ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ -ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος

Κατα την ταπεινή άποψή μου , πάμε ταξίδι στ'ανοιχτά και με το ένα πόδι σε ιστιοφόρο και το άλλο σε ταχύπλοο...προσπαθώντας νοερά να βρούμε τον λόγο της ταλαιπωρίας μας...και των βασάνων που προκύπτουν απο αυτήν μας την επιλογή...που αντί να μας ηρεμήσει και να επιφέρει εντός μας την "αταραξία" που επιθυμούμε , επιφέρει τα εντελώς αντίθετα...να μην μιλήσω δε για "παραλήρημα" και "παράνοια"....κάτι που εν'τέλλει σε διαφορετικό μέτρο και ποσότητα έχουμε όλοι μας..
..........

Είχα κάνει ποστ στην αταραξια φίλε εαρινε, για την αταραξια, και καλυπτουνται τα όσα αναρωτιέσαι.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10907&whichpage=4&ARCHIVE=

Λόγο χρόνου και αυξημένων υποχρεώσεων, έχω λιγο χρόνο.

Μα θα τα λέμε..


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 15/02/2011 17:00:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 19:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Εαρινός. Λέγεται πως ο Dimitri Mendeleyev το 1869,ονειρευτηκε την λύση σε ένα χημικό πρόβλημα. Είδε κάτι που δεν ήταν γνωστό σε κανέναν. Επίσης ο το 1865, ο Friedrich August Kekule έσπαγε το κεφάλι του για τον συντακτικό τύπο του βενζενίου, ενός οργανικού μορίου με 6 συμμετρικά άτομα άνθρακα: αποκοιμώμενος πλάι στο τζάκι του, είδε στον ύπνο του ένα φίδι που δάγκωνε την ουρά του και έλαμψε ξαφνικά η ιδέα των αρωματικών υδρογονανθράκων με μορφή δακτυλίου.

Αν στα όνειρα μας βλέπαμε μόνο αυτά που μπορούμε να ξέρουμε εκ τον προτέρων, τότε πως εξηγούνται οι λύσεις μεσα από τα όνειρα, όταν οι λύσεις δεν μπορούν να είναι γνωστές από πριν;

Επίσης υπάρχουν πολλών ειδών όνειρα. Όπως . Συνειδητά όνειρα, Επαναληπτικά όνειρα, Προφητικά όνειρα, Κοινά όνειρα, Κοσμικά όνειρα. Κάποια από αυτά μαρτυρούν πράγματα που δεν θα μπορούσαμε να ξέρουμε επειδή δεν ήταν καπου καταγραμμένα ως πληροφορία που πήραμε από καπου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 21:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε Εαρινός. Λέγεται πως ο Dimitri Mendeleyev το 1869,ονειρευτηκε την λύση σε ένα χημικό πρόβλημα. Είδε κάτι που δεν ήταν γνωστό σε κανέναν. Επίσης ο το 1865, ο Friedrich August Kekule έσπαγε το κεφάλι του για τον συντακτικό τύπο του βενζενίου, ενός οργανικού μορίου με 6 συμμετρικά άτομα άνθρακα: αποκοιμώμενος πλάι στο τζάκι του, είδε στον ύπνο του ένα φίδι που δάγκωνε την ουρά του και έλαμψε ξαφνικά η ιδέα των αρωματικών υδρογονανθράκων με μορφή δακτυλίου.

Αν στα όνειρα μας βλέπαμε μόνο αυτά που μπορούμε να ξέρουμε εκ τον προτέρων, τότε πως εξηγούνται οι λύσεις μεσα από τα όνειρα, όταν οι λύσεις δεν μπορούν να είναι γνωστές από πριν;

Επίσης υπάρχουν πολλών ειδών όνειρα. Όπως . Συνειδητά όνειρα, Επαναληπτικά όνειρα, Προφητικά όνειρα, Κοινά όνειρα, Κοσμικά όνειρα. Κάποια από αυτά μαρτυρούν πράγματα που δεν θα μπορούσαμε να ξέρουμε επειδή δεν ήταν καπου καταγραμμένα ως πληροφορία που πήραμε από καπου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Καλησπέρα φίλε μου...
Πρέπει να κάνω μια επισήμανση...
Σαν καταθέτω τις απόψεις μου , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σχολιασθούν ή ακόμα και δεν έχουν την επιθυμία .... είτε να συμπληρωθούν ή και ακόμα να αναιρεθούν εντελώς...
Το να μπορέσουμε ως άνθρωποι να εξηγήσουμε το λαβύρινθο και τα άδυτα της ψυχής μας , δεν ήταν και δεν θα είναι ποτέ ότι το ευκολότερο...αντίθετα μάλιστα...
Απόψεις καταθέτουμε όλοι μας και προσπαθούμε διερευνώντας -όσο μπορούμε-να πάμε "παραπέρα"...
Μπορεί να έχεις δίκιο σε όλα όσα λές και ένα μέρος του εαυτού μου , να μην μπορεί ή να μην θέλει να τα δεί...πάντα όμως κάτι μένει απ'ολα όσα λέγονται απ'ολους φίλε μου στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου"...κάτι είναι κι'αυτό δεν νομίζεις...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 22:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αγαπητέ μου φίλε Εαρινός συμφωνώ σε αυτά που είπες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 23:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινε

Δεν ξερω πως να το διατυπωσω και θα το πω οπως
το νοιωθω.Με λογια της καρδιας,της λογικης,της αγνοιας
εστω!

Αυτη η επιστημη της ψυχολογιας,της ψυχιατρικης,τι ακριβως
πραγματευεται?
Τι θεραπευει?Την ψυχη?Συμπεριφορες?
Εχει και κανονες και αξιωματα απο οτι διαβαζω.
Αυτος πασχει απο το ταδε συνδρομο,μια ασθενεια χωρις υλικη
υποσταση,δεν ειναι μικροβιο,δεν ειναι ιος.
Τι ειναι?Συμπεριφορα?Ιδεα?
Ο ψυχιατρος χαρακτηριζει καποιον τρελο.
Υπαρχει μικροβιο τρελας?Ιος μηπως?Φαινεται στο μικροσκοπιο?
Και δινει και θεραπεια,με υλικα φαρμακα.

Αναρωτιεμαι και θελω να με διορθωσεις.Μπορει να ειμαι εντελως
εκτος αντιληψης της ψυχης.
Η ψυχη τι ειναι επιστημονικα?
Υπαρχει ορος που να την αντιπροσωπευει?
Ειναι τρισδιαστατη?Υλικη?Εξω-κοσμη?
Αν δεν ειναι υλικη,τοτε πως θεραπευει καποιος ειδικος
γιατρος-ψυχης,το αυλο με υλικα φαρμακα?
Και αν ο τυποις ασθενης δεν ειναι ασθενης,αλλα καποιος
που διαφερει ο τροπος σκεψης του απο τα πεπατημενα και
αφου κανεις δεν τον καταλαβαινει,ειναι τρελος?

Δηλαδη θελω να πω οτι,αφου δεν ξερουμε τι ακριβως ειναι
η ψυχη,τοτε και ολα οσα διατεινομεθα πως γνωριζουμε για
αυτην,ειναι υποθετικα και οχι πραγματικα.
Και νομιζω οτι δεν πρεπει,τουλαχιστον ακομη,να θεωρουμε τα
της ψυχης επιστημονικως εξακριβωμενα και αταλαντευτα.

Ετσι,γιατι η επιστημη αυτη ειναι καθετη,εναντιον ολων των
φαινομενων που φερονται να προερχονται απο την ψυχη?
Γιατι θεωρει τα ονειρα,ανευ ουσιας?
Γιατι αρνειται οτι ο ταδε φυσικος η εφευρετης,ειδε σε ονειρο
την λυση στο προβλημα η την εφευρεση του?
Πως ξερει ο ψυχιατρος τα φαινομενα της ψυχης αφου δεν
γνωριζει την ιδια την ψυχη?

Γιατι υπαρχουν ανθρωποι,σοβαροι,που οταν ακουν για ψυχη-ιατρικη
μειδιουν?Δεν θελω να μειωσω τιποτα και κανεναν.
Αναρωτιεμαι μονο.Και δεν ειναι η πρωτη φορα.
Πολλες φορες το εχω κανει και εκτος φορουμ και απαντησεις
επι της ουσιας των ερωτησεων δεν εχω παρει.
Μονο γενικολογα που δεν καλυπτουν την λογικη,περαν πασης
αμφιβολιας.

Ετσι δυο δρομους εχω για την ψυχη και τα φαινομενα της.
Ειτε δεν υπαρχουν,ειτε υπαρχουν αλλα δεν εχουμε ιδεα,τι ειναι.

Και εχει γεννηθει στο νου μου ενα ερωτημα βαθυ και θα ηθελα
πολυ την αποψη σου:
Μηπως αν γινει επισημη και επιστημονικη παραδοχη,οτι η ψυχη
και υπαρχει και ειναι η κυρια πηγη των Ψ φαινομενων,θα αλλαξει
η θεαση πολλων πτυχων της ανθρωποτητας?
Απο θρησκειες εως επιστημες και απο πολιτικες εως γεωγραφικες
αναταραχες?Θα παψει η ανθρωποτητα να ειναι υποδουλη στις ελιτ,
αφου θα ανακαλυψει τις πραγματικες της δυνατοτητες?
Θελω να δεις σοβαρα αυτη την ερωτηση.
Οπως και οι λοιποι φιλοι του τοπικ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 09:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε καλημέρα , μόλις μπήκα και είδα το μήνυμά σου και επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να σου απαντήσω διότι έχω πολύ δουλειά , θα το κάνω αργότερα ... προς το βράδυ..!!!
Την καλημέρα μου..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 17:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:


quote:
Αν στα όνειρα μας βλέπαμε μόνο αυτά που μπορούμε να ξέρουμε εκ τον προτέρων, τότε πως εξηγούνται οι λύσεις μεσα από τα όνειρα, όταν οι λύσεις δεν μπορούν να είναι γνωστές από πριν;


Να προσθέσω μόνον,ότι στα Ασκληπιεία,γινόταν θεραπεία
μέσω του ύπνου.(Φυσικά υπήρχε μια διαδικασία-ετοιμασία πρό
αυτού,κυρίως διατροφική και σωματικής άσκησης).
Επίσης μια και ο αγαπητός Εαρινός έκανε λόγο περί Λαβυρίνθου,να
σημειώσω πως η Θόλος της Επιδαύρου,ήταν
σχηματικά ένας λαβύρινθος κυκλικός,που κατέβαινε πρός την
έσω-χθόνα.


Δεύτερη σκέψη...
(Πολύ μεγάλο θέμα αυτό της Θόλου της Επιδαύρου,ίσως να μην
έπρεπε να το αναφέρω,αλλά "παίζει" κάποιο ρόλο κι'εδώ...).

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 20:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινε

Δεν ξερω πως να το διατυπωσω και θα το πω οπως
το νοιωθω.Με λογια της καρδιας,της λογικης,της αγνοιας
εστω!

Αυτη η επιστημη της ψυχολογιας,της ψυχιατρικης,τι ακριβως
πραγματευεται?
Τι θεραπευει?Την ψυχη?Συμπεριφορες?
Εχει και κανονες και αξιωματα απο οτι διαβαζω.
Αυτος πασχει απο το ταδε συνδρομο,μια ασθενεια χωρις υλικη
υποσταση,δεν ειναι μικροβιο,δεν ειναι ιος.
Τι ειναι?Συμπεριφορα?Ιδεα?
Ο ψυχιατρος χαρακτηριζει καποιον τρελο.
Υπαρχει μικροβιο τρελας?Ιος μηπως?Φαινεται στο μικροσκοπιο?
Και δινει και θεραπεια,με υλικα φαρμακα.

Αναρωτιεμαι και θελω να με διορθωσεις.Μπορει να ειμαι εντελως
εκτος αντιληψης της ψυχης.
Η ψυχη τι ειναι επιστημονικα?
Υπαρχει ορος που να την αντιπροσωπευει?
Ειναι τρισδιαστατη?Υλικη?Εξω-κοσμη?
Αν δεν ειναι υλικη,τοτε πως θεραπευει καποιος ειδικος
γιατρος-ψυχης,το αυλο με υλικα φαρμακα?
Και αν ο τυποις ασθενης δεν ειναι ασθενης,αλλα καποιος
που διαφερει ο τροπος σκεψης του απο τα πεπατημενα και
αφου κανεις δεν τον καταλαβαινει,ειναι τρελος?

Δηλαδη θελω να πω οτι,αφου δεν ξερουμε τι ακριβως ειναι
η ψυχη,τοτε και ολα οσα διατεινομεθα πως γνωριζουμε για
αυτην,ειναι υποθετικα και οχι πραγματικα.
Και νομιζω οτι δεν πρεπει,τουλαχιστον ακομη,να θεωρουμε τα
της ψυχης επιστημονικως εξακριβωμενα και αταλαντευτα.

Ετσι,γιατι η επιστημη αυτη ειναι καθετη,εναντιον ολων των
φαινομενων που φερονται να προερχονται απο την ψυχη?
Γιατι θεωρει τα ονειρα,ανευ ουσιας?
Γιατι αρνειται οτι ο ταδε φυσικος η εφευρετης,ειδε σε ονειρο
την λυση στο προβλημα η την εφευρεση του?
Πως ξερει ο ψυχιατρος τα φαινομενα της ψυχης αφου δεν
γνωριζει την ιδια την ψυχη?

Γιατι υπαρχουν ανθρωποι,σοβαροι,που οταν ακουν για ψυχη-ιατρικη
μειδιουν?Δεν θελω να μειωσω τιποτα και κανεναν.
Αναρωτιεμαι μονο.Και δεν ειναι η πρωτη φορα.
Πολλες φορες το εχω κανει και εκτος φορουμ και απαντησεις
επι της ουσιας των ερωτησεων δεν εχω παρει.
Μονο γενικολογα που δεν καλυπτουν την λογικη,περαν πασης
αμφιβολιας.

Ετσι δυο δρομους εχω για την ψυχη και τα φαινομενα της.
Ειτε δεν υπαρχουν,ειτε υπαρχουν αλλα δεν εχουμε ιδεα,τι ειναι.

Και εχει γεννηθει στο νου μου ενα ερωτημα βαθυ και θα ηθελα
πολυ την αποψη σου:
Μηπως αν γινει επισημη και επιστημονικη παραδοχη,οτι η ψυχη
και υπαρχει και ειναι η κυρια πηγη των Ψ φαινομενων,θα αλλαξει
η θεαση πολλων πτυχων της ανθρωποτητας?
Απο θρησκειες εως επιστημες και απο πολιτικες εως γεωγραφικες
αναταραχες?Θα παψει η ανθρωποτητα να ειναι υποδουλη στις ελιτ,
αφου θα ανακαλυψει τις πραγματικες της δυνατοτητες?
Θελω να δεις σοβαρα αυτη την ερωτηση.
Οπως και οι λοιποι φιλοι του τοπικ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Απο το διαδίκτυο...

Πολλοί ρωτάτε αν πράγματι διδάσκεται η Ψυχιατρική, αν δηλαδή είναι περισσότερο επιστήμη ή περισσότερο έμφυτη τέχνη. Η σωστή τοποθέτηση της απάντησης είναι ότι ο ψυχίατρος προσπαθεί να εφαρμόσει την επιστήμη κινητοποιώντας όλες τις έμφυτες δυνάμεις του.

Ο ψυχίατρος δεν φτάνει να είναι μόνο επιστήμονας. Η σκέτη τεχνική κατάρτιση στις ψυχικές παθήσεις και τα ψυχιατρικά φάρμακα, δεν αρκεί για να βοηθήσει τον ψυχικά ασθενή. Γιατί ο ψυχικά ασθενής δεν είναι ποτέ μία ταμπέλα από ένα σύγγραμμα Ψυχιατρικής, αλλά είναι μια προσωπικότητα σε θέση άμυνας απέναντι στον έξω κόσμο.

Ο ψυχίατρος δεν είναι καλλιτέχνης. Δεν ασχολείται με την τέρψη του ασθενούς, ούτε αποζητά το χειροκρότημα, ούτε το θαυμασμό του, αλλά χαίρεται κρυφά και καμαρώνει και στηρίζει τις επιτυχημένες προσπάθειές του, να ξεπεράσει τις δυσκολίες που είχε όταν χτύπησε την πόρτα του, ζητώντας βοήθεια.

Ο ψυχίατρος δεν είναι εκπαιδευτικός. Θα χρειαστεί όμως να μάθει στον ασθενή του νέες λύσεις, μεθόδους και δρόμους, για να διαβεί τα αδιέξοδα της ζωής του. Δεν θα του υποδείξει όμως ποια κατεύθυνση να πάρει, ούτε θα τον ακολουθήσει στις επιλογές του. Ο κάθε ασθενής είναι υπεύθυνος για την πορεία της ζωής του και πρέπει να την διαλέξει ελεύθερα και αβίαστα. Δεν υπάρχουν βαθμολογία και εξετάσεις, στο δρόμο της ζωής.

Ο ψυχίατρος δεν είναι δικαστής. Θα βοηθήσει όμως τον ασθενή του να κρίνει ο ίδιος μόνος του, τις ενέργειες που έχει κάνει στο παρελθόν ή σκέφτεται να κάνει στο μέλλον. Θα βοηθήσει όμως στην τήρηση της ουδετερότητας και της αντικειμενικότητας σε αυτήν την κριτική διαδικασία του ασθενούς, σταματώντας τον κάθε φορά που ο ασθενής του δείχνει υπερβολική αυστηρότητα κατηγορώντας τον εαυτό του ή υπερβολική ανευθυνότητα απέναντι στις πράξεις του. Για τον ψυχίατρο, σημασία έχει η διαπλοκή των ενορμήσεων και συναισθημάτων των ασθενών του, οι καθηλώσεις, οι προβολές τους και οι αρχαϊκές ταυτίσεις τους.

Ο ψυχίατρος δεν είναι πολιτικός για να δείξει το σωστό δρόμο στους ασθενείς του. Θα τους αφήσει να τον επιλέξουν μόνοι τους, με γνώμονα την μέγιστη ωφέλεια και απόλαυση για τη ζωή τους.

Ο ψυχίατρος δεν εργάζεται με γνώμονα το στυγνό κοινωνικό όφελος. Πρωτίστως τον ενδιαφέρει το «εύ ζήν» του ασθενούς του, ακόμα και αν αυτό σημάνει στο μέλλον, τη ρήξη του ασθενούς με τις όποιες κοινωνικές δομές τον καταπίεζαν. Ο ψυχίατρος δεν γίνεται ποτέ υποχείριο της όποιας μορφής εξουσίας, που μειώνει την ψυχική ευεξία του ασθενούς του. Αλλά…

Ο ψυχίατρος δεν είναι ούτε αναρχικός. Σκέφτεται πάντα ποιες κοινωνικές δομές ή ομάδες μπορούν να βοηθήσουν να ενταχθεί ο ασθενής του, σε ένα κλίμα ασφάλειας και απόλαυσης στην καθημερινή ζωή του. Η σωστή οργάνωση της προσωπικής ζωής του ασθενούς του, έχει υψηλή προτεραιότητα στο έργο του.

Ο ψυχίατρος δεν είναι φιλόσοφος. Ενδιαφέρεται πολύ για τα επιτεύγματα της ανθρώπινης νόησης σε όλους τους κλάδους, αλλά δεν ξεχνάει ποτέ ότι είναι γιατρός. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει το δικαίωμα να χάσει τον καιρό του ασθενούς του σε νόθο φιλοσοφικό προβληματισμό, γιατί ο νόθος προβληματισμός γεννά και νόθα προβλήματα. Σε αντίθεση με τους φιλόσοφους, πρέπει να λύσει ένα-ένα, πρακτικά και γρήγορα, όλα ή έστω τα περισσότερα από τα προβλήματα που βασανίζουν τον άνθρωπο που ζητάει τη βοήθειά του.

Ο ψυχίατρος δεν είναι ούτε ιερέας, ούτε θρησκευτικός επιτετραμμένος. Σέβεται τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του ασθενούς του, αλλά τον βοηθάει να απαλλαγεί από ότι είναι βασανιστικό για τη ζωή του και δεν του προσφέρει λύσεις και ανακούφιση, αλλά τον μαραζώνει άδικα. Ο ψυχίατρος πρέπει πρώτα να σκέπτεται την υπαρξιακή οντότητα που έχει απέναντί του και στη συνέχει να ζυγίζει το πιθανό όφελος από την όποια συμμετοχή του ασθενούς του σε ψυχο-πιεστικές κοινωνικές δομές. Το ανθρώπινο είδος, κατά τις διάφορες ιστορικές χρονικές περιόδους και γεωγραφικές περιοχές, έχει παραδώσει την ψυχή του σε πολλούς και αντίθετους μεταξύ τους «σωτήρες». Η επικράτηση του κάθε «σωτήρα» έχει κοστίσει πολύ ακριβά στην ελευθερία και στο αίμα της ανθρωπότητας στο παρελθόν. Ο σωστός ψυχίατρος δεν μπορεί να προτρέπει στον ασθενή του να ισοπεδώνεται, απέναντι σε κανένα θρησκευτικό σύστημα.

Ο ψυχίατρος δεν είναι αστυνομικός. Δεν απαγορεύει ποτέ στον ασθενή του, να ξεδιπλώσει τις σκέψεις του και τα συναισθήματά του. Το μόνο πράγμα που απαγορεύεται ανάμεσα στον ψυχίατρο και τον ασθενή του, είναι το σεξ και η βία. Όλα τα άλλα επιτρέπονται! Η όποια επιθετικότητα του ψυχοθεραπευόμενου ήθελε ποτέ αναδυθεί, αντιμετωπίζεται με την επίγνωση και ανάλυση των βαθυτέρων κινήτρων που την προκαλούν και όχι με αρνητική συμπεριφορά.

Ο ψυχίατρος δεν είναι «σωτήρας». Δεν πρέπει να επιτρέπει κατάχρηση στη διαφορά ισχύος που διαθέτει απέναντι σε ένα πονεμένο και τρομαγμένο ανθρώπινο πλάσμα, που τον επισκέπτεται για βοήθεια. Δεν πρέπει να επιτρέπει να τον βλέπει ο ασθενής του, σαν «σωτήρα», ούτε να αποκτά εξάρτηση από αυτόν. Ο ψυχίατρος έχεi πλήρη επίγνωση του φαινομένου της μεταβίβασης (transfer, transference) που αναπτύσσεται στον ασθενή, σε μια μακροχρόνια θεραπευτική σχέση. (βλέπε και Ψυχανάλυση - Ψυχαναλυτής) Ποτέ δεν το εκμεταλεύεται για ίδιον όφελος, απεναντίας γνωρίζει πως να το χειριστεί με δεξιοτεχνία και πως να το αναδείξει σε θεραπευτικό εργαλείο. Ομοίως παρατηρεί προσεκτικά τον εαυτό του για την ανάπτυξη της αντι-μεταβίβασης (contre transfer, counter-transference) απέναντι στον ασθενή του και ενεργεί κατάλληλα και ενσυνείδητα. Η ανάλυση της μεταβίβασης αλλά και της αντιμεταβίβασης στην διάρκεια της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας - και ειδικότερα νευρωσικών ασθενών - συνδέεται άμεσα με την αναβίωση λησμονημένων προσωπικών εμπειριών σαγήνης ή φαντασιωσικών καταστάσεων, ως αποτέλεσμα της εσωτερικής λειτουργίας του "ξένου σώματος". Οι πρώτες συνίστανται σε πραγματικές διεγερτικές εμπειρίες του παρελθόντος και οι δεύτερες σε ‘εκ των υστέρων’ συναισθηματικές τοποθετήσεις ασθενών επί σημαντικών γεγονότων του παρελθόντος των ασθενών. Ο ψυχίατρος πρέπει με οξυδέρκεια και δεξιοτεχνία, να εντοπίζει, να αναχαιτίζει και να ερμηνεύει αυτά τα φαινόμενα, μόλις εμφανιστούν. Η φροντίδα του είναι να ανεβάσει δίχως χρονοτριβή, το επίπεδο ισχύος του ασθενούς του, όσο πιο ψηλά γίνεται και στη συνέχεια να αποχωριστούν φιλικά (μόνον μετά και ποτέ πρίν), σαν ίσοι.

Ο ψυχίατρος δεν μπορεί να γίνει φίλος με τον ασθενή του, στη διάρκεια της ψυχιατρικής ή ψυχοθεραπευτικής υποστήριξης προς αυτόν. Αν μπορούσαν οι φίλοι να τον βοηθήσουν, δεν θα είχε φτάσει μέχρι το ψυχιατρικό γραφείο. Άρα κάτι άλλο, άσχετο από τη φιλική σχέση, χρειάζεται ο ασθενής. Αν ο ψυχίατρος γίνει φίλος με τον ασθενή, δεν θα μπορεί πλέον να τον βοηθήσει. Γενικότερα, ποτέ δεν αφήνει ο ψυχίατρος τον ασθενή του, να βρει στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας, τις ικανοποιήσεις εκείνες τις οποίες ο ασθενής πρέπει να αναζητήσει στη ζωή ! Κατά την ψυχοδυναμική, ψυχαναλυτική άποψη, ο ψυχίατρος πρέπει να είναι ένας ζωντανός καθρέφτης για το Υπερεγώ του ασθενούς του. Με την πρόοδο της ψυχοθεραπείας, το Εγώ του ψυχοθεραπευόμενου βοηθείται στην προσπάθεια της αναδόμησής του, από τα δεδομένα ταύτισης προς τον ψυχίατρο, τον οποίο αισθάνεται πλέον σαν προσωποποίηση της αντικειμενικότητας. Έτσι αλλάζει προοδευτικά η εικόνα του Υπερεγώ του ασθενούς και οδηγείται στη θεραπεία.

Ύστερα από την παραπάνω συνοπτική περιγραφή, πήρατε μια ιδέα για την ιδιαιτερότητα και το πλαίσιο αναφοράς, μέσα στο οποίο εργάζεται ο ψυχίατρος.

Είναι η σειρά σας τώρα να απαντήσετε, αν η Ψυχιατρική είναι Επιστήμη ή Τέχνη.

http://www.google.gr/search?hl=el&source=hp&q=ψυχιατρική+επιστήμη&btnG=Ξ%C2%9Eβ€%C2%98Ξ%C2%9EΒ½Ξ%C2%9EΒ±Ξ%C2%9EΒ¶Ξ%C2%9EΒ®Ξ%C2%9Fβ€%C2%9EΞ%C2%9EΒ·Ξ%C2%9FΖ’Ξ%C2%9EΒ·+Google&meta=&aq=f&oq=&rlz=1I7ADSA_el

Συγγνώμη που σου απάντησα κατ'αυτόν τον τρόπο , αλλα έκανα μια βλακεία και έχασα ολόκληρη απάντηση και μου ήταν δύσκολο να ξαναγράψω...ωστόσο θα απαντήσω σε παρατηρήσεις σου...

Ασφαλώς αν το δυναμικό των ανθρώπων απελευθερωνόταν , θα μπορούσα να δώ μια νέα κοινωνία ανθρώπων να ανατέλει..καλύτερη , ωριμότερη και πιο ήρεμη με ηπιότερες συμπεριφορές και σκέψεις Νικόμαχε....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 22:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητε Εαρινε

Σε ευχαριστω που κοπιασες να μου εκθεσεις
αποψεις απο το διαδικτυο,για το τι δεν ειναι
ο ψυχιατρος.
Εγω υπεβαλα ερωτηματα απο καρδιας και οχι απο
διαδικτυου.
Θελω απαντησεις απο τον Εαρινο,οχι απο το νετ.

Δεν εχω καμμια προθεση να κανω κανενος ειδους
κοντρα.Απλα ειμαι ειλικρινης λεγοντας οτι,δεν
πηρα απαντηση σε κανενα απο τα ερωτηματα μου.
Πιστευω οτι θα μπορουσες να μου εδινες τις δικες
σου αποψεις παραγραφο με παραγραφο.
Αν ειναι αντιδεοντολογικο να σου ζητησω συγνωμη
και δεν θα ξαναρωτησω.Αν προκειται,απαντωντας μου
να εχει επιπτωσεις στην επαγγελματικη σου καριερα,
παλι θα το σεβαστω απολυτως.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 00:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aγαπητε Εαρινε

Σε ευχαριστω που κοπιασες να μου εκθεσεις
αποψεις απο το διαδικτυο,για το τι δεν ειναι
ο ψυχιατρος.
Εγω υπεβαλα ερωτηματα απο καρδιας και οχι απο
διαδικτυου.
Θελω απαντησεις απο τον Εαρινο,οχι απο το νετ.

Δεν εχω καμμια προθεση να κανω κανενος ειδους
κοντρα.Απλα ειμαι ειλικρινης λεγοντας οτι,δεν
πηρα απαντηση σε κανενα απο τα ερωτηματα μου.
Πιστευω οτι θα μπορουσες να μου εδινες τις δικες
σου αποψεις παραγραφο με παραγραφο.
Αν ειναι αντιδεοντολογικο να σου ζητησω συγνωμη
και δεν θα ξαναρωτησω.Αν προκειται,απαντωντας μου
να εχει επιπτωσεις στην επαγγελματικη σου καριερα,
παλι θα το σεβαστω απολυτως.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Πρίν στείλω την απάντηση που σου έστειλα Νικόμαχε , είχα συντάξει την δική μου απάντηση μα έκανα μια γκάφα και την έχασα...και όπως ήταν φυσιολογικό......"απογοητεύθηκα" γι'αυτό και επέλεξα την εύκολη λύση...

Η ψυχολογία , σαν μέτρο δεν είχε ποτέ την υπερβατική έννοια του όρου που της αποδίδουν οι Θρησκείες και άλλα παρα-Θρησκευτικά παρακλάδια αλλα την κατάσταση την εσωτερική που έχει διαμορφωμένη ο κάθε άνθρωπος και εξ'αυτής νοηματοδοτείται και ερμηνεύει τον κόσμο....και αισθάνεται τα αισθήματα που κάθε φορά αισθάνεται....με λίγα λόγια τον ψυχολογικό χαρακτήρα που διαμόρφωσε και τον νοηματοδότησε κατα την πρώιμη παιδική του ηλικία..!!!Όταν λέω χαρακτήρα δεν εν-νοώ την ιδιοσυγκρασία ενός ανθρώπου...

Η παρατήρηση είναι το κύριο μέσον αλλα και το πείραμα για την επαλήθευση όλων των αρχών της και κανόνων που διέπουν την ανθρώπινη ψυχολογία...και έχει αποδειχθεί ότι η πρώιμη παιδική ηλικία και οι παραστάσεις της , λειτουργούν καταλυτικά στην διαμόρφωση του ψυχολογικού μας χαρακτήρα....ασφαλώς με την συνεργασία και άλλων επιστημών -Βιολογίας/νευροεπιστημών..κλπ- πλέον μπορούμε να έχουμε σαφέστερες προσεγγίσεις και ερμηνείες των μερών εκείνων του εγκεφάλου που διαδραματίζουν κυρίαρχο ρόλο σε πολλά ψυχικά φαινόμενα...

Ο Ιππόκαμπος (π.χ) και η αμυγδαλή είναι αποδεδειγμένο ότι αποτελούν μέρη του πρώιμου εγκεφαλου-ερπετοειδούς- ή άλλως του συναισθηματικού εγκεφάλου...όπου κάθε ερέθισμα πρωτίστως συλλαμβάνεται απο αυτά τα μέρη και δημιουργεί αυτοματικές αντιδράσεις...ο ανώτερος φλοιός επίσης συντελλεί στην λογική σκέψη και αφού το ερέθισμα "απασφαλισθεί" απο τον ερπετοειδή εγκεφαλο....επίσης η παραγωγή ορμονών καθορίζει εν πολλοίς τον χαρακτήρα των ανθρώπων...
Πχ...αρσενικά με αυξημένη παραγωγή τεστοστερόνης έχουν πολύ πιο επιθετική συμπεριφορα απο αντίστοιχα που παράγουν μικρότερη....και σε κάθε περίπτωση πολλοί είναι οι παράγοντες που "συνδράμουν"....
Τώρα ως προ το ερώτημά σου , με τι ασχολείται η ψυχολογία και τι η ψυχιατρική θεωρώ ότι η απάντηση είναι προφανής...
Οι ψυχίατροι χορηγούν φάρμακα και θεραπεύουν -χειρίζονται/ρυθμίζουν είναι καλύτερα να το πουμε τις συμπτωματολογίες- ψυχολογικές ασθένειες...κααι οι ψυχολόγοι ασχολούνται με καταστάσεις που γενικά φορούν την συμπεριφορά των ανθρώπων και προσπαθούν να επαναπροσδιορισουν τον κώδικα πεποιθησεων και αρχών των ανθρώπων , προκειμένου να έχουν διαφορετική ερμηνεία και στάση απέναντι σε κάθε ερέθισμα ή γεγονός...
Ένα σημαντικό μέρος της ψυχολογίας , εξετάζει το πως μας επηρεάζει η σωματική μας κατάσταση και ειναι κεφαλαιώδους σημασίας....

Προσωπικά θεωρώ , ότι μια νέα κοινωνία θα ανατείλει αν κι'εφόσον τα νέα παιδιά καλλιεργηθούν και εκπαιδευθούν στο να αντιλαμβάνονται τον ίδιο τον εαυτό τους και το συναισθηματικό του περιεχομένο , διότι τότε θα μπορέσουν να αντιαμβάνονται και τον/ους απέναντί τους...
Ασφαλώς σε μια απάντηση δεν μπορούν να ειπωθούν πολλά και προσωπικά δυσκολεύομαι να το κάνω...χρειάζεται μεγάλη ανάλυση και πολύ συζήτηση ... γι'αυτό προσωπική μου εντύπωση είναι ότι θα ηταν ιδιαίτερα χρήσιμο να αναρτήσεις ένα θέμα αντίστοιχο , όπου με ηρεμία θα μπορέσουμε να τοποθετηθούμε πιο λεπτομερώς...

Εν γένει θα έλεγα , ότι η ψυχολογία μας βοηθάει να κατανοήσουμε τους ανθρώπους και τον εαυτό μας...και είναι η επιστήμη του νού..ή λίγο διαφορετικότερα.."Είναι η επιστημονική μελέτη , της συμπεριφοράς και των εσωτερικών ανθρώπινων βιωμάτων"....

Θα μπορούσε εδώ να αναφερθεί και η "Κοινωνιολογία" αλλα το σημείο αφετηρίας για την ψυχολογία , είναι το άτομο ώς ολότητα και όχι η κοινωνία...!!!

Σε ορισμένα ερωτήματά σου , επιμελώς απέφυγα να τοποθετηθώ για δικούς μου λόγους καθαρά και μόνο...ωστόσο δεν ξέρω τελικά τι κατάφερα -και αν κατάφερα- να σου απαντήσω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 00:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε

Σε ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την επιμονη
μου.Σε κατανοω απολυτως!
Το θεμα ειναι αρκετα δυσκολο να απαντηθει και
ειδικα σε αυτες τις συγκεκριμενες ερωτησεις.
Ειναι σαν να ρωτας εναν αιγυπτιολογο,τι δουλεια
εχει ενα ελικοπτερο ζωγραφισμενο σε αρχαιο μνημειο.
Απαντηση που να ικανοποιει την λογικη σου δεν θα
παρεις.
Δεν ειχα σκοπο να ανοιξω σχετικο θεμα,αλλα απο τις
απαντησεις ενος ειδικου,θα μπορουσαμε ισως να
προσεγκισουμε το θεμα των βιωματικων εμπειριων και
των εκτος νου,ας πουμε,βιωματων.

Παντως φιλε μου,πριν αποφασισω να καταταξω την ψυχη
στο πεδιο ερευνων της κβαντομηχανικης,εξετασα και
ερευνησα τα παντα,γυρω απο την ψυχολογια.
Στο συμπερασμα που κατεληξα,βρηκα και αλλους συναδελφους
συμφωνουντες,αλλα και πολλους διαφωνουντες.
Θεωρω οτι ο νους δεν ανηκει στον κοσμο μας.
Ειναι κατι αλλο,υπερανω υλης.
Δυο καταστασεις ειναι σε θεση να αντιληφθει ο νους μου.
Ενεργεια και υλη.Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο περα
απο αυτα τα δυο.Μπορει να ειναι το ενα μεσα στο αλλο,
μπορει οχι.Μπορει να συνυπαρχουν,μπορει οχι.

Το ενα μεταλασεται στο αλλο κ.ο.κ.
Αεναως.Θα μου πεις τωρα και ευλογως,οτι καποτε ο νους θα
ειναι υλη,αφου εχει εναλαξ μεταβολη.Τοτε η υλη θα ειναι
ενεργεια.Ποιος ξερει?Τουλαχιστον εγω,μπορω να πω,δεν ξερω,
αλλα εχω αυτη την θεωρια.
Ενας ψυχιατρος,ενας ψυχολογος,δυσκολα μπορει να πει δεν ξερω,
γιατι εχει ασθενεις που του εμπιστευονται την πνευματικη
τους υγεια.Πρεπει να εχει ετοιμη μιαν απαντηση αμεσης βοηθειας
,να ξεφυγει απο την ερωτηση.Θα πει λιγο απο ολα,ωστε να μεινει
ησυχος ο ασθενης.

Ομως η τελευταια μου ερωτηση προς εσενα
θα μπορουσε να θεσει αφορμη σκεψεων και
σε ολους τους αλλους φιλους του τοπικ,μη
δεσμευομενους,απο διαφορους λογους.

Και παλι ευχαριστω Εαρινε.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 17:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε καλησπέρα...

Και ένας μηχανικός αυτοκινήτων μπορεί να μην δύναται να κατασκευάσει έναν κινητήρα φίλε μου...ωστόσο μπορεί να τον επισκευάσει....
Και ένας γιατρός δεν μπορεί να δημιουργήσει έναν άνθρωπο ... ωστόσο μπορεί να τον γιατρέψει...και αυτό δεν γίνεται στην τύχη , απαιτεί γνώσεις επι της λειτουργίας του σώματος και των επιμέρους οργάνων...
Έτσι συμβαίνει και με τον ψυχολόγο-ψυχίατρο...γνωρίζουν τις αιτίες και τους λόγους που τροφοδοτούν τις συγκινησιακές πειρατείες και τα ανάλογα συμπτώματα...και ασφαλώς δεν γνωρίζουμε τι μας επιφυλλάσει το μέλλον σε επίπεδο γνώσεων...μην ξεχνάς ότι οι μεγάλες ανακαλύψεις έχουν συντελλεσθεί μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα...

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ποιός κατασκεύασε το αυτοκίνητο αλλα να φροντίζω να λειτουργεί καλά...και εφόσον λειτουργεί καλά θα επιτελεί και τον σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε προφανώς...αλλα για να λειτουργεί σωστά θα πρέπει και γώ ή εσύ να γνωρίζουμε βασικά πράγματα που αφορούν την λειτουργία του και να φροντίζουμε...εφόσον οι δυσλειτουργίες ξεπερνούν την δική μας γνώση , θα πρέπει να απευθυνθούμε στον ειδικό για την επιδιόρθωσή του και ο οποίος ασφαλώς γνωρίζει περισσότερα για την λειτουργία του....

Κατ'αυτόν τον τρόπο -περίπου- λειτουργούν και οι Γιατροί-ψυχίατροι-Ψυχαναλυτές-Ψυχολόγοι κλπ....ΚΑΙ άποψή μου είναι ότι...είναι οι μόνοι αρμόδιοι διότι γνωρίζουν καταστατικές λειτουργίες του ανθρωπίνου εγκεφάλου και γενικότερα του οργανισμού...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 19:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρέπει επίσης να προσέξουμε την διαφορά εννοιών όπως:

-Αλλαγή και προσαρμογή
και
-Μεταμόρφωση και Συμμόρφωση

Θα "πρέπει" δε κατα την γνώμη μου ,να αφήσουμε πίσω μας "ειδικούς" και "επαϊόντες" χωρίς καμμιά γνώση επι του προκειμένου και να καταστήσουμε τον άνθρωπο στην θέση που του αρμόζει και αυτής που είναι προορισμένος να φθάσει...να τον καταστήσουμε υπεύθυνο -όχι επίδικο- για ότι συμβεί στο μέλλον , ανεξάρτητα απο τι έχει συμβεί στο παρελθόν!!!

Θα "πρέπει" να αναδείξουμε την δυνατότητα για αυτο-έλεγχο και αυτο-κυριαρχία...και να ανακαλύψουν -Οι άνθρωποι- την "πραγματικότητα της ελευθερίας" ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ!!!

Θα "πρέπει" δε να επισημάνουμε , ότι η ψυχολογία και οι ψυχολόγοι δεν απευθύνοναται σε "αρρώστους" και "τρελλούς" όπως ευρέως εν-νοείται αλλα στον καθημερινό άνθρωπο , που συναντάει δυσκολίες έπικοινωνίας...είτε μέσα στην οικογένεια...είτε συναισθηματικά...είτε σε εργασιακό ή όποιο άλλο τομέα της ζωής του..!!!

Αν η σχέση δυο ανθρώπων μπορεί να γίνει δημιουργική , ικανοποιητική και ελεύθερη απο φόβο , τότε αυτό σημαίνει πως μπορεί να γίνει και για δύο σχέσεις ή πέντα ή εκατόν πέντε...ή ακόμα για σχέσεις που επηρεάζουν ολόκληρες κοινωνικές ομάδες...

Τα προβλήματα του κόσμου , είναι ΒΑΣΙΚΑ προβλήματα ανθρώπων και της σκέψης...που αν λειτουργούσε διαφορετικά , θα παρήγαγε τόσο σε επίπεδο σκέψης , όσο και σε επίπεδο συμπεριφοράς διαφορετικά αποτελέσματα..!!!

Το ερώτημα της ψυχολογίας είναι:
"Γιατί άραγε οι άνθρωποι σκέπτονται και φέρονται όπως φέρονται και υποφέρουν όπως υποφέρουν"???

Kαι θα έλεγα , ότι η αναδιατύπωση μυστικιστικών ιδεών και θεωριών με ακόμα πιο περίπλοκους μυστικιστικούς όρους , δεν αγγίζει τους ανθρώπους εκεί που ζούν...και δεν δίνει λύσεις και πρακτικά εργαλεία για κατανόηση και επικοινωνία...ιδιαιτερα "ενδο-επικοινωνία"....

Τα παραδείγματα γύρω μας πάρα πολλά....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 20:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Εαρινός

Ο άνθρωπος είναι πολυδιάστατο ον και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει τίποτα που να μην είναι πολυδιάστατο με τη ¨έννοια¨ ότι αν δεν υπήρχε ενεργεια δεν θα μπορούσε να υπάρχει και η υλη όπως της ξέρουμε.

Ο άνθρωπος λοιπων έχει ένα φυσικό σώμα που εκτελεί ταυτόχρονα χιλιάδες εκούσιες λειτουργίες. Είναι ένα μηχανισμός.

Σε ένα επίπεδο πιο υψηλό υπάρχουν κάποιοι άλλοι μηχανισμοί οι οποίοι δεν είναι παρατηρήσημη με το μάτι. Πχ το μυαλό σκέφτεται αλλα το ¨υλικό¨ της προβολής του το βλέπει μόνο αυτός που το παράγει. Τα συναισθήματα επίσης.

Θέλω να πω για να μην μακρηγορώ ότι το σώμα, τα συναισθήματα και το μυαλό ανήκουν στο μηχανικό μέρος του ανθρώπου. Η προσωπικότητα είναι και αυτή μηχανική. Όλος αυτός ο μηχανισμός ονομάζεται ψευδής ψυχολογικός εαυτός..επειδή η ψυχή δεν είναι μέρος αυτής της μηχανικότητας.

Η ψυχή είναι ο Εαυτός και δεν μπορεί να γνωριστεί από το μηχανικό μέρος του ανθρώπου.

Στην εσωτερική ψυχολογία κάποιος δια μέσω της αυτοπαρατήρησης κατανοεί όλους τους μηχανισμούς της ανθρώπινης μηχανής και αποταυτίζεται από αυτήν.. καλλιεργώντας την αυτοσυνείδηση ή την «επίγνωση της αυθόρμητης σιωπηλής ευδαιμονικής αίσθησης της παρουσίας του ως αυτό που Είναι» πέρα από αυτά που νομίζει ότι Είναι.

Αυτό ανήκει στο συνειδητό ¨μέρος¨ της ανθρώπινης δυνατότητας και όλα τα αλλα στο μηχανικό μέρος.

Έτσι όταν ένας εσωτεριστής μιλά για την ψυχή δεν απευθύνεται στο μηχανικό μέρος της ανθρώπινη ύπαρξης αλλα στο συνειδητό..

Αυτά για τώρα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 21:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως η πιο σημαντική ανακάλυψη , ήταν πως όχι μόνο περασμένα γεγονότα είναι καταγεγραμμένα με λεπτομέρειες αλλα και τα αισθήματα που συνδέονται με κείνα τα γεγονότα....ένα περιστατικό και το αίσθημα που προκλήθηκε απο το περιστατικό είναι αξεδιάλυτα συνδεδεμμένα στον εγκέφαλο , έτσι που το ένα δεν μπορεί να προκληθεί χωρίς το άλλο και δώ δεν υπάρχει καμμιά υπερβατική ερμηνεια και εξήγηση φίλε Υπηρέτη..και πρέπει να επισημανουμε ότι το "υποκείμενο" αισθάνεται ξανά το αίσθημα που η κατάσταση αρχικά του προκάλεσε και έχει επίγνωση των των ιδίων ερμηνειών "αληθινών ή λαθεμένων" που ο ίδιος έδωσε την πρώτη φορά στην εμπειρία του...έτσι η προκαλούμενη ανάμνηση δεν είναι η ακριβής φωτογραφική ή φωνογραφική αναπαραγωγή περασμένων σκηνών ή γεγονότων.
Είναι η αναπαραγωγή εκεινων που ο ασθενής ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΝΟΙΩΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...και δώ ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν έχουμε καμμιά υπερβατική παρέμβαση για να δοθεί και "υπερβατική ερμηνεία" αλλα καθαρά την λειτουργία του ανθρωπίνου εγκεφάλου...

Και "πρέπει" κάποια στιγμή να δούμε την ακριβή έννοια που αρμόζει καθε φορά για κάθε γεγονός ...επι παραδείγματι η πιο σωστή διατύπωση είναι "αναβίωση" παρά "ανάκληση"....

Τώρα που το πιασαμε το θέμα , θα έλεγα να το πάμε μέχρι τέρμα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιδρώντας σ'ενα ερέθισμα , ένα άτομο ξαναγυρίζει στιγμιαία στο παρελθόν..."ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ"!!!...Αυτή η πραγματικότητα μπορεί να διαρκέσει μόνο ένα κλάσμα του δευτερολέπτου ή μπορεί να κρατήσει πολλές πολλές μέρες!!!
Ακολουθώντας την εμπειρία , ένα πρόσωπο μπορεί τότε συνειδητά να θυμηθει ότι ήταν εκεί...
Η Αλληλουχία των ακούσιων αναμνήσεων είναι..:

1)Αναβίωση[αυθόρμητο , ακούσιο αίσθημα]
2)Ενθύμηση

Ούτε και δώ έχουμε τίποτα το υπερβατικό και εξώκοσμο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το υπερβατικό δεν βρίσκεται ούτε στην αναβίωση ούτε στην ενθύμηση ούτε στην μνήμη ούτε στην λέξη ούτε στο πεπερασμένο..αλλα σε αυτό που είναι με επίγνωση σιωπηλό περά από όλα αυτά. Και αυτή η υπέρβαση δεν είναι παρά η αποτάυτιση από όλα αυτά που δεν είμαστε.

Σε έχω ξαναρωτήσει αγαπητέ φίλε Εαρινός… ξέρεις ποιος πραγματικά είσαι; Είσαι η σκέψη σου; η εντύπωση που έχεις για τον εαυτό σου; είσαι η προσωπικότητα που έχεις; Γεννήθηκες με αυτήν; Αν δεν είσαι όλα αυτά, τότε ποιος είσαι;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ανάκληση που προκαλείται με το ερέθισμα του ΚΡΟΤΑΦΙΚΟΥ ΦΛΟΙΟΥ..διατηρεί το χαρακτήρα της αρχικής εμπειρίας , όταν λοιπόν παρουσιάζεται μέσα στην συνείδηση του καθε ανθρώπου...η εμπειρία μοιάζει να είναι/υπάρχει στο παρόν , πιθανότατα διότι επιβάλλεται πάνω στην προσοχή του ακατανίκητα και μόνο όταν "περάσει" μπορεί ο άνθρωπος να την αναγνωρίσει σαν μια ζωηρή ανάμνηση απο το παρελθόν...!!!
Καμμιά υπερβατική και εξώκοσμη -και δώ- παρέμβαση και ερμηνεία..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Εαρινός δεν επικοινωνούμε..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά αισθηματα , προκαλούνται με τον ίδιο τρόπο όπως και τα άσχημα...ΟΛΟΙ ξερουμε πως μια μυρωδιά , ένας ήχος , ή μια γρήγορη περαστική ματιά μπορούν να προξενήσουν μια ανέκφραστη χαρά, συχνά τόσο στιγμιαία που περνάει σχεδόν απαρατήρητη...
Αν δεν το σκεφθούμε έντονα , δεν μπορούμε να θυμηθούμε που είχαμε βιώσει προηγουμένως αυτή την μυρωδιά ... τον ήχο ή το θέαμα...
Αλλα το αίσθημα είναι πραγματικό...
Τίποτα το υπερβατικό και δώ...

Φίλε Υπηρέτη , αντί να σου σου απαντήσω...ας οδηγηθούμε στην απάντηση με την πρόοοδο της συζήτησης...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καταγραφή συνεχίζει να υπάρχει άθικτη ακόμα και όταν η ικανότητα του ατόμου να την ανακαλέσει εξαφανιζεται....και ιδιαίτερα σημαντικό είναι να κατανοήσουμε το πώς το παρελθόν επηρεάζει το παρόν...είναι η παρατήρηση ότι η κροταφική ουσία χρησιμοποιείται για την ερμηνεια των εμπειριών του παρόντος...


Περιληπτικά -μπορούμε και αναλυτικά να το κάνουμε- η επιστήμη εχει καταλήξει στα κάτωθι συμπεράσματα...

1] Ο εγκέφαλος λειτουργεί σαν ένα υψηλής πιστότητας μαγνητόφωνο...
2] Τα αισθήματα , που συνδέονται με εμπειρίες του παρελθόντος έχουν καταγραφεί και είναι αδιάσπαστα ενωμέναμε αυτες τις εμπειρίες ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ.
3]Τα άτομα μπορούν να βρίσκονται σε δυο καταστάσεις την ίδια στιγμή..μέσα και έξω απο την εμπειρια , παρατηρώντας την...
4]Αυτές οι καταγεγραμμένες εμπειρίες και τα αισθήματα ,που συνδέονται με αυτές , είναι διαθέσιμα για αναπαραγωγή σήμερα με την ιδια ζωντανή μρφή που είχαν όταν συνέβαιναν και προμηθεύουν τις περισσότερες πληροφορίες και δεδομμένα που καθορίζουν την φύση των σημερινών Συνδιαλέξεων...
Ούτε και δώ τίποτα το υπερβατικό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινε

Σου μιλω ευγενικα και σε προσκαλεσα σε αυτην την συζητηση
και ας λεει ο Λουπους οτι σε γλυφω.Καθε αλλο.
Σου ειπα μαλιστα,αν δεν θελεις να προχωρησει η συζητηση
για λογους αντιδεοντολογικους,η,εστω αντιεπαγγελματικους,
να μην την προχωρησουμε και θα το σεβαστω απολυτα.
Συ θελεις να το παμε μεχρι τελους.
Και εγω το ιδιο.
Αν ομως σκοπευεις να παρουσιαζεις το θεμα οπως ο ευρωπαιος
και προσαρμοζεις την λογικη σκεψη,στα της θρησκειας,στα της
δογματικης επιστημης εν προκειμενω,αποφευγοντας καιριες
ερωτησεις,τουε εσυ αποδυναμωνεσαι,στα ματια των αναγνωστων.

Στο προκειμενο:

Ατοπο τελειως και εκτος πραγματικοτητος το παραδειγμα του
αυτοκινητου.Μεμψιμοιρο θα το χαρακτηριζα.Ο μηχανικος δεν
ξερει να κατασκευασει το αυτοκινητο,αλλα ξερει να το
επισκευασει.Ναι.Γιατι ομως ξερει?
Γιατι το εφτιαξε αλλος ΑΝΘΡΩΠΟΣ και του εδειξε πως...
Εφτιαξε αλλος ανθρωπος την ψυχη,για να σου πει εσενα πως
να την επιδιορθωνεις??? Σαφως οχι.

Ολα οσα παρουσιαζεις οτι συμβαινουν στον εγκεφαλο,αφορουν
την υλικη του υποσταση.Σωστα?
Θεραπεια γινεται επι του υλικου μερους του εγκεφαλου.
Εγχειρησεις αποκοπης της συνδεσης του προμετωπιαιου λοβου,
γινοντουσαν επι του υλικου του εγκεφαλου.
Νευροληπτικα φαρμακα χορηγουνται επι του υλικου μερους.
Ακομη και οι χημικες διεργασιες που λαμβανουν χωρα στον
εγκεφαλο ειναι υλικες.

Ναι οι ψυχοειδικοι θεραπευουν,η,νομιζουν οτι θεραπευουν
επεμβαινοντας στον υλικο εγκεφαλο.

Η ψυχη δεν ανηκει στον υλικο εγκεφαλο.
Ειναι εκτος αυτου.Διαφωνεις?
Ειναι υπερβατικη,εξω απο την υλικη γνωση του εγκεφαλου.Διαφωνεις?
Δεν ξερεις τι ειναι η ψυχη.Διαφωνεις?

Αν και παλι δεν δωσεις απαντηση,θα πρεπει να σταματησω να ρωτω,
γιατι θα εχεις ηδη απαντησει.

Οπως εχεις ηδη κανει δια της σιωπης σου,σε δυο προηγουμενα
ερωτηματα μου.

Εδω πρεπει να τονισω οτι ο ανθρωπος Νικομαχος δεν εχει τιποτα
εναντιον του ανθρωπου Εαρινου.
Συζητηση κανουμε και οι διαξιφισμοι ειναι μονον λεκτικοι.

ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ προσπαθησε να σου δωσει,ενα εναυσμα,να δεις
καποια πραγματα,οχι με το ματι της δοτης επιστημης της
ψυχιατρικης,αλλα με του δικου σου,νου.
Απο τα φοιτητικα σου χρονια,δεν ειναι δυνατον να δεχοταν και να
εξακολουθει να δεχεται,ο δικος σου νους,ολα αυτα που σε διδαξαν.
Σιγουρα θα εχεις αμφιβολιες τις οποιες προσπαθεις να πνιξεις για
χαρη μιας επιστημης στην οποια αφιερωσες χρονο και χρημα.
Και ομως φιλε μου,εσυ ισως θα μπορουσες περισσοτερο απο ολους μας
να προσφερεις,αν απλα αρνηθεις την καθεστηκιυα διδαχη στον
τομεα σου.
Στο κατω-κατω κανεις δεν σε εμποδιζει να εχεις τις αποψεις σου.
Κανεις δεν σ εμποδιζει να σηκωσεις το αναστημα σου και να πεις
π.χ.ο Γιουνγκ,η,ο Φρουντ ελεγαν σωστα πραγματα μεν,αλλα πεταγαν
και κατι μαλακιες δε.
Εσυ Εαρινε δεν εισαι ελευθερος πνευματικα.Σε δεσμευει καποιο
κατεστημενο επιστημονικο,δεοντολογικο,εσυ ξερεις καλυτερα.
Εισαι και ειδικος αλλωστε.
Αληθεια,αν σε παρακολουθουσε για λιγο ενας αλλος ψυχιατρος που
δεν σε ξερει,τι διαγνωση θα εβγαζε για σενα?
Απο εκει ξεκινα,πριν βιασθεις να με κατηγορησεις για αυτα που
λεω περι ψυχης.
Παντως ουτε εγω ξερω τι ειναι.
Ξερω ομως οτι υπαρχει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε σχέση με όνειρα δε και πιθανές αναφερόμενες εικόνες και παραστασεις άγνωστες...θα πρέπει να πούμε το εξής...

Η Ικανότητα της ανάκλησης του παρελθόντος στην συνειδηση πρέπει χωρίς αμφιβολία να βρίσκεται μέσα σ'εναν πρωταρχικό μηχανισμό που εχει γενική βιολογική ισχύ...ένας σταθερός σύνδεσμος ανάμεσα στους γενεσιολογικούς μηχανισμούς είναι σημαντικός και απ'αυτήν την άποψη , ιδιαίτερα το μόριο RNA , με τις τεραστιες δυνατότητές του , θα πρέπει να εκπληρώνει πολλές βιοχημικές προϋποθέσεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινε

Σου μιλω ευγενικα και σε προσκαλεσα σε αυτην την συζητηση
και ας λεει ο Λουπους οτι σε γλυφω.Καθε αλλο.
Σου ειπα μαλιστα,αν δεν θελεις να προχωρησει η συζητηση
για λογους αντιδεοντολογικους,η,εστω αντιεπαγγελματικους,
να μην την προχωρησουμε και θα το σεβαστω απολυτα.
Συ θελεις να το παμε μεχρι τελους.
Και εγω το ιδιο.
Αν ομως σκοπευεις να παρουσιαζεις το θεμα οπως ο ευρωπαιος
και προσαρμοζεις την λογικη σκεψη,στα της θρησκειας,στα της
δογματικης επιστημης εν προκειμενω,αποφευγοντας καιριες
ερωτησεις,τουε εσυ αποδυναμωνεσαι,στα ματια των αναγνωστων.

Στο προκειμενο:

Ατοπο τελειως και εκτος πραγματικοτητος το παραδειγμα του
αυτοκινητου.Μεμψιμοιρο θα το χαρακτηριζα.Ο μηχανικος δεν
ξερει να κατασκευασει το αυτοκινητο,αλλα ξερει να το
επισκευασει.Ναι.Γιατι ομως ξερει?
Γιατι το εφτιαξε αλλος ΑΝΘΡΩΠΟΣ και του εδειξε πως...
Εφτιαξε αλλος ανθρωπος την ψυχη,για να σου πει εσενα πως
να την επιδιορθωνεις??? Σαφως οχι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Ο Άνθρωπος όμως "μπολιάζει" δένδρα Νικόμαχε παρ'ολο που δεν τα δημιούργησε...τα λιπαίνει και τα κλαδεύει αλλα και διαγνώσκει και θεραπεύει τις ασθένειές του ... γνωρίζοντας τόσο τις λειτουργίες του δένδρου αλλα και τις λειτουργίες του κάθε ζιζανίου-παρασίτου....και αυτό δεν είναι "μεμψί-μοιρο"...όπως το αποκάλεσες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Σε σχέση με όνειρα δε και πιθανές αναφερόμενες εικόνες και παραστασεις άγνωστες...θα πρέπει να πούμε το εξής...

Η Ικανότητα της ανάκλησης του παρελθόντος στην συνειδηση πρέπει χωρίς αμφιβολία να βρίσκεται μέσα σ'εναν πρωταρχικό μηχανισμό που εχει γενική βιολογική ισχύ...ένας σταθερός σύνδεσμος ανάμεσα στους γενεσιολογικούς μηχανισμούς είναι σημαντικός και απ'αυτήν την άποψη , ιδιαίτερα το μόριο RNA , με τις τεραστιες δυνατότητές του , θα πρέπει να εκπληρώνει πολλές βιοχημικές προϋποθέσεις...

------------------------------------------------------------------

Παλι θα γινω το κακο παιδι.
Παχια λογια ανευ καμμιας ουσιας.
Σαν να μιλαει πολιτικος για το εξωτερικο χρεος της χωρας.

Ποιο παρελθον ακριβως.Αυτης η και αλλων ζωων?
Γιατι το παρελθον αυτης της ζωης ειναι λιγο ωστε να υπαρχουν
μεγαλες απωλειες.
Τι ειναι πρωταρχικος μηχανισμος?Υλικος η αυλος?

Τι σημαινει γενικη βιολογικη ισχυ?
Κανει κουμαντο σε ολα τα εμβια οντα?
Ειναι υλικη ισχυς?

Τι ειναι γεννεσιολογικοι μηχανισμοι?
Τους γνωριζουμε?Και πως τους ονομαζουμε?

Ναι τo RNA εκπληρωνει πολλες εργασιες.Υλικες η πνευματικες?

Και μην μου πεις παλι αλλα αντι αλλων.
Μην κρυβεσαι πισω απο τη δογματικη επιστημη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχη δεν ανηκει στον υλικο εγκεφαλο.
Ειναι εκτος αυτου.Διαφωνεις?
Ειναι υπερβατικη,εξω απο την υλικη γνωση του εγκεφαλου.Διαφωνεις?
Δεν ξερεις τι ειναι η ψυχη.Διαφωνεις?

Προσωπικά δεν δέχομαι την έννοια της ψυχής με την υπερβατικό ορισμό που της αποδίδουν πολλοί...αλλα με τον ορισμό που ήδη έχω πολλές φορές διατυπώσει...
Δέχομαι ωστόσο ότι υπάρχουν γονιδιακά μεταφερόμενες μνήμες και τις οποίες πολλοί τις αποδίδουν λανθασμένα κατα την άποψή μου , σε προηγούμενες ζωές τους...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το ξαναπω Φιλε μου.

Ο ανθρωπος επεμβαινει σε ολες τις ασθενειες ανθρωπων,ζωων,φυτων

σε ΥΛΙΚΟ επιπεδο.Δεν θεραπευει την ψυχη του δενδρου.

Δεν παραιτουμαι ευκολα Εαρινε και το εχω αποδειξει.

Μονο αν πεις οτι εσυ θελεις να σταματησουμε εδω.

Αλλα ειπες να παμε μεχρι τελους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γονιδιακα μεταφερομενες μνημες!
Περιμενα αυτη την αποψη.
Εχει διατυπωθει πολλακις,για να καταριψει,τον μυθο των
προηγουμενων ζωων.
Θεωρια πιασαρικη μεν,μη αποδειξιμη ακομη.
Συμφωνα μα αυτην,ειναι πιθανον ενα ατομο να νομιζει
οτι εζησε πριν απο 300 χρονια σε ενα αλλο μερος και
μαλιστα κατα την διαρκεια της ελεγμενης υπνωσης,να
αφηγειται γεγονοτα,του τοτε και στην τοτε γλωσσα.
Και απο απογονο σε απογονο,εφθασε το γονιδιο στο σημερα
και εχει αποθηκευμενες μνημες.
Ωραιο ακουγεται.Συμβαινει ομως?Δεν εχει αποδειχθη.
Ειναι μηπως,λεω εγω,αλλος ενας ωραιος τροπος συγκαλυψης
των ψυχικων δυνατοτητων μας,ωστε να μην θεωρουμε τις
προηγουμενες ζωες,υπαρκτες?
Και αυτο τις ιδιες πιθανοτητες εχει,αφου τιποτα απο τα δυο
δεν αποδεικνυεται.
Θελω να δειξω,οτι υπαρχουν πολλες οδοι προσεγγισης σε κατι
μη αποδειξιμο.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα Νικόμαχε να το πάμε παραπέρα το θέμα και όχι λόγω προσωπικών εγωισμών αλλα επειδή υπάρχει αυτή η απαίτηση και απο τους δυό μας αλλα και απο το ιδιο το θέμα που αναζητάει απαντήσεις...όμως γι'απόψε δεν θα μπορέσω περαιτέρω να σου κάνω παρέα διότι νύσταξα...αύριο θα τα ξαναπούμε πάλι..!!!
Καληνύχτα φίλε μου...και καλή ξεκούραση!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνυχτα φιλε μου

Και φυσικα να το παμε παραπερα το θεμα.
Ισως κατι βγει για ολους.
Κατι νεο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy