ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 *I N S O M N I A*
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 18:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Καλή μου αδερφούλα, το σώμα πάντα είναι χαρούμενο όταν το γυμνάζεις.
Εσύ όταν είσαι χαρούμενη νυστάζεις? Αλλά εάν η ποιότητα της γυμναστικής είναι τέτοια που να σε φέρει σε ένα στάδιο που να κουραστείς αρκετά τότε το σώμα σου θα ζητήσει ύπνο.

Η ευεξία που νιώθεις είναι κατά την γνώμη μου καλό.

Να είστε καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariza11
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 09:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariza11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
Και εγω εχω προβληματα αυπνιας, τα οποια εγιναν πιο εντονα με το θανατο της γιαγιας μου. Την αγαπουσα πολυ βλεπετε!!!
Εμενα με βοηθησε το τιλιο απο τη lipton. Δοκιμαστε το!!! Ειναι αρκετα χαλαρωτικο.

Να ειστε ολοι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 11:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διστυχος δεν εχω χρονο για να διαβασω ολα τα μυνηματα ελπιζω λοιπον οτι δεν θα πεσω εκτος θεματος ουτε οτι θα επαναλιφθω.
Δεν μποριτε να κοιμιθητε αν δεν εχει χαραξει σωστα?
Αυτο συμενει οτι σαν ειναι απαρετιτιη η παροσια φωτος γιατι? Νομιζω οτι τα κακα πνευματα αυξανοντε την νυχτα γιατι το φως του ηλιου δεν τους αρεσει οταν λοιπον δεν υπαρχει βγενουν βολτα, σας ενοχλει αυτο φοβαστε και δεεν το καταλαβενετε?
Αν συνβενει αυτο καλο θα ηταν να προσπαθισεταε να αντικαταστισετε το φως του ηλιου με κατι αλο, τα φως του δωματιου σασ ισως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DE@TH
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 03:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DE@TH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους παιδια.Ειμαι νεος στο forum και δεν ειχα χρονο να διαβασω ολες τις απαντησεις,οποτε αν αυτο που 8α προτεινω εχει ξαναπροταθει ζητω συγγνωμη.Προτεινω στη valnta και τα αλλα τα παιδια να κοιμηθουν με φως στο δωματιο!!!.Σε πρωτη φαση αναμενο εντονο φως σε αλλο δςματιο κοντινο με το υπνοδωματιο σας χωρις να σας χτυπαει ομςσ απευθειας στα ματια.Και αν αυτο δεν πετυχει τοτε αναμενο το φως στο ιδιο σας το δωματιο!Και πανω απ'ολα ανοιχτο μυαλο!!Ακομα και αν σε καποιους φανει γελοιο εντουτοις μπορει να δουλεψει και εχει δουλεψει!!Παρακαλω ενημερωστε οσοι το δοκιμασατε αν δουλεψε η οχι οσοι το προσπαθησετε.

Φιλικα,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ndkazn
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 23:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ndkazn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα με σας όμως εγώ το απέκτησα από τον καιρό που διάβαζα τα μαθήματα του σχολείου αργα τη νύκτα. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ σωστά τις 5 ώρες που είχα στη διάθεση μου και το πρωί ήμουν νυσταγμένος μέχρι το βράδυ (την ώρα που συνήθως διαβαζα)οπόταν ήμουν σε υπερένταση. Τα μάτια μου έτσουζαν και γενικά είχα πολλά από τα συμπτώματα σας.

Για να μη μακρυγορώ, εγώ πιστεύω πως:
Η γυμναστική και η επαναλαμβανόμενη (κάθε νύκτα,ίδιες ώρες) άσκηση του μυαλού μας φέρνει σε υπερένταση. Σιγά σιγά ο οργανισμός μας συνηθίζει αυτή την κατάσταση και κάθε νύκτα μπαίνει μόνος του σε υπερένταση.
Οι συνθήκες κατά τις διάφορες ώρες στις οποίες είναι συνηθισμένος ο οργανισμός παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο ποσό της έντασης που θα έχει ο οργανισμός.

Τι να κάνουμε, μακρυγόρησα.

Πείτε μας τι κάνετε ο καθένας πριν κοιμηθήτε.

Για όσους κάνουν γιόγκα, σταματήστε την για μια βδομάδα.
Αν κάνετε πνευματική εργασία τη νύκτα, σταματήστε την.Αν δεν κάνετε, αρχίστε να δίαβάζετε κανένα ελαφρύ βιβλίο που όμως να μη σας αναγκάζει να σκέφτεστε.

Σταματήστε κάτι που κάνετε κάθε νύκτα ή απόγευμα και που σας ξυπνά ή αυξάνει την πίεση σας ή σας κάνει να νιώθετε χαρούμενοι καθε φορά(με λίγα λόγια να είστε συνηθισμένοι ή εξαρτημένοι από αυτό)

Δοκιμάστε να πιείτε 3-4 ποτήρια κοκκίνο κρασί(που να σας αρέσει αλλά να μην είναι στιφό ή πολύ ξηρό ή πολύ γλυκό) ή πιείτε περισσότερο μέχρι να ξεκινήσετε να νιώθετε πως ζεστένεστε(λίγο) ή να αρχίσει να βαραίνει το κεφάλι σας.
Αν δεν πετύχει ή νιώθετε πολύ ζεστοί, συνεχίστε το με ένα μπάνιο(χλιαρό) ή ντουσ κατά προτίμηση.

Τέλος, δοκιμάστε επίσης μια μέρα να κουραστείτε όσο πιο πολύ μπορείτε.Αν κοιμηθήτε τη σωστή ώρα εκείνη τη νύκτα, τότε επαναλάβετε για μιά βδομάδα περίπου ή μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός σας, όχι όμωσ για πολύ καιρό επειδή μπορεί να πάθετε υπερκόπωση.

Πείτε μου αν κάποιο από αυτά σας βοήθησε, περιμένω να ακόυσω.
Φιλικά,
ndkazn


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 15:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλους !
Καλά Χριστούγεννα και εύχομαι Αγάπη και Υγεία σε όλους!

Δεν περίμενα ότι το θέμα που άνοιξα πριν απο μήνες , ότι θα είχε τέτοια ανταπόκριση!
Λοιπόν υπάρχουν αρκετοί με προβλήματα αυπνίας ..... με το πρόβλημα άλυτο λόγω του ότι ο καθένας μας χαλαρώνει διαφορετικά τελικά....

Ευτυχώς για μένα (σαρκασμός) ήμουν άρρωστος κατά τη διάρκεια των εορτών των Χριστουγέννων και έριξα κάτι ύπνους ξεγυρισμένους!
Όχι, δε προτείνω να νοσήσετε και να χαπακωθείτε για να σας κάνει παρέα ο Μορφέας, απλά μοιράζομαι μαζί σας ένα χαρμόσυνο (για μένα γεγονός)....

Τελευταία όμως παρατήρησα ότι η τηλεόραση το βράδυ είναι μερικές φορές σωτήρια λύση. Ένα βαρετό talk show στα Β' κανάλια , με χαμηλωμένη την ένταση στη TV, ή ένα Cult movie στην ET3, ή το καλύτερό μου , πρωτάθλημα καλλιτεχνικού πατινάζ με τις σχεδόν ψιθυριστές παρατηρήσεις του ανταποκριτή......
Σε καμία περίπτωση όμως κάτι που μας ενδιαφέρει πραγματικά να παρακολουθήσουμε , γιατι αυτό θα μας όξύνει όλες τις αισθήσεις μας με αποτέλεσμα να το ξενυχτίσουμε πάλι .....

Αυτά φίλοι μου , και thanks για όλες τις συμβουλές σας.......

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 16:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε penthea.
Μιλάς με εναν επαγγελματία υπναρά..

Απο τα νεανικά μου χρόνια ο ύπνος είναι το στοιχείο μου.
Είμαι αρκετά δραστήριος και κουράζομαι εύκολα , οχι τώρα ανέκαθεν.
Ετσι λοιπόν συνήθως κοιμάμαι νωρίς 10 ή ώρα συνήθως.
Αν είμαι κουρασμένος μπορεί και 9 εχω κοιμηθεί και απο τις 6.
Φυσικά ξυπνάω την αλλη ημέρα και συνήθως συμπληρώνω πάνω απο 9 ώρες ύπνου εως 12.

Να σου πώ το μυστικό μου γιατί μου αρέσει τόσο πολύ ο ύπνος.
Για δύο πράγματα. Το ενα είναι για την καλή και ευδιάθετη διάθεση που θα εχω την αλλη μέρα και το αλλο είναι τα όνειρα. Μού αρέσουν τα όνειρα. Και τι δεν βλέπω τέτοια όνειρα που δεν θέλω να ξυπνάω

Πρέπει λοιπόν να αγαπήσεις τον ύπνο.
Πρέπει να εχεις λόγους να κοιμηθείς.

Κάτι αλλο ομως που θα πρέπει να προσέξεις είναι το εξής.
Κοιμάσαι μόνος σου??
Οταν κοιμάσαι μόνος σου νοιώθεις ανασφάλεια και δεν κοιμάσαι βαθειά.

Λοιπόν.
Κουράσου.
Διώξε ολες σου τις έννοιες.
Σκέψου πρίν κοιμηθείς τι θέλεις να ονειρευτείς.
Οταν νυστάξεις κοιμήσου αμέσως.
Απομάκρυνε ολες τις ηλεκτρομαγνητικές συσκευές απο κοντά σου.
Προσπάθησε να μην κοιμάσαι μόνος σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jherry
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 16:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jherry  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν....Επειδή με το θέμα αυπνία έχω ασχοληθεί πάρα πολύ (δεν είμαι ψυχίατρος - είχα (και έχω!) ως χόμπυ όμως την κλινική ψυχιατρική, και επειδή από αυτά που διάβασα κόντεψα να μου φύγουν τα μάτια, αποφάσισα να γραφτώ και να σας διαφωτίσω (όσο μπορώ!)! Γιαυτό σας χαιρετώ για πρώτη φορά :)

Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα. Καταρχας, όταν λέμε Αυπνία δεν εννοούμε να μην κοιμάσαι μια φορά στις 15 μέρες, εννοούμε το φαινόμενο να κοιμάσαι επί ένα μήνα τουλάχιστον μία, το πολύ δύο ώρες την ημέρα, ενώ νιώθεις οικτρά κουρασμένος. Δηλαδή να θες να κοιμηθείς και να μην μπορείς. Η Αυπνία έχει αίτια σύμφωνα με την ψυχιατρική, πολλά και διάφορα, τα οποία αντιμετωπίζονται με διάφορους τρόπους. Αυτό που αναφέρει η φίλη μας Valnta (νομίζω αυτό είναι το nick) είναι ένα νέο σύνδρομο βάσει της ψυχιατρικής, που ονομάζεται Διαταραχή του κύκλου Ύπνου - Εγρήγορσης, σύμφωνα με τον καθηγητή Χριστοδούλου του παν. Αθηνών. Το σύνδρομο αυτό δεν έχει ερευνηθεί ακόμα. Δεν είναι αυπνία, αλλά πρόβλημα με την Επέλευση (ξεκίνημα) του ύπνου. Για να ησυχάσει λοιπόν ο λαός, παραθέτω το κείμενο από το πανεπιστημιακό βιβλίο:

Ψυχογενής διαταραχή του κύκλου ύπνου-εγρήγορσης
----------------------------------------------------
Ως διαταραχή του κύκλου ύπνου-εγρήγορσης ορίζεται η έλλειψη συγχρονισμού μεταξύ του κύκλου ύπνου-εγρήγορσης του ατόμου
και του επιθυμητού κύκλου ύπνου-εγρήγορσης για τις συνθήκες που επικρατούν στο περιβάλλον του, με αποτέλεσμα αιτιάσεις είτε
αϋπνίας είτε υπερυπνίας. Η διαταραχή μπορεί να είναι είτε ψυχογενούς είτε οργανικής αρχής, ανάλογα με τη σχετική συμμετοχή
ψυχολογικών ή οργανικών παραγόντων στην αιτιοπαθογένειά της. Πολύ λίγα είναι γνωστά για τη συχνότητα της διαταραχής ύπνου-εγρήγορσης στο γενικό πληθυσμό, επειδή αφενός μεν η καθιέρωση της ως νοσολογικής οντότητας είναι σχετικά πρόσφατη,αφετέρου δε είναι πολύ δυσχερής η αναγνώριση της, εφόσον παρουσιάζει μεγάλη συμπτωματολογική αλληλεπικάλυψη τόσο με την αϋπνία, όσο και με την υπερυπνία.

Αιτιοπαθογένεια
---------------
Ατομα με αποδιοργανωμένα και ποικίλοντα προγράμματα ύπνου και εγρήγορσης πολύ συχνά παρουσιάζουν σημαντικές ψυχολογικές διαταραχές, συνήθως σε συνδυασμό με διάφορες ψυχιατρικές καταστάσεις, όπως
διαταραχές της προσωπικότητας και διαταραχές του συναισθήματος. Σε άτομα, τα οποία έχουν συχνά εναλλασσόμενο ωράριο στην εργασία
τους ή ταξιδεύουν διασταυρώνοντας διάφορες χρονικές ζώνες, η απορρύθμιση των κιρκαδιανών ρυθμών είναι κατά βάση βιολογική,
μολονότι είναι επίσης δυνατό να δρουν και ισχυροί συναισθηματικοί παράγοντες. Τέλος, σε μερικά άτομα υπάρχει ένα προχώρημα ή
μια καθυστέρηση φάσης ως προς τον επιθυμητό κύκλο ύπνου-εγρήγορσης, η οποία μπορεί να οφείλεται είτε σε ενδογενή δυσλειτουργία του κιρκαδιανού βηματοδότη (βιολογικό ρολόι), είτε σε ανωμαλία στην επεξεργασία των χρονοδοτών που καθοδηγούν το βιολογικό ρολόι (το τελευταίο μπορεί, στην πραγματικότητα, να συνδέεται με μια συναισθηματική ή και γνωσιακή διαταραχή).

Κλινικά χαρακτηριστικά
----------------------
Τα ακόλουθα κλινικά χαρακτηριστικά είναι ουσιώδη για την οριστική διάγνωση:
α. Ο κύκλος ύπνου-εγρήγορσης του ατόμου είναι αποσυγχρονισμένος, σε σχέση με το φυσιολογικό για τη συγκεκριμένη κοινωνία και τον ακολουθούμενο από τους περισσότερους ανθρώπους στο ίδιο πολιτισμικό περιβάλλον κύκλο ύπνου-εγρήγορσης.


β. Αϋπνία κατά τη διάρκεια της μείζονος υπνικής περιόδου και υπερυπνία κατά τη διάρκεια της περιόδου εγρήγορσης εμφανίζονται σχεδόν καθημερινά τουλάχιστον για ένα μήνα ή για μικρότερες χρονικές περιόδους, εάν η κατάσταση παρουσιάζει υποτροπές.

γ. Η μη ικανοποιητική διάρκεια, η ποιότητα και η χρονική επέλευση[=ksekinima] του ύπνου προκαλούν έντονη δυσφορία και προβλήματα στις συνήθεις δραστηριότητες της καθημερινής ζωής.

δ. Υπάρχουν ενδείξεις παρουσίας ψυχοπαθογένειας λόγω είτε μείζονος ψυχικής διαταραχής,είτε ακραίων αποκλίσεων στον τρόπο ζωής του ασθενούς,είτε προφανούς κινητοποίησης ψυχολογικών μηχανισμών που θα μπορούσαν να είναι υπεύθυνοι για τη διαταραχή.

Θεραπεία
-----------
Λίγα είναι γνωστά για τη μάλλον νεόκοπη αυτή διαταραχή, άρα δεν υπάρχουν ακόμη επαρκή στοιχεία για την ενδεδειγμένη θεραπεία της.

βιβλιογραφία:Χριστοδούλου και συνεργάτες,Ψυχιατρική Πανεπιστημίου Αθηνών ,έτος 2000 ,σελ.501

Ελπίζω να σας διαφώτισα κάπως. Τώρα όσοι πάσχετε από Αυπνία (όπως αυτή ορίζεται) αυτή έχει πάαααρρα πολλά αίτια. Η Θεραπεία της μπορεί να ειναι ποικιλόμορφη, ανάλογα με την περίσταση. Συμβούλη: ΠΟΤΕ μην πάρετε υπνωτικά γιατί μπορεί να προκαλέσουν σοβαρές ψυχικές διαταραχές ακόμα και σε 100% ψυχικώς υγιή άτομα.

Καλή σας νύχτα :)

Edited by - Jherry on 18/01/2004 16:31:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΧΑΛΑΡΑ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΩ. ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΟΥΝ. ΛΙΓΟ ΟΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ, ΤΟ ΑΓΧΟΣ, ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΣΟΥΝ, ΟΙ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΑ ΠΙΣΩ...ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ.
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΗ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΝΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ -ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ- [ΝΑΝΙ, ΝΑΝΙ ΤΟ ΝΙΝΙ], ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΖΟΥΝ ΚΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΤΡΥΦΕΡΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΕΡΜΗΣ.
ΠΙΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΛΛΙΣΟΧΟΡΤΟ ΜΕ ΔΥΟ ΓΕΝΝΑΙΕΣ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΜΕΛΙ. ΑΓΚΑΛΙΑΖΩ ΤΟΝ ΓΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ, ΚΑΙ ΝΑΝΑΚΙΑ.
ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΒΑΣΑΝΑΚΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑΡΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΝΟΥ.
ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΥΦΕΡΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ.
Η ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ. ΑΓΑΠΗ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΡΓΗ. ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΔΕΡΜ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΕΡΙΔΟΤΟ, ΣΕΛΗΝΟΛΙΘΟ ΚΑΙ ΤΟΥΡΜΑΛΙΝΗ. ΦΕΡΝΟΥΝ ΛΕΕΙ ΥΠΝΟ. ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ...


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 23:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοσώρισες Jherry και καλή συνέχεια. (Κάλλιο αργά παρά ποτέ )

Ευχαριστώ για τα στοιχεία που παρέθεσες.
Ενδιαφέρον και η προσέγγιση της πσυχολογίας σε αυτό το "νέο" για αυτήν σύνδρομο.

Δυστυχώς όπως και για την αυπνία δεν νόμιζω ότι υπάρχει ένας τρόπος αντιμετώπισης... πρέπει μάλλον να πειραματιστούμε όσοι άτυχοι "πάσχουμε" μέχρι να βρούμε κάτι που να ταιριάζει στον κάθε ένα μας.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 04:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΘΕΜΑ Η ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ...
ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ...
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ Η ΤΗΛΕΜΕΤΑΦΟΡΑ...

ΕΚΛΕΙΝΕΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΧΑΛΑΡΩΝΕΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙΣ...ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ...ΤΟΠΟ ΤΟΥ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ !...ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝ !
ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ...ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, ΜΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ, ΛΟΓΩ ΜΗ ΕΠΑΡΚΟΥΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ !...

ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΫΠΝΙΕΣ ΚΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΠΑΨΕΙ ΠΙΑ ΝΑ "ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ" ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΟΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ, ΗΡΘΕ Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ...

ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΤΗΝ ΤΗΛΕΜΕΤΑΦΟΡΑ ????...
ΑΝ ΠΙΑΣΕΙ...ΠΟΙΟΣ ΤΗ ΧΑΡΗ ΜΟΥ...ΤΥΦΛΑ ΝΑ' ΧΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ, ΜΠΡΟΣ ΤΗ ΧΑΡΗ ΤΩΝ ΤΑΞΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...
ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ, ΠΕΡΑΣΕ Η ΣΚΕΨΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΤΟΛΗ, ΔΥΟ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ...
Η ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ - Η ΘΑ ΜΟΥ "ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ"...

ΑΡΧΙΣΑ ΜΕ ΔΟΚΙΜΗ "ΚΟΝΤΙΝΑ" ΤΑΞΙΔΙΑ, ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΗ ΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΟΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ...ΤΟΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ, ΜΙΑ ΧΑΛΑΡΗ ΠΡΟΤΡΟΠΗ, ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΜΟΥ, ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΚΑΜΜΙΑ 50ΑΡΙΑ ΧΛΜ. ΜΑΚΡΥΑ...ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΕΡΝΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΗΧΗΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΚΕΙΝΟΥ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ, ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ, ΟΛΕΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΕΚΕΙ...ΜΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΓΓΙΖΕ ΤΟ 100%...

ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...
ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ..."ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ"... ΞΥΠΝΟΥΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ Ή ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ (ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΛΥΚΕΙΑ, ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ..."ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ...ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΟΥΝ !!!"

ΕΚΤΟΤΕ, Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΠΙΑΝΕ ΠΑΝΤΑ !!!...
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΚΕΙΝΕΣ, ΠΟΥ ΑΠΟ ΧΑΖΟΞΕΝΥΧΤΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ, Η ΩΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕ 5, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΣΤΙΣ 7 ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ...
ΜΟΛΙΣ ΕΘΕΤΑ...ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΜΟΛΙΣ Η ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΥ...ΧΩΡΟΥ ΠΡΟΣΕΔΑΦΙΣΗΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΕΡΗ....ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΟ...TURN OFF !!!...KAI TO "KΡΙΜΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ..."

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ...
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ...

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giagiaka
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 09:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giagiaka  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αν ξεπερασατε το προβλημα του υπνου σας αλλα εγω ταλαιπωρουμαι πανω απο εναν χρονο , μετα τον βιαιο θανατο αγαπημενου φιλου .

δυστυχως πηρα και φαρμακα , και φυτικα και υπνωτικα αλλα αντι να με χαλαρωσουν με σπινταραν πιο πολυ !!!

"θεραπεια" βρηκα με ενα ροφημα βοτανων και μ'ενα "κολπο" της γιαγιας μου που οταν μου το ειπε γελαγα αλλα που να ηξερα !
το ροφημα ειναι το εξης : βραζουμε (οπως φτιαχνουμε το τσαι )απο 1 κουταλακι του γλυκου χαμομηλι ,τηλιο ,πορτολαλι, βαλεριανα,τσουκνιδα και γλυκανισο !(ολα αυτα υπαρχουν στα καταστηματα με τα βοτανα)
το πινουμε χλιαρο με μια κουταλια μελι οχι ζαχαρη !
ομολογω οτι το ηπια με δυσπιστια αλλα και για να μην χαλασω το χατηρι της καυμενης της γιαγιας που καθοταν ξαγρυπνη μαζι μου για να μου κανει παρεα !
μεσα σε ενα τεταρτο πραγματικα ξεραθηκα !!!!!!!

επισης ενας αλλος τροπος με συνδυασμο με το παραπανω ειναι , αφου πιειτε το ροφημα να αρχισετε να καθαριζετε (μην γελασετε ) κρεμμυδια , και να τα ψιλοκοψετε μετα ! ( χαμενα δεν θα πανε , θα τα μαγειρεψετε την αλλη μερα !!!).
αν δεν σας ενοχλει η μυρωδια αφηστε το πιατο με τα κρεμμυδια μεσα στο δωματιο !

πραγματικα αξιζει μια δοκιμη ....
φιλικα παντα
γιαγιακα


I went to the woods because I wished to live deliberately, to front only the essential facts of life,and see if I could not learn what it had to teach,and not, when I came to die, to discover that I had not lived!!!

Edited by - giagiaka on 24/08/2004 09:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andria-elia
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 02:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andria-elia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
katarxas gia sas!!!
egw exw to e3is provlima...
eno nistazw poli k 8elw na kimi8w den mporw k to provlima ine oti panta molis 3imerosi dil kata tis 5 kimame dia mageias pws mporw na to liso auto??? polli lene oti ine auto to insomnia k iparxi 8erapia
k alo an kimi8w ligo noris panta 3ipnaw i wra 2 meta den mporw na 3ana kimi8w prin tis 5 to prwi

andriaeliaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 07:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
katarxas gia sas!!!
egw exw to e3is provlima...
eno nistazw poli k 8elw na kimi8w den mporw k to provlima ine oti panta molis 3imerosi dil kata tis 5 kimame dia mageias pws mporw na to liso auto??? polli lene oti ine auto to insomnia k iparxi 8erapia
k alo an kimi8w ligo noris panta 3ipnaw i wra 2 meta den mporw na 3ana kimi8w prin tis 5 to prwi

andriaelia


ΈΝΑ ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Εμείς θα εφαρμόσουμε το: To φάρμακό σου είναι η τροφή σου.

1) Το μαρούλι. Εάν φάμε σκέτο μαρούλι πριν κοιμηθούμε, αυτό για την δύσκολη χώνεψή του, θα συσσωρεύσει μεγάλη ποσότητα αίματος απ΄ τον οργανισμό, έτσι που μόνον μικρή ποσότητα θα κυκλοφορεί στον εγκέφαλο, και αυτό θα σας κοιμίζει ήρεμα και ασφαλή.
2) Λυκίσκος. Με τίποτα αν δεν μπορείτε να κοιμηθείτε, με ένα τσάι λυκίσκου σίγουρα θα κοιμηθείτε. Ο Λυκίσκος, είναι αναρριχόμενο φυτό και χρησιμοποιούμε τα άνθη του για τσάι, μόνο ένα κουταλάκι λυκίσκο, για ένα φλιτζάνι,
3) Θυμάρι. Πιέστε 1-3 θυμαρίσια τσάγια την ημέρα για να σας τονώσει το ηθικό.
4) Η Μελισσόχορτο 1-3 τσάγια για να ηρεμήσετε.
5) Το ίδιο τσάι να το χρησιμοποιείται τρείς φορές. Εμείς λέμε το πρώτο τσάι δώστο στον ξένο, και τα άλλα δυο πιες τα εσύ, για να φανερώσουμε έτσι την μετέπειτα αξία τους.
ΤΑ περισσότερα τσάγια δεν τα βράζουμε αλλά σε ένα φλιτζάνι βάζουμε ένα κουταλάκι τσάι και ρίχνουμε μέσα το ζεματιστό νερο, και μέλι πριν το πιούμε.
Καλή σας ώρα. Καλή Ανάσταση. GRECO.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 09:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή andria-elia, καλώς μας ήλθες.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς ούτως ώστε τα μηνύματα σου να είναι πιο ευανάγνωστα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy