ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ; Πώς λειτουργεί τι την προκαλεί και απο τι προκαλειται
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 15:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητε Dr Jeckyl & Mr Hyde, μάλλον δεν είσαι παντρεμένος γι αυτό και λές αν υπάρχει εμπερική απόδειξη

Ακριβώς Δε φταίω εγώ, η Χρύσα δεν έχει δεχτεί ακόμη τη πρότασή μου
quote:
Η κτητικότητα μας φέρνει αντιμέτωπους με τη σκοτεινή μας πλευρά και γι΄αυτό αξίζει κάποιες φορές να τη βιώσουμε γι'αυτό καλό είναι να προσέχουμε λίγο πάνω σε ποιόν-ποιούς βγάζουμε την οργή και τα απωθημένα μας.

Φίλη Χρύσα δε μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες, και νομίζω ότι το ίδιο είπε εν μέρει και ο Τρέχα. Όταν υπάρχει "τριβή" μεταξύ δύο ανθρώπων βγαίνουν όλα τα εγώ μας(πάσα για τον Άλεξ!)
και αφού όλα μας τα ελαττώματα και τα κόμπλεξ βγάινουν στην επιφάνεια είμαστε περισσότερο σε θέση τόσο να τα αντιμετωπίσουμε -κάνοντας ενδοσκόπηση- όσο και να γνωρίσουμε καλύτερα τη λειτουργία του ψυχισμού μας.
quote:
Και κάτι ακόμη επειδή μίλησες για αθωότητα και αγνότητα στα 16....συζήτηση σε δημόσιο χώρο μεταξύ δύο -σχεδόν-εφήβων κοριτσιών ¨Ρε συ.... ο παλιο .........(άκομψος χαρακτηρισμός),περίμενε στα 13 μου να με βρει παρθένα¨....και η φίλη της από δίπλα κουνώντας απογοητευμένη το κεφάλι για την θλιβερή προσμονή που είχε το παλικάρι είπε ¨τσ, τσ, τσ τσ τι λες τώρα, δεν αξίζει να τον Αγαπάς¨!!!! Πλάκα μου κάνεις!!!!!;;;;;;;; Ιδού η αγνή νεολαία του 2010! Εντάξει...βέβαια τον αγαπούσε! :)
Οφείλω να πω ότι ο διάλογος που αναφέρεις με βρίσκει "απροετοίμαστο" ακόμα και μένα. Ίσως έπεσες σε μία εξαίρεση. Η οποία βέβαια με το καιρό θα γίνεται, φοβάμαι, ο κανόνας.
Βέβαια σε άλλες χώρες λόγου χάρη στη Βουλγαρία, απο παλιότερα, είναι πιο ανοιχτόμυαλοι οι γονείς και τα παιδιά πιο ξεπεταγμένα.
Η Ελλάδα όμως ήταν πιο συντηρητική σε τέτοια ζητήματα τουλάχιστον στο παρελθόν. Τώρα με αυξανόμενη όχι μόνο ταχύτητα αλλά επιτάχυνση οδεύει κ η χώρα μας στην "απελευθέρωση των ηθών".
Και η "απελευθέρωση" αυτή καθ'αυτή δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό: Η πιο σκοτείνη ώρα είναι πριν την αυγή.
Αλλά χωρίς την κατάλληλη παιδεία η πιο σκοτεινή ώρα.. είναι σκέτο η πιο σκοτεινή ώρα.

Η ιστορία επίσης μας έχει αποδείξει ότι η σεξουαλική παρακμή ακολουθεί ή ακολουθείται απο πολιτισμική παρακμή.

quote:
Αγαπητε Dr Jeckyl & Mr Hyde, μάλλον δεν είσαι παντρεμένος γι αυτό και λές αν υπάρχει εμπερική απόδειξη....Ο γάμος, έχει μια πληθώρα, ενεργειών και καταστάσεων, που ταυτοποιούν το ζευγάρι, θέλει δεν θέλι, που λέμε...Εινα μια μαγεια,αλχημεια,που φέρνει ζευγάρια, μέχρι να μοιάζουν σαν αδέρφια...Η γέννα, η εγκυμοσύνη, η λοχεία,αλλά και το ίδιο κρεβάτι και μόνο,φίλε μου ,ασκούν μια επιρροή, μια ένωση,που την βιώνεις...

Ναι, αλλά αν κατάλαβα σωστά(μπορεί να μη κατάλαβα σωστά) μιλούσες για "απο τον θεό" βαλμένες στον κόσμο αδερφές ψυχές και ρώτησα αν υπάρχει κάποια εμπειρική απόδειξη ως προς αυτό
για το αν δηλαδή κατα τα μέτρα σου είναι δυαντό ο κάθε άνθρωπος να γίνει "αδερφή ψυχή"(ερωτικά) με οποιοδήποτε άλλο άνθρωπο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/04/2010 15:16:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 15:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ με τον φίλο Εαρινό.... alex22 δείχνεις πολύ επιθετικός σε κάποια πράγματα χωρίς να υπάρχει λόγος πιστεύω.

Ό,τι είπα το είπα πολύ ήρεμα και χωρίς καθόλου νεύρα.Ειλικρινά.

quote:
Επίσης πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι στην κοινωνία της εποχής μας όλοι ψάχνουν την πολυγαμία;

'Α συγνώμη, όχι όλοι, το 99,9%.Αυτό το 0,1% είναι οι καθολικοί και οι μαρτυρες του Ιεχωβά.Στο περιβάλλον μου αυτό έχω δεί.

quote:
Το να αποκαλείς κάποιον κοιμισμένο είναι ¨χοντρό¨ και άκομψο!

Αν κάποιος δέν ξυπνάει με τίποτα,τότε πρέπει να του ρίξεις κανέναν κουβά με νερό μπάς και ξυπνήσει.Ολοι οι άνθρωποι,μαλλον αυτό το 99,9%, είναι κοιμισμένοι.Οπότε πού είναι το λάθος,είναι σαν να αποκαλείς κάποιον,"άνθρωπο"," τί είπες ρε παλιοάνθρωπε".

quote:
Και κάτι ακόμη επειδή μίλησες για αθωότητα και αγνότητα στα 16....συζήτηση σε δημόσιο χώρο μεταξύ δύο -σχεδόν-εφήβων κοριτσιών ¨Ρε συ.... ο παλιο .........(άκομψος χαρακτηρισμός),περίμενε στα 13 μου να με βρει παρθένα¨....και η φίλη της από δίπλα κουνώντας απογοητευμένη το κεφάλι για την θλιβερή προσμονή που είχε το παλικάρι είπε ¨τσ, τσ, τσ τσ τι λες τώρα, δεν αξίζει να τον Αγαπάς¨!!!! Πλάκα μου κάνεις!!!!!;;;;;;;; Ιδού η αγνή νεολαία του 2010! Εντάξει...βέβαια τον αγαπούσε! :)

Εγώ δέν είπα το αντίθετο,απλά υπάρχουν εξαιρέσεις.Αυτό το 0,1%.

quote:
αααα....και αυτό το "όλοισας έχετε πάει με όλους..."καλό θα ήταν να το ανακαλούσες γιατί το μόνο που μπορείς να προκαλέσεις είναι οργή.Δεν ξέρεις με τι ανθρώπους μιλάς για να τους προσβάλλεις έτσι.

Ε όχι και οργή,στις μέρες μας η πολυγαμία,δηλαδή η πορνεία, είναι επιβράβευση.Οι φίλοι μου χαίρονται κάθε φορά που βρίσκουν καινούρια γκόμενα.


Edited by - alex22 on 02/04/2010 15:57:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 16:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ έχω την αίσθηση , ότι το απόλυτο των απόψεών σου , δεν σε αφήνει να "αφουγκρασθείς" έστω και κάποιες άλλες απόψεις και παραμένεις πεισματικά προσδεδεμμένος στο "άρμα" των αντιλήψεών σου!

Ασφαλώς είναι δικαιωμά σου...και ασφαλώς θα ήμουν προσωπικά ο τελευταίος άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο που θα "έμπαινα" κριτικά σε κάθε αποψή σου και πολύ περισσότερο θα θα προ-έβαινα σε οποιαδήποτε μεθόδευση κατηγοριοποιησής σου!

Η αλήθεια είναι , ότι δεν πιστεύω ΚΑΝ σε κάρματα κλπ...και πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο και πως όλα συντελλούνται στην ζωή , μέσα απο τις επι μέρους σκέψεις μας , αντιλήψεις μας και συμπεριφορές μας...!

Το γεγονός ότι όντως διαφωνούμε εντελώς σε κάποια θέματα , προσωπικά το βρίσκω ενδιαφέρον και όχι -κατ'ανάγκην- κακό..!

Αν -το έχω ξαναπεί- αυτό που ο καθένας θεωρεί ως σωστό και αληθές δεν φέρνει την ανθρωπιά και την ηρεμία στην ζωή του αλλα αντίθετα , καθημερινά δημιουργεί συναισθηματικές εντάσεις με τους υπολοίπους συνανθρώπους του και ορθώνει τείχη...τότε επέτρεψέ μου να πώ ευθέως , ότι αμφιβάλλω έντονα για την σοφία και τα περιεχόμενα των όσων προτάσσει ως αληθή , αυτή η πίστη..!

Οι διαφορές αναδεικνύουν και προβάλλουν αλλα και θεμελιώνουν τον σεβασμό φίλε μου και την δυναμική που ο καθένας μας αναπτύσσει...υπερβαίνοντας τον ίδιο του τον εαυτό και τις συγκινησιακές πειρατείες που ορίζει το "είναι" του...διασφαλίζοντας την αλλαγή ή για να το πώ καλύτερα ... καλωσορίζοντας την αλλαγή και μιλάω για θεματική αλλαγή , νοοτροπίας και σκέψεως ...

Αυτή είναι η απόψή μου και σε διαβεβαιώνω ότι είναι βιωματικού χαρακτήρα και "σύλληψης"..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 16:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλεξ έχω την αίσθηση , ότι το απόλυτο των απόψεών σου , δεν σε αφήνει να "αφουγκρασθείς" έστω και κάποιες άλλες απόψεις και παραμένεις πεισματικά προσδεδεμμένος στο "άρμα" των αντιλήψεών σου!


Ή έχεις μια άποψη ή δέν έχεις. Αν ήταν έτσι όπως λές,τότε όλοι θα συμφωνούσαμε με όλους,"λόγω κατανόησης".'Α και κάτι άλλο, τότε δέν θα υπήρχε κάν το λάθος.Εντάξει δέχομαι οτι δέν υπάρχει λάθος και σωστό,προσεγγίζω το λάθος ως αυτό που στην πορεία σου φέρνει τον πόνο και το σωστό το αντίθετο.

quote:
Η αλήθεια είναι , ότι δεν πιστεύω ΚΑΝ σε κάρματα κλπ...και πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο και πως όλα συντελλούνται στην ζωή , μέσα απο τις επι μέρους σκέψεις μας , αντιλήψεις μας και συμπεριφορές μας...!

Ούτε εγώ πιστεύω οτι όλα είναι γραμμένα,εμείς τα γράφουμε με τις επιλογές μας.Το κάρμα είναι οι προηγούμενες επιλογές.Τί το δύσκολο έχει να πιστέψεις στο κάρμα,είναι απλά ένας εξισορροποιστικός παράγοντας.Το -1 θα φέρει +1.[Ελξη]+[άπωση]=ουδετερότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 18:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άλεξ έχω την αίσθηση , ότι το απόλυτο των απόψεών σου , δεν σε αφήνει να "αφουγκρασθείς" έστω και κάποιες άλλες απόψεις και παραμένεις πεισματικά προσδεδεμμένος στο "άρμα" των αντιλήψεών σου!


Ή έχεις μια άποψη ή δέν έχεις. Αν ήταν έτσι όπως λές,τότε όλοι θα συμφωνούσαμε με όλους,"λόγω κατανόησης".'Α και κάτι άλλο, τότε δέν θα υπήρχε κάν το λάθος.Εντάξει δέχομαι οτι δέν υπάρχει λάθος και σωστό,προσεγγίζω το λάθος ως αυτό που στην πορεία σου φέρνει τον πόνο και το σωστό το αντίθετο.

quote:
Η αλήθεια είναι , ότι δεν πιστεύω ΚΑΝ σε κάρματα κλπ...και πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο και πως όλα συντελλούνται στην ζωή , μέσα απο τις επι μέρους σκέψεις μας , αντιλήψεις μας και συμπεριφορές μας...!

Ούτε εγώ πιστεύω οτι όλα είναι γραμμένα,εμείς τα γράφουμε με τις επιλογές μας.Το κάρμα είναι οι προηγούμενες επιλογές.Τί το δύσκολο έχει να πιστέψεις στο κάρμα,είναι απλά ένας εξισορροποιστικός παράγοντας.Το -1 θα φέρει +1.[Ελξη]+[άπωση]=ουδετερότητα.



Δεν ανέφερα ποθενά και οτιδήποτε περί συμφωνίας και στην ανταλλαγή απόψεων δεν είναι το ζητούμενο και η απόστροφος του λόγου σου , δείχνει την δυναμική που πάρχει εντός σου και προσπικά θ συμφωνήσω με την διατύπωσή σου .... ότι το οριζόμενο ως λάθος , είναι αυτό που φέρνει πόνο και δυστυχία!

Ακόμα και για το πλήν με το οποίο "ακολουθείται" το υποκείμενο άνθρωπος θα μπορούσα να δώ μια "μίνι συμφωνία" αλλάζοντας λιγάκι όμως το σκεπικό σου , λέγοντας ότι όντως ο άνθρωπος έρχεται να ενταχθεί σε μια κοινωνία με πολλές προκλήσεις και δυσκολίες ένταξης και ότι η πεπολιτιστική διαδικασία , όντως είναι μια οδυνηρή διαδικασία και μάλιστα που θέτει το υποκείμενο έναντι του ιδίου του εαυτού του ... υπ'αυτήν την έννοια -και για κάποιες άλλες- όντως θα δεχθώ την θέση σου , πως το πρόσημο με το οποίο καλείται να εισέλθει ο άνθρωπος στην κοινωνία , είναι το -1 ή και -10 ακόμα σε πολλές περιπτώσεις ... αλλα δεν το συνδέω με το κάρμα φίλε μου...

Αλλα ρε σύ Άλεξ , κι'αν καθόλου δεν συμφωνούσαμε ... αυτό τι θα σήμαινε δηλαδή , την απαρχή συγκρούσεων και αδυναμίας επίδειξης σεβασμού του ενός προς τον άλλο???

Θα δηλώναμε "ενδεείς" ως ψυχολογικές οντότητες και "λίγοι" ως άνθρωποι???

Ούτε σύ , ούτε και γώ θα το κάναμε...και μπορούμε να βρούμε την σοφία της ζωής αλλα και όλες τις δυνάμεις εντός μας και να συμπορευθούμε ... και μια για πάντα θα σου πώ αυτό:"Θα προτιμήσω να μην μιλήσω καθόλου , παρά να έρθω αντιμέτωπος μαζί σου...τι κι'αν αποδείξω ότι έχω δίκιο...αν το αποτέλεσμα θα ήταν να σε πληγώσω ή να σε αναιρέσω ως άνθρωπο???"

Την στιγμή που θα το κάνω , θα έχω αναιρέσει όλη την διαδρομή που υποτίθεται ως άνθρωπος έχω κάνει , ορίζοντας έτσι με σαφή αλλα και διαυγέστατο τρόπο , την απαρχή του εναγκαλισμού μου απο εγγενείς αδυναμίες και ελλείματα...

Όλα καλά Άλεξ...σε διαβεβαιώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 21:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hola.... dr jekyll
Η οθόνη του υπολογιστή δεν σε αφήνει να κατανοήσεις τις εκφράσεις ή τον τόνο του συνομιλητή αλλά...αυτή ήταν μια διαπίστωση που δεν την έκανα μόνο εγώ νομίζω! Τέλοσπάντων, παιδιά αυτό που σας περιέγραψα δυστυχώς δεν ήταν η εξαίρεση...στην ηλικία των 13 τα παιδιά πλέον δεν είναι παιδιά...είναι όντα μικρομέγαλα με πεποιθήσεις πολύ προχωρημένες. Εγώ στα 16 έπαιζα ακόμη με κούκλες.Ειλικρινά. Αν κάποτε γίνω μητέρα πιστεύω πως θα είμαι πολύ οπισθοδρομική!!! Δεν θα ήθελα το παιδί μου στο νηπιαγωγείο να γνωρίζει τι πάει να πεί προφύλαξη από ΣΜΝ και τέτοια! Εκεί οδεύουμε δυστυχώς!
Πάλι θα απευθυνθώ σε σένα φίλε Άλεξ και ...θα σου πώ ότι δεν είναι πρέπον να κρίνεις όλο τον υπόλοιπο κόσμο με δεδομένη την συμπεριφορά μερικών φίλων σου! Μπορεί επίσης να το βλέπω έτσι επειδή ζω σε πολύ αποστειρωμένο περιβάλλον...τι να πω!Δεν είμαι απόλυτη! Γι΄αυτό μου αρέσει να επικοινωνώ με ανθρώπους και να ανταλλάσσω απόψεις....χωρίς να προσπαθώ να επιβάλλω αυτά που λέω
Για όσους έχουν μεταλλάξει τον έρωτα σε άσεμνη πράξη που ως σκοπό έχει μόνο την σωματική ηδονή... θα δούν το παρακάτω ως ¨πλήγμα¨
¨Ευλογημένα η μέρα, ο μήνας κι ο χρόνος και η εποχή,ο χρόνος και η ώρα, η στγμή, και η χώρα και ο τόπος όπου με οδήγησαν τα 2 σου μάτια τα όμορφα που με σκλάβωσαν.Ευλογημένο το πρώτο γλυκό χτυποκάρδι που γεύτηκα, στα δίχτυα του έρωτα σαν ένιωσα πιασμένος, ευλογημένα το τόξο και τα βέλη που με διαπέρασαν και οι πληγές που φτάνουν ώς τα βάθη της καρδιάς μου.Ευλογημένες οι κραυγές που σκόρπισα την αγαπημένη μου καλώντας με το όνομά της κι ευλογημένοι οι στεναγμοί, τα δάκρυα κι ο πόθος. Ευλογημένες οι χάρτινες σελίδες πάνω στις οποίες τις σκέψεις μου είδα γραμμένες για εκείνην και μόνο για κείνην και για καμία άλλη ¨(Petrarca,σελ.117)....γιατί όλες οι φράσεις, οι λέξεις, τα γλυκόλογα που περιβάλλουν την κάθε σχέση λένε το ίδιο πράγμα:εσύ κι εγώ γινόμαστε αμοιβαία ο ένας αντικείμενο του άλλου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 22:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η οθόνη του υπολογιστή δεν σε αφήνει να κατανοήσεις τις εκφράσεις ή τον τόνο του συνομιλητή αλλά...

Γράφω το παρόν μήνυμα με έκφραση βαριεστημάρας και άγχους(κάτι ανάμεσα σε βόδι και χρυσόψαρο δηλαδή).
Ο τόνος μου ανταποκρίνεται στα παραπάνω(καλλιεργείται βιολογικά και βγαίνει σε κονσέρβες) και για να μπούμε στον κυρίως δίσκο
quote:
Ακόμα και για το πλήν με το οποίο "ακολουθείται" το υποκείμενο άνθρωπος θα μπορούσα να δώ μια "μίνι συμφωνία" αλλάζοντας λιγάκι όμως το σκεπικό σου , λέγοντας ότι όντως ο άνθρωπος έρχεται να ενταχθεί σε μια κοινωνία με πολλές προκλήσεις και δυσκολίες ένταξης και ότι η πεπολιτιστική διαδικασία , όντως είναι μια οδυνηρή διαδικασία και μάλιστα που θέτει το υποκείμενο έναντι του ιδίου του εαυτού του ... υπ'αυτήν την έννοια -και για κάποιες άλλες- όντως θα δεχθώ την θέση σου , πως το πρόσημο με το οποίο καλείται να εισέλθει ο άνθρωπος στην κοινωνία , είναι το -1 ή και -10 ακόμα σε πολλές περιπτώσεις ... αλλα δεν το συνδέω με το κάρμα φίλε μου...
Φίλε Αερινέ() ο Άλεξ δεν αποδέχεται την ύπαρξη κάρμα απλά επειδή το θεωρεί λογικό.. είναι πολλοί οι λόγοι. Απλά στο αναφέρω.
quote:
Όλα καλά Άλεξ...σε διαβεβαιώ!

Ε αν τον διαβεβαιάς κιόλας.. πρέπει να κάνει μια υποχώρηση νομίζω.. Ε Άλεξ? Να για αρχή αποδέξου τη θεωρία του Δαρβίνου
Εσύ προήλθες απ τον πλαγκτόν.. εγώ απ' την αμοιβάδα.. και οι δυό μαζί απο ενώσεις του άνθρακα Ε ρε γλέντια

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/04/2010 22:10:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 22:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

hola.... dr jekyll
Η οθόνη του υπολογιστή δεν σε αφήνει να κατανοήσεις τις εκφράσεις ή τον τόνο του συνομιλητή αλλά...αυτή ήταν μια διαπίστωση που δεν την έκανα μόνο εγώ νομίζω! Τέλοσπάντων, παιδιά αυτό που σας περιέγραψα δυστυχώς δεν ήταν η εξαίρεση...στην ηλικία των 13 τα παιδιά πλέον δεν είναι παιδιά...είναι όντα μικρομέγαλα με πεποιθήσεις πολύ προχωρημένες. Εγώ στα 16 έπαιζα ακόμη με κούκλες.Ειλικρινά. Αν κάποτε γίνω μητέρα πιστεύω πως θα είμαι πολύ οπισθοδρομική!!! Δεν θα ήθελα το παιδί μου στο νηπιαγωγείο να γνωρίζει τι πάει να πεί προφύλαξη από ΣΜΝ και τέτοια! Εκεί οδεύουμε δυστυχώς!
Πάλι θα απευθυνθώ σε σένα φίλε Άλεξ και ...θα σου πώ ότι δεν είναι πρέπον να κρίνεις όλο τον υπόλοιπο κόσμο με δεδομένη την συμπεριφορά μερικών φίλων σου! Μπορεί επίσης να το βλέπω έτσι επειδή ζω σε πολύ αποστειρωμένο περιβάλλον...τι να πω!Δεν είμαι απόλυτη! Γι΄αυτό μου αρέσει να επικοινωνώ με ανθρώπους και να ανταλλάσσω απόψεις....χωρίς να προσπαθώ να επιβάλλω αυτά που λέω
Για όσους έχουν μεταλλάξει τον έρωτα σε άσεμνη πράξη που ως σκοπό έχει μόνο την σωματική ηδονή... θα δούν το παρακάτω ως ¨πλήγμα¨
¨Ευλογημένα η μέρα, ο μήνας κι ο χρόνος και η εποχή,ο χρόνος και η ώρα, η στγμή, και η χώρα και ο τόπος όπου με οδήγησαν τα 2 σου μάτια τα όμορφα που με σκλάβωσαν.Ευλογημένο το πρώτο γλυκό χτυποκάρδι που γεύτηκα, στα δίχτυα του έρωτα σαν ένιωσα πιασμένος, ευλογημένα το τόξο και τα βέλη που με διαπέρασαν και οι πληγές που φτάνουν ώς τα βάθη της καρδιάς μου.Ευλογημένες οι κραυγές που σκόρπισα την αγαπημένη μου καλώντας με το όνομά της κι ευλογημένοι οι στεναγμοί, τα δάκρυα κι ο πόθος. Ευλογημένες οι χάρτινες σελίδες πάνω στις οποίες τις σκέψεις μου είδα γραμμένες για εκείνην και μόνο για κείνην και για καμία άλλη ¨(Petrarca,σελ.117)....γιατί όλες οι φράσεις, οι λέξεις, τα γλυκόλογα που περιβάλλουν την κάθε σχέση λένε το ίδιο πράγμα:εσύ κι εγώ γινόμαστε αμοιβαία ο ένας αντικείμενο του άλλου!

Καλησπέρα Χρύσα!

Διάβασα με προσοχή , τα όσα είπες κι πραγματικά με έβαλαν σε σκέψεις , οι οποίες μπορούν να αποτελέσουν το έναυσμα για μια πιο πλούσια ανάλυση ....

Η ερώτησή μου ή μάλλον η απορία μου , είναι η εξής:"Αυτά τα μικρομέγαλα όντα...όντως έχουν ή φαίνεται να έχουν προχωρημένες πεποιθήσεις???"

Και το ρωτάω , διότι και γώ μιλάω και αφουγκράζομαι τον παλμό τους , μα σε μένα , ο τρόπος που σκέπτονται ,αξιολογούν , πράττουν και συμπεριφέρονται , μου φαντάζει περισσότερο ως μια κραυγή αγωνίας και επίκληση βοηθείας .... παρά ως συγκροτημένη σκέψη ενός σωστά διαμορφωμένου αντιληπτικού επιπέδου...

Μπορεί να κάνω λάθος και αν είναι έτσι ... οκ..!

Όντως πάντως είναι έξυπνη η νέα γενιά...εξυπνότερη απο προηγούμενες αλλα διακρίνω μια διάθεση για αντίδραση και που την οδηγεί στο να υιοθετεί ακραίες συμπεριφορές και αντιλήψεις , ως αποτέλεσμα μιας οξείας αντίδρασης σε μια καθεστηκυία τάξη που δεν μπορεί να πείσει και να δώσει ικανές απαντήσεις...

Θα μ'ενδιέφερε η απόψή σου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 23:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όντως πάντως είναι έξυπνη η νέα γενιά...εξυπνότερη απο προηγούμενες αλλα διακρίνω μια διάθεση για αντίδραση και που την οδηγεί στο να υιοθετεί ακραίες συμπεριφορές και αντιλήψεις , ως αποτέλεσμα μιας οξείας αντίδρασης σε μια καθεστηκυία τάξη που δεν μπορεί να πείσει και να δώσει ικανές απαντήσεις...

quote:
Αν κάποτε γίνω μητέρα πιστεύω πως θα είμαι πολύ οπισθοδρομική!!!


Μην ανησυχείτε τέκνα μου
υπάρχει λύση.
Άκουστε τι θα κάνω εγώ άμα κάνω παιδί(και συγκεκριμένα κόρη γιατι είμαι σεξιστής(μισώ τα κορίτσια και είμαι μαζόχας))
Αντί για παιδικό σταθμό
Θα τα δίνω το 1/4 της μέρας στον Τρέχα
και το άλλο 1/4 στον Άλεξ
(επι πληρωμή εννοείται)
Έτσι το παιδί θα:
1)Εξοικειωθει με το Ευαγγέλιο, το Χριστό και την χριστιανική ηθική(οφθαλμος αντι οφθαλμού, αν σε χτυπήσουν απ' το ένα μάγουλο γύρνα κ το άλλο).
2)Θα μάθει να κάνει διαλογισμό κ να προφέρει μάντρα(ή μαντράμ είναι? Τέλος πάντων)
3)Θα γίνει αυστηρά μονογαμικό(και θα αναλάβω εγώ την εύρεση συζύγου όντας ο αφέντης του οίκου)
4)Θα πιστέυει στη μετενσάρκωση και το κάρμα οπότε δεν θα κάνει σκανδαλιές, ούτε θα πηδάει τον αλλάνθρωπο.
5)Θα απορρίπτει τη θεωρία του Δαρβίνου μετα βδελυγμίας. Συγκεκριμένα θα σκίζει όποιες σελίδες των σχολ. βιβλίων την αναφέρουν.
6)Θα μάθει απο πολύ νεαρή ηλικία να σκουπίζεται απο μόνο του αφού οι γονείς θα το περοτρύνουν να βρίσκει φιλικές προς το περιβάλλον χρήσεις για τα βιβλία των Δαρβινιστών.
7)Θα μάθει να μάχεται την απόλυτότητα των απόψεων επιβάλλοντας την αυθεντία της αγίας γραφής(αλλά έτσι κ αλλιώς η εξάσκηση με το μάντραμ του 5ου(σε σειρά) ματιού που βρίσκεται στον αυχένα θα του προσφέρει αρκετή διαίσθηση για την αναγνώριση της ποιότητας του αλλανθρώπου(=άλλου ανθρώπου)).

Ακολουθείστε αυτή τη μέθοδο που προτείνω και τα παιδιά σας θα γίνουν.
Σπουδαίοι επιχειρηματίες.

Αστειέομαι αστειέομαι

quote:
"Αυτά τα μικρομέγαλα όντα...όντως έχουν ή φαίνεται να έχουν προχωρημένες πεποιθήσεις???"
Εξαρτάται πόσο προχωρημένη είναι η χαζομάρα τους.. για να σου λύσω κ την απορία. Για αυτό μιλησα πριν για παιδεία, ΠΑΙ-ΔΕΙ-Α (και όχι π-αιδεία..τουλάχιστουν να ξέρουν spelling, έτσι?)
Γιατί μια παιδεία που βγάζει εξ-υπ-νους ανθρώπους, νοήμονες Ευρωπαίους πολίτες(τους γνωστούς Ανθρωπαίους) θα μπορέσει να επιβιώσει.. εποικοδομητικά απο μια φάση ηθικαξιοπολιτισμικής κρίσης σαν αυτή..
Αλλιώς θα οδηγηθούμε στον αχαλίνωτο..(τον βίο)
Και άντε γειά μας μετά.. αντε γειά μας.
Πρέπει μέσα απο τον θάνατο των αξιών...
να βγάλουμε ικανότερες...
αξίες
που θα πηγάζουν όχι απο τον φόβο του κοινωνικού κατεστημένου και γενικότερα απο την παράδοση ή την συνήθεια, αλλά απο την εμπειρική κατανόηση της ζωής, την αυτογνωσία, την συνειδητοποίηση των αρνητικών συνεπειών του ευτελισμού του ανθρώπου..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/04/2010 23:11:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 23:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όντως πάντως είναι έξυπνη η νέα γενιά...εξυπνότερη απο προηγούμενες αλλα διακρίνω μια διάθεση για αντίδραση και που την οδηγεί στο να υιοθετεί ακραίες συμπεριφορές και αντιλήψεις , ως αποτέλεσμα μιας οξείας αντίδρασης σε μια καθεστηκυία τάξη που δεν μπορεί να πείσει και να δώσει ικανές απαντήσεις...

quote:
Αν κάποτε γίνω μητέρα πιστεύω πως θα είμαι πολύ οπισθοδρομική!!!


Μην ανησυχείτε τέκνα μου
υπάρχει λύση.
Άκουστε τι θα κάνω εγώ άμα κάνω παιδί(και συγκεκριμένα κόρη γιατι είμαι σεξιστής(μισώ τα κορίτσια και είμαι μαζόχας))
Αντί για παιδικό σταθμό
Θα τα δίνω το 1/4 της μέρας στον Τρέχα
και το άλλο 1/4 στον Άλεξ
(επι πληρωμή εννοείται)
Έτσι το παιδί θα:
1)Εξοικειωθει με το Ευαγγέλιο, το Χριστό και την χριστιανική ηθική(οφθαλμος αντι οφθαλμού, αν σε χτυπήσουν απ' το ένα μάγουλο γύρνα κ το άλλο).
2)Θα μάθει να κάνει διαλογισμό κ να προφέρει μάντρα(ή μαντράμ είναι? Τέλος πάντων)
3)Θα γίνει αυστηρά μονογαμικό(και θα αναλάβω εγώ την εύρεση συζύγου όντας ο αφέντης του οίκου)
4)Θα πιστέυει στη μετενσάρκωση και το κάρμα οπότε δεν θα κάνει σκανδαλιές, ούτε θα πηδάει τον αλλάνθρωπο.
5)Θα απορρίπτει τη θεωρία του Δαρβίνου μετα βδελυγμίας. Συγκεκριμένα θα σκίζει όποιες σελίδες των σχολ. βιβλίων την αναφέρουν.
6)Θα μάθει απο πολύ νεαρή ηλικία να σκουπίζεται απο μόνο του αφού οι γονείς θα το περοτρύνουν να βρίσκει φιλικές προς το περιβάλλον χρήσεις για τα βιβλία των Δαρβινιστών.
7)Θα μάθει να μάχεται την απόλυτότητα των απόψεων επιβάλλοντας την αυθεντία της αγίας γραφής(αλλά έτσι κ αλλιώς η εξάσκηση με το μάντραμ του 5ου(σε σειρά) ματιού που βρίσκεται στον αυχένα θα του προσφέρει αρκετή διαίσθηση για την αναγνώριση της ποιότητας του αλλανθρώπου(=άλλου ανθρώπου)).

Ακολουθείστε αυτή τη μέθοδο που προτείνω και τα παιδιά σας θα γίνουν.
Σπουδαίοι επιχειρηματίες.

Αστειέομαι αστειέομαι

quote:
"Αυτά τα μικρομέγαλα όντα...όντως έχουν ή φαίνεται να έχουν προχωρημένες πεποιθήσεις???"
Εξαρτάται πόσο προχωρημένη είναι η χαζομάρα τους.. για να σου λύσω κ την απορία. Για αυτό μιλησα πριν για παιδεία, ΠΑΙ-ΔΕΙ-Α (και όχι π-αιδεία..τουλάχιστουν να ξέρουν spelling, έτσι?)
Γιατί μια παιδεία που βγάζει εξ-υπ-νους ανθρώπους, νοήμονες Ευρωπαίους πολίτες(τους γνωστούς Ανθρωπαίους) θα μπορέσει να επιβιώσει.. εποικοδομητικά απο μια φάση ηθικαξιοπολιτισμικής κρίσης σαν αυτή..
Αλλιώς θα οδηγηθούμε στον αχαλίνωτο..(τον βίο)
Και άντε γειά μας μετά.. αντε γειά μας.
Πρέπει μέσα απο τον θάνατο των αξιών...
να βγάλουμε ικανότερες...
αξίες
που θα πηγάζουν όχι απο τον φόβο του κοινωνικού κατεστημένου και γενικότερα απο την παράδοση ή την συνήθεια, αλλά απο την εμπειρική κατανόηση της ζωής, την αυτογνωσία, την συνειδητοποίηση των αρνητικών συνεπειών του ευτελισμού του ανθρώπου..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/04/2010 23:11:41


Παιδεία που πηγάζει και επικεντρώνεται σε "αξίες αυθεντιών" και αληθειών με αποδεικτικό υλικό του τύπου :"Αφού το είπε ο μπαμπάς.." και προσπαθεί να εκπαιδεύσει μια νέα γενιά , με παραστάσεις του χθές και αντιλήψεις που απαντούσαν στο προχθές...είναι φυσιολογικό να υπάρχουν αντιδράσεις απο την νέα γενιά ...μολονότι όχι και εισφέρουσες επι των ιδίων...!

Άνθρωποι που δεν δέχονται σεβασμό και ειδικά νέοι και εύ-πλαστοι άνθρωποι...οδηγούνται σε μια κοινωνία όπου η υποκρισία περισσεύει και η κρίση και η φοβία προτάσσεται ως μέθοδος ενοχοποίησης και καθυπόταξης της ελεύθερης φύσεως του ανθρώπου...τότε φίλε μου φυσιολογικό κι'επόμενο θα είναι , όλοι να αμφισβητούν όλο και περισσότερο τις "μεγάλες αξίες" που προτάσσονται μόνο και μόνο για την δημιουργία εντυπώσεων αλλα και για ιδιοτελείς σκοπούς και συμφέροντα!

Φαρισσαίοι παντού , γέμισε ο τόπος.... υιοθετήσαμε κόπιες εργασιών ξένων πανεπιστημίων αφήνοντας και εκαταλλείποντας δικές μας πολιτισμικές αξίες...ο δρόμος προς τον κατήφορο δεν άργησε και δεν είναι ασφαλώς οι νέοι οι υπεύθυνοι για την όλη κατάντια... αυτοί είναι τα αθώα θύματα ... και δρέπουν τους καρπούς και αυτοί των "αληθειών" απο τις οποίες εμφορούμαστε μέχρι σήμερα όλοι μας....

Η "Τζούλια" είναι ο καθρέπτης μας...αλλα και ένα απο τα θυματά μας ως κοινωνία εννοώ .... αλήθεια ποιός νουθετεί την νεολαια και γενικότερα την κοινωνία σήμερα και εισαγει εντός τους αξίες περί ευτυχιας και αλήθειας...ποιός φίλε μου???

Ποιός στηρίζει τον άκρατο ανταγωνισμό και ορίζει το πως και ποιός είναι ο καλύτερος που θα τα έχει όλα???

Ποιός υποκειμενικοποιεί τον άνθρωπο εντός του ιδίου του εαυτού του και τον θέτει "αντιμέτωπο" με εγγενείς αδυναμίες του και ορίζονας ένα νέο δρόμο για την δημιουργία μιας νέας κοινωνίας , η οποία θα σκέπτεται και θα είναι καλή αντί να προσπαθεί να σκεφθεί σωστά και να είναι καλή???

Ποιός φίλε μου..γνωρίζεις κάποιον???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 00:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός υποκειμενικοποιεί τον άνθρωπο εντός του ιδίου του εαυτού του και τον θέτει "αντιμέτωπο" με εγγενείς αδυναμίες του και ορίζονας ένα νέο δρόμο για την δημιουργία μιας νέας κοινωνίας , η οποία θα σκέπτεται και θα είναι καλή αντί να προσπαθεί να σκεφθεί σωστά και να είναι καλή???

Ποιός φίλε μου..γνωρίζεις κάποιον???


μμμ... μμμμμ... μμμμμμμ....
δε μου 'ρχεται κάτι..
Είναι ρητορική η ερώτηση ε? Τσάμπα η σκέψη.
Βασικά δε καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, θα μπορούσες ίσως να αλλάξεις τον τρόπο διατύπωσης?

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/04/2010 00:15:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 10:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους! Φίλε Εαρινέ θα ξεκινήσω με αυτό...<<Στόχος είναι τα λεφτάάα >>έτσι μου΄πε η μαμάά, έτσι μου΄πε κι ο μπαμπάάς....>>
Η κοπέλα έκανε ότι της είπανε οι γονείς της!! Δεν παρακολουθώ εκπομπές τύπου Τατιάνας αλλά έτυχε τελευταία που την είχε καλεσμένη να το δω για 6λεπτά-τόσο άντεξα- και έλεγε η ¨κυρία¨ Τζούλια πως για ότι κάνει τώρα φταίει ο μπαμπάς της που την μείωνε όταν ήταν μικρή!!!! Αν είναι δυνατόν πια!!!
Παρατηρώντας τις συμπεριφορές τους διαπιστώνω ότι τα έφηβα παιδιά δεν μιμούνται κάποιον με τη συμπεριφορά τους!Είναι τα πιστεύω τους και τα υπερασπίζονται μέχρι θανάτου(κυριολεκτικά!!) Δεν νομίζω ότι είναι πιο έξυπνη η νέα γενιά...μεγαλώνουν με ένα PSP και με τα κινητά στα χέρια...εμείς παίζαμε στις αλάνες ομαδικά παιχνίδια καιέτσι αναπτυσσόταν η φυσιολογική κοινωνικοποίηση και η γνώση των πραγμάτων που μας περιβάλλουν...τώρα μεγαλώνουν υπερβολικά απομονωμένα θεωρώ!Βλέποντας τηλεόραση και με γονείς που τους κάνουν κυριολεκτικά ότι θέλουν(έχετε δει 5χρονο να χτυπάει τη μάνα του και εκείνη αντί να αγριέψει λίγο να του λέει¨καλά καλά, σταμάτα παιδί μου θα πάμε να σου πάρω κινητό!!???????).
Έρευνες έχουν δείξει ότι ο μέσος όρος που αρχίζουν τα Ελληνόπουλα την σεξουαλική τους ζωή είναι τα 15 χρόνια...το οποίο είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο! Φίλε Εαρινέ, ξαδέλφη μου στα 16 ντύνεται και φέρεται σαν 25! έχω χάσει πάσα ιδέα για την αγνότητα τους! Ποια αγάπη.....άλλα ψάχνουν! Λυπάμαι που δεν μπορούν να αρκεστούν στις πλατωνικές σχέσεις!Και απαξιώνουν τον όρο Αγάπη! Είμαι υπέρμαχος της άποψης <<όταν βρείς την αληθινή σου αγάπη μπορείς να του δοθείς ψυχικά και σωματικά>> όχι απαραίτητα μετά τον γάμο αλλά και όχι αυτό που επικρατεί στο μυαλό των πιο πολλών <<μπείτε σκύλοι αλέστε!>>
...Έτσι όπως εξελλίσσονται τα πράγματα λυπούμαι αλλά θα το πώ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ! Προσπαθούν να κερδίσουν χρήματα(τα οποία έχουν οι ίδιοι κατακλέψει) με δράσεις όπως μείωση των δαπανών στον εκπαιδευτικό χώρο(τρανταχτό παράδειγμα η μείωση των ήδη ελαχίστων εκπαιδευτικών).Θέλουν να μειώσουν το έμψυχο δυναμικό των σχολείων, τους δασκάλους, και να τοποθετήσουν απέναντι από κάθε παιδί έναν διαδραστικό πίνακα, έναν υπολογιστή....και σκέφτονται οι απλποί άνθρωποι.......μμμμμμμ....αυτό είναι εξέλιξη!?!? Λέω λοιπόν πως αυτό είναι κατάντια και έτσι θα μεγαλώνουν άρρωστοι πολίτες!Εξαρτημένοι από πράγματα μή ουσιαστικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, είναι τουλάχιστον παρήγορο, που βλέπεις νέους ανθρώπους, να έχουν μέσα τους όμορφη την αγάπη....Κρατείστε το και θα βρείτε την αδερφή ψυχή,φίλε δόκτωρ....Ναι φιλε και αυτο το πιστευω, γιατί το ζώ....Απο την αρχή, όταν μας βλεπανε με την γυναίκα μου, μας περνούσαν για αδέρφια....
Δεν πιστεύανε, ότι είμαστε παντρεμένοι,τόσο ταιριάζαμε....
Ναι υπάρχει εμπειρική απόδειξη....Αν μπορείς να αφιερωθείς,στο τι θέλεις μέσα σου και τι πιστεύεις,για το έτερο φύλο, αν αποκλείσεις μαθηματικά, όλα τα υπόλοιπα και μείνεις μόνο ότι πραγματικά θέλεις, αν επιμείνεις, θα το βρείς...Αλλά,πρόσεξε, πρέπει να είσαι καθαρός,για να του αξίζεις....
Αν κάνεις αυτά, θα βρεις το έτερον ήμισυ....Παλιά, το λέγανε ώς εξής, στην αρχαία Ελλάδα..Οι άνθρωποι ήταν τετράποδα και όταν χωρίστηκαν, ψάχνουν το ένα μισό το άλλο,για να ενωθούν,αλλά, μπερδευόμαστε απο το πλήθος...Πρέπει, μονο, να ειναι το ακριβές μήλο,τα ΔΥΟ ΜΙΣΑ, για να πετύχει η ένωση....Όπως με δυο μισά μήλα...Αν κόψεις τέσσερα μήλα και τα απλώσεις στο τραπέζι,μπορείς να πάρεις δυο κομμάτια και να τα βάλεις μαζι...Ταιριάζουν, αλλά,πρέπει να είναι τα ακριβή μισά, για να εφαρμόσουν και κλειδώσουν....
Είπα πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll.....μου αρέσει που είσαι περιγραφικότατος!..!!
και επειδή εκνευρίστηκα με όσα ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου...ας γαληνέψει η ψυχή μου και οι δικές σας με το παρακάτω γιατί....μόνο η Αγάπη και ο αγνός έρωτας μας έμεινε....: ¨Γαμπρέ αγαπημένε της καρδιάς μου,σαν το μέλι γλυκιά είναι η ομορφιά σου...Λιοντάρι αγαπημένο της καρδιάς μου με μάγεψες...άσε με να σταθώ τρέμοντας μπροστά σου, να σε αγγίξω με το χάδι μου. Το χάδι μου είναι ακριβό...πιο απολαυστικό από την ομορφιά...σαν το μέλι με το γάλα...Γαμπρέ πες στη μητέρα μου να σου δώσει λιχουδιές...στον πατέρα μου να σου δώσει δώρα..την ψυχή σου να ζωντανέψω ξέρω..Γαμπρέ κοιμήσου στο σπίτι μας ως την αυγή,την καρδιά σου ξέρω πως να ευχαριστήσω λιοντάρι κοιμήσου στο σπίτι μας ως την αυγή..Εσύ επειδή μ΄αγαπάς, κύριέ μου, προστάτη μου Σουσίν μου,εσύ που ευφραίνεις την καρδιά της Ενλιλ άγγιξέ με, με το χάδι σου..¨
Βρέθηκε σε ανασκαφή στα τέλη του 19ου αιώνα, σε σφηνοειδή γραφή, ανήκε στο λαό των Σουμερίων,χρονολογήθηκε γύρω στο 2037 π.Χ. και θεωρείται το αρχαιότερο ερωτικό ποίημα ανά τον κόσμο! Δεν είναι τέλειο...???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..

quote:
και έλεγε η ¨κυρία¨ Τζούλια πως για ότι κάνει τώρα φταίει ο μπαμπάς της που την μείωνε όταν ήταν μικρή!!!! Αν είναι δυνατόν πια!!!

ΚΑΙ Ο MICHAEL JACKSON TA IΔΙΑ ΕΠΑΘΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΜΩΣ
ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ..ΧΕΧΕ

quote:
Παρατηρώντας τις συμπεριφορές τους διαπιστώνω ότι τα έφηβα παιδιά δεν μιμούνται κάποιον με τη συμπεριφορά τους!Είναι τα πιστεύω τους και τα υπερασπίζονται μέχρι θανάτου(κυριολεκτικά!!)

ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ ΝΑΙΙΙΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ..
ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΑΓΑΠΑΩ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΙΣ
ΥΙΟΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΜΟΥΜΑΙ ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ
ΜΕ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ...ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ΑΥΤΗ!!!

quote:
Δεν νομίζω ότι είναι πιο έξυπνη η νέα γενιά...μεγαλώνουν με ένα PSP και με τα κινητά στα χέρια...

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ
ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΜΕ ΒΩΛΟΥΣ..
ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΗ Η ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΝΗΡΗ
ΑΝ ΘΕΣ...

quote:
τώρα μεγαλώνουν υπερβολικά απομονωμένα θεωρώ!Βλέποντας τηλεόραση και με γονείς που τους κάνουν κυριολεκτικά ότι θέλουν(έχετε δει 5χρονο να χτυπάει τη μάνα του και εκείνη αντί να αγριέψει λίγο να του λέει¨καλά καλά, σταμάτα παιδί μου θα πάμε να σου πάρω κινητό!!???????).

ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΑ????????ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ
ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ 1 ΑΝΤΕ 2 ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 16 ΑΛΛΟΥΣ ΑΦΗΒΟΥΣ
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΓΟΝΙΟ ΤΟΥ ΑΝ ΕΓΩ ΠΑΩ
ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΩ ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ
ΤΗ ΒΡΙΖΩ Η' ΤΗΝ ΧΤΥΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗ ΝΕΥΡΙΑΣΩ...
ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
ΧΑΜΟΣ ΤΑ 5ΧΡΟΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΝΕ
ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ..

quote:
Έρευνες έχουν δείξει ότι ο μέσος όρος που αρχίζουν τα Ελληνόπουλα την σεξουαλική τους ζωή είναι τα 15 χρόνια...το οποίο είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο!

ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ INTERESTING ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ 15ΧΡΟΝΩΝ (ΚΥΡΙΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ)
ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΟΡΝΕΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΤΙΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ
ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ Η' ΟΧΙ?
ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ
ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΝΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ...

quote:
Εαρινέ, ξαδέλφη μου στα 16 ντύνεται και φέρεται σαν 25! έχω χάσει πάσα ιδέα για την αγνότητα τους! Ποια αγάπη.....άλλα ψάχνουν! Λυπάμαι που δεν μπορούν

ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΥΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ'Ι'ΚΑΠ ΑΠΟ ΤΑ 15
ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 16..
ΤΟ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 25 ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΠΛΕΟΝ..
ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ...

quote:
Θέλουν να μειώσουν το έμψυχο δυναμικό των σχολείων, τους δασκάλους, και να τοποθετήσουν απέναντι από κάθε παιδί έναν διαδραστικό πίνακα, έναν υπολογιστή....και σκέφτονται οι απλποί άνθρωποι.......μμμμμμμ....αυτό είναι εξέλιξη!?!? Λέω λοιπόν πως αυτό είναι κατάντια και έτσι θα μεγαλώνουν άρρωστοι πολίτες!Εξαρτημένοι από πράγματα μή ουσιαστικά!

ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΕΕ ΜΟΥ!!
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΝΑ
ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ...ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΟΥΝ ΤΟ
ΛΕΞΙΛΟΓΕΙΟ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΝΘΑΡΥΝΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ
ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΧΥΔΑΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ..
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΕΕ???ΚΑΙ ΟΜΩΣ..
ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΟ ΧΑΧΑΧΑ!!

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΩΩΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΕ ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΒΓΗΚΑ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...

SEE YIA
CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 12:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Charmed....Δεν γνωρίζω τι κάνουν οι καθηγητές, και αν μαθαίνουν χυδαίες εκφράσεις στα παιδιά τότε είναι για κρέμασμα..! αλλά στην πρωτοβάθμια δεν είναι έτσι...οι υπολογιστές είναι καλύτεροι λες?Εσύ που έχεις αυτές τις απόψεις μεγάλωσες με υπολογιστή(συγγνώμη κιόλας δεν ξέρω και την ηλικία σου)? ΝΑΙ θα πάει μπροστά η κοινωνία... γεμάτη βλ-emo και ¨Τζούλιες¨!! Δεν κάνουν ότι θέλουν τους γονείς τους? Γι΄αυτό πηδάνε από τα παράθυρα και κρεμιούνται! Τους μαθαίνουν σωστά πράγματα οι υπολογιστές και η τηλεόραση! Πάντως εγώ που είχα καθηγητές και δάσκαλους ¨ζωντανούς¨ και όχι on line μια χαρά μεγάλωσα,μια χαρά τρόπους συμπεριφοράς και έκφρασης καιλεξιλόγιο ανέπτυξα, μια χαρά σπούδασα και δουλεύω...να δούμε τι θα γίνουν αυτά τα δύσμοιρα που θα βγαίνουν έξω-αμφιβάλλω πολύ- και θα κάνουν πως πληκτρολογούν στον αέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 12:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην ανησυχείτε τέκνα μου
υπάρχει λύση.
Άκουστε τι θα κάνω εγώ άμα κάνω παιδί(και συγκεκριμένα κόρη γιατι είμαι σεξιστής(μισώ τα κορίτσια και είμαι μαζόχας))
Αντί για παιδικό σταθμό
Θα τα δίνω το 1/4 της μέρας στον Τρέχα
και το άλλο 1/4 στον Άλεξ
(επι πληρωμή εννοείται)
Έτσι το παιδί θα:
1)Εξοικειωθει με το Ευαγγέλιο, το Χριστό και την χριστιανική ηθική(οφθαλμος αντι οφθαλμού, αν σε χτυπήσουν απ' το ένα μάγουλο γύρνα κ το άλλο).
2)Θα μάθει να κάνει διαλογισμό κ να προφέρει μάντρα(ή μαντράμ είναι? Τέλος πάντων)
3)Θα γίνει αυστηρά μονογαμικό(και θα αναλάβω εγώ την εύρεση συζύγου όντας ο αφέντης του οίκου)
4)Θα πιστέυει στη μετενσάρκωση και το κάρμα οπότε δεν θα κάνει σκανδαλιές, ούτε θα πηδάει τον αλλάνθρωπο.
5)Θα απορρίπτει τη θεωρία του Δαρβίνου μετα βδελυγμίας. Συγκεκριμένα θα σκίζει όποιες σελίδες των σχολ. βιβλίων την αναφέρουν.
6)Θα μάθει απο πολύ νεαρή ηλικία να σκουπίζεται απο μόνο του αφού οι γονείς θα το περοτρύνουν να βρίσκει φιλικές προς το περιβάλλον χρήσεις για τα βιβλία των Δαρβινιστών.
7)Θα μάθει να μάχεται την απόλυτότητα των απόψεων επιβάλλοντας την αυθεντία της αγίας γραφής(αλλά έτσι κ αλλιώς η εξάσκηση με το μάντραμ του 5ου(σε σειρά) ματιού που βρίσκεται στον αυχένα θα του προσφέρει αρκετή διαίσθηση για την αναγνώριση της ποιότητας του αλλανθρώπου(=άλλου ανθρώπου)).

Ακολουθείστε αυτή τη μέθοδο που προτείνω και τα παιδιά σας θα γίνουν.
Σπουδαίοι επιχειρηματίες.


Πέρα απο την πλάκα,συνήθως τα παιδιά αντιδράνε και ακολουθούνε έναν άλλον τρόπο ζωής,απλά απο αντίδραση και εγωισμό.Έχουν δίκιο και άδικο.

Και γώ αυτό πιστεύω,οτι εξαρτάται απο το ίδιο το παιδί κυρίως.Έχει σημασία το ποιός είναι μέσα του.Δέν είμαστε μηχανές που απλά μας μαθαίνουν τρόπους συμπεριφοράς και εμείς τους εκτελούμε.

Ασχετο. Ο MJ δέν πήγε ποτέ του σχολείο, και κατα την γνώμη μου, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που έγεινε μια μουσική μεγαλοφυία,αλλά και ένας υποδηγματικός άνθρωπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 12:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σου Άλεξ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 12:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 13:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και για να επιστρέψουμε στο πολύ ωραίο θέμα...τι θα λέγατε αν ακούγατε κάπου πως όταν λέμε στο πρόσωπο που μας ενδιαφέρει τις δυο μοιραίες λεξούλες ¨σ΄αγαπώ¨,στην πραγματικότητα βάζουμε τις βάσεις για να του εξιστορήσουμε το μέρος των φαντασιώσεών μας που τον αφορούν?
Είναι ένα κρίσιμο σημείο για την κατανόηση της φαινομενολογίας αυτής της στιγμής. Ο ερωτευμένος έχει ονειροπολήσει γύρω από το αγαπημένο του πρόσωπο, έχει ονειρευτεί με ανοιχτά μάτια, έχει πλάσει μια ολόκληρη ιστορία, αλλά όταν δηλώνει τον έρωτά του δεν κάνει άλλο από το να επιβεβαιώνει την δική του εσωτερική ζωή. Θέλει να ζωντανέψει μέσα του, να τη θέσει κάτω από το βλέμμα του άλλου.Έτσι όμως δεν εκθέτει τον εαυτό του και δεν κινδυνεύει να δεχτεί μια απόρριψη?
Όμως παρόλο που όταν τα σχέδια των δυο ερωτευμένων συναντιούνται-για να γυρίσουμε πάλι στην φαντασία- έρχονται σε σύγκρουση,δεν υπάρχει άλλη σχέση που να χαρακτηρίζεται από τόσο μεγάλη αλληλεπίδραση. Σε αυτή την κατάσταση, όπου δύο άνθρωποι αλλάζουν, πλησιάζοντας όλο και περισσότερο ο ένας προσ τον άλλον, αισθάνονται να τους διαποτίζει κάτι ¨καινούριο¨ και κάτι ¨παλιό¨.Το ¨καινούριο¨ είναι η μεταμόρφωση που συντελείται και το ¨παλιό¨ είναι η ανάκτηση της υποκειμενικότητας στη σχέση, αυτή που έχτισε τον έρωτα...και του έδωσε ποίηση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 13:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά στην πρωτοβάθμια δεν είναι έτσι...οι υπολογιστές είναι καλύτεροι λες?

TA COMPUTERS ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΗ ΜΠΕΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ
ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ..
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΣΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣ
ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΘΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ
ΜΑΘΗΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΤΑ...
ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ .ΩΡΑΙΑ?
Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ
ΚΙΝΟΥΜΕΝΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΝΑ ΠΕΙ
"ΚΑΤΣΕ ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΔΩ?" ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ - ΠΡΟΣΕΧΕΙ -ΡΩΤΑΕΙ -ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ -ΜΑΘΑΙΝΕΙ
ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ
ΣΕ ΛΗΘΑΡΓΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΟΞΥΓΟΝΟ
Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ...

quote:
Εσύ που έχεις αυτές τις απόψεις μεγάλωσες με υπολογιστή(συγγνώμη κιόλας δεν ξέρω και την ηλικία σου)? ΝΑΙ θα πάει μπροστά η κοινωνία..

ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΝ
ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ..ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΥΤΟ
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Η ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ..

quote:
γεμάτη βλ-emo και ¨Τζούλιες¨!!

ΤΑ ΕΜΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΜΟΔΑ. ΚΑΙ ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΑ ΕΜΟ??
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ
ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΑΜΑ ΚΛΑΨΟΥΝ Η' ΑΜΑ
ΑΠΕΙΛΗΣΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΟΥΝ ΘΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥΣ
ΤΟ ΛΟΥΚ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ..
ΟΙ ΄ΤΖΟΥΛΙΕΣ' ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ
ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΤΙ ..ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ
ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΛΟΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ..
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ
ΚΑΝΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ..

quote:
Δεν κάνουν ότι θέλουν τους γονείς τους?

ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΣΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ
ΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΣΟ...ΟΣΟ..Ο ΓΟΝΙΟΣ ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙ ΤΟ 'ΟΧΙ'
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ
ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝ Ο ΓΟΝΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΝΑ ΦΑΙΡΕΤΑΙ ΣΑΝ
ΤΗΝ ΤΖΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΠΤ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΞΕΦΡΑΓΟ ΑΜΠΕΛΙ..ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ..

quote:
Γι΄αυτό πηδάνε από τα παράθυρα και κρεμιούνται! Τους μαθαίνουν σωστά πράγματα οι υπολογιστές και η τηλεόραση!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ
ΛΙΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΝ
ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ..Η' ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ..
ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΙΣΗ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΦΤΑΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΟΥ ΕΙΠΕ "ΑΣΕ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΣΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕ..

quote:
Πάντως εγώ που είχα καθηγητές και δάσκαλους ¨ζωντανούς¨ και όχι on line μια χαρά μεγάλωσα,μια χαρά τρόπους συμπεριφοράς και έκφρασης καιλεξιλόγιο ανέπτυξα, μια χαρά σπούδασα και δουλεύω...

ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΑΥΤΟ...
ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ
ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΕΣΥ ΜΙΚΡΗ ..
ΣΟΥ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ
ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΤΑΞΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ..

CHARMED

PS ΓΙΑΤΡΕ ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 13:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αληθινή αγάπη,είναι όλα τέλεια. Αν δέν είναι,γίνονται.Δέν υπάρχει κανένα άγχος του τύπου,"και άν δέν νιώθει το ίδιο για μένα".

Τα αισθήματα είναι αμοιβαία γιατί υπάρχει κάτι μέσα και στους δύο που είναι στην ουσία ένα.

Όλα αυτά τα κλάματα και τα ποιήματα πίκρας είναι βλακείες,το μόνο που κάνουν είναι να τονώσουν το εγώ μας,"εγώ σε αγάπησα εσύ με πρόδωσες",αυτό δέν συμβαίνει στην πραγματικότητα,είναι φύση αδύνατον.

Μόνο άν εμείς ηθελημένα,προδώσουμε την αγάπη, τότε αυτή θα μας προδώσει.

Edited by - alex22 on 03/04/2010 13:27:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε charmed δεν είναι σωστό να βάζουμε όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλει.Δεν πιστεύω οτι το μόνο που ενδιαφέρει όλους τους καθηγητές είναι αυτό που είπες! αλλά ας λήξει εδώ αυτή η παρένθεση γιατι όλο και θα μεγαλώνει!
Αlex εσύ τα θεωρείς βλακείες, δεν μπορούν όλοι να συμφωνούν μαζί σου.Να υποθέσω ότι θεωρείς βλάκα και τον Σαίξπηρ που έγραψε την πιο τραγική ιστορία Αγάπης?
DR είναι ενοχλητικό που παραθέτω κάποια ποιήματα σχετικά με το θέμα?Αν ναί δεν θα το ξανακάνω...συγγνώμη.Απλά ταιριάζουν στο θέμα.
ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αlex εσύ τα θεωρείς βλακείες, δεν μπορούν όλοι να συμφωνούν μαζί σου.Να υποθέσω ότι θεωρείς βλάκα και τον Σαίξπηρ που έγραψε την πιο τραγική ιστορία Αγάπης?

Δέν μιλάω για το ίδιο πράγμα Χρυσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εε... τσουβάλ-ι! ήθελα να πώ! λάθη κεκτημένης ταχύτητας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ sorry τότε παρεξήγησα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε charmed δεν είναι σωστό να βάζουμε όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλει.Δεν πιστεύω οτι το μόνο που ενδιαφέρει όλους τους καθηγητές είναι αυτό που είπες! αλλά ας λήξει εδώ αυτή η παρένθεση γιατι όλο και θα μεγαλώνει!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ..ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ
ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΡΩΤΑΩ...ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥ ΠΑΛΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ...
ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ..
ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ????ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 2 ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΠΟΥ
ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 2 ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ 13 ΑΣΧΕΤΟΙ
ΕΙΝΑΙ ΟΚ??? ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΓΤ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΜΑΓΕΙΡΕΥΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ...

CHARMED

PS ΓΙΑΤΡΕ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΣΟΡΥΥΥ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτησή σας και τρέχει το τυρί απ το τοστ μου.
quote:
ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ .ΩΡΑΙΑ?
Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ
ΚΙΝΟΥΜΕΝΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΝΑ ΠΕΙ
"ΚΑΤΣΕ ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΔΩ?" ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ - ΠΡΟΣΕΧΕΙ -ΡΩΤΑΕΙ -ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ -ΜΑΘΑΙΝΕΙ
Θα μπορούσες να μας περιγράψεις κάπως σαφέστερα πώς ακριβώς κάνετε μάθημα? Ο καθηγητής ας πούμε "μιλάει" ή μιλάει μόνο αν δεν καταλαβαίνεται κάτι? Και πώς του γνωστοποιείτε ότι δεν καταλάβατε κάτι, υπάρχει κάποιου τύπου επικοινωνία μέσω των υπολογιστών? Γενικά τι συμβαίνει?
quote:
PS ΓΙΑΤΡΕ ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ..
Νηστεία 40 μέρες και σε συγχωρώ(όχι εγώ ο θεός).
quote:
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ
ΛΙΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ
Υπάρχουν αρκετά άτομα που στην αφηβεία τους έχει περάσει απ το μυαλό αυτή η σκέψη, κυρίως άτομα στερημένα απο αγάπη ή ανθρώπινη επικοινωνία. Αλλά αυτά τα άτομα δεν το διαλαλούνε ούτε βάφουν τα μαλλιά τους μαύρα και πλακώνονται στο ζελέ. Αν οι δυό αυτές καταστάσεις συμπίπτουν -το ζελέ και οι τάσεις αυτοκτωνίας δηλαδή- τότε αφορά κάποια ιδιαίτερη έκφραση του "εγώ" τους όπως μια, πιθανώς, λανθάνουσα αλαζονεία, ή μία ανάγκη να επικοινωνήσουν στους άλλους αυτά που δεν έχουν την δυνατότητα να πούνε σε κανέναν.

quote:
και για να επιστρέψουμε στο πολύ ωραίο θέμα...τι θα λέγατε αν ακούγατε κάπου πως όταν λέμε στο πρόσωπο που μας ενδιαφέρει τις δυο μοιραίες λεξούλες ¨σ΄αγαπώ¨,στην πραγματικότητα βάζουμε τις βάσεις για να του εξιστορήσουμε το μέρος των φαντασιώσεών μας που τον αφορούν?
Είναι ένα κρίσιμο σημείο για την κατανόηση της φαινομενολογίας αυτής της στιγμής. Ο ερωτευμένος έχει ονειροπολήσει γύρω από το αγαπημένο του πρόσωπο, έχει ονειρευτεί με ανοιχτά μάτια, έχει πλάσει μια ολόκληρη ιστορία, αλλά όταν δηλώνει τον έρωτά του δεν κάνει άλλο από το να επιβεβαιώνει την δική του εσωτερική ζωή. Θέλει να ζωντανέψει μέσα του, να τη θέσει κάτω από το βλέμμα του άλλου.Έτσι όμως δεν εκθέτει τον εαυτό του και δεν κινδυνεύει να δεχτεί μια απόρριψη?
Πολύ σωστά όσα αναφέρεις.
quote:
Πέρα απο την πλάκα,συνήθως τα παιδιά αντιδράνε και ακολουθούνε έναν άλλον τρόπο ζωής,απλά απο αντίδραση και εγωισμό.Έχουν δίκιο και άδικο.
Ναι συμβαίνει αυτό και συχνά αντιδρούνε τόσο στις καλές συμπεριφορές όσο και στις κακές.
quote:
Θέλουν να μειώσουν το έμψυχο δυναμικό των σχολείων, τους δασκάλους, και να τοποθετήσουν απέναντι από κάθε παιδί έναν διαδραστικό πίνακα, έναν υπολογιστή....και σκέφτονται οι απλποί άνθρωποι.......μμμμμμμ....αυτό είναι εξέλιξη!?!?
THIS, IS, SPARTA!!! Είναι η οικονομία της συντηρητικής Ελλάδας παύλα Σπάρτης που θα σκληραγωγεί τους πολίτες κάνοντας περικοπές στο δημόσιο και προωθώντας την απρόσωπη(επικοινωνία) της οθόνης στους μαθητές.
Ακολουθωντας τις τακτικές των αρχαίων ημών πρόγονων θα μας υπηρετούνε οι μηχανές(απαγόρευση δουλείας σύνταγμα του 1844-> no more είλωτες for us)
ώστε οι έλληνες υπήκοοι να έχουν χρόνο να ασκούνται απο μικρή ηλικία στην πολύωρη, απλήρωτη εργασία
προσπαθώντας να επιτύχουν βαθμούς για το "μπράβο" που θα βγαίνει αυτόματα απ' τον υπολογιστή
μαζί με μια τούρτα.gif απο κάτω.
(αυτό δηλαδή
)

και έτσι κατα το τελείωμα της εκπαίδευσής τους να βγαίνουν απ τα σχολεία ετοιμοπόλεμοι φορολογούμενοι.

Εξού και η γνωστή φράση των συζύγων "Ή γύρνα με λεφτά, ή πάνω στη ψάθα".

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/04/2010 14:42:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 15:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλημέρα σε όλους! Φίλε Εαρινέ θα ξεκινήσω με αυτό...<<Στόχος είναι τα λεφτάάα >>έτσι μου΄πε η μαμάά, έτσι μου΄πε κι ο μπαμπάάς....>>
Η κοπέλα έκανε ότι της είπανε οι γονείς της!! Δεν παρακολουθώ εκπομπές τύπου Τατιάνας αλλά έτυχε τελευταία που την είχε καλεσμένη να το δω για 6λεπτά-τόσο άντεξα- και έλεγε η ¨κυρία¨ Τζούλια πως για ότι κάνει τώρα φταίει ο μπαμπάς της που την μείωνε όταν ήταν μικρή!!!! Αν είναι δυνατόν πια!!!
Παρατηρώντας τις συμπεριφορές τους διαπιστώνω ότι τα έφηβα παιδιά δεν μιμούνται κάποιον με τη συμπεριφορά τους!Είναι τα πιστεύω τους και τα υπερασπίζονται μέχρι θανάτου(κυριολεκτικά!!) Δεν νομίζω ότι είναι πιο έξυπνη η νέα γενιά...μεγαλώνουν με ένα PSP και με τα κινητά στα χέρια...εμείς παίζαμε στις αλάνες ομαδικά παιχνίδια καιέτσι αναπτυσσόταν η φυσιολογική κοινωνικοποίηση και η γνώση των πραγμάτων που μας περιβάλλουν...τώρα μεγαλώνουν υπερβολικά απομονωμένα θεωρώ!Βλέποντας τηλεόραση και με γονείς που τους κάνουν κυριολεκτικά ότι θέλουν(έχετε δει 5χρονο να χτυπάει τη μάνα του και εκείνη αντί να αγριέψει λίγο να του λέει¨καλά καλά, σταμάτα παιδί μου θα πάμε να σου πάρω κινητό!!???????).
Έρευνες έχουν δείξει ότι ο μέσος όρος που αρχίζουν τα Ελληνόπουλα την σεξουαλική τους ζωή είναι τα 15 χρόνια...το οποίο είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο! Φίλε Εαρινέ, ξαδέλφη μου στα 16 ντύνεται και φέρεται σαν 25! έχω χάσει πάσα ιδέα για την αγνότητα τους! Ποια αγάπη.....άλλα ψάχνουν! Λυπάμαι που δεν μπορούν να αρκεστούν στις πλατωνικές σχέσεις!Και απαξιώνουν τον όρο Αγάπη! Είμαι υπέρμαχος της άποψης <<όταν βρείς την αληθινή σου αγάπη μπορείς να του δοθείς ψυχικά και σωματικά>> όχι απαραίτητα μετά τον γάμο αλλά και όχι αυτό που επικρατεί στο μυαλό των πιο πολλών <<μπείτε σκύλοι αλέστε!>>
...Έτσι όπως εξελλίσσονται τα πράγματα λυπούμαι αλλά θα το πώ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ! Προσπαθούν να κερδίσουν χρήματα(τα οποία έχουν οι ίδιοι κατακλέψει) με δράσεις όπως μείωση των δαπανών στον εκπαιδευτικό χώρο(τρανταχτό παράδειγμα η μείωση των ήδη ελαχίστων εκπαιδευτικών).Θέλουν να μειώσουν το έμψυχο δυναμικό των σχολείων, τους δασκάλους, και να τοποθετήσουν απέναντι από κάθε παιδί έναν διαδραστικό πίνακα, έναν υπολογιστή....και σκέφτονται οι απλποί άνθρωποι.......μμμμμμμ....αυτό είναι εξέλιξη!?!? Λέω λοιπόν πως αυτό είναι κατάντια και έτσι θα μεγαλώνουν άρρωστοι πολίτες!Εξαρτημένοι από πράγματα μή ουσιαστικά!

Ανέφερες μια μαγική λέξη Χρύσα...εξάρτηση!

Θα μπορούσα να το πώ διαφορετικά..."δεκανίκια"...

Δυστυχώς οι άνθρωποι σήμερα , δεν στηρίζονται στις δικές τους δυνάμεις αλλα επιχειρούν σε αυτην την ζωή , με δανεισμένες δυνάμεις ..."εξάρτηση ή δεκανίκια"...

Και βέβαια αυτό ποτέ δεν ήταν κάτι απλό...τα αποτελέσματα είναι οι άνθρωποι να μην ασχολούνται με τον εαυτό τους και να μην βρίσκουν εσωτερικές δυνάμεις και οι οποίες ασφαλώς υπάρχουν αλλα χρειάζονται καλλιέργεια και ενδυνάμωση , προκειμένου ο άνθρωπος να τις "θέσει" στην υπηρεσία του και να διαμορφώσει μια υγιή ζωή απαλλαγμένη απο εξαρτήσεις ....και "τοκο-χρεωλύσια"!!!

Αυτό με την σειρά του , γεννά μια οργανωμένη αντίδραση του εξαρτημένου αλλα και εθισμένου εαυτού , προς κάθε τι το οποίο κινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση και απαιτεί κόπο , προσπάθεια και συνεχή καλλιέργεια και μάλλον χλευάζεται ....

Ασφαλώς οι άνθρωποι που δεν έμαθαν να επενδύουν στον εαυτό τους αλλα σε άλλους συνανθρώπους τους , κάποια στιγμή καλούνται να πληρώσουν το αντίτιμο και εκείνη η στιγμή είναι οδυνηρή , διότι με οδυνηρό τρόπο αντιλαμβάνονται ότι το μόνο που δεν φρόντισαν και δεν υπάρχει στην ζωή τους , είναι η αξιοπρέπεια και η εκτίμηση...

Δεν αργεί η στιγμή για κανέναν όπου θα κοιταχθεί στον καθρέπτη και θα νοιώσει πόσο ενδεής και ασέβαστος υπήρξε έναντι του εαυτού του...έρχεται και η οδύνη είναι μεγάλη , όχι τόσο γι'αυτά που παρέλειψε έναντι του εαυτού του αλλα για την αδυναμία του -πλέον- να επενδύσει στον ίδιο του τον εαυτό!


Ο φίλος πιο πάνω , ανέφερε την λέξη παιδεία...και έχει απόλυτο δίκιο!

Για ποιά παιδεία μιλάμε άραγε...γι'αυτήν που κονιορτοποιεί και εξαιρεί αυτούς που δεν έχουν τις ικανότητες που το ίδιο απαιτεί και στιγματίζει τους "αδυνάτους"...και ποιοί είναι αυτοί που πλαισιώνουν αυτό το "σύστημα παιδείας" και που μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια ...στα παιδικά μάτια κάθε νέο άνθρωπο και να αντιληφθούν τι και ποιές ικανότητες εκείνο έχει???

Μπούρδες φίλη μου...ΜΠΟΥΡΔΕΣ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy