ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Άγιο Όρος και γέροντες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 14:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Ο τρόπος που ταύτισες τις δύο διαφορετικές έννοιες, αυτής του "γεγονότος" και αυτής της "εκτίμησης ενός γεγονότος" είναι ευφυέστατος και αποτελεί σταθμό στην παγκόσμια ιστορία της σημειολογίας...

Δεν έχει να κάνει με σημειολογίες. Απλή γραμματική του Τσολάκη της Ε-ΣΤ Δημοτικού είναι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 15:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
ΖΑΒΑΡΑ ΚΑΤΡΑΝΕΜΙΑ
ΙΛΕΟΣ ΙΛΕΟΣ
ΛΑΜΑ ΛΑΜΑ ΛΑΜΑ ΝΕΕΕΕΕΜΙΑ

ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ....


Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΥΛΟΓΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 16:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και του χρόνου σπίτια μας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2007, 00:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να επανέλθουμε στο θέμα μας φίλο μου , με υπερηφάνεια σας παρουσιάζω το καμάρι της Ορθοδοξίας . Τον αγιορείτη μοναχό , συγγραφέα , προφήτη και επίδοξο οικοδομητή του αντιγράφου της "Αγίας Σοφίας στη Κορινθία π. Μάξιμο !!!! Τατααάν !


Ο οποίος με την βοήθεια του ιδίου του Θεού αυτοπροσώπως κατά δήλωσ'η του , και ύστερα από πολύπλοκους υπολογισμούς όπως θα διαπιστώσετε παρακάτω , αποδεικνύει ότι ο Αντίχριστος θα κυριαρχήση το 2013 .

Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΗΛΘΕΝ=2013

Ο=70
Α=1
Ν=50
Τ=300
Ι=10
Χ=600
Ρ=100
Ι=10
Σ=200
Τ=300
Ο=70
Σ=200
Η=8
Λ=30
Θ=9
Ε=5
Ν=50

70+1+50+300+10+600+100+10+200
+300+70+200+8+30+9+5+50=2013

Μετά λοιπόν από αυτούς τους πολύπλοκους μαθηματικούς υπολογισμούς , τους οποίους σίγουρα θα του τους έδωσε ο Θεός μιάς και είναι κολλητάρια , εξέδωσε το βιβλίο του , το οποίο χαρακτηρίστηκε από τους ειδικούς ως η "ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ Νο 2" .

Τώρα θα μου πείτε γιατι ύστερα από τόσο καιρό και μετά από όλα αυτά , και ενώ τα είχε καλά ακόμα και με τον προκαθήμενο της Ελλαδικής Εκκλησίας , τον κυνηγάει ο Μητροπολίτης Κορινθίας για οικονομικές ατασθαλίες , εξύριση , απάτες , και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα , ίσως να φταίη το ότι αναφέρθηκε στο ...κουσούρι της πλειοψηφίας των ιεραρχών από τηλεοράσεως , και τα σπάσανε . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2007, 03:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Ο οποίος με την βοήθεια του ιδίου του Θεού αυτοπροσώπως κατά δήλωσή του, και ύστερα από πολύπλοκους υπολογισμούς όπως θα διαπιστώσετε παρακάτω, αποδεικνύει ότι ο Αντίχριστος θα κυριαρχήση το 2013 .

Μήπως υπάρχουν στο εν λόγω βιβλίο τίποτε αποκαλύψεις σχετικά με το αν ο Αντίχριστος βάλει χέρι στο ασφαλιστικό;

Γιατί, αν δε βάλει... δε πα να'ρθει... Εδώ ήρθαν τόσοι και τόσοι πρωθυπουργοί, τον αντίχριστο θα φοβηθούμε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2007, 00:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν γράψουμε "ο αντίχιστος ήλθε" χωρίς "ν", τότε έχει κυριαρχήσει απ’ το 1963.

Αν πούμε "ο αντιχριστος θα έλθει", τότε κυριάρχησε το 1980.

Αν πούμε "ο αντίχριστος έρχεται»" τότε θα κυριαρχήσει το 2932.

Στις δύο πρώτες περιπτώσεις, "ήλθεν", αλλά δεν το... καταλάβαμε.

Στην τρίτη... έχουμε καιρό, ακόμη... ας μην ανησυχούμε.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 11:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν γράψουμε "ο αντίχιστος ήλθε" χωρίς "ν", τότε έχει κυριαρχήσει απ’ το 1963.

Αν πούμε "ο αντιχριστος θα έλθει", τότε κυριάρχησε το 1980.

Αν πούμε "ο αντίχριστος έρχεται»" τότε θα κυριαρχήσει το 2932.

Στις δύο πρώτες περιπτώσεις, "ήλθεν", αλλά δεν το... καταλάβαμε.

Στην τρίτη... έχουμε καιρό, ακόμη... ας μην ανησυχούμε.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Χα , χα, χα...........Χ 666 !
Αλλά γιατί να ...ανησυχούμε ; Τον τρόπο....διακυβέρνησης του θεού τον είδαμε . Για την ακρίβεια μερικοί τον αισθάνθηκαν στο πετσί τους (ναι ναι αυτοί που τους ...αγαπάει περισσότερο) .
Μπορεί η διακυβέρνηση του ..αντίχριστου (άραγε θα είναι αντί...... όσον αφορά και άλλες θρησκείες ;) , να είναι καλύτερη !!!
Ξέρουμε σίγουρα τι θα κάνει άν έλθει ; Θα μας κολάσει ; θα μας βασανίσει ; Θα μας....ψήσει ; θα μας εξοντώσει ; Τι ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 05:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφορικά με το πνεύμα των λόγων του DPJ10, έχω να καλέσω σαν μάρτυρες αυτήν την καθημερινή λαϊκή σοφία που έχει κρίνει τα πράγματα μάλλον διαφορετικά απ'ό,τι θα ήθελε η κρατική θρησκεία...

"Φάγαμε κάτι κρέπες... σκέτη κόλαση" (εξαιρετικά καλές).

"Κόλαση ήταν χτες το γήπεδο της Τούμπας" (ένας χαμός με λίγα λόγια)

"Αυτή η ξανθιά που πέρασε... σκέτη κόλαση βρε αδερφάκι μου" (εξαίρετης ομορφιάς και ...προσόντων).


Αν λοιπόν η κόλαση, σύμφωνα με τη λαϊκή σοφία, είναι ένας τόπος όπου κυριαρχούν οι ωραίες γυναίκες (είναι γνωστό ότι στον Παράδεισο πάνε οι άσχημες και οι αξύριστες που δεν μπορούν να αμαρτήσουν, ακόμη κι αν το θέλουν), που το φαγητό είναι καλό και έχει κι έναν ψιλοχαμό, νομίζω πως θα είναι ο ιδανικός τόπος για μας τους Ελληνες.

Τώρα περί Αντίχριστου... τι να πω... όπως λέει και ο προλαλήσας "τον άλλο το δοκιμάσαμε, ας δούμε και δαύτον".

quote:
D.P.J. 10[
Ξέρουμε σίγουρα τι θα κάνει άν έλθει ; Θα μας κολάσει ;

Το πιθανότερο είναι να μας βάλει να ζούμε μέσα στην ακολασία. Ό έστι μεθερμηνευόμενο... γυναίκες, ξενύχτια, φαί, όργια... Δεν μου ακούγεται και άσχημο.

Τώρα μεταξύ μας, μπορεί να υπάρχουν και επιλογές. Για παράδειγμα: "Το απόγευμα στις 7, όσοι θέλουν μπορούν να πάνε για παράκληση στο Χριστό και όσοι θέλουν μπορούν να πάνε για ένα ρωμαϊκό όργιο (όλα πληρωμένα) στον Αντίχριστο". Βλέπω και τους παπάδες για κατά Ρώμη μεριά να τραβάνε...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 09:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα μεταξύ μας, μπορεί να υπάρχουν και επιλογές. Για παράδειγμα: "Το απόγευμα στις 7, όσοι θέλουν μπορούν να πάνε για παράκληση στο Χριστό και όσοι θέλουν μπορούν να πάνε για ένα ρωμαϊκό όργιο (όλα πληρωμένα) στον Αντίχριστο". Βλέπω και τους παπάδες για κατά Ρώμη μεριά να τραβάνε...

Προφανώς εγώ ως Ίνκουμπος δεν έχω και πολλά περιθώρια επιλογής και πάω ντουγρού για έναν προορισμό...

Tutte le strade guidano a Roma!

Τα λατινικά μου πλέον είναι πολύ αδύναμα οπότε το λέω στα Ιταλικά που κάτι θυμάμαι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 20:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Το πιθανότερο είναι να μας βάλει να ζούμε μέσα στην ακολασία. Ό έστι μεθερμηνευόμενο... γυναίκες, ξενύχτια, φαί, όργια... Δεν μου ακούγεται και άσχημο.

Τώρα μεταξύ μας, μπορεί να υπάρχουν και επιλογές. Για παράδειγμα: "Το απόγευμα στις 7, όσοι θέλουν μπορούν να πάνε για παράκληση στο Χριστό και όσοι θέλουν μπορούν να πάνε για ένα ρωμαϊκό όργιο (όλα πληρωμένα) στον Αντίχριστο". Βλέπω και τους παπάδες για κατά Ρώμη μεριά να τραβάνε...



quote:
Dying_Incubus
Προφανώς εγώ ως Ίνκουμπος δεν έχω και πολλά περιθώρια επιλογής και πάω ντουγρού για έναν προορισμό...

Tutte le strade guidano a Roma!



Μη βιαζόσαστε να κάνετε χαρούλες , γιατί όπως φαίνεται και από την ειδησεογραφία των ημερων , την κόλαση την έχουν κλείσει προ πολλού οι πάσης φύσεως ρασοφόροι και μάλιστα prive' πρώτο τραπέζι πίστα . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 22:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πάτε ναπιείτε κανένα χαμομήλι λέω εγώ, που μου θέλετε κι όργια... Αλλά μία και θα ορμήξετε, οι παπούδες μην ξεχάσετε να έχετε φυλαγμένα τα νώτα, μετά τις τρεις τέσσερις τα 17χρονα ντούρασελ θα σας λιμπίζονται... πως θα σέρνεστε...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 19:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι είναι πολύ κρίμα να ξεφύγουμε από τη θεματολογία του topic. Στο Άγιο Όρος έζησαν φωτισμένοι γέροντες και αξίζει να συνεχιστεί η διήγηση εμπειριών από αυτούς που είχαν την ευλογία να τους συναντήσουν. Ακόμα καλύτερο όμως θα ήταν να αναλυθούν οι κίνδυνοι που αντιμετωπίζει σήμερα ο Αγιορείτης μοναχός. Το ρόλο της παπικής εκκλησίας στο πέρασμα των αιώνων και τις ενέργειές της τα τελευταία χρόνια, την αυξανόμενη τάση εκσυγχρονισμού των μοναστηριών, τις προσπάθειες για κατάργηση του άβατου. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 23:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρέπει να ξέρετε όλοι, που κάνετε τον έξυπνο, ότι κόλαση είναι ένας τόπος όπου υπάρχουν καζάνια με κοχλάζουσα πίσσα και κόκκινα κερασφόρα ανθρωπάκια με ουρά, που προσέχουν μη βγεί κανείς απ' το καζάνι.

Μ' αυτά που γράφετε, για εκεί τραβάτε όλοι...

Οι παρθένες και τα γλέντια, είναι στον παράδεισο... άλλης βερσιόν.

Μπερδευτήκατε...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 23:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα σοβαρά, τώρα, φίλε SoSaT, από τι κινδυνεύει ένας "αγιορείτης μοναχός";

Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 08:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στα σοβαρά, τώρα, φίλε SoSaT, από τι κινδυνεύει ένας "αγιορείτης μοναχός";

Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Από άλλους "αγιορείτες μοναχούς"....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 20:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ,
ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΕΣ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΤΑ ΚΑΖΑΝΙΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΑΜΑΤΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ;
Η ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ ΗΔΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΉ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ,
ΚΑΠΟΤΕ ΟΜΩΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ "ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ"...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 21:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στα σοβαρά, τώρα, φίλε SoSaT, από τι κινδυνεύει ένας "αγιορείτης μοναχός";

Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Φίλε μου έχεις αναρωτηθεί ποτέ, ειδικά στις μέρες μας, τί οδηγεί έναν άνθρωπο στο μοναστήρι? Φαντάζομαι ότι έχεις ακούσει αρκετές φορές το γνωμικό: "είναι βαριά η καλογερική". Ο σοφός λαός για να το λέει κάτι ξέρει. Αυτός λοιπόν που θα επιλέξει να γίνει μοναχός έχει αποφασίσει ότι θα στερηθεί όλες αυτές τις κοσμικές συνήθειες των απλών ανθρώπων. Τις ανέσεις που προσφέρει ο σύγχρονος τρόπος ζωής κάθε εποχής. Ο μοναχός επιζητεί την ταλαιπωρία, την κακοπέραση και την ασταμάτητη εργασία. Αυτοί είναι οι συμμαχοί του στη προσπάθειά του να αντισταθεί στους πειρασμούς. Ο ελεύθερός του χρόνος είναι ελάχιστος. Τα τελευταία χρόνια όμως όλο και περισσότερο, τα μοναστήρια αποκτούν ανέσεις της σύγχρονης ζωής. Ένα είναι σίγουρο - οι μονές δεν πρέπει να είναι ξενοδοχεία. Ίσως κάποιος πρέπει να πει ένα όχι στις χρηματοδοτήσεις της Ε.Ε, οι οποίες φυσικά δεν έρχονται χωρίς ανταλλάγματα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 00:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ,
ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΕΣ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΤΑ ΚΑΖΑΝΙΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΑΜΑΤΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ;
Η ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ ΗΔΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΉ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ,
ΚΑΠΟΤΕ ΟΜΩΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ "ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ"...

Πωπώ κακά λόγιααα ! Το πιπέρι γρήγορα !!!!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 01:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SoSaT

quote:
Φίλε μου έχεις αναρωτηθεί ποτέ, ειδικά στις μέρες μας, τί οδηγεί έναν άνθρωπο στο μοναστήρι? Φαντάζομαι ότι έχεις ακούσει αρκετές φορές το γνωμικό: "είναι βαριά η καλογερική". Ο σοφός λαός για να το λέει κάτι ξέρει. Αυτός λοιπόν που θα επιλέξει να γίνει μοναχός έχει αποφασίσει ότι θα στερηθεί όλες αυτές τις κοσμικές συνήθειες των απλών ανθρώπων. Τις ανέσεις που προσφέρει ο σύγχρονος τρόπος ζωής κάθε εποχής. Ο μοναχός επιζητεί την ταλαιπωρία, την κακοπέραση και την ασταμάτητη εργασία. Αυτοί είναι οι συμμαχοί του στη προσπάθειά του να αντισταθεί στους πειρασμούς. Ο ελεύθερός του χρόνος είναι ελάχιστος. Τα τελευταία χρόνια όμως όλο και περισσότερο, τα μοναστήρια αποκτούν ανέσεις της σύγχρονης ζωής. Ένα είναι σίγουρο - οι μονές δεν πρέπει να είναι ξενοδοχεία. Ίσως κάποιος πρέπει να πει ένα όχι στις χρηματοδοτήσεις της Ε.Ε, οι οποίες φυσικά δεν έρχονται χωρίς ανταλλάγματα.

Ίσως ο κάθε ένας απ’ αυτούς που οδηγούν τα βήματά τους στο μοναστήρι, να έχει και διαφορετικό λόγο.

Θεωρώ καθαρή θεωρία, αυτά που γράφεις περί αυταπάρνησης, και επιδίωξης ταλαιπωρίας και κακοπέρασης, πλην μερικών «νέων», όπως στον στρατό, ας πούμε, κάποτε.

Θα μπορούσα να σου πω, ότι μέσα στους «λόγους» που τα μοναστήρια, ανανεώνουν το έμψυχο δυναμικό τους, είναι ΚΑΙ η φυγοπονία κάποιων νέων ή μια πρόσκαιρη απογοήτευση κάποιου νέου, που, λόγω αδυναμίας χαρακτήρα, θεωρεί ανυπέρβλητο το πρόβλημά του και καταφεύγει εκεί μέσα, πιστεύοντας στην ταμπέλα που βλέπει, απ’ έξω.

Αν θέλεις να συζητήσουμε πάνω σ’ αυτό, πολύ ευχαρίστως να σου εκθέσω, τι έχω αποκομήσει απ’ την εμπειρία, στενού φιλικού μου προσώπου, ο οποίος έχασε το μονάκριβο γυιό του, κάπου μέσα στο... «περιβόλι της παναγίας».


Και, φίλε μου, δεν έχει τόση σημασία ποιός λόγος οδηγεί ένα νέο (για μένα οι νέοι που αποφεύγουν τη ζωή εκεί μέσα, είναι το θέμα), σ’ ένα μοναστήρι, όση έχει, τι κάνουν οι «γέροι» που τον υποδέχονται, προκειμένου να τον πείσουν, να αφήσει το δημιουργικό, ενδεχομένως, μέλλον που έχει μπροστά του (λόγω ηλικίας) και να μπει σ’ αυτήν τη διαδικασία αποφυγής και αντίστασης των πειρασμών, όπως λες, αντιμετωπίζοντας νέους και άλλου είδους, πειρασμούς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 13:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ,
ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΕΣ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΤΑ ΚΑΖΑΝΙΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΑΜΑΤΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ;
Η ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ ΗΔΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΉ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ,
ΚΑΠΟΤΕ ΟΜΩΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ "ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ"...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ


Δεν είναι μόνο η "αδελφοσύνη" , και δεν αναφερόμουν εγώ τουλάχιστον , σ' αυτήν .
Πέφτει και ξύλο μεταξύ των "άγιων Πατέρων" του Αγίου Όρους ξέρεις.....
Σίγουρα η καλογερική είναι βαριά και όχι καλοπέραση . Και σίγουρα δεν είναι όλοι οι καλόγεροι αδελφές .
Ωστόσο......., με τίποτα δεν πρέπει να θαυμάζουμε αρνησίζωους και άπλυτους καλόγερους . Δεν προσφέρουν τίποτα στην κοινωνία (το αντίθετο μάλιστα), και προφανώς δεν την σώζουν . Ότι κάνουν
το κάνουν γαι να σώζουν (κατά τη γνώμη τους) τον εαυτό τους . Δικαίωμά τους αναφαίρετο φυσικά αυτή η επιλογή τους , όταν εννοείται γίνεται εν πλήρη συνειδήσει , και όχι ύστερα από πλύση εγκεφάλου ή ακόμα πιο νοσηρά ύστερα από "τάμα" .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 15:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιάπετ σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ μαζί σου. Η άποψη που διατύπωσα ήταν για αυτούς ακριβώς τους μοναχούς της καθαρής θεωρίας όπως είπες, τους φωτισμένους γέροντες λέω εγώ. Όσο για το θέμα των νέων που αποφασίζουν να κλειστούν σε μοναστήρι δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Θυμάμαι μια σειρά εκπομπών του Χαρδαβέλλα πριν χρόνια με αυτό το θέμα (νομίζω ήταν το 60' χωρίς μοντάζ). Όμως αυτό είναι πολύ λεπτό θέμα για να κριθεί. Αν δηλαδή μια τέτοια απόφαση είναι ατομική ή αποτέλεσμα κατήχησης - υποβολής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 22:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δηλαδή μια τέτοια απόφαση είναι ατομική ή αποτέλεσμα κατήχησης - υποβολής.


Αν η απόφαση να ακολουθήσει τη μοναχική ζωή, δεν είναι η απόκριση στο κάλεσμα που δέχθηκε ένας άνθρωπος, τότε δεν θα κρατήσει πολύ, ούτε θα φέρει καρπούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 17:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SoSaT

quote:
Θυμάμαι μια σειρά εκπομπών του Χαρδαβέλλα πριν χρόνια με αυτό το θέμα (νομίζω ήταν το 60' χωρίς μοντάζ). Όμως αυτό είναι πολύ λεπτό θέμα για να κριθεί. Αν δηλαδή μια τέτοια απόφαση είναι ατομική ή αποτέλεσμα κατήχησης - υποβολής.

Αυτές οι εκπομπές, φίλε SoSaT, παρουσίαζαν το αποτέλεσμα του μοναχικού βίου και την άποψη που διαμορφώνει για θεσμούς όπως (μεταξύ άλλων), η οικογένεια και ο σεβασμός προς στους γονείς.

Δεν είναι μεγάλη... σύμπτωση, για μια ομάδα ανθρώπων, να βρίζουν χυδαία τους γονείς τους και να τους φτύνουν, από ατομική επιλογή;

Εκτός αν είναι ο σύλλογος "ΑΝΕΠΡΟΤΟΓΟΝ" (Αχάριστων ΝΕων ΠΡος ΤΟυς ΓΟΝείς)...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 17:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αν η απόφαση να ακολουθήσει τη μοναχική ζωή, δεν είναι η απόκριση στο κάλεσμα που δέχθηκε ένας άνθρωπος, τότε δεν θα κρατήσει πολύ, ούτε θα φέρει καρπούς.

Δε ξέρω τι εννοείς ακριβώς, λέγοντας δε θα κρατήσει πολύ, ψηλέ ή πόσο διάστημα είναι για σένα το πολύ.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τί εννοείς λέγοντας, θα φέρει καρπούς...

Ξέρω ότι ο γυιός του φίλου μου, στρατολογήθηκε το 1999 και ακόμη δεν βγαίνει έξω, απ’ το "άγιο" όρος, χωρίς συνοδία κι αυτό συμβαίνει σπάνια.


Γιατί να συμβαίνει αυτό, άραγε;

Μήπως επειδή δεν έχει φέρει,για κάποιους "φωτισμένους" γέροντες, σίγουρους καρπούς ακόμη, ο μοναχικός του, βίος;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δαήμων
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 20:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δαήμων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ασκητισμός είναι επιλογή τον ενάρετων και όχι βασανισμός τον αρρώστων. Η ορθοδοξία έχει καταντήσει από την βρόμα στα γνωστά όργια, το όλο σύστημα είναι σιχαμερό από την κορυφή μέχρι τα νύχια και είναι καταραμένη εκ της δικής της επιλογής, αν κατεβεί κάτω ο Ιησούς, μαύρο φίδι που τα έφαγε τα φίδια του σατανά και τα σκουλήκια που σέρνονται, δεν απαντώ σε μηνύματα και σε σχόλια, απλά σχολιάζω ειλικρινά και δεν επιθυμώ συμμετοχή σε πόλεμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 01:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι μεγάλη... σύμπτωση, για μια ομάδα ανθρώπων, να βρίζουν χυδαία τους γονείς τους και να τους φτύνουν, από ατομική επιλογή;

Εκτός αν είναι ο σύλλογος "ΑΝΕΠΡΟΤΟΓΟΝ" (Αχάριστων ΝΕων ΠΡος ΤΟυς ΓΟΝείς)...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Μην γενικεύεις διότι δεν γνωρίζεις-ζουμε τις απόψεις/θέληση και των δύο πλευρών.

Θες να πεις πως ο νέος, θα πρέπει να υπακούσει τις επιταγές και να εκπληρώσει τα όνειρα του πατέρα του, για να μην θεωρείται αχάριστος;

Το «κρατήσει πολύ» είναι σχετικό. Συνήθως σε αρκετά σύντομο διάστημα φαίνεται αν ο δρόμος αυτός κάνει ή όχι για το άτομο που τον επέλεξε.

Οι καρποί είναι πνευματικοί.


Η Ορθοδοξία δεν είναι ούτε του χτες, ούτε του σήμερα. Όπως πορεύτηκε τόσους αιώνες τώρα, θα συνεχίσει έως το τέλος των αιώνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 02:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Μην γενικεύεις διότι δεν γνωρίζεις-ζουμε τις απόψεις/θέληση και των δύο πλευρών.

Αν θέλεις αυτό, κάντο μου λειανά, διότι δεν το κατάλαβα.

quote:
Θες να πεις πως ο νέος, θα πρέπει να υπακούσει τις επιταγές και να εκπληρώσει τα όνειρα του πατέρα του, για να μην θεωρείται αχάριστος;

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ ή προσπαθείς να βάλεις «λόγια στο στόμα μου»;
Δηλαδή μου λες ότι ή εκπληρώνεις τα όνειρα του πατέρα σου ή (κυριολεκτικά) τον φτύνεις, σαν ένδειξη αυτονομίας, ανεξαρτησίας και ελεύθερης βούλησης;

Ενδιάμεσα σ’ αυτά τα δύο, για σένα, δεν υπάρχει τίποτα;


quote:
Το «κρατήσει πολύ» είναι σχετικό. Συνήθως σε αρκετά σύντομο διάστημα φαίνεται αν ο δρόμος αυτός κάνει ή όχι για το άτομο που τον επέλεξε.

Πριν ή μετά την κουρά;

Για να «φανεί» αυτό που λες και να είναι η πραγματικότητα, θα πρέπει το άτομο να κρίνει ελεύθερα και υποκειμενικά.

Γίνεται αυτό, σε κάθε περίπτωση, στην πράξη;

Και (θεωρητικά) σε περίπτωση που κρίνει ότι ο δρόμος που διάλεξε, δεν του ταιριάζει, να επανέλθει ανεμπόδιστα στην πραγματική ζωή.

Γίνεται αυτό, σε κάθε περίπτωση, στην πράξη;


quote:
Οι καρποί είναι πνευματικοί.

Άκρως εγωϊστικά, πνευματικοί...

Για το παρακάτω, που αγνόησες, στην απάντησή σου, δεν έχεις άποψη ή έτσι επιβάλλει η ορθοδοξία να γίνεται;

quote:

γιαπετ
Ξέρω ότι ο γυιός του φίλου μου, στρατολογήθηκε το 1999 και ακόμη δεν βγαίνει έξω, απ’ το "άγιο" όρος, χωρίς συνοδία κι αυτό συμβαίνει σπάνια.


Γιατί να συμβαίνει αυτό, άραγε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 10:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, δεν είναι κι ό,τι πιο σύνηθες για ένα νέο παιδί να εγκαταλείπει τα εγκόσμια και να ακολουθεί τη μοναχική ζωή επειδή ένιωσε το "κάλεσμα"...
Πολλοί νέοι πιστεύουν στην Ορθοδοξία αλλά δεν εγκαταλείπουν τα πάντα για να πάνε να ζήσουν σε κάποιο μοναστήρι.

Εξάλλου, είναι πολύ γοητευτικό και φυσιολογικό για έναν άνθρωπο στα 18 - 20 να θέλει να ζήσει, να αποκομίσει εμπειρίες από την ζωή και να αγωνιστεί για αυτήν κι όχι να απομονώνεται.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 18:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καλογερική δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα.
Αν δεν έχει ωριμάσει μέσα σου η απόφαση, δεν αντέχεται!!

Αν υπάρχουν κάποιοι φυγόπονοι, είτε σε μοναστήρι, είτε εκτός μοναστηριού, στους γονείς τους, την ίδια "στεναχώρια" θα προσφέρουν.

Εσύ γιαπετ γνωρίζεις τη θλίψη του φίλου σου, του πατέρα του παιδιού, αλλά δεν γνωρίζεις ή δεν θες να δεχθείς τη θέληση του παιδιού.
Και εγώ γονιός είμαι και, αν και μικρό το παιδί μου, κάνω όνειρα για το μέλλον του, να με αξιώσει ο Θεός να τον δω με οικογένεια και να ζει μια ευτυχισμένη και χαρούμενη ζωή.
Πολλές φορές, όμως, τα παιδιά (και εμείς ως παιδιά των γονιών μας), με τις επιλογές τους, "γκρεμίζουν" τα όνειρα των γονιών.

Και ποιος σου λέει εσένα πως το παιδί του φίλου σου θα ζούσε κοντά στον πατέρα του. Εγώ, έχει 20 χρόνια που «εγκατέλειψα» τον πατέρα μου και τον βλέπω για 15-30 ημέρες το χρόνο. Τι πάει να πει; Ότι τον έχω φτύσει;

Ποιος εξασφαλίζει σε έναν πατέρα ότι το παιδί του, ως λαϊκός, θα έχει μια ζωή μέλι γάλα.
Δεν βλέπεις τριγύρω σου; Δεν βλέπεις πόσα παιδιά ναυάγια τριγυρνούν εδώ και εκεί στην αδιάφορη κοινωνία μας;
Αν το παιδί του φίλου σου είχε μια τέτοια κατάληξη, θα ήταν περισσότερο ικανοποιημένος ο πατέρας απ’ ό,τι είναι τώρα; Ή μήπως νομίζεις πως ο πατέρας θα ήταν ικανός να εμποδίσει να συμβεί κάτι τέτοιο; Ποιος στοργικός πατέρας θα επιθυμούσε το αντίθετο; Κι όμως, τόσοι πατεράδες δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την άσχημη πορεία στα παιδιά τους.

Πρέπει να καταλάβουμε πως οι αποφάσεις των παιδιών, είτε σωστές, είτε λάθος, κατά την άποψη των γονιών, θα πρέπει να γίνονται σεβαστές από τους γονείς. Ο μόνος δρόμος για το γονιό είναι να βρίσκεται στο πλευρό του παιδιού του, έτσι ώστε το παιδί να νιώθει ότι έχει ένα γερό στήριγμα δίπλα του και αν κάποια στιγμή συνειδητοποιήσει ότι κάποια απόφασή του είναι λάθος, να μπορεί να ζητήσει τη βοήθεια του γονιού.
Πιστεύω πως οποιαδήποτε άλλη συμπεριφορά, από πλευράς γονιού, θα φέρει τελείως αντίθετα αποτελέσματα.

Εγώ έχω να προτείνω κάτι.
Γιατί δεν προσπαθεί ο πατέρας του παιδιού να συμφιλιωθεί με την απόφαση του παιδιού του και να προσπαθήσει να κερδίσει την εμπιστοσύνη του για να δει αν όντως η απόφαση είναι του παιδιού ή αν βρίσκεται εκεί παρά τη θέλησή του.

Αν συμβαίνει το δεύτερο, τότε υπάρχουν άλλοι δρόμοι και τρόποι δράσης.

Υπάρχουν, πολλοί, άνθρωποι που «εγκατέλειψαν» οικογένειες, περιουσίες και πήγαν και μόνασαν στα 40α τους, στα 50α τους ή και πιο μεγάλοι, οι οποίοι ομολογούν (το είδα πρόσφατα σε μια εκπομπή στην τηλεόραση), πως επιτέλους, βρήκαν το πραγματικό νόημα στη ζωή τους.

Πιστεύουμε πως γνωρίζουμε καλά τα κοντινά μας πρόσωπα, αλλά στην πραγματικότητα γνωρίζουμε τόσα λίγα που δεν είναι λίγες οι στιγμές που μπορούν να μας εκπλήξουν με τις κινήσεις και τις αποφάσεις τους.

Έχουν γίνει μοναχοί αρκετοί «επιτυχημένοι» ή/και «καταξιωμένοι» στην κοινωνία άνθρωποι που στα μάτια, η απόφασή τους αυτή, φαντάζει τρελή ή ακατανόητη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 19:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Δεν έχω διαβάσει παρά μόνο αυτή τη σελίδα! ίσως χρειαστώ να αγοράσω λίγο χρόνο!
-Η διαφθορά έχει διεισδύσει παντού και σε όλους τους θεσμούς!
-Ας βρεθεί κάπιος να μου πει σε πιον τομέα δεν υπάρχει διαφθορά!
-Αυτό όμως συμβαίνει γιατί η διαφθορά έχει ήδη κατακλύσει τις Ελληνικές οικογενείες!
-λίγο προσοχή λοιπόν......δε μπορεί γύρω γύρω Σάββατο και στη μέση Κυριακή!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy