ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί Αγάπης...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 16:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Η αλληλεγγύη ανυψώνει τον άνθρωπο από την κατάσταση του ζώου σε εκείνη του πνευματικού όντος .

Εάν θέλαμε να εξετάσουμε κάπως κοντύτερα και πιο προσεκτικά τα πράγματα , θα βλέπαμε ότι , τις σχέσεις των ανθρώπων όλου του πλανήτη , κοινωνικές , πολιτικές , βιοτικές , ιδίως όμως τις οικονομικές και επισιτιστικές , διέπει μία αλληλεπίδραση , η οποία θα έπρεπε να καταστήσει συνειδητή την αλληλεγγύη όλων των ανθρώπων της Γης .

Η αλληλεπίδραση είναι ο καθολικός νόμος της φύσης , ο οποίος προκαλεί την εξωτερίκευση των ειδικών δυνάμεων όλων των ουσιών της φύσεως και της ψυχής επομένως . Άρα η αλληλεπίδραση αυτή συντελεί στην εξέλιξη των ψυχών .

Οι ουσίες της φύσης αποτελούν διαβάθμιση , λόγω διαφοράς της αφετηρίας τους και λόγω των διαφορετικών δυνάμεων τις οποίες κάθε μία από αυτές εκδήλωσε με την επαφή της με διαφορετικές δυνάμεις άλλης ουσίας . Λόγω της διαφοράς αυτής στη διαβάθμιση των διαφορετικών δυνάμεων τις οποίες κάθε ουσία έχει εκδηλώσει , επιδρά στις άλλες , ώστε να εκδηλώσουν αυτές τις εντός τους περιεχόμενες λανθάνουσες δυνάμεις .
Κάθε μονάδα στη φύση περιέχει εντός της ολόκληρο το σύμπαν .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 16:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Και η ανθρώπινη ψυχή είναι μονάδα ουσιαστική , και γι’αυτήν ισχύουν τα παραπάνω . Για να εκδηλώσει όμως και η ψυχή τις λανθάνουσες σ’αυτήν δυνάμεις , πρέπει να δέχεται ανεμπόδιστα την επιρροή των άλλων ουσιών της φύσης .

Για να συμβαίνει αυτό , οι συνθήκες διαβιώσης του ανθρώπου , πρέπει να είναι τέτοιες , ώστε να διαταράσσουν την άμεση και αρμονική επαφή του ανθρώπου με την φύση και με τις άλλες ουσίες και οντότητές της .

Διότι αλλιώς , μια τέτοια επιρροή αποκλείεται και έτσι δεν μπορεί να συντελεστεί εκδήλωση δυνάμεων από την ψυχή, δηλαδή εξέλιξη του ανθρώπου.

Ο ήλιος επιδρώντας στην Γη προκαλεί πάνω σ’αυτήν πολλές μεταμορφώσεις .

Μπορεί να πει κανείς , ότι κάθε σύσταση και λειτουργία των μορφών που έχουν εκδηλωθεί πάνω της , εξαρτάται από την επίδραση του ήλιου .

Για να υπάρχει κανονική λειτουργία στη φύση πρέπει τα μέρη (σώματα, μονάδες) , που την αποτελούν να είναι συνδεδεμένα αρμονικά και να αποτελούν αδιάσπαστη αλυσίδα .

Αυτοί οι ίδιοι οι καθολικοί νόμοι της φύσης , εξασφαλίζουν μια τέτοια αρμονική συλλειτουργία , στην αντικειμενική φύση .

Προκειμένου όμως περί των συνειδητών όντων , αυτά έχουν δική τους βούληση και αυτενέργεια .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 11:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Και εφ’όσον μεν ο άνθρωπος κατανοεί τον τρόπο λειτουργίας της φύσης , εκούσια τίθεται σε αρμονία με τη φύση και με τις άλλες υποστάσεις που περιέχονται σ’αυτήν .

Αλλιώς διακόπτει αυτή την αρμονική συλλειτουργία και έχει ζωή αντιφυσική – πράγμα που είναι δυνατόν λόγω της ελευθερίας βούλησής του – δημιουργεί γι’αυτόν αρνητική προς την φύση κατάσταση .

Η κατάσταση αυτή γίνεται πηγή ψυχικών εκδηλώσεων παρά φύσιν , που συνεπάγονται την στασιμότητα της ψυχής του .

Ενώ η ταύτιση του ανθρώπου με τη φύση και τους νόμους της , θα παγίωνε την αλληλεγγύη και αδελφότητα μεταξύ των ανθρώπων .

Εάν δεν πετυχαίνομε να αντιληφθούμε τον σκοπό μας σαν άνθρωποι , αυτό προέρχεται από τον τρόπο της ζωής μας και από την έκτροπη πορεία την οποία εμείς οι ίδιοι χαράξαμε για τον εαυτό μας , λόγω άγνοιας .

Εάν ζούμε σύμφωνα με τις υπαγορεύσεις της φύσης , μία φυσική ζωή , θα πετυχαίναμε τη γνώση του σκοπού μας και θα αντικρίζαμε την αλήθεια , η οποία είναι η πραγματικότητα της φύσης .

Θα εκλεπτυνόντουσαν και θα γινόντουσαν πιο τέλειες οι ψυχικές μας αισθήσεις και θα διευρυνόταν ο ορίζοντας του αντιληπτού προσεγγίζοντας περισσότερο τον σκοπό μας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nefertiri
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 09:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nefertiri  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι αγάπη;
Εγω την έμαθα έκει που νόμιζα πως την γνώριζα ήδη απο πριν..
Ο καθένας την αγάπη μπορεί να την ζήσει διαφορετικά απο έναν άλλον όμως το συναίσθημα μπορεί και να είναι ίδιο παιζεί ρόλο σε ποιον την δίνεις και αν αυτός την εκτιμά.
Η αγάπη μου χτύπησε την πόρτα όταν με μια ματιά κοίταξα κάποιον και μου χαμογέλασε και ένιωσα ξαφνικά μέσα μου πως για εκείνον θα έκανα τα πάντα για να τον γνωρίσω για να τον κατακτήσω για να τον κρατησω διπλα μου.Ένιωσα χωρις καλα καλα να τον ξέρω πω θα είμαι μαζί του..
Ύστερα ο ενθουσιασμός, τα γλύκα κοιτάγματα, τα πειράγματα, τα στιχάκια, τα ερωτόλογα, οι αυπνοίες και τα όνειρα, τα ατελείωτα τηλέφωνα, τα νάζια..
Οι όμορφες εκείνες πρωτές στιγμές που γνωρίζεις τον αλλον που τον μαθαίνεις και που αρχίζεις να τον αγαπάς χώρις να το καταλαβαίνεις..
Μετά αρχίζουν οι φόβοι, οι ανησυχίες για το αν θα ειναι σωστος, οι ζήλιες, οι γρίνιες, τα ξεσπάσματα, τα κλάματα..
Αργότερα καταλαβαίνεις πως για να μην υπάρχουν τσακωμοι πρέπει να κάνεις πίσω, πως θα καταπιείς τον εγωισμο σου, πως η αξιοπρέπεια σου μπορεί και να χτυπηθεί απο το άλλον.
Ύπαρχουν και τα καλά το να νοιαζεσαι, να δίνεσαι, να θυσιάζεσαι, να έκτιμας και να σέβεσαι.
Πως στην αγάπη μπορεί και την ίδια σου την ζωή να θυσίαζες, πως στην αγάπη βρίσκεις στηρίγματα εκεί που οι άλλοι δεν μπορουν να δώσουν..
Η αγάπη είναι η ίδια η ζωή μας γιατι σε αυτήν μπορει να βιώσεις όλα τα συναισθήματα..
Είναι όμορφο να σε αγαπουν ..
Είναι όμορφο να ξέρεις πως θα ξυπνήσεις και θα δεις τα ματιά εκείνου που αγαπάς, να ξέρεις πως αν λυγίσεις θα έχεις ένα χέρι να πιαστείς..
Είναι πολυ σημαντικό να δίνεις και να μην ζητάς ανταλαγματα..
Θα υπάρξουν και ανθρωποι που θα ζητουν πιο πολλα και εκεινοι δεν θα δίνουν τίποτα και άλλοι που θα γίνονται κόμματια για εμας και εμεις να μην το βλέπουμε.
Να αγαπάς με όλη σου την καρδιά και να μην ζητας παρα μονο την ευτυχια του..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 10:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Νίκα την οργή με την αγάπη, απάντησε με καλό στο κακό και την τσιγκουνιά νίκα με γενναιοδωρία".- Βούδας

"Η αγάπη μεταμορφώνει ακόμα και τη θυσία σε χαρά". -Βίκτωρ Ουγκώ

"Θες ν’ αγαπηθείς; Τότε μην αφήσεις την καρδιά σου να παρεκκλίνει απ’ το μονοπάτι της. Παρέμεινε αυτός που είσαι τώρα". - Έντγκαρ Άλαν Πόε

"Εκείνο που με συνδέει μ’ έναν τόπο δεν είναι το καλοκαίρι, είναι ο χειμώνας, και με τους ανθρώπους, οι λύπες της αγάπης".- Ίων Δραγούμης

Το ποιο δύσκολο «πράγμα» στην αγάπη, είναι το να καταφέρεις να κρατήσεις την καρδιά σου ζωντανή μέσα από το στενό μονοπάτι της σκληρότητας και αδιαφορίας…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nefertiri
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 11:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nefertiri  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ!Elo ξέρεις το τελευταίο που είπες: Το ποιο δύσκολο «πράγμα» στην αγάπη, είναι το να καταφέρεις να κρατήσεις την καρδιά σου ζωντανή μέσα από το στενό μονοπάτι της σκληρότητας και αδιαφορίας…

Δεν ξέρω αν είναι δικο σου πάντως με χτύπησε στην καρδιά γιατί ξέρω πως αυτό που λες είναι μια αλήθεια και δυστυχως το ζω στην ζωή μου τωρα..
Ευχόμαι στο καθένα σας να βρει την πραγματική αγάπη και ευτυχία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Οφείλουμε , αν θέλομε να γνωρίσουμε την αλήθεια και να πετύχουμε την ψυχική μας εξέλιξη , όχι μόνο να στραφούμε προς τη μελέτη της φύσης και των λειτουργιών της , αλλά και να ταυτίσομε τη ζωή μας με τις φυσικές λειτουργίες .

Οπότε και ηθικότεροι και αγνότεροι θα γίνομε και θα οδηγηθούμε πάνω στις γραμμές της εξέλιξης .

Και τότε ο σκοπός μας θα εξυπηρετηθεί περισσότερο , διότι τότε , αγνοί , θα μπορέσουμε να συναντηθούμε με άλλες αγνές υπάρξεις ζώσες στη φύση , τις οποίες σήμερα , στην κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε αδυνατούμε και να διακρίνουμε ακόμη .

Από την ομορφιά της φύσης προέρχεται κάθε ανθρώπινη έμπνευση .

Από τη θεία αίγλη της φύσης διαπλάθεται η ανθρώπινη καρδιά και μεταμορφώνεται το αίσθημά της , φωτιζόμενο στη θεία φωτιά της αγάπης και όλων των αγνών συναισθημάτων και ανυψώνει την ψυχή σε ανώτερα επίπεδα τελειότητας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 18:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Τι μπορεί να αναχαιτίσει την ορμή αυτή , η οποία έχει πηγή τον θείο νόμο της φύσης , ο οποίος είναι ο άξονας της εξύψωσης του ανθρώπινου πνεύματος ;

Αυτός που μελετά την φύση και τους νόμους της , διευρύνει τις αντιλήψεις του , πέραν του μυωπικού ορίζοντα των συνήθων ανθρώπων .

Διαστέλλει τότε το Εγώ του μέχρι το άπειρο και μόνο τότε συναισθάνεται την καθολικότητα των νόμων της φύσης και την έννοια της καθολικής αγάπης και της αδελφότητας όλων των όντων .

Εθίζεται στην αμεροληψία και την ελευθερία της φιλοσοφικής σκέψης και μπορεί να κρίνει αμερόληπτα και δίκαια τα φαινόμενα της πρακτικής ζωής .

Αισθάνεται την ζωή του σύμπαντος και απελευθερώνεται από την υποδούλωση των παθών , του φόβου και των ευτελών ελπίδων .

Η διάταξη των λειτουργιών της φύσης είναι τέτοια , ώστε οι οντότητες, που ζουν σε αρμονία με αυτές , και που ρυθμίζουν την ζωή τους , σύμφωνα με τους νόμους της παγκόσμιας ζωής υφιστάμενες ανεμπόδιστα τις ευεργετικές επιδράσεις των άλλων ουσιών και οντοτήτων της φύσης, να προάγονται και αντιθέτως .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 14:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
Η εμπειρια της αληθινης αγαπης καλοι μου φιλοι εχει να κανει με τα συνορα του εγω,μιας και συνεπαγεται μια επεκταση των οριων μας.Τα ορια μας ειναι τα συνορα του εγω μας.Οταν επεκτεινουμε τα ορια μας μεσω της αγαπης το κανουμε προσπαθωντας να τεντωσουμε για να φτασουμε ως το αγαπημενο μας προσωπο.Για να μπορεσουμε να το κανουμε αυτο πρεπει πρωτα το αντικειμενο της αγαπης μας να γινει αγαπημενο σε εμας,δηλαδη να γοητευθουμε απο αυτο,να επενδυσουμε τον εαυτο μας σε αυτο.Αυτο που συμβαινει λοιπον στην πορεια μιας πολυχρονης αγαπης,ειναι ενα βαθμιαιο αλλα προοδευτικο μεγαλωμα του εαυτου μας ,ενα απλωμα και μια λεπτυνση των συνορων του εγω μας.Οσο περισσοτερο αγαπαμε τοσο τα συνορα του εγω μας γινονται πιο αχνα και ατονα οχι σε σχεση μονο με το αγαπημενο μας προσωπο αλλα και με ενα μεγαλο κομματι του κοσμου.
Τα αισθηματα μου αγαπης μπορει να ειναι απεριοριστα αλλα η ικανοτητα μου να αγαπω περιορισμενη,επομενως πρεπει να διαλεξω το προσωπο πανω στο οποιο θα εστιασω την ικανοτητα μου να αγαπω.Αληθινη αγαπη δεν ειναι ενα αισθημα που μας εχει σκλαβωσει.Ειναι μια δεσμευτικη μυαλωμενη αποφαση.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 14:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι μια δεσμευτικη μυαλωμενη αποφαση.

Ναι, αυτο ισχυει οταν πια δεν υπαρχει καποιο ατομο που να εντυπωσιαζει-ερεθιζει, τον συναισθηματικο σου κοσμο.. πραμα που συμβαινει αφου ωριμασει ο ανθρωπος.. για αυτο ολοι νοσταλγουν τους παιδικους τους ερωτες ..

Καιρο εχω να σε ακουσω Ταρασου! Εκανα καινουριες φιλες στην απουσια σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 15:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, αυτο ισχυει οταν πια δεν υπαρχει καποιο ατομο που να εντυπωσιαζει-ερεθιζει, τον συναισθηματικο σου κοσμο.. πραμα που συμβαινει αφου ωριμασει ο ανθρωπος.. για αυτο ολοι νοσταλγουν τους παιδικους τους ερωτες

Φιλε J.X παντα υπαρχουν ατομα που μπορουν να ερεθισουν-εντυπωσιασουν τον συναισθηματικο μας μικροκοσμο αλλα ειναι και τα σωστα?Οταν ωριμασει ο ανθρωπος ομως αποζητα τους σωστους ανθρωπους που θα μπορουν να επηρεασουν τον μακροκοσμο τους,και να συμβαλουν στην πνευματικη τους αναπτυξη.Η νοσταλγια υπαρχει και θα συμφωνησω σε αυτο το σημειο μαζι σου,αλλα οχι για τον αληθινο ερωτα οσο για την ιδεα του ερωτα.Αυτο συμβαινει γιατι τον αληθινο,απολυτο ερωτα δεν τον βιωνεις απλα τον περιμενεις,και το πρωτευων υλικο για την συσταση του πιστεψεμε ειναι η αγαπη.
Ο μυθος του ρομαντικου ερωτα μας λεει ουσιαστικα οτι για καθε νεο αντρα στον κοσμο υπαρχει μια νεα γυναικα που ταιριαζει για αυτον και το αντιστροφο.Οταν συναντησουμε το προσωπο που προοριζεται για μας,η αναγνωριση γινεται μεσω του γεγονοτος οτι ερωτευομαστε.Εχουμε συναντησει το προσωπο που οι ουρανοι προοριζαν για μας και εφοσον το ταιριασμα ειναι τελειο,θα ειμαστε σε θεση να ικανοποιουμε ο καθενας μας ολες τις αναγκες του αλλου για παντα και συνεπως να ζησουμε ευτυχισμενοι παντοτινα σε μια τελεια ενωση και αρμονια.Οταν ομως συμβει καποτε να μην ικανοποιουμε η να μην συμβιβαζουμε αμοιβαια ολες τις αναγκες μας και αρχιζουν οι προστριβες και παυουμε πια να ειμαστε ερωτευμενοι,τοτε ειναι σαφες οτι εγινε ενα τρομερο λαθος,οτι αυτο που νομισαμε οτι ηταν ερωτας δεν ηταν πραγματικος η αληθινος,αναγκαζοντας μας να ζησουμε την υπολοιπη ζωη μας δυστυχισμενοι η να χωρισουμε.
Ομως οι μεγαλοι μυθοι ειναι μεγαλοι ακριβως γιατι παρουσιαζουν και περιεχουν μεγαλες και οικουμενικες αληθειες,παρολαυτα ο μυθος του ρομαντικου ερωτα ειναι ενα τρομερο ψεμα.
Καλυτερες ειναι οι καινουργιες σου φιλες απο μενα?χαχαχαχα!!!!

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 19:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν ωριμασει ο ανθρωπος ομως αποζητα τους σωστους ανθρωπους που θα μπορουν να επηρεασουν τον μακροκοσμο τους,και να συμβαλουν στην πνευματικη τους αναπτυξη.Η νοσταλγια υπαρχει και θα συμφωνησω σε αυτο το σημειο μαζι σου,αλλα οχι για τον αληθινο ερωτα οσο για την ιδεα του ερωτα.Αυτο συμβαινει γιατι τον αληθινο,απολυτο ερωτα δεν τον βιωνεις απλα τον περιμενεις,και το πρωτευων υλικο για την συσταση του πιστεψεμε ειναι η αγαπη.

Έτσι είναι αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ. Αυτό είναι το βαθύτερο και το πραγματικό νόημα της αγάπης.

Φίλοι μου

Ο άνθρωπος , ο οποίος ζει και βρίσκεται κοντά στη φύση , ο οποίος ζει πραγματικά με το άπειρο , δεν υποβιβάζει ποτέ τον εαυτό του σε ταπεινότητες , δεν μπορεί να γίνει κακός και επιβλαβής προς τους άλλους .

Συνηθίζει να κάνει ό,τι κάνει και η φύση, παράγει, βοηθάει, εξελίσσει .

Είναι ευεργέτης όλων .

Μαθαίνει να αγαπά .

Όπως και η φύση αγκαλιάζει και κρατάει το παν , όλα και όλους .

Όπως ο ήλιος ανατέλλει και για τους πονηρούς και για τους αγαθούς και ο ουρανός βρέχει και για τους δικαίους και για τους άδικους .

Η αγάπη λοιπόν , η οποία θα έπρεπε να διέπει τις σχέσεις των ανθρώπων , δεν έγινε ακόμη συνειδητή , ώστε μετά από αυτήν να επιτευχθεί μια παγκόσμια συνεννόηση για την καθολική ευημερία όλων των ανθρώπων .

Δεν κατορθώσαμε ακόμη να διακρίνομε ότι , όλοι μας είμαστε συνδεδεμένοι με αόρατα αλλά πραγματικά και στενότατα δεσμά , τα οποία αναγκάζουν την κατάσταση του ενός να επηρεάζει την κατάσταση των άλλων και των κοντινών και των απομακρυσμένων .

Θεωρούμε τον πλησίον μας ξένο και αδιάφορο προς εμάς , ενώ θα έπρεπε να βλέπομε σε αυτόν έναν σύντροφο στην ζωή , τον οποίο πρέπει να αγαπήσομε και με τον οποίο πρέπει να συνεννοηθούμε και να συνεργασθούμε διότι και αυτός είναι ένα μέρος της ζωής μας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 21:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
,αλλα οχι για τον αληθινο ερωτα οσο για την ιδεα του ερωτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 11:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι

Αλλά ας εξετάσομε τι είναι αγάπη :

Η αγάπη είναι ένα συμπαθητικό συναίσθημα , μία ψυχική διάθεση , αλλά συγχρόνως και ένα κίνητρο , το οποίο ωθεί τον άνθρωπο να δίνεται και να δίνει τον εαυτό του και ό,τι καλό μπορεί να διαθέσει υπέρ των άλλων , αυθόρμητα , ανεπιφύλακτα , ανυστερόβουλα και χωρίς προσδοκία ανταπόδοσης .

Οι ιδέες αυτές διδάχθηκαν και πριν από τον Χριστιανισμό σε όλα τα αρχαία Μυστήρια .

Όλοι οι μεγάλοι διανοητές και φιλόσοφοι διακήρυξαν αυτή την αλήθεια, όχι σαν μέσο ψυχικής σωτηρίας μόνο , αλλά και σαν νόμο , ο οποίος οφείλει να διέπει την ανθρώπινη κοινωνία .

Δηλαδή η πραγματική αγάπη δεν πρέπει να είναι ένα συναίσθημα , αλλά πρέπει να γίνει νόμος κοινωνικός , βιοτικός , ο οποίος οφείλει να δεσπόζει στις σχέσεις των ανθρώπων .

Χωρίς την Αγάπη δεν μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος σαν λογικό , σαν πνευματικό ον , αλλά μόνο σαν θηρίο , ή τουλάχιστον σαν άλογο ζώο .

Διότι και τα παμφάγα ζώα ζουν σε αγέλες . Έχουν δηλαδή μεταξύ τους μια στοιχειώδη αλληλεγγύη , τουλάχιστον μεταξύ ζώων του ιδίου είδους . Ενώ οι άνθρωποι εφαρμόζουν μεταξύ τους το αλληλοφάγωμα .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 15:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
Φιλε Κηφευς,γραφεις:
quote:
Δηλαδή η πραγματική αγάπη δεν πρέπει να είναι ένα συναίσθημα , αλλά πρέπει να γίνει νόμος κοινωνικός , βιοτικός , ο οποίος οφείλει να δεσπόζει στις σχέσεις των ανθρώπων .

Η αγαπη ειναι μια δραση μια δραστηριοτητα,ειναι μια διαδικασια με την οποια ενα αντικειμενο γινεται σημαντικο για μας.Απο τη στιγμη που το αντικειμενο εγινε κατοχη μας,συνηθως χαρακτηριζεται ως αντικειμενο αγαπης,επενδυεται με την ενεργεια μας,σαν να ηταν μερος του εαυτου μας ,και αυτη η σχεση μεταξυ του εαυτου μας και του επενδυμενου αντικειμενου μας λεγεται αγαπη.Εδω πρεπει να τονιστει οτι ειναι δυνατο να κατεχουμε ενα οποιδηποτε αντικειμενο ,εμψυχο η αψυχο,με πνευμα η χωρις πνευμα.Ως αγαπη μπορει να χαρατηρισθει η βουληση του ανθρωπου να προεκτεινει τον εαυτο του με σκοπο να καλλιεργησει την δικη του η ενος αλλου την πνευματικη αναπτυξη.Η αυθεντικη αγαπη ειναι βουλητικη και οχι συναισθηματικη.Το προσωπο που αληθινα αγαπα το κανει επειδη πηρε μια αποφαση να αγαπα.Δηλαδη αναλαμβανει μια αυτοδεσμευση να ειναι στοργικο,ασχετα με το αν υπαρχει η οχι το αισθημα της αγαπης.Αν υπαρχει τοσο το καλυτερο,αν δεν υπαρχει η αυτοδεσμευση να αγαπα ,η βουληση να αγαπα εξακολουθει να υπαρχει και να λειτουργει.
Η κοινη ταση να συγχεεται η αγαπη με το αισθημα της αγαπης,κανει τους ανθρωπους να τρεφουν καθε λογης αυταπατες.Ειναι ευκολο και καθολου δυσαρεστο να βρισκουμε στοιχεια αγαπης στα αισθηματα μας.Μπορει να ειναι δυσκολο και οδυνηρο να ψαχνουμε στοιχεια αγαπης στις πραξεις μας.Καθως ομως η αληθινη αγαπη ειναι μια πραξη βουλησης που συχνα υπερβαινει τα εφημερα αισθηματα αγαπης ,σωστο ειναι να πουμε η αγαπη ειναι αυτο που η αγαπη πραττει.Η αγαπη και μη αγαπη οπως το καλο και το κακο ,ειναι αντικειμενικα και οχι απλως υποκειμενικα φαινομενα.

Με αγαπη

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 22:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως αγαπη μπορει να χαρατηρισθει η βουληση του ανθρωπου να προεκτεινει τον εαυτο του με σκοπο να καλλιεργησει την δικη του η ενος αλλου την πνευματικη αναπτυξη.Η αυθεντικη αγαπη ειναι βουλητικη και οχι συναισθηματικη.Το προσωπο που αληθινα αγαπα το κανει επειδη πηρε μια αποφαση να αγαπα.

Οι νόμοι της αλληλεπίδρασης , της αλληλεγγύης και της Αγάπης, αγαπητή μου ΤΑΡΑΣΟΥ είναι νόμοι της φύσης , νόμοι της παγκόσμιας ζωής .

Τίποτε δεν θα μπορούσε να αναπτυχθεί στον κόσμο , εάν δεν βοηθιόταν από όλα όσα υπάρχουν στο σύμπαν .

Η βοήθεια αυτή όλων προς κάθε ον , αποτελεί τον νόμο της Αγάπης .

Και αυτό προέρχεται από αυτήν την ίδια την ουσία της φύσης.

Ο νόμος της ζωής , σαν νόμος της ουσίας της φύσης είναι γενικός και παράγωγός του είναι ο νόμος της επιρροής και της αλληλεπίδρασης, ένεκα του οποίου, όλα στη φύση επηρεάζουν το ένα το άλλο .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 10:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
quote:
Ο νόμος της ζωής , σαν νόμος της ουσίας της φύσης είναι γενικός και παράγωγός του είναι ο νόμος της επιρροής και της αλληλεπίδρασης, ένεκα του οποίου, όλα στη φύση επηρεάζουν το ένα το άλλο .

Σε αυτο το σημειο να σου επισημανω οτι αναφερεσαι στην συμπαντικη σχεση μας και τους νομους που την διεπουν.Πριν ομως αναπτυξουμε την συμπαντικη μας σχεση θα πρεπει να αναπτυξουμε την σχεση με τον εαυτο μας δηλαδη να αγαπησουμε τον εαυτο μας.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 12:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτο το σημειο να σου επισημανω οτι αναφερεσαι στην συμπαντικη σχεση μας και τους νομους που την διεπουν.Πριν ομως αναπτυξουμε την συμπαντικη μας σχεση θα πρεπει να αναπτυξουμε την σχεση με τον εαυτο μας δηλαδη να αγαπησουμε τον εαυτο μας.

Αγαπητή μου ΤΑΡΑΣΟΥ, πράγματι παρέκαμψα την ανάλυση της σχέσης με τον εαυτό μας. Και το έκανα συνειδητά μετά από αμφιαταλάντευση που είχα, αν έπρεπε να επεκταθώ προς τα εκεί.

Η Αγάπη είναι ένα πολυσυζητημένο θέμα και θα παραμείνει για πάντα τέτοιο, ό,τι και αν πουν οι νομοθεσίες του μέλλοντος. Η Αγάπη ανήκει σε μια όψη της αρχέγονης ενστικτώδους φύσης του ανθρώπου και θα εξακολουθεί να υπάρχει πάντα. Από την άλλη σχετίζεται και με τις ανώτερες μορφές του πνεύματος, αλλά ευδοκιμεί μόνο όταν το πνεύμα και το ένστικτο λειτουργούν αρμονικά.

Αυτό με οδηγεί στην συγγενή έννοια του Έρωτα που εμπεριέχει την έννοια της Αγάπης ή και εμπεριέχεται, πολλές φορές, σ'αυτήν.

Ας προχωρήσουμε στην έννοια του Έρωτα.
Οι πολύ ισχυρές ενστικτώδεις τάσεις παραμορφώνουν τον πολιτισμένο άνθρωπο, αλλά και ο υπερβολικός πολιτισμός δημιουργεί άρρωστους ανθρώπους. Αυτό το δίλημμα αποκαλύπτει την τεράστια αβεβαιότητα που παρουσιάζει ο Έρωτας για τον άνθρωπο. Γιατί, κατά βάθος, ο Έρωτας λειτουργεί όπως ολόκληρη η φύση.
Πρόκειται για μια υπεράνθρωπη δύναμη που αφήνει να την κατακτήσουν και να την εκμεταλλευτούν σαν να ήταν ανίσχυρη.
Όμως, ο θρίαμβος πάνω στη φύση έχει και ένα βαρύ τίμημα. Η φύση δεν απαιτεί εξηγήσεις των αρχών, παρά μόνο ανοχή και συνετή χρήση.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 13:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα το θεμα εχει γινει πλεον οικολογικο.Θα μπορουσα να δεχτω καποιες απο τις αποψεις σου δεδομενου οτι και ο ανθρωπος ειναι στοιχειο της φυσης αλλα νομιζω οτι η προσεγγιση σου ειναι απο γενικη εως αοριστη.Προσπαθω με τα ποστ μου να το εξειδικευσω καπως το θεμα αλλα προβαλεις συνεχεια εναν τοιχο απο μερους σου,που δεν βοηθα καθολου την προοδο της συζητησης.
Για να μπορεσει να γινει γονιμη η συζητηση μπορεις να μου περιγραψεις τι ειναι αγαπη και τι ερωτας για σενα,γιατι με την μεθοδο που ακολουθεις εως τωρα(εις ατοπον απαγωγη δηλαδη)δεν καταλαβαινω τι ενοεις.
Με αγαπη

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 23:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλα το θεμα εχει γινει πλεον οικολογικο.Θα μπορουσα να δεχτω καποιες απο τις αποψεις σου δεδομενου οτι και ο ανθρωπος ειναι στοιχειο της φυσης αλλα νομιζω οτι η προσεγγιση σου ειναι απο γενικη εως αοριστη.Προσπαθω με τα ποστ μου να το εξειδικευσω καπως το θεμα αλλα προβαλεις συνεχεια εναν τοιχο απο μερους σου,που δεν βοηθα καθολου την προοδο της συζητησης.
Για να μπορεσει να γινει γονιμη η συζητηση μπορεις να μου περιγραψεις τι ειναι αγαπη και τι ερωτας για σενα,γιατι με την μεθοδο που ακολουθεις εως τωρα(εις ατοπον απαγωγη δηλαδη)δεν καταλαβαινω τι ενοεις.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Σε προηγούμενο μήμυμά μου είχα δώσει τον ορισμό της έννοιας της Αγάπης όπως την καταλάβαινα εγώ, και με όσο μεγαλύτερη σαφήνεια μπορούσα να την διατυπώσω. Είχα γράψει:

quote:
Η αγάπη είναι ένα συμπαθητικό συναίσθημα , μία ψυχική διάθεση , αλλά συγχρόνως και ένα κίνητρο , το οποίο ωθεί τον άνθρωπο να δίνεται και να δίνει τον εαυτό του και ό,τι καλό μπορεί να διαθέσει υπέρ των άλλων , αυθόρμητα , ανεπιφύλακτα , ανυστερόβουλα και χωρίς προσδοκία ανταπόδοσης .

Οι ιδέες αυτές διδάχθηκαν και πριν από τον Χριστιανισμό σε όλα τα αρχαία Μυστήρια .
Όλοι οι μεγάλοι διανοητές και φιλόσοφοι διακήρυξαν αυτή την αλήθεια, όχι σαν μέσο ψυχικής σωτηρίας μόνο , αλλά και σαν νόμο , ο οποίος οφείλει να διέπει την ανθρώπινη κοινωνία .

Δηλαδή η πραγματική αγάπη δεν πρέπει να είναι ένα συναίσθημα , αλλά πρέπει να γίνει νόμος κοινωνικός , βιοτικός , ο οποίος οφείλει να δεσπόζει στις σχέσεις των ανθρώπων .
Χωρίς την Αγάπη δεν μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος σαν λογικό , σαν πνευματικό ον , αλλά μόνο σαν θηρίο , ή τουλάχιστον σαν άλογο ζώο .


Ας το αναλύσουμε λίγο:

Με την πρώτη μου φράση δέχομαι ότι είναι ένα συναίσθημα αλλά συγχρόνως και ένα κίνητρο ανυστερόβουλης προσφοράς προς τους άλλους.

Λίγο παρακάτω λέγω ότι επεκτείνοντας την έννοια της Αγάπης, θα πρέπει να γίνει και βιοτικός νόμος που θα καθορίζει τις μεταξύ των ανθρώπων σχέσεις.

Μπορούμε αν θέλουμε να το διερευνήσουμε παραπάνω το θέμα και να το δούμε αναλυτικότερα. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι:

Αγάπη είναι η καλή, ανιδιοτελής και ανυστερόβουλη διάθεση προς κάποιο πρόσωπο. Η αφοσίωση, η συμπάθεια. Καταχρηστικά, η ευμενής διάθεση ή προτίμηση προς κάποιο πράγμα.

Όταν ο άνθρωπος ζούσε σε άγρια κατάσταση, την συμπεριφορά του απέναντι στους όμοιούς του ρύθμιζαν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και αναπαραγωγής. Η αγάπη σαν συναίσθημα ήταν ασφαλώς άγνωστη τότε, εκτός δε του ενστικτώδους μητρικού φίλτρου και του ενστίκτου ίσως της αγελαίας ζωής, κανένας άλλος, κατά πάσα πιθανότητα, σύνδεσμος μεταξύ των ανθρώπων της εποχής εκείνης υπήρχε.

Το συναίσθημα αναπτύχθηκε αναμφίβολα από την εποχή, κατά την οποία ο άνθρωπος πέρασε στο στάδιο της διανοητικότητας, από την οποία προέκυψε με την πάροδο του χρόνου ριζική μεταβολή των όρων της ζωής του και πλήρης διαφοροποίησή του εν σχέσει με τα άλλα ζώα.
Πρέπει πάντως να θεωρηθεί βέβαιο ότι τα ένστικτα άρχισαν να παραχωρούν τη θέση τους σταδιακά στα συναισθήματα και ότι η μεταβολή δεν έγινε απότομα.

Η αγάπη πάντως είναι το συναίσθημα, το οποίο θα αναπτύχθηκε στον άνθρωπο πολύ παλιά, θα συμβάδισε με την διανοητική του ανάπτυξη και θα συντέλεσε σ'αυτήν σαν παράγοντας θεμελιώδους σημασίας.

Η αγάπη περισσότερο και όχι οι βιοτικές ανάγκες οδήγησαν τον άνθρωπο στην περαιτέρω πνευματική εξέλιξη.

Την αλήθεια αυτή, μπορεί να συμπεράνει κανείς, αν αναλογισθεί τι θα ήταν ο άνθρωπος σήμερα, αν από την αρχή έλειπε το συναίσθημα της αγάπης και μόνο το συμφέρον της υλιστικής ζωής ρύθμιζε την δράση του.

Αυτός είναι ο λόγος, για τον οποίο η αγάπη αποτέλεσε τη βάση όλων των ηθικών θεωριών όλων των φιλοσοφικών συστημάτων όλων των αιώνων.

Όσον αφορά τον Έρωτα θα μπορούσα να προσθέσω στα όσα έγραψα στο τελευταίο μου μήνυμα, ότι:

"Ο Έρωτας είναι ισχυρός δαίμονας", όπως είπε στο Σωκράτη η σοφή Διοτίμα.

Ποτέ δεν θα καταφέρουμε να κυριαρχήσουμε πάνω του. Αν το καταφέρουμε, θα πληγωθούμε οι ίδιοι.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 11:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
Αγαπητε Κηφευς οφειλω να ομολογησω οτι με το ποστ σου ησουν αρκετα διαφωτιστικος.
quote:
Η αγάπη είναι ένα συμπαθητικό συναίσθημα , μία ψυχική διάθεση , αλλά συγχρόνως και ένα κίνητρο , το οποίο ωθεί τον άνθρωπο να δίνεται και να δίνει τον εαυτό του και ό,τι καλό μπορεί να διαθέσει υπέρ των άλλων , αυθόρμητα , ανεπιφύλακτα , ανυστερόβουλα και χωρίς προσδοκία ανταπόδοσης .

Η αγαπη δενεχει απαιτησεις.Αυτο ακριβως ειναι που την κανει αγαπη.Αν η αγαπη κουβαλαει απαιτησεις τοτε δεν ειναι σε καμια περιπτωση αγαπη,αλλα καποια κιβδηλη εκδοχη της.
Η αγαπη δεν σημαινει δινωκαιπαιρνω.Οτι κανεις για καποιον αλλον ,το κανεις για σενα.Οτι παραλειπεις να κανεις για καποιον αλλον ,παραλειπεις να το κανεις για σενα.Οτι ειναι καλο για εναν αλλον ειναι καλο για σενα και οτι ειναι κακο για για εναν αλλον ειναι κακο και για σενα.
Οταν λοιπον εχεις μια σχεση με καποιον αλλον ,αυτη η σχεση εχει μονο εναν σκοπο.Ειναι το μεσο που χρησιμοποιεις για να αποφασισεις και να δηλωσεις,να δημιουργησεις και να εκφρασεις,να βιωσεις και να πραγματωσεις την υψιστη ιδεα σου για το ποιος πραγματικα εισαι.
Αν τωρα αυτος που πραγματικα εισαι ειναι ενα ον που δεν αγαπαει τον εαυτο του και που επιτρεπει να υφισταται ο εαυτος του κακομεταχειρηση,βλαβη και καταστροφη απο αλλους,τοτε θα συνεχισεις τις συμπεριφορες που σου επιτρεπουν να βιωνεις αυτο.
Ομως αν πραγματικα εισαι ενας ανθρωπος καλος,τρυφερος,στοργικος,συμπονετικος,που ξερει να μοιραζεται και να αγαπαει ,θα συμπεριλαβεις και τον εαυτο σου μεταξυ των ανθρωπων με τους οποιους εισαι ολα αυτα.Και οταν κανεις καποιες πραξεις μεσα σε αυτο το πλαισιο,δεν θα βιωνεις οτι κανεις κατι για για καποιον αλλον,αλλα μαλλον το κανεις για τον εαυτο σου.
Αν επιδιωκεις να εισαι η αγαπη ,τοτε θα κανεις με τους αλλους πραξεις που δηλωνουν αγαπη.Οχι για τους αλλους μετους αλλους.

quote:
Δηλαδή η πραγματική αγάπη δεν πρέπει να είναι ένα συναίσθημα , αλλά πρέπει να γίνει νόμος κοινωνικός , βιοτικός , ο οποίος οφείλει να δεσπόζει στις σχέσεις των ανθρώπων .

Ο Σεξπιρ ειχε πει:

Να εισαι πιστος με τον εαυτο σου.Και τοτε αυτο που θα ακολουθει,οπως η μερα ακολουθει τη νυχτα,ειναι οτι δεν θα μπορεις να εισαι καλπικος με κανεναν.
Οταν εισαι πιστος στον εαυτο σου,οταν δεν προδιδεις τον εαυτο σου,τοτε,οταν θα φαινεται οτι δινεις,θα ξερεις οτι στην πραγματικοτητα παιρνεις.Δινεις κυριολεκτικα τον εαυτο σου πισω στον εαυτο σου.
Με αγαπη

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2008, 14:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Είχαμε μείνει στο ότι, ο νόμος της ζωής , σαν νόμος της ουσίας της φύσης είναι γενικός και παράγωγός του είναι ο νόμος της επιρροής και της αλληλεπιδράσεως, ένεκα του οποίου τα πάντα στη φύση επηρεάζουν το ένα το άλλο .

Η επίδραση αυτή , συντελεί αφ’ενός μεν στην εξέλιξη των όντων , η οποία θα ήταν αδύνατη χωρίς την αλληλεπίδραση αυτών , και συνάμα δημιουργεί μία αλληλεξάρτηση στη φύση , η οποία συνεπάγεται μια συνάρτηση όλων των ουσιών και πραγμάτων στη φύση .

Έχοντας λοιπόν , μαζί με όλους τους άλλους με τους οποίους συνυπάρχουμε και με τους οποίους βρισκόμαστε σε σχέση αλληλεπίδρασης , την ίδια πηγή ύπαρξης και τον ίδιο σκοπό , αναγκαστικά είμαστε αδέλφια και έχομε συμφέρον όχι να ανταγωνιζόμαστε μεταξύ μας , κάνοντας αγώνα επικράτησης , αλλά να βοηθούμε ο ένας τον άλλο αμοιβαία .

Η αλληλεγγύη , επειδή είναι το αποτέλεσμα της αναγκαίας συνύπαρξής μας στον πλανήτη απαιτεί , για να υπάρχει ο καθένας μας , να εξελίσσεται ελεύθερα και να αναπτύσσει τις ικανότητές του , έτσι που η επίδραση του περιβάλλοντος να είναι ευνοϊκή προς αυτόν .

Για να είναι όμως η επίδραση του περιβάλλοντος ευνοϊκή και για να υπάρχουν οι συνθήκες της ανάπτυξης του ευνοϊκού αυτού περιβάλλοντος , οφείλει ο καθένας να συντελεί, κατά το δυνατόν, στο μέτρο των δυνάμεών του, στην ανύψωση , βελτίωση και τελειοποίηση του περιβάλλοντός του .

Και εάν μεν από το περιβάλλον προκύπτει θετική επίδραση για την εκδήλωση των δυνάμεων του όντος , εάν το περιβάλλον και κάθε τι που το αποτελεί είναι ευνοϊκά διατεθειμένο προς αυτό , η εκδήλωση των δυνάμεων και συνεπώς η εξέλιξη του όντος πραγματώνεται .

Εάν όμως η επίδραση του περιβάλλοντος είναι κακή , και είναι τέτοια , όταν η κατάστασή του είναι κατώτερη της κατάστασης του όντος , η επίδραση είναι αρνητική . Σαν αποτέλεσμα δε έχει την αναστολή της εκδήλωσης των δυνάμεων του όντος .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2008, 17:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σάς πω, συνάδελFοι και συναδέλφιSσες!

τα περιδιαγραμμάτου φιλοσοφήματα (ειδικώς όπως ετέθησαν στον 1ον ποστ, αλλά και ακολούθως) δεν τα πολυκαταλαβαίνω - πιθανότατα λόγω τής θετικής κατευθύνσεως τής εκπαίδευσής μου.

Γνωρίζω όμως το εξής:

ο γάτος μου αρπάζει από το σβέρκο τήν γάτα μου και τής μουγκρίζει με άπειρον πάθος: "δεν σ' αγαπώ... σ'αγαπάω!!!"

αυτό θα πει αγάπη, τα υπόλοιπα είναι απλώς οδοντόκρεμες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychopompos
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 18:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychopompos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"μείζονα ταύτης ἀγάπην οὐδεὶς ἔχει, ἵνα τις τὴν ψυχὴν αὐτοῦ θῇ ὑπὲρ τῶν φίλων αὐτοῦ." Κατά Ιωάννην:ιε΄:13

Μεγαλύτερη από αυτή την αγάπη κανείς δεν έχει, όταν κάποιος την ψυχή του βάζει για τους φίλους του.

Δόξα πάντων ὁ θεὸς καὶ θεῖον καὶ φύσις θεία. ἀρχὴ τῶν ὄντων ὁ θεός, καὶ νοῦς καὶ φύσις καὶ ὕλη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 20:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμήν!

μήπως γνωρίζει κάποιος την ετυμολογία τής λέξης "αγάπη"?

παρακαλώ θετικές απόψεις και όχι παρετυμολογίες, λεξαριθμίες και κορακίστικα...

thanks in advance

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 23:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπάω =άγω + άπτω, διότι σημαίνει, σπεύδω να ασπαστώ (άπτω) κάποιον φίλο που έρχεται προς εμένα- υποδέχομαι κάποιον με εναγκαλισμούς και ασπασμούς, επιθυμώ, επί σαρκικού έρωτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychopompos
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 17:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychopompos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν ορισμένες αξίες που προσιδιάζουν στην έννοια του ανθρώπου, είναι αξεδιάλυτα δεμένες μαζί της. Εάν εξολοθρευτούν, ακυρώνεται ταυτόχρονα και η έννοια άνθρωπος. Μια από αυτές είναι η αγάπη: Ισχυρότατος ψυχικός δεσμός, το αγιότερο και υψηλότερο ανθρώπινο συναίσθημα. Εκδηλώνεται ως ανθρωπισμός, φιλανθρωπία, φιλία, αδελφοσύνη, στοργή, έρωτας, αλληλοβοήθεια, ευεργεσία, ελεημοσύνη, συμπαράσταση, ευσπλαχνία, σεβασμός, φιλαλήθεια, ειλικρίνεια, αυτοθυσία, συμπόνια κτλ κτλ. Είναι δύναμη δημιουργίας και ολοκλήρωσης. Εξανθρωπίζει, εξευγενίζει τον άνθρωπο και τον εσωτερικό του κόσμο και τον απαλλάσσει από διάφορες μικρότητες και αδυναμίες. Τον καθιστά άφοβο, αγωνιστικό, ικανό να ανέρχεται συνέχεια σε ανώτερες μορφές ζωής. Όπου υπάρχει αγάπη, εκεί υπάρχει και απόλυτη αφοσίωση. Ο άνθρωπος που αγαπά θέτει σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό του, υπομένει στερήσεις, γίνεται συμβιβαστικός και εν τέλει κατακτά την ευτυχία. Η αγάπη είναι ο θεμελιακός λίθος, ο κυριότερος συνδετικός κρίκος της κοινωνίας, της οικογένειας. Στηρίζει τη συνεργασία και την αρμονική συμβίωση. Είναι πηγή γαλήνης και μέσο υλικής, ηθικής και πνευματικής ευημερίας. Και κυρίως είναι πηγή αρετής. Χωρίς αυτή, η ζωή παύει να έχει νόημα. Η αγάπη μένει αναλλοίωτη στο χρόνο. Οι προσπάθειες να επιβληθούν μορφές ζωής χωρίς αγάπη, είναι εξαρχής καταδικασμένες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 11:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.

Η αγαπη ειναι παρα πολυ μεγαλη,παρα πολυ βαθεια γιανα μπορεσει ποτε να κατανοηθει η να μετρηθει η να περιοριστει στο πλαισιο λεξεων.
Απο τη μερια μου,ωστοσο τολμω να δωσω τον μοναδικο ορισμο της αγαπης,και παλι με πληρη επιγνωση οτι πιθανον να ειναι ατελης.

Αγαπω η αγαπαω οταν η ψυχη μου βρισκει καταφυγιο στην καρδια μου.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 11:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθινή αγάπη έχει πιστεύω την έννοια της απόλυτης αποδοχής. Αποδεχόμαστε κάποιον ή κάτι όπως ακριβώς είναι, χωρίς απαιτήσεις και προϋποθέσεις ώστε να μπει στα δικά μας καλούπια. Του επιτρέπουμε να είναι όπως είναι.

Ένα ρητό το εκφράζει όμορφα αυτό:"Αληθινός φίλος είναι εκείνος που ξέρει τα πάντα για σένα και εξακολουθεί να σε συμπαθεί."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 12:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί έχεις ξεχωρίσει την αγάπη με το χρήμα; Αφου εγώ τα ένωσα...!

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy