ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Παγανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 22:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα θα ήθελα να απαντήσω στην ξωτικούλα:
Να θεωρήσω ως θετικό αυτό που έχεις βάλει σε κόκκινο;

quote:
Ο χριστιανισμός ως δόγμα εφόσον αποδέχεται την παλαιά διαθήκη και την ιστορία εξάπλωσής του ως το δρόμο της φώτισης,
γίνεται ο κοινωνός της απόλυτης βίας.

εκτός κι αν ήθελες να πεις κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα εγώ.

quote:
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά αυτό ακριβώς κάνεις.
Αντί να αντικρούσεις με επιχειρήματα αυτά που λένε όλοι πιο πάνω,
απαντάς:κι οι παγανιστές το ίδιο χάλι με μας έχουν οπότε να μη μιλάνε.

δεν ξέρω αν είδες τον τίτλο του θέματος, αφορά ακριβώς τον παγανισμό (εγώ βέβαια είχα δώσει άλλο τίτλο αλλά αφού οι διαχειριστές έκλεισαν το θέμα αυτό, το μετέφεραν εδώ). Οπότε το θέμα μας κατά κύριο θέμα είναι ο παγανισμός και όχι η απολογία των Χριστιανών. Μην ανησυχείς και υπάρχουν ένα σωρό θέματα ανοιγμένα όπου καλούν τους Χριστιανούς να απολογηθούν,

Μήπως έχεις προσέξει ότι αρκετοί εδώ μέσα όταν τους "προσβάλεις" τον παγανισμό αντιδρούν άμεσα, και όταν τους αποκαλέσεις έστω έμμεσα παγανιστές ή νεοπαγανιστές σχεδόν παρεξηγούνται;
Εμείς οι Χριστιανοί έχουμε το κουράγιο να λέμε ποιοι είμαστε και να υποστηρίζουμε την πίστη μας.
Όταν όμως υπάρχει ένα πλήθος "ουδέτερων" (και μην μου πεις ότι δεν το βλέπεις) που σου την "πέφτουν" και κοιτάνε να σε στριμώξουν με ένα σωρό λασπολογίες κατά του πιστεύω σου, και με δικές τους ερμηνείες για τα διάφορα γεγονότα της ιστορίας, πες μου σε παρακαλώ τι πρέπει να κάνω;
Δεν πρέπει και εγώ να ψάξω να βρω τις πηγές της ιστορίας; μήπως πρέπει να τις ερμηνεύσω και εγώ όπως αυτοί; Αν μου δείξεις έναν διαφορετικό πειστικό τρόπο, θα τον ακολουθήσω.

Όταν λες σε κάποιον ότι, κοίτα να δεις ο τρόπος με τον οποίο ερμηνεύεις τις γραφές δεν είναι αυτός, αλλά σύμφωνα με το θρησκευτικό πιστεύω μας αυτά ερμηνεύονται έτσι και έτσι και τους φέρνεις παραδείγματα από την παράδοση της Ορθοδοξίας αλλά και πρόσφατα παραδείγματα π.χ. σύγχρονων Αγίων, και αυτοί συνεχίζουν το παραμύθι τους, πες μου πως πρέπει να τους αντιμετωπίσεις;;

quote:
απλά ότι όλες οι θρησκείες είναι το ίδιο τσίρκο.

αυτό το λες εσύ, εγώ δεν είπα για καμία θρησκεία ότι είναι τσίρκο.

ming-lee
όπως θές κύριε ming-lee. Πες μόνο που σε πρόσβαλα για να σου ζητήσω συγνώμη. Πρόσβαλα εσένα ή μήπως τα πιστεύω σου;
Δεν είδα πουθενά να λες το που ή τι πιστεύεις, μάλλον μου διέφυγε.

Έπειτα, εγώ προσωπικά, με δικά μου λόγια δεν πιστεύω να καταφέρθηκα κατά του παγανισμού. Τις παραπομπές που έκανα είναι από διάφορες ιστοσελίδες όπου παρατίθενται στοιχεία με αναφορές στις πηγές τους.
Τώρα αν αυτό σε πείραξε λυπάμαι πολύ αλλά μάλλον θα πρέπει να τα βάλεις μαζί τους.

Τώρα όσο για το φιλικά, επέτρεψέ μου να σου πω, πως τα μηνύματά μου δεν απευθύνονται μόνο σε εσένα, οπότε μπορώ να απευθύνομαι όπως εγώ κρίνω προς τους άλλους συμμετέχοντες του φόρουμ.

quote:
Τρίτον: ΔΕΝ απάντησες σε ΚΑΝΕΝΑ από τα δικά μου ερωτήματα. Εγώ να δεχτώ ότι οι Ρόδιοι και όλοι οι λοιποί που αναφέρεις ήταν προδότες, γραικύλοι, γλύφανε τους Ρωμαίους και όλα αυτά που τους προσάπτεις. Αλλά, και τί μ'αυτό; Η μια παλαιότερη προδοσία (ας χρησιμοποιήσω τον δικό σου όρο, αν και δεν πρόκειται για "προδοσία" -αλλά δεν θα κάνω εδώ μάθημα ιστορίας σε κανέναν, όπως και δεν δέχομαι να μου κάνουν- η οποία, στο κάτω-κάτω, δεν μας έχει αφήσει μέχρι σήμερα άλυτα ζητήματα, σε αντίθεση με τις επιλογές των ανατολικορρωμαίων ιθυνόντων...)δικαιολογεί τις κατοπινές, ή τις νομιμοποιεί; Και να σου πω και κάτι; Οι Ρωμαίοι, τουλάχιστον, άφησαν πίσω τους ένα τεράστιο έργο, τόσο στον υλικό, όσο και στον πνευματικό τομέα. Δεν πιστεύω να θεωρείς στα σοβαρά ότι οι Οθωμανοί, η "στρατηγική επιλογή" των ταγών της "Ορθόδοξης Ρωμηοσύνης", έχουν καμμιά σύγκριση σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τομέα με τους Ρωμαίους.

εγώ αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως οι θηριωδίες και οι προδωσίες των ανθρώπων δεν βρίσκουν άλλωθι στα θρησκευτικά πιστεύω τους. Αλλά σε αυτό εδώ το φόρουμ έχω γίνει μάρτυρας μιας ανελέητης επίθεσης κατά του Χριστιανισμού.
Θα ήθελα να σου πω επίσης πως εγώ δέχομαι "μαθήματα" πάσης φύσης από τους συνανθρώπους μου διότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου ότι έχει φτάσει στο ανώτατο σκαλί της γνώσης.

Ειλικρινά φιλικά.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 23:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


να απαντησω πρωτα στον φιλτατο θεματοθετη: επειδη η λεξη παγανισμος εχει φορτισθει απο διαφορες ασχετες με αυτον εννοιες, ας παμε πιο βαθια, στην ψυχη του παγανισμου, που ειναι ο ανιμισμος.


ανιμισμος απο το ανιμα-ψυχη.


ολα ειναι ζωντανα, ολα εχουν ψυχη (πνευμα).


αυτη ειναι η βαση του παγανισμου, του σαμανισμου, της θρησκευτικης αντιληψης των Ελληνων και των Ινδιανων, αλλα και σχεδον καθε μη εβραιογενους θρησκειας.

ολα ειναι ζωντανα γιατι ειναι φτιαγμενα απο την ουσια του Θειου, του Μεγαλου Πνευματος, του Βραχμαν κτλ...

οι Θεοι ειναι τα ισχυρα πνευματα της Φυσης και γεννηθηκαν μαζι της απο το Θειον.

.


διαβασα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα στο τοπικ!


με ευχαριστησε ιδιαιτερα το ποσοι εχουν ανιμιστικη αντιληψη στο φορουμ!

ειμαι ανιμιστης στην αντιληψη απο παιδι, γιατι ετσι μου ελεγε η καρδια μου.

ωστοσο ειμαι ανιμιστης "αυτηνης" της σχολης που πρεσβευει οτι "καθε μαθητης και μεθοδος, καθε πολεμιστης και μονοπατι".


και φυσικα, καθε πετρα και βωμος, καθε βουνο και καθεδρικος...


.

κλεινω με μια ιστορια που καποιοι θα γνωριζετε ηδη:

καποτε ενας αναζητητης εφτασε στο μερος που ζουσε ενας αγιος ανθρωπος.


"τι αναζητας?" ρωτησε ο αγιος.


"τον Θεο" απαντησε ο αναζητητης, "αλλα εχω γυρισει τον κοσμο ολο, διαβασα ενα σωρο σοφα βιβλια, συναντησα δασκαλους και εκανα νηστειες και διαλογισμο, κι ομως ακομη δεν τον εχω βρει".


"μα καλα", λεει ο σοφος, "δεν συναντησες πουλια, λουλουδια, εντομα, δεν ειδες συννεφα και βουνα, ποταμια και λιμνες στον δρομο σου?"


"φυσικα" απαντησε ο αναζητητης.


"τοτε πως και δεν Τον προσεξες?"...


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 00:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω σε κάτι ανώτερο χωρίς να με ενδιαφέρει να το προσδιορίσω και πιστεύω απόλυτα στο λόγο του Χριστού.


Αυτό ήταν το θετικό,
αλλά μάλλον κοντα στα ξερά...

Όσον αφορά το θέμα του τόπικ,
εσύ παρέθεσες ένα ανεκδιήγητο άρθρο,
γεμάτο από ιστορικές ανακρίβειες
και έθιξες το θέμα του παγανισμού με σκοπό να καταδείξεις το μέγα λάθος του.

Αν επιθυμείς κάτι τέτοιο κάντο με στοιχεία που να στηρίζουν αυτό που λες και όχι με παρόμοια κείμενα που επιεικώς αστεία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν.

Το κύρος ενός καθηγητή πανεπιστημίου δεν αποτελεί εγγύηση ορθότητας των γραφομένων του,
απλά είναι μια θέση από την οποία μπορεί ο καθείς να πει ότι ανιστόρητο και μονόπλευρο πιστεύει
και να θεωρηθεί και έγκυρο.

Εφόσον ταύτισες τη θέση σου με αυτή του άρθρου,
έπρεπε να περιμένεις και τις ανάλογες αντιδράσεις.

Το έγραψα και σε άλλο τόπικ,
ότι κατά τον Χαλήλ Γκιμπράν "κάθε χρόνο συναντιούναται ο Ιησούς ο Ναζωραίος και ο Ιησούς των χριστιανών στο όρος των Ελαιών...
στο τέλος της συνάντησης λέει πάντα ο Ιησούς ο Ναζωραίος:
δεν θα τα βρούμε ποτέ εμείς οι δύο".

Γιατί ο κλήρος,
όχι μόνο την ελληνική γραμματεία δεν σεβάστηκε,
αλλά ούτε καν το Χριστό.
Αυτός θα ξαναγκρέμιζε τα ιδρύματά σας αν μπορούσε να ξανάρθει.


Φίλε Τζόνι για ακόμη μια φορά συμφωνούμε.
Και όπως είπε και ένας άλλος καθηγητής πανεπιστημίου όταν το ρώτησαν τι συμπέρασμα έβγαλε μετά από μία συζήτηση:
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ (Ζουράρις φυσικά) !!!
Καλό βράδυ
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 00:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικούλα,
να λοιπόν που η ξωτικούλα αφού αμφισβήτησε τα δικά μου στοιχεία και παρέθεσε πλήθος αδιάσειστων στοιχείων, έφθασε στο σημείο να αμφισβητήσει, πάντα με στοιχεία και όχι από εμπάθεια, το κύρος τους καθηγητή, Πρύτανη πανεπιστημίου, Μπαμπινιώτη.
Ε, τότε τι να πω, τα επιχειρήματά της με έχουν αποστομώσει

quote:
Το κύρος ενός καθηγητή πανεπιστημίου δεν αποτελεί εγγύηση ορθότητας των γραφομένων του,

ενώ τα γραφόμενα του κάθε άγνωστου Χ αποτελούν εγγύηση;;

quote:
Γιατί ο κλήρος,
όχι μόνο την ελληνική γραμματεία δεν σεβάστηκε,
αλλά ούτε καν το Χριστό.
Αυτός θα ξαναγκρέμιζε τα ιδρύματά σας αν μπορούσε να ξανάρθει.

να, ορίστε επιχειρήματα που δεν φοβούνται τίποτα για την εγκυρότητά τους!

jonniebegood

quote:
ολα ειναι ζωντανα, ολα εχουν ψυχη (πνευμα).

δηλαδη ψυχή και πνεύμα είναι το ίδιο και το αυτό;
quote:
οι Θεοι ειναι τα ισχυρα πνευματα της Φυσης και γεννηθηκαν μαζι της απο το Θειον.

υπάρχουν και θεοί και το θείον; συγνώμη, μπορείς να το κάνεις λιανά διότι αδυνατώ να το καταλάβω;

quote:
ωστοσο ειμαι ανιμιστης "αυτηνης" της σχολης που πρεσβευει οτι "καθε μαθητης και μεθοδος, καθε πολεμιστης και μονοπατι".

και φυσικα, καθε πετρα και βωμος, καθε βουνο και καθεδρικος...


ποια είναι αυτή η σχολή;

quote:
κλεινω με μια ιστορια που καποιοι θα γνωριζετε ηδη:


καποτε ενας αναζητητης εφτασε στο μερος που ζουσε ενας αγιος ανθρωπος.


"τι αναζητας?" ρωτησε ο αγιος.


"τον Θεο" απαντησε ο αναζητητης, "αλλα εχω γυρισει τον κοσμο ολο, διαβασα ενα σωρο σοφα βιβλια, συναντησα δασκαλους και εκανα νηστειες και διαλογισμο, κι ομως ακομη δεν τον εχω βρει".


"μα καλα", λεει ο σοφος, "δεν συναντησες πουλια, λουλουδια, εντομα, δεν ειδες συννεφα και βουνα, ποταμια και λιμνες στον δρομο σου?"

"φυσικα" απαντησε ο αναζητητης.

"τοτε πως και δεν Τον προσεξες?"...



αυτή η ιστορία είναι γνωστή σε πολλούς "κύκλους" και πολλοί είναι αυτοί που την έχουν υιοθετήσει.
Και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ming-lee
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 02:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ming-lee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή και η υποκρισία έχει (ή έστω πρέπει να έχει) κάποια όρια, ας ξεκαθαρίσω δυό-τρία πράγματα:

1)Δεν είμαι υποχρεωμένος να πιστεύω οπουδήποτε, ούτε, όμως, υποχρεούμαι, εάν τυχαίνει να πιστεύω κάπου (που δεν τυχαίνει, διότι ποτέ δεν θα μπορούσα να κατατάξω τον εαυτό μου σε μία ομάδα πιστών, παρά το ότι η Ανατολική Ρωμαϊκή Εκκλησία -η Ορθόδοξη, καθ' υμάς- με νηπιοβάπτισε, χωρίς ούτε να με ρωτήσει ποτέ, ούτε να ενδιαφερθεί αν εγώ μετέπειτα δεν ήθελα να είμαι μέλος του ποιμνίου της) να κάνω ομολογία πίστεως έμπροσθεν οιουδήποτε νομικού ή φυσικού προσώπου. Αυτά τα ιεροεξεταστικά να τα αφήσετε. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΑΝΩ ΜΑΣ! ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ!

2)Οι άνθρωποι ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ να ακούνε τα ίδια νοητικά αναμασήματα που τους πασσάρει όλους αυτούς τους αιώνες η χριστιανική προπαγάνδα. Σας ακούμε ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ δυο χιλιάδες χρόνια τώρα να λέτε ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ, να βρίζετε αντί να απαντάτε, και να προσπαθείτε να αποπροσανατολίζετε τη συζήτηση, οδηγώντας τη όπου σας βολεύει. Αυτά ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ πλέον. Αλλά, ούτε αυτό το έχετε πάρει χαμπάρι.

3)Εγώ, πάντως, δεν έλαβα απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα και συνεχίζω να θέτω (και να λείπουν αυτά τα πονηρά ότι δήθεν "έρχομαι σε αντίθεση" με τις πηγές. Ξέρω πολύ καλά με τι έρχομαι σε αντίθεση και αυτό σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν είναι οι πηγές). Ούτε τα γύρισα όταν τα βρήκα σκούρα. Εγώ αποδέχτηκα, σαν υπόθεση εργασίας, την ορθότητα αυτών που λες, αλλά εσύ επέλεξες τη μέθοδο "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε". Τουλάχιστον, καταδικάζεις ηθικά την πράξη του τότε ορθοδόξου χριστιανού αυτοκράτορα να πλασάρει την δωδεκαετή ανηψιά του στον άνω των εξήντα ετών τούρκο σουλτάνο (εδώ το κώλυμα που επιβάλλει η Ανατολική Εκκλησία αναφορικά με το γάμο μεταξύ αλλοθρήσκων πήγε περίπατο); Αυτό θα αρκούσε.

Όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους, η εποχή των θρησκειών, των πιστών, των ποιμνίων, των "άγιων γραφών" και όλων αυτών των ΑΝΤΙΚΟΣΜΙΚΩΝ και βαθύτατα ΑΝΤΙΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ και ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΩΝ επινοήσεων έρχεται στο τέλος της. Κάποιοι από εμάς που εμφανιζόμαστε στα διάφορα φόρουμ μπορεί να είμαστε οι προπομποί, οι Εωσφόροι που φέρνουν το πρώτο χαρμόσυνο μήνυμα ότι το Μέγα Σκότος όπου νά 'ναι τελειώνει και θα έρθει η Αιώνια Αυγή. Άλλωστε, όταν θα έρθει η Μέρα, εμείς πλέον δεν θα χρειαζόμαστε σε κανέναν. Φαινόμαστε τώρα γιατί είναι ακόμα σκοτάδι, έστω κι αν αχνοφέγγει.

Αν εμείς ενοχλούμε τους πιστούς, φανταστείτε τί θα γίνει όταν έρθει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτό του οποίου εμείς είμαστε μια ελάχιστη αντανάκλαση.

Όποιος θα ήθελε να προσεγγίσει και από μια άλλη πλευρά όλα όσα λέω εδώ, ας διαβάσει, αν μπορέσει και τη βρει κάπου, την ιστορία "Το Επάγγελμα Του Θεού", του Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ.

Α, και να μην ξεχνιόμαστε: διαβάστε το "Η Εγκληματική Ιστορία του Χριστιανισμού",του καθηγητή Καρλχάιντς Ντρέσνερ,και όχι φυσικά κανενός Μπακούρου ή Μεταλληνού (για να μην πω Τρεμπέλα).


I have some things to settle before I go legit.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 02:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Johnny πολύ την χάρηκα την παρέμβαση σου.

Ο ανιμισμός για μένα είναι η αθώα, η γνήσια παγανιστική αντίληψη, καθαρή από στείρα αρχαιολατρία.
Αμόλυντη από δόγματα βασισμένα σε λέξεις και φράσεις. Ύμνοι που δεν γράφτηκαν με θρησκευτικές επιταγές και φράσεις, επιφορτισμένες με βαρύγδουπα νοήματα, αντιγνωμίες και αιματοκυλισμένες θρησκευτικές θεωρίες… αλλά από θροΐσματα φύλλων, χαρούμενα κελαρύσματα από ρυάκια και ποτάμια, αναστεναγμούς από βουερά ρουμάνια…

Ο παγανιστής είναι ελεύθερος από θρησκευτικά δόγματα, προσιτά και κατανοητά από μια ελιτίστικη μειοψηφία… Δεν τον αγχώνουν προπατορικά αμαρτήματα, διδαχές Αγίων και η κατάκτηση μιας επικείμενης βασιλείας των ουρανών.
Ο άνθρωπος αυτός δεν ψάχνει τον Δημιουργό του μέσα από ακατάληπτα νοήματα, αλλά στα κεντήματα της αράχνης, στα πολύχρωμα βότσαλα που γλύφουν τα κύματα, και στο αθόρυβο πέταγμα της πεταλούδας. Στις ρωγμές της πέτρας που του σπάει το κεφάλι, όταν πάει να κατακτήσει τα μη κατακτήσιμα.

Ο παγανιστής αγνοεί τις γραφές των ανθρώπων και τις εξ αποκαλύψεως αλήθειες, και ψάχνει την αλήθεια που θα αποκαλυφθεί στον ίδιο και μόνο… όταν πάψει να τα βάζει με τις πέτρες γύρω του.

Παγανισμός είναι η αέναη αναζήτηση της αρμονίας με τον εαυτό μας, τους άλλους ανθρώπους, και την φύση, κάτι που καμία θρησκεία δεν μπόρεσε να μας το πρσφέρει...
Η επιστήμη φάνηκε στην αρχή ως χρήσιμος επίκουρος στην ατέρμονη προσπάθεια του ανθρώπου να κατανοήσει τα σύμπαντα γύρω του. Σύντομα όμως απογοητεύτηκε γιατί μόνο τρόπους κατάκτησης του προσέφερε, και πόλεμο ενάντια στο άπιαστο...

Ότι και να πει ο καθένας μας από τους τέσσερις τοίχους του, μπροστά στην μίζερη οθονούλα του είναι λίγο, όταν εξακολουθεί να μας φοβίζει ακόμη και τώρα, μια βραδιά στην φύση χωρίς ηλεκτρικό...

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 12:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

έφθασε στο σημείο να αμφισβητήσει, το κύρος τους καθηγητή, Πρύτανη πανεπιστημίου, Μπαμπινιώτη.


ποιο κυρος?

οι τιτλοι δινουν κυρος?


οχι στα δικα μου ματια...

quote:

Το κύρος ενός καθηγητή πανεπιστημίου δεν αποτελεί εγγύηση ορθότητας των γραφομένων του, ενώ τα γραφόμενα του κάθε άγνωστου Χ αποτελούν εγγύηση;;

quote:
Γιατί ο κλήρος,
όχι μόνο την ελληνική γραμματεία δεν σεβάστηκε,
αλλά ούτε καν το Χριστό.
Αυτός θα ξαναγκρέμιζε τα ιδρύματά σας αν μπορούσε να ξανάρθει.

να, ορίστε επιχειρήματα που δεν φοβούνται τίποτα για την εγκυρότητά τους!


αμφιβαλεις οτι εχει δικιο?

τοτε σου συνιστω να ξαναδιαβασεις τα λογια του Χριστου (ΜΟΝΟ) γιατι εχεις χασει την ουσια τους...


quote:

δηλαδη ψυχή και πνεύμα είναι το ίδιο και το αυτό;


ναι!


διοτι δεν παραμενουμε με δυο ιδιοτητες μετα θανατον αλλα με μια.


ενας σβωλος λιγο πιο πηχτος μεσα στην ενεργειακη κρεμα του Θειου.


quote:

υπάρχουν και θεοί και το θείον; συγνώμη, μπορείς να το κάνεις λιανά διότι αδυνατώ να το καταλάβω;



ολοι οι λαοι με ανιμιστικη αντιληψη φιλε μου, θεωρουν οτι οι θεοι γεννηθηκαν με το συμπαν. (διαβασε την Θεογονια του Ησιοδου)


ειναι οι φυσικες δυναμεις, που για εναν με ανιμιστικη αντιληψη δεν ειναι απλως φαινομενα αλλα φυσικες θεοτητες, πνευματα.


οπως ενα σπηλαιο δεν ειναι απλα ενα σπηλαιο, αλλα "αυτο" το σπηλαιο!


ενα βουνο δεν ειναι απλα ενα βουνο, αλλα "αυτο" το βουνο!

δεν εχουν απλως ζωη, αλλα και προσωπικοτητα!


οι ανιμιστες γνωριζουν ομως οτι το συμπαν ειναι φτιαγμενο απο την ουσια του Θειου, αποτελει μερος Του.

οι Ινδιανοι το ελεγαν Μεγαλο Πνευμα, οι Ελληνες Θειον.

το Θειον ειναι αδυνατον να το κατανοησουμε εφοσον αποτελουμε μερος του (οι προγονοι μας το ονομαζαν αφατον, γιατι δεν μπορουμε ουτε να μιλησουμε γι αυτο).


μπορουμε να το γνωρισουμε μονο μεσα απο τις εκφανσεις του, το Συμπαν και τα περιεχομενα του.


ελπιζω να σε διαφωτισα.

quote:

ποια είναι αυτή η σχολή;



ομολογω πως εχεις δικιο - πρεπει να διευκρινησω ποια σχολη ειναι αυτη και την αναφερω τοσο καιρο.

λοιπον η σχολη που λεγεται "αυτηνης της σχολης" δεν εχει ονομα, αλλα ουτε υπαρχει ως σχολη, γι αυτο και την αναφερω ετσι.


υπαρχει μονο ως αντιληψη.

οι δασκαλοι της ειναι μαθητες και οι μαθητες της δασκαλοι.


ακολουθουν αυστηρα μονο μια μεθοδο, αυτην που επιβαλει οτι καθε μαθητης και μεθοδος.

οι αποφοιτοι της ξεχωριζουν επειδη δεν ανηκουν ΠΟΥΘΕΝΑ και επειδη εχουν την ικανοτητα να βρισκουν κοινες αληθειες κρυμενες σε ολες τις αλλες σχολες.

.

εγω βλεπω κι αλλους αποφοιτους "αυτηνης της σχολης" εδω μεσα παντως...


quote:

αυτή η ιστορία είναι γνωστή σε πολλούς "κύκλους" και πολλοί είναι αυτοί που την έχουν υιοθετήσει.
Και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.


αυτη η ιστορια περιεχει ολα οσα ειπαμε μεχρι τωρα, γι αυτο και αποπνεει ομορφια και σοφια.

νασαι καλα!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 12:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ming-lee

Α, και να μην ξεχνιόμαστε: διαβάστε το "Η Εγκληματική Ιστορία του Χριστιανισμού",του καθηγητή Καρλχάιντς Ντρέσνερ,και όχι φυσικά κανενός Μπακούρου ή Μεταλληνού (για να μην πω Τρεμπέλα).


δεν το εχω διαβασει, αλλα προτεινω το Υπερ της των Ελληνων Νοσου, του Βλαση Ρασσια.


απο τα βιβλια που με εκαναν να δακρυσω...

.


.


quote:

Brie Boy

Ότι και να πει ο καθένας μας από τους τέσσερις τοίχους του, μπροστά στην μίζερη οθονούλα του είναι λίγο, όταν εξακολουθεί να μας φοβίζει ακόμη και τώρα, μια βραδιά στην φύση χωρίς ηλεκτρικό...



ειπες μια μεγαλη αληθεια!


η τεχνητη πραγματικοτητα ειδικα σημερα προσπαθει να μας αποξενωσει εντελως απο την Φυση.


οχι οτι ολοι οσοι δεν φοβουνται να κοιμηθουν στην υπαιθρο ειναι και σε επαφη με την Φυση...

υπαρχουν και κυνηγοι πχ.

.

χαιρομαι που σας διαβαζω!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 13:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

αφου τον ανθρωποποιησαμε...


...επομενο ειναι και αυτο!

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 15:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξωτικούλα,
να λοιπόν που η ξωτικούλα αφού αμφισβήτησε τα δικά μου στοιχεία και παρέθεσε πλήθος αδιάσειστων στοιχείων, έφθασε στο σημείο να αμφισβητήσει, πάντα με στοιχεία και όχι από εμπάθεια, το κύρος τους καθηγητή, Πρύτανη πανεπιστημίου, Μπαμπινιώτη.
Ε, τότε τι να πω, τα επιχειρήματά της με έχουν αποστομώσει

Ας αποδεχτούμε λοιπόν φίλε μου,
και τα όσα λέει ο κάθε πρύτανης (με κεφαλαίο ξεκινά η λέξη,
όπως Θεός?)ως αδιάσειστη απόδειξη της αλήθειας.
Ξέρεις ότι και οι μουσουλμάνοι έχουν αντίστοιχα μεγάλα κεφάλια που γράφουν τις μεγάλες αλήθειες που υπογραμμίζουν την ορθότητα του Κορανιού.

Όσο κύρος έχει ο κύριος αυτός ως Έλλην πολίτης να λέει άφοβα τη γνώμη του, γιατί τη γνώμη του λέει στο αρθρο ,
άλλο τόσο αγαπητέ έχω κι εγώ και το δηλώνω με παρρησία.

Ποια είναι τα επιχειρήματα του κυρίου αυτού λοιπόν?
Εμπαιγμός της πίστεως άλλων ανθρώπων.
Εμπαιγμός των ιστορικών γεγονότων.
Εμπαιγμός του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού,
υπό το πρίσμα της εκκλησίας της αγάπης.

Κι έρχονται και κάποιοι υποστηρικτές του,
που έχουν μάθει να πιστεύουν πειθήνια τον κάθε κραταιό Κύριο
για να μου πουν ότι είναι πρύτανης (με κεφαλαία είπαμε?)...

Λυπάμαι πολύ που δεν πιστεύω ότι ο Θεός έχει τον αγαπημένο του λαό το Ισραήλ,
λυπάμαι που δεν χρειάζομαι αγίους να μου υποδείξουν την σοφότητα του Θείου,
αλλά πάνω απ'όλα λυπάμαι γιατί υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι από τους πάπαρδες θα δούμε φως.

Διάβασε και την ιστορία της Γαβριηλίας μοναχής για να καταλάβεις τη διαφορά της πίστης από το εκκλησιαστικό τέρας.
Και το τι τράβηξε για να γίνει αποδεκτή από τους ορθόδοξους εν Χριστώ αδερφούς,
επειδή έκανε το λάθος να διδαχτεί και από τους Βουδιστές μοναχούς και επειδή πάντα την οδηγούσε η αγάπη.
(Γερόντισσα Γαβριηλία 2.10.1897-28.3.1992:Η ασκητική της αγάπης)

Και μάθε τέλος ότι το άνοιγμα μιας συζήτησης προσφέρεται για ανταλλαγή απόψεων.
Αν στόχος σου είναι να μας πείσεις πόσο σωστή στάθηκε η εκκλησία ανά τους αιώνες,
λάθος πόρτα.
Απέτυχαν τόσα χρόνια προπαγάνδας.
Και ο κύριος Μπαμπινιώτης,
ας κλείσει ένα δωμάτιο με θέα τα αγγελάκια κι ας αφήσει τους άπιστους να ζουν τον παράδεισο σε κάθε χαμόγελο και κάθε ηλιόλουστη μέρα.

Να σαι καλά εν Χριστώ αδερφέ,
ίσως οι άπιστοι να αγαπούν και τους αλλόθρησκους βλέπεις.

Αν βολεύεις την ανασφάλειά σου πίσω από δόγματα που σου δίνουν τη δυνατότητα να παραμείνεις άσπιλος κάντο.
Μην περιμένεις όμως ότι όλοι έτσι θα σωθούνε.

Φιλικά Ξωτικούλα.

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 16:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικούλα,
ο λόγος σου με έκανε και δάκρυσα (αστειεύομαι έτσι!)
**Τη Γαβριηλία τη διάβασα και εγώ και στη συνέχεια χάρισα το βιβλίο της σε κάποια ψυχή που το είχε ανάγκη. Θέλω να σε ρωτήσω αν καταλάβαινες τι διάβαζες όταν διάβαζες το βιβλίο της;;
Αν αυτή την οδηγούσε η αγάπη της (πέστα, μην το κρύβεις, και προς τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό) εσένα σε οδηγεί το μίσος σου και ο θυμός σου προς το ίδιο πρόσωπο και προς όλους, χωρίς να κάνεις διάκριση, όσοι μιλάν για τον Χριστό σήμερα.


Για κάτσε ρε Μπαμπινιώτη, ποιος νομίζεις ότι είσαι;
Που να πιάσεις χαρτωσιά εσύ ρε μπροστά στην Ξωτικούλα, τον Μίνγκ λη, τον καλό Γιάννη, και τόσους άλλους εδώ μέσα ρε!!!

Πως είναι δυνατόν να έχεις τέτοια ιδέα ρε Μπαμπινιώτη για τον εαυτό σου. Δεν βλέπεις ρε συ τι σου καταμαρτυρούν τόσοι ταπεινοί άνθρωποι εδώ μέσα;;;
Αλλά τι περιμένεις, ας όψονται όσοι κακόβουλοι εβραιοχριστιανολάτρεις (τώρα που κολάνε οι εβραίοι με το Χριστιανισμό εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει), αφού τους λάδωσες και τους πείρες τα μυαλά, σε εξέλεξαν Πρύτανη.
Ντροπή σου ρε, άκου εκεί να είσαι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο των Αθηνών (εκεί δεν είναι;).

Και όσον αφορά εκείνον τον παππού που είπε εκείνη τη μεγάλη "μπούρδα " ότι ..... πως το είπαμε μωρέ...... κάτι σαν "όσο γεράζει μαθαίνει" .... κάτι τέτοιο τέλος πάντων, μη του δίνετε σημασία.

Εδώ μέσα ανακαλύπτουμε ανθρώπους που δίνουν την εντύπωση ότι δεν έχουν ανάγκη από καινούργια στοιχεία και γνώσεις γιατί τα γνωρίζουν όλα.
***Τι θυμήθηκα τώρα, να το πώ;;;
Το ανέκδοτο με αυτόν τον κύριο που έβαλε αγγελία ότι πουλά την 30τομη εγκυκλοπαίδεια διότι δεν την έχει πια ανάγκη. Παντρεύτηκε και η γυναίκα τα ξέρει όλα.

Με όλα αυτά που βλέπω εδώ μέσα, θα πρότεινα να κουνήσουμε όλοι μαζί το κεφάλι μας ρυθμικά μπας και καταλάβουμε αν τελικά έχει τίποτα μέσα.

Συγχωράτε με για αυτό το μήνυμα, αλλά δεν άντεξα, έπρεπε να εκτονωθώ.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή εδώ μέσα πολλοί συνομιλητές θεωρούν μερικά πράγματα αυταπόδεικτα, π.χ.

Ευαγγέλιο=Αλήθεια.
Καθηγητής Πανεπιστημίου=αυθεντία

Να σχολιάσω λίγο το δεύτερο.

Το να γίνει κανείς καθηγητής πανεπιστημίου από λέκτορας είναι μια διαδικασία που βασίζεται και
1. Στο επιστημονικό έργο του υποψήφιου
2. Στην ύπαρξη κενής θέσης

Αλλά βασικά
1. Στις γνωριμίες και τις συμμαχίες του υποψήφιου στη συνέλευση των καθηγητών.
2. Στις προσωπικές φιλίες.
3. Στις πολιτικές επιρροές

Αυτό είναι δυστυχώς αναντίρρητη αλήθεια. Δεν σκοπεύω να καταθέσω τις προσωπικές μου εμπειρίες ζώντας από μέσα την ακαδημαϊκή κοινότητα ως επιστημονικός συνεργάτης για δύο χρόνια στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Θα αναφέρω όμως δύο περιπτώσεις γενικής γνώσης, για να πάρετε μια ιδέα.

Α. ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΜΑΧΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΒΑΡΩΤΣΟΥ-ΝΟΜΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΠΑΖΑΧΟΥ
Πρόκειται για δύο επιστημονικές ομάδες οι οποίες είναι και καταξιωμένες στο θέμα των σεισμών και διεθνούς αναγνώρισης και οι δύο. Αλλά η διαμάχη τους είναι χρόνια τώρα. Για τους μεν οι δε είναι σκιτζήδες και και τους δε οι μεν είναι καρεκλοκένταυροι. Η αυθεντία, σε ποιόν από τους δύο ανήκει;

Β. ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
Η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες στην Ευρώπη που δεν υπάρχει έδρα ομοιοπαθητικής σε κανένα πανεπιστήμιο. Από την άλλη, οι ομοιοπαθητικοί γιατροί (προσέξτε, όχι οι πρακτικοί γιατροί, άλλο είναι αυτό) είναι υπηρετούν μια παγκοσμίως γνωστή επιστήμη, η οποία όμως δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα.

Γ. ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ
Υπάρχει στην Πανεπιστημιακή Κοινότητα της Θεσσαλονίκης κορυφαίος επιστημονας (δεν θα αποκαλύψω τον τομέα του γιατί θα είναι ηλίου φαεινότερο) και προσωπικός μου φίλος, ο οποίος όταν ήταν λέκτορας και στην εξέταση από την επιτροπή για να γίνει καθηγητής, απορρίφθηκε γιατί ο πρόεδρος της επιτροπής είχε το ακόλουθο επιχείρημα. "Εγώ έγινα 50 χρονών να γίνω καθηγητής, εσύ θέλεις να γίνεις από τα 35; Εχεις μεγάλο επιστημονικό υπόβαθρο αλλά δυστυχώς θα σε απορρίψω".

Σε γενικές γραμμές, σχεδόν όλοι οι πανεπιστημιακοί (ειδικά των θεωρητικών επιστημών) είναι οπαδοί μιας συγκεκριμένης θεωρίας της επιστήμης τους, με αποτέλεσμα αυτό να αποτελεί και το αντικείμενο της διδασκαλίας τους.

Με άλλα λόγια. Υπάρχουν πολλές "αυθεντίες" στο Πανεπιστήμιο. Η γνώμη και τα γραφόμενα του ενός δεν αποτελούν με τίποτε "θεϊκό λόγο" και "αναντίρρητη αλήθεια", παρά μόνο όταν αυτά συνοδεύονται από επιστημονική έρευνα και τα αποτελέσματα έχουν επαληθευθεί και πιστοποιηθεί. Πράγμα που δυστυχώς μπορεί να γίνει μόνο στις θετικές επιστήμες.

Υ.Γ. Το ότι είναι κάποιος αντιπρύτανης ή πρύτανης, δεν σημαίνει τίποτε περισσότερο ότι κέρδισε σε κάποιες εκλογές του Πρυτανικού Συμβουλίου. Εκεί κι αν ισχύουν οι γνωριμίες. Οι δε εκλογές βασίζονται στην αρχή της πλειοψηφίας, η οποία με τη σειρά της βασίζεται στο εξής παράλογο:
"Τρεις ποιητές έχουν δίκιο έναντι ενός γιατρού στη διάγνωση μιας ασθένειας".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου να σαι καλά που επιτέλους μας έδωσες μια τεκμηριωμένη απάντηση.

Και τώρα που ξεθύμανες χριστιανικά (με περισσή ειρωνία για να καλύψουμε την έλλειψη επιχειρημάτων)

ας φωτιστούμε οι αδαής!!!

quote:
**Τη Γαβριηλία τη διάβασα και εγώ και στη συνέχεια χάρισα το βιβλίο της σε κάποια ψυχή που το είχε ανάγκη. Θέλω να σε ρωτήσω αν καταλάβαινες τι διάβαζες όταν διάβαζες το βιβλίο της;;
Αν αυτή την οδηγούσε η αγάπη της (πέστα, μην το κρύβεις, και προς τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό) εσένα σε οδηγεί το μίσος σου και ο θυμός σου προς το ίδιο πρόσωπο και προς όλους, χωρίς να κάνεις διάκριση, όσοι μιλάν για τον Χριστό σήμερα.

Μίσος???

Δεν έχω μισήσει στη ζωή μου μέχρι τώρα κανέναν και τίποτα...

Αυτά είναι χριστιανικά(ή καλύτερα εκκλησιαστικά) ιδεώδη.

Κάτι θυμάμαι από τα λόγια της Γαβριηλίας που δεν προσυλήτισε ποτέ κανέναν,
κάτι θυμάμαι από τα λόγια του Ιησού για αγάπη.
Κάτι θυμάμαι από την εκκλησία ενάντια στα ανθρώπινα πάθη.

Αλλά ξέχασα αυτοί εννοούν τον έρωτα και τις απολαύσεις.

Βλέπεις ο Θεός έκανε ένα λάθος με τον ανθρώπινο οργανισμό και δόξα το μεγαλοδύναμο ήρθαν οι εκκλησίες να μας πουν τι είναι αμαρτία.

Είπες:
Για κάτσε ρε Μπαμπινιώτη, ποιος νομίζεις ότι είσαι;
Που να πιάσεις χαρτωσιά εσύ ρε μπροστά στην Ξωτικούλα, τον Μίνγκ λη, τον καλό Γιάννη, και τόσους άλλους εδώ μέσα ρε!!!

Αν ο φίλτατος καθηγητής ήταν παγανιστής,
ή άθεος,
θα ευαγγελιζόσουν την ορθότητα των όσων λέει εν ονόματι του αξιώματός του, ή θα τον έριχνες στα αζήτητα?

Και τι λειψό έχουν οι δικές μας απόψεις σε σχέση με τον κύριο καθηγητή?
Κι αυτός όπως σου ξαναέγραψα την άποψή του εκθέτει.
Παρεπιπτόντως,
η δικιά σου άποψη ποια είναι?
Μόνο μέσω των λόγων του κυρίου καθηγητή και των ρασοφόρων μιλάς.
Με καθηλώνει η κριτική και εμπεριστατωμένη σου άποψη.

Και περιμένω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απάντηση,
για ποιο λόγο άνοιξες ένα θέμα για τον παγανισμό ή και για οποιοδήποτε άλλη θρησκεία,
εφόσον το μόνο που θέλεις είναι να χλευάσεις το αλλιώτικο.

Πίστευε και μη ερεύνα άσπιλε Χριστιανε...

Εσύ κρατάς το φως,
εσύ θα σωθείς στη δευτέρα παρουσία,
εσύ ξέρεις το δρόμο.

Αν σου βάλουμε σαμάρι και σε καβαλήσουμε,
αν σε ευνουχίσουμε,
αν σε κάνουμε να πιστεύεις σε άγια κόκκαλα,
αν δεν σου προσφέρουμε ποτέ γαλήνη της ψυχής,
αν σε γεμίσουμε ενοχές για τη φύση σου,
Πίστευε άξιον τέκνο.

Εμείς τα κάνουμε όλα για σένα.

Γιατί ευλογήσαμε τους δικτάτορες?
Γιατί έχουμε δισεκατομμύρια στα ταμεία μας?
Γιατί κάνουμε ιερούς πολέμους?
Γιατί δεν έπεσε ακόμη φωτιά να μας κάψει?

Μη ρωτάς πιστέ!

Ο Θεός ξέρει γιατί.

Μη μου ξαναμιλήσεις φίλε για μίσος,
γιατί εγώ έχω μάθει να γυρνάω και το άλλο μάγουλο,
και να αποδέχομαι τους διαφορετικούς.

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Και πριν σώσεις άλλες ψυχές κάνε κάτι με τη δική σου.

Ξαναδιάβασε τη Γαβριηλία και κατάλαβε,
ότι βρήκε το Θείο και όχι τον Θεό των Χριστιανών.

Έμαθε από τους αλλόθρησκους,
δεν απέρριψε κανέναν
και δεν θεώρησε εαυτόν ποτέ κριτή.

Περιμένω την απάντησή σου πάνω σε ότι σε ρωτάω αυτή τη φορά.
Εγώ πάω να κάνω καμμιά αμαρτία να γουστάρω.

Φιλικά (και καθόλου ειρωνικά)

Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Με όλα αυτά που βλέπω εδώ μέσα, θα πρότεινα να κουνήσουμε όλοι μαζί το κεφάλι μας ρυθμικά μπας και καταλάβουμε αν τελικά έχει τίποτα μέσα.

Ξεκίνα εσύ, αλλά μην περιμένεις και πολλά πράματα...

quote:
Ψηλός
Συγχωράτε με για αυτό το μήνυμα, αλλά δεν άντεξα, έπρεπε να εκτονωθώ.

Χμμμ....Πρωτότυπος τρόπος εκτόνωσης... Αλήθεια, τις παραδοσιακές μεθόδους εκτόνωσης τις έχεις δοκιμάσει;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ming-lee
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 19:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ming-lee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Errare humanum est, ή αλλιώς τα λάθη είναι για τους ανθρώπους.

Από παραδρομή, ανέφερα (και πόσες φορές!) ότι συγγραφέας του έργου «Η Εγκληματική Ιστορία του Χριστιανισμού» είναι ο Καρλχάιντς Ντρέσνερ, ενώ το ορθό, βέβαια, είναι Καρλχάιντς Ντέσνερ (Karheinz Deschner). Νομίζω ότι όφειλα να κάνω αυτή τη διόρθωση. Παρακάτω είναι ένα απόσπασμα από το οπισθόφυλλο του τρίτου τόμου.

«Για τους ‘πιστούς’ το ζητούμενο δεν είναι ποτέ τα ιστορικά, τα φιλοσοφικά ή τα ηθικά προβλήματα, η αλήθεια ή, για να το πούμε πιο ταπεινά, η πιθανότητα της αλήθειας, αλλά το δικό τους πρόβλημα. ‘Πιστεύουν’ ότι δε θα μπορούσαν να ζήσουν χωρίς την πίστη τους».

I have some things to settle before I go legit.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ming-lee
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 19:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ming-lee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφορικά με τον Κύριο Μπαμπινιώτη (με τον οποίο δεν επεδίωξα ποτέ να συγκριθώ. Εγώ άλλη δουλειά κάνω. Αλλά νομίζω ότι έχω το δικαίωμα στην κριτική, έστω και ενός καθηγητή πανεπιστημίου. Δηλαδή οι καθηγητές πανεπιστημίου είναι υπεράνω κριτικής και μπορούν να λένε Ο,ΤΙ θέλουν;), να θεωρήσω ότι και εκείνος δεν έχει πρόβλημα με το ξεπούλημα μιας δωδεκάχρονης ορθόδοξης ρωμαίας χριστιανής από τον κηδεμόνα της ρωμαίο αυτοκράτορα στον εξηντάχρονο και βάλε αλλόθρησκο τούρκο σουλτάνο, μόνο και μόνο για να σφραγιστεί η συμμαχία του πρώτου με τον δεύτερο; Γιατί, άραγε, ο Κύριος Μπαμπινιώτης, λαλίστατος κατά τα άλλα εναντίον των παλαιών και νέων παγανιστών και στην πρώτη σειρά των λιθοβολούντων τον "αμαρτωλό" παλαιό προχριστιανικό κόσμο ("παλιόκοσμο"), λησμονεί, ας πούμε,την σφαγή στον ιππόδρομο της Θεσσαλονίκης, το πνίξιμο στο αίμα της στάσεως του Νίκα, την αμέτρητη σωρεία ποινικών νόμων εναντίον των μη-χριστιανών (είναι η "ανεξιθρησκεία" επί Νέας Ρώμης, κατά Μεταλληνό, Μπακούρο κλπ), την σφαγή των Ζηλωτών με τη βοήθεια τούρκων μισθοφόρων, την άγρια φορολογία στα παράθυρα, τις πόρτες και τις καμινάδες, ακόμα, των οικιών (σ' αυτό, βέβαια, το νεοελληνικό κράτος έχει αποδειχτεί αντάξιο, για να μη πω χριστιανικότερο, από εκείνο της Νέας Ρώμης), την εμμονή των Ανθενωτικών στη συμμαχία με τους Οθωμανούς (προϊόν της οποίας υπήρξε η προώθησή τους στην αυλή των σουλτάνων, οι οποίοι είχαν δώσει στην Ανατολική Ρωμαϊκή Εκκλησία προνόμια ανήκουστα, τα οποία δεν της είχε παραχωρήσει ΚΑΝΕΝΑΣ αυτοκράτορας, είτε του ενιαίου ρωμαϊκού κράτους, είτε του ανατολικού μετέπειτα);

Χρειάζεται να είμαι καθηγητής πανεπιστημίου για να θέτω αυτά τα απλά αλλά αμίληκτα ερωτήματα;

Και δεν είναι τυχαίο ότι η "προπαγάνδα" ως έννοια και τακτική γεννήθηκε μέσα στους κόλπους της εκκλησίας (propaganda fidei).

I have some things to settle before I go legit.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 20:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΚΠΛΗΞΗ (ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ) ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ…ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΘΕΟ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ…
Η ΜΗΤΕΡΑ (ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ) ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ! ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΣ «ΘΕΟΣ» ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΝΤΙΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ…ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ…ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ!

ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ ... ΤΙ ΝΑ 'ΠΟΥΜΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ... “ΣΗΜΙΤΙΚΩΝ” ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ; ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΒΑΛΑΝ ΜΟΝΟΝ ΤΑ... ΦΩΝΗΕΝΤΑ! ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΗΜΙΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ! ΤΟ “ΨΩΜΑΚΙ” ΤΟΥ 'ΒΓΑΖΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΕΒΑΙΑ “ΨΩΜΑΚΙ” 'ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ! ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΒΓΗΚΑ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ...ΣΥΓΝΩΜΗ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΑ ΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ, ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ “ΜΠΡΟΣΤΑ” ΚΑΙ ΟΧΙ “ΠΙΣΩ”...

-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

Δημοκρατια εχουμε?

Ανεξιθρησκεια εχουμε?

αν εχουμε απο αυτα τα καλουδια, ας αναγνωρισει το κρατος και η κοινωνια οτι οι ναοι μας ειναι Ναοι και οχι τουριστικα αξιοθεατα!


ας αποδωσουν στους Ελληνες Εθνικους τους ναους του Πατρωου θρησκευματος!

ο Παρθενωνας ειναι ναος της Αθηνάς.


ας της επιστραφει επιτελους!!!

.


ΥΓ. εγω ειμαι συμφωνος να χτιστει τζαμί και ο,τι ειδους αλλος ναος θελουν!


αλλα ας μας δωσουν πισω τους υπαρχοντες δικους μας ναους!!!

εμεις θα τους διατηρουμε καθαρους, αν μη τι αλλο...

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 01:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood λες:
..."αλλα ας μας δωσουν πισω τους υπαρχοντες δικους μας ναους!!!"

Νομίζω πως θα αργήσει "λιγάκι" να γίνει κάτι τέτοιο.
Βλέπεις ούτε η δημοκρατία μας δημοκρατία είναι αλλά ούτε και η ανεξιθρησκεία μας είναι αυτό που λέει, μιας και πρέπει να περάσει τα σαράντα κύματα-να μην κάνει προσυλητισμό πχ-να μην απειλείται το ταμείο και τα κεκτιμμένα της Ανατ. Ρωμ. εκκλησίας κλπ κλπ κλπαπό άλλη θρησκεία
και ίσως τότε κάποτε στο μέλλον να ανεχθούν για ελληνικό γένος άλλη θρησκεία πλην του ορθόδοξου χριστιανισμού....
....απο αγάπη πάντα για το πλησίον υποκεινούμενοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 02:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδόνας
quote:
Επειδή εδώ μέσα πολλοί συνομιλητές θεωρούν μερικά πράγματα αυταπόδεικτα, π.χ.

Ευαγγέλιο=Αλήθεια.
Καθηγητής Πανεπιστημίου=αυθεντία


είναι αναγνώριση στο πρόσωπο ενός ατόμου για το έργο που προσφέρει στα ελληνικά γράμματα. Εσύ αν είσαι πραγματικά στο χώρο αυτό, θα πρέπει να το καταλάβεις καλύτερα από τον καθένα μας εδώ μέσα.

quote:
Αλλά βασικά
1. Στις γνωριμίες και τις συμμαχίες του υποψήφιου στη συνέλευση των καθηγητών.
2. Στις προσωπικές φιλίες.
3. Στις πολιτικές επιρροές

με αυτό που λες απαξιώνεις εντελώς μια διαδικασία που είναι η ακολουθούμενη στο πανεπιστημιακό στερέωμα. Μπορείς όμως με αυτό να στηρίξεις και να δικαιολογήσεις την ορθότητα της κρίσης σου για τον άνθρωπο επιστήμονα;

Κοντολογής, με τα στοιχεία που αναφέρεις αφαιρείς ή μειώνεις κατά πολύ την αξία ενός επιστήμονα που έφτασε έως και στο αξίωμα του Πρύτανη. Τα δόλια παιχνίδια όμως, όπως ισχύουν για τους πετυχημένους ισχύουν και για όσους βρίσκονται από κάτω και εποφθαλμιούν μια τέτοια θέση.
Πρόσεξε μην και τα λόγια σου κινηθούν εναντίον σου και σε αυτοαναιρέσουν κάποια στιγμή.

quote:
Ξωτικούλα
Μίσος???
Δεν έχω μισήσει στη ζωή μου μέχρι τώρα κανέναν και τίποτα...

μέγα ψέμα, θα σου βάλω πιπέρι στη γλώσσα. Για ξανασκέψου το και ίσως βρεις και εσύ πως κάποια μέρα κάποια στιγμή εμίσησες και εσύ όπως και όλοι μας άλλωστε.

quote:
Αυτά είναι χριστιανικά(ή καλύτερα εκκλησιαστικά) ιδεώδη.

Κάτι θυμάμαι από τα λόγια της Γαβριηλίας που δεν προσυλήτισε ποτέ κανέναν,
κάτι θυμάμαι από τα λόγια του Ιησού για αγάπη.
Κάτι θυμάμαι από την εκκλησία ενάντια στα ανθρώπινα πάθη.

Αλλά ξέχασα αυτοί εννοούν τον έρωτα και τις απολαύσεις.

Βλέπεις ο Θεός έκανε ένα λάθος με τον ανθρώπινο οργανισμό και δόξα το μεγαλοδύναμο ήρθαν οι εκκλησίες να μας πουν τι είναι αμαρτία.


δεν τα κατάλαβα τα λογια σου εδώ. Συμπάθα με, μάλλον το πρόβλημα είναι δικό μου.

quote:
Αν ο φίλτατος καθηγητής ήταν παγανιστής,
ή άθεος, θα ευαγγελιζόσουν την ορθότητα των όσων λέει εν ονόματι του αξιώματός του, ή θα τον έριχνες στα αζήτητα?

Ο άνθρωπος αυτός άθρωσε λόγο και προέβαλε επιχειρήματα. Μίλησε με ονόματα και συγκεκριμένα. Δεν αερολόγησε, ούτε έκοψε-έραψε και σχολίασε κατά το δοκούν απομονωμένες προτάσεις.
Είναι δυνατόν να υπάρχει κάποιος σήμερα που να μην πιστεύει σε κάποιο Θεό;

quote:
Και τι λειψό έχουν οι δικές μας απόψεις σε σχέση με τον κύριο καθηγητή?
Κι αυτός όπως σου ξαναέγραψα την άποψή του εκθέτει.

Οι ΔΙΚΕΣ σας απόψεις (ευτυχώς που το παραδέχεσαι, γιατί αυτή την εντύπωση δίνετε και σε άλλους) κινούνται από φανατισμό και εχθρικά προς τον Χριστιανισμό. Μύρια κακά έγιναν στην ανθρωπότητα, για όλα φταίει ο Χριστιανισμός. Εσείς αυτό διαλαλείτε.

quote:
η δικιά σου άποψη ποια είναι?
Μόνο μέσω των λόγων του κυρίου καθηγητή και των ρασοφόρων μιλάς.

πες μου τώρα χαρακτηρισμοί σαν και αυτόν δεν δηλώνουν εμπάθεια; (η λέξη από μόνη της δεν δηλώνει εμπάθεια, ενώ όταν τη βάλεις σε μια φράση ....)
Εγώ όταν μπήκα στο φόρουμ απέφευγα να κάνω χαρακτηρισμούς όπως, Αρχαιόπληκτοι, Αρχαιολάτρεις, Προγονολάγνοι, ..... και τους συναφείς.
Είδα όμως ότι πολλοί από εσάς χρησιμοποιούσατε και χρησιμοποιείτε μια σειρά από κάθε άλλο παρά κολακευτικούς
χαρακτηρισμούς για τον Χριστιανικό κλήρο και γενικότερα για την εκκλησία.
Μια που θεωρώ τον ευατό μου μέλος της εκκλησίας αυτής, δεν μου άρεσαν οι χαρακτηρισμοί σας.
Είπα και εγώ λοιπόν να αρχίσω να χρησιμοποιώ τους αντίστοιχους όρους (τους δικούς μας ), για να δω πως θα αντιδράσετε και εσείς, και όντως διαπίστωσα πως δεν σας αρέσουν.
Να το πω και εγώ τώρα μα τη σειρά μου "Μην κάνεις ποτέ σε κάποιον αυτό που δεν θα ήθελες ποτέ να το κάνουν και σε σένα (κάπως έτσι δεν το λένε;)."

Τώρα,
Η άποψή μου είναι πως ο Νεο-παγανισμός όπως εμφανίζεται σήμερα (αν κρίνω από τις διάφορες ιστοσελίδες όπου εκθέτει τις απόψεις του, γιατί μόνο από εκεί τον γνωρίζω) είναι οπαδός του πισωγυρίσματος.
Προωθεί έναν άκρατο και ανελέητο αντι-Χριστιανισμό χωρίς να συνειδητοποιεί και ο ίδιος το γιατί. Σπρώχνει τον κόσμο στον
φανατισμό, πράγμα που κάθε άλλο παρά το αγαθόν προάγει.
Έχει κάνει σημαία του τη λέξη Έλλην και Ελληνικό (και αρχίζω να πιστεύω πως ιδέα δεν έχει τι εστί), και έχει επιδοθεί σε ένα
κυνήγι μαγισών.
Προσπαθεί να μας πείσει τη μια ότι ο Χριστιανισμός είναι συνέχεια της εβραικής θρησκείας, την άλλη ότι είναι Ιουδαϊκή αίρεση που
αντιμαχόταν και αντιμάχεται την εβραϊκή, και ενίοτε μας λένε πως τη δημιούργησαν κάποιοι φαντασιόπληκτοι που ποτέ τους δεν είδαν αλλά ούτε και γνώση είχαν περί του Ιησού του Ναζωραίου, και άλλα πολλά.

Δηλαδή, αν είχαν τουλάχιστον μια κοινή γραμμή, να πάει στα κομμάτια, θα ξέραμε και εμείς με ποιους έχουμε να κάνουμε. Εδώ όμως μου φαίνεται πως έχουμε να κάνουμε με κάτι που ομοιάζει με τη Λερναία Ύδρα.

Όσο για τα θρησκευτικά τους πιστεύω, δεν έχω καταλάβει αν έχουν ή αν δεν έχουν. Πολλά στοιχεία μαζί και μπερδεμένα.
Άλλωστε υπάρχουν και από αυτούς ένα κάρρο "ομολογίες".

529

quote:
ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΚΠΛΗΞΗ (ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ) ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!

Δόγμα: [αρχ. δόγμα < δοκέω -ώ] θεμελιώδης αρχή φιλοσοφικού συστήματος || (εκκλ.) αυθεντική κρίση σε θέμα θρησκευτικής πίστης || το σύνολο των θρησκευτικών δοξασιών. (Ελληνικό λεξικό ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΦΥΤΡΑΚΗΣ), όπως βλέπεις αγαπητέ μου άλλο το δόγμα και άλλο ο φόβος.
Όσον αφορά το λόγο σου, σε ποιά ερμηνεία αναφέρεσαι;;

quote:
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ…ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΘΕΟ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ…Η ΜΗΤΕΡΑ (ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ) ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ! ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΣ «ΘΕΟΣ» ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΝΤΙΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ…ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ…ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ!

εμένα πάντως φίλε μου, κανείς δεν προσπάθησε να με πείσει με το φόβο για τη Χριστιανική πίστη.
Σου λέω επίσης, από αυτά που βλέπω εγώ τριγύρω μου εδώ που ζω, πως κανείς μα κανείς, Χριστιανός τουλάχιστον, δεν εμπόδισε τους άλλους να ψάχνουν "ελεύθεροι" ή να νομίζουν τέλος πάντων ότι είναι ελεύθεροι.

Θα με πιστέψεις αν σου πω πως και εγώ βρίσκομαι τώρα εδώ που βρίσκομαι ως αποτέλεσμα προσωπικού μου ψαξίματος;;

Πάντα φιλικά και με διάθεση αστείου για να ευθυμούμεν συνάμα.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 20/05/2005 02:12:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 03:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
με αυτό που λες απαξιώνεις εντελώς μια διαδικασία που είναι η ακολουθούμενη στο πανεπιστημιακό στερέωμα.

Δεν απαξιώνω τίποτε. Αυτή είναι η πρακτική. Και η φαγωμάρα και η απαξίωση μεταξύ τακτικών καθηγητών του ίδιου τμήματος είναι καθημερινή πραγματικότητα.

quote:
Ψηλός
Τα δόλια παιχνίδια όμως, όπως ισχύουν για τους πετυχημένους ισχύουν και για όσους βρίσκονται από κάτω και εποφθαλμιούν μια τέτοια θέση.

Όχι, δεν έχω βλέψεις για την Ακαδημαϊκή κοινότητα. Είχα κάποτε αλλά αηδίασα υπέρ του δέοντος απ'όσα έβλεπα... Άρα μάλλον δεν θα γίνω πρύτανης (εκτός αν γίνει πρωθυπουργός ένας φίλος μου που μου το έχει υποσχεθεί και χωρίς εκλογές μάλιστα).

quote:
Ψηλός
είναι αναγνώριση στο πρόσωπο ενός ατόμου για το έργο που προσφέρει στα ελληνικά γράμματα.

Οτιδήποτε προσφέρει και δημοσιοποιεί κανείς σαν επιστημονικό έργο, υπόκειται σε κριτική. Το έργο του Μπαμπινιώτη κρίνεται μέχρι και απαράδεκτο από καθηγητές του ίδιου πεδίου, όπως η καθηγήτρια ΜcDonelly στο πανεπιστήμιο Irwin της Καλιφόρνια, η οποία έχει ασκήσει δρυμεία κριτική στο έργο του κ. Μπαμπινιώτη. Όχι, η εν λόγω κυρία δεν είναι ούτε Ελληνίς, ούτε Παγανίστρια ούτε Δωδεκαθεϊστρια.

quote:
529
ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΚΠΛΗΞΗ (ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ) ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!

Ψηλός
όπως βλέπεις αγαπητέ μου άλλο το δόγμα και άλλο ο φόβος.


Γι'αυτό ακριβώς ο 529 ένωσε τις δύο λέξεις "δόγματα" και "φόβους" με το σύνδεσμο "και", δηλώνοντας ότι είναι διαφορετικά πράγματα. Διαφορετικά θα έλεγε "από δόγματα (φόβους)".

Η λέξη "Θεός" όμως προέρχεται από τη λέξη "Δέος" (φόβος) --> Deus /Ζευς/Δίας. H αγγλική λέξη Deity (θεότητα) προέρχεται από την ίδια ρίζα.

Έτσι, για ενημέρωση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 04:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι δυνατόν να υπάρχει κάποιος σήμερα που να μην πιστεύει σε κάποιο Θεό;

Όσο κι αν σου φαίνετε περίεργο φίλε Ψηλέ
ύπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν σε ένα θεό. Όχι τουλάχιστον όπως επιμένεις εσύ να το εννοείς, μέσα από τις χριστιανικές διδαχές που τόσο πιστά ασπάζεσε. Δεν χρειάζεται καν να αναρωτιέσε.
Θα σου απαντήσω με λόγια του Συνέσιου, ο οποίος έλεγε πως η μόνη αληθινή θρησκεία είναι η φιλοσοφία και πως οι ιστορίες και οι θρησκευτικές πρακτικές είναι, στην καλύτερη περίπτωση, χρήσιμες λαϊκές εκφράσεις της φιλοσοφικής αλήθειας από μη-φιλοσόφους.

Επίσης ο σχολαστικός χριστιανισμός -σε σχέση με τους γνωστικούς/παγανιστές- είχε και έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό

την αδιαλλαξία!!!

Ο πλουραλισμός και η ανεξιθρησκεία των γνωστικών & παγανιστών ήρθε να αντικατασταθεί από τη μισαλλοδοξία του σχολαστικού χριστιανισμού, τμήμα του οποίου είναι και η εκκλησία στην οποία εσύ περήφανα ανήκεις.

οι θέσεις σου είναι καθαρό προίόν των χαρακτηριστικών θέσεων της εκκλησίας που ασπάζεσε...

Φιλικά Τοξότης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 08:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΟΣ
«…Όσον αφορά το λόγο σου, σε ποιά ερμηνεία αναφέρεσαι;;…»

ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ…ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΑΦΗΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ MACEDON ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΑΦΟΥ ΕΓΩ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΨΗΛΟΣ
«…εμένα πάντως φίλε μου, κανείς δεν προσπάθησε να με πείσει με το φόβο για τη Χριστιανική πίστη.
Σου λέω επίσης, από αυτά που βλέπω εγώ τριγύρω μου εδώ που ζω, πως κανείς μα κανείς, Χριστιανός τουλάχιστον, δεν εμπόδισε τους άλλους να ψάχνουν "ελεύθεροι"…»

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΟΜΙΛΩ ΚΥΡΙΩΣ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ» ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΣ. ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ ΣΕ ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΩΝ-ΑΜΑΡΤΩΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ «ΘΕΟΥ» ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΦΟΒΟΥ; ΠΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ; ΧΜ…ΕΙΝΑΙ «ΔΟΥΛΟΣ» ΦΙΛΕ ΜΟΥ, «ΔΟΥΛΟΣ» ΤΟΥ «ΘΕΟΥ» ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΟΙ ΔΙΟΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ…ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ! Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ «ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ». ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΣΑΦΩΣ ΚΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ…ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.

ΨΗΛΟΣ
«…ή να νομίζουν τέλος πάντων ότι είναι ελεύθεροι.

Θα με πιστέψεις αν σου πω πως και εγώ βρίσκομαι τώρα εδώ που βρίσκομαι ως αποτέλεσμα προσωπικού μου ψαξίματος;;…»

ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ…ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΗΚΕ! ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ (ΑΡΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ) Ή ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΟΣ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) Ή ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙ! ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΤΙ ΛΕΓΩ «ΓΝΩΡΙΖΕΙ» ΟΧΙ «ΠΙΣΤΕΥΕΙ».
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ…ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΔΩ…ΟΛΟΙ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ…ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ…ΒΛΕΠΩ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΛΗΘΥΝΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΑΞΟΥΝ ΝΕΕΣ ΠΟΡΕΙΕΣ…ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ «ΟΡΘΙΟ» ΑΝΘΡΩΠΟ…

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 13:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Toxotis
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι δυνατόν να υπάρχει κάποιος σήμερα που να μην πιστεύει σε κάποιο Θεό;
--------------------------------------------------------------------------------


Όσο κι αν σου φαίνετε περίεργο φίλε Ψηλέ
υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν σε ένα θεό. Όχι τουλάχιστον όπως επιμένεις εσύ να το εννοείς, μέσα από τις χριστιανικές διδαχές που τόσο πιστά ασπάζεσαι.


Εγώ πιστεύω στον Χριστό (τουλάχιστον έτσι με συμφέρει να λέω).
Άλλοι ψάχνουν να ανακαλύψουν το Θείο ή το Θεό μέσα από τη φιλοσοφία. Ο Συνέσιος τι λέει, σύμφωνα με την παραπομπή που άκανες;
"η μόνη αληθινή θρησκεία είναι η φιλοσοφία" γίνεται να υπάρχει θρησκεία χωρίς Θεό (Θεός Σύμπαν, Θεός φύση, ... ή ας πούμε ανώτερη δύναμη);


quote:
Επίσης ο σχολαστικός χριστιανισμός -σε σχέση με τους γνωστικούς/παγανιστές- είχε και έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό

την αδιαλλαξία!!!



αδιάλακτος είναι αυτός πο επιμένει να πιπιλίζει μια καραμέλα και δεν θέλει έστω να ρίξει και μια ματιά στην άλλη άποψη.


quote:
Ο πλουραλισμός και η ανεξιθρησκεία των γνωστικών & παγανιστών ήρθε να αντικατασταθεί από τη μισαλλοδοξία του σχολαστικού χριστιανισμού, τμήμα του οποίου είναι και η εκκλησία στην οποία εσύ περήφανα ανήκεις.

από τα όσα έχω γράψει έως τώρα σε αυτό εδώ το φόρουμ, διακρίνεις μισαλοδοξία και θυμό;

Το παρακάτω εδάφιο, δεν σου λέει τίποτα; Παροτρύνει τον άνθρωπο στο να μισήσει και να φονεύσει το συννάνθρωπό του;;

quote:
Ματθαίος ΚΕ (25), 35-45,
35 ΔΙΟΤΙ ΕΠΕΙΝΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΙ ΕΔΩΚΑΤΕ ΝΑ ΦΑΓΩ ΕΔΙΨΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΟΤΙΣΑΤΕ ΞΕΝΟΣ ΗΜΗΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΦΙΛΟΞΕΝΗΣΑΤΕ
36 ΓΥΜΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΕΔΥΣΑΤΕ ΗΣΘΕΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΕΣΚΕΦΘΗΤΕ ΕΝ ΦΥΛΑΚΗ ΗΜΗΝ ΚΑΙ ΗΛΘΕΤΕ ΠΡΟΣ ΕΜΕ
37 ΤΟΤΕ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΑΠΟΚΡΙΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΙ ΛΕΓΟΝΤΕΣ ΚΥΡΙΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΙΔΟΜΕΝ ΠΕΙΝΩΝΤΑ ΚΑΙ ΕΘΡΕΨΑΜΕΝ Η ΔΙΨΩΝΤΑ ΚΑΙ ΕΠΟΤΙΣΑΜΕΝ
38 ΠΟΤΕ ΔΕ ΣΕ ΕΙΔΟΜΕΝ ΞΕΝΟΝ ΚΑΙ ΕΦΙΛΟΞΕΝΗΣΑΜΕΝ Η ΓΥΜΝΟΝ ΚΑΙ ΕΝΕΔΥΣΑΜΕΝ
39 ΠΟΤΕ ΔΕ ΣΕ ΕΙΔΟΜΕΝ ΑΣΘΕΝΗ Η ΕΝ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΗΛΘΟΜΕΝ ΠΡΟΣ ΣΕ
40 ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΙΘΕΙΣ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΘΕΛΕΙ ΕΙΠΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΗΘΩΣ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΚΑΘ ΟΣΟΝ ΕΚΑΜΕΤΕ ΕΙΣ ΕΝΑ ΤΟΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΜΟΥ ΤΩΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΙΣ ΕΜΕ ΕΚΑΜΕΤΕ
41 ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΞ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΥΠΑΓΕΤΕ ΑΠ ΕΜΟΥ ΟΙ ΚΑΤΗΡΑΜΕΝΟΙ ΕΙΣ ΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟΝ ΤΟ ΗΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΝ ΔΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥ
42 ΔΙΟΤΙ ΕΠΕΙΝΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΙ ΕΔΩΚΑΤΕ ΝΑ ΦΑΓΩ ΕΔΙΨΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΟΤΙΣΑΤΕ
43 ΞΕΝΟΣ ΗΜΗΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΦΙΛΟΞΕΝΗΣΑΤΕ ΓΥΜΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΕΔΥΣΑΤΕ ΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΙ ΕΝ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΕΣΚΕΦΘΗΤΕ
44 ΤΟΤΕ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΑΠΟΚΡΙΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΛΕΓΟΝΤΕΣ ΚΥΡΙΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΙΔΟΜΕΝ ΠΕΙΝΩΝΤΑ Η ΔΙΨΩΝΤΑ Η ΞΕΝΟΝ Η ΓΥΜΝΟΝ Η ΑΣΘΕΝΗ Η ΕΝ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑΜΕΝ
45 ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΚΡΙΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΛΕΓΩΝ ΑΛΗΘΩΣ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΚΑΘ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΚΑΜΕΤΕ ΕΙΣ ΕΝΑ ΤΟΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΟΥΔΕ ΕΙΣ ΕΜΕ ΕΚΑΜΕΤΕ


-529-

quote:
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ…ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΘΕΟ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ…

το και είναι σύνδεσμος αλλά εγώ καταλαβαίνω πως στην προκειμένη περίπτωση λειτουργεί αθροιστικά. Δόγμα και φόβος, δεν λέει με το δόγμα ή το φόβο. Ή με το ένα ή με το άλλο.

Συγχωρέστε με, αλλά εγώ καταλαβαίνω ότι ο φίλος 529 θέλησε να πει πως ο Θεός επιβάλλεται με το δόγμα και το φόβο. Δηλαδή αθροιστικά, και με τα δύο.
Αν θέλουμε να αποδώσουμε έννοια "δεσμευτική-κακή" στο δόγμα, όπως αυτό χρησιμοποιείται στο πλαίσιο μιας θρησκείας, τότε πρέπει να διευρύνουμε αυτή την έννοια και στους κόλπους της φιλοσοφίας μιας που τη λέξη αυτή τη συναντάμε και εκεί.
Δόγμα: [αρχ. δόγμα < δοκέω -ώ] θεμελιώδης αρχή φιλοσοφικού συστήματος

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΟΜΙΛΩ ΚΥΡΙΩΣ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ» ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΣ. ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ ΣΕ ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΩΝ-ΑΜΑΡΤΩΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ «ΘΕΟΥ» ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΦΟΒΟΥ; ΠΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ; ΧΜ…ΕΙΝΑΙ «ΔΟΥΛΟΣ» ΦΙΛΕ ΜΟΥ, «ΔΟΥΛΟΣ» ΤΟΥ «ΘΕΟΥ» ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΟΙ ΔΙΟΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ…ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ! Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ «ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ». ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΣΑΦΩΣ ΚΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ…ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.

ο μόνος φόβος που πηγάζει από τις θεόπνευστε γραφές είναι ο φόβος που μας προκαλεί η διαπίστωση, του ότι θα "πάθεις" ότι και όσα και εσύ έπραξες στον συνάνθρωπό σου. Το θα "πάθεις" αφήνεται σε σένα να το ερμηνεύσεις. Έπραξες το κακό, κακό θα πάθεις. Έπραξες το καλό, καλό θα πάθεις.
Αν και δεν είναι αυτός ο κυρίαρχος νόμος στο Χριστιανισμό, διότι ένας από τους λόγους για τον οποίο ο Θεός έγινε άνθρωπος ήταν για να μας πει πως έστω και αν έπραξες το κακό, σου δίνεται η δυνατότητα να μετανοήσεις και να μην λάβεις το "κακό" ως αποτέλεσμα των πρότερων ενεργειών σου, αν πραγματικά μετανοήσεις όμως.
Οι πράξεις σου θα σε καταδικάσουν ή θα σε επιβραβεύσουν.

Για να δεις την ερμηνεία της λέξης "δούλος" ψάξε καλύτερα στην Κ.Δ. και στα διάφορα πατερικά συγγράμματα καλύτερα.
Μην επαφίεσαι στην ερμηνεία που έδωσαν ορισμένοι κατά καιρούς, ανεξάρτητα με το αν ανήκαν ή όχι στους κόλπους της εκκλησίας.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 15:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο μόνος φόβος που πηγάζει από τις θεόπνευστε γραφές είναι ο φόβος που μας προκαλεί η διαπίστωση, του ότι θα "πάθεις" ότι και όσα και εσύ έπραξες στον συνάνθρωπό σου. Το θα "πάθεις" αφήνεται σε σένα να το ερμηνεύσεις. Έπραξες το κακό, κακό θα πάθεις. Έπραξες το καλό, καλό θα πάθεις.

ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΝΟΜΙΖΩ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ:

ΤΟ ΑΝ (ΑΝ) ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΩ Ή ΠΑΘΩ, ΠΟΤΕ, ΓΙΑΤΙ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ «ΓΝΩΡΙΖΩ» ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΝΩ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ «ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ» ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ…

Η ΜΟΝΗ «ΤΙΜΩΡΙΑ» ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΛΟΓΟ ΥΒΡΕΩΣ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΙΣΤΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ, ΤΟ ΕΝ, ΤΟ ΠΑΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ (ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ…) ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ (ΠΙΣΤΕΥΩ) ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ…ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΛΕΤΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΔΕΟΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ…ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑΞΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ «ΧΑΟΣ». ΑΥΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ…ΑΥΡΙΟ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΩ…

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 15:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
αδιάλακτος είναι αυτός πο επιμένει να πιπιλίζει μια καραμέλα και δεν θέλει έστω να ρίξει και μια ματιά στην άλλη άποψη.

Ο αδιάλλακτος είναι αυτός που δεν δέχεται να συζητήσει οτιδηποτε είναι έξω από το "γνωστικό" του πεδίο και να απορροφήσει οποιαδήποτε γνώμη ενδεχομένως συγκρούεται με αυτά που γνωρίζει, εμμένοντας στις απόψεις του όσο ανόητες κι αν είναι.

α+διά+λέγω

quote:
Ψηλός
το και είναι σύνδεσμος αλλά εγώ καταλαβαίνω πως στην προκειμένη περίπτωση λειτουργεί αθροιστικά.

Φυσικά και λειτουργει αθροιστικά, αλλά η άθροιση στη γλώσσα δεν έχει καμία σχέση με την άθροιση στα μαθηματικά, όπου αθροίζουμε μόνο ομοειδή πράγματα (μήλα μόνο ή πορτοκάλια). Το "και" ενώνει λέξεις διαφορετικού νοήματος, το ίδιο και το κόμμα (ασύνδετο σχήμα).

Ο άνθρωπος δεν μπορούσε να είναι πιο σαφής για τους γνωρίζοντες ακόμη και ελάχιστα ελληνικά.

quote:
Ψηλός
Συγχωρέστε με, αλλά εγώ καταλαβαίνω ότι ο φίλος 529 θέλησε να πει πως ο Θεός επιβάλλεται με το δόγμα και το φόβο. Δηλαδή αθροιστικά, και με τα δύο.

Δηλαδή αν έλεγε "με το καρότο και το μαστίγιο", θα υπέθετες ότι είπε ότι καρότο και το μαστίγιο είναι το ίδιο; Φυσικά και εννοεί αθροιστικά, αλλά με δύο διαφορετικά πράγματα.

Παράδειγμα:
- Χτες ήρθε ο Μήτσος και η Μαρία (Μήτσος και Μαρία ΔΕΝ είναι το ίδιο - εκτός αν είναι από την Καλιφόρνια)
- Έχω σπίτι στο βουνό και στη θάλσσα (άλλο βουνό, άλλο θάλασσα)

Και φυσικά επιβάλλεται ΚΑΙ με τα δύο (και με τη βία θα έλεγα εγώ).

quote:
Ψηλός
Δόγμα: [αρχ. δόγμα < δοκέω -ώ] θεμελιώδης αρχή φιλοσοφικού συστήματος

(εκκλ.) αυθεντική κρίση σε θέμα θρησκευτικής πίστης || το σύνολο των θρησκευτικών δοξασιών. (Ελληνικό λεξικό ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΦΥΤΡΑΚΗΣ)

(όπως έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα). Στην περίπτωση αυτή, το δόγμα αναφέρεται "στο σύνολο των θρησκευτικών δοξασιών", όπου "δοξασία" σημαίνει κάτι που πιστεύει κανείς χωρίς να έχει καμία απόδειξη περί τούτου και το δέχεται αυθαίρετα σαν αληθινό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 16:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλός
Συγχωρέστε με, αλλά εγώ καταλαβαίνω ότι ο φίλος 529 θέλησε να πει πως ο Θεός επιβάλλεται με το δόγμα και το φόβο. Δηλαδή αθροιστικά, και με τα δύο.

--------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδή αν έλεγε "με το καρότο και το μαστίγιο", θα υπέθετες ότι είπε ότι καρότο και το μαστίγιο είναι το ίδιο; Φυσικά και εννοεί αθροιστικά, αλλά με δύο διαφορετικά πράγματα.

Παράδειγμα:
- Χτες ήρθε ο Μήτσος και η Μαρία (Μήτσος και Μαρία ΔΕΝ είναι το ίδιο - εκτός αν είναι από την Καλιφόρνια)
- Έχω σπίτι στο βουνό και στη θάλσσα (άλλο βουνό, άλλο θάλασσα)

Και φυσικά επιβάλλεται ΚΑΙ με τα δύο (και με τη βία θα έλεγα εγώ).


το συμπέρασμα περί ιδίου πράγματος είναι δικό σου. Εγώ δεν είπα αυτό. Δεν είπα ότι δόγμα και φόβος είναι το ίδιο πράγμα. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί για να επιτευχθεί ένας συγκεκριμένος σκοπός.

Το καρότο και το μαστίγιο είναι δύο διαφορετικά πράγματα που χρησιμοποιούνται από το ίδιο υποκείμενο για την επίτευξη ενός ή περισσοτέρων σκοπών. Τα πραδείγματα για το Μήτσο και τη Μαρία, καθώς και το σπίτι στο βουνό, πιστεύω πως καμία σχέση δεν έχουν με αυτό που είπα εγώ.

Τον ορισμό του αδιάλακτου τον έγραψες για μένα ή και για σένα;;

Τη σημασία του δόγματος στο πλαίσιο των θρησκευτικών δοξασιών ο περισσότερος κόσμος τη γνωρίζει.

Αυτό που δεν γνωρίζει ή παρα-γνωρίζει, και καλό είναι κάποια στιγμή να το μάθει, είναι η σημασία της λέξης δόγμα στη φιλοσοφία.

Αν δεν κάνω λάθος, δάσκαλος είσαι, το μαθαίνεις αυτό στα παιδιά μας;;

Φίλε -529-
συγχώρα με, αλλά παίρνοτας αποσπάσματα από τα γραφόμενά σου φαίνεται ότι κάπου υπάρχει σύγχηση. Αν μου επιτρέπεις, θα πάρω δύο παραπομπές από αυτό που έγραψες πριν:

quote:
ΤΟ ΑΝ (ΑΝ) ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΩ Ή ΠΑΘΩ, ΠΟΤΕ, ΓΙΑΤΙ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ «ΓΝΩΡΙΖΩ» ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΝΩ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ «ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ» ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ…

και παρακάτω λες:

quote:
..... ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ (ΠΙΣΤΕΥΩ) ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ…ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΛΕΤΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ, .....

εφόσον δεν δέχεσαι τη θεία φώτιση (αν κατάλαβα καλά, αν και αυτή έχει ανάγκη από τις αισθήσεις), για να μάθεις και να γνωρίσεις κάτι, πρέπει και εσύ, όπως όλος ο κόσμος, να χρησιμοποιήσεις την όραση για να διαβάσεις ή την ακοή για να ακούσεις, έτσι δεν είναι;;
Αφού δεν εμπιστεύεσαι τις αισθήσεις σου, όπως λες, πώς και με ποιο τρόπο τότε θα επιτύχεις αυτό που λες παραπάνω "να γνωρίζω όλες τις λεπτομέροιες";

Μήπως ήθελες να πεις ότι δεν εμπιστεύεσαι τους συναισθηματισμούς;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 20/05/2005 16:19:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 17:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επειδή εσύ έχεις μισήσει εν Χριστώ αδελφέ,
αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ λέω ψέμματα.
Το μίσος γεμίζει το φορέα του αρνητική ενέργεια
και γι αυτό δεν πέφτω σε τέτοια επίπεδα.
Το ότι εσύ έχεις μισήσει και μισείς είναι ξεκάθαρο από αυτά που γράφεις.
Καταρχήν μισείς οποιονδήποτε πιστεύει κάτι διαφορετικό από σένα.
Αν είσαι τόσο σίγουρος για την πίστη σου,
γιατί προσπαθείς να πείσεις και εμάς για την ορθότητά της?
Γιατί βλέπεις παντού εχθρούς?
Μία πιθανή απάντηση είναι γιατί η θρησκεία δημιούργησε πολλούς εχθρούς στην αιματοβαμμένη ιστορία της.
Εγώ δεν ανήκω σ'αυτούς που κατηγορείς γιατί όπως σου είπα πιστεύω στο Χριστό.
Πιστεύω σ'αυτόν ακόμη κι αν δεν αναστήθηκε.
Γιατί μίλησε για αγάπη,
γιατί γκρέμισε ναούς,
γιατί καταδίκασε το ιερατείο,
γιατί αγκάλιασε πόρνες και ληστές,
γιατί αποδέχτηκε τους διαφορετικούς,
γιατί στράφηκε αναντίον του πλούτου.
Σ'αυτόν πιστεύω όποιος και να ήταν.
Αλλά τους παπάδες?
Που πάνε στους άπορους και ενώ ξέρουν ότι αν ξεκρεμάσουν από τον άγιο λαιμό τους το σταυρό και τους τον δώσουν θα τους σώσουν,
αλλά όχι.
Μπαίνουν στη λιμουζίνα τους που φέρει υπερφίαλα μόνο τα αρχικά του αξιώματός τους και επιστρέφουν στο παλατάκι τους να προσευχηθούν.
Αυτή είναι η βασιλεία των ουρανών?
Για δε ντρεπόμαστε λίγο.
Η βασίλισσα της Αγγλίας στις δημόσιες εμφανίσεις της φοράει λιγότερα χρυσαφικά από τους πατριάρχες και τους άγιους.
Αν θυμάσαι πιο εύκολα περνάει καμήλα από την τρύπα του βελονιού παρά ο πλούσιος στον παράδεισο.
Οι πρώτοι που θα φάνε πόρτα και θα πάνε για τζιζ μπιζ με τα διαβολάκια θα είναι οι ιεράρχες με τα χρυσά φέρετρα(δημοσία δαπάνη πάντα)αν γίνει ποτέ η δευτέρα παρουσία που περιμένουν.
Αλλά δεν φοβούνται και εμπορεύονται τα πάντα.
Γιατί δεν έχουν το φόβο του θεού αυτοί που τον διαλαλούν?
Ίσως γιατί αποκλείεται να υπάρχει Θεός Τιμωρός.
Δεν κοιτάνε να συμμαζέψουνε το χάλι τους και τη βρώμα που αναδύουν τα όσα κάνουν παρά εφευρίσκουν εχθρούς: παγανιστές, μουσουλμάνοι, αιρέσεις κλπ κλπ.
Η κορυφαία ατάκα του Ειρηναίου μετά από όσα έγιναν:
Δεν παραιτούμαι από το αξίωμά μου γιατί είανι ισόβιο.
Ε ρε κατακαημένε πιστέ, οποία αγιότης.
Κατάλαβε πρώτα γιατί η πίστη σου χρειάζεται τόσες ερμηνείες για να αποκαλυφθεί το μεγαλείο της.
Γιατί εγώ ανακαλύπτω το θεό κάθε φορά που ο ήλιος ανατέλει,
κάθε φορά που έρχεται η άνοιξη,
κάθε φορά που δίνω και παίρνω αγάπη.
Κάθε φορά που επιτρέπω στο σώμα μου να απολαύσει όσα και η ψυχή μου,
χωρίς ενοχές.
Δηλαδή κάθε μέρα,
κοινωνώ την ευτυχία της ύπαρξης σε κάθετί που με ανυπέρβλητη σοφία έχει δημιουργηθεί.
Τελικά δεν μου απάντησες γιατί το άνοιξες αυτό το θέμα για να πεις στους παγανιστές πως είναι βλαμμένοι και αναχρονιστικοί????

Να ξέρουμε δηλαδή να μη σπαταλάμε φαιά ουσία όσοι φαντασιωθήκαμε έναν εποικοδομητικό διάλογο για κάτι διαφορετικό.
Αν και άντε να σεβαστεί ο χριστιανός αυτούς που φαντασιώνονται.
Ξανασκέψου γιατί έχεις την ανάγκη να ποδεχτούν όλοι την πίστη σου...
Φιλικά Ξωτικούλα

Υ.Γ. Χαμήλωσε!
από ψηλά δεν ζωγραφίζονται τα όνειρα,
δεν διακρίνεται η αλήθεια.......


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 18:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου δίνεις την εντύπωση ότι τελικά συμφωνούμε σε πολλά πράγματα.

Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι να τα βάλεις λίγο σε σειρά αυτά που είπες παραπάνω έτσι ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο.

Το τοπικ αυτό τελικά δεν το άνοιξα εγώ.
"Εγώ" συνεισφέρω στο να συνεχιστεί η συζήτηση (και απ'ό,τι φαίνεται δεν είμαι μόνος μου).

λες

quote:
Το μίσος γεμίζει το φορέα του αρνητική ενέργεια
και γι αυτό δεν πέφτω σε τέτοια επίπεδα.

και στη συνέχεια αραδιάζεις ένα ωραιότατο κατεβατό δίνοντας έμφαση, στο προς το τέλος κομμάτι του, στους "παπάδες", "στολίζοντάς" τους κατάλληλα.

Και σε όλα αυτά, αφού δεν διαφαίνεται ούτε ίχνος εμπάθειας εκ μέρους σου, διαπιστώνεις πως εγώ μίσησα (αφού σου το είπα και εγώ καλέ) και λες ότι βλέπω παντού εχθρούς και προσπαθώ να σας πείσω για την ορθότητα της πίστης μου και να σας κάνω να αλλαξοπιστήσετε.

Αφού λες πως πιστεύεις στο Χριστό, τότε γιατί συγκρουόμαστε;

Μήπως το λάθος τελικά είναι ότι εκφραζόμαστε λάθος και οι δυο μας;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rasputin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 19:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rasputin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πιστευω οτι ο αδελφος ψηλος θα βαλει πολυ νερο στο κρασι του αν αξιωθει να διαβασει τα γνωστικα ευαγγελια του Φιλλιπου, του Θωμα και της Μαγδαληνης. (ειδικα το τελευταιο)
...Και τα οποια πιστοποιουν με το καλυτερο τροπο οτι η φιλοσοφια του Ιησου δεν ηταν αλλη απ'τον ...Πανθεϊσμο...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy