ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μιλήσουμε λίγο λοιπόν για τις σκεπτομορφές. Χμ...

Ασφαλώς υπάρχουν οι σκεπτομορφές όπως τις περιγράφεις, αλλά πέρα από τις ατομικές σκεπτομορφές, υπάρχουν και οι συλλογικές, τις οποίες συνήθως αποκαλούμε εγρηγορότα. Ανάλογα με τη φόρτισή τους μπορούν να είναι αρνητικά ή θετικά και ασφαλώς ένα εγρηγορός (που δημιουργείται από το συντονισμό έστω και δύο ανθρώπων) είναι δυνατότερο από μία σκεπτομορφή.

Δεν ξέρω αν τα έχεις γράψει ήδη αυτά και τα έχασα μέσα στα μικρά γραμματάκια, αν είναι έτσι και απλά επαναλαμβάνω ήδη γραφέντα, ζητώ συγνώμη!

Παρακινδυνεύοντας με το ενδεχόμενο της επανάληψης, συνεχίζω. Εκτός των εγρηγορότων που δημιουργούνται μεταξύ ανθρώπων, υπάρχουν εγρηγορότα που δημιουργούνται από επαναλαμβανόμενες πράξεις. Και ένα απεχθέστατο τέτοιο εγρηγορός είναι εκείνο της δολοφονίας. Το οποίο εικάζεται ότι βρήκε υλική έκφραση στην κατσαρίδα, ότι δηλ. ήταν τόσο έντονη η ενέργεια που επέδρασε στην ύλη δημιουργώντας το συγκεκριμένο έντομο (λίγο τραβηγμένο βεβαίως, απλώς το καταγράφω μια και το έχω ακούσει).

Αντίθετα, ένα συγκινητικότατο τέτοιο εγρηγορός είναι εκείνο της φιλανθρωπίας. Τώρα, αυτά δεν είναι ανεξάρτητες οντότητες που σαν νησίδες επιπλέουν στο αστρικό και δεν συναντιούνται ποτέ, είναι ζωντανές αλληλεπιδρούσες ενέργειες που έλκονται ή απωθούνται και εδώ ΔΕΝ ισχύει αυτό που μαθαίναμε στη Φυσική ότι τα ετερώνυμα έλκονται, εδώ ισχύει ότι ΤΟ ΟΜΟΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΟΜΟΙΟ.

Έτσι το εγρηγορός της φιλανθρωπίας έλκει το εγρηγορός της κατανόησης, της αγάπης, της συμπόνοιας κοκ. Το πλεόνασμα του φορτίου τους δημιουργεί κάτι - έναν άγγελο; Ίσως.

Αντίθετα, το εγρηγορός της δολοφονίας έλκει το εγρηγορός της κλοπής, του βιασμού και όλου του συναπαντήματος και από το πλεόνασμα του φορτίου δημιουργείται κάτι - τι άραγε; Χε χε. Παραπέμπω στα ποστ σου λίγο παραπάνω στην ίδια σελίδα.

Η αυθυπαρξία είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό των οντοτήτων που δημιουργούνται από τέτοια ενεργειακά πλεονάσματα και ας μη μακρυγορήσω άλλο επί του συγκεκριμένου θέματος γιατί σας κούρασα ήδη!

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

ευτυχώς που έχουμε και την καλή μας unseen που ξέρει πάντα να φέρνει την ισορροπία

λοιπόν αγαπητέ horus, έτσι όπως τα λέει η φίλη μας είναι... δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά για το θέμα της απαξίωσης των απόψεων μου.. απλά απάντησα στο γιατί δεν θέλω να συμμετέχω στη συγκεκριμένη συζήτηση..

ούτε βρίσκω κάποιον σημαντικό λόγο για τον οποίο θα έπρεπε κι εσύ να απέχεις αυτής... εξάλλου δεν νομίζω πως άνοιξες αυτό το θέμα για χάρη μου και για να έχεις ειδικά τις δικές μου απόψεις...

κατέθεσε αυτά που νομίζεις, με τον τρόπο που νομίζεις και κατεύθυνε την στον δρόμο που εσύ νομίζεις καλύτερο..

ναι?

όλα καλά

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Horus καλημέρα.

quote:
τα μακροσκελη μυνηματα με τις πληροφοριες τα παραθεσα με σκοπο να υπαρξει μια συζητηση πανω σε αυτα τα θεματα μεσω προσωπικων αποψεων.....
καποιοι δυστυχως δεν εχουν την δυνατοτητα να εχουν καποια βιβλια που να κανουν αναλυση πανω σε τετοια θεματα,γιαυτο θεωρησα οτι θα ηταν καλο να ανοιξω αυτο το θεμα....

Πολύ καλά έκανες και παράθεσες αυτές τις πληροφορίες γιατί δυστυχώς δεν έχουμε όλοι τα κατάληλα βιβλία και την κατάληλη γνώση για την επιλογή τους. Όπως πάρα πολύ καλά έκανες και άνοιξες αυτό το θέμα για να μάθουμε και εμείς που δε γνωρίζουμε ,κάποια πράγματα.

Τα forum αυτά κατά τη γνώμη μου πρέπει να χώροι ανταλλαγής απόψεων και γνώσεων και όχι χώροι επίδειξης γνώσεων. Έτσι όλοι βγαίνουμε κερδισμένοι και αυτοί που γνωρίζουν και αυτοί που θέλουν να μάθουν.

quote:
μιας που δεν υπαρχει ενδιαφερον στο να δοθουν καποιες εξηγησεις πανω στο θεμα παυει να υπαρχει και θεμα................

Ενδιαφέρον υπάρχει φίλε μου ,γνώσεις συγκεκριμένες επί του θέματος δεν υπάρχουν από την πλευρά μου ,για να κάνουμε μια συζήτηση. Κάποιος που συμετύχε στο θέμα σου ,και είχατε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση δυστυχώς αποχώρησε ,έτσι προς το παρόν έμεινες μόνος σου να συνεχίσεις μέχρι να βρεθεί κάποιος άλλος.


quote:
ευχαριστω για την δυνατοτητα που μου δοθηκε για να ανοιξω αυτο
το θεμα...
ελπιζω να φανηκαν τα θεματα που παραθεσα εστω και λιγο χρησιμα...

Πρώτα απ΄όλα εμείς σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας παρέθεσες και δευτερόν επειδή τα θέματα ,εμένα τουλάχιστον ,μου φάνηκαν και χρήσιμα και αρκετά ενδιαφέροντα θα ήθελα να σε προτρέψω να συνεχίσεις να γράφεις ,αν έχεις την υπομονή και τον χρόνο και ας καταλήξει και σε μονόλογο. Και αυτός καμιά φορά ,είναι πιο χρήσιμος από έναν ανούσιο διάλογο.

Να 'σαι καλά ...και δε χρωστάς καμία συγνώμη σε κανέναν.


ΝΑ'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...ΤΑ ΛΕΜΕ !!

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε galadriel πάλι συγχρόνως γράφαμε; Ε αυτό πια είναι από τα άγραφα!

Για να μην πιάσω μονότερμα το τόπικ σου, Horus, το επόμενο στο οποίο θα αναφερθώ (μμμ, για να διαλέξω) είναι νομίζω τα επτά επίπεδα του αστρικού.

Μετά θα ήθελα να καταπιαστούμε ξανά με τα εγρηγορότα, τις σκεπτομορφές, κάποιες ανεξαρτητοποιημένες οντότητες και την ΤΡΟΦΗ τους.

Και να μιλήσουμε τέλος και για άλλες οντότητες του αστρικού, φωτεινές και μη. Παρεμπιπτόντως, τι ξέρεις για τους γόητες;

Άντε, για νά 'χουμε να λέμε.

Με αγάπη,
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη ,όταν έγραφα το μήνυμα δεν είχα δει την απάντηση της Unseen

Συνεχίστε παρακαλώ.

ΝΑ'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...ΤΑ ΛΕΜΕ !!

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 20:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen

quote:
Και ένα απεχθέστατο τέτοιο εγρηγορός είναι εκείνο της δολοφονίας. Το οποίο εικάζεται ότι βρήκε υλική έκφραση στην κατσαρίδα, ότι δηλ. ήταν τόσο έντονη η ενέργεια που επέδρασε στην ύλη δημιουργώντας το συγκεκριμένο έντομο (λίγο τραβηγμένο βεβαίως, απλώς το καταγράφω μια και το έχω ακούσει).

Τοξερα ότι για κάτι πολύ άσχημο ευθύνονται οι σιχαμένες.

Horus το τόπικ είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο γιατί εμπεριέχει συμπηκνωμένη και οργανωμένη γνώση.

Ούτε να το σκέφτεσαι να το σταματήσεις...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 20:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!!

χαίρομαι που υπαρχει διαθεση να συνεχιστει το θεμα..
καλη μου Galadriel εγραψες...

quote:
ούτε βρίσκω κάποιον σημαντικό λόγο για τον οποίο θα έπρεπε κι εσύ να απέχεις αυτής... εξάλλου δεν νομίζω πως άνοιξες αυτό το θέμα για χάρη μου και για να έχεις ειδικά τις δικές μου απόψεις...

ειχα αποφασισει να σταματησω γιατι το πρωτο πραγμα που δεν ηθελα να γινει ειναι να προσβαλλω με οποιονδηποτε τροπο καποιον φιλο/φιλη μεσω του θεματος εστω και αθελα...
το θεμα το ανοιξα για να υπαρχουν ολες οι αποψεις και φυσικα και οι δικες σου...
καθε αποψη την θεωρω σημαντικη...
χαιρομαι που λυθηκε η παρεξηγηση αυτη....

και για να ξανα-συνεχισουμε σωστα το θεμα ευχομαι μια πολυ γλυκεια καλησπερα σε σενα καλη μου Galadriel στον καλο μας φιλο Ευστράτιος τον οποιο ευχαριστω πολυ,καθως επισης ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω και στις καλες μας Unseen και gretel


ολα καλα λοιπον και ξανα-μπαινουμε δυναμικα....
με........

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 20:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 21:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΥΣ ΓΟΗΤΕΣ....


καλη μου Unseen γοητες ονομαζουν τους μαγους...
γενικοτερα υπαρχουν πολλες ονομασιες...
πολλες φορες αποδιδουν την ονομασια αυτη σαν κατι κακο..
το ποιο συνηθισμενο ειναι να ακουσεις σαν μαγγανευτες αυτους που χρησιμοποιουν τις γνωσεις και τις δυναμεις τους πανω στην ΤΕΧΝΗ για κακο η για προσωπικο(εγωιστικο)σκοπο-οφελος...αλλιως ειναι γνωστοι ως μαυροι μαγοι..

Ενω σαν μαγους η λευκους μαγους οι ΣΟΦΟΥΣ ονομαζουν αυτους που κατεχουν την ΤΕΧΝΗ και που κανουν σωστη-ορθη χρηση της γνωσης ΤΗΣ...


τωρα καλυτερα πιστευω να δουμε μαζι καποια πραγματα πανω στο τι ονομαζουμε μαγεια η τεχνη και τι εννοουμε...
ειναι απο την μπλαβατσκυ..


1) Δεν υπάρχει θαύμα. Ο,τιδήποτε συμβαίνει είναι το αποτέλεσμα του αιώνιου, αμετάβλητου και διαρκώς ενεργού νόμου. Το φαινομενικό θαύμα δεν είναι παρά η δράση δυνάμεων ανταγωνιστικών προς αυτές τις οποίες ο Δρ. W. B. Carpenter, F.R.S. - ένας άνθρωπος με μεγάλη μόρφωση αλλά μικρή Γνώση - ονομάζει "οι πλήρως εξακριβωμένοι νόμοι της φύσης". Όπως πολλοί της τάξης του, ο Δρ. Carpenterαγνοεί το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχουν νόμοι που ήταν κάποτε "γνωστοί", ενώ τώρα είναι άγνωστοι στην επιστήμη.

2) Η φύση είναι τρισυπόστατη: Υπάρχει η ορατή, αντικειμενική φύση, η αόρατη εσωτερική, ενεργοποιός φύση, το ακριβές πρόπλασμα της προηγούμενης και η ζωτική της αρχή, και υπεράνω αυτών των δύο ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ, πηγή όλων των δυνάμεων, το μόνο αιώνιο και ακατάλυτο. Τα δύο κατώτερα συνεχώς αλλάζουν, το τρίτο, το ανώτερο, δεν αλλάζει.

3) Ο άνθρωπος είναι επίσης τρισυπόστατος. Έχει το αντικειμενικό του, φυσικό σώμα και το ζωογόνο αστρικό σώμα (ή ψυχή), τον πραγματικό άνθρωπο. Αυτά τα δύο επωάζονται και φωτίζονται από το τρίτο, το υπέρτατο, το αθάνατο πνεύμα. Όταν ο αληθινός άνθρωπος στο να συγχωνευτεί με το τελευταίο, γίνεται μια αθάνατη οντότητα.

4) Η μαγεία ως επιστήμη, είναι η γνώση αυτών των αρχών και του τρόπου με τον οποίο η παντογνωσία και παντοδυναμία του πνεύματος και η κυριαρχία του πάνω στις δυνάμεις της φύσης μπορεί να αποκτηθεί από το άτομο όσο ακόμα βρίσκεται στη φυσική ζωή. Η μαγεία ως τεχνική, είναι η εφαρμογή αυτής της γνώσης στην πράξη.

5) Η αρχαία σοφία όταν εφαρμόζεται κακώς είναι μαύρη μαγεία, ενώ όταν χρησιμοποιείται για αγαθούς σκοπούς είναι πραγματική μαγεία ή ΣΟΦΙΑ.

6) Η διαμεσότητα είναι το αντίθετο της υψηλής μύησης. Το διάμεσο είναι το παθητικό όργανο των ξένων επιδράσεων, ενώ ο μύστης ενεργά ελέγχει τον εαυτό του και όλες τις κατώτερες δυνάμεις.

7) Όλα τα πράγματα που υπήρξαν, υπάρχουν ή θα υπάρξουν, είναι γραμμένα στο αστρικό φως ή στον πίνακα του αόρατου σύμπαντος. Ο μύστης χρησιμοποιώντας την ενόραση μπορεί να γνωρίζει όλα όσα υπήρξαν γνωστά ή μπορεί να γίνουν γνωστά.

8) Οι ανθρώπινες φυλές διαφέρουν στα πνευματικά δώρα, όπως στο χρώμα, στο ανάστημα ή σε οποιαδήποτε άλλη εξωτερική ποιότητα. Ανάμεσα σε μερικούς ανθρώπους η προφητική ικανότητα υπερισχύει εκ φύσεως, ενώ Δε άλλους η διαμεσότητα. Μερικοί είναι κυριευμένοι από τη μαύρη μαγεία και σαν αποτέλεσμα μεταφέρουν τους μυστικούς κανόνες της πρακτικής από γενιά σε γενιά, μαζί με μια ποικιλία ψυχικών φαινομένων, λίγο ή πολύ γνωστών.

9) Μια φάση της μαγικής ικανότητας είναι η εκούσια και συνειδητή αποχώρηση του εσωτερικού ανθρώπου (αστρικού σώματος) από τον εξωτερικό άνθρωπο (φυσικό σώμα). Στις περιπτώσεις κάποιων διάμεσων η αποχώρηση συμβαίνει, αλλά είναι ασυνείδητη και ακούσια. Όταν συμβαίνει αυτό, το σώμα είναι λίγο-πολύ σε ύπνωση. Αλλά στην περίπτωση του μύστη η απουσία του αστρικού σώματος δεν θα γίνει αντιληπτή, διότι οι φυσικές αισθήσεις είναι σε εγρήγορση και το άτομο εμφανίζεται μόνο σαν αφηρημένο, "σε βαθύ διαλογισμό" όπως λένε πολλοί.

10) Ο ακρογωνιαίος λίθος της ΜΑΓΕΙΑΣ είναι μια βαθιά, πρακτική γνώση του μαγνητισμού και του ηλεκτρισμού, των ποιοτήτων τους, των συσχετισμών τους και των δυνάμεών τους. Ιδιαίτερα απαραίτητη είναι μια εξοικείωση με τα αποτελέσματά τους μέσα και πάνω στο ζωικό βασίλειο και τον άνθρωπο.

… Η ΜΑΓΕΙΑ είναι πνευματική Σοφία. Η φύση είναι ο υλικός σύμμαχος, ο μαθητής και ο υπηρέτης του μάγου. Μια κοινή ζωτική αρχή διαποτίζει όλα τα πράγματα και, αυτή η αρχή, μπορεί να τεθεί υπό τον έλεγχο της τελειοποιημένης ανθρώπινης θέλησης...


οσων αφορα τα εγρηγοροτα συμφωνω οτι καλο θα ηταν να μπουμε και σε μια αναλυτικοτερη αναφορα τους...


ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 08:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουφ! Άντε βρε Horus και μας κοψοχόλιασες! Έλεος και είμαστε και σε δύσκολη ηλικία για εμφράγματα.

Λοιπόν... ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Ναι, βεβαίως, αυτά που γράφεις είναι πολύ σωστά αλλά αναφερόμουν στους Γόητες του αστρικού.

Οι οποίοι είναι οντότητες που λαμβάνουν διάφορες μορφές, συγκεκριμένα τη μορφή με την οποία επιθυμεί να επικοινωνήσει ένα διάμεσο κι έτσι κάποιος κάνει ένα αστρικό ταξίδι με σκοπό να επικοινωνήσει με μια ανώτερη οντότητα και ΝΟΜΙΖΕΙ ότι επικοινωνεί π.χ. με την Παναγία ή κάποιον Αρχάγγελο ενώ στην πραγματικότητα επικοινωνεί με έναν Γόητα που του λέει άλλα αντί άλλων...

Κι εάν είναι ευαίσθητος στις δονήσεις έχει καλώς γιατί μπορεί να το αντιληφθεί εγκαίρως και να αποκαλύψει τον Γόητα, ακυρώνοντας την παρουσία του, αν όμως δεν είναι, τότε μπαίνει σε διάφορα τριπάκια που είναι καλύτερο για τη νοητική υγεία να αποφεύγονται. Αυτός είναι ένας από τους μεγάλους κινδύνους των επικοινωνιών είτε γίνονται μέσω ύπνωσης-αστρικής προβολής είτε μέσω channeling...

Η συνάντηση με ανώτερες δονητικά οντότητες, λόγω ακριβώς της υψίσυχνης κραδασμικότητας των τελευταίων, καταγράφονται πολύ διαφορετικά από το ανθρώπινο σώμα. Και ναι μεν υπάρχει η αίσθηση της αρμονίας και του ωραίου από τη συνάντηση αλλά υπάρχει επίσης μια ανυπέρβλητη αίσθηση δέους και δεινότητας και στον υλικό φορέα συνήθως κάποιο τρέμουλο ή μια ανατριχίλα κατά μήκος της σπονδυλικής στήλης και στη βάση του κρανίου. Επίσης υπάρχει η διάθεση (μετά την επικοινωνία) να ανοίξει κανείς το ψυγείο και να καταβροχθίσει όλο το περιεχόμενο ή, αντίθετα, νιώθει μια τεράστια αποστροφή για οποιοδήποτε είδος τροφής.

Έτσι, ο καλύτερος τρόπος επικοινωνίας, για μένα τουλάχιστον, παραμένει η επικοινωνία με τον Εσωτερικό Διδάσκαλο ή Ανώτερο Εαυτό μας. Εκεί που μένουμε σιωπηλοί και αφουγκραζόμαστε και αναζητούμε τις απαντήσεις στα ερωτήματά μας... χωρίς προβολές και χωρίς κανάλια. Με εμπιστοσύνη στην αγάπη του Θεού. Και οι ανώτερες οντότητες έρχονται πάντα να προστρέξουν έναν ταπεινό αναζητητή που η καρδιά του πάλλεται με τη δόνηση της αγάπης.

Με πολλή αγάπη λοιπόν,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 09:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... και βεβαίως έχω την εντύπωση ότι με το ποστ σου αναφέρθηκες στους Γητευτές μάλλον.

Οι οποίοι ασκούν τη "μαγεία" του φυσικού, της ένωσης με τα πάντα γύρω. Μπορούν να επικοινωνούν με το ζωικό και το φυτικό βασίλειο, καμιά φορά και με τα ίδια τα στοιχεία...

Είναι μια κατάσταση "μαγείας" (εννοώντας κάτι το τόσο εξωπραγματικά όμορφο που φαίνεται σα μαγικό) που προσωπικά πιστεύω ότι είναι στις δυνατότητες όλων και ότι μπορούμε όλοι να το ενεργοποιήσουμε αρκεί να το θέλουμε και να στρέψουμε τη συνείδηση και την πίστη μας προς αυτή την κατεύθυνση...

Ταπεινά δηλώνω πως υπήρξε μια σύντομη περίοδος της ζωής μου που τα κατάφερα... περίπου. Κάποιες φοβίες μου με ανακατέλαβαν αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνες τις μέρες της μαγικής ένωσης με τη φύση γύρω, όσο ζω. Και βέβαια ένα άτομο που τα έχει καταφέρει πολύ καλά στο πεδίο αυτό ξέρω ότι είναι η galadriel.

Horus ελπίζω να μην σε ενοχλεί που παραθέτω πληροφορίες από βιωματικές εμπειρίες. Μπορώ κι εγώ να τεκμηριώνω με στοιχεία από βιβλία, αλλά θα μου πάρει πολύ χρόνο και συνήθως γράφω από τη δουλειά μου οπότε είναι λίγο δύσκολο να κουβαλάω τίτλους και αποσπάσματα πέρα-δώθε.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 22:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!

quote:
Ουφ! Άντε βρε Horus και μας κοψοχόλιασες! Έλεος και είμαστε και σε δύσκολη ηλικία για εμφράγματα.


Καλη μου Unseen κατι τετοιο δεν θα επετρεπα ποτε να συμβει!!!
στο θεμα μας τωρα...

μπλεξαμε με τον αχταρμα των ονομασιων...
τωρα καταλαβα τι εννοουσες...
αυτα τα οντα λεγονται και shapeshifters η οντα μορφολογικης μετατροπης...
κυριως τα μεντιουμ (διαμεσα)τα αντιμετωπιζουν.
καποιος που εχει μια σχετικη εμπειρια στο αστρικο μπορει να τα αντιληφθει....
εγραψες...

quote:
Έτσι, ο καλύτερος τρόπος επικοινωνίας, για μένα τουλάχιστον, παραμένει η επικοινωνία με τον Εσωτερικό Διδάσκαλο ή Ανώτερο Εαυτό μας. Εκεί που μένουμε σιωπηλοί και αφουγκραζόμαστε και αναζητούμε τις απαντήσεις στα ερωτήματά μας... χωρίς προβολές και χωρίς κανάλια. Με εμπιστοσύνη στην αγάπη του Θεού. Και οι ανώτερες οντότητες έρχονται πάντα να προστρέξουν έναν ταπεινό αναζητητή που η καρδιά του πάλλεται με τη δόνηση της αγάπης

με βρισκεις απολυτα συμφωνο....

να βλεπεις χωρις να βλεπεις και να καταννοεις αυτα που βλεπεις καλυτερα απο οταν απλα βιωνεις την αισθηση της ορασης...


quote:
... και βεβαίως έχω την εντύπωση ότι με το ποστ σου αναφέρθηκες στους Γητευτές μάλλον.

για να μην ξαναμπλεξουμε με τις ονομασιες να πω πως αναφερομουν γενικα στα ατομα που κατεχουν ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ και στην χρηση ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΑΥΤΗΣ...


quote:
Horus ελπίζω να μην σε ενοχλεί που παραθέτω πληροφορίες από βιωματικές εμπειρίες. Μπορώ κι εγώ να τεκμηριώνω με στοιχεία από βιβλία, αλλά θα μου πάρει πολύ χρόνο και συνήθως γράφω από τη δουλειά μου οπότε είναι λίγο δύσκολο να κουβαλάω τίτλους και αποσπάσματα πέρα-δώθε.

καλη μου Unseen (και γενικοτερα κανω αναφορα για ολους τους φιλους/φιλες )δεν υπαρχει καμια ενοχληση για οτιδηποτε πλην απο πραγματα που μπορει να ενοχλησουν καποιον.μπορει ο οποιοσδηποτε να κανει αναφορα σε οτι θελει για να συζητησουμε.μπορει να εκανα την αρχη εγω με το θεμα αλλα το θεμα δεν το ανοιξα για εμενα,αλλα για ολους ωστε να υπαρξει σωστη ενημερωση με την συμετοχη ολων μας...

ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΓΚΟΣ ΣΩΣΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ...
ΚΑΙ ΣΙΓΗ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΜΠΛΕΞΙΜΑΤΑ.....

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 12:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, πολύ καλημέρα!

quote:
μπλεξαμε με τον αχταρμα των ονομασιων..

Ναι, αλλά δεν είναι παράξενο που υπάρχει τέτοιος αχταρμάς; Αν και νομίζω ότι δημιουργήθηκε επειδή κάποιοι άρχισαν να γράφουν για να γράφουν, παραπέμποντας σε γραφτά άλλων και τέθηκε σε κίνηση μια διαδικασία σαν σπασμένο τηλέφωνο.

quote:
να βλεπεις χωρις να βλεπεις και να καταννοεις αυτα που βλεπεις καλυτερα απο οταν απλα βιωνεις την αισθηση της ορασης...


quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΓΚΟΣ ΣΩΣΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ...
ΚΑΙ ΣΙΓΗ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΜΠΛΕΞΙΜΑΤΑ.....

Χμ... Καλέ μου, όσα έχουν γραφτεί δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς σωστά μόνο και μόνο επειδή έχουν γραφτεί. Αναφέρομαι στην περίφημη δικτατορία των βιβλίων, την τάση να θεωρούμε ότι κάτι είναι έτσι επειδή κάποιος έτσι το έγραψε. Χωρίς με αυτό που λέω να θέλω να ακυρώσω τις στέρεες θεωρίες... Αυτή είναι μια μεγάλη φιλοσοφική συζήτηση που δεν έχει θέση στο τόπικ.

Με πόνεσε αυτό το περί απερισκεψίας. Με πόνεσε επειδή έχω γνωρίσει ανθρώπους που βουτούν σε αυτό που θεωρούν περιπέτεια ή υποκύπτουν στην επιθυμία τους για απόκτηση δύναμης χωρίς να έχουν ιδέα του τι πραγματικά κάνουν ή τι σημασία μπορεί να έχει για την ίδια τους την εξέλιξη. Ας ελπίσουμε ότι θα καταφέρουν κάποια στιγμή να καταλάβουν...

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 12:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά τώρα με τα επίπεδα του αστρικού πεδίου.

Οι δικές μου αναφορές (από τον servant to the dear dragon, σε παραπέμπω στο τόπικ με τα μυθικά τέρατα στην ενότητα των ΜΥΘΩΝ) μιλούν επίσης για επτά επίπεδα. Η διαφορά είναι ότι, σύμφωνα με τις εν λόγω αναφορές, στο "ευρύ κοινό" είναι προσβάσιμα μόνο τα τέσσερα κατώτερα, ενώ τα τρία ανώτερα όχι. Μάλιστα υπάρχει ένα είδος σοκ, μία προφύλαξη ή φίλτρο, αν προτιμάς, που δεν επιτρέπει την είσοδο στα εν λόγω επίπεδα σε κάποιον ο οποίος δεν δονείται με την αντίστοιχη συχνότητα.

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν διάφορα στοιχεία στη λαογραφία, τον αποκρυφισμό, τη μυθολογία και αλλού, τα οποία θα μπορούσε κανείς να πει ότι αναφέρονται στο εν λόγω σημείο σοκ. Το οποίο συνήθως συμβολίζεται σαν αδιάβατο ποτάμι. Και που η βάρκα που έρχεται να περάσει τον αναζητητή από την άλλη μεριά δεν είναι παρά τμήμα του εαυτού του, το ίδιο και ο βαρκάρης. Το όλο θέμα αποκτά διαφορετική σημασία τώρα που το κοιτάζουμε με αυτό τον τρόπο, έτσι δεν είναι;

Η προσωπική μου μαρτυρία, τώρα, λέει ότι το τρίτο τουλάχιστον επίπεδο είναι προσβάσιμο από ανθρώπους που δονούνται στις συχνότητες της αγάπης, της υπηρεσίας, της φροντίδας. Ακόμα κι αν υπάρχει φίλτρο ή φύλακας ή ποτάμι ή ο,τιδήποτε, αυτές οι συχνότητες (της αγάπης, της υπηρεσίας, της φροντίδας) εκλεπτύνουν τόσο πολύ τις δονήσεις των ανθρώπων που τέτοιου είδους "εμπόδια" απλά καταργούνται.

Κάποιος ο οποίος προσπαθεί να παρεισφρύσει απλά δεν θα μπορέσει να το κάνει! Το πολύ-πολύ να συναντήσει κανέναν shapeshifter που σε συνδυασμό με τη σκεπτομορφή της επιθυμίας του θα τον πείσουν ότι είναι εκεί που ήθελε, αλλά θα πλανάται.

Στο τέταρτο επίπεδο, το οποίο είναι σύμμικτο, αλλά το πλέον κοντινό στα φωτεινότερα τρία, μπορούν να μετέχουν άνθρωποι που αγαπούν την οικογένειά τους, προσέχουν τη φύση και επαναλαμβάνουν μία πράξη με ευλαβική συνέπεια, ακόμη κι αν αυτή η πράξη είναι π.χ. το να παίζουν ΠΡΟΠΟ κάθε μέρα.

Στο πέμπτο, το έκτο και το έβδομο επίπεδο δεν θα ήθελα να αναφερθώ, μολονότι έχουμε όλοι περάσει από αυτά πιστεύω - και εξακολουθούμε να περνάμε περιστασιακά, του εαυτού μου μη εξαιρουμένου ασφαλώς...

Θέλω να κάνω μια σημαντική σημείωση προτού κλείσω. Τα επίπεδα του αστρικού πεδίου ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με αυτό που λέμε "άλλες διαστάσεις". Πάλι σύγχιση της ορολογίας. Μπορεί να φαίνονται σαν άλλες διαστάσεις, όμως οι "άλλες διαστάσεις" είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό.

Να ευχηθώ καλό Σαβ/κο Horus. See you on Monday.

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****

Edited by - Unseen on 24/03/2006 12:31:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 00:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!


quote:
Με πόνεσε αυτό το περί απερισκεψίας. Με πόνεσε επειδή έχω γνωρίσει ανθρώπους που βουτούν σε αυτό που θεωρούν περιπέτεια ή υποκύπτουν στην επιθυμία τους για απόκτηση δύναμης χωρίς να έχουν ιδέα του τι πραγματικά κάνουν ή τι σημασία μπορεί να έχει για την ίδια τους την εξέλιξη. Ας ελπίσουμε ότι θα καταφέρουν κάποια στιγμή να καταλάβουν...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ Unseen και αν δεν θελουν να μαθουν ο νομος εχει τον τροπο του να τους το διδαξει...
οπως σωστα ειπες δυστυχως υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση στον χωρο γενικοτερα πανω στο θεμα "αποκτηση δυναμης"...


ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 02:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!


Πιστευω οτι θα ηταν καλο να παραθεσουμε και μια αναλυση πανω στους 7 φορεις ενος ανθρωπου....για παμε να τα δουμε λοιπον....

Οι 7 συνειδήσεις του ανθρώπου...


«Με ρωτάς πώς γίνηκα τρελός. Να πώς: Μια μέρα, καιρό πριν γεννηθούν πολλοί θεοί, ξύπνησα από ύπνο βαθύ και ανακάλυψα πως όλες οι μάσκες είχαν κλεφτεί. Και οι εφτά μάσκες που είχα φτιάξει και είχα φθείρει μέσα σε εφτά ζωές...


... Για πρώτη φορά, ο ήλιος φίλησε το γυμνό μου πρόσωπο και η ψυχή μου φλογίστηκε από αγάπη για τον ήλιο και δεν ήθελα τις μάσκες μου πια τώρα. Και μέσα σε έκσταση φώναξα «ευλογημένοι οι κλέφτες που έκλεψαν τις μάσκες μου». Έτσι γίνηκα τρελός." (Χαλίλ Γκιμπράν, Ο Τρελός).

«ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ». Αυτό το ρητό διάβαζε ο επισκέπτης στην αρχαιότητα στο ναό του Απόλλωνα στους Δελφούς και μέσα του βρίσκεται το κλειδί όλης της Σοφίας. Άνθρωπε, γνώρισε τον εαυτό σου!

Από τα πανάρχαια χρόνια, ο άνθρωπος, προσπάθησε να γνωρίσει τον εαυτό του, να γνωρίσει το μυστήριο της ύπαρξης και να δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα που τον βασάνιζαν «ποιος είμαι, από πού έρχομαι και πού πηγαίνω;»

Μεγάλοι πολιτισμοί ... Αίγυπτος, Κίνα, Ινδία, Ελλάδα, Ρώμη, Νότια Αμερική, έδωσαν απαντήσεις στο ερώτημα, απαντήσεις βασισμένες σε βαθιές φιλοσοφικές, επιστημονικές και θρησκευτικές γνώσεις.

Κύλησαν τα χρόνια... κοιμήθηκαν οι αρχαίοι πολιτισμοί και σήμερα εμείς οι άνθρωποι του 21ου αιώνα, θεωρούμε ότι γνωρίζουμε πολλά για τον άνθρωπο, αλλά πάντα θα κουβαλάμε μέσα στην ψυχή μας το αναπάντητο ερώτημα «Εγώ ποιος είμαι, από πού έρχομαι;» το οποίο θα κεντρίζει κάθε οδοιπόρο της γνώσης.


Η προσπάθεια τού ανθρώπου να βρει απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα ονομάζεται Φιλοσοφική ή Πνευματική Αναζήτηση.

Οι αρχαίες εσωτερικές διδασκαλίες μάς λένε ότι ο άνθρωπος αποτελείται από 7 σώματα, που βρίσκονται σε διαφορετικά επίπεδα - διαφορετικές συχνότητες - της Φύσης. Έχουμε δηλαδή εκτός από τη συνείδηση του φυσικού σώματος, άλλες έξι συνειδήσεις.

Και εδώ συναντάμε τον αριθμό 7 αναγνωρίζοντας τη σημασία του στο Σύμπαν. Έχουμε τα 7 κρυστάλλινα συστήματα που προσδιορίζουν τις μορφές της κρυσταλλοποίησης των ορυκτών, τις 7 στοιβάδες του ατόμου, τα 7 γεωλογικά στρώματα της γης, τους 7 πλανήτες, τα 7 χρώματα της Ίριδας, τις 7 μουσικές νότες, τις 7 οικογένειες του περιοδικού συστήματος των Χημικών στοιχείων, τους 7 αδένες εσωτερικής έκκρισης του οργανισμού κ.λ.π.

Ας γνωρίσουμε αυτούς τους φορείς του ανθρώπου, ξεκινώντας από τον πιο τραχύ, από τον έβδομο, και τελευταίο φορέα, που είναι το σώμα του και που στην εσωτερική φιλοσοφία ονομάζεται Αιθεροφυσικός φορέας.

7. Αιθεροφυσικό Σώμα

Λέγεται έτσι, επειδή αποτελείται από δύο στοιχεία: τη μορφή, την οποία καθορίζει η λεγόμενη αιθερική ενέργεια και τη φυσική ύλη. Θα το καταλάβουμε καλύτερα με ένα παράδειγμα. Αν πάρουμε μια κιμωλία και την κοπανήσουμε σε ένα γουδί, θα αποκτήσουμε σκόνη κιμωλίας. Έχει εξαφανιστεί η μορφή, δηλαδή ο κύλινδρος της κιμωλίας, αλλά ακόμη συνεχίζει να υπάρχει η ουσία του πράγματος που ονομάζουμε κιμωλία. Έτσι, οποιοδήποτε πράγμα καθορίζεται από δύο βασικούς παράγοντες: την ουσία του και την ενέργεια που οργανώνει τα μόρια ή σωματίδια αυτής της ουσίας κατά μια ορισμένη μορφή. Με παρόμοιο τρόπο το σώμα μας αποτελείται από υλικά στοιχεία και από μια ηλεκτρομαγνητική ή καλύτερα «αιθερική» ενέργεια που τους δίνει μια συγκεκριμένη μορφή ή δομή και για το λόγο αυτόν ονομάζουμε το φυσικό μας σώμα «αιθεροφυσικό». Η αιθερική ενέργεια είναι αόρατη στα φυσικά μάτια, όπως και το ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά με ειδικές ασκήσεις συγκέντρωσης μπορεί να παρατηρηθεί άνετα και εύκολα. Η λεγόμενη μηχανή Κίρλιαν φωτογραφίζει τις αιθερικές ενέργειες που περιβάλλουν και συγκροτούν το ανθρώπινο σώμα, δείχνοντας ένα λαμπερό φωτοστέφανο ακτινοβολίας γύρω από τα αντικείμενα.

Στην αρχαία Αίγυπτο ονόμαζαν το φυσικό σώμα με τα διάφορα όργανά του ΚΑΤ, που σημαίνει «σκληρό», κάτι σαν ξύλο και γνώριζαν κάποιες μεθόδους με τις οποίες κατάφερναν να μην αποχωρίζονται οι αιθερικές δυνάμεις από τη σωματική ύλη, έτσι ώστε να αποφεύγεται η αποσύνθεση του σώματος. Οι Ινδοί φιλόσοφοι το ονόμαζαν Στούλα Σαρίρα, που σημαίνει υλικός φορέας.

6. Ζωτικό Σώμα

Αν όμως υπήρχε μόνο το αιθεροφυσικό σώμα στον άνθρωπο, τότε τι διαφορά θα υπήρχε μεταξύ ενός χεριού τέλεια μουμιοποιημένου και ενός άλλου που ανήκει σε ένα ζωντανό άνθρωπο;

Είναι φανερό ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά, η οποία μεταφράζεται σε θερμότητα, ηλεκτρικά ρεύματα, χρωματισμό, μυική δύναμη κ.λ.π. Την εσωτερική αιτία αυτών των εκδηλώσεων μπορούμε να την ονομάσουμε ζωή.

Το δεύτερο επίπεδο μετά το αιθεροφυσικό είναι το Ζωτικό, Ενεργειακό ή Πρανικό σώμα, όπως το ονόμασε η Ε.Π. Μπλαβάτσκυ στη «Μυστική Διδασκαλία». Στην Ανατολή, η Ζωτική Πνοή, η ενέργεια της ζωής ονομάζεται ΠΡΑΝΑ.

Το σώμα αυτό της ζωτικότητας διαποτίζει όλο τον οργανισμό και προεξέχει 20 με 30 εκ. από το δέρμα, ρυθμίζει την υγεία, το βαθμό ενεργητικότητας και ζωντάνιας αντλώντας πρανική ενέργεια από το περιβάλλον. Η μηχανή Κίρλιαν μπορεί να φωτογραφίσει -εκτός από την αιθερική ενέργεια- αυτήν την ακτινοβολία ζωτικότητας, την Πρανική ενέργεια, την οποία η σύγχρονη επιστήμη ονομάζει Οργοτρονική ή Βιοενέργεια.

Ο άνθρωπος έχει το αιθεροφυσικό του σώμα κοινό με το ορυκτό βασίλειο και το ζωτικό σώμα του κοινό με το φυτικό, επειδή τα φυτά, εκτός από το δικό τους αιθεροφυσικό σώμα έχουν και μια ζωτική ενέργεια που εκδηλώνεται μέσα από την αύξηση, κίνηση και την αναπαραγωγή τους.

Ο ήλιος είναι η κύρια πηγή της ενέργειας Πράνα, αλλά και ορισμένα φυτά και δένδρα όπως τα πεύκα, καθώς επίσης και το νερό είναι καλοί συσσωρευτές αυτής της ενέργειας.

Στην Αίγυπτο συμβόλιζαν αυτόν τον φορέα με ένα αγγείο σε μορφή καρδιάς, όπου μέσα υπήρχαν υγρά και ζωτικοί χυμοί, ενώ στην Ινδία το ονόμαζαν Πράνα Σαρίρα.


5. Συναισθηματικό Σώμα

Είναι ο φορέας των συγκινήσεων και των συναισθημάτων, των παθών και της επιθυμίας. Επειδή είναι πολύ ευαίσθητο και ευμετάβλητο από τις ουράνιες επιδράσεις ονομάστηκε στη Δυτική Παράδοση αστρικό σώμα γιατί είναι υποδοχή και καθρέπτης των ενεργειών κυρίως του Ήλιου και της Σελήνης. Με το Αστρικό Σώμα θυμώνουμε, λυπόμαστε, χαιρόμαστε, επικοινωνούμε με τον έξω κόσμο με τρόπο πιο περίπλοκο από την απλή κίνηση που διαθέτει το φυτικό βασίλειο.

Λέγεται και «Διπλό Ομοίωμα» ή είδωλο γιατί αποτελεί ένα ακριβές αντίγραφο του φυσικού σώματος, αλλά με λεπτότερες και πιο πολύπλοκες αισθήσεις.

Λειτουργεί σαν γέφυρα μεταξύ του εσωτερικού ανθρώπου και του περιβάλλοντος μέσα από αυτές τις «ανοικτές πύλες» του φυσικού σώματος που ονομάζουμε αισθήσεις και οι οποίες αποτελούν μια προέκταση του Ομοιώματος αυτού.

Το Είδωλο αυτό προηγείται της ύπαρξης του νεογέννητου και ευθύνεται για το σχηματισμό του, τα χαρακτηριστικά του κλπ. που θα είναι κατ' εικόνα του. Επίσης υπερβαίνει τα όρια του φυσικού θανάτου του σώματος και έχει μια μεταθανάτια ύπαρξη, αν και περιορισμένη, σε μια αόρατη διάσταση ή κόσμο, που οι αρχαίοι Ινδοί ονόμασαν Κάμα-Λόκα δηλ. «Τόπο των επιθυμιών» και οι Έλληνες Άδη.

Ολόκληρο το Αστρικό Σώμα περιβάλλεται από ένα ωοειδές σχήμα ακτινοβόλο, σαν φωτοστέφανο, που ονομάζεται Αύρα. Μέσα της υπάρχουν διάφορα χρώματα, σχήματα και λάμψεις, σε συνεχή κίνηση, σαν να πλέουν σε φουρτουνιασμένη θάλασσα, τα οποία δείχνουν τις στιγμιαίες συγκινήσεις καθώς και τα διαρκή συναισθηματικά στοιχεία του χαρακτήρα του ανθρώπου. Για αυτό ο ενορατικός μπορεί να διακρίνει το χαρακτήρα και τη συναισθηματική ζωή ενός ανθρώπου ρίχνοντας μόνο μια ματιά στην Αύρα του. Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι τα κατώτερα συναισθήματα έχουν θολά και σκούρα χρώματα ενώ τα ανώτερα έχουν λαμπερές και διαυγείς αποχρώσεις.

Το Αστρικό Σώμα μπορεί να προβληθεί έξω από το φυσικό του σώμα στον ύπνο, με τα όνειρα, αλλά και συνειδητά στην κατάσταση εγρήγορσης, και αυτή η διαδικασία απαιτεί εσωτερική καλλιέργεια και εξάσκηση. Είναι αυτό που ονομάζουμε συνειδητή Αστρική Προβολή.

Τα περισσότερα παραψυχολογικά φαινόμενα, όπως για παράδειγμα η τηλεπαθητική επικοινωνία, γίνονται με τη μεσολάβηση του Αστρικού Σώματος. Το Αστρικό μας είναι καθαρά υποκειμενικό και μας κάνει να βλέπουμε τον κόσμο όπως είμαστε εμείς.

Οι Αιγύπτιοι ονόμαζαν αυτόν τον φορέα ΚΑ, ενώ οι Ινδοί Λίγγα Σαρίρα

4. Κατώτερο Νοητικό Σώμα ή Συγκεκριμένος Νούς

Λέγεται και Κάμα- Μάνας, (δηλαδή νους των επιθυμιών: Κάμα = επιθυμία και Μάνας = νους). Είναι η κατ' εξοχήν ανθρώπινη συνείδηση. Αν και μερικά ανώτερα θηλαστικά διαθέτουν κάτι που θα μπορούσαμε να ορίσουμε ως νόηση, η διαφορά με τον άνθρωπο είναι πολύ μεγάλη.

Η Νοητική συνείδηση έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται τα νοητά πράγματα επειδή μπορεί να σχηματίζει εικόνες, να δίνει μορφές στα πράγματα. Όταν συνδέεται με τη λέξη Κάμα, την επιθυμία, ο φορέας αυτός είναι ικανός να εκφράζει τις «μορφές επιθυμιών» της συνείδησης, να τις οργανώνει και να τις μορφοποιεί ώστε να μπορούν να εκπληρωθούν. Έτσι ο Νους παγιδευμένος στο δίχτυ των επιθυμιών, γίνεται εγωιστής, αποκλειστικός.

Όλες οι σκέψεις που έχουν εγωιστικούς σκοπούς, που ασχολούνται με τον αισθητό και συγκεκριμένο κόσμο των μορφών, ανήκουν σε αυτόν το Συγκεκριμένο ή Εγωιστικό Νου, το Κάμα-Μάνας.

Το Νοητικό αυτό Σώμα του ανθρώπου έχει ωοειδές σχήμα, αλλά είναι λίγο μεγαλύτερο από την Αύρα του Αστρικού. Είναι κι αυτό χρωματισμένο με διάφορα χρώματα, ανάλογα με την ένταση και το είδος της σκέψης, τα οποία όμως παίρνουν συγκεκριμένα σχήματα, συνήθως γεωμετρικού τύπου, σαν πολύεδρα, που πλέουν μέσα στη Αύρα, γύρω από τον άνθρωπο και λέγονται σκεπτομορφές. Όταν ο άνθρωπος έχει χαμηλή νοητική ανάπτυξη, δεν υπάρχουν καθορισμένα χρώματα και σχήματα στην Αύρα του, αλλά επικρατεί ένα θολό μείγμα από διάφορες αποχρώσεις. Καθώς εξελίσσεται, τα χρώματα ξεχωρίζουν, αποκτούν λάμψη και κατασταλάζουν μέσα στο Νοητικό Αυγό, ενώ τα γεωμετρικά σχήματα γίνονται καθαρότερα.

Τα τέσσερα αυτά σώματα που είδαμε ως τώρα, αποτελούν τις κατώτερες συνειδήσεις του Ανθρώπου ή καλύτερα του Εγώ, είναι τα εξωτερικά ενδύματα του Ανώτερου Εαυτού, τα οποία μας επιτρέπουν τη ζωή, τη λειτουργία και την επαφή με το φυσικό, το βιοενεργειακό, τον ψυχικό και το νοητικό κόσμο.

Η Εσωτερική παράδοση τα συσχετίζει με τα 4 συμβολικά Στοιχεία της Αλχημείας: Γη, Νερό, Αέρα και Φωτιά αντίστοιχα. Αποτελούν όλα μαζί την ανθρώπινη ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, δηλαδή το σύνολο των προσωπίδων ή φορέων με τις οποίες ο Εσωτερικός Άνθρωπος εκδηλώνεται στη ζωή, στην ύπαρξη του Κόσμου των Μορφών.

Συμβολικά παριστάνεται σαν ένα Τετράγωνο αφού είναι τετραπλής φύσης. Τα τέσσερα αυτά σώματα είναι θνητά, δηλαδή φθείρονται και καταστρέφονται με το τέλος της ζωής.

3. Αγνός ή Καθαρός Νους (Μάνας)

Είναι ο Ανιδιοτελής Νους, η Αφηρημένη Σκέψη, η οποία επιτρέπει στον άνθρωπο τη σύλληψη των ανωτέρων, φιλοσοφικών Ιδεών και Αληθειών. Η αλήθεια είναι ότι ο Νους είναι ένας, αλλά λειτουργεί σαν να ήταν δυο ξεχωριστοί φορείς συνείδησης.

Είναι αυτό που επιτρέπει στον άνθρωπο να κοιτάζει προς τα πάνω, ψηλά, «προς τα άστρα» και που τον κάνει να είναι αληθινά Άνθρωπος (άνω-θρώσκω, ανυψώνομαι προς τα πάνω).

Το Μάνας είναι που μας δίνει μια αίσθηση Ατομικότητας. Είναι η εσωτερική φωνή, που μας εμπνέει και μας μαλώνει. Σε αυτό κοιμούνται όλα τα ηρωικά μας όνειρα, οι αρετές, ο αλτρουισμός, η ανιδιοτέλεια και η ευγένεια. Οι αφηρημένες μαθηματικές και άλλες ανώτερες σκέψεις. Πρόκειται για την ουσία που γεμίζει το Γκράαλ, το Δισκοπότηρο που έψαχναν οι ιππότες του Αρθούρου.

Στην Αρχαία Αίγυπτο η αντίθεση αυτή εκφραζόταν στα ίδια τα ονόματα των δύο αυτών φορέων. Τον εγωιστικό Νου, με έδρα στην καρδιά, μαζί με τα πάθη και τα συναισθήματα, τον ονόμαζαν ΑΒ και αποτελούσε στην καθαυτή ανθρώπινη ψυχή. Εκεί συσσωρεύονται οι καλές και οι κακές πράξεις που ελεύθερα διαπράττει ο άνθρωπος. Αυτές ζυγίζονται στη μεταθανάτια τελετή του «Ζυγίσματος της καρδιάς» του πεθαμένου. Τον ανιδιοτελή πνευματικό Νου τον ονόμαζαν ΒΑ, αντιστροφή του ΑΒ και τον συμβόλιζαν με ένα χελιδόνι που έβγαινε από το στόμα του πεθαμένου.

Μέσω της ανάπτυξης αυτού του φορέα, ο άνθρωπος γίνεται κυρίαρχος του χωρόχρονου, γίνεται Μάντης (από την ινδοευρωπαϊκή ρίζα ΜΑΝ, Άνθρωπος) και η ροή του χρόνου σταματάει για αυτόν, καθώς εισχωρεί στη Δυναμική Αιωνιότητα, στο Ον του Παρμενίδη, το Άναρχο, Άχρονο και Αμετάβλητο.

2. Διαισθητικός φορέας (Βούδι)

Είναι ο φορέας της Διαίσθησης, που δεν χρειάζεται τη νοητική διαδικασία για να φτάσει στην Αλήθεια, αλλά την αντιλαμβάνεται απευθείας. Είναι γνωστό ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την ικανότητα να διαβάζουν το μέλλον, να καταλαβαίνουν γραφές σε άγνωστες γλώσσες, να προαισθάνονται μια καταστροφή σε ένα συγκεκριμένο και μακρινό μέρος της γης κ.α. Αυτήν την ικανότητα, που «κοιμάται» στο βάθος κάθε ανθρώπου, μπορούμε να την ονομάσουμε διαίσθηση και ο φορέας της είναι το «Διαισθητικό ή Ενορατικό Σώμα» ή όπως το λένε στην Ανατολή το «Βουδικό Σώμα». Βούδι στα σανσκριτικά σημαίνει Φως, το φως της διάκρισης, της Σοφίας. Προέρχεται από την ινδοευρωπαϊκή ρίζα Vyd, που σημαίνει Σοφία και συσχετίζεται με τις Βέδες, τα ιερά βιβλία της αρχαίας Ινδίας.

Όταν αυτός ο φορέας αναπτύσσεται, τότε λέγεται ότι ο άνθρωπος είναι Φωτισμένος, ένας «εκλεκτός». Στο κοσμικό επίπεδο είναι ο Φτερωτός Έρωτας που αγκαλιάζει τα πάντα και τα κρατάει ενωμένα. Για αυτόν δεν υπάρχει πλέον δυϊσμός, όπως για το Μάνας, γιατί υποκείμενο και αντικείμενο έχουν πλέον ταυτιστεί. Ο αναζητητής και η Αλήθεια έχουν πλέον ενωθεί.

Για το φορέα Βούδι δεν υπάρχει πια χρόνος και ο χώρος. Είναι ενιαίος. Τα πάντα είναι Ένα.

Στην αρχαία Αίγυπτο ταυτιζόταν με την Ίβιδα και τον ονόμαζαν Ακού. Αυτό το πτηνό συσχετιζόταν με το πιο λεπτό και αγνό μέρος της ανθρώπινης ψυχής, με το πνευματικό φως.

1. Πνεύμα ή καθαρή Βούληση (Άτμα)

Τέλος σε αυτήν την αναβατική σκάλα, πιο πέρα από το Βούδι, είναι το πραγματικό Εγώ, ο Σιωπηλός Παρατηρητής, ο έσχατος σπινθήρας, η Μονάδα, το Πνεύμα, η ανώτερη πνευματική Αρχή του Ανθρώπου, ο Κάτοχος των φορέων. Για αυτό δεν μπορούμε να θεωρούμε το Άτμα πραγματικά σαν ένα φορέα του Ανθρώπου. Είναι η πνευματική Μονάδα, το αληθινό «Είναι» του πλάσματος που ονομάζουμε άνθρωπο. Στη Δυτική Φιλοσοφία είναι το Άτομο, εκείνο το πραγματικά αδιαίρετο, αμετάβλητο, άχρονο, θείο στοιχείο μέσα στον Άνθρωπο. Οι δύο λέξεις, η ελληνική και η σανσκριτική, έχουν την ίδια ρίζα και την ίδια σημασία.
«Βούληση για να Είναι» είναι ίσως η πιο κατάλληλη έκφραση για να διαισθανθούμε τι είναι το Άτμα.

Αποτελεί το κέντρο από όπου πηγάζει το Είναι και Ύπαρξη του ανθρώπου, με τους έξι φορείς έκφρασής του. Σε αυτό το κέντρο ή σημείο, το χωρίς διαστάσεις ή χρόνο, ενώνεται το Ον του Ανθρώπου και το Ον του Σύμπαντος.

Άτμα είναι ο Θεός μέσα στον Άνθρωπο, η κατάκτηση του απείρου. Αυτή τη βούληση του «Δύνασθαι είναι» ονόμαζαν οι αρχαίοι Αιγύπτιοι Σαχού ή Ατμού (φωτεινή ενδυμασία της Μακαριότητας).

Οι Αιώνιες Διδασκαλίες λένε, ότι η Ανώτερη Τριάδα - Άτμα - Βούδι - Μάνας, είναι το ΘΕΙΟ ΕΓΩ του ανθρώπου. Δεν βρίσκεται μέσα στον χρόνο, τουλάχιστον όπως τον εννοούμε κανονικά και υπάρχει και παραμένει πριν και μετά από αυτήν ή οποιαδήποτε άλλη ενσάρκωση. Είναι το Άτομο.

Συμβολικά η καλύτερη εικόνα που μπορεί να απεικονιστεί είναι το Τρίγωνο, ένα, αλλά με τρεις διαφορετικές πλευρές.

Η προσωπικότητα είναι θνητή, μεταβλητή, γεννιέται και πεθαίνει. Μόνο η Τριάδα αποτελεί εκείνο που δεν πεθαίνει ποτέ, το αιώνιο και αμετάβλητο, πέρα από τη ζωή και το θάνατο. Είναι το Ον, εκείνο που πάντα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει.

Ανάμεσα στην προσωπικότητα ή Τετράδα και την Πνευματική Τριάδα υπάρχει σύμφωνα με τις αρχαίες διδασκαλίες, μια γέφυρα, μια λεπτή σύνδεση, η οποία συμβολίζεται με ένα χρυσό νήμα και ονομάζεται στα σανσκριτικά «Αντακαράνα». Αποτελεί μια αόρατη, λεπτή γέφυρα για να μπορεί να περάσει η ανθρώπινη συνείδηση από τα κατώτερα επίπεδα της Προσωπικότητας, στα ανώτερα του Πνευματικού Εγώ.

Το να περάσουμε από το φθαρτό, στο Άφθαρτο, από το τετράγωνο στο τρίγωνο, σημαίνει μια θυσία, την οποία θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ως κατάκτηση του δικού μας εσωτερικού όντος. Η ατραπός αυτή του Αντακαράνα, της αόρατης γέφυρας, είναι φτιαγμένη από τις πέτρες των Αρετών και των πνευματικών κατακτήσεων. Καθώς ο άνθρωπος εξελίσσεται πνευματικά, οικοδομεί αυτή την Ατραπό με τα αποτελέσματα των πράξεων του.

Όταν ο άνθρωπος αποκτά συνείδηση της αθανασίας του, όταν η δράση του γίνεται ανιδιοτελής, και Υπηρετεί την Αλήθεια, τη Δικαιοσύνη, το Καλό και το Όμορφο, δηλαδή Υπηρετεί τον Θεό, τότε ο άνθρωπος αυτός γίνεται ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.



ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 12:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Horus και λοιποί φίλοι

Επειδή σήμερα έχω παντελώς πήξει στο γραφείο και είναι αδύνατον να συγκεντρωθώ, ζητώ μια μικρή αναβολή μέχρι το βράδυ!

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 21:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα λοιπόν…

Επικρατεί μεγάλη σύγχυση ΚΑΙ σε σχέση με τα σώματα ή φορείς συνείδησης του ανθρώπου, απ’ ό,τι αντιλαμβάνομαι… Η δική σου αναφορά είναι η τρίτη διαφορετική που είχα την τιμή να πραγματευθώ εντός του esoterica, αγαπητέ μου Horus…

Για τον λόγο αυτό θα σε παρακαλέσω απλά να αναφέρεις την πηγή σου, αν είναι διαφορετική από την Μπλαβάτσκυ, και δεν θα μπω στο θέμα. Αντ’ αυτού θα γράψω, μέσα από τη φιλοσοφία του ΕΜΙΝ, για τα επτά επίπεδα ανθρώπινης ανάπτυξης.

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΔΡΑΙΩΣΗ

Άνθρωπος #1 - Πλήρως αναπτυγμένος
Άνθρωπος #2 - Πλήρως αναπτυγμένος αλλά ακόμη ασταθής
Άνθρωπος #3 – Κατανοεί τη φύση των πραγμάτων και την ενοποιεί εντός του
Άνθρωπος #4 – Κατανοεί τα γεγονότα
Άνθρωπος #5 – Παρορμείται από τη νόηση
Άνθρωπος #6 – Παρορμείται από το συναίσθημα
Άνθρωπος #7 – Παρορμείται από τα υλικά αγαθά και απολαύσεις

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Άνθρωπος #7 – Μίμηση, ένστικτο, γνώση που βασίζεται στην επανάληψη
Άνθρωπος #6 – «μου αρέσει»/«δεν μου αρέσει»
Άνθρωπος #5 – Λογική σκέψη, όμως επιφανειακή σύλληψη που οδηγεί σε στείρα
νοησιαρχία
Άνθρωπος #4 – Η γνώση συρρέει από το 3ο επίπεδο, που το συνέλαβε από το 2ο
επίπεδο, που το συνέλαβε από το 1ο επίπεδο
Άνθρωπος #3 – Στερεή γνώση, αποκρυσταλλωμένη και κατανενοημένη.
Άνθρωπος #2 – Ενστικτώδης γνώση που εκφράζεται μέσα από στερεές, βασικές
δομές
Άνθρωπος #1 – Όλα τα παραπάνω και επιπλέον ενστικτώδης έκφραση.

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΝ

Άνθρωπος #7 – Ένστικτα και αισθήσεις
Άνθρωπος #6 – Αίσθηση μέσω των συναισθημάτων
Άνθρωπος #5 – Λογική και θεωρία
Άνθρωπος #4 – Συγκρατεί τον άνθρωπο #3 εν πίστη
Άνθρωπος #3 – Σταθερότητα ανά πάσα στιγμή
Άνθρωπος #2 – Ενστικτώδης ανάπτυξη
Άνθρωπος #1 – Πλήρης και ενσυνείδητη ανάπτυξη – όποτε είναι ενσυνείδητη.

Ένα σημείο που τόνιζε πάντοτε ο Leo Armin, ιδρυτής του ΕΜΙΝ και “servant to the dear dragon”, είναι ότι τίποτε δεν εξελίσσεται εάν αυτή η εξέλιξη δεν γίνεται συνειδητά. Οποιαδήποτε άλλη διαδικασία πέραν της συνειδητής εξέλιξης δεν μπορεί παρά να είναι καταστρεπτική.

Με αγάπη,
Unseen

ΥΓ: Καλέ μου μπορεί αύριο να μη μπορέσω να γράψω. Δεν θα είμαι στο γραφείο μου και οι ώρες μετά θα είναι μάλλον δύσκολες…


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****

Edited by - Unseen on 27/03/2006 22:01:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 21:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

καλη μου Unseen οι πληροφοριες που παρεθεσα ειναι απο την μπλαβατσκυ.
οντως μεγαλο μπερδεμα και σαυτο το θεμα....


αυριο ισως να μην καταφερω να μπω....
και τωρα στα γρηγορα μπηκα
οταν μπω ομως θα προσπαθησω να μεταφερω κατι πιο αναλυτικο πανω σαυτο το θεμα...

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 20:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακινδυνεύοντας με το ενδεχόμενο της επανάληψης, συνεχίζω. Εκτός των εγρηγορότων που δημιουργούνται μεταξύ ανθρώπων, υπάρχουν εγρηγορότα που δημιουργούνται από επαναλαμβανόμενες πράξεις. Και ένα απεχθέστατο τέτοιο εγρηγορός είναι εκείνο της δολοφονίας. Το οποίο εικάζεται ότι βρήκε υλική έκφραση στην κατσαρίδα, ότι δηλ. ήταν τόσο έντονη η ενέργεια που επέδρασε στην ύλη δημιουργώντας το συγκεκριμένο έντομο (λίγο τραβηγμένο βεβαίως, απλώς το καταγράφω μια και το έχω ακούσει).


Χμ.. κατσαρίδα ε.? ενδιαφέρον ...Ok..! I’ll have a go

Γενικά όταν ακούς για έντομα (Κατσαρίδες – Μύγες – σκορπιοί ) και θρησκεία μάλλον υπάρχει και μια Ασσυριακή- Βαβυλωνιακή θεότητα κάπου


Και ο πιθανόν υποψήφιος για την παραπάνω εικασία / μύθο /
Είναι ο Pazuzu Παζούζου … ο βασιλιάς των φτερωτών κακών


Όπου κάνει την (χολιγουντιανή) εμφάνιση στην ταινία ο Εξορκιστής αλλά και στην δεύτερη σελίδα αυτού του θέματος (σύμπτωση ?)


εγρηγορότα συντονισμός φόβος… .. όπως έχουμε και πρώτες οργανωμένες θρησκείες (εγρηγορότα) όπου θα βρίσκονται στους πρώτους πολιτισμούς που δημιουργήθηκαν στην Μεσοποταμία …

πολιτισμούς που ήταν αγροτικοί και οι άνθρωποι μόλις από κυνηγοί συλλέκτες γίνονται αγρότες και μένουν και μάχονται γύρω από μια αφθονία (τα σπαρτά)…

Τότε βέβαια ένας από τους κύριους φόβους είναι τα σπαρτά να χαλάσουν και να μείνουν νηστικοί … και να μην έχεις να κάνεις προσφορές στην θεά του πολέμου και της αναπαραγωγής… και τότε ο πολιτισμός σου την έχει γαμ**σει

Αυτός ο φόβος βέβαια μετατρέπετε σε Δαίμονα (μοτίβο επαναλαμβανόμενης συμπεριφοράς) - Παζούζου - ο δαίμονας του Νότιου Δυτικού ανέμου που φέρνει ξηρασίες και πείνα καθώς και ακρίδες και κατσαρίδες - όπως ακριβώς και στην ταινία οπου στην αρχή δείχνει ενα τεράστιο σμήνος ακριδών να επιτίθεται σε σπαρτά και αργότερα την πιτσιρίκα να βγάζει κατσαρίδες από το στόμα της …

Και αυτό βασικά είναι … οι Δαίμονες είναι οι φόβοι μας για αποτυχία ….και οι Θεοί οι ελπίδες μας για επιτυχία


Το ενδιαφέρον όμως είναι ο τρόπος που αντιμετώπιζαν αλλά και χρησιμοποιούσαν τότε τους φόβους τους. Βρέθηκαν φυλαχτά (σε αρχαιολογικές ανασκαφές) με την μορφή του Παζούζου τα οποία (συμφωνα με τις επιγραφές) τα φοράγανε οι έγκυες γυναίκες για προστασία. – φανταστείτε σήμερα να κυκλοφοράνε οι έγκυες με την Ανάποδη πεντάλφα.- αλλά ο λόγος που το κάνανε ήταν για να προστατευτούνε από την θεά Lamashtu την θεά της “μη ύπαρξης” – οπου προκαλούσε τον θάνατο στα νεογνά και στις εγκύους (αργότερα την βλέπουμε σαν Λίλιθ στην εβραϊκή μυθολογία)


Και εδώ είναι η υπόθεσή μου τουλάχιστον .. (αναφερόμενος στον μήνυμα της Unseen) … αλήθεια πόσοι από εδω μέσα (ιδιαίτερα γυναίκες) δεν θα έκαναν τα πάντα για φέρουν στην ζωή η για να προστατευσουν τα παιδιά τους και να τα ταΐσουν … ακόμα και να σκοτώσουν – «σε σκοτώνω για να επιβιώσω» και εάν ο σημερινός πολιτισμός μας έχει μια αφθονία αυτή έχει αρχίσει και καταστρέφεται με γρήγορους ρυθμούς και οι φόβοι της αποτυχίας (δαίμονες) θα αρχίσουν πάλι να μας κυνηγάνε και να ζητάνε το μερίδιο τους (συνήθως σε αίμα – με ανταλλαγή πετρέλαιο)

… (μία κατσαρίδα παραπάνω μια παρακάτω ….ε δεν χάλασε και ο κόσμος )

You fight evil (Lamashtu) with evil (Pazuzu) (έτσι λειτουργούσαν τότε)

Μα θα μου πείτε μα τώρα έχουμε την Παναγία και τον Χριστούλη μας και όλα είναι εντάξει και καρα-βολικά με το “Έλα χριστέ και παναγιά" … ή με το φαντάσου μια μεγάλη μπάλα φωτός και fluffy bunnies και όλα θα πάνε καλά my dear

Αλλά τότε που ο πολιτισμός μας μόλις ξεκίναγε και δεν είχαν την πολυτέλεια και ούτε την καθοδήγηση καλοαναθρεμμένων και ευκατάστατων βικτοριανών τύπων και μεγάλων διδασκάλων της ανθρωπότητας … και οι βασικές τους ανάγκες ήταν αυξάνεστε και πληθύνεστε (κάτι βέβαια όπου ο σημερινός μας πολιτισμός απλά δεν μπορεί να αντέξει )

Σε αντίθεση όμως με τις όχι και τόσο αξιαγάπητες κατσαριδούλες οπου μπορούν να αντέξουν και ενα μετα-πυρινικό-ολοκαυτωμα - ίσως να έχουν την ελπίδα να γελάνε με την αποτυχία μας


Οι φόβοι τους (αλλά και ελπίδες τους) δεν θα είχαν δύναμη να δημιουργήσουν εγρηγορότα οπου θα μπορούσαν να υπάρχουν μέχρι σήμερα? .. φυσικά … αλλά ίσως με κάπως διαφορετική μορφή … Σημ. (η δύναμη δεν χάνεται ποτέ) απλά μετατρέπεται … έστω και εάν και ο συμβολισμός μπορεί να παραμένει σχεδόν ο ίδιος (κατσαρίδες) η απλά είναι και “λίγο τραβηγμένο”

Γιώργος
Having a go at (τραβηγμένα) things …


Υ.Γ αυθυπαρξία πάντως είναι σαφώς καλύτερη από την μη-ύπαρξη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το ποστ σου Γιώργο. Καλώς ήρθες στη συζήτηση. Nice go!

Ασφαλώς το βασικό ενδιαφέρον του ανθρώπου είναι η επιβίωση. Έχεις υπόψη σου την κλίμακα του Μάσλοου, έτσι; Η αναζήτηση και τα "μεγάλα" ερωτήματα έρχονται αφού έχουν ικανοποιηθεί οι βασικές ανάγκες...

Πέραν αυτού, η συλλογική ανθρώπινη συνείδηση, όπως εκφράζεται μέσα από τους πολιτισμούς, κάνει μεν άλματα αλλά κυρίως κύκλους. Γι' αυτό το πρότυπο παραμένει:

quote:
Και αυτό βασικά είναι … οι Δαίμονες είναι οι φόβοι μας για αποτυχία ….και οι Θεοί οι ελπίδες μας για επιτυχία

Το ζήτημα είναι φιλοσοφικό. Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; Δηλαδή, είναι οι φόβοι μας που γέννησαν τους δαίμονες ή οι δαίμονες που γεννούν τους φόβους μας; Πάντως, όπως πολύ σωστά λες

quote:
Οι φόβοι τους (αλλά και ελπίδες τους) δεν θα είχαν δύναμη να δημιουργήσουν εγρηγορότα που θα μπορούσαν να υπάρχουν μέχρι σήμερα;

Ασφαλώς. Δεν νοείται απώλεια ενέργειας στο σύμπαν. Είναι ένα κλειστό σύστημα. Μόνο που αν δεχτούμε ότι π.χ. οι δαίμονες ή οι "μικροί" θεοί δημιουργήθηκαν από εμάς τους ίδιους και όχι από την Πηγή της Ζωής, αποκτά διαφορετικό νόημα το όλο θέμα, έτσι δεν είναι;

Από την άλλη, διαβλέπω κίνδυνο στο να προσπαθήσει κανείς να δώσει μια τελική απάντηση σε τέτοια ερωτήματα... κι έτσι, προς το παρόν εγώ τουλάχιστον μένω με αυτά που έχω. Με ένα αστρικό πεδίο γεμάτο λογιών-λογιών ζωή. Τουλάχιστον ας γνωρίσουμε (όσο είναι εφικτό) τον κόσμο του οποίου μετέχουμε... Ελπίζω πάντα ότι κάποιες απαντήσεις θα έρθουν καθώς θα εξελισσόμαστε εμείς οι ίδιοι... όχι απαραίτητα μέσα από fluffy bunnies και φωτεινές σφαίρες, αλλά με τη σωστή ευθυγράμμιση προς ό,τι είναι ευγενικό και ωραίο… Βλέπω δεν τα πας ούτε κι εσύ πολύ καλά με τη Νέα Εποχή, σαν κι εμένα.

Με αγάπη,
Unseen

ΥΓ Όλοι και όλα (ακόμα και οι ιδέες) έχουμε απίστευτη θέληση για ζωή.


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επί τη ευκαιρία...

Horus, πού οριοθετείς το αστρικό πεδίο μέσα στον χώρο;

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 08:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!


ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ καλως ορισες στην παρεα μας

λοιπον μπαινω στο θεμα κατευθειαν λογου πιεσης χρονου....

φιλε γιωργο λες

quote:
Και αυτό βασικά είναι … οι Δαίμονες είναι οι φόβοι μας για αποτυχία ….και οι Θεοί οι ελπίδες μας για επιτυχία

δαιμονες μπορουν να ονομαστουν αρκετα οντα υποψην...
στον ομηρο δαιμων ηταν ο ιδιος ο θεος...ειναι μια μεγαλη ιστορια και οχι τελικα τοσο ξεκαθαρη κατα την αποψη μου...

για τους φοβους που ειπες φιλε μου και την λατρεια τους με οδηγεις
στα ταλισμαν...
μην ξεχναμε οτι διαφορα αγαλματα δαιμονων τα λετρευαν ως προστατες εναντιων των ιδιων των δαιμονων...
π.χ αν υπηρχε ενα φιδι....εφτιαχναν ενα ομοιωμα του και το συνεδεαν με καποιες επικλησεις προστατων..
δηλαδη δεν λατρευαν τους ιδιους τους δαιμονες αλλα τους προστατες που εμφανιζονταν μεσω αυτης της μορφης για λογους ας πουμε εξορκισμου...

να πουμε οτι ο φοβος απο μονος του δεν φτιαχνει εγρηγορος αλλα σκεπτομορφη...
το εγρηγορος ειναι δονητικο παραγωγο μιας ομαδας που εχουν κοινη θεληση και στοχο για ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα...

καλη μου Unseen ο αστρικος κοσμος συμφωνα με καποιες αναφορες ειναι μετα τον φυσικο κοσμο και πριν τον νοητικο...

συγχωρεστε με αν λογω βιασυνης εκανα καποιες παρανοησεις αλλα απο αποψη χρονου τρεχω....
τα λεμε την δευτερα καλο σαβ/κυριακο σε ολους φιλοι μου!!!

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 10:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Horus, αυτό που ρώτησα (και οι ερωτήσεις που κρύβονται από πίσω) είναι:

α. Πού (στον χώρο) εντοπίζεται το αστρικό πεδίο; Δηλαδή είναι η αύρα της γης; Είναι κάτι ευρύτερο που φθάνει έως τα αστέρια, την άκρη του σύμπαντος και καλύπτει όλη τη Δημιουργία;

β. Συνακόλουθα, όταν κάποιος λέει ότι επικοινωνεί π.χ. με τους Πλειάδειους με ποιο σώμα επικοινωνεί, με το αστρικό ή με κάποιο από τα ανώτερα σώματα;

γ. Και αν επικοινωνεί με τα ανώτερα σώματα, πώς φθάνει το αποτέλεσμα της επικοινωνίας στο συνειδητό;

Σημειωτέον ότι δεν έχω στέρεες απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά. Έχεις δει κάτι σχετικό σε κάποια θεωρία;

Ευχαριστώ πολύ.
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 20:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

καλη μου Unseen ριξε μια ματια στο θεμα για το αστρικο πεδιο που εχω κανει paste.....

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 08:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ! έχουν αναφερθεί όλα αυτά ήδη; Ζητώ συγνώμη!! Πάω να μεγεθύνω τα 7,5ρια γραμματάκια να τα ξαναδιαβάσω.

Ευχαριστώ.
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 06:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!


ΚΛΗ ΜΟΥ Unseen ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΡΘΕΣ ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥΣ...


ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 09:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Horus

Ξαναδιάβασα τα στοιχεία που είχες παραθέσει για το αστρικό πεδίο και το αστρικό σώμα.

Συνάγω αυτό που ήξερα και από τις δικές μου πηγές, ότι το αστρικό πεδίο αφορά τη Γη, είναι συνυφασμένο με αυτήν και θα μπορούσαμε με αρκετή ίσως ασφάλεια να το θεωρήσουμε ταυτόσημο με την αύρα της, από πλευράς οριοθέτησης στον χώρο.

Διερευνώ ακόμη τις λογικές απαντήσεις στις επόμενες ερωτήσεις μου.

Ευχαριστώ
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 23:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Δυστυχως δεν ηταν δυνατον να μπω για να γραψω στο θεμα αυτες τις μερες....
καλη μου Unseen εψαξα για αλλες πληροφοριες επανω στις ερωτησεις σου
παραθετω μια ερευνα γυρω απο τα πεδια και τις διαστασεις που βρηκα και που θα ηθελα να την συζητησουμε...
προσεξε το πρωτο πεδιο (first plane) ποσο ταιριαζει με την αναφορα σου.... οτι το πρωτο πεδιο αφορα την γη...
συγνωμη που την παραθετω οπως την βρηκα στα αγγλικα...


Planes and Dimensions
The majority of people here on planet earth consider death as a tragedy of the highest proportions. We simply don’t understand that life on the other side of the veil is the higher reality, while life here on earth is one of preparation - a learning environment that allows us to gather the much needed wisdom and understanding required for further development and evolution in our natural home - the higher spiritual realms.

When we shed the outer garment that is our physical body, we move into finer vibrational zones of the Astral Plane. This sphere of existence consists of a lower, middle, and higher Astral, although each plane actually contains many dimensions of varying vibratory rates. After physical death, most of us reportedly “wake up” in our astral body, living in the specific astral plane in which substance is vibrating at the same rate as the substance of our astral body. This is sometimes called our home frequency. During our lives on Earth and beyond we determine our vibratory rate by our thoughts, attitudes and spiritual understanding. Fear and resentment produce low vibrations, while love produces very high vibrations. Orthodox closed-mindedness (whether religious, scientific or political) produces low vibrations. Attachments to worldly things creates low vibrations, while calm detachment in the Eastern tradition produces high vibrations.

The Unseen Realms
Radio and TV signals fill the room you are in right now, and if your eyes and ears were built a little differently, you would actually be able to see and hear them, just as you can see sunbeams streaming through the window onto the furniture and hear the cat purring on your lap. If you could “see” the radio and TV signals all around you, you would be overwhelmed by the many personalities, comedies, dramas, news programs, and action movies all competing for your attention.

As it is, the radio and TV signals vary in vibration or frequency, so that each signal remains distinct even though they’re all jumbled together in the same space. That way, the electronic circuits within a TV or radio can tune-in to a distinct signal, allowing us to hear only one program sent by only one station. The signals are separated from each other by frequency, so they can’t overwhelm us.

The room you’re in is also filled with countless realms of existence beyond the physical world, all teeming with life. And again, if your eyes and ears could see and hear those non-physical realms, the room would be incomprehensibly crowded, and you would be completely overwhelmed by the sights and sounds of the many entities around you.

Likewise, the many realms of existence (dimensions) all inhabit the same space, but each realm remains distinct by its vibration. In this case it is not a radio or TV frequency, but rather the vibration of consciousness that makes each realm unique and discrete, so that the inhabitants and activities of that realm aren’t disturbed by the many other beings inhabiting other realms, all of which are teeming with life.

The Realms of Spirit
The Lower Astral Planes are described as a dark, dismal world reminiscent of the Christian purgatory or hell. After dying, some people, because of the low vibration of their thoughts, are pulled toward and trapped near the physical plane in a state of confusion. There being no sense of time nor space in the worlds of spirit, they might reside here for years or even centuries of Earth time, totally bewildered, not even aware that they have died.

The Middle Astral Planes are pleasant realms where 60-70 percent of us wake up to be rehabilitated after our earthly education in “the school of hard knocks.”

The Higher Astral Planes are wonderful realms called Heaven by Christians, or the Summerland by spiritualists. About ten percent of the human population arrive at this level after “death”.

The Mental-Causal Planes are a realm of divine inspiration, free of earthly desires and conflict. The beings in these dimensions inspire many of the artistic and technical breakthroughs on Earth by sending silent messages to its inhabitants.

The astral planes are much like Earth, though more mental, less physical. In the spirit worlds thoughts create reality, so as thousands of people leave Earth and enter the astral planes, the worlds in those subtler planes take on an Earth-like appearance. Many messages we receive from “the other side” describe concert halls, museums, hospitals, schools and homes much like those on Earth, all set amongst flower-strewn meadows, mountains, and rivers that are like the landscapes on Earth, but more magnificent.

While the ultimate destiny of every soul lies in the “higher” or subtler planes in and beyond the celestial frequencies, a typical lifetime on Earth as a non-spiritual or moderately spiritual person drags our soul down to low frequencies. After physical death, our soul, being somewhat “acclimatized” to the Earth plane, would feel out of place in the higher realms, so the astral planes provide a buffer zone between a dense Earth plane rife with deception, fear and violence, and the higher, subtle realms of pure love, Light and wisdom. The astral planes provide very pleasant surroundings for resting before moving on. However, not everyone moves on right away. Some departed souls enjoy the astral planes so much that they choose to stay for centuries. Others choose to return to Earth to experience another lifetime in a new body - a process known as re-incarnation.

It has long been known that a new arrival in the spirit worlds, after a life on Earth with a typical western spiritual education, is initially lost and bewildered by the almost unimaginable series of new and strange experiences. Often there is an overriding sadness regarding the loved ones left behind. Such grief is completely natural - on both sides of the veil - but the new arrival must get on with the business of starting a new life. Excessive and prolonged grief by family members left behind on Earth presents a tie that tends to hinder the new arrival from concentrating on the job of starting a whole new life. It literally pulls the spirit of the newly deceased into low frequencies near the Earth and holds it there.

New arrivals have the opportunity to get to know people-in-spirit from all stages of human history and to meet unfamiliar, intelligent beings of non earthly origin. How readily a newcomer can accept the many new and unusual things, is a factor in determining how quickly he or she may move on to the subtler dimensions. There is no real need to eat food. The astral body absorbs everything it needs for its health and well-being from its surroundings. There is no need for sex as there is no pregnancy in spirit. Still, sex as well as eating can be enjoyed in the astral planes by those who made it a major part of their lives while on Earth. Eventually they will find more important things to do.

Astral worlds are typically clean, pure and well organized. All planets are inhabited at the higher levels and within these higher planes of existence are lakes, forests, rivers, and oceans. There are no pests or predators. Climate is always spring like. New arrivals are usually drawn to an astral family of people with whom they are compatible - spiritually and mentally. In the astral planes we have true freedom.

Moving on up
As people move upward from the middle to the higher planes, their astral bodies become lighter, subtler, and of higher-frequency substance. When they reach the rapid vibrations of the mental-causal planes, their astral bodies disappear. The mental body is not really a body at all and can be described as a glowing mass of energy. Some people who advance into the mental-causal planes lose their interest in the affairs of Earth and move onto bigger realities. Other people return frequently to the astral planes, donning astral bodies as they descend, so that they can be involved in earthly projects such as the awakening of humanity.

Life in the lower stages of the astral world duplicate in every detail our lives on earth. Were it no so, the shock for the many who are uninstructed and ignorant would be more than they could stand. And so it has to be accomplished by very easy stages. The next stage of life resembles this current physical world. That is why so many in the astral planes are unaware they have passed beyond the physical.

Here essentially it is a world of thought, where thought is reality. And, being a thought world, thought moulds every expression of its life and its activity. Being so near to the earth plane, and peopled by men and women who are naturally still very material in their outlook on life, the expression of the thought is very gross and so, they tend to think in terms of physical things.
They cannot think of life apart from its physical aspects. There has never filtered into their consciousness any understanding of a life apart from the purely physical. They cannot visualise spiritual activities and, because they cannot visualise them, they have no place in their scheme of things. But there are degrees of astral life, for gradually as awakening comes, the grossness slowly but surely becomes more refined, and life, they begin to see, is something beyond its material aspect. When spiritual realisation dawns they are ‘dead’ to the astral world and they begin to live in the world of spirit. There are many deaths and many births within the many mansions (dimensions) of the Father.

The Lower Astral Plane is for the uninstructed and the ignorant - those who are unaware of the existence of spiritual realities - who can’t visualise anything beyond the purely physical. The astral world is not divided into watertight compartments.

You do not climb from one sphere into another; you grow - you evolve. The lower gives way to the higher. You ‘die’ and are born again and again. You do not lose the astral body in quite the same way that you lose the material body. It becomes rarefied and refined as the lower drops away. Death really means transformation and resurrection - the rising of the higher out of the lower.

Your ‘dead’ relatives are closer than you know. They know your secrets, the unspoken desires of your minds, your wishes, your hopes and your fears. And all the while they bring their influence to bear on you, to guide you so that you may be able to extract from your earthly lives the experiences so necessary for the growth of your souls. They are not vague, shadowy, nebulous beings, but real men and women who love you still and who are in reality closer to you than ever they have been before.

There is no parliament in the spirit world because there is no need to make laws to regulate the lives of the people who dwell there. The natural law takes care of people in the spirit world because they are confronted with it in a form which is inescapable. Because they no longer have physical bodies; the problem of physical life does not concern them. They are now expressing themselves in spiritual form and the natural law is in operation. There is no need for any intermediary.

In the halls or buildings of learning there are collections of varying kinds, of objects relating to earthly life throughout history, and also collections of interesting forms of spiritual life. For example, flowers that have not bloomed on earth and many other phases of natural life unknown to the third dimension.

Gifts, talents and faculties which people had on earth do not end with death. Death brings them greater freedom and the extended opportunities to express those talents.

Telepathy is the common method of communicating with each other. But it is possible for those who know how, to reach and address vast numbers, even when they are not themselves present.

There are no newspapers in our earthly sense, because there is no necessity to chronicle happenings, as we do on Earth. Information is constantly being dispensed to those who should have it by the ones whose occupation it is to spread these facts. There are people engaged on the task of disseminating these thoughts. They are specially trained for it.

If someone passes on who is known to many people by a certain name, it may be convenient for him to keep that name as long as it is necessary for him or her to be so identified. That may take hundreds or even thousands of years. But once you have passed beyond the magnetic field of the earth, your name does not matter because you are then known for the individual that you truly are. Once you have passed the stage of earthly association and reached the span of spiritual life to which you are thus entitled, you emit a light, an aura, a radiation, which indicates who and what you are.

There is nothing in our world of matter with which you can compare the life of the spirit, where you are free from the body of matter, with liberty to go where you will, to see your thoughts take shape and to follow out the desires of your heart. This is the world where the artist finds all his dreams come true, where the painter and the poet realise their ambition, where genius has full power of expression, where the repressions of Earth are swept away and all gifts and talents are used in the service of one another. There are vast halls or buildings dedicated to all the arts, and literature has its place among them. It is possible to obtain knowledge of any subject in which you are interested.

On the other side there are no clumsy words to express inspiration, but where thought is the living language and reveals itself with lightning rapidity. This is the world with no money worries, no competition, no unemployment, no slums, no selfishness, an only one religion - that of love.

Flowers such as you have never seen, colours such as your eye has never beheld, scenes and forests. Birds, plants, streams and mountains - the astral plane has them all - in magnificent splendour! We have nothing on Earth to compare them with! And you will be able to enjoy it all.

After physical ‘death’
When we die and shed the physical body, we normally live on in the quantum realm for a few days. The Quantum realm is a sort of midway house between the physical and astral realms where we can prepare for the next stage in our transition.

We still possess a body of form and structure nearly identical to our physical body, but it’s lighter, subtler and more vibrant. This after-death interlude is supposed to be a gentle, relaxed time during which we get acclimated to our newfound freedom and lightness of being, and we tie up loose ends of our recent lifetime before moving on to the higher frequencies of the Astral Realms. We might journey back to the earh plane to visit friends and loved ones at their bedside, when their minds are in that half-awakened state in which they are consciously attuned to the spirit worlds, so that they can see our smiling face and hear our thoughts. Then, after a few days in the quantum realm, we move smoothly into the astral worlds and settle into a life of bliss, enjoyment and good service.

The Lower Astral Realm
While the quantum realm is supposed to be a gentle, relaxed area for everyone who leaves the Earth, it has developed dismal pockets of darkness and negativity where some people get stuck for a while before moving on to the the higher astral worlds. Some refer to this level as the Lower Astral. These pockets of darkness exist mainly due to humanity’s fear of death, a result of spiritual ignorance and misunderstanding. They boil over and spill back onto the Earth to stir up more negativity and they present an obstacle to many people leaving the Earth and looking for paradise.

Formation of darkness
As we approach death, we are supposed to be aware of the paradise that awaits us, and our thoughts and feelings of anticipation can then give us an inner joy and peacefulness which we carry along into the quantum realm at the moment of death. Most people make their transitions in that peaceful way. If all people died in that fashion—anticipating the beauty that awaited them—the quantum realm would be a place of delightful expectancy. Instead, some people on their death beds are wrought by uncertainty, remorse, and fear. Many people don’t believe there is an afterlife. They think that when they die, that’s the end. They regret leaving loved ones behind whom they’ll never see again. They desperately want to stay on the Earth, and their desperation sometimes reaches the level of panic. They regret that they didn’t accomplish more while they were alive. The troubled feelings present an obstacle on the road to paradise.

Most people on their deathbed have vivid dreams and visions of departed loved ones who approach them, beckoning them home, and those visions are supposed to be reassuring. Individuals who don’t believe in afterlife are usually confused and often terrified by the sight of “dead people” in their presence. Some newly deceased people struggle intensely to escape the people in spirit who have come to help them find paradise. They struggle to stay attached to Earth and their living loved ones. Sometimes these confused, troubled individuals without physical bodies remain attached to a residence on Earth, refusing to leave—trapped by their own fears and mis-understandings. Their energies can sometimes be sensed by those still in physical form. Occasionally this energy manifests as a whispy, ghostly apparition, and some people have reported seeing these “ghosts” as they wander obsessively in and around the house. Sometimes these entities are drawn into the pockets of darkness in the quantum realm which are inhabited by other confused individuals.

The challenge of humanity today is to spread the word of spiritual reality as quickly and as widely as possible, to wash away the fear of death which feeds the pockets of darkness in the quantum realm. It is time to restore the quantum realm to its intended state of gentle anticipation—a place of smooth and happy transition from a lifetime on Earth into the paradise of the astral worlds.

The Astral Realm is a world of form much like the Earth, though astral structures are easier to affect with thought and intention. Compared to our dense and heavy physical world, the astral world seems wispy and ethereal to us, but not to astral residents. Their world seems as solid and real to them as ours seems to us.

The astral realm contains many, many divisions of varying vibratory rates. The astral contains a “fourth level,” or mid-astral dimension, and the “fifth level,” or higher astral dimension. The lower the vibration, the denser the substance. After we have shed our physical body, most of us reportedly “wake up” in our astral body living in the astral region where substance is vibrating at a rate compatible to the substance of our astral body. This is sometimes called our home frequency. This frequency resonates with our own personal note - our personal frequency of vibration. Like attracts like, and we are drawn to the level of vibrational reality that exactly matches our own.

During our lives on Earth and beyond, we determine our vibratory rate by our thoughts, attitudes and spiritual understanding. Fear and resentment produce low vibrations, while love and reverence produce high vibrations. Devotion to a community raises the vibration, while isolation and separation lower it. Learning with an open mind raises the vibrations, while orthodox closed-mindedness and the resulting prejudice (whether religious, scientific or political) lower them. Attachments to worldly things create low vibrations, while calm detachment in the Eastern tradition produces high vibrations.

The astral realm is much like Earth, though more mental, less physical. In the spirit world thoughts create reality, so as thousands of people leave Earth and enter the astral planes, the worlds in those subtler planes take on an Earth-like appearance in resonance to the vibrational level of their thoughts and beliefs.

The astral realm is a buffer zone between a dense Earth plane rife with deception, fear and violence, and the higher, subtle realms of pure love, Light and wisdom. People in the astral realm can rest up and enjoy paradise to its fullest before deciding what to do next. Some people will reincarnate quickly to learn more of life’s lessons or to take on special missions in the physical realm. Others will work with an ethereal guide to learn how to purify the mind and, in so doing, raise the vibration of their consciousness so they can ascend to higher levels in the astral realm, and eventually find ultimate freedom in the ethereal realm.

Not everyone moves on right away, however. Some departed souls enjoy the astral planes so much that they choose to stay for centuries of our earth time. Others return to Earth for one reason or another to experience another lifetime in a new body.

Some residents live in thought-construct castles, fortresses or beautiful mansions, others in tents or teepees, whatever makes them comfortable. How readily a newcomer can accept the many new and unusual things is one factor determining how quickly he or she can move on to the subtler dimensions.

The astral body absorbs everything it needs for its health and well-being from its surroundings. There is no real need to eat, as astral residents acquire their nourishment through the loving energy of The Source, an energy which permeates through all levels of creation. Still, astral residents can eat if they have the desire, and most people newly arrived from Earth carry that desire with them. There is no need for sex, as there is no pregnancy in spirit, but sex can be enjoyed in the astral realm by those who made it a major part of their lives while on Earth. Eventually there will be more important things to do than following terrestrial patterns.

There are many astral communities or regions differentiated by vibration and the interests of their inhabitants. New arrivals are usually drawn to an astral family of people with whom they are compatible spiritually and mentally. They suddenly find themselves without the physical body that needs to be fed, clothed, sheltered, exercised, and rejuvenated everyday with several hours of sleep. Suddenly they have a great sense of freedom.

Planes are not the same as dimensions
There are as many planes as there are dimensions. And the planes have within them many dimensions and grid systems as well. Connections between planes are by way of portals of dimensionality. It is through experiencing various planes of expression that the soul is able to garner information and utilize it and then send it forth through portals into dimensions.

The Seven Planes
There are six major planes existing between the physical earth plane and the Source. These are not separate areas of existence, but frequencies or states of being interpenetrating each other. The heavier and grosser the matter the lower its frequency. Earth is the grossest and heaviest with the Source the finest and lightest.

The First Plane
We will designate the earth plane as the First Plane. When a spirit is ready to move ahead in its experience, its new awareness and raised frequency will raise it to the next plane. As the wisdom and light quotient of the spirit grows, its vibration or frequency becomes finer and higher until eventually it achieves its objective - a resonate state of complete harmony and oneness with the Source.

The Second Plane
The Astral Plane. As mentioned, the Astral Plane consists of a number of differing dimensional frequencies, from the lower Astral plane, to the mid-planes, to the higher Astral plane. Often referred to as the Summerland, the Astral Plane is where spirit is at liberty to re-create conditions on earth as it experienced them in its physical body, or to create fantasies to gratify repressed yearnings of the recent earthly life. A spirit can remain in this state for as long as it wishes. It moves on only when its desire to progress is expressed. They may then decide to reincarnate time and time again until they eventually reach a more enlightened thought state - a level of understanding that enables them to move on to the Third Plane.

The Third Plane
On arrival at the Third Plane, the spirit will learn more about the physical universe, the cosmos and the Source of All That Is. This higher awareness helps it to realise its evolutionary experience is still far from being complete. It may decide against reincarnation for a while, and decide to gain experience by becoming a guide for someone still living on the earth plane. The spirit is not limited to the number of humans it can guide. It still has free will and can progress as and when it wishes. A spirit may assist one person or several. Eventually the time comes when its knowledge and wisdom uplift it to the next plane.

The Fourth Plane
This is the plane where one can begin to intergate the higher vibrations of the light body with the physical while still retaining your individual ego identity. It is here where we begin to become aware of our true multi-dimensional selves. Upon arriving at the Fourth Plane a spirit will enter a dimension where colour is of a lighter, brighter brilliance, and the quality of sound indescribable. The spirit ascends in vibration by gradually assimilating an awareness of even higher levels of thought around it. After a series of tests and initiations, it will pass on up through a series of dimensions, each a little higher in vibration than the one below it, until, becoming finer and wiser, it enters the Fifth Plane.

The Fifth Plane
This realm is one of illumination - where the spirit is uplifted by the beauty, the wonder and the loving wisdom of Creation. Here the spirit learns to be a creator in its own right. Here is where it prepares for the Sixth Plane, the highest before the ultimate plane of the Source. This plane is sometimes called the plane of Light.

The Sixth Plane
The exalted beings who guide the planets inhabit the Sixth Plane - a realm of inexpressible majesty and magnitude. Archangels and Ascended Masters are of this realm. The Sixth Plane is known as the Christ Consciousness Plane. Jesus the Christ carried this frequency with him when he taught here on the planet over 2,000 years ago. Here the spirit broadens its vision to encompass all worlds and all planes. And it is here where final adjustments are made in preparation for the final step to the ultimate - oneness with God.

The Seventh Plane
Everything is in God’s imagination. Without it, nothing would exist. When a spirit finally reunites with its Source at the Godhead, it retains a certain amount of its individuality yet is still in complete harmony with all other thought. The Godhead is an ever expanding energy force and each returning spirit, having achieved that degree of fineness, breadth of thought and understanding, adds to the infinity of experience within the Godhead. The spirit itself continues to expand in complete harmony and oneness until it finally merges into such greatness that there are no words to describe it.

These various planes of vibration are not individually boxed and stacked one on top of the other, reaching up towards some imaginary throne in the sky. These levels of existence interweave and co-exists within each other right here on this plane we call earth. All spirit worlds interweave, so that within you, within your home and within your workplace, all are present, from the densest to the Godhead itself!

These descriptions of planes within planes are presented only to give you a broad outline - to help you visualise existence beyond the physical. There are many, many rooms in many, many mansions awaiting the eager explorer of this ever expanding, infinite cosmos we call home.


ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 00:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για την συνεχεια καλη μου unseen παραθετω μια αναφορα για την κατασταση υπνου και θα ηθελα να προσεξεις την δευτερη παραγραφο η οποια μιλαει για την οριοθετηση στα ταξιδια αυτου του ειδους...


Dream State
Rest is as essential to the spiritual body as it is to the physical. When you sleep at night, the spirit leaves the body and enters the inner realms where it is recharged with cosmic energy. The spirit is etherically connected to the physical body at the solar plexus and top of the head. These connecting threads can be seen by clairvoyants as silvery cords of unlimited elasticity.
While you sleep, your spirit can do one of three things: it will either stay with your body, hover near it, or travel away to other places on earth or to other dimensions.

Distance travel has no limitations. You can travel to other countries, explore the depths of the oceans, other planets or even other galaxies. All the while you are safely attached to your sleeping body via the etherically charged silver cord.

You can explore other dimensions such as the astral planes, where you can visit deceased relatives, or undergo tuition with your guides etc. This type of experience is commonly referred to as astral travelling.

There are many experiences available to the spirit while the body sleeps, and your spirit will focus on whatever will assist in its own ongoing development. This might involve healing or rescue work, a course of learning, visiting loved ones, or planning tomorrows activities with guides and teachers.

In your very deep sleep experiences, you are learning, studying and evolving.
Not only do we work on our life purpose during waking hours, but during sleep, when in communication with other aspects of our own identity, we work at tasks quite as valid as those of our waking conscious state.

While in your sleep/dream state, you choose which probable events you want to actualize into your physical daily life. You are anything but “inactive”. You are highly active. During sleep, you process your daily activities, project it into what you think of as the future, choose events you wish to make physical, and then begin the mental and psychic processes that will bring them into the world of physicality. At the same time, you make this information available to all other aspects of your self who dwell in entirely different realities, and you receive from them comparable information. You can thus draw upon knowledge that belongs to these other independent selves. Within this sympathetic relationship, much wisdom is gained and shared. You not only do this on an individual level, but as a race, you do it en masse on a national and global level. The world we see is a reflection of our inner reality. In a gigantic co-operative endeavour, all consciousness joins together to create the world you perceive.


χωρις να επιθυμω να ξεφυγω απο το θεμα παραθετω ενα κειμενο σχετικα με το dna που θα ηθελα επισης να συζητησουμε....


DNA Encoding
DNA contains the instructions needed for a living organism to grow and function. It tells cells exactly what role they should play in the body. It holds instructions to make your heart cells beat, your limbs form in the correct place, the immune system fight infection, and your digestive system digest your dinner.

DNA carries its instructions in a code made from a four letter alphabet: G, A, T and C. The sequence of these letters is known as the genetic code.

A molecule of DNA resembles a twisted ladder. Each rung of the ladder is made up of two DNA letters. A always binds to T and G always binds to C. The binding of the letters causes the whole molecule to coil up into a spiral staircase-like structure called a double helix.

The Ascension Process
The process of returning to twelve strands of DNA in our current human form is known as Ascension. Ascension is the process by which the embodiment is elevated in vibration a little at a time, until it is vibrating to the resonance of unconditional love. During this process, at an etherical level, ten additional strands of DNA are connected within the circuitry of the body and the brain. As the embodiment elevates in vibration, and as the new DNA is connected, fear-based patterns and beliefs are released simultaneously and make room for the experience of more joy, creativity and self-expression.

Ten Strands are Interdimensional
In 4D [Human dimensionality], you have two DNA strands [loops or toroids]. Those who would tell you that you have 12 are giving you a 4D description of a multidimensional puzzle. There are truly only two biological or physical strands. All of the rest, the ten that are not mentioned and not described and not visible in 4D, are in layers within the two you can see. They are not additional strands or loops or toroids. They lay upon the biological ones, many of them interfacing biologically with the strands that you are able to see. So, there are really two strands with another ten interdimensional aspects upon them. That is how you arrive at the 12. Ten you cannot see, and two you can.

In embracing the first set of twelve strands of DNA, one is considered "Christed." Many metaphysicians have spoken of the return of the "Christ." The return of "Christ" is and will be in the form of many who will embody the new genetics. The individual who has embodied twelve strands of DNA or has become "Christed" moves beyond limitation within human form. In moving beyond limitation, the individual also moves out of fear. As all of mankind embodies the new genetics, civilisation will gradually restructure itself to be based on unconditional love.

The joining of the brain's hemispheres
You are in the process of reuniting the right and left hemispheres of your brain (which is the way it was designed to be). Once this is accomplished, wondrous things begin to happen: your creativity blossoms along with the mental agility and wherewithal to manifest your creative visions. You gain access to the levels of the brain which resonate to the frequencies of the higher dimensions, and you tap into the Light packets of wisdom and cosmic information that are stored there. The master glands within the brain are activated and you reconnect with the aspects of yourself that have lain dormant for thousands of years.

Ascension Chambers
Within the pyramids of ancient Egypt, initiates were gradually elevated in vibration a little at a time over a time frame of many years. This resulted in the cellular restructuring of their bodies to what is called "crystalline" in form. The final purpose of the initiations in Egypt was for initiates to transcend the experience of death and take their embodiment into the next dimension. In order to accomplish this, the cellular restructuring to the "crystalline" form was a necessity.

The pyramids were only required by those with a lower vibration (the partially conscious humanoid form) and therefore were deemed necessary to support ascension in this fashion. Each chamber within the pyramid utilised a variety of devices to hold a specific vibration necessary to ascend a form from 5024 to 45,000 strands of DNA. Initiates entered the pyramid for varying time frames and learned to hold the vibrations within the chambers of their own accord.

DNA as a means of communication
Encodements are contained in the cellular-genetic makeup. Chakra systems would be somewhat like power transformers, resistors and capacitors. Every cell has a consciousness, so that when the personality of the human gets bogged down and unable to move forward, the consciousness of the “high self” may throw a switch that gives a message to the cellular structures that says, “We need to create some kind of situation in order to prod the personality and bring them back on track.”

Certain DNA blueprints of possibilities are sent to the high self. It could possibly be some form of accident or illness, or perhaps enlightening information from a friend, and the higher self will then offer these blueprints to the soul, who will then say, “This is what we need to do,” and subsequently throws a switch that will bring certain situations into manifestation. And this is the reason we have said that the DNA and the RNA are communication systems. It would be as if DNA is the link to high self and soul and RNA would be the soul’s response in a certain sense.

Light (information) expresses through the medium of what we call consciousness, and that consciousness is encoded within DNA. The +/- polarities in light are comparable to the DNA-RNA, which could be described as the polarities of human consciousness. This is also the reason that human consciousness goes from light to dark.

New equipment - new programs
To strengthen the connection to your Higher Selves, new attributes will be employed. You are in the process of changing a critical part of the biology known to you as DNA. This new template allows you to walk in full unison with your Higher Self in every moment. Even after the new part is installed, it will need to be programmed. This programming will be in the area of establishing the synaptic pathways in the brain needed for full use of the new equipment. The re-connection of the DNA by itself only provides the opportunity for higher communication. It is still necessary to connect the wires to the new equipment. There are many ways to establish new synaptic pathways in the higher vibrations of the New Earth. Many more modalities will be presenting themselves to fully connect the new hardware. (The entire akashic records are in your DNA.)

Universal law provides that the physical form for Divine life expression of a species may be altered or reformatted only by those who dwell therein. This means that the DNA of a species of Earth can only be altered through the creative choice of the consciousness that dwells within the body form. What this means for you is that the human DNA that is responsible for every aspect of your physical presence cannot be altered by other beings, nor can it be changed by you from outside of the physical plane. How do you change your own DNA? To change your DNA and to change your structure you need to change your emotions. You also need to change your thoughts because to do these two things means to change your biochemistry and your brain chemistry.

The vibration of your entire body is shifting to a higher frequency during cellular transformation. Some are experiencing many different physical symptoms which can be strong at times or can be very subtle. Within this lifetime, there is more evolution taking place in your body than in the total of all previous lifetimes on this planet. A transformation change is taking place in your body as well as in the earth. The very cell structure of your body is changing which will allow you to withstand and integrate these higher frequencies of energy.


ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy