ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Είναι τόσο δύσκολο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι τους λείπει Valnta?

Αγάπη. Δεν γνωρίζουν την αγάπη! Δεν την νιώθουν!
Εάν δεν νιώσεις αγάπη δεν μπορείς να την προσφέρεις!
Εάν δεν την έχεις μέσα σου δεν μπορείς να την εξωτερικεύσεις!
Αγάπη αυτό είναι που λείπει...

Είναι τόσο δύσκολο να νιώσει κανείς την αγάπη?

Φιλικά Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγάπη...
Αλλο ένα μπερδεμένο ζήτημα για μένα...
Πως μπορείς να ξέρεις αν δίνεις αγάπη; Πως μπορείς να ξέρεις αν αγαπάς; Γιατί αυτό που δίνω κ ΕΓΩ το αντιλαμβάνομαι ως αγάπη, μπορεί για τον άλλον να είναι ΤΙΠΟΤΑ. Εγώ μπορεί να λέω ότι αγαπώ κ να το νιώθω, αλλά στην πραγματικότητα να μην έχει σημασία...Να πεθαίνω να με αγαπήσουν κ να με αγαπάνε αλλά να μην είμαι σε θέση να το αντιληφθώ....
Πρώτα πρέπει να μάθεις τη γλώσσα του άλλου...πρώτα να καταλάβεις κ μετά να μιλήσεις κ συ στην ίδια γλώσσα...κ αντίστροφα...
Αλλά κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να μάθει "ξένες γλώσσες"...
Εδώ βαριόμαστε να τους μάθουμε τη δική μας....
Σιωπή...κ στην αγάπη...
Τόσο, ΜΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας θάθελα να γράψω ένα κομμάτι από κάτι που διαβάζω αυτή την εποχή. Στη θέση αμερικανόπουλα βάλτε όποιον θέλετε.
"Τα περισσότερα αμερικανόπουλα γεννιούνται σε τυποποιημένα μαιευτήρια με μια τυποποιημένη ετικέτα στον καρπό τους για να ξεχωρίζουν από τα άλλα τυποποιημένα προϊόντα του νοσοκομείου. Τα περισσότερα από αυτά μεγαλωνουν ή στα πανομοιότυπα κονσερβοκούτια των πολυκατοικιών ή σε μικρές πόλεις ή σε σπίτια των προαστίων.. Περνούν τις μέρες και τα χρόνια τους με μονότονη ομαλότητα σε βιομηχανίες, γραφεία, καταστήματα κάνοντας καθημερινά τις ίδιες κινήσεις σε τακτά διαστήματα... Παρατάσσονται σε τυποποιημένους στρατούς κι αν ξεφύγουν από το θάνατο σ΄ένα μηχανοποιημένο πόλεμο πεθαίνουν από μαζικές ασθένειες και θάβονται σε τυποποιημένους τάφους και μνημονεύονται σε τυποποιημένες νεκρολογίες...."
Πιστεύω ότι οι περίσσοτεροι εδώ μέσα αρνούμαστε να δεχτούμε αυτή την εικόνα που όμως είναι η μόνη μέχρι τώρα αποδεδειγμένη αλήθεια μας..
Ισως από εκεί να ξεκινησουμε αποδεχόμενοι ότι η βάση που πατάμε είναι αυτή.. Πόσα περιθώρια υπάρχουν να πετάξουμε? Πόσα περιθώρια μας επιτρέπεται να ξεπεράσουμε? Και οι πηγές της γνώσης που θα μπορέσουν να μας βοηθήσουν μπορουν ποτέ να είναι τυποποιημένες κι αυτές? Μήπως όπως ειπώθηκε παραπάνω έχουμε φτάσει στο σημείο για να διακρίνουμε τη φύση να πρέπει να δούμε ολόκληρο δάσος ενώ μπορεί μπροστά μας να είναι μια ασήμαντη γλάστρα που στριγγλίζει να την κοιτάξουμε γιατί έχει κάτι να μας πει?
Σας καλησπερίζω και για σήμερα και θάθελα να ακούσει την άποψη των φίλων εδω μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να μάθει "ξένες γλώσσες"...
Εδώ βαριόμαστε να τους μάθουμε τη δική μας....
Σιωπή...κ στην αγάπη...
Τόσο, ΜΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!

Πολύ σοφά λόγια Valnta μου!!!

ΒΑΒΕΛ και στην Αγάπη

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να απαντήσω κάτι στη Valtna (το έγραψα καλά?) και την χαιρετήσω κιόλας ..
Μην γίνεσαι άδικη. Μόλις βγαίνεις το πρωι από τη πόρτα δεν βλέπεις τουλούμια αγάπη που πέφτουν στα κεφάλια μας? Ενα πλήθος κόσμου που τρέχει πίσω μας φωνάζοντας σ'αγαπάμε εδώ είμαστε? Τόση πολύ και άπλετη αγάπη την έχουμε βαρεθεί πια !
Γειά σου και πάλι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 18:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου no name...

Μόλις βγαίνεις το πρωι από τη πόρτα δεν βλέπεις τουλούμια αγάπη που πέφτουν στα κεφάλια μας?
Ενα πλήθος κόσμου που τρέχει πίσω μας φωνάζοντας σ'αγαπάμε εδώ είμαστε?

Η γλώσσα που λέμε...Δεν βλέπω την αγάπη, όταν για να τη νιώσω χρειάζομαι να ακούσω ένα "σ' αγαπώ"....

Κ μπορεί να μου λένε "σ' αγαπώ" από το πρωί ως το βράδυ, κ γω για να το καταλάβω να θέλω να με αγγίξουν...

Μπερδεμένα πράγματα...Ακόμα κ για τα πιο απλά κ καθημερινά...κ δω έχουμε πιάσει την αγάπη...

Με προβλημάτισε ιδιαίτερα το απόσπασμα από το βιβλίο σου...
Είναι από αυτά τα πράγματα που τα γνωρίζεις αλλά όταν τα βλέπεις να ξεπηδάνε μέσα από προτάσεις...είναι αλλιώς.

Κ έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι μέχρι κ οι πηγές που αναζητούμε τη γνώση είναι τυποποιημένες...

Αυτό που με κάνει πάντως να χαίρομαι για μένα...για τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι τα πράγματα...είναι μικρό...
αλλά πάλι ίσως κ να είναι τεράστιο...δεν περιμένω να φτάσω στο δάσος για να χαρώ τη φύση...

Απολαμβάνω τα μικρά πράγματα, τις λεπτομέρειες....
Κ τα πάντα απαρτίζονται από λεπτομέρειες...

Ζητάω συγγνώμη απο τον Εχέμβροτο αν έχω ξεφύγει τελείως από το θέμα

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο μεσημερι

πραγματι διχως αγαπη οτιδηποτε ειναι ματαιο.Κι ομως τουτη η φραση δεν θα πρεπει να ειναι 'αξιωμα' αλλα συμπερασμα για να ωφελησει καποιον.Ας δουμε με ποιο τροπο οι διαφορες γνωσεις μπορουν να μας βοηθησουν ωστε να πλησιαζουμε την εσωτερικη πληροτητα:
Μια απλη , αλλα στην περιπτωση της προσεγγισης της αγαπης ιδιαιτερα σημαντικη γνωση ειναι οτι ουδεις μπορει να δωσει απο κατι το οποιο δεν 'εχει'.Μαλιστα...Αν θελουμε λοιπον να δινουμε αγαπη ας φροντισουμε να 'εχουμε' απο αυτην και μαλιστα σε τετοιες ποσοτητες ωστε να ικανοποιουνται οι αναγκες μας για 'απλωμα'...Πως ομως θα την αποκτησουμε;
Κατ'αρχην θα πρεπει να ξερουμε τι ειναι αυτο που θελουμε να αποκτησουμε...τι ειναι η αγαπη.Πως μπορει να γινει αυτο;Ποιον να ρωτησουμε να μας πει τι ειναι αγαπη;Τον πατερα μας, την μητερα μας, τον συντροφο μας, τον γειτονα;Χιλιοι ανθρωποι,χιλιες αληθειες.Ο καθενας εχει την δικη του αποψη.Θα πρεπει να αρχισω λοιπον απο μενα:θα προσπαθησω να αγαπησω εμενα.Ειναι δυνατον ομως να αγαπησω κατι το οποιο δεν γνωριζω;Αδυνατον...
Ας φροντισω να με μαθω λοιπον.Πως; Ας αρχισω με την παρατηρηση του εαυτου μου.Απιστευτο το τι 'βλεπω'!Αυτος ειμαι λοιπον;
Τωρα θα πρεπει να κατανοησω γιατι φερομαι κατ'αυτον τον τροπο που παρατηρησα.Ειναι οι επιθυμιες;Οι αναγκες;Τα ενστικτα;Εγωισμος;Κτητικοτιτα;Αλλαζονια;Καλοσυνη;Φοβος;Χμ..
Τωρα μπορω να αποδεχτω αυτα τα οποια παρατηρησα και κατανοησα;
Αν ναι, τοτε ξερω τι ειναι Αγαπη...

" Έαν ταις γλωσσαις των ανθρωπων λαλω και των αγγελων, αγαπη δε μη εχω, γεγονα χαλκος ηχων ή και κυμβαλλον αλαλαζον. και εάν εχω προφητειαν και ειδω τα μυστηρια πάντα και πασαν την γνωσιν, και εάν εχω πασαν την πιστιν, ώστε ορη μεθιστανειν, αγαπην δε μη εχω, ουδεν ειμι. και εάν ψωμισω πάντα τα υπαρχοντα μου, και εάν παραδω το σωμα μου ινα καυθησομαι, αγαπην δε μη εχω, ουδεν ωφελουμαι. Η αγαπη μακροθυμει, χρηστευεται, η αγαπη ου ζηλοι, η αγαπη ου περπευεται, ου φυσιουται, ουκ ασχημονει, ου ζητει τα εαυτης, ου παροξυνεται, ου λογιζεται το κακον, ου χαιρει επι τη αδικια, συγχαιρει δε τη αληθεια. πάντα στεγει, πάντα πιστευει, πάντα ελπιζει , πάντα υπομενει. η αγαπη ουδεποτε εκπιπτει, ειτε δε προφητειαι, καταργηθησονται. ειτε γλωσσαι, παυσονται. ειτε γνωσις , καταργηθησεται. εκ μερους γαρ γιγνωσκομεν και εκ μερους προφητευομεν. όταν δε ελθη το τελειον, τοτε το εκ μερους καταργηθησεται. οτε ημην νηπιος, ως νηπιος ελαλουν, ως νηπιος εφρονουν, ως νηπιος ελογιζομην. οτε δε γεγονα ανηρ, κατηργηκα τα του νηπιου. βλεπομεν γαρ αρτι δι’εσοπτρου εν αινιγματι, τοτε δε προσωπον. αρτι γιγνωσκω εκ μερους, τοτε δε επιγνωομαι καθώς και επεγνωσθην. νυνι δε μενει πιστις, ελπις,αγαπη, τα τρια ταυτα. μειζων δε τουτων η αγαπη."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έχει ξεφύγει λιγάκι? Μπορεί και όχι τελικά για ότι κάνεις για να είναι όμορφο πρέπει να το κάνεις με αγάπη οπότε και η γνώση αν αποκτιέται με αγάπη και ενδιαφέρον για τον άνθρωπο τελικά μπορεί να έχει τις απαραίτητες στιγμές ησυχίας μήπως και αντί να ακούσουμε κατορθώσουμε να αφουγκραστουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω να βαδίζω σιωπηλή...Αλλά τώρα βλέπω τον κόσμο, βλέπω τη ζωντανή μεγαλοπρέπεια που αποκαλύπτεται γύρω μου, στην έρημη γη, σαν από κάποια μαγική δύναμη που υπερέχει απ' οποιαδήποτε άλλη, σε κάθε φυλλαράκι του γρασιδιού που λυγίζει ο άνεμος, σε κάθε σκιά, σε κάθε πέτρα...

Ετσι γίνεται όταν κάποιος στέκεται σ' ένα αγαπημένο μέρος για τελευταία φορά πριν από ένα ταξίδι χωρίς επιστροφή, κ το βλέπει ολόκληρο, και αληθινό, και αγαπημένο, όπως δεν το είχε δει ποτέ πριν και δεν θα το δει ποτέ ξανά....

Είναι τόσο δύσκολο, πράγματι. Γιατί έχουμε ξεχάσει κ να βλέπουμε κ να ακούμε...Εχουμε ξεχάσει τη σιωπή...Η ίδια μονότονη φωνή ΜΑΣ σκεπάζει τον κόσμο μας...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ίδια μονότονη φωνή ΜΑΣ σκεπάζει τον κόσμο μας...

Δίχως ίχνος αστεϊσμού, θα υιοθετήσω την φράση της γλυκιάς Valnta

Τώρα που επανεξέταζα το topic, παρατηρώ (αν και εμφανές) πως είναι κάτι παραπάνω από παράλληλο με το topic ‘βιώνω’. Κάτι, σαν αυτό το θέμα να ξεπήδησε μέσα από τα σπλάχνα του παλαιού topic…‘είναι τόσο δύσκολο’.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 17:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ.. "καταφύγιο"
ή αλλιώς "διάβασε κ κατάλαβε επιτέλους!!!"

Eίναι δύσκολο, ναι.
Πολύ δύσκολο. Ίσως είμαι "δειλή"-don't think so...
Iσως πάλι "πρέπει ν'αξίζει τον κόπο" για να το προσπαθήσω=τεμπέλα (;)

AΦOPIΣMOΣ
Στο αιώνιο "σκάλισμα" στιγμών
Στους παγιδευμένους σε "παρελθόντες χρόνους"
Στο "θέλω, θέλω, θέλω"-πιστεύεις ότι βρήκες "ανεξάντλητη" πηγή?

Xμ.. εργάτες μπήκαν στο ορυχείο σου
κ εκμεταλλεύονται την -κάποτε- φλέβα χρυσού ΣOY.
μα... συνεχίζεις να σκαλίζεις
εκεί που έχεις ήδη "εξορύξει"....
Θα περάσουν χιλιάδες χρόνια πριν σου "ξαναδώσει"

KATA-NOHΣH... τόσο...EΣY!
ΠAP-ANOIA
Bαρέθηκα...

Bουτιά...



Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 17:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρατηρώ πως τα παρακάτω θέματα αν και διαφορετικά, έχουν κοινό παρονομαστή.

1) Παγανισμός
2) Διογένης ο Κυνικός
3) Βιώνω
4) Είναι τόσο δύσκολο

επιστρέφω.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 15:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...η αφορμή μου δόθηκε πριν λίγο/ κάποιος μου είπε
"όσο περνάει ο καιρός γίνεσαι όλο κ πιο νταλικέρης"
ok..μπαίνω εδώ με τη "νταλίκα" μου για να το εξετάσω το ζήτημα.
να δω που βρίσκεται H ΔYΣKOΛIA....
Σ' αυτούς που δεν κατανοούν ή σ'εμένα που δεν δίνω εξηγήσεις;

Tο "Eίναι τόσο δύσκολο" ξεκίνησε πριν κάποιους μήνες με ένα ερώτημα
γενικό κ οι περισσότεροι απαντήσαμε για τους AΛΛOYΣ.
Kανείς μας δεν θεώρησε τον εαυτό του "παρλαπίπα".

Eγώ... ώρες-ώρες είμαι. K έχω να πω ότι αυτό το "ώρες-ώρες"
μπορεί να κρατήσει ώώώώώρες... κ μετά με πιάνει ένας φόβος/
όχι ότι είπα ψέμματα/όχι ότι δεν ήμουν εγώ αυτή
αλλά
με πιάνει ένας φόβος μήπως κ χάσουν οι λέξεις το νόημά τους.
Mήπως κ όταν νιώθω πολλά δεν θα'χω λέξη να το περιγράψω
γιατί θα'χω πει ήδη πολλά, πολλά, πολλά....

Έτσι λοιπόν, γίνεται κάποιος νταλικέρης...
Έτσι λοιπόν, μπαίνω κ γω εδώ για να "ψαχτώ" λιγάκι, κ η μια σκέψη
φέρνει την άλλη κ αναρωτιέμαι αν εκτός από παρλαπίπα+νταλικέρης
αν είμαι κ κακός άνθρωπος/ μου ήρθε τώρα στο μυαλό
μια "φάση" που ήμουν κ τα δύο μαζί παρλαπίπα+νταλικέρης
κ βρέθηκα να τσακώνομαι με τον αγαπημένο μου για κάτι που στην ουσία...
χμ... θα μπορούσα να τον είχα αποτρέψει αυτόν τον καυγά, με λίγη "γλύκα"...
αλλά... είχε μια έκφραση θυμού+απογοήτευσης που μου άρεσε τόσο πολύ..
Tον έβρισκα τόσο όμορφο/που δεν μου έκανε "καρδιά" να το κόψω
μ'ένα συγγνώμη..
χμ... κακός άνθρωπος, ναι.
Παραλλήρημα...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 01:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ


quote:
Παραδείγματα κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας.

1) Ο άνθρωπος εκείνος που διαβάζει, διαβάζει, διαβάζει (και δέν μελετά, όπως λανθασμένα έγραψα αρχικά.''Διόρθωση, μετά από επισήμανση του φίλτατου Noti(s)_29.'')τον λόγο και την σκέψη άλλον, μα αδυνατεί να εκφέρει δικό του λόγο και άποψη, αποτέλεσμα της επεξεργασίας! των μελετών του. Κατά συνέπεια μιλά κατά αποκλειστικότητα με παραδείγματα και υποθέσεις άλλον, που αβίαστα υιοθετεί.

2) Ο άνθρωπος που τον ρωτάς για το ποτήρι και σου αναφέρει οτιδήποτε έχει να κάνει με το τραπέζι που το ποτήρι είναι τοποθετημένο, παρά για το ίδιο το αντικείμενο μελέτης (το ποτήρι) διότι για το τραπέζι γνωρίζει (;) περισσότερα, οπότε τον βολεύει να μιλά για αυτό.

3) Ο άνθρωπος, που εάν του πεις εσύ ο άγνωστος και άσημος, κάτι που ακούγεται τρελό, για παράδειγμα……‘ Το μύλο είναι δυνατότερο από της καμήλες που βόσκουν στην Καπερναούμ, άρα το σύμπαν δεν επεκτείνετε’ θα σε χλευάσει και δεν θα δώσει σημασία στα λεγόμενά σου. Μα εάν την ίδια φράση την διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, με συγγραφέα που κάποιος του είπε ότι είναι ‘ψαγμένος’, θα προβληματιστεί στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη, ούτε καν που θα μπει στον κόπο να αποσυμβολίσει την φράση και απλά θα την αναφέρει όταν τον ρωτούν για το….ποτήρι του δεύτερου παραδείγματος που ανέφερα.

4) Ο άνθρωπος που αναφέρετε συνεχώς σε λέξης όπως…..πύλες, επίπεδα, σφαίρες, αστρικό σόμα, ψυχή, πνεύμα, αύρα κλπ. Και μιλά για όλα τούτα λες και μιλά για κάτι που γνωρίζει και μπορεί να αποδείξει. Την στιγμή μάλιστα που όταν πηγαίνει να κοιμηθεί αναρωτιέται και ο ίδιος τι είναι όλες αυτές η παράξενες λέξης που ανέφερε κατά την διάρκεια της ημέρας και εάν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη αυτόν που η λέξεις αντιπροσωπεύουν.
(υπάρχει διαφορά το να μιλάς χρησιμοποιώντας αυτές της έννοιες ως δεδομένες και να μιλάς χρησιμοποιώντας αυτές ως υποθετικές για την διεξαγωγή ενός διαλόγου που θα οδηγήσει σε ορισμένα συμπεράσματα εν παραδείγματι.)

5) Ο άνθρωπος που έχει κατασκευάσει τον δικό του προσωπικό κόσμο με μοναδικό υλικό την αυταπάτη. Έχει λέει βγάλει τα συμπεράσματά του. Και μιλά βάση αυτών. Και αυτός ο άνθρωπος πάλι δεν μπορεί να αποδείξει ούτε στον ίδιο του τον εαυτό τίποτα από αυτά για τα οποία πιστεύει, γι’αυτόν τον λόγο καταβάλετε από πανικό και τρόμο όταν αναρωτιέται. Γι’αυτό το αποφεύγει. (να αναρωτιέται)

6) Ο άνθρωπος που ψάχνει να βρει την ‘αλήθεια’ οπουδήποτε αλλού, εκτός από μέσα του. Τον ίδιο του τον εαυτό.

7) Ο άνθρωπος που δεν σέβεται τον εαυτό του. Δηλαδή αυτό που αποκαλούμε φύση.
Διότι αυτός που νοιάζεται μόνο για τον εαυτό του, δεν συνεπάγεται πώς τον σέβεται κιόλας. Εάν τον σεβόταν, δεν θα σκεφτόταν μόνον (ε)αυτόν.

9) Ο άνθρωπος που δεν εναρμονίζετε με το περιβάλλων του. Έτσι ξέρετε γεννιούνται τα ερωτηματικά. Όταν παρατηρούμαι την ζωή μας εκ του μακρόθεν και δεν την βιώνουμε γμτ.

10) Ο άνθρωπος που βρίσκετε σε συνεχή αναζήτηση ενός προσωπικού (και όχι μόνο) δασκάλου, μεσσία, σοφού ανθρώπου, θεού, δαίμονα κλπ.
Αναρωτήθηκε σοβαρά ποτέ του, ποιος είναι ο δικός του ρόλος στο σύνολο που έχει πλάσει;

Το 8 απουσιάζει χαρακτηριστικά, θα έλθει και η ώρα του 8…

(θα παρακαλέσω για την αποφυγή παρεξηγήσεων να διαβαστούν προσεκτικά τα γραφόμενά μου, επειδή το θέμα είναι εξαιρετικά λεπτό) κάτι το οποίο θα πράξω κι’εγώ με τον δικό σας λόγο.


8) Ο άνθρωπος που χάνει τον προορισμό του την τελευταία στιγμή λόγο έπαρσης και ματαιοδοξίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 02:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα παρακαλώ να κλειδωθεί αν θέλετε κι εσείς. Ολοκληρώθηκε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 18:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ολοκληρώθηκε; Επειδή δεν έχει γράψει κάποιος κάτι από το 2004 και μετά;
(ή επειδή συμπληρώθηκε το "8"; Μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε γι' αυτό; )

Και όμως, ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί κάποιος να το ξαθάψει και να τον ενδιαφέρουν τα ερωτήματα που θέτεις. Εκτός εάν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για τον οποίο θεωρείς ότι ολοκληρώθηκε και δεν μπορεί να συζητηθεί κάτι άλλο εδώ και από κανέναν άλλο (ένας λόγος φυσικά, που να δικαιολογεί επαρκώς και στα άλλα μέλη του forum το γιατί δεν μπορούν πλέον να συμμετάσχουν στο παρόν θέμα).

(Σημ: δεν είναι βασικά θέμα του εάν "θέλουμε" αλλά του πώς λειτουργεί γενικότερα το forum, όπως μάλλον ξέρεις )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 17:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρειάστηκαν σχεδόν δέκα χρόνια αλλά ολοκληρώθηκε ο αρχικός μου στόχος. Αν υπάρχει κόλλημα ως προς το κλείδωμα, εντάξει, το καταλαβαίνω και δεν θα επιμείνω, ίσως να μην έχει και κανένα νόημα να κλειδωθεί. Ωστόσο εγώ δεν θα συμμετάσχω άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kirki_111
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 16:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ

8) Ο άνθρωπος που χάνει τον προορισμό του την τελευταία στιγμή λόγο έπαρσης και ματαιοδοξίας.



Διαβάζω το πρώτο ποστ του νήματος "Είναι δύσκολο να το βουλώσει επιτέλους ο άνθρωπος και να αρχίσει να αντιλαμβάνεται δίχως να ψάχνει το "νόημα της ζωής" κάπου εκεί έξω;
Δύσκολο είναι... και η δυσκολία είναι ακριβώς ότι ψάχνουμε κάπου εκεί έξω αντί να ψάχνουμε μέσα.

"Και πριν και τώρα και πάντα ο Θεός ζει μέσα στον άνθρωπο, αυτό πρέπει να καταλάβουμε, αν θεωρούμε τον Θεό έξω από τον άνθρωπο κάπου στους ουρανούς, είναι επόμενο να σκεφτόμαστε λάθος. Πόσες φορές θα το πω. Μέσα στον άνθρωπο είναι ο Θεός. Ο άνθρωπος είναι θεός, μένει να το μάθει."
Μάργκινους Μόριους, Στέλιος Χαλκίτης

Συγχωρήστε με που παραθέτω απόσπασμα βιβλίου για να πω αυτό που θέλω να πω, όμως ο συγγραφέας τα καταφέρνει καλύτερα στα λόγια από μένα.

ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, είδα τα τελευταία ποστ όπου λες πως έχει ολοκληρωθεί το θέμα. Ελπίζω να έχεις πάρει τις απαντήσεις που ήθελες.

when there's nothing left to say, you'd better start actingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy