ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ -ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 00:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλα και τις λειτουργίες του κάθε ζιζανίου-παρασίτου....

Παρένθεση: Σκέτο παρασίτου, για ποιο σωστή έκφραση εδώ.

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 11:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια,αν σε παρακολουθουσε για λιγο ενας αλλος ψυχιατρος που
δεν σε ξερει,τι διαγνωση θα εβγαζε για σενα?
Απο εκει ξεκινα,πριν βιασθεις να με κατηγορησεις για αυτα που
λεω περι ψυχης.
Παντως ουτε εγω ξερω τι ειναι.
Ξερω ομως οτι υπαρχει.

Καλημέρα Νικόμαχε...
Κατ'αρχάς ουδέποτε σε κατηγόρησα για τίποτα και το γεγονός ότι -προφανώς- δεν συμφωνώ με ορισμένες απόψεις , αυτό δεν συνιστά ούτε κακή διάθεση ... πολύ δε περισσότερο "κατηγορία"...αλλα και σε σε καμμιά περίπτωση αποτέλεσμα διάγνωσης για τον χαρακτήρα ή τον ψυχισμό σου...

Θεωρώ και το εννοώ ότι είσαι ένα απόλυτα υγιές άτομο και προσωπικότητα , που καλώς έχει τις όποιες "ανησυχίες" του...

Ενδεχομένως εγώ να είμαι πιο πεζός και ρηχός στην σκέψη απο σένα...ίσως και με τετράγωνη λογική....και ορισμένοι συνάνθρωποί μου , αυτό να το βρίσκουν όχι ιδιαίτερα ελκυστικό...

Για μένα , υπάρχει ότι βλέπω...και ότι μπορεί να αποδειχθεί ότι υπάρχει...

Βλέπω τους ανθρώπους , τα μάτια τους..την ανησυχία..τους φόβους ή την χαρά και την ευτυχία τους...παρατηρώ τις αντιδράσεις τους σε εξωτερικά ερεθίσματα και τις "συναισθηματικές αποκρίσεις" τους σε αυτά...παραπέρα προσωπικά δεν μπορώ να δώ...ενδεχομένως αν με έβλεπε ένας ψυχίατρος να είχε πολλά ... πάρα πολλά να πεί...ποιός ξέρει..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μοργκάνα
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 12:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαρα στο κουραγιο σου ρε συ
Δε βαριεσαι τις υπερβατικες εμπειριες των υπερβατικων υπέρβαρων υπερσυντελικων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 13:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε Εαρινε

Νομιζω οτι διακρινω τουλαχιστον δυο

υποψηφιους ασθενεις.

Η θεραπεια δικη σου. Thorazine η προμετωπιαια λοβοτομη??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 19:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαφή και επικοινωνία...

Νικόμαχε καλησπέρα...
Σε συνέχεια του μονολόγου μου , θα πώ τα εξής:
Κλασσικές έρευνες που έγιναν σε ορφανοτροφεία , έδειξαν την δύναμη της επαφής , της αγάπης και της ανατροφής!!!
Διαπιστώθηκε ότι ήταν αυξημένη η θνησιμότητα στα βρέφη που σχεδόν εγκαταλείπονταν στις κουνιες τους , σε σχέση με εκείνα που λάμβαναν μεγαλύτερη σωματική και συναισθηματική φροντίδα...τα βρέφη που τα έβγαζαν τακτικά απο τις κούνιες τους , που έπαιζαν μαζί τους ... τα φιλούσαν και τα αγκάλιαζαν , ήταν πιο υγιή , εύρωστα και χαμογελαστά...
Χρειαζόμαστε άλλους ανθρώπους για την επιβίωσή μας αλλα και για να πετύχουμε στην ζωή μας...
Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη απο ανθρώπους και όχι απο Θεούς και δαιμόνους και είναι στο χέρι τους και να γίνονται Θεοί αλλα και να δημιουργούντον παράδεισο αλλα και την κόλαση ταυτόχρονα ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ...
Ζούμε εδώ..εδώ βρεθήκαμε και στο περιβάλλον που βρεθήκαμε και αυτό έχουμε να αντιμετωπίσουμε και όχι τις υποθετικές τοποθεσίες ΠΟΥ πρόκειται κατα δήλωσήν τους να συναντήσουμε ΣΤΗΝ άλλη ζωή...!!!
Ότι μπορεί δημιουργεί ο καθένας και βλέπει...
Ορισμένοι συνάνθρωποί μας βλέπουν παντού την μαγεία και την ομορφιά και διακατέχονται απο όμορφα συναισθηματα για τους γύρω τους , βγάζοντάς τους τον καλύτερο εαυτό τους ... άλλοι το εντελώς αντίθετο...
Προσωπικά δεν βλέπω πουθενά ακόμα και σε αυτό , υπερβατικές παρεμβάσεις και χαρακτηριστικά....αδυνατώ δε να συλλάβω -έστω- τα "γνωστά"...ότι δηλαδή πρέπει να μην δίνουμε καμμιά σημασία σε τούτη την ζωή αλλα να φροντίζουμε για την "άλλη"..."ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω" , είναι η απάντησή μου..!!!
Όπως και την εμμονή ορισμένων να με πείσουν για την σωτηρία μου...
"Δεν θέλω να σωθώ , ρε φίλε"..δικαίωμά μου δεν είναι , δεν μπορώ εγώ και ο οποιοσδήποτε να έχω την επιλογή μου δηλαδή???
Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσω να κατανοήσω τον εαυτό μου αλλα και τους γύρω μου...αρέσει δεν αρέσει σε ορισμένους , αυτό και μόνο αυτό με ενδιαφέρει και για να επιτευχθεί αυτό δεν χρειάζονται υπερβατικές παρεμβάσεις και ανησυχίες...!!!
Στο επίκεντρο ο άνθρωπος...απλά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ορισμένοι συνάνθρωποί μας βλέπουν παντού την μαγεία και την ομορφιά και διακατέχονται απο όμορφα συναισθηματα για τους γύρω τους , βγάζοντάς τους τον καλύτερο εαυτό τους ... άλλοι το εντελώς αντίθετο...
Προσωπικά δεν βλέπω πουθενά ακόμα και σε αυτό , υπερβατικές παρεμβάσεις και χαρακτηριστικά...

Είναι άλλο το βίωμα. Δεν βρίσκεις κάτι το υπερβάτικο γιατί όταν ο άλλος λέει ακριβώς αυτό που λες εσύ :
"Ορισμένοι συνάνθρωποί μας βλέπουν παντού την μαγεία και την ομορφιά και διακατέχονται απο όμορφα συναισθηματα για τους γύρω τους , βγάζοντάς τους τον καλύτερο εαυτό τους.."
Εννοεί κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που εννοείς εσύ. Αυτό το διαφορετικό για τον μέσο κοιμισμένο άνθρωπο είναι υπερβατικό. Αν βέβαια το αντιλαμβάνομαι σωστά. Εγώ αυτή την εντύπωση πήρα από διάφορα που έχουν ακουστεί απο μέλη εδώ μέσα. Τώρα αν εκείνοι πήραν την καρφίτσα και την έκαναν πολυβόλο τι να σου πω... ένας θεός ξέρει

quote:
τα "γνωστά"...ότι δηλαδή πρέπει να μην δίνουμε καμμιά σημασία σε τούτη την ζωή αλλα να φροντίζουμε για την "άλλη"..."ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω" , είναι η απάντησή μου..!!!

Φίλε μου είναι απλό το ζήτημα, αν δινεις σημασία σε αυτή τη ζωή, δίνεις και για την επόμενη. Το κάνεις αυτό; Αν το κάνεις μπράβο σου. Αλλά οι απόψεις ως προς το τι εστι να δινεις σημασία στη ζωή σου διίστανται....


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 20:26:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας , διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο στην ζωή μας...
Οι άλλοι άνθρωποι είναι στην μετέπειτα ζωή μας πολύ πιο σημαντικοί για μάς απ'οτι συχνά νομίζουμε...
Ο καθένας έχει μια εικόνα για τον εαυτό του και φαινομενικά διαμορφώνουμε την εικόνα του εαυτού μας μέσα απο προσωπικές εμπειρίες..πράξεις και προτιμήσεις μας.
Ένας όμως απο τους σημαντικότερους παράγοντες που την καθορίζουν , είναι το πως μας βλέπουν οι άλλοι , όσο και αν αντιστεκόμαστε σε αυτήν την πραγματικότητα.
Το 1902 ο Cooley ονόμασε αυτήν την διαδικασία "εαυτό του καθρέπτη" .
Αυτό που εν-νοούσε ήταν ότι βλέπουμε τον εαυτό μας σαν να αντανακλάται στα μάτια των άλλων...δεν κρίνουμε τον εαυτό μας βάσει της προσωπικής μας γνώσης -αλα Γιάννης κερνάει..Γιάννης πίνει- , αλλα σύμφωνα με το πως αντποκρίνονται οι άλλοι απέναντί μας και σύμφωνα με το τι νομίζουμε ότι πιστεύουν για μάς...
Θα μιλήσουμε και για την "αυτο-εκπληρούμενη προφητεία"..στην συνέχεια...

Τίποτα απο τα ανωτέρω δεν έχει σχέση με υπερβατικές παρεμβάσεις αλλα ανήκει στη σφαίρα των δυνατοτήτων του ανθρώπου...

Νικόμαχε πού είσαι...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου ....

...είναι απλό το ζήτημα, αν δινεις σημασία σε αυτή τη ζωή, δίνεις και για την επόμενη. Το κάνεις αυτό; Αν το κάνεις μπράβο σου. Αλλά οι απόψεις ως προς το τι εστι να δινεις σημασία στη ζωή σου διίστανται....

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 20:06:51


Καλησπέρα Ντοτόρο μου , πραγματικά μου έκανε αίσθηση ή προσφώνησή σου σε "φίλο" ... όχι διότι απο σένα περίμενα κάτι άλλο , αντίθετα μάλιστα αλλα επειδή τώρα τελευταία έχω συνηθίσει να με στολίζουν και να μου κολλάνε ένσημα βαρέα...ορισμένοι "εσωτεριστές"...

Δεκτές πάντως οι παρατηρήσεις σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου είναι απλό το ζήτημα, αν δινεις σημασία σε αυτή τη ζωή, δίνεις και για την επόμενη. Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 20:26:47

Αν είναι όντως έτσι οπως το θέτεις -προσωπικά συμφωνώ- τότε δεν μένει να δούμε τι σημαίνει"δίνω σημασία σε αυτήν την ζωή".. και θα ήθελα να ακούσω απο σένα τι σημαίνει αυτό....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Εαρινός..όσο κοιτάς την μηχανική πλευρά του ανθρώπου… όπως είναι η προσωπικότητα, τα εγώ ,η εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας, η εικόνα που νομίζουμε ότι έχουν οι άλλοι για εμάς ,τα όμορφα συναισθήματα αλλα και τα άσχημα.. την μνήμη, τις λέξεις και τις ιδέες , το πεπερασμένο τον προγραμματισμό…δεν πρόκειται να βρεις τίποτα το υπερβατικό και επίσης.. κάποιος που κάνει την υπέρβαση από την μηχανική πλευρά της ζωής στην συνειδητή, δεν εναντιώνεται στην ζωή.

Ας δούμε τι έχουμε σε αυτή την ζωή ΤΩΡΑ! ΟΧΙ ΜΕΤΑ. Στο λέω αυτό επειδή είπες:

quote:
Προσωπικά δεν βλέπω πουθενά ακόμα και σε αυτό , υπερβατικές παρεμβάσεις και χαρακτηριστικά....αδυνατώ δε να συλλάβω -έστω- τα "γνωστά"...ότι δηλαδή πρέπει να μην δίνουμε καμμιά σημασία σε τούτη την ζωή αλλα να φροντίζουμε για την "άλλη"..."ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω" , είναι η απάντησή μου..!!!

Αν δεν σου κάνει κόπο και δεν γίνομαι κουραστικός επειδή ίσως καπου να έχει ειπωθεί και δεν το έχω δει… τι είναι υπερβατικό για εσένα;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε Εαρινός..όσο κοιτάς την μηχανική πλευρά του ανθρώπου… όπως είναι η προσωπικότητα, τα εγώ ,η εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας, η εικόνα που νομίζουμε ότι έχουν οι άλλοι για εμάς ,τα όμορφα συναισθήματα αλλα και τα άσχημα.. την μνήμη, τις λέξεις και τις ιδέες , το πεπερασμένο τον προγραμματισμό…δεν πρόκειται να βρεις τίποτα το υπερβατικό και επίσης.. κάποιος που κάνει την υπέρβαση από την μηχανική πλευρά της ζωής στην συνειδητή, δεν εναντιώνεται στην ζωή.

Ας δούμε τι έχουμε σε αυτή την ζωή ΤΩΡΑ! ΟΧΙ ΜΕΤΑ. Στο λέω αυτό επειδή είπες:

quote:
Προσωπικά δεν βλέπω πουθενά ακόμα και σε αυτό , υπερβατικές παρεμβάσεις και χαρακτηριστικά....αδυνατώ δε να συλλάβω -έστω- τα "γνωστά"...ότι δηλαδή πρέπει να μην δίνουμε καμμιά σημασία σε τούτη την ζωή αλλα να φροντίζουμε για την "άλλη"..."ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω" , είναι η απάντησή μου..!!!

Αν δεν σου κάνει κόπο και δεν γίνομαι κουραστικός επειδή ίσως καπου να έχει ειπωθεί και δεν το έχω δει… τι είναι υπερβατικό για εσένα;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Mε όλο το σεβασμό που έχω στο πρόσωπό σου , θα ήθελα αυτήν την ερώτηση να την διετύπωνες σε άλλους και όχι σε μένα και οι οποίοι αυτο-αποκαλούνται "εσωτεριστές" και να μας πούν και μας , τι εστί "εσωτερισμός-εσωτεριστής"....και αφού έχουμε την απάντησή τους θα τοποθετηθώ και γώ ανάλογα...μολονότι σε παλιότερες συζητήσεις έχω ξανα-τοποθετηθεί....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είναι όντως έτσι οπως το θέτεις -προσωπικά συμφωνώ- τότε δεν μένει να δούμε τι σημαίνει"δίνω σημασία σε αυτήν την ζωή".. και θα ήθελα να ακούσω απο σένα τι σημαίνει αυτό....
Να παίρνεις το καλύτερο απ' ότι έχει να σου δώσει η ζωή. Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ και κάποιοι άλλοι φίλοι σου λένε, ξέρεις φίλε, καλά όλα αυτά που λέμε, καλές οι φιλοσοφίες, καλές οι θεωρίες, αλλά όλα της θεωρίας εύκολα, στη πράξη τι γίνεται; Αν θέλεις να πάρεις το καλύτερο από τη ζωή σου θα πρέπει κατ'αρχήν να την ζεις, και ΠΟΥ να την ζεις; Εδώ. ΠΟΤΕ να την ζεις; Στο Τώρα. Αξιοποιείς την ζωή σου όταν ζεις την κάθε στιγμή της στο εδώ και στο τώρα - όχι στο αλλού και στο μετά.

Εγώ λοιπόν αυτό αναζητώ αρχικά. Σημασία για εμένα έχει το να μάθεις ΠΩΣ να ζεις τη ζωή σου. Σαν ρομποτάκι; Σαν κοιμισμένο στρατιωτάκι; Σαν τι;
Και αν το κατέχεις αυτό στη πράξη, το "πώς" δηλαδή, και δε μένεις στη θεωρία, μετά βλέπουμε για άλλα ερωτήματα που ίσως υπάρχουν...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 21:24:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Υπηρέτη , θα επιλέξω μια απάντηση σε αυτό που με ρώτησες , καταθέτοντας απο το διαδίκτυο τα κάτωθι...

Ο Υπερβατικός διαλογισμός (Transcendental Meditation) είναι μία μέθοδος διαλογισμού, βασισμένη στην Βεδική παράδοση. Δημιουργός της είναι ο Μαχαρίσι Μαχές Γιόγκι. ‎


Πίνακας περιεχομένων [Απόκρυψη]
1 Ιστορική διαδρομή
2 Πρακτική του Υπερβατικού Διαλογισμού
3 Τα αποτελέσματα του Υπερβατικού Διαλογισμού
4 Αλλά Βεδικά προγράμματα του Μαχαρίσι
4.1 Πρακτικές Βεδικές τεχνολογίες
5 Αναφορές
6 Για περαιτέρω ανάγνωση
7 Εξωτερικοί σύνδεσμοι

[Επεξεργασία] Ιστορική διαδρομή
Στις 29 Ιανουαρίου του 1959, ο Μαχαρίσι Μαχές Γιόγκι έφθασε στο διεθνή αερολιμένα του Σαν Φρανσίσκο. Ήταν η πρώτη επίσκεψή του στις Ηνωμένες Πολιτείες, και η δεύτερη ήπειρος στον Παγκόσμιο ταξίδι του για την διάδοση του Υπερβατικού Διαλογισμού στον κόσμο. Ο Μαχαρίσι έδωσε διαλέξεις σε εκατοντάδες ανθρώπους κατά τη διάρκεια της δίμηνης παραμονής του και πολλοί έμαθαν την τεχνική. Το San Francisco Chronicle κάλυψε μια από τις διαλέξεις του Μαχαρίσι και δημοσίευσε το πρώτο άρθρο σχετικά με τη τεχνική του Υπερβατικού Διαλογισμού στην Αμερική.

Το μήνυμα του Μαχαρίσι ήταν απλό και άμεσο, και είναι το ίδιο σήμερα. Η ζωή είναι ευδαιμονία.

Το άτομο γεννιέται για να την απολαύσει.


Μέσα στον καθέναν υπάρχει μια απεριόριστη δεξαμενή ενέργειας, νοημοσύνης, και ευτυχίας.

Ο Υπερβατικός Διαλογισμός είναι μια απλή, αβίαστη διαδικασία για να έρθει σε επαφή μαζί της. Η τεχνική μπορεί να μαθευτεί εύκολα από τον καθέναν οποιουδήποτε ηλικίας, πολιτισμού, θρησκείας, ή εκπαιδευτικού υποβάθρου.

Σε εκείνες τις πρόωρες ημέρες, δεν υπήρξε κανένας άλλος δάσκαλος της τεχνικής του Υπερβατικού Διαλογισμού, και κανένα κέντρο διαλογισμού. Μετά από το Σαν Φρανσίσκο, ο Μαχαρίσι πέρασε αρκετούς μήνες στο Λος Άντζελες, κατόπιν ταξίδεψε προς τη Νέα Υόρκη. Από τη Νέα Υόρκη, ο Μαχαρίσι πήγε στην Αγγλία, Γερμανία, Ελλάδα, και σε όλο τον κόσμο. Ο Υπερβατικός Διαλογισμός άρχισε απλά και αυξήθηκε σταθερά. Κατόπιν ξαφνικά, με την πρώτη δημοσίευση της επιστημονικής έρευνας για την τεχνική, ο Υπερβατικός Διαλογισμός κέρδισε την παγκόσμια αναγνώριση.

"Το άτομο γεννιέται για να την απολαύσει" ανέφερε ο Μαχαρίσι...εσύ φίλε μου συμφωνείς με αυτήν την άποψη..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Αν είναι όντως έτσι οπως το θέτεις -προσωπικά συμφωνώ- τότε δεν μένει να δούμε τι σημαίνει"δίνω σημασία σε αυτήν την ζωή".. και θα ήθελα να ακούσω απο σένα τι σημαίνει αυτό....
Να παίρνεις το καλύτερο απ' ότι έχει να σου δώσει η ζωή. Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ και κάποιοι άλλοι φίλοι σου λένε, ξέρεις φίλε, καλά όλα αυτά που λέμε, καλές οι φιλοσοφίες, καλές οι θεωρίες, αλλά όλα της θεωρίας εύκολα, στη πράξη τι γίνεται; Αν θέλεις να πάρεις το καλύτερο από τη ζωή σου θα πρέπει κατ'αρχήν να την ζεις, και ΠΟΥ να την ζεις; Εδώ. ΠΟΤΕ να την ζεις; Στο Τώρα. Αξιοποιείς την ζωή σου όταν ζεις την κάθε στιγμή της στο εδώ και στο τώρα - όχι στο αλλού και στο μετά.

Εγώ λοιπόν αυτό αναζητώ αρχικά. Σημασία για εμένα έχει το να μάθεις ΠΩΣ να ζεις τη ζωή σου. Σαν ρομποτάκι; Σαν κοιμισμένο στρατιωτάκι; Σαν τι;
Και αν το κατέχεις αυτό στη πράξη, το "πώς" δηλαδή, και δε μένεις στη θεωρία, μετά βλέπουμε για άλλα ερωτήματα που ίσως υπάρχουν...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 21:24:03
[/quot

Που διαφωνείς μαζί μου φίλε μου..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ στο..¨Ευδαιμονικό¨ μόνο!! Για όλα τα αλλα …άστο. Είδη βλέπω το που έχεις επικεντρωθεί. Η λέξη ¨ΑΠΟΛΑΥΣΗ¨ τα λέει όλα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνώ στο..¨Ευδαιμονικό¨ μόνο!! Για όλα τα αλλα …άστο. Είδη βλέπω το που έχεις επικεντρωθεί. Η λέξη ¨ΑΠΟΛΑΥΣΗ¨ τα λέει όλα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Το "απόλαυση" για σένα με τι συσχετίζεται φίλε Υπηρέτη..???


Έχω την αίσθηση , ότι ετοιμάζεσαι -αν δεν εχεις ήδη- να εκδόσεις ετυμηγορία...προφανώς είσαι συντονισμένος με τον κώδικα πεποιθήσεών σου και δεν σε αφήνει να αντιληφθείς ορισμένα πράγματα...ίσως κάνω λάθος πάλι και συμβαίνει το αντίθετο...

Σου δημιουργεί άσχημη αίσθηση η έννοια "απόλαυση"...???
Υπ'οψιν δε...οτι δεν την διατύπωσα εγώ αλλα ο Μαχαρίσι...
Την ευδαιμονία κατ'εσέ , δεν την απολαμβάνουμε..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Να παίρνεις το καλύτερο απ' ότι έχει να σου δώσει η ζωή. Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ και κάποιοι άλλοι φίλοι σου λένε, ξέρεις φίλε, καλά όλα αυτά που λέμε, καλές οι φιλοσοφίες, καλές οι θεωρίες, αλλά όλα της θεωρίας εύκολα, στη πράξη τι γίνεται; Αν θέλεις να πάρεις το καλύτερο από τη ζωή σου θα πρέπει κατ'αρχήν να την ζεις, και ΠΟΥ να την ζεις; Εδώ. ΠΟΤΕ να την ζεις; Στο Τώρα. Αξιοποιείς την ζωή σου όταν ζεις την κάθε στιγμή της στο εδώ και στο τώρα - όχι στο αλλού και στο μετά.

Εγώ λοιπόν αυτό αναζητώ αρχικά. Σημασία για εμένα έχει το να μάθεις ΠΩΣ να ζεις τη ζωή σου. Σαν ρομποτάκι; Σαν κοιμισμένο στρατιωτάκι; Σαν τι;
Και αν το κατέχεις αυτό στη πράξη, το "πώς" δηλαδή, και δε μένεις στη θεωρία, μετά βλέπουμε για άλλα ερωτήματα που ίσως υπάρχουν...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 21:24:03


Που διαφωνείς μαζί μου φίλε μου..???



Δεν κοιτούσα το παραπάνω κείμενο όταν απαντούσα.

Κοίτα Αερινέ, τα πράγματα είναι αυτά που είναι.
Όπως είμαστε σαν ανθρωπότητα -αν παραμείνουμε όπως έιμαστε- το μόνο θα καταφέρουμε είναι να... συνεχίσουμε να είμαστε όπως είμαστε. Πόλεμοι, παιδεραστία, μουνοδουλεία, πορνεία, βία, κοκ.
Αν εσύ υποστηρίζεις πώς δεν υπάρχει κάποια σημαντική και τεραστίου μεγέθους ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ αλλαγή που να πρέπει να γίνει στον άνθρωπο, τότε διαφωνούμε ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν δεν διαφωνείς με αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που λέω. Τότε δεν βρισκόμαστε σε διαφωνία.
Απλά πράγματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 21:58:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκ πεποιθήσεως ή όχι, τελικά επικεντρώθηκες σε αυτό.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την ευδαιμονία κατ'εσέ , δεν την απολαμβάνουμε..???

Όταν είσαι η ευδαιμονία.. δεν υπάρχει κάποιος που την απολαμβάνει!!
Τώρα έχουμε το εξής ερώτημα.. τι είναι η ευδαιμονία για εσένα;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα Εαρινε

Θα αρχισω μαλωνοντας σε.
Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ σε ρωτησε τι ειναι υπερβατικο για σενα.
Δεν σε ρωτησε τι ειναι υπερβατικος διαλογισμος.
Και δεν σου ειπε να κοιταξεις το νετ να του απαντησεις.
Θελει να μαθει,τι εσυ νομιζεις,υπερβατικο.
Και εγω επισης.

Με αυτα που λεμε εμεις δεν εχει καμμια σχεση ο
Μαχαρισι Γιογκι.Ειναι αλλη μια σεχτα κονομας και
τιποτα αλλο.

Ας δουμε λοιπον τι ειναι υπερβατικο.
Πες μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 18/02/2011 22:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως είμαστε σαν ανθρωπότητα -αν παραμείνουμε όπως έιμαστε- το μόνο θα καταφέρουμε είναι να... συνεχίσουμε να είμαστε όπως είμαστε. Πόλεμοι, παιδεραστία, μουνοδουλεία, πορνεία, βία, κοκ.
Αν εσύ υποστηρίζεις πώς δεν υπάρχει κάποια σημαντική και τεραστίου μεγέθους ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ αλλαγή που να πρέπει να γίνει στον άνθρωπο, τότε διαφωνούμε ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν δεν διαφωνείς με αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που λέω. Τότε δεν βρισκόμαστε σε διαφωνία.
Απλά πράγματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 21:58:42


Αυτό/ά ακριβώς λέω και απορώ που με ρωτάς..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινε

Θα βοηθουσε καθολου αν σου ελεγα:

Αν μπορεις να φανταστεις κατι,τοτε αυτο ειναι φανταστικο.

Αν ειναι φανταστικο,μπορει να πραγματοποιηθει!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Kαλησπερα Εαρινε

Θα αρχισω μαλωνοντας σε.
Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ σε ρωτησε τι ειναι υπερβατικο για σενα.
Δεν σε ρωτησε τι ειναι υπερβατικος διαλογισμος.
Και δεν σου ειπε να κοιταξεις το νετ να του απαντησεις.
Θελει να μαθει,τι εσυ νομιζεις,υπερβατικο.
Και εγω επισης.

Με αυτα που λεμε εμεις δεν εχει καμμια σχεση ο
Μαχαρισι Γιογκι.Ειναι αλλη μια σεχτα κονομας και
τιποτα αλλο.

Ας δουμε λοιπον τι ειναι υπερβατικο.
Πες μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 18/02/2011 22:33:27
[/quot

Υπερ-βατικό..η υπέρβαση κάποιων ορίων αλλα ποιών ορίων Νικόμαχε..???
Του "αισθητού" ή υλικού κόσμου θα πούν ορισμένοι...άντε βγάλε συμπέρασμα....

Και τι σημασία έχει τι ορισμό δίνω εγώ...ας μας πούν οι ένθερμοι οπαδοί της υπερβατικότητας τον ορισμό της...όχι του τύπου "δεν το γνωρίζω" ωστόσο γνωρίζω ότι υπάρχει...

...ή γνωρίζουμε ή δεν γνωρίζουμε...υποθέσεις να σου κάνω και γώ όσες θέλεις...

Εγώ γνωρίζω απλά πράματα...την γή και τον άνθρωπο και το περιβάλλον που καλείται να ζήσει και να χειρισθεί...όπως και τον εαυτό του τον ίδιο....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινε

Θα βοηθουσε καθολου αν σου ελεγα:

Αν μπορεις να φανταστεις κατι,τοτε αυτο ειναι φανταστικο.

Αν ειναι φανταστικο,μπορει να πραγματοποιηθει!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Δηλαδή..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ:

Το να μπορεις να εισαι αντικρυ στην συμπαντικη
συνειδηση,στο απειρο,χωρις να φοβασαι και χωρις
να κοιτας απο που θα φυγεις,οχι γιατι εκανες καποια τεχνικη διαλογισμου η γιογκι,αλλα γιατι νοιωθεις δεος!

Μονο επειδη νοιωθεις δεος,στεκεσαι εκει και ακους
την σιωπη,που σε ξεκουφαινει.

Δεν προσπαθεις να ερμηνευσεις τιποτα.
Απλα νοιωθεις να σε κυριευει η γνωση.
Η γνωση της προσωπικης θεασης του Ενα,του Παν.
Του εαυτου σου.Ενος απο τους εαυτους σου.
Του καλυτερου!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Εαρινε

Τι εννοεις δηλαδη'
Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι η φαντασια
προηγειται παντα,της πραγματοποιησης?
Για οτιδηποτε.
Σε οποιοδηποτε κοσμο,υλης και μη υλης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Kαλησπερα Εαρινε

Θα αρχισω μαλωνοντας σε.
Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ σε ρωτησε τι ειναι υπερβατικο για σενα.
Δεν σε ρωτησε τι ειναι υπερβατικος διαλογισμος.
Και δεν σου ειπε να κοιταξεις το νετ να του απαντησεις.
Θελει να μαθει,τι εσυ νομιζεις,υπερβατικο.
Και εγω επισης.

Με αυτα που λεμε εμεις δεν εχει καμμια σχεση ο
Μαχαρισι Γιογκι.Ειναι αλλη μια σεχτα κονομας και
τιποτα αλλο.

Ας δουμε λοιπον τι ειναι υπερβατικο.
Πες μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 18/02/2011 22:33:27
[/quot

Υπερ-βατικό..η υπέρβαση κάποιων ορίων αλλα ποιών ορίων Νικόμαχε..???
Του "αισθητού" ή υλικού κόσμου θα πούν ορισμένοι...άντε βγάλε συμπέρασμα....

Και τι σημασία έχει τι ορισμό δίνω εγώ...ας μας πούν οι ένθερμοι οπαδοί της υπερβατικότητας τον ορισμό της...όχι του τύπου "δεν το γνωρίζω" ωστόσο γνωρίζω ότι υπάρχει...

...ή γνωρίζουμε ή δεν γνωρίζουμε...υποθέσεις να σου κάνω και γώ όσες θέλεις...

Εγώ γνωρίζω απλά πράματα...την γή και τον άνθρωπο και το περιβάλλον που καλείται να ζήσει και να χειρισθεί...όπως και τον εαυτό του τον ίδιο....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Θα αντλήσω πληροφόρηση απ'οπου νομίζω Νικόμαχε και απο το διαδίκτυο και απο βιβλία και απ'οπου μπορώ...προσωπικά δεν γεννήθηκα μαθημένος και γι'αυτό φροντίζω να συλλέγω πληροφορίες και γνώσεις απο παντού...η προσωπική άποψη είναι πάντα υποκειμενική...υποκειμενικότατη θα έλεγα και ως προσωπική άποψη δεν έχει και τόση εγκυρότητα ξέρεις....διαβάζω και την μια άποψη αλλα και την διαφορετική και προσπαθώ να δώ που βρίσκεται η αλήθεια...

Ωστόσο , υπάρχουν ορισμένες αρχές που δεν θα έπρεπε να αγνοούμε...και κοινά αποδεκτές...
Η ανθρώπινη σκέψη και συμπεριφορά αλλα και η ερμηνεία που αποδίδεται σε κάθε ερέθισμα ή γεγονός...δεν αποτελούν την αιτία για παραδρομές της ζωής του..???
Ας θέσουμε τις βάσεις -Ας Συμφωνήσουμε επιτέλους- και μετά να δούμε αν και που , όλα αυτά οφείλονται..σε Θεούς και διαβόλους ή σε αυτόν τον ίδιο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τον άνθρωπο...τι σε ενοχλεί ακριβώς δηλαδή..???
Υπάρχει κάτι με το οποίο διαφωνείς απ'οσα είπα νωρίτερα για την ανθρώπινη συμπεριφορά και τις αιτίες της..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινε

Ναι διαφωνω σε αυτα που ειπες για την ανθρωπινη
συμπεριφορα.Τιποτα δεν ειναι στατικο σε αυτη ωστε
να μπορεις να εξαγεις 100% σιγουρα συμπερασματα.
Υπαρχει παντα η πιθανοτητα του λαθους,η,εστω της
παραδρομης.

Και στηριζω την θεση μου αυτη στο εξης:
υπαρχουν στον πλανητη 7.000.000.000 συμπεριφορες
και ο ιδιος αριθμος αιτιων,αναλογα την θεση και
την νοημοσυνη του παρατηρητη.

Ας λεει η ψυχιατρικη οτι θελει.
Στη δικη μου λογικη,ο θεραπευτης πρεπει να ξερει
τι ειναι αυτο που καταπιανεται.
Και αφου η επιστημη της ψυχιατρικης δεν ξερει τι
ειναι ψυχη,τι να κανουμε?
Φυσικα δεν ειμαι δογματικος.
Μολις παρω απαντησεις θα αλλαξω αρδην την γνωμη
μου για την ψυχιατρικη.
Μεχρι τοτε θα βολοδερνω στον κοσμο της αναζητησης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινε

Ναι διαφωνω σε αυτα που ειπες για την ανθρωπινη
συμπεριφορα.Τιποτα δεν ειναι στατικο σε αυτη ωστε
να μπορεις να εξαγεις 100% σιγουρα συμπερασματα.
Υπαρχει παντα η πιθανοτητα του λαθους,η,εστω της
παραδρομης.

Και στηριζω την θεση μου αυτη στο εξης:
υπαρχουν στον πλανητη 7.000.000.000 συμπεριφορες
και ο ιδιος αριθμος αιτιων,αναλογα την θεση και
την νοημοσυνη του παρατηρητη.

Ας λεει η ψυχιατρικη οτι θελει.
Στη δικη μου λογικη,ο θεραπευτης πρεπει να ξερει
τι ειναι αυτο που καταπιανεται.
Και αφου η επιστημη της ψυχιατρικης δεν ξερει τι
ειναι ψυχη,τι να κανουμε?
Φυσικα δεν ειμαι δογματικος.
Μολις παρω απαντησεις θα αλλαξω αρδην την γνωμη
μου για την ψυχιατρικη.
Μεχρι τοτε θα βολοδερνω στον κοσμο της αναζητησης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Προσωπικά δίνω ευθείες απαντήσεις Νικόμαχε και ειλικρινείς...και σου έδωσα απαντήσεις στα ερωτηματά σου περί ψυχολογίας και ψυχιατρικής...και με τι αυτές ασχολούνται ως επιστήμες....και τι ορίζει η Επιστήμη της ψυχολογίας ως "ψυχή"...τι δεν κατάλαβες..???
Ωστόσο αν θές να διαφωνείς , ασφαλώς είναι δικαιωμά σου...!!!
Πάω για ύπνο..καληνύχτα σε όλη την συμμετέχουσα και όχι μόνο παρεούλα..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 00:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνυχτα φιλε μου.

Ολα τα καταλαβα.
Τι ειναι ψυχη ομως οχι,δεν το καταλαβα.
Αλλη φορα μου λες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy