ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τα Δώρα της Ελληνικής Γλώσσας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 17:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Agnostic,
σχετικά με τη λέξη "οθόνη" θα σου έδινα κι εγώ την ίδια απάντηση με τον συμφορουμίτη Ωό...με πρόλαβε !

δε νομίζω επ'ουδενί ότι ειδικά μία τόσο...ελληνική λέξη,τόσο λεπτά προφερόμενη,αλλά μεστή από ουσία,ότι είναι δάνειο

άλλωστε αναφέρεται και στο ομηρικό κείμενο που είδαμε πριν

αλλά και πάλι,δεν έχουμε αποδείξεις ρε συ Agnostic για τα δάνεια αυτά που μου λες ! που είναι λοιπόν τα γραπτά όλων αυτών των φοινίκων και χετταίων,όχι τίποτ 'άλλο δηλαδή,αλλά για να διαπιστώσουμε τον υποτιθέμενο πλούτο της γλώσσας τους !

δε με πείθει το γεγονός ότι το λένε ΚΑΠΟΙΟΙ και ΟΧΙ ΟΛΟΙ οι γλωσσολόγοι !

επίσης...σαν αντίλογο μου αναφέρεις τη λέξη τηλε-ελλαδέμποροι

ο καθηγητής πουλιανός που ανέφερε εγώ,ή, ο άλλος ο αρχαιολόγος που έκανε τις ανασκαφές και τις ανακαλύψεις στο δισπηλιό καστοριάς,με όλα τα περίεργα και τα στραβά τους,δεν παύουν να είναι κι αυτοί ενεργοί επιστήμονες στο αντικείμενό τους
και
σε καμμία περίπτωση δεν είναι λιακόπουλοι και γεωργιάδηδες

ούτε και πιστεύω πως ανέφερα το όνομα κανενός από αυτούς τους τελευταίους !

............................................................

εγώ έχω την αντύπωση ότι η λέξη "umbrella" προέρχεται από τη λέξη που μας παρέθεσε ο φίλος μας Ωό και που είναι μια ελληνική λέξη,η λέξη "όμβρος"...


υγ- κι επειδή δε θέλω να με χαρακτηρίσεις,αυτό που έγραψα για την μη-ομιλία των βόρειων,50% το πιστεύω και 50% διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...σε κάθε περίπτωση όμως,είμαι totally un-political !

πες ότι κάνω χιούμορ και τίποτα παραπάνω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 18:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΕΡΙΩΠΙΣ έγραψε:
«Λεπτάς οθόνας έχων» Ιλιάς-Σ595.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 03:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αγνοών, 10 push ups επιτόπου και ...καθάρισες.

Με τον αγαπητό μεσιέ Αγκνωστίκ να δούμε πως θα ξεμπερδέψουμε. Είναι απ’ τα παιδιά ...υψηλών τάσεων που λένε. «Ου μπλέξεις».

Δ Ω Ρ Ι Ε Ι Σ

Φίλε Ανδρέα (Ωό) πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα ανέφερες για τους Δωριείς. Ο Πλάτων, ας μη ξεχνάμε, εξηγεί ποιοι ήταν οι Δωριείς. Δεν ετυμολογεί όμως πουθενά την λέξη Δωριεύς.

Βρίσκω την προσέγγισή σου αρκετά πειστική.
Αφού λοιπόν οι Δωριείς σύμφωνα με τον Πλάτωνα ήταν οι Έλληνες πολεμιστές που επέστρεφαν κατά διαστήματα απ’ την Τροία θα πρέπει να φορούσαν και τις πανοπλίες τους και απ’ εκεί να πήραν και την ονομασία τους.

Υπάρχει όμως και το Da-Ur, δηλ ο «ανατολίτης», ή αυτός που ήλθε απ’ τα Ανατολικά. (Ur ή Ωρ ο ήλιος. Βλέπε Ώρος των Αιγυπτίων για τον Ήλιο κλπ).

Μπορεί πιθανότατα το Dur μέσα στο λαϊκό «γλωσσοπλαστείο» να έγινε σταδιακά Dury ήτοι Δούρι ή Δώρι πριν πολιτογραφηθεί ως Δωριεύς.
Και τα δύο ετυμολογήματα οδηγούν στον ίδιο χαρακτήρα. « Έλληνας σιδηρόφρακτος πολεμιστής επιστρέφων απ’ την Τροία δηλαδή την Ανατολή».

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 14:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o Agnostic όμως με τις απόψεις που μας παραθέτει μας δίνει αρκετή τροφή για σχόλια και συζήτηση και σ'αυτό θα πρέπει να μείνουμε !

καλά είναι να υπάρχουν όλες οι απόψεις γιατί μέσω της διαφωνίας ίσως φτάσουμε στη συμφωνία Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 21:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ

«Λεπτάς οθόνας έχων» Ιλιάς-Σ595.


Ερίωπα, Ερίωπα...σκοτεινέ τύπε από την Αυστραλία...

Η Ιλιάδα χρονολογείται στον 8ο ή 9ο αιώνα π.Χ.
Οι Φοίνικες έχουν έρθει σε επαφή και πάρε δώσε με τους Ελληνες από τη Μυκηναϊκή εποχή κιόλας,δηλαδή τουλάχιστον 5 αιώνες νωρίτερα της συγγραφής της Ιλιάδας, οπότε βλέπουμε και τα πρώτα σημιτικά δάνεια στη Γραμμική Β (π.χ. o χρυσός στη Γραμμική Β είναι ku-ru-so)


http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/studies/europe/B7/index.html#toc003

quote:

ΕΡΙΩΠΙΣ

Αν βρεθεί πουθενά κάποια γραπτή πηγή που να κατοχυρώνει την λέξη οθόνη για λογαριασμό των Φοινίκων ή των Αιγυπτίων θα ήθελα να το συζητήσουμε.


Βρε Λουκά, για τις σημιτικές και φοινικικές λέξεις που ανέφερα έχω συμβουλευτεί λεξικά και βιβλία για την ιστορία της ελληνικής γλώσσας Πανεπιστημιακών. Και ο ιστορικός και γλωσσολόγος Β.Κυραικίδης στο βιβλίο του "Λαοί της Ανατολής" το αναφέρει. Προφανώς υπάρχουν οι λέξεις αυτές στη Φοινικκή γλώσσα, Τωρα αν περιμένεις να σου πω σε ποια ακριβώς φοινικικά κείμενα θα τις βρεις, λυπάμαι αλλά δεν είμαι ο Indiana Jones!
(θα το ψάξω όμως)

Οσο για τη λέξη ομπρέλα, φροντίζω να κοιτάω και λεξικό πριν γράψω την τεκμηρίωση. Σε ένα από τα καλύτερα και εγκυροτερα online λεξικά της ελληνικής, μπορείτε να διαπιστώσετε κι εσείς της ιταλική καταγωγή της λέξης.

http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm

Για να δούμε τι μας λέει το λεξικό...

ομπρέλα η [ombréla] O25 : 1. φορητό αντικείμενο που αποτελείται από αδιάβροχο ύφασμα στερεωμένο επάνω σε ένα σκελετό με λαβή και χρησιμεύει για ατομική προστασία από τη βροχή ή τον ήλιο: Aντρική / γυναικεία / παιδική ~. Aνοίγω / κλείνω την ~ μου. Mία ~ για τη βροχή / για τον ήλιο. || H ~ για τη θάλασσα / για την πλαζ, μεγάλη ομπρέλα που χρησιμεύει για προστασία από τον ήλιο στην παραλία. 2. (μτφ.) α. για οτιδήποτε μοιάζει με ομπρέλα στο σχήμα ή στη λειτουργία. β. σύνολο από εξοπλισμούς και άλλες ενέργειες, το οποίο παρέχει προστασία από ενδεχόμενη εχθρική επίθεση· προστατευτική ομπρέλα: Oι HΠA απειλούν να αποσύρουν την προστατευτική ~ από τη δυτική Eυρώπη. Πυρηνική ~, προστασία που παρέχει μια χώρα η οποία διαθέτει πυρηνικά όπλα σε άλλες χώρες. ομπρελίτσα η YΠOKOP. [ιταλ. ombrella· ομπρέλ(α) -ίτσα]


Δεν υπάρχει κάποια σύνδεση με το όμβρος(νεροποντή) απ'όσο κοιταξα. Στην Ευρώπη την χρησιμοποίησαν πρώτα στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και μετέπειτα στην Ιταλία το 500μ.Χ. Αυτό είναι πιθανώς ενισχυτικό της ιταλικής προέλευσης της λέξης.

quote:

αγνοών

αλλά και πάλι,δεν έχουμε αποδείξεις ρε συ Agnostic για τα δάνεια αυτά που μου λες ! που είναι λοιπόν τα γραπτά όλων αυτών των φοινίκων και χετταίων,όχι τίποτ 'άλλο δηλαδή,αλλά για να διαπιστώσουμε τον υποτιθέμενο πλούτο της γλώσσας τους !



Παντού

http://www.asor.org/HITTITE/CTHHP.html

http://www.registrar.ucla.edu/catalog/catalog07-08-479.html

quote:
αγνοών

δε με πείθει το γεγονός ότι το λένε ΚΑΠΟΙΟΙ και ΟΧΙ ΟΛΟΙ οι γλωσσολόγοι


Για τα δάνεια που ανέφερα, όλοι το λένε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 23:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Agnostic έγραψες:


Οσο για τη λέξη ομπρέλα, φροντίζω να κοιτάω και λεξικό πριν γράψω την τεκμηρίωση. Σε ένα από τα καλύτερα και εγκυροτερα online λεξικά της ελληνικής, μπορείτε να διαπιστώσετε κι εσείς της ιταλική καταγωγή της λέξης.



Δεν υπάρχει κάποια σύνδεση με το όμβρος(νεροποντή) απ'όσο κοιταξα. Στην Ευρώπη την χρησιμοποίησαν πρώτα στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και μετέπειτα στην Ιταλία το 500μ.Χ. Αυτό είναι πιθανώς ενισχυτικό της ιταλικής προέλευσης της λέξης.


θα σού απαντήσω έτσι απλά όπως εσύ:

Από την ΜΑΤΖΕΝΤΑ Λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας
όμβρος, ο
(ουσ.)[ρίζα ομφ-, ομφή' πνοή, νέφος <---- ], θύελλα με βροχή, καταιγίδα βροχή.|

Όπως σου δείχνω η ρίζα της λέξης είναι ομφ- και παράγωγο της είναι κάτι το οποίο κρύβει τον ήλιο το νέφος και όχι μόνο το βρόχινο νερό, αυτό δηλαδή που έψαξες.


http://en.wikipedia.org/wiki/Umbrella


The word umbrella is from the Latin word umbra, which in turn derives from the Ancient Greek όμβρος (ombros). Its meaning is shade or shadow. Brolly is a slang word for umbrella, used often in Britain and Australia...


Antiquity

In Greece, the parasol was an indispensable adjunct to a lady of fashion. It had also its religious signification. In the Scirophoria, the feast of Athene Sciras, a white parasol was borne by the priestesses of the goddess from the Acropolis to the Phalerus. In the feasts of Dionysius the Umbrella was used, and in an old bas-relief the same god is represented as descending ad inferos with a small Umbrella in his hand...

From Greece it is probable that the use of the parasol passed to Rome, where it seems to have been commonly used by women, while it was the custom even for effeminate men to defend themselves from the heat by means of the Umbraculum, formed of skin or leather, and capable of being lowered at will. We find frequent reference to the Umbrella in the Roman Classics, and it appears that it was, not unlikely, a post of honour among maid-servants to bear it over their mistresses...


Όπως παρατηρείς αριστερά στο site δεν έχει ελληνική μεταφράση για να μην αρχίσετε σχόλια περί ελ-λαδέμπορων και σε αυτό το post.

αγνοών,

o Agnostic όμως με τις απόψεις που μας παραθέτει μας δίνει αρκετή τροφή για σχόλια και συζήτηση και σ'αυτό θα πρέπει να μείνουμε !

καλά είναι να υπάρχουν όλες οι απόψεις γιατί μέσω της διαφωνίας ίσως φτάσουμε στη συμφωνία,

συμφωνώ και επαυξάνω!


Edited by - Ωό on 29/07/2007 00:14:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 03:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωό:
o Agnostic όμως με τις απόψεις που μας παραθέτει μας δίνει αρκετή τροφή για σχόλια και συζήτηση και σ' αυτό θα πρέπει να μείνουμε

Κανένας δεν διαφωνεί.


Φίλε φωτεινέ Agnostic, δηλώνω ...υπόχρεος. Χάρη σε σένα ...εμπλούτισα το λεξιλόγιό μου με μία ακόμα λέξη.
Λες ότι o χρυσός στη Γραμμική Β είναι (ku-ru-so). Θαυμάσια.

Τα περιβόητα «γρόσια» της Τουρκοκρατίας τα οποία βρίσκουμε και ως «κέρσα» δεν μπορεί παρά να είναι τα τούρκικα και Αιγυπτιακά «Ku-rus».
Τα γρόσια βέβαια με το πέρασμα των αιώνων μπορεί να έγιναν μπακίρια τίποτα όμως δεν τα αποκλείει να ήταν κάποτε (ku-ru-so) δηλαδή χρυσά.

Ο ιστορικός και γλωσσολόγος Β.Κυριακίδης, ο Μπαμπινιώτης, ο Ανδριώτης και όλοι οι βεζίρηδες της «Υψηλής Πύλης» πως ετυμολογούν τα γρόσια;

Και αφού το οπλοστάσιό σου είναι οι "πανεπιστημιακοί" τι θα έλεγες να το ξετυλίγαμε και λίγο το καρούλι αρχίζοντας με αυτά που μας έχουν σερβίρει στα λεξικά τους;

Στρατοπεδεύω, Λάου-λάου.

Οι δύο παραπάνω λέξεις πως ετυμολογούνται; Συμφωνείς μ΄ αυτά που αναφέρουν οι «επιστήμονες»;


Τώρα αν ψάχνουμε να επιβεβαιώσουμε την ύπαρξη γραπτών αποδείξεων Ελληνικής γραφής έτσι ακριβώς όπως μας είναι σήμερα γνωστή μπορούμε να πάμε στα ακαδημαϊκά ράφια και να φτάσουμε μέχρι και το 1700 π.Χ.
Μιλάμε για κείμενο με σύνταξη και έννοια μαζί με αξιόλογη βούλα και σφραγίδα επιστημονική για την ακριβή χρονολόγηση των ευρημάτων.

Φίλε μου το Ελληνικό αλφάβητο και η Ελληνική γλώσσα δεν είναι δημιούργημα ούτε των Φοινίκων ούτε των Αιγυπτίων. Άσε μην ακούς τι λεει ο κάθε «επιστήμονας».

quote:
Agnostic:
Ερίωπα, Ερίωπα...σκοτεινέ τύπε από την Αυστραλία...

...και μετά και μετά;


Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 29/07/2007 03:55:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 12:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic,
σχετικά με τα εκπαιδευτικά προγράμματα που προωθεί ο σόρος έχεις ακούσει κάτι ?

σε ρωτώ διότι αυτά συνδέονται με όσα λέγαμε περί κατεστημένου και παρασκηνίου και όλα όσα προωθούνται από συγκεκριμένους κύκλους

η λατινική λέξη "umbra" πως διαμορφώθηκε ? από ποια ρίζα προέρχεται ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 00:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

λόγω δουλειάς παρακολουθώ κάποια από τα θέματα αλλά δεν μπορώ να στείλω post ! Ας με συγχωρέσετε για την απουσία μου αυτή.

Παρακολούθησα με ενδιαφέρον τον διάλογο για την Ελληνική γλώσσα. Η αντιπαράθεση μεταξύ του Agnostic και του αδιάβαστου είναι εποικοδομιτική.

Λένε λοιπόν οι περισσότεροι επιστήμονες γλωσσολόγοι ότι πιθανότερο σενάριο προέλευσης της Ελληνικής είναι η ινδοευρωπαική γλώσσα !

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως διότι η επιστήμη δεν είναι δημοκρατία για να κερδίζουν οι περισσότεροι ! Στην επιστήμη μετρούν οι αποδείξεις και τα στοιχεία.

Στο παρελθόν μέχρι τον 19ο αιώνα οι περισσότεροι επιστήμονες υποστήριζαν την ύπαρξη του αιθέρα πέρα από την Γή μας, στο διάστημα. Διαψεύθηκαν !

Τον 19ο επίσης αιώνα οι φυσικοί επιστήμονες υποστήριζαν ότι είναι αδύνατον να υπάρχουν ακτίνες που να μπορείς να δεις μέσα από το ανθρώπινο σώμα. Ο μεγάλος φυσικός Ρέντγκεν που ανακάλυψε τις ακτίνες Χ τους διέψευσε όλους !

Μέχρι σήμερα οι περισσότεροι φυσικοί πίστευαν στην θεωρεία του Bing Bang. Tα δεδομένα όμως ανατρέπονται και σταδιακά μιλούν για πολλές γεννέσεις και συμπικνώσεις, καθώς και άλλες επικρατέστερες θεωρείες.

Στις κοινωνικές επιστήμες τα πράγματα είναι σαφώς δυσκολότερα. Το ινδοευρωπαικό σενάριο είναι ανεπαρκές. Όλοι περιμένουν περισσότερα στοιχεία που θα το ανατρέψουν οριστικά. Το DNA είναι ένα από αυτά τα στοιχεία που δεν αρέσουν καθόλου στους ινδοευρωπαιστές.

Ας μην χρησιμοποιούμε στην επιχειρηματολογία μας το "οι περισσότεροι επιστήμονες υποστηρίζουν.....". Δεν μιλάμε για σκόνες πλυντηρίου αλλά για επιστήμη. Την διαφορά μπορεί να την κάνει μια και μόνον ανακάλυψη !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 18:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτό που λες είναι πολύ σωστό !

επειδή το λένε οι περισσότεροι,αυτό σημαίνει πως είναι έτσι...αλλά απ'όσο γνωρίζω,την αλλαγή τη φέρνουν αυτοί που δρουν μόνοι τους και δεν είναι μέρη του συνόλου !

εγώ θα πεισθώ για την ύπαρξη ινδοευρωπαικής γλώσσας και φυλής,από τη στιγμή που θα μου παρουσιάσουν ένα και μόνο κείμενο (δε ζητώ παραπάνω),που να είναι γραμμένο σε κάποια από τις λεγόμενες ινδοευρωπαικές γλώσσες και που ο γλωσσικός του πλούτος να είναι ίδιος και καλύτερος από αυτόν της ιλιάδας ή της οδύσσειας

στο μυαλό μου δε χωρά η σκέψη πως υπήρχε μία τόσο πλήρης γλώσσα σαν την ινδοευρωπαική,αλλά απλά ακόμη δεν έχουμε βρει τα δείγματα που πιστοποιούν την εγκυρότητά της...

είναι λίγο...κάπως...από τη στιγμή που η ελληνική γλώσσα κατά την άποψή μου ευθύνεται για το γεγονός ότι το σύνολο των δυτικών ευρωπαίων έμαθε ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ
(αλλά συχνά αυτή η άποψη λαμβάνεται ως εθνικιστική-ρατσιστική...ας είναι κι έτσιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 21:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι. Θα είμαι σύντομος στις επισημάνσεις μου διότι ο χρόνος αυτή τη στιγμή με πιέζει. Λοιπόν, για την ετυμολογία της ομπρέλλας σε άλλα δύο πολύ καλά online λεξικά που έψαξα, πάλι επιβεβαιώνουν την ιταλική και κατ'επέκταση λατινική προέλευση της λέξης.

http://www.etymonline.com/index.php?search=umbrella&searchmode=none

http://www.thefreedictionary.com/umbrella

Απ'ότι φαίνεται η ρίζα είναι Πρωτο-Ινδοευρωπαϊκή και ίσως να είναι ομόρριζο με το ελληνικό όμβρος

http://www.etymonline.com/index.php?term=umbrage

Αλλά δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο νόημα να κωλλάμε σε μια λέξη. Ανοίχτε λεξικά και θα διαπιστώσετε πως η ελληνική έχει δανειστεί πολλές ιταλικές λέξεις, καθώς και γαλλικές, αγγλικές, τουρκικές όπως και αυτή έχει δανείσει στο παρελθόν πολυάριθμες λέξεις σε άλλες γλωσσες. Αυτά τα φαινόμενα είναι φυσιολογικά και δεν έχουν σχέση με κάποια υποτιθέμενη διαφορετική "αξία" των γλωσσών(ουσιαστικά όλες οι γλώσσες είναι τυπικά ισοδύναμες σύμφωνα με την επιστήμη της γλωσσολογίας), αν κάποιοι έμαθαν να γράφουν νωρίτερα από τους άλλους κτλ. Εκεί θέλω να καταλήξω.

Προς τον φίλτατο Ερίωπα λίγες επισημάνσεις.

1)Μην ανυσηχείς. Δεν είμαι τόσο κακό και πεισματάρικο παιδί . Δεν θα χρειαστεί να μπλέξεις μαζί μου για να χρειαστεί μετά να ξεμπλέξεις

2)Για την προέλευση του ελληνικού αλφαβήτου από το φοινικικό, νομίζω πως έχω υποστηρίξει αρκετά ικανοποιητικά την εν λόγω άποψη. Ξαναδιάβασε τα επιχειρήματά μου από την αρχή της κουβέντας. Επίσης μη μπερδεύεις την προέλευση της ελληνικής γλώσσας με αυτή του αλφαβήτου. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο. Κανείς δεν υποστήριξε ότι η γλώσσα μας έχει φοινικική προέλευση (αν είναι ποτέ δυνατόν!). Μιλάμε για τα σύμβολα που χρησιμοποίησαν οι Ελληνες από τον 9ο π.Χ. αιώνα και μετά για να αποτυπώνουν γραπτώς τις σκέψεις του και τις ανυσηχίες τους

3) Προφανώς θεωρείς βεζίρηδες της «Υψηλής Πύλης» τους γλωσσολόγους και ιστορικούς που σου προτείνω, οπότε δε νομίζω να έχει κάποιο νόημα να το παιδεύουμε περισσότερο με τις ετυμολογικές αναζητήσεις. Εγώ θα σου γραφω τις δικές τους κι εσύ θα διαφωνείς και άντε να βγάλουμε άκρη μετά.

4) Πάμε ένα κατοστάρι?

Αγνοών...σχετικά με τα προγράμματα που αναφέρεις δεν έχω κάτι υπόψη μου και ούτε προλαβαίνω τώρα να το ψάξω.
Οσο για αξιόλογα κείμενα άλλων ΙΕ γλωσσών, νομίζω πως είναι αναμφισβήτητη η λογοτεχνική αξία των Ινδικών βεδικών κειμένων και ειδκά της Ριγκ Βέδα που χρονολογείται μεταξύ 1500 π.Χ. και 1000 π.Χ. περίπου. Πρέπει να σου πω όμως πως το πόσο ντελικάτα θα χρησιμοποιήσει ένα λαός τη γλώσσα του γραπτώς δεν έχει να κάνει με το βαθμό δανεισμού από άλλες γλώσσες και την ίδια την προέλευση αυτής. Διαφορετικά ενδιαφέροντα παρουσιάζουν οι εκάστοτε πολιτισμοί. αλλος ασχολείται περισσότερο με το εμπόριο, άλλος με την οργάνωση στρατού, άλλος με Πυραμίδες και γκλαμουράτους τάφους και άλλος με ποίησης και φιλοσοφικά κείμενα. Θα ήθελα να γράψω κι άλλα εδώ αλλά τωρα δεν έχω χρόνο.

Προς τον φίλο Βασίλη,

Σε γενικες γραμμές έχεις κάποιο δίκιο σχετικά με την αντικατάσταση ή -προσθέτω εγώ- συμπλήρωση και αναθεώρηση με νέα δεδομένα των παλιότερων θεωριών. Ομως μην ξεχνάς ότι η ΙΕ θεωρία είνα κατά βάση γλωσσολογική και μόνο με μια άλλη γλωσσολογική θεωρία που να εξηγεί ικανοποιητικά τις γλωσσικές δομικε΄ς ομοιότητες των γλωσσών που εξετάζει, θα μπορούσε να αντικατασταθεί.Μέχρι σήμερα τέτοια εναλλακτική θεωρία δεν έχει υπάρξει. Οσο για τη σχέση της ΙΕ γλωσσολογίας με άλλες επιστήμες, αν θυμάμαι καλά έχω παραθέσει στοιχεία αρχαιολογικά και ανθρωπολογικά στο παρόν τόπικ. Θέλω να πω δηλαδή ότι και άλλες επιστήμες συνδράμουν στην επικράτηση της ΙΕ θεωρίας ενεργώντας υποβοηθητικά. Δες για παράδειγμα πώς φυλογενετικές μέθοδοι από τη βιολογία χρησιμοποιούνται και από την ιστορική γλωσσολογία για την αναζήτηση της προέλεσυης γλωσσών

http://www.cs.rice.edu/~nakhleh/CPHL/

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/1902937333

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=16051587&dopt=AbstractPlus

Ακόμη περισσότερα στοιχεία από άλλες επιστήμες(καθώς και από τη μυθολογία)έχω παραθέσει στο θέμα των Ινδοευρωπαίων στην κατηγορία "η Γνώση" από τη σελίδα 27 όπου μπήκα στη συζήτηση(αν και αξίζει να την διαβάσεις από την αρχή). Στις τελευταίες σελίδες μπορείς επίσης να παρακολουθήσεις πώς ανατρέψαμε την "εναλλακτική" γλωσσική θεωρία που παρέθεσε ο συγγραφέας συγκεκριμένου βιβλίου και που συμμετέχει από την αρχή στη συζήτηση. Προσπάθησε να ανατρέψει την ΙΕ γλωσσολογία με μερικά "γλωσσικά"(λέμε τώρα)επιχειρήματα....αλλά τζίφος

Τα λέμε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 22:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...
Από όσα κατάλαβα στο αυτί σου ταιριάζει πιο καλά η ινδοευρωπαική λέξη
" from PIE base *andho- "blind, dark" (cf. Skt. andha-, Avestan anda- "blind, dark" andho-, andha- τυφλός, σκοτεινός που προτείνουν τα πολύ καλά μεν όπως περιγράφεις, ανενημέρωτα δε, on-line λεξικά που διαβάζεις και ελαφρά τη καρδία προτείνεις, παρά η ελληνικη λέξη όμφ-, όμβρος για την ετυμολογία της λέξης ομπρέλα.Παρεπιπτόντως agnostic ποία είναι η καταγωγή σου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 03:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic: 4) Πάμε ένα κατοστάρι?


Εγώ να χαλάσω χατίρι στον φίλο μου; Ποτέ.

Να αρχίσουμε με το «ανυσηχείς» ή με τις «ανυσηχίες»;

Μόλις ...ανύσεις κερνάω φραπεδιά. .....Α-ν-η-σ-υ-χ-ώ όμως λίγο με τα 110 εμπόδια.


Άλφα, βήτα γάμα δέλτα. Τι λες για λίγο ζέσταμα;

quote:
Agnostic: Μιλάμε για τα σύμβολα που χρησιμοποίησαν οι Ελληνες από τον 9ο π.Χ. αιώνα και μετά για να αποτυπώνουν γραπτώς τις σκέψεις του και τις ανυσηχίες τους


Έτσι λένε οι Επτά Σοφοί της Βαβυλώνος;

Αμ δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Υπάρχουν γνήσια ντοκουμέντα που μαρτυρούν ότι η Ελληνική γραφή όπως την γνωρίζουμε σήμερα με σύνταξη και ορθογραφία υπήρχε και το 1700-2300 π.Χ. Άσχετα αν αυτό δεν προβάλλεται απ' τους "πανεπιστημιακούς".

Παράλληλα σου δηλώνω ότι υπήρχε και η Εβραϊκή γραφή εκείνη την εποχή σε πολύ συγγενική μορφή μ’ αυτή που μας είναι γνωστή σήμερα.

Και για να μη ξεχνιόμαστε. Σου ξαναγράφω και πάλι. Αν μου βρεις την ετυμολογία του «στρατοπεδεύω», διπλό το κέρασμα και ότι δήλωσα για την «Υψηλή Πύλη» το παίρνω πίσω.

'Οσον αφορά τα α,β,γ,δ κλπ. λέω, "έχουμε καιρό".

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 07:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν γνήσια ντοκουμέντα που μαρτυρούν ότι η Ελληνική γραφή όπως την γνωρίζουμε σήμερα με σύνταξη και ορθογραφία υπήρχε και το 1700-2300 π.Χ. Άσχετα αν αυτό δεν προβάλλεται απ' τους "πανεπιστημιακούς".

Θα μπορούσατε να τα βάλετε τα ντοκουμέντα φίλτατε EΡΙΩΠΙΣ;
Και μία διευκρίνηση από εσάς: Εάν είχανε την ίδια σύνταξη και ορθογραφία δεν θα το βρίσκαμε στην γραμμική Β ή την γραμμική Α την οποία και δεν έχουμε διαβάσει;

Α, ναι και κάτι άλλο: Στο διαδύκτιο υπάρχει Σουμεριακό λεξικό. Να πιάσουμε μία προς μία τις διφορούμενες λέξεις και να τις αναλύσουμε;;;

Edited by - OANNHSEA on 02/08/2007 07:49:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 10:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

OANNHSEA:
Α, ναι και κάτι άλλο: Στο διαδύκτιο υπάρχει Σουμεριακό λεξικό. Να πιάσουμε μία προς μία τις διφορούμενες λέξεις και να τις αναλύσουμε;;;


...και τι έχουμε να χάσουμε αν δεν το κάνουμε;

Αγαπητέ φίλε OANNHSEA μήπως γνωρίζεις τι εννοεί το όνομα Σουμέριος;

Μα την αλήθεια σπουδαίοι άνθρωποι εκείνοι οι ..."shemeri" τα τέκνα του ..."Μηρού".


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 13:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm: Παρακολούθησα με ενδιαφέρον τον διάλογο για την Ελληνική γλώσσα. Η αντιπαράθεση μεταξύ του Agnostic και του αδιάβαστου είναι εποικοδομιτική.

Έπρεπε να πεις ευχαριστώ στον Αδιάβαστο!!!!!!!

quote:
Vasiliscm: Λένε λοιπόν οι περισσότεροι επιστήμονες γλωσσολόγοι ότι πιθανότερο σενάριο προέλευσης της Ελληνικής είναι η ινδοευρωπαική γλώσσα !

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως διότι η επιστήμη δεν είναι δημοκρατία για να κερδίζουν οι περισσότεροι ! Στην επιστήμη μετρούν οι αποδείξεις και τα στοιχεία.


ΠΡΟΣΟΧΗ, γιατί ? Δεν έχεις αποδείξεις και στοιχεία επιστήμονα του επιστήμονα???????


quote:
Vasiliscm: Μέχρι σήμερα οι περισσότεροι φυσικοί πίστευαν στην θεωρεία του Bing Bang. Tα δεδομένα όμως ανατρέπονται και σταδιακά μιλούν για πολλές γεννέσεις και συμπικνώσεις, καθώς και άλλες επικρατέστερες θεωρείες.

Πίστευαν? Χωρίς αποδείξεις και στοιχεία? Η επιστήμη έγινε θρησκεία και απέκτησε ΠΙΣΤΗ? Αύριο τι θα πιστεύουν οι Επιστήμονες???????

quote:
Vasiliscm: Στις κοινωνικές επιστήμες τα πράγματα είναι σαφώς δυσκολότερα. Το ινδοευρωπαικό σενάριο είναι ανεπαρκές. Όλοι περιμένουν περισσότερα στοιχεία που θα το ανατρέψουν οριστικά. Το DNA είναι ένα από αυτά τα στοιχεία που δεν αρέσουν καθόλου στους ινδοευρωπαιστές.

Αυτό το DNA κατέβασε τον άνθρωπο από το δέντρο του Δαρβίνου!!!!!!!!

quote:
Vasiliscm: Ας μην χρησιμοποιούμε στην επιχειρηματολογία μας το "οι περισσότεροι επιστήμονες υποστηρίζουν.....". Δεν μιλάμε για σκόνες πλυντηρίου αλλά για επιστήμη. Την διαφορά μπορεί να την κάνει μια και μόνον ανακάλυψη !!

Σαφώς και δεν μιλάμε για σκόνη πλυντηρίου, μιλάμε για το πλυντήριο!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 16:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΙΩΠΙΣ,
Στα γρήγορα πριν πάω σπίτι...
quote:
Μα την αλήθεια σπουδαίοι άνθρωποι εκείνοι οι ..."shemeri" τα τέκνα του ..."Μηρού".

Λάθος ΜΕΓΑ. Ακολουθείς λάθος μονοπάτι ετυμολογίας...
Οι Σουμέριοι είχαν άλλη λεξική βάση.
Σουμέριος - στην γλώσσα τους είναι ο πολιτισμένος άνθρωπος.
Κάτι που έμαθα όταν έψαχνα να μάθω Ακκαδικά και Σουμεριακά.
Και ναι μεν τα Ακκαδικά είναι σημιτική γλώσσα αλλά τα Σουμεριακά ανήκουν σε άλλο κλάδο...
Για αυτό και είπα να ψάξετε στα Σουμεριακά λεξικά που υπάρχουν στο διαδύκτιο...

quote:
...και τι έχουμε να χάσουμε αν δεν το κάνουμε;

Μπα απολύτως τίποτα καλέ...
Απλώς σου ήρθε να πετάξεις κάτι το οποίο δεν μπορείς να αποδείξεις προφανώς. Έτσι και αλλιώς δεν κινδυνεύεις να σε πάρουν με τις λεμονόκουπες. Απλώς εγώ έχω συνηθίσει πάντα να έχω την απόδειξη για τα λεγόμενα μου - εσύ μπορείς απλώς να γράφεις ότι θέλεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 22:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΙΩΠΙΣ έγραψες:
Μα την αλήθεια σπουδαίοι άνθρωποι εκείνοι οι ..."shemeri" τα τέκνα του ..."Μηρού".

Θυμήθηκα την αναφορά του Θεόδωρου Αξιώτη για τον μηρό σε ένα από τα βιβλία του αλλά από όσο θυμάμε δεν το είχε αναλύσει.Ανέφερε για μηρογενείς την Αθηνά και τον Διόνυσο οι οποίοι γεννήθηκαν από τον μηρό του Δία.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσε σε αυτό αλλά αν ναι, μήπως θα μπορούσες να μας το αναλύσεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 01:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωό: Θυμήθηκα την αναφορά του Θεόδωρου Αξιώτη για τον μηρό σε ένα από τα βιβλία του αλλά από όσο θυμάμε δεν το είχε αναλύσει.Ανέφερε για μηρογενείς την Αθηνά και τον Διόνυσο οι οποίοι γεννήθηκαν από τον μηρό του Δία.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσε σε αυτό αλλά αν ναι, μήπως θα μπορούσες να μας το αναλύσεις?


Μ Η Ρ Ο Σ


Αγαπητέ φίλε, τα πολύ ολίγα που γνωρίζω για την χώρα των Μηρών είναι ότι κάποτε ονόμαζαν ένα μέρος του σημερινού Σουδάν και της Αιθιοπίας «χώρα του Μηρού». Επίσης «χώρα του Μηρού» ονόμαζαν και την σημερινή Υεμένη και ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της Μεσοποταμίας δηλαδή το σημερινό Νότιο Ιράκ.

Η παράδοση θέλει τους κατοίκους αυτών των περιοχών απογόνους των αρχαίων Ατλάντων. Με πιο απλά λόγια Ευρωπαίους αποικιοκράτες.
Το ετυμολόγημα «Μήρι» ή “Meri” δηλώνει προέλευση απ’ την θάλασσα. Το όνομα “she-meri” στην πρωτοαραβικές γλώσσες μεταφράζεται σε «άτομο Μηριακής καταγωγής» και μαρτυρούσε πάντοτε την αλλογενή προέλευση. Οι Άραβες για παράδειγμα τους θεωρούσαν ξένους.
Το “She-meri” οι Έλληνες το κατέγραψαν Σουμήριος ή Σουμέριος. Το ετυμολόγημα “Meri” επίσης εννοεί «πριγκιπική ή αριστοκρατική καταγωγή» εξ ου και το Εβραϊκό όνομα “Amir” πιθανότατα και το “Emir” που σημαίνουν πρίγκιπας.

Ο Όμηρος για παράδειγμα οφείλει και αυτός το όνομά του στην χώρα των Μηρών.

Οι «Ομηρίτες» επίσης, της Αραβικής χερσονήσου, οφείλουν το όνομά τους στον «Μηρό». Σήμερα τους ονομάζουν “Omarites”.
Τέλος, τα ονόματα ‘Ομαρ και Ομέρ πηγάζουν απ’ το ίδιο ετυμολόγημα, όπως και το βιβλικό όνομα «Μέρντοχ» ή «Μαρντούχ».


Μιρ, Μερ, Μαρ και τα τρία μαρτυρούν καταγωγή απ’ την θάλασσα, ή πριγκιπική καταγωγή ή έχουν την έννοια του ξένου «κυρίου» δηλ. του ξένου αφέντη.


Εύχομαι φίλε μου να σε βοήθησα λιγάκι.

Λουκάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 07:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΙΩΠΙΣ,
Είσαι εντελώς λάθος γιατί χρησιμοποιείς για εξήγηση την σημητική και δη την ακκαδική.
Οι Σουμέριοι όμως είχαν ΑΛΛΗ γλώσσα - μη σημιτική...
quote:
Το ετυμολόγημα «Μήρι» ή “Meri” δηλώνει προέλευση απ’ την θάλασσα. Το όνομα “she-meri” στην πρωτοαραβικές γλώσσες μεταφράζεται σε «άτομο Μηριακής καταγωγής» και μαρτυρούσε πάντοτε την αλλογενή προέλευση. Οι Άραβες για παράδειγμα τους θεωρούσαν ξένους.

ΣΗΜΙΤΕΣ - ΣΗΜΙΤΕΣ είναι όσοι περιγράφεις και οι λέξεις που σημαίνουν κάτι στην γλώσσα τους είναι ΣΗΜΙΤΙΚΕΣ και ΟΧΙ ΣΟΥΜΕΡΙΑΚΕΣ...
Ξαναγύρνα στα βιβλία και μακριά από τους απατεώνες ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 12:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA
Θα μας γράψεις παρακαλώ και την δική σου εκδοχή, αυτό που πιστεύεις οτι είναι πιο σωστό για την λέξη σουμέριοι;

Edited by - Ωό on 03/08/2007 13:03:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 14:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA: Οι Σουμέριοι όμως είχαν ΑΛΛΗ γλώσσα - μη σημιτική...

Ποια???????

quote:
OANNHSEA: Ξαναγύρνα στα βιβλία και μακριά από τους απατεώνες ...

Φίλε Λουκά ποια είναι αυτά τα βιβλία που πρέπει να ξαναγυρίσεις και ποιοι είναι οι “απατεώνες” που πρέπει να είσαι μακριά τους?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 15:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear El.elyon,

1. Εσύ έχεις στοιχεία ότι εγώ έχω στοιχεία ;
2. το "πιστεύω" των επιστημόνων είναι μεταφορικό. Εσύ το γνωρίζεις και παίζεις με τις λέξεις. ΔΙκαίωμά σου !
3. όταν κάνουμε ένα σχόλιο δεν χρειάζεται να αναφέρουμε την βιβλιογραφία μας.
4. Μιλούν για στοιχεία όσοι έχουν ως μόνο τους στοιχείο τας γραφάς; Αυτό κι αν είναι θράσος !!
5. Ο φίλος Agnostic μας είπε ότι η λέξη όμβρος έχει ινδοευρωπαική ρίζα εσύ το πιστεύεις αυτό; Στριμώχθηκε λιγάκι κι αντί να ειπεί "έκανα λάθος δεν είναι λατινική η ρίζα" ανακάλυψε την ινδοευρωπαική καταγωγή της. Ότι να'ναι αρκεί να μην είναι ελληνική !!

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 18:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σ΄ολους.

quote:
el.elyon :
Έπρεπε να πεις ευχαριστώ στον Αδιάβαστο!!!!!!!

Μπα ! Σαρκαμος ; Θα το αφησω ασχολιαστο γιατι θεωρω παντελως ηλιθια την προταση σου .

quote:
Agnostic:
Οι Φοίνικες έχουν έρθει σε επαφή και πάρε δώσε με τους Ελληνες από τη Μυκηναϊκή εποχή κιόλας,δηλαδή τουλάχιστον 5 αιώνες νωρίτερα της συγγραφής της Ιλιάδας, οπότε βλέπουμε και τα πρώτα σημιτικά δάνεια στη Γραμμική Β

Αγαπητε Agnostic , αυτο ειναι αναληθες . Οι Σιμιτες Φοινικες δεν υπαρχουν στον Ελληνικο χωρο πριν ή μετα την καταστροφη του Μυμηναϊκου πολιτισμου . Δεν εχουν εντοπιστει υλικα προϊοντα ή λατρειες τους στην Ελλαδα.
Ας μην ξεχναμε αλλωστε , οτι οι φοινικες εμφανιζοντε στην ιστορια περι το 1300 π.χ. Η παλαιοτερη εγκατασταση τους φερεται να ειναι αυτη στο Κιτιο της Κυπρου, και χρονολογειται στον 9ο αιωνα π.Χ.

Ας μην υπερβαλουμε λοιπον φιλε μου .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 18:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm,
quote:
4. Μιλούν για στοιχεία όσοι έχουν ως μόνο τους στοιχείο τας γραφάς; Αυτό κι αν είναι θράσος !!

Μία μικρή εξήγηση στον άσχετο;;;

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ,
Θα διαφωνίσω. Για ψάξε λίγο για τους Χαναναίους...

Θα ξαναμπω για να γράψω για τους Σουμέριους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 19:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα περισσότερα από αυτά τα ανακάλυψα όταν προσπάθησα να μάθω Σουμεριακά και Ακκαδικά...

Να αρχίσουμε με λίγη σουμεριακή γραμματική;
http://users.cwnet.com/millenia/Sumer-Grammar.htm

Με λίγα γραμματικά παραδείγματα;
http://users.cwnet.com/millenia/Suwordorder.html

Είναι σχετικό με αυτό που μιλάμε...
http://www.geocities.com/Tokyo/Temple/9845/sumer.htm

Μήπως θέλετε ένα Ακκαδικό λεξικό για να συγκρίνετε;
http://utenti.lycos.it/homegape/mesopot/glossar.html

Και επειδή μου αρέσει να γαργαλάω όριστε:
http://web.archive.org/web/20050328083957/http://www.julen.net/ancient/

Για την σουμερία θα πρέπει να ψάξετε και να βρείτε τα βιβλία του Ντέλιτζ (πρώτη έκδοση του 1914...0)- βέβαια δεν έχω κατορθώσει να τα βρω ούτε και εγώ...

Να ένα λεξικό ακόμα
http://www.sumerian.org/sumerlex.htm

Σουμέριος = πολιτισμένος άνθρωπος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 19:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA : Θα διαφωνίσω.

Σε τι ακριβως διαφωνεις

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 20:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA

Είχαμε ελ-λαδέμπορους αποκτήσαμε και σου(σα)μ-έμπορους.
http://utenti.lycos.it/homegape/mesopot/glossar.html
http://www.geocities.com/Tokyo/Temple/9845/sumer.htm

http://users.cwnet.com/millenia/Sumer-Grammar.htm
Εδώ ο καλλιτέχνης πέραν της κλάψας περί μη επαρκούντων μέσων

A late attempt by Sándor Csöke to explain the sound rules, in my oppinion is not adequete nor correctly done. The job is quite difficult requiring a lot of time, people and where computer tools are very helpful. He had no help or such tools.

το γυρνάει και σε φιννο-ουγρικές, αλταικές επεκτάσεις της σουμεριακής γλώσσας (στην φιννο-ουγρική αλταική οικογένεια δεν λένε ανήκει η τουρκική γλώσσα?) άκουσον-άκουσον

Sumerian is generally believed today to be an isolate language without known close relatives, even though most will say it is the closest to the FinnUgor and Altaic language.

μάλλον οι εβραίοι ειχαν καβούρια στις τσέπες για τυχών επιχορηγήσεις της έρευνας και το γυρίσανε σε παρόμοιους συνομωσιολογικούς γνωστούς ρυθμούς οι εν λόγω καλλιτέχνες και κοιτάνε για άλλους χρηματοδότες αραγε ποιούς?

The Sumerian comparisons to other languages seemed to become a tabu following the very long drawn out and bitter attacks on these early associations by a very long lived Jewish scholar, Halevy, from Eastern Europe, who basically tried to force Sumerian into the category of an "invented secret language of the Semitic priesthood", since Sumerian was used by the prieshood, long after its demise.


εδώ νεκρική σιγή
http://web.archive.org/web/20050328083957/

Invalid Request.

We're sorry, but the URL or date specified were invalid. Please try another request. Keep in mind, there is no text search. Enter a web address into the search box above. See the FAQs for more info and help, or contact us.

εδώ κοινώς κατεβάσαμε τα ρολλά
http://www.julen.net/ancient/

Thank You

April 1994 - July, 2005

The Ancient World Web is now closed.

Thank you to the people who contributed links, fixes, updates, technology suggestions, and to those who used (and loved) the site over the past eleven years. I've appreciated it very much, and enjoyed getting to know you. I'd like to send a special shout-out to Dawn Kirkland - the first person to stumble across the list of bookmarks I put on my website for my own convenience, and the first person to suggest a link I hadn't seen before.

Shuttering the Ancient World Web was a difficult and sad decision for me. As the demands of the site have increased with its age and size, I simply haven't been able to keep up. I've been ignoring all of my other web projects to try and catch up over the past few months, but I find myself behind again before I even finish the maintenance routine.

(That routine includes: hand-verifying links (to track down sites that have turned to porn, or are no longer what they once were), fighting hackers and spam, digging through the suggested links (98% of which are inappropriate), rooting out fraud (people will try all sorts of things to improve their ratings or site hit counts), and trying to keep abreast of the latest news and information to figure out what new sites to add.)

I now need to dedicate that time to finding a new job (my current contract is up in October, and I'm looking for interesting, challenging UI work), finishing some key projects, and the assorted minutiae of life.

Thanks,
-- Julia (feedback at julen[dot]net)


παρ'όλα ταύτα αν έμαθες σουμεριακά σε παρακαλώ κάνε μιά μεταφράση του "προτιμώ τους ελ-λαδέμπορους παρά τους σου(σάμ)-εμπορους" απήγγειλε το και αν είναι δυνατόν ανέβασε το στο rapidshare να ακούσουμε κι εμείς πως ηχεί η σουμεριακή γλώσσα
Αυτά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 02:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"προτιμώ τους ελ-λαδέμπορους παρά τους σου(σάμ)-εμπορους"


Κεφάκια βλέπω έχει σήμερα η παρέα.

Μ’ άρεσε αυτό το ..σου-σα-μέμποροι.

Σκέφτομαι να το υιοθετήσω για τους Σουμεριολόγους, με την άδεια πάντοτε του Νονού.

Αν το όνομα Shemeri δεν ήταν γνωστό στους Άραβες εδώ και 1500 χρόνια τουλάχιστον, οι Γάλλοι αρχαιολόγοι που ανακάλυψαν τα αρχαία κτίσματα στην περιοχή "Mari" σίγουρα θα τους ονόμαζαν Μαριανούς ή Μαρτιανούς ή Αρείους.

Διερωτάται βέβαια κανείς "καλά πως γίνεται και δεν τους ήξερε ούτε η μάνα που τους γέννησε μέχρι το 1930 και γιατί οι αρχαίοι Έλληνες συγγραφείς δεν τους αναφέρουν πουθενά και ξαφνικά κάποιοι ευφάνταστοι αρχαιολόγοι αποφάσισαν να τους βαπτίσουν Σουμερίους;»
Οι Άραβες όταν τ’ ακούν αυτά σκανε στα γέλια.

Οι αργόσχολοι «πανεπιστημιακοί» είναι μάνες στο παραμύθι και στα βαφτιστήρια για να πέφτει το παραδάκι κάθε 1η και 16η.

Όσο χοντροκομμένο αστείο είναι η Ινδοευρωπαϊκή παραμυθολογία άλλο τόσο είναι και όλη η παραφιλολογία για τους ανύπαρκτους Σουμερίους. Παραμύθια για όσους διαθέτουν I.Q. –κατεψυγμένη όρνιθα.

Οι Γερμανοί πάντως έχουν πολύ διαφορετική γνώμη για όλα όσα σχετίζονται με τους ανύπαρκτους Σουμερίους.

Επίσης, αν ρίξει κανείς μια ματιά στα κείμενα του Yehouda (Hebrew is Greek) θα δει τι γράφει ο άνθρωπος.
«Όλη αυτή η περιοχή ήταν ζωτικός χώρος των Ελλήνων. Ο θεός του Αβραάμ ήταν ο Ζευς κλπ.»

Ποιος τολμάει σήμερα να το πει αυτό;

Το σημερινό Ριάντ της Σαουδαραβίας είχε ελληνικότατο όνομα ακόμα και μέχρι τον 19ο αιώνα. Η θέση της αρχαίας πόλης ετυμολογούσε και το όνομά της. Ψιλά γράμματα θα μου πει κανείς για τους αργόσχολους Ινδοευρωπαϊστές ψωμοκόλακες.

Περαστικά στους «επιστήμονες».


Λουκάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 07:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωο,
Αυτά που έδωσα δυκνήουν αυτό ακριβώς που είπες:
Ότι δεν έχει μόνο η Ελλάδα απατεώνες και γραφικούς...
Μέσα σε αυτά όμως υπάρχουν ολόκληρα κομμάτια που δείχνουν πολλά.
Ειδικότερα το λινκ που γράφει τις ομοιότητες της σουμεριακής γλώσσας με της Πολυνησίας!!!
Για το λινκ που λές ότι δεν υπάρχει θα το κοιτάξω - αυτά τα λινκ τα είχα κατεβάσει πριν από χρόνια όταν έψαχνα για την γλώσσα.

Όμως κάποια από αυτά τα λινκ δείχνουν τα εξής:
Α) Την διαφορετικότητα της γλώσσας από τις σημητικές.
Β) Τα στοιχεία που δίνουν για την γλώσσα της Ουγγαρίας και της Λεττονία δείχνουν να είναι αληθή;
Γ) Πρόσεξε ποιά γράμματα λείπουν από το Σουμεριακό αλφάβητο...
Δ) Οι Σουμέριοι είχαν μία πολύ απλή γλώσσα. Εάν διαβάσατε τα λεξικά που σας έδωσα θα είδατε πόσο περίεργη είναι. Οι σύγχρονοι μεταφραστές όταν ανακαλύπτουν ένα καινούριο Σουμεριακό κείμενο, για να το μεταφράσουν κάνουν το εξής: Διαβάζουν το κείμενο πάνω από 5 φορές, βγάζουν γενικό νόημα και ύστερα ξαναπροσπαθούν από την αρχή για τις λέξεις. Είναι μία απλή και πολύ περίεργη γλώσσα η Σουμεριακή για να την μάθεις...

Αλήθεια, δεν αναρωτήθηκε ΚΑΝΕΙΣ γιατί έβαλα και το λεξικό της ακκαδικής μαζί με τα λινκ για την Σουμερία;
Όπως λένε πάντα η μπλόφα σε άσχετους πιάνει.
Το SUMER ή SCHUMER (εάν προσέξατε η μετάφραση του su - schu στα σουμεριακά είναι πολύπλοκη) είναι ΑΚΚΑΔΙΚΟ... και σημαίνει πολιτισμένη χώρα... Καμία σχέση λοιπόν με τα παραμύθια των ελλήνων παραμυθάδων. Ο πολιτισμός που δημιούργησε ο θετός γιος του κηπουρού είναι πολύ πιο περίπλοκος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy