ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ; Πώς λειτουργεί τι την προκαλεί και απο τι προκαλειται
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 14:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ τίθεται ένα ζήτημα..
Μια όμορφη γυναίκα μπορεί να διεγείρει κάποιον σεξουαλικά(με μια ματιά δηλαδή) μπορεί και όχι. Θεωρώ οτι αυτή η διεγερση είναι κατα 99,9% αν όχι 100% επιθυμία. Γι αυτό και είναι κάτι που μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί. Σε κάποιους αυξάνεται υπερβολικά και γίνονται πχ βιαστές.

Ποια είναι όμως η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ(γενικά) και τι έχει να κάνει με τον ΈΡΩΤΑ. Γίνεται αυτά τα δύο να συνυπάρχουν? Δηλαδή, γίνεται εγώ να σας αγαπάω όλους και να αγαπάω ξέχωρα(περισσότερο?) την pyramid?

Αν πούμε ναι τότε είναι σαν να λέμε οτι για αυτήν ΕΙΔΙΚΑ νιώθω είτε περισσότερη αγάπη είτε νιώθω ΕΚΤΟΣ απο αγάπη προς αυτή και κάποιο άλλο θετικό συναίσθημα(το οποίο όμως πάλι δεν πρεπει να το νιώθω για άλλα άτομα).

Αν όμως η Αγάπη(η γενική αγάπη, το "αγάπατε αλλήλους") καταργεί την ερωτική αγάπη, τότε δεν είναι το ίδιο με το να "συνουσιάζομαι" με την Χ και την Ψ παράλληλα?(Αν ναι τότε επίσημα θα σας αγαπάω όλους)
Ιδού η απορία.


Και ρωτάω. Η αγάπη ΠΟΥ ιφισταται?
Ανάμεσα σε ΌΜΟΙΑ πράγματα ιφίσταται αγάπη?

Αν εκλάβουμε την αγάπη σαν απλά μια εστίαση της συνειδησιακής προσοχής κάπου τότε υποθέτω πως ναι.
Αν όχι..
Τι άλλο μπορεί να θεωρηθεί αγάπη?
Τι εννοούσε ο Χριστός λέγοντας "ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ"??

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα


Εύστοχη ερώτηση , ομολογουμένως!

Πρωτίστως θα πρέπει να εντοπίσουμε την διαφορά ανάμεσα σε αγάπη και έρωτα(πάθος)!

Το ένα έχει να κάνει με τις γενετήσιες ορμές και την Libido...και το άλλο έχει να κάνει με την ώριμη αξιολόγηση ενός ανθρώπου μέσα απο βιωματικού περιεχομένου καταστάσεις μαζί του!

Είναι εντελώς διαφορετικά τα ερωτικά συναισθήματα(ενορμητικού χαρακτήρα) απο τα συναισθήματα αγάπης που εμπεριέχουν στοιχεία όπως:

-Εμπιστοσύνη
-Υπομονή
-Καλή διάθεση
-Σεβασμός
-Κατανόηση
-Υποστήριξη κλπ

Η Λογική ειναι ο Δήμιος του έρωτα...όπως αναφέρει και ο yalom..

Μπορεί να ερωτευθούμε κεραυνοβόλα κάποιον/α αλλα΄στην πορεία θα τον αξιολογήσουμε ως άνθρωπο ...τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά..τις δυνατοτητές του...τον ώριμο χαρακτήρα του και τότε ή θα φύγει ο έρωτας ή θα ενισχυθεί!

H λογική , όμως αποτελεί τον θεμέλιο λίθο για τον ερχομό και το βίωμα της αγάπης...για την ακρίβεια , το ανθρώπινο και όχι το ερωτικό συναίσθημα!

Κάποιοι επιλέγουν για συντροφό τους και μάλιστα να τον αγαπούν, κάποιον ο οποίος/α ειναι αυτοκαταστροφικός...θα μου επιτρέψετε όμως ν'αμφιβάλλω για την αγάπη που αυτοί οι άνθρωποι και τον σεβασμό που επιδεικνύουν για το προσωπό τους και την ζωή τους!

Και άνθρωποι που δεν αγαπούν και δεν σέβονται τον ίδιο τους τον εαυτό...προσωπικά δεν πιστεύω ότι καθ'οιονδήποτε τρόπο αγαπούν ή εκτιμούν οποιονδήποτε άλλο...κάτι άλλο συμβαίνει εδώ..το λόγο έχουν οι ψυχίατροι!!!

Την αγάπη την φέρνουμε κοντά μας εμείς οι ίδιοι και δεν ειναι κάτι το απρουπόθετο...με την σταθερή και ώριμη συμπεριφορά μας , έναντι των άλλων , θα έλθει και η αγάπη που όλοι επιζητούμε στην ζωή μας...όπως και ο σεβασμός απο τους άλλους...προφανώς αυτό ειχε υπ'οψιν του ο Ιησούς!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 15:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχει αραγε ΑΓΑΠΗ ή ειναι απλα μια λεξη που περιεχει διαφορα συναισθηματα και ισως και καταστασεις ?

μπορω να ΑΓΑΠΑΩ καποιον σημερα και αυριο να ΠΑΨΩ να τον αγαπω ?

η αγαπη εχει σχεση με τα θελω μας ?

αγαπω αυτο που θελω? , πολλες φορες χωρις να το εχω αποκτησει και οταν το αποκτω κατι αλλαζει μετα απο λιγο καιρο, καθημερινοτητα , κορεσμος .. και οταν τα χανω τοτε παυω να το αγαπω και το μισω ...

αγαπω αυτο που με κανει να νιωθω ασφαλεια , σιγουρια , ζεστασια , και μπορει αυτα τα στοιχεια να τα βρω σε πολλους ανθρωπους

αγαπω την κοπελα μου αλλα οταν αυτη παει με αλλον την μισω , ήταν αγαπη αυτο ?

και τι οριζω ως αγαπη ? δεν ξερω ισως τιποτα απο τα παραπανω, αγαπη ειναι να μη μπορει να με πληγωσει κανεις γιατι οτι και εαν κανει εγω παλι θα τον αγαπω , ειναι να αφηνω ελευθερο τον αλλον να κανει οτι θελει , να ειναι αυτος που θελει και να τον δεχομαι οπως ειναι ... ισως ειναι πολλα πραγματα η αγαπη .... ισως ειναι απλα ενας φιλοσοφικος ορος .... οτι και να ειναι φοβαμαι οτι μαλλον δεν εχουμε φτιαχτει για να αγαπαμε

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 00:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπηρέτη η κατάσταση που περιγράφεις μου φέρνει λίγο από «Νιρβάνα» μια κατάσταση μακριά από κάθε συνειδητή σκέψη, αντίληψη και επιθυμία, μια κατάσταση εντελώς (κενή) .

Αν βέβαια κατάλαβα καλά το μήνυμα που μου γράφεις… «"Αν στην ζωη σου κάποια στιγμή μπεις σε μια κατάσταση που δεν έχεις καμιά συνειδησιακή κατεύθυνση και έχεις γίνει ένα άνοιγμα ,μια αποδοχή στο εδώ και τώρα. Όταν τα πράγματα δεν ερμηνεύονται διανοητικά αλλά ενυπάρχουν με ένα τρόπο που η απόσταση χάνετε ,τότε ίσως να συμφωνούσες. Αυτό το άνοιγμα και η αποδοχή είναι μια αγάπη που δεν θέλει, δεν ζητά ,δεν χρειάζεται τίποτα . Απλά αναβλύζει παντού, ολόγυρα χωρίς καμιά κατεύθυνση"» .

Είναι δυνατόν ποτέ ένα ανθρώπινο ον να βιώσει κάτι τέτοιο.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ-Όσο για το παράδειγμα με τον ήλιο, μιας και ήθελες να το συνεχίσεις ότι και ο ήλιος από κάπου αντλεί, δηλ έχει ανάγκη… τότε και τα στοιχεία (υδρογόνο και το ήλιο) από κάπου αντλούν κάποιος τους δίνει.
Επαγωγικά θα υπάρχει κάτι συμπαντικά που δίνει σε όλα, αλλά αυτό το ίδιο δεν παίρνει απο πουθενά. Τότε ΑΥΤΟ είναι η εσχάτη αγάπη. Μπορούμε να έχουμε την επίγνωση αυτής της αγάπης; Τι μας εμποδίζει;

Βέβαια το «επαγωγικά» δεν είναι παρά μια ανθρώπινη λογική που υποστηρίζουν ένα συμπέρασμα, χωρίς όμως να το κατοχυρώνουν .

Οπότε ίσως αυτό το (υποθετικό και αόριστο) που λέμε ως Αρχή να υπόκειται και αυτό από μια ανάγκη από ένα θέλω, από ένα σκοπό σε κάθε τι που προσφέρει «ανιδιοτελώς».

Αλλά για να μην ξεφύγω περισσότερο από το συγκεκριμένο θέμα… σκέψου το αν η αγάπη μπορεί να υπάρξει χωρίς σκοπό (ανάγκη)..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 11:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo

quote:
Υπηρέτη η κατάσταση που περιγράφεις μου φέρνει λίγο από «Νιρβάνα» μια κατάσταση μακριά από κάθε συνειδητή σκέψη, αντίληψη και επιθυμία, μια κατάσταση εντελώς (κενή) .

Αυτό που ξέρω είναι ότι αυτό το εντελώς κενό που λες είναι γεμάτο από την παρουσία αυτού που ΕΙΝΑΙ. Πέρα από λόγια σκέψεις επιθυμίες.

Όταν σε όλοι μας την ζωή είμαστε ταυτισμένοι με τις σκέψεις, τις εντυπώσεις, τις πεποιθήσεις ,τις επιθυμίες, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είναι η από- ταύτιση από όλα αυτά και τι είναι η καθαρή επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας μας στο αιώνιο τώρα.


quote:
Βέβαια το «επαγωγικά» δεν είναι παρά μια ανθρώπινη λογική που υποστηρίζουν ένα συμπέρασμα, χωρίς όμως να το κατοχυρώνουν .

Δεν διαφωνώ αλλά εσύ έδωσες αυτή την οπτική στην μεταφορά που έκανα. Αυτό που ήθελα να μεταδώσω ήταν ότι κάτι δίνει ανιδιοτελώς και ποτέ δεν ζητά.

quote:
Αλλά για να μην ξεφύγω περισσότερο από το συγκεκριμένο θέμα… σκέψου το αν η αγάπη μπορεί να υπάρξει χωρίς σκοπό

Έχω τοποθετηθεί ότι υπάρχουν δυο ας το πούμε καταστάσεις αγαπης.
Σε αυτή που λέμε ΑΓΑΠΗ αλλά δεν είναι τίποτα άλλο παρά εκφράσεις των εγώ, του θέλω, της ικανοποίησης που λαμβάνω από τον άλλο.
Οπότε μπορούμε να πούμε ότι εδώ δεν υπάρχει ανιδιοτέλεια.

Και στην ΑΓΑΠΗ που είναι μια κατάσταση χωρίς όρια, που μοιάζει με μια πηγή η οποία αναβλύζει ασταμάτητα και διαχεεται παντού, όχι επειδή έχει καμιά ανάγκη αλλά, επειδή μοιράζει την πληρότητα της αυθόρμητα γύρω της.

Αυτή η αγάπη δεν ζητά, δίνει.

Οπότε μπορούμε να πούμε ότι εδώ υπάρχει ανιδιοτέλεια.
Για εμένα μπαίνει το ερώτημα στο αν είναι δυνατόν ο άνθρωπος να πετύχει την ανιδιοτελής αγάπη;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 15:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε elo

[quote] Υπηρέτη η κατάσταση που περιγράφεις μου φέρνει λίγο πετύχει την ανιδιοτελής αγάπη;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Παρακαλώ φίλε Υπηρετη εφόσον είχες την ευγενή καλοσύνη , να μου δώσεις τον ορισμό της αγάπης...ευχαριστώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 17:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβα αν μου το ζητάς ξανά. Mε συγχωρείς αν κατάλαβα λάθος

Έχω τοποθετηθεί ότι υπάρχουν δυο ας το πούμε καταστάσεις αγαπης.

Σε αυτή που λέμε ΑΓΑΠΗ αλλά δεν είναι τίποτα άλλο παρά εκφράσεις των εγώ, του θέλω, της ικανοποίησης που λαμβάνω από τον άλλο.
Οπότε μπορούμε να πούμε ότι εδώ δεν υπάρχει ανιδιοτέλεια.

Και στην ΑΓΑΠΗ που είναι μια κατάσταση χωρίς όρια, που μοιάζει με μια πηγή η οποία αναβλύζει ασταμάτητα και διαχεεται παντού, όχι επειδή έχει καμιά ανάγκη αλλά, επειδή μοιράζει την πληρότητα της αυθόρμητα γύρω της.

Αυτή η αγάπη δεν ζητά, δίνει.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/07/2009 17:04:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 17:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βικιπαίδια:

Η αγάπη είναι ένα από τα πρωταρχικά συναισθήματα, ένα φαινόμενο με απόλυτη αξία. Η αγάπη, σε γενικές γραμμές, περιγράφει την έντονη έλξη κάποιου προς κάποιο άλλο πρόσωπο, τόπο ή αντικείμενο. Μπορεί επίσης να περιλαμβάνει την εκδήλωση ενδιαφέροντος και φροντίδας αλλά και την ύπαρξη ταύτισης με τα πράγματα αυτά. Ο όρος αγάπη περιγράφει έναν έντονο συναισθηματικό δεσμό ή συναισθηματική κατάσταση. Με τη συνηθισμένη του χρήση, ο όρος αναφέρεται στη διαπροσωπική αγάπη, τα συναισθήματα που νιώθει ένα πρόσωπο για κάποιο άλλο πρόσωπο.

Η αγάπη, είναι παρεξηγημένη, αφού θεωρείται ταυτόσημη με τον έρωτα και εκείνος με την σειρά του καταδικασμένος κατά τους Μεσαιωνικούς χρόνους από την εκκλησία.

Η αγάπη, καλοσύνη και ομορφιά μαζί με την δημιουργία και την αφθονία, αποτελούν τα γενεσιουργά στοιχεία της ύπαρξης της ζωής και υποστηρίζουν την Πρόθεση (Intention). Είναι τα στοιχεία του πυρήνα της ψυχής μας που η ύπαρξή τους (σε ατομικό αλλά και ομαδικό επίπεδο) δημιουργεί την ευτυχία και η απουσία τους την δυστυχία στα άτομα ή τις κοινωνίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 19:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να στο πω διαφορετικά σύμφωνα με αυτά που παρουσίασε ο Αλεξ.

Αν η αγάπη είναι η αναζήτηση της ευτυχίας τότε η ανιδιοτελής αγάπη είναι η ευτυχία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 19:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφα όλα τα λόγια που έχουν ειπωθεί για την αγάπη,αλλά δέν οριοθετείται με λέξεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 08:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αγάπη είναι μια συνειδησιακή κατάσταση. Δεν διαφέρει από την Ελευθερία. "Όλα από Αγάπη γίνονται / όλα από Αγάπη / κι οι πιο μεγάλοι ποτάμοι / από απίστευτη Αγάπη / στον ωκεανό χαμό τους χύνονται", λέει κάποιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη ειναι υποπροιόν μιας εσωτερικής κατάστασης , η οποία (κατάσταση)οργανώνει και όλες τις εκφράσεις των ανθρώπων!

Όλοι οι άνθρωποι θέλουν την αγάπη ...και να την πάρουν και να την ΄δώσουν...ως πρόθεση υπάρχει , σε όλους!

Η ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι άνθρωποι ...δομείται κατα την πρώιμη παιδική ηλικία και άνθρωποι που έχουν εισπράξει απλόχερα την αγάπη και τον σεβασμό , όπως και την επιβεβαίωση , τείνουν να έχουν μια όμορφη αίσθηση για τον εαυτό τους με αποτέλεσμα να ειναι ανοιχτοί και με καλή διάθεση έναντι των άλλων συνανθρώπων τους!

Άνθρωποι που δεν εχουν εισπράξει αγάπη , σεβασμό και αποδοχή και υπήρξαν αποδέκτες έντονης κριτικής...τείνουν να ειναι κλειστοί έναντι των άλλων συνανθρώπων τους και καχύποπτοι!

Φαντάζομαι ότι τα υπόλοιπα ειναι ευκόλως εννοούμενα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΖΙΡ δεν ξέρω ποιος το λέει αυτό. Θα ήθελα να μάθω με βρίσκει στην ίδια κατανόηση.

Από αυτή την ΑΓΑΠΗ που είναι μια κατάσταση χωρίς όρια, που μοιάζει με μια πηγή η οποία αναβλύζει ασταμάτητα και διαχεεται παντού, όχι επειδή έχει καμιά ανάγκη αλλά, επειδή μοιράζει την πληρότητα της αυθόρμητα γύρω της.

Γίνονται τα ποτάμια και όλη η πλάση. Μια αγάπη που είναι ελεύθερη από όλα . Από μια αγάπη που είναι μια «συνειδησιακή κατάσταση».

Και θέλω να σταθω σε αυτό επειδή σε ένα άλλο θέμα υποστήριζα και υποστηρίζω αυτή την θέση «είναι μια συνειδησιακή κατάσταση». Αλλά ελεύθερη από όλα τα θέλω. Και αν είναι « μια συνειδησιακή κατάσταση» αυτό πάει να πει ότι μπορούμε να την βιώσουμε.

Αυτή «η συνειδησιακή κατάσταση» τότε πρέπει να είναι η πηγή όλων. Και δεν ανήκει σε κανένα υποκείμενο επειδή αυτή είναι ελεύθερη από όλα. Αλλά ούτε μέσα σε κάποιο νοητικό περιεχόμενο.

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ δεν είναι κάτι που μπορεί να συλαβει ο νους γιατί αν μπορεί να την συλαβει τότε δεν είναι ελευθερία.

Η ανιδιοτέλεια είναι πληρότητα και ελευθερία χωρίς όρια. Οτιδήποτε άλλο είναι «αγάπη» από συμφέρων. Όσο όμως ο άνθρωπος υψώνετε στην πληρότητα και στην ελευθερία τόσο και αυτή η «αγάπη από συμφέρων» γίνετε αγνότερη. Πιο ελεύθερη.



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 11:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ

Αυτός που το λέει αυτό, παρακάτω το προχωράει πολύ το πράμα και λέει : "Όλα από Αγάπη γίνονται / όλα από Αγάπη / κι οι προαιώνιοι εχθροί / από απίστευτη Αγάπη / στο πιο εαυτό εχθρό τους δίνονται". Συμφωνείς και μ' αυτό ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 11:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να ακούσεις όλο το τραγούδι στο http://www.youtube.com/watch?v=DY54lTxLLp4&feature=PlayList&p=215A704082240CE5&playnext=1&playnext_from=PL&index=1#Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 12:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ζιρ έχω πρόβλημα με τον ήχο και δεν μπορώ να το ακούσω όλο.

Από την άποψη ότι η αγάπη είναι η φύσης όλων. Αυτή δηλ που γεννά όλα και όλα τα φαινόμενα αναπόφευκτα την χρειάζονται για να είναι οι διαφορετική κυματισμοί της ιδίας θάλασσας τότε που να διαφωνήσω; δεν έχω περιθώρια για αυτό.

Αλλά εσύ τι καταλαβαίνεις με αυτό

στο πιο εαυτό εχθρό τους δίνονται


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 13:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει την έννοια της παράδοσης. Αντί για "δίνονται", δες "παρά-δίνονται". Θα σου γίνει πιο ξεκάθαρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 13:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο συγκεκριμένος στιχουργός είναι βαθύτατα παραδοσιακός τύπος ... (χα,χα) ... χρησιμοποιεί την παράδοση πολύ συχνά και η Αγάπη εμπεριέχει μέσα της και την παράδοση άνευ όρων που λέμε ... το νόημα αυτών των στίχων είναι πως ακόμη και οι προαιώνιοι εχθροί παραδίνονται στον χειρότερο εχθρικό εαυτό τους από απίστευτη Αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφο!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 13:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ζιρ έχω πρόβλημα με τον ήχο και δεν μπορώ να το ακούσω όλο.

Από την άποψη ότι η αγάπη είναι η φύσης όλων. Αυτή δηλ που γεννά όλα και όλα τα φαινόμενα αναπόφευκτα την χρειάζονται για να είναι οι διαφορετική κυματισμοί της ιδίας θάλασσας τότε που να διαφωνήσω; δεν έχω περιθώρια για αυτό.

Αλλά εσύ τι καταλαβαίνεις με αυτό

στο πιο εαυτό εχθρό τους δίνονται


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


H αγάπη είναι η φύσις όλων???

-Τι τα λές αυτά , φίλε υπηρέτη???

-Πρός θεού...έλεος...!!!

soul

Edited by - Εαρινός on 04/08/2009 13:53:10

Edited by - Εαρινός on 04/08/2009 13:55:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 12:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια πιστεύετε οτι είναι η

ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΙΑΣ;


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/09/2009 12:51:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 14:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ
Σαν ορισμός μου αρέσει αλλα μου δημιουργεί και πολλές απορίες.
Πρώτα απ όλα θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν αυτός ο ορισμός μπορεί να ιφίσταται για κάθε είδος αγάπης.
Δεύτερον αναρωτιέμαι τι ακριβώς βλέπει ένας άνθρωπος σε ένα άλλο και τον ερωτεύεται. ίσως να μην είναι απλά ο εαυτός του, αλλά ο εαυτός του μέσα σε ομορφιά.. αυτό κάτι λέει αλλα δε ξέρω τι..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2009, 07:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ

Αρκεί αυτό να μην αυξάνει τις πιθανότητες να εμφανιστεί η κτητικότητα ανάμεσα σε μια σχέση αγάπης ή "αγάπης".






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2009, 13:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ
Σαν ορισμός μου αρέσει αλλα μου δημιουργεί και πολλές απορίες.
Πρώτα απ όλα θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν αυτός ο ορισμός μπορεί να ιφίσταται για κάθε είδος αγάπης.
Δεύτερον αναρωτιέμαι τι ακριβώς βλέπει ένας άνθρωπος σε ένα άλλο και τον ερωτεύεται. ίσως να μην είναι απλά ο εαυτός του, αλλά ο εαυτός του μέσα σε ομορφιά.. αυτό κάτι λέει αλλα δε ξέρω τι..

Όταν δύο άνθρωποι ερωτεύονται,ή μάλλον ο λόγος που ερωτεύονται, είναι οι αρμονικές δονήσεις μεταξύ τους.Εκπέμπουν το ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2009, 23:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι.. Μ'αρέσει αυτή η άποψη. Αλλα ιδού οι απορίες:
1)Μπορεί κάποιος να αποκτήσει μια δόνιση που να ταιριάζει με κάθε ανθρώπου?
2)Απο τι εξαρτάται τι δόνιση θα χει κάποιος?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 13:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!

ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ DR..!!
EXEI ΘEΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..

ΛΟΙΠΟΝ...ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΕΛΕΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ

20 ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ

1)ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ

2)ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ

3)ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ

4)ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΙΗΜΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ

5)ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ

6)ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ

7)ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ

8)ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ
ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ

9)ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΜΠΑΛΑΝΤΕΣ

10)ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟ

11)ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΣΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ

12)ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

13)ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΑΙΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΕΡΦΤΕΣΑΙ

14)ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ

15)ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕ ΧΩΡΑ

16)ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΙΑ ΠΛΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

17)ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ/ΑΥΤΗΝ

18)ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΧΑΝΕΣΑΙ

19)ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ/ΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΤΟΣ

20)ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΓΩ ΜΙΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΣΥ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝΑ !!

CHARMED


Edited by - CHARMED3 on 06/03/2010 13:16:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 01:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστημονικά χαχα. Απλοϊκά θα έλεγα.
(Υγ:Θα βοηθούσε στο παρόν θέμα τον αναγνωστη να έχει κ γνώση των απόψεων περι συνειδητότητας των άλλων θεμάτων του φόρουμ αυτού)

Ας ξεκινήσουμε με το πρώτο κριτήριο(ή "κριτήριο"):

quote:
1)ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ




Δεν γίνεται να υπάρξη αγάπη χωρίς να σκέφτεσαι κάποιον συνεχώς?
Τους γονείς μας για παράδειγμα τους σκεφτόμαστε συνεχώς? Τπυ φίλους μας? Όχι. Άρα κατα τη γνώμη μου το κριτίριο αυτό δεν είναι σωστό.

Αντίθετα νομίζω ότι το άτομο που διαρκώς σκέφτεται ένα άλλο το παθαίνει απο εθισμό, ταύτιση, και γενικά είναι μια καθαρά μηχανική συναισθηματική αντιδραση-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι φυσιολογικό.

quote:
2)ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ
Το ίδιο με πριν. Εθισμός. Εθισμός που κάποια στιγμή θα πεθάνει.
quote:
3)ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ
Εδώ τίθεται ένα θέμα. Πώς γίνεται να έχει μεγαλύτερη αξία για εμάς το "άτομό μας"?

Αν θεωρήσουμε ότι η αγαπη είναι μια καθολική κ απόλυτη αξία(μια συνειδησιακή κατάσταση) γίνεται για κάποιο συγκεκριμένο άτομο να υπάρχει "πλεόνασμα" αγάπης? Είναι σαν να λέμε ότι η αγάπη μετριέται. Ίσως πάλι να μην υπάρχει πλεόνασμα αγάπης απλά αυτή να επεκτείνεται κ στον τομέα του σώματος κ κατ αυτο το τρόπο να διαφοροποιείται.

quote:
4)ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΙΗΜΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ
Δεν είναι απραίτητο κάτι τέτοιο.
quote:
6)ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ
Τον γνωρίζεις τόσο καλά που να είναι η ζωή σου κ δεν έχεις το τηλέφωνό του? Εκτός αν μιλάμε για love at first site. Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει δε νομίζω να είναι κ δύσκολη η ανταλλαγή τηλεφώνων(αφού θα ήταν οπωσδήποτε αμοιβαίο).
quote:
7)ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
Θα το διατύπωνα καλύτερα: Επιθυμείς να βρεις έναν κώδικα επικοινωνίας βασισμένο στην αλήθεια γιατι σκοπεύεις να περάσεις μεγάλο μέρος της ζωής σου με το άλλο άτομο.
quote:
5)ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ
Αληθές.
quote:
8)ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ
ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ

9)ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΜΠΑΛΑΝΤΕΣ


Όχι απαραίτητα. Αυθαίρετο.
quote:
10)ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟ
Ναι.
quote:
11)ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΣΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ
Μπορεί.
quote:
12)ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

13)ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΑΙΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΕΡΦΤΕΣΑΙ

14)ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ

15)ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕ ΧΩΡΑ


Ίσως.

quote:
14)ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
Ναί.
quote:
15)ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕ ΧΩΡΑ

16)ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΙΑ ΠΛΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

17)ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΣΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ/ΑΥΤΗΝ

18)ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΧΑΝΕΣΑΙ


Μπορεί.
quote:

19)ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ/ΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΤΟΣ


Σίγουρα.
quote:

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 22:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιστημονικά χαχα. Απλοϊκά θα έλεγα.

E ΡΕ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΝΟΥΝΕ..

quote:

Δεν γίνεται να υπάρξη αγάπη χωρίς να σκέφτεσαι κάποιον συνεχώς?
Τους γονείς μας για παράδειγμα τους σκεφτόμαστε συνεχώς? Τπυ φίλους μας? Όχι. Άρα κατα τη γνώμη μου το κριτίριο αυτό δεν είναι σωστό.


ΚΟΙΤΑ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΣΟΥ...
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΙΜΟΜΙΞΙΕΣ...

quote:
Αντίθετα νομίζω ότι το άτομο που διαρκώς σκέφτεται ένα άλλο το παθαίνει απο εθισμό, ταύτιση, και γενικά είναι μια καθαρά μηχανική συναισθηματική αντιδραση-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι φυσιολογικό.

ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΝΝΩΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ...

quote:
Το ίδιο με πριν. Εθισμός. Εθισμός που κάποια στιγμή θα πεθάνει.

ΚΟΙΤΑ ΑΝ ΤΑΥΤΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΘΙΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ..
ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ.. ΚΑΙ..
ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΑΝΕΤΑΙ..
ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΣΤΑΤΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΤΙΖΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ..
ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΦΟΥ ΣΒΙΣΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ..

quote:
Εδώ τίθεται ένα θέμα. Πώς γίνεται να έχει μεγαλύτερη αξία για εμάς το "άτομό μας"?

Αν θεωρήσουμε ότι η αγαπη είναι μια καθολική κ απόλυτη αξία(μια συνειδησιακή κατάσταση) γίνεται για κάποιο συγκεκριμένο άτομο να υπάρχει "πλεόνασμα" αγάπης? Είναι σαν να λέμε ότι η αγάπη μετριέται. Ίσως πάλι να μην υπάρχει πλεόνασμα αγάπης απλά αυτή να επεκτείνεται κ στον τομέα του σώματος κ κατ αυτο το τρόπο να διαφοροποιείται.



ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...
ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΙ Κ ΠΙΟ ΟΡΙΜΗ??

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ
ΣΤΟ "ΘΕΛΩ" ΚΑΙ ΣΤΟ "ΠΡΕΠΕΙ"
ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΕΣ??
ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ
ΠΧ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ
ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ
ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ...
ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ..
ΘΑ ΕΜΕΝΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΣΕΙΣ??
Η ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ??

quote:
Δεν είναι απραίτητο κάτι τέτοιο.

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ..
ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΣΤΥΛΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ
ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΩΡΑΙΑ..ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙΑ..
ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ..

quote:
Τον γνωρίζεις τόσο καλά που να είναι η ζωή σου κ δεν έχεις το τηλέφωνό του? Εκτός αν μιλάμε για love at first site. Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει δε νομίζω να είναι κ δύσκολη η ανταλλαγή τηλεφώνων(αφού θα ήταν οπωσδήποτε αμοιβαίο).


ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ..ΧΑΧΑΧΑ!!

quote:
Αληθές.

ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ..
ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ..
ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ???
Η ΛΕΣ "ΑΑΑΑ ΚΑΛΑΑΑ"

quote:
Όχι απαραίτητα.

ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ..
ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ "ΑΧ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ?"
Η ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΠΕΣΕΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΝΑ ΤΗ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ??

quote:
Ναί.

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ??
ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ..

quote:
Σίγουρα.

ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΝΑ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΦΤΕΙ
ΩΡΑΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ..
"ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.."
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ..
ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΣΤΟΣ
ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ...

ΑΥΤΑΑΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ..

P.S. ΑΝ ΣΕ ΕΦΕΡΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..ΟΚ?

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 14:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
E ΡΕ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΝΟΥΝΕ..
Sorry αυτό δε μου θυμίζει επιστημονική έρευνα αλλά τίποτα χαζά τεστ του facebook κ των λοιπών.
quote:
ΚΟΙΤΑ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΣΟΥ...
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΙΜΟΜΙΞΙΕΣ...
Το θέμα δε μιλάει μόνο για τον έρωτα αλλά για την αγάπη ευρύτερα. Διάβασε τις δυό σελίδες.

Πού όμως ακριβώς θεωρείς ότι διαφέρει η συγγενική αγάπη με την ερωτική? Και εν συνεχεία πού με τη φιλική πού πού πού

quote:
ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...
ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΙ Κ ΠΙΟ ΟΡΙΜΗ??

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ
ΣΤΟ "ΘΕΛΩ" ΚΑΙ ΣΤΟ "ΠΡΕΠΕΙ"
ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΕΣ??
ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ
ΠΧ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ
ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ
ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ...
ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ..
ΘΑ ΕΜΕΝΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΣΕΙΣ??
Η ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ??


Θα σου πω αυτό που λέει κ ο Paulo Coelho ότι το όνειρο κάπου με τον έρωτά του δεν έρχονται ποτέ σε αντίθεση. Σε αντίθεση έρχονται όταν σε κάποιον λείπουν τα κότσια για να στο πω κ έτσι.
quote:
ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ..ΧΑΧΑΧΑ!!
..Μην πας κόντρα στους επιστήμονες
quote:
ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ..
ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ..
ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ???
Η ΛΕΣ "ΑΑΑΑ ΚΑΛΑΑΑ"
Θα λεγα ότι τη συμπονώ.
quote:
ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ..
ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ "ΑΧ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ?"
Η ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΠΕΣΕΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΝΑ ΤΗ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ??
Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι αν αυτό συμβαίνει απαραίτητα ή έχει να κάνει με αυτό που λέγαμε πριν, τον εθισμό.
quote:
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ??
ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ..
Περιέγραψε μου πώς νιώθεις όταν κόβεσαι κάπου κ θα σου περιγράψω αυτό που θες..
quote:
ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΝΑ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΦΤΕΙ
ΩΡΑΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ..
"ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.."
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ..
ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΣΤΟΣ
ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ...

ΑΥΤΑΑΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ..

P.S. ΑΝ ΣΕ ΕΦΕΡΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..ΟΚ?


Το θέμα δεν έχει να κάνει με μένα ούτε με κανέναν προσωπικά. Δεν θέλω να μιλήσουμε γενικά για τις εμπειρίες μας σχετικά με τον έρωτα("κοιμάμαι το βράδυ κ τον σκέφτομαι) και να μπούμε σε αερολογίες για ρομαντικές ψυχές. Σκοπός είναι να ορίσουμε την έννοια όσο πιο απόλυτα γίνεται προσπαθώντας να βρούμε το τι ΠΡΕΠΕΙ να είναι, το τι ΕΙΝΑΙ(αν βέβαια γίνεται αυτό), και το αν αυτό που ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ αγάπη είναι όντως αγάπη όπως την εννεί ο πολύς κόσμος κ όπως εν συνεχεία την εννοεί το ευαγγέλιο κ άλλες παραδόσεις.
Να σημειώσουμε ότι η αγάπη είναι πολύ συχνή λέξη σε πρακτικά βιβλία μαγείας(του 20ου αιώνα) και αυτη την σημασία της είναι που θα ήθελα να βρούμε. Δηλαδή την μυστηριακή κ εσωτεριστική

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/03/2010 14:14:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 19:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DR MHN ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ...
ΤΕΣΠΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ..

quote:
Sorry αυτό δε μου θυμίζει επιστημονική έρευνα αλλά τίποτα χαζά τεστ του facebook κ των λοιπών.

ΟΧΙ ΟΧΙ FACEBOOK...

quote:
Το θέμα δε μιλάει μόνο για τον έρωτα αλλά για την αγάπη ευρύτερα. Διάβασε τις δυό σελίδες.

ΝΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ..

quote:
Πού όμως ακριβώς θεωρείς ότι διαφέρει η συγγενική αγάπη με την ερωτική? Και εν συνεχεία πού με τη φιλική πού πού πού


ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ..??
Η ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ???

quote:
Θα σου πω αυτό που λέει κ ο Paulo Coelho ότι το όνειρο κάπου με τον έρωτά του δεν έρχονται ποτέ σε αντίθεση. Σε αντίθεση έρχονται όταν σε κάποιον λείπουν τα κότσια για να στο πω κ έτσι.

ΚΑΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ

quote:
..Μην πας κόντρα στους επιστήμονες

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

quote:
Θα λεγα ότι τη συμπονώ.

"ΣΕ ΣΥΜΠΟΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ.."
ΑΧΑΧΑΧΑ
Α ΡΕ DR..

quote:
Περιέγραψε μου πώς νιώθεις όταν κόβεσαι κάπου κ θα σου περιγράψω αυτό που θες..

NAI AMA SOY ΠΩ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ????
ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΚΟΒΟΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..

ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΣΑΚΟΥΩ...

quote:
Το θέμα δεν έχει να κάνει με μένα ούτε με κανέναν προσωπικά.
ΣΟΡΡΥ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ..

quote:
και να μπούμε σε αερολογίες για ρομαντικές ψυχές.

ΚΑΛΕ ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΕΓΩ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ..
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ..ΤΕΣΠΑ

quote:
Να σημειώσουμε ότι η αγάπη είναι πολύ συχνή λέξη σε πρακτικά βιβλία μαγείας(του 20ου αιώνα) και αυτη την σημασία της είναι που θα ήθελα να βρούμε. Δηλαδή την μυστηριακή κ εσωτεριστική


ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ..ΑΣΤΟ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 14:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ..??
Η ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ???
Δεν ειρωνεύομαι. Στη φιλοσοφία τίποτα δεν είναι δεδομένο. Στη φιλοσοφία για να θεωρήσεις κάτι δεδομένο πρέπει να αποδείξεις ότι είναι δεδομένο. Οπότε το ερώτημα παραμένει σε τι διαφέρει η αγάπη η ερωτική με τα άλλα είδη αγάπης.
quote:
NAI AMA SOY ΠΩ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ????
ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΚΟΒΟΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..
Δεν μου απαντάς. Άμα σε κόψει δυό πόντους μια λεπίδα δε νιώθεις τίποτα? Τι νιώθεις?

quote:
ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ
ΣΤΟ "ΘΕΛΩ" ΚΑΙ ΣΤΟ "ΠΡΕΠΕΙ"
ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΕΣ??
Η άμεση απάντηση σε αυτό είναι ότι εξαρτάται απο τη βαρύτητα του πρέπει και του θέλω. Αυτά τα δύο ποτέ δεν θα έχουν την ίδια βαρυτήτα. Τουλάχιστον όχι βάσει δεδομένων. Πιστεύω να ήμουν πιο κατανοητός τώρα. Άλλη απάντηση δεν υπάρχει.

quote:

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/03/2010 15:01:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy