ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Προσευχές --<μεταφορά από " ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ ">--
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 10:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
G.

Αν μέσα στο μυαλό σου υπάρχει η σύγχιση ότι ένα nickname ισούται με την ιδιότητα του άλλου ή έστω την θεώρηση για τον εαυτό του λυπάμαι αλλά στο δικό μου δεν υπάρχει. Το nickname μου θα μπορούσε να ήταν εξίσου "φραουλίτσα", "κομοδίνο", "φερμουάρ", τι θα σήμαινε αυτό? ότι είμαι φράουλα, έπιπλο ή φερμουάρ?


Άσε ρε τις τρίχες. Με μένα μιλάς.

Edited by - zip on 24/02/2011 10:50:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 10:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο τ' αγόρι μ' ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 11:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G. συγνώμη κοπέλα μου που σε αναστάτωσα και σε απασχόλησα από το software engineering που ήταν και το μεγάλο πάθος σου. Επέστρεψε εκεί που ήσουν τώρα, μη χάσεις και την δουλειά σου ...

Edited by - zip on 24/02/2011 11:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 14:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έλα ρε, εσύ είσαι ο θρασύδειλος...δηλαδή εάν σου δώσω το τηλέφωνό μου ή εάν έρθεις Αθήνα (εάν δεν μένεις ήδη) θα δεχτείς να με γνωρίσεις από κοντά? Όχι βέβαια, γιατί είσαι ο ορισμός του θρασύδειλου που γαβγίζει από μακρυά...εγώ όμως σου λέω εάν θες να με "στολίσεις" από κοντά στείλε μου να τα πούμε...και μη φοβάσαι, ούτε θα συνεννοηθώ με κανά συντονιστή, ούτε θα σου επιτεθώ (καλά για το δεύτερο δεν παίρνω και όρκο)...απλά να δω τη φάτσα σου σου από περιέργεια και να δω εάν έχεις τα άντερα να με στολίσεις από κοντά...και για να δω βέβαια κατά πόσο ξέρεις τους "δασκάλους" σου όπως ο Πλάτωνας και ο Ηράκλειτος (χωρίς δηλαδή να έχεις τη βοήθεια του ίντερνετ για να κάνεις τα πάντα κόπι-πέιστ άσχετε). Η πρότασή μου ισχύει, σκέψου την.

Από εκεί και πέρα μην μιλάς για τους "δασκάλους" σου γιατί γελοιοποιείσαι...εγώ πρώτος σου επιβεβαίωσα ότι ο Πλάτωνας όντως είπε αυτό που έγραψες όμως έγραψα και άλλα από την Πολιτεία για τα οποία δεν είχες ιδέα...το ότι τους έχεις αποστηθίσει δεν λέει απολύτως τίποτα, παπαγαλάκι μόνο σε κάνει...και ο μόνος με τον οποίο θα έπρεπε να ταυτιστείς από τους αρχαίους είναι ο Θερσίτης!! μη με ρωτάς ποιός είναι, τράβα μάθε (Ιλιάδα, Β ραψωδία για να σου δώσω μία βοήθεια). Το πραγματικό αρχαίο πρότυπό σου είναι ο Θερσίτης και κανένας άλλος!

Αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 16:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ήμουνα σίγουρος....ή Έβρο θα μου έλεγες ή Κύπρο, δηλαδή ό,τι πιο μακρυνό...διότι εκτός από θρασύδειλος είσαι και βλάκας...κρύψου λοιπόν κάτω από το φουστάνι του υπολογιστή σου καρμοίρη και συνέχισε να βρίζεις όπως σου αρμόζει...και όσο εμείς γράφουμε κοίτα να μας διαβάζεις καλά μπας και μάθεις κάτι! Και όπως σου είπα...ο Όμηρος ποίησε όλους τους πιθανούς τύπους ανθρώπων, από τον πιο άριστο ως τον πιο ποταπό, μάθε λοιπόν πού ανήκεις (Ιλιάδα, Β ραψωδία είπαμε...). Άντε γειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 16:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι γελοίο όπως τείνει να καταντήσει το φόρουμ αυτό, αποχωρώ σε ένδειξη διαμαρτυρίας για 15 ημέρες. Εάν παρά ταύτα συνεχίσει η κατάσταση ως έχει, θα αποχωρήσω οριστικώς.


Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 16:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοστ

Τα λογια σου χαλας και την πνευματικη σου ηρεμια ταραζεις!
Αυτος γελαει απλα.
Και ειναι και Κυπριος οπως εχει ηδη δηλωσει.
Και σιγουρα δεν θα ερθει να σε συναντησει χωρις
την συνδρομη Τουρκων κομμαντος.
Μη χαλιεσαι μαζι του.
Απλα κανε κι εσυ την πλακα σου.


ΛΟΥΠΟΥΣ

Καλα δεν πιανεσαι πουθενα.
Τι εχεις μεσα στο κεφαλι σου και
δεν μας λες να ψωνισουμε κι εμεις μυαλο.
Ρε συ ψαχνω για συνεταιρο στο μπακαλικο,εισαι?


ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ:
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 17:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Κοστ

Τα λογια σου χαλας και την πνευματικη σου ηρεμια ταραζεις!
Αυτος γελαει απλα.
Και ειναι και Κυπριος οπως εχει ηδη δηλωσει.
Και σιγουρα δεν θα ερθει να σε συναντησει χωρις
την συνδρομη Τουρκων κομμαντος.
Μη χαλιεσαι μαζι του.
Απλα κανε κι εσυ την πλακα σου.


ΛΟΥΠΟΥΣ

Καλα δεν πιανεσαι πουθενα.
Τι εχεις μεσα στο κεφαλι σου και
δεν μας λες να ψωνισουμε κι εμεις μυαλο.
Ρε συ ψαχνω για συνεταιρο στο μπακαλικο,εισαι?


ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ:
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ!


Το βιολι και το δοξαρι!
Ο αλλος ειναι μπακαλης,μη δινετε σημασια!

Πολύ ενδιαφέρουσα θά'λεγα κουβέντα...
...το ειδύλλιο μέλλεται να είναι επίπονα βραχύ , ας όψονται οι Λαιμούριοι που βλέπουν πάνω απο το γρασίδι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 17:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα λαθεψεις παλι Εαρινε!

Θα τοχεις αν συντονιστεις καλυτερα
με τις δονησεις.!!

ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ:
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 17:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα λαθεψεις παλι Εαρινε!

Θα τοχεις αν συντονιστεις καλυτερα
με τις δονησεις.!!

ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ:
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ!


Άμα έχεις κάτι , τότε μονίμως φοβάσαι να μην το χάσεις...
Μή έχοντας απολύτως τίποτα , είσαι ήσυχος.....και τότε να δείς δονήσεις εφιαλτικές...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 17:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφιαλτικες?

Ευδαιμονικες...θα ελεγα!

ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ:
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 17:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εφιαλτικες?

Ευδαιμονικες...θα ελεγα!

ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ:
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ!


Τελικά "ναί" , μπορω να πώ "ναί"....εξαρτάται απο ποιό σημείο κανείς παρατηρεί τα "πράματα"....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 19:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοστ
Τα λογια σου χαλας και την πνευματικη σου ηρεμια ταραζεις!
Αυτος γελαει απλα.
Και ειναι και Κυπριος οπως εχει ηδη δηλωσει.
Και σιγουρα δεν θα ερθει να σε συναντησει χωρις
την συνδρομη Τουρκων κομμαντος.
Μη χαλιεσαι μαζι του.
Απλα κανε κι εσυ την πλακα σου.

Δεν ταράζομαι ρε συ Νικόμαχε, έχω τόσα στο κεφάλι μου που πραγματικά το να εκνευριστώ με ένα άτομο που βρίζει τους πάντες από το ίντερνετ είναι ό,τι πιο αδιανόητο...είπαμε, ο "θυμός" μας είναι πολύτιμος...ωστόσο δεν σου κρύβω την ενόχληση και τον προβληματισμό μου για τη μίζερη περίπτωση του ατόμου αυτού που προφανώς δεν έχει καθόλου προσωπική ζωή και έχει βάλει στόχο του να δυσκολέψει το έργο κάποιων ανθρώπων εδώ μέσα.

Το μόνο που με πείραξε είναι αυτό που δήλωσε ο φίλος europaios, ότι δηλαδή σκέφτεται να αποχωρήσει. Και παρόλο που δεν έχω συνομιλήσει ποτέ με τον europaio θα του ζητήσω να το ξανασκεφτεί και να προσπαθήσει να παραμείνει εδώ με την καλή του διάθεση και προσφέροντάς μας ό,τι καλύτερο έχει!

Ούτε εμένα μου αρέσει η κατάσταση στο φόρουμ με το αξιολύπητο αυτό άτομο και την απεγνωσμένη του προσπάθεια να καταστρέψει το φόρουμ όμως επειδή τυχαίνει να είμαι παλιό μέλος και να αγαπάω για διάφορους λόγους το Esoterica πιστεύω ότι καλό είναι παρά τα όποια προβλήματα να μην το εγκαταλείπουμε σιγά-σιγά ένας ένας εξαιτίας ενός και μόνο ατόμου.

Εγώ πάντως δεσμεύομαι προσωπικά να μην ξαναταίσω ποτέ και για κανένα λόγο τα όποια τρολ κυκλοφορούν εδώ αδέσποτα, και αυτό που λέω το εννοώ. Και εάν ποτέ παραβώ αυτό που λέω θα έχετε κάθε δικαίωμα να με απαξιώσετε. Θα χαιρόμουν πολύ βέβαια εάν όλοι εδώ μέσα προχωρούσαν στην ίδια δημόσια "δέσμευση" διότι εάν αυτό το κάνουμε συλλογικά πράξη τότε το πρόβλημα θα έχει σχεδόν λυθεί από μόνο του...εάν δηλαδή ο καθένας εδώ ξεχωριστά δώσει μία υπόσχεση -στον εαυτό του πρώτα απ'όλα- και την τηρήσει τότε το πρόβλημα θα γίνει αυτό που του αξίζει, δηλαδή "ανύπαρκτο"...και προφανώς μόλις το τρολ το καταλάβει αυτό θα φορέσει τις πιο "σοβαροφανείς" μάσκες του μπας και του δώσει σημασία κάποιο καλοπροαίρετο μέλος όμως πλέον θα είναι αργά...

Αυτά από εμέναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 19:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι γελοίο όπως τείνει να καταντήσει το φόρουμ αυτό, αποχωρώ σε ένδειξη διαμαρτυρίας για 15 ημέρες. Εάν παρά ταύτα συνεχίσει η κατάσταση ως έχει, θα αποχωρήσω οριστικώς.


Κόστ αυτά σκεπτομουν, και ετοίμαζαν ένα ποστ σε άλλο θέμα..


Ευροπαιε,

Αν είσαι ο τελευταιος των μωυκαων, και δεν έχουν με ποιον να...... η θα σταματήσουν, η θα φαγωθουν μεταξύ τους.

Δεν σε διαβάζω σαν χριστιανο, μα σαν άνθρωπο, και έχεις μπέσα, και είσαι είσαι ότι πιστεύεις. (χριστιανός)

Έλα ασε τις μακακακιες, θα λουπευσει στο τελος και ο βιομηχανικος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 19:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεν ταράζομαι ρε συ Νικόμαχε, έχω τόσα στο κεφάλι μου που πραγματικά το να εκνευριστώ με ένα άτομο που βρίζει τους πάντες από το ίντερνετ είναι ό,τι πιο αδιανόητο...


Είναι πιο πολυσύνθετο το θέμα φίλε Kost...ως φαίνεται η "κολόνια" κρατάει απο παλιά παρτίδα...και δεν είναι "αυτός" αλλα "αυτοί" που είναι "αυτός" και θολώνει -νομίζει- εντέχνως τα νερά....
Μπαίνει με διάφορα νίκς -δεν είναι μόνο αυτά που θεωρείς ως δεδομμένο- και καμμιά φορά "τσακώνεται" και με τον εαυτό του τον ίδιο , για να μην δώσει στίγμα....
Όπως και νά'χει , είναι τόσο προβλέψιμος ως ψυχολογικός χαρακτήρας...κάνει ότι μπορεί για να τον προσέχουν , έστω κι'έτσι κάτι είναι κι'αυτό -γι'αυτόν- ... απο το να μην του δίνει κανείς σημασία....

Άλλοι κλαίνε για να τους προσέξουν..άλλοι χαριεντίζονται...άλλοι φωνάζουν...άλλοι βρίζουν...όλοι όμως έχουν έναν κοινό παρονομαστή....

Το θέμα είναι το εξής :"Τι καταλαβαίνει απο όλο αυτό"???

Απολύτως τίποτα , σε διαβεβαιώ....εκεί πάντα στην ίδια αρρωστημένη κατάσταση...

Όσο για τον Ευρωπαίο , θα έλεγα το εξής :"Καλό δρόμο"

Δεν μπορεί κανείς να τον εμποδίσει , όπως και κανέναν μας να επιλέξει την στάση του σε οτιδήποτε στην ζωή του...προσωπικά ούτε κρύο μου κάνει , ούτε ζέστη....πάντως να τον παρακαλέσω να μείνει ...ε!!! δεν πρόκειται αυτό να το κάνω επ'ουδενί και θα έλεγα ότι αντί να κατηγορεί το φόρουμ -που κατ'εμέ λειτουργεί μια χαρά..στα πλαίσια των δυνατοτήτων του- καλό θα ηταν να δεί λιγάκι τον εαυτό του , όπως και ο καθένας μας , διότι εμείς είμαστε το φόρουμ και εμείς του δίνουμε περιεχόμενο...

Τώρα , αν εμείς είμαστε για τα κλάμματα και φερόμαστε ως αντιδραστικά παιδιά , ανταγωνιζόμενα ποιό έχει το καλύτερο παιχνίδι και καλύτερη καταγωγή ή κοσμοθεωρία .... αυτό και πάλι ξαναλέω , είναι προσωπική υπόθεση και πρόβλημα του καθενός και προβάλλει ξεκάθαρα τα περιεχόμενα που ως άνθρωποι έχουμε...όλοι ανεξαιρέτως..

Εδώ ολόκληροι "πνευματικοί ηγέτες" και δεινά δεν άλλαξαν την ανθρωπότητα και την συμπεριφορά της , το φόρουμ θα το επιτύχει αυτό..άλλα αποτελεί και δική του υπόθεση???

Ο Γυαλός δεν είναι στραβός φίλε μου...εμείς στραβά αρμενίζουμε..!!!

Δεισιδαίμονες είμαστε και προκατειλλημένοι και το κάθε ορθό ή καλό ή σωστό απορρέει απο την γενικότερη γνώμη της πλειοψηφίας -υπάρχουν πολλές πλειοψηφίες- η οποία πάντα ανθίστατο σε κάθε νέα σκέψη και αντίληψη αλλα και πρόβαλε φόβους και επιθετικές και άλλες συμπεριφορές...αγελαία τάξη...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 19:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι το εξής :"Τι καταλαβαίνει απο όλο αυτό"???

Απολύτως τίποτα , σε διαβεβαιώ....εκεί πάντα στην ίδια αρρωστημένη κατάσταση...
................

Μην το λες εαρινε,

η ερώτηση είναι τι αισθάνεται,

αυτο πρώτα πρέπει να αισθανθείς, για να καταλάβεις τον άλλο.

Άμα πουν σε σένα η σε μένα, δεν είσαι επιθυμητος στο φόρουμ, εγώ τουλαχιστον χεραιτω, εύχομαι καλή συνεια, και να είσαι σίγουρος, πως καν δεν θα διαβάζω. Το ίδιο πιστευω και για σένα. Γιατί γυρνάει και ξαναγυρναει, πρέπει να αναρωτηθεις, και σε πληροφωρω πως οποίος κάνει, όχι μόνο αισθάνεται, μα είναι ελεκτρισμενος. Δηλ. . Κοιτα τι θα γράψω, και τι θα προκαλεσω...

Για τα (έσω) είναι κομμάτι που θέλει πολυ δουλειά, γιατί κάποιος ασχολείται, και γιατί το 98% του πληθυσμού, καν δεν ενδιαφέρεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πάντως δεσμεύομαι προσωπικά να μην ξαναταίσω ποτέ και για κανένα λόγο τα όποια τρολ κυκλοφορούν εδώ αδέσποτα, και αυτό που λέω το εννοώ. Και εάν ποτέ παραβώ αυτό που λέω θα έχετε κάθε δικαίωμα να με απαξιώσετε. Θα χαιρόμουν πολύ βέβαια εάν όλοι εδώ μέσα προχωρούσαν στην ίδια δημόσια "δέσμευση" διότι εάν αυτό το κάνουμε συλλογικά πράξη τότε το πρόβλημα θα έχει σχεδόν λυθεί από μόνο του...εάν δηλαδή ο καθένας εδώ ξεχωριστά δώσει μία υπόσχεση -στον εαυτό του πρώτα απ'όλα- και την τηρήσει τότε το πρόβλημα θα γίνει αυτό που του αξίζει, δηλαδή "ανύπαρκτο"...και προφανώς μόλις το τρολ το καταλάβει αυτό θα φορέσει τις πιο "σοβαροφανείς" μάσκες του μπας και του δώσει σημασία κάποιο καλοπροαίρετο μέλος όμως πλέον θα είναι αργά...

Φίλε kost, νομίζω πως η στάση που περιγράφεις είναι κι η πιο ορθή κι η πιο αποτελεσματική.
Άλλωστε, το κάθε σύστημα μπορεί να ανακαλύψει αρκετούς τρόπους "αυτοκαθαρισμού" κι απαλλαγής από τα περιττά και βλαβερά στοιχεία τα οποία προσπαθούν να το βλάψουν και να το μολύνουν κι ο τρόπος που μόλις περιέγραψες, θεωρώ πως είναι αρκετά σημαντικός.
Όταν παρατηρείται μια τέτοια συμπεριφορά, θεωρώ πως το πιο σωστό είναι αυτή να μην τροφοδοτείται άμεσα ή έμμεσα από τους υπόλοιπους.
Εάν αυτή η - τουλάχιστον και λίαν επιεικώς - αρρωστημένη συμπεριφορά τροφοδοτείται από κάποιους συνομιλητές μας με σχόλια, με "αστειάκια", με αντιπαραθέσεις, με αντιδικίες κτλ, τότε η συμπεριφορά η οποία λειτουργεί διασπαστικά για τη ροή του διαλόγου σε ένα θέμα τροφοδοτείται όχι μόνο από αυτόν ο οποίος την επιδεικνύει και την προκαλεί αλλά κι από τους ανθρώπους οι οποίοι μπαίνουν στην διαδικασία να ασχοληθούν με αυτήν με οποιονδήποτε τρόπο.
Και μπορεί η πρόθεση των συνομιλητών μας οι οποίοι την τροφοδοτούν να μην είναι αυτή, όμως αυτό είναι το αποτέλεσμα.

Θεωρώ λοιπόν - και θα ήθελα κι εγώ να παρακαλέσω και να παροτρύνω με την σειρά μου όλους τους συνομιλητές μας - να μην τροφοδοτούν αυτή την troll - ίστικη συμπεριφορά και να προσπαθήσουν να μην παρασύρονται από αυτήν.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spacegirl
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πιο πολυσύνθετο το θέμα φίλε Kost...ως φαίνεται η "κολόνια" κρατάει απο παλιά παρτίδα...και δεν είναι "αυτός" αλλα "αυτοί" που είναι "αυτός" και θολώνει -νομίζει- εντέχνως τα νερά....



Ενα.
Ενα άτομο συγκεκριμένο είναι.
Ενα άτομο που απο το 2004 ταλαιπωρεί αφάνταστα το συγκεκριμένο αυτό χώρο.
Ενα άτομο που ξέρει πραγματικά να καμουφλάρεται.
Ολοι γνωρίζουν ποιός είναι αλλά κανείς δεν τολμά να αναφερθεί.
Κανείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εαρινέ, θίγεις κάποια σημαντικά θέματα...πιθανόν όπως λες να είναι περισσότερο από ένα άτομα οπότε μιλάμε για πιο συστηματική κατάσταση και φυσικά για μία καθαρή περίπτωση φθόνου...δηλαδή στο στυλ "προκειμένου να σας διαλύσουμε θυσιάζουμε όλη μας την αξιοπρέπεια και αφιερώνομυε όλο μας το χρόνο να τα κάνουμε μπάχαλο"...

Είναι επίσης προφανές ότι μπαίνει/μπαίνουν με διάφορα νικς, ακόμα και διαφωνώντας ο ένας με τον άλλον (πόσο αξιοθρήνητο θεέ μου!!), όμως όπως λες είναι τόσο προβλέψιμος ο τρόπος γραφής του/τους που πραγματικά η απομόνωσή τους είναι κάτι τελικά πολύ εύκολο!!


Για τον Ευρωπαίο και τα γραφόμενά του δεν έχω άποψη διότι δεν έχει τύχει ποτέ να συνομιλήσουμε όμως θεωρώ κρίμα να αποχωρεί εξαιτίας των εν λόγω ατόμων...δηλαδή εάν αποχωρούσε για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν θα τού έλεγα απολύτως τίποτα...όμως το να καταφέρνει αυτός/αυτοί να διώχνουν κόσμο από το φόρουμ αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί...


Συμφωνώ επίσης ότι έχουμε και εμείς ένα μερίδιο ευθύνης με την έννοια ότι τους δίνουμε σημασία και ότι τρέχουμε να τους "ταπώσουμε", το έκανα και εγώ δυο-τρεις φορές και λάθος μου...και επίσης μου έχει κακοφανεί κάπως το ότι κάποια σοβαρά και ωραία θέματα πάνε στα αζήτητα ενώ μόλις μπαίνει κάποιος σοβαροφανής κλόουν τύπου "Αρχιμανδρίτης" αμέσως τρέχουν διάφορα μέλη από περιέργεια να απαντήσουν και τελικά το θέμα παίρνει φωτιά...εννοώ δηλαδή μήπως κάποια μέλη τελικά προτιμούν τον χαβαλέ -ο οποίος μοιραία οδηγεί στα βρισίδια εκ μέρους των τρολ και γενικότερα σε αρνητική ατμόσφαιρα- από το να συμμετέχουν σε σοβαρά θέματα?


Όπως και να'χει, είναι ίσως εγωιστικό να ζητώ από όλους εδώ να "δεσμευτούν" να αγνοούν τα τρολ, όμως θεωρώ ότι είναι η μόνη λύση του προβλήματος, και τουλάχιστον από την δική μου πλευρά σκοπεύω να το τηρήσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Spacegirl

Ενα.
Ενα άτομο συγκεκριμένο είναι.
Ενα άτομο που απο το 2004 ταλαιπωρεί αφάνταστα το συγκεκριμένο αυτό χώρο.
Ενα άτομο που ξέρει πραγματικά να καμουφλάρεται.
Ολοι γνωρίζουν ποιός είναι αλλά κανείς δεν τολμά να αναφερθεί.
Κανείς.


Δεν μου άρεσε το μήνυμά σου. Έχει μια μυρουδιά ... κάπως ... σαν καμμένο λάστιχο.

Το "όλοι γνωρίζουν ποιος είναι", σημαίνει πως γνωρίζεις κι εσύ. Ε, γιατί λοιπόν δεν αναφέρεσαι εσύ πρώτη σ' αυτόν, αφού κανείς άλλος όπως χαρακτηριστικά λες, δεν τολμά να αναφερθεί ; Τόλμα εσύ ... μήπως φοβάσαι κάτι ;

Έπειτα, εσύ είσαι μέλος από το 2009 με μόνο 39 μηνύματα. Πως ξέρεις ότι αυτό είναι το ίδιο άτομο που ταλαιπωρεί όπως λες αυτόν τον χώρο από το 2004 ;

Και τέλος, έτσι όπως το θέτεις, - όταν λες δηλ. πως κανείς δεν τολμά να αναφερθεί και το επαναλαμβάνεις το "κανείς" - ξέρω 'γω ; τι θες να πεις ; πως τον φοβούνται δηλ. ;

Γιατί δεν μιλάς ξεκάθαρα ; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Αν ξέρεις κάτι, πες το, τι φοβάσαι ;


Edited by - zip on 24/02/2011 20:24:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα.
Ενα άτομο συγκεκριμένο είναι.
Ενα άτομο που απο το 2004 ταλαιπωρεί αφάνταστα το συγκεκριμένο αυτό χώρο.
Ενα άτομο που ξέρει πραγματικά να καμουφλάρεται.
Ολοι γνωρίζουν ποιός είναι αλλά κανείς δεν τολμά να αναφερθεί.
Κανείς.


Spacegirl, δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες "όλοι ξέρουν ποιός είναι αλλά κανείς δεν τολμάει να το πει"....εάν θες, διαφώτισέ μας λιγάκι επί τούτου....

Πάντως ενώ ξεσκόνιζα ένα παλιό θέμα εν έτει 2004 περί Νέας Ακρόπολης (η περί Τεκτονισμού, δεν θυμάμαι) είδα και θυμήθηκα έναν τύπο Labolas ο οποίος έμπαινε και έλεγε παρόμοιες βλακείες προσπαθώντας να καταστρέψει θέματα. Σε αυτόν αναφέρεσαι? Εάν είναι αυτός τότε μιλάμε για φρενοβλάβεια έτσι? Θυμάμαι επίσης και μία τραγελαφική κίνηση anti-Esoterica καθώς και διάφορα άλλα γραφικά...θέλω να πως είχε από παλιά εχθρούς το esoterica...

και εντάξει, κακά τα ψέματα, στην Ελλάδα ζούμε και όταν είσαι ο πρώτος ή ο γνωστότερος σε κάτι υπάρχουν άτομα που αφρίζουν από το κακό τους....και μην πει κανείς ότι κολακεύω τα άτομα του esoterica γιατί δεν πιάνει (και το λέω γιατί στην Ελλάδα επίσης ο "καλός λόγος" ερμηνεύεται από τους περίεργους ως κολακείο ή συμφέρον)...οτιδήποτε περίεργο ή ψιλοαυταρχικό είχα δει εδώ μέσα πρώτος θα άρχιζα τα μπινελίκια και θα έπαιρνα το καπελάκι μου να φύγω προ πολλού...


Φίλε Incubus, έχεις δίκιο ότι ουσιαστικά εμείς είμαστε που τροφοδοτούμε τα τρολ και όχι τα τρολ τα ίδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εγώ πάντως δεσμεύομαι προσωπικά να μην ξαναταίσω ποτέ και για κανένα λόγο τα όποια τρολ κυκλοφορούν εδώ αδέσποτα, και αυτό που λέω το εννοώ. Και εάν ποτέ παραβώ αυτό που λέω θα έχετε κάθε δικαίωμα να με απαξιώσετε. Θα χαιρόμουν πολύ βέβαια εάν όλοι εδώ μέσα προχωρούσαν στην ίδια δημόσια "δέσμευση" διότι εάν αυτό το κάνουμε συλλογικά πράξη τότε το πρόβλημα θα έχει σχεδόν λυθεί από μόνο του...εάν δηλαδή ο καθένας εδώ ξεχωριστά δώσει μία υπόσχεση -στον εαυτό του πρώτα απ'όλα- και την τηρήσει τότε το πρόβλημα θα γίνει αυτό που του αξίζει, δηλαδή "ανύπαρκτο"...και προφανώς μόλις το τρολ το καταλάβει αυτό θα φορέσει τις πιο "σοβαροφανείς" μάσκες του μπας και του δώσει σημασία κάποιο καλοπροαίρετο μέλος όμως πλέον θα είναι αργά...

Φίλε kost, νομίζω πως η στάση που περιγράφεις είναι κι η πιο ορθή κι η πιο αποτελεσματική.
Άλλωστε, το κάθε σύστημα μπορεί να ανακαλύψει αρκετούς τρόπους "αυτοκαθαρισμού" κι απαλλαγής από τα περιττά και βλαβερά στοιχεία τα οποία προσπαθούν να το βλάψουν και να το μολύνουν κι ο τρόπος που μόλις περιέγραψες, θεωρώ πως είναι αρκετά σημαντικός.
Όταν παρατηρείται μια τέτοια συμπεριφορά, θεωρώ πως το πιο σωστό είναι αυτή να μην τροφοδοτείται άμεσα ή έμμεσα από τους υπόλοιπους.
Εάν αυτή η - τουλάχιστον και λίαν επιεικώς - αρρωστημένη συμπεριφορά τροφοδοτείται από κάποιους συνομιλητές μας με σχόλια, με "αστειάκια", με αντιπαραθέσεις, με αντιδικίες κτλ, τότε η συμπεριφορά η οποία λειτουργεί διασπαστικά για τη ροή του διαλόγου σε ένα θέμα τροφοδοτείται όχι μόνο από αυτόν ο οποίος την επιδεικνύει και την προκαλεί αλλά κι από τους ανθρώπους οι οποίοι μπαίνουν στην διαδικασία να ασχοληθούν με αυτήν με οποιονδήποτε τρόπο.
Και μπορεί η πρόθεση των συνομιλητών μας οι οποίοι την τροφοδοτούν να μην είναι αυτή, όμως αυτό είναι το αποτέλεσμα.

Θεωρώ λοιπόν - και θα ήθελα κι εγώ να παρακαλέσω και να παροτρύνω με την σειρά μου όλους τους συνομιλητές μας - να μην τροφοδοτούν αυτή την troll - ίστικη συμπεριφορά και να προσπαθήσουν να μην παρασύρονται από αυτήν.


ακριβώς αυτό


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω δεν ειμαι απο το 2004.

Κι εγώ έτσι νομίζω ρε φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Πάντως ενώ ξεσκόνιζα ένα παλιό θέμα εν έτει 2004 περί Νέας Ακρόπολης (η περί Τεκτονισμού, δεν θυμάμαι) είδα και θυμήθηκα έναν τύπο Labolas ο οποίος έμπαινε και έλεγε παρόμοιες βλακείες προσπαθώντας να καταστρέψει θέματα. Σε αυτόν αναφέρεσαι? Εάν είναι αυτός τότε μιλάμε για φρενοβλάβεια έτσι? Θυμάμαι επίσης και μία τραγελαφική κίνηση anti-Esoterica καθώς και διάφορα άλλα γραφικά...θέλω να πως είχε από παλιά εχθρούς το esoterica...


Καμία σχέση kost. Τον Labolas τον ξέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά, ξέρω κάποια μέλη που έχουν παλιούς λογαριασμούς αλλά τους έχουν απενεργοποιημένους. Δεν τους χρησιμοποιούν δηλ. Ένας τέτοιος πρέπει να είναι και ο λογαριασμός Spacegirl, που εμφανίστηκε τώρα. Για να μιλάει με τόση σιγουριά, αυτός/η κατά πάσα πιθανότητα είναι παλιό μέλος με διπλό λογαριασμό που τον ενεργοποίησε ακριβώς για την περίσταση. Τώρα, για τον trollάρα δεν ξέρω, αλλά πάντως νομίζω πως δεν είναι παλιός τύπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εντάξει για τον Labolas μπορεί να κάνω λάθος και να μην ήταν τέτοιας πάστας απλώς μου είχε δώσει τότε την εντύπωση ιδιαίτερα κακόβουλου μέλους...

Η Spacegirl τι θα μας πει άραγε?

Πάντως zip σημασία δεν έχει και τόσο το από πότε μπαινοβγαίνει το εν λόγω τρολ...σημασία έχει το να μην τροφοδοτούμε την υπαρξή τους, έτσι δεν είναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως zip σημασία δεν έχει και τόσο το από πότε μπαινοβγαίνει το εν λόγω τρολ...σημασία έχει το να μην τροφοδοτούμε την υπαρξή τους, έτσι δεν είναι?

Εμένα δεν με ενοχλεί kost. Ούτε με βρίζει, ούτε τον βρίζω ... no problem ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και έδωσε συμβουλές να ξαναφτιαχθει το φόρουμ πο την αρχή, να σβησθουν όλα τα ποστ, για να μπορέσουν να έχει τον έλεγχο η διαχείρηση, δεν είναι παλιό μέλος. Όταν έγραφε πολυ ευγενικά, προσευχές και τέτοια, θύμιζε ένα μέλος απο παλια, και ίσως αυτο κάνει, διαβάζει κάποιον, και μετα γράφει για λίγο όπως αυτός που διάβασε.

Διαβολολικος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 20:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Η Spacegirl τι θα μας πει άραγε?


Δεν νομίζω να ξαναπει κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy