ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τα Ιερατεία και ο ρόλος τους στην παγκόσμια ιστορία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 18:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
«Όμως οι δυσκολίες που προέκυπταν για την κατανόηση και την εφαρμογή των νόμων , από έναν λαό που δεν γνώριζε τη γλώσσα αυτή ανάγκασαν τον Σλάβο Αυτοκράτορα Γιουπράβδα (Ιουστινιανό) το 534 μΧ να ορίση την Ελληνική που ήταν και κατανοητή από σαν επίσημα γλώσσα του κράτους του και να μεταφράση τους νόμους από τα Λατινικά στα Ελληνικά .»

Άρα σλάβοι ήταν και οι γονείς του, αλλά και ο θείος του προηγούμενος αυτοκράτορας Φλάβιος Ιουστίνιος Αύγουστος.
Καλά υπήρχαν τότε σλαύοι στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία;

Sesostris
«Η έκταση του κράτους αυτού μολονότι περιελάμβανε τις μισές από τις κτήσεις της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ήταν αρκετά μεγάλη , τα όριά του εκτείνονταν από τον Δούναβη μέχρι τον Νείλο και περιελάμβανε αρκετούς λαούς όπως Αρμένιους , Άραβες , Αιγυπτίους , Εβραίους , Φοίνικες , Ασσυρίους , Γαλάτες , Γότθους , Ίσαυρους , Δάκες , Καππαδόκες , Ιλλυριούς , Σλάβους , και φυσικά Έλληνες τόσο της ηπειρωτικής και της νησιωτικής Ελλάδας και της Κύπρου , όσο και των παραλίων του Πόντου και της Ιωνίας»
«Ύστερα από 400 χρόνια περίπου σκλαβιάς , οι Έλληνες όπως και περισσότερα από τα υπόλοιπα έθνη της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας κατάφεραν τελικά ύστερα από επαναστάσεις και πολέμους να απαλλαγούν από τον και τον Τουρκικό ζυγό ο οποίος δεν ήταν παρά η συνέχεια του Ρωμαϊκού , να αποκτήσουν τελικά την ανεξαρτησία τους και να γίνουν αυτόνομα κράτη .»

Οι Ρωμαίοι που είναι; Ρωμαίοι δεν υπήρχαν ανάμεσα σε όλους αυτούς τους λαούς;
Οι Ρωμαίοι είχαν υπόδουλους επί σχεδόν δύο χιλιάδες χρόνια όλους αυτούς τους λαούς;
Στην ύστερη Ρωμαική αυτοκρατορία υπήρχαν Ρωμαίοι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 22:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τα ιστορικά στοιχεία, ανθρώπων της εποχής των γεγονότων, τα έχω παραθέσει χίλιες φορές εδώ μέσα.

E..χμμ... λυπάμαι που στο υπενθυμίζω αλλά δεν έχεις παρουσιάσει ποτέ κανένα ιστορικό στοιχείο απ'αυτά που υποστηρίζεις... Ποτέ!

quote:
Ψηλός
Ποια είναι τα εγκλήματα για τα οποία καταδικάζονταν σε θάνατο οι Χριστιανοί;

Ταραχές, απείθεια, περιφρόνηση των αρχών, ... τέτοια πράματα. Κοινοί εγκληματίες με άλλα λόγια.

quote:
γιαπετ
Μην την πατάς βρε, αυτό το όνειρο που έγραψε ο Dying_Incubus , πλάκα ήτανε...

Είσαι σίγουρος φίλε μου; Δεν ήταν προφητικό/ερμηνευτικό/ιστορικό όνειρο;
Παράξενο βρε γιαπετ. Γιατί έτσι (ή περίπου έτσι) υποστηρίζουν κάποιοι ότι έγιναν τα πράγματα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 23:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Τα ιστορικά στοιχεία, ανθρώπων της εποχής των γεγονότων, τα έχω παραθέσει χίλιες φορές εδώ μέσα.

E..χμμ... λυπάμαι που στο υπενθυμίζω αλλά δεν έχεις παρουσιάσει ποτέ κανένα ιστορικό στοιχείο απ'αυτά που υποστηρίζεις... Ποτέ!



Ιστορικά στοιχεία πάρα πολλά. Εσύ, ιδίως, το γνωρίζεις πολύ καλά.
Και αποσπάσματα από τις επιστολές του Πλινίου του Νεώτερου και τα στοιχεία που προέρχονται από τους Τάκιτο και Σουητώνιο παρέθεσα.
Αν το Εσωτέρικα δεν σερνόταν και δεν σου έβγαζε την ψυχή όταν θέλεις να ψάξεις παλαιότερα μηνύματα, θα έβαζα εδώ τα παλαιότερα μηνύματά μου.


quote:

quote:
Ψηλός
Ποια είναι τα εγκλήματα για τα οποία καταδικάζονταν σε θάνατο οι Χριστιανοί;

Ταραχές, απείθεια, περιφρόνηση των αρχών, ... τέτοια πράματα. Κοινοί εγκληματίες με άλλα λόγια.



Ε ναι, αφού το λες εσύ.
Κοινοί εγκληματίες ε;;
Δηλαδή σαν και τους συνταξιούχους (ταραχές, απείθεια, περιφρόνηση των αρχών, ....), που τους έδειραν τα ΜΑΤ; Μήπως θα έπρεπε να τους είχαν καθαρίσει όλους αντί να τους βαράνε με τα ροπαλάκια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 23:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε symbol! θα μας κουφάνουν! τελείως!
-Αγαπητέ, Sesostris, λες.....<<Η έκταση του κράτους αυτού μολονότι περιελάμβανε τις μισές από τις κτήσεις της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ήταν αρκετά μεγάλη , τα όριά του εκτείνονταν από τον Δούναβη μέχρι τον Νείλο και περιελάμβανε αρκετούς λαούς όπως Αρμένιους , Άραβες , Αιγυπτίους , Εβραίους , Φοίνικες , Ασσυρίους , Γαλάτες , Γότθους , Ίσαυρους , Δάκες , Καππαδόκες , Ιλλυριούς , Σλάβους , και φυσικά Έλληνες τόσο της ηπειρωτικής και της νησιωτικής Ελλάδας και της Κύπρου , όσο και των παραλίων του Πόντου και της Ιωνίας>>
-Ναι αλλά πολύ γρήγορα περιορίστηκε στο καθαρά Ελληνικό κράτος! Για τους πολέμους με τους Άραβες που κατέλαβαν μέχρι και την Κρήτη δεν έχεις ακούσει τίποτα? για τους πολέμους με τους Σλάβους? Η Γαλατία που ήταν? για πες μου!
-2 ήσαν οι λόγοι που το Βυζάντιο μεταμορφώθηκε σε Ελληνικό:
1). Tα μέρη που του απέμειναν είναι Ελληνικά κι έτσι το κράτος γίνεται εθνολογικά ενιαίο
2).Επειδή είναι ορθόδοξο γίνεται και θρησκευτικά ενιαίο!

-Να στο πως αλλιώς!.........400 Χρόνια σκλαβιάς στους Τούρκους ούτε αλλαξοπιστήσαμε ούτε γίναμε Τούρκοι! και έτυχε να είναι 400!
- 1.400 να ήσαν πάλι το ίδιο θα ήταν! η πίστη είναι κρυφή και κανένας δεν μπορεί να την ξεριζώσει!
-Δε σε προβληματίζει ότι από όλη αυτήν την αυτοκρατορία μόνο εμείς οι Έλληνες οι Σέρβοι και οι Βούλγαροι μείναμε Ορθόδοξοι? και αν σκεφτείς ότι τόσο οι Σέρβοι, ως Σλάβοι αλλά και οι Βούλγαροι επανελημένως είχαν προσπαθήσει να καταλυσουν το Βυζάντιο! θα έπρεπε να σου κάνει κλικ!

λες.....<<Οι τόσο ετερόκλητοι αυτοί λαοί , είχαν εκτός από την υποδούλωσή τους από τους Ρωμαίους , άλλα δύο κοινά χαρακτηριστικά . Την θρησκεία την οποία τους επέβαλαν οι κατακτητές και την Ελληνική γλώσσα που από την εποχή του Μεγάλου Αλεξάνδρου και των διαδόχων του μιλούσαν παράλληλα με τις εθνικές τους γλώσσες προκειμένου να συνεννούνται μεταξύ τους . Τα Λατινικά τα μιλούσαν εκτός από τους Ύπατους Ρωμαίους διοικητές των περιοχών και τους στρατιώτες των Ρωμαϊκών λεγεώνων η υποτελής άρχουσα τάξη των λαών αυτών και ένα μικρό ποσοστό μορφωμένων .>>! ................

-Βάλε λίγο βάση.............. Πολλές φορές στις καθημερινές μας ομιλίες εναλλάσσουμε τη λέξη Έλλην με τις λέξεις Ρωμιός και Γραικός. Στο νου μας επίσης, έρχεται η φράση, του ήρωα και εθνομάρτυρα του εικοσιένα: «Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνω». Επίσης, η λέξη «Ρωμιοσύνη» αναφέρεται σε πολλά ποιήματα παλαιοτέρων και νεοτέρων ποιητών και συγγραφέων.
1. Γραικός: Η λέξη Γραικός δινόταν από τους Λατίνους στους Έλληνες (Γραικούς) και από εκείνους παραλήφθηκε και στις νεότερες γλώσσες της Ευρώπης λιγότερο ή περισσότερο παραλλαγμένος. Γαλλικά Grecs, Γερμανικά Griechen, Ιταλικά Greci, Αγγλικά Greeks κ.λπ. Oι μύθοι αποδίδουν την καταγωγή του ονόματος στον ήρωα Γραικόν, γιο του Δευκαλίωνα και της Πανδώρας. Απ’ αυτόν πήραν το όνομα οι Γραίκες, αρχαίοι Αιολοί άποικοι. Άλλοι αποδίδουν το όνομα στον Γρα, γιο του Αρχελάου, δισέγγονου του Oρέστη. O Αριστοτέλης όμως αναφέρει στα Μετεωρολογικά (Α14) ότι οι Γραικοί κατά τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνος κατοικούσαν περί την Αρχαία Ελλάδα, δηλαδή Δωδώνη, Αχελώο κ.λπ.
Άλλοι εντοπίζουν το όνομα στον Αρχαίο ποιητή Αλκμάνο και αλλού σημειώνεται ότι η λέξη Γραικός ως αρχαιότερο όνομα των Eλλήνων συναντάται στο λεγόμενο Πάριο Mάρμαρο, απ’ όπου το πήραν οι Aλεξανδρινοί. Kατά το διάστημα της επικρατήσεως του Xριστιανισμού, παραμελήθηκε το όνομα αυτό και χρησιμοποιούνταν τα ονόματα Pωμαίοι και Eλλαδικοί. Aπό τον 12ο αιώνα μ. X. όμως χρησιμοποιούνταν αδιακρίτως και τα τρία ονόματα: Γραικοί, Pωμαίοι (Pωμιοί), Έλληνες.
2. Pωμιός: Προέρχεται από τη λέξη Pωμαίος, αφού ο ελλαδικός χώρος όλος έγινε Pωμαϊκή επαρχία το 146 π.X. με την υποταγή της Kορίνθου. Mετά τη μεταφορά της πρωτεύουσας της Pωμαϊκής Aυτοκρατορίας στο Bυζάντιο το 330 μ.X. από τον Mέγα Kων/νο, στη Nέα Pώμη όπως την είπαν, οι υποταγμένοι στους Pωμαίους Έλληνες το θεωρούσαν και περηφάνεια να θεωρούνται Pωμαίοι πολίτες. Έτσι, απολάμβαναν και κάποια προνόμια. Kατ’ αυτόν τον τρόπο έμεινε στη συνείδηση των Eλλήνων το όνομα Pωμαίος και κατά παραφθορά Pωμιός και Pωμηός, με κάποια όμως χιουμοριστική έννοια.
3. Έλλην: Έλληνας είναι ο εξ Eλλάδος καταγόμενος. H καταγωγή του ονόματος χάνεται στα βάθη του μύθου. Έλλην εκαλείτο ο γιος του Διός και της Πύρρας ή ο γιος του Προμηθέως και αδελφός του Δευκαλίωνος. O Θουκυδίδης, τον θεωρεί γιο του Δεκαυλίωνος και ισχυρό βασιλέα της Φθιώτιδας. O Όμηρος ονομάζει Έλληνες μία από τις τρεις φυλές του βασιλείου του Aχιλλέα, παρά την Φθιώτιδα. Aπό όλα αυτά φαίνεται ότι ο Έλλην(ας) υπήρξε ιστορικό πρόσωπο προ του Tρωϊκού πολέμου ήτοι προ του 1200 π.X. κατά τον καθηγητή της Aρχαιολογίας κ. Aπόστολο Aρβανιτόπουλο. O τάφος του Έλληνα εντοπίζονταν παλιότερα στην Mελιταία της Φθιώτιδος, κοντά στο Δομοκό.
Πάντως το όνομα το χρησιμοποιούν οι Έλληνες από το 1000 π.X. περίπου μέχρι σήμερα. O Όμηρος το χρησιμοποιεί παράλληλα με τις λέξεις Aχαιοί, Aργείοι, Δαναοί. Eλλάδα ονομαζόταν μία αρχαία πόλη κοντά στα Φάρσαλα. Eπικράτησε όμως σιγά-σιγά ως εθνικό όνομα όλων των κατοίκων, του Eλλαδικού χώρου. Γεώργιος Πλήθων ή Γεμιστός (μέσα 14ου αρχές 15ου αιώνος), βυζαντινός, φιλόσοφος, αρχηγός της Σχολής του Mυστρά, επεδίωξε να επιβάλλει το όνομα μαζί με την αρχαία ελληνική θρησκεία.O O Aδαμάντιος Kοραής όμως, Διδάσκαλος του Γένους, επέβαλε με τις συγγραφές του το όνομα Έλλην αντί των άλλων δύο για τους κατοίκους της αναγεννηθείσας Nέας Eλλάδας. Προτιμούσαν εξ’ άλλου το όνομα αυτό οι υπόδουλοι του Eλλαδικού χώρου κατά τον 18ον και στις αρχές του 19ου. Tότε γινόταν γιατί επιθυμούσαν να συνδέονται με την δόξα των αρχαίων τους προγόνων.
Mετά το 1821 οι τοπικές συνελεύσεις και στη συνέχεια η πρώτη εθνική Συνέλευση στην Eπίδαυρο το 1822, αλλά και οι επόμενες εθνοσυνελεύσεις καθιέρωσαν επίσης το όνομα Έλλην και τα παράγωγά του.
Aνακεφαλαιώνοντας τα παραπάνω βλέπουμε ότι και τα τρία ονόματα Γραικός, Pωμιός, Έλλην είναι εθνικά μας ονόματα. Aπ’ αυτά επικράτησε σ’ εμάς το Έλλην και τα παράγωγά του (Eλλάς, Eλληνικόν κ.λπ) ενώ στο εξωτερικό το Γραικός (Greek κ.λπ) και στην Tουρκία Pωμιός, Pούμ και Iουνάν (Ίωνας).
-Η γλώσσα και η θρησκεία είναι χαρακτηριστικά γνωρίσματα ενός έθνους
όταν λοιπόν την έβαλαν την Ελληνική ως επίσημη γιατί δεν την έβαλαν και στη Δύση? Γιατί απλά η αυτοκρατορία είχε τελείως αποκοπεί από Δυσμάς!
-Ως ένδειξη εξελληνισμού πέραν της γλώσσας, ο Ηράκλειος από το 629 ακολουθώντας την ανεπίσημη λαική προσφώνηση <<βασιλέυς>> την καθιερώνει επίσημα για το ανώτατο αξίωμα.......<<Ηράκλειος και Ηράκλειος νέος Κων/νος. πιστοί εν Χριστώ βασιλείς>>

-Γράφεις.....<<Ύστερα από 400 χρόνια περίπου σκλαβιάς , οι Έλληνες όπως και περισσότερα από τα υπόλοιπα έθνη της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας κατάφεραν τελικά ύστερα από επαναστάσεις και πολέμους να απαλλαγούν από τον και τον Τουρκικό ζυγό ο οποίος δεν ήταν παρά η συνέχεια του Ρωμαϊκού , να αποκτήσουν τελικά την ανεξαρτησία τους και να γίνουν αυτόνομα κράτη>>

-Και πως δεν απέβαλαν και το Χριστιανισμό? θυμόντουσαν ότι δεν ήσαν Τούρκοι θυμόντουσαν ότι δεν ήσαν Ρωμαίοι αλλά είχαν ξεχάσει ότι δεν είναι Χριστιανοί? και μετά από τόσους φόνους εκατομμύρια! λέει δε θυμάμαι ή ο γιαπτε ή ο macedon! (και το σκυλί μου έβαλε τα γέλια, έχεις δει σκυλί να γελάει?.....κι όμως!).
-Μην είσαι θύμα! και γω κάποτε ήμουν θύμα για κοματικές όμως πεποιθήσεις, κάποια στιγμή διαπίστωσα το λάθος μου και άλλαξα σελίδα! δεν είναι κακό! απλά δούλεψα με τη λογική!

-Να στο πω! αλλιώς! ας υποθέσουμε ότι μας καταλαμβάνουν πάλι οι Τούρκοι! ευχή και κατάρα θα αφήσω στα παιδιά μου εάν δεν μεταφέρουν στα παιδιά τους προφορικά, εφόσον γραπτά δε θα γίνεται την εθνικότητά μας, τη γλώσσα μας, την ιστορία μας και τη θρησκεία μας και αυτά στα παιδιά τους! ώστε να παραμείνουν στα κρυφά μέχρι όποτε έρθει η ώρα και πάλι για την ελευθερία! Τώρα το αν τα μεταφέρουν, αλλά συνειδητά αυτοί που έμαθαν τι είχε συμβεί στο παρελθόν αποφασίσουν να μην τα δεχτούν γιατί διαφωνούν γιατί έχουν συμφέροντα...κ.λ.π. αυτομάτως θα πάψει και η κατάρα γιατί δε θα τους θεωρώ απογόνους μου.
-Να σαι σίγουρος ότι το ίδιο θα ίσχυε και εάν οι Βυζαντινοί δεν ταυτιζόντουσαν στην πορεία με τους Έλληνες!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 10/02/2008 00:29:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 00:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Βρε γιαπετ,
Τα ιστορικά στοιχεία, ανθρώπων της εποχής των γεγονότων, τα έχω παραθέσει χίλιες φορές εδώ μέσα.

Εγώ είμαι τόσο άτυχος, που δεν πέτυχα καμμία φορά.

Ας είναι δεν μπορώ να σου επιβάλλω να μην επικαλείσαι ανύπαρκτα στοιχεία, ούτε να απειλείς ότι θα τα παραθέσεις.

Μάλλον επέλεξες να λέμε διάφορα εύπεπτα, χαριτωμένα και να κάνουμε διαγωνισμό ατάκας.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αφού φταίει το esoteric που δεν παραθέτεις τα στοιχεία που με το... ζόρι τα κρατάς κρυφά.


quote:
Σου ανέφερα, επίσης, μόνο ένα όνομα, ενός «μάρτυρα» της εποχής των διωγμών, και σου υπέδειξα να διαβάσεις την ή τις επιστολές του όπου μαρτυρεί τις σκευωρίες υπέρ των Χριστιανών και τον τρόπο με τον οποίο τους οδηγούσε στο μαρτύριο.

Αν δεν θυμάμαι καλά, διόρθωσέ με.
Αυτός, ο Πλίνιος ο νεώτερος, ανηψιός του Πλίνιου του πρεσβήτερου, αργότερα δεν απαρνήθηκε τον χριστιανισμό;

quote:
Το ότι δεν παραθέτω ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν στοιχεία.

Αλλά γιατί λες «τα ίδια και τα ίδια»;

Δεν έχεις πολλά;


quote:
Τα στοιχεία που έχω παραθέσει πλείστες φορές εδώ μέσα, μπορείς να τα βρεις και σε ιστοσελίδες πανεπιστημιακών πτυχιακών εργασιών, για παράδειγμα.
Λες να τους φτύσουμε όλους αυτούς και να υιοθετήσουμε τη δική σου επιθυμία για να σου κάνουμε τη χάρη;
Τα δικά σου στοιχεία ποια είναι;

Εγώ τα παραθέτω, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω, τι φταίω που δεν θέλεις να τα δεις;

quote:
Θα διαπιστώσεις πως ποτέ δεν υπήρξε μια ενιαία και με διάρκεια θρησκεία στην αρχαία Ελλάδα.
Ποτέ δεν υπήρξε μια ενιαία θρησκεία που να ήταν η ίδια από το ένα άκρο ως το άλλο του τότε ελληνικού χώρου.

Μ’ αρέσει που το «δόγμα», το εκφράζεις σαν «ενιαία θρησκεία».

Σαφώς και δεν υπήρχε δόγμα. Ούτε διωγμοί και σκοτωμοί, απ’ άκρη σ’ άκρη, για να το δεχθούν όλοι.

quote:
Βάλε π.χ., έτσι για πλάκα στο google, για παράδειγμα, τις λέξεις «παρακμή + αρχαία θρησκεία» και θα σου βγάλει όσες πληροφορίες τραβάει η ψυχή σου.
Ο Πλούταρχος, για παράδειγμα, σου κάνει;

Όσο για την συγκεκριμένη αναζήτηση που μου πρότεινες, έβγαλε ατράνταχτες πηγές, όπως:

Wikipedia, που γράφει όποιος νάναι, ότι νάναι, ζωηφόρος, αντιαιρετικόν εγκώλπιον, ιερά σύνοδο.

quote:
Δηλαδή, κατηγορείς αυτό που λέω πως θέλω να βλέπω σφαιρικά και στο σύνολό τους τα γεγονότα, πράγμα που για σένα σημαίνει «βλέπεις ό,τι θέλεις».

Μ’ αρέσει η σφαιρικότητα της σκέψης και της ενημέρωσής σου.

Δίνεις νέα νοήματα στις λέξεις.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 03:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
1. Γραικός: Η λέξη ....και Iουνάν (Ίωνας).

Τουλάχιστον βάλε το link απ'όπου αντέγραψες το παρόν σεντόνι, καθώς και το όνομα του συγγραφέα.

Μην οικειοποιείσαι πνευματική εργασία άλλων (όχι δηλαδή ότι θα πίστευε κανείς ότι αυτό είναι δικό σου. Λείπουν τα θαυμαστικά ανάμεσα στις λέξεις, χώρια που είναι στα ελληνικά).

quote:
europaios2
Ως ένδειξη εξελληνισμού πέραν της γλώσσας, ο Ηράκλειος από το 629 ακολουθώντας την ανεπίσημη λαική προσφώνηση <<βασιλέυς>> την καθιερώνει επίσημα για το ανώτατο αξίωμα.......<<Ηράκλειος και Ηράκλειος νέος Κων/νος. πιστοί εν Χριστώ βασιλείς>>

Ολοι οι αυτοκράτορες της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, μέχρι τον τελευταίο Κωνσταντίνο Παλαιολόγο, υπέγραφαν ως "βασιλεύς των Ρωμαίων". Τώρα, αν εσύ καμαρώνεις που είσαι Ρωμαίος, αυτό είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα. Εγώ πάλι είμαι Ελληνας. Πρόβλημά μου θα μου πεις. Σωστό κι αυτό.

quote:
europaios2
και μετά από τόσους φόνους εκατομμύρια! λέει δε θυμάμαι ή ο γιαπτε ή ο macedon! (και το σκυλί μου έβαλε τα γέλια, έχεις δει σκυλί να γελάει?.....κι όμως!).

Προφανώς εσύ και ο σκύλος σου έχετε το ίδιο νοητικό και γνωστικό επίπεδο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 15:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
«Όμως οι δυσκολίες που προέκυπταν για την κατανόηση και την εφαρμογή των νόμων , από έναν λαό που δεν γνώριζε τη γλώσσα αυτή ανάγκασαν τον Σλάβο Αυτοκράτορα Γιουπράβδα (Ιουστινιανό) το 534 μΧ να ορίση την Ελληνική που ήταν και κατανοητή από σαν επίσημα γλώσσα του κράτους του και να μεταφράση τους νόμους από τα Λατινικά στα Ελληνικά .»

symbol
Άρα σλάβοι ήταν και οι γονείς του, αλλά και ο θείος του προηγούμενος αυτοκράτορας Φλάβιος Ιουστίνιος Αύγουστος.
Καλά υπήρχαν τότε σλαύοι στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία;


Φυσικά και οι γονείς του Γιουπράβδα ήταν Σλάβοι , ο προηγούμενος όμως αυτοκράτορας Φλάβιος Ιουστίνιος Αύγουστος , ήταν Ρωμαίος μόνο που δεν ήταν θείος του , τον είχε ιυοθετημένο , γι' αυτό και ο Γιουπράβδα προς τμήν του πήρε το όνομα Ιουστινιανός .
quote:
symbol
Οι Ρωμαίοι που είναι; Ρωμαίοι δεν υπήρχαν ανάμεσα σε όλους αυτούς τους λαούς;
Οι Ρωμαίοι είχαν υπόδουλους επί σχεδόν δύο χιλιάδες χρόνια όλους αυτούς τους λαούς;
Στην ύστερη Ρωμαική αυτοκρατορία υπήρχαν Ρωμαίοι;
Φυσικά και υπήρχαν και Ρωμαίοι στο κράτος του Αρκάδιου τους οποίους εκ παραδρομής δεν ανέφερα , και πρώτα απ' όλα ο ίδιος ο Αρκάδιος και το επιτελείο του . Υστερα οι στρατιώτες των Ρωμαϊκών λεγεώνων που στάθμευαν στην επικράτειά του ή για να είμαι ακριβέστερος ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς , γιατι την εποχή εκείνη στις Ρωμαϊκές λεγεώνες υπηρετούσαν και Γερμανοί , Γοτθοι , Γαλάτες και Σαρμάτες μισθοφόροι , και τέλος οι απόγονοι των παλαιοτέρων λεγεωνάριων που όταν αποστρατευόντουσαν διάλεγαν να μείνουν στην περιοχή στην οποία υπηρετούσαν .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 15:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
«Όμως οι δυσκολίες που προέκυπταν για την κατανόηση και την εφαρμογή των νόμων , από έναν λαό που δεν γνώριζε τη γλώσσα αυτή ανάγκασαν τον Σλάβο Αυτοκράτορα Γιουπράβδα (Ιουστινιανό) το 534 μΧ να ορίση την Ελληνική που ήταν και κατανοητή από σαν επίσημα γλώσσα του κράτους του και να μεταφράση τους νόμους από τα Λατινικά στα Ελληνικά .»

symbol
Άρα σλάβοι ήταν και οι γονείς του, αλλά και ο θείος του προηγούμενος αυτοκράτορας Φλάβιος Ιουστίνιος Αύγουστος.
Καλά υπήρχαν τότε σλαύοι στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία;


Φυσικά και οι γονείς του Γιουπράβδα ήταν Σλάβοι , ο προηγούμενος όμως αυτοκράτορας Φλάβιος Ιουστίνιος Αύγουστος , ήταν Ρωμαίος μόνο που δεν ήταν θείος του , τον είχε ιυοθετημένο , γι' αυτό και ο Γιουπράβδα προς τμήν του πήρε το όνομα Ιουστινιανός .
quote:
symbol
Οι Ρωμαίοι που είναι; Ρωμαίοι δεν υπήρχαν ανάμεσα σε όλους αυτούς τους λαούς;
Οι Ρωμαίοι είχαν υπόδουλους επί σχεδόν δύο χιλιάδες χρόνια όλους αυτούς τους λαούς;
Στην ύστερη Ρωμαική αυτοκρατορία υπήρχαν Ρωμαίοι;
Φυσικά και υπήρχαν και Ρωμαίοι στο κράτος του Αρκάδιου τους οποίους εκ παραδρομής δεν ανέφερα , και πρώτα απ' όλα ο ίδιος ο Αρκάδιος και το επιτελείο του . Υστερα οι στρατιώτες των Ρωμαϊκών λεγεώνων που στάθμευαν στην επικράτειά του ή για να είμαι ακριβέστερος ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς , γιατι την εποχή εκείνη στις Ρωμαϊκές λεγεώνες υπηρετούσαν και Γερμανοί , Γοτθοι , Γαλάτες και Σαρμάτες μισθοφόροι , και τέλος οι απόγονοι των παλαιοτέρων λεγεωνάριων που όταν αποστρατευόντουσαν διάλεγαν να μείνουν στην περιοχή στην οποία υπηρετούσαν .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 16:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Φίλε symbol! θα μας κουφάνουν! τελείως!
-Αγαπητέ, Sesostris, λες.....<<Η έκταση του κράτους αυτού μολονότι περιελάμβανε τις μισές από τις κτήσεις της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ήταν αρκετά μεγάλη , τα όριά του εκτείνονταν από τον Δούναβη μέχρι τον Νείλο και περιελάμβανε αρκετούς λαούς όπως Αρμένιους , Άραβες , Αιγυπτίους , Εβραίους , Φοίνικες , Ασσυρίους , Γαλάτες , Γότθους , Ίσαυρους , Δάκες , Καππαδόκες , Ιλλυριούς , Σλάβους , και φυσικά Έλληνες τόσο της ηπειρωτικής και της νησιωτικής Ελλάδας και της Κύπρου , όσο και των παραλίων του Πόντου και της Ιωνίας>>
-Ναι αλλά πολύ γρήγορα περιορίστηκε στο καθαρά Ελληνικό κράτος! Για τους πολέμους με τους Άραβες που κατέλαβαν μέχρι και την Κρήτη δεν έχεις ακούσει τίποτα? για τους πολέμους με τους Σλάβους? Η Γαλατία που ήταν? για πες μου!
-2 ήσαν οι λόγοι που το Βυζάντιο μεταμορφώθηκε σε Ελληνικό:
1). Tα μέρη που του απέμειναν είναι Ελληνικά κι έτσι το κράτος γίνεται εθνολογικά ενιαίο
2).Επειδή είναι ορθόδοξο γίνεται και θρησκευτικά ενιαίο!

Μάθε να διαβάζης σωστά αυτά που σου γράφουν . Στην χθεσινή μου απάντηση σου γράφω μεταξύ άλλων :

Το πολυπολιτισμικό αυτό κράτος του Αρκάδιου , ύστερα από 1508 χρόνια συνεχούς σήψης και παρακμής , έχασε σταδιακά τα περσσότερα από τα εδάφη του έως ότου το θλιβερό απομεινάρι του καταληφθή οριστικά από τους Τούρκους το 1453 μΧ ....

Αυτό δεν σου λέει τίποτα ;;; Τι ήθελες δηλαδή να σου γράψω με λεπτομέρειες όλη την Βυζαντινή Ιστορία ;;;
Άλλωστε και γι' αυτά που σου έγραψα ψάχνοντας στις σελίδες δύο ιστορικών συγγραμμάτων , πήγε χαμένος ο κόπος μου .
Επειδή το απομενάρι του μορφώματος αυτού περιορίστηκε στην Μ.Ασία και τα όρια περίπου της σημερινής Ελλάδας , σημαίνει ότι έγιναν και Έλληνες οι Ίσαυροι πχ που κατοικούσαν στην ενδοχώρα της Μ.Ασίας ;
Οι Έλληνες της Μικράς Ασίας ήταν στα παράλια του Πόντου και της Ιωνίας , και σε τμήμα της ενδοχώρας .
Άλλωστε Ρωμαίοι αρεσκόντουσαν να αυτοαποκαλούνται μέχρι το τέλος αυτάρεσκα όλοι . Εξ΄ου και Ρωμιοί .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 18:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, θα σε παρακαλούσα να είσαι επιεικής με τον ευρωπαίο2, διότι... καταλαβαίνεις...

Έχει τις... ευαισθησίες του.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 21:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
«Φυσικά και οι γονείς του Γιουπράβδα ήταν Σλάβοι , ο προηγούμενος όμως αυτοκράτορας Φλάβιος Ιουστίνιος Αύγουστος , ήταν Ρωμαίος μόνο που δεν ήταν θείος του , τον είχε ιυοθετημένο , γι' αυτό και ο Γιουπράβδα προς τμήν του πήρε το όνομα Ιουστινιανός.»

Αγαπητέ στα ιστορικά θέματα καλόν είναι να επιδεικνύουμε σοβαρότητα.
Μάθε λοιπόν πως ο Ιουστινιανός, ήταν ανιψιός του προηγούμενου αυτοκράτορα Ιουστίνου από το μέρος της μητέρας του Βιγιλαντίας πού ήταν αδελφή του Ιουστίνου..
Ο πατέρας του ονομαζόταν Σαββάτιος. Ο θείος του υιοθέτησε τον Ιουστινιανό μετέπειτα.
Το πλήρες όνομα του είναι Φλάβιος Πέτρος Σαββάτιος Ιουστινιανός.
Η θεωρία της Σλαβικής καταγωγής της οικογένειας του Ιουστινιανού στηρίζεται σε πλαστογραφία των πηγών από έναν σλάβο παπά, η οποία καταρίφθηκε από ξένους Ιστορικούς.
Σήμερα μόνο βούλγαροι υπερεθνικιστικές εμμένουν στην προπαγάνδα αυτή.
Οι σλάβοι πέρασαν τον Δούναβη μετά τον θάνατό του .
Οι πρόγονοι του Ιουστινιανού ήταν εκλατινισμένοι Έλληνες της Χερσονήσου του Αίμου.

Sesostris
«Φυσικά και υπήρχαν και Ρωμαίοι στο κράτος του Αρκάδιου τους οποίους εκ παραδρομής δεν ανέφερα , και πρώτα απ' όλα ο ίδιος ο Αρκάδιος και το επιτελείο του . Υστερα οι στρατιώτες των Ρωμαϊκών λεγεώνων που στάθμευαν στην επικράτειά του ή για να είμαι ακριβέστερος ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς , γιατι την εποχή εκείνη στις Ρωμαϊκές λεγεώνες υπηρετούσαν και Γερμανοί , Γοτθοι , Γαλάτες και Σαρμάτες μισθοφόροι , και τέλος οι απόγονοι των παλαιοτέρων λεγεωνάριων που όταν αποστρατευόντουσαν διάλεγαν να μείνουν στην περιοχή στην οποία υπηρετούσαν.»

Φίλτατε από το 600 μ.χ. περίπου και για 900 χρόνια δεν υπάρχουν εθνοφυλετικά Ρωμαίοι στην λεγόμενη «Βυζαντινή» αυτοκρατορία. Οι ελάχιστοι εθνοφυλετικά ρωμαίοι απορροφήθηκαν πλήρως.
Και πόσοι ήταν επιτέλους όλοι οι εθνοφυλετικά Ρωμαίοι της πριν την ηγεμονία περιόδου, έτσι που να είναι εφικτό να πλημυρίσουν ολόκληρη την απέραντη αυτοκρατορία μου μετέπειτα ίδρυσαν;

Sesostris
«Το πολυπολιτισμικό αυτό κράτος του Αρκάδιου , ύστερα από 1508 χρόνια συνεχούς σήψης και παρακμής , έχασε σταδιακά τα περσσότερα από τα εδάφη του έως ότου το θλιβερό απομεινάρι του καταληφθή οριστικά από τους Τούρκους το 1453 μΧ ....»

Αγαπητέ είναι σήψη και παρακμή η ίδρυση μιας Ελληνικής αυτοκρατορίας και η διατήρησή της για έντεκα αιώνες;

Είναι σήψη όταν ένας λαός για ένα τόσο μεγάλο διάστημα διατηρεί το πιο ισχυρό και πλούσιο κράτος της γης, αποκρούει βαρβάρους και εκπολιτίζει λαούς;

Πάσχει από κατάπτωση η ο λαός που πρώτος και μόνος επί αιώνες διατηρεί κοσμική παιδεία, πανεπιστήμια, δημόσια νοσοκομεία;

Είναι σε σήψη το έθνος που σώζει την Ευρώπη από τον εξισλαμισμό;
Αυτό που επιτελεί ένα τεράστιο και βαθύτατα προοδευτικό νομοθετικό έργο;

Είναι παρακμιακό το μοναδικό έθνος που αποφεύγει την φεουδαρχία, την δουλοπαροικία, τον μεσαίωνα;

Αγαπητέ με τα ψέματα θα σώσουμε τον Ελληνισμό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 22:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς europaios2

Αν και γνωρίζω εκ των προτέρων ότι τα γραφόμενά μου θα πέσουν στο κενό , δεν μπορώ να μην παραθέσω ένα απόσπασμα από μήνυμα του μετέπειτα πατριάρχη Γεννάδιου Σχολάριου προς τους κατοίκους της Κωνσταντινουπόλεως που τους αποκαλούσε Ρωμαίους και όχι Έλληνες και τους καλούσε να μην αντισταθούν μαζί με τους Φράγκους στους Τούρκους αλλά να τους παραδώσουν την Πόλη μια ώρα αρχίτερα στους για να εκπληρωθούν οι ……προφητείες .

«Άθλιοι Ρωμαίοι , εις τι επλανήθητε και απεμακρύνατε εκ της ελπίδος του Θεού και ηλπίσατε εις την δύναμιν των Φράγκων και συν τη Πόλει εν τη μέλλει φθαρήναι ,
εχάσατε την ευσέβειάν σας . Ίλεός μοι Κύριε , μαρτύρομαι ενώπιόν σου ότι αθώος ειμί του τοιούτου πταίσματος . Γιγνώσκετε άθλιοι πολίται τι ποιείται ; Και συν τω αιχμαλωτισμώ , ος μέλλει γενέσθαι εις υμάς , εχάσατε και το πατροπαράδοτον και ωμολογήσατε την ασέβειαν . Ουαί υμίν εν τω κρίνεσθαι .» (Δούκας σελ. 254)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 23:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
symbol
Αγαπητέ είναι σήψη και παρακμή η ίδρυση μιας Ελληνικής αυτοκρατορίας και η διατήρησή της για έντεκα αιώνες;

Είναι σήψη όταν ένας λαός για ένα τόσο μεγάλο διάστημα διατηρεί το πιο ισχυρό και πλούσιο κράτος της γης, αποκρούει βαρβάρους και εκπολιτίζει λαούς;

Πάσχει από κατάπτωση η ο λαός που πρώτος και μόνος επί αιώνες διατηρεί κοσμική παιδεία, πανεπιστήμια, δημόσια νοσοκομεία;

Είναι σε σήψη το έθνος που σώζει την Ευρώπη από τον εξισλαμισμό;
Αυτό που επιτελεί ένα τεράστιο και βαθύτατα προοδευτικό νομοθετικό έργο;

Είναι παρακμιακό το μοναδικό έθνος που αποφεύγει την φεουδαρχία, την δουλοπαροικία, τον μεσαίωνα;

Αγαπητέ με τα ψέματα θα σώσουμε τον Ελληνισμό;



Εσύ πιστεύεις ότι ο Ελληνισμός για να σωθή , έχει ανάγκη την πλαστογραφημένη ιστορία του Παπαρρηγόπουλου και των χαλκείων που προωθούν την αντιγνώση ;

Γιατί δεν διδάσκεται όλόκληρος ο Ρήγας Φεραίος στα σχολεία ;;;;
Γιατί δεν μαθαίνουν τα παιδιά μας τίποτα από το χρονογράφο του Ιουστινιανού Προκόπιο ;;;;
Γιατί δεν μαθαίνουν τίποτα από τα απομνημονεύματα του Δούκα για την άλωση ή από τις περιγραφές του Βαρβερινού κώδικα ;;;;

Απλούστατα γιατι αν μαθευτούν όλα αυτά , θα χάση τα δεκανίκια της η εξουσία .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 23:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Βρε γιαπετ,
Τα ιστορικά στοιχεία, ανθρώπων της εποχής των γεγονότων, τα έχω παραθέσει χίλιες φορές εδώ μέσα.

Εγώ είμαι τόσο άτυχος, που δεν πέτυχα καμμία φορά.



Εσύ δεν έχεις ανάγκη από αυτά τα στοιχεία. Εσύ τα ξέρεις όλα. Γνωρίζεις την ιστορία απ’ έξω κι ανακατωτά.

Αφού ξέρω από τώρα τη συνέχεια, γιατί να μπω πάλι στον κόπο; Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται, γνωρίζει τα στοιχεία για τα οποία εγώ μιλώ.


quote:

quote:
Σου ανέφερα, επίσης, μόνο ένα όνομα, ενός «μάρτυρα» της εποχής των διωγμών, και σου υπέδειξα να διαβάσεις την ή τις επιστολές του όπου μαρτυρεί τις σκευωρίες υπέρ των Χριστιανών και τον τρόπο με τον οποίο τους οδηγούσε στο μαρτύριο.

Αν δεν θυμάμαι καλά, διόρθωσέ με.
Αυτός, ο Πλίνιος ο νεώτερος, ανηψιός του Πλίνιου του πρεσβήτερου, αργότερα δεν απαρνήθηκε τον χριστιανισμό;



Απ’ όσα εγώ γνωρίζω, ποτέ δεν ήταν Χριστιανός ο Πλίνιος ο Νεώτερος.


quote:

quote:
Το ότι δεν παραθέτω ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν στοιχεία.

Αλλά γιατί λες «τα ίδια και τα ίδια»;

Δεν έχεις πολλά;



Τα ιστορικά στοιχεία είναι αυτά που είναι. Δεν αυγατίζουν από τη μια μέρα στην άλλη, εκτός κι αν έλθουν καινούργια στοιχεία στο φως.
Εμείς, ξέρεις, δεν σας μοιάζουμε. Ούτε το χόμπου μας είναι, ούτε και το βάλαμε σκοπό να ξαναγράψουμε την ιστορία.


quote:

quote:
Τα στοιχεία που έχω παραθέσει πλείστες φορές εδώ μέσα, μπορείς να τα βρεις και σε ιστοσελίδες πανεπιστημιακών πτυχιακών εργασιών, για παράδειγμα.
Λες να τους φτύσουμε όλους αυτούς και να υιοθετήσουμε τη δική σου επιθυμία για να σου κάνουμε τη χάρη;
Τα δικά σου στοιχεία ποια είναι;

Εγώ τα παραθέτω, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω, τι φταίω που δεν θέλεις να τα δεις;



Σε ρώτησα κάποια συγκεκριμένα πράγματα.
Ποια είναι τα εγκλήματα για τα οποία καταδικάζονταν σε θάνατο οι Χριστιανοί;
Μήπως διαδήλωναν και αυτοί στους δρόμους όπως οι συνταξιούχοι;


quote:

quote:
Θα διαπιστώσεις πως ποτέ δεν υπήρξε μια ενιαία και με διάρκεια θρησκεία στην αρχαία Ελλάδα.
Ποτέ δεν υπήρξε μια ενιαία θρησκεία που να ήταν η ίδια από το ένα άκρο ως το άλλο του τότε ελληνικού χώρου.

Μ’ αρέσει που το «δόγμα», το εκφράζεις σαν «ενιαία θρησκεία».



Να που μαθαίνουμε και καινούργια πράγματα.
Ενιαία θρησκεία = δόγμα. Από πότε άλλαξε η ελληνική γλώσσα και δεν το πήραμε χαμπάρι; Μήπως βαλθήκατε να τη αλλάξετε και αυτή, μαζί με την ιστορία βτε γιαπετ;


quote:

Σαφώς και δεν υπήρχε δόγμα. Ούτε διωγμοί και σκοτωμοί, απ’ άκρη σ’ άκρη, για να το δεχθούν όλοι.

Το τι υπήρχε, άστο μη το ψάχνεις. Εδώ δεν ήξεραν οι ίδιοι, τότε, τι υπήρχε, εσύ θα μας το πεις σήμερα; Δεν είναι θέμα δόγματος.
Ένα μεγάλο καφενείο ήταν. Καλά έκαναν οι άνθρωποι. Ότι βόλευε το ισχυρό κατεστημένο, αρκεί να μην τους πείραζες γιατί θα σε έτρωγε η μαρμάγκα.
Λες δεν υπήρχαν σκοτωμοί. Πλάκα με κάνεις;
Σάμπως τους περίσευε και κανένας εύκαιρος άνθρωπος; Από τον έναν πόλεμο στον άλλο πήγαιναν.


quote:

quote:
Βάλε π.χ., έτσι για πλάκα στο google, για παράδειγμα, τις λέξεις «παρακμή + αρχαία θρησκεία» και θα σου βγάλει όσες πληροφορίες τραβάει η ψυχή σου.
Ο Πλούταρχος, για παράδειγμα, σου κάνει;

Όσο για την συγκεκριμένη αναζήτηση που μου πρότεινες, έβγαλε ατράνταχτες πηγές, όπως:

Wikipedia, που γράφει όποιος νάναι, ότι νάναι, ζωηφόρος, αντιαιρετικόν εγκώλπιον, ιερά σύνοδο.



Μάλλον το δικό σου google έχει δεχθεί λογοκρισία από τους αρχαιο...... Αλλιώς δεν εξηγείται!

quote:

quote:
Δηλαδή, κατηγορείς αυτό που λέω πως θέλω να βλέπω σφαιρικά και στο σύνολό τους τα γεγονότα, πράγμα που για σένα σημαίνει «βλέπεις ό,τι θέλεις».

Μ’ αρέσει η σφαιρικότητα της σκέψης και της ενημέρωσής σου.

Δίνεις νέα νοήματα στις λέξεις.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Α σε παρακαλώ!!
Δεν μοιάζουμε!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 00:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
symbol
Είναι σήψη όταν ένας λαός για ένα τόσο μεγάλο διάστημα ...εκπολιτίζει λαούς;

Είναι παρακμιακό το μοναδικό έθνος που αποφεύγει ...τον μεσαίωνα;


Ενα δείγμα του "εκπολιτισμού των λαών" και της "αποφυγής του μεσαίωνα" από τους Ρωμαίους Χριστιανούς. Αφορά το συνετισμό των λεγόμενων "αιρετικών" που κατηγορούνταν ως "ελληνίζοντες".

Στην εικόνα διακρίνονται χριστιανοί να κυρήττουν το λόγο του θεού και Ελληνες να πιστεύουν αυθορμήτως και να γίνονται αυτοβούλως Χριστιανοί.

Από την "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 00:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Εσύ δεν έχεις ανάγκη από αυτά τα στοιχεία. Εσύ τα ξέρεις όλα. Γνωρίζεις την ιστορία απ’ έξω κι ανακατωτά.
Αφού ξέρω από τώρα τη συνέχεια, γιατί να μπω πάλι στον κόπο; Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται, γνωρίζει τα στοιχεία για τα οποία εγώ μιλώ.

Μια δεν μπαίνεις στον κόπο, μια δεν είναι γρήγορο το esoterica, μια όσοι τα γνωρίζουν τα γνωρίζουν, μια δεν υπάρχει λόγος να φέρεις στοιχεία επειδή... ξέρεις τη συνέχεια, μου θύμισες μια ιστορία με το χότζα, που θα γράψω στο επόμενο μήνυμα.

Πιστεύω ότι δεν είναι σοβαρή συζήτηση αυτή.

Καλά τα ευφυολογήματα, αλλά και λίγο επί της ουσίας, ρε φίλε...


quote:
Απ’ όσα εγώ γνωρίζω, ποτέ δεν ήταν Χριστιανός ο Πλίνιος ο Νεώτερος.

Δεν έχω την πηγή μπροστά μου, αλλά έχω την εντύπωση ότι ένας εκ των Πλινίων τα... παράτησε, μπορεί να κάνω λάθος.

quote:
Τα ιστορικά στοιχεία είναι αυτά που είναι. Δεν αυγατίζουν από τη μια μέρα στην άλλη, εκτός κι αν έλθουν καινούργια στοιχεία στο φως.
Εμείς, ξέρεις, δεν σας μοιάζουμε. Ούτε το χόμπου μας είναι, ούτε και το βάλαμε σκοπό να ξαναγράψουμε την ιστορία.

Καλό. Αλλά... αν ξαναγράφω εγώ ιστορία, πες εσύ την γραμμένη...

quote:
Σε ρώτησα κάποια συγκεκριμένα πράγματα.
Ποια είναι τα εγκλήματα για τα οποία καταδικάζονταν σε θάνατο οι Χριστιανοί;
Μήπως διαδήλωναν και αυτοί στους δρόμους όπως οι συνταξιούχοι;

Κυρίως απήθεια στους νόμους και στις υποχρεώσεις τους σαν πολίτες, συνωμοτική συμπεριφορά, ταραχές κ.α.

Η διαφορά των συνθηκών απ’ τις σημερινές, έδιναν άλλο νόημα σ’ αυτά κι ας κάνεις ότι δεν το καταλαβαίνεις για λόγους εντυπώσεων.

quote:
Να που μαθαίνουμε και καινούργια πράγματα.
Ενιαία θρησκεία = δόγμα. Από πότε άλλαξε η ελληνική γλώσσα και δεν το πήραμε χαμπάρι; Μήπως βαλθήκατε να τη αλλάξετε και αυτή, μαζί με την ιστορία βτε γιαπετ;

Καλή προσπάθεια να αλλοιώσεις το νόημα των γραφόμενών μου, αλλά οι περισσότεροι, αντιλαμβάνονται τι λέω, όπως και το σχόλιό σου, στο οποίο απάντησα.

quote:
Το τι υπήρχε, άστο μη το ψάχνεις. Εδώ δεν ήξεραν οι ίδιοι, τότε, τι υπήρχε, εσύ θα μας το πεις σήμερα; Δεν είναι θέμα δόγματος.
Ένα μεγάλο καφενείο ήταν. Καλά έκαναν οι άνθρωποι. Ότι βόλευε το ισχυρό κατεστημένο, αρκεί να μην τους πείραζες γιατί θα σε έτρωγε η μαρμάγκα.
Λες δεν υπήρχαν σκοτωμοί. Πλάκα με κάνεις;
Σάμπως τους περίσευε και κανένας εύκαιρος άνθρωπος; Από τον έναν πόλεμο στον άλλο πήγαιναν.

Στο καφενείο μπαινοβγαίνεις κατά βούλησιν, στο κελί όμως... όχι.
Αυτό σίγουρα θα το καταλάβεις, μοιάζει με τις δικές σου απαντήσεις.


quote:
Μάλλον το δικό σου google έχει δεχθεί λογοκρισία από τους αρχαιο...... Αλλιώς δεν εξηγείται!

Μπορεί να δοκιμάσει οποιοσδήποτε και να δει αν έχει αρχαιο.... ή χριστιανο... pc.

quote:
Α σε παρακαλώ!!
Δεν μοιάζουμε!!

Να που συμφωνούμε σε κάτι.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 00:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ,
Κοίτα, για παράδειγμα, να δεις τι υποστηρίζουν κάποιοι που δεν τους «κόβω» για «θαμώνες» του Απολογητή.

http://filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=1580


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 01:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, διάβασε την ιστορία που μου έφερε στο μυαλό η κολοκυθιά που παίζουμε, με την παράθεση των στοιχείων που έχεις, αλλά είναι... απόρρητα.

Κάποια στιγμή ο χότζας, ανακοίνωσε τους πιστούς που ήταν στα τέσσερα, κάτω σε μια πλατεία, ότι θα τους πει κάτι πολύ σημαντικό για το θεό, ρωτώντας τους αν το ξέρουν.

- Όχι, απάντησαν αυτοί.

- Αφου δεν το ξέρετε, δεν σας το λέω, αποκριθηκε ο χότζας.

Την άλλη μέρα, έγινε το ίδιο με τα ίδια αποτελέσματα.

Μετα από κάμποσες ημέρες, οι πιστοί συμφώνησαν να πουν ότι το ξέρουν, μπας και τους το πει, μ' αυτόν τον τρόπο.

Όταν λοιπόν, τους ρώτησε, απάντησαν όλοι μαζί με ένα βροντερό "ναι".

- Αφού το ξέρετε, δεν σας το λέω, είπε αυτός.

Λίγες ημέρες μετά και αφού είχαν αρχίσει να αγριεύουν οι πιστοί, συμφώνησαν να πουν, μερικοί "ναι" και οι άλλοι "όχι".

Και τότε ο χότζας τους λέει:

- Ωραία λοιπόν, αυτοί που το ξέρουν να το πουν σ' αυτούς που δεν το ξέρουν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 01:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχω την πηγή μπροστά μου, αλλά έχω την εντύπωση ότι ένας εκ των Πλινίων τα... παράτησε, μπορεί να κάνω λάθος.


Ίσως να πρόκειται για άλλον Πλίνιο.


quote:

quote:
Σε ρώτησα κάποια συγκεκριμένα πράγματα.
Ποια είναι τα εγκλήματα για τα οποία καταδικάζονταν σε θάνατο οι Χριστιανοί;
Μήπως διαδήλωναν και αυτοί στους δρόμους όπως οι συνταξιούχοι;

Κυρίως απήθεια στους νόμους και στις υποχρεώσεις τους σαν πολίτες, συνωμοτική συμπεριφορά, ταραχές κ.α.



Α τώρα, αφού το είπες και εσύ, και με τα τόσα αδιάσειστα στοιχεία που παραθέτεις, μάλλον έτσι θα είναι.

«Απήθεια στους νόμους και στις υποχρεώσεις τους σαν πολίτες»;
«Συνωμοτική συμπεριφορά»;
«Ταραχές»;
«κ.α.»;

Βρε τους κακούργους!!!!


quote:

Η διαφορά των συνθηκών απ’ τις σημερινές, έδιναν άλλο νόημα σ’ αυτά κι ας κάνεις ότι δεν το καταλαβαίνεις για λόγους εντυπώσεων.

Αφού εγώ κάνω πως δεν καταλαβαίνω, δεν μας εξηγείς εσύ αυτές τις «διαφορετικές συνθήκες»;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 01:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, έριξα μια ματιά και είδα ότι με παραπέμπεις σε ένα φορουμ, με διάφορες απόψεις.

Μπορεί και οι εκεί συνομιλητές να χρησιμοποιούν το δικό μας, σαν παράδειγμα.

Και λοιπόν;

Άσε που με βάση την παραπομπή που έκανε εκεί ο χρήστης, μου θύμισε ότι και σήμερα, για 200 ευρω, το κράτος σε κλείνει μέσα, χωρίς να σε ρωτήσει ούτε τι πιστεύεις αλλά ούτε και τι ψηφίζεις.
Συμφωνείς ή όχι είσαι παράνομος και διώκεσαι με βάση το νόμο.

Αυτό δεν λέω κι εγώ και άλλοι φίλοι εδώ και δεν θέλεις να το καταλάβεις;


Αυτό είναι μέρος των... στοιχείων που έχεις;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 01:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, έριξα μια ματιά και είδα ότι με παραπέμπεις σε ένα φορουμ, με διάφορες απόψεις.

Μπορεί και οι εκεί συνομιλητές να χρησιμοποιούν το δικό μας, σαν παράδειγμα.

Και λοιπόν;

Άσε που με βάση την παραπομπή που έκανε εκεί ο χρήστης, μου θύμισε ότι και σήμερα, για 200 ευρω, το κράτος σε κλείνει μέσα, χωρίς να σε ρωτήσει ούτε τι πιστεύεις αλλά ούτε και τι ψηφίζεις.
Συμφωνείς ή όχι είσαι παράνομος και διώκεσαι με βάση το νόμο.

Αυτό δεν λέω κι εγώ και άλλοι φίλοι εδώ και δεν θέλεις να το καταλάβεις;


Αυτό είναι μέρος των... στοιχείων που έχεις;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Σε παρέπεμψα εκεί για να δεις πως τους διωγμούς, τους παραδέχεται, εμμέσως πλην σαφώς, και αυτός, που φαίνεται πως δεν είναι θαμώνας του Απολογητή, που έχει στο μήνυμά του ένα «απόσπασμα από την μονογραφία των εκδόσεων Περισκόπιο για τον μ. Κωνσταντίνο», στο οποίο περιέχονται αναφορές για τον Πλίνιο το Νεώτερο.

Το θέμα είναι ποιος έχει νομοθετήσει, πώς έχει νομοθετήσει και ποιον ή ποιους έχει βάλει στο στόχαστρό του.

Μήπως θες να πεις πως η εφαρμογή οποιουδήποτε νόμου ισούται με την απόδοση δικαιοσύνης;

Αν είναι έτσι, τότε και οι ανά τους αιώνες και ανά τον κόσμο δικτάτορες δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να εφαρμόζουν το νόμο. Σωστά; Συμφωνείς;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 02:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Σε παρέπεμψα εκεί για να δεις πως τους διωγμούς, τους παραδέχεται, εμμέσως πλην σαφώς, και αυτός, που φαίνεται πως δεν είναι θαμώνας του Απολογητή, που έχει στο μήνυμά του ένα «απόσπασμα από την μονογραφία των εκδόσεων Περισκόπιο για τον μ. Κωνσταντίνο», στο οποίο περιέχονται αναφορές για τον Πλίνιο το Νεώτερο.

Κι εγώ σου απάντησα ότι δεν είναι τίποτ' άλλο, παρά μόνο η γνώμη ενός χρήστη κάποιου φορουμ. Διαφωνείς;

Η απιστολή του Πλίνιου είναι ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, που τόσο καιρό περιμένουν κάποιοι, από εσένα; Το μόνο ιστορικό αποδεικτικό των "τρομερών" διωγμών;

Και όλα τα άλλα είναι, για σένα παραμύθια;
Αν χαρακτηρίσω κι εγώ αυτήν την επιστολή παραμύθι, τι θα κάνεις;

quote:
Το θέμα είναι ποιος έχει νομοθετήσει, πώς έχει νομοθετήσει και ποιον ή ποιους έχει βάλει στο στόχαστρό του.


Συμφωνώ, όμως σου θυμίζω ότι όποιος κι αν έχει νομοθετήσει, όπως κι αν το έχει κάνει και όποιους κι αν έχει στο στόχαστρό του, σημασία επί του πρακτέου, έχει ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΕΙ.

Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;

quote:
Μήπως θες να πεις πως η εφαρμογή οποιουδήποτε νόμου ισούται με την απόδοση δικαιοσύνης;


Σαφώς και όχι.
Όμως μένει στην ιστορία με βάση ποιό νόμο καταδικάστηκε κάποιος και όχι το κατά περίπτωσιν παρασκήνιο που δεν γίνεται να ξέρουν πολλοί, ούτε αν (κατά περίπτωσιν) υπήρχε, ούτε ποιό ήταν.

quote:
Αν είναι έτσι, τότε και οι ανά τους αιώνες και ανά τον κόσμο δικτάτορες δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να εφαρμόζουν το νόμο. Σωστά; Συμφωνείς;

Περίεργη σκέψη κάνεις...

Εγώ ξέρω ότι οι δικτάτορες ΚΑΤΑΛΥΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΟ.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 04:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Μήπως θες να πεις πως η εφαρμογή οποιουδήποτε νόμου ισούται με την απόδοση δικαιοσύνης;

Κατ'αρχήν δεν ορίζεις τι εννοείς "δικαιοσύνη".

Στη σημερινή κοινωνία ο νόμος είναι ουσιαστικά η σύμβαση που κάνει ο ίδιος ο πολίτης με το κράτος, έχοντας όμως ο ίδιος δώσει τη συναίνεσή του για το νόμο αυτό. Αρα, το κράτος νομοθετεί στο όνομα του ελληνικού λαού και άρα ο κάθε νόμος αποτελεί έκφραση της θέλησης του ίδιου του λαού και του αισθήματός του περί δικαιοσύνης.

Κατά τη γνώμη μου (και τη γνώμη πολλών νομικών) η εφαρμογή οποιουδήποτε νόμου ισούται με την απόδοση δικαιοσύνης (κατά την κοινή έννοια). Ακόμη και οι εξαιρέσεις σε κάποια υπόθεση ή τα ελαφρυντικά προβλέπονται κι αυτά από το νόμο.

quote:
Ψηλός
Αν είναι έτσι, τότε και οι ανά τους αιώνες και ανά τον κόσμο δικτάτορες δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να εφαρμόζουν το νόμο. Σωστά;

Λάθος! Το παραπάνω σόφισμα είναι πλαστό. Οι δικτάτορες αποτελούν κατά βάση αντισυνταγματικές ομάδες, οι οποίες νομοθετούν κυρίως με νόμους που οι ίδιοι θέτουν. Οντας όμως παράνομοι οι ίδιοι, οι νόμοι τους είναι άκυροι.

Οσον αφορά το νομοθετικό πλαίσιο της Ρώμης, στο οποίο αναφέρεσαι και το οποίο υποτίθεται ότι κυνηγούσε τους χριστιανούς ή άλλες θρησκευτικές ομάδες, η απάντηση είναι απλή. Φέρε τους νόμους αυτούς εδώ προς συζήτηση να δούμε και μεις σε ποια βάση έγιναν οι υποτιθέμενοι διωγμοί των χριστιανών.

Δηλαδή, πώς λέει για παράδειγμα ο νόμος XLV των "Νεαρών" του Ιουστινιανού ότι "επειδή μισούμε τους αιρετικούς δεν τους επιτρέπουμε να παίρνουν δημόσια αξιώματα" ("και επειδήπερ αιρετικούς μισούμεν, οίονται κατά ταύτιν την πρόφασιν ελεύθεροι είναι βουλευτικών λειτουργημάτων"), φέρε μας έναν νόμο της Ρώμης που να λέει ότι π.χ. "επειδή μισούμε τους Χριστιανούς, δεν τους επιτρέπουμε να παίρνουν δημόσια αξιώματα".

Γιατί μέχρι τώρα συζητάμε για τους υποτιθέμενους θρησκευτικούς διωγμούς εις βάρος των χριστιανών αλλά μέχρι σήμερα δεν μας έχεις φέρει κανένα στοιχείο.

Υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία πάνω στο Ρωμαϊκό Δίκαιο, ακόμη από την εποχή των 12 Πινάκων (450 παχχ) οπότε πιστεύω πως θα είναι εύκολο για σένα να βρεις αυτούς τους νόμους που επιβάλλανε την τιμωρία των χριστιανών για τα διάφορα αδικήματα... Αναμένουμε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 10:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφοί μου, τη νύχτα που μας πέρασε μου αποκαλύφθηκε κι άλλη μια αλήθεια, προφητική αυτή την φορά.
Θα σας παρακαλέσω να δώσετε μεγάλη σημασία στα παρακάτω λόγια και να τηρήσετε τις οδηγίες που κι εγώ έλαβα εκ των άνω διότι διαισθάνομαι μεγάλη "απειλή".



Επειδή το θέμα τούτο κινδυνεύει να παρεκτραπεί πλήρως από τις αντιδικές των συμμετεχόντων για θέματα χιλιοειπωμένα κι αδιέξοδα, αυτοί καλούνται να προνοήσουν ώστε αυτό να επιστρέψει τάχιστα στον αρχικό του σκοπό!
Θα μπορούσαν παρόλα αυτά να μεταφέρουν την συζήτηση τους στο θέμα Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας ..

Αυτοί οι οποίοι δεν θα εισακούσουν ετούτη την εντολή, θα γνωρίσουν την φωτιά και το τσεκούρι!

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, φίλοι μου, θα πρέπει να μεταφερθούμε το συντομότερο δυνατόν στο "διπλανό" θέμα για να σωθούμε...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 10:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_________________________________________________________
ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΙΠΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.
12/02/2008
_________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 10:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_________________________________________________________
ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΙΠΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.
12/02/2008
_________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 21:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αδελφοί μου, τη νύχτα που μας πέρασε μου αποκαλύφθηκε κι άλλη μια αλήθεια, προφητική αυτή την φορά.
Θα σας παρακαλέσω να δώσετε μεγάλη σημασία στα παρακάτω λόγια και να τηρήσετε τις οδηγίες που κι εγώ έλαβα εκ των άνω διότι διαισθάνομαι μεγάλη "απειλή".



Αυτοί οι οποίοι δεν θα εισακούσουν ετούτη την εντολή, θα γνωρίσουν την φωτιά και το τσεκούρι![/i][/purple]




Αυτή είναι η δύναμη των ιερατείων. Φωτιά και τσεκούρι.

Είπε κι ελάλησε.

Για να ψιλοέρθουμε στο θέμα μας σιγά-σιγά.

Διότι εγώ πάντως έχασα τον μπούσουλα.

Κι έχουμε και νέα ηγεσία, έτσι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 23:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, αλλά, είδα …φώς και μπήκα…
Καλά, ρε παιδιά, περί DNA και του ότι το ελληνικό
έχει αποδειχθεί ότι μένει καθαρό
ακόμη και μετά από κατακτητές
δεν το έχετε ακούσει;
Ότι το γονίδιο του Έλληνα είναι τόσο δυνατό που
αντέχει,από επιστημονικής πλευράς κι όχι εθνικιστικής,
δεν το έχετε ακούσει;
Αλήθεια αυτό περί 47 χρωμοσωμάτων στο ελληνικό
Γονίδιο, αντί 46 όλων των άλλων δεν το ξέρετε;

Καλά αυτό το αμίμητο με τους χριστιανούς «ταραξίες»
Εγώ προσωπικά, πρώτη φορά το ακούω!!!
Ταραξίες οι διωκόμενοι, ή ταραξίες οι πιστεύοντες
Στην αγάπη;Ταραξίες οι σφαγιασμένοι;
Θα τρελαθούμε….Δηλαδή, να αποδείξουμε όλους
Τους άλλους λάθος για να βγάλουμε τους εαυτούς
Μας δημοκράτες και σωστούς;

Συγνώμη, αλλα εκείνο το σημείο που ο Νέρων,
Τρελός όν, έκαιγε τη Ρώμη για να γράψει ένα
Τραγούδι και μετά για να αποφύγει την μήνιδα
Του κόσμου, κατηγόρησε τους χριστιανούς
( τους κακούργους, όπως λέει άλλος) και έγιναν διωγμοί,
Μόνο εγώ το θυμάμαι, ή άλλοι απέφυγαν να το
Αναφέρουν;
Και εσύ που «διαστρεβλώνεις» το «εν αρχή ήν
Ο Λόγος» πως λέγεσαι (χιούμορ…)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 00:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Αδελφοί μου, τη νύχτα που μας πέρασε μου αποκαλύφθηκε κι άλλη μια αλήθεια, προφητική αυτή την φορά.

Επειδή φίλε Γεώργιε βλέπω πως κάθε βράδυ σου μιλάει ο Θεός (αν και υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "ο θεός μου μίλησε στο όνειρό μου" και στο "ονειρεύτηκα ότι μου μίλησε ο θεός") και μάλιστα με προφητικά όνειρα, ίσως θα έπρεπε να τρως πιο ελαφριά πριν πας για ύπνο

quote:
Dying_Incubus
Αυτοί οι οποίοι δεν θα εισακούσουν ετούτη την εντολή, θα γνωρίσουν την φωτιά και το τσεκούρι!

"Εκατον εκάτερον", που λέει και ένας γνωστός μου. Δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά μου άρεσε. Είναι εύηχο.

quote:
Dying_Incubus
Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, φίλοι μου, θα πρέπει να μεταφερθούμε το συντομότερο δυνατόν στο "διπλανό" θέμα για να σωθούμε...

Χα! Εσύ να μεταφερθείς όπου θέλεις. Και στο διπλανό και στο από κάτω θέμα άμα θέλεις να σωθείς. Εγώ όμως που δεν θέλω να σωθώ, θα μεταφερθώ στο αντίστοιχο θέμα, όπου σκοπεύω να παραθέσω τα στοιχεία μου, εν όλω και εκτενώς.

Υπουλε προβοκάτορα... (με την καλή έννοια πάντα).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 09:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή φίλε Γεώργιε βλέπω πως κάθε βράδυ σου μιλάει ο Θεός (αν και υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "ο θεός μου μίλησε στο όνειρό μου" και στο "ονειρεύτηκα ότι μου μίλησε ο θεός") και μάλιστα με προφητικά όνειρα, ίσως θα έπρεπε να τρως πιο ελαφριά πριν πας για ύπνο

Μπα, με φρούτα την βγάζω...

Εφόσον πάντως μεταφερθείς στο αντίστοιχο θέμα, μάλλον θα την βγάλεις καθαρή κι εσύ και δεν θα νιώσεις το τσεκούρι του Ύψιστου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy