ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ vs ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 21:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo συμφωνώ απόλυτα, σε αυτή την σελίδα υπάρχουν πληροφορίες που συμπληρώνουν πιο αναλυτικά τα λεγόμενα σου.
http://en.wikipedia.org/wiki/Philae

Όπως έχουμε καταστροφές στον Έλλαδικό χώρο σε Χριστιανικούς ναούς από μουσουλμάνους( αγιογραφίες με βγαλμένα τα μάτια).Έτσι στην Αίγυπτο όταν είχα πάει είχα δει ανάλογες καταστροφές σε ανάγλυφα αρχαίων αιγυπτιακών ναών(βγαλμένα μάτια και όχι μόνο) από Χριστιανούς κόπτες.Συγκεκριμένα αυτο το είδα στο Έντφου (ναός αφιερωμένος στον Ώρο,ήταν και σύζυγος της Άτορ) κτισμένος και αυτός ο ναός επί Πτολεμαίων(είχε κτιστεί σε ερείπια παλαιώτερου ναού), όπως και οι ναοί στην νήσο Φιλαί είναι της ίδιας περιόδου.


Wolf

Edited by - keraynos on 20/12/2007 22:02:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 23:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
H Ορθοδοξία έχει σαφή θέση! δε θεωρεί το σύνολο της Παλαιάς Διαθήκης Θεόπνευστο έργο για αυτό και διαχωρίζει τις ενότητες! Είχα γράψει παλαιότερα ότι έχω εδώ και χρόνια σπίτι μου την Παλαιά Διαθήκη και δεν την είχα μελετήσει! Αναγκάστηκα όμως για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα! να τη διαβάσω! (έχω σταματήσει στα προφητικά βιβλιά). Μελετώντασ την, διαπίστωσα την προσπάθεια παρερμήνευσή της προκειμένου να χτυπηθεί η Ορθοδοξία!

Φίλε europaios2 , η Π.Δ. όπως την γνωρίζουμε σήμερα , δεν έχει καμία σχεση με την μετάφραση των εβδομήκοντα γιατί έχει υποστεί εκατέρωθεν τέτοιες αλοιώσεις , που έχουν κάνει αδύνατη την ανασύνταξη της αρχικής της μορφής , όπως θα δης παρακάτω .

Το 147 πΧ ο Πτολεμαίος ο Ζ’ (ο Ευεργέτης ο Β’) ενδιαφέρθηκε για τα γράμματα , ενίσχυσε την αλεξανδρινή βιβλιοθήκη , σύστησε επιτροπή για να μελετήσουν τα αρχεία των ασιατικών χωρών και γενικά έδωσε μεγάλη ώθηση στον πνευματικό πολιτισμό .

Ο Πτολεμαίος λοιπόν αυτός , που έδινε μεγάλη σημασία στα βόρεια σύνορα της Αιγύπτου , τώρα που η Συρία δεν ανήκε στους Σελευκίδες , φρόντισε να περιποιηθή τους Ιουδαίους , για να τους έχει συμμάχους , μια και με επικεφαλής τους Μακκαβαίους έδειξαν μαχητικότητα και ηρωισμό .
Έπειτα φοβότανε τη ρωμαϊκή επιρροή και διείσδυση και με κάθε τρόπο ήθελε να έχη τους Ιουδαίους φίλους του . Κοντά σ’αυτά , πρέπει να λογαριάζουμε και την εσωτερική κατάσταση της Αλεξάνδρειας .

Ο Πτολεμαίος ο Ζ’ είδε κι έπαθε όσπου να στερεώση το θρόνο του και μέσα στην Αλεξάνδρεια είχε πολλούς εχθρούς , κι από την άποψη λοιπόν αυτή κοίταξε να δημιουργήση πιστούς φίλους .
Οι Ιουδαίοι ήταν υπολογίσιμη μάζα και φυσικά φρόντισε να την κολακέψη βάζοντας σοφούς Ιουδαίους να μεταφράσουν στα ελληνικά την Πεντάτευχο , πράγμα που ήταν μεγάλη τιμή για την Ιουδαϊκή φυλή .
Παράλληλα και οι Ιουδαίοι της Αλεξάνδρειας χειροκρότησαν την απόφαση τούτη του Πτολεμαίου , γιατί μέσα στο πιο μεγάλο πνευματικό κέντρο του τότε κόσμου θα εμφανίζονταν και η δική τους Βίβλος προσιτή στον καθένα και έτσι θα μπορούσαν να επιδείξουν ένα μνημείο λόγου από κάθε άποψη σπουδαίο και αξιοσέβαστο .

Κι ακόμα με τη μετάφραση της Βίβλου αντιδρούσαν έμπρακτα στους Σαδδουκαίους , που έδειχναν φανερή προτίμηση στην ελληνική φιλοσοφία και θρησκεία .
Έχουμε κιόλας και μια ιουδαϊκή πηγή , που σχεδόν άμεσα μας πληροφορεί πως τα χρόνια αυτά έγινε η μετάφραση της Βίβλου από τους Εβδομηνταδύο ραββίνους .

Ο συγγραφέας του βιβλίου «Σοφία Σεράχ» είναι βεβαιωμένο πως το 132 πΧ πήγε στην Αίγυπτο , όπου μετάφρασε κι αυτός από τα εβραϊκά το βιβλίο του παππού του .
Γράφει λοιπόν στο προοίμιο της μετάφρασης , που πέρασε στον Κανόνα των βιβλίων της Παλαιάς Διαθήκης , όπως μας τον έδωσαν οι Ο΄ , τούτα εδώ τα χαρακτηριστικά .

«Ου γαρ ισοδυναμεί αυτά εν αυτοίς εβραϊστί λεγόμενα και όταν μεταχθή εις ετέραν γλώσσαν ‘ ου μόνον δε ταύτα , αλλά και αυτός ο νόμος και αι προφητείαι και τα λοιπά των βιβλίων ου μικράν έχει την διαφοράν εν αυτοίς λεγόμενα»

Όπως και να είναι η ελληνική μετάφραση μέσα σε μερικά χρόνια ολοκληρώθηκε και στο σύνολό της αποδίδει πιο πιστά το κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης απ’ότι η μασοριτική (παραδοσιακα κείμενα του Α΄αιώνα) έκδοσή του .
Το εβραϊκό κείμενο που έφτασε σε μας δεν είναι εκείνο που κωδικοποιήθηκε τον Γ΄αιώνα , γιατί αλλάχθηκε σε πολλά από τους ραββίνους .
Όχι μόνο έβγαλαν από τον κανόνα τα βιβλία : Έσδρα , Τωβίτ , Ιουδήθ , Σοφία Σολομώντα , Σοφία Σειράχ , Βαρούχ , Επιστολή Ιερεμία και Μακκαβαίοι Α-Γ ( τα τελευταία σαν αιρετικά ή επιλήψιμα γιατί εξυμνούσαν τις ηρωικές πράξεις των Μακκαβαίων και τη δράση τους στην επανάσταση) , αλλά και άλλαξαν το κείμενο από τα κανονικά βιβλία σε πολλά σημεία δίνοντας τους συντηρητικότερο περιεχόμενο .

Ένας από τους λόγους που τους έκανε να νοθεύσουν σε μερικά σημεία το κείμενο της Βίβλου ήταν τόσο η χρησιμοποίηση της μετάφρασης των Ο΄ , από τους Πατέρες των πρώτων χριστιανικών χρόνων αλλά και ο χαρακτηρισμός της ως θεόπνευστης .
Όπως γνωρίζουμε , οι ραββίνοι στάθηκαν οι χειρότεροι διώκτες του χριστιανισμού και οι πιο φανατικοί αρνητές της μεσιανικότητας και της θεότητας του Ιησού , όταν λοιπόν οι πρώτοι προπαγανδιστές του χριστιανισμού χρησιμοποιούσαν την μεταφρασμένη από τους Ο΄ Βίβλο και χρησιμοποιούσαν ένα σωρό περικοπές της για να θεμελιώσουν τη διδασκαλία τους , ήταν φυσικό να προκαλέσουν την αντίδραση των ραββίνων .

Άρχισαν λοιπόν οι τελευταίοι την διασκευή του εβραϊκού κειμένου της Παλαιάς Διαθήκης , ώστε όχι μόνο να είναι σκοτεινό και ακατάληπτο , αλλά και να μη συμφωνεί με τη μετάφραση των Ο΄ .
Αλλά και οι χριστιανοί δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια , οι πιο πολλές διαφορές της μετάφρασης των Ο΄ από το εβραϊκό κείμενο είναι παραποιήσεις που έγιναν από τους πρώτους χριστιανούς λογίους για λόγους προπαγάνδας .
Παραμορφώνοντας την μετάφραση των Ο΄ στα σημεία που τους χρειαζόταν αποδείξεις προκειμένου να στηρίξουν τη μεσσιανικότητα του Ιησού , έφτιαξαν ένα δικό τους κείμενο .

Οι ραββίνοι πάλι με τη σειρά τους παραποίησαν και άλλα για να παρουσιάσουν την δική τους Βίβλο σαν μόνη αυθεντική .
Κατά καιρούς έγιναν πολλές προσπάθειες από θεολόγους και ιστορικούς ερευνητές , για την ανασύσταση του αρχικού κειμένου , όμως όλες στέφθηκαν με αποτυχία .
Είναι τέτοιες οι παραποιήσεις και από τα δύο μέρη , που μόνο αν βρεθεί κάποιο χαμένο χειρόγραφο της πΧ εποχης της μετάφρασης των Ο΄ θα μάθουμε ποτέ πως ήταν η αρχική μετάφραση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 08:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας. Επέστρεψα.. Λοιπόν...επειδή κάποιοι δηλώνουν πως η μοναδική αλήθεια είναι αυτή της Π.Δ. και πρέπει να δεχόμαστε ότι λέει επειδή το λέει και μόνο, και πως η ουσία του δόγματος είναι να δέχεσαι έτσι απλά ότι δεν καταλαβαίνεις επειδή το λένε αυτοί κι επειδή αυτό είναι το δόγμα , ένα έχω να πω "άιντε - άϊντε" . Σιγά μην δεχθώ ότι μας πασάρουνε επειδή έτσι τους βολεύει, για ξυπνήστε λίγο ρε παιδιά. Ανοίξτε λίγο τους ορίζοντες μπας και δούμε άσπρη μέρα. Τα ιερατεία λένε ότι τους βολεύει διότι είναι εργαλείο ελέγχου της μάζας. Γι' αυτό εξάλλου ονομάστηκε ποόμνιο. Προσωπικά δεν θέλω να είμαι πρόβατο κανενός, αλλά κύριος του εαυτου μου.
Για θυμίστε μου κάποιος πως έγινε η επιλογή της πεντατεύχου και με ποιο κριτήριο κάποια βιβλία θεωρήθηκαν απόκρυφα και τ' άλλα θεόπνευστα. Κάθισε ένα περιστέρι λέει πάνω σε αυτά και άρα το περιστέρι συμβόλιζε το άγιο πνεύμα, άρα αυτά ήθελε ο Θεός να μάθουμε. Και μετά λέμε παραμύθι την Ελληνική Μυθολογία. Που είσαι Ορφέα ν' ακούσεις. Και ο Ησιόδος θα τράβαγε τα μαλλιά του. Εγώ προσωπικά τότε δηλώνω πως η μονη αλήθεια είναι το κοσμικό αυγό των Ορφικών και η μόνη αλήθεια είναι αυτή και όποιος δεν το πιστεύει καλά θα κάνει να το δεχτεί γιατί αυτό είναι το δόγμα της Ελληνικής θρησκείας και είπαμε ε, το δόγμα είναι δόγμα και δεν αμφισβητούμε. Τι να σας πω , ρε παιδιά.
Τα ιερατεία ήταν και είναι η μάστιγα της ανθρωπότητος (δυστυχώς η πλειοψηφία), πάντα εκμεταλευόντουσαν για ιδίον όφελος τους εκάστοτε πιστούς. Και οι αρχαίοι Έλληνες δεν πηγαίνανε σε πόλεμο εάν δεν τους έδιναν χρησμό τα μαντεία. Αφυπνιστείτε, δεχτείτε τα ωραία διδάγματα της κάθε θρησκείας και αφήστε να λένε.
Για να μην ανοίξω νέο θέμα τώρα για τα ιερατεία και τον ρόλο τους στην παγκόσμια ιστορία.



Έσεται Ήμαρ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 10:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως έχουμε καταστροφές στον Έλλαδικό χώρο σε Χριστιανικούς ναούς από μουσουλμάνους( αγιογραφίες με βγαλμένα τα μάτια).Έτσι στην Αίγυπτο όταν είχα πάει είχα δει ανάλογες καταστροφές σε ανάγλυφα αρχαίων αιγυπτιακών ναών(βγαλμένα μάτια και όχι μόνο) από Χριστιανούς κόπτες.

Αγαπητή μου keraynos, σχετικά μ' αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα.
Έχουν καταγραφεί αρκετά παραδείγματα στην Ιστορία όπου σημειώθηκαν θηριωδίες υποκινούμενες από τον θρησκευτικό φανατισμό διαφόρων θρησκευτικών ομάδων προς κάποιες άλλες.
Αυτές μπορεί να αφορούν καταστροφές αγαλμάτων, ναών, κλείσιμο σχολών ακόμη και θανατώσεις αλλόθρησκων.

Παρόλα αυτά, δεν είναι οι μόνες περιπτώσεις.
Πέρυσι είχα την τύχη να επισκεφθώ τα Μετέωρα.
Σε ένα από τα μοναστήρια που επισκεφθήκαμε υπήρχαν κάποιες τοιχογραφίες που απεικόνιζαν αγίους της Ορθοδοξίας κι οι οποίες είχαν ξυστεί στα μάτια.
Απ' ό,τι μάθαμε, τα μάτια ξύνονταν από τους πιστούς επειδή θεωρούσαν ότι αν αναμιγνυόταν μια μικρή ποσότητα του ξύσματος σε νερό και το έπιναν, θα συνέβαινε κάποιο θαύμα από τον άγιο.
Αυτό δεν είναι μια περίπτωση εμπορίου;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 11:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε D.Incubus εννοείς ότι οι μοναχοί είχαν άγνοια πως οι πιστοί έξυναν τα χρώματα από τις τοιχογραφίες ή πως γινότανε με την παρακινήσει (εμπόριο) των μονάχων ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 13:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Aγαπητοί μου, seirios12a και Sesostris. -Έτσι ακριβώς είναι και συμφωνώ! Άρα, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε τίποτα ως δεδομένο και ειδικά για την Παλαιά Διαθήκη! και να υποστηρίζουν κάποιοι ότι είναι η σημαία της Ορθοδοξίας! και εκμεταλευόμενοι καθαρά Εβραϊκά κομμάτια να τα φορτώνουν επάνω της!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 13:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a Απεστάλη: 10/11/2007, 17:40:36 "Εγώ προσωπικά τότε δηλώνω πως η μονη αλήθεια είναι το κοσμικό αυγό των Ορφικών και η μόνη αλήθεια είναι αυτή και όποιος δεν το πιστεύει καλά θα κάνει να το δεχτεί γιατί αυτό είναι το δόγμα της Ελληνικής θρησκείας"

Γιατί είναι η μόνη αλήθεια;

Μήπως στο δόγμα της ...Ελληνικής θρησκείας δεν αναφέρονται και οι τρείς μονάδες (111);

Μήπως οι τρείς μονάδες (Αγία Τριάς) δεν είναι ο άξονας της Χριστιανικής Εκκλησίας;


Ή μήπως τέλος, οι τρείς μονάδες (Τρείς Πύλες)δεν είναι των Αιγυπτίων.

Είπαμε το θέμα είναι η Ελληνική Μυθολογία σε σύγκριση με την Παλαιά Διαθήκη. Αναγκαστικά όμως εμφανίζεται και τρίτος παράγοντας όσο το σκαλίζει κανείς.

Εσύ αγαπητέ Ιησού, συγνώμη Σείριε ήθελα να πω, τι γνώμη έχεις για τον όρκο που έπαιρνε ο Σωκράτης;
"Μα τον Κύνα" έλεγε. Αλλά για ποιόν Κύνα μιλούσε, μήπως εννοούσε τον Ακενάχ;


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 01:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

quote:
Απ' ό,τι μάθαμε, τα μάτια ξύνονταν από τους πιστούς επειδή θεωρούσαν ότι αν αναμιγνυόταν μια μικρή ποσότητα του ξύσματος σε νερό και το έπιναν, θα συνέβαινε κάποιο θαύμα από τον άγιο.
Αυτό δεν είναι μια περίπτωση εμπορίου;

Όχι φίλε Dying_Incubus, αυτό δεν είναι περίπτωση εμπορίου, είναι η πεμπτουσία του πνευματικού σκοταδισμού, είναι περίπτωση κατάντιας, των... γκογίμ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 01:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΡΙΩΠΙΣ
quote:
"Μα τον Κύνα" έλεγε. Αλλά για ποιόν Κύνα μιλούσε, μήπως εννοούσε τον Ακενάχ;

Γιατί να μην εννοούσε τον αστερισμό του Κυνός;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 15:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε D.Incubus εννοείς ότι οι μοναχοί είχαν άγνοια πως οι πιστοί έξυναν τα χρώματα από τις τοιχογραφίες ή πως γινότανε με την παρακινήσει (εμπόριο) των μονάχων ;

Φίλε elo, απ' όσο θυμάμαι δεν υπήρχε άγνοια των μοναχών για αυτό που συνέβαινε.
Η επίγνωση του συμβάντος αυτού σίγουρα υπήρχε.
Φυσικά δεν πιστεύω ότι γινόταν "εμπόριο" του ξύσματος αλλά σίγουρα η αυξημένη προσέλευση των ανθρώπων θα απέφερε κάποια περισσότερα κέρδη στη μονή.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 11:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρώτα Χριστούγεννα, συνδεδεμένα με ένα παγανιστικό βωμό.
http://abcnews.go.com/International/wireStory?id=4043239

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 12:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria, πολύ ωραίο το άρθρο που παρέθεσες!

Πέρα από αυτό, θα πρέπει να έχουμε κατά νου και τα Σατούρνια/Σατουρνάλια που γιορτάζονταν στην αρχαία Ρώμη στις 25 Δεκεμβρίου, αν κι άλλες πηγές αναφέρουν ότι γιορτάζονταν στις 17 Δεκεμβρίου.
Στις 25 Δεκεμβρίου επίσης γιορτάζονταν τα γενέθλια του Ηλίου, μια εορτή που στον παγανιστικό κόσμο ήταν πολύ σημαντική.

Εκείνη τη μέρα επίσης εθεωρείτο πως γεννήθηκε ο Μίθρας, μια μορφή που έχει πάρα πολλές ομοιότητες με τον Ιησού σε βαθμό που θα μπορούσα να πω πως πιστεύω ότι ο πρώϊμος Χριστιανισμός πήρε αρκετά "δάνεια" από το Μιθραϊσμό...

Η κίνηση πάντως του Μέγα Κωνσταντίνου να ορίσει την συγκεκριμένη ημερομηνία ως ημερομηνία γέννησης του Ιησού ήταν πολύ έξυπνη από άποψη στρατηγικής.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 09:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
seirios12a Απεστάλη: 10/11/2007, 17:40:36 "Εγώ προσωπικά τότε δηλώνω πως η μονη αλήθεια είναι το κοσμικό αυγό των Ορφικών και η μόνη αλήθεια είναι αυτή και όποιος δεν το πιστεύει καλά θα κάνει να το δεχτεί γιατί αυτό είναι το δόγμα της Ελληνικής θρησκείας"

Γιατί είναι η μόνη αλήθεια;

Μήπως στο δόγμα της ...Ελληνικής θρησκείας δεν αναφέρονται και οι τρείς μονάδες (111);

Μήπως οι τρείς μονάδες (Αγία Τριάς) δεν είναι ο άξονας της Χριστιανικής Εκκλησίας;


Ή μήπως τέλος, οι τρείς μονάδες (Τρείς Πύλες)δεν είναι των Αιγυπτίων.

Είπαμε το θέμα είναι η Ελληνική Μυθολογία σε σύγκριση με την Παλαιά Διαθήκη. Αναγκαστικά όμως εμφανίζεται και τρίτος παράγοντας όσο το σκαλίζει κανείς.

Εσύ αγαπητέ Ιησού, συγνώμη Σείριε ήθελα να πω, τι γνώμη έχεις για τον όρκο που έπαιρνε ο Σωκράτης;
"Μα τον Κύνα" έλεγε. Αλλά για ποιόν Κύνα μιλούσε, μήπως εννοούσε τον Ακενάχ;


Λουκάς




Φίλε Λουκά,
μάλλον δεν κατάλαβες τον συλλογισμό μου σωστά. Δήλωσα πως αν είναι να δεχόμαστε έτσι αβασάνιστα ένα δόγμα, τότε δεν κάνουμε τίποτα, το μόνο που κάνουμε είναι να γινόμαστε πρόβατα στα χέρια των επιτήδειων κι έτσι άλλοι δέχονται μόνο τον Χριστιανισμό και άλλοι τον Ορφισμό ή τον Μωαμεθανισμό αν θέλεις.
Είπα μελετήστε όλες τις θρησκείες και κρατήστε τα ωραία από την κάθε θρησκεία και αναλόγως πράττετε. Διότι τι σημασία έχει να είσαι Χριστιανός και να κλέβεις συνανθρώπους σου, να φέρεσαι άτιμα και κάνεις άσχημες πράξεις? Δεν αρκεί η ταυτότητα, αλλά το τι πράττεις. Πες πως εγώ πιστεύω στο Δωδεκάθεο και ο βίος μου είναι ενάρετος, τι θα γίνει όταν πεθάνω θα πάω στην κόλαση επειδή δεν δήλωνα Χριστιανός? Δεν το νομίζω. Το πράττειν είναι για μένα το παν. Τ' άλλα είναι στον χώρο της αναζήτησης για μένα, διότι πάντα ο άνθρωπος θα ψάχνει την καταγωγή του και το τι γίνεται μετά θάνατον.

Όσον για τον Σωκράτη, μπορεί ν' αναφερότανε στον συνονόματό μου. Ο οποίος ήτανε και θεός των αρχαίων Αιγυπτίων. (ύπτια της Αιγιήδος), εξάλλου υπάρχουν κοινές θεότητες μεταξύ Ελλήνων και Αιγυπτίων. Εσύ απ' ότι έχω καταλάβει το έχεις μελετήσει και το ξέρεις καλύτερα από πολλούς άλλους, εδώ στα τόπικ. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα(στους μη έχοντες γνώση ομοιοτήτων).

Τώρα που με αποκαλείς Ιησού, τι να πω. Δυστυχώς δεν έχω την δύναμη να κάνω ότι έκανε. Αν τώρα με το να λέω την άποψή μου με θεωρείς δάσκαλο σ' ευχαριστώ πολύ. Θα ξαναπώ αφυπνιστείτε, γιατί κοίτα γύρω σου σε τι κόσμο ζεις.

Και ένα γρίφο για σένα που σ' αρέσουν.
Ερμήνευσέ μου την λέξη "Διάβολος" και τι σχέση μπορεί να έχει με την αρχαία ελληνική θρησκεία?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 12:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a Τώρα που με αποκαλείς Ιησού, τι να πω. Δυστυχώς δεν έχω την δύναμη να κάνω ότι έκανε.

Εκείνος όμως είπε "μιμηθείτε με και θα γίνετε καλύτεροι από εμένα".


Αγαπητέ «Ασσάρ»(έτσι ονόμαζαν οι Αιγύπτιοι τον Σείριο. Άλλοι λένε ότι το πρόφεραν «Σου-άρι») υποθέτω ότι για να διαλέξεις νικ τον Σείριο σίγουρα έχεις προδιάθεση να ακολουθήσεις μυστοπόλα μονοπάτια για να βρείς την αλήθεια.
Δεν νομίζω να δυσκολεύεται κανείς να ετυμολογήσει τον δύστυχο τον διαβολάκο αν γνωρίζει ότι η Δίϊα δύναμη είναι ο Αιθήρ του σύμπαντος που συγκρατεί και τρέφει όλα τα ουράνια σώματα.
Σίγουρα θα έχεις παίξει και βόλεϋ που ετυμολογείται από το βολέω, δηλαδή εκσφενονίζω ή πετώ κάποιο αντικείμενο.
Όταν λοιπόν ένα ουράνιο σώμα εκσφενδονισθεί απ’ την τροχιά του, πιθανόν καταστραφεί και πέσει, τότε αυτό το ουράνιο σώμα μπορείς να το ονομάσεις διάβολο.
Κάποτε ρώτησαν τον Ιησού οι μαθητές του ποιος είναι τέλος πάντων ο Διάβολος (βλ. Απόκρυφα) και εκείνος γύρισε και τους έδειξε ένα μετεωρίτη που έπεφτε εκείνη την ώρα στο ουρανό.

Σού-άρι λοιπόν έλεγαν οι Αιγύπτιοι τον Σείριο.
Άρι ή Ίρι έλεγαν και τον οφθαλμό.
Σού έλεγαν τον υιό ή το βρέφος.
Εμείς οι Έλληνες διατηρήσαμε τον "νέο - σό" και έτσι έχουμε τον "Νεοσσό". Χάσαμε όμως στο δρόμο τον "Σο" δηλαδή τον υιό.

Τον βρήκαν όμως οι Άγγλοι και έτσι σώθηκε ο καημενούλης ο "son".

Τι να κάνουμε αυτά έχουν οι απροσεξίες.
Τον "σό" ή "σου" μπορείς όμως να συναντήσεις μέσα στον Ιησού που είναι και αυτός φωτεινός οφθαλμός και Υιός.

Τον διαβολάκο όμως τον κρατήσαμε επειδή μας εξυπηρετεί αφάνταστα.
Ξέρεις τι είναι φίλε μου να καθαρίζει για πάρτι σου πάντοτε κάποιος άλλος και να αναλαμβάνει την ευθύνη για ό,τι στραβό και ανήθικο κάνεις; Μεγάλη υπόθεση σου λέω να τα φορτώνεις σε κάπιοο άλλο και κάθε δευτέρα να αρχίζεις πάλι φρέσκος.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 10:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία τοποθέτηση φίλε Λουκά. Μ' αρέσει γιατί το ψάχνεις πάντα από πολλές σκοπιές και πολλά πράγματα τελικά συγκεράζονται.

Μία μικρή ερώτηση ακόμη. Εάν κάποιος ήτανε εναντίον του Δία (έβαλλε εναντίον του) πως θα τον ονόμαζες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 23:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a Μία μικρή ερώτηση ακόμη. Εάν κάποιος ήτανε εναντίον του Δία (έβαλλε εναντίον του) πως θα τον ονόμαζες?


-Διαβλήτωρ, απ' το διαβάλλω που σημαίνει στρέφομαι εναντίον τινός. Απ' το βάλλω βγαίνουν και τα βλήματα, αυτά που γιορτάζουν την ημέρα που γιορτάζει η Αγία Βαρβάρα (προστάτιδα του πυροβολικού και των ...βλήμάτων).

Σίγουρα λοιπον αυτός που ήταν εναντίον του Δία ήταν ..."βλήμα".

Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 26/12/2007 23:55:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 09:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα ευρηματικότατος φίλε Λουκά.
Πάντως εγώ θα τον ονόμαζα και "Διάβολο", γιατί αυτός που πετάει εναντίον κάποιου κάτι(είτε προφορικά λόγια είτε βλήματα) έχει συνήθως την κατάληξη -βολος, δισκοβόλος, φωτοβόλος κλπ. Μήπως τελικά υπάρχει κάποια σχέση με το ποιος ήτανε ο Δίας και τι σχέση μπορεί να είχε με τον Χριστό. Στα Ελληνικά Χριστός σημαίναι "ο έχων το χάρισμα" ή "ο χρισμένος". Θύμισέ μου λίγο ποιον ονομάζανε στην αρχαία Ελλάδα "Κεχρισμένο".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 10:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Καλημέρα και χρόνια πολλά!
-Να ρωτήσω η λέξη διαβάλλω ως ύπαρξη χρονικά προηγείται του Δία? Γιατί αν ναι, τότε που το μεμπτό? λογικό είναι να ονομάστηκε το κακό <<Διάβολος>> αυτός δηλαδή που μπορεί να διαβάλλει! οπότε σε αυτήν την περίπτωση ας αναζητηθούν ευθύνες στο νουνό του Δία και όχι στο νουνό του Διαβόλου!
-Αν όμως χρονικά δεν προηγείται τότε να το συζητήσουμε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 27/12/2007 10:30:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 01:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

«Χρηστός» ο Προμηθέας;

Ο συγγραφικός νονός του Χρειστού είναι ο Ευσέβιος.

Αναρωτήθηκαν ποτέ οι «θεολογόζοντες την σκέψη» πως κατέληξε ο Ιεσούα ή Ιήσα ή Ιεχοσόχουα, ή Ιησούς ή Ντζεσού από Χρειστός να αναφέρεται Χριστός; Ή μήπως ο Χρηστός ταιριάζει περισσότερο εννοιολογικά στην ελληνική ταυτότητα του; Διότι προσωπικά αυτά τα περί ιεροτελεστικού χρίσματος τ’ ακούω βερεσέ. Τα βρίσκω τελείως ανόητα.

Γνωρίζουν άραγε οι θεολογίζοντες το ρήμα «κίχρημι» τι έννοια είχε εκείνη την εποχή;

Μήπως ο «Προμηθέας» εννοιολογικά είναι πιο κοντά στον Χρηστό και στον Άμμωνα;

Μήπως ο τροφοδότης Ήλιος είναι ετυμολογικά ο πραγματικός Χρηστός και όλα αυτά τα παραμύθια που μας σερβίρουν όλοι αυτοί οι ψωμοκόλακες των ιερατείων Ανατολής και Δύσης είναι για το καλάθι των «αχρήστων»;

Υπενθυμίζω ότι το ρήμα «κίχρημι» που δίνει στον αόριστο το «χρήσαι» κάποτε εννοούσε και «προμηθεύω».

Λίγο να χωνέψει κανείς την έννοια του «κίχρημι» και δεν θα διερωτάται για την λαθροχειρία του Ευσεβίου να μετατρέψει τον αρχικό «Χρηστό» σε «Χρειστό» και αργότερα απλά σε «Χριστό».
Οι ανάγκες βλέπεις μιας πολυεθνικής πελατείας απαιτούσαν εξαιρετικές ικανότητες στην τεχνική των πωλήσεων. Ο Ευσέβιος κατάφερε και τους έβαλε όλους στο ίδιο τραπέζι. Αλλού με το καλό και αλλού με τον βούρδουλα έβαλε στο καζάνι του συγκρητισμού του τα πιο απίθανα πράγματα.
Μέχρι και συγγενή του Δαυίδ έβγαλε τον «Χρηστό» για να μη διαμαρτύρονται οι Εβραίοι που έβλεπαν ότι έμεναν έξω απ’ το παιχνίδι.
Αγία Τριάδα έταξε στους Αιγυπτίους.
Τρεις Πύλες στους Έλληνες.
Γενέθλια του «Χρηστού» Ηλίου στους Μιθραϊστές.

Πάρτε κύριοι πράμα, απ’ όλα έχει ο μπαξές.
Μόνο την δουλειά μη χαλάτε και να μη ξεχνάτε ότι υπάρχουν και οι ...«Άνθρωποι του Θεού» που καταλαμβάνονται από ...ιερή μανία και δεν αφήνουν τίποτα στο ροπαλοφόρο πέρασμά τους.

Χρηστός ο θεός ημών ο ανατέλλων κάθε πρωία και ο προμηθεύων τον άρτον ημών τον επιούσιον. Αμίν.

Υ.Γ. Διαβόλη χρήσθαι. - Χε, χε, (ζητείται μετάφραση απ’ τον Ευρωπαίο;)


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 08:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τροφοδότη Ήλιε! ο θεός ημών ο ανατέλλων κάθε πρωία και ο προμηθεύων τον άρτον ημών τον επιούσιον. Αμίν. Λές?΄................

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 23:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
europaios2
τροφοδότη Ήλιε! ο θεός ημών ο ανατέλλων κάθε πρωία και ο προμηθεύων τον άρτον ημών τον επιούσιον. Αμίν. Λές?΄................

Φίλε europaios2 , η επίκλησή σου καλή μεν αλλά και ολίγον εβραιϊζουσα με εκείνο το αμήν ( Εβραϊστί amen) . Τι το’ θελες ; Ενώ θα ήταν προτιμότερο να γράψης :

«Ω άνακτα υιέ της Λητούς μακροβόλε Φοίβε , ισχυρέ , που βλέπεις τα πάντα , που βασιλεύεις εις τους ανθρώπους και εις τους αθανάτους .
Ω Ήλιε που εγείρεσαι με χρυσά πτερά , αυτήν δα την δωδεκάτην θεϊκήν φωνήν σου άκουσα από σε , αφού εσύ εμίλησες . Είθε ……….

Σημ .
Απόσπασμα από επίκληση στον Φοίβο Απόλλωνα από την «Ορφική Θεογονία» σε μετάφραση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2007, 10:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, μια άλλη ομοιότητα ανάμεσα στον Προμηθέα και στον Ιησού δεν θα μπορούσε να είναι και το δέσιμο του πρώτου σε βράχο στον Καύκασο κι η σταύρωση του δεύτερου στον Γολγοθά;

Πέρα από αυτά, υπάρχουν διάφοροι μύθοι περί της σταύρωσης οι οποίοι είναι προγενέστεροι από το μύθο σταύρωσης του Ιησού κι έχουν μεγάλες ομοιότητες με την σταύρωση αυτού.

Βρήκα ένα πολύ ωραίο άρθρο το οποίο βρίσκεται εδώ.

Στο άρθρο αυτό υπάρχουν πληροφορίες για την σταύρωση του Κρίσνα, του Όντιν, του Κρηταγένη Δία, του Μίθρα, του Ταμμούζ, του Ώρου κι αρκετών άλλων θεοτήτων που πέθαναν με αυτόν τον τρόπο.
Επίσης δίνονται πληροφορίες για κάποια άλλα κοινά στοιχεία μεταξύ του Ιησού κι άλλων θεοτήτων όπως πχ το φωτοστέφανο, τις πέντε πληγές (χέρια, πόδια και πλευρά), την ανάσταση κατά την τρίτη μέρα κλπ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2007, 23:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus Πέρα από αυτά, υπάρχουν διάφοροι μύθοι περί της σταύρωσης οι οποίοι είναι προγενέστεροι από το μύθο σταύρωσης του Ιησού κι έχουν μεγάλες ομοιότητες με την σταύρωση αυτού.
Βρήκα ένα πολύ ωραίο άρθρο το οποίο βρίσκεται εδώ.
Στο άρθρο αυτό υπάρχουν πληροφορίες για την σταύρωση του Κρίσνα, του Όντιν, του Κρηταγένη Δία, του Μίθρα, του Ταμμούζ, του Ώρου κι αρκετών άλλων θεοτήτων που πέθαναν με αυτόν τον τρόπο.
Επίσης δίνονται πληροφορίες για κάποια άλλα κοινά στοιχεία μεταξύ του Ιησού κι άλλων θεοτήτων όπως πχ το φωτοστέφανο, τις πέντε πληγές (χέρια, πόδια και πλευρά), την ανάσταση κατά την τρίτη μέρα κλπ.
Είναι πολύ φυσικό φίλε Dying_Incubus να συμβαίνουν αυτά , αφού ο Χριστιανισμός αν εξεταστεί όχι από θρησκευτική , αλλά από καθαρά ιστορική σκοπιά , δεν είναι παρά ένα εράνισμα προχριστιανικών θρησκειών και εθίμων τα οποία προσκολλήθηκαν επάνω στην μετάφραση της Παλαιάς Διαθήκης από τους εβδομήντα δύο Ραββίνους , ή για να είμαστε αντικειμενικότεροι , σε ότι απέμεινε από αυτή μετά από το κόψε-ράψε των Πατέρων της Εκκλησίας , και μέσα σε όλα αυτά κινείται ένα μυθικό , σύμφωνα με ορισμένους πρόσωπο , του οποίου ο βίος μετά την επανεμφάνισή του ύστερα από 18ετή μυστηριώδη εξαφάνιση παρομοιάζει και σχεδόν αντιγράφει τα έργα και τις ημέρες του δικού μας Απολλώνιου του Τυανέα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 17:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, πιστεύω πως αυτή η "τακτική" έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις στην ανθρώπινη ιστορία όσον αφορά τη μετάβαση από ένα σύστημα (κοινωνικό, πολιτικό, θρησκευτικό) σε μια μετουσίωση του.
Αναγκαστικά αφομοιώνει κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα του προκατόχου του κι υιοθετεί και κάποια καινοτόμα στοιχεία.

Από κει και πέρα, θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό να προσπαθήσουμε να ανιχνεύσουμε τα κοινά στοιχεία, να τα αναδείξουμε ώστε να μάθουμε λίγο καλύτερα την Ιστορία αλλά και να προσπαθήσουμε να πάρουμε ένα δίδαγμα από τα καινοτόμα στοιχεία που έχει εισάγει αυτό το σύστημα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 23:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμίν και Αμήν.

Ποιο είναι τελικά το ορθό;

Σίγουρα στην ελληνική γλώσσα δεν μπορεί να προσδιοριστεί η διαφορά.

Το όνομα «Αμίν» στην Αραμαϊκή γλώσσα σημαίνει ξεκάθαρα «Αγαθός», και κατ’ επέκταση «καλός» ενώ το «Άμεν» σημαίνει και αγαθός και τροφοδότης και κατ’ επέκταση και «Προμηθέας». Εξαρτάται βέβαια απ’ την «πηγή». Αν είναι ο Ήλιος τότε γίνεται «Άμεν Ρα» και τα «αγαθά» του, δηλαδή οι προμήθειές του, «Τ-αμουίν».
Αν πάρεις τώρα τον Αμίν και θελήσεις να πεις το «καλό μου το παιδί» τότε μαζί με το Μπέν (υιό) δημιουργείς τον «Μπένυ-αμίν» που δεν είναι άλλος απ’ τον ...Βενιαμίν το αγαπητό στερνοπούλι του Μπαμπάκα του.

Αγαθή είναι και η «Δεξιά» για αυτό τον λόγο ο "Ιευ" μαζί με το "αμίν" δημιούργησαν το «Ιαμίν» δηλ. την Υεμένη που σημαίνει και αυτή «Δεξιά».

Ο «Αμήν» ( Amen) τώρα που επικαλούνται οι χριστιανοί και οι Εβραίοι είναι ο «Αϋμάν» δηλ. ο Αγαθός θεός, ή ο Πανάγαθος τροφοδότης της ζωής γνωστός στους Έλληνες ως Άμμων. Κυριολεκτικά θα πρέπει να μεταφράζεται, με τι σημερινές αντιλήψεις της γλώσσας, «Προμηθέας».

Αυτός ο ίδιος (ο Αϋμάν) μαζί με τον Σολ έγινε «Σολεϋμάν» ή καλύτερα «Σουλεϋμάν» ή «Σολομών».

Τώρα ο «Προμηθέας» για μεν τους «Ανθρώπους της Θάλασσας» ήταν ο Ωκεανός και η μικρότερες θάλασσες, για δε τους ανθρώπους που ζούσαν απ’ τις καλλιέργειες στην Γή, ήταν ο Ήλιος.

Αυτόν τον «Προμηθέα» θεό, δηλαδή το υγρό στοιχείο, οι αρχαίοι λαοί βάπτισαν με διάφορα ονόματα. Στην αρχαιότητα ο Κρόνος ήταν και «Προμηθεύς» και αφού αντιπροσώπευε το θαλασσινό νερό του πρόσφεραν αντί θυμιάματος αλάτι, και μάλιστα απ’ την καλύτερη ποιότητα. Μια εποχή τον έλεγαν και ΜΛΧ, που άλλοι το προφέρουν Μέλχ, άλλοι Μαλάχ, και άλλοι Μόλωχ (άλας, θάλασσα, θαλασσινός κλπ). Μαλάχ είναι και ο κ. Σαρκοζί. Μαλάχ είναι και ο κ. Malcolm.

Άμμων λοιπόν, ένας διαχρονικός «Χρηστός», Χρηστός ένας διαχρονικός Προμηθέας. Eξαρτάται βέβαια πώς βλέπει ο καθένας τον «Τροφοδότη» του. Αν τώρα τροφοδότης του είναι οι λίρες τότε μπορεί να ονομάσει το χρήμα «Μαμμωνά» και να τον λατρεύσει σαν ...Χρηστό του. Είπαμε όλα εξαρτώνται απ’ την παραγωγική πηγή.

Αμήν λέγω υμίν, όλα είναι παραμύθια της Χαλιμάς.


Φίλε Dying_Incubus επιφυλάσσομαι να επανέλθω για τον Σταυρωμένο Προμηθέα και να καταθέσω εκτενέστερα την άποψή μου για αυτή την πραγματικά περίεργη ιστορία.

Φίλε Sesostris νομίζω ότι ο Απολλώνιος Τυανεύς μπορεί να εμπλουτίσει τον διάλογό μας πάνω στο θέμα της Ελληνικής γραμματείας σε σύγκριση με την Παλαιά Διαθήκη και να μας λύσει πολλές απορίες. Ας μη ξεχνάμε ότι αναφέρεται στο «Θηρίο». Μήπως υποψιάζεσαι για ποιο «Θηρίο» αναφέρεται;


Φίλε europaios2, λες το «Θηρίο» του Απολλωνίου να είναι ο «Δια-βληθείς»;

Φίλε seirios12a, δεν γνωρίζω ποιόν ονόμαζαν στην αρχαία Ελλάδα «κεχρισμένο» γνωρίζω όμως για το «κεχριμένο».

Κλείνοντας το σημείωμα βάζω μια γενική ερώτηση. «Αν η Ίσιδα σύμφωνα με το Πλούταρχο ήταν Ελληνική ονομασία, ο φίλος μας ο Άμμων σε ποια γλώσσα πρωτοετυμολογείται;

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 01:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νιέτ!

Το ΑΜΝ (το φωνήεν δεν υπάρχει αλλά συμπληρώνεται) δεν σήμαινε αρχικά ΤΙΠΟΤΑ!!!
Είναι ακροστοιχίδα της βασικής προσευχής, Κύριος ο Πιστός Βασιλεύς. Με την πάροδο των χρόνων όμως και αφού το πρόσθεταν στο τέλος κάθε προσευχής, κατέληξε να σημαίνει "είθε", "αληθώς" κ.τ.λ.
Οι καβαλιστές το παράγουν επιπρόσθετα και από την ακροστοιχίδα της φράσης "ο κακός να μην υπάρχει".
Αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 03:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ Οι καβαλιστές το παράγουν επιπρόσθετα και από την ακροστοιχίδα της φράσης "ο κακός να μην υπάρχει".
Αυτά...


Καμπάλα, η «αποδοχή» και το «πλησίασμα» προς την Κάδυτη Ροή.
Κάδυτις Ροή η Ιερουσαλήμ.
Κάδυτις, η πόλις του Ιευός.
Κάδυτις η ιερή.
«Καμπάλα» η Ιερουσαλήμ.
Τόπος «συνάντησης» η Καμπάλα.


ΑΚΕΝΑΧΑΓΑΗΝΘΕΙΔΙΙΤΡΙΣΚ

3(Α) 3(Ι) τα κλειδιά μου. Αξίζουν μία αμύθητη περιουσία.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 10:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε europaios2, λες το «Θηρίο» του Απολλωνίου να είναι ο «Δια-βληθείς»;


-Μου βάζεις δύσκολα θα μπερδέψω τα ονόματα και θα φωνάζει ο Dying_Incubus

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 10:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν με το καλό πας στο Ισραήλ και ψωνίσεις τα τουριστικά σουβενίρ σου, θα σου δώσουν μια καμπαλά, δηλαδή μια απόδειξη. Μιας και στα σύγχρονα εβραϊκά καμπαλά=απόδειξη παράδοσης. Αυτή είναι άλλωστε και η σημασία της ομώνυμης θρησκευτικής θεωρίας. Παράδοση. Όλα τα άλλα είναι ανυπόστατα αγαπητέ μου.

ΠΟυ τη θυμήθηκες βρε θηρίο τη θεωρία για την Άζωτο και την Κάδυτη; Τον φούτσο μου θα έβαζα στοίχημα... τέλος πάντων. Ξέρεις ότι ο εισηγητής της θεωρίας αυτής ήταν γάλλος παπάς; Βολές εκ των έσω...
Μήπως όμως είσαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ;

Για τον γρίφο σου δεν μπορώ να απαντήσω. Πάντως να θυμάσαι ότι η περίοδος του μονοθεϊσμού στην Αίγυπτο (Άτεν) ήταν εξαιρετικά σύντομη, και γι'αυτό το λόγο οι Ακενάτεν(Αμενχοτέπ IV) και Τουτανκχαμούν σβήστηκαν από την ιστορία ως αιρετικοί. Και πάλι πάντως νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος.





Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 31/12/2007 11:20:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 13:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα ο «Προμηθέας» για μεν τους «Ανθρώπους της Θάλασσας» ήταν ο Ωκεανός και η μικρότερες θάλασσες, για δε τους ανθρώπους που ζούσαν απ’ τις καλλιέργειες στην Γή, ήταν ο Ήλιος.

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αυτό που θα αναφέρω αλλά στο μύθο του Προμηθέα Δεσμώτη που τιμωρήθηκε επειδή έφερε το φως στους ανθρώπους, διαβάζουμε ότι τον συντρόφευαν κάθε μέρα οι Ωκεανίδες.
Υπάρχει δηλαδή κάποια σύνδεση και με τον Ωκεανό και με τον Ήλιο.

Εν πάσει περιπτώσει, θα περιμένω να αναλύσουμε τον Σταυρωμένο Προμηθέα με την πρώτη ευκαιρία!

Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ, νιώθω ότι δεν είμαστε εκτός θέματος όσο επιχειρούμε μια σύγκριση ανάμεσα στην Ελληνική Μυθολογία και την Παλαιά Διαθήκη που είναι κι ο σκοπός του θέματος.
Καλό λοιπόν είναι να περιοριστούμε σ' αυτό.
Τώρα αν στην ανάλυση αυτή μας βοηθούν ή ταιριάζουν και κάποιες άλλες αναφορές από κάποιες άλλες μυθολογίες, μπορούμε να τις αναφέρουμε για να βοηθήσουμε τη ροή του θέματος μας.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy