ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΘΕΟΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΑΛΛΑ ΓΙΓΝΕΤΑΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 00:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ για το θέμα της Βίβλου δεν θα επιμείνω άλλο,μπορεί να έχεις δίκιο.


Στο θέμα της μετάφρασης όμως επέτρεψέ μου να επιμείνω.Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα επιθυμούσαν να διαβάσουν το αυθεντικό κείμενο της Γενέσεως.

Συμφωνώ μαζί σου ότι η προσωπική έρευνα είναι απείρως ουσιαστικότερη από την "έτοιμη γνώση" που καθημερινά λαμβάνουμε,όμως εδώ ΔΕΝ τίθεται τέτοιο θέμα.Η μετάφραση του χωρίου ίσως να μας βοηθήσει πολύ στα περί Όφεως,Θεού και Ανθρώπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 00:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Όφις της Σοφίας μεταβάλλεται στο κακό όφη- Δράκο της ύλης όταν καταβυθίζεται και εγκλωβίζεται στο υλικό πεδίο.

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σταθώ σε αυτό το κομμάτι μας παρέθεσε η Nada, και σε
αυτό του Ηρακλείτου που μας υπενθύμισε ο Hermes
«....Ουτε λέγει, ουτε κρύπτει, αλλα σημαίνει..."

Ο Όφις της Σοφίας με τους αγγέλους του, αντιπροσωπεύει τις αντίπαλες
δυνάμεις. Σε αυτές τις αντίπαλες ενέργειες, έχουν δώσει όλα τα είδη
διαβολικών και «αρνητικών» ονομάτων, καθ’ όλη την διάρκεια της
πνευματικής ιστορίας της υφηλίου, λες και ο μόνος τους σκοπός να
ήταν να καταδικάσουν τον αναζητητή και να δώσουν, σε ένα αξιοπρεπή
άνθρωπο, δύσκολες στιγμές. Η πραγματικότητα είναι κάπως διαφορετική,
διότι πού είναι ο σατανάς, αν όχι μέσα στον Θεό;

Αν δεν είναι μέσα στον Θεό, τότε δεν υπάρχει και πολύ που να ανήκει
στον Θεό, διότι ο κόσμος είναι αρκετά κακός, έτσι δεν έχει μείνει
και πολύ που να έμεινε γνήσιο εκτός ίσως, κάποιο α-διάστατο και
χωρίς ίσκιο μαθηματικό σημείο.

Στην πραγματικότητα, καθώς δείχνει η εμπειρία, αυτές οι ενοχλητικές
ενέργειες έχουν τη θέση τους στο Σύμπαν, διαταράσσουν μόνο
τη συρρικνωμένη συνείδησή μας, και για ειδικό σκοπό.

Αν κοιτάζαμε τον εαυτό μας, αντί να παραπονιόμαστε και να
κατηγορούμε τον διάβολο ή τις κακίες του κόσμου, θα ανακαλύπταμε
πως κάθε μία από αυτές τις επιθέσεις, έχει εκθέσει και μια από
τις πολλές μας «ενάρετες προσποιήσεις» ή, έχει
«βγάλει μερικά από τα σκεπάσματά μας που φοράμε για να μην βλέπουμε.»

Και δεν είναι μόνο που κάνουν, ό,τι κάνουν, το λίγο ή το πολύ,
αλλά βρίσκονται και παντού ανά της υφηλίου, και εάν οι ταραξίες-
ενέργειες κουνάνε τα σκεπάσματα, λίγο βίαια, δεν είναι ούτε τυχαίο,
ούτε το κάνουν με αχαλίνωτη κακεντρέχεια, αλλά για να ανοίξουμε
τα μάτια μας και να μας αναγκάσουν σε μια τελειότητα
που, διαφορετικά, θα αντι-στεκόμασταν, διότι μόλις πιάσουμε
ένα κόκκο αλήθειας, ή ένα χειρόβολο ιδανικού, έχουμε την άτυχη
ροπή
να το κλειδώνουμε σε ένα ερημιτικό και άγονο οικοδόμημα,
και να αρνιόμαστε να το κουνήσουμε από εκεί.

Τόσο για το άτομο, όσο και για τον κόσμο, αυτές οι, μάλλον, άχαρες
ενέργειες είναι όργανα της προόδου.

«Με ό,τι ο κόσμος πέσει, με αυτό θα ανυψωθεί»,
λέει η Κουρνάβα Τάντρα με την σοφία της.

Παραπονιόμαστε για το κακό, αλλά αν δεν ήταν εκεί να μας πολιορκήσει
και να μας προκαλέσει, θα είχαμε προ πολλού κατασχέσει την αιώνια
αλήθεια και θα την είχαμε μετατρέψει σε ένα όμορφο και
τακτοποιημένο κομμάτι της κοινοτοπίας.

Η αλήθεια οδεύει προς τα εμπρός, έχει πόδια, και οι πρίγκιπες
του σκότους είναι εκεί για να σιγουρευτούν, όσο κτηνώδικα
κι αν το κάνουν, ότι δεν θα πέσει σε λήθαργο.

«Ο Αντίπαλος θα εξαφανισθεί μόνον όταν θα πάψει να είναι
απαραίτητος στον κόσμο» σημείωσε η Μητέρα.

«Είναι αναμφίβολα απαραίτητος όπως και η λυδία λίθος
για τον χρυσό, να σιγουρευτούμε πως είναι αληθινός.»

Τω όντι, ο Θεός μπορεί να μην είναι ένα αγνό μαθηματικό σημείο,
έξω από τον κόσμο του, ίσως είναι όλος αυτός ο κόσμος και όλη
η ακαθαρσία που εργάζεται και υποφέρει να γίνει τέλεια,
και να θυμηθεί τον εαυτό Του εδώ στην γή.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 00:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά μίλησες

Η βαθιά Αναγκαιότητα του Κακού

"Αλλά για να ανοίξουμε τα μάτια μας και να μας αναγκάσουν σε μία τελειότητα",όπως είπες,τελειότητα Συνειδητή και όχι Ασυνείδητη,στην Αυτο-ύπαρξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 03:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο σε NADA, Zadok, Kost για τα στοιχεία και στην Κάθυ για τη μετάφραση.

"Εν αρχή ην ο Λόγος και ο Λόγος ην προς τον Θεόν" (αν θυμάμαι σωστά τουλάχιστον) και θα μπορούσαμε χοντρικά να εικάσουμε πως κάτι από τον Λόγο τσούλησε και προς την δική μας κατανόηση μέσω του όφεως. Που κι αυτός είναι κομμάτι του θείου, ένας ακόμα τρόπος του "γίγνεσθαι" του Όντος, είτε πάρουμε την Προμηθεϊκή-Εωσφορική ερμηνεία είτε αυτή των "αντίπαλων δυνάμεων" ή του Αρχέγονου Κακού. Όλα δείχνουν ένα βασικό συντελεστή προς την θεία πορεία, έναν καταλύτη.
Και ο "εγκλωβισμός στο υλικό πεδίο"; Γιατί ο Δράκος της ύλης είναι μόνιμα ο κακός της υπόθεσης όταν μιλάμε για εσωτερικές αναζητήσεις; 'Η της "παχυλής ύλης" κατά κάποιους σε αντίθεση με την "λεπτοφυή" ανώτερη ύλη; Ο υλικός-καθημερινός κόσμος ίσως είναι μια πλάνη στην οποία συνήθως είμαστε βουτηγμένοι ως τα μπούνια. Μήπως παραβλέπουμε το τι μπορεί να σηματοδοτήσει;
Θα μπορούσε η ίδια η ουσιαστική παρατήρηση του υλικού κόσμου, η εις βάθος ενατένισή του να οδηγεί σε δρόμους θεϊκούς. Κάποιες φορές νιώθω πως ο,τιδήποτε με την σωστή ματιά μπορεί να είναι η άκρη του Μίτου της Αριάδνης που θα μπορούσε να μας οδηγήσει έξω από τον λαβύρινθο της ασάφειας. Μπορεί η ίδια η ύλη να περιέχει κωδικοποιημένες πληροφορίες που οδηγούν στην Πρώτη (μας) Αρχή. Και δεν το εννοώ από τεχνολογική-επιστημονική άποψη (παρότι τίποτα δεν αποκλείεται: η σύγχρονη φυσική, ας πούμε, αφήνει νύξεις πιο ρηξικέλευθες από πολλά συντηρητικά "εσωτερικίστικα" κλισέ). Ο ιδιότυπος δυϊσμός εκδηλωμένου-ανεκδήλωτου Σύμπαντος βοηθά τη σκέψη μας ή την επιβραδύνει;
Νομίζω πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το Ένα ως Ένα (ή και ...Μηδέν, αν θέλετε!), απλά μεταχειριζόμενοι πολλά και διαφορετικά εργαλεία ταυτόχρονα. Ενθυμούμενοι οι ίδιοι πως μετέχουμε σ'όλες τις εκφάνσεις της πολυπλοκότητας του Κόσμου.

ΥΓ: Χμμ, πολλά κεφαλαία χρησιμοποίησα. Αν πεις το τούβλο:"Τούβλο" γίνεται τουβλότερο; Ή έτσι αρχίζει η αρρώστια που σε κάνει να μιλάς σαν πανιερώτατος;


No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 08:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ: Χμμ, πολλά κεφαλαία χρησιμοποίησα. Αν πεις το τούβλο:"Τούβλο" γίνεται τουβλότερο; ...

Μπορεί όμως να γίνει: Ο κύριος/α Τούβλο!

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 09:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΥΓ: Χμμ, πολλά κεφαλαία χρησιμοποίησα. Αν πεις το τούβλο:"Τούβλο" γίνεται τουβλότερο; ...
--------------------------------------------------------------------------------


Μπορεί όμως να γίνει: Ο κύριος/α Τούβλο!
Έπρεπε να προσθέσω και δύο γελαστούληδες εδώ.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 14:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως ειπε και Ο.......

«Όποιος σκοπεύει να παλέψει με "ΤΟΥΒΛΑ" πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος "ΤΟΥΒΛΟ". Όταν κοιτάζεις επίμονα την "ΟΙΚΟΔΟΜΗ", η "ΟΙΚΟΔΟΜΗ" κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα».

Fr. Nietzsche / Edited by Hermes...

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 10:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σε όλους!

Wendigo λές:

quote:
Και ο "εγκλωβισμός στο υλικό πεδίο"; Γιατί ο Δράκος της ύλης είναι μόνιμα ο κακός της υπόθεσης όταν μιλάμε για εσωτερικές αναζητήσεις; ...
Θα μπορούσε η ίδια η ουσιαστική παρατήρηση του υλικού κόσμου, η εις βάθος ενατένισή του να οδηγεί σε δρόμους θεϊκούς. ...
Μπορεί η ίδια η ύλη να περιέχει κωδικοποιημένες πληροφορίες που οδηγούν στην Πρώτη (μας) Αρχή. ...


Ρωτάς, και η απάντηση βρίσκεται στις ίδιες σου τις σκέψεις.
Δεν είναι η ύλη αυτή καθ'αυτή το "κακό".
Κακό είναι ο εγκλωβισμός, ο περιορισμός της συνείδησης στο οποιοδήποτε επίπεδο.
.
Ένας που ασχολείται με την ύλη με τον τρόπο που αναφέρεις παραπάνω, ουσιαστικά ασχολείται ή οδηγείται, όντως, στις Πρώτες Αρχές.
Ανυψώνει το "Δράκο", τον μετατρέπει σε Δράκο της Σοφίας.
Αυτός είναι ο τρόπος που εργάζονται οι επιστήμονες κυρίως.
Οι φιλόσοφοι, οι καλλιτέχνες, οι εσωτερικές ομάδες κ.α. μπορεί να χρησιμοποιούν άλλες μεθόδους.

quote:
Ο ιδιότυπος δυϊσμός εκδηλωμένου-ανεκδήλωτου Σύμπαντος βοηθά τη σκέψη μας ή την επιβραδύνει;
Νομίζω πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το Ένα ως Ένα (ή και ...Μηδέν, αν θέλετε!), απλά μεταχειριζόμενοι πολλά και διαφορετικά εργαλεία ταυτόχρονα. Ενθυμούμενοι οι ίδιοι πως μετέχουμε σ'όλες τις εκφάνσεις της πολυπλοκότητας του Κόσμου.


Wendigo, αναφέρθηκα στο εκδηλωμένο και ανεκδήλωτο (Φως - Σκοτάδι) όχι ως Σύμπαντα -αν και μπορείς να το πεις και έτσι, αλλά ως διαφορετικές καταστάσεις που βρίσκονται μέσα στο ΕΝΑ (ή το Μηδέν;)
Οι έννοιες είναι σχετικές.
Μία ιδέα, π.χ. όσο διατηρείται στο πεδίο του νου μας απραγματοποίητη, είναι ανεκδήλωτη ως προς τον φυσικό κόσμο, έχει όμως υπόσταση (και μορφή με αιθέρια ύλη) στο νοητικό μας πεδίο.
Το ΕΝΑ περιλαμβάνει εντός του τα Πάντα!
Είτε εν σπέρματι, είτε εκδηλωμένα σε αιθέρια ύλη, είτε σε μορφή χονδροειδούς ύλης.
Και όπως πολύ σωστά αναφέρεις, ο άνθρωπος χρησιμοποιώντας διαφορετικά εργαλεία μπορεί να μετέχει της πολυπλοκότητας του Κόσμου.
(αν και αναγκασμένος να κινείται πάντα εντός κάποιων ορίων)

Κάθυ, σς μου επιτραπεί να επανέλθω στο θέμα του Όφεως, με αφορμή τις ενδιαφέρουσες παρεμβάσεις της Zadok και του Kost.

Σε λίγο... με σχετικό post.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 11:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθυ, σς μου επιτραπεί να επανέλθω στο θέμα του Όφεως, με αφορμή τις ενδιαφέρουσες παρεμβάσεις της Zadok και του Kost.


Βεβαίως, άλλωστε απολαμβάνω τις απόψεις που μας παραθέτεις για τον Όφι.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 11:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πάντως πρέπει να πω εδώ πως μου λείπει πολύ, ένα πολύ
καλό παλιό μέλος ο "ΠΑΣΧΑΛΗΣ" με τίς θαυμάσιες αναλύσεις
του στα σύμβολα, και γενικά σε πολλά από τα θέματα του "εσοτερικα".

Πασχάλη, αν μας διαβάζεις τίμησέ μας με μια επίσκεψη σε παρακαλώ!

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 17:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ευχαριστώ Κάθυ!
Η δική σου ανάλυση είναι πολύ κατατοπιστική και φέρνει τα πράγματα κοντά μας, σε πρακτικό επίπεδο. Δείχνεις την κατεύθυνση από κάτω προς τα πάνω.

Έχει παραμείνει, ωστόσο, ανοικτό το θέμα του ονόματος στη Γένεση και θα ήθελα να επεκταθούμε λίγο σε αυτό.
Θα κάνω μία προσπάθεια προσέγγισης χρησιμοποιώντας ότι εργαλεία ερμηνείας έχω διαθέσιμα -εξωτερικά και εσωτερικά ( και εννοείται, όχι αλάνθαστα).
Ας επιχειρήσουμε ένα "κβαντικό άλμα" και ας δούμε την εξέλιξη από πάνω προς τα κάτω.

Το σύμβολο του Όφεως είναι γνωστό ότι απαντάται σε πολλές αρχαίες παραδόσεις. Μπορεί κάλλιστα οι Εβδομήκοντα να δανείστηκαν τον συμβολισμό από αλλού, προκειμένου να αποδώσουν την Εβραϊκή λέξη IHOAH ELOHIM (ΙΧΟΑΧ ΕΛΟΪΜ), που όπως λές Zadok δεν έχει σχέση με την λέξη Οφις.
Αν μάλιστα λάβουμε υπόψην μας την Τρίτη ΣΤΑΝΤΖΑ από το Αρχαίο βιβλίο των Ντζιάν και τα σχόλια που έχω παραθέσει παραπάνω, θα έλεγα ότι πρόκειται για εύστοχο και ακριβή συμβολισμό.
Υπάρχει ένα ζήτημα που έχει σημασία: Η σχέση ΙΕΧΩΒΑ και ΟΦΙ.
Η Μπλαβάτσκυ, που αν μη τι άλλο, ήταν άριστη γνώστης των γραφών όλων των θρησκειών και παραδόσεων, επεξηγεί:

Ο Δράκοντας της Σοφίας είναι ο Ένας, ο 'Έκα' (σανσκριτικά) ή Σακά.
Είναι περίεργο που το όνομα του Ιεχωβά στα εβραϊκά πρέπει επίσης να είναι Ένας, Έχαδ. Οι ραβίνοι λένε, "Το όνομά του είναι Έχαδ"
( δεν μοιάζει με τη λέξη 'Έχιδνα' -όφις;)
Το "Ένα" και ο Δράκοντας είναι εκφράσεις που χρησιμοποιούνταν από τους αρχαίους σε σχέση με του αντίστοιχους Λόγους τους.
Ο Ιεχωβά -εσωτερικά (σαν Ελοϊμ)- είναι επίσης ο Όφις ή Δράκοντας που έβαλε σε πειρασμό την Εύα, και ο Δράκοντας είναι ένα αρχαίο σύμβολο για το "Αστρικό Φώς"..

Ιεχωβά και Όφις ταυτίζονται.
Ας μην βιαστούμε να "θεοποιήσουμε" τον Όφι, ή να "δαιμονοποιήσουμε" τον Ιεχωβά.
Αν αποχρωματίσουμε τις λέξεις Ιεχωβά και Όφις από τους χαρακτηρισμούς καλό και κακό τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα.
Τι είναι, λοιπόν, ο Ιεχωβά;
Θα μπορούσε να είναι Η Μια Ανώτατη Αιτία, Η Συμπαντική θεία Αρχή;
Kost, μάς παραθέτεις το εδάφιο από την Γένεση, και σωστά προβληματίζεσαι με τον πληθυντικό:

quote:
ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΙΔΟΥ ΕΓΕΙΝΕΝ Ο ΑΔΑΜ ΩΣ ΕΙΣ ΕΞ ΗΜΩΝ

O "Kύριος Ο Θεός" είναι "Ένας", αλλά όχι Ένας..!
Το κλειδί φαίνεται να βρίσκεται στη λέξη ΕΛΟΪΜ.
Ως ΕΛΟΪΜ αναφέρονται (στις αρχαίες παραδόσεις) οι ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟΙ ΕΠΤΑ.
Είναι οι "Γιοί του Φωτός και της Ζωής", Οι Λόγοι, Οι Δομητές.
Ονομάζονται και Ντχγιάνοι-Τσόχαν, ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ή Τιτάνες στη μυθολογία.
Η σχέση Τους με το ΕΝΑ;

"Από το Άγνωστο Ένα, την Άπειρη ΟΛΟΤΗΤΑ, εκπορεύεται το εκδηλωμένο ΕΝΑ, ή η περιοδική Μανβανταρική Θεότητα. Και αυτή είναι Ο Συμπαντικός Νούς, ο οποίος αποχωρισμένος από την Αρχή του είναι ο Δημιουργός ή ο δημιουργικός Λόγος των Καμπαλιστών και ο Τετραπρόσωπος Μπράχμα της Ινδουιστικής θρησκείας.
Στην ολότητά του, θεωρούμενος από τη σκοπιά της εκδηλωμένης Θείας Σκέψης αντιπροσωπεύει τα Πλήθη των ανώτερων δημιουργικών Ντχγιάνι-Τσόχαν (ΕΛΟΪΜ).
Μπλαβάτσκυ, Μυστική Δοξασία.

Ο Ιεχωβά, λοιπόν, φέρεται ως Ένας από Τούς ΕΠΤΑ.
Ενίοτε συνδέεται με τον ΚΡΟΝΟ.
Καθένας εκ Των Επτά ενσωματώνει πολύ συγκεκριμένες Αρχές και Ιδιότητες.
Μπορούμε να πούμε ότι κάποιες από αυτές είναι κακές και κάποιες καλές;
H διαστρέβλωση αυτών στα δικά μας γήινα πεδία, θα μπορούσε να συνιστά "κακό".
Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι ελάττωμα είναι η άλλη όψη μιας Αρετής.
Έτσι αυτό που ζητείται είναι η Αποκατάσταση των Αρετών μέσω της συνειδητής μετουσίωσης των ελαττωμάτων, η ανύψωση του "Δράκου της Ύλης".

Wendigo, τι λές για τα κεφαλαία μου..; Tην γλιτώνω την "ασθένεια";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 18:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...προκειμένου να αποδώσουν την Εβραϊκή λέξη IHOAH ELOHIM (ΙΧΟΑΧ ΕΛΟΪΜ), που όπως λές Zadok δεν έχει σχέση με την λέξη Οφις.

Να θυμίσω ότι δεν έγραψα ότι οι "ΕΛΟΧΙΜ" αποδώθησαν ως "όφις".
Έγραψα:

...η λέξη Ναχάς, η οποία σημαίνει πλεονεξία, έγινε ο όφις

Κατά τα άλλα, είναι πολύ ενδιαφέρον ο συλλογισμός σου αγαπητέ NADA.

Εξάλλου, δεν υπάρχει "τούβλο" που να μην είναι χρήσιμο...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 23:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
αγαπητέ NADA.


Zadok δεν το πιστεύω ότι μου άλλαξες πάλι το φύλλο..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 00:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς!!!

Συγγνώμηηηη...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 02:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Κάποια σχόλια με αφορμή τα λόγια της NADA
quote:
αναφέρθηκα στο εκδηλωμένο και ανεκδήλωτο (Φως - Σκοτάδι) όχι ως Σύμπαντα -αν και μπορείς να το πεις και έτσι, αλλά ως διαφορετικές καταστάσεις που βρίσκονται μέσα στο ΕΝΑ (ή το Μηδέν;)
Οι έννοιες είναι σχετικές.
Μία ιδέα, π.χ. όσο διατηρείται στο πεδίο του νου μας απραγματοποίητη, είναι ανεκδήλωτη ως προς τον φυσικό κόσμο, έχει όμως υπόσταση (και μορφή με αιθέρια ύλη) στο νοητικό μας πεδίο.
Το ΕΝΑ περιλαμβάνει εντός του τα Πάντα!

Συμφωνούμε απόλυτα. Στην ουσία δεν εξέφρασα κάποια διαφωνία με τις σκέψεις σου, απλά ήθελα να (μας) θυμήσω κάποιες "εσωτερίστικες" υπεραπλουστεύσεις που όλοι συχνά συναντούμε. Το ίδιο και στα περί ύλης.

Συχνά χρησιμοποιώ δικές σας εκφράσεις όταν γράφω σ'αυτό το θέμα, για τους εξής λόγους:
1. Είναι ευκαιρία να ξεφύγω από το δικό μου παγιωμένο "λεξιλόγιο", εφαρμόζοντας ένα είδος προσωπικής ασκητικής που μου αρέσει.
2. Μου δίνουν καινούριους συνειρμούς και λειτουργούν ως μηχανισμοί σκέψης μακριά απ' αυτά που ξέρω ή νομίζω πως ξέρω.
3. Βοηθούν (ελπίζω) στο να βλέπουμε την ίδια έννοια από πολλές πλευρές ή κάτω από διαφορετικές ταμπέλες, αποφεύγωντας έτσι αυτή την άρρωστη κτητικότητα που αποκτά ο κάθε άνθρωπος απέναντι στην ορολογία που συνηθίζει.

Μεγαλώνω ίσως τον κίνδυνο παρανόησης αλλά... γι αυτό είστε εδώ!

quote:
Ρωτάς, και η απάντηση βρίσκεται στις ίδιες σου τις σκέψεις.

Το Εγώ μου, μου λέει πως έχω τις απαντήσεις (οι οποίες μάλιστα είναι οι πληρέστερες όλων κλπ, κλπ). Ε, λοιπόν δίνω μια σφαλιάρα στο Εγώ μου και κάνω τις ερωτήσεις σα να μην ήταν ρητορικές αλλά κυριολεκτικές. Γιατί, τελικά, ΕΙΝΑΙ κυριολεκτικές. Και επιθυμώ να αμφισβητήσω ή και να ξεχάσω τις -πάνσοφες- απαντήσεις μου, μήπως βρούμε μαζί καλύτερες!

Όσο για τα κεφαλαία: Τελικά με το θέμα που έχουμε, είμαστε καταδικασμένοι. Θα καταντήσουμε τουλάχιστον αρχιεπίσκοποι.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 17:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ουπς!!!

Συγγνώμηηηη...



Εντάξει Zadok... πώς να αρνηθώ!
Μην γκρεμίσεις και τον τοίχο..!
( Τώρα τι συγχρονικότητα είναι αυτή με τα "τούβλα" και τις "οικοδομές", δεν ξέρω..)


Wendigo,
Δύσκολη η ασκητική σου, πλήν όμως ιδιαίτερα σημαντική.

quote:
Και επιθυμώ να αμφισβητήσω ή και να ξεχάσω τις -πάνσοφες- απαντήσεις μου, μήπως βρούμε μαζί καλύτερες!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 14:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σας,

Να υποθέσω, αγαπητή Nada, πως ο κύκλος του Όφεως έχει περατωθεί;

Αν έχεις κάτι ακόμη να προσθέσεις μπορείς να το κάνεις,
δεν κρατάμε δα και πρωτόκολλα!

Αν παραδεχθούμε την ουσιώδη Πραγματικότητα, μπορούμε να
προσπαθήσουμε να δικαιολογήσομε την θειότητα της εκδήλωσης
διορθώνοντας την ανθρώπινη άποψη της τελειότητας ή να την
παραμερίσομε ως ένα πολύ περιορισμένο νοητικό στάνταρ.

Θα μπορούσαμε να πούμε πως, όχι μόνο το Πνεύμα είναι στα πράγματα
απολύτως τέλειο και θείο από μόνο του, αλλά και πως το κάθε
πράγμα είναι επίσης σχετικά τέλειο και θείο από μόνο του,
στη έκφρασή του, σε αυτό που πρέπει να εκφράσει στις
πιθανότητες της ύπαρξης, στην ανάληψή του της κατάλληλης θέσης
του στην πλήρη εκδήλωση. Κάθε πράγμα είναι θείο από μόνο του
διότι το καθένα είναι ένα γεγονός και μια ιδέα της θείας ύπαρξης,
γνώσης και θέλησης που πληροί το αλάθητο, σε συμφωνία με το νόμο
της ειδικής εκδήλωσης.

Η κάθε ύπαρξη κατέχεται από τη γνώση, δύναμη μέτρο και είδος τέρψης,
ακριβώς κατάλληλο για την δική του φύση.

Κάθε έργο είναι στη διάταξη της εμπειρίας που θεσπίστηκε από μια
κρυφή έμφυτη θέληση, από έναν έμφυτο νόμο, μια αληθινή/φυσική
δύναμη του εαυτού, μια υπερφυσική σημασία.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 00:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Να υποθέσω, αγαπητή Nada, πως ο κύκλος του Όφεως έχει περατωθεί;

Αν έχεις κάτι ακόμη να προσθέσεις μπορείς να το κάνεις,
δεν κρατάμε δα και πρωτόκολλα!



Γειά σου Κάθυ!
Νόμιζα ότι το είχες καταλάβει.
Η αναφορά περί Όφεως ήταν γενική. Το θέμα δεν εξαντλείται, αλλά ένας κύκλος -όπως λές και εσύ- επερατώθει.
Αν οι σκέψεις σου με οδηγήσουν σε κάτι σχετικό, θα επανέλθω.

Αφού δεν κρατάμε πρωτόκολλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 01:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος φίλος είχε πει στοχαζόμενος πως "περιέχουμε το Σύμπαν περισσότερο απ'όσο μας περιέχει αυτό". Πώς πρέπει να ψάξει κανείς για να βρει το Σύμπαν μέσα του και να αντιληφθεί την τελειότητά του;
Η ζωή μας σφυρηλατεί δια του πόνου. 'Ισως γιατί σε στιγμές ευτυχίας σταματάμε, οι περισσότεροι, να ψάχνουμε. Ίσως γιατί πάσχοντες είμαστε πιο ζωντανοί. Άλλο εργαλείο της είναι ο θάνατος: η επίγνωση της προσωρινότητάς μας, η γνώση πως όλα αυτά πάνω στα οποία γατζωνόμαστε είναι πρόσκαιρα. Άραγε δεν μπορούμε να βρούμε αλλού το "καύσιμο" που θα μας ωθήσει στην ίδια μας την ευτυχία; Είναι απαραίτητο κάτι να μας σέρνει με φωνές και δάκρυα προς την χαμένη μας πατρίδα; Τι σας λέει αυτό το παράδοξο, φίλοι μου;


ΥΓ: Η φίλη ksenitia έφυγε με τραγικό τρόπο από κοντά μας. Περισσότερα στο "Απόψεις, Προτάσεις".

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 02:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
'Ισως γιατί σε στιγμές ευτυχίας σταματάμε, οι περισσότεροι, να ψάχνουμε.

Μήπως πρέπει να συνεχίζουμε και μέσα στη χαρά;


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 02:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως πρέπει να συνεχίζουμε και μέσα στη χαρά;

Αυτό πιστεύω. Είναι όμως αξιοπερίεργο το πόσο εύκολο είναι να κρατάς ανοιχτή καρδιά τις ώρες της θλίψης και της αναταραχής και το πόσο δύσκολο να θυμηθείς να το κάνεις και στις ευτυχισμένες στιγμές.
Μπορεί να είναι τόσο μονάκριβο το βάλσαμο που σου δίνουν που ατονεί η επαγρύπνηση.
Όμως το βασικό μας θέμα παραμένει: πώς θα δούμε καθαρότερα την "θέση μας στην πλήρη εκδήλωση"; Πώς θα βιώσουμε ή και επιταχύνουμε το θεϊκό γίγνεσθαι που μας αναλογεί;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 02:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ωραίο, νομίζω, να διαπιστώνουμε ότι μέσα στα ίδια μας τα κείμενα πιθανά κρύβεται η απάντηση.

quote:
Είναι όμως αξιοπερίεργο το πόσο εύκολο είναι να κρατάς ανοιχτή καρδιά τις ώρες της θλίψης και της αναταραχής και το πόσο δύσκολο να θυμηθείς να το κάνεις και στις ευτυχισμένες στιγμές.

"ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ" γράφεις αγαπητέ φίλε.

Μα ... ένα βασικό στοιχείο, το οποίο απωλέσαμε (ίσως το μοναδικό), δεν είναι η μνήμη;

Νομίζω ότι πρέπει να την εξασκούμε με κάθε ευκαιρία...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 16:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω τον τίτλο του θέματος και μου αρέσει.

Θεός ουκ εστίν αλλά γίγνεται.Φιλοσοφία Διονυσιακή.

Η Μνήμη.Ίσως.


Μία από τις μεγαλύτερες αλήθειες των αρχαίων είναι αυτό που είπε ο Πλάτων (ή ο Σωκράτης). "Όλες οι γνώσεις βρίσκονται μέσα μας και μπορούμε να τις ανακαλέσουμε μέσω της ΑΝΑΜΝΗΣΕΩΣ".

Ο Ηράκλειτος είχε πει "Για όλα τα ερωτήματα που με βασανίζουν ρώτησα τον εαυτό μου και εκείνος μου απάντησε".Μεγαλείο.


Αυτό που ξεχάστηκε και πέρασε στη λήθη.Στιγμιαία το συλλαμβάνουμε,σαν αστραπή έρχεται και φεύγει.


Τί είναι αυτό που ξεχάστηκε?


Πότε αρχίζεις να Θυμάσαι και πότε αρχίζεις να Ξεχνάς?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 07:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Πότε αρχίζεις να Θυμάσαι και πότε αρχίζεις να Ξεχνάς?

Ισως όταν αρχίζεις να αναζητάς την αλήθεια αρχίζεις και να θυμάσαι.
Φεύγεις δηλαδή από την κατάσταση της λήθης που είναι κάτι σταθερό και αμετάβλητο για να μπεις σε κάτι εξελισσόμενο και ζωντανό!

Σχετική αναφορά για την ΑΛΗΘΕΙΑ έχει γίνει από το μέλος Πλωτίνος στο τοπικ : ΨΕΥΔΟΕΞΩΤΕΡΙΣΤΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 00:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αγαπητό μέλος ΠΛΩΤΙΝΟΣ μας έχει χαρίσει σημαντικές αναφορές:

"ο Πλάτων (Φαίδρος) υπαινίσσεται, ότι στα μυστήρια η ψυχή θυμάται την θεία καταγωγή της - ίσως και τις προηγούμενες ενσαρκώσεις της - και χάρη σ' αυτή την ανάμνηση, ο θνητός άνθρωπος γίνεται "μύστης" και "επόπτης"!"

(από το άρθρο: ESOTERICA.gr - Η ΧΑΜΕΝΗ ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ (Α΄ ΜΕΡΟΣ) - -= Εσωτερισμός =-)

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 11:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιατί καλέ μου Πλωτίνε, χρειάζεσαι τόση διαφήμιση;
Τρέχει τίποτε;

Ας είναι... μετά τα διαφημιστικά σποτάκια
να επανέλθουμε στο θέμα μας.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 11:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Καλησπέρα σας,

Εάν τα πράγματα σε μας φαίνονται μη-θεία, εάν
βιαζόμαστε να κατηγορήσομε αυτό ή εκείνο το φαινόμενο ως α-συνεπές
με τη φύση της θείας ύπαρξης, είναι διότι έχομε άγνοια της αίσθησης
και του σκοπού του Θείου στον κόσμο στην ολότητά του.
Επειδή βλέπομε μόνο τμήματα και κομμάτια κρίνομε το καθένα από μόνο
του σαν να ήταν ολότητα, κρίνομε επίσης το εξωτερικό φαινόμενο
χωρίς να γνωρίζομε τη κρυφή του έννοια, αλλά όταν το κάνομε αυτό
βλάπτομε την εκτίμησή μας των πραγμάτων.

Βάζομε πάνω τους τη σφραγίδα ενός αρχικού και θεμελιώδους λάθους.
Η τελειότητα, είναι τελειότητα της ολότητας της θεϊκής αρμονίας.
Όλα αυτά μπορεί να είναι αλήθεια μέχρι ένα ορισμένο σημείο και
όσο γίνεται. Αλλά κι αυτή η λύση είναι ατελής από μόνη της και δεν
μπορεί να μας δώσει την ολοσχερή ικανοποίηση.
Δεν μας δίνει
την ενόραση της αρμονίας που ισχυρίζεται και έτσι δεν μπορεί να
ικανοποιήσει την απαίτησή μας ή να μας πείσει αλλά μόνο αντιλέγει
με μια ψυχρή νοητική σύλληψη, με την οξεία ανθρώπινη αίσθηση της
πραγματικότητας του κακού και της ατέλειας. Επίσης δεν δίνει μια
οδηγία για το ψυχικό στοιχείο της φύσης μας, τη προσδοκία της ψυχής
προς το φως και την αλήθεια και προς μια πνευματική κατάκτηση, μια
νίκη επί της ατέλειας και του κακού. Από μόνη της αυτή η άποψη
πραγμάτων δεν δίνει κάτι περισσότερο από ότι θα έδινε ένα
ευπροσήγορο δόγμα που μας λέει ότι το παν είναι σωστό, διότι το παν
είναι τέλεια θεσπισμένο από την θεία Σοφία. Δεν μας δίνει τίποτε
καλύτερο από μια αυτάρεσκη διανοητική και φιλοσοφική αισιοδοξία:
Κανένα φως δεν πέφτει πάνω στα συγκεχυμένα γεγονότα του πόνου,
ταλαιπωρίας και δυσαρμονίας στα οποία η ανθρώπινη συνείδησή μας
υπομένει, αποδέχεται διαρκώς, και βασανιστικά είμαστε μάρτυρές του.

Ένα Θείο Όλον που είναι τέλειο με τη λογική της ατέλειας των
τμημάτων του, διακινδυνεύει να είναι μόνο τέλειο στην
ατέλεια, διότι πληροί ολοσχερώς κάποιο επίπεδο σε ένα μη
αποτελειωμένο σκοπό. Είναι, τότε, παρούσα η Ολότητα, αλλά όχι
μια έσχατη ολοκληρωτική Ολότητα.
Σε αυτό πάει θαυμάσια η ρήση των αρχαίων Ελλήνων «Θεός ουκ έστιν
αλλά γίγνεται».
Το αληθινό Θείο θα ήταν, τότε, κρυφό μέσα μας
και, ίσως, πάνω από εμάς. Να βρούμε το Θείο μέσα μας και άνωθέν μας
θα ήταν η πραγματική λύση, να γίνομε τέλειοι, όπως Εκείνο είναι
τέλειο, να πετύχομε απελευθέρωση με την ομοιότητα προς εκείνο ή να
φτάσομε στο νόμο της φύσης του.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 15:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί καλέ μου Πλωτίνε, χρειάζεσαι τόση διαφήμιση;


Ας είναι...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 12:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν η ανθρώπινη συνείδηση ήταν αιχμαλωτισμένη στην αίσθηση
της ατέλειας και παραδεχόμασταν αυτή την ατέλεια σαν νόμο
της ζωής μας και σαν τον ίδιο το χαρακτήρα της ύπαρξής μας – μια
λογική παραδοχή που θα απαντούσε στην ανθρώπινη φύση, στο τυφλό ζώο
της ζωώδους φύσης – τότε μπορούμε να πούμε πως αυτό που είμαστε,
σημαδεύει το όριο της θείας αυτο-έκφρασης μέσα μας.

Μπορεί να πιστέψουμε επίσης πως οι ατέλειές μας και οι ταλαιπωρίες
που δούλεψαν για την γενική αρμονία και την τελειότητα
των πραγμάτων και παρηγορούμε τους εαυτούς μας με αυτό το
φιλοσοφικό βάλσαμο που μας προσφέρεται για τις πληγές μας,
ικανοποιημένοι να κινούμαστε μεταξύ των μικροπραγμάτων της ζωής
με όσo γίνεται λογική προσοχή ή μεγάλη φιλοσοφική σοφία και αποδοχή
ως μια ατελή νοητική σοφία όσο μας επιτρέπουν τα ανυπόμονα ζωτικά
τμήματά μας.
Ή, διαφορετικά, βρίσκοντας παρηγοριά στους ενθουσιασμούς της θρησκείας,
θα αφήναμε το παν στη θέληση του Θεού με την ελπίδα ή στην πίστη
μιας αποζημίωσης, σ’ έναν Παράδεισο στο Πέραν όπου θα εισέλθουμε
σε μια ευτυχέστερη κατάσταση και θα φορέσομε την αγνή και τέλεια φύση....

Αλλά υπάρχει ένα ουσιαστικός παράγοντας στην ανθρώπινη συνείδηση
και στις διεργασίες της, που δεν είναι κατώτερος της λογικής,
που μας διαχωρίζει ολοσχερώς από το ζώο.
Δεν υπάρχει μόνο ένα νοητικό τμήμα μέσα μας που αναγνωρίζει
την ατέλεια, υπάρχει συνάμα κι ένα ψυχικό κομμάτι που την αρνιέται.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 15:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάτι που ξεφεύγει απ' τις γραμμές
Κάτι κυλάει ανάμεσά τους
κατι ρευστό κι αόρατο, σχεδόν αερας
Παιζει κρυφτό και χάνεται απ' τα λόγια μας, μα και τα λογικά μας.
Πανω εκει που λέγαμε το πιάσαμε
Την ίδια τη στιγμή ετουτο δραπετεύει.
Πανω εκεί που ψάχνουμε πολύπλοκα γιατί,
εκείνο απλά συμβαίνει...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1416016
Maintained by Digital Alchemy