ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Παγανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 19:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όχι δεν πιστεύουμε τα ίδια.
Αρνούμαι κατηγορηματικά κάθε σειρά από την παλαιά διαθήκη αλλά και το 90 τοις εκατό από την καινή.
Δεν πιστεύω στους περιορισμούς της σάρκας που εκμηδενίζουν την ελεύθερη βηούληση
και υποβιβάζουν το σώμα που με τόση σοφία η φύση διαμόρφωσε σε πηγή αμαρτίας.
Αρνούμαι να πιστέψω ότι αυτοί οι άρχοντες με τα πλουμιστά μοντελάκια είναι η εικόνα του Θείου στη γη και έχουν οποιαδήποτε σχέση με το Χριστό και οτιδήποτε πνευματικό.
Αρνούμαι να αποδεχτώ ότι η ευτυχία και το γέλιο είναι αμαρτήματα.
Αρνούμαι την αμαρτία γενικότερα
και πιστεύω στον σεβασμό του συνανθρώπου.
Και που το είδες το μίσος,
η κατάδειξη της ωμής συμπεριφοράς της εκκλησίας και της ματιοδοξίας της δεν έίναι μίσος,
είναι πολύ απλά η αλήθεια.
Αυτοί δεν ντρέπονται που τα κάνουν και μετά δίνουν και το χέρι στους πιστούς για να τους το φιλήσουν.
Εγώ θα θεωρήσω ότι μισώ?
Απλά λέω την αλήθεια όπως είναι χωρίς να φοβάμαι ότι θα με κάψει ο Θεός επειδή λέω ότι βλέπω.
Και όσο για το τόπικ απλά μεταφέρθηκε εδώ, εσύ άνοιξες παρόμοιο θέμα πριν με τα λόγια του κυρίου πρύτανη(με κεφαλαίο είπαμε?),
εκεί απευθύνεται η ερώτηση με τα τεράστια γράμματα.
Καλό απόγευμα
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 21:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικούλα
Περιγράφεις με εκπληκτική σαφήνεια το εκκλησιαστικό matrix.
Η ελεύθερη σκέψη τρομάζει το ποίμνιο. Προτιμά να μηρυκάζει ...


'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 21:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΟΣ
quote:

..... ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ (ΠΙΣΤΕΥΩ) ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ…ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΛΕΤΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ, .....

εφόσον δεν δέχεσαι τη θεία φώτιση (αν κατάλαβα καλά, αν και αυτή έχει ανάγκη από τις αισθήσεις), για να μάθεις και να γνωρίσεις κάτι, πρέπει και εσύ, όπως όλος ο κόσμος, να χρησιμοποιήσεις την όραση για να διαβάσεις ή την ακοή για να ακούσεις, έτσι δεν είναι;;
Αφού δεν εμπιστεύεσαι τις αισθήσεις σου, όπως λες, πώς και με ποιο τρόπο τότε θα επιτύχεις αυτό που λες παραπάνω "να γνωρίζω όλες τις λεπτομέροιες";


ΣΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ…
ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΑΙΣΘΗΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΑΣ ΦΥΣΗΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΤΕΛΕΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΟ. ΤΟ ΜΟΝΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΜΕΤΡΗΣΗ» ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΥ ΝΟΥΣ.
Ο ΙΔΙΟΣ «ΛΟΓΟΣ» ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΦΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ «ΦΥΣΙΚΑ» ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ «ΟΡΓΑΝΟ» ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ΟΜΩΣ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ “Topic”…ΙΣΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΄ΠΟΥΜΕ…

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αυτό που δεν γνωρίζει ή παρα-γνωρίζει, και καλό είναι κάποια στιγμή να το μάθει, είναι η σημασία της λέξης δόγμα στη φιλοσοφία.

Αν δεν κάνω λάθος, δάσκαλος είσαι, το μαθαίνεις αυτό στα παιδιά μας;;


Χμ... Πέρα από τους φοβερούς συλλογισμούς που κάνεις, τους οποίους ενίοτε δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω (επειδή μάλλον στερούνται λογικής σκέψης υποθέτω) θέτεις και φοβερά ερωτήματα.

Να σου απαντήσω ευθέως λοιπόν.

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ" και "ΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΡΕΥΜΑΤΑ - ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ" ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Άλλη φαεινή ερώτηση έχεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 08:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΙΔΙΟΣ «ΛΟΓΟΣ» ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΦΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ «ΦΥΣΙΚΑ» ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ «ΟΡΓΑΝΟ» ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΤΑΝΝΟΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΑΝ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ ΕΚΕΙ.

Ο ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΝΣΩΜΑΤΟΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΒΑΘΜΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 14:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Συνέσιος τι λέει, σύμφωνα με την παραπομπή που άκανες;
"η μόνη αληθινή θρησκεία είναι η φιλοσοφία" γίνεται να υπάρχει θρησκεία χωρίς Θεό (Θεός Σύμπαν, Θεός φύση, ... ή ας πούμε ανώτερη δύναμη);

Αν και ο Συνλεσιος το είπε μάλλον για να δείξει πως δεν υπάρχει αληθινή θρησκεία, ας δεχτούμε πως η αναζήτηση που κάνει η φιλοσοφία, είναι θρησκεία....αν έτσι σε ικανοποιεί.

quote:
Επίσης ο σχολαστικός χριστιανισμός -σε σχέση με τους γνωστικούς/παγανιστές- είχε και έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό

την αδιαλλαξία!!!


αδιάλακτος είναι αυτός πο επιμένει να πιπιλίζει μια καραμέλα και δεν θέλει έστω να ρίξει και μια ματιά στην άλλη άποψη.


Νομίζω ο φίλος macedon σου εξήγησε μια χαρά τι σημαίνει αδιάλλακτος και φυσικά υπ' αυτό το πρίσμα ήταν και τα γραφόμενα μου παραπάνω.


quote:
Ο πλουραλισμός και η ανεξιθρησκεία των γνωστικών & παγανιστών ήρθε να αντικατασταθεί από τη μισαλλοδοξία του σχολαστικού χριστιανισμού, τμήμα του οποίου είναι και η εκκλησία στην οποία εσύ περήφανα ανήκεις.

quote:
από τα όσα έχω γράψει έως τώρα σε αυτό εδώ το φόρουμ, διακρίνεις μισαλοδοξία και θυμό;


Ίσως να μην μπορείς να διακρίνεις καλά τι λες αλλά όσα γράφεις και οι παραπομπές σου προ πάντων -όχι πάντα θυμό- αλλά μισαλλοδοξία δείχνουν


Όσο για τα μυνήματα αγάπης που ξεχώρισες να σου πω πως είναι πλέον παραδεκτό από πολλούς μελετητές, πόσα μυνήματα των αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων (παγανιστών)οικιοποιήθηκε ο χριστιανισμός.

" Πολλές από τις ιδέες των χριστιανών διατυπώθηκαν καλύτερα-και νωρίτερα- από τους Έλληνες. Πίσω από αυτές τις απόψεις υπάρχει μια αρχαία διδασκαλία η οποία προυπήρχε όλων" - Κέλσος

Ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς έβλεπε υον χριστιανισμό σαν "τελειοποιημένο πλατωνισμό"

Ο Ιουστίνος ο Μάρτυρας αποκαλεί τον Ηράκλειτο, το Σωκράτη και τους άλλους έλληνες φιλοσόφους "χριστιανούς πρίν από το Χριστό"


Edited by - toxotis on 21/05/2005 14:14:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 15:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Τοχότη,
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Ο Συνέσιος τι λέει, σύμφωνα με την παραπομπή που άκανες;
"η μόνη αληθινή θρησκεία είναι η φιλοσοφία" γίνεται να υπάρχει θρησκεία χωρίς Θεό (Θεός Σύμπαν, Θεός φύση, ... ή ας πούμε ανώτερη δύναμη);
--------------------------------------------------------------------------------


Αν και ο Συνλεσιος το είπε μάλλον για να δείξει πως δεν υπάρχει αληθινή θρησκεία, ας δεχτούμε πως η αναζήτηση που κάνει η φιλοσοφία, είναι θρησκεία....αν έτσι σε ικανοποιεί.


με περίσσια επιμονή ορισμένοι, και ίσως και εσύ, επαναλαμβάνετε ότι τα λόγια του Ιησού εννούν αυτά που ακριβώς λέει και αρνείστε λίγο έως πολύ την αλληγορική τους σημασία αλλά και να κατανοήσετε τι θέλει να διδάξει.
Γιατί λοιπόν όσον αφορά τα λόγια του Συνέσιου να μην τα ερμηνεύσουμε όπως ακριβώς τα λέει, παρά να δεχθούμε αυτό που λες εσύ:
"μάλλον για να δείξει πως δεν υπάρχει αληθινή θρησκεία ......";;;

Το θέμα δεν είναι τι ικανοποιεί εμένα αλλά τι λέει και γιατί το λέει ο Συνέσιος, η Τοχότης, ο Ψηλός, ο ......

Και κάτι σχετικά με τα μαθήματα στο σχολείο.

Στο Λύκειο όπου πήγαινα, 20 χρόνια πριν, είχαμε μάθημα Φιλοσοφίας (2 ή 3 διδακτικές ώρες ανά εβδομάδα - δεν θυμάμαι ακριβώς).
Το μάθημα των θρησκευτικών κάλυπτε 1 ή 2 διδακτικές ώρες ανά εβδομάδα (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 17:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παραπομπή του Συνέσιου, αγαπητέ Ψηλε,
είναι ειπωμένη μέσα σε αυτό το πλαίσιο που την έθεσα. Δεν είναι απλά αυθέρετη δική μου έννοια.
Ακόμη και αν δεν έχεις το υπόλοιπο κείμενο, φτάνει να σκεφτείς:
τι είναι φιλοσφία
τι είναι θρησκεία
και να δεις μετά τι νόημα βγαίνει απο τη φράση
"η μόνη αληθηνή θρησκεία είναι η φιλοσοφία."
Αν και η συναίχεια τη φράσης ήταν ο λόγος που την έγραψα.
Το σημείο δηλαδή που λέει οτι η θρησκεία -όταν και αν το κάνει-είναι
στην καλύτερη περίπτωση έκφραση φιλοσοφικών "αληθειών" από μη-φιλοσόφους.


Αλήθεια, η εποχή που πήγαινες Λύκειο, δεν απέχει πολύ από την εποχή που πήγαινα κι εγώ. Δεν θυμάμαι να είχαμε ξέχωρο μάθημα φιλοσοφίας, απλά ήταν επιμμέρους θέμα άλλων μαθημάτων πχ ιστορία, αρχαία ελληνικα κτλ.
Πρέπει να είσουν πολύ τυχαιρός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 01:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι σίγουρος ότι είχαμε ξεχωριστό μάθημα Φιλοσοφίας διότι θυμάμαι την καθηγήτρια που μας έκανε το μάθημα.
Ο λόγος που τη θυμάμει είναι ότι ήταν τόσο ωραία γυναίκα και πλακατζού και το μάθημα το έκανε πολύ ευχάριστα.
Να φανταστείς ότι ακόμη θυμάμαι και το επίθετό της.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 17:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μάθημα των θρησκευτικών κάλυπτε 1 ή 2 διδακτικές ώρες ανά εβδομάδα (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Συμφωνώ και εγώ επίσης
Κολλήσαμε στον Χριστιανισμό και στα Θρησκευτικά με 1 σχολική ώρα στις 50 την εβδομάδα.
ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 18:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κολλήσαμε στον Χριστιανισμό και στα Θρησκευτικά με 1 σχολική ώρα στις 50 την εβδομάδα.
ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

Αγαπητέ snoopy,
η κατάργηση των θρησκευτικών δεν είναι λύση σε καμμία περίπτωση.

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται σήμερα στο μάθημα αυτό πάντως όταν πήγαινα εγώ σχολείο (μέχρι το 1995) όταν επιτέλους διδαχτήκαμε και το τι πιστεύουν οι υπόλοιπες θρησκείες ο τρόπος που αυτό έγινε και ο τρόπος που ήταν γραμμένα τα βιβλία ήταν επιεικώς απαράδεκτος.

Μια απόλυτη διάθεση χλευασμού των άλλων πιστεύω και η συγκαλυμμένη ανωτερότητα του οικείου δόγματος.

Στην τάξη μου υπήρχαν πάντα και καμμιά δεκαριά μουσουλμάνοι που κάνανε το λάθος να μην πάνε σε μειονοτικό σχολείο και έπρεπε να ακούσουν το χλευασμό της θρησκείας τους.

Κατόπιν στα στοιχεία δημοκρατικού πολιτεύματος μιλούσαμε για την ανεξιθρησκεία!

Δεν είναι λίγο τραγικό αυτό?

Δεν είναι τραγικό που σώνει και καλά πρέπει έλληνας να σημαίνει ορθόδοξος.

Η Ελλάδα δεκαετίες είχε μια και μοναδική ισχυρή μειωνότητα τους μουσουλμάνους της Θράκης οι οποίοι δεν ένιωσαν ποτέ έλληνες πολίτες γιατί η κοινωνία δεν αποδέχτηκε ποτέ ότι δεν έγιναν χρτιστιανοί.

Ξέρω άνθρωπο που πέρασε σε πανεπιστήμιο της Κομοτηνής και δεν πήγε να σπουδάσει για να μην έρθει σε επαφή με τους Τούρκους τους άπιστους.

Αυτή η μισαλλοδοξία εντείνεται και από το μάθημα της ιστορίας και από αυτό των θρησκευτικών.

Κανένα από τα δύο δεν πρέπει να καταργηθεί αλλά και η μονόπλευρη διδασκαλία μόνο προβλήματα δημιουργεί.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια απόλυτη διάθεση χλευασμού των άλλων πιστεύω και η συγκαλυμμένη ανωτερότητα του οικείου δόγματος.

Φίλη ksotikoula έδωσες την πρέπουσα απάντηση!
Φίλε snoopy μήν το παίρνεις τοις μετρητοίς πόσες ώρες την εβδομάδα διδάσκεται το μάθημα των Θρησκευτικών. Τον σημαντικότερο ρόλο παίζει η νοοτροπία που καλλιεργείται στους μικρούς μαθητές.
Όποιος πάει καθημερινά στην εκκλησία, νηστεύει όλη την Σαρακοστή, κοινωνάει, εξομολογείται, βάζει τον Ιησού και τους Αγίους πάνω απ'όλα, απέχει απο οποιαδήποτε διασκέδαση είναι το καλό παιδί που θα το βοηθήσει ο Θεός στην ζωή του και μετά θάνατο έχει κλείσει θέση για τον Παράδεισο!!
Σε αντίθετη περίπτωση θα το τιμωρήσει σκληρά ο Θεός, δέν θα του πάει τίποτα καλά στην ζωή του και το περιμένει η Κόλαση, τα καζάνια και όλα τα συνακόλουθα. Άν όλα αυτά καλλιεργούνται και προπαγανδίζουν τον εύθραυστο χαρακτήρα των μικρών παιδιών τα κάνουν άτομα θρησκόληπτα, άβουλα, και φοβισμένα σε οτιδήποτε συναντήσουν στην ζωή τους.
Τα γνωρίζω και εγώ απο πρώτο χέρι και τα έχω δοκιμάσει.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 01:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisna
quote:
Τα γνωρίζω και εγώ απο πρώτο χέρι και τα έχω δοκιμάσει.

Έκανες όντως μια μεγάλη διαπίστωση.
Αυτό είναι ένα μεγάλο σπυρί που κάποτε πρέπει να σπάσει και να βγάλει το βρωμερό του πύον.

Πόσοι να υπάρχουν άραγε που έχουν δοκιμάσει το ίδιο πράγμα με εσένα;
Πως μπορούμε να μην το παραδεχθούμε.

Σε αυτό φταίει όντως ο κλήρος που το μεγαλύτερο, δυστυχώς, ποσοστό του ανώτερων κληρικών σήμερα έχει στρογγυλοκάτσει στις πολυθρονάρες και δεν ενδιαφέρεται το τι και πώς διδάσκεται στους νέους σήμερα, καθώς και ποια είναι η εικόνα που έχουν σήμερα οι νέοι και ο κόσμος για τον Χριστιανισμό. Πολύς κόσμος πιστεύει τα ίδια ακριβώς με εσένα, ακόμη και άτομα που πάνε καθε Κυριακή στην εκκλησία. Μου έτυχε να μου το πει γνωστό μου άτομο. Ως και παπάς έλεγε πως αυτά περί Μαρίας της Παρθένου και περί Ανάστασης είναι μπούρδες.


Θέλω να πιστεύω όμως, πως τα τελευταία χρόνια γίνεται μια προσπάθεια συστηματικής και πολύπλευρης προσέγγισης του κόσμου έτσι ώστε να ξανακερδηθεί η εμπιστοσύνη του προς τον κλήρο, που συχνά τον συγχέει με την Εκκλησία (για αυτό βέβαια ευθύνονται και ορισμένοι καλοθελητές που δεν χάνουν ευκαιρία να πουν έναν "καλό" λόγο για τον Χριστιανισμό).
Πάνω από όλα προέχει η σωστή παρουσίαση της διδασκαλίας του Χριστού σε αυτούς για τους οποίους ήρθε ο Ίδιος στον κόσμο.

Δεν βοηθάνε βέβαια τα όσα σκάνδαλα έχουν έρθει στην επιφάνεια τον τελευταίο καιρό.
Και αυτό όμως είναι ένα από τα γνωρίσματα της διαυρωμένης κοινωνίας μας. Η σαπίλα δεν γνωρίζει όρια και έχει προχωρήσει και διεισδύσει παντού (παιδεία, θρησκεία, κοινωνικές σχέσεις, οικογένεια, ......)


Αφού όμως αποδώσαμε την ευθύνη στους κύριους "φταίχτες" της όλης κατάστασης, δεν πρέπει να ξεχάσουμε, ότι σε όλα αυτά, φέρουμε και εμείς ένα βαθμό ευθύνης.

Αναρωτηθήκαμε ότι κι εμείς είμαστε μέλη αυτής της κοινωνίας που κατακρίνουμε;;
Ποιά είναι λοιπόν η στάση μας;;
Να αρχίσουμε να καταλογίζουμε ευθύνες δεξιά και αριστερά και να βγάζουμε τον εαυτό μας απ'έξω;
Να αρεσκόμαστε στο ρόλο του θύματος.

Ή μήπως λύση θα έδινε μια μεγαλοπρεπέστατη φυγή η οποία και θα έδινε λύσεις σε όλες τις ενστάσεις μας.
Άιντε και θεωρήσουμε ότι φύγαμε από το μαντρί που νιώθουμε ότι μας περιορίζει και μας επιβάλλεται, τι μας περιμένει μετά;
Ποιος θα μπορέσει να μας δείξει το σωστό δρόμο;
Ένα άλλο μαντρί ίσως;;


Γνώμη μου είναι πως, όσο είμαστε σε νεαρή ηλικία, ορισμένα πράγματα τα δεχόμαστε διότι μας τα επιβάλλουν, ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή όχι ή αν τα βρίσκουμε λογικά ή όχι.
Όταν όμως έρθουμε σε ηλικία όπου αποκτάμε κάποια σχετική ανεξαρτησία, στο χέρι μας είναι να ψάξουμε και να βρούμε.

Αναφερόμενος στο χώρο της θρησκείας μας, οι πρώτερες άσχημες εμπειρίες μας και οι απογοητεύσεις που λάβαμε στο χώρο αυτό σε νεαρή ηλικία, λειτουργούν ως κακό προηγούμενο και είμαστε άσχημα προδιατεθειμένοι απέναντι σε μια σωστή και δίκαιη επανεξέταση της στάσης μας.

Από δικιά μου πείρα, το ξέρω πως δεν είναι εύκολο.
Οι άσχημες εμπειρίες και τα βιώματα είναι πιο ισχυρά από τη θέληση για μια εκ νέου θεώρηση και εξέταση όσων μέχρι και αυτή τι στιγμή μας έχουν απογοητεύσει.

Εγώ δεν είχα διαβάσει ποτέ την Καινή Διαθήκη ολόκληρη και είχα την εντύπωση πως την γνώριζα απ’έξω και ανακατωτά.
Το να πάω στην εκκλησία για μένα σήμαινε, τι ωραία τι καλά, κοπάνα από το σχολείο (στις εθνικές εορτές) και σπαστικό πρωινό ξύπνημα τις Κυριακές και τις γιορτές (Πάσχα, Χριστούγεννα) γιατί δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά λόγω της επιμονής των δικών μου (αν και τις περισσότερες φορές κατάφερνα και την απέφευγα).

Έφτασε όμως μια στιγμή που ούτε το ένα (υποχρέωση να δεχθώ κάτι που δεν το καταλάβαινα) με ικανοποιούσε αλλά ούτε και το άλλο (άρνηση και κατάκριση για αυτό που μου επέβαλλαν και δεν καταλάβαινα).
Συνειδοτοποίησα λοιπόν ότι τη λύση έπρεπε να τη δώσω μόνος μου.
Έψαξα και βρήκα. Έψαξα στο χώρο που είχα την εντύπωση πως μέχρι τότε γνώριζα και από υποχρέωση δεχόμουνα.

Θα σταματήσω εδώ διότι την «πήγα μακρυά τη βαλίτσα».

Εύχομαι σε όλους, όσοι θέλουν πραγματικά να ψάξουν και δεν ικανοποιούνται με την έτοιμη τροφή, να αξιωθούν να ανακαλύψουν τον πραγματικό πλούτο και την αγάπη που προσφέρει απλόχερα ο Χριστός.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 01:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν βοηθάνε βέβαια τα όσα σκάνδαλα έχουν έρθει στην επιφάνεια τον τελευταίο καιρό.
Και αυτό όμως είναι ένα από τα γνωρίσματα της διαυρωμένης κοινωνίας μας. Η σαπίλα δεν γνωρίζει όρια και έχει προχωρήσει και διεισδύσει παντού (παιδεία, θρησκεία, κοινωνικές σχέσεις, οικογένεια, ......)


Αφού όμως αποδώσαμε την ευθύνη στους κύριους "φταίχτες" της όλης κατάστασης, δεν πρέπει να ξεχάσουμε, ότι σε όλα αυτά, φέρουμε και εμείς ένα βαθμό ευθύνης.

Αναρωτηθήκαμε ότι κι εμείς είμαστε μέλη αυτής της κοινωνίας που κατακρίνουμε;;
Ποιά είναι λοιπόν η στάση μας;;
Να αρχίσουμε να καταλογίζουμε ευθύνες δεξιά και αριστερά και να βγάζουμε τον εαυτό μας απ'έξω;
Να αρεσκόμαστε στο ρόλο του θύματος.



Συγνώμη, τι εννοείς???

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους φτύσουμε στα μούτρα!
Για το χάλι τους.

Δεν εννοώ τα σεξουαλικά σκάνδαλα ως αιτία,
αλλά την ακραία οικονομική εκμετάλλευση της πίστης.

Αυτή είναι κατάπτυστη και είναι πάγια πολιτική της εκκλησίας αιώνες τώρα.

Με μοναδική ίσως εξαίρεση (αν όντως αληθεύει) ότι πούλησε την περιουσία της το '21 για να ενισχύσει τον αγώνα των Ελλήνων,
και έχουν το θράσος να το λένε κι όλας.

Γιατί δεν ξεχρεώνουν την Ελλάδα και τώρα για να πάρει τα πάνω της.

Έτσι κι αλλιώς λεφτά Ελλήνων πολιτών έχουν στα ταμεία τους.

Αλλά όχι!

Για το χάλι της εκκλησίας φταίνε αποκλειστικά και μόνο αυτοί
που εκμεταλλεύονται την ανάγκη του κόσμου να πιστέψει.

Και μη μου αναφέρεις τον Παϊσιο ως μέρος αυτής της εκκλησίας γιατί αν υπήρχαν πολλοί σαν κι αυτόν δε θα θεωρούνταν άγιος.

quote:
Όταν όμως έρθουμε σε ηλικία όπου αποκτάμε κάποια σχετική ανεξαρτησία, στο χέρι μας είναι να ψάξουμε και να βρούμε.



Συμφωνώ μαζί σου αλλά το αποτέλεσμα αυτής της έρευνας δεν είναι απαραίτητα το ίδιο για όλους.

Κι εγώ σ'αυτή τη φάση βρίσκομαι και πίστεψε με με τρομάζει το κενό που αφήνει πίσω της η συνήθεια να νομίζω πως είμαι χριστιανή ορθόδοξη.

Αλλά σ'αυτή την ανεκδίηγητη προπαγάνδα δεν μπορώ πια να πιστέψω.

Ανακάλυψα τη δική μου θρησκεία και πιστεύω αυτήν.

Είναι η συνείδηση που πρέπει να αποκτήσει κάποιος που πίστεψε στον Χριστό έστω και για μια στιγμή.

Όταν αυτό γίνει δεν χρειάζεταιι κανένας να σου δείξει πια τον δρόμο,
τον έδειξε μια και μοναδική φορά ο Χριστός και από κει και πέρα οι μεταφράσεις των υπολοίπων μόνο κακό κάνουν και τζάμπα τρόμο σπέρνουν.

Ή μάλλον όχι τζάμπα κι αυτόν ακριβά τον πουλάνε.

Δεν έχω καμμιά άσχημη εμπειρία από την εκκλησία, οι γονείς μου είναι πιστοί αλλά ποτέ δεν ανέπτυξαν ιδιαίτερη σχέση με την εκκλησία και εγώ όποτε πήγα μόνο υποκρισία και κουτσομπολιό συνάντησα.

Απλά όπως είπες μαγαλώνοντας ανακαλύπτεις ότι η παράγκα μπάζει από παντού.

Κι εγώ το ανακάλυψα προσπαθώντας να ξεσκεπάσω μια άλλη παράγκα,
αυτή του Ισλάμ.

Και όσο γκρέμιζα τους μύθους που αυτοί πιστεύουν,
τόσο συνειδητοποιούσα ότι κι η δικιά μας δεν απέχει πολύ
ως προς την πλάνη και την εκμετάλλευση του ποίμνιου.

Και πονάει όπως κάθε ψέμμα πολύ όταν το ανακαλύπτεις,
όταν έρχεται η στιγμή και λες παναγίτσα μου και ξέρεις πως πια δεν βασίζεσαι ούτε εκεί.

Τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι καλός άνθρωπος,
μόνο απέναντι στον εαυτό σου πρέπει να λογοδοτήσεις κι εκεί δεν χωράνε ψέμματα και δικαιολογίες.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 02:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικούλα,
πιστεύω πως δίνεις μεγάλη σημασία στη συμπεριφορά του κλήρου, και ίσως χωρίς να το καταλαβαίνεις, επηρεασμένη από τα κακώς έχοντα του κλήρου, προβαίνεις και στην κρίση της διδασκαλίας του Χριστού βάζοντάς τον στην ίδια θέση με τους κληρικούς.
Αν και ορισμένες φορές είπες, αν δεν κάνω λάθος, πως πιστεύεις σ'Αυτόν.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο Χριστός δεν ήρθε για να μας διδάξει ηθική. Από αυτή είχαμε αρκετή και πριν τον ερχομό του.

Άλλα πράγματα ήρθε να μας πει.
Αγκάλιασε τους πάντες. Για αγάπη μίλησε. Δεν έκανε διαχωρισμό. Αντιθέτως, λέει πως για να μπουκάρεις στο μαγαζί του, πρέπει να γίνεις ο τελευταίος στη δικιά μας γειτονιά και να γίνεις υπηρέτης όλων.
Καταλαβαίνεις πως το λέει και τι θέλει να πει με το "υπηρέτης όλων";
Για να το καταλάβεις πρέπει να ξεφορτωθείς την ερμηνεία που ίσως σου έχουν δώσει μέχρι σήμερα κάποιοι περιστασιακοί παπάδες.
Ήρθε και έδωσε την ελπίδα και τη σιγουριά της αιωνίου ζωής στον άνθρωπο, ανεξάρτητα από αν είναι πλούσιος ή φτωχός, ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος.

Αν πραγματικά αναρωτιέσαι για τα όσα θα μπορούσε να κάνει ο κλήρος που διοικεί την οργανωμένη εκκλησία σήμερα, τι νομίζεις ότι θα μπορούσες να κάνεις εσύ εκ μέρους σου;
Το βρίσκεις ώς λύση το να πάμε όλοι μαζί και να αρχίσουμε να τους φτύνουμε ομαδικά;;

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να μείνεις (εσύ και ο κάθε αγανακτισμένος) και εκ των έσω να προσπαθήσεις να τους βροντοφωνάξεις ότι σφάλουν.
Για να το κάνεις όμως αυτό πρέπει να είσαι σίγουρη ότι πραγματικά αυτό είναι που θέλεις.
Δηλαδή να δεις μια μέρα να αλλάζουν τα κακώς έχοντα στο σπίτι μας, γιατί είναι πράγματι και σπίτι σου.
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ισχυρίζεται πως η εκκλησία του ανήκει και την κάνει ό,τι θέλει. Όλοι περαστικοί είμαστε από αυτό εδώ το μαγαζί. Πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι!!

Ξέρεις τι με τρομάζει πολύ σήμερα.
Όταν βλέπω νέα παιδιά που προσπαθούν να δείξουν την αντίδρασή τους στον κόσμο που εμείς οι μεγαλύτεροι ετοιμάζουμε να τους τον ξεφορτωθούμε.
Ντύνονται με τρόπο προκλητικό, γίνονται επιθετικοί και δεν σέβονται τίποτα και ξεσπούν το θυμό τους όπου βρουν.

Όχι, αυτός ο τρόπος δεν είναι ο σωστός τρόπος αντίδρασης.
Έτσι δεν λες τίποτα και ούτε μπορείς να πείσεις κανέναν.
Το μόνο που καταφέρνεις είναι να σε χαρακτηρίσουν όπως θέλουν ορισμένοι βολεμένοι καρεκλοκένταυροι και να προσπαθήσουν να σε βάλουν στο περιθώριο για να μπορέσουν να σε πολεμούν ευκολότερα.
Αν θες να αντιδράσεις, πρέπει να βγεις στην πρώτη γραμμή.
Να βροντοφωνάξεις και να ακουστεί η φωνή σου.
Πρέπει να είσαι έτοιμος να αγωνιστείς, να πολεμήσεις με το λόγο σου, να προβάλεις τη σκέψη σου, τις ανησυχίες σου. Την αγάπη σου και κατανόησή σου.

Αγαπητή Ξωτικούλα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για θυσίες.
Το ξέρω, το ξέρω. Τη λέξη θυσία τη βγάλαμε από το καθημερινό λεξιλόγιό μας και ξεχάσαμε τη σημασία της.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 02:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι αλλά η εκκλήσία στηρίζει στο μεγαλείο του Χριστού μια καλοστημένη κομπίνα αιώνων.

Ναι μακάρι να τους φτύσουμε όλοι στα μούτρα παρά να πιστεύουμε πως γεννηθήκαμε αμαρτωλοί.

Να μισούμε το σώμα μας γιατί παραμένει αγνό και ξέρει να ζητάει αυτό που έχει ανάγκη,
και να τηρούμε κανόνες που μας κάνουν αγέλαστους και κομπλεξικούς.

Να ζήσουμε μια ζωή δυστυχισμένοι για να κερδίσουμε τη βασιλεία των ουρανών.

Δεν ήταν ποτέ σπίτι μου η εκκλησία.

Τον δρόμο μου θα τον βρω μόνη μου,
γιατί αυτός είναι ο μόνος (ίσως και λάθος) δρόμος,
που θα χρεώσω εγώ στον εαυτό μου.

Ηθική δεν είχαμε ποτέ,
ούτε και τώρα έχουμε.

Και πόση διαφορά έχει η ηθική του Χριστού από την ηθική των Χριστιανών.

Φυσικά και πιστεύω στο Χριστό αλλά πές μου εσύ αν το 99% της εκκλησίας σέβεται καθημερινά το 1% από τα λόγια του?

Καλό βράδυ
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 05:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry αν κάποιοι θεωρούν άσχετα τα ερωτήματα...

Φίλε Ψηλέ… είναι δύσκολο ομολογουμένως να προσπαθείς να μιλήσεις για την θρησκεία σου, διαφοροποιούμενος από τα τεκταινόμενα στην Εκκλησία. Δεν το θέτω ούτε με ειρωνεία, ούτε με προσπάθεια επίδειξης γνώσεων ή κάτι… αλλά μόνο από ανθρώπινη περιέργεια…

Δεν σε λυπεί που πρέπει να βάζεις εαυτόν σε αυτή τη διαδικασία? Δεν σε εξοργίζει που αυτοί οι άνθρωποι -Παπάδες- Άγιοι-Απόστολοι κτλ-, σε έβαλαν εσένα, έναν έξυπνο και φιλαλήθη κατά τα άλλα άνθρωπο, να διαφοροποιεί εαυτόν κατά το ήμισυ από την θρησκεία του, προκείμενου να απολογηθεί στον κάθε έναν?

Δεν θες να τους σκοτώσεις που κατάντησαν την θρησκεία αυτή παρωδία? Δεν σε λυπεί που έρχεσαι αντιμέτωπος καθημερινά με αιωνόβιες θρησκευτικές θεωρίες που σε ξενίζουν ή σε κάνουν να αναρωτιέσαι?
Που σε βάζουν σε κόντρα με τη καθημερινότητά σου?
Υποθέτω, θα απαντήσεις πως εμμένεις στο γράμμα των λόγων του Ιησού, και πως τα μύρια όσα παρατράγουδα δεν σε πτοούν…

Αλλά με τα όσα γίνονται είστε υπόλογοι του καθενός… δεν σε νευριάζει που μόνο όπλο για την αλήθεία της όμορφης πίστης σου, έμειναν τα λόγια του γλυκύτατου Ιησού, που εμείς αμφιβάλλουμε και αν όντως υπήρξε?

Επαναλαμβάνω πως δεν θέλω να κολλήσω στον τοίχο κανέναν, Χριστιανό και μη, για να τον κάνω να αλλαξοπιστήσει...
Η πίστη του καθενός είναι προσωπική του υπόθεση και δεν μου πέφτει λόγος.

Αλλά βλέπω ένα ολόκληρο έθνος να κλονίζεται, αιώνες τώρα, και βλέπω και πλήθος άτομα που δεν πιστεύουν, δικαίως, και θέτουν ερωτήματα για τα οποία δεν παίρνουν καμία απάντηση… Βλέπω και τους Χριστιανούς να κλονίζονται με τα όσα συμβαίνουν -αν και δεν είναι η πρώτη φορά- αλλά να μην σηκώνουν κεφάλι, είς το όνομα ενός μπαμπούλα Θεού που θα τους τιμωρήσει...

Και, με κάθε συμπάθεια, δεν πιστεύεις πως χρειάζεται αναδιοργάνωση και στο όλο οικοδόμημα της θρησκείας προκειμένου να συνεχίζει να υπάρχει- αν χρειάζεται θρησκευτική πίστη σε ένα αστικό κράτος- αλλά και στο ίδιο το κράτος, σε σχέση με την θρησκεία, για να ηρεμήσουμε και μεις οι… άπιστοι??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 07:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
quote:
Έκανες όντως μια μεγάλη διαπίστωση.
Αυτό είναι ένα μεγάλο σπυρί που κάποτε πρέπει να σπάσει και να βγάλει το βρωμερό του πύον.

Xαίρομαι που συμφωνούμε


quote:
Αν πραγματικά αναρωτιέσαι για τα όσα θα μπορούσε να κάνει ο κλήρος που διοικεί την οργανωμένη εκκλησία σήμερα, τι νομίζεις ότι θα μπορούσες να κάνεις εσύ εκ μέρους σου;
Το βρίσκεις ώς λύση το να πάμε όλοι μαζί και να αρχίσουμε να τους φτύνουμε ομαδικά;;

Εμείς εκ'μέρους μας το μόνο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι η αποχή απο την Εκκλησία και να λατρεύουμε τον Θεό σπίτι μας μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση. Η σχέση μας με τον Θεό δέν πρόκειται να αλλάξει καθόλου. Απο την άλλη απο την μεριά της Πολιτείας μπορούσαν να υπάρξουν πάρα πολλά εποικοδομητικά μέτρα αλλά δυστυχώς ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ!!


quote:

Γνώμη μου είναι πως, όσο είμαστε σε νεαρή ηλικία, ορισμένα πράγματα τα δεχόμαστε διότι μας τα επιβάλλουν, ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή όχι ή αν τα βρίσκουμε λογικά ή όχι.
Όταν όμως έρθουμε σε ηλικία όπου αποκτάμε κάποια σχετική ανεξαρτησία, στο χέρι μας είναι να ψάξουμε και να βρούμε.

Καθήκον μας πρίν πιστέψουμε κάτι είναι η εξονυχιστική έρευνα στα πάντα!! Και άν μετά την έρευνα εκ'μέρους μας πιστέψουμε σε αυτό τότε μπορούμε άνετα να είμαστε υπερήφανοι για την πίστη μας. Και ο Χριστιανός πρέπει να ερευνήσει λεπτομερώς τόσο την Παλαιά όσο και την Καινή Διαθήκη. Γι'αυτό και εγώ θαυμάζω εδώ στα Forum τον MELETHTH άσχετα άν διαφωνώ μαζί του. Γιατί ερευνά! Απο όλους όσους γεμίζουν την Κυριακή τις Εκκλησίες και ορύονται υπέρ της Ορθοδοξίας αμφιβάλλω άν έστω 1 στους 100 έχουν κάν διαβάσει κάτι απο την Καινή Διαθήκη.


quote:
Εύχομαι σε όλους, όσοι θέλουν πραγματικά να ψάξουν και δεν ικανοποιούνται με την έτοιμη τροφή, να αξιωθούν να ανακαλύψουν τον πραγματικό πλούτο και την αγάπη που προσφέρει απλόχερα ο Χριστός.

Συμφωνώ, αλλά όλοι όσοι έρευνήσει θα δούν τόσο τις αντιφάσεις και τις διχασμένες απόψεις στα Ευαγγέλια, όσο και οτι στο κατα Ματθαίον Ευαγγέλιο υπάρχουν λόγια του Ιησού που δέν θυμίζουν καθόλου αγάπη!

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 22:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κrisnna
Φίλε snoopy μήν το παίρνεις τοις μετρητοίς πόσες ώρες την εβδομάδα διδάσκεται το μάθημα των Θρησκευτικών. Τον σημαντικότερο ρόλο παίζει η νοοτροπία που καλλιεργείται στους μικρούς μαθητές

ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ.
ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 00:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.

μηπως ξεφυγαμε απο το θεμα του τοπικ?

για τον παγανισμο μιλαμε νομιζω και οχι για τον χριστιανισμο.

.


εξαλλου υπαρχουν τοσα θεματα περι χριστιανισμου, που δεν χρειαζεται να "κτιστει" ενα νεο πανω στο τοπικ του παγανισμου, οπως εγινε με τις περισσοτερες χριστιανικες εκκλησιες που κτιστηκαν πανω σε αρχαιους ναους...


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει δίκιο ο Jonnie, ξεφύγαμε πάλι...

Δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω, αλλά σχεδόν κάθε θέμα που ανοίγει στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ, καταλήγει πάντα σε Χριστιανοκουβέντα... Δέχομαι το δικό μου μερίδιο ευθύνης και συνεχίζω...

Παρακάτω παραθέτω προς συζήτηση (δεν είναι δικά μου αλλά copy-paste) τα βασικά χαρακτηριστικά των Παγανιστικών Θρησκειών, όπως παρουσιάζονται στο Διαδίκτυο:


- Δεν υπάρχει συγκεκριμένο δόγμα, πέραν της αντίληψης ότι το Θείο δεν είναι κάτι ξέχωρο από εμάς, αλλά είμαστε κομμάτι Του και είναι κομμάτι μας, και αυτό δεν ισχύει μονάχα για τους ανθρώπους, αλλά για τα πάντα, είτε έμψυχα είτε άψυχα, επομένως τα πάντα είναι ιερά και άξια σεβασμού.

- Χωρίς να υπάρχει δόγμα, είναι λογικό να μην υπάρχει και προσηλυτισμός. Οι Παγανιστές όχι μόνο δεν θα προσηλυτίσουν ποτέ κανένα, αλλά απεχθάνονται και όσους το κάνουν. Η φύση της θρησκείας είναι τέτοια που αγκαλιάζει όλες τις θεοφιλοσοφίες σαν εξίσου σεβαστές.

- Δεν υπάρχουν πνευματικοί ηγέτες. Η επαφή του πιστού με το Θείο και η καθοδήγησή του από Αυτό είναι άμεση χωρίς «μεσολαβητές».

- Αποσκοπούν στην απόλυτη εναρμόνιση με την φύση.


Χμ.. από την μεριά μου βλέπω μεγάλη σχέση με αρκετές θεωρίες του σύγχρονου New Age... Από την άλλη θα εστιάσω στο "Η φύση της θρησκείας είναι τέτοια που αγκαλιάζει όλες τις θεοφιλοσοφίες σαν εξίσου σεβαστές"

Πιστεύετε ότι μπορεί ένας σύγχρονος παγανιστής που αγκαλιάζει όλες τις θεοφιλοσοφίες σαν εξίσου σεβαστές, να μην μπαίνει σε διαδικασία να στηλιτεύει τα -κατά τον ίδιο- κακώς κείμενα των θρησκειών γύρω του?? Δύσκολο έτσι?

- Όποιες κι αν είναι οι Θεϊκές μορφές που αντιλαμβάνεται ο καθένας, έχουν τον κοινό παράγοντα ότι δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ούτε καλόβουλες ούτε κακόβουλες.Ο Παγανισμός αντιλαμβάνεται το κακό και το καλό σαν τις 2 πλευρές του ιδίου «νομίσματος» που χαρακτηρίζει τα πάντα. Δεν υπάρχει δηλαδή απόλυτο κακό όπως δεν υπάρχει απόλυτο καλό, και γι αυτό το λόγο οι Θεότητες, οι εκφράσεις δηλαδή του Θείου, δεν μπορούν να διαχωριστούν σε καλόβουλες και κακόβουλες, αλλά στην ένωση και των δύο.

Αυτό νομίζω είναι το σημείο που κυρίως εξοργίζει κυρίως τους πρεσβευτές των άλλων θρησκείων σε σχέση με τον Παγανισμό. Η εξομοίωση εν ολίγοις Καλού - Κακού. Δεν υπάρχει απόλυτο καλό ή απόλυτο κακό κατά τον Παγανισμό. Μια θεωρία που επίσης ασπάζεται το New Age.

Πάντως όπως εμφανίζεται αυτή η παλιά θρησκεία, μέσα από τα βασικά χαρακτηριστικά της, κάθε άλλο παρά "πίσω όλοταχώς" μπορεί να χαρακτηριστεί... με κάθε σεβασμό κύριε πρύτανη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, όταν κάποιος δεν φαίνεται άξιος συνεχιστής των παραδόσεων και του πολιτισμού που παρέλαβε αλλά το μόνο που κάνει είναι να γκρεμίζει, έτσι συμβαίνει.

Όταν θα έλθουν οι νεώτεροι, από τα συντρίμια που είχαν δημιουργήσει οι παλαιώτεροι, θα πάρουν και θα προσπαθήσουν να ξαναχτίσουν και να αναστηλώσουν τα ερείπια.

Δεν λέω, βολική τη τοποθέτησή σου αλλά φτηνή.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω με copy-paste:

Ο Παγανισμός χωρίζεται σε 2 άλλες μεγάλες κατηγορίες, τον Πανθεϊσμό και τον Πολυθεϊσμό. Δεν είναι εύκολο να τραβήξουμε μια σαφή γραμμή διαχωρίζοντας τα πιστεύω του Πανθεϊσμού από αυτά του Πολυθεϊσμού και μερικές Παγανιστικές θρησκείες εμπλέκουν και τα δύο, κάνοντας τον διαχωρισμό ακόμα πιο δύσκολο.
Προσπαθώντας πάντως να τα διαχωρίσουμε, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η βασική διαφορά είναι για τον μεν Πανθεϊσμό η έκφραση του Θείου μέσα από τα πάντα, με απόλυτη απουσία Θεοτήτων, για τον δε Πολυθεϊσμό η έκφραση του Θείου αφ'ενός μέσα από τα πάντα αλλά και αφ'ετέρου με Θεότητες.

Ο Πανθεϊσμός προέρχεται από τις λέξεις «παν» και «Θεός». Και τα δύο μαζί εννοούν ότι «τα πάντα είναι Θεός». Ο Πανθεϊσμός χαρακτηρίζεται από την τέλεια απουσία δόγματος και η αναφορά στο Θείο γίνεται ως το Όλον, το Ένα, το Αθάνατο, το Υπάρχον, ή απλά Φύση. Αυτό το Ένα δεν έχει όνομα (μερικές μάλιστα Πανθεϊστικές θρησκείες το αναφέρουν ως «το Ανώνυμο με τα χίλια ονόματα»), γένος, ανθρώπινα χαρακτηριστικά, μορφή και γενικά δεν μπορεί να κατανοηθεί με το Πνεύμα παρά μόνο με την Ψυχή. Είναι αυτό που κινεί τα πάντα και που κινείται από αυτά, αυτό που βρίσκεται μέσα αλλά και γύρω από τα πάντα, αυτό που δημιούργησε τα πάντα και δημιουργήθηκε από αυτά, που επηρεάζει και επηρεάζεται από τα πάντα.
Δύσκολη έννοια για να τη συλλάβει ο ανθρώπινος νους, γι' αυτό και έρχεται ο Πολυθεϊσμός να τη απλοποιήσει λίγο ώστε να γίνει πιο κατανοητή, αλλά και για να ικανοποιήσει την ανθρώπινη ανάγκη της προσευχής:

Τα παραπάνω είναι από το www.geocities.com/artofwise/Paganism.html

Βλέπουμε λοιπόν την Θεότητα να επεμβαίνει όχι εξ αποκαλύψεως, αλλά ως ανάγκη για να γίνει κατανοητή η θρησκεία αυτή και να ανταποκριθεί στην επιταγή της ανθρώπινης επίκλησης στο Θείο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Brie Boy
Πιστεύετε ότι μπορεί ένας σύγχρονος παγανιστής που αγκαλιάζει όλες τις θεοφιλοσοφίες σαν εξίσου σεβαστές, να μην μπαίνει σε διαδικασία να στηλιτεύει τα -κατά τον ίδιο- κακώς κείμενα των θρησκειών γύρω του?? Δύσκολο έτσι?

Νομίζω ότι η η έννοια "αγκαλιάζει" σημαίνει απλά ότι δέχεται, ότι δεν έχει δογματική διαφορά - άλλωστε παραπάνω αναφέρεις ότι απουσιάζει το δόγμα. Δεν έχει δηλαδή το διαχωρισμό "πιστοί-άπιστοι" που βλέπουμε στις δογματικές θρησκείες.

Η κριτική των κακώς κειμένων, όπως σημειώνεις είναι άλλο πράγμα και νομίζω ότι δε σχετίζεται με την αποδοχή ή μη άλλων θρησκειών.

Σκεφτόμουν σήμερα ότι όλες αυτές τις ηθικές αρχές γραμμένες μέσα σε εκατοντάδες θρησκευτικά βιβλία, που οι δημιουργοί τους θέλησαν να περάσουν στους ανθρώπους, ο Ισαάκ Ασίμωφ τις διατύπωσε σε 6 σειρές. Αν πάρουμε τους τρεις νόμους του και τους αλλάξουμε ελαφρά, τότε έχουμε την πεμπτουσία της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

1. Κανείς άνθρωπος δεν πρέπει να βλάπτει άλλον άνθρωπο ή με την αδράνειά του να αφήνει να πάθει κακό.

2. Κάθε άνθρωπος πρέπει να υπακούει στις εντολές των επαϊόντων, εκτός αν αυτό συγκρούεται με τον πρώτο νόμο.

3. Κάθε άνθρωπος πρέπει να προστατεύει την υπόστασή του, εκτός αν αυτό συγκρούεται με τους δύο προηγούμενους νόμους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 03:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μακεδών, δεν έχω ξανακούσει για τους τρεις νόμους του Ισαάκ Ασίμωφ, και χαίρομαι που τους παραθέτεις. Τουλάχιστον κατά γράμμα, φαντάζομαι μας βρίσκουν όλους σύμφωνους.

quote:
Η κριτική των κακώς κειμένων, όπως σημειώνεις είναι άλλο πράγμα και νομίζω ότι δε σχετίζεται με την αποδοχή ή μη άλλων θρησκειών.

Δυστυχώς εγώ δεν το έχω καταφέρει... έχω φίλους που ασπάζονται μερικές θρησκείες, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ και να μη τους φέρω αντιμέτωπους με τα κακώς κείμενα των θρησκειών τους... Παρόλο που πραγματικά πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, παρόλο που θεωρητικά είμαι απολύτως υπέρ της ανεξιθρησκείας, ώρες ώρες η στείρα λογική - Μα Αφού Γυρίζει - με κάνει να μπαίνω σε "διαφωτιστικές συζητήσεις" και να προσπαθώ να πείσω άτομα ότι πιστεύουν κάτι που μπάζει από παντού -κατ'εμέ-. Αυτό φυσικά μόνο περήφανη δεν με κάνει για τον εαυτό μου...

Μου αρέσει πολύ η άποψη περί Καλού και Κακού του Παγανισμού... Είναι κάτι που ανεκαθεν το πίστευα, και όταν το βρήκα αποτυπωμένο σε επίσημη θρησκεία, που πιστεύεται -ή πιστευόταν κάποτε τουλάχιστον- ενθουσιάστηκα...

Τί πιστέυετε για αυτό? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 03:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνίσω εδώ με την Brie Boy
"Πάντως όπως εμφανίζεται αυτή η παλιά θρησκεία, μέσα από τα βασικά χαρακτηριστικά της, κάθε άλλο παρά "πίσω όλοταχώς" μπορεί να χαρακτηριστεί... "

Δείχνει τουλάχιστον να αφήνει τα ανύσηχα πνεύματα να πορευθούν το δρόμο της αναζήτησης χωρίς τους φόβους και τις τιμωρίες να "κρέμονται" πάνω από τα καφάλια και τις ψυχές τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 03:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Brie Boy
"Μου αρέσει πολύ η άποψη περί Καλού και Κακού του Παγανισμού... Είναι κάτι που ανεκαθεν το πίστευα, και όταν το βρήκα αποτυπωμένο σε επίσημη θρησκεία, που πιστεύεται -ή πιστευόταν κάποτε τουλάχιστον- ενθουσιάστηκα...

Τί πιστέυετε για αυτό? "

Έχει μια μεγάλη δόση αλήθειας
Κανένα κακό δεν είναι απόλυτα κακό -χωρίς ίχνος κα΄λού μέσα του.
Κάπως έτσι το έλεγαν και οι αρχαίοι Έλληνες, αν δεν κάνω λάθος.

Είναι σαν το yin-yank των ανατλίτικων σκέψεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 04:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατη Brie Boy

Ο Ισαάκ Ασίμωφ, πατέρας της "ρομποτικής λογοτεχνίας" διατύπωσε το 1940 τους τρεις νόμους της Ρομποτικής, στους οποίους υπάκουαν τα ρομπότ στα βιβλία του.

Οι τρεις νόμοι της Ρομποτικής ήταν:

1. Κανένα ρομπότ δεν μπορεί να βλάψει άνθρωπο ή με την αδράνειά του να αφήσει να πάθει κακό.
2. Το ρομπότ πρέπει να υπακούει στις εντολές που παίρνει από τον άνθρωπο, εκτός αν οι εντολές αυτές συγκρούονται με τον πρώτο νόμο.
3. Το ρομπότ πρέπει να προστατεύει την ύπαρξή του, εκτός αν αυτό συγκρούεται με τους δύο προηγούμενους νόμους.

Γι'αυτό είπα "να τους αλλάξουμε λίγο", επειδή αρχικά μιλούσαν για ρομπότ. Αλλά, αν μπορούσαν να εφαρμοστούν στις ανθρώπινες κοινωνίες... τι καλά που θα είμαστε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 04:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε και την απάντηση του Χριστιανισμού, (όπως τουλάχιστον μπόρεσα να την βρω στο Διαδίκτυο) για το αντίστοιχο δόγμα της Νέας Εποχής, για να έχουμε και αντίλογο, και να είμαστε και αντικειμενικοί:

Όμως ποιο είναι το κριτήριο με το οποίο θα κρίνουμε το σωστό και το λάθος, το καλό και το κακό, την αλήθεια και την πλάνη; Ποιος θα μας ορίσει τι είναι καλό και τι κακό; Η φιλοσοφία της Νέας Εποχής δίνει την απάντηση, ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια και ότι η αλήθεια είναι σχετική. Αυτό που είναι αλήθεια για έναν άνθρωπο, μπορεί να μην είναι αλήθεια για κάποιον άλλο. Αλήθεια είναι οτιδήποτε ικανοποιεί κάποιον άνθρωπο. Έτσι δηλαδή στη διδασκαλία της Νέας Εποχής κυριαρχεί ο σχετικισμός και η απόρριψη της απόλυτης αλήθειας.

Το πρόβλημα είναι ότι η αποδοχή της σχετικής αλήθειας μπορεί να οδηγήσει στο χάος και τη σύγχυση. Επίσης στην βία και τη βαρβαρότητα. Π.χ. για τον Χίτλερ αλήθεια ήταν ότι οι Εβραίοι ήταν μιάσματα που έβλαπταν το Γερμανικό έθνος και γι’ αυτό εξόντωσε εκατομμύρια από αυτούς! Γι’αυτόν αυτή ήταν η αλήθεια. Για τους Εβραίους αυτό ήταν ένα ψέμα κι όχι η αλήθεια. Σύμφωνα με τη φιλοσοφία της Νέας Εποχής αφού η αλήθεια είναι σχετική, η άποψη του Χίτλερ και η άποψη των Εβραίων είναι ισάξιες και εξίσου έγκυρες! Αυτό δεν ικανοποιεί κανένα λογικό άνθρωπο. Όμως γιατί αυτό που έκανε ο Χίτλερ ήταν κακό; Για τον ίδιο και τους ακολούθους του, αυτό που έκανε ήταν καλό!

Ποιος θα μας πει την απάντηση; Ποιος τελικά έχει το δικαίωμα να ορίσει το καλό και το κακό, την αλήθεια και το ψέμα; Οι άνθρωποι δεν μπορούν να μας διαφωτίσουν, διότι και διαφωνούν ως προς τι είναι κακό και καλό, αλήθεια και πλάνη, αλλά επίσης δεν μπορούν φυσικά ως πεπερασμένα όντα να είναι οι ίδιοι το κριτήριο. Η Νέα Εποχή κάνει τους ανθρώπους το κριτήριο του σωστού και του λάθους. Όμως αυτό δεν μπορεί να είναι σωστό, διότι όπως είδαμε αν το κριτήριο είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι, τότε ο Χίτλερ είχε δίκαιο για τον εαυτό του κι έτσι μπορεί να δικαιολογηθούν οι βαρβαρότητες και τα εγκλήματα που διέπραξε!

Πρέπει κάποιος ανώτερος από τους ανθρώπους να μας δόσει το κριτήριο. Και ποιος άλλος , εκτός του Θεού, που μας δημιούργησε, είναι ο Υπέρτατος όλων, η Ανώτατη Εξουσία στο Σύμπαν; Μόνο ο Θεός μπορεί να είναι αυτός που έχει το αποκλειστικό δικαίωμα να ορίζει το καλό και το κακό., την αλήθεια και την πλάνη, το σωστό και το λάθος. Όπως το Σύμπαν που δημιούργησε διέπεται από νόμους, έτσι και ο άνθρωπος διέπεται από νόμους που ο Θεός έχει θεσπίσει και που είναι τελικά το ΜΟΝΟ κριτήριο. Συνεπώς την αλήθεια θα μας την πει ο Θεός και πιο συγκεκριμένα, το δικό Του βιβλίο, η Αγία Γραφή.

Ο Ιησούς είπε σε κάποια σχετική περίπτωση: «Πατέρα…. ο Λόγος ο δικός σου είναι αλήθεια» (Ιωάννης 17:1,17). Ο Λόγος του Θεού είναι η αλήθεια. Σε άλλη περίπτωση είπε: «Αν εσείς μείνετε στον δικό μου λόγο, είστε αληθινά μαθητές μου, και θα γνωρίσετε την αλήθεια και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει» (Ιωάννης 8:31-32). Η Αγία Γραφή που είναι το γραπτό θέλημα του Θεού μπορεί να μας διαφωτίσει για το κάθε ζήτημα που αφορά την ζωή μας και την πνευματική μας πορεία. Υπάρχει λοιπόν αντικειμενική αλήθεια.

(http://www.jesusportal.org)

Λοιπόν εισερχόμαστε σε ένα ενδότερο φιλοσοφικό θέμα που εμπεριέχει ο Παγανισμός προς συζήτηση... η ύπαρξη ή μη της Αντικειμενικής Αλήθειας, και του αντικειμενικού διαχωρισμού Καλού και Κακού...

Ενδιαφέρον έτσι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 04:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αγαπητέ Μακεδών...είναι Βολταιρικοί οι νόμοι που παραθέτεις... και ενδεχομένως το γεγονός ότι μιλάνε για ρομπότ, ενώ αν κάνουμε μια μικρή παράφραση μπορούν κάλλιστα να μιλάνε και για ανθρώπους, δείχνει, αν μη τί άλλο, ότι πρέπει να δείχνουμε σεβασμό και στις άψυχες κατ' εμάς οντότητες... κάτι εξόχως παγανιστικό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy