ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θεωρία συνομωσίας: κάποιοι τα παίρνουν για να φιμωθεί το διαδίκτυο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 01:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τωρα να υποθεσω οτι θεωρεις το θεμα για γελια;;;

Υπέθεσε ότι θέλεις gigenis.
Κάνεις και τίποτε άλλο;
Υποθέτεις χωρίς λογική και χωρίς στοιχεία.
Και μετά εμφανίζεις τον εαυτό σου ως υπέρμαχο του ορθολογισμού. Θέλει περισσότερη δουλειά γι' αυτό.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 02:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω βλεπω να μειωνονται οι χρηστες του εσοτερικα.θα βαρεθηκαν μαλλον τους προστατευομενους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 02:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως ακριβώς το βλέπεις αυτό lancelot;
Για εξήγησέ μας το.
Και τι εννοείς "βαρέθηκαν τους προστατευόμενους";
Κάνε μία ανάλυση.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 03:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέχρι τότε σου χαρίζω την εξής είδηση. Μια καλλιτεχνική εκδήλωση χτες, έδειχνε τα γεννητικά όργανα της γυναίκας από κοντά ενώ ταυτόχρονα παίζονταν ο Εθνικός Ύμνος. Τον οργανωτή τον μαζέψανε με αυτόφωρο. Σε κελί κοιμήθηκε χτες. Εκεί θα κοιμόταν και ο funel αν ξέρανε το όνομά του και αν είχε γίνει η καταγγελία χτες.

Εμενα με νοιαζει το τι θα γινει στην δικη,οπου θα παει ο απατεωνας Λιακοπουλος (γιατι ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΠΟΥΛΑΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ) και οι δικαστες θα αρχισουν να ακουνε τα παραμυθια για αγριους που πουλαει απο το στομα του.

Θα ηθελα να ειμουν εκει!!!!!!!!


quote:
Αντίθετα με ότι φαντάζεσαι με την παιδική σου αφέλεια medtech, οι δικηγόροι θα εστιάσουν στο ρόλο του Τσιπρόπουλου, αν έχει ανάμειξη ή όχι. Κι ο Τσιπρόπουλος δεν είναι βλάκας να πει στους δικαστές "η καλλιτεχνική έκφραση, στα πλαίσια της ελευθερίας και της δημοκρατικότητας, και μπλα μπλα μπλα, και καλλιτέχνημα το αιδοίο μετά του Εθνικού Ύμνου, και μπλα μπλα μπλα". Τον εαυτό του θα πάει να αποσυνδέσει από το παράνομο blog.

Παιδικη αφελεια?Μαζεψε το στομα σου.

Κανεις δεν ξερει τι πραγματικα θα διαδραματιστει στην δικη οταν θα εμφανιστει ο mr Λιακο.

Υποθετω απλα οτι θα πεσει ΠΟΛΥ γελιο αν καποιος αναφερει ΓΙΑΤΙ τον σατιριζει ο funel.Εχεχεχεχε.


quote:
Ένα αιδοίο σε close-up ενώ παίζει ο Εθνικός Ύμνος. Ο Εθνικός Ύμνος που κάποιοι στην Αυστραλία τον ακούνε και δακρύζουν.

Και καποιοι στην Ελλαδα τον ακουνε και δακρυζουν.

Και καποιοι επισης στην Ελλαδα δακρυζουν που κυκλοφορουν τοσοι πολλοι παραμυθαδες και που ο κοσμος ειναι τοσο απαιδευτος στην κριτικη σκεψη που χαφτει τα παραμυθια τους και μαλιστα σε σημειο να ακουμπαει τον οβολο του στα τσαρλατανε προιοντα τους.

quote:
Εσύ μπορεί να μη δακρύζεις. Μέχρι να γίνει η Χίος Βόρεια Κύπρος, μέχρι να γευτείς φατσικώς τι σημαίνει τούρκος, τι ιστορικά γεγονότα πάνε να αποκρύψουν οι αλλόφυλοι σαν τους τούρκους της Θράκης και τον funel που αρνούνται τη βιολογική συνέχεια των Ελλήνων στην ευρύτερη περιοχή παρά τις ατράνταχτες αποδείξεις εργαστηρίων γενετικής στην Ιταλία, όπως κάνει ο φανατισμένος μισελληνικός οχετός funel, εσύ δεν θα δακρύζεις με τον Εθνικό Ύμνο.

Τι ηλιθια κινδυνολογια!!!!!Επειδη ο Funel σατιριζει το μεγα καραγκιοζη θα πεσει η Ελλαδα στα χερια των Τουρκων?(by the way ξερω πως φατσικως ειναι οι Τουρκοι,εχω δει απο καυκασιους γαλαζοματιδες ξανθους μεχρι μογγολικου τυπου Τουρκους)

Θα σου πω ΠΟΤΕ η Ελλαδα θα γινει πραγματικα αδυναμη:Αν γινουμε τοσο αφελεις ωστε να πιστεψουμε οτι ειμαστε οι εκλεκτοι και οτι καποια υπερδυναμη θα μας προστατευει ο,τι και αν γινει δηλ.αν αρχισουμε να χαφτουμε μαζικα,παραμυθια οπως αυτα που πουλαει ο Λιακο,ο Φουρακης,οι Τρ-Ελ-ανιοι,ο φασιστικος κλαδος της Ελληνορθοδοξιας κτλ. εφησυχασουμε και σταματησουμε να μεριμνουμε για την αμυνα μας.

Αμα μας την πεσουν οι Τουρκοι λοιπον εσωτεριστη μου,αντε τρεχα να σε σωσουν οι Eλ.Και οταν καμια οβιδα σου φαει κανα ποδι,προσπαθησε να σταματησεις τον πονο με βελονισμο και την αιμορραγια με ρεικι.

Επισης το αν οι Νοτιοι Ιταλοι ειναι ή οχι απογονοι μας δεν θα μας βοηθησει καθολου σε μια πολεμικη συγκρουση με την Τουρκια.

Καλυτερα να ανησυχεις για τους ντοπιους αντρακλες που ειναι τοσο καλομαθημενοι ωστε προσπαθουν να λουφαρουν απο την στρατιωτικη θητεια με καθε τροπο.

quote:
Δεν λέει έτσι ο Λιακό, αλλά γι αυτό που λέει τις αποδείξεις για να τις δεις πρέπει πρώτα να ανοίξεις τα μάτια σου, όπως τα άνοιξε και ο εισαγγελέας που έβγαλε την εντολή για αυτόφωρο. Το λέει ωραία στο 3ο βίντεο, εκεί μου αναφέρεται στον Τριανταφυλλόπουλο κι έπειτα. Δεν είναι νορμάλ συμπεριφορά 2 χρόνια συνεχόμενα, κάθε μέρα, κάθε μέρα, στο ίδιο άτομο. Ή πολύ ανώμαλος είναι... ή τα παίρνει. Κοινή λογική είναι. Και σε αντίθεση με την αφέλειά σου, ο εισαγγελέας έχει κοινή λογική. Με ακλόνητα στοιχεία την έβγαλε την εντολή για αυτόφωρο. Comprende

Δεν εχω ιδεα για τις λεπτομεριες της αποφασης του εισαγγελεα ή το νομικο μερος γενικα.Εγω ειπα το εξης:

ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΟΤΑΝ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΑΤΙΡΙΖΕΤΑΙ.

Μπορει να πεσει και καμια αυτεπαγγελτη μηνυση στον Λιακο αμα κανενας εισσαγγελεας αποφασισει να μελετησει το εργο του που προσβαλει βαναυσα την ιστορια αυτου του εθνους.

ΥΓ.Εαν ειναι ανωμαλο να σατιριζεις καποιον επειδη 2 χρονια,ποσο ψυχανωμαλο ειναι να λες τοσο χοντρα παραμυθια οπως ο Λιακοπουλος και να μην κοκκινιζεις?Ποσο ψυχανωμαλο ειναι να πουλας την ψευτια με το κιλο?

quote:
Ο Hendrix δίνει στοιχεία όπου φαίνεται πως ο Caroll διαστρεβλώνει.

Που τα ειδες εσυ τα στοιχεια οτι ο Caroll διαστρεβλωνει?
Πες μου,εχει αναγνωριστει η εγκυροτητα του εργου του Ραιχ απο την επιστημονικη κοινοτητα?ΟΧΙ.Ξερεις γιατι?Γιατι δοκιμαστηκε επανειλημενα και επανειλημενα αποδειχτηκε πατατα!

quote:
Οπότε παραδέξου επιτέλους το λάθος σου. Έδειξες τυφλή εμπιστοσύνη. Δεν κάνουν έτσι οι επιστήμονες. Μη γίνεσαι σαν το Σόφια.

Ποιο λαθος ε?Τα σκατωσε ή δεν τα σκατωσε ο Raich στην αντικαρκινικη του ερευνα?ΤΑ ΣΚΑΤΩΣΕ ΦΙΛΑΡΑ παραδεξου το.(για να μην αρχισω να γραδω και που αλλου τα σκατωσε και εκτραπουμε απο το θεμα).

Διαβασα τα λημματα και εκρινα με βαση τις γνωσεις μου.Διαβασα και αλλες πηγες.Δεν εδειξα τυφλη εμπιστοσυνη.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ Ο CAROL εκφραζει αποψεις του επιστημονικου consencus.Αντε λοιπον να τα βαλεις με το επιστημονικο consencus.

quote:
Είναι τόσο δύσκολο να πεις, "ναι, έκανα λάθος, δεν είναι τόσο αξιόπιστο το skepdic, έχει και χρήσιμα στοιχεία όμως";

Για τον Ραιχ εχει απολυτο δικιο.Επισης με οσα λημματα του διαβασα συμφωνω.To skepdic ειναι τοσο αξιοπιστο οσο αξιοπιστο ειναι το επιστημονικο consensus.Αυτο για μενα λεει πολλα,για σενα που σου αρεσεις να επιχειρηματολογεις απο την αγνοια μαλλον δεν φαινεται ιδιαιτερα εντυπωσιακο.

Ειναι τοσο δυσκολο για σενα να παραδεχτεις οτι το skepdic σου ξινιζει γιατι ξεβρακωνει πολλα δηθεν θαυμαστα "υπερφυσικα" φαινομενα?

quote:
α δούμε αν μπορείς να εφαρμόσεις την επιστημονική μέθοδο στην αξιολόγηση του paper περί οπισθοδρομικής αιτιότητας.

Τι ειναι η οπισθοδρομικη αιτιοτητα?

quote:
Τεστ:

1. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2;

Α. "εξετάσαμε 10 και οι 7 ήταν φορείς"
Β. "εξετάσαμε 100 και οι 70 ήταν φορείς"


Ειπαμε οι γνωσεις μου στατιστικης ειναι περιορισμενες.Με το φτωχο μου μυαλο σκεφτομαι οτι οσο μικροτερο το στατιστικο δειγμα τοσο μεγαλυτερη η πιθανοτητα διεστραβλωσης του συμπερασματος οταν γινει αναγωγη στο γενικο πληθυσμο.

quote:
Όπως και για την 9/11, έτσι και για το ρόλο του Πάλμου και των εψιλονιστών γενικότερα, υπάρχουν 2 προσεγγίσεις:

- ή χαζογελάμε σαν ανακυκλωμένοι έφηβοι όποτε ακούμε ότι κάποιοι τα παίρνουν για να παραπληροφορούν ("κοίτα από το παράθυρό σου τώρα" χαχαχα)

- ή εξετάζουμε προσεκτικά τα στοιχεία για να δούμε αν έχει βάση η θεωρία.


Οκ ας εξετασουμε και την εξης θεωρια

Εισαι ειτε στενος συνεργατης του Λιακοπουλου και τα παιρνεις για να συκοφαντεις οσους του πετανε (δικαιως!) ντοματες ειτε ο ιδιος ο Λιακοπουλος.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 05/06/2007 03:42:38

Edited by - medtech on 05/06/2007 03:51:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 03:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> > Έχεις προσπαθήσει να εξευτελίσεις ολικά ένα άτομο που δεν ζητούσε τίποτα παραπάνω από το να σταματήσει η διασκέδαση πάνω σε ανθρώπους. Εσύ οφείλεις συγνώμη, όχι αυτός.

> ποιος ειναι "αυτος"? επαθες διχασμο προσωπικοτητας?

Οι σαχλαμάρες κάτω από κάθε φράση δεν είναι συζήτηση, αλητεία είναι, ιδιαιτέρως αισχρή μετά από το παραπάνω μήνυμα διαμαρτυρίας.

Γι αυτό λέω εγώ ότι η σαχλαμάρα καταστρέφει συνειδήσεις. Δημιουργεί κυνικούς και απάνθρωπους.


αμαλια:

> να έρθουν αντιμέτωποι στην απάνθρωπη και άνευ νοήματος ειρωνεία σου, δείγμα της οποίας είναι απαντήσεις με μικρές παραθέσεις και μεγάλα ψεύτικα χαμόγελα, που δεν αποτελούν καν τρόπο συζήτησης

Τα 'πες όλα.


jbg:
> > > Γαβ

> > Αυτό να πεις στα δικαστήρια άμα πας.

> αμα... αμα με μηνυσεις εσυ ο ανωνυμος δηλαδη.

Μόνο που και άλλους έχεις λοιδωρήσει και συκοφαντήσει βλάκα, και την ανωνυμία την εγκαταλείπω όποτε θέλω, να δούμε τότε πως θα μας μιλάς. Να δούμε έτσι και στείλω κανά εξώδικο απαιτώντας διαγραφή των συκοφαντικών δημοσιευμάτων που έχεις αφοδεύσει στο blog σου, και να ζητήσεις και δημόσια συγνώμη, τι θα σε συμβουλέψει ο δικηγόρος κακομοίρη.

Αλλά που να τα διανοηθείς εσύ αυτά στο matrix της ζούγκλας και της αλητείας όπου έχεις συνηθίσει. Πήγαινε στο βουνό να τρομάξεις κανά κυνηγό με τα σκυλιά σου. Κι αν έχει όπλο, με την ουρά στα σκέλια κάντην. Ο νόμος της ζούγκλας. Το δίκαιο του πιο δυνατού.


> παραδεχεσαι εμμεσα οτι το κουβαλημα απο τους "νεους" ειναι ψευδος. δικο σου ψευδος!

Να σου θυμίσω τότε τη γραμματική του Δημοτικού.

Εδώ είναι μια πρόταση, ψευδής: "πήγα και με βάλανε να κουβαλάω".

Εδώ είναι ένα ερώτημα: "μήπως ψάχνουν για κουβαλητές;"

Εγώ έθεσα ερώτημα. Κατ΄εμέ εύλογο. Εύλογο ή μη, δεν παύει να είναι ένα ερώτημα και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι συκοφαντία. Είναι υποκειμενική εκτίμηση. Συκοφαντία πάει να πει ψέματα.


> > Έχεις το θράσος και αναφέρεις ένα μήνυμά μου εσύ που έχεις φτιάξει ένα ατελείωτο οχετό αστήριχτης συνομωσιολογίας, συκοφαντικών παραποιήσεων και εξύβρισης κατά συρροήν στο blog σου.

> περιμενω να με μηνυσεις.

Ανεπίδεκτε μαθήσεως τα δικαστήρια τα ανέφερα μήπως και σου ανατείλει ότι αυτό που έκανες είναι ανήθικο, όχι ότι θα σε πάω στα δικαστήρια.

Αλλά που να καταλάβεις εσύ από αυτά, στο matrix της ζούγκλας και της αλητείας.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 05/06/2007 04:31:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 03:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βεβαίως και μου έκαναν, μου στερούσαν την ελευθερία να ψάξω θέματα μεταφυσικής, γιατί τα εκλεκτά μέλη που έχουν κάτι να προσφέρουν δεν μπορούσαν να μιλήσουν φοβούμενοι την χλεύη. Και το χειρότερο, η συμπεριφορά αυτή είναι μεταδοτική, μεταδίδονταν από άτομο σε άτομο, όπως ένα καρκίνωμα κάνει μεταστάσεις, μέχρι που ακόμα και τα εκλεκτά άτομα γίνονται άνευ περιεχομένου.

Ξεχνας οτι χλευαζαν ατομα που δεν υποστηριζαν τις ιδεες τους με αξιολογα στοιχεια.Δεν χλευασαν ποτε ατομο που εφερε στοιχεια για τις ιδεες του.


Με αυτο τον τροπο νομιζω συνεβαλαν (εστω και με ενα σκληρο τροπο) στην ποιοτητα του forum.Αυξανουν τις πιθανοτητες οταν καποιος αποφασισει να ανοιξει το στομα του,να το σκεφτεται λιγο και να προσπαθησει να αναπτυξει περισσοτερο αξιοπιστα επιχειρηματα για να στηριξει τις ιδεες του.(αν τον νοιαζει η γνωμη των αλλων γιατι υπηρχαν και υπαρχουν και περιπτωσης μεγιστης αυτοπεποιθησης οπως ο Panos με το 12κλωνο DNA και ο Odygos με την λεξαριθμικη του θεωρια που ενω τους ειχαν κανει με τα κρεμμυδακια τοσο καταρριπτοντας με επιχειρηματα τις ιδεες τους οσο και περιγελωντας τους,αυτοι συνεχιζαν αμεριμνοι τον χαβα τους).


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 05/06/2007 04:02:07

Edited by - medtech on 05/06/2007 04:03:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 04:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δυστηχως εχεις βαλει τον ακατανομαστο κατω απο τις φτερουγες σου γιατι σε εξυπηρετει σε εξυπηρετει να κανει αυτος την "καθαρση" του εσωτερικα απο οσους ζητανε αποδηξεις για το αν ευσταθει η παραφυσικη,μεταφυσικη η οπως αλλιως θες να το πεις

Well gigenis πρεπει να παραδεχτεις οτι και αυτο ακουγεται σαν μια θεωρια συνομωσιας γιαυτο η Amalia ειπε οτι εισαι μεσα στο κλιμα.

(ισως να την συμμεριζομαι και εγω αλλα οσο παταει η γατα.Ποτε δεν πολυγουσταρα τις θεωριες συνομωσιας).

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 04:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Medtech, λες και έχεις κατεβάσει τον αχλέορα μιλάς απόψε, κι έχει πάει όλο το αίμα στην κοιλιά. Σαν να μην καταλαβαίνεις τίποτα. Anyway, κάποια άλλη στιγμή.

Ένα ζωντανό chat είναι αυτό που χρειάζεται νομίζω, αλλιώς θα κάνουμε ατέρμονους κύκλους.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 10:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Medtech, λες και έχεις κατεβάσει τον αχλέορα μιλάς απόψε, κι έχει πάει όλο το αίμα στην κοιλιά

Δυστυχως για σενα (και τους ομοιους σου) ο εγκεφαλος μου λειτουργει σε αρκετα ικανοποιητικο βαθμο ωστε να μπορω να ανταπεξερχομαι στα debate με δηθεν ανοιχτομυαλους,δηθεν πεφωτισμενους,δηθεν πατριωτες,"εσωτεριστες".

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 12:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να γιατι μειωθηκαν οι χρηστες.εχουμε την καθε ασχετη να λεει τον πονο της επειδη δεν ειναι γιατρος.

_________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα,
λόγω προσπάθειας υποτίμησης
της προσωπικότητας άλλου ανθρώπου.

5/6/2007
_________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 14:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το scepdic δεν αντανακλα καθολου το επιστημονικο consensus. Το χρησιμοποιει απλως ως προκαλυμα, δανειζομενο το κυρος του, ωστε να περασει ευκολωτερα την ιδεολογια του.

Κοινως λεει: "δεν το λεω εγω, οι επιστημονες το λενε!" Ολως τυχαιως ειναι μια εκφραση που χρησιμοποιει και ο Λιακοπουλος

Για να πουμε και του Λιακοπουλου το δικιο... ο Λ δεν λεει καθαρες βλακειες. Χρησιμοποιει ενα κολαζ προσεκτικα επιλεγμενων δεδομενων, αποψεων, αλλοιωσεων, διαστρεβλωσεων, κλπ, ζωγραφιζοντας εν τελει μια διαφορετικη εικονα απο το πρωτογενες υλικο που χρησιμοποιει και υπηρετωντας ενα μιγμα εμπορικου και ιδεολογικου (προσωπικου?) συμφεροντος.

Ολως τυχαιως το ιδιο κανει και το scepdic

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 15:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot
Θα έπρεπε να έχεις καταλάβει, ότι εδωπέρα δεν επιτρέπεται ούτε η άμεση, ούτε η έμμεση υποτίμηση των ανθρώπων.
Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται για 1 εβδομάδα.

Όσο για την ερώτηση που σου έκανα, έχεις μια βδομάδα καιρό να σκεφτείς μία εύλογη απάντηση, εκτός εάν πετάς αυτό που σου έρχεται πιο βολικό...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 16:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"

5/6/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 16:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


medtech

Ξεχνας οτι χλευαζαν ατομα που δεν υποστηριζαν τις ιδεες τους με αξιολογα στοιχεια.Δεν χλευασαν ποτε ατομο που εφερε στοιχεια για τις ιδεες του.


Με αυτο τον τροπο νομιζω συνεβαλαν (εστω και με ενα σκληρο τροπο) στην ποιοτητα του forum.Αυξανουν τις πιθανοτητες οταν καποιος αποφασισει να ανοιξει το στομα του,να το σκεφτεται λιγο και να προσπαθησει να αναπτυξει περισσοτερο αξιοπιστα επιχειρηματα για να στηριξει τις ιδεες του.(αν τον νοιαζει η γνωμη των αλλων γιατι υπηρχαν και υπαρχουν και περιπτωσης μεγιστης αυτοπεποιθησης οπως ο Panos με το 12κλωνο DNA και ο Odygos με την λεξαριθμικη του θεωρια που ενω τους ειχαν κανει με τα κρεμμυδακια τοσο καταρριπτοντας με επιχειρηματα τις ιδεες τους οσο και περιγελωντας τους,αυτοι συνεχιζαν αμεριμνοι τον χαβα τους).

Edited by - medtech


οσο ξεκαθαρα και να το διατυπωσεις, καποιοι θα αρνουνται να το καταλαβουν.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 16:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

hendrix
Το scepdic δεν αντανακλα καθολου το επιστημονικο consensus. Το χρησιμοποιει απλως ως προκαλυμα, δανειζομενο το κυρος του, ωστε να περασει ευκολωτερα την ιδεολογια του.

Κοινως λεει: "δεν το λεω εγω, οι επιστημονες το λενε!" Ολως τυχαιως ειναι μια εκφραση που χρησιμοποιει και ο Λιακοπουλος

Για να πουμε και του Λιακοπουλου το δικιο... ο Λ δεν λεει καθαρες βλακειες. Χρησιμοποιει ενα κολαζ προσεκτικα επιλεγμενων δεδομενων, αποψεων, αλλοιωσεων, διαστρεβλωσεων, κλπ, ζωγραφιζοντας εν τελει μια διαφορετικη εικονα απο το πρωτογενες υλικο που χρησιμοποιει και υπηρετωντας ενα μιγμα εμπορικου και ιδεολογικου (προσωπικου?) συμφεροντος.

Ολως τυχαιως το ιδιο κανει και το scepdic


συμφωνω 100% στα περι Λιακο.

οσον αφορα το scepdic, δεν μπορω να εκφερω γνωμη επειδη δεν το εχω επισκεφθει.

αν κρινω ομως απο οσα διαβασα εδω μεσα για τον Ραϊχ, ή το προγραμμα λευκου θορυβου του Πρινσετον πχ, μαλλον δογματικα απολυτο πρεπει να ειναι.

και τα δογματα των εκαστοτε επιστημονικων κατεστημενων στην ιστορια, αποδειχθηκε οτι καθυστερησαν σημαντικα την επιστημονικη ερευνα και δεν την ωφελησαν.

ειλικρινα, θεωρειτε βλακες τους αμερικανους που αφηνουν τους φοιτητες του ΜΙΤ να επιλεξουν Ο,ΤΙ θεμα θελουν, κυριολεκτικα Ο,ΤΙ ΘΕΜΑ ΘΕΛΟΥΝ, για να το αναλυουν παραλληλα με τις σπουδες τους?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2007, 20:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ή το προγραμμα λευκου θορυβου του Πρινσετον πχ, μαλλον δογματικα απολυτο πρεπει να ειναι.


Eπειδη εχω διαβασει για τα πειραματα του PEAR του PRINCETON (και για να σας προλαβω οχι μοναδικη μου πηγη δεν ειναι το skepdic εχω διαβασει για τα πειραματα του απο καμποσες πηγες),διαφωνω δε με την γνωμη του JBG νομιζω ενα αληθινα ενδιαφερον θεμα θα ηταν το "Πειραματα Παραψυχολογιας-ΦΟΡΕΙΣ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ".(γιατι βαρεθηκα να ακουω οτι το PSI και τα παραψυχολογικα φαινομενα γενικα δεν "εχουν μελετηθει επαρκως" αρα γιατι τζ απορριπτετε?).Θεωρω θα ηταν μια πολυ πιο γονιμη συζητηση απο τις συνωμοσιολογιες παντως ειδους.

-Για την κατηγορια που εκτοξευσε προς εμενα ο Lancelot:

Πιο σχετικη απο σενα ειμαι Lancelot.

-Για το επιστημονικο consensus και την διαφορα με το οποιο το χρησιμοποιουν οι Carol και Λιακοπουλος:

Ο Carol δεν θετει ειδικες συνθηκες για να το χρησιμοποιησει Hendrix και JBG.

Ο Λιακοπουλος το χρησιμοποιει οποτε τον βολευει και το απορριπτει οποτε επισης τον βολευει.

quote:
Το scepdic δεν αντανακλα καθολου το επιστημονικο consensus. Το χρησιμοποιει απλως ως προκαλυμα, δανειζομενο το κυρος του, ωστε να περασει ευκολωτερα την ιδεολογια του.

Αντιθετα ακριβως αυτο αντανακλα.(Βεβαια δεν ξερω εσυ τι θεωρεις ως επιστημονικο consensus αφου θεωρεις τον Βιλχελμ Ραιχ σπουδαιο επιστημονα).Για το επιστημονικο consensus ο Bιλχεμ Ραιχ ειναι ψευδοεπιστημονας.

Αληθεια ποια ακριβως θεωρεις οτι ειναι η "ιδεολογια του skepdic"?(εγω νομιζω οτι σκοπο εχει να διδαξει κριτικη σκεψη και να δειξει οτι πολλα απο τα "παραξενα φαινομενα" που δηθεν αψηφουν τους φυσικους νομους δεν ειναι καθολου παραξενα και εξηγουνται πολυ καλα απο τους φυσικους νομου και τις αδυναμιες ενος απαιδευτου μυαλου).Ασε με να μαντεψω"το χρημα το οποιο ρεει αφθονο στις τσεπες του ιδρυτη του Carol απο διαφορες σκοτεινες πηγες").

The plural of anecdote is not data.


Edited by - medtech on 06/06/2007 20:57:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2007, 21:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech

Επισης το αν οι Νοτιοι Ιταλοι ειναι ή οχι απογονοι μας δεν θα μας βοηθησει καθολου σε μια πολεμικη συγκρουση με την Τουρκια.


Οκ η ανωθεν φραση προκυπτει απο βιαστικη αναγνωση φρασης του Gentleman που αφορα την φυλετικη προελευση των Eλληνων:

quote:
Μέχρι να γίνει η Χίος Βόρεια Κύπρος, μέχρι να γευτείς φατσικώς τι σημαίνει τούρκος, τι ιστορικά γεγονότα πάνε να αποκρύψουν οι αλλόφυλοι σαν τους τούρκους της Θράκης και τον funel που αρνούνται τη βιολογική συνέχεια των Ελλήνων στην ευρύτερη περιοχή παρά τις ατράνταχτες αποδείξεις εργαστηρίων γενετικής στην Ιταλία, όπως κάνει ο φανατισμένος μισελληνικός οχετός funel,

Απο βιαστικη αναγνωση παρερμηνευσα τα γραφομενα του Gentleman και νομισα οτι εργαστηρια αποδεικνυουν την γενετικη συγγενεια των Ελληνων με τους Νοτιους Ιταλους.Στην πραγματικοτητα ο Gentleman λεει οτι εργαστηρια στην Ιταλια εχουν ατρανταχτες αποδειξεις οτι οι Ελληνες εχουν φυλετικη συνεχεια.

Σημειωνω τα εξης:

-δεν εχω διαβασει τις αναφορες των εργαστηριων της Ιταλιας για να μπορεσω να κρινω κατα ποσο οι αποδειξεις "ειναι ατρανταχτες".

-εχει περασει πια ο καιρος του ενα εθνος-ενα κρατος-μια φυλη(βασικα αυτο δεν υπηρξε ποτε παρα μονο στα μυαλα μερικων),γιαυτο ξεκοληστε επιτελους.Σημερα οι κοινωνιες ειναι πολυφυλετικες.

Σε ολα τα υπολοιπα σχολια που εγραψα αναφορικα με αυτη την φραση του Gentleman (οτι δηλ. οτι η σατιρα του Funel δεν θετει σε κινδυνο την Ελλαδα,η Ελλαδα θα κινδυνεyσει αν φαει τις παραμυθες περι Ελ και αδρανησει και οτι θα πρεπει να μας ανησυχουν οι φυγοστρατοι οχι η σατιρα) δεν αλλαζω τιποτα.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 06/06/2007 21:27:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2007, 21:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντιθετα ακριβως αυτο αντανακλα.(Βεβαια δεν ξερω εσυ τι θεωρεις ως επιστημονικο consensus αφου θεωρεις τον Βιλχελμ Ραιχ σπουδαιο επιστημονα).Για το επιστημονικο consensus ο Bιλχεμ Ραιχ ειναι ψευδοεπιστημονας.

ο ραιχ δεν θεωρειται ψευδοεπιστημονας απο την επιστημονικη κοινοτητα παρα μονο απο τον skepdic ο οποιος θεωρει επισης ψευδοεπιστημονες πχ τον φρουδ και τον γιουνγκ με διαφορα εωλα επιχειρηματα που απευθυνονται στο θυμικο του αναγνωστη και οχι στην κριτικη του σκεψη!

επομενως το ερωτημα αντιστρεφεται: ποιο ακριβως επιστημονικο consensus επικαλειται ο skepdic και γιατι?

quote:
Αληθεια ποια ακριβως θεωρεις οτι ειναι η "ιδεολογια του skepdic"?(εγω νομιζω οτι σκοπο εχει να διδαξει κριτικη σκεψη και να δειξει οτι πολλα απο τα "παραξενα φαινομενα" που δηθεν αψηφουν τους φυσικους νομους δεν ειναι καθολου παραξενα και εξηγουνται πολυ καλα απο τους φυσικους νομου και τις αδυναμιες ενος απαιδευτου μυαλου).Ασε με να μαντεψω"το χρημα το οποιο ρεει αφθονο στις τσεπες του ιδρυτη του Carol απο διαφορες σκοτεινες πηγες").

η ελλειψη αντικειμενικοτητας, οι παραποιησεις και οι αλλοιωσεις που προηγουνται της πολεμικης του, η επιλεκτικη και μονοπλευρη συλλογη "αποδειξεων" κλπ θα επρεπε να σε προϊδεασουν καλυτερα

στο κατω κατω δεν κρινει! παραθετει απλως (επιλεγμενες) αποψεις! κανει προπαγανδα!

το ιδιο το skepdic ομως ειναι μια πολλη καλη αρενα εξασκησης της κριτικης σκεψης του αναγνωστη με υλικο του πειραματος το ιδιο το σκεπδικ

πχ η μεθοδολογια της κριτικης αναλυσης του σκεπδικ ειναι επιστημονικα ορθη??

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2007, 22:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο ραιχ δεν θεωρειται ψευδοεπιστημονας απο την επιστημονικη κοινοτητα παρα μονο απο τον skepdic ο οποιος θεωρει επισης ψευδοεπιστημονες πχ τον φρουδ και τον γιουνγκ με διαφορα εωλα επιχειρηματα που απευθυνονται στο θυμικο του αναγνωστη και οχι στην κριτικη του σκεψη!

ΑΛΗΘΕΙΑ???ΑΛΗΘΕΙΑ???Το επιστημονικο consensus ΔΕΝ θεωρει τον Ραιχ ψευδοεπιστημονα?Δεν θεωρει τις ιδεες του περι οργονης μπουρδες και τις συσκευες οργονης αχρηστες?Δεν ειναι καταγελαστες οι αποψεις του περι T-baccili?


Βρε Ηendrix απο που αντλεις τις πληροφοριες σου?

quote:

επομενως το ερωτημα αντιστρεφεται: ποιο ακριβως επιστημονικο consensus επικαλειται ο skepdic και γιατι?


Και εγω ξαναρωταω τι ακριβως εννοεις εσυ με τον ορο "επιστημονικο consensus"?

quote:
η ελλειψη αντικειμενικοτητας, οι παραποιησεις και οι αλλοιωσεις που προηγουνται της πολεμικης του, η επιλεκτικη και μονοπλευρη συλλογη "αποδειξεων" κλπ θα επρεπε να σε προϊδεασουν καλυτερα

περιμενω να μου φερεις στοιχεια για τον ανωθεν ισχυρισμο σου.Εγω βλεπω στο skepdick οτι εχει συχνα παραπομπες και στις ιστοσελιδες αυτων που κατακρινει,υποθετω ωστε να μπορεσει ο αναγνωστης να ακουσει και την αλλη πλευρα.

Αλλιωσεις εγω δεν ειδα πουθενα,εσυ ισχυριζεσαι οτι εχει αλλοιωσεις οποτε φερε στοιχεια που να το αποδεικνυουν.

ΥΓ Ειλικρινα δεν ειχα ορεξη να ασχοληθω με τον Ραιχ.Μην με κανεις να ασχοληθω.


Να βαλουμε στο μικροσκοπιο (του οποιου ο Ραιχ αλλαξε τα φωτα οταν μικροσκοπουσε) εκτος απο την μεθοδολογια των πειραματων PSI και την μεθοδολογια του Ραιχ?


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 06/06/2007 22:36:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 00:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Οι πληροφοριες (πρεπει να) αντλουνται παντα απο τις πρωτοτυπες πηγες. πχ τα γραπτα του φρουδ των φρουδικων και των αντιφρουδικων ειναι τοσο προσιτα οσο και απεραντα ωστε μονο θυμηδια προκαλουν οι παραπομπες του σκεπδικ.

Γνωστη τακτικη στους ψευδοερευνητες τυπου σκεπδικ (και εντος του ακαδημαικου χωρου βεβαιως βεβαιως) ειναι να κλεβουν την βιβλιογραφια της πηγης τους και να την κοτσαρουν στο δικο τους κειμενο για ξεκαρφωμα. Αν ψαξεις προσεκτικα θα νακαλυψεις πιθανοτατα πvς πηγη των αποψεων του οποιου τετοιου σκεπδικ ειναι παντα ενα μικρο και συντομο βιβλιαρακι με πλουσια βιβλιογραφια στο τελος.

Αποδειξεις συστηματικης παραπληροφορησης εκ μερους του σκεπδικ σου παρεθεσα ηδη: ραιχ, φρουδ, γιουνγκ. (ενδεικτικα βεβαια, ουτε και γω εχω ορεξη να επιμεληθω το σκεπδικ!!)

2. Υπαρχει διαφορα μεταξυ του να θεωρεις οριμσνες αποψεις καποιου υπερβολικες, ανορθοδοξες, αναποδεικτες, λανθασμενες, κλπ και του να τον βαφτιζεις γενικως ψευδοεπιστημονα. Οχι δεν θεωρειται τετοιος ο Ραιχ. Δηλαδη εσυ επιμενεις οτι το περιφημο επιστημονικο consensus σου θεωρει ψευδοεπιστημονα τον Φρουδ και τον Γιουνγκ, οπως διατεινεται το σκεπδικ? Ποια ειναι ας πουμε η θεση των ψυχοδυναμικων θεραπειων στο θεραπευτικο ρεπερτοριο της ιατρικης? Ποσο αξιοπιστο επιστημονικα ειναι το αρθρο: http://www.skepdic.com/psychoan.html ??

3. Το επιστημονικο consensus που εσυ επικαλεισαι ειναι παντα ο ελαχιστος κοινος παρονομαστης των ακαδημαικων (απο καθεδρας) αποψεων και εχει αξια μονο για τα ΜΜΕ και τις φοβιες ορισμενων που φοβουνται να σκεφτουν μονοι τους. Αλλοιως: ειναι το φρακο που φοραει η επιστημη στις επισημες εμπορικες συναλλαγες της. Η καθημερινη στολη αγγαρειας βλεπεις ειναι πολυ βρωμικη και την φοραει ενα αλλο επιστημονικο consensus που μιλαει αργκο - καπου θα την πηρε το αυτι σου, δεν μπορει!

4. Ξαναλεω: το σκεπδικ χρησιμοποιει την επικληση επιλεγμενων αποψεων υπο το προσχημα της επισημης ακαδημαικης γραμμης ως μηχανισμο παραπληροφορησης για να επιτεθει σε συγκεκριμενους ιδεολογικους (και οχι παραεπιστημονικους) χωρους. Ουδολως ενδιαφερεται για την προοδο της επιστημης το σκεπδικ.

Αποδειξη/ενδειξη? ο τροπος που χρησιμοποιουνται τα λημματα του εντος του παροντος φορουμ!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 00:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να βαλουμε στο μικροσκοπιο την μεθοδολογια του skepdic!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 03:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πλάκα είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει αν ο Ράιχ είναι σωστός, αλλά αν κατηγορείται με ψευδή στοιχεία. Κι όμως η medtech συνεχίζει να επιτίθεται αδιαφορώντας για την ουσία του θέματος, που είναι:

Λέει ψέματα ο Caroll, για να υποστηρίξει σωστές ίσως απόψεις;

Αν λέει ψέματα για να στηρίξει αυτό που έχει προ-αποφασίσει, σαν δικηγόρος, τότε δεν πρέπει να τον ξαναποστάρεις.

Hendrix βασιζόμαστε στην ειλικρίνειά σου και την κρίση σου. Ότι άλλα γράφει το βιβλίο του Ράιχ, άλλα του καταλογίζει ο Caroll. Ποιο βιβλίο διάβασες; Υπάρχει μήπως στο amazon με "Search Inside"; Ή πουθενά online; Είναι εύκολο να εντοπίσεις ένα συγκεκριμένο σημείο το οποίο διαστρεβλώνει ο Caroll, για να το ψάξω στο google;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 07/06/2007 05:01:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 03:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Medtech,

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις τι συναισθήματα προκαλεί το αιδοίο με τον Εθνικό Ύμνο; Τέτοια συναισθήματα προκαλεί και μέρος του οχετού funel. Προσβολή εθνικών συμβόλων λέγεται.

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις γιατί αναφέρθηκε η Βόρεια Κύπρος; Τι βιασμούς και δολοφονίες έκαναν οι τούρκοι, όχι μόνο εκεί αλλά και σε όλη την ιστορία τους, και τι θα κάνουν σύντομα ίσως και στη Χίο; Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις τι ιστορικά γεγονότα αρνείται ο φανατισμένος μισέλληνας funel και οι όμοιοί του;

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις γιατί η Ελλάδα δεν μπορεί πια να κρατήσει τη Χίο, και πως οι διάφοροι funel δημιούργησαν αυτή την κατάσταση.

Απορίας άξιο είναι πως γίνεται να θεωρείς Έλληνα πατριώτη, κάποιον που αρνείται την ύπαρξη των Ελλήνων.

Όλως τυχαίως, συμφωνεί μαζί του και η προπαγάνδα της τουρκίας στα σχολικά τους βιβλία. Οι Έλληνες λέει εξαφανίστηκαν, τον 9ο αιώνα. Όλως τυχαίως συμφωνούν μαζί του και οι τούρκοι της Θράκης.

Για κοίτα συμπτώσεις.


> δεν εχω διαβασει τις αναφορες των εργαστηριων της Ιταλιας για να μπορεσω να κρινω κατα ποσο οι αποδειξεις "ειναι ατρανταχτες"

Όσο διάβασες τις αναφορές αυτές, άλλο τόσο διάβασες και τις αναφορές εργαστηρίων για τα άλλα θέματα που καταπιάνεσαι...


> εχει περασει πια ο καιρος του ενα εθνος-ενα κρατος-μια φυλη(βασικα αυτο δεν υπηρξε ποτε παρα μονο στα μυαλα μερικων)

Δεν βρήκαν αυτό που φαντάζεσαι οι Ιταλοί. Βρήκαν ότι οι κάτοικοι της Ιταλίας, της Ελλάδας, και μέρους της τουρκίας, είναι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων. Και ότι το ξένο dna είναι ελάχιστο.

Αυτή τη βιολογική συνέχεια των Ελλήνων, αρνούνται οι τούρκοι και οι διάφοροι μισέλληνες όπως ο funel.

Αλήθεια, αν συλλάβουν τον funel και αποδειχτεί ότι ήταν τούρκος ή Εβραίος, τι θα πεις;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 07/06/2007 04:59:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 10:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.amazon.com/Cancer-Biopathy-Wilhelm-Reich/dp/0374510148

αυτο ειναι ενα απο τα βασικα εργα του ραιχ και απο τα πιο ενδιαφεροντα ανεξαρτητα απο το αν συμφωνει η διαφωνει καποιος με την προσεγγιση του

το amazon search δεν οδηγει σε ενδιαφερουσες σελιδες του και δεν βρισκω ετσι προχειρα καποιο online αντιγραφο του

στο google θα βρεις κυριως αποψεις ραιχικων και αντιραιχικων (που λενε και τα δικα τους φανατισμενα) και δυσκολα θα βγαλεις την αντικειμενικη αποψη για την εξελιξη της σκεψης του ραιχ οπως αυτη ξεδιπλωθηκε σε εναν συνεχη μαραθωνιο ηδη απο τα φοιτητικα του χρονια

η κριτικη βασιζεται βεβαια στην αντικειμενικη και πληρη γνωση του κρινομενου αντικειμενου απο εναν επαρκη και αντικειμενικο κριτη

το skepdic και οι συν αυτω δεν πληρουν αυτες τις προυποθεσεις

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 14:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι πληροφοριες (πρεπει να) αντλουνται παντα απο τις πρωτοτυπες πηγες. πχ τα γραπτα του φρουδ των φρουδικων και των αντιφρουδικων ειναι τοσο προσιτα οσο και απεραντα ωστε μονο θυμηδια προκαλουν οι παραπομπες του σκεπδικ.

Δηλαδη καθε φορα που θελει καποιος να εκφερει αποψη για το ερευνητικο εργο καποιου πρεπει να το ξαναμελεταει απο την αρχη?Δεν εχει αξια η ερευνητικη εργασια των προηγουμενων μελετητων?

Δεν αρκει το γεγονος οτι το εργο του Ραιχ εχει μελετηθει επανειλημενα και εχει απορριφθει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΑ?Πρεπει να ξαναρχισουμε να σκαλιζουμε τις ιδιες πατατες?

Οπως προειπα στο skepdic εκφραζεται το επιστημονικο consensus.Συγνωμη εαν το επιστημονικο consensus δεν σε βολευει.

quote:
Γνωστη τακτικη στους ψευδοερευνητες τυπου σκεπδικ (και εντος του ακαδημαικου χωρου βεβαιως βεβαιως) ειναι να κλεβουν την βιβλιογραφια της πηγης τους και να την κοτσαρουν στο δικο τους κειμενο για ξεκαρφωμα. Αν ψαξεις προσεκτικα θα νακαλυψεις πιθανοτατα πvς πηγη των αποψεων του οποιου τετοιου σκεπδικ ειναι παντα ενα μικρο και συντομο βιβλιαρακι με πλουσια βιβλιογραφια στο τελος.


Ανοιξε οποιοδηποτε επιστημονικο βιβλιο.Θα βρεις οτι τα στοιχεια που παραθετει εχουν πλουσια βιβλιογραφια.


quote:
Αποδειξεις συστηματικης παραπληροφορησης εκ μερους του σκεπδικ σου παρεθεσα ηδη: ραιχ, φρουδ, γιουνγκ. (ενδεικτικα βεβαια, ουτε και γω εχω ορεξη να επιμεληθω το σκεπδικ!!)

Οχι δεν εδωσες στοιχεια παραπληροφορησης απλα εξεφρασες μια γνωμη "ο Skepdic παραπληροφορει,τα παιρνει κτλ".Δεν μου εδωσες μια συγκριτικη μελετη στηριζομενη βιβλιογραφια που να μας αποδεικνυει οτι το skepdic αδικει αυτους που αναφερες.

Οσο για τον Ραιχ εγω που διαβασα την μεθοδολογια που ακολουθησε με την ερευνα των δειγματων αιματος καρκινοπαθων,γελαω ακομα.

quote:
Υπαρχει διαφορα μεταξυ του να θεωρεις οριμσνες αποψεις καποιου υπερβολικες, ανορθοδοξες, αναποδεικτες, λανθασμενες, κλπ και του να τον βαφτιζεις γενικως ψευδοεπιστημονα. Οχι δεν θεωρειται τετοιος ο Ραιχ.

Ποιος ΔΕΝ θεωρει τον Ραιχ ψευδοεπιστημονα?

quote:
Δηλαδη εσυ επιμενεις οτι το περιφημο επιστημονικο consensus σου θεωρει ψευδοεπιστημονα τον Φρουδ και τον Γιουνγκ, οπως διατεινεται το σκεπδικ?

Βασικα απο οσα μας παραθεσες για τον Γιουνγκ κανει κριτικη στις υπερφυσικες του ιδεες.Απο την στιγμη που εγκαταλειπεις τον νατουραλισμο για το υπερφυσικο αρχιζεις να φλερταρεις επικινδυνα με την ψευδοεπιστημη.

Επειδη παντως μπουχτησα με τον Ραιχ και το ποσο αδικημενος ειναι,ιου η ροδος ιδου και το πηδημα HENDRIX.Κανε μελετες με βαση τις ιδεες του Ραιχ και υπεβαλε τις για δημοσιευση στο Nature ή σε αλλο σοβαρο επιστημονικο περιοδικο.

quote:
ποια ειναι ας πουμε η θεση των ψυχοδυναμικων θεραπειων στο θεραπευτικο ρεπερτοριο της ιατρικης? Ποσο αξιοπιστο επιστημονικα ειναι το αρθρο:

Η ψυχαναλυση δεν εχει ακομα κερδισει επιστημονικο κυρος.Απο οσο ξερω δηλαδη.

quote:
Το επιστημονικο consensus που εσυ επικαλεισαι ειναι παντα ο ελαχιστος κοινος παρονομαστης των ακαδημαικων (απο καθεδρας) αποψεων και εχει αξια μονο για τα ΜΜΕ και τις φοβιες ορισμενων που φοβουνται να σκεφτουν μονοι τους.

Αντε παλι η κλασικη απατη "σκεψου μονος σου".Ακου να σου πω Hendrix.Εαν πας να σκεφτεις μονος σου χωρις να εχεις ειδικες γνωσεις για ενα θεμα κινδυνευεις πολυ περισσοτερο απο τον ειδικο επιστημονα να τα κανεις θαλασσα.Εαν πας να κανεις ερευνα χωρις να εφαρμοσεις επιστημονικη μεθοδολογια,κινδυνευεις πολυ περισσοτερο να παραπλανηθεις σε συγκριση με εκεινον που την εφαρμοζει.Αυτο το "σκεψου μονος σου" ειναι μεγαλη παγιδα.

Το επιστημονικο consensus δεν προκυπτει οπως εσυ το φαντασιωνεσαι για να το απαξιωσεις.Γινονται μελετες,υποβαλλονται για δημοσιευση σε επιστημονικα περιοδικα,κρινεται η μεθοδολογια τους,η ποιοτητα των στοιχειων τους,η αυθεντικοτητα τους κτλ. απο ειδικους του κλαδου επιστημονες,γινονται συνεδρια,ανταλλασονται αποψεις κτλ και οταν μια θεωρια συγκεντρωσει τα περισσοτερα και καλυτερης ποιοτητας στοιχεια υπερ της,επικρατει και τοτε ανακοινωνεται στα ΜΜΕ.ΕΑΝ προκυψουν με την παροδο του χρονου καινουργια στοιχεια που να ανατρεπουν την θεωρια αυτη,τοτε εγκαταλειπεται αυτη η θεωρια προς χαρην της καινουργιας.Οι επιστημονες σπανια βγαινουν στα ΜΜΕ προτου υποβαλουν τα συμπερασματα τους στη διαδικασια του peer review.Αυτοι που βγαινουν αμεσως στα ΜΜΕ χωρις να ελεγξουν την δουλεια τους μεσω της διαδικασιας του peer review ειναι κατα κανονα οι τσαρλατανοι.

quote:
πλάκα είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει αν ο Ράιχ είναι σωστός, αλλά αν κατηγορείται με ψευδή στοιχεία. Κι όμως η medtech συνεχίζει να επιτίθεται αδιαφορώντας για την ουσία του θέματος, που είναι:

Λέει ψέματα ο Caroll, για να υποστηρίξει σωστές ίσως απόψεις;


Περιμενουμε την παραθεση των στοιχειων για να αποκαλυφθει επιτελους αλλη μια μεγαλη συνωμοσια κατα μεγαλων ερευνητων!!(lol!!!!).

Η πιο φτηνη δικαιολογια του αποτυχημενου ερευνητη:με καταπιεζει το κατεστημενο γιαυτο δεν δεχονται τις αποψεις μου.


quote:
Αν λέει ψέματα για να στηρίξει αυτό που έχει προ-αποφασίσει, σαν δικηγόρος, τότε δεν πρέπει να τον ξαναποστάρεις.

Αυτο το λεει καποιος που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ?Μηπως αυτο λεγεται θρασος?

quote:
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις τι συναισθήματα προκαλεί το αιδοίο με τον Εθνικό Ύμνο; Τέτοια συναισθήματα προκαλεί και μέρος του οχετού funel. Προσβολή εθνικών συμβόλων λέγεται.

α)To αιδοιο με τον εθνικο υμνο δεν ειναι εργο του funel.

β)Οι μονοι που νομιζουν οτι ο funel ειναι μισελληνας ειναι ο Λιακο και οι οπαδοι του.Εγω δεν βλεπω μισελληνισμο αλλα απεχθεια για ενα ατομο,που εξαπαταει το κοινο και παρολαυτα κυκλοφορει ελευθερος!Δεν σε προσβαλουν οι μπουρδες που λεει ο Λιακο για την Ελληνικη ιστορια?Μεγαλυτερη προσβολη κανει ο Λιακο στην Ελληνικη ιστορια με τις μπουρδοκοτσανες του παρα ο καλλιτεχνης με το απαυτο και τον Εθνικο υμνο απο πισω.

quote:
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις γιατί αναφέρθηκε η Βόρεια Κύπρος; Τι βιασμούς και δολοφονίες έκαναν οι τούρκοι, όχι μόνο εκεί αλλά και σε όλη την ιστορία τους, και τι θα κάνουν σύντομα ίσως και στη Χίο;

Ναι ξερω γιατι την αναφερεις.Γιατι προσπαθεις να ριξεις λασπη σε ενα προσωπο την κριτικη του οποιου δεν αντεχεις,προσπαθεις να τον βγαλεις με το ζορι ανθελληνα ενω ο πραγματικος ανθελληνας ειναι ο Λιακοπουλος.

quote:
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις τι ιστορικά γεγονότα αρνείται ο φανατισμένος μισέλληνας funel και οι όμοιοί του;

Δηλαδη ο Funel αρνειται τις σφαγες που εκαναν οι Τουρκοι?Που το γραφει αυτο?Εγω που παρακολουθω τα γραπτα του καταγραφω μια ανελεητη σατιρα σε ενα ατομο που την αξιζει μεχρι τελευταιας ρανιδας.

quote:
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις γιατί η Ελλάδα δεν μπορεί πια να κρατήσει τη Χίο, και πως οι διάφοροι funel δημιούργησαν αυτή την κατάσταση.

Gentleman η σατιρα ποτε δεν εβλαψε την ικανοτητα μιας χωρας να αμυνεται.Ο Funel δεν ειναι ανθελληνας οσο και εαν προσπαθεις να τον βγαλεις εσυ με το ζορι,για να παραπλανησεις το κοινο.Ο fubel σατιριζει αγρια,επιμονα,σκυλισια εναν απατεωνα.Απο αυτη την αποψη προσφερει υπηρεσια στην Ελλαδα.

quote:
Απορίας άξιο είναι πως γίνεται να θεωρείς Έλληνα πατριώτη, κάποιον που αρνείται την ύπαρξη των Ελλήνων

Που το ειδες αυτο?Φερε παραπομπη απο τα λεγομενα του.Πουθενα δεν τον βλεπω να αρνειται την υπαρξη των Ελληνων (εκτος εαν εσυ θεωρεις οτι οι Ελληνες υπηρχαν εδω και κατι 100000000000000000000000000000 χρονια οποτε απλως μπουαχαχαχαχαχαχα!).

Ερωτηση:Ποσο Ελληνοπρεπες ειναι να πουλας χοντροψευτιες με την οκα οπως ο Λιακοπουλος?Αυτον θεωρεις εσυ πατριωτη?Που εκανε περιουσια πουλωντας φαντασιωσεις?

quote:
Όσο διάβασες τις αναφορές αυτές, άλλο τόσο διάβασες και τις αναφορές εργαστηρίων για τα άλλα θέματα που καταπιάνεσαι...

Εσυ Gentleman εχεις διαβασει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ στα θεματα που καταπιανεσαι?

Το επιχειρημα σου αυτο εινα φυσικα παραπλανητικο γιατι ξερουμε οτι ειναι αδυνατον να διαβασει ενας ανθρωπος ολες τις αναφορες ολων των εργαστηριων.Γιαυτο υπαρχουν τα επιστημονικα βιβλια με στοιχεια βασισμενα στην δουλεια αυτων των εργαστηριων με παραπομπες στις εργασιες αυτες.


quote:
Δεν βρήκαν αυτό που φαντάζεσαι οι Ιταλοί. Βρήκαν ότι οι κάτοικοι της Ιταλίας, της Ελλάδας, και μέρους της τουρκίας, είναι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων. Και ότι το ξένο dna είναι ελάχιστο.

Αυτή τη βιολογική συνέχεια των Ελλήνων, αρνούνται οι τούρκοι και οι διάφοροι μισέλληνες όπως ο funel.


Περιμενω να αποφανθει η επιστημονικη κοινοτητα.Μεχρι να γινει το απαραιτητο peer review δεν μπορουμε να πουμε τιποτα.

Αλλα ειτε βγει,ειτε δεν βγει φυλετικη συνεχεια εμενα το ιδιο και το αυτο μου κανει.

quote:
Αλήθεια, αν συλλάβουν τον funel και αποδειχτεί ότι ήταν τούρκος ή Εβραίος, τι θα πεις;

Αληθεια αμα ανοιξουμε τους λογαριασμους του Λιακοπουλου και δουμε ποσα κερδισε πουλωντας χοντρα ψεματα στο αφελες κοινο εσυ τι θα πεις?

Και για να απαντησω στην ερωτηση σου,μονο ενας εχθρος του ελληνικου κρατους θα στηριζε τον Λιακοπουλο στο εργο του.Μονο ενας πραγματικος εχθρος εχει συμφερον να αποκοιμιζει το αντιπαλο εθνος με παραμυθια (θα σας σωσουν οι Ελ!).Αν λοιπον απόδεικνυονταν οτι ηταν Τουρκος ή Εβραιος θα ελεγα οτι ειναι ενας τουρκος ή εβραιος που υπεραγαπαει την Ελλαδα!.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 07/06/2007 14:24:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 16:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα το skepdic ειναι ο animus της medtech!!

οσο για το επιστημονικο consensus, τις πατατες, τις ντοματες και δε συμμαζευεται ισως θα επρεπενα εχουμε υποψη μας και τον γιατρο Λυκουδη

πχ http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14615&m=H07&aa=1

και να μην ειμαστε τοσο πολυ αμετροεπεις...

αλλα σαμπως ειναι η πρωτη η η μοναδικη φορα?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 21:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο ενα "επιχειρημα του Γαλιλαιου" Hendrix,αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις?

Εφοσον αισθανεσαι οτι ο Ραιχ ειναι μια αδικημενη μεγαλοφυια και εσυ απο τους λιγους που αναγνωριζουν το μεγαλειο του εργου του,στο χερι σου ειναι να εκπονησεις μελετες με βαση τις ιδεες του και να τις υποβαλεις για δημοσιευση σε επιστημονικα περιοδικα.

Εμπρος λοιπον βαλε τα γυαλια στο "επιστημονικο κατεστημενο"!

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 22:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ναι, ο γαλιλαιος!

Ειχε κι αυτος προβληματα κατανοησης με το οπτικο συστημα του τηλεσκοπιου του κι εκαναν πουλακια τα ματια του! Μεχρι και κηλιδες στον ηλιο εβλεπε!

Κριμα, medtech, που δεν προλαβε το σκεπδικ να τον ενημερωσει για την διακριτικη ικανοτητα του επιστημονικου consensus!

...

Δεν δηλωσα θαυμαστης της μεγαλοφυιας κανενος. Φροντισα απλως να εξοικειωθω με το πρωτοτυπο εργο πχ του ραιχ εν προκειμενω, πριν μορφωσω ιδιαν αποψη. Δεν αρκουμαι στην ετοιμη κονσερβαρισμενη τροφη τυπου σκεπδικ.

Δυστυχως δεν ειμαι οπαδος της λοβοτομης ("Αντε παλι η κλασικη απατη "σκεψου μονος σου"...... Αυτο το "σκεψου μονος σου" ειναι μεγαλη παγιδα.) και δεν αρκουμαι στην παπαγαλικη αναπαραγωγη των αποκαθεδρας αποψεων.

Δεν ξερω πως σου ηρθε το οτι πρεπει να υπακουμε τυφλα στις αποψεις καποιου που δηλωνει ειδικος, κατι που ουδεις λογικος ανθρωπος δεχεται!

ουτε καν το ιδιο το επιστημονικο consensus αξιωνει τετοια δικαιωματα!!

...

Επιχειρημα του γαλιλαιου...?? Η μηπως στατιστικη αναλυση...??

...

καλη επιτυχια στην σταυροφορια σας εναντια στο new age!
δεν το βλεπω, ειστε χαμενοι απο χερι!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 22:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ναι, ο γαλιλαιος!

Ειχε κι αυτος προβληματα κατανοησης με το οπτικο συστημα του τηλεσκοπιου του κι εκαναν πουλακια τα ματια του! Μεχρι και κηλιδες στον ηλιο εβλεπε!


Ξεχνας ομως

α)Τον Γαλιλαιο δεν τον κυνηγησαν οι επιστημονες αλλα η χριστιανικη εκκλησια που υποστηριζε την αποψη που την βολευε στην θρησκευτικη απολογητικη/προπαγανδα της.

β)Οποιος φερνει επαρκεις αποδειξεις γινεται δεκτος.Γιαουρτια τρωει οποιος στηριζει μια θεση χωρις αποδειξεις.

quote:
Δυστυχως δεν ειμαι οπαδος της λοβοτομης ("Αντε παλι η κλασικη απατη "σκεψου μονος σου"...... Αυτο το "σκεψου μονος σου" ειναι μεγαλη παγιδα.) και δεν αρκουμαι στην παπαγαλικη αναπαραγωγη των αποκαθεδρας αποψεων.

Δεν σου ειπα να παπαγαλισεις.Σου υπενθυμισα οτι αν πας να κρινεις κατι χωρις να εχεις ειδικες γνωσεις επι του αντικειμενου κινδυνευεις πολυ περισσοτερο να κανεις λαθος απο ο,τι ενας ειδικος και οτι αν εφαρμοσεις μη επιστημονικη μεθοδο κινδυνευεις πολυ περισσοτερο να κανεις λαθος απο αυτον που την ακολουθει.

quote:
Δεν δηλωσα θαυμαστης της μεγαλοφυιας κανενος. Φροντισα απλως να εξοικειωθω με το πρωτοτυπο εργο πχ του ραιχ εν προκειμενω, πριν μορφωσω ιδιαν αποψη.

Ευκαιρια λοιπον να αξιοποιησεις αυτες τις τρομερες γνωσεις και να γραψεις καποια εργασια πανω στις ιδεες του προσπαθωντας να ελεγξεις/αποδειξεις την ισχυ τους,την οποια εργασια θα υποβαλεις για δημοσιευση σε καποιο εγκυρο επιστημονικο περιοδικο (δοκιμασε το Lancet πχ για τις αποψεις του Ραιχ περι καρκινου).

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 00:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.amazon.com/Cancer-Biopathy-Wilhelm-Reich/dp/0374510148

αυτο ειναι ενα απο τα βασικα εργα του ραιχ και απο τα πιο ενδιαφεροντα ανεξαρτητα απο το αν συμφωνει η διαφωνει καποιος με την προσεγγιση του

το amazon search δεν οδηγει σε ενδιαφερουσες σελιδες του και δεν βρισκω ετσι προχειρα καποιο online αντιγραφο του

στο google θα βρεις κυριως αποψεις ραιχικων και αντιραιχικων (που λενε και τα δικα τους φανατισμενα) και δυσκολα θα βγαλεις την αντικειμενικη αποψη για την εξελιξη της σκεψης του ραιχ οπως αυτη ξεδιπλωθηκε σε εναν συνεχη μαραθωνιο ηδη απο τα φοιτητικα του χρονια



Εντάξει, αλλά δεν κατάλαβα, έχεις συγκεκριμένο σημείο σε βιβλίο Ράιχ που έχεις διαβάσει, όπου φαίνεται η διαστρέβλωση Caroll;

--------------------

Ρε medtech, είναι τόσο δραματική η έλλειψη επικοινωνίας μαζί σου, που αρχίζω να αναρωτιέμαι αν είναι εν μέρει εσκεμμένη, αν το κάνεις δηλαδή έτσι για το εφέ και μόνο, να φανεί ότι κάτι έγραψες κι εσύ.

Ειλικρινά είναι χωρίς νόημα, βαριέμαι να ασχοληθώ αν δεν υπάρχει ειλικρινής νόηση απέναντί μου και το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι οι εντυπώσεις.

Τι θέλεις, να σου πει μπράβο κανάς άσχετος; Μετράει ένα τέτοιο μπράβο;

Εγώ αν ήμουν τεχνικός ιατρικών μηχανημάτων θα προτιμούσα χίλιες φορές να μου πει μπράβο κάποιος που σκέφτεται λογικά και τεκμηριώνει ιδίως αν έχει ειδικευμένες γνώσεις όπως αυτός με το hiv και aids. Γιατί εξαφανίστηκες για ένα διάστημα μετά από αυτή την αντιπαράθεση; Από πραγματικούς επιστήμονες σαν αυτόν κοίτα να πάρεις μπράβο.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 08/06/2007 01:55:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy