ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ; Πώς λειτουργεί τι την προκαλεί και απο τι προκαλειται
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2009, 11:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσουμε σε αυτό το θέμα να λύσουμε τις απορίες:

ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΑΓΑΠΗ:
-Πώς λειτουργεί, τι επιρρεαζει και απο τι δημιουργείται:

Θέλω λοιπόν να εξεταστεί η σχέση της αγάπης με:
α)Τον Ψυχικό-συναισθηματικό κόσμο
β)Την ανθρώπινη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ/ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Δηλαδη την άισθηση του ΕΑΥΤΟΥ, του ΕΙΜΑΙ.
γ)Τον
Σεξουαλικό ψυχικό κόσμο.

Ενδεικτικές ερωτήσεις/απορίες
-Γιατι έχουμε εξάρτηση απο την αγάπη?
-Θα μπορούσε η αγάπη να χαρακτηριστεί ως ανάγκη τόσο βασική όσο το νερο, η στέγη κοκ?
-Ποια η σχέση αγάπης-εγωισμου, τι παθαίνει(αν παθαίνει) ο εγωισμός όταν αγαπάει?
-Τι πάει να πει αγαπάω τον Εαυτό μου? Πώς εκφράζεται αυτή η αγάπη? Έχει απαραίτητα σχέση με τον Εγωσιμό?
-Τι "εννοεί ο ποιητής" όταν λέει "ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ"?
-Ποια η σχέση Ερωτα-Αγαπης(φιλική, συγγενική κοκ)-Σεξουαλικότητας. Η Αγαπη έχει να κάνει με την σεξουαλικότητα? Η σεξουαλικότητα εκφράζεται στην αγαπη?

Εψαχνα για κάποιο καιρό το θέμα και με πολύ απογοτεύση διαπίστωσα οτι η πιο διάσημη λέξη στο συναισθηματικό λεξιλογιο των ανθρώπων δηλαδη η ΑΓΑΠΗ είναι κάτι το οποίο ελάχιστοι άνθρωποι και με μικρές προσπάθειες έχουν προσπαθήσει να τον αποκωδικοποιήσουν.

Αν χρειαζόταν να βρώ ένα νοηματικό συνώνυμο της αγάπης νομίζω η λέξη που θα μου ερχόταν πρώτη στο μυαλό είναι ΕΞΑΡΤΗΣΗ. Θα θελα να ακούσω αν συμφωνείτε ή όχι με την άποψη οτι ΑΓΑΠΗ=ΕΞΑΡΤΗΣΗ.

Πότε ένας άνθρωπος αγάπαει?
Τρομερη σπαζοκεφαλιά.
Συλλογιζόμενος αυτο το ερώτημα κατέληξα αρχικα στο συμπερασμα οτι:
1)Αγαπάς κάποιον όταν αυτός σε κάνει ευτυχισμένο.
Έπειτα σκέφτηκα οτι αυτό δεν ισχύει πάντα.. Σκέφτηκα οτι μπορείς να αγαπάς και κάποιον απλά και μόνο επειδή αυτός "υπάρχει" στη ζωή σου. Αν για παράδειγμα κάποιος είχε καθημερινά στο δωμάτιο του δίπλα του έναν άνθρωπο σε κόμμα και μετά απο καιρό αυτός πέθαινε θα υπηρχε ένας βαθμός στεναχώριας(τουλάχιστον έτσι πιστεύω).
Το ίδιο θα ίσχυε αν κάποιος έχανε πχ ένα συνάδελφο της δουλειάς που τον έβλεπε συχνά αλλα η σχέση μαζί του ήταν αδιάφορη.
Επίσης έχουμε την αγάπη προς το θεό(->Θρησκεία), την αγάπη προς ένα σπίτι ή ένα χώρο γενικά, την αγάπη ενος αντικειμένου κοκ και εν τέλει έχουμε την ΕΡΩΤΙΚΗ αγάπη. Ανόμοια πράματα?
Τι κοινό έχουν?
Συναισθηματική ΕΞΑΡΤΗΣΗ.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι οτι ο άνθρωπος έχει ταση να δημιουργει εξάρτηση ή σχέση. Θα λεγα οτι είναι μια σχεδονεσωτερική τάση.
Σκέφτηκα όμως οτι ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να αποκτήσει μια τέτοια σχέση για πράματα στα οποία δεν συνγκεντρωνει την προσοχή του. Όταν βλέπεις κάποιον ή κάτι καθημερινά αναγκαστικά καταλαμβάνει καποιο μέρος απ τις σκέψεις σου, κάποιο μέρος απο την ΠΡΟΣΟΧΉ ΣΟΥ. Αντίστοιχα, ας υποθέσουμε οτι είσαι πολύ πλούσιος και στο δρόμο βλέπεις ένα εξαθλιωμένο ζητιάνο. ΤΟΤΕ θα του δώσεις λεφτα.
Γιατι?
Γιατί τότε μόνο πέφτει πανω του η ΠΡΟΣΟΧΉ σου. Ο λόγος λοιπόν που το ίδιο άτομο δεν δίνει λεφτά πχ για να σώσει παιδιά στην Αφρική είναι γιατι ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΠΆΝΩ ΤΟΥΣ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΉ ΤΟΥ.
Αντίστοιχα η ερωτική αγάπη θα μπορούσε να εξηγηθεί ως μια εσκεμένη συγκεντρωση προσοχής πάνω σε ένα άτομο.
Με αυτά κι αυτά λοιπόν, οδηγήθηκα σε ένα δεύτερο ορισμό της αγάπης..
2)Αγάπη είναι η συγκέντρωση προσοχής σε ένα άτομο ή αντικείμενο.
Εν τουτοις βλέπουμε οτι την συγκεντρωση προσοχής την ακολουθούν διάφορετικα συναισθήματα ανάλογα με το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ της προσοχής..
Εδώ το πράμα περιπλέκονται.....

Τις απόψεις σας παρακαλώ!
(to be continued)

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/07/2009 11:49:32

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2009, 11:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πει ο alfa-omega, είναι διδάκτορας στο θέμα. Ανέραστος μεν, διδάκτορας δε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2009, 15:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και η δικιά σου άποψη?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 16:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde: Θέλω λοιπόν να εξεταστεί η σχέση της αγάπης με:
α)Τον Ψυχικό-συναισθηματικό κόσμο
β)Την ανθρώπινη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ/ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Δηλαδη την άισθηση του ΕΑΥΤΟΥ, του ΕΙΜΑΙ.
γ)Τον
Σεξουαλικό ψυχικό κόσμο.

Περισσότερο συνδέεται με τον Ψυχικό-συναισθηματικό κόσμο.
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ/ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ δέν έχει καμιά σχέση με την αγάπη, η αγάπη έχει σχέση με κάτι άλλο έξω απο το ΕΓΩ.
Ο Σεξουαλικός ψυχικός κόσμος μπορεί προσωρινά να φαίνεται σάν αγάπη αλλά και αυτός δέν έχει σχέση με πραγματική αγάπη, γιατί όταν τερματιστεί η σεξουαλική ικανοποίηση τερματίζεται σταδιακά και η αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 17:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ/ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ δέν έχει καμιά σχέση με την αγάπη, η αγάπη έχει σχέση με κάτι άλλο έξω απο το ΕΓΩ.

Εννοω την αγάπη ως τρόπο αντιληψης του κόσμου.. και βεβαια δεν αναφέρομαι μόνο στο εγώ(σχεση αγαπης-εγω είναι ξεχωριστό ζήτημα θα λέγαμε) αλλα σε σχέση με την μοναξια της υπαρξης

quote:
Ο Σεξουαλικός ψυχικός κόσμος μπορεί προσωρινά να φαίνεται σάν αγάπη αλλά και αυτός δέν έχει σχέση με πραγματική αγάπη, γιατί όταν τερματιστεί η σεξουαλική ικανοποίηση τερματίζεται σταδιακά και η αγάπη.

Συμφωνω, θέλω όμως να δω πώς μπορεί η αγάπη να συμβαδίσει με την ικανοποίηση των σεξουαλικών αναγκών. Μην ξεχνάμε οτι και τα δυο είναι "πηγαίες" επιθυμίες...

Άραγε ποια η σχέση αγάπης και οργασμού?...

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 17:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Συμφωνω, θέλω όμως να δω πώς μπορεί η αγάπη να συμβαδίσει με την ικανοποίηση των σεξουαλικών αναγκών. Μην ξεχνάμε οτι και τα δυο είναι "πηγαίες" επιθυμίες...

Άραγε ποια η σχέση αγάπης και οργασμού?...


Μάλλον καμία ... ο οργασμός περισσότερο έχει σχέση με τον εγωισμό, μιά προσωρινή αυτοικανοποίηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 18:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που το λες αυτό
Συμμερίζομαι την άποψη σου.....

Και ρωτάω, τότε γιατι οι άνθρωποι κάνουν σεξ?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 20:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde: Και ρωτάω, τότε γιατι οι άνθρωποι κάνουν σεξ?

Καί οι δύο αμοιβαία αυτοικανοποίησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 21:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμ δυστυχώς ναι... θα θελα να πω περισσότερα πάνω σε αυτό τέλος πάντων..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 20:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου Dr Jekyll Mr Hyde και πολύ σημαντικό.
Εγω νομίζω οτι η αγάπη συνδέεται με τα πάντα στο σύμπαν.Κατα κάποιο τρόπο είναι αυτό που δημιουργεί και εξελίσει το σύμπαν,ξέρω είναι αόριστο,αλλά τί μπορείς να πείς για το σπουδαίτερο θέμα?

Είναι η μοναδική αλήθεια που υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 23:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου Dr Jekyll Mr Hyde και πολύ σημαντικό.
Εγω νομίζω οτι η αγάπη συνδέεται με τα πάντα στο σύμπαν.Κατα κάποιο τρόπο είναι αυτό που δημιουργεί και εξελίσει το σύμπαν,ξέρω είναι αόριστο,αλλά τί μπορείς να πείς για το σπουδαίτερο θέμα?

Αυτό είναι ενα ζήτημα που αναφέρεις..
έχουμε ακούσει οτι κάθε άνθρωπος είναι μια ακτίδα του ήλιου-απολυτου. Με την ένωση δύο ατόμων(λέω ατόμων) τότε έχουμε την ένωση δυο ακτίνων έξω απο τον ήλιο σε ένα σχηματισμό που θυμίζει πέταλο λουλουδιού.. η συγκρουση δύο ακτινών ίσως δημιουργούσε κάτι σαν ήλιο έξω απο τον ήλιο μια κυκλικη δύναμη..

Δεν ξέρω όμως, για αυτο πρέπει να αποσαφινιστεί το τι είναι αγαπη..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 16:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως είναι αμοιβαία αυτοεγκατάλειψη. Στο Ζεν υπάρχει ένα ρητό που λέει raihai tokuzui - εγκαταλείπω τον εαυτό μου, πραγματώνω την ουσία (κυριολ. φτάνω στο "μεδούλι").
Το πρόβλημα είναι να παραδίνεται μόνον ο ένας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 17:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σου πει ο alfa-omega, είναι διδάκτορας στο θέμα. Ανέραστος μεν, διδάκτορας δε ...

zip, δεν κατάλαβα το λόγο που μπήκες σε ένα θέμα και παρέθεσες ένα υποτιμητικό και προσβλητικό σχόλιο για έναν συνομιλητή σου, ο οποίος μάλιστα δεν έχει συμμετάσχει καν στο θέμα ως τώρα.

Μπορεί να έχεις τις οποιεσδήποτε διαφορές με κάποιους συνομιλητές σου, αυτές όμως είναι ένα θέμα δικό σου οπότε και θα σε παρακαλούσα να βρεις ένα τρόπο ώστε να τις επιλύσεις εσύ κι όχι κατ' αυτόν τον τρόπο.






=====================================================






Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, νομίζω πως το θέμα θα ταίριαζε καλύτερα στην Κατηγορία .-= Η ΨΥΧΗ =-. παρά στις Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
Οπότε θα ήταν καλύτερα να μεταφερθεί το θέμα εκεί.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 16:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ δεν έχω πρόβλημα. Το είχα σκεφτεί κ γώ βασικά απλά δεν το κανα γιατι υπήρχε ήδη το θέμα "περι αγάπης" εκεί και είπα μην υπάρξη συγχυση. Αλλά καλύτερα..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 17:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως είναι αμοιβαία αυτοεγκατάλειψη. Στο Ζεν υπάρχει ένα ρητό που λέει raihai tokuzui - εγκαταλείπω τον εαυτό μου, πραγματώνω την ουσία (κυριολ. φτάνω στο "μεδούλι").

Ως έλλειψη του εγώ μάλλον το εννοούν.. μμ...
by the way στο θέμα Ψυχή εχεί πολλά και διάφορα ενδιαφέροντα..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 14:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγάπη...καθημερινά και παντού προβάλλεται ως αίτημα και ως το ελλειματικό "εκείνο" που δεν προσφέρεται και δεν υπάρχει απο τους άλλους προς ημάς!!

Εμφανίζεται ως λεκτική διατύπωση και μόνο , εμφανίζεται ως προυπόθεση για την δική μας αγάπη για μερικούς και ως απρουπόθετο για κάποιους άλλους!

Παραμύθι ή πραγματικότητα???

Και τα δυό ειναι αληθή και παρουσιαζόμενα και το παραμύθι και η πραγματικότητα!!

Το ερώτημα ειναι:"Μπορεί κάποιος που δεν αγαπάει και δεν σέβεται τον ίδιο του τον εαυτό , να αγαπήσει κάποιον άλλο?"

-Σ"αγαπώ και δεν μπορώ χωρίς εσένα!!
-Μου λείπεις!!
-Έχω τρελλαθεί μαζί σου!
-Εγώ σ'αγαπώ...σύ??

Και χίλιες άλλες διατυπώσεις οι οποίες εκδηλώνουν και προβάλλουν τον ψυχισμό του καθενός καθημερινά!!!

Όσο πιο πολύ έχουμε ανάγκη κάποιον και καλύπτει πρωτογενείς διατρήσεις ...τόσο πιο πολύ τον αγαπάμε!!

Πρόκειται για μια μεθονομασμένη ανάγκη που έχουμε για καποιον/α και όταν δεν είναι εκεί να καλύψει την επιθυμία της επιθυμίας μας νοιώθουμε αυτό το κενό να γιγαντώνεται και να μας παρασύρει σε καταθλιπτικές καταστάσεις και να οδηγεί σε συμπεριφορές και σκέψεις θυματοποιητικές!

Η ζωή πάντα απολάμβανε του νοηματικού περιεχομένου ...όπως και του αντιληπτικού status του κάθε ανθρώπου!

Άνθρωποι που δεν έχουν καμμιά επιδραστικότητα (επι του εαυτού τους) εμφανίζονται ως "αδύνατον να αγαπήσουν" τον ίδιο τους τον εαυτό και πάντα εκλιπαρούν για λίγη αγάπη απο τους άλλους!!

Αυτοί οι άνθρωποι πάντα θα προβάλλουν την "αγάπη" τους προς τους άλλους/ες , προκειμένου να δημιουργήσουν ενοχές και να πάρουν έστω μια ματιά...!

Σε μια βαθειά παρακμάζουσα κοινωνία , όπου κανένας σχεδόν δεν σεβεται τον εαυτό του , προσωπικά δεν μπορώ να δώ την ύπαρξη της αγάπης , παρόλο που όλοι την επιζητούν...δυστυχώς!!

Χρειάζεται πολύ δουλειά με τον ίδιο μας τον εαυτό...η αγάπη ειναι υποπροιόν άλλων κυρίως αιτουμένων , όπως αυτοσεβασμός , αυτοεκτίμηση και άλλα πολλά που δεν μπορούν να αναλυθούν μέσα σε λίγες γραμμές!

Σας αγαπώ...εσείς???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2009, 09:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

quote:
Σ"αγαπώ και δεν μπορώ χωρίς εσένα!!
-Μου λείπεις!!
-Έχω τρελλαθεί μαζί σου!
-Εγώ σ'αγαπώ...σύ??

Και χίλιες άλλες διατυπώσεις οι οποίες εκδηλώνουν και προβάλλουν τον ψυχισμό του καθενός καθημερινά!!!


Όσο πιο πολύ έχουμε ανάγκη κάποιον και καλύπτει πρωτογενείς διατρήσεις ...τόσο πιο πολύ τον αγαπάμε!!


Αυτά που περιγράφει ο φίλος Εαρινός δείχνουν την ψυχική μας αδυναμία να μπορούμε να είμαστε πλήρεις. Αυτό που λέγετε αγάπη φαίνεται να είναι μια ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ που παίρνει χιλιάδες μορφές και εκφράσεις.

Η αγάπη για εμένα είναι μια κατάσταση χωρίς όρια που μοιάζει με μια πηγή η οποία αναβλύζει ασταμάτητα και διαχεεται παντού, όχι επειδή έχει καμιά ανάγκη αλλά, επειδή μοιράζει την πληρότητα της αυθόρμητα γύρω της.

Ένα τέτοιο συμπαντικό παράδειγμα είναι ο Ήλιος. Δίνει παντού το φως του χωρίς να θέλει να πάρει κάτι. Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΕ χωρίς ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΑΓΝΗ.

Η αγάπη που θέλει αντάλλαγμα είναι μια αγάπη εγωιστική με όλα τις τα θέλω και τις ικανοποιήσεις.

Όσο ποιο πολύ γινόμαστε αγνοί τόσο και η «ΑΓΑΠΗ» γίνετε αγνότερη.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2009, 10:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτήν την αγνότητα την έχουμε όταν είμαστε παιδιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 09:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτά που περιγράφει ο φίλος Εαρινός δείχνουν την ψυχική μας αδυναμία να μπορούμε να είμαστε πλήρεις. Αυτό που λέγετε αγάπη φαίνεται να είναι μια ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ που παίρνει χιλιάδες μορφές και εκφράσεις.

Η αγάπη για εμένα είναι μια κατάσταση χωρίς όρια που μοιάζει με μια πηγή η οποία αναβλύζει ασταμάτητα και διαχεεται παντού, όχι επειδή έχει καμιά ανάγκη αλλά, επειδή μοιράζει την πληρότητα της αυθόρμητα γύρω της.


Όσο ποιο πολύ γινόμαστε αγνοί τόσο και η «ΑΓΑΠΗ» γίνετε αγνότερη.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
[/quote]

Μ'αρέσεις...σε παρακολουθώ και οφείλω να ομολογήσω , ότι έχεις ιδιαίτερη ματιά και ιδιαίτερο τρόπο προσέγγισης στα "πράγματα"!

Καλημέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 11:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο περισσότερο συζητάτε για την Αγάπη, τόσο περισσότερο απομακρύνεστε από αυτήν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 13:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο περισσότερο συζητάτε για την Αγάπη, τόσο περισσότερο απομακρύνεστε από αυτήν.

Δέν θα έλεγα οτι απομακρυνόμαστε απο αυτήν,αλλά απο την κατανόησή της.
Επειδή πολύ απλά δέν κατανοείται.Θέλω να πώ δηλαδή οτι απλώς το μπλέκουμε το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 09:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας ορισμός της αγάπης θα μπορούσε να είναι τούτος:"Δεν τρέχω τον εαυτό μου" , βασική προυπόθεση του , είναι ο άνθρωπος να εχει επιδραστικότητα επι του εαυτού του και ενσυναίσθηση (καταλαβαίνω το πως νοιώθει ο απέναντί μου)!

Δεν θα σταθώ ηθικολογικά μιάς και δεν είμαι , διότι δεν πιστεύω σε έναν προστακτικό κώδικα , δοσμένο προκειμένου εφόσον ακολουθηθεί να εμφανιζόμαστε ως καλοί αλλα θα πώ τούτο:"τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι..." , και θα προσθέσω ότι η ύπαρξη των θρησκειών και των κανόνων τους αυτό ακριβώς επισημαίνει , το γεγονός δηλαδή ότι δεν είμαστε "καλοί" άνθρωποι με όλα όσα συνεπάγεται αυτό!

Και η προσέλευση των ανθρώπων στην εκκλησία αυτό δηλώνει , την ανημπόρια τους να ισορροπήσουν εκ των έσω , με αποτέλεσμα να απευθύνονται αλλού!

Και άνθρωπος που δεν μπορεί να ισορροπήσει δεν μπορεί ν"αγαπήσει...πολύ δε περισσότερο ν"αγαπηθεί!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 22:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θα συμφωνήσω με τον zip ότι όσο συζητάμε για αυτό που λέμε (αισθανόμαστε) αγάπη τόσο απομακρυνόμαστε από την μαγεία της, θα μπω στον πειρασμό να δώσω δυο λινκ …

Το 1ο έχει δυο βίντεο από την Helen Fisher (Διδάκτωρ Βιολογίας, Ανθρωπολόγος και ερευνήτρια συμπεριφοριστικών επιστημών) .

Ο ερωτευμένος εγκέφαλος

Και το 2ο αναλύει την εγκεφαλική δραστηριότητα όταν είμαστε …

Ο εγκέφαλος του έρωτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 14:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo

Στο μήνυμα που έδωσα πριν, ο ερωτευμένος και ο σεξουαλικά διεγερμένος ανήκουν στην ψυχική μας αδυναμία να μπορούμε να είμαστε πλήρεις. Αυτό που λέγετε αγάπη φαίνεται να είναι μια ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ που παίρνει χιλιάδες μορφές και εκφράσεις.

Ο ερωτευμένος είναι εξαρτημένος θέλει. Το ίδιο και σεξουαλικά διεγερμένος.

Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ Μας ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ.

Μπορεί τα λόγια να απομακρύνονται από την αγάπη αλλά τα λόγια χρησιμοποιούνται κατάλληλα από κάποιων που νιώθει αγάπη. Το θέμα είναι πολυδιάστατο, αλλά χωρίζετε σε δυο κατηγορίες.

Σε αυτή που λέμε ΑΓΑΠΗ αλλά δεν είναι τίποτα άλλο παρά εκφράσεις των εγώ, του θέλω, της ικανοποίησης που λαμβάνω από τον άλλο.

Και στην ΑΓΑΠΗ που είναι μια κατάσταση χωρίς όρια, που μοιάζει με μια πηγή η οποία αναβλύζει ασταμάτητα και διαχεεται παντού, όχι επειδή έχει καμιά ανάγκη αλλά, επειδή μοιράζει την πληρότητα της αυθόρμητα γύρω της.

Αυτή η αγάπη δεν ζητά δίνει.

Λένε πως το αντίθετο της αγάπης είναι ο φόβος. Η αγάπη είναι ανοιχτή δίνει. Ο φόβος είναι κλειστός δεν δίνει αλλά παίρνει.

Στη πρώτη αγάπη υπάρχει πάντα ο φόβος. Όλα τρέφουν αυτόν. Ο ΦΟΒΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΩ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΟΥ. Δείτε με ειλικρίνεια και θα καταλάβατε τι λέω. Μέσα στον φόβο αυτό υπάρχει και η απόρριψη. Είναι αγάπη αυτό;

Στην δεύτερη αγάπη δεν υπάρχει επιθυμία δεν υπάρχει φόβος αλλά πραγματική αγάπη χωρίς διακρίσεις.

Για σκεφτείτε γιατί διαλέξαμε να αγαπάμε μια γυναικά ή έναν άντρα που είναι κάτι ιδανικό εμφανησιακα και όχι ένα άντρα η μια γυναικά που δεν είναι του γούστου μας.

Το πρώτο που κάνουμε τουλάχιστον εμείς οι άντρες (αν όχι όλοι) είναι όταν δούμε μια γυναίκα κατευθείαν την κόβουμε και λεμέ μου κάνει δεν μου κάνει. Το πρώτο που εργάζεστε για το αν είναι κάποια αποδεχτή είναι το σεξουαλικό. Είναι αυτό αγάπη; Ή είναι ικανοποιήσει κάποιου εγώ;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 16:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ τίθεται ένα ζήτημα..
Μια όμορφη γυναίκα μπορεί να διεγείρει κάποιον σεξουαλικά(με μια ματιά δηλαδή) μπορεί και όχι. Θεωρώ οτι αυτή η διεγερση είναι κατα 99,9% αν όχι 100% επιθυμία. Γι αυτό και είναι κάτι που μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί. Σε κάποιους αυξάνεται υπερβολικά και γίνονται πχ βιαστές.

Ποια είναι όμως η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ(γενικά) και τι έχει να κάνει με τον ΈΡΩΤΑ. Γίνεται αυτά τα δύο να συνυπάρχουν? Δηλαδή, γίνεται εγώ να σας αγαπάω όλους και να αγαπάω ξέχωρα(περισσότερο?) την pyramid?

Αν πούμε ναι τότε είναι σαν να λέμε οτι για αυτήν ΕΙΔΙΚΑ νιώθω είτε περισσότερη αγάπη είτε νιώθω ΕΚΤΟΣ απο αγάπη προς αυτή και κάποιο άλλο θετικό συναίσθημα(το οποίο όμως πάλι δεν πρεπει να το νιώθω για άλλα άτομα).

Αν όμως η Αγάπη(η γενική αγάπη, το "αγάπατε αλλήλους") καταργεί την ερωτική αγάπη, τότε δεν είναι το ίδιο με το να "συνουσιάζομαι" με την Χ και την Ψ παράλληλα?(Αν ναι τότε επίσημα θα σας αγαπάω όλους)
Ιδού η απορία.


Και ρωτάω. Η αγάπη ΠΟΥ ιφισταται?
Ανάμεσα σε ΌΜΟΙΑ πράγματα ιφίσταται αγάπη?

Αν εκλάβουμε την αγάπη σαν απλά μια εστίαση της συνειδησιακής προσοχής κάπου τότε υποθέτω πως ναι.
Αν όχι..
Τι άλλο μπορεί να θεωρηθεί αγάπη?
Τι εννοούσε ο Χριστός λέγοντας "ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ"??

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 17:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια όμορφη γυναίκα μπορεί να διεγείρει κάποιον σεξουαλικά(με μια ματιά δηλαδή) μπορεί και όχι. Θεωρώ οτι αυτή η διεγερση είναι κατα 99,9% αν όχι 100% επιθυμία.

Πολλύ σωστό αυτό.Όταν όμως είμαστε παιδιά και είμαστε αγνοί, τότε στην ίδια περίπτωση όταν βλέπουμε μια όμορφη κοπέλα,τότε πιστεύω οτι η αγάπη γεννιέται μέσα μας.Μου έχει συμβεί αυτό απο την πρώτη δημοτικού και πραγματικά είναι ότι ομορφότερο υπάρχει στον κόσμο.Είναι κάτι το αληθινό,μένει για πάντα στην καρδιά σου και διαρκώς αυξάνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 19:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγά πάλι απο μικρός κοιτούσα φούστες.
Όχι έχεις δίκαιο βασικά και τυχαίνει και γω να έχω ανάλογη εμπειρία και όντως η αγάπη της νιότης είναι πολύ αγνή.. και αυθόρμητη.. και άντε να την βρείς τώρα!!
Πώς γίνεται όμως να ξαναποκτήσεις αυτήν την καθαρότητα?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/07/2009 19:43:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 21:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πάλι απο μικρός κοιτούσα φούστες.
Όχι έχεις δίκαιο βασικά και τυχαίνει και γω να έχω ανάλογη εμπειρία και όντως η αγάπη της νιότης είναι πολύ αγνή.. και αυθόρμητη.. και άντε να την βρείς τώρα!!
Πώς γίνεται όμως να ξαναποκτήσεις αυτήν την καθαρότητα?

Παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο,ομως μερικά πράγματα απλώς συμβαίνουν.
Χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τίποτα,αρκεί να είσαι έτοιμος.

Για να βιώσει κάποιος την αληθινή αγάπη(για μια γυναίκα) χρειάζεται η ολοκληρωτική θυσία του εαυτού του για εκείνη.

Πιστεύω οτι δέν έχει σημασία άν κάποιος είναι αγνός ή όχι, όταν βρεί το άλλο του μισό τότε γίνεται αγνός. Πεθαίνουν τα εγώ του.

Όμως αν κάποιος έχει σκοπό μόνο πως να περάσει καλά με τις γυναίκες,τότε καλυνήχτα.Δέν πιστεύω οτι κάποιος που κάνει μοιχείες(δηλαδή είναι πολυγαμικός)έχει δικαίωμα στην αγάπη έτσι απλά,πρέπει να μετανοήσει και να αλλάξει.

Πάντως το θέμα είναι πολύ περίπλοκο, θελω να πώ κι άλλα,αλλά άστο καλύτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 21:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα διαφωνήσω αγαπητέ μου ΥΠΗΡΕΤΗ .

Η ανάγκη κατέχει πάντα την υψηλότερη θέση, τα υπόλοιπα απλά ακολουθούν…

Δεν υπάρχει αγάπη (είτε είναι αγάπη σε ένα πρόσωπο, σε ένα πράγμα , σε ένα χόμπι…κλπ) που να είναι πραγματικά ανιδιοτελής, πάντα θα υπάρχει κάποια ανάγκη, είτε αυτή η ανάγκη φανερώνεται μέσα από ένα συναίσθημα, είτε αυτή η ανάγκη φανερώνεται μέσα από μια «επιθυμία» στο να προσφέρει χωρίς καμία διάκριση, είτε στο να γεμίζει το «εγώ» της, νοιώθοντας το συναίσθημα της ανάγκης στο να δώσει, χωρίς να την νοιάζει αν θα πάρει, είτε γιατί ότι δώσει πρέπει να πάρει .

Πάντα όμως πρέπει να υπάρχει κάτι που θα την κάνει να υπάρχει, που θα την κάνει να νοιώθει ζωντανή…

Ακόμα και το παράδειγμα με τον Ήλιο που έδωσες, όπου η «αγάπη του» φανερώνεται με το να προσφέρει το φως του παντού και εξαιτίας αυτού υπάρχει η εξέλιξη και η διατήρηση της ζωής στην Γη (φωτοσύνθεση), μην ξεχνάς ότι για να υπάρχει αυτό το φως ο Ήλιος έχει ανάγκη από κάποια άλλα στοιχεία (υδρογόνο και το ήλιο) .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 11:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo

Όταν έχεις εμπειρίες που έχουν να κάνουν μονό με την ανάγκη είναι λογικό να διαφωνείς.

Αν στην ζωη σου κάποια στιγμή μπεις σε μια κατάσταση που δεν έχεις καμιά συνειδησιακή κατεύθυνση και έχεις γίνει ένα άνοιγμα ,μια αποδοχή στο εδώ και τώρα. Όταν τα πράγματα δεν ερμηνεύονται διανοητικά αλλά ενυπάρχουν με ένα τρόπο που η απόσταση χάνετε ,τότε ίσως να συμφωνούσες.

Αυτό το άνοιγμα και η αποδοχή είναι μια αγάπη που δεν θέλει, δεν ζητά ,δεν χρειάζεται τίποτα . Απλά αναβλύζει παντού, ολόγυρα χωρίς καμιά κατεύθυνση.


Όσο για το παράδειγμα με τον ήλιο, μιας και ήθελες να το συνεχίσεις ότι και ο ήλιος από κάπου αντλεί, δηλ έχει ανάγκη… τότε και τα στοιχεία (υδρογόνο και το ήλιο) από κάπου αντλούν κάποιος τους δίνει.

Επαγωγικά θα υπάρχει κάτι συμπαντικά που δίνει σε όλα, αλλά αυτό το ίδιο δεν παίρνει απο πουθενά. Τότε ΑΥΤΟ είναι η εσχάτη αγάπη. Μπορούμε να έχουμε την επίγνωση αυτής της αγάπης; Τι μας εμποδίζει;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 11:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον υπηρέτη, υπάρχει η ανιδιοτελής αγάπη.Αλλά δέν μπορείς να το καταλάβεις άν δέν το ζήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy