ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί Αγάπης...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 22:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβαζωντας τα παραπανω μου ηρθε στο νου κατι που μου ειχε στειλει η μια απο τις καλυτερες μου φιλες :

"Στην αγαπη δεν υπαρχουν δεσμα. Η αγαπη μετριεται με οτι απαρνιεται κανεισ για χαρη της, εστω και με την ιδια την αγαπη"

Να απαρνηθεις την ιδια την αγαπη για χαρη της αγαπης...για σκεψου το...ποσο δυσκολο!!!!


Κάτι μου θύμισε και εμένα.

-"Τι έγινε, ρε, Γιώργο; Χρόνια έχω να σε δω. Τι κάνεις;"

-"Καλέ είμαι ρε Γιάννη. Κι εσύ καλά φαίνεσαι. Τι έγινε παντρεύτηκες επιτέλους;"

-"Όχι, Γιώργο, όχι ακόμα. Αν και τα είχα για λίγους μήνες με μια κοπέλα που ήταν για μένα η γυναίκα των ονείρων μου."

-"Σοβαρά;;;. Και τι έγινε; Γιατί τα χαλάσατε;"

-"Βρήκε κι αυτή τον άνδρα των ονείρων της. Χαίρομαι για αυτήν."


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 17:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην εγκαταλείψαμε την αγάπη...

Aποχώρησε κ ο Tάσος....

Θλίψη...

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αντρέας
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 00:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αντρέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω απλα να ρωτησω κατι.Υπαρχει περιπτωση ενα κοριτσι να αγαπαει καποιον αλλα να μη του το δειχνει καθολου και αν ναι γιατι;
(μιλαμε για ηλικια 16,17 χρονων)
Σημερα ειδα το θεμα και διαβασα και της τεσσερις σελιδες με τη μια.
Καταλαβα πολλα αλλα δεν εμαθα τιποτα.Καποια πραγματα που ειναι εντελως φυσικα για τους ειναι ακατορθωτα για μενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 11:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Aντρέα..
Πιστεύω πως ναι..Eίμαι σχεδόν σίγουρη πως ναι...Σ'αυτή την ηλικία...
Λίγο η ανασφάλεια, λίγο το ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται..Δεν ανοίγεσαι εύκολα..

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 12:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη σε αγγίζει...
Στην καρδιά σου μιλάει...
Πόλλα σου χαρίζει...
Μα λίγα ζητάει...
Η αγάπη σου πάει άει άει..!

Μην κοιτάξετε τον τραγουδιστή αλλά τα λόγια. Εμένα προσωπικά δεν με τρελένει ο τραγουδιστής...αλλά διαβάστε τα ωραία λόγια που αναφέρω παραπάνω... είναι αμβροσία!

Το θέμα είναι πως όταν δίνω πολλά καλομαθαίνει η άλλη και ζητάει περισσότερα..! Μα αυτή είναι η αγάπη...να δίνεις και να μην ζητάς..!
Να μην ζητάς? Μα ΝΑΙ...να μην ζητάς! Εάν δεν σου δώσει και η άλλη αυτά που περιμένεις...μην τα ζητήσεις...περίμενε λίγο ακόμα...και μετά φύγε! Γιατί όταν δεν υπάρχει το ίδιο και από τις δύο πλευρές τότε δεν σε αγαπάει. Εάν σε αγαπάει θα το δείξει!
Ενα μόνο τριαντάφυλλο αρκεί να φανεί σαν το πιο πολύτιμο πράγμα για τα μάτια του ερωτευμένου!


Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

Όλα είναι όμορφα..!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 12:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ εύκολα όλοι λέμε αγαπάμε κλπ. Το θέμα είναι κατά πόσο ξέρουμε να αγαπάμε. Ξέρουμε? Και τι σημαίνει αγαπώ? Αγαπώ (προσωπική άποψη) σημαίνει θυσία. Θυσία του προσωπικού εγώ. Όταν λοιπόν καταφέρουμε να κάνουμε αυτή τη θυσία τότε θα μπορούμε να μιλάμε και για αγάπη. Θα μπορούμε να την προσφέρουμε απλόχερα χωρίς φόβο και έτοιμη να πονέσουμε ή να απολαύσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 14:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Ελπίδα,

Νομίζω πως όταν αγαπάει κανείς, δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη προσπάθεια για να κάνει τις θυσίες, που αισθάνεται ότι πρέπει να κάνει, προς το πρόσωπο που αγαπά!

Γενικότερα πιστεύω πως η αγάπη είναι μια μεγάλη περιπέτεια, μια μάχη με αβέβαιη έκβαση...
Πρέπει να είσαι έτοιμος για το καλύτερο και για το χειρότερο...
Το κακό είναι πως πιστεύουμε πάντα πως θα μας συμβεί το καλύτερο, ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις συμβαίνει το χειρότερο...

Η αγάπη είναι κτητική! Όταν αγαπάς έναν άνθρωπο είναι το κέντρο του κόσμου για σένα και θέλεις να είσαι το ίδιο κι εσύ για 'κείνον...

Η αγάπη ζηλεύει! Ένα συναίσθημα απόλυτα φυσικό γι' αυτόν που αγαπάει και γι' αυτό όχι κατακριτέο...

Η αγάπη θα σε πονέσει! Όσο κι αν προσπαθήσεις για το αντίθετο, εκείνη θα βρει τον τρόπο να σου προκαλέσει αυτό το αβάσταχτο συναίσθημα...

Όμως...

Η αγάπη θα σε κάνει ευτυχισμένο! Οι λίγες στιγμές ευτυχίας που θα ζήσεις, θα μείνουν για πάντα στη ψυχή σου και θα τη ζεσταίνουν σε μέρες μοναξιάς...

Γι' αυτό, μη φοβηθείς να αγαπήσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 14:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια έχουμε καταλάβει για ποιο θέμα μιλάμε...?

Τι θα πει "θυσία", "παίρνω", "γελιοποιούμαι"?

Κάνω θυσίες γι' αυτούς που αγαπώ?
Σκέφτομαι το τι θα "πάρω" απ' αυτούς που αγαπώ?
Γελιοποιούμαι επειδή δεν ανταποκρίθηκαν στην αγάπη μου?

... άραγε έχουμε καταλάβει το μεγαλείο?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 15:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αγάπη είναι κτητική! Όταν αγαπάς έναν άνθρωπο είναι το κέντρο του κόσμου για σένα και θέλεις να είσαι το ίδιο κι εσύ για 'κείνον...
Η αγάπη ζηλεύει! Ένα συναίσθημα απόλυτα φυσικό γι' αυτόν που αγαπάει και γι' αυτό όχι κατακριτέο...

Η αληθινή αγάπη είναι ανιδιοτελής. Όλα όσα αναφέρεις συμβαίνουν και τα συναντάμε καθημερινά. Δεν μιλάμε όμως εκεί για πραγματική αγάπη για κάτι ανώτερο που δεν λέγεται με λόγια, αλλά για αυτό που αισθανόμαστε και απλά το ονομάζουμε αγάπη.

Όταν αγαπάς αφήνεις τον άλλο ελεύθερο και θέλεις να είναι καλά να κάνει αυτό που θέλει αυτός και όχι αυτό που θα ικανοποιεί εσένα. Εκεί το εγώ σου πάει στην άκρη, εκεί κανείς την θυσία. Οποιοδήποτε ποταμό συναίσθημα δεν πηγαίνει μαζί με την αγάπη γιατί το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να την καταστρέψει.

Πολύ ωραία ακούγονται όλα αυτά αλλά ξέρω πολύ καλά πως είναι και δύσκολο να εφαρμοσθούν στο απόλυτο. Ας προσπαθήσουμε όμως ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 15:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Oneiric,

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο δικό μου σημείωμα, αν και δεν νομίζω, μια και δεν έγραψα καμιά από τις λέξεις που αναφέρεις σαν αρνητικές έννοιες...

Μιλάς για το μεγαλείο της Αγάπης και θα συμφωνήσω μαζί σου!
Νομίζω μάλιστα πως θα ήταν ενδιαφέρον να μας αναπτύξεις τις απόψεις σου ''περί αγάπης''...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 15:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου moebius,

Φυσικά και δεν αναφερόμουν στο σημείωμά σου. Αν το έκανα θα έβαζα και το όνομά σου επάνω, δεν είναι έτσι? Έγραψα, επειδή ακούω καθημερινά τέτοιου είδους απόψεις (που φυσικά είναι σεβαστές) και ήθελα να πω ότι δεν συμφωνώ.

Αγάπη... απαρνιέμαι χωρίς ουσιαστικά να απαρνιέμαι, "θυσιάζω" χωρίς πραγματικά να θυσιάζω. Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω τις κατάλληλες λέξεις να περιγράψω τι είναι αγάπη για μένα! Μπορώ να μιλήσω για την αγάπη αλλά να την περιγράψω ακριβως... είναι αυτό που νιώθεις να γεμίζει την ύπαρξή σου.


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αλεξία
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 16:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αλεξία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

'Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,
αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών
ή κύμβαλον αλαλάζον.
και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν,
ώστε όρη μεθιστάνειν,
αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι.
καν αν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου,
και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι,
αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι.
Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται,
Η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται,
ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής,
ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν,
ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία,
πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει,
πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει.
Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 16:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
----------------------------------------------------
...είναι αυτό που νιώθεις να γεμίζει την ύπαρξή σου.
----------------------------------------------------
Νομίζω πως με αυτή την τελευταία φράση, φίλη Oneiric, τα είπες όλα...

Θα προσθέσω πως όταν αγαπάς ο κόσμος παίρνει καινούριο νόημα, ο ήλιος είναι πιο φωτεινός, οι μέρες πιο όμορφες...

Και, αγαπητή Ελπίδα, δεν πειράζει που δεν είναι όλα ιδανικά, όπως ίσως θα ήθελες να είναι...
Είναι, όμως, πιο ενδιαφέροντα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 18:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TWRA THYMITHIKA ENA PALIO TRAGOUDAKI, POU MALLON KOLLAEI EDW........


'LOVE IS LIKE OXYGEN

YOU GET TOO MUCH

YOU GET TOO HIGH

NOT ENOUGH AND YOU ARE GONNA DIE

LOVE GETS YOU HIGH'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 10:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλημερα σε ολους

Αγαπη...ισως η πιο χιλιοτραγουδισμενη,η πιο απλη και συναμα η πιο δυσθεωρητη εννοια.

Τι μπορει αραγε να ειπωθει γι'αυτη που να μην εχει ηδη ειπωθει μεσα στον χρονο;
Μανα και δυναμη ζωοποιος των πιο υψηλων εννοιων του κοσμου.Διχως αυτή τα πάντα μοιαζουν σαν καρδιά διχως χτυπο,σαν προσωπο αγελαστο,σαν σωμα διχως πνοή…
Ο Απ.Παυλος εκλεισε μέσα σε λεξεις ανθρωπινες το μεγαλειο της Αγάπης κατά τρόπο υπεροχο στον υμνο που παρεθεσε η Αλεξια.Ενας υμνος που εμπεριεχει και τον τρόπο να την γνωρισουμε, να ειμαστε οι ιδιοι αγαπη…
Κι όμως, αν η Αγαπη εμπεριεχει την Αρμονία,την Γαληνη,την Ευαρεσκεια,την Συγχωρεση, γιατί πονάει;
Δεν είναι η Αγαπη που πονάει αλλά η Εκφραση της.
Ειμαστε οι δημιουργοι της Αγάπης; Όχι.Οι εν δυναμει αγωγοι της εκφρασης της.Ωσαν ζωγραφοι εχουμε στην παλετα μας χρωμματα και το θειο δωρο της συνδημιουργιας.Με τα ιδια χρωμματα μπορουμε να φτιαξουμε ένα σκοτεινο ή ένα φωτεινο πινακα ή απλα να αποτυπωσουμε αυτό το οποίο εχουμε μπροστα μας.Εξαρταται από το ποιος ζωγραφιζει:το ενστικτο,το συναίσθημα,η σκεψη,η διανοια,η ψυχη;

Όταν το πινελο οδηγειται από το ενστικτο τοτε βαφτιζει Αγαπη την συνυλωση.Οταν το κρατει το συναίσθημα βαφτιζει Αγαπη την κτητικοτητα.Οταν το παιρνει η σκεψη βαφτιζει Αγαπη την αλλαζονια.Οταν υποτασεται στην διανοια καλει Αγαπη την ανάγκη της συντροφικοτητας.Οταν όμως το χερι είναι προεκταση της Ψυχης…τοτε η Αγαπη μες τον παναγνο χιτωνα της ‘ μακροθυμει,χρηστευεται, η αγαπη ου ζηλοι, η αγαπη ου περεπευεται, ου φυσιουται, ουκ ασχημονει, ου ζητει τα εαυτης, ου παροξυνεται, ου λογιζεται το κακον,ου χαιρει επι τη αδικια, συγχαιρει δε τη αληθεια….’
Είναι σαν ένα απαλο αερακι που φυσα μέσα στον κηπο της υπαρξης μας: αν αυτος ο κηπος εχει μέσα του γιασεμια τοτε ο αγερας που αναβλυζει από μέσα μας θα μυριζει γιασεμι.Εαν αυτος ο κηπος είναι ακαθαρτος,βρωμικος τοτε ο αγερας θα βρωμαει.Και στις δυο περιπτωσεις εμεις τον γευομαστε πρωτοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 11:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και, αγαπητή Ελπίδα, δεν πειράζει που δεν είναι όλα ιδανικά, όπως ίσως θα ήθελες να είναι...
Είναι, όμως, πιο ενδιαφέροντα...

Αγαπητέ moebius 1
Σε ποιον δεν θα άρεσε να είναι όλα ιδανικά? Νομίζω σε κανέναν μιας και όλοι μας το ιδανικό το έχουμε σαν στόχο και πάντα προσπαθούμε για το καλύτερο σε οποιοδήποτε τομέα.

Δεν ξέρω αν τώρα είναι πιο ενδιαφέροντα γιατί δεν έχω ζήσει έχοντάς όλα ιδανικά.
Απλά αναφέρθηκα στην ιδανική αγάπη στην αγάπη που θα πρέπει να έχουμε πρότυπο, - μη αμφισβητώντας όμως τα λεγόμενά σας – και θα πρέπει να αγωνιζόμαστε και να μαθαίνουμε καθημερινά για να καταφέρνουμε να ανεβαίνουμε όλο και ένα σκαλοπατάκι..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 12:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εχω διαβασει εδω-εσω σελιδες ολοκληρες συνειρμων για την αγαπη.
οσο πιο πολυ μιλαει καποιος για αυτην τοσο
"ΤΕΡΑΣΤΙΑ" ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΝΟΙΩΣΕΙ.


"...χανουμε κατι οταν παψουμε να το θελουμε"
ακουσα καποτε μεσα σ'ενα ταξι ...απο τον ερωτικο σταθμο της πολης...


Καλημερα, απο μια Νυμφη παγωμενη υπο τον ηλιο...


Edited by - ΑΤΜΑ on 31/10/2003 12:55:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 14:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Αν η αγάπη ανυψώνει την ψυχή, αν εμπνέει αφοσίωση και ηρωϊκές πράξεις, αν το μόνο που ζηλεύει είναι η τελειότητα και η ευτυχία του αγαπημένου όντος, αν είναι ικανή να θυσιαστεί για την τιμή αυτού που αγαπά, τότε είναι ένα υπέροχο και αθάνατο συναίσθημα. Αν όμως τσακίζει το κουράγιο, εξασθενίζει την θέληση, αν εξευτελίζει τους πόθους, τότε είναι ένα μοιραίο πάθος.
Η αγάπη δίνει στην ανθρώπινη ψυχή την αίσθηση του απόλυτου, γιατί και κείνη μπορεί να είναι απόλυτη. Η αγάπη που ξυπνά μέσα σε μια μεγάλη ψυχή, είναι η αιωνιότητα που αποκαλύπτεται."


"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 14:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη που ξυπνά μέσα σε μια μεγάλη ψυχή, είναι η αιωνιότητα που αποκαλύπτεται."

c. ,αληθινη,εξαιρετικη ,θεσπεσια σκεψη,σε ευχαριστουμε:))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 17:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε manos η σκέψη αυτή δεν είναι δική μου. Την δανείστηκα, την πίστεψα και κάποια στιγμή θέλω να την βιώσω.
Φιλικά, Lycia

"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 09:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σ' Εσένα


Θα 'θελα, πριν μεσ' το άπειρο χαθώ,
στο αιώνιο φως δυο στίχων να σε κλείσω,
Εσένα, που ήταν απ' τη μοίρα μου γραφτό,
τόσο πολύ να σε...μισήσω!

Κι αν με τα χρόνια ξεχαστούν οριστικά,
αυτά που λέγαμε κι όσα μαζί σου ζούσα,
δυο στίχοι μου θα μαρτυρούν παντοτεινά,
πόσο παράλογα κι απελπισμένα, σε...ΜΙΣΟΥΣΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 10:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

Το αγαπημένο μου θέμα και το έχω παραμελήσει...δεν θα έπρεπε...παραθέτω ποίημα...τώρα το έβγαλα...είναι φρέσκο, πρωινό!

Αγάπη το φρούτο που θες να γευτείς...
Να φας, να νιώσεις, σε αυτό να χαθείς...
Αγάπη την νιώθω στον κόσμο τριγύρω...
Σαν ανθός μυρίζω τον εξαίσιο κρίνο...

Ζέστη και αγάπη, η ίδια εικόνα...
Στα μάτια φέρνω μια ωραία γοργόνα...
Αγγίζεις το όνειρο μόνο αν το σκεφτείς...
Πως μες την αγκαλιά της ξανά θα βρεθείς!

Εύχομαι να ερωτευτείτε και να σας αγαπήσουν!


Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

Όλα είναι όμορφα..!

Edited by - cube on 06/11/2003 10:15:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 10:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σ' Εσένα

Θα 'θελα, πριν μεσ' το άπειρο χαθώ,
στο αιώνιο φως δυο στίχων να σε κλείσω,
Εσένα, που ήταν απ' τη μοίρα μου γραφτό,
τόσο πολύ να σε...μισήσω!

Κι αν με τα χρόνια ξεχαστούν οριστικά,
αυτά που λέγαμε κι όσα μαζί σου ζούσα,
δυο στίχοι μου θα μαρτυρούν παντοτεινά,
πόσο παράλογα κι απελπισμένα, σε...ΜΙΣΟΥΣΑ!


Moebius... ε, πειράζει που είσαι φοβερός??!!! Ε.. όχι δεν πειράζει!! χαχαχα

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 10:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγελικά λόγια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 14:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΣΕ ΜΙΣΩ"...ΦΩΝΑΖΕ Η ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ...
ΣΤΙΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΜΕΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ...
ΜΑ ΤΑ ΛΑΜΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΘΟ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ
ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΗΣ ΚΡΑΥΓΗΣ ΑΥΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ...


MOEBIOUS..ΣΕ ΠΕΘΥΜΗΣΑ!

-ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ONCE, ΓΙΑ ΤΕΧΝΗ-


ΑUM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 16:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθέρια Ατμα...

Πόσα μπορείς να δεις, πίσω από τις λέξεις της καρδιάς, βαθιά μέσα στα μάτια των ανθρώπων...

Αγριεμένος ωκεανός ο κόσμος της ψυχής μας...

Πόσο μακρυνός μου φαίνεται ο καιρός που μιλούσαμε για τις περιπέτειες της Τέχνης...

Παράλληλοι οι δρόμοι μας και ποτέ δεν διασταυρώθηκαν...

Ήρθε ο καιρός...

Μoebius
Η Τέχνη μακρά, ο βίος βραχύς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 02:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ αγαπη στην μηχανη αναζητησης του εσωτερικα... βρηκα θεμα 3ων χρονων σε 3 λεπτα.

Ανοιξα και εγω ενα θεμα αγαπης... προφανως θα ηταν καλυτερο να ειχα κανει search... τελος παντων, τι εχω να παρατηρησω.

Απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης εχω βγαλει το συμπερασμα οτι η "αληθινη αγαπη" ειναι απλα ενας ακομη τροπος να πουμε "υπεραναπαντυχτη αγαπη" και οχι κατι ιδαιτερο ή θεοσταλτο.Απλα θεωρειτε ιδαιτερο γιατι οσες περισσοτερες φορες το νιωσεις και οσο πιο δυνατα την καθε μία τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχεις να το ξανανιωσεις.Κάπως ετσι πανω κατω.

quote:
Η αγάπη είναι κτητική! Όταν αγαπάς έναν άνθρωπο είναι το κέντρο του κόσμου για σένα και θέλεις να είσαι το ίδιο κι εσύ για 'κείνον...
Η αγάπη ζηλεύει! Ένα συναίσθημα απόλυτα φυσικό γι' αυτόν που αγαπάει και γι' αυτό όχι κατακριτέο...

Χμμμ... Ξερεις πριν καιρο ειχα ρωτησει καποιο θρησκευομενο ατομο για το πώς θα ικανοποιησει ο θεος την αναγκη του ανθρωπου για ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΓΑΠΗ.Δε μου δοσε ξεκαθαρη απαντηση.Εγω σκεφτηκα 2 απαντησεις.

1:Η αγαπη του θεου για καθε ανθρωπο ειναι τοσο δυνατη οσο αν αυτος ο ανθρωπος ηταν το μοναδικο ατομο με το οποιο μπορουσε να επικοινωνησει στην υπαρξη.

2:Η 2η απαντηση ειναι καπως tricky.Σκεφτηκα οτι-με βαση την παλαια διαθηκη-του Αδαμ ΔΕΝ του εφτανε η θεϊκη αγαπη.Χρειαζοταν την Ευα.(θα φτιαξω μαλλον ενα θεμα πανω σε αυτο στο "μυθος&θρησκεια")

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/07/2008 02:24:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 14:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Από τότε που συστήθηκαν οι πρώτες ανθρώπινες κοινωνίες , οι άνθρωποι προσπάθησαν και προσπαθούν συνεχώς να βρούν το δρόμο της ειρήνης και της ευημερίας .

Στην Αρχαία Ελλάδα γεννήθηκε για πρώτη φορά η ιδέα της συμφιλιώσεως των ανθρώπων με τις Αμφικτιονίες (στην Αρχαία Ελλάδα, πολιτικός και θρησκευτικός σύνδεσμος πόλεων μιας περιοχής, όπου υπήρχε ναός κοινής λατρείας).

Το σύστημα των Αμφικτιονιών φαίνεται ότι υπήρχε στην Ελλάδα προ αμνημονεύτων χρόνων , αφού συνεστήθη από την εποχή του Δευκαλίωνα και της Πύρας , οι οποίοι βασίλευσαν στην Θεσσαλία και επί της βασιλείας των οποίων έγινε ο κατακλυσμός .

Υιοί του Δευκαλίωνα και της Πύρας ήταν ο Έλλην , από τον οποίο πήραν τα διάφορα ονόματα οι κατοικούσες φυλές της Ελλάδας και ο Αμφικτύων , ο ιδρυτής του πρώτου Αμφικτιονικού Συνεδρίου .

Τόσο παλιά είναι η προσπάθεια του ανθρώπου για μια ειρηνική συμβίωση .

Τα Αμφικτιονικά συνέδρια , ενώ στην αρχή είχαν σαν απασχόληση την διοργάνωση θρησκευτικών τελετών και αθλητικών αγώνων , στο τέλος έτειναν στη συμφιλίωση και την αποτροπή συγκρούσεων και πολέμων μεταξύ των Ελληνικών πόλεων .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kiriku
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 01:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kiriku  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χα !ακριβως .πιο πολλοι θα επρεπε να μιλαμε για αγαπη .ειναι το ομορφο πραγμα που ο θεος μας εδωσε .κι εγω νιωθω πολυ σπουδαια που μπορω να το νιωσω .
για να νιωσουμε πραγματικη αγαπη ΠΡΕΠΕΙ πρωτα ν αγαπησουμε τον εαυτο μας .δεν ειναι ευκολο .πιο ευκολο ειναι ν αγαπησεις τον εχθρο σου παρα τον εαυτο σου !!οι μισοι απο δω ισως καποια φορα ειτε στα παιδικα χρονια , ειτε πιο μεγαλοι σιγουρα εφτιαξαν μια λιστα με τα πραγματα που αγαπουν στον συντροφο τους .ΟΜΩς ποσοι απο μας εφτιαξαν μια λιστα με τα πραγματα που αγαπαμε στον εαυτο μας ??? και μαλιστα οχι με τα πραγματα που μας λενε οι αλλοι οτι εχουμε ομορφα εμεις , με τα πραγματα που εμεις θεωρουμε οτι εχουμε καλα ...χμ ...πιστευω οτι δυστυχως κανεις .απο εκει ξεκινουν ολα .αν δεν αγαπαμε, αν δεν εκτιμαμε τον εαυτο μας πως θα αγαπησουμε τους αλλους ????
εχω μια κολλητη πραγματικα κουκλα .ομως δεν υπαρχει γυναικα που να μη την εχει κραξει . που να μην εχει βρει κατι αρνητικο .ομως αυτη η κουκλα , απο το σχολειο θυμαμαι να μου λεει ποσο ασχημη θεωρει οτι ειναι , ποσο ασχημα ποδια εχει κτλ ...αυτη η γυναικα ποτε δεν αγαπησε τον εαυτο της .πως να αγαπησει τους αλλους ανθρωπους .???εγω συνεχεια της το λεω .νομιζω οτι οταν μου πει " ειμαι ομορφη " ολες οι γυναικες του κοσμου θα ειναι ομορφες στα ματια της ...
ετσι ειναι κατα τη γνωμη μου ...πρωτα αγαπη για τον εαυτο μας και μετα για τους υπολοιπους !!
αγαπα τον εαυτο σου και μετα αγαπα αλληλους!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 11:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ετσι ειναι κατα τη γνωμη μου ...πρωτα αγαπη για τον εαυτο μας και μετα για τους υπολοιπους !!
αγαπα τον εαυτο σου και μετα αγαπα αλληλους!!

Καλωσόρισες στην παρέα μας, αγαπητή kiriku

Σωστό αυτό που αναφέρεις, γι'αυτούς που αγαπούν τον εαυτό τους λιγότερο απ'ό,τι αγαπούν τους άλλους. Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει, για τους περισσότερους, είναι ότι συμβαίνει το αντίθετο. Δηλαδή οι περισσότεροι αγαπούν τον εαυτό τους πιο πολύ απ'ότι αγαπούν τους άλλους .

Ας δώσουμε όμως μια συνέχεια σ'αυτά που έλεγα στο τελευταίο μου μήνυμα:

Η ιδέα της συμφιλιώσεως των ανθρώπων επέζησε δια μέσου των αιώνων , αφού και σήμερα λειτουργούν παρόμοιοι οργανισμοί , όπως ο Ο.Η.Ε. , το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο και άλλα , όπως παλαιότερα η «Κοινωνία των Εθνών» .

Έτσι , η προσπάθεια για να βρουν οι άνθρωποι το δρόμο της ειρήνης και της ευημερίας εξακολουθεί .

Ποια είναι όμως τα ελατήρια αυτής της κινήσεως ;

Προ παντός ο φόβος ενός νέου καταστρεπτικού πολέμου , τα αποτελέσματα του οποίου θα έφερναν καταστροφές ανυπολόγιστης έκτασης .

Δηλαδή , κίνητρο όλων αυτών των ενεργειών είναι , αφ’ενός το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και της άμυνας , κατά των απειλούμενων κινδύνων και αφ’ετέρου , το ένστικτο της επικράτησης , με την χρησιμοποίηση της βίας .

Τις ενέργειες αυτές δεν διέπει ο νόμος της πραγματικής αλληλεγγύης και συνεργασίας . Δεν παρατηρείται τίποτε το πνευματικό, το ευγενές, το λογικό. Οι ενέργειες αυτές δεν προέρχονται από κατανόηση της σημασίας της ζωής και άνθηση ευγενών συναισθημάτων , αλλά μόνο από το κακώς εννοούμενο συμφέρον .

Παρ’όλα δε όσα λέγονται και συμφωνούνται στα διάφορα συμβούλια και οργανισμούς, ο λόγος και το λογικό χρησιμοποιούνται σαν υπηρέτες των κακών ενστίκτων και όχι σαν ρυθμιστές των φυσιολογικών .

Συγχρόνως δε τα Κράτη προετοιμάζονται πολεμικά και συναγωνίζονται στα μέσα μαζικής καταστροφής .

Πάντως , το να συνέρχονται αντιπρόσωποι εθνών , να συζητούν και να προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα τρόπο ζωής ανεκτό , είναι δείγμα , ότι υπάρχει στις συνειδήσεις μια ατελώς υποφαινόμενη αντίληψη της πανανθρώπινης αλληλεγγύης , η οποία με φυσικό τρόπο διέπει τις σχέσεις των ανθρώπων , χωρίς να έχουν επίγνωση αυτής ούτε αυτοί οι ίδιοι .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy