ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ -ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 16:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε Κηφεα
Η ανταποκριση σου ειναι αληθεια αξιοθαυμαστη.
Δειχνει ατομο,επιμελως σκεπτομενο και αναζητητη
των νοηματων.Δεν αρκεισαι στη βιτρινα.
Φυσικα οτι εγραψες ειναι αληθειες και αξιεπαινη
η προσπαθεια σου να τα βαλεις στο αμιγως ανθρωπινο
υλικο,τρισδιαστατο,καλουπι.
Και πετυχε!!
-----------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Ό,τι μπορούμε να κάνουμε για να βελτιώσουμε την πρόσκαιρη ζωή που ζούμε , είναι όσα μόνοι μας μπορούμε να πετύχουμε , χρησιμοποιώντας τα δικά μας και μόνο χαρακτηριστικά και εφόδια που διαθέτουμε .
--------------------------------------------------------------------
Σωστο.Δεν υπαρχει κανεις να βοηθησει.Να μας παρει απο το χερακι
και να μας οδηγησει.Δεν χρειαζομαστε οδηγους,γιογκι,διαφωτιστες,
κ.λ.π.Ειτε το εχουμε,ειτε οχι.
--------------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Στην πράξη , κατά τη γνώμη μου , να προσαρμόσουμε στον εαυτό μας μία αγωγή σύμφωνα με τα θετικά αποτελέσματα που πετυχαίνουμε . Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων που ακόμα και όταν πετύχουν κάποια θετικά αποτελέσματα , συνεχίζουν να περνούν διάφορα άλλα στάδια μετασχηματισμού που εξυπηρετούν τη δική τους ανάπτυξη .
----------------------------------------------------------------
Εδω μια μικρη διαφωνια.Ειναι λιγοι σχετικα με τον πλυθησμο.
Αν ηταν περισσοτεροι,θα υπηρχαν ορατα αποτελεσματα.
------------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Όπως και να έχει το πράγμα , τα άτομα που μπορούν να φτάσουν σε ένα ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας είναι μόνο εκείνα που έχουν από την αρχή την ικανότητα και την τάση για μια υψηλότερη διαφοροποίηση . Σε αυτό το σημείο οι άνθρωποι διαφέρουν τρομερά μεταξύ τους – κάτι που συμβαίνει άλλωστε και στα ζώα , ανάμεσα στα οποία διακρίνουμε τα συντηρητικά και τα προοδευτικά .
-------------------------------------------------------------------
Σωστο.
-------------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Η φύση είναι αριστοκρατική , αλλά όχι με την έννοια ότι κρατάει τη δυνατότητα της διαφοροποίησης αποκλειστικά και μόνο για τα είδη που βρίσκονται ψηλά στην εξελικτική κλίμακα .

Το ίδιο ισχύει και με τη δυνατότητα της ψυχικής ανάπτυξης .

Δεν προορίζεται αποκλειστικά για άτομα με ιδιαίτερα χαρίσματα .
------------------------------------------------------------------
Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.Ολοι μας ευτυχως εχουμε τις
δυνατοτητες να προχωρησουμε.Αλλοι,τις βλεπουν και το κανουν,
αλλοι δεν τις βλεπουν.Μερικοι βλεπουν μονο ως ενα σημειο.
Και επαναπαυονται σε αυτο,νομιζοντας οτι τα περαιτερω δεν
ειναι για αυτους.Λαθευουν.Ειναι για ολους.
-------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Για να πετύχει το άτομο μια εκτεταμένη ψυχολογική ανάπτυξη δε χρειάζεται ούτε ιδιαίτερη εξυπνάδα ούτε και κανένα άλλο χάρισμα , αφού σε αυτή την ανάπτυξη οι ηθικές ιδιότητες μπορούν να αντισταθμίσουν κάποια διανοητικά μειονεκτήματα . Δεν πρέπει με κανένα τρόπο να φανταστούμε ότι με την αγωγή χαράζουμε στο νου των ανθρώπων γενικούς τύπους και περίπλοκα δόγματα .

Ο καθένας μπορεί να πάρει εκείνο που χρειάζεται με το δικό του τρόπο και τη δική του γλώσσα .
------------------------------------------------------------------

Και τη δικη του θεληση,βουληση,επιθυμια,προσθετω.
------------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Στην προσπάθεια αυτής της αυτοβελτίωσης του εαυτού μας που θα έχει σαν συνέπεια και την εν γένει βελτίωση της ζωής μας , το πιθανότερο είναι να κάνουμε πολλά σφάλματα .

Θεωρώ , όμως , πως όσο είναι βέβαιο ότι το φως βγαίνει από το σκοτάδι , τόσο είναι βέβαιο πως και η αλήθεια γεννιέται από το σφάλμα .

Είναι ηθικό καθήκον του επιστήμονα να εκτίθεται στη διάπραξη σφαλμάτων και να υφίσταται την κριτική που βοηθά την επιστήμη να προχωρά μπροστά . Εκείνοι οι οποίοι διαθέτουν χαρισματικά ένα πνεύμα αρκετά σοβαρό και ψυχρό , ώστε να μη θεωρούν αυτά που γράφουν απόλυτες και αιώνιες αλήθειες , τοποθετούν τη λογική της επιστήμης πάνω από την άθλια ματαιοδοξία και την μικροπρεπή αγάπη που ταιριάζει μόνο στους πολυμαθείς .
------------------------------------------------------------------

Σωστο και αυτο.Εδω μια διαφωνια παλι,ως προς την πολυμαθεια.
Η πραγματικη πολυμαθεια και οχι η ημιμαθεια,ειναι ενα απο τα
κυρια χαρακτηριστικα της γνωσης.Και σαν πολυμαθεια θα παραγει
την μεγαλοπρεπη αγαπη και οχι μικροπρεπεια.Οσο για την ματαιοδοξια
συμφωνα με την αντιληψη μου,πρεπει ηδη να εχει εγκαταληφθει απο
το αρχικο σταδιο,της νοητικης ερευνας.Αλλοιως θα ειναι εμποδιο!
--------------------------------------------------------------------
Κηφευς:
Ο άνθρωπος που ακολουθεί το δικό του δρόμο , εκείνος που κάνει ένα ταξίδι έρευνας , έχει το καθήκον να πληροφορήσει την κοινωνία για το τι ανακάλυψε , είτε αυτό είναι δροσερό νερό για τους διψασμένους ή οι αμμώδεις έρημοι του άγονου σφάλματος .

Το πρώτο βοηθά , το δεύτερο μας προειδοποιεί .

Άλλωστε , το κατά πόσο οι ανακαλύψεις του είναι σωστές ή λάθος δε θα αποφασιστεί από τις κριτικές των συγχρόνων του , αλλά από τις μελλοντικές γενιές .
------------------------------------------------------------------
Εδω θα ελεγα:Ναι μεν...αλλα...Βλεποντας και κανοντας.
----------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Υπάρχουν πράγματα που δεν είναι αληθινά σήμερα , ίσως επειδή δεν τολμάμε να τα βρούμε αληθινά . Μπορεί όμως να είναι αύριο .

Έτσι κάθε άνθρωπος που η μοίρα του είναι να τραβήξει το δικό του δρόμο , πρέπει να προχωρεί με ελπίδα και προσοχή , έχοντας πάντα συνείδηση της μοναξιάς του και των κινδύνων της .
--------------------------------------------------------------
Σωστο
------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Η ιδιομορφία του δρόμου που περιέγραψα εδώ , οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι στην έρευνα , που ξεπηδά από τη ζωή και δρα μέσα στη ζωή , δεν μπορούμε πια να αναγνωρίζουμε μόνο τη στενή διανοητική , επιστημονική άποψη , αλλά είμαστε αναγκασμένοι να λάβουμε υπόψη μας το συναίσθημα και κατά συνέπεια όσα περιέχει η ψυχή .
---------------------------------------------------------------------
Και αυτο ειναι το σημειο,που πραγματευομαι και προσπαθω να το
κανω κατανοητο.Αλλοι το πιανουν,οπως εσυ Κηφεα,αλλοι το προσπερναν
ως μη αποδεκτο.Αποψεις ειναι αυτες.Ατομικες,οπως προανεφερες.
-----------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Στην πρακτική έρευνα δεν έχουμε να κάνουμε με τη γενικευμένη ανθρώπινη ψυχή , αλλά με συγκεκριμένα ανθρώπινα όντα και τα πολλαπλά προβλήματα που τα καταδυναστεύουν .
---------------------------------------------------------------
Στην πρακτικη ερευνα,ναι ετσι.Αν ομως αρχισουμε να τα διακρινουμε
και να τα διορθωνουμε απο το επιπεδο της ψυχης,τοτε πιο ευκολα
θα τα μεταλαμπαδευσουμε στον πρακτικο κοσμο.
----------------------------------------------------------------
Κηφευς:

Μια έρευνα που ικανοποιεί μόνο τη διάνοια δεν μπορεί ποτέ να είναι πρακτική , γιατί η διάνοια δεν μπορεί να συλλάβει την ολότητα της ψυχής . Είτε το θέλουμε είτε όχι , η φιλοσοφία προσπαθεί συνέχεια να προχωρήσει , γιατί η ψυχή αναζητά πάντα μια εξήγηση που να αγκαλιάζει όλη της τη φύση .
-----------------------------------------------------------------
Και αυτο ειναι το κερασακι στην τουρτα ολων οσων προσεφερες και
εσυ με την συμμετοχη σου φιλε Κηφεα.Οσο πιο πολλοι το δουν με
ανοικτο μυαλο,τοσο καλυτερα για ολους μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 20:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τάδε έφη :

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

[...] θα συνεχισω να ψαχνω.Μεχρι τελους.

http://www.youtube.com/watch?v=mbeIfTd2Dgo

Ε, ψιτ, τενεκέδι ... μην με αντιγράφεις. Δεν είμαστε από το ίδιο πεπόνι.

Edited by - zip on 22/02/2011 20:49:15

____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικού σχολίου

2/3/2011
____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τάδε έφη :

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

[...] θα συνεχισω να ψαχνω.Μεχρι τελους.

http://www.youtube.com/watch?v=mbeIfTd2Dgo

Ε, ψιτ, τενεκέδι ... μην με αντιγράφεις. Δεν είμαστε από το ίδιο πεπόνι.

Edited by - zip on 22/02/2011 20:49:15



/////////////////////////////////////////////////////////////////////


Well come our digital zero!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 22:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα .... δικαιωματικά δικό σου τρελό αγόρι

http://www.youtube.com/watch?v=cMhbAQC6Wus

Μ' αρέσει το σχόλιο του χρήστη από κάτω : ... "Ύμνος", χαχαχαχα!

Edited by - zip on 22/02/2011 22:07:23

____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικού σχολίου

2/3/2011
____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 22:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, άνευ πλάκας, έχω πάει Σταύρο Ζούμπα - τι σπηλιές και μαλακίες - και στο μαγαζί - σκυλάδικο δηλ. άπαιχτο, εκεί να δεις σπηλιά αγορίνα, με κάτι λύκους και κάτι άγρια θηρία ... - είχε μέσα ψησταριά κι όταν σου έφερναν το σκοτς - σκοτς στα μούτρα τους δηλ. - σου έφερναν μαζί και μια πιατέλα χοιρινό ωραιότατο σουβλάκι. Χωρίς πίτα. Μοναδικό menu, δεν το έχω ξανασυναντήσει στη ζωή μου πουθενά!

"Παρακαλώ ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι", χαχαχαχαχαχα! Απίθανο ... θα το κάνω υπογραφή!

Edited by - zip on 22/02/2011 22:24:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 22:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
check

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 23:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιωματικές εμπειρίες ε ; Πάει καλά ... Διάβασε λοιπόν. Πρόσεξε : Εσύ θα αποφανθείς αν ήταν υπερβατική. Εγώ απλώς το λέω βίωμα, μια εμπειρία ακόμη λοιπόν, που λέει και ο Λε Πα. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο.

Κι αυτό το κάνω γιατί θέλω να σου δείξω πόσο ανόητος είσαι όταν χαρακτηρίζεις μια εμπειρία σου, "υπερβατική". Γιατί δεν υπάρχουν υπερβατικές ή μη υπερβατικές εμπειρίες, αλλά υπάρχουν μόνο εμπειρίες, ατόφιες, γνήσιες και αληθινές. Και σπουδαίες. Βιώματα με σπάνια αξία, βιώματα που τα κουβαλάς μέχρι τον τάφο, βιώματα που σου αλλάζουν την ζωή, που σε κάνουν να βλέπεις την πίσω πλευρά της κουρτίνας, να κοιτάς κάτω από την φούστα των λέξεων, των πραγμάτων, των γεγονότων και κάτω από την φούστα της ... Νικολέτας.

Τώρα θα μου πεις, ποια είναι η Νικολέτα. Μια. Δεν έχει σημασία το όνομα. Μπορεί να την λένε και Νικολέτα, μπορεί να την λένε κι όπως εσύ θέλεις να την λένε. Πάντως, φοράει φούστα. Καρώ. Και μαύρο καλσόν. Και γόβες. Και είναι σερβιτόρα. Σε μπαρ που το λένε "Four Roses", Ζαλοκώστα με λεωφ. Στρατού γωνία.

Έχει έναν αδερφό. 45 χρονώ παλικάρι, άρρωστο από μανιοκατάθλιψη. Δεν δουλεύει, μένει σ' ένα δωμάτιο, δεν βγαίνει, δεν ξυπνάει όπως εσύ, δεν γράφει τις μαλακίες που γράφεις εσύ, δεν ξέρει τίποτε από σπηλιές στο Βέρμοντ, από Φυσική, από καθηγητές, από υπερβατικές εμπειρίες και παπαριές, παρά μονάχα μένει σ' ένα δωμάτιο. Αμίλητος. Για χρόνια. Μερικές φορές μου ζητάει να του πάω ούζο. Του το πάω. Στη ζούλα, μη το δει η Νικολέτα γιατί θα θυμώσει.

Μια μέρα μου λέει - εντελώς φυσιολογικά όμως - "Θα αναρρωτιέσαι κι εσύ γιατί δεν βγαίνω από το δωμάτιο, ε ;". Του λέω :"Μπα, δεν με νοιάζει, έτσι κι αλλιώς όλοι μας σ' ένα δωμάτιο ζούμε". Έφυγα. Πέρασε ένας μήνας. Ένα Σάββατο πήγα να δω την σερβιτόρα μου. Κάθισα στο μπαρ. Πρωτού προλάβω να γυρίσω για να ψάξω την Νικολέτα, μια φωνή από την πίσω πλευρά της μπάρας, από πίσω από την κουρτίνα που είπα στην αρχή, μου έλεγε, "Σ' ένα δωμάτιο ε ;". Ήταν ο αδερφός της Νικολέτας. Μπάρμαν στο μαγαζί.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο βλάκας είσαι όταν διηγήσαι μια εμπερία σου σε μια σπηλιά στο Βέρμοντ και την χαρακτηρίζεις "υπερβατική" σε σχέση με αυτόν τον άνθρωπο, που έχει κάνει υπέρβαση του ίδιου του του εαυτού ; Που υπερέβει εαυτόν, που κατάφερε και ξεκόλλησε από 'κείνο το δωμάτιο ; Ποιο είναι το δικό σου κατόρθωμα ; Τι κέρδισες εσύ από την σπηλιά ; Εκείνος κέρδισε την ίδια του την ζωή! Εσύ ; Τι κέρδισες ρε ανόητε ; Την γνώση ; Την υπέρτατη γνώση ; Τρίχες φίλε. Δεν είσαι τίποτε άλλο παρά ένας ανθρωπάκος που ζητιανεύει κά'να κόκκαλο από magic ή κά'να αποφάγι από αυτογνωσία για να κάνει τον τζάμπα μάγκα μπας και γυρίσει καμιά Νικολέτα και σε δει ή σ' αφήσει στη ζούλα να δεις κάτω από την φούστα της. Όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Και με μένα, δεν σε παίρνει φίλε. Εγώ πήγα στο σπίτι του Σατανά και ήπια τσίπουρο μαζί του. Κονπραλεβού ;

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...


Edited by - zip on 22/02/2011 23:41:35

_______________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικών και προσβλητικών χαρακτηρισμών
που βάλλονται επί προσωπικού

2/3/2011
_______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 00:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα θα σας πω μια αλλη μου εμπειρια
με εναν ζηλιαρη εξωγηινο που συναντησαμε
στη Θεσσαλονικη σε ενα παρκο εκει στη
λεωφορο Στρατου.

Περπατουσαμε πεντε φιλοι στο παρκο και ξαφνικα ακουμε
ενα σφυριγμα πανω απο τα κεφαλια μας και ενα στρογγυλο
μικρο σκαφος προσγειωνεται μπροστα μας.Ανοιγει η πορτα
και βγαινει ενας εξωγηινος αυγοκεφαλος με μια και μοναδικη
τριχα στο κρανιο του.Κατι ματια μεγαλα μας κοιτουσαν εκπληκτα.
Εμεις ομως αγερωχοι,χωρις να δειχνουμε φοβο,του μιλησαμε.
Ελληνικα στην αρχη,αλλα μαλλον δεν ηξερε τη γλωσσα μας.
Ο διαλογος:
Εμεις:Γεια,μιλας Ελληνικα?
ΕΤ:...ζιπ
Εμεις:Hallo,do you speak English?
ET:...ζιπ...ζιπ

Αφου τον ρωτησαμε σε μερικες γλωσσες αυτος ολο ελεγε
...ζιπ...ζιπ...ζιπ...ζιπ ζιπ.

Ρε σεις λεμε μεταξυ μας τι γλωσσα ειναι αυτη?
Ενας προγραμματιστης της παρεας,πεταγεται και μας λεει,
γλωσσα υπολογιστη ειναι ρε!!

Και αρχιζει ενας διαλογος:

Δικος μας: Zip
ET..Zip Zip
Δικος μας: Zip winzip
ET..Winzip...zip zip zip
Δικος μας: νευριασε και αρχιζει να του λεει Winzip,zip,gzip!!
o EΤ μολις τον ακουσε μαζευτηκε σαν να φοβοταν.Και ο δικος μας
πηρε θαρρος και του λεει:Zip Zip Winzip,Gzip and now Gunzip!

Moλις ακουει gunzip ο ΕΤ γυριζει μπαινει στο σκαφος και
μην τον ειδατε.
Συμπερασμα.Ισως με την μαλακια μας σωσαμε την ΓΗ!!

Σ.Σ καθε ομοιοτητα με προσωπα του φορουμ ειναι
εντελως συμπωματικη.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 09:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους, βρήκα κάτι που είναι άξιο σχολιασμού :

quote:
Κηφεύς

Όπως και να έχει το πράγμα , τα άτομα που μπορούν να φτάσουν σε ένα ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας είναι μόνο εκείνα που έχουν από την αρχή την ικανότητα και την τάση για μια υψηλότερη διαφοροποίηση .


Αυτή είναι μια λάθος εντύπωση που έχει περάσει στον περισσότερο κόσμο. Κατ' αρχήν, είναι άλλο πράγμα η ικανότητα κι άλλο πράγμα η τάση. Υπάρχουν άνθρωποι που διαφοροποιούνται από άλλους, όχι επειδή έχουν αυτήν την ικανότητα ούτε επειδή έχουν αυτήν την τάση, αλλά επειδή αυτή η διαφοροποίηση κατά κάποιο τρόπο τους ευχαριστεί ή τους δίνει αυτοπεποίθηση. Επίσης, κάποιοι μπορούν να φτάσουν σε ένα ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας επειδή απλώς το θέλουν ή επειδή απλά ... τους συνέβει ή επειδή εργάστηκαν πάνω σ' αυτό έχοντας σωστές βάσεις ή σωστές κατευθύνσεις.

Επίσης, πρέπει να γίνει κατανοητό πως ένας άνθρωπος που έχει άλλο επίπεδο συνειδητότητας, δεν είναι διαφορετικός από τους υπόλοιπους. Μπορεί σαφώς να αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά, αλλά στα μάτια των υπολοίπων παραμένει ένας πολύ απλός και αληθινός άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 21:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip.

Δεν θα απαντήσω στο σχολιασμό σου διότι, κατά τη γνώμη μου, είναι εντελώς εσφαλμένος και μια διεξοδική απάντησή μου θα απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο .

Σου συνιστώ να μελετήσεις, πολύ προσεκτικά, τον Τέταρτο Τόμο του βιβλίου του Καρλ Γιουνγκ που τιτλοφορείται "ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ". Το βιβλίο που χρησιμοποίησα είναι εκδόσεως "ΑΡΣΕΝΙΔΗ", Αθήνα 1991. Εκεί θα βρεις, μετά από καλό ψάξιμο, την τεχνική της διαφοροποίησης ανάμεσα στο "Εγώ" και τις μορφές του "Ασυνειδήτου".

Θα ήθελα να βοηθήσω εξηγώντας σου, το γιατί η διατύπωσή μου είναι σωστή αλλά πρακτικώς είναι αδύνατο (δυστυχώς το υλικό που θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω είναι μεγάλο και θα χρειαζόταν πολλές εξηγήσεις).

Βεβαια (αν και δεν την δέχομαι), σέβομαι τη γνώμη σου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Δεν θα απαντήσω στο σχολιασμό σου διότι, κατά τη γνώμη μου, είναι εντελώς εσφαλμένος και μια διεξοδική απάντησή μου θα απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο .


Δεν σου ζήτησα να απαντήσεις αγαπητέ μου. Εγώ απλά εξέφρασα την προσωπική μου άποψη.

quote:
Κηφεύς

Σου συνιστώ να μελετήσεις, πολύ προσεκτικά, τον Τέταρτο Τόμο του βιβλίου του Καρλ Γιουνγκ που τιτλοφορείται "ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ". Το βιβλίο που χρησιμοποίησα είναι εκδόσεως "ΑΡΣΕΝΙΔΗ", Αθήνα 1991. Εκεί θα βρεις, μετά από καλό ψάξιμο, την τεχνική της διαφοροποίησης ανάμεσα στο "Εγώ" και τις μορφές του "Ασυνειδήτου".


Να 'σαι καλά. Εγώ βέβαια συνήθως δεν χρησιμοποιώ βιβλία για να εκφράσω μια απλή άποψη, αλλά ok, ευχαριστώ, θα το έχω υπ' όψην μου.

quote:
Κηφεύς

Θα ήθελα να βοηθήσω εξηγώντας σου, το γιατί η διατύπωσή μου είναι σωστή αλλά πρακτικώς είναι αδύνατο (δυστυχώς το υλικό που θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω είναι μεγάλο και θα χρειαζόταν πολλές εξηγήσεις).


Δεν πειράζει, μην στενοχωριέσαι βρε αδερφέ, δεν έγινε και τίποτε. Θα μείνω με την απορία ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Κατ' αρχήν, είναι άλλο πράγμα η ικανότητα κι άλλο πράγμα η τάση.
-Συμφωνώ!

Υπάρχουν άνθρωποι που διαφοροποιούνται από άλλους, όχι επειδή έχουν αυτήν την ικανότητα ούτε επειδή έχουν αυτήν την τάση...
-Συμφωνώ , ως "φυσιολογικό προκύπτον"!

...αλλά επειδή αυτή η διαφοροποίηση κατά κάποιο τρόπο τους ευχαριστεί ή τους δίνει αυτοπεποίθηση.

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα...
Και ο εμπρηστής διαφοροποιείται...και ο Βιαστής...και ο Έχων διαφορετική προσέγγιση και ερμηνεια των πραγμάτων...ΑΛΛΑ και ο λίαν ευγενικός και ήρεμος-πράος άνθρωπος...
Το ερώτημα είναι:
"Έχουν την ίδια συνειδητότητα"???
"Έχουν συνειδητότητα της πράξης τους αλλα και της κατάστασής τους"???
"Έχουν την ίδια αυτοπεποίθηση"???

Αλλα και η "ευχαρίστηση" όπως αναφέρεις , αποτελεί μια προσωπική καθαρά υπόθεση και η οποία δεν προκύπτει ΚΑΙ απο την αποδοχή μας απο τους υπολοίπους συνανθρώπους μας???

Η Επιθυμία του κάθε ανθρώπου , ορίζεται καθαρά απο τον ίδιο θεωρείς???




Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα...
Και ο εμπρηστής διαφοροποιείται...και ο Βιαστής...και ο Έχων διαφορετική προσέγγιση και ερμηνεια των πραγμάτων...ΑΛΛΑ και ο λίαν ευγενικός και ήρεμος-πράος άνθρωπος...
Το ερώτημα είναι:
"Έχουν την ίδια συνειδητότητα"???[ Ασφαλώς όχι ]
"Έχουν συνειδητότητα της πράξης τους αλλα και της κατάστασής τους"??? [ Πιθανόν ναι, πιθανόν όχι ]
"Έχουν την ίδια αυτοπεποίθηση"??? [ Πιθανόν ναι, πιθανόν όχι ]

Αλλα και η "ευχαρίστηση" όπως αναφέρεις , αποτελεί μια προσωπική καθαρά υπόθεση και η οποία δεν προκύπτει ΚΑΙ απο την αποδοχή μας απο τους υπολοίπους συνανθρώπους μας??? [ Ναι, ασφαλώς, προκύπτει ΚΑΙ από την αποδοχή μας από τους υπολοίπους συνανθρώπους μας, από μια επιβεβαίωσή μας ας πούμε ]

Η Επιθυμία του κάθε ανθρώπου , ορίζεται καθαρά απο τον ίδιο θεωρείς??? [ Εξαρτάται αν ο άνθρωπος είναι ικανός να επιθυμεί ]


Να σου υπενθυμίσω κάτι : Αναφέρομαι σε ανθρώπους που έχουν φτάσει σε ένα ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας. Σύμφωνα λοιπόν με αυτό, δες τον σχολιασμό μου με τα κόκκινα γράμματα.

Η δική μου άποψη [ και ζητάω ταπεινά συγνώμη από τον Καρλ ] είναι πως δεν χρειάζεται να είσαι διαφορετικός για να έχεις ένα υψηλό επίπεδο συνειδητότητας. Ένα υψηλό επίπεδο συνειδητότητας μπορεί να επιτευχθεί από τον κάθε άνθρωπο με την σωστή εργασία στον εαυτό του. Και η σωστή εργασία δεν τον διαφοροποιεί. Αντιθέτως, τον κάνει συνηθισμένο. Και ακριβώς αυτό, το να είναι δηλ. κάποιος ένας συνηθισμένος άνθρωπος αλλά παράλληλα να εργάζεται "μυστικά" με τον εαυτό του, αυτό ακριβώς είναι και το καμουφλάζ του. Τι θέλω να πω ; Όλοι βλέπουν έναν συνηθισμένο άνθρωπο. Έναν απλό, καθημερινό άνθρωπο, έναν άνθρωπο που δεν προκαλεί με την συμπεριφορά του, δεν κινεί υποψίες με τα λόγια του ή με τις πράξεις, έναν άνθρωπο που κινείται αθόρυβα. Όχι ύπουλα. Αθόρυβα, ήσυχα. Και ούτε γάτα, ούτε ζημιά που λέμε.

Ενώ, για σκέψου την αντίθετη περίπτωση. Αν διαφοροποιείται κάποιος, αμέσως προκαλεί τα περίεργα βλέματα των άλλων. Γίνεται σούσουρο, ντόρος, οι υπόλοιποι ασχολούνται μαζί του, κάτι πάνω σ' αυτόν τους κάνει να ασχολούνται, να τον κουβεντιάζουν, να τον δείχνουν με το δάχτυλο που λέμε. Αυτό σημαίνει ότι κάτι λάθος κάνει ο ίδιος με την εργασία του.

Ένας άνθρωπος που έχει υψηλό επίπεδο συνειδητότητας, μπορεί στην κυριολεξία να περάσει μπροστά από τα μάτια σου και εσύ να μην τον πάρεις πρέφα, που λέμε.

Edited by - zip on 14/03/2011 22:50:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, θα σου πω και κάτι άλλο : Ένας άνθρωπος που έχει υψηλό επίπεδο συνειδητότητας ποτέ δεν θα σου μιλήσει για τις εμπειρίες του. Ποτέ. Ξέρεις γιατί ; Γιατί είναι δικές του. Δεν έχει νόημα λοιπόν γι' αυτόν να σου πει τις εμπειρίες του. Αφ' ενός δεν θα τις καταλάβεις. Αφ' ετέρου, σου είναι εντελώς άχρηστες. Μπορεί όμως να κάνει κάτι άλλο, αν έχει αυτή την ικανότητα δηλ. Αυτές τις εμπειρίες του, να τις κάνει Τέχνη. Έτσι θα φτάσουν σε σένα, σε μένα, στον κόσμο που θέλει εκείνος να φτάσουν. Μονάχα με αυτό τον τρόπο διαφοροποιείται από σένα, από μένα, από κάποιους. Μέσω της Τέχνης του δηλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου γ@@@μάς το μυαλό μου...και μπορώ ξεκάθαρα να πώ , ότι είσαι ή μπορείς να γίνεις πολύ επικίνδυνος άνθρωπος...σε οσμίζομαι καθαρά...

Ωστόσο συμφωνώ απόλυτα ως ενα σημείο!!!

Και το θέμα -ανάθεμά με- είναι ότι γνωρίζεις ποιό είναι...σε κάθε περίπτωση προσωπικά μου αρέσουν οι "καραντί" τύποι...και όχι οι δήθεν...

Οι πιο "επικίνδυνοι" άνθρωποι είναι αυτοί που περιέγραψες , οι "απαρατήρητοι"..."Ποιμενάρχες" Αμνο-Εριφίων...

Ο νΟύς δεν ησυχάζει τότε...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΙP . Eιπες<<Αυτές τις εμπειρίες του, να τις κάνει Τέχνη>>

Μπορεις να γινεις ποιο σαφεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 22:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, καλά τώρα ... αθόρυβος δεν σημαίνει επικίνδυνος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος:
Οι πιο "επικίνδυνοι" άνθρωποι είναι αυτοί που περιέγραψες , οι "απαρατήρητοι"..."Ποιμενάρχες" Αμνο-Εριφίων..
-------------------------------------------------------------

Πως γινεται παντα φιλε μου με εσενα,αλλα να λενε και
αλλα να καταλαβαινεις.Σιγουρα ο Ζιπ δεν εννοουσε αυτο
που εγραψες.Μαλλον θα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος στην αναγνωση

Ουτε επικινδυνοι ειναι,ουτε Ποιμεναρχες.
Με ή ανευ εισαγωγικων!!
Απλοι ανθρωποι ειναι.Της διπλανης πορτας.
Και μαλιστα χαμηλων τονων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε, καλά τώρα ... αθόρυβος δεν σημαίνει επικίνδυνος.



Δυνητικά και "συνειδητοποιημένα" αλλα το "επικίνδυνος" έχει πολλές ερμηνείες...ειδικά απο την αγελαία τάξη του "ξεχασιάρη τύπου" που επιζητάει διαχρονικά ποιμενάρχες αλλα συνάμμα τους ΦΘΟΝΕΙ και τους κατηγορεί....Η ΑΝΤΙΦΑΣΗ!!!

Είναι μεγάλη συζήτηση αυτή Zip και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι με αντιλαμβάνεσαι πολύ καλά...

Καλά νά"μαστε...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stiv

Μπορεις να γινεις ποιο σαφεις?


Τραγούδι π.χ. Θέατρο, ζωγραφική, ποίηση, κινηματογράφο, αυτό εννοώ. Το ξέρεις ότι μπορεί μια μεταφυσική εμπειρία να γίνει ... μαγειρική ; Όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται. Μπορεί να φας ρε παιδί μου ένα φαγητό και να μείνεις άφωνος. Κι αυτό το φαγητό, αυτός που το έφτιαξε, να είχε ρε παιδί μου μια περίεργη εμπειρία πάνω σ' αυτό, μια έμπνευση που λέμε. Αλλά πως να σου την πει ; Πως να σου την περιγράψει ; E, την έκανε μαγειρική. Με αυτόν τον τρόπο αυτή η έμπνευσή του, αυτή δηλ. η νέα Γνώση που αυτός ανακάλυψε, πέρασε σε σένα. Έφτασε πολύ πιο άνετα, πολύ πιο αληθινά. Και φυσικά, αυτό το υπέροχο φαγητό που εσύ δοκίμασες, αυτό δηλ. το φαγητό του, αμέσως αυτόν τον άνθρωπο, τον μάγειρα δηλ. τον διαφοροποίησε στα μάτια σου. Πιθανόν δηλ. να είπες "πω, πω, φοβερός σεφ, δεν μοιάζει με τους άλλους, είναι διαφορετικός!"

Edited by - zip on 14/03/2011 23:07:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινος:
Οι πιο "επικίνδυνοι" άνθρωποι είναι αυτοί που περιέγραψες , οι "απαρατήρητοι"..."Ποιμενάρχες" Αμνο-Εριφίων..
-------------------------------------------------------------

Πως γινεται παντα φιλε μου με εσενα,αλλα να λενε και
αλλα να καταλαβαινεις.Σιγουρα ο Ζιπ δεν εννοουσε αυτο
που εγραψες.Μαλλον θα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος στην αναγνωση

Ουτε επικινδυνοι ειναι,ουτε Ποιμεναρχες.
Με ή ανευ εισαγωγικων!!
Απλοι ανθρωποι ειναι.Της διπλανης πορτας.
Και μαλιστα χαμηλων τονων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μμμ...όχι!!!
Μπορεί να είναι και της παρα-διπλανής πόρτας...
Ωστόσο το ένα δεν αναιρεί το άλλο...ξέρεις...πάντως όντως είμαι πολύ απρόσεκτος ΚΑΙ βραδύ-νους...σε ακραία κατάσταση η αλήθεια..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
stiv

Μπορεις να γινεις ποιο σαφεις?


Τραγούδι π.χ. Θέατρο, ζωγραφική, ποίηση, κινηματογράφο, αυτό εννοώ. Το ξέρεις ότι μπορεί μια μεταφυσική εμπειρία να γίνει ... μαγειρική ; Όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται. Μπορεί να φας ρε παιδί μου ένα φαγητό και να μείνεις άφωνος. Κι αυτό το φαγητό, αυτός που το έφτιαξε, να είχε ρε παιδί μου μια περίεργη εμπειρία πάνω σ' αυτό, μια έμπνευση που λέμε. Αλλά πως να σου την πει ; Πως να σου την περιγράψει ; E, την έκανε μαγειρική. Με αυτόν τον τρόπο αυτή η έμπνευσή του, αυτή δηλ. η νέα Γνώση που αυτός ανακάλυψε, πέρασε σε σένα. Έφτασε πολύ πιο άνετα, πολύ πιο αληθινά. Και φυσικά, αυτό το υπέροχο φαγητό που εσύ δοκίμασες, αυτό δηλ. το φαγητό του, αμέσως αυτόν τον άνθρωπο, τον μάγειρα δηλ. τον διαφοροποίησε στα μάτια σου. Πιθανόν δηλ. να είπες "πω, πω, φοβερός σεφ, δεν μοιάζει με τους άλλους, είναι διαφορετικός!"

Edited by - zip on 14/03/2011 23:07:15


--------------------------------------------------------------

Σταυρο αν εχεις ακουσει ποτε αλλοτε κατι τετοιο,ελα να μου
το πεις.Ειπαμε να μην μιλαμε σε καθε χαζομαρα που διαβαζουμε
αλλα μερικες τρυπανε τα αυτια μας.
Καταλαβες,ρε παιδι μου,Σταυρο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ ΖIP αντιλήφθηκα τι θελεις να πεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταλαβα Νικομαχε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ συνέχισε να τραβάς κόλλημα μαζί μου και σε λίγο να δεις τι εμπειρία θα έχεις ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οκ ΖIP αντιλήφθηκα τι θελεις να πεις




------------------------------------------------

Ειμαι σιγουρος οτι αντιληφθηκες Σταυρο.
Την επομενη φορα που θα πας σε ταβερνα και θα φας
ενα υπεροχο φαγητο,θα σκεφθεις οτι ο μαγειρας
ειχε υπερβατικη συνειδησιακη εμπειρια διαφωτισμου
του νου.Εφθασε σε τελειο επιπεδο συνειδητοτητος
και να! το υπεροχο πιατο σου!!!

Και οταν θα δεις εναν πινακα ζωγραφικης που απεικονιζει
μια μουντζουρα,αλλα κανει 200.000 ευρω,θα πεις οτι ο
ζωγραφος εφθασε στη νιρβανα και δεν ξαναγυρισε πισω,εστειλε
ομως τον πινακα και στη μεταφορα μουντζουρωθηκε!
Τι ηθελε να πει ρε παιδι μου,ο ζωγραφος?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ συνέχισε να τραβάς κόλλημα μαζί μου και σε λίγο να δεις τι εμπειρία θα έχεις ...




-------------------------------------------------------
Εγω κολλημα μαζι σου??????
Μεγαλη ιδεα εχεις.
Σε ποιο επιπεδο συνειδητοτητας εφθασες??
Εχουμε και e-απειλες τωρα?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε μετα απο μια δυσκολη μερα με εκανες και γελασα,να'σε καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σταυρο αν εχεις ακουσει ποτε αλλοτε κατι τετοιο,ελα να μου
το πεις.Ειπαμε να μην μιλαμε σε καθε χαζομαρα που διαβαζουμε
αλλα μερικες τρυπανε τα αυτια μας.
Καταλαβες,ρε παιδι μου,Σταυρο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε , πάντα έτσι οξυδερκής ήσουν..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε φιλε μου
Η οξυδερκεια ειναι κατι που λιγο πολυ εχουμε ολοι μας.
Σε αλλους εμφυτη,σε αλλους καλιεργησιμη,σε αλλους ελαχιστη.
Δεν ειναι τοσο απλο.
Παντως ειμαι σε θεση να διακρινω την μπουρδα απο το εφυες
κειμενο.
Και εσυ μερικες φορες με εκπλησεις και με την οξυδερκεια σου,
αλλα και με την βλακεια σου.Και εγω το ιδιο απο την δικη σου
σκοπια.Αρα μαλλον ειναι θεμα του λογου της στιγμης.

Και σιγουρα θα μπορεις ευκολα να διακρινεις τον λογο
καποιου μεθυσμενου απο ενος νηφαλιου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy