ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο ΕΡΩΤΑΣ ΠΕΘΑΝΕ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 15:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωματίδια σκόνης στροβιλίζονται στον αγέρα...
η μετουσιωμένη πεταλούδα.
αν είχε φωνή, μιά κραυγή κομματιασμένη σε χιλιάδες μικρές φωνούλες, θραύσματα από εικόνες, που η ύλη της δημιουργίας τους συγκεντρώνεται τώρα.
ένα παραμύθι, το δικό της...

ο έρωτας πέθανε...παλιά μέσα στη λήθη ενός χρόνου μακρινού, που μόνο σαν παράξενη ανάμνηση κάποια φορά ξύπνησε. μιά χλωμή γυναίκα πάνω σε ένα κρεββάτι, δε νιώθει λύπη, ούτε πόνο γιά αυτό που αφήνει πίσω της...

την πρώτη φορά ήταν δυό ξένα, ανεξιγνίαστα κομμάτια από κάρβουνο.
εκείνη, σιωπηλή, γεμάτη απορίες, αλλά χωρίς επιθυμία φωνής. γιά μιά απειροελάχιστη στιγμή της φάνηκε ότι μέσα στο σκοτάδι των ματιών του κάτι κινήθηκε, μιά σκιά, όμως τόσο ανεπαίσθητη που χάθηκε πριν μπορέσει να κουνήσει τα βλέφαρά της... σαν μιά στιγμή ονείρου, ίσως ψευδαίσθηση, που δημιούργησε η επιθυμία της.
το είδε άλλη μιά φορά, σε αυτή του την συγκλονιστική ολότητα. μόνο γιά μιά στιγμή το αντάμωσε σε ένα απειροελάχιστο και ανομολόγητο πετάρισμα των βλεφάρων τους...

ύστερα ήρθε η βαρύτητα της πραγματικότητας και έπεσε σαν πέπλο ραμμένο από χιλιάδες μικρούς μαγνήτες πάνω της, και κοιμήθηκε...

ο Έρωτας πέθανε!!!
πριν ακόμη γεννηθεί, ένα παιδί εν δυνάμη στη μήτρα, αδύναμο.

ο έρωτας πέθαινε μέρα με την μέρα, χανόταν, και αυτή τυλιγμένη στο βαρύπεφτο πέπλο της τριγυρνούσε σα χαμμένη. διάβαινε και στο δρόμο της αντάμωνε ύλη ξένη προς τ' όνειρό της. σιγά-σιγά άρχισε να ξεχνά εκείνα τα μάτια και να ταυτίζεται με είδωλα που τριγυρνούσαν γύρω της. και οι ψευδαισθήσεις της φαίνονταν τόσο πραγματικές, που ο κόσμος που την αντάμωνε έπαιφτε στην παγίδα της πλάνης. ίσως και αυτός, ανάμεσα στους άλλους να έκανε το ίδιο...

δεν ξέρει ποιά δύναμη μέσα της κατάφερε να αποτινάξει το πέπλο. το μόνο που θυμάται είναι, ότι αυτό ήταν πολύ βαρύ. όμως δεν υπήρχε άλλη λύση, γιατί μέσα στο πέπλο δεν ένιωθε πιά σχεδόν καθόλου την ύπαρξή της.

τώρα το πέπλο σηκώθηκε...
δε φοβάται να νιώσει, δε φοβάται να πονέσει, δε φοβάται να κλάψει, δε φοβάται τίποτε!

θέλει μόνο να του πει, ότι ο έρωτας της ψυχής είναι αιώνιος και παντοδύναμος. ότι νιώθει απελευθερωμένη...

άνοιξε τα χέρια σου.
τώρα κλείστα σφιχτά.

τι ωραία και ζεστά που είναι εδώ μέσα, θα ήθελα να μείνω γιά πάντα...

καλημέρα, σου στέλνω μια ακτίδα φωτός...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 19:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή λιλιθ ,
πολύ όμορφα αυτα που λες στα ποιήματά σου και αγκίζουν την ψυχή
διακρίνω όμως ένα απροσδιο΄ριστο αίσθημα πικρίας και παρελθοντικής απογοητευσης που δεν έχει σβήσει ...
διακρίνω ότι η πληγή δεν έχει κλείσει ...

μπορεί εμείς να αναφερόμαστε σε εσωτερικη ωρίμανση , κλπ κλπ με μία αποτυχία σε έναν έρωτα αλλα είναι γεγονός πως μένει το συναισθημα της λύπης κάπου εκεί στο βάθος ...
μπορεί να έχεις ξεπεράσει καποιον και όταν σκέφτεσαι την όλη ιστορία να χαμογελάς ... όμως κάποια ανύποπτη στιγμή , ενω θα ακους ένα τραγούδι , ενώ θα κοιτας ένα λουλούδι , ενω θα βλέπεις τον έρωτα γύρω σου ίσως να βάλεις ξαφνικα τα κλάμματα ... και όσο και να προσπαθείς , να μη σταματάν τα δάκρυα . αυτο θα διαρκεσει λίγο αλλα θα φανερωσει το συναισθημα που πάντα βρίσκεται καπου εκεί στα βαθη της ψυχής μας ...

μιλήσατε για τον ανεκπλήρωτο έρωτα αλλα θα ήθελα να αναφέρω και μια αλλη περίπτωση που πονάει αρκετα και μου είχε συμβεί πριν περίπου ένα χρόνο...
μιλαω για την περίπτωση όπου γνωρίζεις καλά ένα άτομο , το αγαπάς , ξέρεις ότι μιάζεται , ξέρεις ότι αν δεχτεί την αγάπη σου θα είστε υπέροχα , ξέρεις ότι το μόνο που χρειάζεται είνια να σου δώσει μία ευκαιρία να του ανοίξεις την καρδια σου...
αλλα δεν σου δίνει αυτή την ευκαιρία που λαχταράς τόσο ...
θέλεις να του πεις τόσα υπέροχα πράγματα , να μιλήσεις ανοιχτα να περιγράψεις τί νιωθεις , αλλα ποτε δεν σου δίνεται αυτη η ευκαιρία ...
το μόνο που ζητας απεγνωσμενα , είναι μία ευκαιρία...
μια ευκαιρία να σε γνωρίσει και μετα ας σε απορρίψει...


βέβαια ξέρω τί θα πει καποιος...
"εμείς δημιουργουμε τις ευκαιρίες"
σωστό , αλλα πρέπει να υπάρχει και κάτι ελάχιστο από την άλλη πλευρα ...
η ζωή δεν είναι σαπουνόπερα ...
δεν μπορείς στα καλα καθούμενα να πιασεις τονάλλον στο δρόμο και να αρχίζεις να του μιλας ...
το πιθανότερο είναι πως θα κάνειςτην κατάσταση χειρότερη .

συγνωμη αν διεκοψα τη ροή του θεματος ...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 19:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιλιθακι μου…

Ανακάλυψα πριν πολύ καιρό, πως ο έρωτας είναι ένας κύκλος…. που σε ορισμένους ανοίγει και κλείνει μαζί, σε άλλους ανοιγοκλείνει σε διαφορετικούς χρόνους…και σε μερικούς δεν ανοίγει ποτέ! Θεωρώ τυχερό οποιο/α τον γνωρίζει….μιας και μοιάζει πολύ…. με ένα μεγαλύτερο και πληρέστερο κύκλο….. της αιώνιας Αγάπης!

Αυτή δεν έχει ένα είδωλο στα μάτια…..δεν είναι τυφλή…. είναι ανοιχτή….και προπαντός ΖΩΝΤΑΝΗ!

360 μοίρες οι ακτίνες σου…. χαμογέλασε στη ζωή….πορευόμαστε μαζί….με ότι αγαπάς!

Ζησε το πανεμορφο Νησι....[:)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 20:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ανεκπλήρωτο... έχει την φλόγα του! Αν το Ζήσεις ολικά, χωρίς άλλες φυγές….
Κοιτα τι συμβαίνει….!!!

quote:
μιά φίλη χθες με έκανε να κλάψω, όταν είπε ότι είσαι πνεύμα...
πνεύμα ντυμένο στην ύλη, μα τα μάτια σου είναι πύλες του απείρου...
άκουσε μιά φωνή σε ένα δωμάτιο και κατάλαβε...και με βοήθησε να καταλάβω.
κάθε βράδυ σου στέλνω μιά ακτίδα φωτός.

Καλή μου Λιλιθ…. μου λες σε παρακαλώ τι θέλεις να πεις με τα παραπάνω????
Φαίνεται πως με αφορούν… και φυσικά θα απαντήσω…

(για να μου στέλνεις ακτίνες Φώτος…μάλλον δεν είμαι από τα καλά πνεύματα…. ντυμένο στην ύλη!!!)

Πριν γράψεις ότι γράψεις, σου υπενθυμίζω πως μίλησα (πνευματικά) με ελάχιστα άτομα ….και με αυτούς… υπήρξε ψυχική επαφή….….άντε και ένας ΥΛΙΚΟΣ καφές!!! (Αυτοί το ξέρουν!)

Με τους περισσότερους βρέθηκα απέναντι σε… ΠIΑΤΑ… ΜΠΥΡΕΣ…..υπονοούμενα, ΕΡΩΤΟ (ΕΠΑΡΣΕΙΣ/ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ!)***

Για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα…ο έρωτας ΖΕΙ!!!!




Και εγώ ο χαζός αναρωτιέμαι .

Ποιους άραγε εννοεί ο Πλάτωνας ;
Ποια ερωτεύτηκε και ποια δεν ανταποκρίθηκε στην ερωτική του έπαρση και τον απογοήτευσε ;
Τι παιχνίδι μπορεί να έπλεξε ο νους που η πραγματικότητα δεν επιβεβαίωσε ;
Τι άξιζε ποιο πολύ ο καφές , η μπύρα , το φαγητό , η σεξοπνευματική επαφή στο μυαλό του ενός , η θάλασσα ;
Γιατί δεν μιλάτε με ονόματα και μας αφήνετε στην περιέργεια ;
Εκείνοι/ες ξέρουν , εσύ λες πως σε αφορά και όλα αυτά δημόσια μα όμως δεν είναι σωστό να μην ονομάζουμε κιόλας .
Ειδάλλως υπάρχουν και τα e-mail .

Αναμένω απάντηση για να υπάρχει πλήρης ενημέρωση …………..


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 10:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚακοΛυκε Απόστολε…

Να μην σε αφήσω να αγωνιάς… δεν είναι επί προσωπικού επιπέδου. Απλά ορισμένα Βιώματα γίνονται αρχές κατανόησης παιχνιδιών….. που παίζει ο ΕΑΥΤΟΣ/ΝΟΥΣ μας….

Το ότι με αφορά…. ήταν στο Πνευματικό επίπεδο… και εκεί αναφέρθηκα….Για τα άλλα έσω/εξω βιώματα μας… μάλλον το ΑΧΛΑΔΟΤΥΡΟ είναι πιο ενδεικτικό.

Το τι αξίζει περισσότερο από ότι Ρώτας? Μάλλον για τον εαυτό του…..ο καθένας το ξέρει!

Κάποια μου έδειξε ένα σκυλάκι που κυλιόταν ανέμελο στην άμμο! Το χαμόγελο της το συνόδευε…. και άγγιζε με την περίσσεια ομορφιά της…. σε βάθος την ψυχή μου!

Κάποιος πολύ παρεξηγημένος στο εσωτερικά… μου άνοιξε την ψυχή του. Η Ακρόπολη έλαμπε μαζί με τα εκφραστικά και πανέμορφα μάτια του!

Κάποια με ακούμπησε λέγοντας κάτι από τη ζωή της. Ήμουν τα παιδία της, ήμουν η πίκρα της, ήμουν δίπλα της…. μαζί της.

Κάποιος αγνάντευε την θάλασσα, μα η συζήτηση ήταν σοβαρή όπως και ο ίδιος. Σε μια άλλη συζήτηση, μια άλλη βραδιά κοιταχτήκαμε. Μια ματιά…. και είπαμε τόσο πολλά…

Κάποιος με αγκάλιασε μόλις γνωριστήκαμε. Φόραγε ένα κόκκινο μπλουζάκι, ήταν χαρούμενος, είχε λίγα μαλλιά…. και μεγάλη καρδιά!

Μπορώ να γράψω τόσο πολλά Αποστόλη…. Μα πάω για μπάνιο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 11:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημερα σας!με αφορμη το μηνυμα του Πλατωνα,θα ηθελα να προσθεσω οτι ο Ερωτας βρισκεται παντου και δεν αφορα μονο της σχεσεις των εραστων,αλλα προκυπτει απο καθε σχεση που υπαρχει ψυχικη επικοινωνια ναι μπορει καποιος ανθρωπος να ειναι ερωτευμενος με τον φιλο του*χωρις αυτο να προυποθετη σεξουαλικη ΑΝΑΓΚΗ...επισης η μητερα μπορει να ειναι ερωτευμενη με τα παιδια της κτλ.
Ο Ερωτας βρισκεται παντου σε μια ματια που εγραψε ο Πλατωνας,σ ενα χαμογελο,στην δημιουργια και στο ΦΩΣ της πλασης.

Μας αγγιζει,μας γοητευη,μας μεθα και καποιες φορες μας ποναει...
ολ αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι της ζωης!

σας φιλω απο το ηλιολουστο Ελσινκι

ΟΜ


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 19:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πραγματική αξία του διαμαντιού δεν βρίσκεται στην ουσία του αλλά , στο ουράνιο τόξο των χρωμάτων που φανερώνονται όταν οι ακτίνες φωτός πέφτουν πάνω του…..
είναι η λάμψη που ψάχνουμε και η φύση της είναι προσωρινή…

Γιώργος
… με το αδαμάντινο στομάχι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 22:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
So peaceful as the moon shines
Within my dreams I see
The glow of your perfection
Always here with me

Upon the stars and moonbeams
Each one that falls from high
I gather them while dreaming
Not one of them gets by

No matter where I go now
While sleeping or awake
We travel to the places
Where angels bring daybreak

Each dream a perfect ending
To happiness we share
My arms are now around you
Love's beauty so aware

See you in the morning
When sun will shine so bright
You'll be right beside me
My heart will just ignite

Dreams are made for sharing
Together we will be
Holding on to treasures
For all eternity.





ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Edited by - kapodistria on 10/08/2003 22:20:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 23:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους σας φιλοι μου:))))))))))

οταν ο χρονος ολοκληρωσει το εργο του,
οταν ο ερωτας γυρισει στον θρονο του,
δεν θα κλαψω,δεν θα δακρυσω για'σενα,
ενας κοινος θνητος ειμαι,
θα μεινω μονος ,με τις αναμνησεις μου.

οταν ο ηλιος ,δωσει την θεση του,
οταν στο σουρουπο αγναντευει η ψυχη μου,
τον οριζοντα πορτοκαλι και γαλαζιο χρωμα να φοραει,
βγες και κοιτα,μεσα σε εκεινα τα χρωματα,
θα δεις το προσωπο μου να σου χαμογελαει.

δικο μου ΕΜΜ.ΜΠ.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 03:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Queen~It's A Hard Life

Words and music by freddie mercury

I don't want my freedom
There's no reason for living with a broken heart

This is a tricky situation
I've only got myself to blame
It's just a simple fact of life
It can happen to anyone

You win - you lose
It's a chance you have to take with love
Oh yeah - i fell in love
And now you say it's over and i'm falling apart

It's a hard life
To be true lovers together
To love and live forever in each others hearts
It's a long hard fight
To learn to care for each other
To trust in one another right from the start
When you're in love

I try and mend the broken pieces
I try to fight back the tears
They say it's just a state of mind
But it happens to everyone

How it hurts - deep inside
When your love has cut you down to size
Life is tough - on your own
Now i'm waiting for something to fall from the skies
And i'm waiting for love

Yes it's a hard life
Two lovers together
To love and live forever in each others hearts
It's a long hard fight
To learn to care for each other
To trust in one another - right from the start
When you're in love

Yes it's a hard life
In a world that's filled with sorrow
There are people searching for love in ev'ry way
It's a long hard fight
But i'll always live for tomorrow
I'll look back on myself and say i did it for love
Yes i did it for love - for love - oh i did it for love

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 17:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΦΙΛΟ MASVIDAL ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΙΧΩΝ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ...ΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ-ΠΑΡΑΦΡΑΣΗΣ(;)...ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ....ΙΔΟΥ:

quote:

Τόσο γαλήνια ,καθώς λάμπουν οι φεγγαροαχτίδες,
μές τα όνειρά μου νοιώθω,
μια αίσθηση ζεστασιάς, της δικής σου
Τελειότητας, ολόγυρα από μένα…
Επάνω τα αστέρια στο φεγγαρόφωτο
πέφτουν σαν καταρράκτες από ψηλά,
αν και μέσα στο όνειρό μου,
το ένα μετά το άλλο τα μαζεύω..
Δεν με νοιάζει που πάω τώρα,
αν κοιμάμαι αν είμαι ξύπνια,
ταξιδεύουμε για μέρη
όπου οι άγγελοι φέρνουν το ξημέρωμα…
Κάθε όνειρο ένα απαράμιλλο τέλειωμα,
την ευτυχία μας μοιράζει…
Τα χέρια μου είναι τώρα γύρω σου
σε μία σχέση ερωτική…
Σε βλέπω το πρωινό
όταν ο ήλιος λάμπει φωτεινός,
είσαι κοντά μου και
η καρδιά μου θα φωτοβολήσει..
Όνειρα θα πλάθω να τα μοιράζομαι
με σένα που είμαστε μαζί,
κρατώντας αυτό τον θησαυρό
Έως την αιωνιότητα….





ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 19/01/2004 18:23:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 18:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Yes it's a hard life
In a world that's filled with sorrow
There are people searching for love in ev'ry way
It's a long hard fight
But i'll always live for tomorrow
I'll look back on myself and say i did it for love
Yes i did it for love - for love - oh i did it for love[/i]

~Γρηγόρης~




NAI EINAI ΣΚΛΗΡΗ Η ΖΩΗ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΙΔΑΝΙΚΑ ΤΗΝ ΠΛΑΘΕΙ Ο ΕΝΑΣ Σ' ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ...ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ...ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΛΥΠΩΜΑΣΤΕ;ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ!!!!!

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 19:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι μου καλησπερα:)

αυτη ειναι η αληθεια,τα κινητρα για την για την ανανεωση και αναπτερωση της εσωτερικης αυρας και γαληνης ,που διοχετευει ολο μας το ειναι.
η γαληνη που ζηταμε στην εσωτερικη υποσταση μας,για να μπορεσει να διοχετευτει και στον εξωτερικο χωρο μας,να μπορεσει να επεκταθει αυτη η αυρα και να βγει προς τα εξω,ειναι ο ερωτας και η αγαπη.
ναι ειμαι και νοιωθω ερωτευμενος,με την φυση,με τους ανθρωπους ,οταν τους βλεπω να χαμογελουν σα μικρα παιδια,ξεγνοιαστα ,με το δειλινο ,με την αυγη ,με τα δεντρα,θελω να το φωναζω ,να το εξωτερικευσω ,ξερω πως ο ανεμος θα στειλει την απαντηση μεσω της ηχους(δεν ξερω αν το ειπα καλα,συγνωμη) μου.
θα συμφωνησω μαζι σας σε ολα,δεν υπαρχουν συνορα ουτε τελος,μοναχα αρχη ξανα και ξανα,ακουραστα ,ουτε για τον ερωτα ,ουτε για την αγαπη.
σας ευχαριστω φιλοι μου που ειστε εδω για'μενα,για ολους ,να προσεχετε τους εαυτους σας
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 01:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
quote:
But i'll always live for tomorrow
I'll look back on myself and say i did it for love

'
quote:
ναι ειμαι και νοιωθω ερωτευμενος,με την φυση,με τους ανθρωπους ,οταν τους βλεπω να χαμογελουν σα μικρα παιδια,ξεγνοιαστα ,με το δειλινο ,με την αυγη ,με τα δεντρα,θελω να το φωναζω ,να το εξωτερικευσω ,ξερω πως ο ανεμος θα στειλει την απαντηση μεσω της ηχους

...και γιατί δε το κάνεις φίλε μου?...
Να το φωνάξεις σε αυτούς που αγαπάς...
Δεν αρκεί να ξέρουμε οτι αγαπάμε κάποια άτομα...
Τι όμορφο συναίσθημα όταν κοιτάζεις κάποιον στα μάτια και του λές τελείως λιτά και απλά "Σ' Αγαπώ!"...
Ανοίγουν οι ουρανοί και σας αγκαλιάζουν...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 12/08/2003 01:32:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 01:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου:)))))
μα αυτο εκανα:))σε ολους σας:))
οπως και εσεις με το να ειστε εδω διπλα ο ενας στον αλλο,με τον τροπο σας φωναζετε αυτην την ομορφη,υπεροχη λεξη:)))))
ειστε ολοι σας εδω για'μενα και ειμαι εδω για εσας.
ασχετα αν οι λεξεις αυτες ερωτας και αγαπη εχουν καταντησει να σημαινουν πολλες φορες το ψευτικο και οτιδηποτε αλλο ,ομως δεν φταινε οι λεξεις γι'αυτο,φταινε πολλοι που εκμεταλευονται αυτες τις λεξεις για προσωπικα ωφελη και προσωρινη ευχαριστηση.αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα και θεμα:)
μπορει φατσικα να μην γνωριζουμε ο ενας τον αλλο εδω μεσα,ομως ο χρονος και η γραπτη επαφη ,μεσο της οποιας γνωριζουμε τις σκεψεις και τις συμπεριφορες μας,μας εχουν προσφερει την ευκαιρια και την ανεση να μπορουμε να εκφραζουμε αυτα που αισθανομαστε ,χωρις να παρεξηγουμε τιποτα:))))))))))))))))))
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_Crow
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 11:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_Crow  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος The_Crow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hello Lilith mou...Gia thimisou tin proti fora pou eroteutikes...tote more ...akmoma mikoula isoun... :-)
orea den itan..?
Kai apo tote....poses fores eroteutikes...polles...kai poses fores efages ta moutra sou...alles toses na ypotheso..Mallon etsi prepei na litourgei to sistima.. :-)
O erotas einai ena sinaisthima...uperoxo..to pan einai na eisai se fasi na ton apodekteis...na eisai ok me ton eauto sou...kai genika me ton kosmo ...oso kai an ta pragmata tinoun sinexeia pros to f**ked up...
An eksereseis ton enthousiasmo...o erotas einai meta mesa sto mialo sou...kai pos to kaliergeis esy...xoris na exeis autapates fisika...opote einai amesa sindedemenos me to allo miso ...erotas xoris adapokrisi..einai kapsoyra ;-) Kaneis den mporei na egiuthei se inetrnal love ktl ktl...apla toulaxiston oso einai ugies akoma to sinaistrhima auto...zisto oso pio endona mporeis...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 20:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ;ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ....ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΦΟΥΝΤΩΣΕ!!!!!!! ΚΙ' ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕ Ο ΙΟΣ...ΕΓΩ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟ ΠΡΟΩΣΩΠΟ ΤΟΥ, ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 23:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλοι μου,χαιρομαι γιατι ειστε εδω και ερωτευμενοι:)))
εμενα δεν με ειδε η πανσεληνος,ισως γιατι δεν ειχε κινητρα,ισως γιατι δεν ηθελε να με στεναχωρησει.
οι αναμνησεις ειναι πολυ γλυκες,παραλληλα πολυ μοναχικες.
η σεληνη τοσο ομορφη ,γιατι εβλεπε ολον αυτο τον ερωτα και την αγαπη που υπαρχει.
καλο βραδακι φιλοι μου,με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 16:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα φιλοι μου,χαιρομαι γιατι ειστε εδω και ερωτευμενοι:)))
εμενα δεν με ειδε η πανσεληνος,ισως γιατι δεν ειχε κινητρα,ισως γιατι δεν ηθελε να με στεναχωρησει.
οι αναμνησεις ειναι πολυ γλυκες,παραλληλα πολυ μοναχικες.
η σεληνη τοσο ομορφη ,γιατι εβλεπε ολον αυτο τον ερωτα και την αγαπη που υπαρχει.
καλο βραδακι φιλοι μου,με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας



MANO, ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ...Σ'ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΘΑΥΜΑΣΕΙΣ,ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ,ΣΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΩΙΝΟ ,ΣΈΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΔΕΙΛΙΝΟ..... ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΧΑΛΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙΣ;ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΜΑΝΟ.....ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!!


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 15/08/2003 16:15:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 22:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καποδιστρια εξακολουθω να πιστευω και να αισθανομαι τα οσα λεω,αυτο δεν αλλαζει και ουτε θα αλλαξει:)
δεν ειχα σκοπο να σταναχωρησω κανεναν,απλα οταν αναπολω στιγμες τοσο γλυκες ,τοσο μαναδικα ομορφες,με πιανει μελαγχολια,γιατι κοιταω παραλληλα το τωρα,αυτην την στιγμη ποσο μονος αισθανομαι και ειμαι πραγματικα.ξερω δεν ειμαι ο μοναδικος που νιωθει και βρισκεται σε αυτην την κατασταση και αυτο με στεναχωρει ακομη πιο πολυ.
τα λεω αυτα γιατι ξερω πως ειναι πολλες οι στιγμες που και εσεις νοιωθετε ετσι.
μην με παρεξηγειτε αν αισθανομαι αδυναμος μερικες φορες.:)
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας
θα ηθελα να πω απο ενα σ'αγαπω στον ξαδερφο μου ανδρεα κ.(στρατιωτης απο τροχαιο ),στον πολυ καλο φιλο μου κωστα π.(τεχνικο υπολογιστων και μουσικο,απο τροχαιο),στον φιλο μου γιωργο κ.(εικονοληπτη ,τον προδωσε η καρδια του),στον φιλο μου στρατο (απο καρκινο),παιδια δεν σας ξεχνω .


Edited by - manos on 15/08/2003 22:46:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 11:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα ηθελα να πω απο ενα σ'αγαπω στον ξαδερφο μου ανδρεα κ.(στρατιωτης απο τροχαιο ),στον πολυ καλο φιλο μου κωστα π.(τεχνικο υπολογιστων και μουσικο,απο τροχαιο),στον φιλο μου γιωργο κ.(εικονοληπτη ,τον προδωσε η καρδια του),στον φιλο μου στρατο (απο καρκινο),παιδια δεν σας ξεχνω .


ΠΟΛΥ ΤΡΥΦΕΡΗ Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙΣ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ...ΠΟΛΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΗ...ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΣΟΥ ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΑΝΤΑ...ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΕΣ....


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 22:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΚΟΜΑ...ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ,ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΕΜΑΤΑ ΕΡΩΤΑ,ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ...ΕΩΣ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ...ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ...ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑ ΜΟΝΟ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ;


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ (ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ)ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 00:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γροικήσατε του Ερωτα θαμάσματα τα κάνει,
κι εισέ θανάτους εκατό, οσ’ αγαπούν, τσι βάνει
πληθαίνειν τως την όρεξη, και δύναμη τως δίδει,
μαθαίνει τσι να πολεμού τη νύχτα στο σκοτάδι,
κάνει τον ακριβό φτηνό, τον άσκημο ερωτάρη,
κάνει και τον ανήμπορο άντρα και παλληκάρι,
τον φοβιτσάρην άφοβο, πρόθυμο τον οκνιάρη,
κάνει και τον ακάτεχο να ξέρει πάσα χάρη.
Η αγάπη το Ρωτόκριτο κάνει να πολεμήσει
με δέκα, κι' εις τον Ερωτα ολπίζει να νικήσει.
Απο τον Ερωτόκριτο (α', 543-552)
Βιτζέντζος Κορνάρος (16ος-17ος αιώνας)


ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ
Σαν σώματα ωραία νεκρών που δεν εγέρασαν
και τάκλεισαν, με δάκρυα, σε μαυσωλείο λαμπρό
με ρόδα στο κεφάλι και στα πόδια γιασεμιά--
έτσ' οι επιθυμίες μοιάζουν που επέρασαν
χωρίς να εκπληρωθούν Χωρίς ν' αξιωθεί καμιά
της ηδονής μια νύχτα, ή ένα πρωί της φεγγερό.

Κωνσταντίνος Καβάφης (1896-1933)


ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ αίματα * με πορφύρωσαν
Και χαρές ανείδωτες * με σκιάσανε
Οξειμώθηκα μες στη * νοτιά
* των ανθρώπων
Μακρινή Μητέρα * Ρόδο μου Αμάραντο
Στ’ ανοιχτά του πελάγου * με καρτέρεσαν
Με μπομπάρδες τρικάταρτες * και μου ρίξανε
Αμαρτία μου νά ‘χα * κι εγώ
* μιαν αγάπη
Μακρινή Μητέρα * Ρόδο μου Αμάραντο
Τον Ιούλιο κάποτε * μισανοίξανε
Τα μεγάλα μάτια της * μές στα σπλάχνα μου
Την παρθένα ζωή μια * στιγμή
* να φωτίσουν
Μακρινή Μητέρα * Ρόδο μου Αμάραντο
Κι απο τότε γύρισαν * καταπάνω μου
Των αιώνων όργητες * ξεφωνίζοντας
"Ο που σ’ είδε, στο αίμα * να ζεί
*και στην πέτρα"
Μακρινή Μητέρα * Ρόδο μου Αμάραντο
Της πατρίδας μου πάλι * ομοιώθηκα
Μες στις πέτρες άνθισα * και μεγάλωσα
Των φονιάδων το αίμα * με φώς
* ξεπληρώνω
Μακρινή Μητέρα * Ρόδο μου Αμάραντο
Απο το Αξιον Εστί, Οδυσσέαs Ελύτης (1911-1996)


Ερωτ' ανίκητε στον πόλεμο
που κάνεις χτήμα σου όπου πέσεις
που στ' απαλά τα μάγουλα
της κορασίδας νυχτερεύεις
και γυρνάς πάνω απο τα πέλαγα
και στους πιό απόμερους τους τόπους,
δεν σου ξεφεύγει εσένα ούτε θεός
ούτε κανείς απ' τους λιγόζωους ανθρώπους
κι όποιον θα πιάσεις γίνεται τρελός.
Αντιγόνη, Χορός
Σοφοκλής (496- 406 Π. Χ.)


καλο ξημερωμα φιλοι μου:)))
με σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 17:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΟΥ
-------------------

ΕΔΩ ΑΣ ΣΤΑΘΩ.ΚΙ'ΑΣ ΔΩ ΚΑ ΓΩ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΛΙΓΟ.
ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΟΥ ΠΡΩΙΟΥ ΚΙ'ΑΝΕΦΕΛΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ
ΛΑΜΠΡΑ ΜΑΒΙΑ,ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΟΧΘΗ,ΟΛΑ
ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ.

ΕΔΩ ΑΣ ΣΤΑΘΩ.ΚΙ'ΑΣ ΓΕΛΑΣΘΩ ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ
(ΤΑ ΕΙΔ'ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟΣΤΑΘΗΚΑ)
ΚΙ ΟΧΙ ΚΙ'ΕΔΩ ΤΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ ΜΟΥ,
ΤΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΤΑ ΙΝΔΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΔΟΝΗΣ.

ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΒΑΦΗΣ.


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 08:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλοί μου φίλοι και φίλες,
που γεμίσατε τις σελίδες εν απουσία μου...
με τόσο όμορφες και σπουδαίες σκέψεις!
τι να πω μετά απ' όλ' αυτά...

καταρχήν, στο φίλο μου Ramoglou, νομίζω ότι οφείλω μιά εξήγηση, λόγω του ότι διαβάζοντας το μήνυμά του, μετά την απουσία μου, μου φάνηκε ότι μπερδεύτηκε κάπως...νομίζοντας ότι σε αυτό το φόρουμ εξωτερικεύτηκαν κάποιες κάπως προσωπικές σκέψεις, που θα ταίριαζαν καλύτερα σε ένα email...

σίγουρα τα 4 προηγούμενα μηνύματά μου έχουν αφορμή σκέψεις και συναισθήματα που βίωσα εγώ προσωπικά. όμως, τα βιώματα ήταν η αφορμή, ώστε να γράψω τις σκέψεις μου στο φόρουμ, θέλοντας να τις αφιερώσω σε όλα τα άτομα, που θα ένιωθαν ότι τους εκφράζουν. από τις απαντήσεις που διάβασα, κατάλαβα ότι τα λόγια μου κατάφεραν να μιλήσουν σε κάποιους από εσάς.

νομίζω, ο φίλος Πλάτωνας, ένιωσε να ταυτίζεται με κάποια από τα λόγια μου... έγινε ένας καθρέφτης, που πήρε τα λόγια και τα ταξίδεψε μακρύτερα...και άλλοι φίλοι, καθένας με τον τρόπο του...

αυτό που μου έκανε όμως περισσότερο εντύπωση είναι, ότι τα μηνύματά μου εκλήφθησαν ως λυπητερά και απαισιόδοξα. ίσως και λόγω του τίτλου του φόρουμ -ο έρωτας πέθανε- να έγινε κάτι τέτοιο...

αν μπορούσα να αλλάξω τον τίτλο, θα έγραφα Ο ΕΡΩΤΑΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ!!!

δεν υπάρχει ούτε θλίψη, ούτε λύπη, ούτε πόνος, ούτε απαισιοδοξία, παρά μόνο ρομαντισμός, νοσταλγία, και έκφραση ψυχής.

τα λόγια, πιστεύω, λυτρώνουν, γιατί υλοποιούν το ανέκφραστο.
το βαθύ συναίσθημα που νιώθουμε όταν παρακολουθούμε έναν χορευτή σε κατάσταση έκστασης πάλεται μεταξύ χαράς και λύπης, στα δύο άκρα, και η υπέρβαση των ορίων, ονομάζεται πλήρωση, μιά κατάσταση που δεν έχει χροιά θετική ή αρνητική.

ο Φοίνικας, το μυθικό Αιγυπτιακό πουλί των αλχημιστών, είναι ο ΕΡΩΤΑΣ... ο θάνατός του προκαλείται από εσωτερική φλόγα, γίνεται στάχτη... μα δες! μέσα από τη στάχτη ο Φοίνικας ξαναγεννιέται... ο θάνατος είναι απαραίτητος γιά την αναγέννηση...

όσο γιά αυτά τα δύο "ανεξιγνίαστα κομμάτια από κάρβουνο", τα αγαπημένα... σα να τα βλέπω ν' αγναντεύουν ένα αγκυροβολημένο, μα ξεχασμένο πλοίο μέσα στη θάλασσα, που κάθε απόγευμα ο ήλιος έβαφε πορτοκαλί... μα όχι πιά, γιατί το πλοίο έφυγε... μα εγώ θα το θυμάμαι πάντα στη σκέψη μου, όπως το έβλεπα να ανατέλει από τον ορίζοντα σαν ένα πλοίο φάντασμα, κάτι που είναι και δεν είναι...



Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 23:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τους περισσότερους βρέθηκα απέναντι σε… ΠIΑΤΑ… ΜΠΥΡΕΣ…..υπονοούμενα, ΕΡΩΤΟ (ΕΠΑΡΣΕΙΣ/ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ!)***

Και έμαθα από κάποιες πηγές (κάποιο πουλάκι μου το είπε δηλαδή...), πως κάποια μπικέρε...τρύπια ήντουσαν. Δε λέγω πως τα τρύπησαν σκόπιμα οι χρήστες, πάντα κάποιο σουβλερό χεράκι κάνει τη δουλειά των άλλων...καλά όμως, έ;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 14:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Λίλιθ,

Κατάφερες και μ’ έβαλες σε πειρασμό, και να ‘μαι λοιπόν κι εγώ, ο άχρωμος, άοσμος κι άγευστος να αγγίζω το ποιητικό σου θέμα.

Και πως θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά άλλωστε, όταν η φράση του τίτλου σου μου τριβελίζει ακατάπαυστα το μυαλό τον τελευταίο καιρό;

«Ο Έρωτας πέθανε»…..«Ο Έρωτας πέθανε»…..«Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα», όπως λέει και το τραγούδι, και πολλά άλλα μαύρα και θανατερά πλημμυρίζουν το νου μου.

Όμως, μήπως πίσω από όλη αυτή τη θλίψη βρίσκεται ο Υπέροχος Εαυτούλης μου; Μήπως «ο Έρωτας πέθανε» επειδή τον σκότωσα με τα ίδια μου τα χέρια; Μήπως τον έπνιξα μέσα σε μια παραζάλη αυτοκτονικής τρέλας; Μήπως αυτό; Μήπως εκείνο;

Ερωτήματα σκληρά, βασανιστικά, αλλά τόσο αληθινά…

Ξέρω, ξέρω…είναι η φάση που περνάω τέτοια…Ας είναι! Θα περιμένω μαζί με όλους σας την αναγέννηση του Φοίνικα…Μόνο που εύχομαι το πρόσωπό του να είναι το ίδιο με το γλυκό πρόσωπο των ονείρων μου…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 01:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΑΚΟΜΑ...
ΜΑ ΛΙΛΙΘ...
ΝΟΜΙΖΩ...
ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΝΕΚΡΟΣ...
ΠΑΡΑ..ΠΡΟΔΟΜΕΝΟΣ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 01:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΠΟΤΕ ,ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΝΑ,ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΕΓΩ…
ΑΥΤΟ ,ΤΟ ΕΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΕΡΩΤΑΣ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΦΥΓΕ,
ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΜΑΖΙ
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΝΑ,
ΚΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ,
ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΥΣ
.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΤΕΙ
ΗΤΑΝ ΠΙΑ ΑΡΓΑ ,ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ..
ΚΙ «ΕΜΕΝΑ» ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΕΔΩ,ΜΟΝΗ
ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ…
ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΑΚΟΜΗ,
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕ ΑΝ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΕΡΩΤΑΣ.
ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ.
ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΕΔΩ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ
ΖΕΙ Η’ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ,Ο ΕΡΩΤΑΣ?
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ?.
ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ
ΚΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ«ΕΓΩ» ΠΟΥ ΕΧΩ<<ΠΕΘΑΝΕΙ>>…
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟΝ ΞΑΝΑΒΡΩ,
ΓΙ’ΑΥΤΟ ΔΕ ΛΕΩ ΑΝΤΙΟ,ΜΟΝΟ «ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΝΥΧΤΑ»
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,
ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΕΔΩ,
ΕΔΩ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ…ΠΟΥ ΗΞΕΡΕΣ ΠΑΝΤΑ….
ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ...

fyhkgdcfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 20:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε durden alie,
μόνο άχρωμος, άοσμος, άγευστος δεν είσαι,
από αυτά που γράφεις!

quote:
Όμως, μήπως πίσω από όλη αυτή τη θλίψη βρίσκεται ο Υπέροχος Εαυτούλης μου; Μήπως «ο Έρωτας πέθανε» επειδή τον σκότωσα με τα ίδια μου τα χέρια; Μήπως τον έπνιξα μέσα σε μια παραζάλη αυτοκτονικής τρέλας;

όσο και αν αυτό σε κάποιους-ες φαίνεται παρανοικό, είναι αλήθεια!!!
και πάλι όμως, δεν είμαστε μόνοι μας, όταν αποφασίζουμε γιά την τύχη ενός έρωτα.

δε γνωρίζω τι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω γιά τον έρωτα,
κάθε έρωτας είναι διαφορετικός και γι' αυτό το λόγο μοναδικός!
δεν υπάρχουν συμβουλές, καλό και κακό, που θα ακούσεις από γύρω σου.
μόνο η καρδιά σου μπορεί να σε συμβουλέψει, αλλά και αυτή κάποιες φορές, μπορεί να σε προδώσει...

να σε προδώσει είπα;
όταν περάσει ο χρόνος, όταν βγείς από τη ζάλη του έρωτα και την πυρκαγιά των συναισθημάτων σου, τότε ίσως να ξέρεις. ίσως πάλι όχι!

και αυτό είναι που κάνει τον έρωτα τόσο μοναδικό, το ότι κάθε φορά που σου συμβαίνει, να ερωτεύεσαι, γίνεσαι πάλι μικρό παιδί, και δεν ξέρεις τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy