πίστη του πουθενά; Πού πηγαίνει η αρετή της παρρησίας, του θάρρους – η διάθεση της ομολογίας, η πάλη των ιδεών; Και, πολύ περισσότερο, γιατί να στερείται όποιος διεκδικεί το δικαίωμα μιας καταμέτρησης, μία δημόσια καταγραφή του;

Άποψή μου είναι ότι το κράτος θα όφειλε να εξασφαλίζει την ανεξιθρησκία στις δημόσιες συναλλαγές με αυστηρές ποινές για τους παραβάτες της αρχής αυτής και οι πολίτες να διεκδικήσουν το δικαίωμα της αναγραφής του οιουδήποτε θρησκεύματος στην ταυτότητα – και όχι μόνον των αναγνωρισμένων θρησκευμάτων. Το κράτος έτσι, θα έδινε την ευκαιρία στον πολίτη να δηλώσει άθεος, δωδεκαθεϊστής, μπαχάι, χριστιανός ροδόσταυρος, μονοφυσίτης, σατανιστής, μαζδαϊστής, θελημήτης, ή οτιδήποτε θα ήθελε να δηλώσει, στερώντας και από την Εκκλησία το δικαίωμα να μιλά εξ ονόματος 9 εκ. Ελλήνων γενικώς και αορίστως και ΕΞΙΣΩΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα με όλα τα υπόλοιπα ανά τον κόσμο θρησκεύματα.

Αυτό θα ήταν μία εξέλιξη που η Εκκλησία θα απεύχετο και θα οδηγούσε ενδεχομένως στο τέλος και στη μέση λύση της μη αναγραφής, χωρίς πολιτικές λαθροχειρίες και παράκαμψη των συνταγματικών δικαιωμάτων των πολιτών για διενέργεια δημοψηφισμάτων. Είναι όμως μια εκδοχή που όλοι φοβούνται, διότι προτιμούν να είναι θρήσκοι ή άθεοι κατά μόνας –άνθρωποι κατά μόνας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 00:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ύψος δεν αλλάζει;;
Είσαι σίγουρος;
Αν έχεις χρήματα όλα γίνονται.
Ψηλός
Φίλε Ψηλέ , Έστω να συμφωνήσουμε μαζί σου οτι το ύψος , αν έχεις χρήματα αλλάζει .
Το θρήσκευμα είναι σταθερό ;;;;;;
Μήπως χρειάζονται χρήματα και χειρουργείο για να αλλάξη ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 20:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ύψος, το χρώμα των ματιών των μαλλιών και όλα τα σχετικά στοιχεία της ταυτότητας μπορεί να αλλάξουν αλλά μετά απο πάρα πολλές διαδικασίες. Το ίδιο και το ονοματεπώνυμο, αλλά το θρήσκευμα αλλάζει απο την μιά ώρα στην άλλη.
Εγώ πάντως δέν θα διαφωνούσα στην σωστή ανάλυση του αγαπητού Trainman να αναγράφεται μέν αλλά στα εξαιρετικά προαιρετικά στοιχεία. Και με νομοθεσία που να απαγορεύει αυστηρά οποιαδήποτε μεροληπτική συμπεριφορά ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ!!

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 22:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα πρέπει να αναγράφονται ιδεολογικές αντιλήψεις σε ταυτότητες.
Με το σκεπτικό της αναγραφής της θρησκείας, κάποιοι μπορεί να επιθυμούν να αναγράφονται και τα πολιτικά τους πιστεύω.
Η ιδεολογία είναι μη εξακριβώσιμη και δεν έχει μέτρο σε αντίθεση με τα άλλα χαρακτηριστικά.
Ακόμη και αν κάποιος αλλάξει φυσικά χαρακτηριστικά, αυτά μπορούν να ελεγχθούν και να διορθωθούν ως προς την αναγραφή τους στην ταυτότητα.
Θα πρέπει πριν γίνει δημοψήφισμα για τις ταυτότητες, να γίνει και για τα διαβατήρια που θεωρώ ότι από εκεί έπρεπε να αρχίσει η εκκλησία. Υποκρισία θα πείτε …. Ίσως.
Επίσης εγώ θα θέλω να αναγράφεται ποιοι έχουν εγκληματήσει ποιοι έχουν έιτζ ποιοι είναι ομοφυλόφιλοι και ποιοι δεν έχουν υπηρετήσει στο στρατό…η αναγραφή έστω και προαιρετική.
Όσοι χριστιανοί επιθυμούν να αναγράφεται το θρήσκευμα θα επιθυμούσαν να αναγραφόταν και ένα από τα παραπάνω χαρακτηριστικά αν αυτοί οι κάποιο συγγενικό πρόσωπο άνηκαν σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες;;;
Τραβηγμένο το τελευταίο θα μου πείτε αλλά δεν παύει να εμπίπτει στην προαιρετική αναγραφή στοιχείων επιθυμίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy